Nie ma piękniejszej, pełniejszej i bardziej atrakcyjnej trasy obejmującej tak wiele miejsc w Chinach, wiodącej przez miasta, wsie, zapomniane małe miasteczka, ośnieżone góry, geste lasy i bajeczne krajobrazy mogotowych wzniesień. Skąd to wiemy? Wystarczy sprawdzić!

Dla kogo: trasa dla każdego, kto chciałby poznać niemal całe Chiny w niecały miesiąc, dla wytrwałych, gotowych przemieszczać się niemal wszystkimi srodkami transportu: od samolotu, przez pociągi, superszybkie koleje, riksze, kolejki linowe, autokary, łodzie i promy. Nie zabraknie też okazji do pieszych wędrówek.

Intensywność: trasa bez ograniczeń wiekowych. Jedynym trudniejszym i bardziej intensywnym momentem jest wejście na tarasy ryżowe, co zajmuje ok. 45 minut wolnym tempem. Spacer odbywa się bez bagaży, które zostawiamy na ten dzień, podróżując tylko z bagażem podręcznym. Dla osób mniej sprawnych za dodatkowa opłatą możliwe są lektyki. Osoby wrażliwe na zmiany wysokości powinny skonsultować podróż z lekarzem, trasa obejmuje bowiem krótką wizytę w Tybecie i wjazd kolejką linową na punkt widokowy na terenie Śnieżnej Góry Nefrytowego Smoka (4806 m). 

 

ATUTY TEJ WYCIECZKI:

 

 • Jeden z najbogatszych na polskim rynku programów zwiedzania Chin: 29 dni w komfortowej podróży, 14 obiektów UNESCO na jednej trasie!
 • Podróż realizowana samolotami, autokarem, łodziami, promami, pociągami nocnymi, superszybkimi kolejami, rikszami - bez żadnych dodatkowych opłat! Wszystkie bilety w cenie! 
 • Wieczorne i poranne atrakcje w cenie: opera pekińska, lekcja taijiquan, spektakularne przedstawienie "Muzyka i taniec z czasów dynastii Tang", spektakl "Impresja z Lijiang", "Impresja z Yangshuo". Dla żądnych przygód i dodatkowych atrakcji możliwość zrealizowania fakultatywnie przedstawienia akrobatów w Szanghaju i show "Dynamiczny Yunnan" w Kunmingu.
 • Zakwaterowanie w sprawdzonych hotelach 4*, w Lhasie 3* oraz nocleg w klimatycznym guesthousie na najsłynniejszych w Chinach tarasach ryżowych - tarasach Smoczego Grzbietu.
 • Ubezpieczenie kosztów leczenia obejmuje ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych.
 • Pełne wyżywienie: niemal każdego dnia program obejmuje 3 posilki. Wybrane napoje do posiłków w cenie!
 • Urozmaicona kuchnia: kaczka po pekińsku, bankiet pierożkowy składajacy się z 18 rodzajów pierogów, kuchnia kantońska, wystawny bufet w Hongkongu.
 • Bilety wstępu w cenie wycieczki.

 

 

Chiny w całej okazałości

 • 1 dzień

  WYLOT Z WARSZAWY

  Spotkanie z pilotem i grupą na lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot do Pekinu z przesiadką.

 • 2 dzień

  SZANGHAJ

  Przylot do Szanghaju. Przejazd z lotniska superszybką koleją magnetyczną Maglev, jedyną taką w Chinach osiągającą zawrotną prędkość do 431 km/h (w zależności od godziny kursowania). Przejazd kolejką pozwoli nam szybko znaleźć się w centrum, gdzie rozpoczniemy zwiedzanie autokarem. Wizyta w nowoczesnej dzielnicy Pudong, która stała się wizytówką miasta i dowodem potęgi ekonomicznej Chin. Aby podziwiać panoramę Szanghaju wjedziemy windą na taras widokowy wieży telewizyjnej „Perła Orientu” lub majestatycznego budynku Jinmao. Nocleg w Szanghaju.

    
 • 3 dzień

  SZANGHAJ

  Spacer po głównym placu Szanghaju – placu Ludowym oraz zwiedzanie Muzeum Szanghajskiego, posiadającego jedną z najlepszych kolekcji sztuki w Chinach. Czas wolny w muzeum pozwoli wybrać najbardziej nas interesujący dział tematyczny z kilku dostępnych (stroje mniejszości, kolekcja brązów, monet, malarstwa i kaligrafii oraz rzeźby). Zwiedzanie świątyni Nefrytowego Buddy. Wizyta w miasteczku handlowym Yuyuan, zwanym starym miastem. Czas wolny na zanurzenie się w setki stoisk m.in. ze znanym chińskim przysmakiem chou doufu („śmierdzące tofu”), zakupy herbaty, biżuterii czy pamiątek z okresu Wielkiego Marszu. Spacer po bulwarze nad rzeką Huangpu – słynnym Bundzie oraz po kolorowej i pełnej życia ulicy Nankińskiej. Przejazd na teren koncesji francuskiej, gdzie w okolicy zwanej Tianzifang oglądać można tradycyjną zabudowę szanghajską, zwaną shikumen. Wieczorem fakultatywnie występ akrobatów chińskich. Nocleg w Szanghaju.

 • 4 dzień

  SZANGHAJ / LUZHI

  Przejazd do położonej na wodzie, liczącej 900 lat historii i przepojonej klimatem dawnych Chin miejscowości Luzhi. Spacer wzdłuż przecinających miasteczko kanałów połączonych łukowatymi mostkami pozwoli nam doświadczyć życia jego mieszkańców i „cofnąć czas” do ery panowania dynastii Ming i Qing. Rejs łódką po kanałach, podczas którego spojrzymy na miasteczko z innej perspektywy. Powrót do Szanghaju. Wizyta w Xintiandi – dawnej koncesji francuskiej, obecnie dzielnicy kawiarni i pubów. Jeśli czas pozwoli zajrzymy również do jednego z miejscowych sklepów z jedwabiem, aby poznać tajemnicę tego niegdyś najlepszego towaru eksportowego Państwa Środka. Nocleg w Szanghaju.

     
 • 5 dzień

  SZANGHAJ / PEKIN

  Transfer na dworzec i przejazd szybkim pociągiem do Pekinu (ok. 5 godz.). Wizyta na placu Bramy Niebiańskiego Spokoju (Tian'anmen), jednym z największych publicznych placów na świecie, na którym znajduje się również Mauzoleum Mao Zedonga i Pomnik Bohaterów Ludowych. Zwiedzanie Świątyni Nieba   – najpiękniejszej pekińskiej świątyni, którą dwa razy w roku odwiedzał cesarz, aby pokłonić się Niebu. Nocleg w Pekinie.

   

    
 • 6 dzień

  PEKIN / WIELKI MUR

  Przejazd obok obiektów olimpijskich z 2008 roku. Zobaczymy (z zewnątrz) imponującą Kostkę Wodną i majestatyczne Ptasie Gniazdo. W programie wizyta na Wielkim Murze   jednym z najpopularniejszych odcinków, aby nie tylko zobaczyć mur z daleka, ale również samemu na niego wejść. Zwiedzanie jednego z grobowców cesarzy dynastii Ming  oraz spacer Aleją Duchów, zwaną też Drogą Kamiennych Postaci. Wizyta w fabryce cloisonne, charakterystycznej dla Pekinu ceramiki. Nocleg w Pekinie.

   

    
 • 7 dzień

  PEKIN

  Zwiedzanie Pałacu Letniego  – jednego z największych cesarskich zespołów pałacowo-ogrodowych w Chinach. Podczas spaceru po terenie pałacu zobaczymy Pawilon Życzliwości i Długowieczności, Pawilon Nefrytowych Fal, przejdziemy Długą Galerią, która kryje prawie 14000 unikalnych malowideł, do podnóża Wzgórza Długowieczności, skąd roztacza się piękny widok na Jezioro Kunming, Most Siedemnastu Łuków i nieodległe Pachnące Wzgórza. Wizyta w centrum hodowli pereł. Zwiedzanie Pałacu Cesarskiego , znanego jako Zakazane Miasto. Podczas zwiedzania przejdziemy przez oficjalną, ceremonialną część pałacu m.in. Pawilon Najwyższej Harmonii, ale również mniej oficjalną, aby zobaczyć jak mieszkały cesarzowe i cesarski dwór. Spektakl opery pekińskiej, jednej z najpopularniejszych sztuk Chin północnych, połączenia sztuki mimicznej, śpiewu, tańca i akrobacji. Nocleg w Pekinie.

   

   
 • 8 dzień

  PEKIN / Zhengzhou lub Luoyang

  Rankiem lekcja taijiquan (tai chi) – tradycyjnej gimnastyki chińskiej. Zwiedzanie Yonghegong, jednej z najwspanialszych poza Tybetem świątyń buddyzmu tybetańskiego – okazja by dowiedzieć się więcej o duchowości i praktykach religijnych Chińczyków. Spacer po dzielnicy hutongów – najstarszej części miasta. Okazja, by przyjrzeć się bliżej życiu zwykłych mieszkańców Pekinu. Wieczorem kolacja z degustacją kaczki po pekińsku w jednej z najlepszych restauracji specjalizujących się w tej potrawie. Wyjazd nocnym pociągiem do Zhengzhou (miejsca sypialne).

   

    
 • 9 dzień

  ZHENGZHOU / KLASZTOR SZAOLIN / LUOYANG

  Przyjazd do Zhengzhou w godzinach porannych. Po śniadaniu przejazd do klasztoru Szaolin   – miejsca narodzin chińskiej sztuki walki – kung fu oraz buddyzmu medytacyjnego chan (zen). Zwiedzanie kompleksu klasztornego oraz Lasu Stup – największego w Chinach buddyjskiego cmentarza, gdzie spoczywają najważniejsi mistrzowie klasztoru. Fakultatywnie pokaz kung fu w wykonaniu uczniów jednej ze szkół walki. Kolacja w regionalnej restauracji, gdzie można skosztować m.in. różnego rodzaju makaronów i pierogów typowych dla tego regionu. Nocleg w Luoyang.

 • 10 dzień

  LUOYANG / GROTY LONGMEN / XI’AN

  Zwiedzanie grot Longmen , gdzie między V a XIII w. w ponad 2 tys. jaskiń i nisz wykuto tysiące posągów Buddy. Zobaczymy m.in. majestatyczny posąg Buddy Wajroczany oraz niewielką Grotę Medycyny. Przejazd szybkim pociągiem do Xi’an (ok. 2 godz.). Uroczysta kolacja: bankiet pierożkowy – degustacja kilkunastu rodzajów pierogów chińskich. Wieczorem przedstawienieMuzyka i taniec z czasów dynastii Tang” – unikalne w skali Chin przedstawienie z udziałem śpiewaków i tancerzy. Nocleg w Xi’an.

   

       
 • 11 dzień

  XI’AN / ARMIA TERAKOTOWA

  Przejazd do muzeum Armii Terakotowej , pochodzącej z III w. p.n.e. Poznamy historię Qin Shihuangdi i największej archeologicznej tajemnicy Chin – Mauzoleum Pierwszego Cesarza oraz zwiedzimy zakład, gdzie wykonuje się kopie żołnierzy armii terakotowej. Oglądanie Wielkiej Pagody Dzikiej Gęsi oraz wizyta w niewielkiej galerii, gdzie zapoznamy się ze słynnym malarstwem krajobrazowym i chińskim zodiakiem. Wizyta w dzielnicy muzułmańskiej i w pochodzącym z XIV w. Wielkim Meczecie – miejscach przenikania się kultury islamu i tradycji chińskiej. Nocleg w Xi’an.

 • 12 dzień

  XI’AN / CHENGDU

  Transfer na dworzec kolejowy i przejazd szybkim pociągiem do Chengdu, stolicy Syczuanu (ok. 4 godz.). Zwiedzanie Świątyni Bóstwa Mądrości (Wenshu) – zespołu świątyń buddyjskich. Wizyta w tybetańskiej dzielnicy Wuhou, gdzie w okolicy świątyni Wuhou toczy się bujne życie towarzysko-kulinarne miasta. Spacer uliczką Jinli będzie okazją, aby spróbować różnych lokalnych specjałów chińskiego street foodu, zakupić lokalne pamiątki czy napić się, co wciąż w Chinach rzadkie, doskonałej kawy. Nocleg w Chengdu.

   

    
 • 13 dzień

  CHENGDU / LESHAN

  Wizyta w centrum hodowli pand. Panda wielka to zwierzę narodowe Chin, narodziny każdego nowego osobnika witane są z ogromną radością. Przejazd do Leshan, gdzie znajduje się liczący 71 m wysokości, największy na świecie rzeźbiony w skale posąg Buddy . Powrót do Chengdu. Nocleg w Chengdu.

   

   
 • 14 dzień

  CHENGDU / LHASA

  Przelot do Lhasy – stolicy Tybetu – miasta położonego na wysokości 3685 m n.p.m. Czas na odpoczynek i aklimatyzację do warunków wysokogórskich. Dla chętnych spacer, aby podziwiać oświetlony wieczorem pałac Potala. Nocleg w Lhasie.

         
 • 15 dzień

  LHASA

  Zwiedzanie pałacu Potala   – perły architektury Dachu Świata, dawnego zimowego pałacu dalajlamów. Pałac Potala, podzielony na Pałac Czerwony oraz Biały, składa się z tysięcy pomieszczeń mieszczących stupy dalajlamów, święte posągi, kolekcje sutr i relikwii. Zwiedzanie świątyni Jokhang   – jednego z najświętszych miejsc buddyzmu. Spacer po ulicy Barkhor, będącej trasą pielgrzymek wokół świątyni. Wizyta w klasztorze Drepung, niegdyś największym klasztorze na świecie, siedzibie dalajlamów do XVII w. Nocleg w Lhasie.

      
 • 16 dzień

  LHASA

  Zwiedzanie parku Norbulingka (Parku Klejnotów) , byłej letniej rezydencji dalajlamów oraz pochodzącego z początku XV w. klasztoru Sera (Klasztoru Dzikich Róż), do którego często pielgrzymują wyznawcy, aby pokłonić się posągowi Hajagriwy, obrońcy dzieci. Nocleg w Lhasie.

      
 • 17 dzień

  LHASA / LIJIANG

  Przelot do Lijiang, liczącego ponad 800 lat historii miasta malowniczo położonego w północnym Yunnanie. Zwiedzanie starego miasta   w Lijiang. Na jego gwarnym centralnym placu miał swój początek słynny szlak koni i herbaty. Wizyta w Parku Stawu Czarnego Smoka, z którego rozciąga się wspaniały widok na Śnieżną Górę Nefrytowego Smoka. Przy odrobinie szczęścia spotkamy tu jednego z miejscowych szamanów. Nocleg w Lijiang.

   

        
 • 18 dzień

  LIJIANG / ŚNIEŻNA GÓRA NEFRYTOWEGO SMOKA

  Jeśli warunki pogodowe pozwolą wycieczka w okolice Śnieżnej Góry Nefrytowego Smoka i wjazd kolejką linową do punktu widokowego, skąd przy dobrej pogodzie roztacza się wspaniały widok na pobliskie szczyty i lodowce. SpektaklImpresja z Lijiang” – spektakularne przedstawienie odgrywane w scenerii krajobrazów okolic Lijiang. Biorą w nim udział setki aktorów z dziesięciu mniejszości narodowych zamieszkujących okolice miasta. Wizyta w urokliwej wsi Baisha. Nocleg w Lijiang.

      
 • 19 dzień

  LIJIANG / XIZHOU / DALI

  Przejazd do Dali (ok. 3 godz.), po drodze postój w Xizhou. Wycieczka łódkami po jeziorze Erhai. Zwiedzanie tradycyjnego domostwa Xizhou. Przyjazd do Dali, miejscowości zamieszkanej głównie przez mniejszość etniczną Bai. Do XIII w. miasto to było stolicą królestwa Nanzhao, a następnie królestwa Dali. Zwiedzanie starego miasta Dali oraz wizyta na kawiarnianej ulicy Cudzoziemców. Nocleg w Dali.

          
 • 20 dzień

  DALI / KUNMING

  Czas wolny w Dali. Możliwość niespiesznych spacerów wśród straganów starego miasta lub fakultatywna krótka wycieczka do okolicznego kompleksu Trzech Pagód. Transfer na dworzec kolejowy i przejazd szybkim pociągiem do Kunming (ok. 2 godz.) – Miasta Wiecznej Wiosny, stolicy prowincji Yunnan. Kunming to atrakcyjne miasto, duży węzeł komunikacyjny i równocześnie kameralny świat mniejszości etnicznych całej prowincji. Po drodze zwiedzanie Bambusowej Świątyni z unikalnymi rzeźbami arhatów. Fakultatywnie przedstawienie „Impresja z Yunnanu”. Nocleg w Kunming.

    
 • 21 dzień

  KAMIENNY LAS / GUILIN

  Przejazd przez tereny zamieszkiwane przez lud Sani do miejscowości Lunan i zwiedzanie Kamiennego Lasu   – imponującego zespołu wapiennych skał uformowanych przez deszcz i wiatr. Wizyta na terenie lasu będzie okazją do spacerów i mnóstwa fantastycznych fotografii, które chętnie ubarwią ubrani w tradycyjne stroje przewodnicy. Transfer na dworzec kolejowy i przejazd szybkim pociągiem do Guilin (ok. 5 godz.). Nocleg w Guilin.

     
 • 22 dzień

  GUILIN

  Guilin przez wielu uważny jest za najpiękniej położone miasto Chin. Zwiedzanie jaskini Trzcinowego Fletu, która słynie z bajecznie podświetlanych stalaktytów i stalagmitów oraz wizyta przy górze Trąby Słonia uważanej za jeden z symboli miasta. Popołudniem czas wolny na spacery nadrzecznym bulwarem lub zagłębienie się w stoiska wieczornego marketu. Nocleg w Guilin.

   

   
 • 23 dzień

  GUILIN / REJS PO RZECE LI / YANGSHUO

  Wycieczka statkiem po rzece Li do miejscowości Yangshuo. Rejs odbywa się kilkupokładowym statkiem wycieczkowym. Trasa wiedzie wśród malowniczych wapiennych wzgórz o fantazyjnych kształtach, których szczyty odbijają się w wodzie. Urokliwie położone Yangshuo przyciąga rzesze turystów chińskich i zagranicznych. Czas wolny na spacery i zakupy. Wieczorny spektaklImpresja z Yangshuo” – wspaniałe przedstawienie na wodzie z udziałem setek artystów autorstwa Zhang Yimou. Nocleg w Yangshuo.

   

      
 • 24 dzień

  YANGSHUO / LONGSHENG

  Przejazd do Longsheng – wioski mniejszości etnicznych Regionu Autonomicznego Guangxi. Trasa prowadzi przez plantacje pomelo, momordiki i pozwala poznać tradycyjną zabudowę oraz styl życia mniejszości Dong, Zhuang, Miao i Yao. Po drodze wizyta na plantacji herbaty, gdzie dowiemy się więcej o gatunkach liści i sposobie ich parzenia oraz popróbujemy kilku rodzajów naparu z tradycyjnych czarek. Wejście (pieszo ok. 45 min.) na tarasy ryżowe Smoczego Grzbietu, jedne z najpiękniejszych w całych Chinach. Spacerując po Longsheng wejdziemy na najwyższy punkt widokowy, przyjrzymy się jak mieszkańcy uprawiają, zbierają i suszą swoje plony. Nocleg spędzimy w guesthousie na tarasach ryżowych.

   

    
 • 25 dzień

  LONGSHENG / GUILIN / KANTON

  Powrót do Guilin i przejazd szybkim pociągiem do Kantonu (ok. 3 godz.), jednego z pierwszych miast traktatowych, otwartych na handel ze światem zewnętrznym. Zwiedzanie Świątyni Przodków Rodziny Chen, wzniesionego w końcu XIX w. zespołu budynków o tradycyjnej architekturze i pięknych kolorowych rzeźbieniach. Spacer po wyspie Shamian, gdzie zachowały się budynki w stylu kolonialnym i gdzie mieści się m.in. konsulat RP. Przejazd w okolice wieży telewizyjnej, słynnej Canton Tower, położonej w dzielnicy Haizhu, obecnie drugiej najwyższej wieży telewizyjnej na świecie. Możliwość zrobienia zdjęć z zewnątrz. Kolacja – kuchnia kantońska, słynąca z wielu wykwintnych składników i niezrównanych smaków. Nocleg w Kantonie.

   

    
 • 26 dzień

  KANTON / MAKAU

  Przejazd do Zhuhai i przekroczenie granicy z Makau. Makau to była kolonia portugalska, która zachowała wiele unikalnego uroku i gdzie na każdym kroku dostrzec można harmonijne połączenie architektonicznych wzorów portugalskich z chińskimi. Zanim ruszymy na zwiedzanie czeka na nas lunch portugalski w jednej z lokalnych restauracji. Spacer po starej części miasta , gdzie znajdują się ruiny katedry św. Pawła – symbol Makau oraz najważniejszy i najbardziej reprezentacyjny plac byłej portugalskiej enklawy – Largo do Senado. Wizyta w jednym z wielu kasyn, z których słynie miasto. Nocleg w Makau.

 • 27 dzień

  MAKAU / HONGKONG

  Przeprawa promem do Hongkongu – jednego z najbardziej kosmopolitycznych miast w Azji, gdzie tradycyjny Wschód spotyka się z nowoczesnym Zachodem. Podczas zwiedzania skorzystamy z komunikacji miejskiej. Ten dzień będzie więc nieco trudny, ale taki sposób zwiedzania pozwoli nam poznać miasto i wczuć się w jego atmosferę. Przepłynięcie promem Star Ferry z Półwyspu Dziewięciu Smoków (Kowloon) na wyspę Hongkong. Spacer po Central, dzielnicy finansowej i sercu wyspy. Wjazd na wzgórze Wiktorii tramwajem Peak Tram. Ze wzgórza rozpościera się widok na miasto i port. Powrót do Central i przejazd metrem na główną ulicę handlową Nathan Road – ulicę-wizytówkę półwyspu. Dla chętnych przystanek przy Alei Gwiazd. Nocleg w Hongkongu.

   

       
 • 28 dzień

  HONGKONG

  Czas wolny. Wykwaterowanie do godz. 12:00. Dzisiejszy dzień wykorzystać można na wycieczkę na wyspę Lantau, aby zobaczyć największy odlany z brązu posąg Buddy, na zakupowe szaleństwo na głównym pasażu Nathan Road lub na odpoczynek na plaży w zatoce Repulse. Pożegnalna kolacja: wystawny bufet, podczas którego będzie można spróbować wyszukanych dań kuchni chińskiej, japońskiej i indyjskiej. Transfer na lotnisko. Przelot do Warszawy z przesiadką.

 • 28 dzień

  HONGKONG

  Czas wolny. Wykwaterowanie do godz. 12:00. Dzisiejszy dzień wykorzystać można na wycieczkę na wyspę Lantau, aby zobaczyć największy odlany z brązu posąg Buddy, na zakupowe szaleństwo na głównym pasażu Nathan Road lub na odpoczynek na plaży w zatoce Repulse. Pożegnalna kolacja: wystawny bufet, podczas którego będzie można spróbować wyszukanych dań kuchni chińskiej, japońskiej i indyjskiej. Transfer na lotnisko. Przelot do Warszawy z przesiadką.

 • 28 dzień

  POWRÓT DO WARSZAWY

    

PUBLIKACJA I KOPIOWANIE PROGRAMÓW WYCIECZEK, TREŚCI INFORMACJI PRAKTYCZNYCH ZAMIESZCZONYCH NA STRONIE WWW.CTPOLAND.COM.PL W CAŁOŚCI LUB W CZĘŚCI, BEZ WYRAŹNEJ, PISEMNEJ ZGODY BIURA JEST ZABRONIONE.

Cena obejmuje:

 1. Przelot na trasie Warszawa - Szanghaj i Hongkong - Warszawa przez jeden z portów lotniczych oraz przeloty na trasach Chengdu - Lhasa, Lhasa - Lijiang.
 2. Przejazdy wg programu pociągami (miejsca siedzące na trasach Szanghaj - Pekin, Luoyang - Xi’an, Xi’an – Chengdu, Kunming – Guilin, Guilin - Kanton, Kanton - Hongkong, miejsca sypialne na trasach Pekin - Zhengzhou), autokarami lub mikrobusami.
 3. Zakwaterowanie w hotelach **** (Lhasie***) w pokojach 2-os. z łazienką i klimatyzacją (2 osoby w pokoju). W Longsheng nocleg w guesthousie.
 4. Bilety wstępu do obiektów wymienionych w programie.
 5. Opiekę polskiego pilota na całej trasie wycieczki i lokalnych przewodników w czasie zwiedzania.
 6. Posiłki (ilość podana jest przy każdym dniu programu) wraz z jedną szklanką napoju (lokalne piwo, cola) do lunchu / kolacji. Bez napojów w Makau i w Hongkongu.
 7. Ubezpieczenie KLiA (w tym ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych), NNW i bagażu.
 8. Zezwolenie na wjazd do Tybetu (wydawane na podstawie uzyskanej wizy do Chin).
 9. Opłaty lotniskowe oraz opłaty za wystawienie biletów.
 10. Opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
 11. Opłatę na Turystyczny Fundusz Pomocowy.
 12. Podatek VAT.

 

Cena nie obejmuje:

 1. Wizy chińskiej dla posiadaczy paszportu RP (445 PLN, wiza uzyskiwana jest w Polsce).
 2. Dodatkowych napojów do posiłków i dodatkowych posiłków.
 3. Napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców (135 USD płatne w Chinach).
 4. Udziału w wycieczkach i zajęciach fakultatywnych nie objętych programem zwiedzania.
 5. Ewentualnych opłat za fotografowanie i filmowanie.
 6. Opłaty za nadanie bagażu na promie Makau-Hongkong (ok. 6 USD, konieczność nadania bagażu jest każdorazowo arbitralną decyzją obsługi promu).
 7. Usług tragarzy na dworcach kolejowych, lotniskach oraz w hotelach.

 

Wymagania dot. paszportu:

W celu uzyskania wizy chińskiej paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski oraz posiadać co najmniej 3 strony obok siebie wolne.

 

Podczas pobytu w Tybecie możliwe jest wystąpienie choroby wysokościowej. Przed podjęciem decyzji o wyjeździe prosimy o konsultację z lekarzem.

 

Osoby powyżej 75 lat muszą mieć wystawione zaświadczenie lekarskie, że nie ma przeciwskazań do podróży do Tybetu. Zaświadczenie po angielsku.

 

Standardowe ubezpieczenie CT Poland w podróży w zakresie kosztów leczenia wynosi 100 000 EUR

Podniesienie sumy ubezpieczenia kosztów leczenia do:
 • 150 000 EUR - dopłata około 63 PLN/os.
 • 300 000 EUR - dopłata około 105 PLN/os.

W przypadku chęci podniesienia sumy ubezpieczenia powyżej 300 000 EUR prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta:

info@ctpoland.com.pl, tel. 22 6545133

Biuro Podróży CT Poland gwarantuje swoim klientom stałość cen po zawarciu umowy uczestnictwa. Podane ceny uwzględniają wszystkie koszty związane z udziałem w wycieczkach CT Poland

wszystkie zamieszczone opinie pochodzą z ankiet lub e-maili od naszych Klientów

 

PAN BOGUSŁAW, MYŚLENICE, PAŹDZIERNIK 2018 ocena 5 / 5

Hotele na wycieczce dobre i bardzo dobre. Jedzenie bardzo dobre. Najwyższe uznanie dla Pana Piotra Noska. Jego wiedza zasługuje na najwyższe docenienie. Kontakt z turystami, reakcja na wszelkie potrzeby i opanowanie wymagają podziękowania.

 

Ankieta anonimowa , listopad 2016

To była piękna podróż ze wszytki a wiodącą osobą troszczącą się o nas był Piotr Nosek. Gdyby był ktoś inny to byłby tylko wyjazd. On dodał kolorytu, barwności, poczucia humoru i ciepłego śmiechu to oporna sztuka, tego nie można się nauczyć ale można doskonalić. Świetna atmosfera każdego dnia a troska o grupę przerosła moje oczekiwania. Dziękuje Piotrowi i CT Poland za całość!!

 

ANKIETA ANONIMOWA PAŹDZIERNIK 2014

Szanowni Państwo, jeżdżę dużo, ale ten wyjazd zaliczam do jednych z najbardziej pożytecznych. Bardzo ciekawy. Zorganizowany niemal perfekcyjnie. Pilot Piotr Nosek to profesjonalista najwyższej klasy, mam bardzo dużą skalę porównawczą z całego świata.

 

Pani Danuta Warszawa sierpień 2014

Program dostosowany do różnorodnych preferencji turystów (obiekty kultur i krajobrazu). Miesiąc w Chinach to mało by liznąć choć pobieżnie.

 

Państwo Małgorzata i Henryk, Łódź SIERPIEŃ 2014

Bardzo atrakcyjny program. Kompetentny pilot - Piotr Nosek, nienaganna kultura osobista, rozległa wiedza i kompetencje. Dobra organizacja imprezy.

 

Pani Elegia, Skierniewice WRZESIEŃ 2011

Wycieczka miała dwie równorzędne zalety: bardzo bogaty i dobrze zaplanowany program, oraz otwarty i dysponujący ogromną wiedzą pilot Pan Piotr Nosek, któremu zależało na zapoznaniu uczestników z dorobkiem materialnym i duchowym Chin. Podczas pobytu w poszczególnych miejscach czuło się ich klimat i niepowtarzalność. Zobaczyłam dwa oblicza Chin: szybko zmieniającą się współczesność oraz ducha przeszłości. Zabytki, muzea, spektakle, przyroda – fascynująca, ale codzienne życie ludzi w TYBECIE, czy małych miasteczkach, pełne lokalnego kolorytu pokazało ich odrębność. Udało się Państwu pokazać różnorodność tego niesamowitego kraju. Dużo zobaczyłam i dowiedziałam się. Czas wolny umożliwiał kontemplację w ulubionych miejscach. Dziękuję za wspaniałe przeżycia. Chcę wrócić do TYBETU.

 

Trasa Dookoła Państwa Środka 29 dni to najbogatsza oferta zwiedzania Chin na polskim rynku. Niezwykle ciekawa trasa pozwala zobaczyć zarówno najważniejsze miejsca, które odegrały kluczową rolę w historii Chin, nowoczesne miasta, piękne krajobrazy południa Państwa Środka – mogotowe wzgórza Yangshuo, tarasy ryżowe Longsheng czy bajkowy Yunnan. Odwiedzą Państwo również magiczny Tybet, zachwycający duchowością i głębokim błękitem nieba Uczestnictwo w tej trasie to gwarancja bogatego programu zwiedzania, komfortowego zakwaterowania i wysokiego standardu podróży.

Przeloty odbywają się samolotami rejsowymi z międzylądowaniem w jednym z portów lotniczych. Dokładne informacje o godzinach przelotów i zbiórce otrzymają Państwo na ok. dwa tygodnie przed wycieczką w liście, który wysyłamy e-mailem (jeśli podali go Państwo na umowie) lub pocztą. Podczas niektórych krótkich lotów, linie lotnicze nie zapewniają posiłku oraz napojów. Wówczas istnieje możliwość kupienia kanapki na pokładzie za ok. 5 EUR/szt. Podczas długich rejsów do i z Azji serwowane będą dwa posiłki, w tym co najmniej jeden ciepły oraz zimne i ciepłe napoje.

Wybór miejsca w samolocie możliwy jest tylko podczas odprawy na lotnisku.

Podczas spotkania na lotnisku pilot przekaże Państwu dokumenty podróży: paszport (jeśli nie odebrali go Państwo wcześniej z biura), wydruk biletu elektronicznego na przelot międzynarodowy oraz polisę ubezpieczeniową. Pilot wręczy Państwu również zawieszki na bagaże. Dokumenty te zostaną wydane po okazaniu dowodu osobistego lub kopii umowy z naszym biurem. Bilety na wszystkie przeloty wewnętrzne w Chinach będzie miał ze sobą lokalny przewodnik.

UWAGA: Po odprawie prosimy nie wyrzucać wydruku biletu elektronicznego. Może okazać się on niezbędny podczas powrotnego lotu do Polski.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu linia lotnicza zapewnia przelot w późniejszym terminie, a jeśli to konieczne także nocleg i wyżywienie.

Bagaż główny: Waga bagażu nadanego przez 1 osobę w trakcie odprawy biletowo-bagażowej nie powinna przekraczać 20 kg lub 30 kg (w zależności od linii lotniczej). Dla dwóch lub więcej osób posiadających jedną sztukę wspólnego bagażu, waga bagażu nie może przekroczyć również 20 kg lub 30 kg. Informacje o przewoźniku oraz o limicie bagażowym znajdą Państwo w liście, który prześlemy na ok. trzy tygodnie przed wylotem.

Podczas przelotów wewnątrz Chin ciężar nadanego bagażu nie może przekroczyć 20 kg/os. Każda linia lotnicza ma własny taryfikator opłat za nadbagaż (np. KLM, Finnair ok. 80 EUR za kolejny bagaż o wadze do 23 kg, w Chinach ok. 10 RMB za każdy dodatkowy kilogram nadawanego bagażu).

UWAGA: Prosimy pamiętać o podpisaniu bagażu i zapięciu na szyfr lub kłódkę.

Nasze firmowe zawieszki otrzymają Państwo z rąk pilota na lotnisku.

Bagaż podręczny: 1 sztuka, nieprzekraczająca wymiarami sześcianu o wymiarach 55cm / 40cm / 20cm i nie cięższą niż 5-7 kg (zależnie od linii lotniczych); a także płaszcz, parasol, niewielkich rozmiarów torebkę i niewielką ilość materiałów do czytania na pokładzie samolotu. Wszystkich pasażerów obowiązują przepisy dot. przewozu bagażu, np. zakaz przewozu przedmiotów niebezpiecznych oraz przepisy celne i graniczne.

Z uwagi na charakter wycieczki najwygodniejszym bagażem będzie walizka na kółkach o niewielkich rozmiarach.

Podczas pakowania przydatne okażą się duże plastikowe torby. Może się zdarzyć, że w trakcie podróży część ubrań zamoknie od deszczu czy wilgoci w powietrzu. W wilgotnym klimacie ubrania schną wiele dni i przełożenie ich do oddzielnych plastikowych toreb pozwoli oddzielić je od reszty suchych ubrań.

Zdarza się, że podczas lotu kosmetyki tracą szczelność i rozlewają się w bagażu. Dobrze jest je również zapakować w oddzielne plastikowe woreczki.

Jeśli podróżujemy z drugą osobą, mając do dyspozycji dwie walizki, dobrze jest spakować część rzeczy każdej z osób do jednej, pozostałe do drugiej. W przypadku zagubienia jednego bagażu przez linie lotnicze, co zdarza się bardzo rzadko, pozwoli to komfortowo doczekać momentu dostarczenia przez linię zagubionego bagażu.

Podczas pobytu w hotelach, na lotnisku, na dworcu czy podczas przeprawy promowej usługi bagażowe nie są objęte ceną wycieczki, w niektórych miejscach nie są one w ogóle dostępne. Prosimy wziąć to pod uwagę przygotowując bagaż.

W bagażu głównym nie wolno przewozić power banków.

Te o dopuszczalnej pojemności należy przewozić w bagażu podręcznym.

Bagaż podręczny nie powinien być zbyt duży i ciężki. Warto trzymać dokumenty lub pieniądze w oddzielnych saszetkach, dodatkowo w plastikowych torbach, co ochroni jest przed kurzem czy wilgocią. Tyczy się to głównie paszportu, biletów lotniczych czy pieniędzy. 

Ze względu na przelot samolotem (zarówno podczas przelotów międzynarodowych, jak i wewnątrz Chin) w bagażu podręcznym nie wolno przewozić przedmiotów zaliczanych do niebezpiecznych (nożyki, pilniczki oraz płyny, żele i aerozole itp.). Nie wolno przewozić także baterii, w tym power banków, których pojemność wynosi więcej niż 10 000 mAh lub nie mają informacji o pojemności. Zgodnie z przepisami płyny przewożone w bagażu podręcznym muszą znajdować się w pojemnikach, z których żaden nie może przekraczać 100 ml - muszą być one zapakowane w jedną przezroczystą plastikową zamykaną torbę o pojemności nie przekraczającej jednego litra (np. torebka dwuścienna w wymiarach 22 cm x 15cm, z plastikowym suwakiem). Perfumy i alkohol zakupione w sklepach wolnocłowych można wnosić na pokład samolotów, jednak muszą być one zapakowane w specjalnie zapieczętowane przez personel sklepu torby.

PŁYNY O POJEMNOŚCI POWYŻEJ 100 ML, ZAKUPIONE POZA UE, NIE MOGĄ BYĆ WWOŻONE DO UE W BAGAŻU PODRĘCZNYM (oznacza to, że jeśli powrót do kraju odbywa się przez port UE, nie można dokonać zakupu takich płynów na lotnisku w Azji).

Definicja substancji płynnych, których w dużych ilosciach nie wolno przewozić w bagażu podręcznym obejmuje: wodę i inne napoje, zupy, syropy, perfumy, żele (np. do włosów), pasty (w tym pasty do zębów); kosmetyki w płynnej formie (błyszczyk, podkład, tusz do rzęs), kremy, odżywki i oliwki, spraye, substancje płynne pod ciśnieniem (np. żele do golenia, dezodoranty) oraz inne substancje o podobnej konsystencji.

 

W bagażu podręcznym przyda się długopis, gdyż podczas podróży wypełnia się liczne formularze wjazdowe, wyjazdowe, deklaracje celne itd.

 • ubrania: powinny być dostosowane do trasy i terminu (proszę sprawdzić tabelę klimatyczną); lekkie, oddychające, wygodne ubrania, sweter lub inne ciepłe okrycie może się przydać podczas pobytu w klimatyzowanych pomieszczeniach, np. w pociągu, w hotelach czy restauracjach,
 • wygodne obuwie, np. sportowe,
 • małą torbę lub plecak (aby zapakować rzeczy potrzebne na jedną noc spędzaną w Longsheng w guesthousie na tarasach ryżowych). Tego dnia Państwa bagaż główny zostanie zdeponowany w hotelu w Guilin.
 • okrycie głowy dla ochrony przed słońcem, strój przeciwdeszczowy,
 • okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem, balsam nawilżający,
 • ulubiony gatunek kawy (w Chinach dostępna jest głównie kawa rozpuszczalna bez cukru),
 • przejściówkę do gniazdka elektrycznego,
 • karty pamięci do aparatu fotograficznego lub zapasowe filmy, baterie (Uwaga, baterie w tym power banki, których pojemność wynosi więcej niż 10 000 mAh lub nie mają informacji o o pojemności nie mogą być zabierane na pokład samolotu),mały ręczniczek lub wilgotne chusteczki, których można użyć np. podczas podróży pociągiem (w pociągu nie ma możliwości skorzystania z prysznica, ale są umywalnie),
 • mały ręczniczek lub wilgotne chusteczki, których można użyć np. podczas podróży pociągiem (w pociągu nie ma możliwości skorzystania z prysznica, ale są umywalnie),
 • kubek (w pociągu wrzątek dostępny jest 24h/dobę, można więc zaparzyć sobie swoją kawę lub herbatę)
 • preparat przeciwko komarom.
 • stroju wieczorowego na przedstawienie Opery Pekińskiej - strój turystyczny w zupełności wystarcza,
 • dużych ręczników kąpielowych – są dostępne w każdym pokoju,
 • grzałek elektrycznych do gotowania wody – pokoje hotelowe wyposażone są w czajniki elektryczne.
 • Hotele, z których korzystamy na trasie to obiekty o standardzie 4*. Na tarasach ryżowych w Longsheng będą Państwo mieszkać w guesthousie. Pokoje hotelowe wyposażone są w łazienkę, klimatyzację, telewizor oraz telefon. W pokojach znajdują się również zestawy do herbaty: filiżanki, chińska herbata w torebkach oraz czajnik elektryczny. W niektórych hotelach znajdą Państwo również sejf. Łazienki wyposażone są w ręczniki kąpielowe, mydło, szampon, pastę do zębów (wszystkie w niewielkich opakowaniach), szczoteczki do zębów, papier toaletowy. W niektórych hotelach jest także suszarka do włosów i jednorazowe klapki. Niektóre łazienki wyposażone są w dodatkowe produkty (gąbka do masażu, prezerwatywy, itp.) – wszystkie one są dodatkowo płatne. W razie wątpliwości prosimy pytać pilota. Hotele oferują 24 godzinny dostęp do ciepłej wody.
 • W Tybecie, w Lhasie korzystamy z lokalnego hotelu 3*. Jest on nieco mniejszy niż hotele w Chinach. Wyposażenie pokoi jest standardowe. Jako, że zabudowa tybetańskich miast jest bardzo gęsta, większość hoteli zgromadzonych w centrum położona jest blisko siebie, co sprawia, że widok z okna to najczęściej ściana sąsiedniego budynku.
 • W niektórych pokojach znajdują się mini bary. Napoje i słodycze, które znajdują się w środku są dodatkowo płatne.
 • Doba hotelowa w Chinach, tak jak w większości państw na świecie, trwa, w zależności od hotelu od godziny 12:00-14:00 do godz. 12:00 dnia następnego. Istnieje prawdopodobieństwo, że po porannym przylocie do Chin, jak również po nocnej podróży pociągiem, pokoje nie będą jeszcze dostępne; w takim przypadku najpierw realizowana będzie część zwiedzania. Po otrzymaniu przez pilota potwierdzenia z hotelu o możliwości wcześniejszego zakwaterowania, grupa pojedzie do hotelu.
 • Ze względu na bogaty program zwiedzania, zazwyczaj nie ma możliwości powrotu do hotelu w ciągu dnia (grupa wyjeżdża rano po śniadaniu, a wraca wieczorem po kolacji).
 • Guesthouse na tarasach ryżowych - rodzaj pensjonatu, wybudowanego z drewna. Standard zakwaterowania jest tam nieco niższy niż w miastach - np. w pokojach brak: telefonów, suszarek do włosów i sejfów oraz brodzików w łazience (warto zabrać ze sobą klapki pod prysznic). Ściany są cieńsze niż w murowanych budynkach. Może zdarzyć się, że niektóre z owadów (niegroźne dla ludzi) z okolicznych pól mogą dostać się do środka budynku.
 • Pokoje w hotelach w Hongkongu są często mniejsze od tych w Chinach kontynentalnych, co wynika z ograniczonej powierzchni przypadającej na jednego mieszkańca w tym mieście.

Podczas podróży niezbędnym dokumentem będzie paszport. Paszport musi być ważny 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki oraz posiadać przynajmniej trzy wolne kartki na wklejenie wizy oraz na stemple graniczne. Jeśli przed wycieczką odebrali Państwo owizowany paszport z naszego biura prosimy pamiętać o zabraniu go ze sobą na lotnisko.

Klimat Chin jest bardzo zróżnicowany. Kraj przynależy do trzech stref klimatycznych: umiarkowanej, podzwrotnikowej i  zwrotnikowej. Najlepszy czas do podróży to okres od marca do listopada. Wiosną (kwiecień, maj) i jesienią (wrzesień, październik) panują umiarkowane temperatury. W północnej części Chin (Pekin, Luoyang, Xi’an) wyróżnić można wyraźne cztery pory roku. Częstszym podziałem na południu Chin jest wyróżnienie na porę suchą - zimą i deszczową - latem. W lecie praktycznie na całym terenie Państwa Środka panują upały. W lipcu i sierpniu temperatura przekracza 35°C. Na północy Chin lato jest suche a zima mroźna (na północ od Wielkiego Muru notuje się temperatury poniżej -30°C). Burze piaskowe mogą pojawić się w lutym, marcu lub kwietniu, szczególnie w Mongolii Wewnętrznej i w okolicach Pekinu. W środkowych Chinach (okolice rzeki Jangcy, do których zalicza się m.in. Szanghaj) oraz na południu (okolice Kantonu) lato jest długie, upalne i wilgotne, zima za to krótka i ciepła, średnia temperatur to około 12°C. Na najdalej na południe wysuniętym krańcu Chin - wyspie Hajnan - temperatury dochodzą wtedy do 30°C. Zwiększone opady deszczu pojawiają się na południu Chin od maja do sierpnia.

Tybet jest regionem z bardzo dużą dzienną amplitudą temperaturową. Najlepiej odwiedzać Tybet od kwietnia do października, poza najchłodniejszym okresem w roku, gdy temperatury nierzadko schodzą poniżej 0°C. Czas od kwietnia do października charakteryzuje się wysokimi temperaturami w ciągu dnia (powyżej 20°C) oraz wysokimi opadami od czerwca do września. Tybet jest wtedy najbardziej zielony. Należy pamiętać, że poranki i wieczory nawet latem są dość chłodne a o każdej porze roku nie tylko w wysokich górach, ale także w Lhasie może spaść śnieg.

 

Średnie najwyższych (W) i najniższych (N) temperatur w wybranych miastach, podane w °C.

 

Miesiąc

Pekin

Xi’an

Szanghaj

Guilin

Hongkong

Chengdu

Lhasa

W

N

W

N

W

N

W

N

W

N

W

N

W

N

I

3

-8

6

-4

9

1

13

6

20

15

9

3

7

-11

II

5

-6

9

-1

10

2

14

8

20

16

11

5

9

-7

III

12

0

15

4

14

6

18

12

22

18

15

8

12

-3

IV

21

8

22

10

20

11

23

17

26

22

21

13

16

1

V

28

14

27

15

25

16

28

21

29

25

25

17

19

5

VI

32

19

33

20

29

21

32

24

31

27

27

21

22

9

VII

32

23

34

23

33

25

34

26

32

28

29

22

22

10

VIII

31

22

32

22

33

25

34

25

32

28

29

22

21

9

IX

27

15

26

16

29

21

32

23

32

27

24

19

19

7

X

21

8

21

10

24

15

27

18

29

25

20

15

16

1

XI

11

0

13

4

18

10

21

13

25

20

15

9

11

-5

XII

4

-6

7

-2

12

4

16

8

22

16

10

4

7

-9

W okresie czasu letniego +6 godzin; w okresie zimowym +7 godzin. Na terenie całego kraju obowiązuje jedna strefa czasowa.

Najlepiej zabrać ze sobą zarówno gotówkę, jak i karty kredytowe. Nigdy jednak nie należy trzymać ich w jednym miejscu. Dobrze jest również gotówkę rozłożyć na cześci. Przyda się specjalna torebka zawieszana na szyi bądź pasek z kilkoma kieszeniami, gdzie można trzymać pieniądze. Bezwzględnie należy pilnować pieniędzy w takich sytuacjach jak przepakowywanie, zakupy czy wymiana waluty.

Podczas trasy będą Państwo mieli okazję spróbować różnych dań kuchni chińskiej. Śniadania są spożywane w hotelach. Mają formę bufetu, gdzie dostępna jest kuchnia chińska i europejska. Nabiał, w tym szczególnie żółty ser są rzadkością, podobnie jak świeże owoce i warzywa w Tybecie.  Restauracje dobieramy bardzo starannie, najczęściej są to lokalne restauracje poza hotelami. Posiłki serwowane są przy dużych okrągłych stołach (8-12 osób przy stole). Do posiłków podawane są pałeczki, w niektórych restauracjach na dodatkowe życzenie również widelce i noże. Na terenie Chin kontynentalnych do posiłków serwowane są lokalne napoje typu piwo, coca-cola, sprite lub woda. W Hongkongu napoje nie są objęte ceną wycieczki i płaci się za nie bezpośrednio obsłudze restauracji. 

Śniadanie serwowane w Longsheng na tarasach ryżowych jest skromniejsze niż w hotelach, podawane bezpośrednio do stołów (a nie w formie bufetu) i składa się zazwyczaj z tostów, masła, jajka sadzonego, dżemu, banana, chińskiej zupki i herbaty lub kawy.

Tybet to jeden z najbiedniejszych regionów Chin, posiłki serwowane tam są skromniejsze i mniej urozmaicone, zdarza się, że turyści zamawiają je z karty. Kuchnia w Tybecie jest podobna jak w Chinach, pojawiają się jednak lokalne specjały jak pierożki momo czy mięso z jaka.

AUTOKAR

Podczas trasy grupa przemieszcza się autokarami lub mikrobusami dostosowanymi do liczebności grupy. Chińskie autokary nie są wyposażone w toalety i lodówki. Kolejność zapisu na wycieczkę nie decyduje o wyborze zajmowanych miejsc w autokarze.

Chińskie autokary często nie posiadają luku bagażowego, dlatego zdarza się, że bagaż wieziony jest wewnątrz autokaru lub, jak np. w Guilin, w oddzielnym samochodzie bagażowym.

Informujemy, że od 2019 r. kolejność wsiadania do autokaru uzależniona jest kolejnością zgłoszeń na wycieczkę.

SAMOLOTY

Zgodnie z programem wycieczki duże odległości pokonywać będą Państwo samolotami. Bilety na przeloty wewnętrzne będą w posiadaniu przewodnika lub pilota.

Podczas przelotów wewnętrznych korzystamy z różnych lokalnych lini (np. Air China, China Southern, Sichuan Airlines, Hainan Airlines). Wielu przewoźników chińskich należy do globalnych sojuszy lotniczych. Ich flotę stanowią najczęściej samoloty Airbus lub Boeing. 

Na trasach wewnętrznych obowiązują te same zasady przewozu bagażu, co podczas przelotów międzynarodowych. Alkohol może być przewożony w bagażu głównym pod warunkiem, że butelka nie jest napoczęta. Zarówno w bagażu podręcznym jak i w głównym nie wolno przewozić zapalniczek i zapałek, będą konfiskowane. Nie wolno przewozić także baterii, w tym power banków, których pojemność wynosi więcej niż 10 000 mAh lub takich, które nie mają informacji o pojemności. Te o dopuszczalnej pojemności należy przewozić w bagażu podręcznym. Inne będą konfiskowane.

POCIĄGI

Przejazd pociągiem nocnym odbywa się w 4-os., zamykanych przedziałach. Zdarza się, że w przedziale są osoby spoza grupy. W przedziale łóżka znajdują się na 2 poziomach, a pościel zmieniana jest po każdym podróżującym. W każdym wagonie jest bojler z gorącą wodą (przyda się własny kubek oraz kawa czy herbata), toaleta oraz umywalnia. W umywalni nie ma ręczników ani mydła, przyda się więc mały ręcznik.

Podczas przejazdów pociągami (zarówno nocnym jak i dziennym) bagaże podróżują z Państwem w tym samym wagonie. W pociągu dziennym należy je ustawić w specjalnie wydzielonej na bagaże przestrzeni.  

Na dworcach można niekiedy skorzystać z usług bagażowych (ok. 10-20 RMB za sztukę bagażu), którzy przeniosą bagaż z autokaru do wagonu lub z wagonu do autokaru.

PROM

Podczas podróży z Makau do Hongkongu będą Państwo korzystać z połączenia promowego. Ponadwymiarowy bagaż główny (powyżej 20 kg i suma wymiarów powyżej 156 cm) podlega dodatkowej opłacie, około 35 HKD (dolar hongkoński). Konieczność nadania bagażu jest każ-dorazowo arbitralną decyzją obsługi promu, dlatego dobrze jest być na nią przygotowanym nawet jeśli bagaż pozornie nie przekracza dopuszczalnych limitów.   

Grupie towarzyszy licencjonowany polski pilot wycieczek, który spotyka się z grupą w dniu wylotu na lotnisku w Warszawie. W każdym mieście jest również przewodnik miejscowy posługujący się językiem chińskim i angielskim. W zwiedzanych miejscach polski pilot tłumaczy to, co o zabytkach opowiadają lokalni przewodnicy. Pilot nie oprowadza grup po obiektach muzealnych, jednak służy zawsze swoją wiedzą i doświadczeniem.

Chińska waluta to yuan (CNY) nazywany także renminbi (RMB).

1 USD = ok. 6,8 yuana  (renminbi), 1 EUR = ok. 7,3 yuana (stan z lutego 2017 roku).

Chiński yuan dzieli się na mao (1 yuan to 10 mao) oraz na feny (1 mao to 10 fenów, praktycznie wychodzących już z użycia).

W obrocie dostępne są banknoty: 100, 50, 20, 10, 5, 1 yuan oraz 5, 2, 1 mao.

W Tybecie obowiązuje ta sama waluta.

Walutą obowiązującą w Hongkongu jest dolar hongkoński (HKD) 1 USD = ok. 7,7 HKD.

Walutą obowiązującą w Makau jest pataca (MOP) 1 USD = 7,9 MOP

Na terenie Makau przyjmowane są również dolary hongkońskie i yuany.

Spośród walut zagranicznych w Chinach najłatwiej jest wymienić dolary amerykańskie i euro.

Prosimy pamiętać, że w Chinach wymieniać można tylko dolary wydane w lub po 1996 r., czyli tzw. duże głowy (dotyczy to również dolarowej części wpłaty za wycieczkę, wpłacanej w Chinach). Dodatkowo banknoty nie mogą być zniszczone t.j.: zaplamione, przetarte, naderwane, itp. Wymiany waluty można dokonywać w oddziałach Bank of China oraz w hotelach, na lotniskach (dodatkowo pobierana jest prowizja), a w Hongkongu i w Makau również w kantorach. Kurs jest wszędzie podobny. Dokonując wymiany należy się wylegitymować paszportem. Niewykorzystane yuany można zamienić w Chinach z powrotem na dolary wyłącznie za okazaniem pokwitowania z banku, otrzymanego przy sprzedaży USD. W Hongkongu yuany można wymienić na dolary hongkońskie i amerykańskie bez konieczności posiadania pokwitowania.

Stanowczo odradzamy korzystania z nieoficjalnych usług wymiany pieniędzy (proceder prawnie zabroniony, ponadto istnieje możliwość oszustwa lub kradzieży).

W hotelach, z których korzystamy oraz w większości dużych sklepów honorowane są międzynarodowe karty płatnicze takie jak np. VISA, MasterCard, American Express.

Ceny towarów spożywczych w chińskich supermarketach i większych sklepach są z reguły zbliżone lub niższe od tych w Polsce. Ceny towarów na targowiskach są z reguły znacznie niższe niż w Polsce.

Na chińskich bazarach powszechnie przyjętym zwyczajem jest targowanie się o cenę (ceny pierwotnie oferowane cudzoziemcom mogą być bardzo zawyżone) - targowanie odbywa się często poprzez wypisywanie cen na kalkulatorze. Przed dokonaniem zakupu prosimy upewnić się co do jakości i autentyczności kupowanych artykułów.

Przykładowe ceny: Pieczywo 1-5 RMB, miejscowe owoce (1 kg) 4-15 RMB, butelka wody mineralnej 1-5 RMB, zestaw w Mc Donald's 20 RMB, piwo w sklepie 2-10 RMB, kartka pocztowa do Polski 6 RMB, paczka papierosów 15-30 RMB, prawdziwa chusta jedwabna 50-100 RMB.

Specyfiką turystyki w Chinach jest dołączanie do programu zwiedzania wizyt w lokalnych fabrykach i manufakturach, gdzie można zakupić różne towary (np. perły, jedwabie, nefryty). Są to placówki państwowe, gdzie ceny nie należą do najniższych, lecz jakość i oryginalność produktów jest gwarantowana. Może się zdarzyć, że na bazarach i targowiskach podobne rzeczy znajdą Państwo w niższych cenach. Jakość oferowanych tam produktów może jednak budzić wątpliwości.

Ideą CT Poland jako biura specjalizującego się w organizacji wycieczek do Chin jest jak najpełniejsza prezentacja odwiedzanego kraju. Wiele imprez oferowanych przez inne biura jako opcjonalne punkty programu, u nas wliczone są w cenę imprezy. Bogate programy stwarzają stosunkowo mało okazji do ich fakultatywnego uzupełniania. Oferowane na miejscu fakultety stanowią propozycję lokalnych przewodników i mogą odbywać się tylko pod warunkiem zrealizowania głównych punktów programu. Cena wycieczek fakultatywnych uzależniona jest od ilości osób  w nich uczestniczących. Podczas Trasy Perły Chin oferujemy w poniższych miejscach następujące wycieczki fakultatywne:

Klasztor Szaolin – pokaz kong fu w wykonaniu uczniów jednej ze szkół walk

Szanghaj – krótki rejs po rzece Huangpu

Yangshuo – wycieczka rowerowa po okolicy połączona ze spływem rzeką bambusową tratwą lub wycieczka meleksami po okolicach miasteczka

Lijiang – wieczorny koncert tradycyjnej orkiestry

Kunming – Impresja z Yunnanuprzedstawienie taneczno-muzyczne

Makau – zwiedzanie miasta, podróż wodolotem z Hongkongu w obie strony

Koszt wszystkich wycieczek to 310-340 USD (w tym 190 USD – wycieczka do Makau) w zależności od terminu i liczby uczestników.

 

Podczas pobytu w Yangshuo istnieje możliwość spływu rzeką Yulong oraz przejażdżki rowerem po okolicznych wioskach. Mimo iż nie są to sporty uważane przez ubezpieczyciela za sport wysokiego ryzyka (tak jak np. sporty motorowodne, wspinaczka górska lub skałkowa, rafting i wszystkie jego odmiany, nurkowanie, kitesurfing itp.), radzimy zachować szczególną ostrożność podczas ich uprawiania.

Część kwoty, płatnej w Chinach pierwszego dnia wycieczki na ręce pilota, przeznaczona jest na zwyczajowe napiwki dla lokalnych przewodników oraz kierowców. W cenę wycieczki nie są wliczone napiwki za usługi bagażowe w hotelach (ok. 1 USD/każdorazowo/szt. bagażu). Poza branżą turystyczną dawanie napiwków nie jest w Chinach powszechnie przyjęte, jednak podczas korzystania z taksówki można zostawić kierowcy niewielką resztę.

Językiem urzędowym jest język chiński - dialekt mandaryński (putonghua, oparty na dialekcie pekińskim). Przeciętny Chińczyk spotkany na ulicy nie posługuje się językiem angielskim. Języka tego nie znają zazwyczaj również taksówkarze. Po angielsku, przynajmniej w podstawowym zakresie, mówi zazwyczaj obsługa hotelowa oraz sprzedawcy na większych bazarach, nastawionych na turystów z zagranicy. Język angielski jest również językiem, jakim posługują się lokalni przewodnicy podczas wycieczki oraz w dużej części mieszkańcy Hongkongu. W Makau językami urzędowymi są chiński i portugalski, angielski jest jednak powszechnie znany.

Znajomość języka angielskiego w Tybecie jest wśród ludności lokalnej niewielka.

220V / 50Hz. W niektórych hotelach potrzebna jest przejściówka, którą można wypożyczyć w hotelu. Typy wtyczek, spotykane w Chinach:

  

Polskie telefony komórkowe posiadające roaming działają a zasięg jest niemal wszędzie, poza kilkoma miejscami gdzie sygnał może być nieco słabszy (np. na tarasach ryżowych w Longsheng).

Niektórzy polscy operatorzy oferują w Chinach dostęp do internetu w komórce. Prosimy dowiadywać się u swoich operatorów o stawki połączeń. Można również dzwonić do Polski z telefonów hotelowych. Minuta połączenia kosztuje najczęściej około 5 PLN (z komórki ok. 8 PLN). We wszystkich hotelach jest dostępne wi-fi, w niektórych korzystać z wifi bezpłatnie można jednak tylko w hotelowym lobby. Korzystanie w pokojach jest dodatkowo płatne (10-30 USD/dobę).

Należy pamiętać, że w Chinach dostęp do niektórych stron jest zablokowany (m.in. Facebook, Yahoo, Google, Gmail, Youtube) i korzystanie z nich bez zainstalowanego bezpłatnego lub płatnego oprogramowania VPN nie jest możliwe. Zainstalowanie oprogramowania VPN na terenie Chin nie jest możliwe, można zrobić to wyłącznie będąc poza terytorium ChRL.

Zakup lokalnej karty sim możliwy jest tylko po okazaniu chińskiego dowodu tożsamości.

Ze względu na sytuację ekonomiczną, w Tybecie mogą zdarzać się przerwy w dostawie prądu.

Chiny są krajem bezpiecznym i życzliwym dla gości z zagranicy. Przestępczość w Chinach jest stosunkowo niska. Należy jednak zachować ostrożność w miejscach uczęszczanych przez turystów oraz w środkach komunikacji (zdarzają się kradzieże kieszonkowe oraz przypadki wydania fałszywych banknotów). Wartościowe przedmioty i gotówkę należy trzymać przy sobie bądź w zamkniętym sejfie w pokoju lub w sejfie w recepcji. Zarówno biuro jak i hotel nie odpowiadają za wartościowe rzeczy pozostawione poza sejfem w pokoju hotelowym. 

Korzystając z taksówki prosimy pamiętać o zabraniu paragonu wydawanego przez kierowcę. W przypadku pozostawienia czegokolwiek w taksówce umożliwi to identyfikację pojazdu.

 

Tybet jest regionem bardzo wrażliwym politycznie. Wiele osób w Polsce wyraża opinie o niepodległości Tybetu, aczkolwiek należy pamiętać, że nie jest to stanowisko zbieżne z opinią władz chińskich i wyrażanie takich opinii w Tybecie, zwłaszcza publicznie, może sprowadzić problemy, zarówno na turystę jak przede wszystkim na jego przewodnika i agencję turystyczną. Karą może być m.in. odebranie licencji przewodnickiej.

Zabronione jest posiadanie flag Tybetu, wizerunków XIV Dalajlamy i XI Panczenlamy (również w przewodnikach książkowych, które mogą być zarekwirowane).

 

Psy tybetańskie zachowują się dość swobodnie, należy unikać bliższych z nimi kontaktów i wieczornych spacerów, zwłaszcza w nieoświetlonych miejscach.

Wyjeżdżających do Chin nie dotyczą obowiązkowe szczepienia. Do zalecanych szczepień należą wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonica, tężec i polio, a także dur brzuszny. Chinach obecnie nie ma zagrożenia malarią.

W razie potrzeby skorzystania z miejscowych usług medycznych należy zgłosić się do pilota, bądź bezpośrednio do centrum alarmowego Ubezpieczyciela (numer telefonu znajdą Państwo na polisie, którą przekaże Państwu pilot wycieczki).

Na wypadek konieczności skorzystania z porady medycznej lub hospitalizacji koszty do 100 EUR z reguły pokrywa sam poszkodowany. Rachunki (należy pamiętać, aby zawsze o nie poprosić) rozliczane są po powrocie do Polski. Przed podróżą zalecamy wykonanie wszelkich niezbędnych badań oraz przeglądu stomatologicznego.

 

Tybet obejmuje regiony położone średnio powyżej 4000 m n.p.m. Choroba wysokościowa to jedno z najpoważniejszych zagrożeń, jakie czekać mogą na turystę w Tybecie. Pojawia się, gdy zbyt szybko znajdziemy się na dużej wysokości lub gdy zbyt szybko zwiększamy wysokość, nie zachowując odpowiedniego czasu na aklimatyzację. Łagodne objawy choroby wysokościowej pojawić się mogą już na wysokości 2 000 m n.p.m., na wysokości 3 500 m n.p.m. odczuwa je niemal każdy, bez względu na to czy był wcześniej na podobnych wysokościach czy nie. Choroba wysokościowa pojawia się na skutek zbyt dużego ciśnienia w komórkach. Skutkiem może być obrzmienie mózgu i śmierć. Do lekkich objawów należą ból głowy, nudności, brak apetytu i ogólne osłabienie. Nieleczone, objawy te z reguły ustępują po kilku dniach, zdarza się jednak, że dolegliwości te odczuwalne są przez cały okres pobytu na dużej wysokości.

W przypadku ostrych bólów głowy oraz zaostrzonych objawów choroby wysokościowej, takich jak zawroty głowy czy halucynacje jednym lekarstwem jest natychmiastowe zwiezienie chorego na niżej położone tereny. W niektórych przypadkach pomocne mogą być dostępne na receptę leki, przepisane przez lekarza.

W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt z lekarzem.

Ze względów praktycznych wskazane jest zabranie najczęściej stosowanych w domu leków. Apteczka podróżna powinna zawierać środki przeciw komarom, dezynfekujące, plastry, leki przeciw biegunce i przeziębieniu.

Leki zażywane regularnie (codziennie lub co kilka dni) należy ZAWSZE wkładać do bagażu podręcznego). Jeśli w bagażu podręcznym planują Państwo przewozić igły do podawania leku, wówczas niezbędne będzie zaświadczenie w języku polskim i angielskim wydane przez lekarza, zaświadczające o konieczności podania leku, poświadczone pieczątką.

Chiny są krajem bezpiecznym, ale różnica flory bakteryjnej może być kłopotliwa dla osób o zwiększonej wrażliwości. Należy pamiętać, aby często myć i dezynfekować ręce, unikać dotykania twarzy i obgryzania paznokci oraz nawykowego obgryzania różnych rzeczy np. długopisów.

Tempo zwiedzania dostosowane jest do kondycji przeciętnego turysty. W okresie letnim wilgotność i upał mogą jednak osłabić wytrzymałość. Należy pić dużo płynów, najlepiej wody lub zielonej herbaty.

Aby ustrzec się chorób należy dbać o higienę osobistą, unikać żywności niewiadomego pochodzenia i pić wyłącznie napoje zamknięte fabrycznie. Prosimy unikać napojów z lodem, bowiem lód rzadko robiony jest na bazie butelkowanej wody. Przez otwarciem butelki nalezy zwrócić uwagę, czy nie była ona naruszona.

Z pewnością przydadzą się środki pozwalające szybko zdezynfekować dłonie – żele, chusteczki.

Woda z kranu nadaje się do mycia zębów. Nie zaleca się jej spożywania. Owoce należy spożywać po ich umyciu i obraniu ze skórki.

Jedząc na ulicy powinno się zwrócić uwagę czy sprzedawca ma rękawiczki (jeśli serwuje jedzenie rękoma) oraz czy zachowane są inne podstawowe zasady higieny.

Latem w większości regionów Chin słońce operuje bardzo silnie. Prosimy o zabranie ze sobą środków z wysokim filtrem chroniących przed słońcem. Przyda się również czapka lub chustka oraz okulary przeciwsłoneczne.

Ze względu na wysokość, siła operowania promieni słonecznych w Tybecie jest dużo większa. Oprócz okularów przyda się również dobry krem i pomadka nawilżająca do ust.

We wszystkich hotelach i restauracjach serwujących kuchnię zachodnią spotkać można toalety w stylu zachodnim. W restauracjach chińskich, na stacjach paliwowych, czy w zwiedzanych obiektach toalety mają charakter azjatycki (tzw. kucany). Toalety publiczne są bardzo powszechne i niektóre z nich płatne (0,5 – 1 RMB). W toaletach publicznych brak jest papieru toaletowego.

Jet lag to typowa dolegliwość podczas przekraczania kilku stref czasowych w krótkim czasie. Charakteryzuje się ogólnym zmęczeniem, sennością i rozdrażnieniem.

Oto kilka rad, które pomogą Państwu przyzwyczaić się szybko do nowej strefy czasowej.

 1. Zaraz po wejściu do samolotu przestawić zegarek na czas obowiązujący w miejscu docelowym.
 2. Od początku jeść i odpoczywać według czasu obowiązującego w miejscu docelowym.
 3. Podczas nocnych przelotów spać jak najwięcej.
 4. Unikać ciężkich potraw oraz dużych ilości alkoholu.
 5. Podczas lotu warto co jakiś czas wstawać i robić lekkie ćwiczenia ruchowe.
 6. Po przylocie unikać drzemki w ciągu dnia i położyć się spać według nowego czasu.

Uczestnik imprezy organizowanej przez Biuro Podróży CT Poland jest ubezpieczony w  Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska S.A. Ubezpieczenie obejmuje pokrycie kosztów leczenia i pomoc w podróży (assistance) do 100 000 PLN na każde zdarzenie (w tym, na podstawie dodatkowej umowy zawartej pomiędzy Biurem Podróży CT Poland a TUiR Allianz, ryzyko zaostrzeń i powikłań chorób przewlekłych); wypłatę świadczenia związanego z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu z tytułu następstwa nieszczęśliwego wypadku do 10000 PLN; pokrycie kosztów utraty lub opóźnienia dostarczenia bagażu podróżnego do 1000 PLN. Szczegółowe informacje można znaleźć w „Ogólnych warunkach ubezpieczenia w podróży zagranicznej GLOBTROTER”. Prosimy o dokładne zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia, w szczególności z częścią „Wyłączenia odpowiedzialności”.

Obywatele RP udający się do Chin muszą posiadać ważną wizę pobytową (turystyczną lub biznesową). Wyjazd do Hongkongu i/lub Makau oznacza opuszczenie granic ChRL i unieważnia wizę jednokrotną. Brak ważnej wizy karany jest grzywną do 1000 USD.

Wiza i pośrednictwo wizowe wliczone jest w cenę wycieczki. W celu uzyskania wizy należy na 40 dni przed rozpoczęciem wycieczki dostarczyć do naszego biura paszport, wypełniony wniosek wizowy oraz 1 zdjęcie. Procedura wizowania trwa ok. 10 dni. Po owizowaniu paszport pozostaje w biurze i otrzymają go Państwo z rąk pilota na lotnisku, jednak może być odebrany w naszym biurze lub odesłany na wskazany adres na koszt odbiorcy. Należy pamietać wówczas, aby zabrać go ze sobą jadąc na lotnisko.  

Obywatele RP udający się do Hongkongu lub Makau do 90 dni pobytu nie mają obowiązku posiadania wizy.

Pozwolenie na wjazd od Tybetu uzyskiwane jest na podstawie ważnej wizy chińskiej. Pozwolenie obejmuje wszystkie miejsca, które wolno grupie turystycznej odwiedzić. Niemożliwa jest więc zmiana programu w trakcie zwiedzania. W każdym miejscu niezbędna jest również rejestracja w miejscowym Biurze Bezpieczeństwa Publicznego. Po zebraniu paszportów, procedury tej dopełni w Państwa imieniu lokalny przewodnik.

Nie wolno wwozić narkotyków, broni, amunicji i materiałów wybuchowych, waluty chińskiej, publikacji uznawanych przez prawo chińskie za szkodliwe (w tym pornografii i wydawnictw krytykujących władze i ustrój ChRL a także wydawnictw w wizerunkiem XIV Dalajlamy).

Do Chin nie wolno także wwozić świeżej żywności (owoce, wędliny, kanapki itp.). W przypadku kontroli na lotnisku docelowym produkty te mogą zostać skonfiskowane.

Nie wolno wywozić chińskiej waluty, dzieł sztuki, rzadkich wydawnictw, wyrobów z kamieni szlachetnych oraz samych kamieni szlachetnych bez certyfikatu zakupu. Nie są poza tym znane

żadne restrykcje celne, które odbiegałyby od powszechnie przyjętych norm iędzynarodowych. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy na dzień pobytu.

Skrócone przepisy celne i dewizowe dotyczące RP znajdą Państwo tutaj.

UWAGA: przepisy celne Hongkongu pozwalają na wwiezienie bez cła do 19 sztuk papierosów na osobę.

Prosimy pamiętać, że do Polski nie wolno wwozić żadnych pamiątek z zagrożonych gatunków zwierząt i roślin, w tym także muszli.

Na terenie Tybetu wiele miejsc objętych jest zakazem lub dodatkową opłatą za fotografowanie. Opłaty te wynoszą od 5, 10 USD nawet do 100 USD, w zależności od miejsca. Opłaty najczęściej dotyczą tylko jednej sali, czasem całego obiektu. W niektórych świątyniach czy klasztorach nie wolno robić zdjęć. Warto pamiętać, że opłata za zdjęcia jest jedynym sposobem dofinansowania klasztoru. W żadnych okolicznościach nie należy robić zdjęć obiektom wojskowym, lotniskom, żołnierzom czy policjantom. Grozi to upomnieniem, zniszczeniem filmu lub karty a nawet karą więzienia.

29 dni

Perły Chin - dookoła Państwa Środka

Cena za osobę:

7706 3340