Trasa Kambodża, Laos i Wietnam to najpopularniejsza trasa po Indochinach w ofercie CT Poland. Realizowana w niemal niezmienionym kształcie od wielu lat doczekała się wielu sympatyków. Trasa pozwala poznać najważniejsze zabytki każdego z trzech krajów w sprawnym tempie ale również odpocząć w komfortowych warunkach nad wodami Morza Południowochińskiego.

Dla kogo: trasa dla każdego, kto chciałby poznać najważniejsze miejsca w Indochinach przemieszczając się szybko i sprawnie wygodnymi środkami trasportu. Grupa przemieszcza się autokarami, na dłuższych odcinkach samolotami. Trasa dla każdego, kto lubi intensywne i bogate zwiedzanie urozmaicone krótkim wypoczynkiem. Jako, że sam program jest dośc intensywny, nie zaplanowaliśmy wielu wieczornych atrakcji. Można urozmaicić nimi dzień wybierając je jako imprezy fakultatywne.

Intensywność: trasa bez ograniczeń wiekowych, raczej dla lubiących latać (4 wewnętrzne przeloty).

 

ATUTY TEJ WYCIECZKI:

 

 • Bardzo bogaty program zwiedzania, dzień wypełniony atrakcjami.
 • Wypoczynek w Hoi An nad Morzem Południowochińskim w komfortowym hotelu z basenem.
 • Trasa sprawdzona przez kilkuset klientów, dopracowana do perfekcji.
 • Przeloty na trasach wewnętrznych, bilety wstępu w cenie.
 • Wieczorne atrakcje w cenie: kolacja z występami tradycyjnych zespołów khmerskich, tradycyjne tańce laotańskie, słynny teart lalek na wodzie w Hanoi.
 • Zakwaterowanie w sprawdzonych wysokiej klasy hotelach 4* i 3* oraz nocleg na klimatycznej łodzi, stylizowanej na dżonkę podczas rejsu na zatoce Halong.
 • Ubezpieczenie kosztów leczenia obejmuje ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych.
 • Kolacje w klimatycznych restauracjach, często połączone z muzyka na żywo.
 • HIT! Lekcja gotowania potraw kuchni wietnamskiej.
 • Urozmaicona kuchnia: khmerskie curry, wołowina grilowana w bambusie, słynne sajgonki HaNoi, lunch z owocami morza na łodzi podczas rejsu po zatoce Halong a ponadto pieczone banany, kalmary i wiele innych pyszności.
 • Wiza wietnamska uzyskiwana w Polsce, co skraca czas oczekiwania na lotnisku po przylocie do Wietnamu (wiza w cenie).
 • doświadzeni piloci, w tym orientaliści.
 • 1 dzień

  WYLOT Z WARSZAWY

  Spotkanie z pilotem i grupą na lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot do Phnom Penh z przesiadkami.

 • 2 dzień

  PHNOM PENH

  Przylot do Phnom Penh – stolicy Królestwa Kambodży. Rozpoczęcie zwiedzania miasta: wizyta w muzeum Tuol Sleng, które stało się świadectwem ludobójstwa dokonanego przez Czerwonych Khmerów. Wizyta na jedynym wzniesieniu w mieście, gdzie znajduje się świątynia Wat Phnom. Spacer promenadą nad Mekongiem. Nocleg w Phnom Penh.

 • 3 dzień

  PHNOM PENH / SIEM REAP

  Dalsze zwiedzanie stolicy: Pomnik Niepodległości upamiętniający wyzwolenie Kambodży z rąk kolonistów, okazały monument w kształcie wieży w typowo khmerskim stylu architektonicznym, kompleks Pałacu Królewskiego i Srebrnej Pagody, który wciąż jest siedzibą królów khmerskich, oraz Muzeum Narodowe, w którym można zapoznać się ze sztuką khmerską aby przygotować się do wizyty w Angkor. Przejazd do Siem Reap (ok. 6 godz.) – niewielkiego miasta, znajdującego się w pobliżu kompleksu świątynnego Angkor . Powstałe od IX do XIII w. świątynie Angkoru uznawane są za architektoniczny cud świata. Po upadku khmerskiego imperium zostały one pochłonięte przez dżunglę i pozostawały w zapomnieniu aż do II poł. XIX w., kiedy dla zachodniego świata „odkrył” je Francuz Henri Mouhot. Po drodze można obserwować życie codzienne w Kambodży. Nocleg w Sieam Reap.

    
 • 4 dzień

  SIEM REAP / ANGKOR

  Rozpoczęcie zwiedzania świątyń Angkoru od dwóch najwspanialszych obiektów całego kompleksu: Angkor Wat i świątyni Bayon. Świątynia Angkor Wat uznawana jest za największą budowlę sakralną świata i najbardziej znaną świątynię w kompleksie Angkor. Następnie wizyta przy południowej bramie Angkor Thom, w świątyni Baphuon, przy Tarasie Słoni oraz udekorowanym licznymi rzeźbami przedstawiającymi np. apsary – niebiańskie tancerki – Tarasie Trędowatego Króla. Kolacja połączona z występami tradycyjnych zespołów khmerskich. Nocleg w Siem Reap.

   
 • 5 dzień

  SIEM REAP / ANGKOR

  Przejazd do jednej z pływających osad nad jeziorem Tonle Sap, największym jeziorem na Półwyspie Indochińskim, które w zależności od pory roku zajmuje powierzchnię od 3 tys. do 30 tys. km2. Wycieczka łodzią po okolicy, wizyta w pływającej szkole i pagodzie. Dalsze zwiedzanie świątyń kompleksu Angkor: pozostająca wciąż we władaniu dżungli świątynia Ta Phrom, znana z ujęć filmu „Tomb Raider”. Przejazd do pochodzącej z drugiej poł. X w. świątyni Banteay Srei, uważanej za arcydzieło sztuki khmerskiej. Dla chętnych spacer po nocnym bazarze w Siem Reap. Nocleg w Siem Reap.

   

    
 • 6 dzień

  SIEM REAP / VIENTIANE

  Transfer na lotnisko w Siem Reap. Przelot (możliwe międzylądowanie) do Vientiane, stolicy Laosu. Wizyta w Haw Pha Kaew, niegdyś miejscu modłów króla, w Wat Si Saket, najstarszej świątyni w Vientiane oraz przy Patousay – budowli przypominającej paryski Łuk Triumfalny. Zwiedzanie najważniejszej religijnej i państwowej budowli Laosu, symbolu kraju – Pha That Luang (Wielkiej Świętej Stupy). Nocleg w Vientiane.

   

    
 • 7 dzień

  VIENTIANE / VANG VIENG

  Przejazd do Vang Vieng, położonego około 160 km od Vientiane. Miasteczko Vang Vieng położone jest nad rzeką Nam Song pośród pięknych wapiennych wzniesień. Po drodze wizyta w jaskini Tham Chang. Przystanek we wsi Pathang i rejs łódką po rzece Nam Song. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Vang Vieng.

   

      
 • 8 dzień

  VANG VIENG / LUANG PRABANG

  Przejazd (ok. 6 godz.) w kierunku Luang Prabang , niewielkiego, malowniczo położonego miasta, które od XIV do XVI w. było stolicą królestwa Laosu. Przejazd pośród wspaniałych krajobrazów górskich. Spacer na szczyt najwyższego wzniesienia miasta – góry Phousy, skąd rozpościera się panorama zabudowań miejskich otoczonych przez Mekong i jego dopływ. Wizyta w bogato dekorowanej świątyni Wat Mai oraz w Wat Wisounalat – świątyni zbudowanej na początku XVI w., przed którą można oglądać ogromną Lotosową Stupę i liczne rzeźby przedstawiające Buddę wzywającego deszcz. Nocleg w Luang Prabang.

   

    
 • 9 dzień

  LUANG PRABANG

  Zwiedzanie dawnego Pałacu Królewskiego oraz bogato zdobionej Świątyni Złotego Miasta (Wat Xieng Thong) uznawanej za najwspanialszą świątynię w tym rejonie Laosu. Wyprawa tradycyjną laotańską łodzią w górę Mekongu do słynnych jaskiń Pak Ou, w których znajdują się tysiące posążków Buddy. Wizyta we wsi Ban Phanon, której mieszkańcy trudnią się wyrobami tkackimi i produkcją ryżowego trunku lao-lao. Powrót do Luang Prabang. Przedstawienie tradycyjnych tańców laotańskich. Nocleg w Luang Prabang.

      
 • 10 dzień

  LUANG PRABANG / HANOI

  Przejazd do wodospadów Kuangsi, gdzie jest możliwość kąpieli oraz krótkiego spaceru po pełnej uroku okolicy. Transfer na lotnisko i przelot do stolicy Wietnamu – Hanoi. Nocleg w Hanoi.

   

    
 • 11 dzień

  HANOI / HA LONG

  Przejazd do Ha Long (ok. 4 godz.). Zaokrętowanie na statek. Rejs po Zatoce Ha Long , zgodnie uznanej przez internautów za jeden z Siedmiu Nowych Cudów Świata, wcześniej docenioną również przez Komitet UNESCO. Zatoka Ha Long to miejsce, gdzie wody zatoki usiane są tysiącami wapiennych wysepek, tworzących niepowtarzalną scenerię. Nocleg na pokładzie statku.

      
 • 12 dzień

  ZATOKA HA LONG / HANOI

  Dalszy rejs po Zatoce Ha Long. Jeżeli pogoda pozwoli - możliwość kąpieli. Lunch na statku: owoce morza. Przejazd do Hanoi. Przedstawienie tradycyjnego wietnamskiego teatru lalek na wodzie. Sztuka wywodzi się z rolniczych obszarów Wietnamu, aktorzy stoją po pas w wodzie i poruszają lalkami na jej powierzchni. Nocleg w Hanoi.

   

 • 13 dzień

  HANOI / DANANG / HOI AN

  Zwiedzanie zbudowanej w XI w. Świątyni Literatury – pierwszego w Wietnamie uniwersytetu, dobrze zachowanego przykładu starożytnej architektury wietnamskiej. Wizyta w położonej na jeziorze świątyni Ngoc Son oraz na placu Badinh. Postój przed mauzoleum Ho Chi Minha i Pałacem Prezydenckim (dawna rezydencja generalnego gubernatora Indochin). Spacer po dawnym ogrodzie botanicznym, na terenie którego mieszkał Ho Chi Minh. Wizyta przy Pagodzie na Jednej Kolumnie. Przejażdżka rowerowymi rikszami po starej dzielnicy miasta. Przelot do Danang, czwartego co do wielkości miasta Wietnamu. Przejazd do Hoi An. Nocleg w Hoi An.

  Kolejność zwiedzania miast w środkowym Wietnamie może ulec zmianie. Wtedy przelot do Hue.

   

    
 • 14 dzień

  MY SON / HOI AN

  Przejazd do My Son , intelektualnego i religijnego centrum Czamów. Zwiedzanie ruin kompleksu świątynnego. Powrót do historycznego miasta Hoi An , które przeżywało swoją świetność jako port morski od XVI do XVIII w. Zwiedzanie miasta – okazja do obserwacji synkretycznej architektury Hoi An. Nocleg w Hoi An.

    
 • 15 dzień

  HOI AN

  Czas wolny, który można przeznaczyć na wypoczynek na plaży, przy basenie, lub na wycieczki rowerowe i spacery po miasteczku. Można też uczestniczyć w lekcji gotowania wietnamskich dań. Nocleg w Hoi An.

      
 • 16 dzień

  HOI AN / DANANG / HUE

  Przejazd do Danang przez góry Marmurowe. Zwiedzanie muzeum Czamów w Danang, szczycącego się najwspanialszą na świecie kolekcją kamiennych rzeźb z królestwa Czampy (II – XVII w. na południowych terenach dzisiejszego Wietnamu). Przejazd do Hue, politycznej i kulturalnej stolicy Wietnamu podczas panowania 13 cesarzy dynastii Nguyen (1802-1945). Droga wiedzie przez malowniczą przełęcz Morskich Obłoków. Przyjazd do Hue i zwiedzanie imponującej, pochodzącej z 1804 r. cesarskiej cytadeli, zwanej Purpurowym Zakazanym Miastem. Nocleg w Hue.

        
 • 17 dzień

  HUE / HO CHI MINH

  Wycieczka statkiem po Rzece Perfumowej do zbudowanej w 1601 r. słynnej pagody Thien Mu – symbolu Hue. Dalsze zwiedzanie Hue: grobowiec cesarza Tu Duc, uważanego za najbardziej okazały oraz grobowiec cesarza Minh Manga. Przelot do Ho Chi Minh, czyli dawnego Sajgonu, miasta, które tętni życiem przez całą dobę. Nocleg w Ho Chi Minh.

   

      
 • 18 dzień

  HO CHI MINH / CU CHI

  Przejazd do znajdujących się poza miastem tuneli Cu Chi. Zwiedzanie obozu Vietcongu, gdzie jest również możliwość wejścia do jednego z podziemnych przejść zbudowanych podczas wojny wietnamskiej. Łączna długość tuneli wynosiła ponad 200 km. Powrót do Ho Chi Minh. Dla chętnych wieczorny spacer po mieście. Nocleg w Ho Chi Minh.

   

 • 19 dzień

  HO CHI MINH

  Zwiedzanie centrum miasta z Pałacem Zjednoczenia (dawniej Pałac Niepodległości – siedziba rządu Wietnamu Południowego) oraz katedrą Notre Dame i krótką wizytą na poczcie głównej. Wizyta w Muzeum Wojny oraz w świątyni Nefrytowego Cesarza. Kolacja pożegnalna. Transfer na lotnisko. Przelot do Warszawy z przesiadką.

   

 • 20 dzień

  Powrót do Warszawy

PUBLIKACJA I KOPIOWANIE PROGRAMÓW WYCIECZEK, TREŚCI INFORMACJI PRAKTYCZNYCH ZAMIESZCZONYCH NA STRONIE WWW.CTPOLAND.COM.PL W CAŁOŚCI LUB W CZĘŚCI, BEZ WYRAŹNEJ, PISEMNEJ ZGODY BIURA JEST ZABRONIONE.

Cena obejmuje: 

1. Przelot na trasie Warszawa - Phnom Penh i Ho Chi Minh - Warszawa z przesiadkami w portach lotniczych.

2. Przeloty na trasach Siem Reap - Vientiane; Luang Prabang - Hanoi, Hanoi - Danang, Hue Ho Chi Minh.

3. Transfery i przejazdy wg programu autokarami lub mikrobusami. 

4. Wymienione w programie rejsy statkiem i wycieczki łodzią.

5. Zakwaterowanie w hotelach ****/*** w pokojach 2-os. z łazienką i klimatyzacją (2 osoby w pokoju).

6. W Zatoce Ha Long nocleg na dżonce odpowiadającej standardowi ***.

7. Bilety wstępu do obiektów wymienionych w programie.

8. Opiekę polskiego pilota na całej trasie wycieczki i lokalnych przewodników w czasie zwiedzania.

9. Posiłki (ilość wskazuje cyfra w ikonce przy każdym dniu programu).

10. Wizę wietnamską dla posiadaczy paszportu RP.

11. Ubezpieczenie KLiA (w tym ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych), NNW i bagażu.

12. Opłaty lotniskowe oraz opłaty za wystawienie biletów.

13. Opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

14. Opłatę na Turystyczny Fundusz Pomocowy.

15. Podatek VAT. 

 

Cena nie obejmuje: 

1. Napojów do posiłków.

2. Wizy kambodżańskiej (30 USD + zdjęcie, płatna na granicy).

3. Wizy laotańskiej (35 USD + 1 zdjęcie, płatna na granicy).

4. Napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców (85 USD płatne w Azji).

5. Ewentualnych opłat za fotografowanie i filmowanie.

6. Udziału w wycieczkach i zajęciach fakultatywnych nie objętych programem zwiedzania.

7. Usług tragarzy na lotniskach i w hotelach. 

8. Testów w kierunku COVID-19 jeżeli będą wymagane w Kambodży, Laosie, Wietnamie, Polsce lub w liniach lotniczych.

 

Wymagania dot. paszportu:

Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski oraz posiadać co najmniej 4 wolne strony.

 

Uwagi i charakterystyka trasy:

W związku z tym, że trasa obejmuje aż trzy kraje w przypadku wymagań wykonania testów przeciw COVID-19 program zostanie zmodyfikowany w ten sposób aby umożliwić ich wykonanie. Koszt testów po stronie Uczestników.

 

W dniu 31.03.2022 obowiązują następujące przepisy dotyczące COVID-19:

Kambodża

Kambodża wjazd BEZ TESTÓW (dotyczy osób zaszczepionych przeciw Covid-19).

Kambodża zniosła obowiązek testów przez przelotem do Kambodży oraz obowiązek testów po przylocie.

Wymagane dokumenty:

• zaświadczenie o pełnym szczepieniu przeciw COVID-19

• posiadanie wizy (wydawana na granicy lub online, więcej informacji zostanie podanych bliżej wyjazdu)

 

Laos:

Laos zapowiedział od 07 lipca 2022 otwarcie granic dla turystów. Bliższe szczegóły nie są jeszcze znane, ale wjazd będzie możliwy dla osób zaszczepionych przeciw Covid-19 oraz prawdopodobnie będą wymagane testy przeciw COVID-19

 

Wietnam:

Wietnam został ponownie otwarty bez konieczności kwarantanny dla zagranicznych podróżnych (dotyczy osób 

zaszczepionych przeciw Covid-19).

Wszyscy podróżujący do Wietnamu będą zobowiązani do:

• Pokazania zaświadczenia o szczepieniu (druga dawka podana w ciągu sześciu miesięcy) lub posiadania zaświadczenia o wyzdrowieniu z Covid-19 w ciągu sześciu miesięcy

• Otrzymania ujemnego wyniku testu w kierunku Covid-19 - wykonanego w ciągu 24 godzin przed odprawa w przypadku szybkiego testu antygenowego lub 72 godziny w przypadku testu RT PCR.

• Posiadania ubezpieczenia zdrowotnego obejmującego Covid-19 (w cenie wycieczki)

• Wypełnienia formularza zdrowia (więcej informacji podamy bliżej wyjazdu)

• Posiadania aplikacji na smart phone (więcej informacji podamy bliżej wyjazdu)

• Posiadania wizy (w cenie wycieczki, więcej informacji podamy bliżej wyjazdu)

 

ZASADY WJAZDU DO POLSKI

Na dzień przygotowania oferty osoby zaszczepione na COVID-19 (szczepionką zatwierdzoną przez UE) nie muszą poddawać się kwarantannie po powrocie do Polski.

 

Standardowe ubezpieczenie CT Poland w podróży w zakresie kosztów leczenia wynosi 100 000 EUR

Podniesienie sumy ubezpieczenia kosztów leczenia do:
 • 150 000 EUR - dopłata około 45 PLN/os.
 • 300 000 EUR - dopłata około 75 PLN/os.

W przypadku chęci podniesienia sumy ubezpieczenia powyżej 300 000 EUR prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta:

info@ctpoland.com.pl, tel. 22 6545133

Biuro Podróży CT Poland gwarantuje swoim klientom stałość cen po zawarciu umowy uczestnictwa. Podane ceny uwzględniają wszystkie koszty związane z udziałem w wycieczkach CT Poland

wszystkie zamieszczone opinie pochodzą z ankiet lub e-maili od naszych Klientów

 

PAN ROBERT, DĄBROWA GÓRNICZA   LISTOPAD 2019 OCENA 5/5 

Jak zwykle na wycieczce zorganizowanej przez CT Poland wszystko jest na najwyższym poziomie, nawet pogoda się spisała :) Pilot Jacek z pasją, wiedzą i fantastycznym podejściem do grupy. Hotele że aż żal wyjeżdżać w dalszą drogę. Jednym słowem - polecam.

PANI TERESA, BORÓWNA   LISTOPAD 2019 OCENA 5/5 

Orgnizacja bardzo sprawna. Wszystko na czas, prawie niezauważalne zabiegi logistyczne, jakby wszystko już na nas czekało. Spokój, życzlowość, opanowanie, uśmiech. Chętnie pojechałabym z tym panem Jackiem na inna wyprawę. Ogólnie oceniam wycieczkę jako bardzo dobrą. Jestem bardzo zadowolona z intensywności programu. Pilot, pan Jacek posiada rozległą wiedzę, troskliwość, opiekuńczość.

PANI BARBARA, GDYNIA   LISTOPAD 2019 OCENA 4/5 

Nie rozumiem polityki biura odnośnie hoteli. Pokoje są różne, jeden ma pokó super, drugi beznadziejny. A wszyscy płacą tak samo. Czy biuro nie sprawdza pokoi hotelowych przed sezonem? W Phnom Penh, Siem REap, Vientiane, Vang Vieng, Luang Prabang, Hanoi pokoje bardzo dobre, czyste, miła obsługa. Na zatoce Halong kabina niemieszkalna, na dolnym pokładzie. Natoiast górny pokład - duże kabiny i łazienki. W Hoi An część grupy miała pokoje na parterze, duże ale ciemne a część na 1 piętrze - piękny pokó i widok na jezioro. W Ho Chi minh otrzymaliśmy pokó bez okna, ale pilot zamienił się z nami i oddał nam swój pokój. To wpłynie na moją decyzję odnośnie następnych wyjazdów.

PANI BEATA,PRZEMYŚL   LISTOPAD 2019 OCENA 4/5 

Trasa wycieczki bardzo fajna. Zdecydowanie była możliwość odpoczynku. Chociaż było kilka dni barrdzo męczących, w porównaniu z innymi dniami. Jestem zadowolona z intensywności programu. W pracy pilota brakowało mi trochę opieki nad grupą i nadzoru zwłaszcza na lotniskach oraz w czasie szybkiego zwiedzania. Hotele: Phnom Penh - bardzo ładny, czysty, obsługa bardzo dobra. Siem Reap - klimatyczny, spokojny hotel, miła obsługa. Vientiane - super, bardzo czysto i elegancko. Vang Vieng - ciekawy, mający swój urok, pięknie położony hotel. Luang Prabang - hotel na bogato, ładnie położony (widoki!). Hanoi - miła obsługa, czysty pokó. Ha Long - ładne kabiny, miła obsługa. Hoi An - super miejsce, bardzo miła obsługa. Hue - piękny, nowoczesny hotel, dobra lokalizacja.

ANKIETA ANONIMOWA LISTOPAD 2016

Standard przelotu - bardzo dobry, hotele ok, restauracje bardzo dobre. Jacek Świercz to najlepszy pilot, jakiego kiedykolwiek spotkałem, wielka erudycja, wiedza, dowcip, orientacja w sytuacji, przede wszystkim ogromna wiedza o Azji. Pilot absolutnie rewelacyjny.

ankieta anonimowa listopad 2016

Standard przelotu - bardzo dobry, hotele ok, restauracje bardzo dobre. Jacek Świercz to najlepszy pilot, jakiego kiedykolwiek spotkałem, wielka erudycja, wiedza, dowcip, orientacja w sytuacji, przede wszystkim ogromna wiedza o Azji. Pilot absolutnie rewelacyjny.

 

pan szymon, olsztyn listopad 2016

Bardzo intensywny program, tego oczekiwałem. Świetna obsługa pilota i jego ogromna wiedza pozwoliły na ogarnięcie niezwykle skomplikowanej historii tych trzech krajów. Organizacja, elastycznośc oraz dbałośc o zadowolenie z podróży - na bardzo wysokim poziomie profesjonalizmu.

 

pan grzegorz, poniec listopad 2016

Wycieczka doskonale zorganizowana i poprowadzona umożliwiła poznanie różnych aspektów życia w Azji Południowo-Wschodniej, nie tylko zabytków architektury ale również życia codziennego.

 

ankieta anonimowa marzec 2014

Bardzo miły i kompetentny pilot, p.Krystyna Brząkała.
Wycieczka odbyła się w miłej atmosferze bez zakłóceń organizacyjnych.

 

Pan Mieczysław, Świdnica MARZEC 2014

Pilotka Krystyna Brząkała zasługuje na najwyższą ocenę z uwagi na posiadaną wiedzę i sposób jej przekazywania, umiejętności organizacyjne i kulturę osobistą.

 

Pani Grażyna, Lidzbark luty 2014

Przeloty międzynarodowe spełniły w pełni moje oczekiwania.
Hotele bardzo dobre. Restauracje oceniam również na dobrym poziomie, niektóre nawet na bardzo dobrym. Jest to mój pierwszy wyjazd do Azji więc może nie potrafię ocenić jakości dań, ale ja osobiście wszystko oceniam bardzo dobrze. Obsługa, czystość i jakość mnie zachwyciły. Z intensywności programu jestem bardzo zadowolona, nie mam nic do niego. Spełnił moje oczekiwania. Cieszę się że w mojej podróży po Azji towarzyszyła mi jako pilot pani Krystyna Brząkała - sympatyczna, komunikatywna, zawsze służąca radą i pomocą.

 

Pani Joanna, Białystok luty2014

Wycieczka ciekawa, pokazująca najważniejsze miejsca.
Organizacja przejazdów bardzo dobra. Przeloty międzynarodowe można by skrócić wybierając inne połączenia. Ogólnie szybka i sprawna obsługa.

 

Pani Urszula, Gdańsk luty 2014

Wycieczka spełniła moje oczekiwania.
Była to moja piąta wyprawa do Azji, wiec mniej więcej wiedziałam czego się spodziewać. Bardzo dobrym pomysłem było to, że była woda do picia przez cały czas trwania wycieczki.

 

Pan Jerzy, Wrocław, marzec 2014

Wszystkie hotele były bardzo dobre. Nie mam żadnych zastrzeżeń.
Wszystkie restaurację oceniam pozytywnie. Pilotka Krystyna Brząkała posiadała tak dużą wiedzę i doświadczenie, że przewodnicy nie mieli dużo pracy. Program bogaty, ale nie przepełniony.

Pan Szczepan, Koluszki listopad 2011

Wrażenia dobre. Ocena dobra. Intensywność programu, dobra. Jestem zadowolony z pilota zajmującego się grupą Pani Krystyny Brząkały. Największe wrażenie na mnie zrobiła Zatoka Ha Long i Ankor Wat.

Pan Jerzy, Ostrzeszów SYLWESTER 2010

Ogólnie jestem zadowolony. Poznałem trzy nowe kraje i ich zabytki, kulturę oraz obyczaje, dzięki profesjonalizmowi polskiego pilota Pani Monika Galickiej.

Pani Magdalena, Kraków SYLWESTER 2010

Impreza bardzo dobra. Hotele bardzo dobre, np. w Siem Reap, Ha Long, Phnom Penh i Nha Trang, a najlepszy w Luang Parabang. Pilot Pani Monika Galicka to właściwy człowiek na własciwym miejscu - rewelacyjna osobowość.

Pan Edward, Rybnik 2014 LISTOPAD 2011

Program imprezy intensywny w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Interesujacy zestw zabytków jak i piękne krajobrazy, szczególnie w Laosie. Prowadzenie imprezy dobre - ale na długich przejazdach słabo zorganizowane. Brak filmów związanych tematycznie z poszczególnymi krajami jak i nagrań muzycznych.

Pani Zofia, Rybnik LISTOPAD 2011

Program bardzo interesujący choć dość intensywny. Zabytki i krajobrazy odwiedzanych krajów robią wrażenie. Przygotowanie i przeprowadzenie imprezy dobre. Wskazane jednak jest urozmaicenie czasu w czasie długich autokarowych przejazdów np. Filmy krajobrazowe lub fabularne związane tematycznie z danymi krajami.

Pan Leszek, styczeń 2007

Szczególne podziękowanie należy się Pilotce wycieczki Oani Joannie Trybowskiej za ogromne zaangażowanie w dowiezieniu 19 uczestników wycieczki, którym odleciał samolot z pustymi miejscami w wyniku nieodpowiedzialnej działalności LOT-u. Pani Joanna toczyła walkę na kolejncyh lotniskach - z powodzeniem. Dojechaliśmy wszyscy. Spóźniliśmy się w stosunku do pierwotnego planu tylko o około 4 godziny. Gratulacje dla Pani Joanny.

 

ankieta anonimowa, Listopad 2007

Świetny pilot, daje poczucie bezpieczeństwa dzięki opanowaniu, spokojowi i zdecydowaniu.

 

Pani Maria, Listopad 2011

Jestem zauroczona panią Moniką. Niezwykła wiedza dotycząca miejsc zwiedzaqnych, kontekstu filozoficzno-religijnego oraz formy wypowiedzi.

 

 

 

twoja opinia może być następna :)

Kambodża, Laos, Wietnam to trasa wiodąca przez  najpiękniejsze i najważniejsze miejsca
w Azji Południowo-Wschodniej. Podczas 20 dni zobaczą Państwo starożytne cywilizacje (świątynie Angkoru oraz My Son), nowoczesne metropolie (Hanoi oraz Sajgon), wspaniałe krajobrazy (zatoka Ha Long). Wypoczynek na słonecznych  plażach pozwoli na odetchnięcie, po intensywnym zwiedzaniu.

Przeloty odbywają się samolotami rejsowymi z międzylądowaniami. Dokładne informacje o godzinach przelotów i zbiórce znajdą Państwo w liście przewodnim, który prześlemy na ok. trzy tygodnie przed wycieczką.

Podczas niektórych lotów na terenie Europy, linie lotnicze nie zapewniają posiłku oraz napojów. Wówczas istnieje możliwość kupienia kanapki na pokładzie za ok. 5 EUR/szt. Podczas długich rejsów do i z Azji serwowane będą dwa posiłki, w tym co najmniej jeden ciepły oraz zimne i ciepłe napoje.

Wybór miejsca w samolocie możliwy jest tylko podczas odprawy na lotnisku.

Podczas spotkania na lotnisku pilot przekaże Państwu dokumenty podróży: paszport, wydruk biletu elektronicznego na przelot międzynarodowy oraz polisę ubezpieczeniową. Pilot wręczy również zawieszki na bagaże. Dokumenty zostaną wydane po okazaniu potwierdzenia przyjęcia paszportu lub kopii umowy z naszym biurem. Bilety na przeloty wewnątrz Azji będzie miał ze sobą pilot lub przewodnik.

UWAGA: Po odprawie prosimy nie wyrzucać wydruku biletu elektronicznego. Może okazać się on niezbędny podczas powrotnego lotu do Polski.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu linia lotnicza zapewnia przelot w późniejszym terminie, a jeśli to konieczne także nocleg
i wyżywienie.

Bagaż główny: Waga bagażu nadanego przez 1 osobę w trakcie odprawy biletowo-bagażowej nie powinna przekraczać 20 kg lub 30 kg (w zależności od linii lotniczej). Dla dwóch lub więcej osób posiadających jedną sztukę wspólnego bagażu, waga bagażu nie może przekroczyć również 20 kg lub 30 kg. Informacje o przewoźniku oraz o limicie bagażowym znajdą Państwo w liście, który prześlemy na ok. trzy tygodnie przed wylotem.

Podczas przelotów wewnątrz Azji ciężar nadanego bagażu nie może przekroczyć 20kg/os. Każda linia lotnicza ma własny taryfikator opłat za nadbagaż (np. KLM, Finnair ok. 80 EUR za kolejny bagaż o wadze do 23kg, w Azji ok. 10 USD za każdy dodatkowy kilogram nadawanego bagażu).

UWAGA: Prosimy pamiętać o podpisaniu bagażu i zapięciu na szyfr lub kłódkę.

Nasze firmowe zawieszki otrzymają Państwo z rąk pilota na lotnisku.

 

Bagaż podręczny: 1 sztuka, nieprzekraczająca wymiarami sześcianu o wymiarach 55cm / 40cm / 20cm i nie cięższą niż 5 - 8kg (zależnie od linii lotniczych); a także płaszcz, parasol, niewielkich rozmiarów torebkę i niewielką ilość materiałów do czytania na pokładzie samolotu. Wszystkich pasażerów obowiązują przepisy dot. przewozu bagażu, np. zakaz przewozu przedmiotów niebezpiecznych oraz przepisy celne i graniczne.

Z uwagi na charakter wycieczki najwygodniejszym bagażem będzie walizka na kółkach o niewielkich rozmiarach.

Podczas pakowania przydatne okażą się duże plastikowe torby. Może się zdarzyć, że w trakcie podróży część ubrań zamoknie od deszczu czy wilgoci w powietrzu. W wilgotnym klimacie ubrania schną wiele dni i przełożenie ich do oddzielnych plastikowych toreb pozwoli oddzielić je od reszty suchych ubrań.

Zdarza się, że podczas lotu kosmetyki tracą szczelność i rozlewają się w bagażu. Dobrze jest je również zapakować w oddzielne plastikowe woreczki.

Jeśli podróżujemy z drugą osobą, mając do dyspozycji dwie walizki, dobrze jest spakować część rzeczy każdej z osób do jednej, pozostałe do drugiej. W przypadku opóźnienia jednego bagażu przez linie lotnicze, co zdarza się bardzo rzadko, pozwoli to komfortowo doczekać momentu dostarczenia przez linię bagażu.

Podczas wycieczki nie zapewniamy Państwu usług bagażowych w hotelach. Podczas pobytu na lotniskach usługi bagażowe nie są objęte ceną wycieczki, w niektórych miejscach nie są one
w ogóle dostępne. Może się zdarzyć, że będą Państwo musieli sami przenieść bagaż z autokaru do hali odlotów. Prosimy wziąć to pod uwagę przygotowując bagaż.

Bagaż podręczny nie powinien być zbyt duży i ciężki. Warto trzymać dokumenty lub pieniądze w oddzielnych saszetkach, dodatkowo w plastikowych torbach, co ochroni jest przed kurzem czy wilgocią. Dotyczy się to głównie paszportu, biletów lotniczych czy pieniędzy.

Ze względu na przelot samolotem (zarówno podczas przelotów międzynarodowych, jak
i wewnątrz Azji) w bagażu podręcznym nie wolno przewozić przedmiotów zaliczanych do niebezpiecznych (nożyki, pilniczki oraz płyny, żele i aerozole itp.). Zgodnie z przepisami płyny przewożone w bagażu podręcznym muszą znajdować się w pojemnikach, z których żaden nie może przekraczać 100 ml - muszą być one zapakowane w jedną przezroczystą plastikową zamykaną torbę o pojemności nie przekraczającej jednego litra (np. torebka dwuścienna
w wymiarach 22cm x 15cm, z plastikowym suwakiem). Perfumy i alkohol zakupione
w sklepach wolnocłowych można wnosić na pokład samolotów, jednak muszą być one zapakowane w specjalnie zapieczętowane przez personel sklepu torby.

PŁYNY O POJEMNOŚCI POWYŻEJ 100 ML, ZAKUPIONE POZA UE, NIE MOGĄ BYĆ WWOŻONE DO UE W BAGAŻU PODRĘCZNYM (oznacza to, że jeśli powrót do kraju odbywa się przez port UE, nie można dokonać zakupu takich płynów na lotnisku w Azji).

Definicja substancji płynnych, których w dużych ilościach nie wolno przewozić w bagażu podręcznym obejmuje: wodę i inne napoje, zupy, syropy, perfumy, żele (np. do włosów), pasty (w tym pasty do zębów); kosmetyki w płynnej formie (błyszczyk, podkład, tusz do rzęs), kremy, odżywki i oliwki, spraye, substancje płynne pod ciśnieniem (np. żele do golenia, dezodoranty) oraz inne substancje o podobnej konsystencji.

W bagażu podręcznym przyda się długopis, gdyż podczas podróży wypełnia się formularze wjazdowe, wyjazdowe, deklaracje celne oraz wizowe.

 • ubrania dostosowane do trasy i terminu (proszę sprawdzić tabelę klimatyczną): lekkie, oddychające, wygodne, sweter lub inne ciepłe okrycie ( może się przydać podczas pobytu
  w klimatyzowanych pomieszczeniach),
 • wygodne obuwie, np. sportowe lub które łatwo zdjąć (wchodząc do wielu świątyń buddyjskich zdejmuje się obuwie),
 • okrycie głowy dla ochrony przed słońcem, strój przeciwdeszczowy,
 • leki zażywane regularnie (leki zażywane codziennie lub co kilka dni należy ZAWSZE wkładać do bagażu podręcznego),
 • okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem, balsam nawilżający,
 • przejściówkę do gniazdka elektrycznego,
 • karty pamięci do aparatu fotograficznego lub zapasowe filmy, baterie,
 • preparat przeciwko komarom.
 • dużych ręczników kąpielowych – są dostępne w każdym pokoju,
 • grzałek elektrycznych do gotowania wody – w pokojach hotelowych są czajniki elektryczne.
 • Hotele, z których korzystamy na trasie to obiekty o standardzie 3* i 4* oraz jeden nocleg na dżonce na zatoce Ha Long (kajuty 2-os. z łazienkami, niewielkie i prosto umeblowane). Łazienki wyposażone są w ręczniki kąpielowe, mydło, szampon, pastę do zębów (wszystkie w niewielkich opakowaniach), szczoteczki do zębów, papier toaletowy. W niektórych hotelach jest także suszarka do włosów oraz sejf. Zdarza się, że łazienki wyposażone są w dodatkowe produkty (gąbka do masażu, prezerwatywy, itp.) – wszystkie one są dodatkowo płatne. W razie wątpliwości prosimy pytać pilota. Hotele oferują 24 godzinny dostęp do ciepłej wody.
 • W pokojach mogą znajdować się mini bary. Napoje i słodycze, które znajdują się w środku są dodatkowo płatne.
 • Doba hotelowa trwa, w zależności od hotelu od godziny 12:00 - 14:00 do godz. 12:00 dnia następnego. Istnieje prawdopodobieństwo, że po porannym przylocie pokoje nie będą jeszcze dostępne; w takim przypadku najpierw realizowana będzie część zwiedzania. Po otrzymaniu przez pilota potwierdzenia z hotelu o możliwości wcześniejszego zakwaterowania, grupa pojedzie do hotelu.
 • Ze względu na bogaty program zwiedzania, zazwyczaj nie ma możliwości powrotu do hotelu w ciągu dnia (grupa wyjeżdża rano po śniadaniu, a wraca wieczorem po kolacji).
 • Zdarzają się hotele, które dysponują basenem i jeśli grupa wróci do hotelu w godzinach otwarcia basenu, można z niego skorzystać. Warto w związku z tym wziąć ze sobą czepek
  i kostium kąpielowy.
 • Nocleg na dżonce będzie w kajutach dwuosobowych lub jednoosobowych (zgodnie
  z umową). Kajuty mają łazienki, ale brakuje w nich wyposażenia w kosmetyki, jak w pokojach hotelowych (dostępne są ręczniki oraz papier toaletowy). Brodziki prysznicowe mogą płytkie
  i – warto zabrać klapki pod prysznic. Śniadanie serwowane na dżonce jest skromniejsze niż
  w hotelach – składa się zazwyczaj z tostów, jajek oraz kawy i herbaty.

Podczas podróży niezbędnym dokumentem będzie paszport. Paszport musi być ważny
6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki oraz posiadać przynajmniej trzy wolne strony na wklejenie wiz oraz przybicie stempli granicznych. Posiadaczy paszportów RP obowiązują wizy do Kambodży, Laosu i Wietnamu.

Do Laosu i Kambodży wizy otrzymuje się na przejściach granicznych. Dokumenty potrzebne do uzyskania wizy: wypełniony wniosek wizowy (dostępny w punkcie granicznym), dwa kolorowe biometryczne zdjęcia do wizy laotańskiej i jedno do kambodżańskiej. Koszt wizy do Kambodży to 30 USD, a do Laosu 35 USD. Płatne na miejscu.

Wizę do Wietnamu uzyskuje się w Polsce i jest w cenie wycieczki. Na 40 dni przed wyjazdem należy dostarczyć do biura paszport, wypełniony wniosek wizowy (dostępny w biurze lub na naszej stronie www.ctpoland.com) oraz jedno kolorowe biometryczne zdjęcie.

KAMBODŻA: W Kambodży panuje klimat zwrotnikowy monsunowy z wyraźnym podziałem na dwie główne pory roku: suchą i deszczową. Wiejący od połowy maja do połowy października południowo-zachodni monsun przynosi ulewne deszcze. Od początku listopada do połowy marca słabe wiatry północno-wschodnie. W porze tej zachmurzenie jest zmienne, wilgotność powietrza niska, a deszcze padają sporadycznie. Średnia temperatura miesięczna waha się od 21°C w grudniu do 30°C w maju. Średnia temperatura roczna na terenach nizinnych wynosi ok. 25°C. Temperatury są najwyższe tuż przed rozpoczęciem pory deszczowej i mogą przekraczać 38°C. Najwyższe opady atmosferyczne notuje się na eksponowanych w kierunku morza stokach górskich (5000 mm), a najniższe na nizinnych obszarach centralnych (750–1400 mm). Średnia roczna suma opadów wynosi 1000–2000 mm. Ponad 70% przypada na okres wilgotnego letniego południowo-zachodniego monsunu.

LAOS: Laos położony jest w strefie klimatu zwrotnikowego monsunowego. Występują dwie pory roku: pora deszczów monsunowych – od połowy maja do połowy października, przeciętna temperatura ok. 30°C, oraz pora sucha – pozostałe miesiące, temperatura od 15 do 40°C. Najgoręcej jest od marca do kwietnia włącznie (temperatury przekraczają 40°C). Roczna suma opadów atmosferycznych jest wysoka i kształtuje się od około 1700 mm na północy kraju do około 3700 mm na Płaskowyżu Bolowen.

WIETNAM: Ze względu na znacznie rozciągnięty w kierunku południkowym kształt terytorium i specyficzne ukształtowanie terenu w Wietnamie wyróżnia się kilka stref klimatycznych. Klimat północnego Wietnamu zalicza się do wilgotnych podzwrotnikowych.
W Wietnamie środkowym na północ od przełęczy Hải Vân i na południu kraju (półwysep
Cà Mau, delta Mekongu) występuje klimat zwrotnikowy wilgotny, w odmianie monsunowej. Klimat Wietnamu Środkowego, na południe od przełęczy Hải Vân, zalicza się do klimatu zwrotnikowego z porą suchą i deszczową (typ sawanna). Większość opadów notowana jest
w okresie od maja do września w czasie monsunu letniego wiejącego z południa
i południowego - zachodu. Średnia miesięczna temperatura powietrza stycznia wynosi 15°C na północy i 26°C na południu. Latem średnia temperatura dochodzi do 29°C.

 

Średnie najwyższych (W) i najniższych (N) temperatur w wybranych miastach, podane w °C

Miesiąc

Phnom Penh

Siem Reap

Luang Prabang

Hanoi

Hue

Sajgon

W

N

W

N

W

N

W

N

W

N

W

N

I

31

22

31

19

28

13

19

14

23

17

31

22

II

33

22

32

21

32

14

19

16

24

18

32

23

III

34

23

34

23

34

17

22

18

27

20

33

24

IV

35

24

34

24

36

21

27

22

31

22

34

26

V

34

24

34

24

34

23

31

25

33

24

33

26

VI

33

24

33

24

34

23

32

27

34

25

33

25

VII

32

24

32

24

32

23

32

27

34

25

32

25

VIII

32

24

32

24

32

23

32

27

34

24

31

25

IX

31

24

31

24

33

23

31

26

31

23

31

24

X

31

24

31

23

32

21

28

23

28

22

31

24

XI

30

23

31

22

29

18

24

19

26

21

31

23

XII

30

22

30

19

27

15

22

16

24

18

31

22

Różnica czasu między Polską a Kambodżą, Laosem i Wietnamem wynosi 6 godzin zimą i 5 godzin latem. Na terenie każdego kraju występuje jedna strefa czasowa.

Najlepiej zabrać ze sobą zarówno gotówkę, jak i karty kredytowe. Nigdy jednak nie należy trzymać ich w jednym miejscu. Dobrze jest również gotówkę rozłożyć na cześci. Przyda się specjalna torebka zawieszana na szyi bądź pasek z kilkoma kieszeniami, gdzie można trzymać pieniądze. Bezwzględnie należy pilnować pieniędzy w takich sytuacjach jak przepakowywanie, zakupy czy wymiana waluty.

Podczas trasy będą Państwo mieli okazję spróbować różnych dań lokalnej kuchni. Śniadania są spożywane w hotelach. Mają  zazwyczaj formę bufetu, gdzie dostępna jest kuchnia azjatycka
i europejska. Restauracje dobieramy bardzo starannie, najczęściej są to lokalne restauracje poza hotelami. Posiłki spożywane są przy kilkuosobowych stołach. W większości przypadków serwowane są zestawy obiadowe lub kilka potrwa do podziału dla 4 lub 6 osób. Napoje do posiłków są dodatkowo płatne. Koszt napoju w restauracji wynosi od 2 do 5 USD.

KAMBODŻA: Potrawy kuchni khmerskiej charakteryzują się wyrazistością, są aromatyczne
i kolorowe, jednak mało ostre, bardziej odpowiadające europejskiemu podniebieniu niż np. kuchnia tajska. Podstawę kuchni stanowią różne odmiany ryżu, z którego przyrządza się praktycznie wszystko, także alkohol. Przysmak to pikantny kurczak, gotowany na parze z pastą przygotowaną ze śmietanki kokosowej, chilli, sosu rybnego i krewetek. Charakterystyczna dla miejscowej kuchni jest prahok, czyli sfermentowana pasta rybna, sprzedawana w słoikach. Wiele deserów przygotowuje się z kokosów i bananów.

LAOS: Kuchnia Laosu jest zbliżona do kuchni tajskiej, wietnamskiej i khmerskiej. Podstawowymi produktami tej kuchni są: makaron (ryżowy, sojowy, maniokowy), ryż (charakterystyczny dla Laosu jest ryż klejący) i różne sałatki warzywne. Jada się potrawy smażone, duszone oraz gotowane na parze. Jedzenie jest pikantne i doprawione chili. Na wielu bazarach można spotkać bagietki.

WIETNAM: Współczesna kuchnia wietnamska pozostaje pod silnym wpływem obyczajów francuskich kolonizatorów. Z kolei tradycyjne wietnamskie potrawy są bardzo podobne do chińskich. Widocznym, ważnym wyjątkiem jest użycie sosu rybnego w miejsce sojowego.
W wietnamskich przepisach używa się też bardzo często trawy cytrynowej oraz limonki. Kuchnię wietnamską dzieli się na trzy regiony. Północny Wietnam charakteryzuje się prostotą przygotowania, smażeniem potraw oraz użyciem dużej ilości sosu sojowego, co ma związek
z dużym wpływem kuchni chińskiej na sztukę kulinarną tego regionu. Południowy Wietnam słynie z używania większej ilości warzyw, ryb i owoców, a kuchnia ta charakteryzuje się wpływami francuskimi z czasów kolonialnych. Najbardziej wyrafinowana w smaku
i niepowtarzalna jest kuchnia środkowego Wietnamu, mająca cesarskie źródła. Jest ostrzejsza
i bardziej kolorowa od pozostałych. Charakterystyczne jest jednoczesne podawanie wielu małych dań (ich ilość świadczy o zamożności rodziny). Niezwykle istotny jest sposób podania
i wygląd dań.

AUTOKAR

Podczas trasy grupa przemieszcza się autokarami lub mikrobusami dostosowanymi do liczebności grupy. Autokary nie są wyposażone w toalety i lodówki. Kolejność zapisu na wycieczkę nie decyduje o wyborze zajmowanych miejsc w autokarze.

Informujemy, że od 2019 r. kolejność wsiadania do autokaru uzależniona jest kolejnością sformalizowanych zgłoszeń na wycieczkę.

SAMOLOTY

Zgodnie z programem wycieczki duże odległości pokonywać będą Państwo samolotami. Bilety na przeloty wewnętrzne będą w posiadaniu przewodnika lub pilota.

Podczas przelotów wewnętrznych korzystamy z różnych lokalnych linii, jak Vietnam Airlines czy Lao Airlines. Ich flotę stanowią najczęściej samoloty Airbus, Boeing oraz ATR.

Na trasach w Azji obowiązują te same zasady przewozu bagażu, co podczas przelotów międzynarodowych.

Grupie towarzyszy licencjonowany polski pilot wycieczek, który spotyka się z grupą w dniu wylotu na lotnisku w Warszawie. W każdym mieście jest również przewodnik miejscowy posługujący się językiem ojczystym i angielskim. W zwiedzanych miejscach polski pilot tłumaczy to, co o zabytkach opowiadają lokalni przewodnicy. Pilot nie oprowadza grup po zwiedzanych miejscach, jednak służy zawsze swoją wiedzą i doświadczeniem.

Waluta kambodżańska to RIEL (KHR) 1 USD = ok. 4300 KHR (stan z kwietnia 2015)

1 reil dzieli się na 10 kaków i 100 senów. W użyciu są banknoty: 50, 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000, 10 000, 20 000, 50 000, 100 000 rieli oraz monety: 50, 100, 200, 500 rieli.

Waluta laotańska to KIP (LAK)  1 USD = ok. 7650 LAK

1 kip dzieli się na 10 at. W użyciu są banknoty: 1, 5, 10, 20, 50, 100, 500, 1000, 2000, 5000, 10 000, 20 000, 50 000 kip oraz monety: 10, 20, 50 at oraz 1, 5, 10, 20, 50 kip

Waluta wietnamska to DONG (VND) 1 USD =  ok. 21 060 VND

1 dong dzieli się na 10 hao i 100 xu. W użyciu są banknoty: 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000, 10 000, 20 000, 50 000, 100 000, 200 000, 500 000 dongów oraz monety: 200, 500, 1000, 2000, 5000 dongów.

Ceny towarów spożywczych oraz na bazarach są z reguły zbliżone lub niższe od tych w Polsce. Powszechnie przyjętym zwyczajem jest targowanie się o cenę (ceny pierwotnie oferowane cudzoziemcom mogą być bardzo zawyżone) - targowanie się odbywa się często poprzez wypisywanie cen na kalkulatorze. Przed dokonaniem zakupu prosimy się upewnić co do jakości i autentyczności kupowanych artykułów.

Przykładowe ceny:

Kambodża – kafejka intern. - 1 USD za godzinę, coca-cola 800-1000 KHR, bagietka 500 KHR.

Wietnam – kafejka intern – 1 - 2 USD za godzinę.

Laos – coca-cola 5000 LAK, woda 1500 LAK, kafejka intern – 1 - 2 USD za godzinę.

 

Warto mieć ze sobą dolary o niskich nominałach (np. 1 $). Przydają się do zakupu kartek pocztowych lub innych drobiazgów, szczególnie podczas pierwszych dni pobytu

Spośród walut zagranicznych najłatwiej jest wymienić dolary amerykańskie i euro.

Laos: W obiegu są kipy, tajskie bahty oraz dolary. W wielu hotelach ceny podawane są w tych trzech walutach. Akceptowane są czeki podróżne (przy wymianie pobierana jest opłata
w wysokości 2–3 proc.). Karty kredytowe są uznawane tylko przez większe hotele, niektóre restauracje oraz sklepy z wyrobami rzemiosła artystycznego. Pieniądze można wymieniać
w bankach lub kantorach.

Wietnam: Walutę (euro, dolary) można wymienić w niemal każdym sklepie z wyrobami jubilerskimi lub w hotelu. W dużych miastach sieć kantorów jest dość dobrze rozwinięta. Większe hotele, sklepy, restauracje akceptują karty kredytowe. Walutą powszechnie używaną są dolary amerykańskie.

Kambodża: Walutą powszechnie używaną są dolary amerykańskie, którymi można regulować rachunki w hotelach, sklepach, na bazarach, w restauracjach, płacić za środki transportu. Istnieje gęsta sieć punktów wymiany walut. Większe hotele, sklepy, restauracje akceptują karty kredytowe.

Ideą CT Poland jako biura specjalizującego się w organizacji wycieczek jest jak najpełniejsza prezentacja odwiedzanego kraju. Wiele imprez oferowanych przez inne biura jako opcjonalne punkty programu, u nas wliczone są w cenę imprezy. Bogate programy stwarzają stosunkowo mało okazji do ich fakultatywnego uzupełniania. Oferowane na miejscu fakultety stanowią propozycję lokalnych przewodników i mogą odbywać się tylko pod warunkiem zrealizowania głównych punktów programu. Cena wycieczek fakultatywnych uzależniona jest od ilości osób w nich uczestniczących. Informacji na temat ewentualnych wycieczek fakultatywnych przekaże Państwu pilot.

Pierwszego dnia wycieczki na ręce pilota należy przekazać kwotę na zwyczajowe napiwki dla lokalnych przewodników oraz kierowców. W cenę wycieczki nie są wliczone napiwki za usługi bagażowe w hotelach. Poza branżą turystyczną dawanie napiwków nie jest w Azji powszechnie przyjęte, jednak podczas korzystania z taksówki można zostawić niewielką resztę.

Laos: Języki urzędowy: laotański.

Wietnam: Język urzędowy: wietnamski. Inne język używane: angielski, chiński (yue), francuski.

Kambodża: Język urzędowy: khmerski. Inne języki używane: angielski, francuski.

Oprócz języków urzędowych najczęściej używanemu językiem jest angielski. Posługuje się nim obsługa hotelowa oraz sprzedawcy na większych bazarach, nastawionych na turystów
z zagranicy. Język angielski jest również językiem jakim posługują się lokalni przewodnicy podczas wycieczki.

W Kambodży i Laosie: 230V/50Hz, natomiast w Wietnamie 220V/50Hz. Poniżej najczęściej spotykane wtyczki. W każdym pokoju hotelowym powinna być również dostępna wtyczka, taka jak w Polsce.

Większość polskich operatorów telefonów komórkowych ma podpisaną umowę roamingową z lokalnymi operatorami. Prosimy dowiadywać się u swoich operatorów o stawki połączeń. Można również dzwonić do Polski z telefonów hotelowych. Minuta połączenia kosztuje najczęściej około 5 PLN. Kafejki internetowe dostępne są praktycznie w każdym hotelu. Średni koszt połączenia internetowego to ok. 5 USD. W większości hoteli jest możliwość korzystania
z Internetu w pokoju, pod warunkiem posiadania własnego komputera. Internet w kafejkach poza hotelem kosztuje ok. 1-2 USD/godzinę.

 

Zarówno Kambodża, Laos jaki i Wietnam są krajami bezpiecznymi i życzliwymi dla gości
z zagranicy. Przestępczość w tych krajach jest stosunkowo niska. Należy jednak zachować ostrożność w miejscach uczęszczanych przez turystów oraz w środkach komunikacji (zdarzają się kradzieże kieszonkowe oraz przypadki wydania fałszywych banknotów). Wartościowe przedmioty i gotówkę należy trzymać przy sobie bądź w zamkniętym sejfie w pokoju lub w recepcji. Zarówno biuro jak
i hotel nie odpowiadają za wartościowe rzeczy pozostawione poza sejfem w pokoju hotelowym.

Korzystając z taksówki prosimy pamiętać o zabraniu paragonu wydawanego przez kierowcę. W przypadku pozostawienia czegokolwiek w taksówce umożliwi to identyfikację pojazdu.

Wyjeżdżających do Indochin nie dotyczą obowiązkowe szczepienia. Do zalecanych szczepień należą wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonica, tężec i polio, a także dur brzuszny.

W razie potrzeby skorzystania z miejscowych usług medycznych należy zgłosić się do pilota, bądź bezpośrednio do centrum alarmowego Ubezpieczyciela (numer telefonu znajdą Państwo na polisie, którą przekaże Państwu pilot wycieczki).

Na wypadek konieczności skorzystania z porady medycznej lub hospitalizacji koszty do
100 EUR z reguły pokrywa sam poszkodowany. Rachunki (należy pamiętać, aby zawsze o nie poprosić) rozliczane są po powrocie do Polski. Przed podróżą zalecamy wykonanie wszelkich niezbędnych badań oraz przeglądu stomatologicznego.

Ze względów praktycznych wskazane jest zabranie najczęściej stosowanych w domu leków. Apteczka podróżna powinna zawierać środki przeciw komarom, dezynfekujące, plastry, leki przeciw biegunce i przeziębieniu.

Leki zażywane regularnie (codziennie lub co kilka dni) należy ZAWSZE wkładać do bagażu podręcznego). Jeśli w bagażu podręcznym planują Państwo przewozić igły do podawania leku, wówczas niezbędne będzie zaświadczenie w języku polskim i angielskim wydane przez lekarza, zaświadczające o konieczności podania leku, poświadczone pieczątką.

Różnica flory bakteryjnej może być kłopotliwa dla osób o zwiększonej wrażliwości. Należy pamiętać, aby często myć i dezynfekować ręce.

Tempo zwiedzania dostosowane jest do kondycji przeciętnego turysty. W okresie letnim wilgotność i upał mogą jednak osłabić wytrzymałość. Należy pić dużo płynów, najlepiej wody lub zielonej herbaty.

Aby ustrzec się chorób należy dbać o higienę osobistą, unikać żywności niewiadomego pochodzenia i pić wyłącznie napoje zamknięte fabrycznie. Prosimy unikać napojów z lodem, bowiem lód rzadko robiony jest na bazie butelkowanej wody. Przez otwarciem butelki należy zwrócić uwagę, czy nie była ona naruszona.

Z pewnością przydadzą się środki pozwalające szybko zdezynfekować dłonie – żele, chusteczki.

Woda z kranu nadaje się do mycia zębów. Nie zaleca się jej spożywania. Owoce należy spożywać po ich umyciu i obraniu ze skórki.

Jedząc na ulicy powinno się zwrócić uwagę czy sprzedawca ma rękawiczki (jeśli serwuje jedzenie rękoma) oraz czy zachowane są inne podstawowe zasady higieny.

W Azji Południowo-wschodniej słońce operuje bardzo silnie przez cały rok. Prosimy o zabranie ze sobą środków z wysokim filtrem chroniących przed słońcem. Przyda się również czapka lub chustka oraz okulary przeciwsłoneczne.

We wszystkich hotelach i restauracjach serwujących kuchnię zachodnią znajdują się toalety
w stylu zachodnim. W restauracjach azjatyckich, na stacjach paliw, czy w zwiedzanych obiektach toalety mają charakter azjatycki (tzw. kucany). Toalety publiczne nie są powszechne dostępne i zazwyczaj brakuje w nich papieru toaletowego.

Jet lag to typowa dolegliwość podczas przekraczania kilku stref czasowych w krótkim czasie. Charakteryzuje się ogólnym zmęczeniem, sennością i rozdrażnieniem.

Oto kilka rad, które pomogą Państwu przyzwyczaić się szybko do nowej strefy czasowej.

 1. Zaraz po wejściu do samolotu przestawić zegarek na czas obowiązujący w miejscu docelowym.
 2. Od początku jeść i odpoczywać według czasu obowiązującego w miejscu docelowym.
 3. Podczas nocnych przelotów spać jak najwięcej.
 4. Unikać ciężkich potraw oraz dużych ilości alkoholu.
 5. Podczas lotu warto co jakiś czas wstawać i robić lekkie ćwiczenia ruchowe.
 6. Po przylocie unikać drzemki w ciągu dnia i położyć się spać według nowego czasu.

Uczestnik imprezy organizowanej przez Biuro Podróży CT Poland jest ubezpieczony w  Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska S.A. Ubezpieczenie obejmuje pokrycie kosztów leczenia i pomoc w podróży (assistance) do 100 000 PLN na każde zdarzenie (w tym, na podstawie dodatkowej umowy zawartej pomiędzy Biurem Podróży CT Poland a TUiR Allianz, ryzyko zaostrzeń i powikłań chorób przewlekłych); wypłatę świadczenia związanego z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu z tytułu następstwa nieszczęśliwego wypadku do 10 000 PLN; pokrycie kosztów utraty lub opóźnienia dostarczenia bagażu podróżnego do 1000 PLN. Szczegółowe informacje można znaleźć w „Ogólnych warunkach ubezpieczenia w podróży zagranicznej GLOBTROTER”. Prosimy o dokładne zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia, w szczególności z częścią „Wyłączenia odpowiedzialności”.

Nie wolno wwozić narkotyków, broni, amunicji i materiałów wybuchowych

Skrócone przepisy celne i dewizowe dotyczące RP znajdą Państwo tutaj.

Niektórzy lekarze zalecają profilaktykę przeciwmalaryczna. Środki przeciw komarom należy stosować prewencyjnie na terenie całych Indochin. Decyzja o przyjmowaniu doustnych środków antymalarycznych powinna nastąpić tylko po konsultacji z lekarzem.

WIETNAM

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Hanoi
3 Chua Mot Cot, Hanoi
tel.: (00844) 384 520 27
faks: (00844) 382 369 14
E-mail: hanoi.amb.sekretariat@msz.gov.pl

KAMBODŻA

Brak placówki dyplomatycznej RP. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP
w Bangkoku (Tajlandia).

TAJLANDIA

Ambasada RP 

100/81-82, Vongvanij Building B, 25th Floor,
Rama 9 Road, Huaykwang,
Bangkok 10310
tel. (0066) 2 645-0367 do 9

tel. dyżurny: (0066) 819 364
fax (0066) 2 645-0365

E-mail: bangkok.amb.sekretariat@msz.gov.pl

 

LAOS

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Vientiane

Mixai Techno Villa, 74 Inpeng Street Vatchan Village, Chanthabury District, P.O. Box 4148 Vientiane Capital City

tel.: (00856) 21-212-823 Tel.: (00856) 21-261-668

faks: (00856) 21-241-062

20 dni

Kambodża, Laos i Wietnam z wypoczynkiem

Cena za osobę:

7016 2795