Tybet - podróż po Dachu Świata to niezwykła propozycja dla osób, które przyciąga magia Tybetu, które chcą zatopić się w dźwiękach odmawianych w klasztorach mantr, poznać wielowiekową tradycję i cieszyć oczy niezwykłymi widokami przedmurza Himalajów. Trasa obejmuje najważniejsze miejsca w Tybecie a więc Lhasę, Gyantse i Szigatse, prowadzi jednak również w mniej popularne i rzadziej odwiedzane miejsca, takie jak jezioro Nam Tso, pozwoli również dotrzeć do najwyżej położonego klasztoru - Rongbuk - leżącego niemal u stóp najwyższej góry świata - Mt. Everestu.

Intensywność: trasa bez ograniczeń wiekowych i elementów trekkingu (na życzenie grupy pilot poprowadzi jednak grupę ok. 3 km trasą w okolicach bazy pod. Mt. Everestem, dla chętnych powrót shuttle busem). Większość trasy przebiega jednak przez tereny położone powyżej 3500 m. n.p.m., dlatego osoby cierpiące na choroby układu krążenia proszone są o konsultację z lekarzem. 

 

ATUTY TEJ WYCIECZKI:

 • Autorski program zwiedzania, obejmujący najważniejsze miejsca związane z historią, kulturą i tradycją.
 • Wizyta w legendarnej bazie pod Mt. Everestem (z możliwą opcją ok. 3 km trekkingu).
 • Zakwaterowanie w sprawdzonych hotelach 3* (w Chengdu 4*). Nocleg w Tingri (okolice bazy pod Mt. Everestem) - hotel bez standaryzacji, najlepszy lokalny, niezapomniane wrażenia gwarantowane!
 • Ubezpieczenie kosztów leczenia obejmuje ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych.
 • Opieka doświadczonego pilota na całej trasie wycieczki oraz przewodnika Tybetańczyka (w Tybecie).
 • Pełne wyżywienie: niemal każdego dnia program obejmuje 3 posilki. Wybrane napoje do posiłków w cenie!
 • Bilety wstępu w cenie wycieczki.
 • Pozwolenie na wjazd do Tybetu w cenie wycieczki.
 • 1 dzień

  Wylot z Warszawy

  Spotkanie z pilotem i grupą na lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot do Chengdu z przesiadką.

    
 • 2 dzień

  Chengdu

  Przylot do Chengdu – stolicy prowincji Syczuan. Wizyta w tybetańskiej dzielnicy Wuhou, gdzie w okolicy świątyni toczy się bujne życie towarzyskie miasta. Spacer uliczką Jinli będzie okazją aby spróbować lokalnych specjałów chińskiego street foodu, zakupić pamiątki czy napić się, co wciąż w Chinach rzadkie, dobrej kawy. Nocleg w Chengdu.

    
 • 3 dzień

  Chengdu / Leshan

  Wizyta w centrum hodowli pand oraz w świątyni Bóstwa Mądrości (Wenshu) – zespole świątyń buddyjskich. Przejazd do miejscowości Leshan, gdzie znajduje się liczący 71 m wysokości, największy na świecie rzeźbiony w skale posąg Buddy . Górujący bezpośrednio nad wodami rzek posąg Majtrei – buddy przyszłości – wyrzeźbiono w VIII w., prace trwały 90 lat. Nocleg w Chengdu.

      
 • 4 dzień

  Chengdu / Lhasa

  Przelot do Lhasy – stolicy Tybetu – miasta położonego na wysokości 3685 m n.p.m. Czas wolny, który przeznaczymy na odpoczynek, aklimatyzację do warunków wysokogórskich lub spacer, aby podziwiać oświetlony wieczorem pałac Potala. Nocleg w Lhasie.

        
 • 5 dzień

  Lhasa

  Zwiedzanie pałacu Potala  – perły architektury Dachu Świata, trzynastopiętrowej budowli, dawnej zimowej siedziby dalajlamów. Pałac Potala, podzielony na Pałac Czerwony oraz Biały, składa się z tysięcy pomieszczeń mieszczących stupy dalajlamów, święte posągi, kolekcje sutr i relikwii. Zwiedzanie świątyni Jokhang , jednego z najświętszych miejsc buddyzmu oraz spacer ulicą Barkhor, którą wiedzie trasa pielgrzymek wokół tej świątyni. Wizyta w pochodzącym z początku XV w. klasztorze Sera (Klasztorze Dzikich Róż). Nocleg w Lhasie.

      
 • 6 dzień

  Lhasa / Samye / Tsetang

  Podróż w głąb doliny rzeki Yarlung (Brahmaputra), która stanowi kolebkę kultury tybetańskiej. Zwiedzanie klasztoru Samye, pierwszego klasztoru buddyjskiego w Tybecie i miejsca słynnej „Wielkiej Debaty”, która odbyła się w VIII w. i zadecydowała o tym, że cały Tybet zamiast chińskiego chan (zen) przyjął buddyzm w indyjskiej tradycji mahajany. Nocleg w Tsetangu.

        
 • 7 dzień

  Tsetang / jezioro Yamdrok / Gyantse

  Zwiedzanie zamku Yumbulhakang, pierwszej siedziby władców doliny. Imponująco położony zamek góruje nad całą doliną, znacząc miejsce, gdzie pierwsi królowie dynastii jarlungskiej mieli po sznurze zejść na ziemię. Przejazd do Gyantse. Jeśli czas i warunki pozwolą przejazd drogą nad położonym na wysokości 4500 m n.p.m., otoczonym górskimi szczytami jeziorem Yamdrok (ok. 5 godz.). Nocleg w Gyantse.

        
 • 8 dzień

  Gyantse / Shalu / Shigatse

  Zwiedzanie XV-wiecznego klasztoru Palkhor, na terenie którego znajduje się stupa Kumbum (Tysięcy Buddów). Przejazd do Shigatse. Po drodze postój w Shalu, gdzie zobaczymy zbudowany w 1027 r. klasztor buddyjskiej szkoły buden. Przyjazd do Shigatse (3900 m n.p.m.) – drugiego pod względem wielkości miasta Tybetu. Jeśli czas pozwoli, wizyta na bazarze, gdzie będzie można zobaczyć wielkie bloki zjełczałego masła, które Tybetańczycy używają do swojej słynnej słonej herbaty. Nocleg w Shigatse.

      
 • 9 dzień

  Shigatse / Sakja / Tingri

  Przejazd do Tingri – osady położonej na drodze prowadzącej do Nepalu, u stóp najwyższego szczytu świata, Mt. Everest. Droga prowadzi słynną Autostradą Przyjaźni łączącą Tybet z Nepalem. Po drodze zboczymy kilkadziesiąt kilometrów z głównej trasy, aby złożyć wizytę w zbudowanym w XIII w. klasztorze-twierdzy Sakja. Pomalowane w szare, białe i czerwone pasy ściany cechują budowle szkoły sakja, jedynej wśród szkół buddyzmu tybetańskiego dopuszczającej dziedziczenie tytułu przeora z ojca na syna. Nocleg w Tingri.

        
 • 10 dzień

  Tingri / Mt. Everest

  Jeżeli droga będzie otwarta, przejazd w górę północnego zbocza Mt. Everest do pierwszej bazy wspinaczkowej (tzw. base camp), znajdującej się na wysokości 5200 m n.p.m. Podróż rozpoczniemy wczesnym rankiem, aby przy dobrej pogodzie podziwiać panoramę wschodnich Himalajów: Mt. Everest, Makalu, Cho Oyu i Lhotse. Krótka wizyta w bazie i zwiedzanie klasztoru Rongbuk – najwyżej położonego klasztoru na świecie, należącego do szkoły Nyingma. Nocleg w Tingri. W przypadku zamknięcia bazy przez władze, przejazd do starej osady Tingri, skąd przy dobrej pogodzie widać Mt. Everest. Wówczas również zmiana miejsca noclegu na stare Tingri.

        
 • 11 dzień

  Tingri / Shigatse

  Przejazd do Shigatse (ok. 5 godz.). Po drodze, przy dobrej pogodzie, wspaniałe widoki Himalajów. Wizyta w klasztorze Tashilhunpo, najsłynniejszym zabytku Shigatse. Klasztor jest tradycyjną siedzibą panczenlamy oraz jedną z sześciu najważniejszych świątyń buddystów szkoły Gelug, czyli Żółtych Czapek. Do głównych atrakcji świątyni należą 27-metrowy posąg Buddy Majtrei oraz grobowiec czwartego panczenlamy. Nocleg w Shigatse.

        
 • 12 dzień

  Shigatse / Lhasa

  Przejazd do Lhasy (ok. 5 godz.). Czas wolny. Nocleg w Lhasie.

        
 • 13 dzień

  Lhasa / jezioro Nam

  Przejazd do położonego ok. 200 km na północ od Lhasy jeziora Nam. Leżące na wysokości 4718 m n.p.m. święte dla Tybetańczyków jezioro jest najwyżej położonym słonym jeziorem na świecie i celem licznych pielgrzymek. Przy dobrej pogodzie przejazdowi towarzyszyć będą wspaniałe widoki na liczące ponad 6000 m n.p.m. pasmo Nienczen Tangla, droga prowadzi również przez położoną na wysokości 5200 m n.p.m. przełęcz Nagen la. Spacer nad jeziorem. Powrót do Lhasy. Nocleg w Lhasie.

      
 • 14 dzień

  Lhasa / klasztor Ganden

  Przejazd do położonego ok. 70 km na wschód od Lhasy klasztoru Ganden. Ganden to jeden z trzech najważniejszych klasztorów w Lhasie, założony, jak głosi legenda, przez samego Congkhapę w 1409 r. Zwiedzanie parku Norbulingka (Parku Klejnotów) , byłej letniej rezydencji dalajlamów. Możliwość zrobienia pożegnalnych zakupów na lokalnym bazarze. Nocleg w Lhasie.

      
 • 15 dzień

  Lhasa / Chongqing / Wylot z Chin

  Transfer na lotnisko i przelot do Chongqing. Chongqing, czwarte największe miasto Chin, kryje też kilka urokliwych miejsc, które postaramy się w trakcie tej krótkiej wizyty odkryć. Transfer na lotnisko i przelot do Warszawy z przesiadką.

      
 • 16 dzień

  Powrót do Warszawy

    

Cena obejmuje:

 1. Przelot na trasie Warszawa - Chengdu i Chongqing- Warszawa z przesiadkami oraz przelot na trasie Chengdu - Lhasa - Chongqing.
 2. Przejazdy wg programu autokarami lub mikrobusami.
 3. Zakwaterowanie w hotelach ***/**** w pokojach 2-os. z łazienką i klimatyzacją (2 osoby w pokoju). Na terenie Tybetu poza Lhasą i Shigatse zakwaterowanie w hotelach klasy turystycznej lub tzw. guesthousach.
 4. Bilety wstępu do obiektów wymienionych w programie.
 5. Opiekę polskiego pilota na całej trasie wycieczki i lokalnych przewodników w czasie zwiedzania.
 6. Posiłki (ilość wskazuje cyfra w ikonce przy każdym dniu programu) wraz z jedną szklanką napoju (lokalne piwo, cola) do lunchu i kolacji.
 7. Ubezpieczenie KLiA (w tym ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych), NNW i bagażu.
 8. Pozwolenie na wjazd do Tybetu.
 9. Opłaty lotniskowe oraz opłaty za wystawienie biletów.
 10. Opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
 11. Opłatę na Turystyczny Fundusz Pomocowy.
 12. Podatek VAT.

 

Cena nie obejmuje:

 1. Wizy do Chin (382 PLN, płatne w Polsce).
 2. Dodatkowych napojów do posiłków i dodatkowych posiłków.
 3. Napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców (90 USD płatne w Chinach).
 4. Udziału w wycieczkach i zajęciach fakultatywnych nie objętych programem zwiedzania.
 5. Ewentualnych opłat za fotografowanie i filmowanie.
 6. Usług tragarzy na lotniskach oraz w hotelach.

 

Wymagania dot. paszportu:

Paszport musi być ważny minimum 7 miesięcy od daty powrotu do Polski oraz posiadać co najmniej 3 strony wolne obok siebie. 

 

Podczas pobytu w Tybecie możliwe jest wystąpienia choroby wysokościowej. Przed podjęciem decyzji o wyjeździe prosimy o konsultację z lekarzem.

 

Osoby powyżej 75 lat muszą mieć wystawione zaświadczenie lekarskie, że nie ma przeciwskazań do podróży do Tybetu. Zaświadczenie po angielsku.

 

Standardowe ubezpieczenie CT Poland w podróży w zakresie kosztów leczenia wynosi 100 000 EUR

W przypadku chęci podniesienia sumy ubezpieczenia do 300 000 EUR prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta:

info@ctpoland.com.pl, tel. 22 6545133

Biuro Podróży CT Poland gwarantuje swoim klientom stałość cen po zawarciu umowy uczestnictwa. Podane ceny uwzględniają wszystkie koszty związane z udziałem w wycieczkach CT Poland

wszystkie zamieszczone opinie pochodzą z ankiet lub e-maili od naszych Klientów

 

Ankieta Anonimowa maj 2016

Program przejrzysty i oryginalny oceniam na bardzo wysoki poziom, bardzo dobrze przygotowana merytorycznie osoba przewodnicząca, wybór hoteli – TRAFIONY. Program ciekawy, ale wymagający, więc konieczna jest dobra kondycja i entuzjazm. Obsługa hoteli oraz przewodnicy byli bardzo pomocni w razie jakiś problemów lub przy udzielaniu informacji. Jestem bardzo zadowolona z wyjazdu!

 

 

pani beata, warszawa październik 2015

Hotele na trasie bardzo dobre. Restauracje na trasie dobre i bardzo dobre. Pilot zajmujący się grupą Pani Iwona Bartoszcze - doskonała wiedza o Tybecie, wysoka organizacja, zaradność, wspaniała opieka nad grupą.

 

pan henryk, żagań PAŹDZIERNIK 2015

Przelot z problemami bo KLM w ostatniej chwili odwołał lot, ale impreza w 100% zrealizowana, bez zastrzeżeń. Hotele i restauracje zgodne z oczekiwaniem, spełniły moje wyobrażenie, byłem już w Chinach. Pilotka Pani Iwona Bartoszcze pełen profesjonalizm, jestem pod wrażeniem ogromnej wiedzy, zaangażowania i kultury. Organizacja wycieczki spełniła moje oczekiwania w 100%.

 

pani joanna, łódź PAŹDZIERNIK 2015

Wyjazd dobrze dobrany tematycznie, odległości pokonywane kazdego dnia nie przysparzały żadnych problemów. Hotele o zadawalającym standardzie a także zadawalającej kuchni. Wysmienicie przygotowana pilotka - Pani Iwona Bartoszcze. Bardzo duża wiedza, wysoka kultura osobista i doskonały kontakt z grupą sprawiły, że " Podróż po Dachu Świata" na długo pozostanie w pamięci.

 

pani iwona, zakopane PAŹDZIERNIK 2015

Wycieczka do Tybetu wspaniała, świetnie zorganizowana i wspaniale prowadzona przez naszego pilota Panią Iwonę Bartoszcze. Wspaniała osoba z ogromną wiedzą i zaaangażowaniem. Dzięki niej ta podróż była dla mnie niezapomnianym przeżyciem. Program wycieczki bardzo ciekawy i obszerny, dzięki czemu mogłam poznać ten piękny kraj, jego kulturę i zywczaje.

 

Państwo Gabriela i Grzegorz, Sosnowiec, październik 2014

Praca pilotki Iwony Bartoszcze znacznie przekroczyła nasze oczekiwania zarówno w zakresie wiedzy, przekazywania informacji i oddania atmosfery różnych regionów Tybetu jak i zaangażowanie w rozwiązywanie wszelkich problemów grupy. Przewiodnik w Tybecie - przemiły duża wiedza, potrafił wprowadzić w atmosferę życia ludzi w Tybecie i buddyzmu tybetańskiego.

Ogólna ocena imprezy jest bardzo dobra. Według nas zachowując tę samą intensywność zwiedzania można by nieco zredukować ilość zwiedzanych klasztorów na korzyść większej ilośći czasu spędzonego w górach, na przełęczach, nad jeziorem itp. Czas spędzony na zwiedzanie najciekawszych zabytków był optymalny.

 

Pan Piotr, Piaseczno, październik 2012

Dzięki inteligencji i dużej znajomości rzeczy P. Moniki Galickiej wycieczka b. dużo dała, świetna znajomość buddyzmu i hinduizmu. Duża chęć przekazania wiedzy; asertywność, zdecydowanie ułatwiało nam życie.

 

pani beata, łódź październik 2013

W październiku ubiegłego roku byłam z Państwa biurem w Tybecie. Wyjazd należał do bardzo udanych i pozostawiających wspaniałe wspmnienia również dzięki wspaniałej opiece Pani Iwony Bartoszcze. Gratuluję Państwu, po raz kolejny:), wyboru pilota tak doświadczonego, dbającego o bezpieczeństwo, samopoczucie i zdrowie uczestników wycieczki i posiadającego ogromną wiedzę o Tybecie. Jestem pod wrażeniem jej wiedzy i umiejętności przekazania jej. Tacy piloci sprawiają również, że z usług Państwa biura tak często korzystam. Poza problemem z powrotem przedłużonym ze względu na nieokreślone kłopoty lini Air China wyjazd był super.

 

pani monika, bruksela październik 2013

Szanowni Państwo. Właśnie kolejnym znajomym opowiadałam o Tybecie i entuzjastycznie poleciłam wyjazd z CT Poland i Iwoną Bartoszcze. Dlatego, chociaż juz przekazałam opinie w ankiecie, pragnę jeszcze raz podziękować za doskonale zorganizowany i poprowadzony wyjazd "Tybet na dachu świata" w październiku ubiegłego roku. Obsługa biura w osobie pani Ewy Gajewskiej byla doskonala i otwarta na indywidualne potrzeby, łącznie z blyskawicznym przetłumaczeniem programu na angielski oraz dodatkową rezerwacją pociągu do Pekinu.

Zwiedzanie Tybetu pod opieką Iwony Bartoszcze było ogromną przyjemnościa. Dzięki jej imponującej wiedzy i zaangażowaniu dowiedziałam się niesłychanie dużo i parę miesięcy później pamiętam jej barwne opowieści. Iwona dokladała starań, aby zintegrować grupę i abyśmy poznali róźne aspekty lokalnej kultury, bardzo podobalo mi sie np. to, że pokazywała nam i objaśniała ciekawostki na lokalnych bazarach i w sklepach. Kiedy warunki pogodowe uniemożliwiły realizację czesci programu, Iwona zorganizowala zwiedzanie innych ciekawych miejsc. Tak jak moim marzeniem było zobaczyć Tybet, po tym wyjeździe pragnę tam wrocić!

 

pani Joanna, Szczecin Sierpień 2010

Organizacja profesjonalna, świetne przygotowanie merytoryczne i bardzo życzliwe nastawienie oraz opieka pilota, napięty i interesujący program. Jestem bardzo zadowolona.

 

pani Maria, Szczecin Sierpień 2010

Jestem po raz piąty z CT Poland i jak zawsze jestem bardzo zadowolona z imprezy. Trasa znakomicie przygotowana, wysoki standard usług, a przede wszystkim świetny pilot. Pani Katarzyna Golik. Znakomicie przygotowana merytorycznie, potrafiła nam świetnie przybliżyć kulturę, historię i sztukę Tybetu, a przede wszystkim różne oblicza buddyzmu. W przyszłości chciałabym z Panią Kasią pojechać na imprezę "Jedwabny Szlak", jeśli będzie pilotem.

Hotel w Lhasie najpiękniejszy, oddaje atmosferę starej tybetańskiej dzielnicy Lhasy.

 

Państwo Renata i Bogumił, kwiecień 2010

Od dawno marzyliśmy o poznaniu Tybetu. Wasza oferta umożliwia realizację marzeń, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni. Program jest opracowany bardzo starannie. Mimo obfitego programu zwiedzania była możliwość wypoczynku i spokojnego zwiedzania Tybetu.

 

Pan Roman, kwiecień 2010

Wyjazd spełnił moje oczekiwania pobytu w Tybecie. Program bardzo ciekawy, przemyślany, bardzo dobrze zorganizowany. Szczególne słowa uznania należą się prowadzącej wycieczkę - pilot Ewie Gajewskiej - za zaangażowanie, odpowiedzialność, komunikatywność i zasób wiedzy.

 

 

ankieta anonimowa, sierpień 2010

Po raz pierwszy korzystałam z usług CT Poland i przyznaję, że jestem zadowolona zarówno z organizacji jak i wysokiego standardu usług.

 

 

twoja opinia może być następna :)

Trasa Tybet – podróż po Dachu Świata to piękna 16 dniowa trasa dla miłośników tybetańskiej magii, mistycyzmu i duchowości. Trasa obejmuje zwiedzanie najważniejszych miejsc Tybetu – Lhasy, Shigatse czy Gyantse, a także klasztoru Samye z wizytą na prawdziwym Dachu Świata, czyli w okolicach najwyższej góry świata - Mt. Everestu. W trakcie 16 dni podróży odwiedzą Państwo również Syczuan, którego zabytki i pikantna kuchnia znane są na całym świecie.

Przeloty odbywają się samolotami rejsowymi z międzylądowaniem w jednym z portów lotniczych. Dokładne informacje o godzinach przelotów i zbiórce otrzymają Państwo na ok. dwa tygodnie przed wycieczką w liście, który wysyłamy e-mailem (jeśli podali go Państwo na umowie) lub pocztą. Podczas niektórych lotów na terenie Europy, linie lotnicze nie zapewniają posiłku oraz napojów. Wówczas istnieje możliwość kupienia kanapki na pokładzie za ok. 5 EUR/szt. Podczas długich rejsów do i z Azji serwowane będą dwa posiłki, w tym co najmniej jeden ciepły oraz zimne i ciepłe napoje.

Wybór miejsca w samolocie możliwy jest zazwyczaj tylko podczas odprawy na lotnisku.

Podczas spotkania na lotnisku pilot przekaże Państwu dokumenty podróży: paszport (jeśli nie odebrali go Państwo wcześniej z biura), wydruk biletu elektronicznego na przelot międzynarodowy oraz polisę ubezpieczeniową. Pilot wręczy Państwu również zawieszki na bagaże. Dokumenty te zostaną wydane po okazaniu dowodu osobistego lub kopii umowy z naszym biurem. Bilety na wszystkie przeloty wewnętrzne w Chinach będzie miał ze sobą lokalny przewodnik.

UWAGA: Po odprawie prosimy nie wyrzucać wydruku biletu elektronicznego. Może okazać się on niezbędny podczas powrotnego lotu do Polski.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu linia lotnicza zapewnia przelot w późniejszym terminie, a jeśli to konieczne także nocleg i wyżywienie.

Bagaż główny: Waga bagażu nadanego przez 1 osobę w trakcie odprawy biletowo-bagażowej nie powinna przekraczać 20 kg lub 30 kg (w zależności od linii lotniczej). Dla dwóch lub więcej osób posiadających jedną sztukę wspólnego bagażu, waga bagażu nie może przekroczyć również 20 kg lub 30 kg. Informacje o przewoźniku oraz o limicie bagażowym znajdą Państwo w liście, który prześlemy na ok. trzy tygodnie przed wylotem.

Podczas przelotów wewnątrz Chin ciężar nadanego bagażu nie może przekroczyć 20 kg/os. Każda linia lotnicza ma własny taryfikator opłat za nadbagaż (np. KLM, Finnair ok. 80 EUR za kolejny bagaż o wadze do 23 kg, w Chinach ok. 10 RMB za każdy dodatkowy kilogram nadawanego bagażu).

UWAGA: Prosimy pamiętać o podpisaniu bagażu i zapięciu na szyfr lub kłódkę.

Nasze firmowe zawieszki otrzymają Państwo z rąk pilota na lotnisku.

Bagaż podręczny: 1 sztuka, nieprzekraczająca wymiarami sześcianu o wymiarach 55cm / 40cm / 20cm i nie cięższą niż 5-7 kg (zależnie od linii lotniczych); a także płaszcz, parasol, niewielkich rozmiarów torebkę i niewielką ilość materiałów do czytania na pokładzie samolotu. Wszystkich pasażerów obowiązują przepisy dot. przewozu bagażu, np. zakaz przewozu przedmiotów niebezpiecznych oraz przepisy celne i graniczne.

Z uwagi na charakter wycieczki najwygodniejszym bagażem będzie walizka na kółkach o niewielkich rozmiarach.

Podczas pakowania przydatne okażą się duże plastikowe torby. Może się zdarzyć, że w trakcie podróży część ubrań zamoknie od deszczu czy wilgoci w powietrzu. W wilgotnym klimacie ubrania schną wiele dni i przełożenie ich do oddzielnych plastikowych toreb pozwoli oddzielić je od reszty suchych ubrań.

Zdarza się, że podczas lotu kosmetyki tracą szczelność i rozlewają się w bagażu. Dobrze jest je również zapakować w oddzielne plastikowe woreczki.

Jeśli podróżujemy z drugą osobą, mając do dyspozycji dwie walizki, dobrze jest spakować część rzeczy każdej z osób do jednej, pozostałe do drugiej. W przypadku zagubienia jednego bagażu przez linie lotnicze, co zdarza się bardzo rzadko, pozwoli to komfortowo doczekać momentu dostarczenia przez linię zagubionego bagażu.

Podczas pobytu w hotelach, na lotnisku i na dworcach usługi bagażowe nie są objęte ceną wycieczki, w niektórych miejscach nie są one w ogóle dostępne. Prosimy wziąć to pod uwagę przygotowując bagaż.

Bagaż podręczny nie powinien być zbyt duży i ciężki. Warto trzymać dokumenty lub pieniądze w oddzielnych saszetkach, dodatkowo w plastikowych torbach, co ochroni jest przed kurzem czy wilgocią. Tyczy się to głównie paszportu, biletów lotniczych czy pieniędzy. 

Ze względu na przelot samolotem (zarówno podczas przelotów międzynarodowych, jak i wewnątrz Chin) w bagażu podręcznym nie wolno przewozić przedmiotów zaliczanych do niebezpiecznych (nożyki, pilniczki oraz płyny, żele i aerozole itp.). Zgodnie z przepisami płyny przewożone w bagażu podręcznym muszą znajdować się w pojemnikach, z których żaden nie może przekraczać 100 ml - muszą być one zapakowane w jedną przezroczystą plastikową zamykaną torbę o pojemności nie przekraczającej jednego litra (np. torebka dwuścienna w wymiarach 22 cm x 15cm, z plastikowym suwakiem). Perfumy i alkohol zakupione w sklepach wolnocłowych można wnosić na pokład samolotów, jednak muszą być one zapakowane w specjalnie zapieczętowane przez personel sklepu torby.

PŁYNY O POJEMNOŚCI POWYŻEJ 100 ML, ZAKUPIONE POZA UE, NIE MOGĄ BYĆ WWOŻONE DO UE W BAGAŻU PODRĘCZNYM (oznacza to, że jeśli powrót do kraju odbywa się przez port UE, nie można dokonać zakupu takich płynów na lotnisku w Azji).

Definicja substancji płynnych, których w dużych ilosciach nie wolno przewozić w bagażu podręcznym obejmuje: wodę i inne napoje, zupy, syropy, perfumy, żele (np. do włosów), pasty (w tym pasty do zębów); kosmetyki w płynnej formie (błyszczyk, podkład, tusz do rzęs), kremy, odżywki i oliwki, spraye, substancje płynne pod ciśnieniem (np. żele do golenia, dezodoranty) oraz inne substancje o podobnej konsystencji.

 

W bagażu podręcznym przyda się długopis, gdyż podczas podróży wypełnia się liczne formularze wjazdowe, wyjazdowe, deklaracje celne itd.

 • ubrania: powinny być dostosowane do trasy i terminu (proszę sprawdzić tabelę klimatyczną); lekkie, oddychające, wygodne ubrania, sweter lub inne ciepłe okrycie może się przydać podczas pobytu w klimatyzowanych pomieszczeniach, np. w pociągu, w hotelach czy restauracjach,
  Na terenie Tybetu występują bardzo duże różnice temperatur między dniem i nocą, dochodzące do kilkunastu stopni. Należy wziąć cieplejszą kurtkę lub polar, czapkę oraz okulary przeciwsłoneczne. Dla ochrony skóry należy wziąć krem z filtrem oraz balsam nawilżający.
 • wygodne obuwie, np. sportowe,
 • leki zażywane regularnie (leki zażywane codziennie lub co kilka dni należy ZAWSZE wkładać do bagażu podręcznego),
 • małą torbę lub plecak (przyda się do spakowania rzeczy na całodzienne zwiedzanie)
 • okrycie głowy dla ochrony przed słońcem, strój przeciwdeszczowy,
 • okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem, balsam nawilżający,
 • ulubiony gatunek kawy (w Chinach dostępna jest głównie kawa rozpuszczalna bez cukru),
 • przejściówkę do gniazdka elektrycznego,
 • karty pamięci do aparatu fotograficznego lub zapasowe filmy, baterie,
 • mały ręczniczek lub wilgotne chusteczki, których można użyć np. podczas podróży pociągiem (w pociągu nie ma możliwości skorzystania z prysznica, ale są wspólne umywalnie),
 • preparat przeciwko komarom.
 • dużych ręczników kąpielowych – są dostępne w każdym pokoju,
 • grzałek elektrycznych do gotowania wody – pokoje hotelowe wyposażone są w czajniki elektryczne.
 • butów trekkingowych – trasa nie zawiera elementów trekkingu, najważniejsze, aby obuwie było wygodne.
 • przewodników książkowych po Chinach i Tybecie, w których wydrukowane byłoby zdjęcie XIV Dalajlamy – są one zakazane przez prawo i często konfiskowane na lotniskach.

Hotele, z których korzystamy na trasie w Chinach to obiekty o standardzie 4*. Pokoje hotelowe wyposażone są w łazienkę, klimatyzację, telewizor oraz telefon. W pokojach znajdują się również zestawy do herbaty: filiżanki, chińska herbata w torebkach oraz czajnik elektryczny. W niektórych hotelach znajdą Państwo również sejf. Łazienki wyposażone są w ręczniki kąpielowe, mydło, szampon, pastę do zębów (wszystkie w niewielkich opakowaniach), szczoteczki do zębów, jednorazowe klapki, papier toaletowy. W niektórych hotelach jest także suszarka do włosów. Niektóre łazienki wyposażone są w dodatkowe produkty (gąbka do masażu, prezerwatywy, itp.) – wszystkie one są dodatkowo płatne. W razie wątpliwości prosimy pytać pilota. Hotele oferują 24 godzinny dostęp do ciepłej wody.

W Tybecie, w dużych miastach (Lhasa, Shigatse, Gyantse, Tsetang) korzystamy z lokalnych hoteli 3*. Są one nieco mniejsze niż hotele w Chinach, często nie posiadają też wind. Wyposażenie pokoi jest standardowe. Jako, że zabudowa tybetańskich miast jest bardzo gęsta, większość hoteli zgromadzonych w centrum położona jest blisko siebie, co sprawia, że widok z okna to najczęściej ściana sąsiedniego budynku. W Tingri korzystamy z najlepszego dostępnego lokalnego hotelu. To obiekt z prostymi pokojami i standardowym wyposażeniem. Hotele w Tybecie nie mają ogrzewania, ze względu na ograniczone dostawy prądu klimatyzacja, służąca do ogrzania pokoju może nie funkcjonować prawidłowo.

W niektórych hotelach, w pokojach znajdują się mini bary. Napoje i słodycze, które znajdują się w środku są dodatkowo płatne.

Doba hotelowa w Chinach i w Tybecie, tak jak w większości państw na świecie, trwa, w zależności od hotelu od godziny 12:00-14:00 do godz. 12:00 dnia następnego. Istnieje prawdopodobieństwo, że po porannym przylocie do Chin pokoje nie będą jeszcze dostępne; w takim przypadku najpierw realizowana będzie część zwiedzania. Po otrzymaniu przez pilota potwierdzenia z hotelu o możliwości wcześniejszego zakwaterowania, grupa pojedzie do hotelu.

Ze względu na bogaty program zwiedzania, zazwyczaj nie ma możliwości powrotu do hotelu w ciągu dnia (grupa wyjeżdża rano po śniadaniu, a wraca wieczorem po kolacji).

Podczas podróży niezbędnym dokumentem będzie paszport. Paszport musi być ważny 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki oraz posiadać przynajmniej trzy kartki wolne strony na wklejenie wizy oraz na stemple graniczne. Jeśli przed wycieczką odebrali Państwo owizowany paszport z naszego biura prosimy pamiętać o zabraniu go ze sobą na lotnisko.

Klimat Chin jest bardzo zróżnicowany. Kraj przynależy do trzech stref klimatycznych: umiarkowanej, podzwrotnikowej i zwrotnikowej. Najlepszy czas do podróży to okres od marca do listopada. Wiosną (kwiecień, maj) i jesienią (wrzesień, październik) panują umiarkowane temperatury. W północnej części Chin (Pekin, Luoyang, Xi’an) wyróżnić można wyraźne cztery pory roku. Częstszym podziałem na południu Chin jest wyróżnienie na porę suchą - zimą i deszczową - latem. W lecie praktycznie na całym terenie Państwa Środka panują upały. W lipcu i sierpniu temperatura przekracza 35°C. Na północy Chin lato jest suche a zima mroźna (na północ od Wielkiego Muru notuje się temperatury poniżej -30°C). Burze piaskowe mogą pojawić się w lutym, marcu lub kwietniu, szczególnie w Mongolii Wewnętrznej i w okolicach Pekinu. W środkowych Chinach (okolice rzeki Jangcy, do których zalicza się m.in. Szanghaj) oraz na południu (okolice Kantonu) lato jest długie, upalne i wilgotne, zima za to krótka i ciepła, średnia temperatur to około 12°C. Na najdalej na południe wysuniętym krańcu Chin - wyspie Hajnan - temperatury dochodzą wtedy do 30°C. Zwiększone opady deszczu pojawiają się na południu Chin od maja do sierpnia.

Tybet jest regionem z bardzo dużą dzienną amplitudą temperaturową. Najlepiej odwiedzać Tybet od kwietnia do października, poza najchłodniejszym okresem w roku, gdy temperatury nierzadko schodzą poniżej 0°C. Czas od kwietnia do października charakteryzuje się wysokimi temperaturami w ciągu dnia (powyżej 20°C) oraz wysokimi opadami od czerwca do września. Tybet jest wtedy najbardziej zielony. Należy pamiętać, że poranki i wieczory nawet latem są dość chłodne a o każdej porze roku nie tylko w wysokich górach, ale także w Lhasie może spaść śnieg.

 

Średnie najwyższych (W) i najniższych (N) temperatur w wybranych miastach, podane w °C.

 

Miesiąc

   Chengdu

   Chongqing

   Lhasa

   Shigatse

   Mt. Everest Base        Camp

W

N

W

N

W

N

W

N

W

N

I

9

3

11

7

7

-11

6

-13

4

-17

II

11

5

12

8

9

-7

8

-9

4

-15

III

15

8

17

11

12

-3

11

-5

7

-12

IV

21

13

21

15

16

1

15

0

10

-5

V

25

17

26

19

19

5

19

3

15

0

VI

27

21

28

22

22

9

22

8

17

5

VII

29

22

32

25

22

10

21

9

16

8

VIII

29

22

33

25

21

9

20

8

16

6

IX

24

19

27

22

19

7

19

6

17

2

X

20

15

21

17

16

1

15

-1

12

-7

XI

15

9

17

12

11

-5

15

-8

7

-12

XII

10

4

11

8

7

-9

7

-12

4

-15

W okresie czasu letniego +6 godzin; w okresie zimowym +7 godzin. Na terenie całego kraju obowiązuje jedna strefa czasowa.

Najlepiej zabrać ze sobą zarówno gotówkę, jak i karty kredytowe. Nigdy jednak nie należy trzymać ich w jednym miejscu. Dobrze jest również gotówkę rozłożyć na cześci. Przyda się specjalna torebka zawieszana na szyi bądź pasek z kilkoma kieszeniami, gdzie można trzymać pieniądze. Bezwzględnie należy pilnować pieniędzy w takich sytuacjach jak przepakowywanie, zakupy czy wymiana waluty.

Podczas trasy będą Państwo mieli okazję spróbować różnych dań kuchni chińskiej i tybetańskiej. Śniadania są spożywane w hotelach. Mają formę bufetu, gdzie dostępna jest kuchnia chińska i europejska. Nabiał i żółty ser są rzadkością. Restauracje dobieramy bardzo starannie, najczęściej są to lokalne restauracje poza hotelami. Posiłki serwowane są z reguły przy dużych okrągłych stołach (8-12 osób przy stole). Do posiłków podawane są pałeczki, w niektórych restauracjach na dodatkowe życzenie również widelce i noże. W restauracjach poza Lhasą sztućce nie wszędzie są dostępne. Do posiłków (lunch i kolacje) serwowane są lokalne napoje typu piwo, coca-cola, sprite, woda w ilości jednej szklanki na osobę.

Tybet to jeden z najbiedniejszych regionów Chin, posiłki serwowane tam są skromniejsze i mniej urozmaicone, zdarza się, że turyści zamawiają je z karty. Kuchnia w Tybecie jest podobna jak w Chinach, pojawiają się jednak lokalne specjały jak pierożki momo czy mięso z jaka.

Podczas śniadania w guesthousie w Tingri serowane są tylko dania lokalne, takie jak bułki na parze, kleik ryżowy czy naleśniki z dżemem.  

AUTOKAR

Podczas trasy grupa przemieszcza się w Chinach i w Lhasie autokarami lub mikrobusami dostosowanymi do liczebności grupy. Chińskie autokary nie są wyposażone w toalety i lodówki. Kolejność zapisu na wycieczkę nie decyduje o wyborze zajmowanych miejsc w autokarze.

Chińskie autokary często nie posiadają luku bagażowego, dlatego zdarza się, że bagaż wieziony jest wewnątrz autokaru lub w oddzielnym samochodzie bagażowym.

Drogi w Tybecie są dużo gorsze niż na terenie Chin, w niektórych miejscach opady mogą spodowodać ich rozmycie. W takiej sytuacji podróż z jednego miejsca do drugiego może zająć nieco dłużej.

Informujemy, że od 2019 r. kolejność wsiadania do autokaru uzależniona jest kolejnością sformalizowanych zgłoszeń na wycieczkę.

 

SAMOLOTY

Zgodnie z programem wycieczki duże odległości pokonywać będą Państwo samolotami. Bilety na przeloty wewnętrzne będą w posiadaniu przewodnika lub pilota.

Podczas przelotów wewnętrznych korzystamy z różnych lokalnych lini (np. Air China, China Southern, Sichuan Airlines, Hainan Airlines). Wielu przewoźników chińskich należy do globalnych sojuszy lotniczych. Ich flotę stanowią najczęściej samoloty Airbus lub Boeing. 

Na trasach wewnętrznych obowiązują te same zasady przewozu bagażu, co podczas przelotów międzynarodowych. Alkohol może być przewożony w bagażu głównym pod warunkiem, że butelka nie jest napoczęta. Zarówno w bagażu podręcznym jak i w głównym nie wolno przewozić zapalniczek i zapałek. Dodatkowo na rejsach z Lhasy nie wolno przewozić butli z tlenem, które można kupic w Tybecie i które wielu turystów planuje zabrać do Polski jako pamiątki. Dotyczy to zarówno bagażu podręcznego, jak i głównego. 

Grupie towarzyszy licencjonowany polski pilot wycieczek, który spotyka się z grupą w dniu wylotu na lotnisku w Warszawie. W każdym mieście jest również przewodnik miejscowy posługujący się językiem chińskim i angielskim. W zwiedzanych miejscach polski pilot tłumaczy to, co o zabytkach opowiadają lokalni przewodnicy. Pilot nie oprowadza grup po obiektach muzealnych, jednak służy zawsze swoją wiedzą i doświadczeniem.

Chińska waluta to yuan (CNY) nazywany także renminbi (RMB).

1 USD = ok. 6,8 yuana  (renminbi), 1 EUR = ok. 7,3 yuana (stan z lutego 2017 roku).

Chiński yuan dzieli się na mao (1 yuan to 10 mao) oraz na feny (1 mao to 10 fenów, praktycznie wychodzących już z użycia).

W obrocie dostępne są banknoty: 100, 50, 20, 10, 5, 1 yuan oraz 5, 2, 1 mao.

W Tybecie obowiązuje ta sama waluta.

Spośród walut zagranicznych w Chinach najłatwiej jest wymienić dolary amerykańskie i euro.

Prosimy pamiętać, że w Chinach wymieniać można tylko dolary wydane po 1996 r. (dotyczy to również dolarowej części wpłaty za wycieczkę, wpłacanej w Chinach). Dodatkowo banknoty nie mogą być zniszczone t.j.: zaplamione, przetarte, naderwane, itp. Wymiany waluty można dokonywać w oddziałach Bank of China oraz w hotelach a także na lotniskach międzynarodowych (dodatkowo pobierana jest prowizja). Kurs jest wszędzie podobny. Dokonując wymiany należy się wylegitymować paszportem. Niewykorzystane yuany można zamienić w Chinach z powrotem na dolary wyłącznie za okazaniem pokwitowania z banku, otrzymanego przy sprzedaży USD.

Stanowczo odradzamy korzystania z nieoficjalnych usług wymiany pieniędzy (proceder prawnie zabroniony, ponadto istnieje możliwość oszustwa lub kradzieży).

W hotelach na terenie Chin (nie w Tybecie) oraz w większości dużych sklepów honorowane są międzynarodowe karty płatnicze takie jak np. VISA, MasterCard, American Express.

Ceny towarów spożywczych w chińskich supermarketach i większych sklepach są z reguły zbliżone lub niższe od tych w Polsce. Ceny towarów na targowiskach są z reguły znacznie niższe niż w Polsce.

Na chińskich bazarach powszechnie przyjętym zwyczajem jest targowanie się o cenę (ceny pierwotnie oferowane cudzoziemcom mogą być bardzo zawyżone) - targowanie odbywa się często poprzez wypisywanie cen na kalkulatorze. Przed dokonaniem zakupu prosimy upewnić się co do jakości i autentyczności kupowanych artykułów.

Przykładowe ceny: Pieczywo 1-5 RMB, miejscowe owoce (1 kg) 4-15 RMB, butelka wody mineralnej 1-5 RMB, zestaw w Mc Donald's 20 RMB, piwo w sklepie 2-10 RMB, kartka pocztowa do Polski 6 RMB, paczka papierosów 2-15 RMB, prawdziwa chusta jedwabna 50-100 RMB.

Specyfiką turystyki w Chinach i Tybecie jest dołączanie do programu zwiedzania wizyt w lokalnych fabrykach i manufakturach, gdzie można zakupić różne towary (np. perły, jedwabie, nefryty). Są to placówki państwowe, gdzie ceny nie należą do najniższych, lecz jakość i oryginalność produktów jest gwarantowana. Może się zdarzyć, że na bazarach i targowiskach podobne rzeczy znajdą Państwo w niższych cenach. Jakość oferowanych tam produktów może jednak budzić wątpliwości.

Ideą CT Poland jako biura specjalizującego się w organizacji wycieczek do Chin jest jak najpełniejsza prezentacja odwiedzanego kraju. Wiele imprez oferowanych przez inne biura jako opcjonalne punkty programu, u nas wliczone są w cenę imprezy. Bogate programy stwarzają stosunkowo mało okazji do ich fakultatywnego uzupełniania. Oferowane na miejscu fakultety stanowią propozycję lokalnych przewodników i mogą odbywać się tylko pod warunkiem zrealizowania głównych punktów programu. Cena wycieczek fakultatywnych uzależniona jest od ilości osób w nich uczestniczących.

Część kwoty, płatnej w Chinach pierwszego dnia wycieczki na ręce pilota, przeznaczona jest na zwyczajowe napiwki dla lokalnych przewodników oraz kierowców. W cenę wycieczki nie są wliczone napiwki za usługi bagażowe w hotelach (ok. 1 USD/każdorazowo/szt. bagażu). Poza branżą turystyczną dawanie napiwków nie jest w Chinach powszechnie przyjęte, jednak podczas korzystania z taksówki można zostawić kierowcy niewielką resztę.

Językiem urzędowym jest język chiński - dialekt mandaryński (putonghua, oparty na dialekcie pekińskim). Przeciętny Chińczyk spotkany na ulicy nie posługuje się językiem angielskim. Języka tego nie znają zazwyczaj również taksówkarze. Po angielsku, przynajmniej w podstawowym zakresie, mówi zazwyczaj obsługa hotelowa oraz sprzedawcy na większych bazarach, nastawionych na turystów z zagranicy. Język angielski jest również językiem, jakim posługują się lokalni przewodnicy podczas wycieczki. Znajomość języka angielskiego w Tybecie jest wśród ludności lokalnej niewielka.

220V / 50Hz. W niektórych hotelach potrzebna jest przejściówka, którą można wypożyczyć w hotelu. Typy wtyczek, spotykane w Chinach:

  

 

Prosimy pamiętać, że Tybet to jeden z najbiedniejszych regionów Chin, kraju rozwijającego się. W Tybecie mogą zdarzać się przerwy w dostawie prądu.

Polskie telefony komórkowe posiadające roaming działają a zasięg jest niemal wszędzie, poza kilkoma miejscami gdzie sygnał może być nieco słabszy (np. w bazie Mt. Everest).

Niektórzy polscy operatorzy oferują w Chinach dostęp do internetu w komórce. Prosimy dowiadywać się u swoich operatorów o stawki połączeń. Można również dzwonić do Polski z telefonów hotelowych. Minuta połączenia kosztuje najczęściej około 5 PLN (z komórki ok. 8 PLN). We wszystkich hotelach jest dostępne wi-fi, w niektórych korzystać z wifi bezpłatnie można jednak tylko w hotelowym lobby. Korzystanie w pokojach jest dodatkowo płatne (10-30 USD/dobę).

Należy pamiętać, że w Chinach dostęp do niektórych stron jest zablokowany (m.in. Facebook, Yahoo, Google, Gmail, Youtube) i korzystanie z nich bez zainstalowanego bezpłatnego lub płatnego oprogramowania VPN nie jest możliwe. Zainstalowanie oprogramowania VPN na terenie Chin nie jest możliwe, można zrobić to wyłącznie będąc poza terytorium ChRL.

Zakup lokalnej karty sim możliwy jest tylko po okazaniu chińskiego dowodu tożsamości.

 

Chiny są krajem bezpiecznym i życzliwym dla gości z zagranicy. Przestępczość w Chinach jest stosunkowo niska. Należy jednak zachować ostrożność w miejscach uczęszczanych przez turystów oraz w środkach komunikacji (zdarzają się kradzieże kieszonkowe oraz przypadki wydania fałszywych banknotów). Wartościowe przedmioty i gotówkę należy trzymać przy sobie bądź w zamkniętym sejfie w pokoju lub w sejfie w recepcji. Zarówno biuro jak i hotel nie odpowiadają za wartościowe rzeczy pozostawione poza sejfem w pokoju hotelowym. 

Korzystając z taksówki prosimy pamiętać o zabraniu paragonu wydawanego przez kierowcę. W przypadku pozostawienia czegokolwiek w taksówce umożliwi to identyfikację pojazdu.

 

Tybet jest regionem bardzo wrażliwym politycznie. Wiele osób w Polsce wyraża opinie o niepodległości Tybetu, aczkolwiek należy pamiętać, że nie jest to stanowisko zbieżne z opinią władz chińskich i wyrażanie takich opini w Tybecie, zwłaszcza publicznie, może sprowadzić problemy, zarówno na turystę jak przede wszystkim na jego przewodnika i agencję turystyczną. Karą może być m.in. odebranie licencji przewodnickiej.

Zabronione jest posiadanie flag Tybetu, wizerunków XIV Dalajlamy i XI Panczenlamy (również w przewodnikach książkowych, które mogą być zarekwirowane).

 

Psy tybetańskie zachowują się dość swobodnie, należy unikać bliższych z nimi kontaktów i wieczornych spacerów, zwłaszcza w nieoświetlonych miejscach.

Wyjeżdżających do Chin nie dotyczą obowiązkowe szczepienia. Do zalecanych szczepień należą wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonica, tężec i polio, a także dur brzuszny. Chinach obecnie nie ma zagrożenia malarią.

W razie potrzeby skorzystania z miejscowych usług medycznych należy zgłosić się do pilota, bądź bezpośrednio do centrum alarmowego Ubezpieczyciela (numer telefonu znajdą Państwo na polisie, którą przekaże Państwu pilot wycieczki).

Na wypadek konieczności skorzystania z porady medycznej lub hospitalizacji koszty do 100 EUR z reguły pokrywa sam poszkodowany. Rachunki (należy pamiętać, aby zawsze o nie poprosić) rozliczane są po powrocie do Polski. Przed podróżą zalecamy wykonanie wszelkich niezbędnych badań oraz przeglądu stomatologicznego.

 

Tybet obejmuje regiony położone średnio powyżej 4000 m n.p.m. Choroba wysokościowa to jedno z najpoważniejszych zagrożeń, jakie czekać mogą na turystę w Tybecie. Pojawia się, gdy zbyt szybko znajdziemy się na dużej wysokości lub gdy zbyt szybko zwiększamy wysokość, nie zachowując odpowiedniego czasu na aklimatyzację. Łagodne objawy choroby wysokościowej pojawić się mogą już na wysokości 2 000 m n.p.m., na wysokości 3 500 m n.p.m. odczuwa je niemal każdy, bez względu na to czy był wcześniej na podobnych wysokościach czy nie. Choroba wysokościowa pojawia się na skutek zbyt dużego ciśnienia w komórkach. Skutkiem może być obrzmienie mózgu i śmierć. Do lekkich objawów należą ból głowy, nudności, brak apetytu i ogólne osłabienie. Nieleczone, objawy te z reguły ustępują po kilku dniach, zdarza się jednak, że dolegliwości te odczuwalne są przez cały okres pobytu na dużej wysokości.

W przypadku ostrych bólów głowy oraz zaostrzonych objawów choroby wysokościowej, takich jak zawroty głowy czy halucynacje jednym lekarstwem jest natychmiastowe zwiezienie chorego na niżej położone tereny. W niektórych przypadkach pomocne mogą być dostępne na receptę leki, przepisane przez lekarza.

 

W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt z lekarzem.

Ze względów praktycznych wskazane jest zabranie najczęściej stosowanych w domu leków. Apteczka podróżna powinna zawierać środki przeciw komarom, dezynfekujące, plastry, leki przeciw biegunce i przeziębieniu.

Leki zażywane regularnie (codziennie lub co kilka dni) należy ZAWSZE wkładać do bagażu podręcznego). Jeśli w bagażu podręcznym planują Państwo przewozić igły do podawania leku, wówczas niezbędne będzie zaświadczenie w języku polskim i angielskim wydane przez lekarza, zaświadczające o konieczności podania leku, poświadczone pieczątką.

Chiny są krajem bezpiecznym, ale różnica flory bakteryjnej może być kłopotliwa dla osób o zwiększonej wrażliwości. Należy pamiętać, aby często myć i dezynfekować ręce, unikać dotykania twarzy i obgryzania paznokci oraz nawykowego obgryzania różnych rzeczy np. długopisów.

Tempo zwiedzania dostosowane jest do kondycji przeciętnego turysty. W okresie letnim wilgotność i upał mogą jednak osłabić wytrzymałość. Należy pić dużo płynów, najlepiej wody lub zielonej herbaty.

Ze względu na wysokość, w Tybecie należy unikać zwiększonej aktywności, a także palenia tytoniu i picia dużych ilości alkoholu. 

Aby ustrzec się chorób należy dbać o higienę osobistą, unikać żywności niewiadomego pochodzenia i pić wyłącznie napoje zamknięte fabrycznie. Prosimy unikać napojów z lodem, bowiem lód rzadko robiony jest na bazie butelkowanej wody. Przez otwarciem butelki nalezy zwrócić uwagę, czy nie była ona naruszona.

Z pewnością przydadzą się środki pozwalające szybko zdezynfekować dłonie – żele, chusteczki.

Woda z kranu nadaje się do mycia zębów. Nie zaleca się jej spożywania. Owoce należy spożywać po ich umyciu i obraniu ze skórki.

Jedząc na ulicy powinno się zwrócić uwagę czy sprzedawca ma rękawiczki (jeśli serwuje jedzenie rękoma) oraz czy zachowane są inne podstawowe zasady higieny.

Latem w większości regionów Chin słońce operuje bardzo silnie. Prosimy o zabranie ze sobą środków z wysokim filtrem chroniących przed słońcem. Przyda się również czapka lub chustka oraz okulary przeciwsłoneczne.

Ze względu na wysokość, siła operowania promieni słonecznych w Tybecie jest dużo większa. Oprócz oklularów przyda się również dobry krem i pomadka nawilżająca do ust.

We wszystkich hotelach i restauracjach serwujących kuchnię zachodnią spotkać można toalety w stylu zachodnim. W restauracjach chińskich, na stacjach paliwowych, czy w zwiedzanych obiektach toalety mają charakter azjatycki (tzw. kucany). Toalety publiczne są bardzo powszechne i niektóre z nich płatne (0,5 – 1 RMB). W toaletach publicznych brak jest papieru toaletowego.

Jet lag to typowa dolegliwość podczas przekraczania kilku stref czasowych w krótkim czasie. Charakteryzuje się ogólnym zmęczeniem, sennością i rozdrażnieniem.

Oto kilka rad, które pomogą Państwu przyzwyczaić się szybko do nowej strefy czasowej.

Zaraz po wejściu do samolotu przestawić zegarek na czas obowiązujący w miejscu doce-

lowym.

Od początku jeść i odpoczywać według czasu obowiązującego w miejscu docelowym.

Podczas nocnych przelotów spać jak najwięcej.

Unikać ciężkich potraw oraz dużych ilości alkoholu.

Podczas lotu warto co jakiś czas wstawać i robić lekkie ćwiczenia ruchowe.

Po przylocie unikać drzemki w ciągu dnia i położyć się spać według nowego czasu.

Uczestnik imprezy organizowanej przez Biuro Podróży CT Poland jest ubezpieczony w Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska S.A. Ubezpieczenie obejmuje pokrycie kosztów leczenia i pomoc w podróży (assistance) do 100 000 PLN na każde zdarzenie (w tym, na podstawie dodatkowej umowy zawartej pomiędzy Biurem Podróży CT Poland a TUiR Allianz, ryzyko zaostrzeń i powikłań chorób przewlekłych); wypłatę świadczenia związanego z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu z tytułu następstwa nieszczęśliwego wypadku do 10 000 PLN; pokrycie kosztów utraty lub opóźnienia dostarczenia bagażu podróżnego do 1000 PLN. Szczegółowe informacje można znaleźć w „Ogólnych warunkach ubezpieczenia w podróży zagranicznej GLOBTROTER”. Prosimy o dokładne zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia, w szczególności z częścią „Wyłączenia odpowiedzialności”.

Obywatele RP udający się do Chin muszą posiadać ważną wizę pobytową (turystyczną lub biznesową). Wyjazd do Hongkongu i/lub Makau oznacza opuszczenie granic ChRL i unieważnia wizę jednokrotną. Brak ważnej wizy karany jest grzywną do 1000 USD.

Pozwolenie na wjazd od Tybetu uzyskiwane jest na podstawie ważnej wizy chińskiej. Pozwolenie obejmuje wszystkie miejsca, które wolno grupie turystycznej odwiedzić. Niemożliwa jest więc zmiana programu w trakcie zwiedzania. W każdym miejscu niezbędna jest również rejestracja w miejscowym Biurze Bezpieczeństwa Publicznego. Po zebraniu paszportów, procedury tej dopełni w Państwa imieniu lokalny przewodnik.

Nie wolno wwozić narkotyków, broni, amunicji i materiałów wybuchowych, waluty chińskiej, publikacji uznawanych przez prawo chińskie za szkodliwe (w tym pornografii i wydawnictw krytykujących władze i ustrój ChRL a także wydawnictw w wizerunkiem XIV Dalajlamy).

Do Chin nie wolno także wwozić świeżej żywności (owoce, wędliny, kanapki itp.). W przypadku kontroli na lotnisku docelowym produkty te mogą zostać skonfiskowane.

Nie wolno wywozić chińskiej waluty, dzieł sztuki, rzadkich wydawnictw, wyrobów z kamieni szlachetnych oraz samych kamieni szlachetnych bez certyfikatu zakupu. Nie są poza tym znane

żadne restrykcje celne, które odbiegałyby od powszechnie przyjętych norm iędzynarodowych. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy na dzień pobytu.

Skrócone przepisy celne i dewizowe dotyczące RP znajdą Państwo tutaj.

UWAGA: przepisy celne Hongkongu pozwalają na wwiezienie bez cła do 19 sztuk papierosów na osobę.

Prosimy pamiętać, że do Polski nie wolno wwozić żadnych pamiątek z zagrożonych gatunków zwierząt i roślin, w tym także muszli.

Na terenie Tybetu wiele miejsc objętych jest zakazem lub dodatkową opłatą za fotografowanie. Opłaty te wynoszą od 5, 10 USD nawet do 250 USD, w zależności od miejsca. Opłaty najczęściej dotyczą tylko jednej sali, czasem całego obiektu. W niektórych świątyniach czy klasztorach nie wolno robić zdjęć. Warto pamiętać, że opłata za zdjęcia jest czasem jedynym sposobem dofinansowania klasztoru. W żadnych okolicznościach nie należy robić zdjęć obiektom wojskowym, lotniskom, żołnierzom czy policjantom.

16 dni

Tybet - podróż po Dachu Świata

Cena za osobę:

7986 2590