Najwyższe przejezdne przełęcze świata, wysokogórskie jeziora, pejzaże tchnące spokojem i majestatem, unikalna przyrody Himalajów oraz licznych klasztorów, serdeczne uśmiechy i wizyta w Dharamśali.
-
1 dzień
WYLOT Z WARSZAWY
Spotkanie z pilotem i grupą na lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot do Delhi z przesiadką.
-
2 dzień
DELHI
Przylot do Delhi. Zwiedzanie stolicy Indii. Wizyta w Starym Delhi, spacer i zwiedzanie pochodzącego z XVII w., największego w Indiach meczetu Jama Masjid. Przejażdżka rikszami obok Czerwonego Fortu (Lal Qila) , wizyta w muzeum Gandhi Smriti, poświęconym Mahatmie Gandhiemu - wielkiemu myślicielowi i jednemu z najsłynniejszych Indusów. W programie Brama Indii o kształcie 42-metrowego łuku triumfalnego. Przejazd wokół administracyjnego centrum Delhi, oglądanie budynków Parlamentu, Sekretariatów i Pałacu Prezydenckiego. Jeśli czas pozwoli wizyta w dzielnicy handlowej Hauz Khas. Nocleg w Delhi.
-
3 dzień
DELHI / AMRITSAR
Przejazd na dworzec kolejowy i przejazd pociągiem (ok. 6 godz.) do duchowej stolicy Sikhów – Amritsaru. Odwiedziny pobliskiego indyjsko-pakistańskiego punktu granicznego, który co dzień jest miejscem niezwykłej ceremonii opuszczenia flag. Paradna musztra po obu stronach granicy każdorazowo przyciąga setki obserwatorów. Nocleg w Amritsarze.
-
4 dzień
AMRITSAR / DHARAMŚALA
Wizyta w najważniejszym sanktuarium Sikhów – pięknej Złotej Świątyni, w której złożona została święta księga sikhizmu – Granth Sahib – czczona przez Sikhów jako „Jedenasty Guru". W dalszej kolejności wizyta w ogrodzie Jallianwala Bagh, miejscu dramatycznych wydarzeń, które w 1942 r. stały się katalizatorem walki o niepodległość Indii. Przejazd do Dharamśali, miejscu gdzie swój dom znalazł na uchodźctwie XIV Dalajlama Tybetu i laureat pokojowej nagrody Nobla – Tenzin Gjaco oraz tysiące jego rodaków (200 km, ok. 4-5 godz.). Nocleg w Dharamśali.
-
5 dzień
DHARAMŚALA / MCLEOD GANJ
Wizyta w McLeod Ganj, zwanej małą Lhasą lub Górną Dharamśalą. McLeod Ganj jest centrum diaspory tybetańskiej i równocześnie tu ma swoją siedzibę rząd tybetański na uchodźctwie. Wszystko tu ma przywodzić na myśl Tybet, kolorowe flagi modlitewne, tybetańskie czorteny, wszechobecny język tybetański. Wizyta w Tsuglaghakang, centralnym sanktuarium przypominającym lhaski Dżokhang oraz w klasztorze Namgyal, gdzie przy odrobinie szczęścia zobaczymy debatujących w tradycyjny, niezwykle widowiskowy sposób mnichów. Odwiedzimy również Tybetański Instytut Sztuki, zrzeszający rękodzielników i artystów. Nocleg w Dharamśali.
-
6 dzień
DHARAMŚALA / AMRITSAR / ŚRINAGAR
Przejazd na lotnisko w Amristar (ok. 4 godz.) i przelot do Śrinagar, starego miasta Garhwalów. Przy dobrej pogodzie z okien samolotu roztaczają się spektakularne widoki na indyjskie Himalaje. Śrinagar, położony w Kotlinie Kaszmirskiej okalają pola ryżowe, topole i drzewa owocowe. Miasto otaczają także góry a sam Śrinagar leży u brzegów jeziora Dal. Po wodach jeziora pływają barki mieszkalne i jedna z nich będzie naszym pływającym hotelem na kolejne dwie noce. Popołudniem przesiądziemy się na mniejsze łodzie, tradycyjne sikary, aby z ich pokładów zwiedzać pływające ogrody, pola i zamieszkane wyspy. W jednej z lokalnych chat zjemy kolację. Nocleg na łodzi w Śrinagar.
-
7 dzień
ŚRINAGAR
Dzisiejszy dzień rozpoczniemy wcześnie, aby obserwować najbardziej spektakularny pływający bazar w Kaszmirze. Powrót na łódź na śniadanie. Zwiedzanie starej części Śrinagaru, gdzie odwiedzimy m.in.: meczet szacha Hamdana, który słynie z dekoracji z papieru mache oraz konstrukcji, wzniesionej bez użycia gwoździ i śrub, meczet piątkowy Jama Masjid, mauzoleum sułtana Zain-Ul-Abidina. Jeśli czas powoli zatrzymamy się również na bazarze z przyprawami. Nocleg na łodzi w Śrinagar.
-
8 dzień
ŚRINAGAR / NARANAG / SONAMARG
Przejazd do doliny Naranag, która słynie z pięknych krajobrazów i służy jako baza wypadowa dla trekkerów udających się w góry Haramukh. Naranag to również jedno z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych w kraju. Dwa zespoły świątynne zwrócone do siebie, poświęcone bogowi Śiwie i Nagom. Zwiedzanie i krótka wycieczka po okolicy przed dalszą podróżą, w trakcie której zatrzymamy się jeszcze we wsi Kullan (łączny przejazd ok. 4-5 godz.). Nocleg w Sonamarg.
-
9 dzień
SONAMARG / LAMAYURU
Przejazd do Lamayuru (170 km, ok. 6 godz.), położonego na wysokości 3510 m n.p.m. Trasa prowadzi przez urokliwa wieś Nilgrad, zamieszkaną przez ludność Shia oraz przełęcz Zoji La (3505 m n.p.m.), po przekroczeniu której znajdziemy się w Ladakhu. Zwiedzanie jednego z najstarszych i największych klasztorów w Ladakhu. Przed dotarciem buddyzmu była to świątynia rdzennej tybetańskiej religii bon. Obecnie klasztor należy do mnichów szkoły Kagju. Lamayuru położone jest w wyjątkowo malowniczej scenerii Doliny Indusu. Nocleg w guesthousie.
-
10 dzień
LAMAYURU / ALCHI / PHYANG
Przejazd do Leh (110 km, 5-6 godz.), położonej na wysokości 3500 m n.p.m. stolicy Ladakhu. Po drodze zwiedzanie klasztorów położonych w dół biegu Indusu. Pierwszym punktem będzie Alchi i położony tam kompleks świątynny słynący m.in. z zabytkowych fresków. Tego dnia zobaczymy również należący do szkoły Kagju klasztor Phyang powstały w XVI w. i skrywający wiele posągów bodhisattwy Awalokiteśwary oraz Amitabhy. Postój u zbiegu rzek Zanskar i Indusu. Zwiedzanie górującego nad miastem Pałacu oraz stupy Shanti. Nocleg w Leh.
-
11 dzień
LEH / DOLINA NUBRY / HUNDER
Zwiedzanie Shey, starożytnej stolicy Ladakhu. W XVII-wiecznym pałacu królewskim znajduje się olbrzymi pozłacany posąg Buddy. Przejazd do doliny Nubry przez jedną z najwyżej położonych na świecie przejezdnych przełęczy Khardung La – 5359 m n.p.m. (Wg wcześniejszych pomiarów Khardung La liczyła 5602 m n.p.m. i była najwyższą przejezdną przełęczą świata). Niezliczone serpentyny i przepaściste skalne ściany mogą przyprawić o zawrót głowy. Po niemal 5 godzinach jazdy przed naszymi oczyma pojawi się baśniowa kraina. Bujna zieleń drzew i złote rzepakowe pola kontrastują z surowym obliczem otaczających gór. Dolina Nubry, leżąca na niegdyś aktywnym szlaku handlowym łączącym Tybet z Turkiestanem Wschodnim, ze względu na łagodny klimat jest nazywana Doliną Kwiatów. Zwiedzanie klasztoru Diskit, należącego do szkoły Gelugpa, w pobliżu którego znajdują się również cele dla mnichów, szkoła oraz rezydencja głównego lamy Nubry. Tego dnia odwiedzimy również wieś Hunder, gdzie chętni będą mogli dosiąść grzbietu baktriana. Nocleg w namiotach w dolinie Nubry (ok. 3100 m n.p.m).
Szczegóły noclegu: obozowisko Shangri-la Camp / Vista Camp / Deluxe Camp / Nubra Summer Camp lub podobny, szwajcarskie namioty (semi-cottage), 1-os. lub 2-os. z prywatnymi łazienkami.
-
12 dzień
DOLINA NUBRY / TURTUK
Dalsza eksploracja doliny Nubry. Tego dnia wybierzemy się jeszcze dalej na północ do wsi Turtuk, położonej w dolinie o tej samej nazwie. Podróż zajmie ok. 2 godz. i jest sporą dawką adrenaliny, ale widoki wynagradzają wszystko. Leżąca przy granicy z Pakistanem wieś, położona jest u brzegu rzeki Shyok. Jest jedną z czterech wsi regionu zwanego Baltistanem a zamieszkiwana jest głównie przez muzułmanów. Ze wzgórz otaczających wieś dostrzec można ośnieżone szczyty a w samej wsi obejrzymy zabytkowy pałac potomków władców Baltistanu, historyczne zabudowania a z zewnątrz meczet szyicki. Powrót do obozowiska. Nocleg w namiotach w dolinie Nubry.
-
13 dzień
DOLINA NUBRY / WARI LA / HEMIS / THIKSEY / SHEY / LEH
Powrót do Leh przez przełęcz Wari La (5312 m n.p.m.). Przejazd do Hemis, gdzie znajduje się jeden z największych i najsłynniejszych zespołów klasztornych Ladakhu. Klasztor należy do szkoły Druk i istniał już przed XI w. Aktualne budynki pochodzą z lat 30-tych XVII w. W miarę możliwości zwiedzanie bratniego klasztoru Hemis, malowniczo położonej gompy Chemre. Przed przejazdem do Leh, zwiedzanie gompy Thiksey – jednego z najpiękniejszych klasztorów Ladakhu. Z zewnątrz klasztor przypomina pałac Potala z Tybetu, należy do szkoły Gelug (Żółtych Czapek) i kryje monumentalny posąg Buddy Przyszłości – Majtrei. Zwiedzanie Shey, starożytnej stolicy Ladakhu. W XVII-wiecznym pałacu królewskim znajduje się olbrzymi pozłacany posąg Buddy. Powrót do Leh.
-
14 dzień
LEH / DELHI / AGRA
Transfer na lotnisko i przelot do Delhi. Przejazd do Agry w stanie Uttar Pradesh – dawnej stolicy imperium mogolskiego (ok. 4 godz.). Zwiedzanie Fortu w Agrze , masywnej twierdzy wykonanej z czerwonego piaskowca, której budowę rozpoczął Akbar, największy cesarz mogolski. Nocleg w Agrze.
-
15 dzień
AGRA / DELHI
Zwiedzanie Taj Mahal – symbolu Indii i jednego z cudów świata, nazywanego świątynią miłości. Na teren pałacu wejdziemy przez Wielką Bramę, która prowadzić będzie przez mauzoleum ogrodowe do podnóża samego pałacu i towarzyszących mu po obu stronach meczetu i mehmanchana – domu dla gości. W środku podziwiać można doskonałe inkrustacje i marmurowe zdobienia, które rozsławiły to miejsce na cały świat. Powrót do Delhi. W miarę możliwości krótki odpoczynek w hotelu przed wylotem do Polski. Kolacja pożegnalna. Transfer na lotnisko i przelot do Warszawy z przesiadką.*
* W przypadku przelotu porannego, dodatkowy nocleg w Delhi.
-
16 dzień
POWRÓT DO WARSZAWY
Cena obejmuje:
- Przelot na trasie Warszawa - Delhi - Warszawa z przesiadką oraz przeloty na trasie Amritsar – Śrinagar, Leh - Delhi w klasie ekonomicznej. Podczas przelotów wewnątrz Indii limit bagażu głównego 15kg. Możliwość dopłaty na miejscu.
- Transfery i przejazdy wg programu mikrobusami, poza Delhi i Agrą samochodami osobowymi z napędem na 4 koła, pociągiem na trasie Delhi-Amritsar.
- Zakwaterowanie w hotelach ***/**** i lokalnych guesthousach w pokojach 2-os. z łazienką i klimatyzacją (2 osoby w pokoju). W Śrinagar nocleg na łodzi, w dolinie Nubry w namiotach (2 os.). Namioty 1 lub 2-os. z łazienkami (swiss tent, semi cottage). Obozowisko Shangri La Camp Nubra, Nubra Vista Camp, Nubra Summer Camp lub podobny.
- Bilety wstępu do obiektów wymienionych w programie.
- Opiekę polskiego pilota na całej trasie wycieczki i lokalnych przewodników
w czasie zwiedzania. - Posiłki (ilość wskazuje cyfra w ikonce przy każdym dniu programu).
- Ubezpieczenie KLiA (w tym ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych), NNW i bagażu.
- Wizę indyjską dla posiadaczy paszportu RP.
- Opłaty lotniskowe oraz opłaty za wystawienie biletów.
- Opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
- Opłatę na Turystyczny Fundusz Pomocowy.
- Podatek VAT.
Cena nie obejmuje:
- Napojów do posiłków i dodatkowych posiłków.
- Napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców (75 USD płatne w Azji).
- Udziału w wycieczkach i zajęciach fakultatywnych nie objętych programem zwiedzania.
- Ewentualnych opłat za fotografowanie i filmowanie.
- Usług tragarzy na lotniskach, w hotelach, na granicy.
Zasady wjazdu
Wymagania dot. paszportu:
Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski oraz posiadać co najmniej 2 strony na wizy i stemple.
Standardowe ubezpieczenie CT Poland w podróży w zakresie kosztów leczenia wynosi 100 000 EUR
W przypadku chęci podniesienia sumy ubezpieczenia do 300 000 EUR prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta:
info@ctpoland.com.pl, tel. 22 6545133
Biuro Podróży CT Poland gwarantuje swoim klientom stałość cen po zawarciu umowy uczestnictwa. Podane ceny uwzględniają wszystkie koszty związane z udziałem w wycieczkach CT Poland
w l. 2012-2015 realizowana była trasa Ladakh 14 dni i zamieszczone opinie pochodzą z ankiet lub e-maili od naszych Klientów z tego okresu. Od 2019 realizujemy wycieczkę w połączeniu z Kaszmirem i Dharamśalą.
Nie mam zastrzeżeń do organizacji wycieczki, doceniam zaangażowanie i wiedzę pilota i przewodników, szczególnie pierwszych dwóch. Bus którym jeździliśmy był stary, ale chociaż działała klimatyzacja, co było bardzo ważne. Trasa wycieczki była ciekawa, różnorodna, przydałoby się może trochę więcej wolnego czasu na własne eksploracje, chociaż w Kaszmirze rzeczywiście mogłoby nie być to bezpieczne. Reasumując, całkiem inny świat, inni ludzie, ciekawie, gorąco, kolorowo, zapierające dech widoki, przepiękna przyroda, góry, budowle i ogromna wiedza pilota, który miał ciekawe przekazy.
Organizacja wyjazdu bardzo dobra, wrażenia z pobytu mocno zróżnicowane, od przepięknych widoków do niesamowitego brudu na ulicach, poprzez wspaniałe klasztory i meczety. Pilot bardzo kompetentny, panujący nad grupą, pomocny, słuchający próśb i uwag. Dużym plusem była też mała liczebność grupy.
Do wycieczki przekonały mnie m.in. opinie na temat poprzednich wyjazdów i wieloletnia współpraca biura z tymi samymi przewodnikami. Jestem w pełni zadowolona ze standardu przelotów, transportu na miejscu. Wydawało się, że przejazd samochodami przez góry będzie się dłużył, a okazał się bardzo ciekawym doświadczeniem i zachwycał widokami. Hotele bardzo dobre, dodatkowo w Dolinie Nubry duży plus za termofory. Świetny program, choć dzień przed wylotem mógłby zostać wzbogacony np. o sklep z tkaninami lub lokalnymi ubraniami.
Bardzo wysoko oceniam przygotowany przez biuro program pod względem poznawczym, dydaktycznym i logistycznym. Bardzo wysoko oceniam też pracę Pani Pilot, Moniki Galickiej pod względem skuteczności realizacji programu, troski o bezpieczeństwo grupy. Wysoko oceniam zasób wiedzy, kontakt z lokalnymi pilotami. Praca Pani Pilot zasługuje na wielkie uznanie. Dziękuję!
Wyjazd bardzo intensywny, wymagający – długie przejazdy ekstremalnie trudnymi górskimi drogami. To wszystko nagrodzone wspaniałymi i niezapomnianymi widokami. Do tego oglądanie cudownych świątyń trzech różnych wyznań – historyczne perełki usytuowane w fantastycznej scenerii. Ogromne doświadczenie podróżnicze wyniesione z wyjazdu, poprzez zachwyt, jak i trudne zrozumienie tego kraju. Pilotka, Monika Galicka – doskonała, perfekcyjna, najlepsza, pomocna.
Bardzo dobra organizacja wycieczki, w tym dobór świetnych hoteli – bardzo dobrze położonych, czystych. Intensywność programu w pełni mnie satysfakcjonuje. Prócz programu najważniejszy jest dla mnie pilot – i to doceniam w CT Poland. Nie zmieniajcie tego! Jestem zachwycona osobą Pani Pilot, Kingą, oraz lokalnymi przewodnikami, zwłaszcza w Ladakhu. Plus za lot bezpośredni, ale minus za kiepski serwis pokładowy.
Wspaniała, bardzo ciekawa trasa, urozmaicona, pokazująca różne kultury i piękne krajobrazy, zwłaszcza w Ladakhu. Organizacyjnie wycieczka bardzo dobra. Kierowcy – zwłaszcza w Kaszmirze – w świetnym kontakcie z nami, a Pani Kinga Potasznik (pilotka) dbała o wszystkich z troską, humorem i dobrą energią. Chętnie pojadę z CT Poland w inne miejsca.
Jestem bardzo zadowolona z wycieczki. Trasa i odwiedzane miejsca były bardzo ciekawe i różnorodne. To był mój pierwszy pobyt w Indiach i zachęcił mnie do dalszej eksploracji tego kraju. Organizacja na najwyższym poziomie, bardzo dobry standard hoteli, posiłków itp. Atmosfera była sympatyczna, Pani Kinga, pilotka, dbała o potrzeby całej grupy, lokalni przewodnicy również byli pomocni.
Bardzo dobrze oceniamy standardy przelotów międzynarodowych, jak również hoteli, np. w Dharamsali, Srinagarze i Sonamarg. Program był intensywny, atrakcyjny. Duże uznanie dla przewodników lokalnych, zwłaszcza w Kaszmirze i w Agrze. Ponadto pełen podziw dla pilotki za jej ogromną wiedzę i pasję.
Super wycieczka, prowadzona przez bardzo kompetentną pilotkę - z olbrzymią wiedzą o odwiedzanych miejscach i ogólną wiedzą o Indiach. Kuchnia w większości lokalna, dla mnie zbyt pikantna, ale to kwestia gustu. Program dobrze opracowany, chociaż czasem brakowało czasu na spokojny spacer we własnym zakresie. Świetny pomysł z przelotem bezpośrednim!
Wyjazd bardzo dobrze zorganizowany, cały dzień zajęty, zwiedziliśmy bardzo ciekawe miejsca. Miejscowość Turtut przepiękna. Grupa kameralna (6 osób), co było dodatkowym atutem. Pan Filip Majkowski stworzył wyjątkową atmosferę, zaskakiwał nas swoją wiedzą. Uważam, że to super pilot.
Intensywność i różnorodność programu były dodatkowym atutem, podobnie jak mała liczebność grupy. Pilot okazał się wyjątkową osobą z ogromną wiedzą i kulturą osobistą, z umiejętnościami organizacyjnymi. Prace lokalnego przewodnika Imama oceniam na bardzo dobrą, hotele od wyjątkowych (Amritsar) po przeciętne, ale wystarcxzające (Keylong).
Wycieczka bardzo profesjolanie przygotowana, ciekawy program, mimo problemów lokalnych wszystko odbyło się zgodnie z programem, z wykluczeniem miejsc niebezpiecznych. Największym atutem całej imprezy był pilot, Filip Majkowski. To przemiły, cudowny człowiek, z niesamowitą wiedzą na temat buddyzmu, Tybetu, najlepszy pilot, z jakim się spotkałem.
Impreza została zorganizowana perfekcyjnie. O wyborze zdecydowała korzystna relacja ceny do ilości i jakości świadczeń oraz atrakcyjny program. Dużym atutem był pilot, Filip Majkowski. Osoba o ogromnej wiedzy na temat odwiedzanego regionu. Kulturalny, miły, interesujący się wszystkimi uczestnikami. Dobrze zorganizowany wyjazd pod każdym względem. Wycieczka dostarczyła mi wielu niezapomnianych wrażeń.
Wspaniała trasa szczególnie widokowo, możliwość odwiedzenia klasztorów buddyjskich przybliża nas do krainy Tybetu. Życzliwi i sympatyczni ludzie, mimo trudnych warunków życia. Niezwykłe widoki gór, dolin, często zapierający dech w piersiach.
Bardzo dobre linie lotnicze, Lufthansa, świetny wybór. Hotel w Amritsarze - rewelacja! Cudowne miejsce :) Łodzie w Śrinagar wspaniałe, namioty w dolinie Nubry super. Jedzenie bardzo dobre, często dość pikantne. Pilotkę panią Kingę oceniam tylko pozytywnie, ma super charyzmę, energię i wiedzę. Przewodnicy Singh i Sahil byli super. Informacje praktyczne przed wyjazdem oakzały się bardzo pomocne, spakowałam to co trzeba. Oceniam wyjazd jako bardzo dobry, tym bardziej, że rzecz od nas niezależna - pogoda w górach dopisała :) Jak zawsze wszystko było dopięte, bezpieczne, informacje pełne i szczegółowe. W moim przypadku nie było problemów z pokojami i autokami i kierowcami, zawsze profesjonalnie i bezpiecznie wozili nas po trudnym terenie. Jestem bardzo zadowolona.
Program spełnił moje oczekiwania, był atrakcyjny. Dobra organizacja, wyjazdu, pilot znający zagadnienia związane z wycieczką. Wysoka jakość i kultura pilota, znajomośc tematów, urok, wszystko na dużym poziomie.
Program spełnił moje oczekiwania. Wysoka jakość i kultura pilota, znajomośc tematów, urok, wszystko na dużym poziomie.
Namioty czyste, czysta pościel, ciepła woda, dobre oświetlenie, ciepłe kołdry, dobra obsługa. Jedzenie na trasie dość dobre. Jestem zadowolona z intensywności programu. Pilotka Monika Galicka zajmująca się grupą posiada bardzo dużą wiedzę o zwiedzanym kraju, przyjazna, pomocna dla uczestników, duża kultura osobista.
Program super. Przeloty międzynarodowe, zakwaterowanie na trasie w hotelach i namiotach, restauracje i posiłki oceniam na 4+ . Pilotka pani Monika Galicka jest wyjątkowo profesjonalną osobą, w pełni odpowiedzialną i zdeterminowaną w działaniu.
Jestem zadowolony z intensywności programu. Z pracy pilotki Moniki Galickiej, opiekującej się grupą jestem w pełni zadowolony. Cechuje ją zainteresowanie ludźmi (empatia). Jest stanowcza. Zna temat, jest mądra i stale uczynna.
Pod względem organizacyjnym wycieczka bardzo dobra.
Pojawiły się punkty, które nie były przewidziane w programie, a pozytywnie wpłynęły na całość wyjazdu (dodatkowy hotel na przebranie, posiłek i zwiedzanie Delhi).
Jestem bardzo zadowolona z programu i jego realizacji. Pięknie położonego hotelu w Leh. Byliśmy otoczeni szczególną opieką przewodnika w Leh – Angchu. Zawsze był pomocny i czuliśmy jego bezinteresowną opiekę. Wniósł on wiele ciepła i poczucia bezpieczeństwa. Na szczególna uwagę zasługuje pobyt w dolinie Indusu i dolinie Nubry, jak również pobyt nad jeziorem Panggong. Nasza Pani – pilot Monika Galicka, była bardzo dobrze przygotowana i bardzo wiele przekazała nam informacji o klasztorach buddyjskich, oraz innych ważnych informacji.
Organizację i przebieg wyjazdu oceniamy pozytywnie. Nawet drobne potknięcia (zamknięta świątynia w Delhi) były natomiast korygowane, a program uzupełniony o inne, równie ciekawe obiekty. Proponujemy rozważyć uatrakcyjnienie oferty przez udział w 1-2 występach folklorystycznych (była to mocna strona imprez CT Poland, w których braliśmy udział).
twoja opinia może być następna :)
Aby ustrzec się chorób należy dbać o higienę osobistą, unikać żywności niewiadomego pochodzenia i pić wyłącznie napoje zamknięte fabrycznie. Prosimy unikać napojów z lodem, bowiem lód rzadko robiony jest na bazie butelkowanej wody. Przez otwarciem butelki nalezy zwrócić uwagę, czy nie była ona naruszona.
Z pewnością przydadzą się środki pozwalające szybko zdezynfekować dłonie – żele, chusteczki.
Woda z kranu nadaje się do mycia zębów. Nie zaleca się jej spożywania. Owoce należy spożywać po ich umyciu i obraniu ze skórki.
Jedząc na ulicy powinno się zwrócić uwagę czy sprzedawca ma rękawiczki (jeśli serwuje jedzenie rękoma) oraz czy zachowane są inne podstawowe zasady higieny.
Część kwoty, płatnej w Chinach pierwszego dnia wycieczki na ręce pilota, przeznaczona jest na zwyczajowe napiwki dla lokalnych przewodników oraz kierowców. W cenę wycieczki wliczone są również napiwki za usługi bagażowe w hotelach. Poza branżą turystyczną dawanie napiwków nie jest w Chinach powszechnie przyjęte, jednak podczas korzystania z taksówki można zostawić kierowcy niewielką resztę.
Na subkontynencie indyjskim funkcjonują 23 języki konstytucyjne, ok. 2000 dialektów oraz kilka rzadziej używanych języków. Językiem urzędowym jest hindi. Język angielski posiada status języka pomocniczego, w rzeczywistości używa się go powszechnie w całych Indiach.
W Indiach używane są wtyczki typu brytyjskiego o trzech grubych bolcach. W niektórych hotelach znajdują się także kontakty typu europejskiego, takie jak w Polsce, ale lepiej wziąć swoją. Napięcie w sieci to 220-230V, częstotliwość 50 Hz.
Numer kierunkowy do Indii to 0091 (+91). Indyjskie numery składają się z 8 cyfr, do których należy najpierw dodać numer kierunkowy stanu / regionu (z pominięciem zera na początku). W zależności od regionu miasta numer kierunkowy może mieć 2, 3 lub 4 cyfry. Numer kierunkowy do Polski to 0048 (+48). Dzwoniąc z Indii do Polski wykręca się zatem kolejno: 0048, później numer kierunkowy miasta i numer abonenta. Opłaty za połączenia zależne są od operatora. Proszę o kontakt z operatorem celem uzyskania informacji o stawkach i możliwościach połączeń. Koszt połączenia do Polski jest zazwyczaj wysoki. W celu uniknięcia niespodziewanych kosztów warto jest przed wyjazdem dezaktywować w komórce pocztę głosową.
W Delhi działają polskie telefony komórkowe posiadające roaming. Na terenie Ladakhu nie działają telefony komórkowe polski ani indyjskie z innych stanów Indii. Działają wyłącznie numery komórkowe zakupione i zarejestrowane w stanie Jammu&Kashmir. Zakup lokalnej karty sim wymaga długiej procedury, w tym złożenia oficjalnego podania z załączonym zdjęciem.
Internet: W hotelach w Delhi i Leh jest możliwość korzystania z Internetu w lobby lub czasem także w pokoju pod warunkiem posiadania własnego komputera. Zazwyczaj połącznie jest dość wolne. W niektórych hotelach za korzystanie z wi-fi jest pobierana opłata. W miastach powszechne są kafejki internetowe, gdzie korzystanie z Internetu kosztuje ok. 20-50 INR / godz.
Indie są krajem raczej bezpiecznym dla turystów. Jak wszędzie na świecie zdarzają się jednak kradzieże kieszonkowców. Warto nosić w portfelu tylko ilość gotówki na jeden dzień. Pozostałe pieniądze trzymać w oddzielnej, ukrytej saszetce. Należy uważać na aparaty oraz zawsze pilnować paszportu. Kobiety nie powinny raczej same spacerować wieczorami, zwłaszcza w małych miejscowościach.
Wyjeżdżających do Chin nie dotyczą obowiązkowe szczepienia. Do zalecanych szczepień należą wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonica, tężec i polio, a także dur brzuszny. Chinach obecnie nie ma zagrożenia malarią.
W razie potrzeby skorzystania z miejscowych usług medycznych należy zgłosić się do pilota, bądź bezpośrednio do centrum alarmowego Ubezpieczyciela (numer telefonu znajdą Państwo na polisie, którą przekaże Państwu pilot wycieczki).
Na wypadek konieczności skorzystania z porady medycznej lub hospitalizacji koszty do 100 EUR z reguły pokrywa sam poszkodowany. Rachunki (należy pamiętać, aby zawsze o nie poprosić) rozliczane są po powrocie do Polski. Przed podróżą zalecamy wykonanie wszelkich niezbędnych badań oraz przeglądu stomatologicznego.
Ze względów praktycznych wskazane jest zabranie najczęściej stosowanych w domu leków. Apteczka podróżna powinna zawierać środki przeciw komarom, dezynfekujące, plastry, leki przeciw biegunce i przeziębieniu.
Jeśli w bagażu podręcznym planują Państwo przewozić igły do podawania leku, wówczas niezbędne będzie zaświadczenie w języku polskim i angielskim wydane przez lekarza, zaświadczające o konieczności podania leku, poświadczone pieczątką.
Podczas całego wyjazdu są Państwo ubezpieczeni. W razie potrzeby skorzystania z miejscowych usług medycznych należy zgłosić się do pilota, bądź bezpośrednio do centrum alarmowego Ubezpieczyciela (numer telefonu znajdą Państwo na polisie, którą przekaże Państwu pilot wycieczki).
Na wypadek konieczności skorzystania z porady medycznej lub hospitalizacji koszty do 100 EUR z reguły pokrywa sam poszkodowany. Rachunki (należy pamiętać, aby zawsze o nie poprosić) rozliczane są po powrocie do Polski.
Przed wyjazdem: Aktualnie wyjeżdżających do Indii nie dotyczą obowiązkowe szczepienia. W razie wprowadzenia wymogu szczepień przez służby sanitarno-epidemiologiczne, będziemy informować o tym uczestników. Do zalecanych szczepień należą wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonica, tężec i polio, a także dur brzuszny.
Ponieważ podróż do Indii należy do dalekich, przed wyjazdem zalecamy wykonanie rutynowych badań lekarskich oraz przeglądu stomatologicznego.
Leki: Ze względów praktycznych wskazane jest zabranie najczęściej stosowanych w domu leków. Apteczka podróżna powinna zawierać środki przeciw komarom, dezynfekujące, plastry, leki przeciw biegunce i przeziębieniu.
Leki zażywane regularnie (codziennie lub co kilka dni) należy ZAWSZE wkładać do bagażu podręcznego). Jeśli w bagażu podręcznym planują Państwo przewozić igły do podawania leku, wówczas niezbędne będzie zaświadczenie w języku polskim i angielskim wydane przez lekarza, zaświadczające o konieczności podania leku, poświadczone pieczątką.
Choroba wysokościowa:
Rejony odwiedzane w Ladakhu są położone na wysokości średnio 3100-3500 m n.p.m i wyżej. Nocleg na jeziorem Pangong jest na wysokości ok. 4300 m n.p.m. Przebywanie na tej wysokości wiąże się z ryzykiem choroby wysokościowej.
Choroba wysokościowa może wystąpić, gdy zbyt szybko znajdziemy się na dużej wysokości lub gdy zbyt szybko zwiększamy wysokość, nie zachowując odpowiedniego czasu na aklimatyzację. Łagodne objawy choroby wysokościowej pojawić się mogą już na wysokości 2 000 m n.p.m., na wysokości 3 500 m n.p.m. odczuwa je niemal każdy, bez względu na to czy był wcześniej na podobnych wysokościach czy nie. Choroba wysokościowa pojawia się na skutek zbyt dużego ciśnienia w komórkach. Najpoważniejszym jej skutkiem może być obrzmienie mózgu i nawet śmierć. Do lekkich objawów należą ból głowy, nudności, brak apetytu i ogólne osłabienie. Nieleczone, objawy te z reguły ustępują po kilku dniach, zdarza się jednak, że dolegliwości te odczuwalne są przez cały okres pobytu na tej wysokości.
W przypadku ostrych bólów głowy oraz zaostrzonych objawów choroby wysokościowej, takich jak zawroty głowy czy halucynacje najlepszym lekarstwem jest natychmiastowe zwiezienie chorego na niżej położone tereny. W niektórych przypadkach pomocne mogą być dostępne na receptę leki, przepisane przez lekarza.
W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt z lekarzem.
Zdrowie w podróży: Aby ustrzec się chorób należy często myć i dezynfekować ręce, unikać dotykania twarzy i obgryzania paznokci oraz nawykowego obgryzania różnych rzeczy np. długopisów.
Tempo zwiedzania dostosowane jest do kondycji przeciętnego turysty. Wilgotność i upał w Delhi oraz przebywanie na wysokości w Ladakhu mogą jednak osłabić wytrzymałość. Należy wystrzegać się niepotrzebnego wysiłku, pić dużo płynów, jeść regularne niewielkie posiłki.
Ze względu na wysokość, w Ladakhu oprócz wystrzegania się zwiększonej aktywności, należy unikać także palenia tytoniu i picia alkoholu.
Ideą CT Poland jako biura specjalizującego się w organizacji wycieczek do Chin jest jak najpełniejsza prezentacja odwiedzanego kraju. Wiele imprez oferowanych przez inne biura jako opcjonalne punkty programu, u nas wliczone są w cenę imprezy. Bogate programy stwarzają stosunkowo mało okazji do ich fakultatywnego uzupełniania. Oferowane na miejscu fakultety stanowią propozycję lokalnych przewodników i mogą odbywać się tylko pod warunkiem zrealizowania głównych punktów programu. Cena wycieczek fakultatywnych uzależniona jest od ilości osób w nich uczestniczących. Podczas Trasy Prezydenckiej oferujemy w poniższych miejscach następujące wycieczki fakultatywne:
Klasztor Szaolin – pokaz kong fu w wykonaniu uczniów jednej ze szkół walk
Szanghaj – krótki rejs po rzece Huangpu
Yangshuo – wycieczka rowerowa po okolicy połączona ze spływem rzeką bambusową tratwą. Makau – zwiedzanie miasta, podróż wodolotem z Hongkongu w obie strony
* Wycieczka do Makau z pilotem odbywa się przy minimum 15 uczestnikach. Poniżej tej liczby wycieczka może odbyć się z asystą anglojęzycznego przewodnika. Możliwe jest również dołączenie do innej grupy turystów.
Hongkong – rejs sampanem
Koszt wszystkich wycieczek to 260-290 USD (w tym 190 USD – wycieczka do Makau) w zależności od terminu i liczby uczestników.
Podczas pobytu w Yangshuo istnieje możliwość spływu rzeką Yulong oraz przejażdżki rowerem po okolicznych wioskach. Mimo iż nie są to sporty uważane przez ubezpieczyciela za sport wysokiego ryzyka (tak jak np. sporty motorowodne, wspinaczka górska lub skałkowa, rafting i wszystkie jego odmiany, nurkowanie, kitesurfing itp.), radzimy zachować szczególną ostrożność podczas ich uprawiania.
W Ladakhu, podobnie jak w większości regionów Indii słońce operuje bardzo silnie. Prosimy o zabranie ze sobą środków z wysokim filtrem chroniących przed słońcem. Przyda się również czapka lub chustka oraz okulary przeciwsłoneczne.
We większości miejsc toalety są w stylu zachodnim, zgodnie z indyjskim zwyczajem zaopatrzone w wąż z prysznicem do podmywania. W toaletach publicznych czasem nie ma papieru toaletowego. Warto mieć zawsze przy sobie chusteczki higieniczne.
Jet lag to typowa dolegliwość podczas przekraczania kilku stref czasowych w krótkim czasie. Charakteryzuje się ogólnym zmęczeniem, sennością i rozdrażnieniem.
Oto kilka rad, które pomogą Państwu przyzwyczaić się szybko do nowej strefy czasowej.
- Zaraz po wejściu do samolotu przestawić zegarek na czas obowiązujący w miejscu docelowym.
- Od początku jeść i odpoczywać według czasu obowiązującego w miejscu docelowym.
- Podczas nocnych przelotów spać jak najwięcej. Od czasu do czasu warto też wstawać i robić lekkie ćwiczenia ruchowe.
- Unikać ciężkich potraw oraz alkoholu.
- Po przylocie unikać dłuższej drzemki w ciągu dnia i położyć się spać według nowego czasu.
Uczestnik imprezy organizowanej przez Biuro Podróży CT Poland jest ubezpieczony w Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska S.A. Ubezpieczenie obejmuje pokrycie kosztów leczenia i pomoc w podróży (assistance) do 100 000 PLN na każde zdarzenie (w tym, na podstawie dodatkowej umowy zawartej pomiędzy Biurem Podróży CT Poland a TUiR Allianz, ryzyko zaostrzeń i powikłań chorób przewlekłych); wypłatę świadczenia związanego z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu z tytułu następstwa nieszczęśliwego wypadku do 10 000 PLN; pokrycie kosztów utraty lub opóźnienia dostarczenia bagażu podróżnego do 1000 PLN. Szczegółowe informacje można znaleźć w „Ogólnych warunkach ubezpieczenia w podróży zagranicznej GLOBTROTER”. Prosimy o dokładne zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia, w szczególności z częścią „Wyłączenia odpowiedzialności”.
Obywatele RP udający się do Indii muszą posiadać ważną wizę pobytową. Wiza i pośrednictwo wizowe wliczone jest w cenę wycieczki. W celu uzyskania wizy należy na 40 dni przed rozpoczęciem wycieczki dostarczyć do naszego biura paszport, wypełniony przez Internet wniosek wizowy oraz 1 kolorowe, biometryczne zdjęcie. Procedura wizowania trwa ok. 3 tygodni. Wiza jest wklejana do paszportu. Po owizowaniu paszport pozostaje w biurze i otrzymają go Państwo z rąk pilota na lotnisku. Jednak, jeśli zgłoszą Państwo takie życzenie, może zostać odebrany w naszym biurze lub odesłany na wskazany adres na koszt odbiorcy.
Nie ma ograniczeń co do wysokości przywożonych kwot pieniędzy. Należy zgłosić kwoty przewyższające 10 tys. USD, ale zaleca się zgłaszanie nawet niższych sum. Bez wcześniejszej deklaracji wwozu można wywieźć bez zezwolenia do 2500 USD. Obowiązujące przepisy celne mieszczą się w granicach ogólnie przyjętych. Bez cła można wwieźć: rzeczy osobiste, upominki o wartości do 100 USD, 200 szt. papierosów i 1 l mocnego alkoholu. Wwożenie aparatów fotograficznych, komputerów, sprzętu audiowizualnego i telefonów komórkowych jest niekiedy odnotowywane w paszportach przez urząd celny. Bezwzględnie zabroniony jest przywóz broni i amunicji. Nie wolno wwozić złota i srebra poza przedmiotami osobistego użytku. Obowiązuje całkowity zakaz importu i eksportu: narkotyków i substancji psychotropowych, materiałów pornograficznych, produktów pirackich i naruszających prawa autorskie. Z Indii nie wolno wywozić: antyków (przedmioty mające ponad 100 lat), wyrobów z kości słoniowej, skór zwierząt (szczególnie gadów), skorup żółwi.
Prosimy pamiętać, że do Polski nie wolno wwozić żadnych pamiątek z zagrożonych gatunków zwierząt i roślin, w tym także muszli.
ŚWIĄTYNIE I KLASZTORY – w Indiach we wszystkich miejscach kultu (niezależnie od wyznania) konieczne jest zdjęcie obuwia. W większości klasztorów buddyjskich w Ladakhu można założyć skarpety, jednak po świątyniach w Delhi należy chodzić zawsze boso.
RAFTING – na czas raftingu uczestnicy wyposażeni zostają z pianki (zakładane na bieliznę), obuwie raftingowe, kaski oraz kamizelki ratunkowe. Rafting na rzece Zanskar ma średni i niski stopień trudności (2-3) w zależności od odcinka rzeki, po którym się płynie. Warto wziąć ze sobą bieliznę na zmianę oraz niewielki ręcznik. W bazie raftingowej nie ma możliwości wzięcia prysznica. Taka możliwość jest dopiero po powrocie do hotelu.
ZDJĘCIA – w niektórych miejscach fotografowanie lub kamerowanie może wiązać się z dodatkową opłatą. Większość pawilonów w klasztorach buddyjskich w Ladakhu można fotografować, lecz bez użycia flesza.
- Przekraczając próg jakiegokolwiek miejsca kultu należy być stosownie ubranym (unikać krótkich spódnic, szortów, gołych ramion i dekoltów).
- Większość obiektów można zwiedzać tylko bez butów, boso lub ew. w skarpetkach.
- Obiekty świątynne należy zwiedzać i okrążać w kierunku ruchy wskazówek zegara.
- Zarówno lewa ręka jak i noga są uważane za nieczyste. Lewą ręką nie powinno się dotykać świętych przedmiotów, wskazywać na nie; podawać pieniędzy i innych przedmiotów; ani jeść (tradycyjnie Indusi nie używają sztućców). Po posiłku czasem podawane są miseczki z wodą i cytryną do oczyszczenia palców oraz mieszanka sypkich ziół odświeżająca oddech.
- Kręcenie głową, które w naszej kulturze oznacza „nie”, w Indiach - przeciwnie - oznacza zgodę, potwierdzenie.
- Niekiedy miejscowi nachalnie przyglądają się zagranicznym turystom, trzeba się na to nastawić i potraktować z humorem.
- Powszechne jest dawanie napiwków za usługę: wniesienie bagażu, dostarczenie prania, posprzątanie pokoju (około 30-40 rupii).
- Dużym problemem, szczególnie w Delhi, są żebracy, niejednokrotnie traktujący turystów, jako główne źródło swojego dochodu. Należy unikać dawania jałmużny finansowej, zwłaszcza dzieciom.
- W Indiach panuje ruch lewostronny. Warto o tym pamiętać przechodząc przez ulicę.
Podczas podróży niezbędnym dokumentem będzie paszport. Paszport musi być ważny 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki oraz posiadać przynajmniej dwie wolne strony na wklejenie wizy oraz na stemple graniczne. Należy go okazać służbom granicznym podczas wjazdu do Indii oraz pracownikom hotelu, jeśli będzie to konieczne podczas zakwaterowania. Paszport jest także potrzebny podczas wymieniania walut. Jeśli przed wycieczką odebrali Państwo owizowany paszport z naszego biura prosimy pamiętać o zabraniu go ze sobą na lotnisko.
Przeloty odbywają się samolotami rejsowymi z międzylądowaniem w jednym z portów lotniczych. Dokładne informacje o godzinach przelotów i zbiórce znajdują się w liście przewodnim. Podczas niektórych lotów na terenie Europy, linie lotnicze nie zapewniają posiłku oraz napojów. Wówczas istnieje możliwość kupienia kanapki na pokładzie za ok. 5 EUR/szt. Podczas długich rejsów do i z Azji serwowane będą dwa posiłki, w tym co najmniej jeden ciepły oraz zimne i ciepłe napoje.
Wybór miejsca w samolocie możliwy jest tylko podczas odprawy na lotnisku.
Podczas spotkania na lotnisku pilot przekaże Państwu dokumenty podróży: paszport (jeśli nie został wcześniej odebrany), wydruk biletu elektronicznego na przelot międzynarodowy oraz polisę ubezpieczeniową. Pilot wręczy Państwu również zawieszki na bagaże. Dokumenty te zostaną wydane po okazaniu dowodu osobistego lub kopii umowy z naszym biurem. Bilety na wszystkie przeloty wewnętrzne w Indiach będzie miał ze sobą lokalny przewodnik.
UWAGA: Po odprawie prosimy nie wyrzucać wydruku biletu elektronicznego. Może okazać się on niezbędny podczas powrotnego lotu do Polski.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu linia lotnicza zapewnia przelot w późniejszym terminie, a jeśli to konieczne także nocleg i wyżywienie.
Bagaż główny: Każdy pasażer może mieć jedną sztukę bagażu głównego. Waga bagażu nadanego przez 1 osobę w trakcie odprawy biletowo-bagażowej nie powinna przekraczać 20 kg lub 23 kg (w zależności od linii lotniczej). Dla dwóch lub więcej osób posiadających jedną sztukę wspólnego bagażu, waga bagażu nie może przekroczyć również 20 kg lub 23 kg. Informacje o przewoźniku oraz o limicie bagażowym znajdą Państwo w liście przewodnim.
Podczas przelotów wewnątrz Indii ciężar nadanego bagażu nie może przekroczyć 15 kg/os. W liniach tych obowiązuje dopłata do nadbagażu ok. 5 USD/kg.
UWAGA: Prosimy pamiętać o podpisaniu bagażu i zapięciu na szyfr lub kłódkę.
Nasze firmowe zawieszki otrzymają Państwo z rąk pilota na lotnisku.
Bagaż podręczny: 1 sztuka, nieprzekraczająca wymiarami sześcianu o wymiarach 55cm / 40cm / 20cm i nie cięższą niż 5-7 kg (zależnie od linii lotniczych); a także płaszcz, parasol, niewielkich rozmiarów torebkę i niewielką ilość materiałów do czytania na pokładzie samolotu. Wszystkich pasażerów obowiązują przepisy dot. przewozu bagażu, np. zakaz przewozu przedmiotów niebezpiecznych oraz przepisy celne i graniczne.
UWAGA: Podczas większości przelotów wewnętrznych w Indiach obowiązuje przepis pozwalający pasażerowi wnieść na pokład tylko jedną sztukę niewielkiego bagażu podręcznego. Powinna to być mała podręczna torebka, aparat fotograficzny lub laptop. Dotyczy to szczególnie połączenia Leh-Delhi
Wygodną formą bagażu będą zarówno walizki na kółkach jak i plecaki. Jeśli to możliwe lepiej spakować się w bagaż o mniejszych rozmiarach, nie podatny na zabrudzenie. Podczas przejazdów Państwa bagaże mogą być wiezione w bagażniku na dachu samochodu.
Podczas pakowania przydatne mogą się okazać duże plastikowe torby. Zdarza się, że podczas lotu kosmetyki tracą szczelność i rozlewają się w bagażu. Dobrze jest je również zapakować w oddzielne plastikowe woreczki.
Jeśli podróżujemy z drugą osobą, mając do dyspozycji dwie walizki, dobrze jest spakować część rzeczy każdej z osób do jednej, pozostałe do drugiej. W razie opóźnienia jednego bagażu przez linie lotnicze, co zdarza się bardzo rzadko, pozwoli to komfortowo doczekać momentu dostarczenia przez linię opóźnionego bagażu.
Bagaż podręczny nie powinien być zbyt duży i ciężki. Warto trzymać dokumenty lub pieniądze w oddzielnych saszetkach, dodatkowo w plastikowych torbach, co ochroni jest przed kurzem czy wilgocią. Tyczy się to głównie paszportu, biletów lotniczych i pieniędzy.
Ze względu na przelot samolotem (zarówno podczas przelotów międzynarodowych, jak i wewnątrz Indii) w bagażu podręcznym nie wolno przewozić przedmiotów zaliczanych do niebezpiecznych (nożyki, pilniczki oraz płyny, żele i aerozole itp.). Zgodnie z przepisami płyny przewożone w bagażu podręcznym muszą znajdować się w pojemnikach, z których żaden nie może przekraczać 100 ml - muszą być one zapakowane w jedną przezroczystą plastikową zamykaną torbę o pojemności nie przekraczającej jednego litra (np. torebka dwuścienna w wymiarach 22 cm x 15cm, z plastikowym suwakiem). Perfumy i alkohol zakupione w sklepach wolnocłowych można wnosić na pokład samolotów, jednak muszą być one zapakowane w specjalnie zapieczętowane przez personel sklepu torby.
PŁYNY O POJEMNOŚCI POWYŻEJ 100 ML, ZAKUPIONE POZA UE, NIE MOGĄ BYĆ WWOŻONE DO UE W BAGAŻU PODRĘCZNYM (oznacza to, że jeśli powrót do kraju odbywa się przez port UE, nie można dokonać zakupu takich płynów na lotnisku w Azji).
Definicja substancji płynnych, których w dużych ilosciach nie wolno przewozić w bagażu podręcznym obejmuje: wodę i inne napoje, zupy, syropy, perfumy, żele (np. do włosów), pasty (w tym pasty do zębów); kosmetyki w płynnej formie (błyszczyk, podkład, tusz do rzęs), kremy, odżywki i oliwki, spraye, substancje płynne pod ciśnieniem (np. żele do golenia, dezodoranty) oraz inne substancje o podobnej konsystencji.
W bagażu podręcznym przyda się długopis, gdyż podczas podróży wypełnia się formularze wjazdowe, wyjazdowe, deklaracje celne itd.
- duży ręcznik
- kostium kąpielowy lub strój pod piankę używaną podczas raftingu (pianki są każdorazowo dezynfekowane dla kolejnych uczestników, ale własne ubranie pod spód zwiększa komfort)
- wygodne obuwie, np. sportowe,
- ubrania: polecamy lekkie, szybkoschnące letnie ubrania z rękawami i długimi nogawkami, a oprócz tego coś cieplejszego typu bluza, sweter, polar, szczególnie na czas przejazdu przez wysokie przełęcze oraz chłodniejsze poranki i wieczory
- DLA ZMARZLUCHÓW dodatkowy polar na noc.
- jeśli zabierają Państwo bluzki bez rękawów przyda się coś do okrycia np. w świątyniach. Może to być sweter, lekka kurtka lub chusta,
- okrycie głowy dla ochrony przed słońcem, okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem, balsam nawilżający,
- leki zażywane regularnie (leki zażywane codziennie lub co kilka dni należy ZAWSZE wkładać do bagażu podręcznego),
- karty pamięci do aparatu fotograficznego lub zapasowe filmy, baterie,
- płyn do dezynfekcji rąk lub chusteczki odświeżające,
- przejściówkę do gniazdka elektrycznego,
- budzik z alarmem (jeśli nie ma w telefonie komórkowym),
- suchy prowiant na górskie wycieczki (czekolada, herbatniki),
- niewielką latarkę.
- śpiwora, bo we wszystkich obiektach jest czysta pościel,
- zbyt dużej ilości ciepłych ubrań,
- niewygodnych lub nowych butów.
Innym wyróżnikiem tej trasy, ze względu na specyfikę miejsca, jest standard zakwaterowania niższy niż w pozostałych imprezach naszego biura. Noclegi w Leh są w obiekcie o standardzie turystycznym (brak windy, czajnika w pokoju) natomiast w pozostałych miejscowościach noclegi są zorganizowane w komfortowych namiotach. Czysta pościel i bieżący dopływ zimnej wody są zapewnione na całej trasie. Podczas noclegu w namiocie ciepła woda jest dostarczana przez obsługę w wiadrach
Hotel w Delhi jest o standardzie 3*, w Leh o lokalnym standardzie turystycznym klasy A.
W Delhi i w Leh pokoje z prywatnymi łazienkami z dostępem do ciepłej wody 24h oraz z toaletami w zachodnim stylu. Hotel w Delhi jest dodatkowo wyposażony w klimatyzację oraz czajnik, obiekty w Ladakhu nie są klimatyzowane, ponieważ nie jest to potrzebne. Pokoje hotelowe są wyposażone w telefon i telewizor. Można skorzystać z dostępu do Internetu.
Pokoje mogą nie być wyposażone w sejfy i czajniki elektryczne. W pokojach nie ma suszarek, minibarów. W hotelach nie ma basenów i siłowni.
Łazienki są wyposażone są w ręczniki, mydło, papier toaletowy. W Delhi i Leh pokoje wyposażone są w ręczniki kąpielowe. Ręczniki znaleźć można również w namiotach, ale sugerujemy zabrać również własne.
Doba hotelowa w Indiach, tak jak w większości państw na świecie, trwa, w zależności od hotelu od godziny 12:00-14:00 do godz. 12:00 dnia następnego. Wcześniejsze zakwaterowanie jest możliwe w przypadku dostępności pokoi. Jeśli pokoje nie są dostępne najpierw jest organizowany program zwiedzania.
Ze względu na bogaty program zwiedzania, zazwyczaj nie ma możliwości powrotu do hotelu w ciągu dnia (grupa wyjeżdża rano po śniadaniu, a wraca wieczorem po kolacji).
NOCLEGI W NAMIOTACH
W Ladakhu poza Leh noclegi będą organizowane w komfortowych namiotach 2-os. W namiotach znajdują się łóżka polowe wyposażone w czystą pościel.
Część namiotów posiada prywatne łazienki z ubikacją i bieżącą zimną wodą. Ciepła woda do kąpieli na życzenie jest dostarczana przez obsługę hotelową w wiadrze.
W części obozów łazienki znajdują się oddzielnie, w osobnym budynku. Posiadają stały dostęp zimnej wody.
Namioty są oświetlone światłem elektrycznym. Nie zawsze posiadają kontakty, z których można korzystać np. by naładować sprzęt fotograficzny. Lepiej więc zabrać zapasową baterię lub pamiętać, aby doładować baterie dzień wcześniej. Nad jeziorem Pangong wtyczki znajdują się w namiocie restauracyjnym, który udostępnia gniazdka w określonych godzinach. Ze światła i elektryczności można korzystać zazwyczaj do ok. 22.30. Z uwagi na trudne warunki geograficzne mogą zdarzyć się przerwy w dostawie prądu. Niewielka latarka (np. tzw czołówka) może się przydać wieczorem poza namiotem oraz także właśnie na wypadek braku prądu.
Ladakh – Indyjski Tybet 14 dni to trasa skoncentrowana na niewielkim obszarze północnych Indii. Nie licząc miasta przesiadkowego Delhi, obejmuje tylko rejon Ladakhu, który należy do indyjskiego stanu Jammu & Kashmir.
W naszej ofercie zaliczamy ją do tras himalajskich. Pobyt na wysokości ponad 3000 m prawie dla wszystkich wiąże się z mniejszym lub większym dyskomfortem przystosowania do warunków wysokogórskich. Osoby o słabym ogólnym stanie zdrowia, a szczególnie z problemami krążeniowymi i neurologicznymi powinny skonsultować decyzję o wyjeździe z lekarzem.
Innym wyróżnikiem tej trasy jest standard zakwaterowania niższy niż w pozostałych imprezach naszego biura. Noclegi w Leh są w obiekcie o standardzie turystycznym (brak windy, czajnika w pokoju) natomiast w pozostałych miejscowościach noclegi są zorganizowane w komfortowych namiotach. Czysta pościel i bieżący dopływ zimnej wody są zapewnione na całej trasie. Podczas noclegu w namiocie ciepła woda jest dostarczana jest przez obsługę w wiadrach.
Trasa, mimo iż wysokogórska, nie zawiera trekkingu ani dłuższych spacerów i nie wymaga ponadprzeciętnej kondycji.
Transport na terenie Ladakhu będzie się odbywał przystosowanymi do jazdy w terenie samochodami osobowymi. Część dróg nie ma asfaltowej nawierzchni. Na czas przejazdów grupa będzie podzielona na 4-osobowe podgrupy. Przejazdy do doliny Nubry i nad jezioro Pangong mogą okazać się męczące, bowiem wiążą się z pokonaniem przełęczy o wysokości pond 5 tyś. metrów.
Trudy podróży z pewnością wynagrodzą piękne wysokogórskie widoki oraz fascynująca egzotyka odwiedzanych miejsc. Trasę szczególnie polecamy osobom zainteresowanym buddyzmem tybetańskim oraz miłośnikom gór i natury.
Latem w Delhi pogoda jest bardzo gorąca. Jest paro i mogą występują opady monsunowe, upalne, lecz zazwyczaj krótkotrwałe.
Klimat Ladakhu określany jest jako podzwrotnikowy kontynentalny górski, chłodny i suchy, z niewielkimi opadami rocznymi i mroźnymi zimami. Odpowiednim czasem na zwiedzanie Ladakhu są trzy miesiące letnie, od II-ej połowy czerwca do I-ej połowy września.
Średnie najwyższych (W) i najniższych (N) temperatur w Delhi i Leh – stolicy Ladakhu, podane w ºC.
Miesiąc |
Delhi |
Leh |
||
W |
N |
W |
N |
|
I |
21 |
7 |
-2 |
-1 |
II |
23 |
10 |
1 |
-13 |
III |
29 |
15 |
7 |
-12 |
IV |
36 |
21 |
13 |
-6 |
V |
39 |
26 |
18 |
-1 |
VI |
38 |
28 |
22 |
3 |
VII |
34 |
27 |
24 |
7 |
VIII |
33 |
26 |
24 |
10 |
IX |
34 |
24 |
21 |
10 |
X |
33 |
19 |
14 |
6 |
XI |
28 |
16 |
8 |
-1 |
XII |
26 |
8 |
2 |
-7 |
Gdy w Polsce obowiązuje czas letni różnica czasu miedzy Polską i Indiami wynosi 3 godz. 30 min. Np. gdy w Polsce jest godz. 10:00, w Indiach jest 13:30. W zimie różnica czasu wynosi 4 godz. 30 min. Na terenie całego kraju obowiązuje jedna strefa czasowa.
Najlepiej zabrać ze sobą zarówno gotówkę, jak i karty kredytowe. Nigdy jednak nie należy trzymać ich w jednym miejscu. Dobrze jest również gotówkę rozłożyć na cześci. Przyda się specjalna torebka zawieszana na szyi bądź pasek z kilkoma kieszeniami, gdzie można trzymać pieniądze. Bezwzględnie należy pilnować pieniędzy w takich sytuacjach jak przepakowywanie, zakupy czy wymiana waluty.
Śniadania i obiadokolacje są organizowane w hotelach i mają formę bufetu. Wybór dań jest nieduży, dostępne są dania kuchni w większości indyjskiej (ryż, warzywa curry, chlebki chapati). Lunche są zazwyczaj w formie suchego prowiantu spożywanego w lokalnej restauracji podczas postoju w trasie. Zdecydowanie przeważają dania wegetariańskie
NAPOJE DO POSIŁKÓW
Herbata i kawa do śniadań i obiadokolacji są serwowane bez opłat. Zimne napoje nie są wliczone w cenę imprezy. Podczas lunchów poza hotelem trzeba zakupić napoje we własnym zakresie. Wszędzie dostępna jest herbata z mlekiem i aromatycznymi przyprawami (masala). Jeśli chodzi o kawę serwowana jest kawa rozpuszczalna, czarna lub z mlekiem.
W lokalach poza hotelem koszt herbaty czy kawy to około 1 USD. Woda mineralna kosztuje ok. 1-2 USD. Cena napoju typu cola wynosi zazwyczaj równowartość 2-4 USD, piwo kosztuje 4-6 USD.
PRZEJAZDY
W Delhi transport klimatyzowanym autokarem lub minibusem.
Na terenie Ladakhu przejazdy będą się odbywały przystosowanymi do jazdy w terenie samochodami osobowymi. Samochody posiadają niewielkie bagażniki wewnętrzne, dlatego część bagaży może być przewożona w bagażniku na dachu. Na czas przejazdów grupa będzie podzielona na 4-osobowe podgrupy.
Przejazdy do doliny Nubry i nad jezioro Pangong wiążą się z pokonaniem przełęczy o wysokości pond 5 tyś. metrów. Droga biegnie krętymi serpentynami. Osoby podatne na chorobę lokomocyjną mogą mieć problemy z samopoczuciem. Część dróg nie ma asfaltowej nawierzchni. Jakość wysokogórskich dróg nie jest najlepsza (mimo iż są one wciąż naprawiane i konserwowane).
SAMOLOTY
Zgodnie z programem wycieczki trasę z Delhi do stolicy Ladakhu – Leh, pokonają Państwo samolotami. Bilety na przeloty wewnętrzne będą w posiadaniu przewodnika lub pilota.
Podczas przelotów wewnętrznych korzystamy z różnych lokalnych linii (np. Air India, Indigo, Jet Airways, JetLite, SpiceJet). Ich flotę stanowią najczęściej samoloty marki Boeing i Airbus.
Na trasach wewnętrznych obowiązują te same zasady przewozu bagażu, co podczas przelotów międzynarodowych. Dodatkowe ograniczenie dotyczy bagażu podręcznego, który w wielu liniach jest limitowany do tylko 1 sztuki (poza którą nie można mieć żadnych dodatkowych rzeczy, nawet małych torebek ani okryć wierzchnich). Alkohol może być przewożony w bagażu głównym pod warunkiem, że butelka nie jest napoczęta. Zarówno w bagażu podręcznym jak i w głównym nie wolno przewozić zapalniczek i zapałek.
Grupie towarzyszy licencjonowany polski pilot wycieczek, który spotyka się z grupą w dniu wylotu na lotnisku w Warszawie. W każdym mieście jest również przewodnik miejscowy posługujący się językiem angielskim. W zwiedzanych miejscach polski pilot tłumaczy to, co o zabytkach opowiadają lokalni przewodnicy. Pilot w każdej sytuacji służy swoją wiedzą i doświadczeniem.
Indyjską walutą jest rupia indyjska (INR)
Orientacyjny przelicznik: 1 USD = około 60 INR
Dostępne banknoty: 5, 10, 20, 50, 100, 500 i 1000 INR
Dostępne monety: 50 paisa oraz 1, 2, 5 INR
- Przechowywanie pieniędzy: Najlepiej zabrać ze sobą zarówno gotówkę, jak i karty płatnicze lub kredytowe. Lepiej jednak nie trzymać ich w jednym miejscu. Przyda się specjalna torebka zawieszana na szyi bądź pasek z kilkoma kieszeniami, gdzie można trzymać pieniądze. Należy szczególnie pilnować pieniędzy w takich sytuacjach jak przepakowywanie, zakupy czy wymiana waluty.
- Karty kredytowe i bankomaty: W większości hoteli, restauracji i sklepów można dokonywać płatności międzynarodowymi kartami płatniczymi takimi jak np. VISA, MasterCard, American Express. Bankomaty dostępne są w większych miastach. Warto poinformować bank o planowanej podróży, aby ten mógł usunąć wszelkie blokady zabezpieczające, oraz zapytać o wysokość prowizji pobieranej przez bank za wypłatę pieniędzy. Sugerujemy zanotować sobie w innym miejscu numer alarmowy na wypadek konieczności szybkiej blokady skradzionej karty w banku oraz zapisać sam numer karty.
- Wymiana walut: Spośród walut zagranicznych w Indiach najłatwiej jest wymienić dolary amerykańskie i euro. Prosimy pamiętać, że banknoty nie mogą być zniszczone t.j.: zaplamione, przetarte, naderwane, itp. Przyjmowane są tylko dolary wydane po 1996 r. Wymiany waluty można dokonywać na lotniskach, w hotelach oraz w kantorach. Kurs jest wszędzie podobny. Dokonując wymiany należy się wylegitymować paszportem i wypełnić formularz. Niewykorzystane rupie można zamienić w Indiach z powrotem na dolary wyłącznie za okazaniem otrzymanego przy sprzedaży pokwitowania. Odradzamy korzystania z nieoficjalnych usług wymiany pieniędzy (proceder prawnie zabroniony, ponadto istnieje możliwość oszustwa lub kradzieży).
- Zakupy i targowanie się: Powszechnie kupowane w Indiach pamiątki to: rękodzieło, biżuteria, kadzidełka, herbata, przyprawy, ceramika, wyroby z mosiądzu i drewna, malowidła religijne i świeckie, stroje, szale, materiały, brokaty.
W dużych sklepach, centrach handlowych oraz w supermarketach ceny są ustalone. W pozostałych miejscach można i należy targować się o cenę. Jeśli podejmujemy rozmowę i targowanie zbliża się do końca w dobrym tonie jest kupić daną rzecz, nie zmieniać zdania w ostatniej chwili. Wytyczną podczas targowania jest również to, że z transakcji powinien być zadowolony zarówno sprzedający jak i kupujący.
- Ceny: Indie należą do krajów tanich. Przykładowe ceny (dla wygody w liczeniu można przyjąć, że 1 PLN= ok. 15 INR):
woda mineralna w sklepie 1 litr ok. 20 INR
napój typu cola w sklepie ok. 40-60 INR
herbata w restauracji ok. 20-100 INR
kokos na ulicy ok. 20-30 INR
lokalne piwo ok. 50-250 INR
chlebek ciapati ok. 10-20 INR
obiad lokalnej w restauracji ok. 100 – 400 INR
posiłek w Mc. Donalds ok. 150 INR
gorąca przekąska na ulicy 10-40 INR
banany ok. 30 INR /kg
kilku – kilkunastominutowa minutowa przejażdżka rikszą ok. 50-100 INR
- Napiwki: Pierwszego dnia po przylocie pilot zbierze od Państwa kwotę przeznaczoną na napiwki. Są one przeznaczone dla lokalnych przewodników oraz kierowców. W cenę wycieczki nie są wliczone napiwki za usługi bagażowe (zwyczajowo ok. 0,5 - 1 USD za 1 bagaż) oraz napiwki dla obsługi sprzątającej pokój po dłuższym pobycie.
Indyjską walutą jest rupia indyjska (INR)
Orientacyjny przelicznik: 1 USD = około 60 INR
Dostępne banknoty: 5, 10, 20, 50, 100, 500 i 1000 INR
Dostępne monety: 50 paisa oraz 1, 2, 5 INR
Indyjskie Himalaje: Ladakh i Kaszmir bezpośrednio PLL LOT
Cena za osobę:
6976
1580