Najbardziej kompleksowa trasa indyjska w naszej ofercie, obejmująca niemal całe Indie. Moc atrakcji, bogactwo doznań, smaków, widoków i zapachów. Intensywne zwiedzanie połączone z krótkim wypoczynkiem na plaży w słynnym ajurwedyjskim kurorcie..
 

ATUTY TEJ WYCIECZKI:

 • Niezwykle bogaty program, sprawdzony przez kilkuset klientów na przestrzeni ostatnich lat. Przez wielu oceniany jako najlepszy program zwiedzania Indii na polskim rynku.
 • Doskonałe, wysokiej klasy hotele 4* (określane w Indiach jako deluxe), czyste, wygodnie położone, oferujące wymianę walut, baseny (w większości) i wyrafinowaną kuchnię.
 • Sprawne logistyczne rozwiązania, przeloty wewnętrzne na dłuższych trasach, przejazdy pociągami nocnymi, na całej trasie klimatyzowanymi autokarami.
 • Przykładowe atrakcje w cenie:
  • - przejazd rikszami po starym Delhi
  • - wjazd do fortu w Jaipurze na słoniach
  • - rejs łodziami w Varanasi po wodach Gangesu o poranku
  • - wizyta na plantacji przypraw z prywatnym przewodnikiem
  • - wieczorny pokaz kaalarippattatu i teatru kathakali w Cochin
  • - fenomenalne muzeum folkloru w Cochin

  TE I WIELE INNYCH ATRAKCJI BEZ ŻADNYCH DODATKOWYCH OPŁAT!!!

 • Wyrafinowana kuchnia: duży wybór korzennych curry, uwielbiany palak paneer i wiele innych pyszności podczas wieczornych kolacji.
 • Ubezpieczenie kosztów leczenia obejmuje ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych.
 • Bilety wstępu, przejazdy pociągami, przeloty wewnętrzne w cenie wycieczki.
 • Wiza indyjska w cenie wycieczki, brak opłaty za pośrednictwo wizowe.

Dla kogo: trasa dla wytrwałych ale i wymagających podróżników, dla każdego, kto chciałby w ciągu 3 tygodni poznać zarówno Indie północne jak i południowe, zasmakować w indyjskiej kuchni. Trasa dla osób, którym nie przeszkadza przemieszczanie się różnymi środkami transportu, które lubią intensywne zwiedzanie aczkolwiek cenią sobie na wieczór wypoczynek w wysokiej klasy hotelu.

Intensywność: trasa bez ograniczeń wiekowych, nie wymaga nadzwyczaj dobrej kondycji. Podczas trasy przemieszczamy się samolotami, autokarami, pociągami, rikszami. Bez elementów trekkingu i dłuższych wymagających spacerów.   

Najbardziej kompleksowa trasa indyjska w naszej ofercie, obejmująca niemal całe Indie. Moc atrakcji, bogactwo doznań, smaków, widoków i zapachów. Intensywne zwiedzanie połączone z krótkim wypoczynkiem na plaży w słynnym ajurwedyjskim kurorcie

 • pałace i forty Radżastanu
 • święte miasto Varanasi
 • Kalkuta Matki Teresy
 • świątynia Meenakshi w Madurai
 • rejs po rozlewiskach Kerali
 • świątynia Meenakshi w Madurai z noclegiem na łodzi
 • inne atrakcje i atuty tej wycieczki można zobaczyć w zakładce OPIS TRASY

 

   • 1 dzień

    Wylot z Warszawy

    Spotkanie z pilotem i grupą na lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot do Delhi z przesiadką.

      
   • 2 dzień

    Delhi

    Przylot do Delhi. Zwiedzanie stolicy Indii. W programie Mauzoleum Humajuna , mogolskiego cesarza z XVI w. oraz Brama Indii o kształcie 42-metrowego łuku triumfalnego. Przejazd wokół administracyjnego centrum Delhi, oglądanie budynków Parlamentu, Sekretariatów i Pałacu Prezydenckiego. Wizyta w Starym Delhi, zwiedzanie pochodzącego z XVII w., największego w Indiach meczetu Jama Masjid. Przejażdżka rikszami obok Czerwonego Fortu (Lal Qila) , wizyta w świątyni Lakshmi Narayan. Nocleg w Delhi.

    * *Doba hotelowa od 15:00. Przy porannym przylocie dodatkowo śniadanie w hotelu. Możliwość wczesnego zakwaterowania zależy od zgody hotelu i dostępności pokoi.

      

   • 3 dzień

    Delhi / Jaipur

    Oglądanie 72-metrowej wieży zwycięstwa Qutb Minar   z XIII w. Przejazd do stolicy Radżastanu – Jaipuru (ok. 6 godz.). Jaipur wzniesiony na początku XVIII w. przez maharadżę Jai Singha, ze względu na kolor budowli zwany jest też Różowym Miastem. Wizyta w Pałacu Miejskim – rezydencji władców Jaipuru oraz w pałacowym muzeum. Nocleg w Jaipurze.

       
   • 4 dzień

    Jaipur

    Wjazd na szczyt wzgórza, na którym znajduje się kompleks pałacowo-forteczny – Fort Amber, siedziba maharadży niegdysiejszego stanu Jaipur. W forcie znajdują się liczne dziedzińce, bramy, pawilony i zdobione komnaty, w tym słynna sheesh mahal – komnata lustrzana. Oglądanie najciekawszych zabytków miasta: obserwatorium Jantar Mantar – owocu pasji astronomicznej maharadży Jai Singha oraz pięknej fasady pięciokondygnacyjnego Pałacu Wiatrów (Hawa Mahal) wzniesionego, by umożliwić damom dworskim obserwację życia zwykłych mieszkańców. Jeśli będzie taka możliwość sami wejdziemy na fasadę i spojrzymy na miasto z perspektywy zakrytych zasłonami kobiet. Wizyta w pracowni kamieni szlachetnych i wyrobów ze złota. Nocleg w Jaipurze.

        
   • 5 dzień

    Jaipur / Fatehpur Sikri / Agra

    Przejazd do Agry w stanie Uttar Pradesh – dawnej stolicy imperium mogolskiego (ok. 6 godz.). W drodze postój w Abhaneri, gdzie znajduje się studnia z X w. a także ruiny świątyni Harshat Mata. Zwiedzanie Fatehpur Sikri , miasta-widma, które za panowania cesarza Akbara w XVI w. pełniło funkcję stolicy. Przyczyna opustoszenia miasta nie jest znana do dzisiaj. Na miejscu zobaczymy Buland Darwazę, triumfalną bramę, zbudowaną dla uczczenia podboju Gudżaratu przez Akbara, Diwan-khana-e-khaas, prywatne apartamenty cesarza i jego żon, Diwan-e-Am – pawilony audiencyjne i meczet piątkowyJama Masjid. Przyjazd do Agry. Nocleg w Agrze.

       
   • 6 dzień

    Agra / Taj Mahal / Delhi / Varanasi

    Zwiedzanie Taj Mahal   – symbolu Indii i jednego z cudów świata, nazywanego świątynią miłości. Na teren pałacu wejdziemy przez Wielką Bramę, która prowadzić będzie przez mauzoleum ogrodowe do podnóża samego pałacu i towarzyszących mu po obu stronach meczetu i mehmanchana – domu dla gości. W środku podziwiać można doskonałe inkrustacje i marmurowe zdobienia, które rozsławiły to miejsce na cały świat. Zwiedzanie Fortu w Agrze , masywnej twierdzy wykonanej z czerwonego piaskowca, której budowę rozpoczął Akbar, największy cesarz mogolski. Wizyta w centrum wytwarzania pietra dura, słynnej mozaiki, która zdobi Taj Mahal. Powrot do Delhi (ok. 4 godz.). Transfer na lotnisko i przelot do Varanasi. Nocleg w Varanasi.

            
   • 7 dzień

    Varanasi / Sarnath

    Varanasi, znane też jako Benares, położone jest nad brzegiem Gangesu, to miasto Śiwy. Varanasi to również jedno z najsłynniejszych i najświętszych miast Indii, zawsze pełnego pielgrzymów. Wizyta w Varanasi na wszystkich odwiedzających robi silne wrażenie, sprawia to mieszanka indyjskiej magii, duchowości, ale i świadomość nieuchronnej śmierci, po którą przybywa tu część pielgrzymów. Pozostali liczą na oczyszczenie karmy, które zapewni kąpiel w wodach Gangesu. Wycieczka do Sarnath, świętego miejsca buddystów, gdzie Budda Śiakjamuni wygłosił słynne pierwsze kazanie po osiągnięciu oświecenia. Zwiedzanie zespołu świątynnego, gdzie m.in. znajduje się stupa Dhamekh i słynny kapitel kolumny cesarza Aśoki. Wieczorem fakultatywnie przejażdżka rikszami w okolicach Gangesu. Nocleg w Varanasi.

      
   • 8 dzień

    Varanasi / Kalkuta

    O świcie rejs łodziami po Gangesie. Nad brzegiem rzeki, gdzie znajdują się słynne ghaty – schody prowadzące do wody – można obserwować pielgrzymów dokonujących rytualnych ablucji i ceremonii ofiarnych. Zwiedzanie świątyni boga Śiwy i wizyta przy świątyni Durgi (Niedostępnej) – małżonki Śiwy. Wizyta w manufakturze oferującej słynne jedwabie z Varanasi. Transfer na lotnisko. Przelot do Kalkuty, drugiej co do wielkości metropolii Indii – stolicy Bengalu Zachodniego. Nocleg w Kalkucie.

        
   • 9 dzień

    Kalkuta

    Zwiedzanie najważniejszych atrakcji miasta: okazały Victoria Memorial – muzeum czasów kolonialnych, Kalighat – świątynia bogini Kali, Dalhousie Square – dawne centrum miasta z licznymi budowlami kolonialnymi oraz Nirmal Chayadom Matki Teresy. Przelot do Madrasu (Chennai) – stolicy Tamilnadu. Nocleg w Madrasie. 

          
   • 10 dzień

    Madras / Mahabalipuram / Pondicherry

    Krótkie panoramiczne zwiedzanie miasta obejmie m.in. Fort św. Jerzego - kompleks budynków, gdzie w czasach imperium była główna siedziba Kompani Wschodnioindyjskiej, a obecnie mieści się siedziba władz stanowych Tamilnadu. Przejazd do Mahabalipuram . Zwiedzanie kompleksu świątynnego wzniesionego w VII w. przez dynastię Pallawów, bezpośrednio nad Zatoką Bengalską. Przejazd do Pondicherry (ok. 3 godz.), nadmorskiego miasta założonego w końcu XVIII w. przez Francuzów, które pełniło rolę stolicy francuskiej kolonii. Nocleg w Pondicherry.

        
   • 11 dzień

    Pondicherry 

    Zwiedzanie aśramu Aurobindy, bengalskiego guru, poety i filozofa. Wizyta w świątyni Ganeshy, niewielkiej, klimatycznej, pełnej chaosu, zadumy, kadzideł, kwiatów i pielgrzymów. Spacer po starym Pondicherry oraz po promenadzie nad Zatoką Bengalską. Popołudniem wizyta w Auroville, słynnym mieście utopii, o którym Katarzyna Boni w swojej książce „Auroville – miasto marzeń” pisała: „Miasto ukryte w dżungli, w którym przybysze z zachodu trochę tęsknią za pustką i trochę obawiają się przyszłości. Niewielki płaskowyż, z którego do niedawna widać było morze, a który stał się miejscem eksperymentu. Eksperymentu i na rzeczywistości i na marzeniach.” Nocleg w Pondicherry.

      
   • 12 dzień

    Pondicherry / Thanjavur

    Przejazd do Thanjavuru (ok. 5 godz.), położonego na żyznych ziemiach dorzecza Kaveri; dawnej stolicy imperium Ćolów, Najaków i Marathów. Zwiedzanie powstałej w 1010 r. świątyni Brihadeshwary. Otoczoną licznymi sanktuariami pomocniczymi granitową świątynię poświęconą Śiwie wieńczy 66-metrowa wieża w kształcie piramidy (najwyższa w Indiach). Zwiedzanie Pałacu Królewskiego – rezydencji władców z dynastii Najaków i Marathów. Wizyta w galerii sztuki, prezentującej dzieła słynnej szkoły malarskiej z Thanjavuru oraz w pobliskiej wiosce, gdzie rzemieślnicy wykonują tradycyjne wyroby z brązu. Nocleg w Thanjavur.

      
   • 13 dzień

    Thanjavur / Madurai

    Przejazd do Madurai (ok. 5 godz.) Zwiedzanie świątyni Meenakshi, jednej z największych świątyń Indii. Kompleks świątyń w stylu drawidyjskim jest poświęcony Meenakshi – bogini o rybich oczach, małżonce Śiwy, czczonego jako Sundareśwara – przystojny bóg. Wizyta w XVII-wiecznym Pałacu Thirumalai Najaka. Wieczorem ponowna wizyta w świątyni Meenakshi, by obserwować ceremonię przenoszenia wizerunku Pana Sundareśwary do sypialni jego małżonki Meenakshi. Nocleg w Madurai.

     

      
   • 14 dzień

    Madurai / Periyar

    Przejazd do Periyar (ok. 5 godz.), parku narodowego będącego równocześnie rezerwatem tygrysów. Zwiedzanie plantacji przypraw, na której przyjrzymy się jak rośnie kardamon, jak pozyskuje się pieprz i cynamon. Popołudnie można spędzić na spacerach po urokliwej miejscowości, skorzystanie z oferty jednego z salonów ajurwedy lub rejs statkiem po jeziorze Periyar, który będzie okazją do obserwacji przyrody rezerwatu, m.in.: słoni, małp i ptactwa (popołudniowe atrakcje dodatkowo płatne). Wieczorem udamy się wspólnie na pokaz kaalarippattayu, tradycyjnej sztuki walki tego regionu. Nocleg w Periyar.

     
   • 15 dzień

    Periyar / Cochin

    Przejazd do Cochin (ok. 6 godz.), najbardziej kosmopolitycznego miasta stanu Kerala, mozaiki wpływów holenderskich, portugalskich i brytyjskich. Wieczorem przedstawienie kathakali, tradycyjnej dla Kerali sztuki tańca. Nocleg w Cochin.

       
   • 16 dzień

    Cochin

    Zwiedzanie miasta: fort Cochin, kościół św. Franciszka – najstarsza budowla, wzniesiona przez Portugalczyków na początku XVI w., chińskie sieci którymi można sterować z lądu. Wizyta w dzielnicy żydowskiej, gdzie znajduje się synagoga Paradresi – pamiątka po licznej społeczności Żydów; w Pałacu Holenderskim oraz w sklepie z przyprawami. Nocleg w Cochin.

      
   • 17 dzień

    Cochin / Kumarakom / rejs po backwaters

    Zwiedzanie muzeum folkloru, kameralnego prywatnego muzeum powstałego w niezwykłym tradycyjnym domu. W muzeum zgromadzono piękną kolekcję masek tradycyjnego tańca, rzeźby, biżuterii i przedmiotów użytkowych. Przejazd do Kumarakom (ok. 2 godz.). Zakwaterowanie na łodzi. Wycieczka łodzią po backwaters – rozlewiskach i kanałach wodnych – krajobrazie charakterystycznym dla wybrzeża Kerali. Przejażdżka wśród gajów kokosowych i pól pozwala poznać codzienne życie ludności zamieszkującej te tereny. Nocleg w hotelu na łodzi.

        
   • 18 dzień

    Alleppey / Varkala lub Kovalam

    Zakończenie rejsu w Alleppey. Przejazd do Varkali (ok. 4 godz.) lub Kovalam (ok. 5,5 godz.), jednego z dwóch miasteczek nad Morzem Arabskim oferujących turystom piaszczyste plaże, lecznicze źródła oraz ośrodki ajurwedy i jogi. Nocleg w Varkali lub Kovalam.

          
   • 19 dzień

    Varkala lub Kovalam

    Czas wolny na wypoczynek na plaży. Nocleg w Varkali lub Kovalam.

        
   • 20 dzień

    Varkala lub Kovalam / Trivandrum / Bombaj

    Transfer na lotnisko w Trivandrum (Thiruvananthaputram), stolicy Kerali. Przelot do Bombaju. Zwiedzanie Bombaju: Mani Bhavan – dawna rezydencja i muzeum Mahatmy Ghandiego, Wiszące Ogrody, Brama Indii oraz jeśli czas pozwoli Muzeum Księcia Walii, posiadające imponująca kolekcję sztuki południowego regionu Indii. Nocleg w Bombaju.

    * Przy wczesnym przelocie śniadanie w formie boxów.

       
   • 21 dzień

    Powrót do Warszawy

    Transfer na lotnisko i przelot do Warszawy

        
 

Cena obejmuje:

 1. Bezpośredni przelot na trasie Warszawa - Delhi - Warszawa oraz przeloty na trasach Delhi - Varanasi - Kalkuta - Madras, Trivandrum - Bombaj, Bombaj - Delhi. Podczas przelotów wewnątrz Indii limit bagażu głównego 15kg. Możliwość dopłaty do nadbagażu na miejscu.
 2. Przejazdy wg programu autokarami lub mikrobusami.
 3. Zakwaterowanie w hotelach o standardzie ****/w Tanjore *** w pokojach 2-os. z łazienką i klimatyzacją (2 osoby w pokoju).
 4. Opiekę polskiego pilota na całej trasie wycieczki i lokalnych przewodników w czasie zwiedzania.
 5. Bilety wstępu do obiektów wymienionych w programie.
 6. Posiłki (ilość podana jest przy każdym dniu programu).
 7. Wizę indyjską dla posiadaczy paszportu RP.
 8. Ubezpieczenie KLiA (w tym ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych), NNW i bagażu.
 9. Opłaty lotniskowe oraz opłaty za wystawienie biletów.
 10. Opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
 11. Opłatę na Turystyczny Fundusz Pomocowy.
 12. Podatek VAT.

 

Cena nie obejmuje:

 1. Napojów do posiłków i dodatkowych posiłków.
 2. Napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców (100 USD płatne w Indiach).
 3. Testów PCR dla niezaszczepionych podróżujących. 
 4. Udziału w wycieczkach i zajęciach fakultatywnych nie objętych programem zwiedzania.
 5. Ewentualnych opłat za fotografowanie i filmowanie.
 6. Usług tragarzy na dworcach kolejowych, lotniskach i w hotelach.

PASZPORT

W celu uzyskania wizy indyjskiej paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski oraz posiadać co najmniej 2 wolne strony.

 

PLANOWANY PRZELOT

Warszawa-Delhi                               16:10 – 05:00

Bombaj-Warszawa                          08:40 – 13:40

 

Przelot jest zaplanowany w klasie ekonomicznej, za dopłatą można również lecieć w klasie economy premium lub biznes (dopłatę każdorazowo sprawdza nasz kasjer).

 

Standardowe ubezpieczenie CT Poland w podróży w zakresie kosztów leczenia wynosi 100 000 EUR

W przypadku chęci podniesienia sumy ubezpieczenia do 300 000 EUR prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta:

info@ctpoland.com.pl, tel. 22 6545133

Biuro Podróży CT Poland gwarantuje swoim klientom stałość cen po zawarciu umowy uczestnictwa. Podane ceny uwzględniają wszystkie koszty związane z udziałem w wycieczkach CT Poland

Wszystkie zamieszczone opinie pochodzą z ankiet lub e-maili od naszych Klientów

 

PAN JAN I PANI JOLANTA    LISTOPAD 2023    OCENA 5/5

Jest to nasza druga wycieczka z waszego biura i jak poprzednio dobrze zorganizowana. Wasz program umożliwił nam poznanie Indii bardzo przekrojowo, a doskonały pilot prowadził nas bezpiecznie przez wszystkie krainy, pokazując nam różnice, religie, kulturę i historię w sposób zrozumiały i poparty własnymi doświadczeniami. Hotele były dobre, z miłą obsługą, a jedzenie mimo że nie w naszym guście, to głodni nigdy nie chodziliśmy. W naszym wieku było to duże wyzwanie, ale daliśmy radę i jesteśmy bogatsi w nowe przeżycia i bardzo zadowoleni.

 

PANI BEATA    LISTOPAD 2023    OCENA 5/5

Wycieczka o bardzo bogatym programie, intensywna, ale było warto. Logistycznie – bardzo dobrze. Standard hoteli dobry, byłam mile zaskoczona. Wszystkie wybrane miejsca z jedzeniem były fajne. Wrażeń mnóstwo, ale dopiero po powrocie do kraju można to na spokojnie ogarnąć. Ogromna zasługa pilota w tym, że z wycieczki mam wiele miłych wspomnień i więcej wiedzy na temat Indii. Wykazał się profesjonalizmem i dużą kulturą osobistą. Czułam się bezpiecznie.

 

PANI ELŻBIETA I PAN JERZY    LISTOPAD 2023    OCENA 5/5

Wrażenia z wycieczki są bardzo dobre, program ciekawy. Hotele dobre, czyste, dobra obsługa, a ogólna ocena restauracji i posiłków dobra. Organizacja wyjazdu i pobytu na wycieczce wzorowe dzięki Pilotowi, który był wyśmienitym organizatorem, o ogromnej wiedzy na temat wycieczki i w ogóle na temat Indii – historii, kultury, religii i życia ludzi. Z takim pilotem jedziemy wszędzie.

 

PAŃSTWO ANNA I WALDEMAR    LUTY 2023       OCENA 5/5

Jesteśmy bardzo zadowoleni z wycieczki. Trasa północ-południe dała dobre wyobrażenie o ogromnej różnorodności Indii. Po mocnych obrazach północy, południe uspokaja i odpręża. A w Bombaju można poczuć, że Europa nie jest tak daleko. Cieszymy sie, że grupa liczyła 17 osób, jest wtedy szansa na poznanie współuczestników i doświadczenie turystycznej wspólnoty. Monika Galicka ma doskonałe umiejętności pracy z grupą oraz ogromną wiedzę merytoryczną. Organizacja od strony CT Poland nie budzi żadnych zastrzeżeń. Dziękujemy.

 

ANKIETA ANONIMOWA    LUTY 2023   OCENA 5/5

Program spełnił moje oczekiwania, może jeden dzień w Mumbaju byłby dopełnieniem. Przewodnik znakomity, obsługa autobusowa bardzo się starała dogodzić turystom. Woda w autobusie to dobre rozwiązanie. Przewodnicy miejscowi również się starali i wywiązywali ze swoich zadań.

 

PANI GRAŻYNA    LUTY 2023   OCENA 5/5

Jestem w pełni zadowolona z wycieczki, przewodnik bardzo pomocny, organizacja swietna, chętnie polecę znajomym wycieczkę.

 

PAŃSTWO AGNIESZKA I ANDRZEJ    LUTY 2023   OCENA 5/5

Hotele oceniamy na dobre (Jaipur, Tanjore, Periyar) i bardzo dobre (wszystkie pozostałe), w Mumbaju najlepszy! Restauracje dobre i bardo dobre, jesteśmy w pełni zadowoleni z pracy pilotki Moniki Galickiej, wszyscy przewodnicy lokalni też byli ok. Jesteśmy zadowoleni z imprezy. Uważamy, że można było zrezygnować ze spaceru w Parku Narodowym w Periyar i zorganizować dłuższy pobyt w Bombaju.

 

PAN JAN   LUTY 2023   OCENA 5/5

Bardzo dobra organizacja. Świetna logistyka. Najlepszy pilot, bogaty program. Przyzwoite hotele, niektóre bardziej wypasione, inne mniej. Monika Galicka ma wiedzę wielkości biblioteki uniwersyteckiej. Zaangażowanie, kultura osobista, znajomość języków polskiego i angielskiego to mistrzostwo świata. Dziękuję za wspaniałą wycieczkę. 

 

ANKIETA ANONIMOWA    LUTY 2023   OCENA 5/5

Profesjonalny przewodnik, dopracowana trasa!

 

PANI JoLANTA    LISTOPAD 2019   OCENA 5/5

Jesteśmy bardzo zadowoleni. Audio guide - brawo. Woda w autokarze, dodatkowo pokój w hotelu na 2 godziny przed wylotem - super! Restauracje we wszystkich hotelach dobre, ładnie podane. Pani Justyna to najlepszy pilot, z jakim byłam na wycieczkach.

 

PANI  BEATA    LISTOPAD 2019     OCENA 5/5

Do Indii wybierałam się bardzo długo. Wybrałam tę ofertę bo chciałam zobaczyć całe Indie. Nie zawiodłam się! Jestem bardzo zadowolona. Pani Justyna jest osobą przemiłą, bardzo profesjonalną i opiekuńczą, dostępną przez 24 godziny. Życzyłabym sobie takiego pilota na każdej wycieczce.

 

 

ANKIETA ANONIMOWA    LISTOPAD 2019     OCENA 5/5

Podróż w pełni spełniła moje oczekiwania. Bardzo dobra organizacja. Duża zasługa wiedzy przewodnika, który z chęcią opowiadał o Indiach z wielu perspektyw. Pilotka pani Justyna była bardzo zaangażowana w życie grupy, bardzo merytoryczna, z chęcią dzieliła się wiedzą. Podobała mi się jej inicjatywa i entuzjazm. Hotele dobre i bardzo dobre, podobnie jak restauracje.

 

PANI EWA    LISTOPAD 2019     OCENA 5/5

Standard przelotów bardzo wysoki. W hotelach bardzo miła obsługa, pokoje czyste, woda w każdym pokoju co bardzo ważne, środki czystości i kosmetyki do ciała w każdym hotelu co świadczy o ich standardzie. Bardzo wysoko oceniam restauarcje, ich czystości, jakości dań i obsługi. Wszędzie szybko i profesjonalnie, w większości restuaracji bardzo smaczne potrawy, świeżo przyrządzone. Przez cały okres nie miałam problemów żołądkowych. Wycieczka za wodach rozlewisk Kerali super, na łodzie badzo smaczne dania, szybka i sprawna obsługa.

Jeśli chodzi o pilotkę, panią Justynę to jestem w pełni zadowolona. Super! Wysoki profesjonalizm, kompetencje, świetna organiztorka, ogromny zasób wiedzy, sympatyczna, życzliwa, zawsze uśmiechnięta z niespożytą energią. Wysoko oceniam jakość informacji przygotowanych przed wyjazdem. Były bardzo pomocne, dużo nowych wiadomośći, których nie ma w reklamach. Bardzo praktyczne i wygodne było zapewnienie uczestnikom wycieczki wody w autokarach w trakcie całego pobytu.

Organizacja świetna, bardzo praktyczne i potrzebne było zapewnienie 2 godzinnego pobytu w hotelu w Bombaju przed odlotem do Wawy!

 

PAN ZBIGNIEW    LISTOPAD 2019     OCENA 5/5

Standard przelotów oceniam na bardzo wysoki. Hotele super! Bardzo dobry internet. Jedzenie - jestem zadowolony. Różnorodne posiłki, dobra obsuga. Pilotka na 10+! Ogólna ocena - badzo dobra!

 

ANKIETA ANONIMOWA       LISTOPAD 2019     OCENA 5/5

Standard przelotów dobry, hotele dobre i badzo dobre. Podobnie restauaracje. Świetny pilot, o dużej wiedzy merytorycznej i świetnym kontakcie z grupą.

 

PANI MARIA I PAN ANDRZEJ, ŁODYGOWICE, LISTOPAD 2018     OCENA 5/5

Z takim pilotem chciałoby się zawsze podróżować! Z przelotów międzynarodowych jestem bardzo zadowolona. Hotele i restauracje na trasie dobre. Intensywność programu zwiedzania, zadowalająca.

 

PANI MARIA I PANI JUSTYNA, PIŁA,LISTOPAD 2018 Ocena 5/5

Przeloty międzynarodowe: do Indii przelot super, mógłby być krótszy czas na przesiadkę w Monachium. Hotele na trasie dobre, jedynie w Varanasi taki sobie. Kuchnia smaczna, bardzo dobre jedzenie, jedynie w Varanasi do tej pory najgorsze. Myślę, że biuro potrafi zadowolić każdego. Wspaniała Pani Kasia, bardzo duża wiedza, uprzejma, zawsze uśmiechnięta, pomocna. W ciekawy sposób przekazuje swoją wiedzę. Wspaniale zorganizowany wyjazd. Oby bywać częściej z wami poza granicami Polski.

 

PANI MARIA I PAN ANDRZEJ, ŁODYGOWICE, LISTOPAD 2018     Ocena 5/5

Z takim pilotem chciałoby się zawsze podróżować! Z przelotów międzynarodowych jestem bardzo zadowolona. Hotele i restauracje na trasie dobre. Intensywność programu zwiedzania, zadowalająca.

 

PAN KRZYSZTOF, PUSZCZYKOWO, PAŹDZIERNIK 2018 OCENA 4+/5

Wycieczka zorganizowana bardzo profesjonalnie. Przeloty międzynarodowe, Lufthansa – 5. Hotele bardzo dobre. Restauracje na trasie na - 5. Wszystko zapięte na ostatni guzik. Pilot wycieczki to prawdziwy opiekun grupy z niezbędnym zasobem wiedzy o Indiach. Pani Katarzyna to niezwykle kompetentna osoba, zaradna, pomocna, opiekuńcza, łatwo nawiązująca kontakt z grupą. Więcej takich pilotów. Bogaty program zwiedzania zwłaszcza w części centralnej Indii (okolice Delhi). Impreza warta polecenia.

 

PANI MARIA I PANI JUSTYNA, PIŁA,LISTOPAD 2018     Ocena 5/5

Przeloty międzynarodowe: do Indii przelot super, mógłby być krótszy czas na przesiadkę w Monachium. Hotele na trasie dobre, jedynie w Varanasi taki sobie. Kuchnia smaczna, bardzo dobre jedzenie, jedynie w Varanasi do tej pory najgorsze. Myślę, że biuro potrafi zadowolić każdego. Wspaniała Pani Kasia, bardzo duża wiedza, uprzejma, zawsze uśmiechnięta, pomocna. W ciekawy sposób przekazuje swoją wiedzę. Wspaniale zorganizowany wyjazd. Oby bywać częściej z wami poza granicami Polski.

 

ANKIETA ANONIMOWA, WRZESIEŃ 2018 OCENA 5/5

Bardzo bogaty program, trochę zbyt szybkie tempo, choć to zapewne spójność przejazdów, dostępność hoteli zadecydowały o tak szybkim tempie. Brakowało mi choć ze dwóch przerywników na relaks i krótki wypoczynek przy tak szybkim tempie podróżowania. Choć parę godzin.

 

PANI JUSTYNA I PAN BARTOSZ, RACIBÓRZ, LUTY 2018     Ocena 5/5

Pani Monika jest niezwykle sympatyczną i kontaktową osobą, posiadającą ogromną wiedzę. Podróżowanie z nią to przyjemność.

 

Państwo anna i wojciech, siemianowice śląskie, wrzesień 2016

Ocena przelotu miedzynarodowego - bardzo wysoka. Hotele - bardzo dobre, ten w Periyar przepięknie położony, nocleg na łodzi - super, czystość, obsługa, wszystko na bardzo wysokim poziomie, hotel na wypoczynek - bardzo dobry, pięknie położony. Kuchnia smaczna, restauracje czyste i bezpieczne, jakość dań, obsługa wysoki poziom, miejsca polecane przez pilota na lunch bardzo trafione, mozliwość skosztowania mnogości dań, opcje bufetu na kolacje bardzo dobrym rozwiązaniem. Ogólnie oceniamy organizację i program jako bardzo dobry, ale kraj jako bardzo trudny.

 

Państwo małgorzata i andrzej, katowice, wrzesień 2016

Trasa dobrana bardzo starannie pozwala poznać dwa oblicza Indii: północ i południe. Niesamowite wrażenie pozostawiło Varanasi, zachwyciła świątynia Brihadeshway. Rejs łodzią i pobyt w Varkali pozwolił na tradycyjny odpoczynek. Baza noclegowa bardzo dobra, najpiękniej położony uroczy hotel w Periyar. Wartością dodaną jest wspaniały pilot, Pani Monika, osoba niesamowicie zorganizowana, przekazywała wszelkie informacje, skarbnica wiedzy. Cała wycieczka godna polecenia.

 

Pani zofia, kolbuszowa, wrzesień 2016

Wrażenia wspaniałe. Organizacja bez najmniejszego zarzutu a przewodnik pani Monika, to po prostu brak mi słów dco do inteligencji, wiedzy, pomocy w każdej sytuacji. 1000 całusków dla tak wspaniełj osoby.

 

Pani iwona, wrzesień 2016

Program zaproponowany przez biuro dał mi możliwość własnego spostrzeżenia różnorodności Indii i północnych i południowych. Korzystanie z lokalnych środków transportu (pociągi i samoloty) pozwoliło na kontakt z rdzennymi mieszkańcami Indii, na obserwację ich zachowań i sposobu podróżowania. Takie rozłożenie atrakcji programowych dało możliwość zregenerowania sił fizycznych i złapanie oddechu przed powrotem do pracy. Różnorodność zabytków, wizyty w pracowniach rękodzieła, korzystanie z lokalnych restaurcji pozwoliły mi choć trochę poznać kraj i jego historię. Pilotka pani Galicka jest profesjonalistką, pomocna, opiekuńcza, dzieląca się swoją ogromną wiedzą w sposób umożliwiający zapamiętanie faktów, miejsc, smaków, na wiele lat. Jej wiedza pozwoliła poznać i poczuć kraj od środka.

 

Państwo monika, kamila i jacek, wrzesień 2016

Oceniamy wyjazd jako dobry. Wybierając się w kolejną podróż z pewnością zdecydujemy się skorzystać z Państwa usług.

 

Państwo bożena i marian, hornówek, listopad 2016

Trudny wyjazd, trochę męczące przejazdy autobusem. Pilotka Kasia Falkowska - super, w trudnej sytuacji zdecydowanie pomagała grupie sprawnie wymienić pieniądze. CT Poland nie zawiodło naszych oczekiwań, bezpieczny wyjazd. Dziękujemy.

 

Państwo iwona i sylweriusz, jaworzno, listopad 2016

Wycieczkę oceniam pozytywnie. Podziękowania dla pani pilot - Kasi Falkowskiej za rozwiązywanie problemów walutowych. Z pobytu na plaży jestem usatysfakcjonowany.

 

Państwo Emilia i andrzej, marzec 2016

Chciałabym się podzielić kilkoma uwagami na temat wycieczki do Indii. Program wycieczki był bardzo ciekawy i różnorodny. Pozwolił na posmakowanie tego kraju w różnych wymiarach: religijnym, kulturowym, przyrodniczym i ludzkim. Wszystko było perfekcyjnie zorganizowane – znakomite hotele o bardzo dobrym standardzie, organizacja zwiedzania (zawsze punktualnie), dodatkowe posiłki, atrakcyjne występy i pokazy. To wszystko by jednak nie wystarczyło, aby wywołać nasz zachwyt, gdyby trafił nam się kiepski pilot. Ale nasza grupa miała szczęście – przypadła nam w udziale najlepsza pilotka z możliwych czyli Monika Galicka. Profesjonalna, z ogromną wiedzą o Indiach, miła, dobrze zorganizowana i po prostu – wspaniała. Dbała o wszystkich uczestników od rana do wieczora i dzięki niej niełatwa przecież trasa nie sprawiała nam żadnych trudności. Dużą zaletą naszej wycieczki była też mała ilość uczestników (grupa była 15 osobowa) i zastosowanie nowego systemu speakerów (sprawdził się znakomicie). Dziękujemy serdecznie i na następną wycieczkę też wybierzemy się z Moniką i biurem CT Poland.

 

pani krystyna, gliwice listopad 2015

Zdecydowałam się na wyjazd "Dookoła Indii", ponieważ obejmuje on największy obszar Indii w Waszej ofercie. Daje on też możliwości za jednym wyjazdem "poznać" i porównać północ, wschód i południe kraju. Zobaczyłam, że są to całkiem odmienne regiony. Dzięki doskonałej organizacji przemierzenie Złotego Trójkąta, zobaczenie świętego miasta Varanasi ( jestem pod ogromnym wrażeniem), Kalkuty, Madrasu, Bombaju, wielu wspaniałych świątyń, zielonego południa, mimo tysięcy kilometrów było bardzo przyjemnie i niezbyt wyczerpujące. Wypoczynek na plaży pozwolił się całkiem zregenerować.

Nasza pilotka Pani Kasia Falkowska jest osobą o ogromnej kulturze i uroku osobistym. Posiada bardzo dużą wiedzę o Indiach, niejednokrotnie większą od przewodników lokalnych. Wszystkie hotele na trasie były czyste, obsługa bardzo miła, otoczenie przy hotelu schludne, bo za płotem to już całe Indie. Hotele całkowice spełniały standard hoteli 4 i 3 gwiazdkowych. Jest wielkim plusem biura CT Poland, że w trakcie wycieczki nie obniża standardu hoteli.

ankieta anonimowa listopad 2015

Nie zawiodłam się, było tak jak założyłam wcześniej, pełna satysfakcja.

 

Pani Joanna i Andrzej, Kraków, styczeń 2015

Wszystkie nasze oczekiwania były w pełni spełnione i chętnie będziemy brać udział w następnych imprezach. Pani Pilot Monika Galicka bardzo dobrze przygotowana (wiedza, kultura, itp.)

 

Pan Krzysztof, Katowice, listopad 2013

To drugi mój wyjazd z CT Poland i pełen jestem uznania co do wyboru pilotów. TYm razem zajmowała się nami pani Marta Watras. Dobry personel to dobry atut. Indie bardzo zaskoczyły mnie kontrastem pomiędzy wschodem a Europą. Jestem bardzo zadowolony z wyjazdu oraz organizacji na miejscu w Indiach.

 

Pani Beata, Katowice, listopad 2013 

Indie zaskoczyły mnie bardzo swoją różnorodnością i kontrastami. Są krajem zadziwiającym i zachwycającym zarazem. Nie należy ich analizować, trzeba je akceptować takimi jakie są. Jestem w pełni zadowolona z wyjazdu, choć czas pokaże, czy będę chciała tu kiedykolwiek wrócić. Pilot Marta Watras -  pełen profesjonalizm. Dobra znajomość panujących zwyczajów i mentalności tubylców. Zdecydowana postawa wobec lokalnych kontrahentów.

 

Państwo Halina i Edward, Kozienice, listopad 2013

Jesteśmy bardzo zadowoleni z imprezy. Dużo dobrego wniosła świetna pilotka Marta Watras. Miłe zaskoczenie to woda w autokarze i hotelach, oraz duża wiedza pilotki o tym kraju. Super pilotka – Marta Watras w skali 1:6 oceniamy na 6.

 

PANI BEATA, WARSZAWA, KWIECIEŃ 2018 OCENA 5/5

Wycieczka spełniła moje oczekiwania. Pani Kinga jest super pilotem. Byłam na wielu wycieczkach i nie spotkałam tak świetnego pilota- wiedza o Chinach wspaniała. Bardzo pomocna w każdej sytuacji. Przed każdym wyjazdem przygotowuję się, czytam dużo o kraju do którego wyjeżdżam i tak jak sobie wyobrażam Chiny. Trasa i organizacja przygotowana przez CT- bardzo dobra, ewentualnie można dodać 1 dzień leniuchowania w Hongkongu nad morzem. Jestem w pełni zadowolona z pilota zajmującego się nami.

 

PANI EDYTA I PAN ARKADIUSZ, MORAWICA, KWIECIEŃ 2018 OCENA 5/5

Jesteśmy zadowoleni z wycieczki. Transport różnorodny, ciekawe miejsca, przewodnik p. Ania przekazywała wiele ciekawych informacji, potrafi wykazać się cierpliwością.

 

Pani Elżbieta, Gdynia, wrzesień 2012

Pilot p. Piotr Orechwo jest doskonałym przewodnikiem, opiekunem i organizatorem. Potrafił świetnie rozładowywać napięcie i rozwiązywać wszystkie problemy. Jego wiedza na temat Indii, kultury i obyczajów jej mieszkańców jest absolutnie poruszająca. Angażuje się we wszystko co może uatrakcyjnić pobyt nie pozostawiając sobie czasu na prywatność i odpoczynek. Pan Piotr jest najlepszym pilotem, z jakim miałam dotąd do czynienia. Jego profesjonalizm zrobił na mnie ogromne wrażenie.

 

Twoja opinia może być następna :)

Dookoła Indii 20 dni to w naszej ofercie wycieczek trasa obejmująca największy obszar Indii i najpełniej prezentująca subkontynent. Podczas 20 dni zobaczą Państwo północny Złoty Trójkąt, święte miasto Varanasi i kilkunastomilionowe metropolie Kalkuty na wschodzie i Bombaju na zachodzie półwyspu oraz najciekawsze atrakcje południowych stanów Tamil Nadu, Kerala i Karnataka. Dwa dni zostały zarezerwowane na wypoczynek na plaży.

Ponieważ Indie zajmują ogromny obszar, przemieszczanie się zajmuje sporo czasu. Na dłuższych odcinkach trasy będą dwa nocne przejazdy pociągiem oraz trzy wewnętrzne przeloty. Krótsze odcinki między miastami są pokonywane autokarem.

Zadbaliśmy, aby podróżowali Państwo w komfortowych warunkach, ale nie mamy niestety wpływu na opóźnienia pociągów, samolotów czy korki na drodze. W niektórych miejscach droga może być mało komfortowa, szutrowa lub z popękanym asfaltem.

Przeloty odbywają się samolotami rejsowymi z międzylądowaniem w jednym z portów lotniczych. Dokładne informacje o godzinach przelotów i zbiórce znajdują się w liście przewodnim (przesyłany na ok. 2 tygodnie przed wycieczką). Podczas niektórych krótkich lotów, linie lotnicze nie zapewniają posiłku oraz napojów. Wówczas istnieje możliwość kupienia kanapki na pokładzie za ok. 5 EUR/szt. Podczas długich rejsów do i z Azji serwowane będą dwa posiłki, w tym co najmniej jeden ciepły oraz zimne i ciepłe napoje.

Wybór miejsca w samolocie możliwy jest tylko podczas odprawy na lotnisku.

Podczas spotkania na lotnisku pilot przekaże Państwu dokumenty podróży: wydruk biletu elektro-nicznego na przelot międzynarodowy, wydruk e-wizy do Indii oraz polisę ubezpieczeniową. Pilot wręczy Państwu również zawieszki na bagaże. Dokumenty te zostaną wydane po okazaniu dowodu osobistego lub kopii umowy z naszym biurem. Bilety na wszystkie przeloty wewnętrzne w Indiach będzie miał ze sobą lokalny przewodnik. Prosimy pamiętać o zabraniu paszportu jak również jego kserokopii.

UWAGA: Po odprawie prosimy nie wyrzucać wydruku biletu elektronicznego. Może okazać się on niezbędny podczas powrotnego lotu do Polski.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu linia lotnicza zapewnia przelot w późniejszym terminie, a jeśli to konieczne także nocleg i wyżywienie.

Bagaż główny: Waga bagażu nadanego przez 1 osobę w trakcie odprawy biletowo-bagażowej nie powinna przekraczać 20 kg lub 30 kg (w zależności od linii lotniczej). Dla dwóch lub więcej osób posiadających jedną sztukę wspólnego bagażu, waga bagażu nie może przekroczyć również 20 kg lub 30 kg. Informacje o przewoźniku oraz o limicie bagażowym znajdą Państwo w liście, który prześlemy na ok. trzy tygodnie przed wylotem.

Podczas przelotów wewnątrz Indii ciężar nadanego bagażu nie może przekroczyć 15 kg/os. W liniach tych obowiązuje dopłata do nadbagażu ok. 5 USD/kg. W bagażu głównym i podręcznym nie można mieć zapalniczek i zapałek.

UWAGA: Prosimy pamiętać o podpisaniu bagażu i zapięciu na szyfr lub kłódkę.

Nasze firmowe zawieszki otrzymają Państwo z rąk pilota na lotnisku. Warto zaopatrzyć się w kłódki z certyfikatem TSA (Transportation Security Administration). Służby celne mają prawo otworzyć walizkę w celach kontroli bezpieczeństwa. Jeśli bagaż zostanie zamknię-ty zwykłą kłódką, jedynym sposobem by ją otworzyć jest jej przecięcie i zniszczenie. Jeżeli jednak zostanie zamknięta kłódką z logo TSA, służby celne posłużą się specjalnym kluczem "matką" i otwo-rzą bagaż dokonując rewizji, a później zamykając bagaż. Tyczy się to jednak tylko służb celnych w Europie i USA.

 

Bagaż podręczny: 1 sztuka, nieprzekraczająca wymiarami sześcianu o wymiarach 55cm / 40cm / 20cm i nie cięższą niż 5-7 kg (zależnie od linii lotniczych). Wszystkich pasażerów obowiązują przepisy dot. przewozu bagażu, np. zakaz przewozu przedmiotów niebezpiecznych oraz przepisy celne i graniczne.

UWAGA: Ze względu na zmniejszone limity przewozu bagażu wewnątrz Indii (do 15 kg) dobrze, aby bagaż podręczny był pakowny choć niewielki, aby móc zapakować do niego rzeczy, które nie zmieszczą się w limicie wagowym bagażu głównego. Waga bagażu podręcznego nie jest aż tak restrykcyjnie przestrzegana.

Z uwagi na charakter wycieczki najwygodniejszym bagażem będzie walizka na kółkach o niewielkich rozmiarach.

Podczas pakowania przydatne mogą się okazać duże plastikowe torby. Może się zdarzyć, że w trakcie podróży część ubrań zamoknie od deszczu czy wilgoci w powietrzu. W wilgotnym klimacie ubrania schną wiele dni i przełożenie ich do oddzielnych plastikowych toreb pozwoli oddzielić je od reszty suchych ubrań.

Zdarza się, że podczas lotu kosmetyki tracą szczelność i rozlewają się w bagażu. Dobrze jest je również zapakować w oddzielne plastikowe woreczki.

Jeśli podróżujemy z drugą osobą, mając do dyspozycji dwie walizki, dobrze jest spakować część rzeczy każdej z osób do jednej, pozostałe do drugiej. W razie opóźnienia jednego bagażu przez linie lotnicze, co zdarza się bardzo rzadko, pozwoli to komfortowo doczekać momentu dostarczenia przez linię opóźnionego bagażu.

Bagaż podręczny nie powinien być zbyt duży i ciężki. Ze względu na ograniczenia bagażowe podczas przelotów wewnątrz Indii (bagaż główny do 15 kg ) warto, aby w bagażu podręcznym można było umieścić dodatkowe rzeczy, pamiętając równocześnie o ograniczeniach bagażowych dotyczących bagaży podręcznych. Warto trzymać dokumenty lub pieniądze w oddzielnych saszetkach, dodatkowo w plastikowych torbach, co ochroni jest przed kurzem czy wilgocią. Tyczy się to głównie paszportu, biletów lotniczych czy pieniędzy. 

Ze względu na przelot samolotem (zarówno podczas przelotów międzynarodowych, jak i wewnątrz Indii) w bagażu podręcznym nie wolno przewozić przedmiotów zaliczanych do niebezpiecznych (nożyki, pilniczki oraz płyny, żele i aerozole itp.). Zgodnie z przepisami płyny przewożone w bagażu podręcznym muszą znajdować się w pojemnikach, z których żaden nie może przekraczać 100 ml - muszą być one zapakowane w jedną przezroczystą plastikową zamykaną torbę o pojemności nie przekraczającej jednego litra (np. torebka dwuścienna w wymiarach 22 cm x 15cm, z plastikowym suwakiem). Perfumy i alkohol zakupione w sklepach wolnocłowych można wnosić na pokład samolotów, jednak muszą być one zapakowane w specjalnie zapieczętowane przez personel sklepu torby.

PŁYNY O POJEMNOŚCI POWYŻEJ 100 ML, ZAKUPIONE POZA UE, NIE MOGĄ BYĆ WWOŻONE DO UE W BAGAŻU PODRĘCZNYM (oznacza to, że jeśli powrót do kraju odbywa się przez port UE, nie można dokonać zakupu takich płynów na lotnisku w Azji).

Definicja substancji płynnych, których w dużych ilosciach nie wolno przewozić w bagażu podręcznym obejmuje: wodę i inne napoje, zupy, syropy, perfumy, żele (np. do włosów), pasty (w tym pasty do zębów); kosmetyki w płynnej formie (błyszczyk, podkład, tusz do rzęs), kremy, odżywki i oliwki, spraye, substancje płynne pod ciśnieniem (np. żele do golenia, dezodoranty) oraz inne substancje o podobnej konsystencji.

W bagażu podręcznym przyda się długopis, gdyż podczas podróży wypełnia się liczne formularze wjazdowe, wyjazdowe, deklaracje celne itd.

 • wygodne obuwie, np. sportowe,
 • ubrania: powinny być dostosowane do trasy i terminu (proszę sprawdzić tabelę klimatyczną); polecamy lekkie, szybkoschnące letnie ubrania, (ze względu na pijawki, długie nogawki i rękawy a także kryte buty lub chociaż skarpetki przydadzą się również podczas wycieczki po parku w Periyar), a oprócz tego coś cieplejszego typu bluza, sweter - potrzebne zarówno w porze zimowej ponieważ ranki i wieczory mogą być chłodniejsze, jak i w porze letniej w klimatyzowanych pomieszczeniach; strój kąpielowy może przydać się w niektórych hotelach oraz podczas plażowania,

UWAGA: zdarza się, że okres zimowy (styczeń, luty) jest dość chłodny a nawet mroźny na północy Indii. Na kilka dni przed wyjazdem warto sprawdzić, czy nie utrzymują się niskie temperatury a jeśli tak, zabrać dodatkowe ciepłe ubrania.

 • zapasowe skarpetki, które używane będą mogły być w świątyniach, kiedy należy zdjąć buty.
 • jeśli zabierają Państwo bluzki bez rękawów przyda się coś do okrycia np. w świątyniach. Może to być sweter, lekka kurtka lub chusta,
 • okrycie głowy dla ochrony przed słońcem,
 • strój przeciwdeszczowy,
 • okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem, balsam nawilżający,
 • leki zażywane regularnie (leki zażywane codziennie lub co kilka dni należy ZAWSZE wkładać do bagażu podręcznego),
 • mały ręczniczek lub wilgotne chusteczki, których można użyć np. podczas podróży pociągiem (w pociągu nie ma możliwości skorzystania z prysznica, ale są umywalnie),
 • płyn do dezynfekcji rąk lub chusteczki odświeżające,
 • preparat przeciwko komarom,
 • można także zabrać przejściówkę do gniazdka elektrycznego, budzik z alarmem (jeśli nie ma w telefonie komórkowym)
 • dużych ręczników kąpielowych – są dostępne w każdym hotelu,
 • zbyt dużej ilości ciepłych ubrań,

Hotele, z których korzystamy na trasie to w większości obiekty o lokalnym standardzie 4* z prywatnymi łazienkami z dostępem do ciepłej wody 24h oraz z toaletami w zachodnim stylu. Część hoteli nie ma kategoryzacji gwiazdkowej (np. obiekty typu heritage, czyli dawne pałace lub inne budynki historyczne przekształcone na hotel), jednak standardem i wyposażeniem odpowiadają obiektom minimum 3*.

 • • Pokoje hotelowe są wyposażone w łazienkę, klimatyzację i telefon. W pokojach zazwyczaj znajdują się również telewizor, sejf oraz zestaw do herbaty: filiżanki, czajnik elektryczny (w większości ale nie wszystkie hotele), herbata w torebkach. Łazienki wyposażone są w ręczniki kąpielowe, mydło, papier toaletowy, czasami są suszarki do włosów. W niektórych hotelach łazienki mogą być wyposażone w dodatkowo płatne produkty (balsamy, gąbki do masażu) – umieszczone oddzielnie i oznaczone jako płatne. W razie wątpliwości prosimy pytać pilota.
 • W pokojach znajdują się mini bary. Napoje, przekąski i słodycze z minibarów są dodatkowo płatne.
 • Doba hotelowa w Indiach, tak jak w większości państw na świecie, trwa, w zależności od hotelu od godziny 12:00-14:00 do godz. 12:00 dnia następnego. Istnieje prawdopodobieństwo, że po porannym przylocie do Indii, jak również po nocnej podróży pociągiem, pokoje nie będą jeszcze dostępne; w takim przypadku najpierw realizowana będzie część zwiedzania. Po otrzymaniu przez pilota potwierdzenia z hotelu o możliwości wcześniejszego zakwaterowania, grupa pojedzie do hotelu.
 • Ze względu na bogaty program zwiedzania, zazwyczaj nie ma możliwości powrotu do hotelu w ciągu dnia (grupa wyjeżdża rano po śniadaniu, a wraca wieczorem po kolacji).
 • Zdarzają się hotele, które dysponują basenem i jeśli grupa wróci do hotelu w godzinach otwarcia basenu, można z niego skorzystać.

Podczas podróży niezbędnym dokumentem będzie paszport. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki oraz posiadać przynajmniej dwie wolne strony na wklejenie wizy oraz na stemple graniczne. Należy go okazać służbom granicznym podczas wjazdu do Indii oraz pracownikom hotelu, jeśli będzie to konieczne podczas zakwaterowania. Paszport jest także potrzebny podczas wymieniania walut. Prosimy pamiętać o zabraniu swojego paszportu ze sobą na lotnisko.

Klimat Indii jest tropikalny z różnicami regionalnymi. Większość terytorium Indii znajduje się w strefie klimatu zwrotnikowego monsunowego, jedynie zachodnia część Niziny Hindustańskiej i pustynia Thar mają klimat zwrotnikowy skrajnie suchy, natomiast góry Himalaje i Karakorum – podzwrotnikowy górski, chłodny.

Na większości terytorium Indii wyróżnia się cztery pory roku: zimę (styczeń-luty), lato (marzec-maj), porę monsunową o wysokich temperaturach i intensywnych krótkotrwałych opadach deszczu (czerwiec-wrzesień), okres po-monsunowy (październik-grudzień).

Południe Indii charakteryzuje się tropikalnymi temperaturami przez okrągły rok. Pora sucha trwa tam od połowy grudnia do marca. Monsun zaczyna się w tych regionach najwcześniej w całych Indiach, już w połowie czerwca i trwa przez wszystkie miesiące letnie. W listopadzie i na początku grudnia obserwować można niekiedy występowanie tzw. monsunu zimowego.

Średnie najwyższych (W) i najniższych (N) temperatur w wybranych miastach Indii, podane w ºC.

 

Miesiąc

Delhi

Agra

Jaipur

Bombaj

Kalkuta

Trivandrum

W

N

W

N

W

N

W

N

W

N

W

N

I

21

7

22

8

22

9

29

19

26

13

32

22

II

23

10

25

10

24

12

29

20

29

17

32

22

III

29

15

32

16

31

17

31

22

33

22

33

24

IV

36

21

38

22

36

23

32

25

35

25

33

25

V

39

26

41

26

39

27

33

27

35

26

32

24

VI

38

28

41

28

38

28

32

26

34

26

30

23

VII

34

27

35

27

33

26

30

25

32

26

29

23

VIII

33

26

33

26

32

25

29

24

32

26

29

23

IX

34

24

34

24

33

24

30

24

32

26

30

23

X

33

19

34

19

33

21

32

24

32

24

30

23

XI

28

16

29

13

28

15

33

23

30

19

30

23

XII

26

8

24

9

23

11

31

21

27

14

31

22

Gdy w Polsce obowiązuje czas letni różnica czasu miedzy Polską i Indiami wynosi 3 godz. 30 min. Np. gdy w Polsce jest godz. 10:00, w Indiach jest 13:30. W zimie różnica czasu wynosi 4 godz. 30 min. Na terenie całego kraju obowiązuje jedna strefa czasowa.

Najlepiej zabrać ze sobą zarówno gotówkę, jak i karty płatnicze lub kredytowe. Lepiej jednak nie trzymać ich w jednym miejscu. Przyda się specjalna torebka zawieszana na szyi bądź pasek z kilkoma kieszeniami, gdzie można trzymać pieniądze. Należy szczególnie pilnować pieniędzy w takich sytuacjach jak przepakowywanie, zakupy czy wymiana waluty.

W większości hoteli na śniadania dostępne są dania kuchni zachodniej oraz indyjskiej. Pozostałe posiłki będą miały charakter lokalny. Wychodzimy z założenia, że poznanie kultury danego kraju wiąże się również z poznaniem miejscowej kuchni.

Kuchnia indyjska jest wyjątkowo bogata i różnorodna, co daje się zauważyć przemierzając kolejne stany subkontynentu. Poszczególne regiony charakteryzują nie tylko różne przyprawy i rodzaj składników, ale także odmienny sposób ich przyrządzania.

Kuchnia ewoluowała pod wpływem podbojów: Mogołowie rozpowszechnili kuchnię muzułmańską (korma, kabab), dania z ryżu (biriyani, pulao), bakalie, a także uprawiany na terenie Persji i Kaszmiru szafran. Portugalczycy wprowadzili na Goa akcenty europejskie i papryczki chili, a Anglicy chutneye: słodko-kwaśne sosy z owoców i warzyw stosowane jako dodatek do potraw mięsnych.

Na północy i w centrum bardzo popularne są potrawy z jagnięciny i drobiu, na obszarach nadmorskich królują ryby, natomiast południe obfituje w potrawy wegetariańskie przygotowane na bazie mleka kokosowego.  Szeroko stosowane są soczewica, fasola, kalafiory, bakłażany, ziemniaki, szpinak i biały ser (paneer).

 

W zależności od regionu podstawowym elementem żywieniowym jest ryż lub pszenne/kukurydziane placki wypiekane na wiele sposobów z nadzieniem lub bez (chapati, roti, naan, paratha).

Indie to kraj herbaty. Najbardziej znane pochodzą z regionów Assam i Darjeeling. Na co dzień pije się herbatę z mlekiem i aromatycznymi przyprawami (masala). Popularne są napoje na bazie jogurtu (lassi) oraz soki owocowe. Niemal we wszystkich restauracjach dostępne jest piwo i inne alkohole. Może jednak się zdarzyć, że pewne dni będą potraktowane przez władze prowincji jako bezalkoholowe.

Desery w Indiach są niezwykle słodkie i aromatyczne. Przygotowywane są najczęściej z ryżu, bakalii, mleka lub jogurtu oraz masła z dodatkiem przypraw korzennych.

NAPOJE DO POSIŁKÓW

Podczas śniadania można bezpłatnie korzystać z serwowanych napojów. Napoje do pozostałych posiłków nie są wliczone w cenę imprezy. W restauracjach koszt napoju typu woda mineralna, cola wynosi zazwyczaj równowartość  2-4 USD, piwo kosztuje 3-6 USD.

AUTOKAR

Podczas trasy grupa przemieszcza się autokarami lub mikrobusami dostosowanymi do liczebności grupy. Autokary nie są wyposażone w toalety i lodówki. Kolejność zapisu na wycieczkę nie decyduje o wyborze zajmowanych miejsc w autokarze.

Indyjskie autokary często nie posiadają luku bagażowego, dlatego zdarza się, że bagaż wieziony jest wewnątrz autokaru, na bagażniku na dachu lub w oddzielnym samochodzie bagażowym. Zdarza się, że przejazdy zajmują dużo czasu ze względu na stan dróg oraz częste w Indiach korki drogowe.

Informujemy, że od 2019 r. kolejność wsiadania do autokaru uzależniona jest kolejnością sformalizowanych zgłoszeń na wycieczkę.

SAMOLOTY

Zgodnie z programem wycieczki duże odległości pokonywać będą Państwo samolotami. Bilety na przeloty wewnętrzne będą w posiadaniu przewodnika lub pilota.

Podczas przelotów wewnętrznych korzystamy z różnych lokalnych linii (np. Air India, Indigo, Jet Airways, JetLite, SpiceJet).  Ich flotę stanowią najczęściej samoloty marki Boeing i Airbus.

Podczas przelotów wewnątrz Indii ciężar nadanego bagażu nie może przekroczyć 15 kg/os. W liniach tych obowiązuje dopłata do nadbagażu ok 5 USD/kg.

Poza tym obowiązują te same zasady przewozu bagażu, co podczas przelotów międzynarodowych. Dodatkowe ograniczenie dotyczy bagażu podręcznego, który w wielu liniach jest limitowany tylko do 1 sztuki (poza którą nie można mieć żadnych dodatkowych rzeczy, nawet małych torebek ani okryć wierzchnich). Alkohol może być przewożony w bagażu głównym pod warunkiem, że butelka nie jest napoczęta. Zarówno w bagażu podręcznym jak i w głównym nie wolno przewozić zapalniczek i zapałek.

POCIĄGI

Przejazd pociągiem nocnym odbywa się wagonach II-ej klasy w przedziałach otwartych z 4 lub 6 kuszetkami w przedziale. Przedziały nie są zamykane.  Ze względu na elektroniczny system rezerwacji oraz przydzielanie miejsc zgodnie z kolejnością ich wykupywania, często zdarza się, że grupa ma miejsca w więcej niż jednym wagonie. W każdym wagonie jest toaleta oraz umywalnia. W umywalni nie ma ręczników ani mydła, przyda się więc mały ręcznik. Podczas przejazdów pociągami bagaże mają Państwo przy sobie.

Grupie towarzyszy licencjonowany polski pilot wycieczek, który spotyka się z grupą w dniu wylotu na lotnisku w Warszawie. W każdym mieście jest również przewodnik miejscowy posługujący się językiem angielskim. W zwiedzanych miejscach polski pilot tłumaczy to, co o zabytkach opowiadają lokalni przewodnicy. Pilot w każdej sytuacji służy swoją wiedzą i doświadczeniem.

Indyjską walutą jest rupia indyjska (INR)                    

Orientacyjny przelicznik: 1 USD = około 63 INR

Dostępne banknoty: 5, 10, 20, 50, 100, 500 i 1000 INR

Dostępne monety: 50 paisa oraz 1, 2, 5 INR

 • Karty kredytowe i bankomaty: W większości hoteli, restauracji i sklepów można dokonywać płatności międzynarodowymi kartami płatniczymi takimi jak np. VISA, MasterCard, American Express. Bankomaty dostępne są w większych miastach. Warto poinformować bank o planowanej podróży, aby ten mógł usunąć wszelkie blokady zabezpieczające, oraz zapytać o wysokość prowizji pobieranej przez bank za wypłatę pieniędzy. Sugerujemy zanotować sobie w innym miejscu numer alarmowy na wypadek konieczności szybkiej blokady skradzionej karty w banku oraz zapisać sam numer karty.
 • Wymiana walut: Spośród walut zagranicznych w Indiach najłatwiej jest wymienić dolary amerykańskie i euro. Prosimy pamiętać, że banknoty nie mogą być zniszczone t.j.: zaplamione, przetarte, naderwane, itp. Przyjmowane są tylko dolary wydane po 1996 r. Wymiany waluty można dokonywać na lotniskach, w hotelach oraz w kantorach. Kurs jest wszędzie podobny. Dokonując wymiany należy się wylegitymować paszportem i wypełnić formularz. Niewykorzystane rupie można zamienić w Indiach z powrotem na dolary wyłącznie za okazaniem otrzymanego przy sprzedaży pokwitowania. Stanowczo odradzamy korzystania z nieoficjalnych usług wymiany pieniędzy (proceder prawnie zabroniony, ponadto istnieje możliwość oszustwa lub kradzieży).
 • Zakupy i targowanie się: Powszechnie kupowane w Indiach pamiątki to: rękodzieło, biżuteria, kadzidełka, herbata, przyprawy, ceramika, wyroby z mosiądzu i drewna, malowidła religijne i świeckie, stroje, szale, materiały, brokaty. Indie słyną również z kaszmirskich dywanów (Delhi), kamieni szlachetnych (Jaipur), wełnianych dywanów i stempli na tkaninach (Jaipur), marmurów (Agra) oraz jedwabi (Agra).

Podczas podróży będą Państwo mieli okazję odwiedzić sklepy oraz bazary, gdzie będzie można zakupić lokalne rękodzieło i drobne pamiątki. Często będą to wyselekcjonowane sklepy lub galerie. Nie ma wymagań, aby zakupy zostały dokonane w  danym miejscu, jest to jednak powszechnie przyjęta na całym świecie praktyka podróży grupowych.

W dużych sklepach, centrach handlowych oraz w supermarketach ceny są ustalone. W pozostałych miejscach można i należy targować się o cenę. Jeśli podejmujemy rozmowę i targowanie zbliża się do końca w dobrym tonie jest kupić daną rzecz, nie zmieniać zdania w ostatniej chwili. Wytyczną podczas targowania jest również to, że z transakcji powinien być zadowolony zarówno sprzedający jak i kupujący.  

 • Ceny:  Indie należą do krajów tanich. Przykładowe ceny (dla wygody w liczeniu można przyjąć, że 1 PLN= ok. 15 INR):

woda mineralna w sklepie 1 litr ok. 20 INR

napój typu cola w sklepie ok. 40-60 INR

herbata w restauracji ok. 20-100 INR

kokos na ulicy  ok. 20-30 INR

lokalne piwo  ok. 90-250 INR

chlebek ciapati  ok. 10-20 INR

obiad lokalnej w restauracji ok. 100 – 400 INR

posiłek w Mc. Donalds  ok. 150 INR

gorąca przekąska na ulicy 10-40 INR

banany  ok. 30 INR /kg

kilku – kilkunastominutowa minutowa przejażdżka rikszą ok. 50-100 INR

 • Napiwski: Pierwszego dnia po przylocie pilot zbierze od Państwa kwotę przeznaczoną na na-piwki. Są one przeznaczone dla lokalnych przewodników oraz kierowców. W cenę wycieczki nie są wliczone napiwki za usługi bagażowe (zwyczajowo ok. 0,5 - 1 USD za 1 bagaż) oraz napiwki dla obsługi sprzątającej pokój po dłuższym pobycie. Napiwki dla obsługi restauracji podczas objętych programem posiłków są wliczone w cenę wycieczki. Jeśli jednak będą Pań-stwo spożywać posiłek, który nie jest objęty ceną wycieczki można zostawić niewielki napi-wek. Z reguły jest to ok. 5-10%. Podczas korzystania z taksówki można zostawić kierowcy niewielką resztę, dawanie napiwków w takich sytuacjach nie jest jednak powszechnie przyję-te. Drobne kwoty należy również przeznaczyć na napiwek dla osób pilnujących obuwia pod-czas zwiedzania świątyń. Jest to łączna kwota kilku dolarów.

Pierwszego dnia po przylocie pilot zbierze od Państwa kwotę przeznaczoną na napiwki. Są one przeznaczone dla lokalnych przewodników oraz kierowców. W cenę wycieczki nie są wliczone napiwki za usługi bagażowe (zwyczajowo ok. 0,5 - 1 USD za 1 bagaż) oraz napiwki dla obsługi sprzątającej pokój po dłuższym pobycie. Napiwki dla obsługi restauracji podczas objętych programem posiłków są wliczone w cenę wycieczki. Jeśli jednak będą Państwo spożywać posiłek, który nie jest objęty ceną wycieczki można zostawić niewielki napiwek. Z reguły jest to ok. 5-10%.  Podczas korzystania z taksówki można zostawić kierowcy niewielką resztę, dawanie napiwków w takich sytuacjach nie jest jednak powszechnie przyjęte. Drobne kwoty należy również przeznaczyć na napiwek dla opiekuna słoni czy osób pilnujących obuwia podczas zwiedzania świątyń. Jest to łączna kwota kilku dolarów.

Na subkontynencie indyjskim funkcjonują 23 języki konstytucyjne, ok. 2000 dialektów oraz kilka rzadziej używanych języków. Językiem urzędowym jest hindi. Język angielski posiada status języka pomocniczego, w rzeczywistości używa się go powszechnie w całych Indiach.

W Indiach używane są wtyczki typu brytyjskiego o trzech grubych bolcach. W wielu hotelach znajdują się także kontakty typu europejskiego, takie jak w Polsce. Napięcie w sieci to 220-230V, częstotliwość  50 Hz.

Numer kierunkowy do Indii to 0091 (+91). Indyjskie numery składają się z 8 cyfr, do których należy najpierw dodać numer kierunkowy stanu / regionu (z pominięciem zera na początku). W zależności od regionu miasta numer kierunkowy może mieć 2, 3 lub 4 cyfry. Numer kierunkowy do Polski to 0048 (+48). Dzwoniąc z Indii do Polski wykręca się zatem kolejno: 0048, później numer kierunkowy miasta i numer abonenta. Opłaty za połączenia zależne są od operatora. Proszę o kontakt z operatorem celem uzyskania informacji o stawkach i możliwościach połączeń.

W większości miast działają polskie telefony komórkowe posiadające roaming. Koszt połączenia do Polski jest zazwyczaj wysoki. Taniej kosztuje wysyłanie smsów (zazwyczaj 1-2 PLN/sms). W celu uniknięcia niespodziewanych kosztów warto jest przed wyjazdem dezaktywować w komórce pocztę głosową. Zakup lokalnej karty sim wymaga długiej procedury, w tym złożenia oficjalnego podania z załączonym zdjęciem.

 • Internet: W większości hoteli jest możliwość korzystania z Internetu w lobby lub w pokoju, pod warunkiem posiadania własnego komputera. Zazwyczaj połącznie jest dość wolne. W niektórych hotelach za korzystanie z wi-fi jest pobierana opłata.

Indie są krajem raczej bezpiecznym dla turystów. Jak wszędzie na świecie zdarzają się jednak kradzieże kieszonkowców. Warto nosić w portfelu tylko ilość gotówki na jeden dzień. Pozostałe pieniądze trzymać w oddzielnej, ukrytej saszetce. Należy uważać na aparaty oraz zawsze pilnować paszportu. Kobietom zalecamy skromne, raczej zakrywające niż odkrywające  ubrania.

Aktualnie wyjeżdżających do Indii nie dotyczą obowiązkowe szczepienia. W razie wprowadzenia wymogu szczepień przez służby sanitarno-epidemiologiczne, będziemy informować o tym uczestników. Do zalecanych szczepień należą wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonica, tężec i polio, a także dur brzuszny.

Na trasie wycieczki zagrożenie malarią jest minimalne, jednak aby uzyskać więcej informacji zalecamy kontakt z lekarzem medycyny tropikalnej. Ponieważ podróż do Indii należy do dalekich, przed wyjazdem zalecamy wykonanie rutynowych badań lekarskich oraz przeglądu stomatologicznego.

Ze względów praktycznych wskazane jest zabranie najczęściej stosowanych w domu leków. Apteczka podróżna powinna zawierać środki przeciw komarom, dezynfekujące, plastry, leki przeciw biegunce i przeziębieniu.

Leki zażywane regularnie (codziennie lub co kilka dni) należy ZAWSZE wkładać do bagażu podręcznego). Jeśli w bagażu podręcznym planują Państwo przewozić igły do podawania leku, wówczas niezbędne będzie zaświadczenie w języku polskim i angielskim wydane przez lekarza, zaświadczające o konieczności podania leku, poświadczone pieczątką.

W hotelach o standardzie *** i wyżej nie ma problemów z bezpieczeństwem i czystością bieżącej wo-dy. Należy często myć i dezynfekować ręce. Tempo zwiedzania dostosowane jest do kondycji prze-ciętnego turysty. Wilgotność i upał mogą jednak osłabić wytrzymałość. Należy pić dużo płynów.

Aby ustrzec się chorób należy dbać o higienę osobistą, unikać żywności niewiadomego pochodzenia i pić wyłącznie napoje zamknięte fabrycznie. Przez otwarciem butelki proszę zwrócić uwagę, czy nie była ona naruszona. Przydadzą się suche chusteczki, aby przetrzeć wilgotną butelkę przed otwarciem jej. Proszę unikać napojów z lodem, bowiem nie ma gwarancji, że woda do jego produkcji pochodzi z bezpiecznego źródła.  

Woda z kranu nie nadaje się do picia. Także do mycia zębów zaleca się używać wody butelkowanej lub przegotowanej.

Z pewnością przydadzą się środki pozwalające szybko zdezynfekować dłonie, żele lub higieniczne chusteczki odświeżające.

Starannie wybraliśmy restauracje, w których spożywać będą Państwo posiłki. We wszystkich jednak miejscach należy zachować podstawowe zasady higieny i zawsze umyć ręce przed posiłkiem, zwłaszcza, że część jedzenia, jak np. indyjski chlebek bierze się do rąk. Owoce należy spożywać po ich umyciu i obraniu ze skórki lub sparzeniu.

Potrawy serwowane na gorąco (świeżo ugotowane lub usmażone) są bezpieczne, jednak przed zakupem posiłku na ulicy powinno się zwrócić uwagę czy zachowane są inne podstawowe zasady higieny.  

W większości regionów Indii słońce operuje bardzo silnie. Prosimy o zabranie ze sobą środków z wysokim filtrem chroniących przed słońcem. Przyda się również czapka lub chustka oraz okulary przeciwsłoneczne.

We większości miejsc toalety są w stylu zachodnim. W toaletach publicznych często nie ma papieru toaletowego. Warto mieć zawsze przy sobie chusteczki higieniczne.

Jet lag to typowa dolegliwość podczas przekraczania kilku stref czasowych w krótkim czasie. Charakteryzuje się ogólnym zmęczeniem, sennością i rozdrażnieniem.

Oto kilka rad, które pomogą Państwu przyzwyczaić się szybko do nowej strefy czasowej.

 1. Zaraz po wejściu do samolotu przestawić zegarek na czas obowiązujący w miejscu docelowym.
 1. Od początku jeść i odpoczywać według czasu obowiązującego w miejscu docelowym.
 2. Podczas nocnych przelotów spać jak najwięcej. Od czasu do czasu warto też wstawać i robić lekkie ćwiczenia ruchowe.
 3. Unikać ciężkich potraw oraz dużych ilości alkoholu.
 4. Po przylocie unikać drzemki w ciągu dnia i położyć się spać według nowego czasu.

Uczestnik imprezy organizowanej przez Biuro Podróży CT Poland jest ubezpieczony w Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska S.A. Ubezpieczenie obejmuje pokrycie kosztów leczenia i pomoc w podróży (assistance) do 100 000 PLN na każde zdarzenie (w tym, na podstawie dodatkowej umowy zawartej pomiędzy Biurem Podróży CT Poland a TUiR Allianz, ryzyko zaostrzeń i powikłań chorób przewlekłych); wypłatę świadczenia związanego z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu z tytułu następstwa nieszczęśliwego wypadku do 10 000 PLN; pokrycie kosztów utraty lub opóźnienia dostarczenia bagażu podróżnego do 1000 PLN. Szczegółowe informacje można znaleźć w „Ogólnych warunkach ubezpieczenia w podróży zagranicznej GLOBTROTER”. Prosimy o dokładne zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia, w szczególności z częścią „Wyłączenia odpowiedzialności”.

Obywatele RP udający się do Indii muszą posiadać ważną wizę pobytową. Wiza i pośrednictwo wizowe wliczone jest w cenę wycieczki. Wiza do Indii uzyskiwana jest on-line przez pracownika biura.

Nie ma ograniczeń co do wysokości przywożonych kwot pieniędzy. Należy zgłosić kwoty przewyższające 10 tys. USD, ale zaleca się zgłaszanie nawet niższych sum. Bez wcześniejszej deklaracji wwozu można wywieźć bez zezwolenia do 2500 USD. Obowiązujące przepisy celne mieszczą się w granicach ogólnie przyjętych. Bez cła można wwieźć: rzeczy osobiste, upominki o wartości do 100 USD, 200 szt. papierosów i 1 l mocnego alkoholu. Wwożenie aparatów fotograficznych, komputerów, sprzętu audiowizualnego i telefonów komórkowych jest niekiedy odnotowywane w paszportach przez urząd celny. Bezwzględnie zabroniony jest przywóz broni i amunicji. Nie wolno wwozić złota i srebra poza przedmiotami osobistego użytku. Obowiązuje całkowity zakaz importu i eksportu: narkotyków i substancji psychotropowych, materiałów pornograficznych, produktów pirackich i naruszających prawa autorskie. Z Indii nie wolno wywozić: antyków (przedmioty mające ponad 100 lat), wyrobów z kości słoniowej, skór zwierząt (szczególnie gadów), skorup żółwi.

Prosimy pamiętać, że do Polski nie wolno wwozić żadnych pamiątek z zagrożonych gatunków zwierząt i roślin, w tym także muszli.

 • Przekraczając próg jakiegokolwiek miejsca kultu należy być stosownie ubranym (unikać krótkich spódnic, szortów, gołych ramion i dekoltów). Do większości świątyń można wchodzić tylko w spódnicach/spodniach za kolano i z zakrytymi ramionami.
 • Część obiektów można zwiedzać tylko bez butów,  boso lub ew. w skarpetkach. Przed progiem trzeba zdjąć buty, które za niewielką opłatą (ok. 20 rupii) będą pilnowane aż do naszego wyjścia. Jeżeli nie chcemy chodzić boso po świątyniach można wziąć ze sobą plastikowe ochraniacze na stopy lub dodatkową parę skarpet. Należy bezwzględnie przestrzegać obowiązujących w niektórych świątyniach zakazów fotografowania lub wnoszenia skórzanych przedmiotów.
 • W wielu miejscach fotografowanie lub nagrywanie kamerą video jest zabronione lub możliwe tylko za dodatkową opłatą. Niekiedy opłaty są dość wysokie.
 • Zarówno lewa ręka jak i noga są uważane za nieczyste. Lewą ręką nie powinno się dotykać świętych przedmiotów, wskazywać na nie; podawać pieniędzy i innych przedmiotów; ani jeść (tradycyjnie Indusi nie używają sztućców). Po posiłku czasem podawane są miseczki z wodą i cytryną do oczyszczenia palców oraz mieszanka sypkich ziół odświeżająca oddech.
 • Kręcenie głową, które w naszej kulturze oznacza „nie”, w Indiach - przeciwnie - oznacza zgodę, potwierdzenie.
 • Niekiedy miejscowi nachalnie przyglądają się zagranicznym turystom, trzeba się na to nastawić i potraktować z humorem.
 • Powszechne jest dawanie napiwków za usługę: wniesienie bagażu, dostarczenie prania, posprzątanie pokoju (około 30-40 rupii).
 • Dużym problemem są żebracy, niejednokrotnie traktujący turystów, jako główne źródło swojego dochodu. Należy unikać dawania jałmużny finansowej, zwłaszcza dzieciom.
 • W Indiach panuje ruch lewostronny. Warto o tym pamiętać przechodząc przez ulicę.
21 dni

Dookoła Indii (Bezpośredni przelot PLL LOT)

Cena za osobę:

6996 2570