Słynna „Autostrada Przyjaźni” łączy Wyżynę Tybetańską z Doliną Katmandu. Pozwala w kilka godzin przenieść się z krainy tybetańskich lamów na gwarne ulice nepalskiej stolicy. Łączy dwa jakże odmienne, mimo pozornej bliskości miejsca. Wycieczka pozwala w komfortowy sposób poznać dwie najciekawsze kultury regionu Himalajów.

Dla kogo: trasa dla każdego, bez ograniczen wiekowych. Znaczne odległości podczas wycieczki pokonujemy transportem lądowym, lepiej więc czuć się będą na niej osoby, którym pasuje taki sposób przemieszczania. Obecność na dużych wysokościach w Tybecie może być wyzwaniem dla osób cierpiących na choroby układu krążenia czy mające problemy z płucami. Zalecamy w takich przypadkach konsultację z lekarzem przed podjęciem decyzji o wyjeździe.

 

ATUTY TEJ WYCIECZKI:

 

 • Autorski program zwiedzania, obejmujący najważniejsze miejsca zawiązane z kulturą tybetańską i najciekawsze miejsca w Nepalu. Podczas trasy zobaczymy m.in.: 
  • Pałac Potala - legendarny pałac dalajlamów
  • świątynię Dżokhang - najważniejsze lhaskie miejsce kultu
  • klasztor Taszilhinpo - siedzibę panczenlamy i drugie pod względem ważności miejsce kultu w Tybecie
  • Kathmandu - stolicę Nepalu i dwa satelitarne miasteczka, kiedyś dzielnice - Patan, Bhaktapur
  • Park Narodowy Chitwan z możliwością jazdy na słoniu
  • Pokharę, skąd przy dobrej pogodzie obserwować można szczyty Annapurny, Dhaulagiri i Machapuchare.
 • Przejazd całą długością słynnej autostrady przyjaźni, łączącej Tybet z Nepalem. Podczas trasy dotrzemy również do bazy pod najwyższą górą świata - Mt. Everestem.
 • Z uwagi na pobyt w Tybecie, ubezpieczenie kosztów leczenia obejmujące ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych podniesione do kwoty 140 000 PLN.
 • Pełne wyżywienie: niemal każdego dnia program obejmuje 3 posilki.
 • Pełne wyżywienie: niemal każdego dnia program obejmuje 2 posilki. Wybrane napoje do posiłków w cenie! 
 •  Urozmaicona kuchnia, m.in. tybetańskie pierożki momo i nepalskie pikantne curry.
 • Bilety wstępu w cenie wycieczki.
 • 1 dzień

  WYLOT Z WARSZAWY

  Spotkanie z pilotem i grupą na lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot do Chengdu lub Chongqing z przesiadką.

 • 2 dzień

  CHENGDU LUB CHONGQING

  Przylot do Chengdu lub Chongqing. Krótkie zwiedzanie miasta. Nocleg w Chengdu lub w Chongqing.

 • 3 dzień

  CHENGDU LUB CHONGQING / LHASA

  Przelot do Lhasy – stolicy Tybetu – miasta położonego na wysokości 3685 m n.p.m. Czas wolny, który przeznaczymy na odpoczynek, aklimatyzację do warunków wysokogórskich lub spacer, aby podziwiać oświetlony wieczorem pałac Potala. Nocleg w Lhasie.

      
 • 4 dzień

  LHASA

  Zwiedzanie pałacu Potala   – perły Dachu Świata. Pałac Potala, podzielony na Pałac Czerwony oraz Biały, składa się z tysięcy pomieszczeń mieszczących stupy dalajlamów, święte posągi, kolekcje sutr i relikwii. Zwiedzanie świątyni Jokhang , jednego z najświętszych miejsc buddyzmu, przed którym od świtu do zmierzchu gromadzą się wierni. Nocleg w Lhasie.

      
 • 5 dzień

  LHASA

  Wizyta w klasztorze Drepung, niegdyś największym klasztorze na świecie, siedzibie dalajlamów do XVII w. Monumentalne czerwone ściany klasztoru robią duże wrażenie na zwiedzających. Zwiedzanie pochodzącego z początku XV w. klasztoru Sera (Dzikich Róż), do którego często pielgrzymują wyznawcy, aby pokłonić się posągowi Hajagriwy, obrońcy dzieci oraz parku Norbulingka (Parku Klejnotów) , byłej letniej rezydencji dalajlamów. Wizyta na ulicy Barkhor, którą wiedzie trasa pielgrzymek wokół świątyni Jokhang. Będzie to okazja, aby obserwować pielgrzymów i zanurzyć się w mistycznej atmosferze świętego miasta. Nocleg w Lhasie.

   

      
 • 6 dzień

  LHASA / JEZIORO YAMDROK / GYANTSE

  Przejazd do odległego o 250 km Gyantse. Jeśli droga nie będzie zamknięta, przejazd drogą nad położonym na wysokości 4500 m n.p.m., otoczonym górskimi szczytami jeziorem Yamdrok. Jeśli czas pozwoli przejazd w okolicach lodowca Karo La oraz krótka wizyta w miasteczku Nangartse, w którym urodziła się matka obecnego przywódcy duchowego Tybetańczyków – dalajlamy. Zwiedzanie XV-wiecznego klasztoru Palkhor, na którego terenie znajduje się stupa Kumbum (Tysięcy Buddów). Jeśli będzie możliwość wejdziemy po schodach do kopuły stupy, z której szczytu roztacza się wspaniały widok. Wewnątrz klasztoru obejrzymy również misternie wykonane mandale. Nocleg w Gyantse.

   

        
 • 7 dzień

  GYANTSE / SHALU / SHIGATSE

  Wyjazd do Shigatse. Po drodze postój w Shalu, gdzie znajduje się zbudowany w 1027 r. klasztor buddyjskiej szkoły buden. Przyjazd do Shigatse (3900 m n.p.m.) – drugiego pod względem wielkości miasta Tybetu. Wizyta w klasztorze Tashilhunpo, najsłynniejszym zabytku Shigatse. Klasztor jest tradycyjną siedzibą panczenlamy oraz jedną z sześciu najważniejszych świątyń buddystów szkoły gelug, czyli Żółtych Czapek. Do głównych atrakcji świątyni należą 27-metrowy posąg Buddy Majtrei oraz grobowiec czwartego panczenlamy. Wizyta na bazarze. Nocleg w Shigatse.

   

        
 • 8 dzień

  SHIGATSE / SAKJA / TINGRI

  Przejazd do Tingri – osady położonej na drodze prowadzącej do Nepalu, u stóp najwyższego szczytu świata, Mt. Everest. Po drodze zboczymy kilkadziesiąt kilometrów z głównej trasy, aby złożyć wizytę w zbudowanym w XIII w. klasztorze-twierdzy Sakja. Pomalowane w szare, białe i czerwone pasy ściany cechują budowle szkoły sakja, jedynej wśród szkół buddyzmu tybetańskiego dopuszczającej dziedziczenie tytułu przeora z ojca na syna. Nocleg w Tingri.

   

        
 • 9 dzień

  TINGRI / MT. EVEREST

  Jeżeli droga będzie otwarta, przejazd w górę północnego zbocza Mt. Everest do pierwszej bazy wspinaczkowej (tzw. base camp), znajdującej się na wysokości 5200 m n.p.m. Podróż rozpoczniemy wczesnym rankiem, aby przy dobrej pogodzie podziwiać panoramę wschodnich Himalajów: Mt. Everest, Makalu, Cho Oyu i Lhotse. Krótka wizyta w bazie, gdzie będzie można również wysłać kartki do domu (najwyżej położona poczta w Chinach) i zwiedzanie klasztoru Rongbuk – najwyżej położonego klasztoru na świecie, należącego do szkoły nyingma. Nocleg w Tingri.
  W przypadku zamknięcia bazy przez władze, przejazd do starej osady Tingri, skąd przy dobrej pogodzie widać Mt. Everest. Wówczas również zmiana miejsca noclegu na stare Tingri.

        
 • 10 dzień

  TINGRI / GYIRONG

  Przejazd jedną z najpiękniejszych tras Himalajów do granicy chińsko-nepalskiej. Po drodze, przy dobrej pogodzie wspaniałe widoki na Mt. Everest i Sziszapangmę. Nocleg w pobliżu granicy z Nepalem.

   

    
 • 11 dzień

  GYIRONG / KATMANDU

  Po przekroczeniu granicy przejazd do stolicy Nepalu Katmandu. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Wieczorem tradycyjna nepalska kolacja wraz z występami folklorystycznymi. Nocleg w Katmandu.

    
 • 12 dzień

  KATMANDU / PATAN / BODHNATH

  Zwiedzanie Doliny Katmandu . Wizyta w Bodhnath , gdzie znajduje się największa w Nepalu i jedna z największych na świecie stupa buddyjska. Wokół stupy można spotkać mnichów i artystów tworzących na jedwabiu misterne malowidła religijne – thanki. Jeśli będzie możliwość wejdziemy do jednej z pracowni, aby poznać tajniki powstawania thanek. Zwiedzanie świątyni Pashupatinath , jednego z najświętszych miejsc hinduizmu na świecie. Wizyta w Patan, znanym też pod nazwą Lalitpur, czyli „miasto piękna”. Zwiedzanie tamtejszego placu Durbar z wieloma cennymi świątyniami oraz dawnym Pałacem Królewskim . Nocleg w Katmandu.

   

    
 • 13 dzień

  KATMANDU / CHITWAN

  Przejazd do Parku Narodowego Chitwan , który zamieszkują nosorożce, słonie, tygrysy, sarny, małpy oraz wiele gatunków ptaków. Opuścimy tym samym dolinę Kathmandu, aby skierować się na zachód, początkowo wzdłuż rzeki Marsyandi, potem na południe w stronę rozległych równin. Nocleg w Chitwan.

   

      
 • 14 dzień

  CHITWAN

  Cały dzień spędzimy na terenie parku. Będzie to okazja do przejażdżki po dżungli, pływania czółnem, spacerów, obserwacji ptaków i innych dzikich zwierząt żyjących w wodzie i na lądzie. Wieczorem przedstawienie taneczne w wykonaniu miejscowej ludności Tharu. Nocleg w Chitwan.

    
 • 15 dzień

  CHITWAN / POKHARA

  Przejazd do malowniczo położonej Pokhary, miejsca, skąd wyruszają wszystkie wyprawy himalajskie i trekkingowe udające się w region Annapurny. Zwiedzanie miasta. Wycieczka do wodospadu Devina oraz spacer po starej części Pokhary. Wizyta na lokalnym bazarze. Nocleg w Pokharze.

      
 • 16 dzień

  POKHARA

  Szansa na obserwację wschodu słońca ponad szczytami Annapurny, Machapuchare i Dhaulagiri. Po śniadaniu wizyta nad jeziorem Phewa: spacer w okolicach jeziora oraz wycieczka łodzią po jeziorze – okazja do kontemplacji okalających płaską taflę jeziora górskich szczytów. Nocleg w Pokharze.

      
 • 17 dzień

  POKHARA / KATMANDU

  Transfer na lotnisko i przelot do Katmandu. Wizyta w położonej na wzgórzu ponad miastem świątyni Swayam­bhunath, zwanej też „świątynią małp”, ze względu na liczną obecność tych zwierząt. Do świątyni wejdziemy stromymi schodami, aby z tarasu otaczającego świątynię popatrzeć na panoramę miasta. Nocleg w Katmandu.

   

     
 • 18 dzień

  KATMANDU / BHAKTAPUR

  Zwiedzanie założonego w 889 r. Bhaktapur (Miasta Wiernych), trzeciego co do wielkości miasta w Dolinie Katmandu, które od XIV do XVI w. było stolicą tego regionu. Wizyta w Bhaktapur będzie równocześnie okazją do ostatnich zakupów i pożegnania z Nepalem. Po zwiedzaniu transfer na lotnisko i przelot do Warszawy z przesiadkami.

   

 • 19 dzień

  Powrót do Warszawy

PUBLIKACJA I KOPIOWANIE PROGRAMÓW WYCIECZEK, TREŚCI INFORMACJI PRAKTYCZNYCH ZAMIESZCZONYCH NA STRONIE WWW.CTPOLAND.COM.PL W CAŁOŚCI LUB W CZĘŚCI, BEZ WYRAŹNEJ, PISEMNEJ ZGODY BIURA JEST ZABRONIONE.

Cena obejmuje:

 1. Przelot na trasie Warszawa - Chengdu lub Chongqing. i Katmandu - Warszawa z przesiadkami w portach lotniczych oraz przeloty na trasach Chengdu lub Chongqing. - Lhasa, Pokhara - Katmandu.
 2. Transfery i przejazdy wg programu autokarami lub mikrobusami.
 3. Zakwaterowanie w hotelach ****/*** w pokojach 2-os. z łazienką i klimatyzacją (2 osoby w pokoju). W Tingri hotel klasy turystycznej. Podczas pobytu w Chitwan zakwaterowanie w bungalowach (pokoje 2-os. z łazienką).
 4. Bilety wstępu do obiektów wymienionych w programie.
 5. Opiekę polskiego pilota na całej trasie wycieczki i lokalnych przewodników
  w czasie zwiedzania.
 6. Posiłki (ilość wskazuje cyfra w ikonce przy każdym dniu programu). W Chinach z jedną szklanką napoju (lokalne piwo, cola) do lunchu i kolacji.
 7. Ubezpieczenie KLiA (w tym ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych), NNW i bagażu.
 8. Pozwolenie na wjazd do Tybetu (wydawane na podstawie uzyskanej wizy do Chin).
 9. Opłaty lotniskowe (oprócz Nepalu) oraz opłaty za wystawienie biletów.
 10. Opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
 11. Opłatę na Turystyczny Fundusz Pomocowy.
 12. Podatek VAT.

 

Cena nie obejmuje:

 1. Wizy chińskiej dla posiadaczy paszportu RP (445 PLN, wiza uzyskiwana jest w Polsce).
 2. Napojów do posiłków i dodatkowych posiłków.
 3. Napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców (85 USD płatne w Chinach).
 4. Wizy nepalskiej (25 USD + 1 zdjęcie, płatna na granicy).
 5. Udziału w wycieczkach i zajęciach fakultatywnych nie objętych programem zwiedzania.
 6. Ewentualnych opłat za fotografowanie i filmowanie.
 7. Usług tragarzy na lotniskach, w hotelach, na granicy.

 

Wymagania dot. paszportu:

Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski  oraz posiadać co najmniej 4 strony obok siebie wolne.

 

Podczas pobytu w Tybecie możliwe jest wystąpienie choroby wysokościowej. Przed podjęciem decyzji o wyjeździe prosimy o konsultację z lekarzem.

 

Osoby powyżej 75 lat muszą mieć wystawione zaświadczenie lekarskie, że nie ma przeciwskazań do podróży do Tybetu. Zaświadczenie po angielsku.

 

Standardowe ubezpieczenie CT Poland w podróży w zakresie kosztów leczenia wynosi 100 000 EUR

Podniesienie sumy ubezpieczenia kosztów leczenia do:
 • 150 000 EUR - dopłata około 43 PLN/os.
 • 300 000 EUR - dopłata około 72 PLN/os.

W przypadku chęci podniesienia sumy ubezpieczenia powyżej 300 000 EUR prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta:

info@ctpoland.com.pl, tel. 22 6545133

Biuro Podróży CT Poland gwarantuje swoim klientom stałość cen po zawarciu umowy uczestnictwa. Podane ceny uwzględniają wszystkie koszty związane z udziałem w wycieczkach CT Poland

 

 

PANI MONIKA I PAN JAN, BYDGOSZCZ, WRZESIEŃ 2018 Ocena 5/5

– Przeloty, hotele, restauracje bardzo dobre. Jesteśmy bardzo zadowoleni. Wyjazd spełnił nasze oczekiwania.

 

ANKIETA ANONIMOWA, WRZESIEŃ 2018 Ocena 5/5

Przeloty dobre, z małą uwagą, zbyt długie oczekiwanie w Doha na połączenie do Chongqing. Hotele na trasie bardzo dobre, dobre i dostateczne. Restauracje bardzo dobre i dobre. Z pilotki opiekującej się grupa jestem w pełni zadowolony. Rzadko można spotkać pilota z tak dużą pasją, ogromną wiedzą i łatwością nawiązywania kontaktów z każdym z uczestników.

 

Pani Joanna, Rumia, wrzesień 2014

Przeloty międzynarodowe bardzo dobre - w jedną i drugą stronę zwłaszcza, że dopilnowaliście, abyśmy byli razem. Hotele i restauracje na trasie dobre i bardzo dobre. Przewodnik lokalny w Tybecie – bardzo opiekuńczy, ale też dobry w Nepalu. Bardzo fajna liczebność grupy. Jedzenie wystarczające. Dobre przejazdy autokarem i jeepem – bez ścisku, dawało komfort. Jestem bardzo zadowolona – i będę dalej z wami jeździć.

 

Pani Małgorzata, Wrzesień 2012

Z imprezy jestem bardzo zadowolona, pod każdym wzgędem. Fantastyczni, serdeczni ludzie, zarówno w Tybecie jak i Nepalu. Polski pilot to bardzo kompetentna osoba.

 

Pan Tomasz, Wrzesień 2010

Wycieczka zorganizowana wzorowo. Brak luk i przestojów w programie zwiedzania. Przejazd drogą lądową z Lhasy do Katmandu połączony ze zwiedzaniem istotnych miejsc jest doskonałym pomysłem. Przekraczanie granicy Chiny-Nepal jest ciekawym pomysłem i robi niezapomniane wrażenie.

Jak już pisałem rozluźnienie reżimu czasowego w Nepalu jest dobrym rozwiązaniem. Należy jednak zrezygnować ze zwiedzania przełomu rzeki Seti.

 

ankieta anonimowa, lipiec 2007

Wycieczka podobała mi sie bardzo. Pomimo licznych trudności program został zrealizowany w całości, a obiekty, których nie udało nam się zwiedzić zostały zastąpione innymi. Bardzo nam się podobają wycieczki organizowane przez Państwa biuro, ponieważ zazwyczaj wszystko dopięte jest na ostatni guzik, a piloci starają się, aby każdy uczestnik wycieczki był zadowolony.

 

Pani barbara, lipiec 2007

W takim terenie podróżowanie nie jest łatwe - nie są to wczasny i chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego decydując się na taki wyjazd. moim zdaniem wycieczka zaplanowana była bardzo dobrze.

Bardzo wysoko oceniam kompetencje pilota, p. P. Karpińskiego. Szanuję go za zimną krew i umiejetność negocjowania w trudnych sytuacjach, które zaistniały z przyczyn od nas niezależnych.

 

Pani Elżbieta, lipiec 2007

Trasa obfitowała w liczne atrakcje zaplanowane i niezaplanowane. Bardzo mi sie podobała wyprawa. Dzięki operatywności Pana Piotra gładko wychodziliśmy z licznych utrudnień. Dzięki jego życzliwości obejrzeliśmy ciekawe miejsca i zabytki na trasie.

Bardzo mi sie podobało, że jeśli czegoś nie mogliśmy zobaczyć z różnych przyczyn, p. Piotr starał się zamian pokazać nam coś innego, równie interesującego.

Chętnie korzystamy z ofery Waszego biura, ponieważ organizacja tras jest zazwyczaj perfekcyjna skonstruowana dla wygody turysty.

 

Pani iwona, lipiec 2007

Dostałam dużą dawkę buddyzmu, hinduizmu oraz wrażeń estetycznych. Poczułam atmosferę klasztorów buddyjskich. Zobaczyłam prawdziwych Tybetańczyków, by następnie porównać ich z ludami Nepalu.

 

Pan adam, Lipiec 2007

Wrażenie bardzo pozytywne. Osobiście zainteresowany byłem wyłącznie Tybetem i tą część bym rozbudował. Bardzo pozytywna ocena pilota grupy - wykształcony, znajomość języków, znajomość realiów, komunikatywność i gotowość służenia pomocą w każdym momencie wycieczki.

 

 

 

Trasa Mistyczne Himalaje 18 dni to jedna z najpiękniejszych widokowo tras w ofercie CT Poland. Trasa obejmuje zwiedzanie najważniejszych miejsc w Tybecie, związanych z religią, historią i kulturą Tybetu jak Pałac Potala, świątynię Jokhang czy klasztor Sakya. Po mistycznym i surowym Tybecie zabierzemy Państwa do gorącego, kipiącego roślinnością Nepalu, gdzie przy odrobinie szczęścia ośnieżony szczyt Annapurny ukaże się o wschodzie słońca. Trasa łączy dwa państwa, dwie kultury, dwie religie. Wspólnym mianownikiem będą Himalaje, których szczyty górują nad Tybetem i stanowią równocześniej granicę Nepalu.

Przeloty odbywają się samolotami rejsowymi z międzylądowaniem w jednym z europejskich portów lotniczych. Dokładne informacje o godzinach przelotów i zbiórce otrzymają Państwo w liście przewodnim. Podczas niektórych lotów na terenie Europy, linie lotnicze nie zapewniają posiłku oraz napojów. Wówczas istnieje możliwość kupienia kanapki na pokładzie za ok. 5 EUR/szt. Podczas długich rejsów do i z Azji serwowane będą dwa posiłki, w tym co najmniej jeden ciepły oraz zimne i ciepłe napoje.

Wybór miejsca w samolocie możliwy jest tylko podczas odprawy na lotnisku.

Podczas spotkania na lotnisku pilot przekaże Państwu dokumenty podróży: paszport (jeśli nie odebrali go Państwo wcześniej z biura), wydruk biletu elektronicznego na przelot międzynarodowy oraz polisę ubezpieczeniową. Pilot wręczy Państwu również zawieszki na bagaże. Dokumenty te zostaną wydane po okazaniu dowodu osobistego lub kopii umowy z naszym biurem. Bilety na wszystkie przeloty wewnętrzne w Chinach i Nepalu będzie miał ze sobą lokalny przewodnik.

UWAGA: Po odprawie prosimy nie wyrzucać wydruku biletu elektronicznego. Może okazać się on niezbędny podczas powrotnego lotu do Polski.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu linia lotnicza zapewnia przelot w późniejszym terminie, a jeśli to konieczne także nocleg i wyżywienie.

Bagaż główny: Każdy pasażer może mieć jedną sztukę bagażu głównego. Waga bagażu
nadanego przez 1 osobę w trakcie odprawy biletowo-bagażowej nie powinna przekraczać
20 kg lub 23 kg (w zależności od linii lotniczej). Dla dwóch lub więcej osób posiadających jedną sztukę wspólnego bagażu, waga bagażu nie może przekroczyć również 20 kg lub 23 kg. Informacje o przewoźniku oraz o limicie bagażowym znajdą Państwo w liście, który prześlemy na ok. dwa tygodnie przed wylotem.

Podczas przelotów wewnątrz Chin i Nepalu ciężar nadanego bagażu nie może przekroczyć 20 kg/os. Każda linia lotnicza ma własny taryfikator opłat za nadbagaż (np. KLM, Finnair ok. 80 EUR za kolejny bagaż o wadze do 23 kg, w Chinach ok. 10 RMB za każdy dodatkowy kilogram nadawanego bagażu).

UWAGA: Prosimy pamiętać o podpisaniu bagażu i zapięciu na szyfr lub kłódkę.

Nasze firmowe zawieszki otrzymają Państwo z rąk pilota na lotnisku.

Bagaż podręczny: 1 sztuka, nieprzekraczająca wymiarami sześcianu o wymiarach 55cm / 40cm / 20cm i nie cięższą niż 5-7 kg (zależnie od linii lotniczych); a także płaszcz, parasol, niewielkich rozmiarów torebkę i niewielką ilość materiałów do czytania na pokładzie samolotu. Wszystkich pasażerów obowiązują przepisy dot. przewozu bagażu, np. zakaz przewozu przedmiotów niebezpiecznych oraz przepisy celne i graniczne.

Z uwagi na charakter wycieczki najwygodniejszym bagażem będzie walizka na kółkach o niewielkich rozmiarach.

Podczas pakowania przydatne okażą się duże plastikowe torby. Może się zdarzyć, że w trakcie podróży część ubrań zamoknie od deszczu czy wilgoci w powietrzu. W wilgotnym klimacie ubrania schną wiele dni i przełożenie ich do oddzielnych plastikowych toreb pozwoli oddzielić je od reszty suchych ubrań.

Zdarza się, że podczas lotu kosmetyki tracą szczelność i rozlewają się w bagażu. Dobrze jest je również zapakować w oddzielne plastikowe woreczki.

Jeśli podróżujemy z drugą osobą, mając do dyspozycji dwie walizki, dobrze jest spakować część rzeczy każdej z osób do jednej, pozostałe do drugiej. W przypadku zagubienia jednego bagażu przez linie lotnicze, co zdarza się bardzo rzadko, pozwoli to komfortowo doczekać momentu dostarczenia przez linię zagubionego bagażu.

Podczas wycieczki usługi bagażowe w hotelach, na lotnisku czy na granicy chińsko-nepalskiej nie są objęte ceną wycieczki, w niektórych miejscach nie są one w ogóle dostępne. Może się zdarzyć, że będą Państwo musieli sami przenieść bagaż z autokaru do hali odlotów lub z jednej granicy an drugą.

W bagażu głównym nie wolno przewozić power banków.

Te o dopuszczalnej pojemności należy przewozić w bagażu podręcznym.

Bagaż podręczny nie powinien być zbyt duży i ciężki. Warto trzymać dokumenty lub pieniądze w oddzielnych saszetkach, dodatkowo w plastikowych torbach, co ochroni jest przed kurzem czy wilgocią. Tyczy się to głównie paszportu, biletów lotniczych czy pieniędzy. 

 

Ze względu na przelot samolotem (zarówno podczas przelotów międzynarodowych, jak i wewnątrz Chin i Nepalu) w bagażu podręcznym nie wolno przewozić przedmiotów zaliczanych do niebezpiecznych (nożyki, pilniczki oraz płyny, żele i aerozole itp.). Zgodnie z przepisami płyny przewożone w bagażu podręcznym muszą znajdować się w pojemnikach, z których żaden nie może przekraczać 100 ml - muszą być one zapakowane w jedną przezroczystą plastikową zamykaną torbę o pojemności nie przekraczającej jednego litra (np. torebka dwuścienna w wymiarach 22 cm x 15cm, z plastikowym suwakiem). Perfumy i alkohol zakupione w sklepach wolnocłowych można wnosić na pokład samolotów, jednak muszą być one zapakowane w specjalnie zapieczętowane przez personel sklepu torby.

PŁYNY O POJEMNOŚCI POWYŻEJ 100 ML, ZAKUPIONE POZA UE, NIE MOGĄ BYĆ WWOŻONE DO UE W BAGAŻU PODRĘCZNYM (oznacza to, że jeśli powrót do kraju odbywa się przez port UE, nie można dokonać zakupu takich płynów na lotnisku w Azji).

Definicja substancji płynnych, których w dużych ilosciach nie wolno przewozić w bagażu podręcznym obejmuje: wodę i inne napoje, zupy, syropy, perfumy, żele (np. do włosów), pasty (w tym pasty do zębów); kosmetyki w płynnej formie (błyszczyk, podkład, tusz do rzęs), kremy, odżywki i oliwki, spraye, substancje płynne pod ciśnieniem (np. żele do golenia, dezodoranty) oraz inne substancje o podobnej konsystencji.

W bagażu podręcznym przyda się długopis, gdyż podczas podróży wypełnia się liczne formularze wjazdowe, wyjazdowe, deklaracje celne itd.

 • ubrania: powinny być dostosowane do trasy i terminu (proszę sprawdzić tabelę klimatyczną); lekkie, oddychające, wygodne ubrania, sweter lub inne ciepłe okrycie może się przydać podczas pobytu w klimatyzowanych pomieszczeniach, np. w pociągu, w hotelach czy restauracjach,Na terenie Tybetu występują bardzo duże różnice temperatur między dniem i nocą, dochodzące do kilkunastu stopni. Należy wziąć cieplejszą kurtkę lub polar, czapkę oraz okulary przeciwsłoneczne. Dla ochrony skóry należy wziąć krem z filtrem oraz balsam nawilżający.
 • wygodne obuwie, np. sportowe,
 • leki zażywane regularnie (leki zażywane codziennie lub co kilka dni należy ZAWSZE wkładać do bagażu podręcznego),
 • małą torbę lub plecak (przyda się do spakowania rzeczy na całodzienne zwiedzanie)
 • okrycie głowy dla ochrony przed słońcem, strój przeciwdeszczowy,
 • okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem, balsam nawilżający,
 • ulubiony gatunek kawy (w Chinach dostępna jest głównie kawa rozpuszczalna bez cukru),
 • przejściówkę do gniazdka elektrycznego,
 • karty pamięci do aparatu fotograficznego lub zapasowe filmy, baterie (Uwaga, baterie w tym power banki, których pojemność wynosi więcej niż 10 000 mAh lub nie mają informacji o pojemności nie mogą być zabierane na pokład samolotu),
 • preparat przeciwko komarom.
 • latarkę (w Tybecie, szczególnie w Tingri oraz coraz częściej w Nepalu zdarzają się przerwy w dostawie prądu)
 • dużych ręczników kąpielowych – są dostępne w każdym pokoju,
 • grzałek elektrycznych do gotowania wody – pokoje hotelowe wyposażone są czajniki elektryczne.
 • przewodników książkowych po Chinach i Tybecie – oficjalnie nie wolno wwozić tylko publikacji krytykujących Chiny bądź takich, w których znajdują się wizerunki XIV Dalajlamy, w praktyce jednak również inne publikacje książkowe o Chinach i Tybecie są konfiskowane.

Hotele, z których korzystamy na trasie w Tybecie i Nepalu to obiekty o standardzie 3 i 4*. Pokoje hotelowe wyposażone są w łazienkę, klimatyzację, telewizor oraz telefon. W większości  pokoi znajdują się również zestawy do herbaty: filiżanki, chińska herbata w torebkach oraz czajnik elektryczny. Łazienki wyposażone są w ręczniki kąpielowe, mydło, szampon, pastę do zębów (wszystkie w niewielkich opakowaniach), szczoteczki do zębów, papier toaletowy. W niektórych hotelach jest także suszarka do włosów. Niektóre łazienki wyposażone są w dodatkowe produkty (gąbka do masażu, prezerwatywy, itp.) – wszystkie one są dodatkowo płatne. W razie wątpliwości prosimy pytać pilota.

W Tybecie hotele są nieco mniejsze niż hotele w innych częściach Chin, często nie posiadają też wind. Wyposażenie pokoi jest standardowe. Jako, że zabudowa tybetańskich miast jest bardzo gęsta, większość hoteli zgromadzonych w centrum położona jest blisko siebie, co sprawia, że widok z okna to najczęściej ściana sąsiedniego budynku. W Tingri korzystamy z najlepszego dostępnego guesthousu. To kilkupiętrowy obiekt z prostymi pokojami i standardowym wyposażeniem. Gorąca woda dostępna jest tylko w określonych godzinach. Hotele w Tybecie nie mają ogrzewania, ze względu na ograniczone dostawy prądu klimatyzacja, służąca do ogrzania pokoju może nie funkcjonować prawidłowo. Nie zawsze jest dostęp do ciepłej wody.

W niektórych hotelach, w pokojach znajdują się mini bary. Napoje i słodycze, które znajdują się w środku są dodatkowo płatne.

Doba hotelowa w Tybecie i w Nepalu, tak jak w większości państw na świecie, trwa, w zależności od hotelu od godziny 12:00-14:00 do godz. 12:00 dnia następnego. Istnieje prawdopodobieństwo, że po porannym przylocie do Chin pokoje nie będą jeszcze dostępne; w takim przypadku najpierw realizowana będzie część zwiedzania. Po otrzymaniu przez pilota potwierdzenia z hotelu o możliwości wcześniejszego zakwaterowania, grupa pojedzie do hotelu.

Ze względu na bogaty program zwiedzania, zazwyczaj nie ma możliwości powrotu do hotelu w ciągu dnia (grupa wyjeżdża rano po śniadaniu, a wraca wieczorem po kolacji).

W Nepalu korzystamy z hoteli o standardzie 3/4 *. Wszystkie pokoje 2-os z łazienkami. Ciepła woda dostępna 24h/dobę. W Chitwan zakwaterowanie w bungalowach.

Podczas podróży niezbędnym dokumentem będzie paszport. Paszport musi być ważny 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki oraz posiadać przynajmniej TRZY wolne kartki na wklejenie wizy oraz na stemple graniczne. Jeśli przed wycieczką odebrali Państwo owizowany paszport z naszego biura prosimy pamiętać o zabraniu go ze sobą na lotnisko.

Tybet jest regionem z bardzo dużą dzienną amplitudą temperaturową. Najlepiej odwiedzać Tybet od kwietnia do października, poza najchłodniejszym okresem w roku, gdy temperatury nierzadko schodzą poniżej 0°C. Czas od kwietnia do października charakteryzuje się wysokimi temperaturami w ciągu dnia (powyżej 20°C) oraz wysokimi opadami od czerwca do września. Tybet jest wtedy najbardziej zielony. Należy pamiętać, że poranki i wieczory nawet latem są dość chłodne a o każdej porze roku nie tylko w wysokich górach, ale także w Lhasie może spaść śnieg.

Do Nepalu najlepiej wybrać się jesienią lub wczesną wiosną – od połowy września do połowy grudnia klimat sprzyja podróżom, jest ciepło i nie notuje się dużych dobowych skoków temperatury. W Himalajach utrzymuje się stosunkowo stabilna pogoda, a dodatkowo panuje przerwa między monsunem letnim a zimowym. Trzeba pamiętać też o wpływie, jaki na lokalny klimat ma specyficzne ukształtowanie terenu. W porze gorącej w pasie nizinnym panują za dnia 40-stopniowe upały, w położonym na wys. ok. 1300 m n.p.m. Katmandu w tym samym czasie temperatura nie przekracza z reguły 30°C. Podobne zróżnicowanie dotyczy ilości opadów.

 

Średnie najwyższych (W) i najniższych (N) temperatur w wybranych miastach, podane w °C.

 

Miesiąc

Pekin

Lhasa

Shigatse

Katmandu

Pokhara

W

N

W

N

W

N

W

N

W

N

I

3

-8

7

-11

6

-13

16

4

19

6

II

5

-6

9

-7

8

-9

17

7

22

8

III

12

0

12

-3

11

-5

21

10

27

13

IV

21

8

16

1

15

0

25

14

28

15

V

28

14

19

5

19

3

26

17

29

17

VI

32

19

22

9

22

8

27

21

30

22

VII

32

23

22

10

21

9

26

21

29

23

VIII

31

22

21

9

20

8

26

21

27

23

IX

27

15

19

7

19

6

26

19

27

20

X

21

8

16

1

15

-1

23

15

26

17

XI

11

0

11

-5

11

-8

20

9

23

12

XII

4

-6

7

-9

7

-12

16

6

20

7

W okresie czasu letniego w Chinach +6 godzin; w okresie zimowym +7 godzin. Na terenie całego kraju obowiązuje jedna strefa czasowa.

Różnica czasu między Polską i Nepalem  w okresie zimowym wynosi 4 godz. 45 min., w lecie 3 godz. 45 min.

Najlepiej zabrać ze sobą zarówno gotówkę, jak i karty kredytowe. Nigdy jednak nie należy trzymać ich w jednym miejscu. Dobrze jest również gotówkę rozłożyć na cześci. Przyda się specjalna torebka zawieszana na szyi bądź pasek z kilkoma kieszeniami, gdzie można trzymać pieniądze. Bezwzględnie należy pilnować pieniędzy w takich sytuacjach jak przepakowywanie, zakupy czy wymiana waluty.

Podczas trasy będą Państwo mieli okazję spróbować różnych dań kuchni tybetańskiej i nepalskiej. Śniadania są spożywane w hotelach. Mają formę bufetu, gdzie dostępna jest kuchnia chińska i europejska. Nabiał i żółty ser są rzadkością. Restauracje dobieramy bardzo starannie, najczęściej są to lokalne restauracje poza hotelami. Posiłki serwowane są z reguły przy dużych stołach (8-12 osób przy stole). Do posiłków podawane są pałeczki w Tybecie, łyżki w Nepalu, w niektórych restauracjach na dodatkowe życzenie również widelce i noże. W restauracjach poza Lhasą sztućce nie wszędzie są dostępne. Tybet to jeden z najbiedniejszych regionów Chin, posiłki serwowane tam są skromniejsze i mniej urozmaicone, zdarza się, że turyści zamawiają je z karty. Kuchnia w Tybecie jest podobna jak w Chinach, pojawiają się jednak lokalne specjały jak pierożki momo czy mięso z jaka.

Podczas śniadania w guesthousie w Tingri serowane są tylko dania lokalne, takie jak bułki na parze, kleik ryżowy czy naleśniki z dżemem. 

Kuchnia nepalska zbliżona jest do kuchni indyjskiej. Przeważają potrawy typu curry, korma, gęste, aromatyczne sosy podawane z ryżem lub pieczywem typu daal. Nie jada się wołowiny. Posiłki najczęściej serwowane są przez kelnerów, którzy nakładają gościom po trochu różnych potraw lub stawiają na stole większe półmiski z jedzeniem. 

W TYBECIE AUTOKAR I SAMOCHODY TYPU JEEP, W NEPALU AUTOKAR

Podczas trasy grupa przemieszcza się w Lhasie autokarami lub mikrobusami dostosowanymi do liczebności grupy, poza Lhasą samochodami typu jeep (5-osobowe). Chińskie autokary nie są wyposażone w toalety i lodówki. Kolejność zapisu na wycieczkę nie decyduje o wyborze zajmowanych miejsc w autokarze.

Chińskie autokary często nie posiadają luku bagażowego, dlatego zdarza się, że bagaż wieziony jest wewnątrz autokaru lub w oddzielnym samochodzie bagażowym.

Drogi w Tybecie są dużo gorsze niż np. na terenie Chin, w niektórych miejscach opady mogą spodowodać ich rozmycie. W takiej sytuacji podróż z jednego miejsca do drugiego może zająć nieco dłużej. Podobnie dzieje się w Nepalu, gdzie stan wielu, nawet głównych dróg jest co najmniej zły. Mogą się zdarzyć osuwiska ziemi, które wydłużają podróż.

W Nepalu grupa przemieszcza się autokarem lub minibusem dostosowanym do liczebności grupy. Bagaż często wieziony jest na dachu.

Informujemy, że od 2019 r. kolejność wsiadania do autokaru uzależniona jest kolejnością sformalizowanych zgłoszeń na wycieczkę.

 

SAMOLOTY

Zgodnie z programem wycieczki duże odległości pokonywać będą Państwo samolotami. Bilety na przeloty wewnętrzne będą w posiadaniu przewodnika lub pilota.

Podczas przelotów wewnętrznych korzystamy z różnych lokalnych lini (np. Air China, China Southern, Sichuan Airlines, Hainan Airlines, Jet Airways, Air India). Wielu przewoźników chińskich, nepalskich i indyjskich należy do globalnych sojuszy lotniczych. Ich flotę stanowią najczęściej samoloty Airbus lub Boeing. 

Na trasach wewnętrznych obowiązują te same zasady przewozu bagażu, co podczas przelotów międzynarodowych. Alkohol może być przewożony w bagażu głównym pod warunkiem, że butelka nie jest napoczęta. Zarówno w bagażu podręcznym jak i w głównym nie wolno przewozić zapalniczek i zapałek, będą konfiskowane. Nie wolno przewozić także baterii, w tym power banków, których pojemność wynosi więcej niż 10 000 mAh lub takich, które nie mają informacji o pojemności. Te o dopuszczalnej pojemności należy przewozić w bagażu podręcznym. Inne będą konfiskowane.

Grupie towarzyszy licencjonowany polski pilot wycieczek, który spotyka się z grupą w dniu wylotu na lotnisku w Warszawie. W każdym mieście jest również przewodnik miejscowy posługujący się językiem chińskim i angielskim. W zwiedzanych miejscach polski pilot tłumaczy to, co o zabytkach opowiadają lokalni przewodnicy. Pilot nie oprowadza grup po obiektach muzealnych, jednak służy zawsze swoją wiedzą i doświadczeniem.

Chińska waluta to yuan (CNY) nazywany także renminbi (RMB).

1 USD = ok. 6,8 yuana  (renminbi), 1 EUR = ok. 7,3 yuana (stan z lutego 2017 roku).

Chiński yuan dzieli się na mao (1 yuan to 10 mao) oraz na feny (1 mao to 10 fenów, praktycznie wychodzących już z użycia).

W obrocie dostępne są banknoty: 100, 50, 20, 10, 5, 1 yuan oraz 5, 2, 1 mao.

W Tybecie obowiązuje ta sama waluta.

 

Walutą w Nepalu jest rupia nepalska (NPR), 1 USD = około 100 NPR

Często akceptowane są także dolary amerykańskie o drobnych nominałach, dlatego warto wziąć ze sobą trochę jedno- i pięciodolarówek.

Spośród walut zagranicznych w Chinach i w Nepalu najłatwiej jest wymienić dolary amerykańskie i euro.

Prosimy pamiętać, że w Chinach wymieniać można tylko dolary wydane po 1996 r. Dodatkowo banknoty nie mogą być zniszczone t.j.: zaplamione, przetarte, naderwane, itp. Wymiany waluty można dokonywać w oddziałach Bank of China oraz w hotelach a także na lotniskach międzynarodowych (dodatkowo pobierana jest prowizja). Kurs jest wszędzie podobny. Dokonując wymiany należy się wylegitymować paszportem. Niewykorzystane yuany można zamienić w Chinach z powrotem na dolary wyłącznie za okazaniem pokwitowania z banku, otrzymanego przy sprzedaży USD.

Stanowczo odradzamy korzystania z nieoficjalnych usług wymiany pieniędzy (proceder prawnie zabroniony, ponadto istnieje możliwość oszustwa lub kradzieży).

Ceny towarów spożywczych w chińskich i nepalskich supermarketach i większych sklepach są z reguły zbliżone lub niższe od tych w Polsce. Ceny towarów na targowiskach są z reguły znacznie niższe niż w Polsce.

Na chińskich i nepalskich bazarach powszechnie przyjętym zwyczajem jest targowanie się o cenę (ceny pierwotnie oferowane cudzoziemcom mogą być bardzo zawyżone) - targowanie odbywa się często poprzez wypisywanie cen na kalkulatorze. Przed dokonaniem zakupu prosimy upewnić się co do jakości i autentyczności kupowanych artykułów.

Specyfiką turystyki w Tybecie i Nepalu jest dołączanie do programu zwiedzania wizyt w lokalnych fabrykach i manufakturach, gdzie można zakupić różne towary (np. perły, jedwabie, nefryty). Są to placówki państwowe, gdzie ceny nie należą do najniższych, lecz jakość i oryginalność produktów jest gwarantowana. Może się zdarzyć, że na bazarach i targowiskach podobne rzeczy znajdą Państwo w niższych cenach. Jakość oferowanych tam produktów może jednak budzić wątpliwości.

W celu wymiany waluty w Nepalu należy okazać paszport. Wymiany dokonują hotele oraz kantory w mieście.

W ośrodkach turystycznych w większości hoteli, restauracji i sklepów można dokonywać płatności międzynarodowymi kartami płatniczymi takimi jak np. VISA, MasterCard, American Express. W wielu miejscach za opłatą kartą kredytową pobierana jest dodatkowa prowizja. W Kathmandu i innych dużych miastach, można wypłacać gotówkę z bankomatów.

Ideą CT Poland jako biura specjalizującego się w organizacji wycieczek do Chin jest jak najpełniejsza prezentacja odwiedzanego kraju. Wiele imprez oferowanych przez inne biura jako opcjonalne punkty programu, u nas wliczone są w cenę imprezy. Bogate programy stwarzają stosunkowo mało okazji do ich fakultatywnego uzupełniania. Oferowane na miejscu fakultety stanowią propozycję lokalnych przewodników i mogą odbywać się tylko pod warunkiem zrealizowania głównych punktów programu. Cena wycieczek fakultatywnych uzależniona jest od ilości osób w nich uczestniczących.

Kwota, przeznaczona na zwyczajowe napiwki dla lokalnych przewodników oraz kierowców, płatna jest na ręce pilota po przylocie do Chin. W cenę wycieczki nie są wliczone napiwki za usługi bagażowe w hotelach (ok. 1 USD/każdorazowo/szt. bagażu). Poza branżą turystyczną dawanie napiwków nie jest w Chinach powszechnie przyjęte, jednak podczas korzystania z taksówki można zostawić kierowcy niewielką resztę.

W Nepalu dawanie napiwków jest bardzo bardziej  rozpowszechnione.

W cenę wycieczki nie są wliczone napiwki za usługi bagażowe w hotelach (ok. 1 USD/szt. bagażu).

Językiem urzędowym jest język chiński - dialekt mandaryński (putonghua, oparty na dialekcie pekińskim). Przeciętny Chińczyk spotkany na ulicy nie posługuje się językiem angielskim. Języka tego nie znają zazwyczaj również taksówkarze. Po angielsku, przynajmniej w podstawowym zakresie, mówi zazwyczaj obsługa hotelowa oraz sprzedawcy na większych bazarach, nastawionych na turystów z zagranicy. Język angielski jest również językiem, jakim posługują się lokalni przewodnicy podczas wycieczki. Znajomość języka angielskiego w Tybecie jest wśród ludności lokalnej niewielka.

W Nepalu językiem urzędowym jest nepalski. Zazwyczaj bez problemu można się porozumieć w języku angielskim. Angielskim władają pracownicy hoteli i restauracji.

220V / 50Hz. W niektórych hotelach potrzebna jest przejściówka, którą można wypożyczyć w hotelu. Typy wtyczek, spotykane w Chinach:

  

Prosimy pamiętać, że Tybet to jeden z najbiedniejszych regionów Chin, kraju rozwijającego się. W Tybecie mogą zdarzać się przerwy w dostawie prądu.

 

W Nepalu napięcie w gniazdkach elektrycznych, podobnie jak w Polsce, wynosi 220V / 50Hz. W niektórych hotelach potrzebna jest przejściówka. Można kupić ją na lotniskach i w sklepach z artykułami elektrycznymi na terenie Polski. Typy wtyczek, spotykane w Nepalu:

Polskie telefony komórkowe posiadające roaming działają a zasięg jest niemal wszędzie, poza kilkoma miejscami gdzie sygnał może być nieco słabszy.

Niektórzy polscy operatorzy oferują w Chinach dostęp do internetu w komórce. Prosimy dowiadywać się u swoich operatorów o stawki połączeń. Można również dzwonić do Polski z telefonów hotelowych. Minuta połączenia kosztuje najczęściej około 5 PLN (z komórki ok. 8 PLN). We wszystkich hotelach jest dostępne wi-fi, w niektórych korzystać z wifi bezpłatnie można jednak tylko w hotelowym lobby. Korzystanie w pokojach jest dodatkowo płatne (10-30 USD/dobę).

Należy pamiętać, że w Chinach dostęp do niektórych stron jest zablokowany (m.in. Facebook, Yahoo, Google, Gmail, Youtube) i korzystanie z nich bez zainstalowanego bezpłatnego lub płatnego oprogramowania VPN nie jest możliwe. Zainstalowanie oprogramowania VPN na terenie Chin nie jest możliwe, można zrobić to wyłącznie będąc poza terytorium ChRL.

Zakup lokalnej karty sim możliwy jest tylko po okazaniu chińskiego dowodu tożsamości.

Chiny i Nepal są krajami bezpiecznym i życzliwym dla gości z zagranicy. Przestępczość w Chinach jest stosunkowo niska, wyższa w Nepalu, ze względu na niestabilną sytuację polityczną.

Należy jednak zachować ostrożność w miejscach uczęszczanych przez turystów oraz w środkach komunikacji (zdarzają się kradzieże kieszonkowe oraz przypadki wydania fałszywych banknotów). Wartościowe przedmioty i gotówkę należy trzymać przy sobie bądź w zamkniętym sejfie w pokoju lub w sejfie w recepcji. Zarówno biuro jak i hotel nie odpowiadają za wartościowe rzeczy pozostawione poza sejfem w pokoju hotelowym. 

Korzystając z taksówki prosimy pamiętać o zabraniu paragonu wydawanego przez kierowcę. W przypadku pozostawienia czegokolwiek w taksówce umożliwi to identyfikację pojazdu.

Tybet jest regionem bardzo wrażliwym politycznie. Wiele osób w Polsce wyraża opinie o niepodległości Tybetu, aczkolwiek należy pamiętać, że nie jest to stanowisko zbieżne z opinią władz chińskich i wyrażanie takich opini w Tybecie, zwłaszcza publicznie, może sprowadzić problemy, zarówno na turystę jak przede wszystkim na jego przewodnika i agencję turystyczną. Karą może być m.in. odebranie licencji przewodnickiej.

Zabronione jest posiadanie flag Tybetu, wizerunków XIV Dalajlamy i XI Panczenlamy (również w przewodnikach książkowych, które mogą być zarekwirowane).

Psy tybetańskie zachowują się dość swobodnie, należy unikać bliższych z nimi kontaktów i wieczornych spacerów, zwłaszcza w nieoświetlonych miejscach.

Wyjeżdżających do Chin i Nepalu nie dotyczą obowiązkowe szczepienia. Do zalecanych szczepień należą wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonica, tężec i polio, a także dur brzuszny. Chinach obecnie nie ma zagrożenia malarią.

W razie potrzeby skorzystania z miejscowych usług medycznych należy zgłosić się do pilota, bądź bezpośrednio do centrum alarmowego Ubezpieczyciela (numer telefonu znajdą Państwo na polisie, którą przekaże Państwu pilot wycieczki).

Na wypadek konieczności skorzystania z porady medycznej lub hospitalizacji koszty do 100 EUR z reguły pokrywa sam poszkodowany. Rachunki (należy pamiętać, aby zawsze o nie poprosić) rozliczane są po powrocie do Polski. Przed podróżą zalecamy wykonanie wszelkich niezbędnych badań oraz przeglądu stomatologicznego.

Tybet obejmuje regiony położone średnio powyżej 4000 m n.p.m. Choroba wysokościowa to jedno z najpoważniejszych zagrożeń, jakie czekać mogą na turystę w Tybecie. Pojawia się, gdy zbyt szybko znajdziemy się na dużej wysokości lub gdy zbyt szybko zwiększamy wysokość, nie zachowując odpowiedniego czasu na aklimatyzację. Łagodne objawy choroby wysokościowej pojawić się mogą już na wysokości 2 000 m n.p.m., na wysokości 3 500 m n.p.m. odczuwa je niemal każdy, bez względu na to czy był wcześniej na podobnych wysokościach czy nie. Choroba wysokościowa pojawia się na skutek zbyt dużego ciśnienia w komórkach. Skutkiem może być obrzmienie mózgu i śmierć. Do lekkich objawów należą ból głowy, nudności, brak apetytu i ogólne osłabienie. Nieleczone, objawy te z reguły ustępują po kilku dniach, zdarza się jednak, że dolegliwości te odczuwalne są przez cały okres pobytu na dużej wysokości.

W przypadku ostrych bólów głowy oraz zaostrzonych objawów choroby wysokościowej, takich jak zawroty głowy czy halucynacje jednym lekarstwem jest natychmiastowe zwiezienie chorego na niżej położone tereny. W niektórych przypadkach pomocne mogą być dostępne na receptę leki, przepisane przez lekarza.

W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt z lekarzem.

Ze względów praktycznych wskazane jest zabranie najczęściej stosowanych w domu leków. Apteczka podróżna powinna zawierać środki przeciw komarom, dezynfekujące, plastry, leki przeciw biegunce i przeziębieniu.

Leki zażywane regularnie (codziennie lub co kilka dni) należy ZAWSZE wkładać do bagażu podręcznego). Jeśli w bagażu podręcznym planują Państwo przewozić igły do podawania leku, wówczas niezbędne będzie zaświadczenie w języku polskim i angielskim wydane przez lekarza, zaświadczające o konieczności podania leku, poświadczone pieczątką.

Chiny i Nepal są krajami bezpiecznym, ale różnica flory bakteryjnej może być kłopotliwa dla osób o zwiększonej wrażliwości. Należy pamiętać, aby często myć i dezynfekować ręce, unikać dotykania twarzy i obgryzania paznokci oraz nawykowego obgryzania różnych rzeczy np. długopisów.

Tempo zwiedzania dostosowane jest do kondycji przeciętnego turysty. W okresie letnim wilgotność i upał mogą jednak osłabić wytrzymałość. Należy pić dużo płynów, najlepiej wody lub zielonej herbaty.

Ze względu na wysokość, w Tybecie należy unikać zwiększonej aktywności, a także palenia tytoniu i picia dużych ilości alkoholu. 

Podczas pobytu w Parku Narodowym Chitwan uciążliwa może być wilgotność oraz komary. Zaleca się zmniejszenie aktywności, picie dużej ilośći wody a także stosowanie repelentów.

Aby ustrzec się chorób należy dbać o higienę osobistą, unikać żywności niewiadomego pochodzenia i pić wyłącznie napoje zamknięte fabrycznie. Prosimy unikać napojów z lodem, bowiem lód rzadko robiony jest na bazie butelkowanej wody. Przez otwarciem butelki nalezy zwrócić uwagę, czy nie była ona naruszona.

Z pewnością przydadzą się środki pozwalające szybko zdezynfekować dłonie – żele, chusteczki.

Woda z kranu nadaje się do mycia zębów. Nie zaleca się jej spożywania. Owoce należy spożywać po ich umyciu i obraniu ze skórki.

Jedząc na ulicy powinno się zwrócić uwagę czy sprzedawca ma rękawiczki (jeśli serwuje jedzenie rękoma) oraz czy zachowane są inne podstawowe zasady higieny.

Latem w większości regionów Chin i Nepalu słońce operuje bardzo silnie. Prosimy o zabranie ze sobą środków z wysokim filtrem chroniących przed słońcem. Przyda się również czapka lub chustka oraz okulary przeciwsłoneczne.

Ze względu na wysokość, siła operowania promieni słonecznych w Tybecie jest dużo większa. Oprócz oklularów przyda się również dobry krem i pomadka nawilżająca do ust.

W Tybecie we wszystkich hotelach i restauracjach serwujących kuchnię zachodnią spotkać można toalety w stylu zachodnim. W Tybecie w restauracjach chińskich, na stacjach paliwowych, czy w zwiedzanych obiektach toalety mają charakter azjatycki (tzw. kucany). Toalety publiczne są bardzo powszechne i niemal wszystkie płatne (0,5 – 1 RMB). W toaletach publicznych brak jest papieru toaletowego.

W Nepalu i w Tybecie, poza hotelami i niektórymi restauracjami dostępne są tylko toalety w stylu azjatyckim.

Jet lag to typowa dolegliwość podczas przekraczania kilku stref czasowych w krótkim czasie. Charakteryzuje się ogólnym zmęczeniem, sennością i rozdrażnieniem.

Oto kilka rad, które pomogą Państwu przyzwyczaić się szybko do nowej strefy czasowej.

Zaraz po wejściu do samolotu przestawić zegarek na czas obowiązujący w miejscu doce-

lowym.

Od początku jeść i odpoczywać według czasu obowiązującego w miejscu docelowym.

Podczas nocnych przelotów spać jak najwięcej.

Unikać ciężkich potraw oraz dużych ilości alkoholu.

Podczas lotu warto co jakiś czas wstawać i robić lekkie ćwiczenia ruchowe.

Po przylocie unikać drzemki w ciągu dnia i położyć się spać według nowego czasu.

Uczestnik imprezy organizowanej przez Biuro Podróży CT Poland jest ubezpieczony w Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska S.A. Ubezpieczenie obejmuje pokrycie kosztów leczenia i pomoc w podróży (assistance) do 100 000 PLN na każde zdarzenie (w tym, na podstawie dodatkowej umowy zawartej pomiędzy Biurem Podróży CT Poland a TUiR Allianz, ryzyko zaostrzeń i powikłań chorób przewlekłych); wypłatę świadczenia związanego z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu z tytułu następstwa nieszczęśliwego wypadku do 10 000 PLN; pokrycie kosztów utraty lub opóźnienia dostarczenia bagażu podróżnego do 1000 PLN. Szczegółowe informacje można znaleźć w „Ogólnych warunkach ubezpieczenia w podróży zagranicznej GLOBTROTER”. Prosimy o dokładne zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia, w szczególności z częścią „Wyłączenia odpowiedzialności”.

Obywatele RP udający się do Chin muszą posiadać ważną wizę pobytową (turystyczną lub biznesową). Wyjazd do Hongkongu i/lub Makau oznacza opuszczenie granic ChRL i unieważnia wizę jednokrotną. Brak ważnej wizy karany jest grzywną do 1000 USD.

Wiza i pośrednictwo wizowe wliczone jest w cenę wycieczki. W celu uzyskania wizy należy na 50 dni przed rozpoczęciem wycieczki dostarczyć do naszego biura paszport, wypełniony wniosek wizowy oraz 1 zdjęcie. Procedura wizowania trwa ok. 10 dni. Po owizowaniu paszport pozostaje w biurze i otrzymają go Państwo z rąk pilota na lotnisku, jednak może być odebrany w naszym biurze lub odesłany na wskazany adres na koszt odbiorcy. Należy pamietać wówczas, aby zabrać go ze sobą jadąc na lotnisko. 

Obywatele RP udający się do Hongkongu lub Makau do 90 dni pobytu nie mają obowiązku posiadania wizy.

Pozwolenie na wjazd od Tybetu uzyskiwane jest na podstawie ważnej wizy chińskiej. Pozwolenie obejmuje wszystkie miejsca, które wolno grupie turystycznej odwiedzić. Niemożliwa jest więc zmiana programu w trakcie zwiedzania. W każdym miejscu niezbędna jest również rejestracja w miejscowym Biurze Bezpieczeństwa Publicznego. Po zebraniu paszportów, procedury tej dopełni w Państwa imieniu lokalny przewodnik.

Wiza nepalska uzyskiwana jest na granicy. Potrzebne jest 1 zdjęcie. Wiza kosztuje 25 USD/os.

Nie wolno wwozić narkotyków, broni, amunicji i materiałów wybuchowych, waluty chińskiej, publikacji uznawanych przez prawo chińskie za szkodliwe (w tym pornografii i wydawnictw krytykujących władze i ustrój ChRL a także wydawnictw w wizerunkiem XIV Dalajlamy).

Do Chin nie wolno także wwozić świeżej żywności (owoce, wędliny, kanapki itp.). W przypadku kontroli na lotnisku docelowym produkty te mogą zostać skonfiskowane.

Nie wolno wywozić chińskiej waluty, dzieł sztuki, rzadkich wydawnictw, wyrobów z kamieni szlachetnych oraz samych kamieni szlachetnych bez certyfikatu zakupu. Nie są poza tym znane żadne restrykcje celne, które odbiegałyby od powszechnie przyjętych norm iędzynarodowych. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy na dzień pobytu.

Z Nepalu nie wolno wywozić antyków bez certyfikatu Departamentu Archeologii w Katmandu. Nie wolno również wywozić przedmiotów rzadkich i drogocennych oraz żadnych mających powyżej 100 lat.

Skrócone przepisy celne i dewizowe dotyczące RP znajdą Państwo tutaj.

Prosimy pamiętać, że do Polski nie wolno przywozić żadnych pamiątek z zagrożonych gatunków roślin i zwierząt a także muszli i artykułów z muszli.

Na terenie Tybetu wiele miejsc objętych jest dodatkową opłatą za fotografowanie. Opłaty te wynoszą od 5, 10 USD nawet do 250 USD, w zależności od miejsca. Opłaty najczęściej dotyczą tylko jednej sali, czasem całego obiektu. W niektórych świątyniach czy klasztorach nie wolno robić zdjęć. Warto pamiętać, że opłata za zdjęcia jest jedynym sposobem dofinansowania klasztoru. W żadnych okolicznościach nie należy robić zdjęć obiektom wojskowym, lotniskom, żołnierzom czy policjantom.

W Nepalu w większości miejsc można swobodnie fotografować. Nie wolno fotografować wnętrz swiątyń. Miejscowi sadhu, czyli święci meżowie żądają za fotografię pieniędzy, z reguły kilku USD.

19 dni

Mistyczne Himalaje – Tybet i Nepal

Cena za osobę:

6396 3390