Iran to jeden z najmniej znanych krajów Azji i przez odwiedzających go turystów jeden z najpiękniejszych. Mozaika doznań, smaków, zapachów i przeżyć długo nie pozwala o sibie zapomnieć.

Dla kogo: trasa dla każdego, bez specjalnych wymagań kondycyjnych.

 

ATUTY TEJ WYCIECZKI:

 

 • Autorski program zwiedzania zaprojektowany w oparciu o doświadczenia iranistów i wyspecjalizowanych pilotów wycieczek.
 • Program wzbogacony o unikalne atrakcje m.in. przepiękne Sziraz - miasto ogrodów, starożytne Persepolis, pustynia Varzaneh.
 • Zakwaterowanie w sprawdzonych hotelach 4*.
 • Ubezpieczenie kosztów leczenia obejmuje ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych.
 • WSZYSTKIE bilety wstępu w cenie wycieczki.
 • 1 dzień

  Wylot z Warszawy

  Spotkanie z grupą i pilotem na lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot do Teheranu z przesiadką.

    
 • 2 dzień

  Teheran

  Przylot do Teheranu, największego i najnowocześniejszego miasta Iranu. Transfer do hotelu na wypoczynek (gwarantowane zakwaterowanie w hotelu). Spacer po kompleksie pałacowym Golestan . Zbudowany i rozbudowywany przez szachów z dynastii Kadżarów, kompleks ten składa się z 17 budynków. Niektóre służyły jako miejsca ważnych uroczystości, w tym koronacji, inne do celów prywatnych. Wizyta w Sali Marmurowego Tronu i Sali Tronowej. Następnie udamy się do Muzeum Klejnotów, gdzie znajduje się jedna z najcenniejszych na świecie kolekcji kamieni szlachetnych. W drodze na lotnisko zatrzymamy się na Placu Wolności (Azadi Square), największym placu w Teheranie i drugim co do wielkości w Iranie. Na jego środku wznosi się wieża zbudowana za rządów ostatniego szacha z okazji obchodów 2500-lecia Iranu, która stała się symbolem miasta. Wizyta w Muzeum Rezy Abbasiego, gdzie znajduje się ważna kolekcja sztuki starożytnego Iranu oraz dział poświęcony kaligrafii i miniaturom. Nocleg w Teheranie.

 • 3 dzień

  Teheran / Shiraz

  Skoro świt pojedziemy na północ Teheranu, by wjechać jedną z najdłuższych kolejek gondolowych świata na wysokość 3740 m.n.p.m. Stamtąd dla chętnych wejście na szczyt Tochal (ok. 4 tys. m.n.p.m.). Następnie przejazd do pałacowego kompleksu Niawaran. Najstarszy znajdujący się tam budynek – pałac Saheb Qaranije – pochodzi z XIX w., a główny pałac zbudował w 1968 r. Mohammad Reza Pahlawi – ostatni szach Iranu, w którym mieszkał razem ze swoją rodziną do czasu ucieczki z kraju. Następnie odwiedzimy Polski Cmentarz, na którym pochowano żołnierzy z Armii Andersa oraz towarzyszących jej w wędrówce z ZSRR na Zachód cywili. Przelot do Shirazu, stolicy prowincji Fars, będącej kolebką starożytnego Iranu. Nocleg w Shirazie.

      
 • 4 dzień

  Sziraz / Persepolis / Naksz-e Rostam

  Całodniowa wycieczka poza miasto, podczas której zobaczymy ślady dawnej potęgi Iranu. Odwiedzimy Persepolis, będące w czasach Achemenidów (550-330 p.n.e) jedną z czterech stolic kraju. Było to jedno z najważniejszych miast starożytnego świata, po którym zostały imponujące ruiny zdobione niezwykłymi reliefami. Przy jego wznoszeniu pracowali najlepsi rzemieślnicy i artyści ze wszystkich stron imperium. Zwiedzimy ruiny pałaców Dariusza II Wielkiego i Kserksesa I (Apadana, Sala Stu Kolumn, Taczara) i przyjrzymy się reliefom pokrywającym ich ściany. Następnie udamy się do Naksz-e Rostam, gdzie oprócz wykutych w skale grobów królów achemenidzkich znajduje się siedem reliefów sasanidzkich (na jednym z nich przedstawiono słynne zwycięstwo Szapura I nad rzymskim cesarzem Walerianem) oraz gdzie stoi zagadkowa budowla zwana Kaabą Zaratusztry. Nocleg w Szirazie.

      
 • 5 dzień

  Sziraz

  Zwiedzanie Szirazu, który zwany jest „miastem róż i słowików”. Sziraz rozsławili poeci, znajdują się w nim piękne ogrody, a o jego bogatej historii przypominają liczne zabytki. Zatrzymamy się przy stojącej niedaleko bazaru imponującej twierdzy Karim Chana, której masywne mury i wieże przypominają cytadele Azji Środkowej. Odwiedzimy znajdujące się wśród zieleni mauzoleum Hafeza, najbardziej niezwykłego i tajemniczego perskiego poety. Zwiedzimy pochodzący z XIX w. bajecznie kolorowy meczet Naser al-Molka, nazywany też różowym meczetem. Pospacerujemy w cieniu wysokich cyprysów, z których słynie Ogród Eram, a potem wśród wiecznie zielonych drzew cytrusowych Ogrodu Narendżestan. Zakupy zrobimy na XVII-wiecznym bazarze Wakila, gdzie można dostać rękodzieło, pachnące przyprawy i tradycyjnie zdobione tkaniny. Nocleg w Szirazie.

    
 • 6 dzień

  Sziraz / Abarkuh / Jazd

  Przejazd do Jazdu (ok. 6 godz.) – miasta leżącego na Wielkiej Pustyni Słonej. Po drodze zatrzymamy się w Abarkuh, które słynie z ogromnych rozmiarów cyprysu oraz wieży lodu (Yakhchal), która przez wieki pełniła funkcję lodówki. Nocleg w Jazdzie.

      
 • 7 dzień

  Jazd

  Zwiedzanie Jazdu, centrum irańskiej społeczności zaratusztrian – wyznawców starożytnej religii Iranu. Niegdyś miasto zwano „Narzeczoną Pustyni”, a zachwycał się nim sam Marco Polo, gdy w 1272 roku zatrzymał się tu podczas swej podróży na Wschód. Wejdziemy do jednej z dwóch opuszczonych Wież Milczenia (dachme), gdzie do początków XX w. zaratusztrianie składali ciała swych zmarłych. Potem odwiedzimy Świątynię Ognia, w której nieprzerwanie od 1500 lat płonie jeden z trzech głównych ogni zaratusztrian. Następnie zwiedzimy Meczet Piątkowy, który szczyci się wspaniałymi mozaikami i najwyższymi minaretami w Iranie. Spacer w labiryncie wąskich i krętych uliczek zbudowanego z gliny Starego Miasta pełnego łapaczy wiatrów, podziemnych zbiorników na wodę, karawanserajów, meczetów, szkół teologicznych i grobów świętych. Wieczorem wizyta w zurchane – tradycyjnej irańskiej siłowni, w której mężczyźni ćwiczą do muzyki i poezji śpiewanej. Nocleg w Jazdzie.

    
 • 8 dzień

  Jazd / Charanaq / Czak Czak / Mejbod

  Całodniowa wycieczka za miasto, które rozpoczniemy od zwiedzania starego Charanaq – malowniczo położonej opuszczonej oazy. Stamtąd pojedziemy do jaskini Czak Czak – najważniejszego dla zaratusztrian miejsca pielgrzymek, a następnie do Mejbodu, gdzie zobaczymy najstarszy zamek w Iranie, z którego dachu rozciąga się widok na całe miasto; jak również największą i najlepiej zachowaną w Iranie pustynną lodówkę oraz najładniejszy irański gołębnik. Powrót do Jazdu. Nocleg w Jazdzie.

    
 • 9 dzień

  Jazd / Na’in / Isfahan

  Przejazd do Isfahanu (ok. 4 godz.) – najbogatszego w zabytki miasta w Iranie. Irańczycy mówią, że kto je widział, to widział połowę świata. W drodze tam zatrzymamy się w Na’in – pustynnej oazie. Zajrzymy do Meczetu Piątkowego, jednego z najstarszych w Iranie i zwiedzimy dom Pirnia, aby zobaczyć jak mieszkali niegdyś w tym rejonie ludzie zamożni. Następnie pojedziemy do dzielnicy Mohammadija, która słynie z licznych warsztatów tkackich. Nocleg w Isfahanie.

      
 • 10 dzień

  Isfahan

  Zwiedzanie Isfahanu, który przeżywał swoją świetność w XVII w. Był to jeden z okresów „złotego wieku” w historii Iranu. W owym czasie Isfahan był stolicą i jednym z największych miast świata. Mieszkali tam przedstawiciele rożnych narodów i wyznań. Pospacerujemy po długich zabytkowych mostach zbudowanych na rzece Zajande Rud (Most Trzydziestu Trzech Łuków i Most Chadżu) . Mosty te oraz parki ciągnące się po obu stronach rzeki to ulubione miejsce spotkań Isfahańczykow. Zwiedzimy dzielnicę ormiańską, w której znajdują się liczne kościoły, w tym najpiękniejszy z nich – Katedra Zbawiciela. Odwiedzimy Plac Imama Chomeiniego (Naksz-e Dżahan) , drugi największy miejski plac świata. Zbudowano go pod koniec XVI w., gdy szach Abbas I Wielki z dynastii Safawidów uczynił Isfahan stolicą. Do placu przylegają najważniejsze zabytki miasta: niezwykły Meczet Szejcha Lotfollaha, którego mozaiki należą do najwspanialszych w świecie muzułmańskim, równie piękny Meczet Imama oraz Pałac Ali Kapu (Wysoka Brama), z którego szachowie oglądali grę w polo. Dzień zakończymy na otaczającym plac bazarze Gejsarije (nieczynny w piątki), po którym spacer jest znakomitą okazją, by poznać tradycyjne irańskie rękodzieło. Nocleg w Isfahanie.

    
 • 11 dzień

  Isfahan

  Dalszy ciąg zwiedzania fascynującego i pełnego tajemnic Isfahanu. Odwiedzimy Meczet Piątkowy, uważany za jeden z najciekawszych na świecie. Meczet ten, przebudowywany i rozbudowywany przez blisko tysiąc lat, uchodził za swoiste muzeum architektury muzułmańskiego Iranu. Następnie zwiedzimy słynne isfahańskie pałace, pochodzące z XVII w. i znajdujące się w rozległych ogrodach: słynny z pięknych fresków pałac Czehel Sotun (Czterdziestu Kolumn) oraz Haszt Beheszt (Osiem Rajów). Nocleg w Isfahanie.

    
 • 12 dzień

  Isfahan / pustynia Varzaneh

  Całodzienna wycieczka na pustynię Varzaneh, podczas której odwiedzimy największą wciąż zamieszkaną pustynną twierdzę Ghurtan, zobaczymy studnię, z której wodę wyciągają wielkie sistańskie byki, pochodzimy w gorących wodach słonego jeziora i poczekamy na zachód słońca na jednych z największych wydm Iranu. Nocleg w Isfahanie.

      
 • 13 dzień

  Isfahan / Kaszan / Natanz / Teheran

  Zwiedzanie Kaszanu, gdzie zobaczymy historyczny Ogród Fin oraz duży dom rodziny Tabatabai, który jest jednym z najlepszych i najciekawszych architektonicznie przykładów XIX-wiecznych wielkich rezydencji irańskich. Wizyta w urokliwym miasteczku Natanz. Przyjazd do Teheranu. Nocleg w Teheranie w hotelu przy lotnisku.

      
 • 14 dzień

  Powrót do Warszawy

  Przelot do Warszawy z przesiadką.

    

PUBLIKACJA I KOPIOWANIE PROGRAMÓW WYCIECZEK, TREŚCI INFORMACJI PRAKTYCZNYCH ZAMIESZCZONYCH NA STRONIE WWW.CTPOLAND.COM.PL W CAŁOŚCI LUB W CZĘŚCI, BEZ WYRAŹNEJ, PISEMNEJ ZGODY BIURA JEST ZABRONIONE.

Cena obejmuje:

 1. Przelot na trasie Warszawa - Teheran - Warszawa przez jeden z portów lotniczych oraz przelot na trasie Teheran - Shiraz.
 2. Przejazdy wg programu autokarami lub mikrobusami.
 3. Zakwaterowanie w hotelach **** w pokojach 2-os. z łazienką i klimatyzacją (2 osoby w pokoju).
 4. Bilety wstępu do obiektów wymienionych w programie.
 5. Opiekę polskiego pilota na całej trasie wycieczki i lokalnych przewodników w czasie zwiedzania.
 6. Posiłki (ilość wskazuje cyfra w ikonce przy każdym dniu programu).
 7. Ubezpieczenie KLiA (w tym ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych), NNW i bagażu.
 8. Opłaty lotniskowe oraz opłaty za wystawienie biletów.
 9. Opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 10. Opłatę dna Turystyczny Fundusz Pomocowy.
 11. Podatek VAT.

  

Cena nie obejmuje:

 1. Napojów do posiłków i dodatkowych posiłków.
 2. Napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców (60 USD/os. płatne w Iranie).
 3. Udziału w wycieczkach i zajęciach fakultatywnych nie objętych programem zwiedzania.
 4. Wizy do Iranu wraz z opłatą wydanie wizy (płatne 80 EUR/os. na granicy plus 2 zdjęcia).
 5. Obowiązkowe ubezpieczenie Covid (15 EUR/os.)
 6. Ewentualnych opłat za fotografowanie i filmowanie.
 7. Usług tragarzy na lotniskach i w hotelach.
 8. Testu PCR na COVID-19.

 

ZASADY WJAZDU

 1. Na teren kraju mogą wjechać tylko osoby w pełni zaszczepione posiadające zaświadczenie o szczepieniu w j. angielskim z kodem QR. Od drugiej dawki musi minąć min. 14 dni i nie może przekroczyć 270 dni.
 2. Wymaga się przedstawienia negatywnego testu PCR na COVID-19 wykonanego do 72 godzin przed wyjazdem na teren kraju. Wynik testu musi być w języku angielskim.
 3. W pomieszczaniach zamkniętych jest nakaz zakrywania ust i twarzy.

 

Wymagania dot. paszportu RP oraz formalności wizowe:

 1. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od powrotu do Polski oraz posiadać przynajmniej 2 strony wolne (koniecznie naprzeciwko siebie).
 2. Kolorowy skan paszportu strony ze zdjęciem, kolorowy skan biometrycznego zdjęcia paszportowego oraz wniosek wizowy należy przesłać na 30 dni przed wycieczką.

 

Uwaga:

Posiadanie w paszporcie wizy lub pieczątek do Izraela z ostatnich 12 miesięcy (przed wjazdem do Iranu) uniemożliwia wjazd do kraju.

 

Standardowe ubezpieczenie CT Poland w podróży w zakresie kosztów leczenia wynosi 100 000 EUR

Podniesienie sumy ubezpieczenia kosztów leczenia do:
 • 150 000 EUR - dopłata około 32 PLN/os.
 • 300 000 EUR - dopłata około 53 PLN/os.

W przypadku chęci podniesienia sumy ubezpieczenia powyżej 300 000 EUR prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta:

info@ctpoland.com.pl, tel. 22 6545133

Biuro Podróży CT Poland gwarantuje swoim klientom stałość cen po zawarciu umowy uczestnictwa. Podane ceny uwzględniają wszystkie koszty związane z udziałem w wycieczkach CT Poland

wszystkie zamieszczone opinie pochodzą z ankiet lub e-maili od naszych Klientów

 

 

państwo jerzy i monika, szwecja   paździerNik 2016 

Pilot pan Albert Kwiatkowski - fantastyczny, miły, pomocny, o dobrej znajomości kraju, jezyka i literatury. Bardzo pozytywne było zarezerwowanie hotelu na dzień wylotu do wieczora - możliwość wypoczynku przed nocnym lotem.

 

pani bożena, gdańsk,   paździerNik 2016 

Pilot Albert Kwiatkowski - wysoka kultura osobista, duża wiedza i empatia w stosunku do uczestników. Świetna prezentacja kultury kraju i religii. O wyborze zdecydował też brak ukrytych kosztów i korzystna relacja ceny i jakości swiadczonych usług.

 

ankieta anonimowa   paździerNik 2016 

Albert Kwiatkowski to najlepszy pilot wycieczki, z jakim dotychczas miałem do czynienia. Empatyczny, o wielkiej kulturze osobistej, pięknie pokazywał nam Iran. Miejscowy pilot był rzetelny, dobrze zorganizował prace, byl bardzo przyjazny dla uczestników wycieczki i uczynny.

 

pan michał, warszawa   paździerNik 2016 

Super kolacja u rodziny w Shiraz oraz wizyta w domu siły w Isfahanie. Podobały mi się też dodatkowe punkty w programie. Wyjazd oceniam jako dobry, było trochę za dużo meczetów.

 

pani katarzyna, warszawa   paździerNik 2016 

Niezwykle cenię sobie w Państwa ofercie wysoki standard hoteli i brak ukrytyh kosztów oraz generalnie wysoki poziom obsługi. Pilot Albert Kwiatkowski to bardzo miły, cerpliwy, kompetentny i uczynny człowiek. niezwykle kompetentny i miły był też miejscowy przewodnik. Imprezę oceniam jako bardzo dobrą.

 

pan jerzy, gdańsk   paździerNik 2016 

Imprezę oceniam jako dobrą. Pilot Albert to niezwykły człowiek, empatyczny, dyskretny, cierpliwy i przemiły gawędziarz, zarażający wprost dorobkiem literatury, poezji Iranu. Miejscowy przewodnik Aziz to zrównoważony, spokojny, uczynny i dobry organizator.

 

państwo krystyna i szczepan, koluszki   paździerNik 2015 

Hotele bez uwag. Restauracje bez uwag, lokalne obiadokolacje były urozmaicone. Pan Maciej Grzegrzółka, wielkie uznanie za kulturę osobistę, wiedzę, całkowite poświęcenie grupie, szczególnie w czasie tzw. wolnym.

 

państwo maria i roman, szczecin   PAŹDZIERNIK 2015 

Przygotowanie merytoryczne dotyczące kultury, historii Iranu pilota wycieczki Pana Macieja Grzegrzółki - rewelacyjne, na dodatek wzbogacone osobistymi i prywatnymi dośwaidczeniami z pobytu w tym kraju. Hotele na trasie dobre i bardzo dobre. Restauracje bardzo dobre.

 

pani urszula, gliwice   październik 2015 

Hotele dobre i bardzo dobre. Restauracje dobre i bardzo dobre. Pilot Pan Maciej Grzegrzółka bardzo kompetentny, z dużą wiedzą na temat kraju.

 

pan ireneusz, dąbrówka   październik 2015 

Po raz trzeci mialem przyjemnosc korzystac z Panstwa oferty, tym razem do Iranu. Wycieczka w tak malej zgranej grupie i ze znakomitymi pilotami byla wspaniala. Naprawdę jestem zadowolony, nawet bardzo. Trasa byla ciekawa i wedlug mnie niezbyt wyczerpujaca. Sądzę, że np. w Isahanie można byloby dołożyć do programu np. Trzęsące sie minarety. (...) Piloci rewelacyjni z dużą kulturą, wiedzą i troską o nas: grupke emerytów podróżników. 

Bardzo podobal sie nam pomysl niejadania kolacji w hotelach, a na mieście. Wybrane przez Kaveha restauracje na mieście były rewelacyjne, nastrojowe. Pozwalały poznać chociaż trochę narodową kuchnię irańską. 

Jeszcze raz dziękuję za spelnienie moich marzeń i pozdrawiam serdecznie cały zespół CT Poland..

 twoja opinia może być następna :)

 

Wycieczka do Iranu to jedna z nowości w ofercie CT Poland. Oferta jest skierowana do osób, które chcą poznać jedną z najstarszych cywilizacji, gdzie starożytne zabytki przeplatają się z nowoczesnymi miastami. Piękne pustynne krajobrazy oraz poszarpane szczyty gór skalistych powodują, że nie tylko miłośnicy zabytków, ale również przyrody będą pod wrażeniem Iranu.

Przeloty odbywają się samolotami rejsowymi z międzylądowaniem w jednym z portów lotniczych. Dokładne informacje o godzinach przelotów i zbiórce otrzymają Państwo na ok. trzy tygodnie przed wycieczką w liście, który wysyłamy e-mailem (jeśli podali go Państwo na umowie) lub pocztą. Podczas niektórych krótkich lotów, linie lotnicze nie zapewniają posiłku oraz napojów. Wówczas istnieje możliwość kupienia kanapki na pokładzie za ok. 5 EUR/szt. Podczas długich rejsów do i z Azji serwowane będą dwa posiłki, w tym co najmniej jeden ciepły oraz zimne i ciepłe napoje.

Wybór miejsca w samolocie możliwy jest tylko podczas odprawy na lotnisku.

Podczas spotkania na lotnisku pilot przekaże Państwu dokumenty podróży: paszport (jeśli nie odebrali go Państwo wcześniej z biura), wydruk biletu elektronicznego na przelot międzynarodowy oraz polisę ubezpieczeniową. Pilot wręczy Państwu również zawieszki na bagaże. Dokumenty te zostaną wydane po okazaniu dowodu osobistego lub kopii umowy z naszym biurem. Bilet na przelot wewnętrzy w Iranie będzie miał ze sobą lokalny przewodnik.

UWAGA: Po odprawie prosimy nie wyrzucać wydruku biletu elektronicznego. Może okazać się on niezbędny podczas powrotnego lotu do Polski.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu linia lotnicza zapewnia przelot w późniejszym terminie, a jeśli to konieczne także nocleg i wyżywienie.

Bagaż główny: Każdy pasażer może mieć jedną sztukę bagażu głównego. Waga bagażu
nadanego przez 1 osobę w trakcie odprawy biletowo-bagażowej nie powinna przekraczać
20 kg lub 23 kg (w zależności od linii lotniczej). Dla dwóch lub więcej osób posiadających jedną sztukę wspólnego bagażu, waga bagażu nie może przekroczyć również 20 kg lub 23 kg. Informacje o przewoźniku oraz o limicie bagażowym znajdą Państwo w liście, który prześlemy na ok. dwa tygodnie przed wylotem.

Podczas przelotów wewnątrz Iranu ciężar nadanego bagażu nie może przekroczyć 20 kg/os. Każda linia lotnicza ma własny taryfikator opłat za nadbagaż (np. Lufthansa ok. 100 EUR za kolejny bagaż o wadze do 23 kg, w Iranie ok. 5 USD za każdy dodatkowy kilogram nadawanego bagażu).

UWAGA: Prosimy pamiętać o podpisaniu bagażu i zapięciu na szyfr lub kłódkę.

Nasze firmowe zawieszki otrzymają Państwo z rąk pilota na lotnisku.

Warto zaopatrzyć się w kłódki z certyfikatem TSA (Transportation Security Administration). Służby celne mają prawo otworzyć walizkę w celach kontroli bezpieczeństwa. Tylko takie kłódki mogą być otwarte przez służby celne bez uszkadzania ich. Pozostałe po otwarciu nie nadają się już do użytku. Tyczy się to jednak tylko służb celnych w Europie i USA.

Bagaż podręczny: 1 sztuka, nieprzekraczająca wymiarami sześcianu o wymiarach 55cm / 40cm / 20cm i nie cięższą niż 5-8 kg (zależnie od linii lotniczych); a także płaszcz, parasol, niewielkich rozmiarów torebkę i niewielką ilość materiałów do czytania na pokładzie samolotu. Wszystkich pasażerów obowiązują przepisy dot. przewozu bagażu, np. zakaz przewozu przedmiotów niebezpiecznych oraz przepisy celne i graniczne.

Z uwagi na charakter wycieczki najwygodniejszym bagażem będzie walizka na kółkach o niewielkich rozmiarach.

Podczas pakowania przydatne okażą się duże plastikowe torby. Może się zdarzyć, że w trakcie podróży część ubrań zamoknie od deszczu. Przełożenie ubrań do oddzielnych plastikowych toreb pozwoli oddzielić je od reszty suchych ubrań.

Zdarza się, że podczas lotu kosmetyki tracą szczelność i rozlewają się w bagażu. Dobrze jest je również zapakować w oddzielne plastikowe woreczki.

Jeśli podróżujemy z drugą osobą, mając do dyspozycji dwie walizki, dobrze jest spakować część rzeczy każdej z osób do jednej, pozostałe do drugiej. W przypadku zagubienia jednego bagażu przez linie lotnicze, co zdarza się bardzo rzadko, pozwoli to komfortowo doczekać momentu dostarczenia przez linię zagubionego bagażu.

W hotelach czy na lotniskach usługi bagażowe nie są objęte ceną wycieczki, w niektórych miejscach nie są one w ogóle dostępne. Może się zdarzyć, że będą Państwo musieli sami przenieść bagaż z autokaru do hali odlotów lub z hotelu do autokaru. Prosimy wziąć to pod uwagę przygotowując bagaż.

Bagaż podręczny nie powinien być zbyt duży i ciężki. Warto trzymać dokumenty lub pieniądze w oddzielnych saszetkach, dodatkowo w plastikowych torbach, co ochroni jest przed kurzem czy wilgocią. Tyczy się to głównie paszportu, biletów lotniczych czy pieniędzy.

Ze względu na przelot samolotem (zarówno podczas przelotów międzynarodowych, jak i wewnątrz Iranu) w bagażu podręcznym nie wolno przewozić przedmiotów zaliczanych do niebezpiecznych (nożyki, pilniczki oraz płyny, żele i aerozole itp.). Zgodnie z przepisami płyny przewożone w bagażu podręcznym muszą znajdować się w pojemnikach, z których żaden nie może przekraczać 100 ml - muszą być one zapakowane w jedną przezroczystą plastikową zamykaną torbę o pojemności nie przekraczającej jednego litra (np. torebka dwuścienna w wymiarach 22 cm x 15cm, z plastikowym suwakiem). Perfumy i alkohol zakupione w sklepach wolnocłowych można wnosić na pokład samolotów, jednak muszą być one zapakowane w specjalnie zapieczętowane przez personel sklepu torby.

PŁYNY O POJEMNOŚCI POWYŻEJ 100 ML, ZAKUPIONE POZA UE, NIE MOGĄ BYĆ WWOŻONE DO UE W BAGAŻU PODRĘCZNYM (oznacza to, że jeśli powrót do kraju odbywa się przez port UE, nie można dokonać zakupu takich płynów na lotnisku w Azji).

Definicja substancji płynnych, których w dużych ilosciach nie wolno przewozić w bagażu podręcznym obejmuje: wodę i inne napoje, zupy, syropy, perfumy, żele (np. do włosów), pasty (w tym pasty do zębów); kosmetyki w płynnej formie (błyszczyk, podkład, tusz do rzęs), kremy, odżywki i oliwki, spraye, substancje płynne pod ciśnieniem (np. żele do golenia, dezodoranty) oraz inne substancje o podobnej konsystencji.

 • ubrania: powinny być dostosowane do trasy i terminu (proszę sprawdzić tabelę klimatyczną); lekkie, oddychające, wygodne ubrania, sweter lub inne ciepłe okrycie może się przydać podczas pobytu w klimatyzowanych pomieszczeniach, np. w hotelach czy restauracjach (więcej szczegółów o odzieży znajduje się poniżej),
 • wygodne obuwie, np. sportowe,
 • leki zażywane regularnie (leki zażywane codziennie lub co kilka dni należy ZAWSZE wkładać do bagażu podręcznego),
 • okrycie głowy dla ochrony przed słońcem, strój przeciwdeszczowy,
 • okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem, balsam nawilżający,
 • karty pamięci do aparatu fotograficznego lub zapasowe filmy, baterie.
 • żadnych wyrobów alkoholowych (na terenie całego kraju jest prohibicja), perfumy na bazie alkoholu są dozwolone,
 • żadnych wyrobów mięsnych zawierających wieprzowinę,
 • narkotyków, pornografii lub materiałów, które mogą być uznane za pornografię (np. czasopisma, w których eksponowane są nagie ciała).
 • wszelkich towarów wyprodukowanych w Izraelu lub mających do tego kraju odniesienie. Kasety wideo oraz płyty DVD czy CD mogą być sprawdzane na granicy.
 • Hotele, z których korzystamy na trasie to obiekty o standardzie 4* i 3*. Pokoje hotelowe wyposażone są w łazienkę, klimatyzację, telewizor oraz telefon. Łazienki wyposażone są w ręczniki kąpielowe, mydło, szampon, pastę do zębów (wszystkie w niewielkich opakowaniach), szczoteczki do zębów, papier toaletowy. W niektórych hotelach jest także suszarka do włosów i jednorazowe klapki. Hotele oferują 24 godzinny dostęp do ciepłej wody.
 • W niektórych pokojach znajdują się mini bary. Napoje i słodycze, które znajdują się w środku są dodatkowo płatne.
 • W większości pokoi hotelowych nie ma czajników elektrycznych, ale można zamówić w barze hotelowym kawę lub herbatę – cena ok. 3 USD.
 • Doba hotelowa w Iranie, tak jak w większości państw na świecie, trwa, w zależności od hotelu od godziny 12:00-14:00 do godz. 12:00 dnia następnego. Istnieje prawdopodobieństwo, że po porannym przylocie do Iranu, pokoje nie będą jeszcze dostępne; w takim przypadku najpierw realizowana będzie część zwiedzania. Po otrzymaniu przez pilota potwierdzenia z hotelu o możliwości wcześniejszego zakwaterowania, grupa pojedzie do hotelu.
 • Ze względu na bogaty program zwiedzania, zazwyczaj nie ma możliwości powrotu do hotelu w ciągu dnia (grupa wyjeżdża rano po śniadaniu, a wraca wieczorem po kolacji).

Podczas podróży niezbędnym dokumentem będzie paszport. Paszport musi być ważny 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki oraz posiadać przynajmniej dwie wolne strony na wklejenie wizy oraz na stemple graniczne. Jeśli przed wycieczką odebrali Państwo owizowany paszport z naszego biura prosimy pamiętać o zabraniu go ze sobą na lotnisko.

Niektóre hotele wymagają, aby paszport był zdeponowany w recepcji hotelowej w czasie całego pobytu w danym hotelu.

Iran znajduje się pod wpływem wybitnie kontynentalnego klimatu, który ukształtował się pod wpływem otaczających wnętrze kraju pasm górskich. Kraj dzieli się na dwie strefy klimatyczne. Podzwrotnikową, która obejmują większą część terytorium państwa i zwrotnikową, obejmującą nadbrzeżną strefę Zatoki Perskiej i Morza Arabskiego, na południu kraju. Iran należy do bardzo suchych krajów, gdzie opady są niewielkie, lub w niektórych miejscach, jak Wielka Pustynia Słona, zdarzają się raz na kilka lat. Temperatury są bardzo skrajne. Najchłodniej jest w styczniu, gdzie ujemne temperatury są notowane na terenie całego kraju. Wyjątek stanowią wybrzeża Zatoki Perskiej i Morza Arabskiego. Średnie zimowe wartości termiczne wahają się od -4 °C na północy kraju do 10 °C na południu. Nad zatoką Omańską do 16 °C. W górach występuje piętrowość klimatyczna co wiąże się ze spadkiem temperatur wraz ze wzrostem wysokości. To oznacza, że liczba dni mroźnych w wysokich partiach gór dochodzi do 90. Wraz z nastaniem wiosny, temperatury szybko wzrastają, latem wartości te są wysokie, lub bardzo wysokie. Na Wyżynie Irańskiej średnia dobowa wynosi od 35 do 40 °C. Najgorętszy region to fragment Niziny Mezopotamskiej gdzie maksymalne temperatury dochodzą nawet do 50 °C. Także w górach latem jest stosunkowo ciepło. Średnie termiczne wartości wynoszą od 16 do 20 °C.

Średnie najwyższych (W) i najniższych (N) temperatur w wybranych miastach, podane w °C.

 

Miesiąc

Teheran

Kerman

Sziraz

Jazd

Isfahan

W

N

W

N

W

N

W

N

W

N

I

5

-2

9

1

9

1

9

1

6

-2

II

8

1

13

4

13

3

13

4

10

1

III

14

6

17

8

17

7

19

9

15

6

IV

22

12

23

13

23

12

25

16

22

11

V

27

17

28

18

29

17

30

21

26

16

VI

33

22

33

23

34

22

36

27

33

21

VII

36

26

34

24

36

24

38

28

35

24

VIII

35

24

33

21

36

23

37

25

34

22

IX

31

21

29

18

32

19

33

21

31

17

X

23

14

24

14

26

13

26

14

23

12

XI

16

7

17

6

19

7

28

7

15

5

XII

9

2

13

3

13

4

13

4

10

1

W okresie czasu letniego +2 godziny 30 minut; w okresie zimowym +3 godziny 30 minut. Na terenie całego kraju obowiązuje jedna strefa czasowa.

Najlepiej zabrać ze sobą zarówno gotówkę, jak i karty kredytowe. Nigdy jednak nie należy trzymać ich w jednym miejscu. Dobrze jest również gotówkę rozłożyć na cześci. Przyda się specjalna torebka zawieszana na szyi bądź pasek z kilkoma kieszeniami, gdzie można trzymać pieniądze. Bezwzględnie należy pilnować pieniędzy w takich sytuacjach jak przepakowywanie, zakupy czy wymiana waluty.

Kuchnia Iranu różni się w zależności od regionu. Każdy specjalizuje się w określonych potrawach. Są też dania i składniki, które można uznać za wspólne dla całej kuchni irańskiej, jak np. ryż, herbata, bakalie i rozmaite rodzaje kebabów. Można także wprowadzić ogólny podział kuchni na kuchnię północną i południową. Ta pierwsza jest bardziej sycąca i wytrawna w smaku. Znajdziemy w niej dużo warzyw, ryżu i mięsa. Im dalej na południe potrawy stają się słodsze, także te mięsne np. pilawy głównie jagnięce lub baranie, do których dodaje się bakalie i suszone owoce. Jedzenie dla Irańczyków jest niezwykle ważną częścią życia. Wielu jednak nadal stosuje się do perskich zasad żywienia, które mówią o tym, aby jeść zdrowo i nietłusto.

Podczas trasy będą Państwo mieli okazję spróbować różnych dań kuchni irańskiej. Śniadania są spożywane w hotelach. Mają formę bufetu, gdzie dostępna jest europejska i irańska. Restauracje dobieramy bardzo starannie, najczęściej są to lokalne restauracje poza hotelami. Posiłki spożywa się widelcem i łyżką, w niektórych restauracjach można poprosić o nóż.

AUTOKAR

Podczas trasy grupa przemieszcza się autokarami lub mikrobusami dostosowanymi do liczebności grupy. Irańskie autokary nie są wyposażone w toalety i lodówki. Kolejność zapisu na wycieczkę nie decyduje o wyborze zajmowanych miejsc w autokarze.

Informujemy, że od 2019 r. kolejność wsiadania do autokaru uzależniona jest kolejnością sformalizowanych zgłoszeń na wycieczkę.

 

SAMOLOTY

Bilety na przelot wewnętrzny będzie w posiadaniu przewodnika lub pilota. Podczas przelotów korzystamy z różnych lokalnych linii np. Iran Air, Kish Air . Flotę stanowią najczęściej samoloty Airbus, Fokker lub Boeing. 

Na trasach wewnętrznych obowiązują te same zasady przewozu bagażu, co podczas przelotów międzynarodowych.

Grupie towarzyszy licencjonowany polski pilot wycieczek, który spotyka się z grupą w dniu wylotu na lotnisku w Warszawie. W każdym mieście lub regionie jest również przewodnik miejscowy posługujący się językiem ojczystym i angielskim. W zwiedzanych miejscach polski pilot tłumaczy to, co o zabytkach opowiadają lokalni przewodnicy. Pilot nie oprowadza grup po obiektach muzealnych, jednak służy zawsze swoją wiedzą i doświadczeniem. Może się również zdarzyć, że będzie jeden przewodnik na całej trasie.

Irańska waluta to rial  (IRR), który dzieli się na 100 dinarów. 1 USD = ok. 3000 IRR, 1 EUR = ok. 4000 IRR. W obrocie dostępne są banknoty: 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000, 10000, 20000, 50000, oraz monety 50, 100, 250, 500 riali

UWAGA:

Ceny towarów i usług potocznie bywają podawane w tumanach (1 000 tumanów = 10 000 riali),

Spośród walut zagranicznych w Iranie najłatwiej jest wymienić dolary amerykańskie i euro.

Prosimy pamiętać, że wymieniać można tylko dolary wydane w lub po 1996 r., czyli tzw. duże głowy. Dodatkowo banknoty nie mogą być zniszczone t.j.: zaplamione, przetarte, naderwane, itp. Wymiany waluty można dokonywać w bankach, hotelach oraz w kantorach. Kurs w kantorze jest lepszy niż banku czy w hotelu.

Na terenie całego kraju nie można płacić międzynarodowymi kartami płatniczymi. Jednie w ekskluzywnych sklepach z dywanami można czasami płacić kartą.  Nie można również wypłacić gotówki z bankomatu.

W Iranie można płacić też dolarami, jednak kurs bywa wtedy niekorzystny, a za drobne zakupy mimo wszystko lepiej zapłacić lokalną walutą.       

 

Ceny towarów spożywczych w irańskich supermarketach i większych sklepach są z reguły zbliżone lub niższe od tych w Polsce. Ceny towarów na targowiskach są z reguły znacznie niższe niż w Polsce.

Na irańskich bazarach powszechnie przyjętym zwyczajem jest targowanie się o cenę (ceny pierwotnie oferowane cudzoziemcom mogą być bardzo zawyżone) - targowanie odbywa się często poprzez wypisywanie cen na kalkulatorze. Przed dokonaniem zakupu prosimy upewnić się co do jakości i autentyczności kupowanych artykułów.

Ideą CT Poland jako biura specjalizującego się w organizacji wycieczek do Azji jest jak najpełniejsza prezentacja odwiedzanego kraju. Wiele imprez oferowanych przez inne biura jako opcjonalne punkty programu, u nas wliczone są w cenę imprezy. Bogate programy stwarzają stosunkowo mało okazji do ich fakultatywnego uzupełniania. Oferowane na miejscu fakultety stanowią propozycję lokalnych przewodników i mogą odbywać się tylko pod warunkiem zrealizowania głównych punktów programu.

Pierwszego dnia wycieczki na ręce pilota należy przekazać kwotę wskazaną na umowie na zwyczajowe napiwki dla lokalnych przewodników oraz kierowców. W cenę wycieczki nie są wliczone napiwki za usługi bagażowe w hotelach. Poza branżą turystyczną dawanie napiwków nie jest powszechnie przyjęte, jednak podczas korzystania z taksówki można zostawić kierowcy niewielką resztę.

Językiem urzędowym jest język perski. Przeciętny Pers spotkany na ulicy nie posługuje się językiem angielskim. Języka tego nie znają zazwyczaj również taksówkarze. Po angielsku, przynajmniej w podstawowym zakresie, mówi zazwyczaj obsługa hotelowa oraz sprzedawcy na większych bazarach, nastawionych na turystów z zagranicy. Język angielski jest również językiem, jakim posługują się lokalni przewodnicy.

220V / 50Hz.  Kontakty są takie same jak w Polsce.

Polskie telefony komórkowe posiadające roaming działają a zasięg jest niemal wszędzie, poza kilkoma miejscami gdzie sygnał może być nieco słabszy. Niektórzy polscy operatorzy oferują dostęp do Internetu w komórce. Prosimy dowiadywać się u swoich operatorów o stawki połączeń. Można również dzwonić do Polski z telefonów hotelowych. Minuta połączenia kosztuje najczęściej około 5 PLN.

W większości hoteli jest dostęp do Internetu (zazwyczaj tylko Wifi), który jest cenzurowany, niedostępne są również niektóre polskie portale pocztowe. Na stronie internetowej: http://www.blockediniran.com istnieje możliwość sprawdzenia, czy dana strona może być w Iranie blokowana. Poza dużymi miastami mogą wystąpić trudności z dostępem do kafejek internetowych – godzina korzystania z kafejki internetowej kosztuje ok. 2-3 USD.

Iran jest krajem bezpiecznym i życzliwym dla gości z zagranicy. Przestępczość jest stosunkowo niska. Należy jednak zachować ostrożność w miejscach uczęszczanych przez turystów oraz w środkach komunikacji (zdarzają się kradzieże kieszonkowe oraz przypadki wydania fałszywych banknotów). Wartościowe przedmioty i gotówkę należy trzymać przy sobie bądź w zamkniętym sejfie w pokoju lub w sejfie w recepcji. Zarówno biuro jak i hotel nie odpowiadają za wartościowe rzeczy pozostawione poza sejfem w pokoju hotelowym.

Wyjeżdżających do Iranu nie dotyczą obowiązkowe szczepienia. Do zalecanych szczepień należą wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonica, tężec i polio, a także dur brzuszny.

W razie potrzeby skorzystania z miejscowych usług medycznych należy zgłosić się do pilota, bądź bezpośrednio do centrum alarmowego Ubezpieczyciela (numer telefonu znajdą Państwo na polisie, którą przekaże Państwu pilot wycieczki).

Na wypadek konieczności skorzystania z porady medycznej lub hospitalizacji koszty do 100 EUR z reguły pokrywa sam poszkodowany. Rachunki (należy pamiętać, aby zawsze o nie poprosić) rozliczane są po powrocie do Polski. Przed podróżą zalecamy wykonanie wszelkich niezbędnych badań oraz przeglądu stomatologicznego.

Ze względów praktycznych wskazane jest zabranie najczęściej stosowanych w domu leków. Apteczka podróżna powinna zawierać środki przeciw komarom, dezynfekujące, plastry, leki przeciw biegunce i przeziębieniu.

Leki zażywane regularnie (codziennie lub co kilka dni) należy ZAWSZE wkładać do bagażu podręcznego). Jeśli w bagażu podręcznym planują Państwo przewozić igły do podawania leku, wówczas niezbędne będzie zaświadczenie w języku polskim i angielskim wydane przez lekarza, zaświadczające o konieczności podania leku, poświadczone pieczątką.

Iran jest krajem bezpiecznym, ale różnica flory bakteryjnej może być kłopotliwa dla osób o zwiększonej wrażliwości. Należy pamiętać, aby często myć i dezynfekować ręce.

Tempo zwiedzania dostosowane jest do kondycji przeciętnego turysty. W okresie letnim wilgotność i upał mogą jednak osłabić wytrzymałość. Należy pić dużo płynów, najlepiej wody.

Aby ustrzec się chorób należy dbać o higienę osobistą, unikać żywności niewiadomego pochodzenia i pić wyłącznie napoje zamknięte fabrycznie. Prosimy unikać napojów z lodem, bowiem lód rzadko robiony jest na bazie butelkowanej wody. Przez otwarciem butelki nalezy zwrócić uwagę, czy nie była ona naruszona.

Z pewnością przydadzą się środki pozwalające szybko zdezynfekować dłonie – żele, chusteczki.

Woda z kranu nadaje się do mycia zębów. Nie zaleca się jej spożywania. Owoce należy spożywać po ich umyciu i obraniu ze skórki.

Jedząc na ulicy powinno się zwrócić uwagę czy sprzedawca ma rękawiczki (jeśli serwuje jedzenie rękoma) oraz czy zachowane są inne podstawowe zasady higieny.

Latem w większości regionów Iranu słońce operuje bardzo silnie. Prosimy o zabranie ze sobą środków z wysokim filtrem chroniących przed słońcem. Przyda się również czapka lub chustka oraz okulary przeciwsłoneczne.

We wszystkich hotelach i restauracjach serwujących kuchnię zachodnią spotkać można toalety w stylu zachodnim. W restauracjach tradycyjnych, na stacjach paliwowych, czy w zwiedzanych obiektach toalety mają charakter azjatycki (tzw. kucany). Toalety publiczne są zazwyczaj bezpłatne i często jest brak papieru toaletowego.

Jet lag to typowa dolegliwość podczas przekraczania kilku stref czasowych w krótkim czasie. Charakteryzuje się ogólnym zmęczeniem, sennością i rozdrażnieniem.

Oto kilka rad, które pomogą Państwu przyzwyczaić się szybko do nowej strefy czasowej.

 1. Zaraz po wejściu do samolotu przestawić zegarek na czas obowiązujący w miejscu docelowym.
 1. Od początku jeść i odpoczywać według czasu obowiązującego w miejscu docelowym.
 2. Podczas nocnych przelotów spać jak najwięcej.
 3. Unikać ciężkich potraw oraz dużych ilości alkoholu.
 4. Podczas lotu warto co jakiś czas wstawać i robić lekkie ćwiczenia ruchowe.
 5. Po przylocie unikać drzemki w ciągu dnia i położyć się spać według nowego czasu.

Uczestnik imprezy organizowanej przez Biuro Podróży CT Poland jest ubezpieczony w  Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska S.A. Ubezpieczenie obejmuje pokrycie kosztów leczenia i pomoc w podróży (assistance) do 100 000 PLN na każde zdarzenie (w tym, na podstawie dodatkowej umowy zawartej pomiędzy Biurem Podróży CT Poland a TUiR Allianz, ryzyko zaostrzeń i powikłań chorób przewlekłych); wypłatę świadczenia związanego z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu z tytułu następstwa nieszczęśliwego wypadku do 10 000 PLN; pokrycie kosztów utraty lub opóźnienia dostarczenia bagażu podróżnego do 1000 PLN. Szczegółowe informacje można znaleźć w „Ogólnych warunkach ubezpieczenia w podróży zagranicznej GLOBTROTER”. Prosimy o dokładne zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia, w szczególności z częścią „Wyłączenia odpowiedzialności”.

Obywatele RP muszą posiadać wizę, zarówno na pobyt, jak i tranzyt przez Iran. Można ją uzyskać w Ambasadzie Iranu w Warszawie. Procedura wydania wizy może trwać nawet do miesiąca. Dziennikarze otrzymują specjalny rodzaj wizy. Prowadzenie jakiejkolwiek działalności dziennikarskiej, reporterskiej lub informacyjnej wymaga uzyskania akredytacji od stosownych organów państwowych. Złamanie powyższego prawa grozi aresztowaniem i postawieniem poważnych oskarżeń, ze szpiegostwem włącznie.

Adres Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Iranie:

Iran, Teheran, Africa Ekspressway; Pirouz str. 1-3, 19-174

Tel.: na terenie Iranu 0 21 8878 7262/3/4 Tel.: +98 21 8878 7262/3/4 Tel. dyżurny: na terenie Iranu 0 910 147 61 15 (dyżur 24 h Tel. dyżurny: +98 910 147 61 15 (dyżur 24 h) Faks: na terenie Iranu

0 21 88 78 87 74 Faks: +98 21 8878 8774

teheran.amb.sekretariat@msz.gov.pl

www.teheran.msz.gov.pl

Nie wolno wwozić narkotyków, broni, amunicji i materiałów wybuchowych, alkoholu, publikacji uznawanych przez prawo irańskie za szkodliwe (w tym pornografii).

Nie wolno wywozić dzieł sztuki bez pozwolenia, rzadkich wydawnictw, wyrobów z kamieni szlachetnych oraz samych kamieni szlachetnych bez certyfikatu zakupu. Nie są poza tym znane

żadne restrykcje celne, które odbiegałyby od powszechnie przyjętych norm międzynarodowych. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy na dzień pobytu.

Skrócone przepisy celne i dewizowe dotyczące RP znajdą Państwo tutaj.

Prosimy pamiętać, że do Polski nie wolno wwozić żadnych pamiątek z zagrożonych gatunków zwierząt i roślin, w tym także muszli.

 

Oficjalną religią jest islam szyicki. Prawo irańskie opiera się na prawie koranicznym (szariacie) i w wielu aspektach znacznie odbiega od międzynarodowych standardów. Zgodnie z prawem Islamskiej Republiki Iranu wszyscy obywatele i turyści powinni bezwzględnie przestrzegać zasad dotyczących ubioru.

Kobiety – obowiązek noszenia chusty we wszystkich miejscach publicznych (chustę należy mieć przygotowaną do założenia już po wylądowaniu na terenie Iranu). Prosimy o spakowanie jej do bagażu podręcznego. Zakaz noszenia krótkich rękawów, dekoltów oraz krótkich spódnic, sukienek i spodni – dozwolona jest długa spódnica do ziemi, luźna tunika lub spodnie wraz z luźnym płaszczem (np. letni płaszcz) – tunika lub płaszcz powinny sięgać do połowy uda. Strój nie może podkreślać kobiecych kształtów. Noszenie odkrytych butów (sandały, japonki itp.) jest właściwie zabronione, jednakże cudzoziemki traktowane są bardziej tolerancyjnie. Sugerujemy zabranie ze sobą krytych butów lub ewentualnie skarpetek. W przypadku odwiedzin meczetów i innych miejsc kultu kobiety mogą zostać poproszone o założenie czadoru (istnieje możliwość jego wypożyczenia przed wejściem do meczetu).

Mężczyźni – zakaz noszenia krótkich spodni oraz podkoszulków bez rękawów.

W oficjalnych kontaktach kobiety nie podają ręki mężczyznom, mężczyźni nie podają ręki kobietom.

14 dni

Iran – skarby Persji

Cena za osobę:

5916 1090