Indonezja to świat tysiąca wysp, setek uśpionych wulkanów, kraj zamieszkiwany przez ponad 200 różnych grup etnicznych. To malownicze plaże Bali, zapierająca dech w piersiach przyroda Borneo, czy też największa na świecie, wybudowana rękami ludzi mandala - Borobudur.
Zapraszamy w niezwykłą podróż przez Indonezję.
ATUTY TEJ WYCIECZKI:
- Autorski program wycieczki
- Zakwaterowanie w sprawdzonych hotelach 4* i 3*
- Ubezpieczenie kosztów leczenia obejmuje ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych.
- Przeloty międzynarodowe i wewnętrzne w cenie wwycieczki.
- Bilety wstępu w cenie!
- Opieka pilota na całej trasie od momentu wylotu z Polski, aż do powrotu.
- Wypoczynek w kurorcie Kuta.
-
1 dzień
Wylot z Warszawy
Spotkanie z grupą i pilotem na lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot do Dżakarty z przesiadkami.
-
2 dzień
Dżakarta
Przylot do Dżakarty. W miarę możliwości krótkie zwiedzanie stolicy. W programie plac Fatahilla z miejskim ratuszem, znajdujący się w starej, kolonialnej części oraz Pomnik Narodowy – symbol ducha i niepodległości Indonezji. Przejazd do hotelu. Nocleg w Dżakarcie.
-
3 dzień
Dżakarta / Pangkalanbun / Park Narodowy Tanjung Puting
Przelot do Pangkalanbun na wyspie Borneo. Podzielone pomiędzy Malezję, Indonezję i Brunei Borneo to trzecia największa wyspa świata, porośnięta dziewiczymi lasami deszczowymi. Transfer do portu w Kumai, pełniącego rolę bramy do Parku Narodowego Tanjung Puting, na terenie którego żyje ponad 200 gatunków ptaków, 29 gatunków ssaków i 17 gatunków gadów. Podróż łodzią klotok przez wody rzeki Sekonyer. Klotok to tradycyjne drewniane łodzie motorowe, którymi poruszają się mieszkańcy po licznych rzekach Kalimantanu – indonezyjskiej części Borneo. Nocleg na terenie parku we wtopionych w otaczające lasy domkach eco-lodge.
-
4 dzień
Park Narodowy Tanjung Puting
Całodniowy rejs łodzią na terenie parku narodowego po licznych odnogach rzecznych wijących się wśród gęstych lasów deszczowych. W czasie rejsu będziemy obserwować życie zwierząt. Może ujrzymy dumne nosacze sundajskie, których nos może osiągać kilkanaście centymetrów, wesołe i psotne makaki, czy bajecznie barwione dzioborożce. Pobyt w jednym z ośrodków opieki nad orangutanami Camp Leakey lub Pondok Tanguy, gdzie poznamy zwyczaje tych naszych, zagrożonych wyginięciem, krewniaków. Borneo to obok Sumatry jedyne miejsce na świecie, gdzie orangutany żyją na wolności. Nocleg w eco-lodge.
-
5 dzień
PN Tanjung Puting / Pangkalanbun / Semarang / Yogyakarta
Pożegnanie z lasami deszczowymi, nosaczami oraz orangutanami i powrót łodzią do Kumai. Przejazd na lotnisko w Pangkalanbun i przelot do Semarang – miasta na północnym wybrzeżu Jawy. Przejazd do Yogyakarty (ok. 4 godz.) – tętniącego życiem centrum tradycji i kultury wschodniej Jawy. Wieczorem przedstawienie baletowe Ramayana lub tradycyjnego lalkowego teatru cieni (Wayang Kulit), które w 2003 roku znalazło się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, jako zabytek niematerialnego i ustnego dziedzictwa Indonezji. Nocleg w Yogyakarcie.
-
6 dzień
Yogyakarta
Całodniowe zwiedzanie głównych atrakcji nie tylko Yokyakarty, ale i całej Jawy. Przejazd do Borobudur – pochodzącej z lat 750-850 niezwykłej symbolicznej budowli, określanej jako największa mandala świata, która powstała jako materialna personifikacja nauk Buddy. Spacer po monumentalnym kompleksie świątyń hinduistycznych Prambanan. Wybudowany w IX w. kompleks powstał jako trzy wielkie czworokąty zawierające ponad 220 różnych świątyń poświęconych Wielkiej Trójcy Bogów: Śiwie, Wisznu i Brahmie. Powrót do Yogyakarty. Zwiedzanie pochodzącego z XVIII w. Pałacu Sułtana. Kompleks pałacowy obejmuje m.in. komnaty ceremonialne oraz pomieszczenia przeznaczone do prywatnych audiencji. Wieczorem dla chętnych możliwy spacer po głównej ulicy handlowej miasta Jalan Malioboro. Nocleg w Yogyakarcie.
-
7 dzień
Yogyakarta / Park Narodowy Bromo-Tengger-Semeru
Przejazd autobusem do Parku Narodowego Bromo-Tengger-Semeru (ok. 7 godz.), który jest uważany za jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Indonezji. Dużą część parku zajmuje kaldera wulkanu Tengger o średnicy 16 km, wypełniona szarym, wulkanicznym piaskiem, w której znajduje się kilka wulkanów, a najsłynniejszym jest czynny wulkan Bromo. Nocleg w pobliżu parku narodowego.
-
8 dzień
Park Narodowy Bromo-Tengger-Semeru / Surabaya / Makasar
Przed świtem wyjazd w stronę punktu widokowego – szczytu góry Penanjakan, aby podziwiać bajeczny wschód słońca na tle okolicznych wulkanów: Bromo (2329 m), Batok (2440 m), Kursi (2581 m) i Semeru (3676 m). Po wschodzie słońca przejazd pod Bromo, następnie piesza lub konna wspinaczka na szczyt krateru wulkanu, skąd można podziwiać zapierający dech w piersi widok na okoliczne krajobrazy powulkaniczne. Osoby o mocnych nerwach mogą zajrzeć do liczącego 700 m średnicy krateru. Po pełnym wrażeń poranku powrót do hotelu na śniadanie. Transfer do Surabaya i przelot do Makasar, stolicy Celebesu Południowego. Celebes inaczej Sulawesi, to jedna z najmniej zbadanych wysp Indonezji, która pokryta jest wiecznie zielonymi lasami równikowymi. Nocleg w Makasar.
-
9 dzień
Makasar / Rantepao
Przejazd do krainy Toradżów (ok. 9 godz.). Tana Toradża jest górzystym regionem w centralnej części wyspy Celebes, słynącym z pięknych krajobrazów, unikatowej architektury a przede wszystkim kultywowanej od wieków, niezwykłej tradycji pogrzebowej zamieszkującego go ludu Toradża. Przejazd do niewielkiego miasta Rantepao przez malownicze wioski zamieszane przez Bugisów, którzy słyną jako doskonali szkutnicy i żeglarze. Nocleg w Rantepao.
-
10 dzień
Tana Toradża
Odkrywanie słabo poznanej wyżynnej krainy Toradżów zamieszkujących Celebes Południowy. Pomimo, że Toradżowie są chrześcijanami, to nadal kultywują pradawne, animistyczne praktyki oraz zwyczaje, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Najbardziej są znani z niezwykłych rytuałów pogrzebowych, które są celebrowane przez całą społeczność. Wierzą, że dzięki prawidłowo odprawianym rytuałom pogrzebowym, zmarły będzie wspierał całą społeczność. Przejazd do Suaya lub Tanpang Allo, gdzie można zobaczyć słynne królewskie grobowce jaskiniowe z galeryjkami pełnymi drewnianych figur tau tau uosabiających zmarłych. W trakcie zwiedzania będzie można również zobaczyć skalne groby w Lemo, dziecięce groby w Kambirze oraz jaskinie w Londa, w której znajdują się inne, ciekawe galeryjki z wizerunkami ludzi szlachetnie urodzonych. Postój w tradycyjnej i najstarszej w regionie wsi Kete Kesu, która od swojego powstania prawie 400 lat temu, praktycznie się nie zmieniła. Nocleg w Rantepao.
-
11 dzień
Tana Toradża
Wizyta we wsi Palawa, gdzie można przyjrzeć się domom tongkonan, których dachy na obu szczytach są łukowato wzniesione ku górze przez co przypominają łodzie o podłużnych kadłubach. Zgodnie z wielowiekowymi zasadami budowane są na linii północ-południe, tak aby oddzielały życie od śmierci. Spacer z Pala do Tikala jest okazją do odkrycia fascynującej krainy Toradżów. Nocleg w Rantepao.
-
12 dzień
Tana Toradża / Makasar / Denpasar / Ubud
Powrót do Makasar (ok. 9 godz.). Przelot do Denpasar na wyspie Bali. Bali jest znane nie tylko z bajkowych, piaszczystych plaż i turkusowej wody, ale przede wszystkim z fanatycznych hinduistycznych świątyń. To unikatowa wyspa indonezyjskiego archipelagu, gdzie religia i liczne święta wyznaczaj codzienny rytm życia. Przejazd do Ubud – miasta położnego wśród pól ryżowych, w stromych wąwozach w centralnej części wyspy. Od wieków jest uważane za centrum rzemiosła i rękodzieła balijskiego. Można tu zakupić piękne pamiątki: maski, totemy czy różne statuetki panteonu bóstw hinduistycznych. Nocleg w Ubud.
-
13 dzień
Bali
Przejazd do najsłynniejszej balijskiej świątyni Goa Lawah. Świątynia zbudowana jest tuż przy jaskini, znajdującej się w klifie. Poza licznymi nietoperzami, wierząc legendzie, zamieszkuje ją smok Basuka. Następnie zwiedzanie głównej atrakcji wyspy - położonego u podnóża świętej góry Gunung Agung – największego na wyspie kompleksu świątyń hinduistycznych Besakih (Matka Świątyń), najważniejszego miejsca kultu Balijczyków, w którym rocznie odbywa się około 70 świąt. Spacer wśród ponad 200 świątyń połączonych schodami i tarasami przeniesie nas w świat hinduistycznych bóstw. Nocleg w Ubud.
-
14 dzień
Ubud / wypoczynek nad morzem
Atrakcja dla miłośników mocnych wrażeń: niezapomniany spływ pontonem malowniczą oraz ostro zakręcającą rzeką Ayung w pięknej scenerii pól ryżowych i licznych wodospadów. Odpoczynek na jednej z wielu plantacji kawy, gdzie dowiemy się o specyfice kawy Luwak, uważanej za najrzadszą, najdroższą i najlepszą kawę na świecie. Będzie możliwość jej zakupu. Przejazd do jednego z popularnych miasta wypoczynkowego na Bali. Nocleg w kurorcie przy plaży.
-
15 dzień
Wypoczynek nad morzem
Czas wolny, który można przeznaczyć na wypoczynek na plaży, liczne wycieczki czy zakupy. Nocleg w kurorcie przy plaży.
-
16 dzień
Wylot do Warszawy
Ostatnie kąpiele w basenie lub w Oceanie Indyjskim. Wykwaterowanie z hotelu do godziny 12:00. Transfer na lotnisko w Denpasar. Przelot do Warszawy z przesiadkami.
W przypadku wieczornego wylotu możliwość dopłaty 140 USD za pokój do wykwaterowania do godziny 18:00. W przeciwnym razie do godz. 12:00 należy zdać pokoje, a bagaże można zdeponować w recepcji. Po wykwaterowaniu można korzystać z basenu. -
17 dzień
Powrót do Warszawy
Cena obejmuje:
- Przelot na trasie Warszawa - Dżakarta i Denpasar - Warszawa z przesiadkami w portach lotniczych oraz przeloty na trasach Dżakarta - Pangkalanbun, Pangkalanbun - Semarang, Surabaya - Makasar, Makasar - Denpasar. Podczas przelotów wewnętrznych limit bagażu głównego może wynosić 15kg. Możliwość dopłaty na miejscu.
- Przejazdy autobusami lub mikrobusami wg programu.
- Przeprawy i spływy łodzią wg programu.
- Zakwaterowanie w hotelach ****/*** w pokojach 2-os. z łazienką i klimatyzacją (2 osoby w pokoju) oraz na Borneo w guesthousie (eco-lodge).
- Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów wymienionych w programie.
- Opiekę polskiego pilota na całej trasie wycieczki i lokalnych przewodników w czasie zwiedzania.
- Posiłki (ilość wskazuje cyfra w ikonce przy każdym dniu programu).
- Ubezpieczenie KLiA (w tym ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych), NNW i bagażu.
- Opłaty lotniskowe oraz opłatę za wystawienie biletu.
- Opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
- Opłatę na Turystyczny Fundusz Pomocowy.
- Podatek VAT.
Cena nie obejmuje:
- Napojów do posiłków i dodatkowych posiłków.
- Napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców (90 USD płatne w Indonezji).
- Wizy do Indonezji (koszt 35 USD).
- Udziału w wycieczkach i zajęciach fakultatywnych nie objętych programem zwiedzania.
- Ewentualnych opłat za fotografowanie i filmowanie.
- Usług tragarzy na lotniskach i w hotelach.
Wymagania dot. paszportu RP:
Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski oraz posiadać co najmniej 1 wolną stronę.
Od 09.06.2023 Indonezja zniosła wszystkie obostrzenia Covidowe – nie jest wymagane wykonanie testu przed wylotem oraz okazanie certyfikatu szczepienia..
Standardowe ubezpieczenie CT Poland w podróży w zakresie kosztów leczenia wynosi 100 000 EUR
W przypadku chęci podniesienia sumy ubezpieczenia do 300 000 EUR prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta:
info@ctpoland.com.pl, tel. 22 6545133Biuro Podróży CT Poland gwarantuje swoim klientom stałość cen po zawarciu umowy uczestnictwa. Podane ceny uwzględniają wszystkie koszty związane z udziałem w wycieczkach CT Poland
wszystkie zamieszczone opinie pochodzą z ankiet lub e-maili od naszych Klientów
Standard lotów i program był na 5+! Hotele dobre. Jesteśmy bardzo zadowoleni z pracy pilota i lokalnych przewodników. Transport dla grupy 12 osób – mały autobus spełniał swoje funkcje, gdyby był bus byłoby niewygodnie. Jedynie mógłby być dodatkowy 1 dzień dłużej zwiedzania na Bali. Bardzo atrakcyjna wycieczka!
Wycieczka bardzo dobra. Informacje podane przed wyjazdem okazały się przydatne. Hotele oceniamy bardzo dobrze. Pilot wycieczki wykazał duże zaangażowanie w realizacji powierzonych zadań, utrzymaniu dobrego kontaktu z grupą, otwarty na wszelkie propozycje i bardzo kreatywny. Jesteśmy zadowoleni z intensywności programu.
Biuro jak zwykle zorganizowało i przeprowadziło wycieczkę na bardzo wysokim poziomie. Ogromna wiedza pilotki p. Moniki wprowadziła grupę w kulturę i obyczajowość Indonezji. Jak zawsze pojawiły się atrakcje poza programowe, co świadczy o ogromnym zaangażowaniu pilota wycieczki i wysokim standardzie działalności biura podróży.
Impreza zorganizowana bardzo dobrze. Przeloty, hotele, jedzenie dobre. Przydał by się jeden dodatkowy dzień w Ubud. Program atrakcyjny i różnorodny. Pilotka doskonała, zaskakuje wiedzą, organizacją i znajomością kraju.
Bardzo dobry przelot międzynarodowy. Hotele dobre i bardzo dobre. W pobliżu Bromo bardzo dobry i pięknie położony. Przydał by się dodatkowy dzień aby nacieszyć się krajobrazami.. W Rantepao hotel najlepszy, miał własną niepowtarzalną atmosferę. W Kuta hotel SUPER! Posiłki na trasie bardzo smaczne. Restauracje eleganckie. W Rentapo piękna pożegnalna kolacja w ogrodzie, zaś w Kuta atrakcyjna kolacja na plaży. Podziwiamy pełny profesjonalizm, wiedzę i kulturę Pani pilotki. Jesteśmy wdzięczni za dodatkowe – nie objęte programem – atrakcje. Świetna znajomość lokalnych realiów i języka indonezyjskiego nie tylko ułatwiła i uprzyjemniła nam pobyt, ale i pozwoliła p. Monice załatwić trudne sprawy związane z zagubionymi paszportami. WIELKIE BRAWA
Wycieczka dostarczyła mi bardzo dużo wrażeń, była w pełni udana, dopisała pogoda, organizacja bardzo dobra, będę korzystać z innych wycieczek biura CT Poland.
Justyna Kępka jest bardzo dobrym pilotem. Gratuluję waszej firmie.
Jestem bardzo zachwycona pracą pilota – pana Jacka Rosady, bardzo troszczył się o każdego z uczestników, był opiekuńczy, pełen humoru, opanowany, ale z ogromną wiedzą dotyczącą nie tylko danego terenu ale i wiedzą historyczną i ogólną. Posługiwał się bardzo sprawnym językiem angielskim. Chciałabym by przy najbliższym wyjeździe pan Jacek był moim pilotem .Dziękuję!
Jesteśmy bardzo zadowoleni z waszych usług. Rewelacja, bardzo dobrze wszystko zorganizowane. Miło jest współpracować z Moniką Galicką. Program bardzo fajny – odpowiedni dla całej grupy. Bali –raj na ziemi :), ale przede wszystkim nocleg na łódce, oraz cały rejs – cudowny !!! Trzymajcie tak dalej. Doceniacie stałych klientów i dbacie o nich jak należy. Jak do tej pory był to nasz najlepszy wyjazd i najlepsze wakacje.
Szczególne wyrazy uznania dla pilota grupy Moniki Galickiej za merytoryczną oprawę wyjazdu świadczącą o wysokich kwalifikacjach i umiejętnościach językowych, wiedzy i doświadczeniu.
Wycieczka o bardzo dobrze wyważonym programie łączącym elementy aktywności sportowej (rafting) z leżakowaniem na plaży (Kuta, Nusa, Dua), świata zwierząt (smoki z Komodo, nurkowanie) i przyrody ( wulkan Bromo) z działalnością ludzi (fabryka papierosów goździkowych, manufaktury), związane z czterema wielkimi religiami tj. islamem, hinduizmem, buddyzmem i chrześcijaństwem. W zakresie organizacji: bardzo dobra praca pilota Moniki Galickiej i przewodników lokalnych.
Wielkie dzięki za możliwość poznania i odbycia tej wyprawy z panią Moniką Galicką. Jest bardzo dobrą reklamą i wyjątkową wizytówką CT POLAND.
Cała wycieczka była zorganizowana w sposób profesjonalny. Jestem zadowolona z programu, oraz z pracy pilota zajmującego się grupą Pana Piotra Rogalskiego, jak również pilotów miejscowych. Wyjazd spełnił moje oczekiwania.
Wyjazd bardzo udany, sprawny organizacyjnie. Jakość świadczonych usług oceniam bardzo wysoko. Hotele bez zastrzeżeń. Statek był niewątpliwie atrakcją wycieczki.
Ocena organizacji i informacji praktycznych przez biuro podróży i biuro organizacyjne bardzo dobre i przydatne. Opieka pilota Pana Piotra Rogalskiego bez zarzutu, dyspozycyjność, kontrola i opieka nad grupą non stop. Wczasy bardzo udane - polecam innym. Szkoda, że wasze biuro organizuje wczasy tylko do Azji. Wrażenia z pobytu na wycieczce bardzo pozytywne, długo pozostaną w pamięci, nie żałują wydanych pieniędzy na wczasy bo zyskałem nowe doświadczenie o Azji. Zobaczyłem wiele pięknych nowych nie zapomnianych miejsc, widoków, poznałem nową piękną kulturę świata, zresztą wszystko miało piękny i osobliwy widok.
twoja opinia może być następna :)
Aby ustrzec się chorób należy dbać o higienę osobistą, unikać żywności niewiadomego pochodzenia i pić wyłącznie napoje zamknięte fabrycznie. Prosimy unikać napojów z lodem, bowiem lód rzadko robiony jest na bazie butelkowanej wody. Przez otwarciem butelki nalezy zwrócić uwagę, czy nie była ona naruszona.
Z pewnością przydadzą się środki pozwalające szybko zdezynfekować dłonie – żele, chusteczki.
Woda z kranu nadaje się do mycia zębów. Nie zaleca się jej spożywania. Owoce należy spożywać po ich umyciu i obraniu ze skórki.
Jedząc na ulicy powinno się zwrócić uwagę czy sprzedawca ma rękawiczki (jeśli serwuje jedzenie rękoma) oraz czy zachowane są inne podstawowe zasady higieny.
Pierwszego dnia wycieczki na ręce pilota należy przekazać kwotę na zwyczajowe napiwki dla lokalnych przewodników oraz kierowców. W cenę wycieczki nie są wliczone napiwki za usługi bagażowe w hotelach.
Językiem urzędowym język bahasa indonesia. Przeciętny Indonezyjczyk spotkany na ulicy z reguły posługuje się językiem angielskim. Po angielsku zawsze mówi obsługa hotelowa oraz sprzedawcy na większych bazarach, nastawionych na turystów z zagranicy. Język angielski jest również językiem jakim posługują się lokalni przewodnicy podczas wycieczki.
230 V / 50Hz. W niektórych hotelach kontakty są takie jak w Polsce, ale zazwyczaj potrzebna jest przejściówka, którą można wypożyczyć w hotelu. Poniżej najczęściej spotykana wtyczka.
Polskie telefony komórkowe posiadające roaming działają na Jawie i na Bali, gdzie zasięg jest praktycznie wszędzie. Na Borneo i Celebesie mogą być problemy z zasięgiem. Prosimy dowiadywać się u swoich operatorów o stawki połączeń. Można również dzwonić do Polski z telefonów hotelowych (koszt rozmowy od 7 PLN za min.).
Kafejki internetowe są praktycznie w każdym hotelu na Jawie i na Bali. W większości hoteli możliwe jest korzystanie z Internetu zazwyczaj poprzez kabel. Internet w hotelach może być płatny i działa on z reguły dość wolno. Wejście na niektóre popularne polskie serwery/strony może być utrudnione.
Indonezja jest krajem stosunkowo bezpiecznym i życzliwym dla gości z zagranicy. Przestępczość jest niska. Należy jednak zachować ostrożność w miejscach uczęszczanych przez turystów oraz w środkach komunikacji (zdarzają się kradzieże kieszonkowe oraz przypadki wydania fałszywych banknotów). Wartościowe przedmioty i gotówkę należy trzymać przy sobie bądź w zamkniętym sejfie w pokoju lub w sejfie w recepcji. Zarówno biuro jak i hotel nie odpowiadają za wartościowe rzeczy pozostawione poza sejfem w pokoju hotelowym.
Korzystając z taksówki prosimy pamiętać o zabraniu paragonu wydawanego przez kierowcę. W przypadku pozostawienia czegokolwiek w taksówce umożliwi to identyfikację pojazdu.
Wyjeżdżających do Indonezji nie dotyczą obowiązkowe szczepienia. Do zalecanych szczepień należą wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonica, tężec i polio, a także dur brzuszny.
W razie potrzeby skorzystania z miejscowych usług medycznych należy zgłosić się do pilota, bądź bezpośrednio do centrum alarmowego Ubezpieczyciela (numer telefonu znajdą Państwo na polisie, którą przekaże Państwu pilot wycieczki).
Na wypadek konieczności skorzystania z porady medycznej lub hospitalizacji koszty do
100 EUR z reguły pokrywa sam poszkodowany. Rachunki (należy pamiętać, aby zawsze o nie poprosić) rozliczane są po powrocie do Polski. Przed podróżą zalecamy wykonanie wszelkich niezbędnych badań oraz przeglądu stomatologicznego.
Ze względów praktycznych wskazane jest zabranie najczęściej stosowanych w domu leków. Apteczka podróżna powinna zawierać środki przeciw komarom, dezynfekujące, plastry, leki przeciw biegunce i przeziębieniu.
Leki zażywane regularnie (codziennie lub co kilka dni) należy ZAWSZE wkładać do bagażu podręcznego). Jeśli w bagażu podręcznym planują Państwo przewozić igły do podawania leku, wówczas niezbędne będzie zaświadczenie w języku polskim i angielskim wydane przez lekarza, zaświadczające o konieczności podania leku, poświadczone pieczątką.
Różnica flory bakteryjnej może być kłopotliwa dla osób o zwiększonej wrażliwości. Należy pamiętać, aby często myć i dezynfekować ręce.
Tempo zwiedzania dostosowane jest do kondycji przeciętnego turysty. W okresie letnim wilgotność i upał mogą jednak osłabić wytrzymałość. Należy pić dużo płynów, najlepiej wody lub zielonej herbaty.
Podczas spotkania na lotnisku pilot przekaże Państwu dokumenty podróży: wydruk biletu elektronicznego na przelot międzynarodowy oraz polisę ubezpieczeniową. Pilot wręczy również zawieszki na bagaże. Dokumenty zostaną wydane po okazaniu kopii umowy
z naszym biurem. Bilety na przeloty wewnątrz Indonezji będzie miał ze sobą pilot lub przewodnik.
UWAGA: Po odprawie prosimy nie wyrzucać wydruku biletu elektronicznego. Może okazać się on niezbędny podczas powrotnego lotu do Polski.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu linia lotnicza zapewnia przelot w późniejszym terminie, a jeśli to konieczne także nocleg
i wyżywienie.
Przez cały rok słońce operuje bardzo silnie. Prosimy o zabranie ze sobą środków z wysokim filtrem chroniących przed słońcem. Przyda się również czapka lub chustka oraz okulary przeciwsłoneczne.
We wszystkich hotelach i restauracjach serwujących kuchnię zachodnią spotkać można toalety w stylu zachodnim. Toalety publiczne nie są powszechne dostępne i zazwyczaj brakuje w nich papieru toaletowego.
Jet lag to typowa dolegliwość podczas przekraczania kilku stref czasowych w krótkim czasie. Charakteryzuje się ogólnym zmęczeniem, sennością i rozdrażnieniem.
Oto kilka rad, które pomogą Państwu przyzwyczaić się szybko do nowej strefy czasowej.
- Zaraz po wejściu do samolotu przestawić zegarek na czas obowiązujący w miejscu docelowym
- Od początku jeść i odpoczywać według czasu obowiązującego w miejscu docelowym.
- Podczas nocnych przelotów spać jak najwięcej.
- Unikać ciężkich potraw oraz dużych ilości alkoholu.
- Podczas lotu warto co jakiś czas wstawać i robić lekkie ćwiczenia ruchowe.
- Po przylocie unikać drzemki w ciągu dnia i położyć się spać według nowego czasu.
Uczestnik imprezy organizowanej przez Biuro Podróży CT Poland jest ubezpieczony w Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska S.A. Ubezpieczenie obejmuje pokrycie kosztów leczenia i pomoc w podróży (assistance) do 100 000 PLN na każde zdarzenie (w tym, na podstawie dodatkowej umowy zawartej pomiędzy Biurem Podróży CT Poland a TUiR Allianz, ryzyko zaostrzeń i powikłań chorób przewlekłych); wypłatę świadczenia związanego z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu z tytułu następstwa nieszczęśliwego wypadku do 10 000 PLN; pokrycie kosztów utraty lub opóźnienia dostarczenia bagażu podróżnego do 1000 PLN. Szczegółowe informacje można znaleźć w „Ogólnych warunkach ubezpieczenia w podróży zagranicznej TRAMP”. Prosimy o dokładne zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia, w szczególności z częścią „Wyłączenia odpowiedzialności”.
Osoby posiadające paszport RP udający się do Indonezji potrzebują wizę. Wizę turystyczną można uzyskać na lotnisku w Dżakarcie za opłatą 30 USD (płatne na miejscu). Formularz wizowy będzie można uzyskać na pokładzie samolotu do Dżakarty lub na lotnisku.
Nie wolno wwozić narkotyków, broni, amunicji i materiałów wybuchowych, materiałów erotycznych (w tym czasopism typu Playboy), alkohol – tylko 1L/os. Podczas przelotów wewnętrznych, zdarza się, że otwarte butelki są rekwirowane podczas kontroli bezpieczeństwa także z bagażu głównego.
W przypadku kontroli na lotnisku docelowym produkty te mogą zostać skonfiskowane.
Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy na dzień pobytu.
Skrócone przepisy celne i dewizowe dotyczące RP znajdą Państwo tutaj.
W czasie zwiedzania świątyń hinduistycznych należy mieć zasłonięte ramiona i założony sarong osłaniający nogi (tradycyjny strój indonezyjski przypominający spódnicę), który można wypożyczyć przed wejściem do świątyni. Sarong można również zakupić i zakładać własny w czasie zwiedzania.
Wiele miejsc na terenie świątyń hinduistycznych to miejsca święte i zwiedzający nie mogą tam wchodzić.
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Indonezji
Ambasador: Grzegorz Wiśniewski
Indonezja, Dżakarta, Jl. Rasuna Said Kav X Blok IV/3, 12950
Tel.: +62 21 2525938 Tel. dyżurny: +62 8557800231 Faks: +62 21 2525958
dzakarta.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Zdjęcia placówki:
Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Surabaya
konsul honorowy: Soedomo Mergonoto (język konsula indonezyjski, chiński, angielski)
Indonezja, Surabaya, Jl. Embong Ploso 12, 60271
Tel.: +62 315471540 Tel.: +62 315471560 Tel.: +62 31 5471517 Faks: +62 31 5450941
consul@surabayapolandconsulate.com
Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Bandung
konsul honorowy: Maria Jolanta Pawłowska-Budiman (język konsula polski, angielski, indonezyjski)
Indonezja, Bandung, Jl. Bukit Pakar Utara No. 75, 40198
Tel.: +62 22 2500365 Tel. dyżurny: +62 811205266 Faks: +62 22 2507998
Spośród walut zagranicznych na Indonezji najłatwiej jest wymienić dolary amerykańskie. Euro jest znacznie rzadziej używaną walutą. Wymiany waluty można dokonywać w bankach i nielicznych kantorach. W wielu miejscach można płacić w dolarach amerykańskich. Kantory nie przyjmują dolarów wydanych przed 2000 r. Należy zwrócić uwagę, aby banknoty nie były zniszczone np. zaplamione, przetarte, naderwane itp.
Przeloty odbywają się samolotami rejsowymi z międzylądowaniami. Dokładne informacje o godzinach przelotów i zbiórce znajdą Państwo w załączonym liście przewodnim.
Podczas niektórych lotów na terenie Europy, linie lotnicze nie zapewniają posiłku oraz napojów. Wówczas istnieje możliwość kupienia kanapki na pokładzie za ok. 5 EUR/szt. Podczas długich rejsów do i z Azji serwowane będą dwa posiłki, w tym co najmniej jeden ciepły oraz zimne
i ciepłe napoje.
Wybór miejsca w samolocie możliwy jest tylko podczas odprawy na lotnisku.
Bagaż główny: Każdy pasażer może mieć jedną sztukę bagażu głównego. Waga bagażu
nadanego przez 1 osobę w trakcie odprawy biletowo-bagażowej nie powinna przekraczać
20 kg lub 23 kg (w zależności od linii lotniczej). Dla dwóch lub więcej osób posiadających jedną sztukę wspólnego bagażu, waga bagażu nie może przekroczyć również 20 kg lub 23 kg. Informacje o przewoźniku oraz o limicie bagażowym znajdą Państwo w liście przewodnim.
Każda linia lotnicza ma własny taryfikator opłat za nadbagaż np. KLM, Finnair ok. 80 EUR
za kolejny bagaż o wadze do 23 kg.
UWAGA: Prosimy pamiętać o podpisaniu bagażu i zapięciu na szyfr lub kłódkę.
BAGAŻ PODCZAS PRZELOTÓW WEWNĘTRZNYCH ORAZ OPŁATY LOTNISKOWE
Trasa przelotu |
Bezpłatny limit bagażu |
Opłaty lotniskowe w IDR |
Dopłata za 1 kilogram dodatkowego bagażu w IDR |
Dżakarta - Pangkalanbun |
15 Kg |
11.000 |
11,000 |
Pangkalanbun - Semarang |
15 Kg |
30.000 |
12,100 |
Jogjakarta - Surabaya |
15 Kg |
30.000 |
8,000 |
Surabaya - Makasar |
15 Kg |
40.000 |
10,000 |
Makasar - Denpasar |
20 Kg |
40.000 |
18,000 |
Podczas przelotów wewnątrz Indonezji ciężar nadanego bagażu jest uzależniony od przewoźnika oraz typu samolotu na danym rejsie. Poniżej przesyłamy informacje o limicie na poszczególne przeloty oraz ile wynoszą opłaty lotniskowe.
Limity bagażu wraz z opłatami mogą ulec zmianie.
1 USD = ok. 12 500 IDR – na dzień 24.04.2014.
Nasze firmowe zawieszki otrzymają Państwo z rąk pilota na lotnisku.
Bagaż podręczny: 1 sztuka, nieprzekraczająca wymiarami sześcianu o wymiarach 55cm / 40cm / 20cm i nie cięższą niż 5-7 kg (zależnie od linii lotniczych); a także płaszcz, parasol, niewielkich rozmiarów torebkę i niewielką ilość materiałów do czytania na pokładzie samolotu. Wszystkich pasażerów obowiązują przepisy dot. przewozu bagażu, np. zakaz przewozu przedmiotów niebezpiecznych oraz przepisy celne i graniczne.
Z uwagi na charakter wycieczki najwygodniejszym bagażem będzie walizka na kółkach
o niewielkich rozmiarach.
Podczas pakowania przydatne okażą się duże plastikowe torby. Może się zdarzyć, że w trakcie podróży część ubrań zamoknie od deszczu czy wilgoci w powietrzu. W wilgotnym klimacie ubrania schną wiele dni i przełożenie ich do oddzielnych plastikowych toreb pozwoli oddzielić je od reszty suchych ubrań.
Zdarza się, że podczas lotu kosmetyki tracą szczelność i rozlewają się w bagażu. Dobrze jest je również zapakować w oddzielne plastikowe woreczki.
Jeśli podróżujemy z drugą osobą, mając do dyspozycji dwie walizki, dobrze jest spakować część rzeczy każdej z osób do jednej, pozostałe do drugiej. W przypadku opóźnienia jednego bagażu przez linie lotnicze, co zdarza się bardzo rzadko, pozwoli to komfortowo doczekać momentu dostarczenia przez linię bagażu.
Podczas wycieczki oraz podczas pobytu na lotnisku sami opłacają Państw usługi bagażowe, jeśli będą Państwo chcieli z nich skorzystać. W niektórych miejscach usługi takie nie są dostępne. Może się zdarzyć, że będą Państwo musieli sami przenieść bagaż z autokaru do hali odlotów. Prosimy wziąć to pod uwagę przygotowując bagaż.
Bagaż podręczny nie powinien być zbyt duży i ciężki. Warto trzymać dokumenty lub pieniądze w oddzielnych saszetkach, dodatkowo w plastikowych torbach, co ochroni jest przed kurzem czy wilgocią. Dotyczy się to głównie paszportu, biletów lotniczych czy pieniędzy.
Ze względu na przelot samolotem (zarówno podczas przelotów międzynarodowych, jak
i wewnątrz Indonezji) w bagażu podręcznym nie wolno przewozić przedmiotów zaliczanych do niebezpiecznych (nożyki, pilniczki oraz płyny, żele i aerozole itp.). Zgodnie z przepisami płyny przewożone w bagażu podręcznym muszą znajdować się w pojemnikach, z których żaden nie może przekraczać 100 ml - muszą być one zapakowane w jedną przezroczystą plastikową zamykaną torbę o pojemności nie przekraczającej jednego litra (np. torebka dwuścienna w wymiarach 22 cm x 15cm, z plastikowym suwakiem). Perfumy i alkohol zakupione w sklepach wolnocłowych można wnosić na pokład samolotów, jednak muszą być one zapakowane w specjalnie zapieczętowane przez personel sklepu torby.
PŁYNY O POJEMNOŚCI POWYŻEJ 100 ML, ZAKUPIONE POZA UE, NIE MOGĄ BYĆ WWOŻONE DO UE W BAGAŻU PODRĘCZNYM (oznacza to, że jeśli powrót do kraju odbywa się przez port UE, nie można dokonać zakupu takich płynów na lotnisku w Azji).
Definicja substancji płynnych, których w dużych ilościach nie wolno przewozić w bagażu podręcznym obejmuje: wodę i inne napoje, zupy, syropy, perfumy, żele (np. do włosów), pasty (w tym pasty do zębów); kosmetyki w płynnej formie (błyszczyk, podkład, tusz do rzęs), kremy, odżywki i oliwki, spraye, substancje płynne pod ciśnieniem (np. żele do golenia, dezodoranty) oraz inne substancje o podobnej konsystencji.
W bagażu podręcznym przyda się długopis, gdyż podczas podróży wypełnia się formularze wjazdowe, wyjazdowe, deklaracje celne oraz wizowe.
- ubrania dostosowane do trasy i terminu (proszę sprawdzić w tabeli klimatycznej): lekkie, oddychające, wygodne, sweter lub inne ciepłe okrycie, które może się przydać podczas pobytu w klimatyzowanych pomieszczeniach ,
- polar w czasie pobytu na Bromo (poranki są bardzo chłodne),
- wygodne obuwie, np. sportowe (pełne) oraz sandały, które łatwo zdjąć,
- okrycie głowy dla ochrony przed słońcem, strój przeciwdeszczowy,
- leki zażywane regularnie (leki zażywane codziennie lub co kilka dni należy ZAWSZE wkładać do bagażu podręcznego),
- okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem, balsam nawilżający,
- przejściówkę do gniazdka elektrycznego (na Celebesie są to często gniazdka typu brytyjskiego),
- karty pamięci do aparatu fotograficznego lub zapasowe filmy, baterie,
- preparat przeciwko komarom,
- dużych ręczników kąpielowych – są dostępne w każdym pokoju,
- Hotele, z których korzystamy na trasie to obiekty o standardzie 4* i 3*. Na Borneo będą dwa noclegi w guesthousie. Łazienki wyposażone są w ręczniki kąpielowe, mydło, szampon, czasami w pastę do zębów (wszystkie w niewielkich opakowaniach), papier toaletowy. W niektórych hotelach jest także suszarka do włosów oraz sejf. Hotele oferują 24 godzinny dostęp do ciepłej wody.
- W pokojach mogą znajdować się mini bary. Napoje i słodycze, które znajdują się w środku są dodatkowo płatne.
- Nie we wszystkich pokojach są czajniki elektryczne. Można ewentualnie zabrać grzałkę elektryczną.
- Doba hotelowa trwa, w zależności od hotelu, od godziny 12:00-14:00 do godz. 12:00 dnia następnego. Istnieje prawdopodobieństwo, że po porannym przylocie pokoje nie będą jeszcze dostępne; w takim przypadku najpierw realizowana będzie część zwiedzania. Po otrzymaniu przez pilota potwierdzenia z hotelu o możliwości wcześniejszego zakwaterowania, grupa pojedzie do hotelu.
- Ze względu na bogaty program zwiedzania, zazwyczaj nie ma możliwości powrotu do hotelu w ciągu dnia (grupa wyjeżdża rano po śniadaniu, a wraca wieczorem po kolacji).
- Zdarzają się hotele, które dysponują basenem i jeśli grupa wróci do hotelu w godzinach otwarcia basenu, można z niego skorzystać. Warto w związku z tym wziąć ze sobą czepek
i kostium kąpielowy.
UWAGA: Borneo oraz Celebes są najbiedniejszymi regionami odwiedzanymi w czasie całej wycieczki. Warunki zakwaterowania, transportu czy wyżywienie mogą być gorsze niż na Jawie czy Bali.
Podczas podróży niezbędnym dokumentem będzie paszport. Paszport musi być ważny
6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki oraz posiadać jedną wolną stronę na wklejenie wizy, którą otrzymuje się na granicy oraz na stemple graniczne. Prosimy pamiętać o zabraniu paszportu.
W Indonezji panuje głównie klimat tropikalny. Indonezję opływają ciepłe wody, które przez większą część roku zapewniają niemal stałą temperaturę na lądzie. Różnice w temperaturach w ciągu roku wahają się o kilka stopni. Na wybrzeżu średnia temperatura wynosi 28°C, wewnątrz lądu około 26°C, a w regionach górskich około 23 °C. W Indonezji różnica między najdłuższym, a najkrótszym dniem wynosi niespełna godzinę. Największe zmiany pogodowe dotyczą opadów. Wilgotność powietrza waha się między 70 a 90%.
TEMPERATURY (W - średnie najwyższe, N - średnie najniższe) w wybranych miejscach podane w oC oraz średnie opady w mm:
Miesiąc |
Jawa Dżakarta |
Borneo Pangkalanbun |
Celebes Makasar |
Bali |
||||||||
W |
N |
mm |
W |
N |
mm |
W |
N |
mm |
W |
N |
mm |
|
I |
28 |
24 |
381 |
29 |
24 |
257 |
29 |
24 |
559 |
30 |
26 |
348 |
II |
29 |
24 |
279 |
30 |
24 |
254 |
29 |
24 |
551 |
30 |
26 |
287 |
III |
30 |
24 |
203 |
30 |
24 |
279 |
29 |
24 |
419 |
31 |
26 |
213 |
IV |
31 |
24 |
127 |
30 |
24 |
274 |
31 |
24 |
208 |
31 |
26 |
94 |
V |
31 |
24 |
102 |
31 |
25 |
287 |
31 |
24 |
147 |
30 |
26 |
76 |
VI |
31 |
23 |
76 |
31 |
24 |
180 |
31 |
24 |
81 |
29 |
25 |
71 |
VII |
31 |
23 |
51 |
30 |
24 |
173 |
31 |
23 |
58 |
28 |
24 |
51 |
VIII |
31 |
24 |
51 |
30 |
24 |
160 |
32 |
23 |
36 |
28 |
24 |
23 |
IX |
32 |
24 |
51 |
31 |
24 |
178 |
32 |
24 |
38 |
29 |
24 |
41 |
X |
32 |
24 |
51 |
31 |
24 |
191 |
32 |
24 |
127 |
30 |
25 |
91 |
XI |
31 |
24 |
127 |
30 |
24 |
297 |
31 |
24 |
297 |
31 |
26 |
155 |
XII |
30 |
24 |
152 |
29 |
24 |
333 |
29 |
24 |
460 |
30 |
26 |
292 |
Indonezja ma trzy strefy czasowe. Wg czasu letniego różnica między Polską a Dżakartą (Jawa) wynosi +5 godzin, Denpasar (Bali) +6 godzin, a wyspą Papua +7 godzin. Wg czasu zimowego odpowiednio + 6 , + 7 i +8 godzin.
Najlepiej zabrać ze sobą zarówno gotówkę, jak i karty kredytowe. Nigdy jednak nie należy trzymać ich w jednym miejscu. Dobrze jest również gotówkę rozłożyć na cześci. Przyda się specjalna torebka zawieszana na szyi bądź pasek z kilkoma kieszeniami, gdzie można trzymać pieniądze. Bezwzględnie należy pilnować pieniędzy w takich sytuacjach jak przepakowywanie, zakupy czy wymiana waluty.
Podczas wycieczki będą Państwo mieli okazję spróbować różnych dań kuchni indonezyjskiej. Śniadania są spożywane w hotelach i mają zazwyczaj formę bufetu, gdzie dostępna jest kuchnia lokalna i europejska. Restauracje w których będą serwowane kolejce dobieramy bardzo starannie, często są to lokalne restauracje poza hotelami, w których serwowana jest kuchnia lokalna. Napoje do posiłków są dodatkowo płatne w cenie od 3 do 5 USD za piwo, colę lub wodę.
Kuchnia indonezyjska wykazuje znaczne zróżnicowanie regionalne, a także wpływy kuchni arabskiej, indyjskiej i chińskiej. Potrawy słyną z bogactwa aromatycznych miejscowych przypraw (jak kardamon, anyż gwiazdkowaty, liście limonki kaffiru). Posiłki opierają się głównie na ryżu, z dodatkiem mięsa, ryb i owoców morza. Do sporządzanie potraw wykorzystuje się także niektóre odmiany mango i bananów, a także mleko kokosowe i pastę z orzeszków ziemnych. Do jedzenia używa się najczęściej kombinacji łyżki (trzymanej w prawej ręce) i widelca (w lewej). Najbardziej popularne potrawy indonezyjskie znane są również w Singapurze i Malezji.
AUTOKAR
Podczas trasy grupa przemieszcza się autokarami lub mikrobusami dostosowanymi do liczebności grupy. Autokary nie są wyposażone w toalety i lodówki. Kolejność zapisu na wycieczkę nie decyduje o wyborze zajmowanych miejsc w autokarze.
Na terenie Celebesu, z powodu wąskich dróg i przejazdów przez tereny górskie, możliwy jest przejazd kilkoma małymi busami.
Informujemy, że od 2019 r. kolejność wsiadania do autokaru uzależniona jest kolejnością sformalizowanych zgłoszeń na wycieczkę.
SAMOLOTY
Zgodnie z programem wycieczki duże odległości pokonywać będą Państwo samolotami. Bilety na przeloty wewnętrzne będą w posiadaniu przewodnika lub pilota.
Na trasach wewnętrznych obowiązują te same zasady przewozu bagażu, co podczas przelotów międzynarodowych.
W czasie przelotów pobierana jest opłata wylotowa w kwocie ok. 40 USD za wszystkie loty, którą należy uregulować na lotniskach tylko w walucie lokalnej. Warto mieć zawsze przy sobie kilkadziesiąt tysięcy rupii indonezyjskich, gdyż nie na wszystkich lotniskach jest możliwość wymiany waluty.
ŁÓDŹ
W czasie pobytu na Borneo transport będzie się odbywał tradycyjną łodzią, która zabiera na pokład do 10 osób. Na łodzi jest toaleta. W czasie rejsu będzie serwowana kawa oraz herbata, jak również lekkie przekąski indonezyjskie.
Grupie towarzyszy licencjonowany polski pilot wycieczek, który spotyka się z grupą w dniu wylotu na lotnisku w Warszawie. W każdym mieście jest również przewodnik miejscowy posługujący się językiem ojczystym i angielskim. Pilot nie oprowadza grup po obiektach muzealnych, jednak służy zawsze swoją wiedzą i doświadczeniem.
Ceny towarów spożywczych w indonezyjskich supermarketach i większych sklepach są z reguły niższe od tych w Polsce. Ceny towarów na targowiskach są natomiast znacznie niższe niż w Polsce. Powszechnie przyjętym zwyczajem jest targowanie się o cenę (ceny pierwotnie oferowane cudzoziemcom mogą być bardzo zawyżone) - targowanie się odbywa się często poprzez wypisywanie cen na kalkulatorze. Przed dokonaniem zakupu prosimy się upewnić co do jakości i autentyczności kupowanych artykułów.
W hotelach, w których zatrzymuje się wycieczka oraz w większości dużych sklepów honorowane są międzynarodowe karty płatnicze takie jak np. VISA, MasterCard, American Express. W popularnych miejscach łatwo znaleźć bankomat.
Warto mieć ze sobą dolary o niskich nominałach (np. 1 $). Przydają się do zakupu kartek pocztowych lub innych drobiazgów, szczególnie podczas pierwszych dni pobytu. Często zdarza się, że sprzedawca nie ma wydać reszty.
Indonezyjska waluta to rupia indonezyjska (IDR).
1 USD = ok. 12 500 IDR – na dzień 11.02.2014. Używane są nominały banknotów: 100 000, 50 000, 20 000, 10 000, 5000, 1000, 500, 100 rupii, monety: 1000, 500, 200, 100 oraz 50 rupii.
Ideą CT Poland jako biura specjalizującego się w organizacji wycieczek jest jak najpełniejsza prezentacja odwiedzanego kraju. Wiele imprez oferowanych przez inne biura jako opcjonalne punkty programu, u nas wliczone są w cenę imprezy. Bogate programy stwarzają stosunkowo mało okazji do ich fakultatywnego uzupełniania. Oferowane na miejscu fakultety stanowią propozycję lokalnych przewodników i mogą odbywać się tylko pod warunkiem zrealizowania głównych punktów programu. Cena wycieczek fakultatywnych uzależniona jest od ilości osób w nich uczestniczących. Informacji na temat ewentualnych wycieczek fakultatywnych przekaże Państwu pilot.
Niektórzy lekarze zalecają profilaktykę przeciwmalaryczna. Środki przeciw komarom należy stosować prewencyjnie głównie na Borneo i Celebesie. Decyzja o przyjmowaniu doustnych środków antymalarycznych powinna nastąpić tylko po konsultacji z lekarzem.
Indonezja - Jawa, Borneo, Celebes i wypoczynek na Bali
Cena za osobę:
8476
2540