Ten wyjątkowy program przygotowaliśmy z myślą o osobach, którym niestraszne są zimowe mrozy Ladakhu i które polują na niezwykłe podróżnicze doznania.

Zimą, kiedy turystów i samych mieszkańców w Ladakhu jest mniej, kiedy jedyne przejezdne przełęcze pokrywa kilkumetrowa warsta śniegu, zamieszkujące Park Narodowy Hemis pantery śnieżne rozpoczynają wielokilometrowe wędrówki w poszukiwaniu pożywienia. To wtedy odwiedzają okolice niewielkich wsi, na pokrytych śnieżnym puchem wzgórzach ławiej je wówczas dostrzec. I dlatego chcemy tam być właśnie o tej porze roku!

Park Narodowy Hemis zamieszkuje ponad 200 osobników i mamy nadzieję dostrzec choć kilka z nich. A zobaczyć słynnego Ducha Gór - panterę śnieżna, zwaną również irbisem w naturze to marzenie wielu fotografów i wytrawnych podróżników.

W tym celu spędzimy w Rumbak i jego okolicach aż 3 dni, wędrując, zwiedzając okoliczne wsie, podążając szlakiem panter i kierując się wskazówkami i codziennymi raportami miejscowych naturalistów. Oczywiście, gwarancji zobaczenia pantery nie ma, ale zrobimy wszystko aby to umożliwić. Potem wystarczy już tlyko odrobina szczęścia.

W Delhi i Leh będziemy nocować w 4* hotelach, w Rumbak w prostym lokalnym guetshousie bez żadnych zbędnych wygód, z dostępem do gorącej wody, ale nie bieżącej. Warunki nie będa luksusowe, ale dostosowane do lokalnych możliwości.

Grupie towarzyszy polski pilot wycieczek i lokalny przewodnik.

 • 1 dzień

  Wylot z Warszawy

  Spotkanie z pilotem i grupą na lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot do Delhi bezpośrednio PLL LOT lub z 1 przesiadką.

    
 • 2 dzień

  Delhi

  Przylot do Delhi. Krótkie zwiedzanie stolicy Indii. Wizyta w Starym Delhi, spacer i zwiedzanie pochodzącego z XVII w., największego w Indiach meczetu Jama Masjid. Przejażdżka rikszami obok Czerwonego Fortu  (Lal Qila), wizyta w muzeum Gandhi Smriti, poświęconym Mahatmie Gandhiemu - wielkiemu myślicielowi i jednemu z najsłynniejszych oraz w Bangla Sahib Gurudwara – słynnej delhijskiej świątyni Sikhów. Nocleg w Delhi.

 • 3 dzień

  Delhi / Leh

  Przelot do Leh, położonej na wysokości 3500 m n.p.m. stolicy Ladakhu. Ladakh, zwany Małym Tybetem to niekwestionowany najpiękniejszy region Indii, surowy, z majestatycznie położonymi klasztorami, arcyciekawą kulturą i ujmującymi gościnnością mieszkańcami. To również region zamieszkiwany przez śnieżne pantery, które staną się obiektem naszego zainteresowania w najbliższych dniach. Pobyt w Ladakhu rozpoczniemy od lekkich spacerów, które będą sprzyjały aklimatyzacji do warunków wysokogórskich.

      
 • 4 dzień

  Leh / Thiksey / Hemis / Gotsang

  Wczesnym rankiem zwiedzanie gompy Thiksey – jednego z najpiękniejszych klasztorów Ladakhu, którego budowa rozpoczęła się w XV w. Z zewnątrz klasztor przypomina pałac Potala z Tybetu, należy do szkoły Gelug (Żółtych Czapek) i kryje monumentalny posąg Buddy Przyszłości – Majtrei. Do klasztoru wybierzemy się o świcie, aby uczestniczyć w porannych modlitwach z użyciem tradycyjnych instrumentów muzycznych. Po ceremonii udamy się na zwiedzanie, gdzie zajrzymy m.in. do świątyni bogini Tary. Przy odrobinie szczęścia i sprzyjających okolicznościach spotkamy jednego z wyższych mnichów – gesze, aby poznać bliżej nauki buddyjskie. Przejazd do Hemis, gdzie znajduje się kolejny, tym razem jeden z największych i najsłynniejszych zespołów klasztornych Ladakhu. Klasztor należy do szkoły Druk i istniał już przed XI w. Aktualne budynki pochodzą z lat 30-tych XVII w. Po zwiedzaniu klasztoru udamy się na krótki, około godzinny trekking w górę do klasztoru Gotsang. Przy dobrej pogodzie, wędrówce towarzyszyć będą spektakularne widoki na Himalaje, z otaczającego surowego krajobrazu tylko gdzieniegdzie przedzierać będzie lekka zieleń. Można tu spotkać niebieskie owce, świstaki, górskie łasice i tybetańskie wilki. Z klasztorem Gotsang związane są niezwykłe legendy i historie, m.in. o praktykach tantrycznych, o których będziemy sobie dziś opowiadać. Powrót do Leh. Nocleg w Leh.

      
 • 5 dzień

  Leh / Park Narodowy Hemis / Rumbak

  Przejazd na teren Parku Narodowego Hemis (ok. 2 godz.), położonego we wschodnim Ladakhu. Hemis to jedyny park narodowy położony po północnej stronie Himalajów i równocześnie największy w Indiach. Miejsce to zwane jest czasem również sanktuarium pantery śnieżnej i to jest główny powód naszej obecności w tym miejscu. Na kolejne 4 noce naszym tymczasowym domem stanie się wieś Rumbak, leżąca w dolinie o tej samej nazwie. To tu spotkamy się z lokalnym przewodnikiem i znawcą zwyczajów pantery śnieżnej, aby dowiedzieć się jak najwięcej o tym niezwykłym zwierzęciu. Nocleg w lokalnym guesthousie w Rumbak.

      
 • 6 - 8 dzień

  Rumbak

  Na polowanie z aparatem na słynnego ducha gór – panterę śnieżną mamy aż trzy dni. To powinno wystarczyć, aby przeciąć nasze ścieżki z tym mistycznym zwierzęciem. Park Narodowy Hemis rozciąga się na wysokości od 3000 do 6000 m n.p.m. Bezludne, surowe tereny, zamieszkiwane przez niebieskie owce, tybetańskie owce, owce stepowe to idealne warunki do bytowania dla pantery śnieżnej. Na terenie parku zamieszkuje ich ok. 200, często widywane są w okolicach Rumbak, ale również innych wsi w regionie: Shingo, Chillinga, Yurutse i Sku-Kaya. Przez te 3 dni będziemy przemierzać mniej i bardziej uczęszczane śnieżki, aby czasem w zupełnym bezruchu oczekiwań na niezwykłe spotkanie z tym najpiękniejszym zwierzęciem Himalajów. Nocleg w Rumbak. W ciągu tych 3 dni będziemy codziennie wyprawiać się w inne regiony parku, podążając za codziennymi raportami dotyczącymi obecności pantery. Będziemy też obserwować inne zwierzęta zamieszkujące region, np. zająca włochatego, szczekuszki, czerwone lisy, tybetańskie wilki, może uda się dostrzec rysia. Nie zabraknie ptaków, na terenie parku żyją orłosępy, sępy himalajskie, orły przednie, wrończyki, śnieżki, ułary himalajskie. W 7 osadach na terenie parku zamieszkuje na stałe ok. 2000 mieszkańców. Ladakhijczycy zajmują się tu głównie rolnictwem (jęczmień, warzywa) i hodowlą kóz, owiec i jaków. Poznamy ich samym i to niezwykłe miejsce, w którym żyją.

      
 • 9 dzień

  Rumbak / Leh

  Powrót do Leh (ok. 2 godz.). Zanurzymy się w wąskie uliczki gwarnej stolicy, by tym razem wypatrywać nie pantery a najlepszych pamiątek. Zwiedzanie górującego nad miastem Pałacu oraz stupy Shanti. Nocleg w Leh.

    
 • 10 dzień

  Leh / Delhi

  Transfer na lotnisko i przelot do Delhi. Stolica Indii jak zwykle przywita nas chaosem codziennego życia i ruchu ulicznego. Przed powrotem do domu zajrzymy jeszcze do niezwykłego miejsca – wąskiej na 15 metrów studni Agrasen Ki Baoli, wybudowanej jak podają źródła w XIV w. Poza tym, że stanowi dość znany w Delhi zabytek, często służy też jako sceneria dla bollywoodzkich hitów. Nocleg w Delhi.

      
 • 11 dzień

  Delhi

  Transfer na lotnisko. Przelot do Warszawy z przesiadką lub bezpośrednio PLL LOT.

    

Program do pobrania w pdf.

Cena obejmuje:

 1. Przelot na trasie Warszawa - Delhi - Warszawa z przesiadką lub liniami PLL LOT oraz przeloty na trasie Delhi-Leh-Delhi w klasie ekonomicznej. Podczas przelotów wewnątrz Indii limit bagażu głównego 15 kg. Możliwość dopłaty na miejscu.
 2. Transfery i przejazdy wg programu mikrobusami w Delhi, poza Delhi samochodami osobowymi przystosowanymi do jazdy w górskim terenie.
 3. Zakwaterowanie w hotelach **** w Delhi i Leh i lokalnym guesthousie w Rumbak w pokojach 2-os..
 4. Bilety wstępu do obiektów wymienionych w programie.
 5. Opiekę polskiego pilota na całej trasie wycieczki, lokalnych przewodników w czasie zwiedzania i zawodowego naturalisty w Parku Narodowym Hemis.
 6. Posiłki (ilość wskazuje cyfra w ikonce przy każdym dniu programu) w restauracjach oraz w lokalnych domach.
 7. Ubezpieczenie KLiA (w tym ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych), NNW i bagażu.
 8. Wizę indyjską dla posiadaczy paszportu RP oraz wszystkie pozwolenia na obecność w strefie przygranicznej.
 9. Opłaty lotniskowe oraz opłaty za wystawienie biletów.
 10. Opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
 11. Podatek VAT. 

Cena nie obejmuje:

 1. Napojów do posiłków i dodatkowych posiłków.
 2. Napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców (80 USD płatne w Azji).
 3. Udziału w wycieczkach i zajęciach fakultatywnych nie objętych programem zwiedzania.
 4. Ewentualnych opłat za fotografowanie i filmowanie.
 5. Usług tragarzy na lotniskach, w hotelach.
 6. Usług tragarzy na dworcach kolejowych, na lotniskach, w hotelach oraz podczas przeprawy promowej. 

Wymagania dot. paszportu:

W celu uzyskania wizy indyjskiej paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski oraz posiadać co najmniej 1 stronę wolną. 

Wiza i pośrednictwo wliczone są w cenę wycieczki. Procedura wizowa trwa ok 14 dni. 

 

Standardowe ubezpieczenie CT Poland w podróży w zakresie kosztów leczenia wynosi 100 000 EUR

W przypadku chęci podniesienia sumy ubezpieczenia do 300 000 EUR prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta:

info@ctpoland.com.pl, tel. 22 6545133

Biuro Podróży CT Poland gwarantuje swoim klientom stałość cen po zawarciu umowy uczestnictwa. Podane ceny uwzględniają wszystkie koszty związane z udziałem w wycieczkach CT Poland

11 dni

W poszukiwaniu Ducha Gór SNOW LEOPARD EXPEDITION

Cena za osobę:

7976 2050