Vientiane

Vientiane

Powrót do mapy

Stolica Laosu i największe miasto, jego nazwa oznacza dosłownie - Miasto z drzewa sandałowego.

Miasto położone jest nad rzeką Mekong. Wientian było niegdyś niezależnym królestwem, ale szybko straciło suwerenność na rzecz sąsiadów, Tajlandii, Wietnamu, Khmerów czy Birmańczyków. Wcześniej stolicą Laosu był Luang Prabang, od XVI wieku status ten nosiło miasto Vientiane. 

Najważniejszym zabytkiem miasta jest Wielka Święta Stupa.

Pha That Luang – Inne nazwy to Wielka Stupa lub Wielki Relikwiarz. Symbol religii buddyjskiej oraz suwerenności Laosu. Jej oficjalna nazwa brzmi: Cenna na cały świat stupa. Legendy mówią o misjonarzach przybyłych z Indii, którzy mieli przywieźć ze sobą i zostawić tu fragment żebra Buddy ale nie znaleziono na to dowodów. Znaleziono za to ślady klasztoru khmerskiego, który miał stać tu między XI a XIII wiekiem. Kiedy w XVI wieku jeden z królów przeniósł stolicę państwa Lan Xang do Wientian rozpoczął konstrukcję świątyni na gruzach khmerskiego klasztoru. Budowa rozpoczęła się w 1566 i przez kolejne lata zbudowano w pobliżu 4 stupy, tylko dwie z nich przetrwały do dzisiejszego dnia. Jeden z nich jest siedzibą zwierzchnika kościoła laotańskiego. W XIX wieku dodane zostały małe okna w otaczającym stupę krużganku, miały czysto militarne zastosowanie. Przed stupą znajduje się posąg króla Setthathirata.         

Świątynia zawiera wiele symbolicznych elementów. Składa się z trzech poziomów. Na pierwszym poziomie znajduje się 323 święconych tablic oraz 4 pawilony modlitewne. Na drugim poziomie ściana boczna wyłożona jest znajduje się 120 płatków lotosu. Jest tam 288 święconych tablic oraz 30 niewielkich stup, symbolizujących 30 doskonałości buddyzmu. Trzeci poziom przechodzi kształtem w przypominającą pierwszą buddyjską stupę w Sanchi. 

Wycieczki do tego miejsca:

Kambodża, Laos i Wietnam z wypoczynkiem

Kambodża, Laos i Wietnam z wypoczynkiem

20 dni

Fascynujące Indochiny – kraina, która jako jedna z nielicznych na naszym globie, obroniła się przed zalewem cywilizacji krajów zachodnich zachowując odrębny urok i koloryt. Ruiny...

Najbliższy termin: 08.11.2020

6495 PLN + 2795 USD Łącznie ok.: 17350 PLN