• 1 dzień

  Wylot z Warszawy

  Spotkanie z pilotem wycieczki na lotnisku Chopina w Warszawie. Bezpośredni przelot do Tbilisi PLL LOT.

    
 • 2 dzień

  Tbilisi

  Przylot do Tbilisi. Transfer do hotelu. Po krótkim odpoczynku i śniadaniu udamy się na zwiedzanie stolicy Gruzji. Spacer po starym mieście, w czasie którego zwiedzimy pochodzący z XIII w. kościół Metekchi oraz katedrę Sioni, która jest główną świątynią gruzińskiego kościoła prawosławnego. Zatrzymamy się również w cerkwi Anchiskhati, gdzie znajdują się wspaniałe freski, których część liczy sobie już prawie 400 lat. Czas wolny, aby napić się kawy w jednej z wielu klimatycznych kawiarni. Przejdziemy się po zrewitalizowanym placu Europy, z którego zobaczymy Pałac Prezydencki oraz przez futurystyczny most pokoju. Cała konstrukcja mostu została wykonana we Włoszech i przywieziona do Gruzji ponad 200 ciężarówkami. Przejazd kolejką linową do ruin powstałej w IV w. twierdzy Narikala, która majestatycznie góruje ponad czerwonymi dachami tbiliskiej starówki. Chwila czasu wolnego, aby podziwiać panoramę miasta. Przejazd główną i najbardziej reprezentatywną ulicą miasta – aleją Rustaweliego. Zatrzymamy się przy Muzeum Narodowym, budynku Parlamentu, Galerii Narodowej oraz gmachu Opery i Teatru. Nocleg w Tbilisi.

    
 • 3 dzień

  Tbilisi / Mccheta / Gori / Uplistsikhe / Akhaltsikhe

  Uciekniemy od zgiełku stolicy i wybierzemy się do Mcchety – byłej stolicy Gruzji. Miasta, gdzie bogata historia jest na wyciągnięcie dłoni. To właśnie tutaj bije historyczne i religijne serce kraju. O randze miasta świadczy fakt, że nawet gdy stolicę przeniesiono do Tbilisi, to Mccheta dalej była miejscem koronacji władców oraz ich pochówku. Zwiedzanie pochodzącego z VI w. monastyru Dżwari . Tradycja mówi, że Św. Nino, która nawróciła Gruzję na chrześcijaństwo, zatrzymała się tutaj na modlitwę i postawiła krzyż. Niebawem wybudowano tu pierwszą świątynię. Wizyta w jedenastowiecznej katedrze Sweti Cchoweli, gdzie według legendy jest pochowana szata Chrystusa. Następnie wyjazd do Gori – miejsca urodzenia J. Stalina. Postój przy jego domu-muzeum. Ostatnią atrakcją dnia będzie spacer po Uplistsikhe – najstarsze skalne miasto na terenie Gruzji i jedno z ważniejszych punktów handlowych na Jedwabnym Szlaku. Nocleg w Akhaltsikhe.

      
 • 4 dzień

  Akhaltsikhe / Vardzia / jezioro Parawani / Tbilisi

  Dziś udamy się do miejscowości Vardzia, skalnego miasta-klasztoru usytuowanego na zboczu góry Eruszeli. Vardzię zaczęto budować za panowania Jerzego III w 1185 r., natomiast ukończono pod rządami jego córki, królowej Tamary. Do zwiedzania udostępnionych jest około 300 komnat. Postój przy twierdzy Chertwisi. Twierdza położona jest na wysokim, skalistym wzgórzu w wąskim kanionie przy zbiegu rzek Mtkwari i Parawani. Budowę twierdzy rozpoczęto w II wieku przed naszą erą. Kościół na jej terenie powstał w 985 r., a obecny kształt uzyskał po przebudowach w 1354 r. W drodze do stolicy zatrzymamy się nad jeziorem Parawani – bajecznie położonym jeziorem na wysokości ponad 2000 m n. p. m i otoczonym górami, których szczyty sięgają 3000 m. Nocleg w Tbilisi.

      
 • 5 dzień

  Tbilisi / Stepancminda (Kazbegi)

  Następną atrakcją, jak nie największą, na naszej trasie jest Stepancminda (dawniej Kazbegi) – niewielka miejscowość górska, położona nad rzeką Terek na wysokości 1750 m n.p.m. Po drodze zatrzymamy się w Ananuri – twierdzy leżącej nad rzeką Aragwi. Po dotarcie w okolice Kazbegi, przejazd samochodami terenowymi do pięknie położonej cerkwi Świętej Trójcy (2170 m n.p.m.), która jest uważana za symbol Gruzji. Podziwianie panoramy górskich krajobrazów oraz widoku na Kazbek (5047 m n.p.m.). Powrót do Tbilisi. Droga częściowo prowadzi przez wąwóz Darialski, który w niektórych miejscach ma nawet 1000 m głębokości. Nocleg w Tbilisi.

      
 • 6 dzień

  Tbilisi / Dilidżan / jezioro Sewan

  Czas pożegnać się z Gruzją i powitać Armenię. Zaraz po śniadaniu wyruszymy w stronę gruzińsko-ormiańskiej granicy w miejscowości Sadakhlo. Przejazd do położonego na wysokości 1500 m n.p.m. Dilidżanu – niewielkiego miasta, które jest jednym z najsłynniejszych uzdrowiska w kraju. Spacer po starym mieście. Z powodu bajkowego położenia cały region nazywany jest „małą Szwajcarią”. Tak! Szwajcaria w Armenii! Jedziemy dalej. Przejazd nad jezioro Sewan – największe jezioro w Armenii, a także na Kaukazie. Jest to również jedno z najwyżej położonych jezior świata (1916 m n.p.m.). Zatrzymamy się na położonym na wzgórzu klasztorze Sevanavank, skąd rozciąga się niezapomniany widok na całą okolicę oraz otaczające jezioro pasma i szczyty górskie. Monastyr nazywany jest często Czarnym Klasztorem, gdyż został wzniesiony z ciemnego tufu wulkanicznego. Region jest tak urokliwy, że zdecydowaliśmy się zatrzymać na noc w hotelu na jeziorem.

      
 • 7 dzień

  jezioro Sewan / Tatew / Goris

  Nowy dzień, nowe atrakcje. Będziemy jechać prawie ponad chmurami przełęczą Selim (2410 m. n.p.m.), aby podziwiać bajkowe krajobrazy Kaukazu. Zatrzymamy się w karawanseraj – dom zajezdny lub miejsce postoju dla karawan. Napijemy się kawy, aby nabrać sił przed dalszą częścią podróży. Następnie wizyta na cmentarzu Noratus, gdzie znajduje się największe nagromadzenie chaczkarów na świecie (ponad 800). Chaczkary to ormiańskie kamienne stele lub płyty wotywne, najstarsze pochodzące z IX w., upamiętniające szczególne wydarzenia lub osobę. Kierujemy się w stronę Goris, gdzie znajduje się następna atrakcja regionu – klasztor Tatew, jeden z najważniejszych monastyrów w kraju. W okolice samego klasztoru dotrzemy najdłuższą kolejką górską świata wpisaną do księgi rekordów Guinnessa. Z tej liczącej prawie 6 km trasy, w najwyższym punkcie znajdującym się 320 m nad ziemią, będzie można podziwiać ciągnący się po horyzont widok gór i kotlin. Tak, dzisiejsze widoki pozostaną z nami na długo. Nocleg w Goris.

      
 • 8 dzień

  Goris / Zorats Karer / Norawank / Areni / Chor Wirap / Erywan

  Jak ktoś jeszcze nie był w Stonehenge, to nic nie szkodzi. Będzie okazja, aby zobaczyć jego ormiańską wersję. Pojedziemy do Zorats Karer (Karahuń) , gdzie zachowały się starożytne grobowce i liczne pionowe skały, które mogły być najstarszym obserwatorium astronomicznym na świecie. Jest to największa megalityczna struktura kraju, szacunkowo datowana na III – II tysiąclecie przed naszą erą, ale pewne fragmenty mogą być jeszcze starsze. Armenia słynie nie tylko z brandy, ale to również kraina win. Zatrzymamy się w winnicy w Areni, gdzie nie tylko dowiemy się o historii i produkcji wina, ale również będzie okazja, żeby spróbować lokalnego wina i zrobić zakupy. Nie ma nic lepszego niż dalsze zwiedzanie po małej lampce wina. Następną atrakcją dnia będzie wizyta w klasztorze Norawank, do którego prowadzi jeszcze jedna bajecznie położona droga w dnie kanionu. Lokalizacja XIII-wiecznego klasztoru jest niesamowita. Otoczony urwistymi, czerwonymi, różowymi, a nawet pomarańczowymi skałami wraz z otaczającą przyrodą tworzy niesamowity klimat. Dalsza droga wśród wiosek i winnic doprowadzi nas do monastyru Chor Wirap, skąd roztacza się zapierający dech w piersiach widok na Ararat – masyw górski zajmujący powierzchnię ok. 1000 km² i składający się z dwóch szczytów: Wielkiego Araratu 5137 m n.p.m. i Małego Araratu 3896 m n.p.m. Ararat od stuleci uważany jest jeden za jeden z symboli Armenii, choć obecnie znajduje się w Turcji. Po długim i fascynującym dniu dotrzemy w końcu do Erywania. Nocleg w Erywaniu.

      
 • 9 dzień

  Erywan / Garni / Geghard

  Zwiedzanie Erywania – jednej z najstarszych i nieprzerwanie zamieszkanych stolic świata, której początki sięgają VIII rozpoczniemy od Parku Pamięci oraz muzeum Ludobójstwa Ormian, kompleks został poświęcony pamięci ofiar ludobójstwa w 1915 r. Spacer po głównym placu miasta – placu Republiki, w czasie którego przyjrzymy się najważniejszym budynkom rządowym jak MSZ oraz siedziba rządu. Przy placu znajduje się również Muzeum Armenii i Galeria Narodowa. Następnie przejedziemy w okolice placu Tamanina, gdzie znajduje się Kaskada – niezwykła galeria, o której amerykański New York Times napisał, że „to jeden z najdziwniejszych i najbardziej spektakularnych budynków muzealnych na świecie”. Przejazd do Garni, gdzie zobaczymy nietypową dla Armenii świątynię. Pochodząca z I w. świątynia przypomina Partenon, ale odróżnia ja kolor. Jej ateńska siostra wzniesiona została z białego marmuru, a ormiańska z miejscowego ciemnego bazaltu. Następnie przejazd przez dolinę rzeki Azat do częściowo wykutego w skale klasztoru Geghard . Jeszcze jeden obiekt na naszej trasie spektakularnie położony w surowej i majestatycznej scenerii. Dzień zakończymy wizytą w fabryce brandy, gdzie produkuje się jedną z najlepszych odmian tego alkoholu na świecie. Wieczorem pożegnalna kolacja połączona z pokazem ormiańskich tańców folklorystycznych. Nocleg w Erywaniu.

      
 • 10 dzień

  Wylot z Armenii

  Transfer na lotnisko. Bezpośredni przelot do Warszawy PLL LOT.

    

Jeżeli nasze terminy Państwu nie pasują, chcą Państwo podróżować indywidualnie lub dokonać zmian w programie, to z przyjemnością przygotujemy wyjazd „szyty na miarę”. Przygotowana przez nas oferta będzie uwzględniała wszystkie Państwa oczekiwania dotyczące programu oraz terminu. Wyjazdy indywidualne organizujemy już od 2 osób. W razie pytań prosimy o kontakt z naszym biurem.

Cena obejmuje:

 1. Przelot na trasie Warszawa - Tbilisi, Erywań - Warszawa PLL LOT.
 2. Przejazdy wg programu autokarami lub mikrobusami.
 3. Zakwaterowanie w hotelach ****/*** w pokojach 2-os. z łazienką i klimatyzacją (2 osoby w pokoju).
 4. Bilety wstępu do obiektów wymienionych w programie.
 5. Opiekę polskiego pilota na całej trasie wycieczki i lokalnych przewodników w czasie zwiedzania.
 6. Posiłki (ilość wskazuje cyfra w ikonce przy każdym dniu programu).
 7. Ubezpieczenie KLiA (w tym ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych), NNW i bagażu.
 8. Opłaty lotniskowe oraz opłaty za wystawienie biletów.
 9. Opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
 10. Opłatę na Turystyczny Fundusz Pomocowy.
 11. Podatek VAT.

Cena nie obejmuje:

 1. Napojów do posiłków i dodatkowych posiłków.
 2. Napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców (40 USD płatne w Gruzji).
 3. Testów na COVID-19 dla osób niezaszczepionych.
 4. Udziału w wycieczkach i zajęciach fakultatywnych nie objętych programem zwiedzania.
 5. Ewentualnych opłat za fotografowanie i filmowanie.
 6. Usług tragarzy na lotniskach i w hotelach.

 Wymagania dot. paszportu RP:

Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski oraz posiadać co najmniej 1 wolną stronę.

Osoby podróżujące z paszportem RP do Armenii i Gruzji w celach turystycznych obowiązuje porozumienie o zniesieniu obowiązku wizowego.

Uwaga : Osoby zaszczepione pełną dawką szczepionki (14 dni po drugiej dawce lub pierwszej dawce w przypadku szczepionki jednodawkowej) i posiadające Unijny Certyfikat Covid zwolnione są z testów PCR wjeżdżając na teren Gruzji i Armenii. Certyfikat należy mieć w formie papierowej lub w telefonie komórkowym. Od osób niezaszczepionych wjeżdżających do Gruzji i Armenii wymaga się przedstawienia negatywnego testu PCR na COVID-19 wykonanego do 72 godzin przed wyjazdem na teren kraju. Test musi być w języku angielskim. Test należy mieć przy sobie w czasie całej wycieczki. Osoby nie zaszczepione muszą wykonać również PCR w Gruzji przed wjazdem na teren Armenii.

Planowane godziny przelotów : Warszawa - Tbilisi, 22:25 – 04:05 Erywań - Warszawa, 04:40 – 06:30 Uwaga: W przypadku innego przelotu niż PLL LOT, program zostanie odpowiednio zmodyfikowany, aby był dostoswany do godzin innego przewoźnika.

Planowane hotel : Tbilisi: Astoria **** Akhaltsikhe: Lomsia *** Jezioro Sewan: Sevan Up Inn **** Goris: Goris Hotel *** lub Mirhav hotel *** Erywań: Ani Plaza **** lub Tufienkian Historic ****

 

Standardowe ubezpieczenie CT Poland w podróży w zakresie kosztów leczenia wynosi 100 000 EUR

Podniesienie sumy ubezpieczenia kosztów leczenia do:
 • 150 000 EUR - dopłata około 23 PLN/os.
 • 300 000 EUR - dopłata około 38 PLN/os.

W przypadku chęci podniesienia sumy ubezpieczenia powyżej 300 000 EUR prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta:

info@ctpoland.com.pl, tel. 22 6545133

Biuro Podróży CT Poland gwarantuje swoim klientom stałość cen po zawarciu umowy uczestnictwa. Podane ceny uwzględniają wszystkie koszty związane z udziałem w wycieczkach CT Poland

10 dni

Gruzja i Armenia - na styku kontynentów

Cena za osobę:

3776 980