Spełnienie marzeń o wolności i bezkresie. Noce spędzone w jurtach na trawiastym stepie sprawią, że czas na chwilę się zatrzyma. Odwiedź ojczyznę Czyngis-chana, największego wojownika wszechczasów i poznaj jego historię.


Dla kogo: trasa dla każdego, kto chciałby poobcować z przyrodą i ludżmi. Idealnie sprawdzi się dla fotografów.


 Intensywność: trasa dla każdego, bez specjalnych wymagań kondycyjnch.


ATUTY tej WYCIECZKI

  • Piękna natura Mongolii - stepy, piaski-słynna pustynia Gobi, jeziora np. Chubsugal-największe w Mongolii, góry.
  • Liczne atrakcjie takie jak przejażdzki na wielbłądzie, pokaz tradycyjnych tańsców mongolskich, kapiel w gorących żródłach.
  • Zakwaterowanie w jurtach.
  • Unikalna kuchnia mongolska - skosztować będzie można różnego rodzaju mięs np. baraniny, oraz słodkiego jogurtu, suszonego sera czy sławnego kumysu.
  • Ubezpieczenie kosztów leczenia obejmuje ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych.
  • Przeloty, przejazdy i bilety wstępu w cenie! 

 

 

      • 1 dzień

        WYLOT Z WARSZAWY

        Spotkanie z pilotem i grupą na lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot do Ułan Bator z przesiadką.

          
      • 2 dzień

        UŁAN BATOR

        Przylot do stolicy Mongolii – Ułan Bator. Wizyta w Narodowym Muzeum Historii Mongolii, które posiada bardzo bogate zbiory archeologiczne, historyczne i etnograficzne. Kolacja z pokazem tradycyjnych tańców mongolskich. Nocleg w Ułan Bator.

             
      • 3 dzień

        Ułan Bator / Dalandzadgad

        Przelot do Dalandzadgad, największego miasta południowej części pustyni Gobi. W tym miejscu przesiądziemy się do mniejszych samochodów, którymi podróżować będziemy do końca trwania wycieczki. Miasto Dalandzadgad położone jest pośrodku obszarów półpustynnych, a w bliskiej jego odległości znaleziono wiele skamielin dinozaurów, które teraz oglądać można w mongolskich muzeach. Przejazd do oddalonej o 40 km (przejazd 1,5 godz.) Doliny Yolyn Am w masywie Gurwan Sajchan, którego nazwa oznacza Trzy Piękności Gobi i który leży na terenie Atłaju Gobijskiego. Nocleg w jurcie na terenie Gobi.

              
      • 4 dzień

        Gobi / wydmy Khongor

        Przejazd w okolice tzw. śpiewających wydm Khongor, ciągnących się na długości 180 km i sięgających ponad 300 m n.p.m. (180 km; przejazd ok. 5 godz.). Przejazd przez bezdroża Gobi będzie również okazją do odwiedzin mongolskiego domostwa. Popołudniem wejdziemy na wydmy (wejście ok. 300 m), aby podziwiać unikalny krajobraz tej części Mongolii. Dla chętnych możliwość przejażdżki na wielbłądzie. Nocleg w jurcie na terenie Gobi.

             
      • 5 dzień

        Gobi / Bajandzag / Ongi

        Przejazd do Bajandzag (170 km; przejazd ok. 4 godz.), który słynie z kształtnych klifów (słynne Czerwone Klify) i urwisk wyrzeźbionych w piaskowcu. Znajdziemy tu typowy pustynny krajobraz, ale i drobne zagajniki. W tej okolicy znaleziono również skamieniałe jaja dinozaurów, kości oraz inne pozostałości tych ogromnych gadów prowadząc pierwsze mongolskie wykopaliska. Po drodze odwiedzimy również pozostałości klasztoru Ongi (140 km; przejazd ok. 3 godz.). Nocleg w jurcie na terenie Gobi

         

            
      • 6 dzień

        Bajandzag / Karakorum

        Przejazd do Karakorum (240 km; przejazd 7 godz.), stolicy regionu changajsko-chentejskiego, czyli środkowej i północnej Mongolii. Karakorum założone przez legendarnego Czyngis-chana było niegdyś stolicą Imperium Mongolskiego. Największą atrakcją miasta jest klasztor Erdene Dzuu, gdzie znajdowała się pierwsza świątynia buddyjska w kraju. Obecnie w klasztorze oglądać można liczne thanki, czyli malowidła religijne na jedwabiu, maski, używane podczas rytualnego tańca religijnego cham i posągi buddyjskie. Oglądanie pozostałości starożytnego miasta Karakorum. Nocleg w jurcie.

            
      • 7 dzień

        Karakorum / Park Narodowy Terkhiin Tsagaan

        Przejazd nad Terkhiin Tsagaan, zwane również Jeziorem Białym (300 km; przejazd ok. 6 godz.). Jezioro uformowane zostało na skutek zapory powstałej z wypływającej z wulkanu lawy. Droga prowadzi brzegiem rzeki Chuluut, płynącej przez bazaltowy kanion rozciągający się na długości 100 km. W trakcie przejazdu widać będzie również góry Khorgo. Nocleg w jurcie.

         

            
      • 8 dzień

        Park Narodowy Terkhiin Tsagaan / jezioro Zuun

        Spacer w okolicach gór Khorgo. Dotrzemy do mierzącego 200 m szerokości i 100 m głębokości imponującego wulkanu. Stoki krateru pokryte są modrzewiem syberyjskim. Przejazd w okolice jeziora Zuun (140 km; przejazd 3 godz.), słonowodnego jeziora, położonego na wysokości 2000 m n.p.m., dodatkowo popularnego miejsca na obserwacje ptaków. Popołudniem krótki trekking po okolicznym stepie. Nocleg w jurcie.

            
      • 9 dzień

        jezioro Zuun / Moron / jezioro Chubsugul

        Przejazd do Moron, stolicy regionu Chovsgol, położonego w dolinie rzeki Delgermoron (125 km; przejazd 3 godz.). Po lunchu dalszy przejazd nad jezioro Chubsugul, uznawane za najpiękniejsze jezioro w Mongolii (110 km; przejazd 1,5 godz.). Znajduje się ono w strefie tajgi syberyjskiej. Można oglądać tam świetlistą tajgę modrzewiową, dającą schronienie wilkom, rysiom, niedźwiedziom brunatnym i innym zwierzętom. Czas wolny nad jeziorem można przeznaczyć na spacery bądź fakultatywne przejażdżki konne. Nocleg w jurcie nad jeziorem

            
      • 10 dzień

        Jezioro Chubsugul

        Wycieczka w okolicy jeziora Chubsugul daje okazję do obserwacji życia lokalnych mieszkańców, sposobu budowania namiotów, uprawy roli i hodowli zwierząt. Podczas wycieczki będzie możliwość spróbowania słynnej herbaty z dodatkiem mleka, masła i soli. Wybierzemy się również nieco dalej, aby odwiedzić jedną z rodzin, wiodącą tradycyjny styl życia hodowców reniferów. Nocleg w jurcie w okolicach jeziora.

          
      • 11 dzień

        Jezioro Chubsugul / Uran Togoo

        Przejazd przez stepy do obozowiska Uran Togoo, położonego w regionie gór Uran Togoo (ok. 350 km). Góry Uran Togoo to obszar chroniony, wszystkie wzniesienia w tym regionie noszą ślady aktywności wulkanicznej. Nocleg w jurcie.

              
      • 12 dzień

        Uran Togoo / Amarbayasgalant

        Przejazd do Amarbayasgalant, gdzie znajduje się klasztor będący jednym z trzech największych ośrodków buddyjskich w Mongolii (350 km; przejazd 6 godz.). Klasztor, którego nazwę tłumaczyć można jako „klasztor spokojnego szczęścia” położony jest w dolinie Iven, niedaleko rzeki Selenge. Założony został z rozkazu cesarza Yongzhenga, jako miejsce ostatniego spoczynku Zanabazara, ważnego nauczyciela buddyjskiego służącego cesarzom chińskim. Poświęcony jest Buddzie Przyszłości – Majtrei. Dziś objęty jest patronatem UNESCO. Nocleg w jurcie.

            
      • 13 dzień

        Amarbayasgalant / Ulan Bator

        Powrót do Ułan Bator. Popołudniem rozpoczniemy obchody festiwalu Naadam poprzez obejrzenie dorocznego Deeltei Mongol, parady podczas której można podziwiać tradycyjne mongolskie stroje. Nocleg w Ułan Bator.

              
      • 14 dzień

        Ułan Bator – Festiwal Naadam

        Naadam to najważniejszy festiwal w Mongolii, celebrowany w każdym niemal miejscu w Mongolii. Najbardziej uroczyste obchody mają jednak miejsce w stolicy. Ceremonię otwiera prezydent, zgromadzeni goście mogą obserwować grupy rekonstrukcyjne, przebranych w stroje z epoki aktorów i ich popisy. Ceremonia otwarcia to niezwykle uroczyste show, pełne muzyki, tańców i zabaw. Kolejnym punktem są zawody zapaśnicze, w których udział bierze nawet 1000 sportowców, po których następują zawody łucznicze. Wszystko okraszone dźwiękami zachwyconych widzów. Wieczorem uroczysta gala w restauracji. Nocleg w hotelu.

          
      • 15 dzień

        Ułan Bator – Festiwal Naadam

        Kolejny dzień obchodów Naadam to wyścigi konne. Mają one miejsce na słynnym polu Khuu Doloon Khudag. Jeźdźcy podzieleni na 7 kategorii wiekowych, w zależności od wieku konia, ścigają się na dystansie od 15 do 35 kilometrów. Ceremonia wręczenia nagród kończy obchody najważniejszych dni w Mongolii. Nocleg w Ułan Bator.

              
        • 16 dzień

          Wylot z Mongolii

          Transfer na lotnisko i przelot do Warszawy z przesiadką.

            

 

Cena obejmuje:

  1. Przelot na trasie Warszawa - Ułan Bator - Warszawa przez jeden z portów lotniczych oraz przeloty Ułan Bator - Moron - Ułan Bator.
  2. Przejazdy wg programu autokarami. Poza Ułan Bator przejazdy japońskimi minivanami z napędem na 4 koła.
  3. Zakwaterowanie w Ułan Bator w hotelu **** w pokoju 2-os. z łazienką i klimatyzacją (2 osoby w pokoju). Poza Ułan Bator zakwaterowanie w jurtach (dostępne są jutry 1 os. oraz  2-os.).
  4. Bilety wstępu do obiektów wymienionych w programie.
  5. Opiekę polskiego pilota na całej trasie wycieczki i lokalnych przewodników w czasie zwiedzania.
  6. Posiłki (ilość wskazuje cyfra w ikonce przy każdym dniu programu).
  7. Ubezpieczenie KLiA (w tym ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych), NNW i bagażu.
  8. Opłaty lotniskowe oraz opłaty za wystawienie biletów.
  9. Opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
  10. Opłatę na Turystyczny Fundusz Pomocowy.
  11. Podatek VAT.

 

Cena nie obejmuje:

  1. Napojów do posiłków.
  2. Napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców (80 USD płatne w Mongolii).
  3. Udziału w wycieczkach i zajęciach fakultatywnych nie objętych programem zwiedzania.
  4. Ewentualnych opłat za fotografowanie i filmowanie.
  5. Usług tragarzy na dworcach kolejowych, lotniskach i w hotelach.

 

Uwagi i charakterystyka trasy:

Grupa min 10 osób, maksymalnie 16 osób plus pilot.

 

Od obywateli RP są wymagane wizy.

Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski oraz posiadać co najmniej 1 wolną stronę.

Standardowe ubezpieczenie CT Poland w podróży w zakresie kosztów leczenia wynosi 100 000 EUR

W przypadku chęci podniesienia sumy ubezpieczenia do 300 000 EUR prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta:

info@ctpoland.com.pl, tel. 22 6545133

Biuro Podróży CT Poland gwarantuje swoim klientom stałość cen po zawarciu umowy uczestnictwa. Podane ceny uwzględniają wszystkie koszty związane z udziałem w wycieczkach CT Poland

 

ANKIETA ANONIMOWA,     CZERWIEC  2019    OCENA 5/5

Przeloty bardzo dobre. Hotel w Ułan Bator dobry, z dobrą lokalizacją i standardem, jutry dobre i bardzo dobre, w jednym miejscu były nawet domki z łazienkami - wspaniałe! Tseku była znakomitą przewodniczką. Wspaniała znajomość historii i kultury Mongolii jak i troska o wszysktich. Wyprawa była intensywna ale odległości i drogi determinują tempo. Program oceniam jako bardzo dobry. Ogromna troska pilota i przewodniczki. Wiele miejsc i atrakcji przeszło moje oczekiwania. Jesyną irytacją był jeden malkontent, który powinien siedzieć w domu a nie podróżować.   

 

ANKIETA ANONIMOWA     CZERWIEC 2019    OCENA 4/5 

Generalnie noclegi były dobre, lepsze niż myślałam. Atrakcję pozaprogramową - odwiedziny szkoły mongolskiej oceniam jako stratę czasu, ale udział w święcie renifera to był bardzo dobry pomysł. Fajnie, że zorganizowano nam uczestnictwo w tym święcie.    

 

ANKIETA ANONIMOWA     CZERWIEC 2019    OCENA 4+/5  

Wg mnie organizator powinien zadbać o więcej spotkań z lokalną ludnością i poznania codziennego życia. Dzięki przewodniczce mogliśmy poznać szkołę, mistrzynię w pisaniu pismem mongolskim oraz lokalny Nadaam, bazary z lokalną żywnością.    

 

ANKIETA ANONIMOWA     CZERWIEC 2019    OCENA 5/5  

Przeloty oceniam jako bardzo dobre. Hotele i jutry jako bardzo dobre, jedzenie super wszędzie. Świetni, przemili kierowcy. Przemiła pani przewodniczka, o dużej wiedzy i cierpliwości, wysokiej kulturze osobistej. Super impreza!    

 

PANI LIDIA  (wrzesień 2016) 

Wyjazd oceniam jako dobry, umiejętność posługiwania się językiem obcym, kontakt z grupą i kulturę osobista pilotki Moniki oceniam bardzo wysoko. Wybierając imprezę kierowałam się rekomendacją znajomych. Wybierając się w kolejną podróż z pewnością wezmę pod rozwagę ofertę biura.   

 

PANI ANNA  (wrzesień 2016) 

Hotele i jutry oceniam jako bardzo dobre, z wyjątkiem jednej bo zaplecze sanitarne było słabe. Jedznie bardzo dobre, perfekcyjny przewodnik na miejscu - Inga i pilot polski - Monika. Organizacja wyjzdu bardzo dobra, obsługa i przejazd minivanami, troska kierowcy - super!   

 

  twoja opinia może być następna :)

Po przylocie do Mongolii pilot zbierze pieniądze przeznaczone na zwyczajowe napiwki dla lokalnych przewodników oraz kierowców. W cenę wycieczki nie są wliczone napiwki za usługi bagażowe. Poza branżą turystyczną dawanie napiwków nie jest w Mongolii powszechnie przyjęte.

Podróżując po Mongolii musimy pamiętać, że jesteśmy tylko gośćmi i że regulacje tego kraju zostały stworzone w oparciu o miejscowe realia a nie dla wygody turystów.

Turystyka jest jednak bardzo ważną gałęzią przemysłu dla Mongoli i rząd oraz lokalna administracja kładą duży nacisk, aby turystów było coraz więcej i aby zapewnić im szeroki wachlarz możliwości, zarówno jeśli chodzi o zakwaterowanie, transport i zwiedzanie. Podróżując po Mongolii należy pamiętać, aby:

  1. Minimalizować skutki naszego pobytu.
  2. Nie śmiecić, nawet jeśli miejscowi to robią.
  3. Nie robić zdjęć ludziom, jeśli sobie tego nie życzą.
  4. Nie niecierpliwić się, jeśli np. sprzedawca nie rozumie o co nam chodzi.
  5. Przestrzegać prawa danego regionu oraz lokalnych zwyczajów.
  6. Szanować inne zwyczaje, nawet jeśli ich nie rozumiemy.
  7. Okazywać szacunek w miejscach kultu religijnego, zachować ciszę, jeśli takie są regulacje w danym miejscu.

Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Pekinie (Chiny).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Chińskiej Republice Ludowej

Chińska Republika Ludowa, Pekin, 1 Ritan Lu, Jianguomenwai, 100600

Cudzoziemiec przebywający w  Namibii czasowo może wymienić i wywieźć z kraju jedynie taką sumę dewiz, która nie przekracza kwoty zadeklarowanej przy wjeździe oraz wartości legalnie uzyskanych zarobków. Służby celne mają prawo nie dopuścić do wywiezienia nie udokumentowanych dewiz. Można przywieźć bez cła rzeczy osobiste, 400 papierosów, 50 cygar, 250 g tytoniu, 2 litry wina, 1 litr mocniejszego alkoholu, 50 ml perfum, 250 ml wody toaletowej oraz upominki do wartości ok. 80 USD. Wyroby alkoholowe i tytoniowe mogą być przewożone jedynie przez osoby które ukończyły 18 lat. Pewne artykuły, takie jak nasiona, kwiaty, owoce, miód, margaryna, olej roślinny, zwierzęta, ptactwo, drób, produkty mleczarskie, gatunki roślin i zwierząt będących pod ochroną, mogą być przewożone tylko za posiadaniem odpowiedniego pozwolenia.

Całkowitym zakazem objęty jest wywóz kości słoniowej oraz skór i innych części zwierząt. Zakazane jest posiadanie surowych (nieoszlifowanych) diamentów.

Obywatele RP udający się do Mongolii nie muszą posiadać wizy.

Uczestnik imprezy organizowanej przez Biuro Podróży CT Poland jest ubezpieczony w  Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska S.A. Ubezpieczenie obejmuje pokrycie kosztów leczenia i pomoc w podróży (assistance) do 100 000 PLN na każde zdarzenie (w tym, na podstawie dodatkowej umowy zawartej pomiędzy Biurem Podróży CT Poland a TUiR Allianz, ryzyko zaostrzeń i powikłań chorób przewlekłych); wypłatę świadczenia związanego z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu z tytułu następstwa nieszczęśliwego wypadku do 10 000 PLN; pokrycie kosztów utraty lub opóźnienia dostarczenia bagażu podróżnego do 1000 PLN. Szczegółowe informacje można znaleźć w „Ogólnych warunkach ubezpieczenia w podróży zagranicznej GLOBTROTER”. Prosimy o dokładne zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia, w szczególności z częścią „Wyłączenia odpowiedzialności”.

Latem w większości regionów Mongolii słońce operuje bardzo silnie. Prosimy o zabranie ze sobą środków z wysokim filtrem chroniących przed słońcem. Przyda się również czapka lub chustka oraz okulary przeciwsłoneczne.

Aby ustrzec się chorób należy dbać o higienę osobistą, unikać żywności niewiadomego pochodzenia i pić wyłącznie napoje zamknięte fabrycznie. Prosimy unikać napojów z lodem, bowiem lód rzadko robiony jest na bazie butelkowanej wody. Przez otwarciem butelki nalezy zwrócić uwagę, czy nie była ona naruszona.

Z pewnością przydadzą się środki pozwalające szybko zdezynfekować dłonie – żele, chusteczki.

Woda z kranu nadaje się do mycia zębów. Nie zaleca się jej spożywania. Owoce należy spożywać po ich umyciu i obraniu ze skórki.

Jedząc na ulicy powinno się zwrócić uwagę czy sprzedawca ma rękawiczki (jeśli serwuje jedzenie rękoma) oraz czy zachowane są inne podstawowe zasady higieny.

Mongolia jest krajem bezpiecznym, ale różnica flory bakteryjnej może być kłopotliwa dla osób o zwiększonej wrażliwości. Należy pamiętać, aby często myć i dezynfekować ręce, unikać dotykania twarzy i obgryzania paznokci oraz nawykowego obgryzania różnych rzeczy np. długopisów.

Tempo zwiedzania dostosowane jest do kondycji przeciętnego turysty.

Ze względów praktycznych wskazane jest zabranie najczęściej stosowanych w domu leków. Apteczka podróżna powinna zawierać środki przeciw komarom, dezynfekujące, plastry, leki przeciw biegunce i przeziębieniu.

Leki zażywane regularnie (np. codziennie) należy zawsze umieszczać w bagażu podręcznym, przynajmniej dawki potrzebne na kilka pierwszych dni.

Jeśli w bagażu podręcznym planują Państwo przewozić igły do podawania leku, wówczas niezbędne będzie zaświadczenie wydane przez lekarza w języku polskim i angielskim  o konieczności podania leku, poświadczone pieczątką.

Wyjeżdżających do Mongolii nie dotyczą obowiązkowe szczepienia. Warto się zaszczepić przeciw WZW typu A i B oraz przeciw durowi brzusznemu i tężcowi. Wycieczki organizowane są w czasie letnim, tak więc szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu również jest wskazane. Warto zabrać ze sobą podręczną  apteczkę: leki przeciwbólowe, tabletki na ból gardła i przeziębienie oraz przeciw biegunce. Mogą przydać się również chusteczki odświeżające, plastry, bandaże i antybiotyk. Prosimy pamiętać o zabraniu leków, które zażywają Państwo regularnie. Należy pamiętać o kremie z filtrem i nakryciu głowy, temperatura może być wysoka. Na miejscu zalecamy przestrzegać zasad higieny i pić wodę wyłącznie przegotowaną lub butelkową.

W razie potrzeby skorzystania z miejscowych usług medycznych należy zgłosić się do pilota, bądź bezpośrednio do centrum alarmowego Ubezpieczyciela (numer telefonu znajdą Państwo na polisie).

Na wypadek konieczności skorzystania z porady medycznej lub hospitalizacji koszty do 100 EUR z reguły pokrywa sam poszkodowany. Rachunki (należy pamiętać, aby zawsze o nie poprosić) rozliczane są po powrocie do Polski. Przed podróżą zalecamy wykonanie wszelkich niezbędnych badań oraz przeglądu stomatologicznego.

Zagrożenie przestępczością pospolitą jest dość wysokie. Szczególnie dotyczy to Ułan Bator. Kradzieże kieszonkowe, wyrywanie torebek, kradzieże bagażu (m.in. na lotnisku Chinngis Khan) zdarzają się coraz częściej, podobnie jak napady rabunkowe na cudzoziemców w miejscach odosobnionych oraz w pociągach na trasie via Ułan Bator (linia z Zamyn Uud na granicy chińskiej do Sukhbaatar na granicy rosyjskiej). Odnotowano przypadki agresywnego zachowania, wyłudzania pieniędzy od podróżnych przez tzw. bagażowych na przejściu granicznym w miejscowości Sukhbaatar. Kradzieże kieszonkowe zdarzają się głównie w domach towarowych, zatłoczonych sklepach, w środkach komunikacji miejskiej (szczególnie w trolejbusach w Ułan Bator), na dworcach i lotniskach.

220V / 50Hz. W niektórych hotelach potrzebna jest przejściówka, którą można wypożyczyć w hotelu. Typy wtyczek, spotykane w Mongolii:

Poza Ułan Bator częsty brak zasięgu telefonów i brak internetu.

Językiem urzędowym jest język mongolski. W powszechnym użyciu jest również jęz. rosyjski. Język angielski jest również językiem, jakim posługują się lokalni przewodnicy podczas wycieczki.

Przeloty odbywają się samolotami rejsowymi z międzylądowaniem w jednym z portów lotniczych. Dokładne informacje o godzinach przelotów i zbiórce otrzymają Państwo na ok. trzy tygodnie przed wycieczką w liście, który wysyłamy e-mailem (jeśli podali go Państwo na umowie) lub pocztą. Podczas niektórych lotów na terenie Europy, linie lotnicze nie zapewniają posiłku oraz napojów. Wówczas istnieje możliwość kupienia kanapki na pokładzie za ok. 5 EUR/szt. Podczas długich rejsów do i z Azji serwowane będą dwa posiłki, w tym co najmniej jeden ciepły oraz zimne i ciepłe napoje.

Wybór miejsca w samolocie możliwy jest tylko podczas odprawy na lotnisku.

W Mongolii obowiązującą walutą jest tugrig (MNT). Najlepiej wymieniać dolary albo euro, a najlepszym do tego miejscem są kantory w stolicy. W stolicy również można wypłacić pieniądze z bankomatu (najlepiej używać wypukłej karty Visa,  może zdarzyć się że karta płaska zostanie odrzucona). W mniejszych miastach też ewentualnie znajdują się małe filie banków, gdzie można wymienić pieniądze. W niektórych przypadkach można zapłacić dolarami, ale wtedy trzeba uważać na kurs. Warto też zwrócić uwagę, by nie brać ze sobą starych banknotów - często są skupowane po gorszym kursie, lub wręcz sprzedawca odmawia ich wymiany.

Grupie towarzyszy licencjonowany polski pilot wycieczek, który spotyka się z grupą w dniu wylotu na lotnisku w Warszawie. W każdym mieście jest również przewodnik miejscowy posługujący się językiem chińskim i angielskim. W zwiedzanych miejscach polski pilot tłumaczy to, co o zabytkach opowiadają lokalni przewodnicy.

W Ułan Bator transfery autokarem, poza Ułan Bator japońskimi lub rosyjskimi minivanami z napędem na 4 koła.

 

SAMOLOTY

Zgodnie z programem wycieczki duże odległości pokonywać będą Państwo samolotami. Bilety na przeloty wewnętrzne będą w posiadaniu przewodnika lub pilota.

Podczas przelotów wewnętrznych korzystamy z różnych lokalnych lini (np. Aero Mongolia).

Na trasach wewnętrznych obowiązują te same zasady przewozu bagażu, co podczas przelotów międzynarodowych.

W hotelach śniadania serwowane są w postaci stołu szwedzkiego oferującego potrawy kontynentalne i lokalne, dania gorące i zimne. Pozostałe posiłki będzie okazja spróbować w lokalnych barach i restauracjach. W czasie pobytu na wsi można spróbować również posiłków przygotowanych przez lokalnych mieszkańców. Kuchnia mongolska jest prosta ale smaczna, dominuje w niej mięso (baranina) i produkty mączne. Latem nadarzy się okazja do spróbowania świeżego nabiału: słodkiego jogurtu, suszonego sera czy sławnego kumysu.

Najlepiej zabrać ze sobą zarówno gotówkę, jak i karty kredytowe. Nigdy jednak nie należy trzymać ich w jednym miejscu. Dobrze jest również gotówkę rozłożyć na cześci. Przyda się specjalna torebka zawieszana na szyi bądź pasek z kilkoma kieszeniami, gdzie można trzymać pieniądze. Bezwzględnie należy pilnować pieniędzy w takich sytuacjach jak przepakowywanie, zakupy czy wymiana waluty.

W okresie czasu letniego +6 godzin; w okresie zimowym +7 godzin. Na terenie całego kraju obowiązuje jedna strefa czasowa.

Mongolię charakteryzuje surowy, kontynentalny klimat. Zima jest długa, wietrzna i mroźna, z niewielkimi opadami śniegu. Na pustyni Gobi występują jedne z największych amplitud pomiędzy temperaturą w dzień a w nocy. Nasze wycieczki organizowane są w czasie najprzyjemniejszej pory roku -  gorącego, zielonego lata, które przypomina nasze lato. Średnia temperatura w tym czasie to +20 C w ciągu dnia.

   Średnie najwyższych (W) i najniższych (N) temperatur w wybranych miastach, podane w °C.

 

Miesiąc

Ułan Bator

Gogi

Moron

W

N

W

N

W

N

I

-16

-25

-9

-22

-15

-29

II

-11

-22

-2

-17

-9

-24

III

-3

-14

5

-9

0

-16

IV

7

-5

13

-1

9

-6

V

15

3

20

6

16

0

VI

20

9

26

12

21

8

VII

22

12

27

14

23

10

VIII

20

10

26

13

22

8

IX

14

3

20

7

16

0

X

6

-5

12

-2

8

-9

XI

-6

-16

2

-12

-4

-18

XII

-14

-22

-5

-18

-13

-25



Hotele, z których korzystamy w Ułan Bator na trasie to obiekty o standardzie 3*. Poza Ułan Bator zakwaterowanie w jurtach (tradycyjnych mongolskich namiotach). Wyposażenie jest skromne: dostępne są łazienki z prysznicami i WC (zazwyczaj wspólne). Jurty posiadają również restauracje, także pod namiotem. Najczęściej jest również prąd. Jurty są 2-osobowe. Wszystkie jednak przestronne, prosto urządzone lecz w bardzo dobrym standardzie. Jurty wyposażone są w wygodne łóżka, pościel, koce, drewniane krzesła, piecyk, mają także elektryczność. O czystość w jurtach dba obsługa. Dodatkowo w obozowisku znajduje się budynek restauracyjny oraz budynek z prysznicami, umywalkami i toaletami. Dostępna jest także gorąca woda. Budynek z prysznicami wyposażony jest w dostępne ręczniki i podstawowe kosmetyki w dozownikach. Na pustyni Gobi lepiej używać swoich ręczników, ponieważ bliskość pustyni nie pozwala na utrzymanie idealnego stanu ich czystości.

  • ubrania: powinny być dostosowane do trasy i terminu (proszę sprawdzić tabelę klimatyczną); lekkie, oddychające, wygodne ubrania, sweter lub inne ciepłe okrycie (np. lekka kurtka puchowa) może się przydać o poranku i wieczorem, długie spodnie
  • wygodne obuwie, np. sportowe lub lekkie trekkingowe, do tego skarpety, przydadzą się też sandały,
  • małą torbę lub mały plecak.
  • ręcznik turystyczny
  • okrycie głowy dla ochrony przed słońcem, strój przeciwdeszczowy,
  • wiatrówkę
  • kosmetyki na własny użytek
  • okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem, balsam nawilżający,
  • przejściówkę do gniazdka elektrycznego,
  • karty pamięci do aparatu fotograficznego lub zapasowe filmy, baterie,
  • preparat przeciwko komarom.
  • kserokopię paszportu (strona ze zdjęciem)
  • latarkę z zapasowymi bateriami
  • nawilżającą pomadkę do ust
  • drobne prezenty jak zdjęcia, pocztówki, cukierki, przekąski, książeczki dla dzieci. Przydają się podczas spotkań z lokalną ludnością
  • drobne przekąski jak batony, suszone owoce, cukierki na własne potrzeby

Bagaż podręczny nie powinien być zbyt duży i ciężki. Najwygodniejszy będzie plecak o pojemności 10-20 l. Warto trzymać dokumenty lub pieniądze w oddzielnych saszetkach, dodatkowo w plastikowych torbach, co ochroni jest przed kurzem czy wilgocią. Tyczy się to głównie paszportu, biletów lotniczych czy pieniędzy. 

Ze względu na przelot samolotem (zarówno podczas przelotów międzynarodowych, jak i wewnątrz Mongolii) w bagażu podręcznym nie wolno przewozić przedmiotów zaliczanych do niebezpiecznych (nożyki, pilniczki oraz płyny, żele i aerozole itp.). Zgodnie z przepisami płyny przewożone w bagażu podręcznym muszą znajdować się w pojemnikach, z których żaden nie może przekraczać 100 ml - muszą być one zapakowane w jedną przezroczystą plastikową zamykaną torbę o pojemności nie przekraczającej jednego litra (np. torebka dwuścienna w wymiarach 22 cm x 15cm, z plastikowym suwakiem). Perfumy i alkohol zakupione w sklepach wolnocłowych można wnosić na pokład samolotów, jednak muszą być one zapakowane w specjalnie zapieczętowane przez personel sklepu torby.

PŁYNY O POJEMNOŚCI POWYŻEJ 100 ML, ZAKUPIONE POZA UE, NIE MOGĄ BYĆ WWOŻONE DO UE W BAGAŻU PODRĘCZNYM (oznacza to, że jeśli powrót do kraju odbywa się przez port UE, nie można dokonać zakupu takich płynów na lotnisku w Azji).

Definicja substancji płynnych, których w dużych ilosciach nie wolno przewozić w bagażu podręcznym obejmuje: wodę i inne napoje, zupy, syropy, perfumy, żele (np. do włosów), pasty (w tym pasty do zębów); kosmetyki w płynnej formie (błyszczyk, podkład, tusz do rzęs), kremy, odżywki i oliwki, spraye, substancje płynne pod ciśnieniem (np. żele do golenia, dezodoranty) oraz inne substancje o podobnej konsystencji. 

W bagażu podręcznym przyda się długopis, gdyż podczas podróży wypełnia się liczne formularze wjazdowe, wyjazdowe, deklaracje celne itd.

Z uwagi na charakter wycieczki najwygodniejszym bagażem będzie duża miękka torba podróżna lub plecak, walizka raczej się nie sprawdzi.

Podczas pakowania przydatne okażą się duże plastikowe torby. Może się zdarzyć, że w trakcie podróży część ubrań zamoknie od deszczu.

Zdarza się, że podczas lotu kosmetyki tracą szczelność i rozlewają się w bagażu. Dobrze jest je również zapakować w oddzielne plastikowe woreczki.

Jeśli podróżujemy z drugą osobą, mając do dyspozycji dwie torby, dobrze jest spakować część rzeczy każdej z osób do jednej, pozostałe do drugiej. W przypadku zagubienia jednego bagażu przez linie lotnicze, co zdarza się bardzo rzadko, pozwoli to komfortowo doczekać momentu dostarczenia przez linię zagubionego bagażu.

Podczas pobytu w hotelu, na lotnisku, na dworcu czy podczas przeprawy promowej usługi bagażowe nie są objęte ceną wycieczki, w niektórych miejscach nie są one w ogóle dostępne. Prosimy wziąć to pod uwagę przygotowując bagaż.

Bagaż główny: Waga bagażu nadanego przez 1 osobę w trakcie odprawy biletowo-bagażowej nie powinna przekraczać 20 kg lub 30 kg (w zależności od linii lotniczej). Dla dwóch lub więcej osób posiadających jedną sztukę wspólnego bagażu, waga bagażu nie może przekroczyć również 20 kg lub 30 kg. Informacje o przewoźniku oraz o limicie bagażowym znajdą Państwo w liście, który prześlemy na ok. trzy tygodnie przed wylotem. 

Podczas przelotów wewnętrznych korzystamy m.in. z linii Aero Mongolia. Waga bagażu nadanego przez 1 osobę w trakcie odprawy biletowo-bagażowej nie powinna przekraczać 15 kg. Dla dwóch lub więcej osób posiadających jedną sztukę wspólnego bagażu, waga bagażu nie może przekroczyć również 15 kg.

UWAGA: Prosimy pamiętać o podpisaniu bagażu i zapięciu na szyfr lub kłódkę.

Nasze firmowe zawieszki otrzymają Państwo przed wylotem.

Bagaż podręczny: 1 sztuka, nieprzekraczająca wymiarami sześcianu o wymiarach 55cm / 40cm / 20cm i nie cięższą niż 5 kg; a także płaszcz, parasol, niewielkich rozmiarów torebkę i niewielką ilość materiałów do czytania na pokładzie samolotu. Wszystkich pasażerów obowiązują przepisy dot. przewozu bagażu, np. zakaz przewozu przedmiotów niebezpiecznych oraz przepisy celne i graniczne.

Dokumentem podróży będzie paszport. Paszport musi być ważny 6 miesięcy od daty powrotu i posiadać przynajmniej 2 wolne strony na pieczątki. Przed wylotem otrzymają Państwo od nas polisy ubezpieczenia oraz informacje związane z wyjazdem. Nie pełnią one jednak funkcji voucherów, ponieważ na miejscu jest lokalny przewodnik. Bilety na wszystkie przeloty wewnętrzne w Mongolii będzie miał ze sobą lokalny przewodnik.

UWAGA: Po odprawie prosimy nie wyrzucać wydruku biletu elektronicznego. Może okazać się on niezbędny podczas powrotnego lotu do Polski.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu linia lotnicza zapewnia przelot w późniejszym terminie, a jeśli to konieczne także nocleg i wyżywienie.

16 dni

Mongolia – w kraju Czyngis-chana z festiwalem Naadam

Cena za osobę:

9976 2950