Trasa Krajobrazowa to absolutnie unikalna, jedyna do tej pory na polskim rynku trasa prowadząca przez najpiękniejsze krajobrazowo miejsca w Chinach. Celowo omijamy w niej znane z przewodników miasta takie jak Pekin, Xi'an czy Hongkong, aby w pełni poznać moc płynącą z natury, aby rozkoszować się niezmąconym widokiem góry, jezior i lasów.

Dla kogo: trasa dla każdego, kto chciałby poznać najpiękniejsze krajobrazowo miejsca Chin, podróżować w gronie koneserów, doświadczonych podrózników, skupiając się na niezwykle urokliwych i ciekawych miejscach, smakując lokalne specjały. Doskonale sprawdzi się dla miłośników spacerów, ponieważ podczas trasy jest ich sporo (Żółte Góry, Park Narodowy Zhangjiajie, góra Emei). Idealnie sprawdzi się dla fotografów.

Intensywność: trasa bez ograniczeń wiekowych, nie polecamy jej jednak osobom, które mają problemy z chodzeniem czy poruszaniem się w terenie górskim (przygotowane są drewniane lub kamienne dukty).

 

ATUTY TEJ WYCIECZKI:

 

 • Autorska, unikalna trasa, ułożona przez wybitnych secjalistów - sinologów.
 • Najpiękniejsze parki krajobrazowe Chin: słynne Zółte Góry i Park Narodowy Zhangjiajie.
 • Zakwaterowanie w sprawdzonych hotelach 4* i 3* oraz nocleg w położonym w sercu Żółtych Gór obiekcie.
 • Możliwość obserwacji wschodu słońca w Żółtych Górach.
 • Unikalna kuchnia syczuańska, w tym słynny kurczak generała Gongbao i pikantna fasolka po syczuańsku.
 •  Ubezpieczenie kosztów leczenia obejmuje ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych.
 • Przeloty wewnętrzne i bilety wstępu w cenie!

Zapraszamy do obejrzenia pięknego wschodu słońca w Żółtych Górach.

 • 1 dzień

  Wylot z Warszawy

  Spotkanie z pilotem i grupą na lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot do Szanghaju z przesiadką.

 • 2 dzień

  Szanghaj / Hangzhou

  Przylot do Szanghaju i przejazd do Hangzhou, stolicy Południowej Dynastii Song (XII – XIII w.), którym zachwycał się już Marco Polo. Chińskie powiedzenie głosi, że „W niebie jest raj, a na ziemi są Suzhou i Hangzhou”. Wycieczka statkiem po jeziorze Zachodnim , otoczonym parkami, mostkami i groblami. Rejs po jeziorze pozwoli wypocząć oraz poznać unikalny charakter miasta, jego nowoczesne i starożytne oblicze. Nocleg w Hangzhou.

    
 • 3 dzień

  Hangzhou

  Wizyta przy zboczu góry Feilaifeng (Szczyt Który Przyleciał z Daleka), gdzie znajdują się rzeźby powstałe między X i XIV w. oraz w świątyni Ucieczki Duszy, jednej z najpiękniejszych świątyń w tej części Chin, pełnej rzeźb, malowideł i fascynujących historii. Wizyta na plantacji herbaty Longjing (Smoczej Studni) – jednej z najbardziej znanych i najlepszych zielonych herbat świata. Na plantacji dowiemy się, jaka herbata zapewnia nieśmiertelność i dlaczego najlepsze herbaty chińskie to herbaty sprzed jasności oraz popróbujemy kilku rodzajów naparu z tradycyjnych czarek. Fakultatywnie wieczorny spektakl „Impresja znad Jeziora Zachodniego”. Nocleg w Hangzhou.

 • 4 dzień

  Hangzhou / Żółte Góry

  Przejazd (ok. 4 godz.) do masywu świętych gór taoizmu i buddyzmu – Żółtych Gór (Huang Shan) . W drodze zatrzymamy się na spacer ulicami malowniczych wiosek Hongcun  i Nanping. Zajrzymy na plan filmowy w wiosce Nanping. Tu chiński reżyser Zhang Yimou (m.in. „Dom latających sztyletów”, „Hero”, „Zawieście czerwone latarnie”) nakręcił nominowany w 1991 r. do Oscara film „Ju Dou”. Po przyjeździe do podnóża gór, zwiedzanie starego miasta handlowego Tunxi, które zachowało atmosferę dawnych Chin i gdzie najstarsze budynki mają siedemset lat. Nocleg w Tunxi.

 • 5 dzień

  Żółte Góry

  Wjazd kolejką linową na teren Żółtych Gór. Około godzinna wędrówka do miejsca noclegu wiedzie przez najsłynniejsze regiony gór. (Tego dnia bagaż zostawimy w Tunxi, zabierając ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy). Piesza wycieczka będzie również okazją do obserwacji skrywającego szczyty „morza chmur”, przybierających przedziwne kształty sosen oraz fantazyjnych formacji skalnych. Po krótkim odpoczynku wejście na punkt widokowy Latająca Skała (Feilaishi), Szczyt Światła (Guangming Ding), gdzie znajduje się stacja meteorologiczna, Pawilon Rozproszonych Chmur (Paiyunting). Nocleg w rejonie Żółtych Gór.

   

 • 6 dzień

  Żółte Góry / Changsha

  Dla chętnych pobudka przed świtem, aby obserwować wschód słońca z jednego z punktów widokowych. Po śniadaniu będziemy kontynuować wędrówkę w górach, aby oglądać Szczyt Lwa, Szczyt Pędzla Siejącego Kwiaty i Szczyt Początku Wiary. Zjazd kolejką do podnóża gór i przejazd na dworzec kolejowy. Wyjazd szybkim pociągiem do Changsha (ok. 4 godz.), stolicy prowincji Hunan w środkowych Chinach. Nocleg w Changsha.

   

 • 7 dzień

  Changsha / Park Narodowy Zhangjiajie

  Przejazd do Zhangjiajie  (około 4 godzin). Miejsce to znane jest na całym świecie z pionowych skał w kształcie kolumn, których szczyty zdają się ginąć w chmurach. Zasłynęło również jako pierwowzór gór Hallelujah w światowym hicie filmowym „Avatar”. Obecnie miejsce to przyciąga wiele osób spragnionych pięknych widoków. Spacer nad Złotym Strumieniem wijącym się przed doliny, góry i klify, skąd roztacza się piękny widok na okoliczny krajobraz. Przejazd nad jezioro Baofeng, krótki rejs po jeziorze i możliwość podziwiania spektakularnego wodospadu Baofeng. Nocleg w Zhangjiajie.

   

          
 • 8 dzień

  Zhangjiajie

  Całodniowy pobyt na terenie Zhangjiajie. Wjazd najwyższą windą na świecie, Windą Stu Smoków, na górę (326 m). Pobyt na terenie rezerwatu, w szczególności w jego części zwanej Yuanjiajie jest okazją do podziwiania zapierających dech w piersi widoków na okoliczne krajobrazy. W miarę możliwości pogodowych dotrzemy w najpiękniejsze części tego fragmentu rezerwatu a następnie przejedziemy parkowym autobusem do części zwanej Tianzi Shan, aby zobaczyć m.in. Kamienny Las Zachodniego Morza. Po zwiedzaniu zjedziemy kolejką w dół. Nocleg w Zhangjiajie.

   

 • 9 dzień

  Zhangjiajie / góry Tianmen (Brama do Nieba)

  Spacer po szklanym moście Wielkiego Kanionu Zhangjiajie. Jest to najwyższy i najdłuższy na świecie most z przezroczystego szkła, zawieszony 300 m nad ziemią ma długość 430 metrów i szerokość 6 metrów. Otwarty w sierpniu 2016 roku most, zaprojektowany przez Israeli Haim Dotan Architects, może pomieścić naraz 800 osób. Przejazd w okolice gór Tianmen, znanych jako Brama do Nieba. Wjazd najdłuższą na świecie kolejką linową (30 min, 7,5 km). Trasa spacerowa z majestatycznymi widokami wiedzie dookoła góry zawieszoną niemal w powietrzu ścieżką, z której w kilku miejscach można wchodzić na szklane mosty (wejście na mosty dodatkowo płatne). Kulminacyjnym punktem wycieczki będzie Brama do Nieba, skalne okno, wysokie na ponad 130 m, najwyższa tego typu formacja skalna na świecie. Nocleg w okolicach gór Tianmen.

     
 • 10 dzień

  góry Tianmen / Chengdu

  Transfer na lotnisko i przelot do Chengdu (lub Chongqingu) w prowincji Syczuan. Wizyta w tybetańskiej dzielnicy Wuhou, gdzie w okolicy świątyni Wuhou toczy się bujne życie towarzysko-kulinarne miasta. Spacer uliczką Jinli będzie okazją, aby spróbować różnych lokalnych specjałów chińskiego street foodu, zakupić lokalne pamiątki czy napić się, co wciąż w Chinach rzadkie, doskonałej kawy. Nocleg w Chengdu.

   

        
 • 11 dzień

  Chengdu / Leshan / góra Emei

  Przejazd do miejscowości Leshan (ok. 2 godz.), gdzie znajduje się liczący 71 m wysokości, największy na świecie rzeźbiony w skale posąg Buddy . Następnie wyprawa do podnóża góry Emei (Emei Shan)   – jednej z czterech chińskich świętych gór buddyzmu. Jej szczyt wznosi się na wysokość 3099 m n.p.m. Nocleg w Emei.

 • 12 dzień

  Góra Emei

  Wjazd kolejką na górę Emei, gdzie znajdują się liczne zabytki historyczne, takie jak Świątynia Dziesięciu Tysięcy Lat czy Świątynia Wdzięczności dla Kraju. Niespieszna wędrówka po górze Emei. Powrót do Emei. Nocleg w Emei.

   

 • 13 dzień

  Emei / Chengdu

  Powrót do Chengdu. Wizyta w centrum hodowli pand. Panda wielka to symbol Chin i ukochane zwierzę mieszkańców Państwa Środka. Narodziny każdego nowego osobnika witane są z ogromną radością. Zwiedzanie świątyni Bóstwa Mądrości (Wenshu) – zespołu świątyń buddyjskich. Posiłek w regionalnej restauracji jest okazją do spróbowania oryginalnej, słynnej na całym świecie kuchni syczuańskiej. Nocleg w Chengdu.

   

 • 14 dzień

  Chengdu / Dujiangyan

  Przejazd do Dujiangyan i zwiedzanie tamtejszego systemu irygacyjnego , którego początki sięgają III w. p.n.e. i który wciąż działa, regulując rzekę Min. Jeśli czas pozwoli spacer po starannie zrekonstruowanym w tradycyjnym stylu centrum. Przejazd na lotnisko w Chengdu. Przelot do Warszawy z przesiadką.

    
 • 15 dzień

  Powrót do Warszawy

PUBLIKACJA I KOPIOWANIE PROGRAMÓW WYCIECZEK, TREŚCI INFORMACJI PRAKTYCZNYCH ZAMIESZCZONYCH NA STRONIE WWW.CTPOLAND.COM.PL W CAŁOŚCI LUB W CZĘŚCI, BEZ WYRAŹNEJ, PISEMNEJ ZGODY BIURA JEST ZABRONIONE.

Cena obejmuje:

 1. Przelot na trasie Warszawa - Szanghaj i Chengdu - Warszawa przez jeden z portów lotniczych oraz przelot na trasie Zhangjiajie - Chengdu.
 2. Przejazd pociągiem na trasie Żółte Góry - Changsha.
 3. Przejazdy wg programu autokarami lub mikrobusami.
 4. Zakwaterowanie w hotelach ****/*** w pokojach 2-os. z łazienką i klimatyzacją (2 osoby w pokoju).
 5. Bilety wstępu do obiektów wymienionych w programie.
 6. Opiekę polskiego pilota na całej trasie wycieczki i lokalnych przewodników w czasie zwiedzania.
 7. Posiłki (ilość podana jest przy każdym dniu programu) wraz z jedną szklanką napoju (lokalne piwo, cola) do lunchu i kolacji.
 8. Ubezpieczenie KLiA (w tym ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych), NNW i bagażu. Więcej informacji o ubezpieczeniu kliknij tutaj.
 9. Opłaty lotniskowe oraz opłaty za wystawienie biletów.
 10. Opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
 11. Opłatę na Turystyczny Fundusz Pomocowy.
 12. Podatek VAT.

 

Cena nie obejmuje:

 1. Wizy chińskiej dla posiadaczy paszportu RP (445 PLN, wiza uzyskiwana jest w Polsce).
 2. Dodatkowych napojów do posiłków.
 3. Napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców (65 USD płatne w Chinach).
 4. Udziału w wycieczkach i zajęciach fakultatywnych nie objętych programem zwiedzania.
 5. Ewentualnych opłat za fotografowanie i filmowanie.
 6. Usług tragarzy na dworcach kolejowych, lotniskach oraz w hotelach.

 

Wymagania dot. paszportu:

W celu uzyskania wizy chińskiej paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski oraz posiadać co najmniej 3 strony obok siebie wolne.

 

Standardowe ubezpieczenie CT Poland w podróży w zakresie kosztów leczenia wynosi 100 000 EUR

Podniesienie sumy ubezpieczenia kosztów leczenia do:
 • 150 000 EUR - dopłata około 34 PLN/os.
 • 300 000 EUR - dopłata około 57 PLN/os.

W przypadku chęci podniesienia sumy ubezpieczenia powyżej 300 000 EUR prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta:

info@ctpoland.com.pl, tel. 22 6545133

Biuro Podróży CT Poland gwarantuje swoim klientom stałość cen po zawarciu umowy uczestnictwa. Podane ceny uwzględniają wszystkie koszty związane z udziałem w wycieczkach CT Poland

wszystkie zamieszczone opinie pochodzą z ankiet lub e-maili od naszych Klientów

PAŃSTWO JOANNA I ZBYSŁAW, POZNAŃ, WRZESIEŃ 2019

Może trochę późno, ale w tym momencie chciałbym jeszcze raz podziękować przewodnikowi naszej wycieczki "Chiny - trasa krajobrazowa" Panu Piotrowi Noskowi za perfekcyjne spełnianie swoich obowiązków
Pan Piotr był najlepszym przewodnikiem jakiego spotkałem w trakcie moich wyjazdów (a trochę ich było). Perfekcja, znajomość języków i realiów na miejscu, głęboka wiedza i uprzejmość to jego atuty.

Chciałbym również podziękować Państwu jako organizatorowi.
Wszystko było dobrze przygotowane, program bardzo atrakcyjny ale nie przeładowany, dobry standard hoteli i środków transportu - tylko tak dalej.

 

PAŃSTWO WOJCIECH I MAGDALENA, PUSZCZYKOWO, WRZESIEŃ 2019     OCENA 5/5

Standard przelotów bardzo wysoki, dotele dobre i bardzo dobre. Wrażenia z pobytu: jesteśmy zaskoczeni rozwojem Państwa Srodka. Rozmach, czystość, bezpieczeństwo w podróży jest imponujące. Organizacja wzorowa, chętnie jeszcze raz pojedziemy do Chin. 

 

PANI EWA, GDAŃSK, WRZESIEŃ 2018 Ocena 5/5

Wrażenia są bardzo pozytywne, czułam się bardzo dobrze mimo wielu chorób, żadnych dolegliwości zdrowotnych. Nabrałam lepszej kondycji fizycznej, najlepsze biuro w porównaniu z innymi.

 

Pani Ewa, Olkusz lipiec 2017

Wycieczka bardzo sprawnie zorganizowana. Wszystko o czasie i wygodnie dla uczestników. Przewodniczka Krystyna bardzo miła, wspaniale zorientowana w temacie.

 

Ankieta anonimowa lipiec 2017

Bardzo fajna wycieczka dostosowana do możliwości grupy, z właściwym ułożeniem proporcji między zwiedzaniem a odpoczynkiem. Rozsądnie wybrane hotele, jedzenie przepyszne. Wrażenia niezapomniane.

 

 

Pan Jacek, Julianów wrzesień 2016

Czułem się podczas wyjazdu tak, jak to powinno być na urlopie. Bez stresu z powodu spraw organizacyjnych, wynika to z bardzo dobrej organizacji oraz umiejętności przewodników. Super realizacja planu przez pilotów, szczególnie dotyczy to pracy pani Kamili. Wiedza, kultura, poczucie humoru, kontakt z nami i sprawność organizacyjna to jej bezsprzeczne zalety. Jestem bardzo zadowolony.

 

 

Pani Anna, Julianów wrzesień 2016

Wycieczka była bardzo dobrze zorganizowana. Czułam się świetnie „zaopiekowana” przez pilotkę grupy, panią Kamilę, która przekazała nam bardzo dużą porcję wiedzy na temat Chin – historii, obyczajów, kultury, języka – w bardzo miły i bezpośredni sposób. Organizacja imprezy – bez zarzutu.

 

 

Pani Kasia, Żnin lipiec 2016

Jestem zadowolona z wycieczki, szczególnie z miłej grupy, komunikatywnego pilota- BRAWO!!!, wyboru trasy. Dziękuję!

 

pan piotr, łódź wrzesień 2015

Hotele i restauracje OK. Pilot Pani Magdalena Gryka stanowi wielki Plus wycieczki, nadrabiajac braki w programie i niedociągnięcia obsługi (hotele, restauracje). Znacznie podwyższa ocenę wycieczki.

 

państwo bogumiła i wojciech WRZESIEŃ 2015

Wyjazdy organizowane przez Wasze biuro są bardzo dobrze zabezpieczone od strony logistycznej. Trasy proponowanych wycieczek są ciekawe i zawierają miejsca oddające w pełni atmosferą Azji Południowo - Wschodniej, zarówno pod względem krajobrazu jak i historyczno - kulturowym. Jesteśmy zachwyceni opieką pilot Pani Magdy Gryki podczas wycieczki.

pani malgorzata, izabelin WRZESIEŃ 2015

Najwyższa możliwa ocena dla Pani Magdaleny Gryki za wiedzę, oraz umiejętności jej przekazywania, za fakt kultury osobistej oraz dbałość o grupę.

 

pani anna, wrocław WRZESIEŃ 2015

Bardzo atrakcyjny program wycieczki. Bardzo kompetentny pilot Pani Magda Gryka - super pilot wycieczki, duża wiedza, wrażliwosć, osoba urocza, kompetentna, pomocna. Może lepszy byłby termin druga połowa pażdziernika, ze względu na pogodę (więcej słońca, przejrzysty krajobraz, mniej deszczy, mgieł). Dłuższy pobyt w Żółtych Górach o jeden dzień.

 

pani janina, warszawa WRZESIEŃ 2015

Program bardzo atrakcyjny, ale chciałabym być jeszcze jeden dzień dłużej w Żółtych Górach. Organizacja wycieczki bardzo sprawna. Pani przewodnik Magdalena Gryka zachwycała swoją wiedzą, erudycją i kulturą osobistą.

 

Pani Grażyna, Łódź, wrzesień 2014

Niezapomniane wrażenia, przepiękne krajobrazy i oczywiście wspaniały pilot wycieczki Dariusz Wilk. Uważam, że zwiedzanie najbardziej popularnych miejsc nie powinno być organizowane np. w niedzielę. Przykładem jest Park Narodowy Doliny Dziewięciu Palisad, czy góra Emei. W niedzielę tłumy ludzi przez które ciężko się przebić, a w poniedziałek (trudno uwierzyć) pusto od ludzi.

 

Pani Iwona, Piaseczno, wrzesień 2013

Jestem w pełni usatysfakcjonowana programem wycieczki, pilotem p. Magdą Pawłowską i całą organizacją.

 

Pani Ewa, Ustka, wrzesień 2012

Pierwszy już wyjazd z Państwa biurem utwierdził mnie w słuszności tegoż wyboru. Na każdym wyjeździe utwierdzałam słuszność zarówno pod względem organizacyjnym każdej wycieczki, kompetencji pilotów, trasy wycieczki. Pod tym względem nie macie Państwo konkurencji. Profesjonalizm na piątkę. Życzę Państwu samych sukcesów, organizowania nowych tras wycieczkowych na tym samym poziomie, jak do tej pory.

 

twoja opinia może być następna :)

Trasa Krajobrazowa 15 dni to jedyna na polskim rynku trasa, w tak bogaty sposób łączącą najpiękniejsze krajobrazowo miejsca wschodnich i środkowych Chin. Wybraliśmy dla Państwa wyjątkowe, zatopione w chmurach, legendarne Żółte Góry, które od starożytności były inspiracją malarzy i poetów a także Park Narodowy Dziewięciu Palisad w prowincji Syczuan, którego sceneria jezior, wodospadów i malowniczo położonych tybetańskich wiosek przyciąga co roku tysiące zwiedzających. Trasa nie jest specjalnie wymagająca kondycyjnie, jednak spacery zarówno po Żółtych Górach jak i po parku narodowym zajmują wiele godzin w ciagu dnia. Uczestnictwo w tej trasie to gwarancja bogatego i unikalnego programu zwiedzania i wysokiego standardu podróży.

Przeloty odbywają się samolotami rejsowymi z międzylądowaniem w jednym z portów lotniczych. Dokładne informacje o godzinach przelotów i zbiórce otrzymają Państwo na ok. dwa tygodnie przed wycieczką w liście, który wysyłamy e-mailem (jeśli podali go Państwo na umowie) lub pocztą. Podczas niektórych krótkich lotów, linie lotnicze nie zapewniają posiłku oraz napojów. Wówczas istnieje możliwość kupienia kanapki na pokładzie za ok. 5 EUR/szt. Podczas długich rejsów do i z Azji serwowane będą dwa posiłki, w tym co najmniej jeden ciepły oraz zimne i ciepłe napoje.

Wybór miejsca w samolocie możliwy jest tylko podczas odprawy na lotnisku.

Podczas spotkania na lotnisku pilot przekaże Państwu dokumenty podróży: paszport (jeśli nie odebrali go Państwo wcześniej z biura), wydruk biletu elektronicznego na przelot międzynarodowy oraz polisę ubezpieczeniową. Pilot wręczy Państwu również zawieszki na bagaże. Dokumenty te zostaną wydane po okazaniu dowodu osobistego lub kopii umowy z naszym biurem. Bilety na wszystkie przeloty wewnętrzne w Chinach będzie miał ze sobą lokalny przewodnik.

UWAGA: Po odprawie prosimy nie wyrzucać wydruku biletu elektronicznego. Może okazać się on niezbędny podczas powrotnego lotu do Polski.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu linia lotnicza zapewnia przelot w późniejszym terminie, a jeśli to konieczne także nocleg i wyżywienie.

Bagaż główny: Waga bagażu nadanego przez 1 osobę w trakcie odprawy biletowo-bagażowej nie powinna przekraczać 20 kg lub 30 kg (w zależności od linii lotniczej). Dla dwóch lub więcej osób posiadających jedną sztukę wspólnego bagażu, waga bagażu nie może przekroczyć również 20 kg lub 30 kg. Informacje o przewoźniku oraz o limicie bagażowym znajdą Państwo w liście, który prześlemy na ok. trzy tygodnie przed wylotem.

Podczas przelotów wewnątrz Chin ciężar nadanego bagażu nie może przekroczyć 20 kg/os. Każda linia lotnicza ma własny taryfikator opłat za nadbagaż (np. KLM, Finnair ok. 80 EUR za kolejny bagaż o wadze do 23 kg, w Chinach ok. 10 RMB za każdy dodatkowy kilogram nadawanego bagażu).

UWAGA: Prosimy pamiętać o podpisaniu bagażu i zapięciu na szyfr lub kłódkę.

Nasze firmowe zawieszki otrzymają Państwo z rąk pilota na lotnisku.

Bagaż podręczny: 1 sztuka, nieprzekraczająca wymiarami sześcianu o wymiarach 55cm / 40cm / 20cm i nie cięższą niż 5-7 kg (zależnie od linii lotniczych); a także płaszcz, parasol, niewielkich rozmiarów torebkę i niewielką ilość materiałów do czytania na pokładzie samolotu. Wszystkich pasażerów obowiązują przepisy dot. przewozu bagażu, np. zakaz przewozu przedmiotów niebezpiecznych oraz przepisy celne i graniczne.

Z uwagi na charakter wycieczki najwygodniejszym bagażem będzie walizka na kółkach o niewielkich rozmiarach.

Podczas pakowania przydatne okażą się duże plastikowe torby. Może się zdarzyć, że w trakcie podróży część ubrań zamoknie od deszczu czy wilgoci w powietrzu. W wilgotnym klimacie ubrania schną wiele dni i przełożenie ich do oddzielnych plastikowych toreb pozwoli oddzielić je od reszty suchych ubrań.

Zdarza się, że podczas lotu kosmetyki tracą szczelność i rozlewają się w bagażu. Dobrze jest je również zapakować w oddzielne plastikowe woreczki.

Jeśli podróżujemy z drugą osobą, mając do dyspozycji dwie walizki, dobrze jest spakować część rzeczy każdej z osób do jednej, pozostałe do drugiej. W przypadku zagubienia jednego bagażu przez linie lotnicze, co zdarza się bardzo rzadko, pozwoli to komfortowo doczekać momentu dostarczenia przez linię zagubionego bagażu.

Podczas pobytu w hotelach, na lotnisku usługi bagażowe nie są objęte ceną wycieczki, w niektórych miejscach nie są one w ogóle dostępne. Prosimy wziąć to pod uwagę przygotowując bagaż.

W bagażu głównym nie wolno przewozić power banków.

Te o dopuszczalnej pojemności należy przewozić w bagażu podręcznym.

Bagaż podręczny nie powinien być zbyt duży i ciężki. Warto trzymać dokumenty lub pieniądze w oddzielnych saszetkach, dodatkowo w plastikowych torbach, co ochroni jest przed kurzem czy wilgocią. Tyczy się to głównie paszportu, biletów lotniczych czy pieniędzy. 

Ze względu na przelot samolotem (zarówno podczas przelotów międzynarodowych, jak i wewnątrz Chin) w bagażu podręcznym nie wolno przewozić przedmiotów zaliczanych do niebezpiecznych (nożyki, pilniczki oraz płyny, żele i aerozole itp.). Zgodnie z przepisami płyny przewożone w bagażu podręcznym muszą znajdować się w pojemnikach, z których żaden nie może przekraczać 100 ml - muszą być one zapakowane w jedną przezroczystą plastikową zamykaną torbę o pojemności nie przekraczającej jednego litra (np. torebka dwuścienna w wymiarach 22 cm x 15cm, z plastikowym suwakiem). Perfumy i alkohol zakupione w sklepach wolnocłowych można wnosić na pokład samolotów, jednak muszą być one zapakowane w specjalnie zapieczętowane przez personel sklepu torby.

PŁYNY O POJEMNOŚCI POWYŻEJ 100 ML, ZAKUPIONE POZA UE, NIE MOGĄ BYĆ WWOŻONE DO UE W BAGAŻU PODRĘCZNYM (oznacza to, że jeśli powrót do kraju odbywa się przez port UE, nie można dokonać zakupu takich płynów na lotnisku w Azji).

Definicja substancji płynnych, których w dużych ilosciach nie wolno przewozić w bagażu podręcznym obejmuje: wodę i inne napoje, zupy, syropy, perfumy, żele (np. do włosów), pasty (w tym pasty do zębów); kosmetyki w płynnej formie (błyszczyk, podkład, tusz do rzęs), kremy, odżywki i oliwki, spraye, substancje płynne pod ciśnieniem (np. żele do golenia, dezodoranty) oraz inne substancje o podobnej konsystencji.

 

W bagażu podręcznym przyda się długopis, gdyż podczas podróży wypełnia się liczne formularze wjazdowe, wyjazdowe, deklaracje celne itd.

 • ubrania: powinny być dostosowane do trasy i terminu (proszę sprawdzić tabelę klimatyczną); lekkie, oddychające, wygodne ubrania, sweter lub inne ciepłe okrycie może się przydać w Żółtych Górach, w Jiuzhaigou i podczas pobytu w klimatyzowanych pomieszczeniach, np. w hotelach czy restauracjach,
 • Na terenie parku Jiuzhaigou występują bardzo duże różnice temperatur między dniem i nocą, dochodzące do kilkunastu stopni. Należy wziąć cieplejszą kurtkę lub polar, czapkę oraz okulary przeciwsłoneczne. Dla ochrony skóry należy wziąć krem z filtrem oraz balsam nawilżający.
 • wygodne obuwie, np. sportowe lub lekkie trekkingowe
 • leki zażywane regularnie (leki zażywane codziennie lub co kilka dni należy ZAWSZE wkładać do bagażu podręcznego),
 • małą torbę lub plecak (aby zapakować rzeczy potrzebne na jedną noc w Żółtych Górach)
 • okrycie głowy dla ochrony przed słońcem, strój przeciwdeszczowy,
 • okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem, balsam nawilżający,
 • ulubiony gatunek kawy (w Chinach dostępna jest głównie kawa rozpuszczalna bez cukru),
 • przejściówkę do gniazdka elektrycznego,
 • karty pamięci do aparatu fotograficznego lub zapasowe filmy, baterie (Uwaga, baterie w tym power banki, których pojemność wynosi więcej niż 10 000 mAh lub nie mają informacji o pojemności nie mogą być zabierane na pokład samolotu),papier toaletowy lub chusteczki higieniczne (w toaletach publicznych brak papieru toaletowego),
 • mały ręczniczek lub wilgotne chusteczki, których można użyć np. podczas podróży pociągiem (w pociągu nie ma możliwości skorzystania z prysznica, ale są umywalnie),
 • kubek (w pociągu wrzątek dostępny jest 24h/dobę, można więc zaparzyć sobie swoją kawę lub herbatę)
 • preparat przeciwko komarom.
 • ciężkich butów trekkingowych – podczas trasy nie ma odcinków o charakterze stricte trekkingowym. Większość ścieżek to drewniane pomosty lub kamienne i betonowe schody
 • dużych ręczników kąpielowych – są dostępne w każdym pokoju
 • grzałek elektrycznych do gotowania wody – pokoje hotelowe wyposażone są czajniki elektryczne.
 • Hotele, z których korzystamy na trasie to obiekty o standardzie 3 i 4*. W Żółtych Górach będą Państwo mieszkać w niewielkim hotelu o lokalnym standardzie 3*. Ze względu na położenie wysoko w górach i brak ogrzewania w hotelu może być dość chłodno. Pokoje hotelowe wyposażone są w łazienkę, klimatyzację, telewizor (możliwy brak telewizora w Żółtych Górach) oraz telefon. W pokojach znajdują się również zestawy do herbaty: filiżanki, chińska herbata w torebkach oraz czajnik elektryczny. W niektórych hotelach znajdą Państwo również sejf. Łazienki wyposażone są w ręczniki kąpielowe, mydło, szampon, pastę do zębów (wszystkie w niewielkich opakowaniach), szczoteczki do zębów, papier toaletowy. W niektórych hotelach jest także suszarka do włosów. Niektóre łazienki wyposażone są w dodatkowe produkty (gąbka do masażu, prezerwatywy, itp.) – wszystkie one są dodatkowo płatne. W razie wątpliwości prosimy pytać pilota. Hotele oferują 24 godzinny dostęp do ciepłej wody.
 • W niektórych pokojach znajdują się mini bary. Napoje i słodycze, które znajdują się w środku są dodatkowo płatne.
 • Doba hotelowa w Chinach, tak jak w większości państw na świecie, trwa, w zależności od hotelu od godziny 12:00-14:00 do godz. 12:00 dnia następnego. Istnieje prawdopodobieństwo, że po porannym przylocie do Chin, pokoje nie będą jeszcze dostępne; w takim przypadku najpierw realizowana będzie część zwiedzania. Po otrzymaniu przez pilota potwierdzenia z hotelu o możliwości wcześniejszego zakwaterowania, grupa pojedzie do hotelu.
 • Ze względu na bogaty program zwiedzania, zazwyczaj nie ma możliwości powrotu do hotelu w ciągu dnia (grupa wyjeżdża rano po śniadaniu, a wraca wieczorem po kolacji).

Podczas podróży niezbędnym dokumentem będzie paszport. Paszport musi być ważny 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki oraz posiadać przynajmniej TRZY wolne kartki na wklejenie wizy oraz na stemple graniczne. Jeśli przed wycieczką odebrali Państwo owizowany paszport z naszego biura prosimy pamiętać o zabraniu go ze sobą na lotnisko.

Klimat Chin jest bardzo zróżnicowany. Kraj przynależy do trzech stref klimatycznych: umiarkowanej, podzwrotnikowej i zwrotnikowej. Najlepszy czas do podróży to okres od marca do listopada. Wiosną (kwiecień, maj) i jesienią (wrzesień, październik) panują umiarkowane temperatury. W północnej części Chin (Pekin, Luoyang, Xi’an) wyróżnić można wyraźne cztery pory roku. Częstszym podziałem na południu Chin jest wyróżnienie na porę suchą - zimą i deszczową - latem. W lecie praktycznie na całym terenie Państwa Środka panują upały. W lipcu i sierpniu temperatura przekracza 35°C. Na północy Chin lato jest suche a zima mroźna (na północ od Wielkiego Muru notuje się temperatury poniżej -30°C). Burze piaskowe mogą pojawić się w lutym, marcu lub kwietniu, szczególnie w Mongolii Wewnętrznej i w okolicach Pekinu. W środkowych Chinach (okolice rzeki Jangcy, do których zalicza się m.in. Szanghaj) oraz na południu (okolice Kantonu) lato jest długie, upalne i wilgotne, zima za to krótka i ciepła, średnia temperatur to około 12°C. Na najdalej na południe wysuniętym krańcu Chin - wyspie Hajnan - temperatury dochodzą wtedy do 30°C. Zwiększone opady deszczu pojawiają się na południu Chin od maja do sierpnia.

 

Średnie najwyższych (W) i najniższych (N) temperatur w wybranych miastach, podane w °C.

 

Miesiąc

Hangzhou

Żółte Góry

Chengdu

Góra Emei

Jiuzhaigou

W

N

W

N

W

N

W

N

W

N

I

7

2

-1

-7

9

3

-2

-9

9

2

II

8

3

2

-5

11

5

-2

-9

9

4

III

13

7

7

1

15

8

4

-3

17

8

IV

20

12

11

5

21

13

8

1

25

15

V

24

17

14

9

25

17

9

3

26

18

VI

28

21

18

13

27

21

13

7

31

20

VII

32

25

21

16

29

22

16

10

32

22

VIII

32

25

20

16

29

22

15

9

27

21

IX

27

21

17

12

24

19

12

6

28

20

X

22

15

12

6

20

15

7

1

21

14

XI

16

9

7

2

15

9

3

-3

16

8

XII

11

3

3

-3

10

4

1

-7

9

3

W okresie czasu letniego +6 godzin; w okresie zimowym +7 godzin. Na terenie całego kraju obowiązuje jedna strefa czasowa.

Najlepiej zabrać ze sobą zarówno gotówkę, jak i karty kredytowe. Nigdy jednak nie należy trzymać ich w jednym miejscu. Dobrze jest również gotówkę rozłożyć na cześci. Przyda się specjalna torebka zawieszana na szyi bądź pasek z kilkoma kieszeniami, gdzie można trzymać pieniądze. Bezwzględnie należy pilnować pieniędzy w takich sytuacjach jak przepakowywanie, zakupy czy wymiana waluty.

Podczas trasy będą Państwo mieli okazję spróbować różnych dań kuchni chińskiej. Śniadania są spożywane w hotelach. Mają formę bufetu, gdzie dostępna jest kuchnia chińska i często również europejska. Nabiał i żółty ser są rzadkością. Restauracje dobieramy bardzo starannie, najczęściej są to lokalne restauracje poza hotelami. Posiłki serwowane są przy dużych okrągłych stołach (8-12 osób przy stole). Do posiłków podawane są pałeczki, w niektórych restauracjach na dodatkowe życzenie również widelce i noże. Do posiłków serwowane są napoje typu lokalne piwo, coca-cola, sprite lub woda. 

Śniadanie serwowane w Żółtych Górach oraz w Maoxian jest skromniejsze niż w innych hotelach, niewielka jest dostępność dań kuchni europejskiej a śniadanie składa się zazwyczaj z bułek gotowanych na parze, makaronu, świeżych warzyw i pikli.

AUTOKAR

Podczas trasy grupa przemieszcza się autokarami lub mikrobusami dostosowanymi do liczebności grupy. Chińskie autokary nie są wyposażone w toalety i lodówki. Kolejność zapisu na wycieczkę nie decyduje o wyborze zajmowanych miejsc w autokarze.

Chińskie autokary często nie posiadają luku bagażowego, dlatego zdarza się, że bagaż wieziony jest wewnątrz autokaru lub, jak np. w Guilin, w oddzielnym samochodzie bagażowym.

Informujemy, że od 2019 r. kolejność wsiadania do autokaru uzależniona jest kolejnością zgłoszeń na wycieczkę.

SAMOLOTY

Zgodnie z programem wycieczki duże odległości pokonywać będą Państwo samolotami. Bilety na przeloty wewnętrzne będą w posiadaniu przewodnika lub pilota.

Podczas przelotów wewnętrznych korzystamy z różnych lokalnych lini (np. Air China, China Southern, Sichuan Airlines, Hainan Airlines). Wielu przewoźników chińskich należy do globalnych sojuszy lotniczych. Ich flotę stanowią najczęściej samoloty Airbus lub Boeing. 

Na trasach wewnętrznych obowiązują te same zasady przewozu bagażu, co podczas przelotów międzynarodowych. Alkohol może być przewożony w bagażu głównym pod warunkiem, że butelka nie jest napoczęta. Zarówno w bagażu podręcznym jak i w głównym nie wolno przewozić zapalniczek i zapałek, będą konfiskowane. Nie wolno przewozić także baterii, w tym power banków, których pojemność wynosi więcej niż 10 000 mAh lub takich, które nie mają informacji o pojemności. Te o dopuszczalnej pojemności należy przewozić w bagażu podręcznym. Inne będą konfiskowane.

Grupie towarzyszy licencjonowany polski pilot wycieczek, który spotyka się z grupą w dniu wylotu na lotnisku w Warszawie. W każdym mieście jest również przewodnik miejscowy posługujący się językiem chińskim i angielskim. W zwiedzanych miejscach polski pilot tłumaczy to, co o zabytkach opowiadają lokalni przewodnicy. Pilot nie oprowadza grup po obiektach muzealnych, jednak służy zawsze swoją wiedzą i doświadczeniem.

Chińska waluta to yuan (CNY) nazywany także renminbi (RMB).

1 USD = ok. 6,8 yuana  (renminbi), 1 EUR = ok. 7,3 yuana (stan z lutego 2017 roku).

Chiński yuan dzieli się na mao (1 yuan to 10 mao) oraz na feny (1 mao to 10 fenów, praktycznie wychodzących już z użycia).

W obrocie dostępne są banknoty: 100, 50, 20, 10, 5, 1 yuan oraz 5, 2, 1 mao.

Spośród walut zagranicznych w Chinach najłatwiej jest wymienić dolary amerykańskie i euro.

Prosimy pamiętać, że w Chinach wymieniać można tylko dolary wydane w lub po 1996 r., czyli tzw. duże głowy (dotyczy to również dolarowej części wpłaty za wycieczkę, wpłacanej w Chinach). Dodatkowo banknoty nie mogą być zniszczone t.j.: zaplamione, przetarte, naderwane, itp. Wymiany waluty można dokonywać w oddziałach Bank of China oraz w hotelach, na lotniskach (dodatkowo pobierana jest prowizja), a w Hongkongu i w Makau również w kantorach. Kurs jest wszędzie podobny. Dokonując wymiany należy się wylegitymować paszportem. Niewykorzystane yuany można zamienić w Chinach z powrotem na dolary wyłącznie za okazaniem pokwitowania z banku, otrzymanego przy sprzedaży USD. W Hongkongu yuany można wymienić na dolary hongkońskie i amerykańskie bez konieczności posiadania pokwitowania.

Stanowczo odradzamy korzystania z nieoficjalnych usług wymiany pieniędzy (proceder prawnie zabroniony, ponadto istnieje możliwość oszustwa lub kradzieży).

W hotelach, z których korzystamy oraz w większości dużych sklepów honorowane są międzynarodowe karty płatnicze takie jak np. VISA, MasterCard, American Express.

Ceny towarów spożywczych w chińskich supermarketach i większych sklepach są z reguły zbliżone lub niższe od tych w Polsce. Ceny towarów na targowiskach są z reguły znacznie niższe niż w Polsce.

Na chińskich bazarach powszechnie przyjętym zwyczajem jest targowanie się o cenę (ceny pierwotnie oferowane cudzoziemcom mogą być bardzo zawyżone) - targowanie odbywa się często poprzez wypisywanie cen na kalkulatorze. Przed dokonaniem zakupu prosimy upewnić się co do jakości i autentyczności kupowanych artykułów.

Przykładowe ceny: Pieczywo 1-5 RMB, miejscowe owoce (1 kg) 4-15 RMB, butelka wody mineralnej 1-5 RMB, zestaw w Mc Donald's 20 RMB, piwo w sklepie 2-10 RMB, kartka pocztowa do Polski 6 RMB, paczka papierosów 2-15 RMB, prawdziwa chusta jedwabna 50-100 RMB.

Specyfiką turystyki w Chinach jest dołączanie do programu zwiedzania wizyt w lokalnych fabrykach i manufakturach, gdzie można zakupić różne towary (np. perły, jedwabie, nefryty). Są to placówki państwowe, gdzie ceny nie należą do najniższych, lecz jakość i oryginalność produktów jest gwarantowana. Może się zdarzyć, że na bazarach i targowiskach podobne rzeczy znajdą Państwo w niższych cenach. Jakość oferowanych tam produktów może jednak budzić wątpliwości.

Ideą CT Poland jako biura specjalizującego się w organizacji wycieczek do Chin jest jak najpełniejsza prezentacja odwiedzanego kraju. Wiele imprez oferowanych przez inne biura jako opcjonalne punkty programu, u nas wliczone są w cenę imprezy. Bogate programy stwarzają stosunkowo mało okazji do ich fakultatywnego uzupełniania. Oferowane na miejscu fakultety stanowią propozycję lokalnych przewodników i mogą odbywać się tylko pod warunkiem zrealizowania głównych punktów programu. Cena wycieczek fakultatywnych uzależniona jest od ilości osób w nich uczestniczących. Podczas Trasy Krajobrazowej oferujemy w poniższych miejscach następujące przedstawienia fakultatywne:

Hangzhou – przedstawienie „Impresja znad Jeziora Zachodniego.

Tunxi – przestawienie „Żółte Góry”

Jiuzhaigou – przedstawienie tańców i śpiewów tybetańskich

Chengdu – opera syczuańska

Koszt wszystkich spektakli to 120-150 USD w zależności od terminu i liczby uczestników.

Część kwoty, płatnej w Chinach pierwszego dnia wycieczki na ręce pilota, przeznaczona jest na zwyczajowe napiwki dla lokalnych przewodników oraz kierowców. W cenę wycieczki nie są wliczone napiwki za usługi bagażowe w hotelach (ok. 1 USD/każdorazowo/szt. bagażu). Poza branżą turystyczną dawanie napiwków nie jest w Chinach powszechnie przyjęte, jednak podczas korzystania z taksówki można zostawić kierowcy niewielką resztę.

Językiem urzędowym jest język chiński - dialekt mandaryński (putonghua, oparty na dialekcie pekińskim). Przeciętny Chińczyk spotkany na ulicy nie posługuje się językiem angielskim. Języka tego nie znają zazwyczaj również taksówkarze. Po angielsku, przynajmniej w podstawowym zakresie, mówi zazwyczaj obsługa hotelowa oraz sprzedawcy na większych bazarach, nastawionych na turystów z zagranicy. Język angielski jest również językiem, jakim posługują się lokalni przewodnicy podczas wycieczki oraz w dużej części mieszkańcy Hongkongu. W Makau językami urzędowymi są chiński i portugalski, angielski jest jednak powszechnie znany.

220V / 50Hz. W niektórych hotelach potrzebna jest przejściówka, którą można wypożyczyć w hotelu. Typy wtyczek, spotykane w Chinach:

  

Polskie telefony komórkowe posiadające roaming działają a zasięg jest niemal wszędzie, poza kilkoma miejscami gdzie sygnał może być nieco słabszy.

Niektórzy polscy operatorzy oferują w Chinach dostęp do internetu w komórce. Prosimy dowiadywać się u swoich operatorów o stawki połączeń. Można również dzwonić do Polski z telefonów hotelowych. Minuta połączenia kosztuje najczęściej około 5 PLN (z komórki ok. 8 PLN). We wszystkich hotelach jest dostępne wi-fi, w niektórych korzystać z wifi bezpłatnie można jednak tylko w hotelowym lobby. Korzystanie w pokojach jest dodatkowo płatne (10-30 USD/dobę).

Należy pamiętać, że w Chinach dostęp do niektórych stron jest zablokowany (m.in. Facebook, Yahoo, Google, Gmail, Youtube) i korzystanie z nich bez zainstalowanego bezpłatnego lub płatnego oprogramowania VPN nie jest możliwe. Zainstalowanie oprogramowania VPN na terenie Chin nie jest możliwe, można zrobić to wyłącznie będąc poza terytorium ChRL.

Zakup lokalnej karty sim możliwy jest tylko po okazaniu chińskiego dowodu tożsamości.

Chiny są krajem bezpiecznym i życzliwym dla gości z zagranicy. Przestępczość w Chinach jest stosunkowo niska. Należy jednak zachować ostrożność w miejscach uczęszczanych przez turystów oraz w środkach komunikacji (zdarzają się kradzieże kieszonkowe oraz przypadki wydania fałszywych banknotów). Wartościowe przedmioty i gotówkę należy trzymać przy sobie bądź w zamkniętym sejfie w pokoju lub w sejfie w recepcji. Zarówno biuro jak i hotel nie odpowiadają za wartościowe rzeczy pozostawione poza sejfem w pokoju hotelowym. 

Korzystając z taksówki prosimy pamiętać o zabraniu paragonu wydawanego przez kierowcę. W przypadku pozostawienia czegokolwiek w taksówce umożliwi to identyfikację pojazdu.

Wyjeżdżających do Chin nie dotyczą obowiązkowe szczepienia. Do zalecanych szczepień należą wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonica, tężec i polio, a także dur brzuszny. Chinach obecnie nie ma zagrożenia malarią.

W razie potrzeby skorzystania z miejscowych usług medycznych należy zgłosić się do pilota, bądź bezpośrednio do centrum alarmowego Ubezpieczyciela (numer telefonu znajdą Państwo na polisie, którą przekaże Państwu pilot wycieczki).

Na wypadek konieczności skorzystania z porady medycznej lub hospitalizacji koszty do 100 EUR z reguły pokrywa sam poszkodowany. Rachunki (należy pamiętać, aby zawsze o nie poprosić) rozliczane są po powrocie do Polski. Przed podróżą zalecamy wykonanie wszelkich niezbędnych badań oraz przeglądu stomatologicznego.

Ze względów praktycznych wskazane jest zabranie najczęściej stosowanych w domu leków. Apteczka podróżna powinna zawierać środki przeciw komarom, dezynfekujące, plastry, leki przeciw biegunce i przeziębieniu.

Leki zażywane regularnie (codziennie lub co kilka dni) należy ZAWSZE wkładać do bagażu podręcznego). Jeśli w bagażu podręcznym planują Państwo przewozić igły do podawania leku, wówczas niezbędne będzie zaświadczenie w języku polskim i angielskim wydane przez lekarza, zaświadczające o konieczności podania leku, poświadczone pieczątką.

Chiny są krajem bezpiecznym, ale różnica flory bakteryjnej może być kłopotliwa dla osób o zwiększonej wrażliwości. Należy pamiętać, aby często myć i dezynfekować ręce, unikać dotykania twarzy i obgryzania paznokci oraz nawykowego obgryzania różnych rzeczy np. długopisów.

Tempo zwiedzania dostosowane jest do kondycji przeciętnego turysty. W okresie letnim wilgotność i upał mogą jednak osłabić wytrzymałość. Należy pić dużo płynów, najlepiej wody lub zielonej herbaty.

Aby ustrzec się chorób należy dbać o higienę osobistą, unikać żywności niewiadomego pochodzenia i pić wyłącznie napoje zamknięte fabrycznie. Prosimy unikać napojów z lodem, bowiem lód rzadko robiony jest na bazie butelkowanej wody. Przez otwarciem butelki nalezy zwrócić uwagę, czy nie była ona naruszona.

Z pewnością przydadzą się środki pozwalające szybko zdezynfekować dłonie – żele, chusteczki.

Woda z kranu nadaje się do mycia zębów. Nie zaleca się jej spożywania. Owoce należy spożywać po ich umyciu i obraniu ze skórki.

Jedząc na ulicy powinno się zwrócić uwagę czy sprzedawca ma rękawiczki (jeśli serwuje jedzenie rękoma) oraz czy zachowane są inne podstawowe zasady higieny.

Latem w większości regionów Chin słońce operuje bardzo silnie. Prosimy o zabranie ze sobą środków z wysokim filtrem chroniących przed słońcem. Przyda się również czapka lub chustka oraz okulary przeciwsłoneczne.

We wszystkich hotelach i restauracjach serwujących kuchnię zachodnią spotkać można toalety w stylu zachodnim. W restauracjach chińskich, na stacjach paliwowych, czy w zwiedzanych obiektach toalety mają charakter azjatycki (tzw. kucany). Toalety publiczne są bardzo powszechne i niektóre z nich płatne (0,5 – 1 RMB). W toaletach publicznych brak jest papieru toaletowego.

Jet lag to typowa dolegliwość podczas przekraczania kilku stref czasowych w krótkim czasie. Charakteryzuje się ogólnym zmęczeniem, sennością i rozdrażnieniem.

Oto kilka rad, które pomogą Państwu przyzwyczaić się szybko do nowej strefy czasowej.

 1. Zaraz po wejściu do samolotu przestawić zegarek na czas obowiązujący w miejscu docelowym.
 2. Od początku jeść i odpoczywać według czasu obowiązującego w miejscu docelowym.
 3. Podczas nocnych przelotów spać jak najwięcej.
 4. Unikać ciężkich potraw oraz dużych ilości alkoholu.
 5. Podczas lotu warto co jakiś czas wstawać i robić lekkie ćwiczenia ruchowe.
 6. Po przylocie unikać drzemki w ciągu dnia i położyć się spać według nowego czasu.

Uczestnik imprezy organizowanej przez Biuro Podróży CT Poland jest ubezpieczony w  Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska S.A. Ubezpieczenie obejmuje pokrycie kosztów leczenia i pomoc w podróży (assistance) do 100 000 PLN na każde zdarzenie (w tym, na podstawie dodatkowej umowy zawartej pomiędzy Biurem Podróży CT Poland a TUiR Allianz, ryzyko zaostrzeń i powikłań chorób przewlekłych); wypłatę świadczenia związanego z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu z tytułu następstwa nieszczęśliwego wypadku do 10 000 PLN; pokrycie kosztów utraty lub opóźnienia dostarczenia bagażu podróżnego do 1000 PLN. Szczegółowe informacje można znaleźć w „Ogólnych warunkach ubezpieczenia w podróży zagranicznej GLOBTROTER”. Prosimy o dokładne zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia, w szczególności z częścią „Wyłączenia odpowiedzialności”.

Obywatele RP udający się do Chin muszą posiadać ważną wizę pobytową (turystyczną lub biznesową). Wyjazd do Hongkongu i/lub Makau oznacza opuszczenie granic ChRL i unieważnia wizę jednokrotną. Brak ważnej wizy karany jest grzywną do 1000 USD.

Wiza i pośrednictwo wizowe wliczone jest w cenę wycieczki. W celu uzyskania wizy należy na 40 dni przed rozpoczęciem wycieczki dostarczyć do naszego biura paszport, wypełniony wniosek wizowy oraz 1 zdjęcie. Procedura wizowania trwa ok. 10 dni. Po owizowaniu paszport pozostaje w biurze i otrzymają go Państwo z rąk pilota na lotnisku, jednak może być odebrany w naszym biurze lub odesłany na wskazany adres na koszt odbiorcy. Należy pamiętać wówczas, aby zabrać go ze sobą jadąc na lotnisko.  

Obywatele RP udający się do Hongkongu lub Makau do 90 dni pobytu nie mają obowiązku posiadania wizy.

Nie wolno wwozić narkotyków, broni, amunicji i materiałów wybuchowych, waluty chińskiej, publikacji uznawanych przez prawo chińskie za szkodliwe (w tym pornografii i wydawnictw krytykujących władze i ustrój ChRL a także wydawnictw w wizerunkiem XIV Dalajlamy).

Do Chin nie wolno także wwozić świeżej żywności (owoce, wędliny, kanapki itp.). W przypadku kontroli na lotnisku docelowym produkty te mogą zostać skonfiskowane.

Nie wolno wywozić chińskiej waluty, dzieł sztuki, rzadkich wydawnictw, wyrobów z kamieni szlachetnych oraz samych kamieni szlachetnych bez certyfikatu zakupu. Nie są poza tym znane

żadne restrykcje celne, które odbiegałyby od powszechnie przyjętych norm iędzynarodowych. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy na dzień pobytu.

Skrócone przepisy celne i dewizowe dotyczące RP znajdą Państwo tutaj.

UWAGA: przepisy celne Hongkongu pozwalają na wwiezienie bez cła do 19 sztuk papierosów na osobę.

Prosimy pamiętać, że do Polski nie wolno wwozić żadnych pamiątek z zagrożonych gatunków zwierząt i roślin, w tym także muszli.

Park Jiuzhaigou obejmuje regiony położone powyżej 3000 m n.p.m., lotnisko położone jest z kolei na wysokości 3500 m n.p.m. Choroba wysokościowa to jedno z najpoważniejszych zagrożeń, jakie czekać mogą na turystę w tym regionie. Pojawia się, gdy zbyt szybko znajdziemy się na dużej wysokości lub gdy zbyt szybko zwiększamy wysokość, nie zachowując odpowiedniego czasu na aklimatyzację. Łagodne objawy choroby wysokościowej pojawić się mogą już na wysokości 2 000 m n.p.m., na wysokości 3 500 m n.p.m. odczuwa je niemal każdy, bez względu na to czy był wcześniej na podobnych wysokościach czy nie. Choroba wysokościowa pojawia się na skutek zbyt dużego ciśnienia w komórkach. Skutkiem może być obrzmienie mózgu i śmierć. Do lekkich objawów należą ból głowy, nudności, brak apetytu i ogólne osłabienie. Nieleczone, objawy te z reguły ustępują po kilku dniach, zdarza się jednak, że dolegliwości te odczuwalne są przez cały okres pobytu na dużej wysokości.

W przypadku ostrych bólów głowy oraz zaostrzonych objawów choroby wysokościowej, takich jak zawroty głowy czy halucynacje jednym lekarstwem jest natychmiastowe zwiezienie chorego na niżej położone tereny. W niektórych przypadkach pomocne mogą być dostępne na receptę leki, przepisane przez lekarza.

W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt z lekarzem.

15 dni

Chiny – Trasa Krajobrazowa

Cena za osobę:

6506 1440