test
-
1 dzień
Przelot z Warszawy do San Jose
Spotkanie z pilotem i grupą na lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot do San Jose, stolicy Kostaryki z przesiadką lub 2 przesiadkami. Przylot w godzinach wieczornych. Przejazd do hotelu. Nocleg w San Jose.
-
2 dzień
San Jose / Sarchi
Pierwszy dzień w Kostaryce spędzimy na spokojnym oswajaniu się z nowym otoczeniem, ludźmi, zapachami i smakami. Dzisiejszy dzień odkryje przed nami jedną tajemnicę – słynne kostarykańskie malowane wozy. Choć zyskały popularność dość niedawno, szybko pobiły serca mieszkańców stając się symbolem lokalnego rękodzieła. Obecnie karety (las careetas) uświetniają wszelkie fiesty i parady. Na miejscu zapoznamy się w miejscowym rękodziełem, a później ruszymy poznawać Kostarykę z nieco innej perspektywy. Odwiedzimy bowiem gospodarstwo Don Carlosa Mesena, gdzie znajduje się też niewielka plantacja kawy. Na miejscu będziemy też mogli sami spróbować swoich sił przy ozdabianiu wozu. Ciekawie będzie posłuchać o metodach uprawy, zbierania i sekretach kostarykańskich ziaren, uznawanych za jedne ze szlachetniejszych na świecie. Posłuchamy o tym wszystkim przy lokalnym posiłku, jakim ugoszczą nas gospodarze, tortillach, picadillos i innych pysznościach. Kto chętny będzie mógł skosztować lokalnego trunku guaro de cacique. Tego dnia w Grecia zobaczymy również urokliwy czerwony kościół. Powrót do San Jose. Nocleg w San Jose.
-
3 dzień
San Jose / Park Narodowy Tortuguero
Wczesnym rankiem zaczniemy naszą przygodę z dziką przyrodą Kostaryki. Ruszamy na północny wschód w kierunku Parku Narodowego Tortuguero. Po drodze zatrzymamy się na lokalne śniadanie gdzieś w okolicach Guápiles. Po 2-3 godzinach jazdy przesiądziemy się na łodzie, którymi udamy się do naszej eco lodży. Lunch zjemy już w miejscu noclegu. Park Narodowy Tortuguero nie bez powodu zwany jest „Amazonią Ameryki Środkowej”. Gęsty tropikalny las, bogactwo fauny i flory to znaki rozpoznawcze tego regionu. Jeśli dodamy do tego rozległą deltę, bagniste dżungle i kilometry meandrujących kanałów to mamy gotowy przepis na prawdziwą zieloną przygodę. Popołudniem odwiedzimy miasteczko Tortuguero, aby poznać jego mieszkańców i przyjrzeć się ich rękodziełu. Biorąc pod uwagę, że cały teren pozbawiony jest dróg kołowych, mieszkańcy co dzień spotykają się ze znacznymi wyzwaniami komunikacyjnymi, ale doskonale sobie z tym radzą. Nam powinno pójść równie dobrze. Cały przejazd tego dnia zajmie nam ok. 7 godz. Nocleg w eco lodży na terenie parku.
UWAGA: Transfer z hotelu busem oraz łodziami do eco lodży aranżowany jest przez hotel, dlatego w tym czasie grupie mogą towarzyszyć inni turyści. Z uwagi na transport łodzią do hotelu sugerowany bagaż główny nie powinien przekroczyć 12-15 kg na osobę. Sugerujemy zabrać wygodną torbę, a nie walizkę.
W sezonie lęgowym lipiec-wrzesień polecamy fakultatywną wycieczkę nocną, której celem będzie podejrzenie słynnych żółwi zielonych podczas składania jaj.
-
4 dzień
Park Narodowy Tortuguero
To jest ten dzień! Dzień spotkań z dziką, oszałamiającą przyrodą, magicznych momentów i niezapomnianych przeżyć. Z pokładu naszych łódek wypatrywać będziemy małp, kajmanów i rzecznych żółwi. Podczas spaceru z przewodnikiem będziemy wypatrywać żab i innych drobnych stworzeń, które bez czujnego oka przewodnika mogłyby nam umknąć. Popołudniem czas na sjestę na terenie eco lodży, wypoczynek przy basenie lub spacery. Nocleg w eco lodży na terenie parku.
UWAGA: Aktywności na terenie parku Tortuguero (spacery z przewodnikiem, rejsy łodziami) aranżowane są przez personel hotelu, dlatego w tym czasie grupie mogą towarzyszyć inni turyści z danego hotelu.
-
5 dzień
Park Narodowy Tortuguero / La Fortuna / Park Wulkanu Arenal
O poranku opuścimy już gościnne zielone progi Parku Narodowego Tortuguero, kierując się w stronę rolniczego zagłębia Kostaryki, czyli regionu wulkanu Arenal. Znów najpierw skorzystamy z transportu wodnego, by przesiąść się z powrotem do mikrobusa. Skierujemy się na zachód w stronę wulkanu Arenal, pięknego symetrycznego stożka wyrastającego ponad korony tropikalnego lasu. Arenal (1633 m n.p.m.) to do niedawna jeden z najbardziej aktywnych kostarykańskich wulkanów, na szczęście od ponad dekady ponownie uśpiony. Naszą bazą na kolejne dwie noce stanie się niewielkie miasteczko La Fortuna. Cały przejazd tego dnia zajmie nam ok. 7 godz. Nocleg w La Fortuna.
-
6 dzień
La Fortuna
W okolicy La Fortuna i wulkanu Arenal pozostaniemy cały dzisiejszy dzień. Wybór aktywności pozostaje do dyspozycji uczestników wycieczki.
Proponowane wycieczki *:
1. Wizyta w rezerwacie dzikiej przyrody Cano Negro. Rezerwat znajduje się w północnej części Kostaryki, tuż przy granicy z Nikaraguą. Czas trwania 8 godzin, 7:00 – 16:00, należy zabrać ze sobą paszport. Koszt ok. 65 USD/os. W cenie transport, opieka przewodnika (angielski+hiszpański), bilety wstępu, przekąski, lunch.
2. Rafting na rzece Balsa. Klasa raftingu II-III, wycieczka połączona z czasem na pływanie. Czas trwania 6 godzin, 10:00 – 16:00. Koszt ok. 75 USD/os. W cenie transport, opieka przewodnika, lunch, wyposażenie. Ograniczenie wiekowe do 65 lat.
3. Spływ pontonowy rzeką Penas Blancas. Czas trwania 7 godzin, 06:30 – 13:30. Koszt ok. 100 USD/os. W cenie transport, opieka przewodnika, lunch.
4. Kąpiele w gorących źródłach. Czas trwania 3 godziny, 13:00 lub 17:30. Koszt ok. 45 USD/os. W cenie transport, bilety wstępu, lunch lub kolacja. Nocleg w La Fortuna.
* Wycieczki fakultatywne są dodatkowo płatne. Prosimy o wcześniejszą decyzję, na ok. 2-3 tygodnie przed wycieczką, aby zarezerwować odpowiednie wycieczki. Wycieczki fakultatywne realizowane bez asysty polskiego pilota. Szczegóły dotyczące każdej z wycieczek w biurze.
-
7 dzień
La Fortuna / Tamarindo
Kolejny dzień zaczynamy znów dość wcześnie, aby skierować się jeszcze dalej na północ, do prowincji Guanacaste. Po drodze zatrzymamy się jeszcze w lokalnej kawiarni na poranne espresso oraz aby ostatni raz spojrzeć na wulkan oraz pobliskie jezioro Arenal. Kolejnym naszym przystankiem będzie miejsce niezwykłe, a mianowicie prowadzone od lat 60. El Centro de Rescate Las Pumas, czyli jednym słowem schronisko dla dzikich kotów, takich jak pumy, jaguary, oceloty, jaguarundi i margaje. To największe tego typu miejsce w Ameryce Środkowej, unikalne pod względem całkowicie prywatnego finansowania oraz opieki, jaką dostają tu zwierzęta. Zatrzymamy się po drodze również w mieście Liberia, stolicy prowincji. Popołudniem dotrzemy już nad zachodnie wybrzeże Kostaryki, leżące nad Pacyfikiem (przejazd ok. 5 godz.). Zatrzymamy się w Tamarindo, które pochwalić się może najlepszymi kostarykańskimi plażami, atmosferą wakacji i przyjaznym klimatem. Nocleg w Tamarindo.
-
8 dzień
Tamarindo
Czas wolny na plażowanie lub wypoczynek nad hotelowym basenem. Będzie też możliwość skorzystania z licznych wycieczek fakultatywnych, m.in. wycieczki katamaranem połączonej z nurkowaniem, plażowaniem i eksploracją okolicznych wód. Czas trwania ok. 3 godziny, koszt ok. 110 USD/os. Dla osób, które nie lubią snorklować polecamy wycieczki po okolicznych plażach, m.in. plaża Tamarindo, plaża Grande czy plaża Ventanas. Nocleg w Tamarindo.
-
9 dzień
Tamarindo / Rincon de la Vieja / Monteverde
Zanim wyruszymy na spotkanie z lasami mglistymi w Monteverde, zatrzymamy się jeszcze na chwilę w wyjątkowym miejscu regionu Guanacaste a mianowicie w Rincon de la Vieja, miejscu określanym czasem jako „mini park Yellowstone”. Ale region Rincon de la Vieja to coś więcej. To królestwo wulkanów i ich aktywności. W Kostaryce znajduje się kilkadziesiąt wulkanów, z tego co najmniej 6 wciąż aktywnych. Wybierzemy się na szlak zwany Pailas, jeden z dwóch głównych na terenie parku, uznawany za bardziej zadbany i zorganizowany. To da nam wygodę spacerowania, choć i tak będziemy patrzeć uważnie pod nogi, bo w tym regionie nie brakuje fumaroli, czyli miejsc aktywności wulkanicznej, gdzie dym wydostaje się ze skalnych pęknięć a także bulgoczących gorących basenów błotnych. Park Narodowy Rincon to obszar tzw. suchego lasu tropikalnego, dość unikalny w skali świata. Klimatu temu miejscu dodają właśnie wyziewy wulkaniczne, dym unosi się mistycznie między drzewami. Będzie to zdecydowanie najbardziej wulkaniczne doznanie tego wyjazdu. Popołudniem ruszamy już w podróż do Monteverde (przejazd 5 godz.). Nocleg w Santa Elena lub okolicach Monteverde.
-
10 dzień
Monteverde
Przedpołudnie spędzimy na eksploracji mglistego lasu Monteverde w Parku Selvetura. Największą atrakcją tego miejsca są spacery podwieszonymi mostami, dającymi odczucie wędrówek w chmurach. Taki spacer to najlepsza okazja do obserwacji fauny i flory tej części Kostaryki, jej bioróżnorodności oraz poznania sekretów powstania mglistego lasu Monteverde. Mosty zawieszone są na wysokości od 55 do 170 metrów nad ziemią, każdy o szerokości ok. 50 m, gwarantują bezpieczeństwo i wspaniałe doznania każdemu bez względu na jego możliwości fizyczne. Na terenie parku Selvetura odwiedzimy również Park Motyli, gdzie żyje ok. 30 gatunków motyli. Dla chętnych zostanie jeszcze jedna atrakcja (tym razem opcjonalna, bo dość ekstremalna) – zjazd tyrolką wśród koron drzew. Szybkość podróży po linie nie pozwoli wprawdzie dostrzec zbyt wiele szczegółów, ale przypływ adrenaliny gwarantowany. Wieczorem też nie pójdziemy szybko spać. Miasteczko Santa Elena, określane przez niektórych mianem tropikalnej Szwajcarii, znajduje się dość wysoko, bo na 1600 m n.p.m. Warto będzie zaopatrzyć się w coś cieplejszego i przeciwdeszczowego (średnia temperatura to 18,8 stopni). W takich warunkach wybierzemy się na unikalny nocny spacer. Zrobimy to nie bez powodu. Ponad 60% miejscowej fauny budzi się dopiero nocą, a my chcemy być tego świadkami. Doświadczony przewodnik pomoże nam dostrzec ukryte za dnia ssaki, gady, owady i płazy, w tym słynne jaskrawo-kolorowe żaby z rodziny drzewołazowatych. Nocleg w Santa Elena lub okolicach Monteverde.
-
11 dzień
Monteverde / Tarcoles / Punta Leona
Czas pożegnać mgliste lasy Monteverde i skierować się na południowy zachód, tym razem w stronę rajskich plaż, z których w końcu słynie Kostaryka. Naszą bazą na najbliższe dni stanie się Punta Leona. Po drodze zatrzymamy się jeszcze w Tarcoles, by znów przesiąść się na łodzie. Tym razem celem naszego fotograficznego safari będą…krokodyle, czasem mierzące do 4 m długości. Niespieszny rejs rzeką Tarcoles wśród mangrowych lasów zachodniego wybrzeża Kostaryki daje unikalną okazję obserwacji tych pięknych zwierząt, jak również zamieszkującego te tereny ptactwa. Po krokodylej przygodzie kontynuujemy podróż na wybrzeże, by resztę dnia spędzić na plaży lub przy hotelowym basenie. Cały przejazd tego dnia zajmie nam ok. 3 godz. Nocleg w Punta Leona.
-
12 dzień
Punta Leona / Park Narodowy Manuel Antonio
Wycieczka do Parku Narodowego Manuel Antonio, choć jednego z najmniejszych na terenie Kostaryki, to przez wielu (m.in. przez magazyn Forbes) uznawany na jeden z najpiękniejszych parków narodowych na świecie. Park Narodowy Manuel Antonio to piękne plaże i schodząca niemal do oceanu dżungla. Podążymy jednym z pieszych szlaków, aby wypatrywać kapucynek, tukanów, węży i iguan oraz niekwestionowanych gwiazd tego miejsca – leniwców. Jeśli szczęście dopisze spotkamy również sajmiri – jedne z najrzadszych naczelnych. Popołudniem czas wolny na wypoczynek. Nocleg w Punta Leona.
-
13 dzień
Punta Leona / wylot z San Jose
Naładowani słońcem wracamy powoli do rzeczywistości. Popołudniem skierujemy się już na lotnisko w San Jose. Wieczorny wylot do Warszawy z przesiadką lub przesiadkami.
-
14 dzień
Powrót do Warszawy
Cena obejmuje:
- Przelot lotniczy na trasie Warszawa-San Jose-Warszawa z przesiadką lub 2 przesiadkami. Bilet lotniczy został skalkulowany na poziomie 5100 PLN.
- Zakwaterowanie w hotelach, lodżach i eco lodżach o standardzie 3 i 4*, w pokojach 2-os.
- Transfery i przejazdy wg programu prywatnym minibusem. W dniach 3-5 transfery grupowe w ramach pakietu hotelowego w Parku Narodowym Tortuguero.
- Transfery łodziami wg. programu. W Parku Narodowym Tortuguero transfery grupowe.
- Bilety wstępu do parków narodowych: Tortuguero, Rincon, Manuel Antonio oraz pozostałych wymienionych w programie atrakcji.
- Opiekę lokalnych przewodników w parkach narodowych, kierowcy na całej trasie. W dniach 3-5 na terenie Parku Narodowego Tortuguero opieka przewodników w ramach pakietu wykupionego w eco lodży.
- Opiekę polskiego pilota na całej trasie wycieczki.
- Posiłki (ilość wskazuje cyfra w ikonce przy każdym dniu programu).
- Ubezpieczenie KLiA (w tym ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych), NNW i bagażu.
- Opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
- Opłatę na Turystyczny Fundusz Pomocowy.
- Podatek VAT.
Cena nie obejmuje:
- Napiwków dla przewodników, kierowcy, obsługi łodzi (110 USD, płatne na miejscu).
- Napojów do posiłków i dodatkowych posiłków.
- Ewentualnych testów PCR lub antygenowych na COVID-19.
- Udziału w wycieczkach i zajęciach fakultatywnych nie objętych programem zwiedzania w tym m.in. zjazdów tyrolką, wycieczek w trakcie wypoczynku w Punta Leona.
- Usług tragarzy na lotniskach i w hotelach/lodżach.
Uwagi i charakterystyka trasy:
ZASADY WJAZDU
Od 1.12.2021 r. od turystów wjeżdżających do Kostaryki wymagane jest okazanie certyfikatu szczepienia na COVID-19. Akceptowane są 4 szczepionki: Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson&Jonhnson. Od podania ostatniej dawki musi upłynąć minimum 14 dni.
W przypadku zmiany zasad wjazdu przez władze Kostaryki oraz konieczności wykonania testu z uwagi na wymagania przewoźnika lotniczego, biuro podróży przekaże podróżnemu taką informację z odpowiednim wyprzedzeniem.
Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski oraz posiadać co najmniej 1 wolną stronę.
PRZELOT:
Przelot realizowany jest liniami Lufthansa, KLM, Air France z 1 lub 2 przesiadkami.
Przelot jest zaplanowany w klasie ekonomicznej, za dopłatą można również lecieć w klasie biznes (dopłatę każdorazowo sprawdza nasz kasjer).
ZAKWATEROWANIE
Zaplanowaliśmy noclegi w klimatycznych lodżach i hotelach. Są to obiekty o standardzie 3 i 4*. W Kostaryce nie na urzędu, który certyfikowałby hotele, liczba gwiazdek to subiektywna ocena samego hotelu. Są to sprawdzone i cenione przez naszych klientów miejsca.
Standardowe ubezpieczenie CT Poland w podróży w zakresie kosztów leczenia wynosi 100 000 EUR
W przypadku chęci podniesienia sumy ubezpieczenia do 300 000 EUR prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta:
info@ctpoland.com.pl, tel. 22 6545133
Biuro Podróży CT Poland gwarantuje swoim klientom stałość cen po zawarciu umowy uczestnictwa. Podane ceny uwzględniają wszystkie koszty związane z udziałem w wycieczkach CT Poland
Wszystkie zamieszczone opinie pochodzą z ankiet lub e-maili od naszych Klientów
Bardzo dobrze zorganizowany wyjazd z opieką bardoz dobrego pilota. Przemiły keirowca na miejscu. Chętnie zostalibyśmy na trochę dłuższy pobyt nad morzem na sam koniec.
Wycieczka była bardzo dobrze zorganizowana, fajnie, że grupa była mała. Wrażenia super, bujna przyroda, trochę mało zwierząt, ale to zrozumiałe, że jeśli tylu turystów przejdzie jednym szlakiem to trudno, żeby zwierzęta się nie bały. Widok krajobrazów przepiękny. Dobrze, że podczas wycieczek jest pzerwa na odpoczynek. Czysto, super, robi wrażenie cała kostaryka jest przepięknym krajem, pobyt nad morzem super. Justyna to super pilot, bardzo pomocna osoba, z ogromną wiedzą, super ciepła.
Jestem w pełni zadowolona, dobra organizacja, ciekawy program, rewelacyjny pilot, nawet deszcz nas oszczędził :) Pilotka Justyna to przemiła, kontaktowa osoba o dużej wiedzy i perfekcyjnej znajomości języka., bardzo pomocna przy rozwiązywaniu problemów.
Ciekawy intensywny lecz nie męczący program, świetny przewodnik i mili ludzie wokół, zarówno uczestnicy wycieczki jak i miejscowi. Sugeruję, aby ostatnia kolacja była zapewniona przez biuro, nawet kosztem posiłku w innym dniu. Na szczęście na wysokości zadania stanęła Eleonore, która od początku była osobą bardzo serdeczną, życzliwą i przyjazną. Wartością dodaną był również kierowca Didier, który poza perfekcyjnym wykonywaniem swoich obowiązków potrafił dodać ciekawe uwagi na temat swojego kraju. W połączeniu z codzienną stroską o grupę Justyny świetnie znającej realia lokalne i język, dzielącej się z nami swoją ogromną wiedzą sprawiła to, że wycieczka była nad wyraz udana.
Program był wyważony, pozwalający wiele zobaczyć, ale zapewniający też dość czasu na relaks.
Justyna jest osobą bardzo miłą, taktowną, dobrze zorganizowaną, świetnie znajacą jezyk i realia, kompetentną o dużej kulturze osobistej.
Jesteśmy pod wrażeniem. Bardzo bogaty program, zróżnicowane formy - wycieczki piesze, rejsy statkiem, sama jazda autobusem. Kierowca autobusu Didier okazał się być całkiem dobrym źródłem informacji i bystrym obserwatorem w trakcie jazdy. Na osobny komenatrz zasługuje pilotka Justyna Kępka. To tytan wiedzy, pracy, logistyki wszelakiej, lingwistka i znawczyni lokalnej historii, wszelkiej problematyki i lokalnych smaczków.
Wycieczkę oceniam jako bardzo dobrą. Hotele bardzo dobre (San Jose Hotel Sleep Inn, Tortuguero Laguna Lodge) lub celujące (La Fortuna Arenal Paraiso Resort and Spa, Hotel & Club Punta Leona). Posiłi bardzo dobre. Justyna jest znakomitym pilotem. Ma ogromną wiedzę, którą przekazuje w przyjemny i przystępny sposób. Bardzo dobrze opiekuje się grupą, co rzutuje na jakośc relacji uczestników.
Wycieczka świetna, oceniam ją jako bardzo dobrą. Hotele na 5 (Rincon de la Vieja na 4+), posiłki na 5.
Kostaryka 16 dni to nowość w ofercie CT Poland. Trasa jest odpowiedzią na tęsknotę za ciepłem i kontaktem z naturą. Kostaryka zachwyci zielenią i możliwościami bliskiego kontaktu z unikalną fauną i florą.
Przeloty odbywają się samolotami rejsowymi z międzylądowaniem w jednym z portów lotniczych. Dokładne informacje o godzinach przelotów i zbiórce znajdują się w liście przewodnim (przesyłany na ok. 2 tygodnie przed wycieczką).
Wybór miejsca w samolocie możliwy jest podczas odprawy na lotnisku i odprawy online.
Przeloty odbywają się samolotami rejsowymi z międzylądowaniem w jednym z portów lotniczych. Dokładne informacje o godzinach przelotów i zbiórce znajdują się w liście przewodnim (przesyłany na ok. 2 tygodnie przed wycieczką).
Wybór miejsca w samolocie możliwy jest podczas odprawy na lotnisku i odprawy online.
Kostaryka od sierpnia 2020 otwarta jest dla turystów zagranicznych. Na dzień 30.03.2021 nie wymaga testów ani kwarantanny. Formalności wymagane przy wjeździe:
- Wypełnienie formularza HEALTH PASS dostępnego online (na 48 godzin przed boardingiem). Prosimy o kontakt z biurem pod numerem telefonu 22 654 51 33 w dniu 22.04.2021 (czwartek) między 10:00 a 18:00. Wcześniej przekażemy instrukcję wypełnienia formularza lub pracownik razem z Państwem przejdzie cały formularz. Wypełnienie formularza będzie skutkowało otrzymaniem na Państwa telefon komórkowy kodu QR.
- Zakup ubezpieczenia medycznego o wartości minimum 50 000 USD (Signal Iduna wykupione przez CT Poland).
- Zakup dodatkowego ubezpieczenia pokrywającego koszty kwarantanny, minimum 2000 USD. Informację dotyczącą zakupu tego ubezpieczenia przekażemy Państwu mailem na ok. 2 tygodnie przed podróżą.
- Osoby zaszczepione obowiązują te same zasady.
Na pokładzie samolotów Lufthansa oraz podczas tranzytu wymagane są maseczki spełniające kryteria FFP2, N95, KN95 lub chirurgiczne.
W Kostaryce noszenie maseczek obowiązkowe jest we wszystkich miejscach publicznych, również w autobusie. Maseczki nie muszą spełniać kryteriów FFP2, N95 czy KN95, ale takie Państwu zalecamy. Podobnie jak maseczki chirurgiczne, jednorazowe. W wilgotnym i gorącym klimacie raczej nie zalecamy bawełnianych maseczek, chyba, że będą Państwo chcieli codziennie je uprać lub zabrać ze sobą odpowiednią ilość takich maseczek. Proszę pamiętać, aby wziąć odpowiednio dużą liczbę maseczek (jakiekolwiek by Państwo nie wybrali) na całą podróż.
Osoby zaszczepione obowiązują te same zasady.
Po przylocie do San Jose na lotnisku zmierzona zostanie temperatura. Należy zachować odległość od innych osób 1,8 m. Należy okazać QR kod.
W hotelu należy używać maseczek (można zdjąć dopiero w pokoju). Hotele pracują przy 50% obłożenia. Obsługa preferuje online check in. Należy zawsze stosować się do zasad wyznaczonych przez personel. Przed zakwaterowaniem każdy pokój jest dezynfekowany. Klient powinien zdecydować, czy chce, aby jego pokój był sprzątany w trakcie pobytu. Osoby zaszczepione obowiązują te same zasady.
W restauracji należy używać maseczek oraz dezynfekować ręce, obsługa prosi o umycie rąk przed zajęciem miejsc. Maseczkę można zdjąć dopiero po zajęciu miejsca. Restauracje pracują przy 50% obłożenia. Rezerwacja jest wymagana. Nie należy przemieszczać się zbytnio w samej restauracji, pozostać w swojej bańce społecznej.
Kiedy restauracja oferuje bufet należy przestrzegać wyznaczonych odległości. Jedzenie nakłada obsługa. Osoby zaszczepione obowiązują te same zasady.
Podczas przejazdu należy mieć założoną maseczkę. Należy zachować odległość od kierowcy. Po każdym dłuższym użyciu autobus jest dezynfekowany i myty. W środku są również środki do dezynfekcji. Transportu prywatnego nie obowiązuje zasada 50% wypełnienia. Osoby zaszczepione obowiązują te same zasady.
Plaże otwarte są w godzinach 5:00-18:00.
We wszystkich strefach hotelowych należy mieć założoną maseczkę. Maseczkę można zdjąć w basenie oraz po zajęciu miejsca na leżaku.
Grupa podróżująca razem powinna zachować odległość 15 m od innych grup.
Osoby zaszczepione obowiązują te same zasady.
1322 to numer telefonu, gdzie należy zgłosić objawy choroby lub możliwość zakażenia. Należy wówczas przestrzegać zasad wyznaczonych przez pracowników systemu opieki zdrowotnej. Zależnie od sytuacji na osobę taką nałożona zostanie 14 dniowa kwarantanna oraz w zależności od potrzeb zostanie przeprowadzony test na obecność wirusa SARS-CoV 2.
Informacje o sytuacji COVID w Kostaryce
https://www.visitcostarica.com/en/costa-rica/planning-your-trip/entry-requirements
Podczas spotkania na lotnisku pilot przekaże Państwu dokumenty podróży: wydruk biletu elektronicznego na przelot międzynarodowy oraz polisę ubezpieczeniową. Pilot wręczy Państwu również zawieszki na bagaże. Dokumenty te zostaną wydane po okazaniu dowodu osobistego lub kopii umowy z naszym biurem. Prosimy pamiętać o zabraniu paszportu jak również jego kserokopii.
UWAGA: Po odprawie prosimy nie wyrzucać wydruku biletu elektronicznego. Może okazać się on niezbędny podczas powrotnego lotu do Polski.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu linia lotnicza zapewnia przelot w późniejszym terminie, a jeśli to konieczne także nocleg i wyżywienie.
Bagaż główny: Waga bagażu nadanego przez 1 osobę w trakcie odprawy biletowo-bagażowej:
W klasie ekonomicznej (1 sztuka do 23 kg)
W klasie economy premium (2 sztuki, każda do 23 kg)
W klasie biznes (2 sztuki, każda do 32 kg)
UWAGA: Z uwagi na fakt, że podczas wycieczki bagaż główny transportowany będzie na dachu minibusa oraz z uwagi na transfer niewielkimi łodziami do lodży położonej na terenie Parku Narodowego Tortuguero, prosimy, aby zapakowali się Państwo w torbę podróżną lub mniejszą walizkę. Prosimy również nie zabierać zbyt ciężkiego bagażu, waga 12-15 kg byłaby optymalna.
Jest to również istotne z uwagi na fakt, że w wielu miejscach będą Państwo przenosili swój bagaż sami, dlatego nie powinien być na tyle ciężki, aby mógł sprawić Państwu problem.
Walizki zapakowane na dachu będą przykryte przeciwdeszczową płachtą. Zalecamy jednak, aby zaopatrzyć się we własny przeciwdeszczowy pokrowiec na torbę lub walizkę.
UWAGA: Prosimy pamiętać o podpisaniu bagażu i zapięciu na szyfr lub kłódkę.
Nasze firmowe zawieszki otrzymają Państwo z rąk pilota na lotnisku.
Bagaż podręczny: 1 sztuka (klasa biznes 2 sztuki do 8 kg), nieprzekraczająca wymiarami sześcianu o wymiarach 55cm / 40cm / 20cm i nie cięższa niż 8 kg. Wszystkich pasażerów obowiązują przepisy dot. przewozu bagażu, np. zakaz przewozu przedmiotów niebezpiecznych oraz przepisy celne i graniczne.
Z uwagi na liczne wycieczki (m.in. do parków narodowych) najwygodniejszym bagażem podręcznym będzie niewielki plecak, gdzie będą mogli Państwo spakować rzeczy potrzebne podczas zwiedzania (wodę, maseczkę).
UWAGA:
Przypominamy, że z uwagi na fakt, że podczas wycieczki bagaż główny transportowany będzie na dachu minibusa oraz z uwagi na transfer niewielkimi łodziami do lodży położonej na terenie Parku Narodowego Tortuguero, bagaż główny nie powinien być zbyt ciężki (torba podróżna lub mniejsza walizka, optymalna waga 12-15 kg.
Podczas pakowania przydatne mogą się okazać duże plastikowe torby. Może się zdarzyć, że w trakcie podróży część ubrań zamoknie od deszczu czy wilgoci w powietrzu. W wilgotnym klimacie ubrania schną wiele dni i przełożenie ich do oddzielnych plastikowych toreb pozwoli oddzielić je od reszty suchych ubrań.
W bagażu głównym nie wolno przewozić power banków, baterii litowych oraz przedmiotów zawierających baterie litowe.
Zdarza się, że podczas lotu kosmetyki tracą szczelność i rozlewają się w bagażu. Dobrze jest je również zapakować w oddzielne plastikowe woreczki.
Bagaż podręczny nie powinien być zbyt duży i ciężki. Warto trzymać dokumenty lub pieniądze w oddzielnych saszetkach, dodatkowo w plastikowych torbach, co ochroni jest przed kurzem czy wilgocią. Tyczy się to głównie paszportu, biletów lotniczych czy pieniędzy.
Ze względu na przelot samolotem w bagażu podręcznym nie wolno przewozić przedmiotów zaliczanych do niebezpiecznych (nożyki, pilniczki oraz płyny, żele i aerozole itp.). Zgodnie z przepisami płyny przewożone w bagażu podręcznym muszą znajdować się w pojemnikach, z których żaden nie może przekraczać 100 ml - muszą być one zapakowane w jedną przezroczystą plastikową zamykaną torbę o pojemności nie przekraczającej jednego litra (np. torebka dwuścienna w wymiarach 22cm x 15cm, z plastikowym suwakiem). Perfumy i alkohol zakupione w sklepach wolnocłowych można wnosić na pokład samolotów, jednak muszą być one zapakowane w specjalnie zapieczętowane przez personel sklepu torby.
PŁYNY O POJEMNOŚCI POWYŻEJ 100 ML, ZAKUPIONE POZA UE, NIE MOGĄ BYĆ WWOŻONE DO UE W BAGAŻU PODRĘCZNYM (oznacza to, że jeśli powrót do kraju odbywa się przez port UE, nie można dokonać zakupu takich płynów na lotnisku poza UE).
Definicja substancji płynnych, których w dużych ilosciach nie wolno przewozić w bagażu podręcznym obejmuje: wodę i inne napoje, zupy, syropy, perfumy, żele (np. do włosów), pasty (w tym pasty do zębów); kosmetyki w płynnej formie (błyszczyk, podkład, tusz do rzęs), kremy, odżywki i oliwki, spraye, substancje płynne pod ciśnieniem (np. żele do golenia, dezodoranty) oraz inne substancje o podobnej konsystencji.
W bagażu podręcznym przyda się długopis, gdyż podczas podróży wypełnia się liczne formularze wjazdowe, wyjazdowe, deklaracje celne itd.
- wygodne obuwie, np. sportowe lub lekkie trekkingowe, do tego sandały (nie klapki! Podczas spacerów po terenie parków narodowych zupełnie się nie sprawdzą, mogą być nawet niebezpieczne),
- ubrania: powinny być dostosowane do trasy i terminu; polecamy lekkie, szybkoschnące letnie ubrania, a oprócz tego coś cieplejszego typu bluza, sweter - potrzebne w Monteverde, gdzie może być chłodniej; strój kąpielowy może przydać się w niektórych hotelach oraz podczas plażowania. W parkach narodowych polecamy długie nogawki i długie rękawy,
- paniom polecamy chusty,
- okrycie głowy dla ochrony przed słońcem,
- strój przeciwdeszczowy (lekka kurtka, ponczo lub lekki płaszcz),
- okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem, balsam nawilżający,
- bidon na wodę – w Kostaryce można śmiało pić kranówkę,
- leki zażywane regularnie (leki przyjmowane codziennie lub co kilka dni należy ZAWSZE wkładać do bagażu podręcznego),
- płyn do dezynfekcji rąk (dużo) oraz chusteczki odświeżające,
- odpowiednią ilość maseczek (w tym FFP2, N95 lub KN95 potrzebne na pokładzie samolotu),
- preparat przeciwko komarom (z DEET, przyda się w parkach narodowych i wieczorami),
- małą lornetkę do obserwacji zwierząt
- latarkę (może się przydać podczas nocnych spacerów)
- przejściówkę do gniazdka elektrycznego, budzik z alarmem (jeśli nie ma w telefonie komórkowym)
- torbę przeciwdeszczową na suwak na bagaż główny
- swoje ulubione kosmetyki (najlepiej w małych wielorazowych opakowaniach)
- dużo drobnych USD.
- dużych ręczników kąpielowych – są dostępne w każdym hotelu,
- zbyt dużej ilości ciepłych ubrań.
- waluty EURO
Prosimy wziąć ze sobą bidon do wielokrotnego napełnienia. Odradzamy kupowanie wody w plastikowych butelkach. Woda z kranu w Kostaryce jest jak najbardziej zdatna do picia.
Sugerujemy nie zabieranie z hotelu miniaturowych kosmetyków. Z reguły na niewiele się zdadzą a po krótkim czasie opakowania zasilą wysypisko śmieci. Sugerujemy zabrać z Polski swoje kosmetyki, najlepiej w wielorazowych opakowaniach.
Sugerujemy zabranie baterii, które można ponownie napełnić. Unikanie jednorazowych.
Prosimy rozważyć zakup ładowarki solarnej do telefonu.
Hotele, z których korzystamy na trasie to w większości obiekty o lokalnym standardzie 3* i 4* z prywatnymi łazienkami.
- Kostarykę w większości regionów pokrywają lasy deszczowe. Wszędzie poza miastami obecność zwierząt (małych i dużych) jest powszechna, nawet w pokojach hotelowych (częściej tych małych). Jeśli nie życzą sobie Państwo takich współlokatorów, proszę zwrócić się do obsługi, która na to zaradzi. W okresie deszczowym zwierzęcych współlokatorów może być więcej.
- Z uwagi na wszechobecną obecność zwierząt sugerujemy NIGDY nie spożywać jedzenia w pokoju hotelowym, to może zwabić dodatkowych gości.
- Pokoje hotelowe są wyposażone w łazienkę, klimatyzację lub wiatrak i telefon. W pokojach zazwyczaj znajdują się również telewizor, sejf oraz ekspres do kawy (nie w Tortuguero oraz w Rincon de la Vieja). Łazienki wyposażone są w ręczniki kąpielowe, mydło, papier toaletowy (należy wyrzucać do kosza na śmieci), czasami są suszarki do włosów. W niektórych hotelach łazienki mogą być wyposażone w dodatkowo płatne produkty (szczoteczki do zębów, balsamy, gąbki do masażu) – umieszczone oddzielnie i oznaczone jako płatne. W razie wątpliwości prosimy pytać pilota.
- W pokojach znajdują się mini bary. Napoje, przekąski i słodycze z minibarów są dodatkowo płatne.
- Doba hotelowa w Kostaryce, tak jak w większości państw na świecie, trwa, w zależności od hotelu od godziny 14:00-16:00 do godz. 12:00 dnia następnego.
- Ze względu na bogaty program zwiedzania, zazwyczaj nie ma możliwości powrotu do hotelu w ciągu dnia (grupa wyjeżdża rano po śniadaniu, a wraca wieczorem po kolacji).
Podczas wycieczki będą Państwo mieli okazję zażyć wypoczynku na plaży. Należy jednak pamiętać o niebezpieczeństwach z tym związanych. Na plaży w Tortuguero absolutnie nie wolno się kąpać ze względu na zdradliwe prądy i fale. Na plażach położonych nad Pacyfikiem również należy na nie bardzo uważać.
Podczas podróży niezbędnym dokumentem będzie paszport. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki oraz posiadać przynajmniej dwie wolne strony na wklejenie wizy oraz na stemple graniczne. Należy go okazać służbom granicznym podczas wjazdu do Kostaryki oraz pracownikom hotelu, jeśli będzie to konieczne podczas zakwaterowania. Paszport jest także potrzebny podczas wymieniania walut. Prosimy pamiętać o zabraniu swojego paszportu ze sobą na lotnisko. Przed wyjazdem prosimy sprawdzić czy paszport nie jest zniszczony a strona ze zdjęciem nie jest naderwana. Może być to podstawą do odmowy wyjazdu z Polski czy wjazdu do Kostaryki.
Obywatele RP udający się do Kostaryki nie potrzebują wiz na pobyt turystyczny. W związku z pandemią obowiązują nieco zmienione zasady wjazdu (informacje powyżej).
Kostaryka leży w strefie klimatu podrównikowego. Wyróżnia się dwie pory roku: suchą i deszczową. Najwięcej opadów notuje się we wschodniej części kraju nad Morzem Karaibskim. Na zachodnie opadów jest mniej i występują głównie od maja do września. Okres deszczowy w regionie wulkanu Arenal to czas od grudnia do kwietnia, potem zaczyna się sezon suchy. W regionie Monteverde z kolei okres deszczowy to czas od czerwca do września. W maju notuje się najniższe temperatury w Monteverde, nawet do 21-22 ˚C w dzień i 15 ˚C nocą. Średnie roczne temperatury wynoszą 26-28˚C na wybrzeżu i 18-20˚C w głębi kraju.
UWAGA: w takim klimacie o każdej porze roku może pojawić się deszcz. Może się zdarzyć, że w ciągu dnia będą Państwo mieli możliwość doświadczenia skrajnych temperatur (od 15˚C do 30˚C, silny deszcz, silne słońce). Sugerujemy zabrać odpowiednie ubrania przeciwdeszczowe.
Gdy w Polsce obowiązuje czas letni różnica czasu miedzy Polską a Kostaryką wynosi 8 godz. Np. gdy w Polsce jest godz. 10:00, w Kostaryce jest 02:00. W zimie różnica czasu wynosi 7 godz. Na terenie całego kraju obowiązuje jedna strefa czasowa.
Część posiłków przewidziana jest w programie wycieczki, część jednak nie i wówczas będą Państwo mieli okazję spróbować swoich sił podczas wyboru i planowania posiłku.
Kostarykańczycy jedzą 3 ciepłe posiłki w ciągu dnia. Koszt gorącego posiłku waha się od 25 do 35 USD/os. plus napoje.
Kuchnia Kostaryki opiera się na ryżu i fasoli. Dominują w niej również owoce, świeże warzywa, wołowina i kurczaki. Występują również często owoce morza.
Popularnymi napojami w Kostaryce są tzw. naturales, czyli 100% naturalne soki z owoców, frescos (soki zmieszane z cukrem oraz wodą), batidos (z mlekiem) oraz refrescos (gazowane lemoniady lub cole).
Casado. Bardzo popularny posiłek. W tłumaczeniu jego nazwa oznacza "żonatego mężczyznę". Niektórzy uważają go za serwowaną podczas lunchu odmianę gallo pinto. Składa się z ryżu, czarnej fasoli, pieczonych bananów, zwanych patacones, mięsa (kurczaka lub ryby) oraz sałatki z marchewek i kapusty. Niekiedy uzupełnieniem są jajka i owoce awokado. Jada się go na śniadania lub podczas lunchu. Serwują go kostarykańskie restauracyjki, popularnie zwane sodas.
Gallo Pinto. Jest najpopularniejszym kostarykańskim zestawem śniadaniowym. W dosłownym tłumaczeniu, jego nazwa oznacza "malowanego koguta". Składa się z zasmażanych i zmieszanych czarnej fasoli i ryżu. Jako przyprawy dodawane są: apio (rodzaj selera), czosnek i kolendra. Podawany jest za smażonymi jajkami i śmietaną. W prowincji Guanacaste, aby urozmaicić smak, dokłada się cebulę i czerwoną paprykę, a w prowincji Limon mleczko kokosowe. Na terenach wiejskich serwowany jest nawet trzy razy dziennie z tortillami. Istnieje wiele pochodnych tego dania jak np. arroz con polio (ryż z kurczkiem) lub arroz con tuna (ryż z tuńczykiem).
Arroz con polio. Bardzo popularna potrawa obiadowa z pieczonego przyrumienionego ryżu i kawałków kurczaka. Najczęściej jako przyprawa dodawane są do niej nasiona achiote. Wszystko polane jest bulionem z kości, marchewki, groszku, pomidorów i kolendry.
(źródło: kostaryka.org)
AUTOKAR
Podczas trasy grupa przemieszcza się autokarami lub minibusami dostosowanymi do liczebności grupy. Autokary nie są wyposażone w toalety i lodówki. Kolejność zapisu na wycieczkę decyduje o wyborze zajmowanych miejsc w autokarze. Małe minibusy nie posiadają luku bagażowego, bagaż główny grupy umieszczony będzie na dachu.
OBSŁUGA PILOTA I PRZEWODNIKÓW
Grupie towarzyszy licencjonowany polski pilot wycieczek, który spotyka się z grupą w dniu wylotu na lotnisku w Warszawie. W każdym parku narodowym i w miejscu, gdzie wymaga tego prawo jest również przewodnik miejscowy posługujący się językiem angielskim i hiszpańskim. W zwiedzanych miejscach polski pilot tłumaczy to, co o zabytkach, czy miejscach opowiadają lokalni przewodnicy. Polski pilot, zgodnie z miejscowym prawem, nie może samodzielnie oprowadzać grupy. Pilot w każdej sytuacji służy swoją wiedzą i doświadczeniem.
Palenie w miejscach publicznych jest zabronione. Niektóre hotele mają politykę całkowitego zakazu palenia.
Kostarykańską walutą jest colon (CRC)
Orientacyjny przelicznik: 1 USD = około 611 CRC
Orientacyjny przelicznik: 1 EUR = około 728 CRC
Dostępne banknoty: 1,000, 2,000, 5,000, 10,000, 20,000, 50,000
Dostępne monety: 10, 25, 50, 100 and 500 cólones. Rzadko dostępne, ale są również monety centimo (1, 2, 5, 10, 25, 50).
W powszechnym użyciu zdecydowanie przeważa gotówka. Zarówno lokalna waluta (CRC) jak i dolary (USD). Sprawdzą się więc mniejsze nominały niż 100 USD (najlepiej 5, 10, 20, 50 USD). W mniejszych miejscowościach w użyciu jest raczej lokalna waluta. Karty akceptowane są w hotelach (nie za wycieczki fakultatywne), sklepach, restauracjach, ale wówczas cena towaru może wzrosnąć (o 3-5%). Podobnie jak przy płaceniu USD, choć nieznacznie. Reszta będzie wydana w lokalnej walucie. Lokalna waluta zawsze będzie wiązać się z lepszą ceną. Wymiana możliwa jest w bankach, acz dużo bardziej powszechne i łatwiej dostępne są bankomaty ATMy. Preferowane są nowe banknoty USD, zniszczone nie będą przyjmowane. EUR nie jest akceptowane jako środek płatniczy, trzeba je wymieniać. Nie rekomendujemy zabierania EUR.
Ceny: Kostaryka należy do krajów drogich, przez niektórych uznawana jest nawet jako bardzo droga. Niektóre ceny porównywalne są do amerykańskich. Przykładowe ceny (dla wygody w liczeniu można przyjąć, że 1 PLN= ok. 160 CRC:
woda mineralna w sklepie 0,33 l ok. 820 CRC
woda mineralna w sklepie 1 l ok. 1200 CRC
UWAGA: Proszę pamiętać, że w Kostaryce wodę można śmiało pić z kranu. Warto wziąć ze sobą własny bidon. Również w autobusie dostępny będzie baniak z wodą, której będzie można sobie nalać.
napój typu cola w sklepie 0,33 l ok. 930 CRC, w restauracji 2500 CRC
kawa w restauracji ok. 1500 CRC
lokalne piwo w restauracji od ok. 2400 CRC, nawet do 6000 CRC
lokalne piwo w sklepie od 900 CRC
obiad lokalnej w restauracji ok. 6000-12000 CRC
posiłek w McDonald’s ok. 4300 CRC
banany ok. 790 CRC /kg
jabłka ok. 2300 CRC/kg
papierosy Marlboro ok. 2500 CRC/paczkę
butelka wina od 9000 CRC
kieliszek wina w restauracji od 4000-5000 CRC
Napiwki: Pierwszego dnia po przylocie pilot zbierze od Państwa kwotę 110 USD/os. przeznaczoną na napiwki. Są one przeznaczone dla lokalnych przewodników oraz kierowców. Bardzo prosimy o zabranie ze sobą drobnych nominałów – pomoże to naszemu pilotowi rozdzielać napiwki poszczególnym przewodnikom.
W cenę wycieczki nie są wliczone:
- napiwki za usługi bagażowe (zwyczajowo 1 USD za 1 bagaż). Boye hotelowi nie tylko zajmą się dostarczeniem bagażu pod drzwi i zabraniem go rano, ale przede wszystkim pomogą kierowcy załadować Państwa bagaż na dach mikrobusa.
- napiwki dla obsługi sprzątającej pokój przy dłuższym pobycie (zwyczajowo 1 USD/os./noc).
Napiwki dla obsługi restauracji podczas objętych programem posiłków są wliczone w cenę wycieczki. Jeśli jednak będą Państwo spożywać posiłek, który nie jest objęty ceną wycieczki można zostawić niewielki napiwek (niewielki bo 10% obsługi serwisowej będzie wliczone w rachunek). Podczas korzystania z taksówki można zostawić kierowcy niewielką resztę, dawanie napiwków w takich sytuacjach nie jest jednak powszechnie przyjęte. Poza przemysłem turystycznych napiwki nie są powszechnie przyjętym zwyczajem.
Tyrolka w Parku Selvetura ok. 55 USD
Przejażdżka konna w Rincon de ja Vieja 4 godz. ok. 50 USD
Kajaki podczas wypoczynku ok. 97 USD
Podniebny Tramwaj i Sky Swing podczas wypoczynku (Wielka Huśtawka) ok. 60 USD (min. 4 osoby)
Park Narodowy Carara ok. 85 USD (min. 4 osoby)
W użyciu jest język hiszpański oraz język angielski w miejscach turystycznych.
W Kostaryce używane są wtyczki typu A (USA, Chiny, Japonia) i B – dwie płaskie płytki. Napięcie w sieci to 110 V, częstotliwość 60 Hz.
Numer kierunkowy do Kostaryki to +506.
Zasięg jest raczej dobry, acz w regionach Tortuguero i Rincon de la Vieja może być gorszy. Rozmowy telefoniczne są najczęściej wykonywane z użyciem Internetu (np. Skype). WIFI jest powszechne w hotelach i tam najczęściej darmowe, dostępne w lobby, acz nie zawsze w pokojach. Poza hotelami WIFI raczej nie będzie szeroko dostępne.
Kostaryka jest krajem bardzo bezpiecznym dla turystów. Jak wszędzie na świecie zdarzają się jednak kradzieże kieszonkowców, zwłaszcza w San Jose. Spacerując po mieście nie należy mieć biżuterii w widocznym miejscu a wartościowe rzeczy lepiej zostawić w hotelu. Warto nosić w portfelu tylko ilość gotówki na jeden dzień. Pozostałe pieniądze trzymać w oddzielnej, ukrytej saszetce. W parkach narodowych należy uważać na zwierzęta (mogą ugryźć lub być pokryte toksycznym śluzem) oraz rośliny (Prosimy niczego nie dotykać! Część roślin może mieć kolce, część roślin jest trująca) oraz kierować się zasadą „zostaw tylko ślady stóp”.
Kostaryka jest krajem bardzo bezpiecznym dla turystów. Jak wszędzie na świecie zdarzają się jednak kradzieże kieszonkowców, zwłaszcza w San Jose. Spacerując po mieście nie należy mieć biżuterii w widocznym miejscu a wartościowe rzeczy lepiej zostawić w hotelu. Warto nosić w portfelu tylko ilość gotówki na jeden dzień. Pozostałe pieniądze trzymać w oddzielnej, ukrytej saszetce. W parkach narodowych należy uważać na zwierzęta (mogą ugryźć lub być pokryte toksycznym śluzem) oraz rośliny (Prosimy niczego nie dotykać! Część roślin może mieć kolce, część roślin jest trująca) oraz kierować się zasadą „zostaw tylko ślady stóp”.
Nigdy nie wolno karmić dzikich zwierząt. W przypadku ugryzienia miejsce należy przemyć dużą ilością ciepłej wody i mydła, zdezynfekować. Następnie skonsultować z lekarzem. W parkach narodowych, gdzie możliwy jest kontakt z dzikimi zwierzętami należy postępować zawsze wedle wskazań przewodnika i pilota.
Podczas całego wyjazdu są Państwo ubezpieczeni. W razie potrzeby skorzystania z miejscowych usług medycznych należy zgłosić się do pilota, bądź bezpośrednio do centrum alarmowego Ubezpieczyciela.
COVID-19: Ubezpieczenie wykupione dla naszych turystów w Signal Iduna pokrywa leczenie COVID-19 do kwoty 60 000 EUR. Nie pokrywa kosztów kwarantanny, dlatego przed wyjazdem, zgodnie z zaleceniami władz Kostaryki należy wykupić dodatkowe ubezpieczenie, które zgodnie z umową nie jest objęte ceną wycieczki. Na ok. 2 tygodnie przed wylotem otrzymają Państwo wiadomość dotyczącą tego ubezpieczenia.
Jeżeli ze względu na stan zdrowia związany ze zdarzeniem ubezpieczeniowym Ubezpieczony nie może skorzystać z wcześniej zaplanowanego środka transportu, SIGNAL IDUNA pokryje koszty transportu powrotnego.
Przed wyjazdem: Aktualnie wyjeżdżających do Kostaryki nie dotyczą obowiązkowe szczepienia. W razie wprowadzenia wymogu szczepień przez służby sanitarno-epidemiologiczne, będziemy informować o tym uczestników. Do zalecanych szczepień należą wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonica, tężec i polio, a także dur brzuszny.
Na trasie wycieczki nie ma zagrożenia malarią, pojawia się ona raczej jedynie na wschodnim wybrzeżu. Istnieje jednak zagrożenie dengą, dlatego ochrona przed komarami jest kluczowa.
Przed wyjazdem zalecamy wykonanie rutynowych badań lekarskich oraz przeglądu stomatologicznego.
Leki: Ze względów praktycznych wskazane jest zabranie najczęściej stosowanych w domu leków. Apteczka podróżna powinna zawierać środki przeciw komarom, dezynfekujące, plastry, leki przeciw biegunce i przeziębieniu.
Leki zażywane regularnie (codziennie lub co kilka dni) należy ZAWSZE wkładać do bagażu podręcznego). Jeśli w bagażu podręcznym planują Państwo przewozić igły do podawania leku, wówczas niezbędne będzie zaświadczenie w języku polskim i angielskim wydane przez lekarza, zaświadczające o konieczności podania leku, poświadczone pieczątką.
Zdrowie w podróży: W hotelach o standardzie *** i wyżej nie ma problemów z bezpieczeństwem i czystością bieżącej wody. Należy często myć i dezynfekować ręce. Tempo zwiedzania dostosowane jest do kondycji przeciętnego turysty. Wilgotność i upał mogą jednak osłabić wytrzymałość. Należy pić dużo płynów.
Ilość komarów jest znacząca, wzrasta w porze deszczowej. Stosowanie repelentów (najlepiej z DEET) jest wskazane.
Z uwagi na występowanie w Kostaryce wirusa zika kobietom w ciąży nie zaleca się podróży do tego kraju.
Jedzenie i picie w podróży: Aby ustrzec się chorób należy dbać o higienę osobistą, unikać żywności niewiadomego pochodzenia i pić wyłącznie napoje zamknięte fabrycznie. Woda z kranu nadaje się do picia i jest wysokiej czystości.
Z pewnością przydadzą się środki pozwalające szybko zdezynfekować dłonie, żele lub higieniczne chusteczki odświeżające.
Starannie wybraliśmy restauracje, w których spożywać będą Państwo posiłki. We wszystkich jednak miejscach należy zachować podstawowe zasady higieny i zawsze umyć ręce przed posiłkiem. Owoce należy spożywać po ich umyciu i obraniu ze skórki lub sparzeniu.
Toalety publiczne nie są częstym widokiem. Z reguły restauracje czy hotele pozwolą za drobną opłatą skorzystać ze swojej toalety (ok. 500 colones). Papieru toaletowego nie spuszcza się, bo ryzyko zapchania rury jest duże, wyrzuca się go do kosza stojącego obok.
Uczestnik imprezy organizowanej przez Biuro Podróży CT Poland jest ubezpieczony w Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna. Ubezpieczenie obejmuje pokrycie kosztów leczenia i pomoc w podróży (assistance) do 60 000 EUR na każde zdarzenie (w tym, na podstawie dodatkowej umowy zawartej pomiędzy Biurem Podróży CT Poland a Signal Iduna, ryzyko zaostrzeń i powikłań chorób przewlekłych); wypłatę świadczenia związanego z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu z tytułu następstwa nieszczęśliwego wypadku do 15 000 PLN; pokrycie kosztów utraty lub opóźnienia dostarczenia bagażu podróżnego do 1000 PLN. Szczegółowe informacje można znaleźć w „Ogólnych warunkach ubezpieczenia BEZPIECZNE PODRÓŻE”. Prosimy o dokładne zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia, w szczególności z częścią „Wyłączenia odpowiedzialności”.
Cena za osobę: