Jaipur

Jaipur

Powrót do mapy

Jaipur powszechnie znany jest jako Różowe Miasto, gdyż wiele jego budowli ma fasady o takim kolorze. Jest stolicą stanu Radżasthan i dawną stolicą księstwa - państwa. Miasto założone zostało w 1727 roku przez maharadżę Sawai Jai Singh’a II, dziś liczy ponad 5 milionów mieszkańców.

Jaipur był pierwszym tak dobrze i od podstaw zaplanowanym miastem, znajduje się na terenach pustynnych. Maharadża po przeczytaniu licznych książek na temat architektury i po konsultacjach z architektami postanowił zbudować miasto idealne, oczywiście według najnowocześniejszych ówczesnych założeń. Jaipur uważany jest więc przez wielu urbanistów za jedno z najlepiej rozplanowanych miast nie tylko w Indiach ale i na świecie. Zostało ono skonstruowane zgodnie z indyjskimi zasadami Vastu Shastra. Kierunki każdej ulicy i rynku prowadzą ze wschodu na zachód i z północy na południe. Najbardziej znane zabytki w mieście to: świątynia Gowind Dew, stadion Chaugan i Hawa Mahal (Pałac Wiatrów).

Wycieczki do tego miejsca:

Dookoła Indii

Dookoła Indii

20 dni

Odwiedź pachnące imbirem, kardamonem i goździkami Indii. Wiele tysięcy lat historii, mnogość ludów, języków oraz religii. Wszystko to sprawia, że zmysły pracują silniej i pełniej,...

Najbliższy termin: 09.11.2020

5985 PLN + 2370 USD Łącznie ok.: 15190 PLN