22 654 51 33

Chiny, Tybet, Bhutan, Indie, Nepal - gdzie po najlepsze widoki Himalajów?

ChinyAzjaŚwiat
Dodano: 18.08.2020

Jesień to czas wyjazdów w Himalaje. I choć w tym roku widoki na podróż mizerne, to poza wspomnieniami pozostają nam przecież również plany.

Pomysł o podróży w region Himalajów to rzadko tzw. spontan. Wymaga przygotowania, planów i nie ma co mówić, sporych funduszy więc może warto o tym pomyśleć już teraz.

Dziś o tym, gdzie najlepiej pojechać, aby móc delektować się widokiem ośnieżonych Himalajów, doradzamy też, kiedy zrobić to najlepiej.

Nie piszemy dziś o trekkingach, to zupełnie inny temat. Dziś o miejscach dostępnych przeciętnie sprawnemu turyście, miejscach gdzie można dotrzeć dość łatwo, sprawnie, nawet w ramach jedno czy kilkudniowej wycieczki przy okazji zwiedzania innych miejsc.

A więc zaczynamy: 

CHINY

 

Trzeba sobie to powiedzieć wprost, Chińczycy nie lubią chodzić po górach. Ale ma to również dobre strony bo wszędzie tam, gdzie można spodziewać się ładnych widoków gór znajdziemy kolejkę górską albo chociaż shuttle busy, a czasem i jedno i drugie.

Aby podziwiać górskie widoki warto wybrać się do jednej z dwóch chińskich prowincji: Yunnanu bądź Syczuanu. 

I choć prawdę mówiąc góry, które zobaczymy nie będą jeszcze właściwymi Himalajami ale będą dorównywały im urokiem i często wysokością. 

Park Śnieżnej Góry Nefrytowego Smoka to jedno z najpiękniejszych miejsc w Chinach a wznoszące się na wysokość 5596 m n.p.m. szczyty robią naprawdę duże wrażenie. Góry z tego samego pasma czyli Hengduan zobaczymy również udając się z Lijiangu na północ do Shangri-la czyli chińskiego Zhongdian. 

Inne miejsca z urokliwymi widokami to:
Park Pudacuo niedaleko Zhongdian
Trasa z Lijiangu do Dali

O Yunnanie poczytacie więcej tu: Yunnan - na południe od chmur
 

Syczuan również obfituje w wiele pięknych widokowo miejsc by wymienić tylko te najlepsze jak:

Pasmo Gongga Shan widziane z Kangdingu i okolic
Park Narodowy Jiuzhaigou
Park Yading
Pasmo Siguniang Shan czyli Góry Czterech Sióstr

 

fot.: widok na Śnieżną Górę Nefrytowego Smoka widzianą z Parku Stawu Czarnego Smoka w mieście Lijiang, Yunnan.

 

TYBET

 

Tybet położony jest na średniej wysokości 3500 m n.p.m. Nic dziwnego, że spodziewamy się ujrzeć tam wiele pięknych, ale uwaga! Może nas spotkać spore rozczarowanie. Lhasa, czyli stolica Tybetu choć położona na wysokości 3650 m n.p.m. znajduje się tam daleko od Himalajów Wysokich, że z samego miasta ich nie dostrzeżemy. 

Jednak kiedy skierujemy się na zachód, w okolice Gyantse, Shigatse i dalej do Tingri już tylko niecałe 4 godziny jazdy będą nas dzielić od ✅ bazy pod Mt. Everestem czyli najwyższą górą świata (8848 m n.p.m.). Sama baza znajduje się ok. 32 km od góry więc widoki z niej są naprawdę zapierające dech w piersi…oczywiście jeśli pogoda dopisze, to zawsze główny warunek dobrych górskich widoków. 
Nie sposób nie wspomnieć też o widokach z ✅
przełęczy Gawu La, którą miniemy po drodze do bazy. Oferuje jedne z najpiękniejszych górskich widoków w Tybecie. Przy dobrej pogodzie dostrzeżemy stamtąd nie tylko Mt. Everest, ale również Makalu (8485 m n.p.m.), Cho Oyu (8188 m n.p.m.) czy Pumori (7161 m n.p.m.).  

Jeśli mamy nieco więcej czasu warto wybrać się jeszcze dalej na zachód, do Ngari, w okolice ✅ świętej góry Kajlaś (6714 m n.p.m.), z okolic której doskonale widać również niebosiężny szczyt Gurla Mandhata (7694 m n.p.m.) nad świętym jeziorem Manasarowar.    

Jeśli chcesz wiedzieć jak zorganizować podróż do Tybetu zajrzyj tu: Tybet - jak zorganizować podróż.  

 

fot.: widok na Mt. Everest z bazy niedaleko miejscowości Tingri w Tybecie.

 

BHUTAN

 

Bhutan to jedno z najlepszych miejsc na górskie wędrówki i wymagające trekkingi. Jeśli jednak nie możemy sobie pozwolić na tak długą i kosztowną podróż (koszt 1 dnia pobytu w Bhutanie to 250 USD/dzień/os.) warto wiedzieć, że piękne górskie widoki zobaczymy również podczas przejazdów pomiędzy głównymi atrakcjami Bhutanu. 

Jadąc z Thimphu do Punakhi na pewno będziemy chcieli zatrzymać się na ✅ przełęczy Dochu La, gdzie znajduje się aż 108 czortenów ufundowanych tam przez królową aby upamiętnić bohaterów poległych w walkach z assamskimi partyzantami w 2003 r. Przy dobrej pogodzie z okolicznej herbaciarni podziwiać można jednak również najwyższy szczyt Bhutanu i całych wschodnich Himalajów czyli Gangkhar Puensum (7570 m n.p.m.).

Na zachód od Paro z kolei, czyli jedynego miasta Bhutanu z międzynarodowym lotniskiem, po drodze do Tygrysiego Gniazda dostrzeżemy również ✅ Jomolhari (7326 m n.p.m.), piękny biały szczyt, którego okolice są częstym celem bhutańskich trekkingów.

Po więcej szczegółów na temat tego, jak zorganizować podróż do Bhutanu zajrzyj na naszego bloga: Bhutan

 

fot.: Widok na najwyższy szczyt Bhutanu z przełęczy Dochu La.
   

INDIE

 

Mało kto kojarzy Indie z najwyższymi górami świata a jednak. Północne stany czyli Himachal Pradesh, Uttarkhand, a nade wszystko Jammu i Kaszmir oraz Ladakh dają niezmierzone okazje do podziwiania Himalajów. Najlepsze widoki gwarantuje wizyta w:

Ranikhet  stanie Uttarkhand
Kuppad w stanie Himachal Pradesh
Stupa Shanti w Ladakhu

Znajdujące się we wschodniej części Indii stany Bengal Zachodni i Sikkim również zaskoczą nas widokami. Najlepsze miejsca na obserwację ośnieżonych szczytów, w szczególności pięciu monumentalnych szczytów trzeciej najwyższej góry na świecie czyli Kangczendzongi (8586 m np.m.), gwarantuje wizyta na:

Tygrysim Wzgórzu w okolicach Dardżylingu
✅ w
punkcie widokowym Tashi w okolicach Gangtoku, stolicy Sikkimu.
 

NEPAL

 

Powiedzieć, że w Nepalu z wielu miejsc można podziwiać Himalaje to nic nie powiedzieć. Przy dobrej pogodzie i przejrzystości powietrza Himalaje widać nawet ze stolicy kraju - Kathmandu.

Nepal to światowe centrum himalajskich wypraw, wycieczek, ekspedycji, wypadów, cokolwiek się nam zamarzy.

Z 20 najwyższych szczytów świata aż 12 znajduje się w Nepalu, a spośród 14 ośmiotysięczników aż 8. 

Można je obserwować podczas dłuższych, kilkutygodniowych trekkingów, z których wiele prowadzi do podnóża ośmiotysięczników, do tzw. pierwszych baz, z których wyruszają himalaiści, ale również podczas jednodniowych wypadów.

Te najpopularniejsze punkty widokowe, znajdujące się blisko popularnych i łatwo dostępnych atrakcji turystycznych to:


✅  Nagarkot - godzina drogi z Kathmandu. Niezapomniane wschody słońca z widokiem na Mt. Everest.

✅  Poon Hill - dostępne w ramach 3-4 dniowej wycieczki z Pokhary. Annapurna i Dhaulagiri jak na dłoni.

✅  Chandragiri - miejsce z kolejką wagonikową w okolicach Kathmandu.

✅  Namobuddha - 2 godziny drogi z Kathmandu i 2 godziny wędrowki na szczyt wypełnią dzień atrakcjami i odrobiną wysiłku.

✅ świątynia Manakamana - w połowie drogi z Kathmandu do Pokhary dostępna jest kolejka, która zawiezie nas na szczyt.

✅  Gorkha - punkt widokowy powyżej swiątyni Manakamana z ładnymi widokami na Manaslu i Himalchuli.

✅  Jezioro Phewa w Pokharze - jeśli nie mamy czasu na 2-dniowy trekking do Poon Hill warto wybrać się nad jezioro, skąd przy dobrej pogodzie dostrzeżemy szczyty Machapuchare.

Sarangkot - kilka godzin w górę na nogach lub godzinnna jazdy samochodem z Pokhary pozwoli spojrzeć na Himalaje nieco bliżej.

✅  Kakani - kilka godzin jazdy z Kathmandu na północ znajdziemy niewielką miejscowość, skąd roztacza się spektakularny widok na pasma gór Langtang, Annapurnę, szczyt Machhapuchhre oraz Jugal.

✅ Bandipur - w połowie drogi z Kathmandu do Pokhary znajdziemy miejsce, skąd rozpościerają się widoki na Dhaulagiri (8167m), Machhapuchhre (6997m), Manaslu (8162m), Ganesh Himal (7406m) i Langtang Lirung (7246 m n.p.m.)

✅  Daman - jedno z najbliższych Kathmandu miejsc, skąd można podziwiać masyw Mt. Everest.

 

    wstecz
    Zapisz się do newslettera
    i bądź na bieżąco!
    Zgadzam się na przetwarzanie podanych danych w celu otrzymywania newslettera
    chcę się zapisać