Argentyna w wielu aspektach: urokliwe miasteczko El Chalten, najbardziej wysunięte na południe zamieszkałe miasto świata w Ziemi Ognistej, lodowiec Perito Moreno, wodospady Iguazu i wiele innych atrakcji

 

 • 1 dzień

  Przelot z Warszawy do Buenos Aires

  Spotkanie z pilotem i grupą na lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot do Buenos Aires w Argentynie. Przylot do Buenos Aires kolejnego dnia rano.

    
 • 2 dzień

  Buenos Aires

  Przylot do Buenos Aires. Miasto, zwane często Paryżem Ameryki Łacińskiej zaskakuje niemal wszystkich Europejczyków tym, że….czują się jak w domu. To istotnie jedno z najbardziej europejskich miast w tej części świata, ale nie to jest tu najważniejsze. Niezwykła mieszanka kulturowa, bogactwo architektury, tradycji, dźwięków, zapachów szybko przyprawia przybyszów w szybsze bicie serca. W Buenos nie można się nudzić, gdy tango króluje na ulicach a dulce de leche na językach. Prosto z lotniska pojedziemy do hotelu, aby zostawić bagaże i jeśli pokoje będą dostępne chwilę odpocząć.* Po lunchu ruszymy na eksplorację miasta. Zobaczymy główny plac – Plaza de Mayo, czyli Plac Majowy, gdzie zawsze skupiało się życie towarzyskie i polityczne, by skierować się również do artystycznych, bardziej awangardowych dzielnic miasta takich jak Monserrat, San Telmo, czy słynnej La Boca. Zajrzymy również na cmentarz Recoleta, który zwiedza się niemal jak muzeum. Pochowanych jest tu wiele osobistości argentyńskiego świata, Znajdziemy tu m.in. grób Evity, czyli Evy Peron, drugiej żony prezydenta Juana Perona, która zasłynęła swoimi działaniami na rzecz najbiedniejszych krajan. Nocleg w Buenos Aires.

  * Standardowa doba hotelowa od 15:00.

 • 3 dzień

  Buenos Aires / San Antonio de Areco

  Wyruszymy dziś za miasto w poszukiwaniu prawdziwych gauchos, południowoamerykańskich pasterzy bydła. Poznamy również tereny pampy, krajobrazy trawiastych rozległych równin Argentyny. W San Antonio de Areco przekonamy się, jak żyli pasterze, czym się zajmowali, zajrzymy do warsztatu. W miejscowej posiadłości (estancia) spróbujemy lokalnego jedzenia, atrakcją będzie również asado – grillowana wołowina, która rozsławiła Argentynę na cały kulinarny świat. Nocleg w Buenos Aires.

      
 • 4 dzień

  Buenos Aires / Ushuaia

  Czas ruszyć w drogę na południe. Dziś przed nami wyjątkowy cel – Ziemia Ognista. Transfer na lotnisko i przelot do Ushuaia, najbardziej wysuniętego na południe zamieszkałego miasta świata. Tierra del Fuego, czyli Ziemia Ognista oddzielona od kontynentu Cieśniną Magellana zachwyca przyjezdnych surowym krajobrazem, dziewiczą naturą oraz niezmąconym spokojem gór. Poznamy trudną historię mieszkańców tych ziem i jej znaczenie dla Argentyny. Razem z przewodnikiem ruszymy na spacer przez najważniejsze miejsca miasteczka, od starego lotniska (Aeroclub), przez misję anglikańską, dawne więzienie, reprezentacyjną promenadę, aż po muzeum morskie, które chętni będą mogli odwiedzić tego lub w następne dni (dodatkowa opłata ok. 3 USD, bilet ważny przez 2 dni). Nocleg w Ushuaia.

      
 • 5 dzień

  Ushuaia / Park Narodowy Tierra del Fuego

  O poranku ruszymy nieco na północ do Parku Narodowego Ziemi Ognistej – najstarszego nadmorskiego parku narodowego Argentyny. Tereny parku to doskonałe miejsce do górskich wędrówek, podziwiania przyrody i kontemplacji widoków. Popołudniem zapraszamy na rejs wzdłuż Kanału Beagle w okolice wysp nieopodal Ushuaia. Popłyniemy do kolonii lwów morskich, uchatek, kormoranów i rybitw. Odwiedzimy najważniejsze i najsłynniejsze miejsca, takie jak Wyspa Lwów Morskich, czy Wyspa Ptaków, dopłyniemy do starej latarni morskiej a także zejdziemy na ląd wyspy Bridge. Zakończymy dzień w porcie Ushuaia. Nocleg w Ushuaia.

   
 • 6 dzień

  Ushuaia

  Dzień wolny na własną eksplorację Ziemi Ognistej lub skorzystanie z naszej dodatkowo płatnej propozycji, którą będzie off-roadowa wycieczka w okolice jezior, położonych w Andach Południowych (120 USD/os.). Wyruszymy samochodami terenowymi z napędem 4x4 w dzikie tereny gór, aby spojrzeć na Patagonię z nieco innej perspektywy. Naszym celem będzie Ukryte Jezioro (Lago Escondido) oraz Jezioro Fagnano, na granicy Chile i Argentyny. Posilimy się lunchem z pysznym barbeque oraz kieliszkiem argentyńskiego wina Malbec. Osoby, które zostaną w Ushuaia mogą udać się na spacery po mieście, dodatkowe trasy wędrówkowe w parku narodowym lub rejsy. Możliwości jest sporo a wszystkie przedstawi uczestnikom pilot. Nocleg w Ushuaia.

    
 • 7 dzień

  Ushuaia / El Calafate

  Żegnamy dziś Ziemię Ognistą ruszając na północ, do krainy lodu. Transfer na lotnisko i przelot do El Calafate. To niewielkie miasteczko przycupnęło u podnóża stromych skał, na południowym brzegu jeziora Argentino, swoją drogą, jednego z najpiękniejszych w całym kraju. Najbliższe parę dni będzie prawdziwą ucztą dla oczu. Przygodę z lodem zaczniemy od wizyty w Muzeum Lodowców – Glaciarium. To jedno z kilku takich obiektów na świecie i nie bez powodu powstało właśnie tu, w sąsiedztwie niezwykłego Parku Narodowego Los Glaciares. W muzeum można dowiedzieć się naprawdę wiele o powstawaniu lodowców a w jedynym w Argentynie lodowym barze wychylić drinka w temperaturze minus 10 stopni. Spacer po miasteczku uprzyjemni nam popołudnie. Nocleg w El Calafate.

      
 • 8 dzień

  El Calafate / Park Narodowy Los Glaciares / lodowiec Merito Moreno

  To jest ten dzień! Tak jak do Indii podróżuje się dla Taj Mahal, do Chin dla Wielkiego Muru, tak do Argentyny podróżuje się, aby zobaczyć lodowiec Perito Moreno. Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego lodowiec zachwyca o każdej porze roku, niczym zahipnotyzowanym można godzinami obserwować cielące się masy lodu, z hukiem spadające do wód jeziora. To niezwykły widok! W pięknych okolicznościach przyrody Parku Narodowego Los Glaciares będziemy spacerować, tam zjemy również lunch. Nocleg w El Calafate.

    
 • 9 dzień

  El Calafate / lodowiec Upsala / Estancia Cristina

  To nie koniec naszych przygód z lodem. Wyruszymy dziś do portu Punta Bandera, aby zaokrętować się na statek płynący wodami jeziora Argentino wzdłuż kanału Upsala. Wśród zimnych wód, monumentalnych lodowców dotrzemy do niezwykłej Estancia Cristina, rancha, założonego w 1914 r. i położonego w pięknej scenerii Parku Narodowego. Poznamy życie patagońskich gauchos, udamy się też na spacer, aby zobaczyć wodospad Cascada de los Perros. Będzie to dzień wypełniony aktywnościami ale i odpoczynkiem. W pięknej scenerii rancha zjemy lunch. Powrót do portu Punta Bandera i powrót do El Calafate. Nocleg w El Calafate.

    
 • 10 dzień

  El Calafate / El Chalten

  Wizyta w Patagonii nie byłaby kompletna bez przejechania słynną trasą RN 40 (Ruta 40, La Ruta Nacional Nº 40). Dziś będziemy mieli tę okazję nawet dwukrotnie w drodze do i z El Chalten. Na północnym krańcu Parku Narodowego Los Glaciares można podziwiać szczyty należące do najbardziej imponujących w Andach: Cerro Torre (3128 m n.p.m.) oraz Fitz Roy (3406 m n.p.m.). Wyruszymy na północ do El Chalten, aby spędzić dzień w sąsiedztwie granitowych kolosów. El Chalten (Niebieska Góra) to niewielkie miasteczko i baza wypadowa na wiele tras wiodących w okolice Cerro Torre i Fitz Roy. Kto będzie miał ochotę ruszy na pieszy szlak, kto będzie wolał zostać w El Chalten temu również nie zabraknie atrakcji i widoków. Czas przejazdu w jedną stronę ok. 3,5 godz. Nocleg w El Calafate.

        
 • 11 dzień

  El Calafate / Buenos Aires

  Transfer na lotnisko i przelot do Buenos Aires. Po przylocie czas wolny na eksplorację Buenos we własnym rytmie i tempie. Tego dnia pilot pozostaje do dyspozycji grupy, aby zaproponować piesze wycieczki. Polecamy spacery w dzielnicy portowej – Puerto Madero, gdzie cumuje XIX-wieczna argentyńska fregata wojenna, przerobiona obecnie na muzeum, jak również najszerszą aleją świata, czyli Avenida 9 de Julio. Będzie można wrócić do La Boca, aby jeszcze raz niespiesznie przyjrzeć się życiu artystycznej dzielnicy. Ten dzień można wypełnić również przyjemnościami, takimi jak podpatrywanie spontanicznych ulicznych pokazów tango czy spokojną kawą w jednej z ulicznych kawiarenek. Nocleg w Buenos Aires.

     
 • 12 dzień

  Buenos Aires

  Dla chętnych całodniowa wycieczka do Urugwaju (250 USD/os.), a konkretnie do Colonia de Sacramento. Przeprawimy się promem, aby spacerować po uliczkach tego urokliwego miasteczka o kolonialnej architekturze. Miasto zachowało swoje historyczne centrum wraz z siatką ulic dostosowaną do układu terenu. Centrum historyczne, zbudowane przez Portugalczyków, a później rozbudowane przez Hiszpanów, zostało wpisane jako jedyny obiekt z Urugwaju na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO. Spacer i zwiedzanie miasta. Powrót do Buenos. Nocleg w Buenos Aires.

 • 13 dzień

  Buenos Aires / Puerto Iguazu

  Transfer na lotnisko i przelot do Puerto Iguazu. Słynne na cały świat wodospady leżą na granicy Argentyny i Brazylii, w otoczeniu wspaniałej dżungli na rzece Rio Iguacu. Wodospady warto oglądać z obu stron i tak właśnie zrobimy. Wycieczkę rozpoczniemy od brazylijskiej strony, która oferuje panoramiczne widoki na ściany wody, m.in. na Garganta del Diablo (Diabelska Gardziel). Wrócimy na argentyńską stronę, do miasta Puerto Iguazu. Nocleg w Puerto Iguazu.

      
 • 14 dzień

  wodospady Iguazu

  Dzisiejszy dzień poświęcimy na eksplorację argentyńskiej strony wodospadów. Skorzystamy z różnych form zwiedzania, z pieszych wycieczek po drewnianych pomostach, ale również z możliwości pokonania dłuższych odcinków wycieczkowym pociągiem. Z różnych punktów obserwacyjnych będziemy oglądać i fotografować wodospady, zarówno te pocztówkowe miejsca, jak i ponad 270 mniejszych wodospadów towarzyszących temu głównemu. Nocleg w Puerto Iguazu.

    
 • 15 dzień

  Puerto Iguazu / Buenos Aires

  Transfer na lotnisko i przelot do Buenos Aires. W zależności od godziny przelotu czas wolny rano w Puerto Iguazu lub popołudniem w Buenos Aires. Wieczorem wybierzemy się na kolację z pokazem tango w dzielnicy bohemy San Telmo. Nocleg w Buenos Aires.

      
 • 16 dzień

  Wylot do Warszawy

  Transfer na lotnisko w Buenos Aires i wylot do Warszawy.

    
 • 17 dzień

  Powrót do Warszawy

  Lądowanie w Warszawie.

    

 

PUBLIKACJA I KOPIOWANIE PROGRAMÓW WYCIECZEK, TREŚCI INFORMACJI PRAKTYCZNYCH ZAMIESZCZONYCH NA STRONIE WWW.CTPOLAND.COM.PL W CAŁOŚCI LUB W CZĘŚCI, BEZ WYRAŹNEJ, PISEMNEJ ZGODY BIURA JEST ZABRONIONE.

Cena obejmuje:

 1. Przelot lotniczy na trasie Warszawa-Buenos Aires-Warszawa z przesiadką, w klasie ekonomicznej.
 2. Przeloty wewnętrzne na trasie Buenos Aires-Ushuaia-El Calafate-Buenos Aires-Iguazu-Buenos Aires w klasie ekonomicznej.
 3. Zakwaterowanie w hotelach o standardzie 3* i 4* w pokojach 2-os. Planowane hotele znajdują się poniżej.
 4. Transfery i przejazdy wg programu prywatnym minibusem lub autokarem (w zależności od grupy).
 5. Transfery łodziami i statkami wg. programu m.in. rejs po kanale Beagle w Ushuaia, rejs po kanale Upsala w Ushuaia.
 6. Bilety wstępu do obiektów wymienionych w programie, parków narodowych.
 7. Wycieczki autokarowe i piesze wymienione w programie, m.in. całodniową wycieczkę na pampę do San Antonio de Areco, całodniową wycieczkę do lodowca Perito Moreno.
 8. Całodzienną wycieczkę do El Chalten turystycznym autobusem publicznym (klasa przejazdu busem 1, rozkładane siedzenia).
 9. Opiekę lokalnych przewodników w parkach narodowych i podczas zaplanowanego zwiedzania miasta, kierowcy na całej trasie.
 10. Opiekę polskiego pilota na całej trasie wycieczki.
 11. Posiłki (ilość wskazuje cyfra w ikonce przy każdym dniu programu).
 12. Ubezpieczenie KLiA (w tym ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych), NNW i bagażu.
 13. Opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
 14. Opłatę na Turystyczny Fundusz Pomocowy.
 15. Podatek VAT.

 

Cena nie obejmuje:

 1. Napiwków dla przewodników, kierowcy, obsługi łodzi (100 USD, płatne na miejscu).
 2. Podatku miejskiego w Buenos Aires (1-2 USD/noc/os.).
 3. Napojów do posiłków i dodatkowych posiłków.
 4. Udziału w wycieczkach i zajęciach fakultatywnych nie objętych programem zwiedzania. Podczas tej wycieczki oferujemy dwie wycieczki fakultatywne. Są to: całodniowa wycieczka samochodami 4x4 – jeziora w Ushuaia (140 USD/os.) oraz całodniowa wycieczka do Colonia de Sacramento w Urugwaju (250 USD/os.).
 5. Usług tragarzy na lotniskach i w hotelach.
 6. Ewentualnych testów PCR lub antygenowych na COVID-19, gdyby konieczność ich zrobienia została wprowadzona przez władze.

 

Uwagi i charakterystyka trasy:
ZASADY WJAZDU

Obostrzenia związane z COVID-19 zniesione dla osób zaszczepionych. Dla osób niezaszczepionych władze Argentyny rekomendują wykonanie testu PCR w ciągu 24 godzin po wjeździe do Argentyny.
Od turystów wjeżdżających do Argentyny wymagane jest wypełnienia deklaracji zdrowia przed przylotem do Argentyny.

Od obywateli RP nie są wymagane wizy. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski oraz posiadać co najmniej 1 wolną stronę.


ZAKWATEROWANIE
Zaplanowaliśmy noclegi w klimatycznych hacjendach i hotelach. Są to obiekty o standardzie 3* i 4*. W Argentynie nie ma urzędu, który certyfikowałby hotele, liczba gwiazdek to subiektywna ocena samego hotelu. Są to sprawdzone i cenione przez naszych klientów miejsca.

Standardowe ubezpieczenie CT Poland w podróży w zakresie kosztów leczenia wynosi 100 000 EUR

W przypadku chęci podniesienia sumy ubezpieczenia do 300 000 EUR prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta:

info@ctpoland.com.pl, tel. 22 654 51 33

Biuro Podróży CT Poland gwarantuje swoim klientom stałość cen po zawarciu umowy uczestnictwa. Podane ceny uwzględniają wszystkie koszty związane z udziałem w wycieczkach CT Poland

Wszystkie zamieszczone opinie pochodzą z ankiet lub e-maili od naszych Klientów

 

PAN ŁUKASZ    LISTOPAD 2023    OCENA 5/5

Super wycieczka, miejsca same się bronią. Świetny sposób z dodaniem Chile, wzbogaciło to program. Cenę rekompensuje super organizacja, program, hotele głównie w centrum i przeloty wewnętrzne zamiast przemieszczania się w autobusach. To naprawdę robi dużą przewagę tej wycieczce. No i wiadomo, że miejsca są magiczne, to po prostu niesamowicie atrakcyjny kierunek. Gdybym miał na coś zwrócić uwagę negatywnie, to czasem miejscowe busy były dość ciasne, małe, ale to wszystko do dopracowania. Kierowcy generalnie zawsze byli super, nie było żadnych problemów. Fajnie też, że pilot załatwiał wymianę waluty na miejscu, to była super opcja zawsze, nie trzeba było szukać samemu.

Męczący lot, ale to wynikało z samolotu – ciasno, miejsca mniej niż w Wizzair czy Ryanair, a lot bardzo długi. Ale niestety to od Biura zupełnie nie zależy, przekazuję tę informację wyłącznie informacyjnie. Super hotele ze świetną lokalizacją, czyściutko. Restauracje i posiłki oceniam bardzo wysoko, świetne jedzenie, różne miejsca, od prostych do dość wystawnych, dobre restauracje, ale też prosta stara lokalna knajpa na tarasie, czy przyjęcie na dworze w Estancii, każde miejsce było bardzo atrakcyjne, a jedzenie przepyszne. Dodatkowo pilot bardzo obeznany w każdym miejscu, potrafił doradzić gdzie zjeść samodzielnie posiłki.

W mojej opinii świetny pilot, towarzyski i otwarty, obyty, buduje dobre relacje z grupą. Jest to nowa wycieczka, która jeszcze „dociera się” w kwestii współpracy z hotelami czy lokalnymi dostawcami. Bardzo fajnie było pogadać z Pilotem o Argentynie, o przeróżnych tematach zresztą też, bardzo pomocny, super koleżeński i zawsze uśmiechnięty. Jedyna organizacyjna uwaga – zbyt wczesny wyjazd na wycieczkę do Urugwaju. Poza tym – bardzo jestem zadowolony z pilota.

Najlepsi przewodnicy to zdecydowanie Eder w Iguazu i Laura w Estancii Areco. Zapamiętałem też super pozytywnie dwie przewodniczki w El Calafate na lodowcu Perito Moreno i w Buenos Aires.

Intensywność programu rewelacyjna, dodanie Torres del Paine jeszcze go uatrakcyjniło. Objazd intensywny, z wczesnym wstawaniem, ale po to się jedzie tak daleko, żeby jak najwięcej zwiedzać. Pewnie można byłoby trochę więcej zobaczyć w Buenos Aires, jeden dodatkowy dzień tam byłby rewelacją. Jedyna wada programu to było niefortunne przełożenie lotu z El Calafate do Buenos Aires (nie z winy biura). Nie jestem w stanie ocenić, czy można było coś więcej dodać do programu, ale na pewno nie warto nic zabierać.

Ja generalnie bardzo polecam tę wycieczkę, ale też samo Biuro swoim znajomym i sam zamierzam w przyszłości podczas planowania zwracać szczególną uwagę i w zasadzie dla obsługiwanych kierunków stawiać CT Poland na pierwszym miejscu.

 

PAN STANISŁAW    LISTOPAD 2023    OCENA 5/5

Atrakcyjny program wycieczki. Dobre hotele, szczególnie w Calafate – piękne położenie, bardzo wygodny, najlepszy! Restauracje bardzo dobre. Jestem w pełni zadowolony z pracy pilota, duża wiedza i cierpliwość. Był naprawdę dobrym opiekunem, czułem się bezpiecznie. Intensywność programu bardzo dobra. Z chęcią ponownie skorzystam z usług biura.

 

PANI BARBARA    LISTOPAD 2023    OCENA 5/5

Dobry standard przelotów, wszystko punktualnie. Dobre hotele. Bardzo dobre restauracje i posiłki. Jestem niezwykle zadowolona z pracy pilota. Czułam się bezpiecznie, bardzo profesjonalny, kontaktowy i uważny. Bardzo atrakcyjny program, była to już nasza kolejna podróż z biurem!

 

PAŃSTWO RENATA I JERZY    MARZEC 2023        OCENA 5/5 

Po raz piąty uczestniczyliśmy w organizowanej przez Wasze biuro imprezie. Chcę podkreślić, iż trasa wycieczki po Argentynie została zaplanowana perfekcyjnie i tak też zrealizowany został program. Pani pilot Dorota wykazała się znajomością historii, geografii, architektury i kultury całej Ameryki Płd, co spowodowało, że wycieczka była bardzo atrakcyjna. Wszystkie miejsca, które odwiedziliśmy na długo pozostawią ślad w naszej pamięci. 

Pani Dorota to życzliwa i profesjonalna osoba, wszyscy z uznaniem wypowiadali się na temat jej pracy. Oferta spełniła nsze oczekiwania, gdyż przeloty i hotele były dobrej jakości, a program wycieczki atrakcyjny. Nie polecam tylko wycieczki helikopterem nad wodospadem Iguazu. 

 

PANI BEATA      MARZEC 2023        OCENA 5/5 

Bardzo dobrze przygotowana impreza, pilot super, miejsca odwiedzane piękne, żal tylko, że nie widzieliśmy pingwinów. Dorota Wasilewska - super pilot, duża kultura i kompetencja, świetna organizacja. Hotele oceniam w większości na 4*. W Buenos niezła lokalizacja, choć pokój kiepski. W Ushuaia hotel ładny, super położony, dobre jedzenie. Hotel w Calafate ładny, daleko od miasta, jedzenie smaczne. W Puerto Iguzu hotel super, jedzenie super, fajnie położony. 

 

PAN RYSZARD      MARZEC 2023        OCENA 5/5 

Bardzo dobrze przygotowany program imprezy turystycznej. Dobre tempo, wycieczki, bez nadmiernego wysiłku. Argentyna pozostawia miłe wrażenia. Warto polecić ten kraj osobie znajomej. Pilotka Dorota Wasilewska to bardoz miła osoba, uśmiechnięta i zawsze blisko grupy. Bardzo dobry opiekun i pilot wycieczki.

 

PAŃSTWO ANNA I KRZYSZTOF      MARZEC 2023        OCENA 5/5 

O naszym udziale zdecydowała duża liczba przelotów, a tym samym mniejsza liczba przejazdów autokarem. Jesteśmy bardzo zadowoleni również z możliwości rozszerzenia programu, dzięki pilotce. POilotka sympatyczna kompetentna, pomocna z poczuciem humoru, z dużą wiedzą o odwiedzanych miejscach. Wycieczka bardzo udana. Wyjeżdżamy pełni wrażeń, wycieczka spełniła nasze oczekiwania!

 

Obywateli RP wyjeżdżających do Argentyny w celach turystycznych obowiązuje porozumienie o zniesieniu obowiązku wizowego do 90 dni pobytu.

Paszport powinien być ważny 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki i posiadać 2 wolne strony na stemple graniczne. Prosimy pamiętać o zabraniu paszportu na lotnisko.

Obecnie Argentyna nie wymaga certyfikatów szczepień ani testów. Prosimy jednak o zabranie ze sobą wydrukowanego certyfikatu szczepienia na wszelki wypadek (przekraczanie granicy w Iguazu, wycieczka fakultatywna do Urugwaju). Zaświadczenie, czyli tzw. paszport covidowy uzyskuje się logując się na stronie https://pacjent.gov.pl/

Przeloty odbywają się samolotami rejsowymi z międzylądowaniem w jednym z portów lotniczych. Informacje o godzinach przelotów i zbiórce na lotnisku w dniu wylotu otrzymają Państwo w liście, który wysyłamy e-mailem lub pocztą.  Podczas krótkich lotów, linie lotnicze nie zapewniają posiłku oraz napojów. Istnieje możliwość kupienia kanapki na pokładzie za ok. 5 EUR/szt. Podczas długich rejsów do i z Ameryki serwowane będą dwa posiłki, w tym co najmniej jeden ciepły oraz zimne i ciepłe napoje.

Wybór miejsca w samolocie możliwy jest podczas odprawy na lotnisku. 

Podczas spotkania na lotnisku pilot przekaże Państwu dokumenty podróży: wydruk biletu elektronicznego na przelot międzynarodowy, polisę ubezpieczeniową oraz zawieszkę na bagaż. UWAGA: Po odprawie prosimy nie wyrzucać wydruku biletu elektronicznego. Może okazać się on niezbędny podczas powrotnego lotu do Polski.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu linia lotnicza zapewnia przelot w późniejszym terminie, a jeśli to konieczne także nocleg i wyżywienie.

Bagaż główny: 1 bagaż na osobę nie przekraczający wagi 23 kg oraz sumy wymiarów zewnętrznych (wysokość + długość + szerokość) 158 cm. Dla dwóch lub więcej osób posiadających jedną sztukę wspólnego bagażu, waga bagażu nie może przekroczyć również 23. Informacje o przewoźniku oraz o limicie bagażowym znajdą Państwo również w liście, który prześlemy przed wylotem.

UWAGA: Podczas przelotów wewnątrz Argentyny ciężar nadanego bagażu nie może przekroczyć 15kg/os. oraz wymiarów łącznych 158 cm. Każda linia lotnicza ma własny taryfikator opłat za nadbagaż. W Aerolineas Argentinas opłata za kolejny bagaż główny wynosi ok. 20 USD.

UWAGA: Prosimy pamiętać o podpisaniu bagażu i zapięciu na szyfr lub kłódkę.

Bagaż podręczny:  podczas lotów międzynarodowych 1 bagaż na osobę nie przekraczający wagi 12 kg, oraz sumy wymiarów zewnętrznych (wysokość + długość + szerokość) 115 cm.  Można zabrać również na pokład samolotu płaszcz, parasol, niedużych rozmiarów torebkę i niewielką ilość materiałów do czytania. Wszystkich pasażerów obowiązują przepisy dotyczące przewozu bagażu, np. zakaz przewozu przedmiotów niebezpiecznych oraz przepisy celne i graniczne.                                                                                                                                                                                                          

UWAGA: Podczas przelotów wewnątrz Argentyny (Aerolineas Argentinas) ciężar bagażu podręcznego nie może przekroczyć 8 kg/os. Wymiary bagażu podręcznego muszą mieścić się w przedziale 55x35x25 cm. Bagaż ten należy umieścić w luku nad siedzeniem. Poza tym można zabrać 1 bagaż o wadze do 3 kg, który umieszczamy pod fotelem przed nami.

PAKOWANIE BAGAŻU GŁÓWNEGO

Z uwagi na charakter wycieczki najwygodniejszym bagażem będzie walizka na kółkach o niewielkich rozmiarach.

Jeśli podróżujemy z drugą osobą, mając do dyspozycji dwie walizki, dobrze jest spakować część rzeczy każdej z osób do jednej, pozostałe do drugiej. W przypadku zagubienia jednego bagażu przez linie lotnicze, co zdarza się bardzo rzadko, pozwoli to komfortowo doczekać momentu dostarczenia przez linię zagubionego bagażu.

Podczas pobytu w hotelach, na lotnisku, na dworcu czy podczas przeprawy promowej usługi bagażowe nie są objęte ceną wycieczki, w niektórych miejscach nie są one w ogóle dostępne. Prosimy wziąć to pod uwagę przygotowując bagaż.

PAKOWANIE BAGAŻU PODRĘCZNEGO

Bagaż podręczny nie powinien być zbyt duży i ciężki. Warto trzymać dokumenty lub pieniądze oddzielnie, w razie utraty nie stracą Państwo wszystkiego. Ze względu na przelot samolotem (zarówno podczas przelotów międzynarodowych, jak i wewnątrz ) w bagażu podręcznym nie wolno przewozić przedmiotów zaliczanych do niebezpiecznych (nożyki, pilniczki oraz płyny, żele i aerozole itp.). Zgodnie z przepisami płyny przewożone w bagażu podręcznym muszą znajdować się w pojemnikach, z których żaden nie może przekraczać 100 ml - muszą być one zapakowane w jedną przezroczystą plastikową zamykaną torbę o pojemności nie przekraczającej jednego litra (np. torebka dwuścienna w wymiarach 22 cm x 15 cm z plastikowym suwakiem). Perfumy i alkohol zakupione w sklepach wolnocłowych można wnosić na pokład samolotów, jednak muszą być one zapakowane w specjalnie zapieczętowane przez personel sklepu torby.

PŁYNY O POJEMNOŚCI POWYŻEJ 100 ML, ZAKUPIONE POZA UE, NIE MOGĄ BYĆ WWOŻONE DO UE W BAGAŻU PODRĘCZNYM (oznacza to, że jeśli powrót do kraju odbywa się przez port UE, nie można dokonać zakupu takich płynów na lotnisku w Ameryce).

W bagażu podręcznym przyda się długopis, gdyż podczas podróży wypełnia się liczne formularze wjazdowe, wyjazdowe, deklaracje celne itd.


  • ubrania: powinny być dostosowane do trasy i terminu (proszę sprawdzić tabelę klimatyczną); lekkie, oddychające, wygodne ubrania, sweter lub inne ciepłe okrycie może się przydać podczas pobytu w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz na południu Argentyny.
  • Państwa pobyt w Argentynie przypadnie na końcówkę lata, na południu Argentyny, na Ziemi Ognistej będzie jednak dość zimno (koło 0 stopni, zimny wiatr). Prosimy zabrać odpowiednie ubrania (ciepłe kurtki, przeciwwiatrowe, czapki, szaliki, rękawiczki)

  UWAGA: Na przedstawienie tango wymagany jest strój typu casual (bez krótkich spodni i sportowych butów lub sandałów w przypadku panów).

  • wygodne obuwie kryte typu trekkingowego, antypoślizgowe, sandały lub na płaskim obcasie, kilka par skarpet. Podczas wizyty w regionie Iguazu spacery odbywać się będą po mokrym, śliskim niejednokrotnie podłożu. Proszę wziąć ze sobą odpowiednie obuwie.
  • grzałkę (pokoje hotelowe nie są wyposażone w czajniki).
  • małą torbę lub plecak na całodniowe wycieczki.
  • okrycie głowy dla ochrony przed słońcem, strój przeciwdeszczowy np. poncho,
  • okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem, ochronna pomadka
  • przejściówkę do gniazdka elektrycznego,
  • leki zażywane regularnie należy ZAWSZE wkładać do bagażu podręcznego. Jeśli w bagażu podręcznym planują Państwo przewozić igły do podawania leku, wówczas niezbędne będzie zaświadczenie w języku polskim i angielskim wydane przez lekarza, zaświadczające o konieczności podania leku, poświadczone pieczątką,
  • podstawowe środki opatrunkowe, maseczki

Hotele, z których korzystamy na trasie to obiekty o standardzie 3* i 4*. Pokoje hotelowe wyposażone są w łazienkę, klimatyzację, telewizor oraz telefon. W pokojach nie ma herbaty i czajników elektrycznych. W niektórych hotelach znajdą Państwo również sejf. Łazienki wyposażone są w ręczniki kąpielowe, mydło, szampon (wszystkie w niewielkich opakowaniach) papier toaletowy (nie ma pasty i szczoteczek do zębów). W niektórych hotelach jest także suszarka do włosów. W razie wątpliwości prosimy pytać pilota. Hotele oferują 24 godzinny dostęp do ciepłej wody.

W niektórych pokojach znajdują się mini bary. Napoje i słodycze, które znajdują się w środku są dodatkowo płatne.

Doba hotelowa trwa, w zależności od hotelu od godziny 14:00-15:00 do godz. 11:00 dnia następnego.

Ze względu na bogaty program zwiedzania, zazwyczaj nie ma możliwości powrotu do hotelu w ciągu dnia (grupa wyjeżdża rano po śniadaniu, a wraca wieczorem po kolacji).

Warunki klimatyczne w Argentynie są bardzo urozmaicone: na równinach pampy panuje klimat umiarkowany i wilgotny, na zachodzie Patagonii – zimny i wilgotny, na północy Międzyrzecza (w widłach Parany i Urugwaju) – subtropikalny, a na północnym zachodzie kraju – gorący kontynentalny. Od listopada do marca (tutejsza wiosna–lato) średnia temperatura wynosi ok. 23°C, od czerwca do września (jesień–zima) – ok. 12°C. W Buenos Aires od listopada do lutego bywa bardzo gorąco, temperatura waha się między 27 a 35°C, a wilgotność latem sięga 70%. Zimą temperatura wynosi ok. 11°C, zaś wiosną i jesienią ok. 17°C.

 

Opady w marcu:

Buenos – średnio 9 deszczowych dni w miesiącu, 90 mm

Ziemia Ognista - średnio 11 deszczowych dni w miesiącu, 80 mm

Calafate – średnio 5 deszczowych dni w miesiącu, 50 mm

Iguazu – średnio 8 deszczowych dni w miesiącu, 160 mm

 

Średnie najwyższych (W) i najniższych (N) temperatur w wybranych miastach, podane w °C.

 

Miesiąc

Buenos Aires

Ushuaia

Calafate

Iguazu

W

N

W

N

W

N

W

N

I

29

18

10

3

16

5

31

20

II

27

17

11

4

15

5

30

20

III

25

15

9

3

14

3

32

19

IV

21

11

5

-1

10

1

29

16

V

18

8

0

-5

5

-2

24

12

VI

14

7

0

-5

2

-4

23

10

VII

14

6

-1

-5

1

-5

23

10

VIII

16

6

0

5

4

-5

26

11

IX

18

8

2

-3

3

-3

27

12

X

21

11

5

-1

11

-2

30

15

XI

24

14

7

1

14

3

31

17

XII

27

16

10

1

15

4

32

19Czas w Argentynie różni się o -5 godzin w stosunku do letniego czasu polskiego oraz -4 godziny w okresie zimowym w Polsce.

Najlepiej zabrać ze sobą zarówno gotówkę, jak i karty kredytowe (nie zawsze będzie możliwość płatności kartą). Nigdy jednak nie należy trzymać ich w jednym miejscu. Dobrze jest również gotówkę rozłożyć na cześci. Przyda się specjalna torebka zawieszana na szyi bądź pasek z kilkoma kieszeniami, gdzie można trzymać pieniądze. Bezwzględnie należy pilnować pieniędzy w takich sytuacjach jak przepakowywanie, zakupy czy wymiana waluty.

Prosimy pamiętać, że wymieniać można tylko dolary wydane w lub po 1996 r., czyli tzw. duże głowy (dotyczy to również dolarowej części wpłaty za wycieczkę). Dodatkowo banknoty nie mogą być zniszczone t.j.: zaplamione, przetarte, naderwane, itp.

Podczas trasy będą Państwo mieli okazję spróbować różnych dań kuchni argentyńskiej. Śniadania są spożywane w hotelach i mają najczęściej formę bufetu. Restauracje dobieramy starannie, najczęściej są to lokalne restauracje poza hotelami.

Kuchnia argentyńska jest bardzo aromatyczna ze względu na dużą ilość przypraw jakie dodawane są do potraw. Jest to kuchnia, na którą wpływ mają przepisy kuchni europejskiej. Wśród składników znajdziemy głównie mięso. Argentyna jest słynna przede wszystkim ze swoich win, ponieważ panują tu idealne warunki do uprawy winorośli. Bardzo popularne wśród Argentyńczyków jest urządzanie grilla, przygotowywane są wtedy różne mięsa zaprawiane w marynacie czosnkowo ziołowej. Przyrządza się tu także różne sałatki oraz pierogi m.in. z mięsnym nadzieniem.

AUTOKAR

Podczas trasy grupa przemieszcza się autokarami lub mikrobusami dostosowanymi do liczebności grupy. Pierwszeństwo wyboru miejsca w autobusie wyznacza kolejność zapisu na wycieczkę (wpłaty zaliczki). 

 

AUTOBUS NA TRASIE EL CALAFATE-EL CHALTEN-EL CALAFATE

Na tej trasie korzystamy z transportu publicznego, a nie prywatnego. Autobus odjeżdża o konkretnej godzinie i nie czeka na pasażerów. Miejsca przydzielane są w kolejności ich zakupu.

 

SAMOLOTY

Zgodnie z programem wycieczki duże odległości pokonywać będą Państwo samolotami. Bilety na przeloty wewnętrzne będą w posiadaniu przewodnika lub pilota.

Podczas przelotów wewnętrznych korzystamy z różnych lokalnych lini (np. Aerolineas Argentinas). Bagaż główny nie może przekroczyć wagi 15 kg, podręczny 8 kg. Alkohol może być przewożony w bagażu głównym pod warunkiem, że butelka nie jest napoczęta. Zarówno w bagażu podręcznym jak i w głównym nie wolno przewozić zapalniczek i zapałek.

Grupie towarzyszy polski pilot wycieczek, który spotyka się z grupą w dniu wylotu na lotnisku w Warszawie. Podczas zwiedzania grupie towarzyszy przewodnik lokalny przewodnik. Pilot nie oprowadza grup po obiektach muzealnych, jednak służy zawsze swoją wiedzą i doświadczeniem.

Argentyna: oficjalną walutą Argentyny jest peso (ARS). Banknoty mają nominały 20, 50, 100, 200, 500, 1000 peso, bilon ma wartość 1, 2, 5, 10 pesos.

1 USD = 189 ARS, 1 EUR = 202 ARS z dnia 7.02.2023.

Wymieniać można zarówno USD jak i EUR.

Dolary USA są często przyjmowane jako środek płatniczy. Wymiany na walutę narodową dokonuje się w bankach (Banco Nacion) oraz autoryzowanych kantorach (w dni robocze w godz. od 10:00 do 15:00). Jako, że kurs oficjalny znacząco różni się od czarnorynkowego, nieoficjalna wymiana waluty jest dostępna, acz prosimy pamiętać, że zawsze wiąże się z ryzykiem otrzymania fałszywych pieniędzy. Najbardziej popularne karty kredytowe to American Express, VISA, Diners Club i MasterCard (przy płaceniu kartami kredytowymi należy okazać ważny paszport). Poza Buenos Aires należy liczyć się z problemami przy płaceniu czekami podróżnymi. ATM dostępne są we wszystkich dużych miastach. Prowizja przy wypłacie pieniędzy może być wysoka. 

Pamiątki: Wśród przyjezdnych popularnością cieszą się wyroby skórzane, przywożone do domu jako pamiątki. W sklepikach z pamiątkami znajdziemy wiele przedmiotów rękodzielniczych, jak na przykład wyroby ludów indiańskich. Interesującą pamiątkę będą stanowiły instrumenty muzyczne, czy płyty z muzyką oryginalnych zespołów argentyńskich. Jeśli planujemy zakup pamiątek wykonanych ze skór, czy innych zwierzęcych surowców, najlepiej wybierać sklepy, które należą do jednej z fundacji ochrony środowiska, które wydają odpowiednie zaświadczenia. Dzięki nim unikniemy nieprzyjemności podczas przekraczania granic.

Podczas tej wycieczki mają Państwo poniższe opcje wycieczek fakultatywnych:

Offroadowa wycieczka jeepami w Ushuaia z lunchem. Koszt 147 USD/os.

Opis:

"The Lakes Off-Road tour is a fascinating and fun way to discover the hidden secrets of the Southern Andes. Far off the general tourist trail, it will take you beyond the guidebooks, giving you a whole new perspective of Patagonia. It's a relaxing day mixed with some serious off-road experiences, giving you the best of both worlds. From high in the Andes, you'll get a great view of Lago Escondido (Hidden Lake), a little gem tucked away in the bottom of a valley, before exploring the vast Lake Fagnano, a real highlight of the trip. Travelling in a hardy Land Rover Defender that can handle all terrains and weather conditions, you'll drive through forests, across rivers and alongside lake shores with gorgeous views. At lunchtime, you'll stop for a tasty BBQ and a glass of Argentine Malbec, getting to know the fellow travellers in your group. Open to everyone, it's a brilliant tour that will help you break free from the beaten path for one full and magical day.

Included: Group excursion with Guide, 4x4 Transport and BBQ Lunch.

Departure: Daily. Pick up time in between 8.30 am and 9.00 am. Return to Ushuaia around 5 pm"

 

Pociąg na Końcu Świata w Ushuaia. Koszt 53 USD/os.

"You will depart by train from the End of the World station to discover Tierra del Fuego National Park and its spectacular scenery. The world's southernmost national park features glaciers, lakes, mountains and abundant wildlife. The first crossing point is called Cañadon del Toro which crosses the Pipo River over the Puente Quemado, where you can see the wooden ruins of the old bridge underneath the new one. After that, the train stops at Cascada La Macarena station, where you can go down to a reconstructed Indian campsite, typical of one of the four native tribes that lived in Ushuaia for thousands of years: the Yamanas. At this point, it is possible to go up the steps to the Macarena Waterfalls, whose source is in the Le Martial Mountain, offering a fabulous view of the Pipo River. After fifteen minutes, the guide will sound the whistle to warn you that the train is about to depart, continuing its journey to an area of sub-Antartic forest, one of the last such forests in the world. The train enters the Tierra del Fuego National Park, following the Pipo River, and crossing different sites where the prisoners worked every day for 50 years cutting down trees. Skirting the Turbal (Bog), a raised sphangnum moss bog typical of Tierra del Fuego, the train arrives at the Estacion del Parque. At this point, during high season, you can make use of the toilet coaches. You can then either return by train to the Estación del Fin del Mundo (End of the World Station) or continue to visit deeper into the Tierra del Fuego National Park on pre-booked tour buses. 

Included: One way train ticket and Bilingual guide (Spanish-English).

Departure: Daily, timetable changes according to the season."

 

Urugwaj, Colonia z lunchem. Koszt 236 USD/os.

"This full-day group tour to Colonia offers everything you need for a great day out. You'll leave your hotel in Buenos Aires in a semi-private transfer (driver only) and head towards the port, where you'll board the fast boat and sail along the Rio de la Plata. Around an hour later, you'll arrive in Colonia. After clearing customs, you'll set off towards the Tourist Bus stop, where you'll grab a schedule and hop on the bus at the harbour. From here, you'll set off on a city tour of Colonia, a historical neighborhood packed with museums (entrance fees not included), following the coastline towards the Real de San Carlos, famous for its bull-rings. Leaving the bus and wandering along the city streets, you'll find an eye-opening mix of cultural influences, before settling down to lunch at a traditional local restaurant (drinks not included). The order of this tour is totally up to you and after lunch, you'll have free time to hop on and off the bus, exploring whatever catches your eye. Later in the afternoon, you'll make your way back to the harbour and sail back towards Buenos Aires, where a driver will be waiting to take you back to your hotel. Remember to bring your passport and, of course, your sense of adventure.

 Included: Group excursion with Guide, Buquebus ticket in Tourist Class and Lunch.

Not included: Pick up and drop off from Palermo Hotels, drinks and Museums' Entrance fees

Departure: Daily in the morning."

 

W górskim miasteczku El Chalten spędzą Państwo kilka godzin. Można w tym czasie udać się na krótki trekking lub pozostać w miasteczku. Opcji krótkiego trekkingu jest kilka. Wszystkie trasy określane są jako „self-guided tour”, czyli nie wymają przewodnika, są stosunkowo łątwe.

Oto kilka z nich:

Cascada Margarita - trasa łatwa, do 2 godzin - trasa z puntem widokowym na Fitz Roy i górę Torre Los Condores

Las Aguilas - trasa łatwa, do 2 godzin - trasa z punktem widokowym na jezioro Viedma

Chorillo Del Salto - trasa łatwa, do 3 godzin

Mirador del Torre - trasa łatwa, do 4 godzin - trasa z punktem widokowym na górę Torre, pasmo Adela, górę Solo, górę Chalten.

Laguna Capri - trasa łatwa, do 5 godzin - trasa z punktem widokowym na Fitz Roy

 

Więcej informacji o trasach:

https://elchalten.com/v4/en/self-guided-treks-in-el-chalten.php

Kwota 100 USD/os. wskazana w umowie, przeznaczona jest na zwyczajowe napiwki dla lokalnych przewodników oraz kierowców. Zwyczajowo zbiera je pilot wycieczki pierwszego dnia po przylocie do Argentyny i rozdaje w imieniu grupy podczas całego wyjazdu. W cenę wycieczki nie są wliczone napiwki za usługi bagażowe w hotelach (ok. 1 USD/szt. bagażu) oraz napiwki dla obsługi kelnerskiej podczas posiłków.

Językiem urzędowym w Argentynie jest hiszpański.

Można, choć nie jest to proste, porozumieć się po angielsku. Przynajmniej w podstawowym zakresie, mówi zazwyczaj obsługa hotelowa oraz sprzedawcy na większych bazarach, nastawionych na turystów z zagranicy. Język angielski jest również językiem, jakim posługują się lokalni przewodnicy podczas wycieczki.

W Argentynie napięcie 220V / 50Hz.

Gniazdka elektryczne dostosowane do wtyczek z dwoma okrągłymi bolcami (typ C), jak w Polsce lub do wtyczek z trzema prostokątnymi bolcami (typ I). Adapter może być przydatny.

Argentyna: telefonowanie z numeru działającego w polskiej sieci komórkowej jest drogie. Najlepiej wykorzystać możliwość telefonowania przez Internet korzystając z darmowych komunikatorów internetowych. Internet wifi jest powszechny w hotelach.

Argentyna: kradzieże, włamania, również z użyciem broni, zdarzają się często. Zaleca się zachowanie ostrożności i czujności. Kradzieże bagażu zdarzają się szczególnie często na dworcach autobusowych, ale również w innych miejscach uczęszczanych przez turystów. Najlepiej wystrzegać się ostentacyjnych oznak zamożności. Nie należy zapuszczać się w ubogie dzielnice, szczególnie wieczorem lub w nocy. Bilety, dokumenty, większe sumy pieniędzy lub cenne przedmioty winno się przechowywać w sejfie hotelowym, a przy sobie nosić jedynie niezbędne kwoty. Warto zaopatrzyć się w kopię dokumentu tożsamości (paszport), oryginał zaś przechowywać w bezpiecznym miejscu.

Różnica flory bakteryjnej może być kłopotliwa dla osób  o zwiększonej wrażliwości. Nalży pamiętać o zachowaniu podstawowej higieny osobistej. Przydatne będą środki pozwalające szybko zdezynfekować dłonie np. żele, tzw. mokre chusteczki.

Unikać żywności niewiadomego pochodzenia i pić wyłącznie napoje zamknięte fabrycznie. Przed otwarciem butelki należy zwrócić uwagę, czy nie była ona naruszona. Prosimy unikać napojów z lodem, bowiem lód rzadko robiony jest na bazie butelkowanej wody. Woda z kranu nadaje się do mycia zębów. Nie zaleca się spożywania jej bez uprzedniego przegotowania. Owoce należy spożywać po ich umyciu i obraniu ze skórki.

W razie potrzeby skorzystania z miejscowych usług medycznych należy zgłosić się do pilota, bądź bezpośrednio do centrum alarmowego Ubezpieczyciela (numer telefonu znajdą Państwo na karcie alarmowej, którą przekaże Państwu pilot wycieczki).

Na wypadek konieczności skorzystania z porady medycznej lub hospitalizacji koszty ok. 100 EUR z reguły pokrywa sam poszkodowany. Rachunki (należy pamiętać, aby zawsze o nie poprosić) rozliczane są po powrocie do Polski. Przed podróżą zalecamy wykonanie wszelkich niezbędnych badań oraz przeglądu stomatologicznego.

Uczestnik imprezy organizowanej przez Biuro Podróży CT Poland jest ubezpieczony w  Signal Iduna. Ubezpieczenie obejmuje pokrycie kosztów leczenia i pomoc w podróży (assistance) do 100 000 EUR (w tym, na podstawie dodatkowej umowy zawartej pomiędzy Biurem Podróży CT Poland a Signal Iduna, ryzyko zaostrzeń i powikłań chorób przewlekłych); wypłatę świadczenia związanego z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu z tytułu następstwa nieszczęśliwego wypadku do 30 000 PLN; pokrycie kosztów utraty lub opóźnienia dostarczenia bagażu podróżnego do 1000 PLN.

Argentyna: restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Nie wolno wwozić żywności, nasion, jedzenia dla zwierząt itp. Bezcłowo można wwieźć podróżny bagaż osobisty o wartości do 300 USD oraz dodatkowo nowe rzeczy o wartości do 300 USD, nabyte w argentyńskiej strefie wolnocłowej. Przy wyjeździe na lotnisku można odzyskać podatek VAT (IVA) od większości zakupionych na terenie Argentyny towarów o wartości ponad 70 ARS (minimalna kwota na jednym rachunku) w sklepach włączonych do systemu Global Refund. Dozwolony jest wwóz i wywóz gotówki w kwocie nie przekraczającej 9.999 USD lub jej równowartości w innych walutach.

Przypadki naruszania i łamania prawa argentyńskiego mogą być karane grzywną lub pozbawieniem wolności. Argentyna jest obecnie jednym z głównych szlaków przemytu narkotyków z Ekwadoru, Kolumbii i Peru do Europy. Przemyt narkotyków zagrożony jest bezwzględnie stosowanymi karami pozbawienia wolności. Należy wystrzegać się przyjmowania przesyłek lub toreb od obcych osób.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Argentyńskiej

Ambasador: Aleksandra Piątkowska

Argentyna, Buenos Aires, Alejandro Maria de Aguado 2870, C 1425 CEB

Tel dyżurny: + 54 11 4808 1700 

Fax: +5411 4808 1701 

Email: buenosaires.amb.sekretariat@msz.gov.pl

WWW: http://www.buenosaires.msz.gov.pl

17 dni

Królowa Argentyna z Ziemią Ognistą i Patagonią

Cena za osobę:

9986 5120