test

 • 1 dzień

  Przelot z Warszawy do San Jose

  Spotkanie z pilotem i grupą na lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot do San Jose, stolicy Kostaryki z przesiadką. Przylot w godzinach wieczornych. Przejazd do hotelu. Nocleg w San Jose.

    
 • 2 dzień

  San Jose / Sarchi

  Pierwszy dzień w Kostaryce spędzimy na spokojnym oswajaniu się z nowym otoczeniem, ludźmi, zapachami i smakami. Najlepiej będzie to zrobić odwiedzając gospodarstwo Don Carlosa Mesena, gdzie nie tylko zapoznamy się z miejscowym rękodziełem, ale również odwiedzimy plantację kawy. Ciekawie będzie posłuchać o metodach uprawy, zbierania i sekretach kostarykańskich ziaren, uznawanych za jedne ze szlachetniejszych na świecie. Posłuchamy o tym wszystkim przy lokalnym posiłku, jakim ugoszczą nas gospodarze, tortillach, picadillos i innych pysznościach. Kto chętny będzie mógł skosztować lokalnego trunku guaro de cacique. Dzisiejszy dzień odkryje przed nami jeszcze jedną tajemnicę – słynne kostarykańskie malowane wozy. Choć zyskały popularność dość niedawno, szybko podbiły serca mieszkańców stając się symbolem lokalnego rękodzieła. Obecnie karety (las careetas) uświetniają wszelkie fiesty i parady. W okolicach Sarchi, która słynie z podtrzymywania tradycji malowania wozów będziemy mogli sami spróbować swoich sił przy ozdabianiu wozu. Tego dnia w Naranjo zobaczymy również urokliwy kościół wybudowany w stylu barokowym. Powrót do San Jose. Nocleg w San Jose.

    
 • 3 dzień

  San Jose / Park Narodowy Tortuguero

  Wczesnym rankiem zaczniemy naszą przygodę z dziką przyrodą Kostaryki. Ruszamy na północny wschód w kierunku Parku Narodowego Tortuguero. Po drodze zatrzymamy się na lokalne śniadanie gdzieś w okolicach Guápiles. Po 2-3 godzinach jazdy przesiądziemy się na łodzie, którymi udamy się do naszej eco lodży. Lunch zjemy już w miejscu noclegu. Park Narodowy Tortuguero nie bez powodu zwany jest „Amazonią Ameryki Środkowej”. Gęsty tropikalny las, bogactwo fauny i flory to znaki rozpoznawcze tego regionu. Jeśli dodamy do tego rozległą deltę, bagniste dżungle i kilometry meandrujących kanałów to mamy gotowy przepis na prawdziwą zieloną przygodę. Popołudniem odwiedzimy miasteczko Tortuguero, aby poznać jego mieszkańców i przyjrzeć się ich rękodziełu. Biorąc pod uwagę, że cały teren pozbawiony jest dróg kołowych, mieszkańcy co dzień spotykają się ze znacznymi wyzwaniami komunikacyjnymi, ale doskonale sobie z tym radzą. Nam powinno pójść równie dobrze. Cały przejazd tego dnia zajmie nam ok. 7 godz. Nocleg w eco lodży na terenie parku.

  UWAGA: Transfer z hotelu busem oraz łodziami do eco lodży aranżowany jest przez hotel, dlatego w tym czasie grupie mogą towarzyszyć inni turyści. Z uwagi na transport łodzią do hotelu sugerowany bagaż główny nie powinien przekroczyć 12-15 kg na osobę. Powinna być to również wygodna torba, a nie walizka.

   

  W sezonie lęgowym lipiec-wrzesień polecamy fakultatywną wycieczkę nocną, której celem będzie podejrzenie słynnych żółwi zielonych podczas składania jaj. Terminy jesienne w przygotowaniu.

          
 • 4 dzień

  Park Narodowy Tortuguero

  To jest ten dzień! Dzień spotkań z dziką, oszałamiającą przyrodą, magicznych momentów i niezapomnianych przeżyć. Z pokładu naszych łódek wypatrywać będziemy małp, kajmanów i rzecznych żółwi. Podczas spaceru z przewodnikiem będziemy wypatrywać żab i innych drobnych stworzeń, które bez czujnego oka przewodnika mogłyby nam umknąć. Popołudniem czas na sjestę na terenie eco lodży, wypoczynek przy basenie lub spacery. Nocleg w eco lodży na terenie parku.

  UWAGA: Aktywności na terenie parku Tortuguero (spacery z przewodnikiem, rejsy łodziami) aranżowane są przez personel hotelu, dlatego w tym czasie grupie mogą towarzyszyć inni turyści z danego hotelu.

    
 • 5 dzień

  Park Narodowy Tortuguero / La Fortuna / Park Wulkanu Arenal

  O poranku opuścimy już gościnne zielone progi Parku Narodowego Tortuguero, kierując się w stronę rolniczego zagłębia Kostaryki, czyli regionu wulkanu Arenal. Znów najpierw skorzystamy z transportu wodnego, by przesiąść się z powrotem do mikrobusa. Skierujemy się na zachód w stronę wulkanu Arenal, pięknego symetrycznego stożka wyrastającego ponad korony tropikalnego lasu. Arenal (1633 m n.p.m.) to do niedawna jeden z najbardziej aktywnych kostarykańskich wulkanów, na szczęście od ponad dekady ponownie uśpiony. Naszą bazą na kolejne dwie noce stanie się niewielkie miasteczko La Fortuna. Cały przejazd tego dnia zajmie nam ok. 7 godz. Nocleg w La Fortuna.

        
 • 6 dzień

  La Fortuna / rezerwat dzikiej przyrody Caño Negro

  Dzisiejszy dzień poświęcimy na wizytę w rezerwacie dzikiej przyrody Caño Negro. Rezerwat znajduje się w północnej części Kostaryki, tuż przy granicy z Nikaraguą. Podczas przejazdu mamy dużą szansę natknąć się na stada legwanów, więc lepiej mieć aparaty w gotowości. Caño Negro to idealne miejsce dla miłośników ptaków, a dzięki przepływającej przez tereny parku rzeki Rio Frio idealne miejsce dla miłośników obserwacji dzikiej przyrody z pokładu łodzi, bo tak będziemy się również po terenie parku poruszać. Region Caño Negro to jedno z najbardziej zróżnicowanych pod względem biologicznym miejsc w Kostaryce, dom dla tysięcy ssaków, płazów, gadów i oczywiście ptaków. Jeśli szczęście dopisze zobaczymy kapucynki, leniwce, kajmany i żółwie a także wężówki, ibisy, amerykańskie żabiru (rodzina bocianów) oraz warzęchy różowe. Ich nazwy brzmią tajemniczo? Zapewniamy, że wszystkie wyglądają zjawiskowo a zobaczenie ich w naturze to niezwykłe doznanie. A co z bazyliszkiem hełmiastym? Bez obaw, jego też tu znajdziemy. Po lunchu wśród zieleni skierujemy się z powrotem w okolice wulkanu Arenal, aby ostatni dzień cieszyć oczy widokiem pięknego stożka, ale również, aby sprawić sobie nieco przyjemności w gorących źródłach. Okolice wulkanu słyną ze swych gorących leczniczych wód. Wystarczy zanurzyć się w nie, aby poczuć jak odpływa zmęczenie i stres. Będzie to chwila relaksu i wyciszenia, której nie będziemy zbyt wcześnie przerywać. Dajemy sobie czas, uważność i dużo przyjemności zanim udamy się na kolację, jeśli będzie taka możliwość również na terenie gorących źródeł. Nocleg w La Fortuna.

        
 • 7 dzień

  La Fortuna / Rincon de la Vieja

  Kolejny dzień zaczynamy znów dość wcześnie, aby skierować się jeszcze dalej na północ, do prowincji Guanacaste. Po drodze zatrzymamy się jeszcze w lokalnej kawiarni na poranne espresso oraz aby ostatni raz spojrzeć na wulkan oraz pobliskie jezioro Arenal. Kolejnym naszym przystankiem będzie miejsce niezwykłe, a mianowicie prowadzone od lat 60. El Centro de Rescate Las Pumas, czyli jednym słowem schronisko dla dzikich kotów, takich jak pumy, jaguary, oceloty, jaguarundi i margaje. To największe tego typu miejsce w Ameryce Środkowej, unikalne pod względem całkowicie prywatnego finansowania oraz opieki, jaką dostają tu zwierzęta. Zatrzymamy się po drodze również w mieście Liberia, stolicy prowincji. Popołudniem dotrzemy już do naszego głównego celu, czyli Rincon de la Vieja, miejsca określanego czasem jako „mini park Yellowstone”. Ale region Rincon de la Vieja to coś więcej. To królestwo wulkanów i ich aktywności. W Kostaryce znajduje się kilkadziesiąt wulkanów, z tego co najmniej 6 wciąż aktywnych. W regionie, gdzie spędzimy dwie kolejne noce znajdują się aż dwa dość okazałe wulkany: aktywny wciąż Rincon de la Vieja i uśpiony Miravalles. Cały przejazd tego dnia zajmie nam ok. 5 godz. Nocleg w okolicach Rincon de la Vieja.

          
 • 8 dzień

  Park Narodowy Rincon

  Jako, że region Guanacaste leży nieco obok głównego szlaku turystycznego Kostaryki, wciąż doświadczyć tu możemy bliskich spotkań z przyrodą oraz ze zwierzętami. A o to właśnie nam chodzi! Chcemy odczuć, że jesteśmy tylko gośćmi w świecie motyli, legwanów i małp. Dziś wybierzemy się na szlak zwany Pailas, jeden z dwóch głównych na terenie parku, uznawany za bardziej zadbany i zorganizowany. To da nam wygodę spacerowania, choć i tak będziemy patrzeć uważnie pod nogi, bo w tym regionie nie brakuje fumaroli, czyli miejsc aktywności wulkanicznej, gdzie dym wydostaje się ze skalnych pęknięć a także bulgoczących gorących basenów błotnych. Park Narodowy Rincon to obszar tzw. suchego lasu tropikalnego, dość unikalny w skali świata. Klimatu temu miejscu dodają właśnie wyziewy wulkaniczne, dym unosi się mistycznie między drzewami. Będzie to zdecydowanie najbardziej wulkaniczne doznanie tego wyjazdu. Popołudniem znów będziemy relaksować się w gorących błotnych źródłach korzystając z dobrodziejstwa wulkanicznych właściwości tutejszych wód. Dla chętnych wycieczki konne pod okiem miejscowych cowboi czyli sabaneros (dodatkowo płatne). Nocleg w okolicach Rincon de la Vieja.

      
 • 9 dzień

  Rincon de la Vieja / Monteverde

  Dziś znów ruszamy w drogę, tym razem na spotkanie z lasami mglistych (chmurowymi) w słynnym Monteverde. Naszą przystanią na kolejne dwie noce stanie się niewielkie miasteczko Santa Elena, określane przez niektórych mianem tropikalnej Szwajcarii. Jako, że „zielone wzgórze” znajduje się faktycznie dość wysoko, bo na 1600 m n.p.m. warto będzie zaopatrzyć się w coś cieplejszego i przeciwdeszczowego (średnia temperatura to 18,8 stopni). Inaczej niż na co dzień, z aktywnościami poczekamy tym razem do zmierzchu, aby wybrać się na unikalny nocny spacer. Zrobimy to nie bez powodu. Ponad 60% miejscowej fauny budzi się dopiero nocą, a my chcemy być tego świadkami. Doświadczony przewodnik pomoże nam dostrzec ukryte za dnia ssaki, gady, owady i płazy, w tym słynne jaskrawo-kolorowe żaby z rodziny drzewołazowatych. Cały przejazd tego dnia zajmie nam ok. 5 godz. Nocleg w Santa Elena lub okolicach Monteverde.

     
 • 10 dzień

  Monteverde

  Przedpołudnie spędzimy na eksploracji mglistego lasu Monteverde w Parku Selvetura. Największą atrakcją tego miejsca są spacery podwieszonymi mostami, dającymi odczucie wędrówek w chmurach. Taki spacer to najlepsza okazja do obserwacji fauny i flory tej części Kostaryki, jej bioróżnorodności oraz poznania sekretów powstania mglistego lasu Monteverde. Mosty zawieszone są na wysokości od 55 do 170 metrów nad ziemią, każdy o szerokości ok. 50 m, gwarantują bezpieczeństwo i wspaniałe doznania każdemu bez względu na jego możliwości fizyczne. Na terenie parku Selvetura odwiedzimy również Park Motyli, gdzie żyje ok. 30 gatunków motyli oraz unikalny Ogród Kolibrów, gdzie żyje 14 gatunków tych niezwykłych maleńkich ptaków. Dla chętnych zostanie jeszcze jedna atrakcja (tym razem opcjonalna, bo dość ekstremalna) – zjazd tyrolką wśród koron drzew. Szybkość podróży po linie nie pozwoli wprawdzie dostrzec zbyt wiele szczegółów, ale przypływ adrenaliny gwarantowany. Nocleg w Santa Elena lub okolicach Monteverde.

      
 • 11 dzień

  Monteverde / Tarcoles / Punta Leona

  Czas pożegnać mgliste lasy Monteverde i skierować się na południowy zachód, tym razem w stronę rajskich plaż, z których w końcu słynie Kostaryka. Naszą bazą na najbliższe dni stanie się Punta Leona oraz okolice plaży Jaco. Po drodze zatrzymamy się jeszcze w Tarcoles, by znów przesiąść się na łodzie. Tym razem celem naszego fotograficznego safari będą…krokodyle, czasem mierzące do 4 m długości. Niespieszny rejs rzeką Tarcoles wśród mangrowych lasów zachodniego wybrzeża Kostaryki daje unikalną okazję obserwacji tych pięknych zwierząt, jak również zamieszkującego te tereny ptactwa. Po krokodylej przygodzie kontynuujemy podróż na wybrzeże, by resztę dnia spędzić na plaży lub przy hotelowym basenie. Cały przejazd tego dnia zajmie nam ok. 3 godz. Nocleg w Punta Leona.

         
 • 12 dzień

  Punta Leona / Park Narodowy Manuel Antonio

  Wycieczka do Parku Narodowego Manuel Antonio, choć jednego z najmniejszych na terenie Kostaryki, to przez magazyn Forbes okrzykniętego niedawno jednym z najpiękniejszych parków narodowych na świecie. Park Narodowy Manuel Antonio to piękne plaże i schodząca niemal do oceanu dżungla. Podążymy jednym z pieszych szlaków, aby wypatrywać kapucynek, tukanów, węży, ostronosów, szopów oraz niekwestionowanych gwiazd tego miejsca – leniwców. Jeśli szczęście dopisze spotkamy również sajmiri – jedne z najrzadszych naczelnych. Popołudniem czas wolny na wypoczynek. Nocleg w Punta Leona.

           
 • 13 dzień

  Punta Leona  

  Czas wolny na wypoczynek.

  Dla chętnych, mniej zainteresowanych wypoczynkiem, fakultatywna wycieczka do Parku Narodowego Carara, ostoi ptactwa oraz makaków. Okolice Punta Leona oraz plaży Jaco stwarzają też okazję do wielu innych aktywności jak wycieczki kajakowe lub wyprawa w głąb lasu deszczowego podwieszonym na linie tramwajem. Pilot pozostaje oczywiście do dyspozycji uczestników wyjazdu. Nocleg w Punta Leona.

        
 • 14 dzień

  Punta Leona / San Jose  

  To już niestety koniec słodkiego lenistwa. Naładowani słońcem wracamy powoli do miastowej rzeczywistości, Skierujemy się dziś z powrotem do San Jose, po drodze odwiedzając jeden z ogrodów orchidei. Zanim wjedziemy do miasta zatrzymamy się jeszcze w jednym z centrów handlowych, aby chwilę odpocząć, nie za długo jednak, aby nie pochłonęło nas całkowicie zakupowe szaleństwo. Cały przejazd tego dnia zajmie nam ok. 2,5 godz. Nocleg w San Jose. Nocleg w San Jose.

      
 • 15 dzień

  San Jose / wylot do Warszawy  

  Ostatni dzień w San Jose spędzimy na niespiesznym zwiedzaniu miasta, ale zrobimy to naprawdę z klasą – na pokładzie dwupiętrowego autobusu double decker. Odwiedzimy najważniejsze miejsca, czyli Teatr Narodowy ze spektakularnym lobby, niewielki i cichy National Park w samym centrum miasta z najważniejszym pomnikiem, czyli pomnikiem narodowym Kostaryki, upamiętniającym zwycięstwo Kostaryki nad Stanami Zjednoczonymi. Historia tego wydarzenia jest na tyle długa i skomplikowana, że warto będzie przypomnieć ją na miejscu, bo nawet wielu studentów historii Stanów Zjednoczonych nie słyszało nigdy o wojnie między tymi dwoma państwami. Kontynuując zajrzymy jeszcze do słynnego Złotego Pokoju w dawnym budynku terminala lotniczego a dziś muzeum sztuk oraz, pozostając w temacie drogocennego kruszcu, odwiedzimy Muzeum Prekolumbijskiego Złota, należące dziś do Banku Centralnego i prezentujące skarby przedkolumbijskich czasów. Dzień nie byłby kompletny bez wizyty na Mercado Central, czyli miejscu gdzie zaopatrzyć można się niemal we wszystko: owoce, warzywa, przyprawy, ale i pamiątki, czy ziarna kawy. Wycieczkę po mieście zakończymy lunchem, aby na spokojnie powspominać minione dwa tygodnie i sprawdzić pogodę na dzień kolejny…ale już w Warszawie. Po krótkim przystanku w hotelu ruszymy już na lotnisko. Wieczorny wylot do Warszawy z przesiadką.

      
 • 16 dzień

  Powrót do Warszawy   

        

Pobierz program w PDF

Cena obejmuje:

 1. Zakwaterowanie w hotelach, lodżach i eco lodżach o standardzie 3 i 4*, w pokojach 2-os. Planowane hotele znajdują się poniżej.
 2. Transfery i przejazdy wg programu prywatnym minibusem. W dniach 3-5 transfery grupowe w ramach pakietu hotelowego w Parku Narodowym Tortuguero.
 3. Transfery łodziami wg. programu. W Parku Narodowym Tortuguero transfery grupowe.
 4. Bilety wstępu do parków narodowych: Tortuguero, Rincon, Manuel Antonio, rezerwatu Caño Negro oraz pozostałych wymienionych w programie atrakcji.
 5. Opiekę lokalnych przewodników w parkach narodowych, kierowcy na całej trasie. W dniach 3-5 na terenie Parku Narodowego Tortuguero opieka przewodników w ramach pakietu wykupionego w eco lodży.
 6. Opiekę polskiego pilota na całej trasie wycieczki.
 7. Posiłki (ilość wskazuje cyfra w ikonce przy każdym dniu programu).
 8. Ubezpieczenie KLiA (w tym ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych), NNW i bagażu.
 9. Opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
 10. Opłatę na Turystyczny Fundusz Pomocowy.
 11. Podatek VAT.       

 

Cena nie obejmuje:

 1. Przelotu lotniczego na trasie Warszawa-San Jose-Warszawa. Więcej informacji poniżej.
 2. Napiwków dla przewodników, kierowcy, obsługi łodzi (110 USD, płatne na miejscu).
 3. Napojów do posiłków i dodatkowych posiłków.
 4. Testów PCR lub antygenowych na COVID-19. UWAGA: Aktualnie władze Kostaryki nie wymagają testów przy wjeździe do kraju ani przy wyjeździe. Nie wymagają go również planowane przez nas linie lotnicze (na dziś - 23.02.2021). Sytuacja ta może jednak ulec zmianie, o czym poinformujemy Państwa z odpowiednim wyprzedzeniem. Obecnie testy PCR wymagane są przez władze polskie, jeśli powracający zza granicy chce uniknąć kwarantanny. Koszt wykonania testu w Kostaryce wynosi ok. 90 USD. 
 5. Dodatkowego ubezpieczenia na pokrycie kosztów ewentualnej kwarantanny w Kostaryce (120 USD/os.). UWAGA: może ulec zmianie.
 6. Udziału w wycieczkach i zajęciach fakultatywnych nie objętych programem zwiedzania w tym m.in. zjazdów tyrolką, wycieczek w trakcie wypoczynku w Punta Leona.
 7. Usług tragarzy na lotniskach i w hotelach/lodżach.

 

Uwagi i charakterystyka trasy:

 

ZASADY WJAZDU

Od turystów wjeżdżających do Kostaryki nie wymagane są testy na COVID-19 ani nie są zobowiązani do poddania się kwarantannie.

Na dziś (23.02.2021) test PCR lub antygenowy musi zostać wykonany przed powrotem do Polski, aby uniknąć kwarantanny po powrocie. Osoby zaszczepione na COVID-19 nie muszą poddawać się kwarantannie po powrocie do Polski. 14 dnia wyjazdu zaplanowaliśmy wizytę w centrum laboratoryjnym, aby osoby chcące poddać się testowi miały taką okazję. 

 

Od obywateli RP nie są wymagane wizy. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski oraz posiadać co najmniej 1 wolną stronę.

 

PRZELOT

Dla wygody naszych Klientów oraz zwiększenia elastyczności, bilet lotniczy został wyjęty poza pakiet turystyczny.

Planowany przelot:

 

TERMIN KWIETNIOWY

24.04 Warszawa-Frankfurt     10:10 – 11:55

24.04 Frankfurt-San Jose     13:40 – 17:50

08.05 San Jose-Frankfurt     19:35 – 15:00+1   

09.05 Frankfurt-Warszawa     16:30 – 18:05

 

Bilet można zakupić za pośrednictwem naszego biura. Cena biletu zaczyna się od 3790 PLN (cena na 9.02.2021) w klasie ekonomicznej w zależności o terminu dokonania rezerwacji. Można również lecieć w klasie biznes (dopłatę każdorazowo sprawdza nasz kasjer).

 

ZAKWATEROWANIE

Zaplanowaliśmy noclegi w klimatycznych lodżach i hotelach. Są to obiekty o standardzie 3 i 4*. W Kostaryce nie na urzędu, który certyfikowałby hotele, liczba gwiazdek to subiektywna ocena samego hotelu. Są to sprawdzone i cenione przez naszych klientów miejsca.

Przykładowe planowane hotele:

San Jose:

Hotel Sleep Inn San Jose https://costarica.org/hotels/san-jose/sleep-inn/

Tortuguero:

Turtle Beach Lodge https://www.tortugueroinfo.com/tortuguero/tortuguero_turtle_lodge/turtle_us.htm

La Fortuna

Hotel Arenal Paraiso https://www.arenalparaisoresort.com/

Rincon de la Vieja

Hacienda Guachipelin https://www.guachipelin.com/

Monteverde

El Establo Hotel https://elestablo.com/

Punta Leona

Hotel Punta Leona and Resort https://hotelpuntaleona.com/

 

Standardowe ubezpieczenie CT Poland w podróży w zakresie kosztów leczenia wynosi 60 000 EUR (80 000 EUR w przypadku wycieczek do Japonii i Tybetu)

Podniesienie sumy ubezpieczenia kosztów leczenia do:
 • 80 000 EUR - dopłata około 23 PLN/os.
 • 100 000 EUR - dopłata około 38 PLN/os.

W przypadku chęci podniesienia sumy ubezpieczenia powyżej 100 000 EUR prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta:

info@ctpoland.com.pl, tel. 22 6545133

Biuro Podróży CT Poland gwarantuje swoim klientom stałość cen po zawarciu umowy uczestnictwa. Podane ceny uwzględniają wszystkie koszty związane z udziałem w wycieczkach CT Poland

16 dni

Kostaryka - natura ponad wszystko

Cena za osobę:

8026 2500