22 654 51 33

Zanim wyruszysz do Chin - do obejrzenia, do przeczytania.

ChinyAzjaŚwiat
Dodano: 10.06.2019

 

Książki o Chinach, które warto przeczytać przed podróżą:

„Dzikie łabędzie, trzy córy Chin” Jung Chang – wciągająca powieść o trzech pokoleniach kobiet, które miały okazję widzieć zmieniające się Chiny na przełomie XIX i XX wieku.
 

„Rok koguta” Guy Sorman – seria reportaży o współczesnych Chinach napisana przez znanego francuskiego pisarza politycznego
 

„Zrozumieć Chiny” Leonard Mark – Chiny widziane z zupełnie innej i niecodziennej perspektywy, z perspektywy chińskich polityków i reformatorów
 

„Dziki imbir” Anchee Min – powieść o bolesnym okresie rewolucji kulturalnej widzianej przez pryzmat młodej dziewczyny, która próbuje przetrwać wśród chaosu i zawieruchy politycznej ówczesnych Chin.
 

„Cesarzowa orchidea”  Anchee Min – fabularyzowana biografia jednej z najpotężniejszych kobiet w historii Chin, ostatniej cesarzowej Cixi, która przez ponad pół wieku dzierżyła w swoim ręku ster Chin.
 

„Chińszczyzna” Hu Peifang – przewodnik po kulturze chińskiej, zwyczajach, świętach, kuchni autorstwa Ireny Sławińskiej, która podzieliła swoje życie między miłość do Polski a miłość do Chin
 

„Kundun” Mary Craig – biografia Tenzina Gyaco, XIV Dalajlamy, jednej z bardziej znaczących postaci współczesnego świata kreśli świat starego Tybetu.
 

„Dobre kobiety z Chin” Xue Xinran – wstrząsający obraz współczesnych Chin opowiedziany przez pryzmat historii kobiet, poniżanych, okaleczanych ale i odnoszących sukcesy w męskim świecie.
 

„Cywilizacja chińska” Marcel Granet – doskonałe źródło informacji o historii Chin, o kościach wróżebnych, wykopaliskach i o wielu bardzo znaczących momentach w dziejach Państwa Środka.

Filmy, które warto obejrzeć:

„Szanghajska triada” Zhang Yimou – Chiny lat 20., Szanghaj, miasto dekadencji, intryg, mafii i szukająca miłości młoda piosenkarka, starająca znaleźć swoje miejsce w świecie pełnym mężczyzn.  


„Bankiet” Feng Xiaogang – chińska wersja szekspirowskiego Hamleta.

 
„Klasztor Szaolin” Xinyan Zhang , Chang Hsin Yen – film, który rozsławił niewielki klasztor, leżący u podnóża gór Song oraz który zapoczątkował karierę Jeta Li.


„Zawieście Czerwone Latarnie” Zhang Yimou – świat chińskich żon i konkubin, które przez długie lata pozostawały zamknięte w domach swych mężów i panów, samotne, skazane na opiekę służby i wzajemne towarzystwo.


„Czerwone sorgo” Zhang Yimou – Chiny, lata 20. i 30. XX wieku, historia młodej dziewczyny, która zostaje sprzedana miejskiemu bogaczowi choremu na trąd. Historia uporu i siły determinacji.


„Życie” Zhang Yimou – historia młodego hazardzisty, który traci cały swój majątek oraz majątek swojej rodziny co powoduje, że opuszcza go żona zabierając ze sobą małego synka.


„Świat bez złodziei” Feng Xiaogang – urzekająca historia pary złodziei, chińskich Bonnie i Clyde, których drogi krzyżują się w drodze do Tybetu słynną najwyżej położoną koleją świata.


„Kekexili, górski partol”  Chuan Lu – historia słynnego górskiego patrolu, ścigającego kłusowników polujących na tybetańskie antylopy wśród zimnych suchych tybetańskich bezdroży.


„Żegnaj moja konkubino" Chen Kaige - kultowa już, imponująca wizualnie i muzycznie podróż przez świat opery pekińskiej początków pierwszej połowy XX w. 
 

„Spragnieni miłości” Wong Kar Wai - jeden z piękniejszych obrazów hongkońskiego reżysera z wysmakowanymi obrazami Christophera Doyle. Historia niezpełnionej miłości w Hongkongu lat 60. 

 

    wstecz
    Zapisz się do newslettera
    i bądź na bieżąco!
    Zgadzam się na przetwarzanie podanych danych w celu otrzymywania newslettera
    chcę się zapisać