-
1 dzień
Wylot z Warszawy
Spotkanie z pilotem i grupą na lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot do Chengdu z przesiadką lub przesiadkami.
-
2 dzień
Chengdu
Przylot do Chengdu, stolicy Syczuanu w godzinach popołudniowych. Przejazd do hotelu. Nocleg w Chengdu.
-
3 dzień
Chengdu / Jinsha
Zwiedzanie stolicy Syczuanu rozpoczniemy od wizyty u najbardziej rozpoznawalnego mieszkańca Chin, czyli pandy wielkiej. Odwiedzimy jeden z ośrodków ochrony i hodowli pandy wielkiej, dzięki któremu udało się zatrzymać ginięcie tego gatunku. Panda wielka to symbol Chin i ukochane zwierzę mieszkańców Państwa Środka. Narodziny każdego nowego osobnika nadal witane są z ogromną radością. Popołudnie poświęcimy na odwiedziny w jednym z najgorętszych jeśli chodzi o aktualne odkrycia archeologiczne miejscu w Chinach – muzeum Jinsha. Całkiem niedawno, na początku XXI w. w północno zachodniej części przemieść Chengdu dokonano odkrycia, które okazało się być pozostałościami po zabudowaniach z czasów królestwa Shu (prawdopodobnie VIII w p.n.e.). Liczące ponad 2500 lat nefrytowe rzeźby, wyroby z kości słoniowej, złote i brązowe maski w ogromnych ilościach zasiliły wystawę powstałego w tym miejscu w 2007 r. muzeum. Wielu znawców twierdzi, że Jinsha, wraz z nieodległym stanowiskiem w Sanxingdui z podobnego okresu, to dwa odkrycia na miarę Terakotowej Armii z Xi’an. Nocleg w Chengdu.
-
4 dzień
Chengdu / Leshan
Przejazd do miejscowości Leshan (ok. 2 godz.), gdzie znajduje się liczący 71 m wysokości, największy na świecie rzeźbiony w skale posąg Buddy . Postawienie posągu u zbiegu dwóch rzek miało pomóc przebłagać bóstwa aby w regionie nie dochodziło do katastrofalnych powodzi. Po powrocie do Chengdu, jeśli będzie czas spacer uliczką Jinli. Będzie okazja, aby spróbować różnych lokalnych specjałów chińskiego street foodu i zakupić lokalne pamiątki. Posiłek w regionalnej restauracji jest okazją do spróbowania oryginalnej, słynnej na całym świecie kuchni syczuańskiej. Nocleg w Chengdu.
-
5 dzień
Chengdu / Huanglong / Jiuzhaigou
Transfer na dworzec kolejowy i przejazd szybkim pociągiem do Zhenjiangguan, najbliższej stacji kolejowej do Jiuzhaigou. Przejazd do doliny Huanglong przez rdzennie tybetańskie tereny północnego Syczuanu, noszących dawniej nazwę Kham. Scenerię doliny Huanglong stanowią liczne tarasowe sadzawki otoczone przez górskie szczyty i lodowce. Wycieczkę rozpoczniemy wjazdem kolejką do jednego z najwyżej położonych miejsc, aby przejść do górnej świątyni. Ścieżka w dół (ok. 2 godz.) poprowadzi nas przez fantastyczne krajobrazy Stawu Odbijającego Księżyc, Stawu Azalii i Mostu Witającego Nieśmiertelnych. Dalszy przejazd (ok. 3 godz.) do Jiuzhaigou, czyli doliny Dziewięciu Palisad. Nocleg w Jiuzhaigou.
-
6 dzień
Park Narodowy Jiuzhaigou (Park Dziewięciu Palisad)
Całodniowy pobyt na terenie Parku Narodowego Doliny Dziewięciu Palisad . Jego piękna sceneria z setkami jezior, licznymi wodospadami, skalistymi wierzchołkami gór i lasami, a także malowniczo położone osady tybetańskie rozsławiły to miejsce na całym świecie. Malowniczo położone jeziora przybrały nie mniej malownicze nazwy, znajdziemy tam więc Jezioro Pandy, Jezioro Pięciu Kolorów, Jezioro Bambusowe czy Jezioro Złotego Dzwonu. Teren parku składa się z trzech dolin: doliny Rize, Zechawa oraz Shuzheng, każdej długiej na ponad 15 km. W zależności od kondycji uczestników wybierzemy jedną z dolin, aby wędrować przez wyznaczone ścieżki wiodące przy jeziorach, wodospadach i wsiach. Po terenie parku poruszać się można autobusami typu shuttle lub wyznaczonymi drewnianymi duktami. Nocleg w Jiuzhaigou.
-
7 dzień
Jiuzhaigou / Chengdu
Powrót szybkim pociągiem do Chengdu. Przejazd do centrum miasta, do dzielnicy Kuanzhai Xiangzi (Szerokie i Wąskie Aleje) , w komercyjny choć urokliwy sposób odtwarzającej klasyczną architekturę tej części dawnego Chengdu, pełnej sklepików, restauracji i kawiarni. Zajrzymy również do Parku Ludowego, jednego z najpiękniejszych parków stolicy Syczuanu, o każdej porze pełnego ludzi, by wczuć się w klimat miasta. Nocleg w Chengdu.
-
8 dzień
Chengdu / Xining
Przejazd na lotnisko i przelot do Xiningu (wys. 2200 m n.p.m.) – stolicy prowincji Qinghai. Xining słynie ze swej wielokulturowości, łatwo zauważalnej na ulicach. Miasto i jego okolice zamieszkuje mniejszość Hui, ale także Kazachowie i Mongołowie, choć przede wszystkim Tybetańczycy, nazywający do dziś te regiony mianem Amdo. Przejazd do monumentalnego zespołu świątynnego Kumbum (Ta’er) , położonego na wzgórzu, będącego jednym z najważniejszych miejsc dla wyznawców buddyzmu tybetańskiego poza samym Tybetem. Pierwszą świątynię wzniesiono tu już w 1560 r. Obejrzymy Wielki Pawilon Złotego Dachu, Wielki Pawilon Medytacji oraz Pawilon Rzeźb w Maśle. Nocleg w Xiningu.
-
9 dzień
Xining / jezioro Qinghai / Chaka
Przejazd nad Jezioro Qinghai (2-3 godz.), położone na wysokości 3200 m n.p.m. Jezioro położone jest na Wyżynie Tybetańskiej, niezwykle trudno dostępnej, przez co podczas jazdy towarzyszyć nam będą widoki pustynne, może uda się zobaczyć stada jaków i namioty nomadów, wciąż zamieszkujących te tereny. Jezioro Qinghai to największe jezioro w Chinach, na Zachodzie znane pod mongolską nazwą Kuku nor. Czas nad jeziorem uatrakcyjnimy rejsem w regionie Erlangjiang przy południowym brzegu jeziora. Znad jeziora skierujemy się nieco dalej na zachód, docierając do miejscowości Chaka (2 godz.), nieopodal słynnego słonego jeziora.
-
10 dzień
Jezioro Chaka / Guide
Jezioro Chaka zwane jest Zwierciadłem Nieba, ale też, z języka tybetańskiego „słonym stawem” i „zielonym słonym morzem”. Otoczone górami Qilian i Kunlun jezioro przy dobrej pogodzie faktycznie sprawia lustrzane wrażenie. Sól z tych terenów pozyskiwano już w III w p.n.e., robiły to niemal wszystkie chińskie dynastie, mimo, że tereny znajdowały się formalnie „za Wielkim Murem”. Zwiedzimy okolice jeziora, po czym przejedziemy do Guide (ok. 4 godz.). Nocleg w Guide, niedaleko Xining.
-
11 dzień
Narodowy Park Geologiczny Krajobrazu Danxia w Guide / Tongren (Repkong)
Wielu słyszało o Tęczowych Górach w Zhangye, na północny Chin. Ale Zhangye nie jest jedynym miejscem w Chinach, gdzie możemy cieszyć oczy kolorowymi górami, czerwonymi klifami, i szeregiem fantazyjnych erozyjnych form skalnych, mieniącymi się od czerwieni, przez żółcie, brązy i przeróżne odcienie pomarańczu. Krajobrazy Danxia, a dokładnie punkt widokowy Ashigong odwiedzimy w Parku Geologicznym w regionie Guide. Po zwiedzeniu parku, dalszy przejazd do Tongren (ok. 4 godz.), po tybetańsku zwanego Repkongiem. Pobyt w Repkongu to unikalna okazja przyjrzenia się codzienności Tybetańczyków, zamieszkujących miasto. Nocleg w Tongren.
-
12 dzień
Tongren (Repkong)
Repkong to stolica sztuki Regong. Pod tą nazwą kryje się wiele dziedzin sztuk plastycznych, takich jak: malarstwo, rzeźba, grafika, architektura i haft, krążących tematyką wokół buddyzmu tybetańskiego. Charakterystyczna dla Tybetańczyków i ludności Tu sztuka została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Przykłady obejrzymy chociażby w klasztorze Lingwu, którego historia sięga XIV w. oraz w miejskim muzeum, prezentującym bogate zbiory. Spacerując ulicami Repkongu na pewno dostrzeżemy w witrynach słoiki pełne maczużnika chińskiego, zwanego czasem najdroższym lekiem świata, silnie związanym z tradycyjną medycyną tybetańską i chińską. Nocleg w Tongren.
-
13 dzień
Tongren / Wutun / Haidong
Przejazd do klasztoru Wutun, który składa się z dwóch części, dolnej i górnej. Górna, znajdująca się bliżej miasta, jest zdecydowanie nowsza, choć znajdziemy tam też starszą salę zgromadzeń oraz przepiękne nowe malowidła. W dolnej części znajdziemy osiem dużych stup (czortenów) oraz ponad stuletnią salę świątynną. Klasztor buddyjski Wutun, który nadal zamieszkiwany jest przez prawie setkę mnichów, jest też lokalnym centrum kształcenia mistrzów malowidła typu thangka. Thangki to religijne malowidła na jedwabiu, osiągające czasem wielkość kilkudziesięciu metrów kwadratowych, wystawiane w klasztorach podczas świąt. Są też oczywiście małe thangki dekorujące wnętrza klasztorów, świątyń lub domów. Przejazd do Haidong (ok. 2,5 godz.). Nocleg w Haidong.
-
14 dzień
Haidong / Xining / Chengdu lub Chongqing
W Haidong znajduje się Świątynia Buddy Gautamy, kompleks klasztorny, którego początki sięgają dynastii Ming. Choć pierwotnie związana z buddyzmem tybetańskim, nosi sporo cech buddyzmu ludności Han, z układem przypominającym nieco Zakazane Miasto w Pekinie. Wewnątrz obejrzymy malowidła ścienne, uznawane za jedne z najładniejszych w regionie. Przejazd na lotnisko w Xining (1 godz.) i przelot do Chengdu, Chongqing lub innego miasta posiadającego międzynarodowy port lotniczy. Tym samym zakończymy naszą podróż przez zielony Syczuan, czyli dawny tybetański Kham i suchy, pustynny czasem Qinghai, dawniej tybetańskie Amdo. Dalszy przelot do Warszawy z przesiadką.
-
15 dzień
Powrót do Warszawy
Lądowanie w Warszawie.
Cena obejmuje:
- Przelot na trasie Warszawa - Chengdu i Chengdu/Chongqing - Warszawa przez jeden z portów lotniczych oraz przeloty wewnętrzne Chengdu-Xining-Chengdu/Chongqing w klasie ekonomicznej.
- Przejazdy wg programu pociągami (miejsca siedzące na trasie Chengdu-Zhenjiangguan-Chengdu), autokarami lub mikrobusami, statkami wg programu.
- Zakwaterowanie w hotelach **** w pokojach 2-os. z łazienką i klimatyzacją (2 osoby w pokoju).
- Wycieczki shuttle bus podczas zwiedzania Parku Jiuzhaigou.
- Wjazd kolejką linową na tarasy Huanglong.
- Bilety wstępu do obiektów wymienionych w programie.
- Opiekę polskiego pilota na całej trasie wycieczki i lokalnych przewodników w czasie zwiedzania.
- Posiłki (ilość podana jest przy każdym dniu programu) wraz z jedną szklanką napoju (lokalne piwo, cola) do lunchu / kolacji.
- Ubezpieczenie KLiA (w tym ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych), NNW i bagażu.
- Opłaty lotniskowe oraz opłaty za wystawienie biletów.
- Opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
- Opłatę na Turystyczny Fundusz Pomocowy.
- Podatek VAT.
Cena nie obejmuje:
- Dodatkowych napojów do posiłków i dodatkowych posiłków.
- Napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców (70 USD płatne w Chinach).
- Udziału w wycieczkach i zajęciach fakultatywnych nie objętych programem zwiedzania.
- Usług tragarzy na dworcach kolejowych, na lotniskach, w hotelach oraz podczas przeprawy promowej.
Wymagania dot. paszportu:
Od 1 lipca 2024 do 31 grudnia 2025 r. osoby posiadające polski paszport, które podróżują do Chin w celu biznesowym, turystycznym, wizyty rodzinnej lub tranzytem, mogą wjechać na terytorium Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL) bez wizy do 15 dni. Osoby, które posiadają paszport tymczasowy, dokument awaryjny lub dokumenty inne niż paszport zwykły, nie spełniają wymogów polityki bezwizowej. Paszport musi być ważny minimum 7 miesięcy od daty powrotu do Polski oraz posiadać co najmniej 1 stronę wolną.
Standardowe ubezpieczenie CT Poland w podróży w zakresie kosztów leczenia wynosi 100 000 EUR
W przypadku chęci podniesienia sumy ubezpieczenia do 300 000 EUR prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta:
info@ctpoland.com.pl, tel. 22 6545133
Biuro Podróży CT Poland gwarantuje swoim klientom stałość cen po zawarciu umowy uczestnictwa. Podane ceny uwzględniają wszystkie koszty związane z udziałem w wycieczkach CT Poland
Syczuan i Qinghai – na granicy kultur
Cena za osobę:
8496
1995