Egzotyczna przygoda w azjatyckim przyczółku chrześcijaństwa. Filipiny to kraj bajecznych, piaszczystych plaż, pięknych kościołów i wzgórz pokrytych kakaowcami. To miejsce, które zwiedza się z zachwytem, ale i gdzie z ogromną przyjemnością wypoczywa. Obie te atrakcje chcemy teraz Państwu zaproponować w jednym programie.

 

ATUTY TEJ WYCIECZKI:

 

  • Autorska, unikalna trasa.
  • Wyspy Luzon, Cebu, Mactam, Bohol, Panglao - rajski wypoczynek.
  • Zakwaterowanie w sprawdzonych hotelach 4* i 3*.
  • Dwa posiłki dziennie.
  • Ubezpieczenie kosztów leczenia obejmuje ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych.
  •  Przeloty międzynarodowe i wewnętrzne w cenie wycieczki.
  • Bilety wstępu w cenie!
  • 1 dzień

    Wylot z Warszawy

    Spotkanie z grupą i pilotem na lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot do Manili lub Clark z przesiadką lub dwiema przesiadkami.

      
  • 2 dzień

    Clark lub Manila

    Przylot do Clark lub Manili. Clark to nowoczesne miasto na północ od Manili, która jest stolicą oraz największym miastem Filipin. Nocleg w Clark lub Manili.

      
  • 3 dzień

    Clark (Manila) / Park Narodowy Hundred Islands / Baguio

    Przejazd do Parku Narodowego Hundred Islands (ok. 4 godz.), na zachodnim wybrzeżu wyspy Luzon. Na terenie parku znajdują się 124 małe wysepki, z których tylko trzy są zamieszkane. Rejs łódkami po zatoce Lingayen, w czasie którego będzie można się wykąpać w turkusowych wodach zatoki. Następnie udamy się do urokliwego miasta Baguio (ok. 4 godz.), słynnego ośrodka tradycyjnej medycyny filipińskiej, które jest również znane z pięknych wyrobów rzemieślniczych. Z uwagi na chłodniejszy klimat niż w Manili miasto było letnią rezydencją prezydentów Filipin. Nocleg w Baguio.

        
  • 4 dzień

    Baguio / Mount Data

    Krótkie zwiedzanie Baguio rozpoczniemy od wizyty w katedrze, która jest symbolem miasta. Postój przed ponad 100-letnią rezydencją prezydentów Filipin. Przejazd wśród pięknych krajobrazów do wzgórza Mount Data, na szczycie którego znajduje się nasz nocleg. Nocleg w Mount Data.

        
  • 5 dzień

    Mount Data / Sagada

    Przejazd do Sagady (ok. 4 godz.), która stanowi serce północnej części wyspy Luzon. Region Sagady jest zamieszkiwany przez plemiona Igorotów, niespokrewnione z innymi ludami Filipin. Zwiedzanie słynnej jaskini grobowej, gdzie znajdują się „wiszące trumny”, w których mieszkańcy grzebali zmarłych w zawieszanych na zboczach skalnych, otwartych trumnach. Igoroci wierzą, że złożenie ciała wyżej niż kilka metrów nad ziemią sprawi, że wędrówka zmarłej duszy aby połączyć się z duchami przodków będzie krótsza. Wizyta w lokalnym muzeum, które posiada bogate zbiory etnologiczne jak maski, totemy czy talizmany i ukazuje kulturę lokalnych plemion. Przejazd do malowniczego miasteczka Banaue (ok. 4 godz.). Jest to jeden z najpiękniejszych regionów Filipin, gdzie na wysokości 1500 m n.p.m. znajdują się, powstałe bez użycia maszyn, liczące ponad 2000 tysiące lat bajeczne tarasy ryżowe . Kaskadowe tarasy jako jedyne tarasy na świecie znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Pokaz lokalnych tańców. Nocleg w Banaue.

        
  • 6 dzień

    Banaue / Cabanatuan

    Zwiedzanie okolic Banaue jeepneyem. Jeepney to bogato zdobiony i kolorowy rodzaj samochodu terenowego charakterystyczny dla Filipin. Jest symbolem kultury filipińskiej. Spacer po tarasach ryżowych – czasami będzie trzeba iść ostro pod górę, czasami stromo w dół, nieraz blisko krawędzi kanałów nawadniających – prawdziwa frajda dla miłośników aktywnego zwiedzania. Odpoczynek w wiosce zamieszkanej przez lud Ifugao, którego członkowie przez wieki rzeźbili tarasy ryżowe na stokach Banaue. Ifugao do dziś zamieszkują tylko odizolowane górskie wioski i są nadal animistami. Przejazd do Cabanatuan, miasta w środkowej części wyspy Luzon (ok. 7 godz.). Nocleg w Cabanatuan.

        
  • 7 dzień

    Cabanatuan / wulkan Pinatubo / Manila

    Wczesny przejazd w pobliże wulkanu Pinatubo – jednego z najsłynniejszych wulkanów Filipin. Przesiadka do jeepów i dalszy przejazd pod wulkan. Trekking w okolice krateru (ok. 3 godz. w jedną stronę), gdzie znajduje się słynne turkusowe jezioro. Czas wolny na podziwiane okolicznych krajobrazów. Po „zdobyciu” wulkanu przejazd do Manili. Nocleg w Manili. Uwaga: wejście na Pinatubo jest dostosowane do możliwości przeciętnego turysty.

          
  • 8 dzień

    Manila

    Zwiedzanie stolicy: Spacer po Starej Manili (Intramuros) – najstarszej części stolicy, której historia sięga XVI w. gdy przybyli pierwsi konkwistadorzy hiszpańscy. Postój przy forcie Santiago – symbolu władzy hiszpańskiej nad Filipinami. Wizyta w Casa Manila – wspaniale zachowanym domu kupca hiszpańskiego z XIX w. oraz w monumentalnej romańskiej katedrze manilskiej wniesionej na Plaza Roma. Zwiedzanie kościoła św. Augustyna słynącego z przepięknie zdobionych płaskorzeźbami drzwi głównych. Kościół ten jako jedyny w Intramuros nie został zniszczony w czasie II wojny światowej. Spacer po parku Rizal – jednym z najpiękniejszych parków stolicy i miejscu ogłoszenia niepodległości Filipin. Przejazd przez centrum finansowe Manili (Makati). Nocleg w Manili.

      
  • 9 dzień

    Manila / wyspa Bohol / wyspa Panglao

    Transfer na lotnisko i przelot do Tagbilaran na wyspie Panglao. Zwiedzanie wyspy Bohol uważanej za jedną z najpiękniejszych wysp Filipin. Przejazd przez malowniczy gaj mahoniowy w stronę Wzgórz Czekoladowych, czyli setek wapiennych kopców, które słońce barwi na kolor czekoladowy. Legenda głosi, że wzgórza zostały utworzone ze spadających łez zakochanego olbrzyma lub wskutek walki dwóch zwaśnionych gigantów. Następnie spacer po lasku jest okazją do spotkania z maleńkim wyrakiem. Wyraki to małe ssaki drapieżne, których długość ciała wynosi do 18 cm i zamieszkują tylko Bohol oraz Sumatrę i Celebes. Znane są ze zwinności i tego, że potrafią obrócić głowę o 180 stopni. Spływ rzeką Loboc przez las bambusowy połączony z degustacją lokalnych specjałów będzie dobrą okazją na odpoczynek po trudach zwiedzania. Przejazd na wyspę Panglao. Nocleg w kurorcie na wyspie Panglao.

        
  • 10 dzień

    Panglao

    Czas wolny, który można przeznaczyć na odpoczynek na słonecznych plażach, pływanie, sporty wodne lub wycieczki na pobliskie wysepki. Pilot chętnie pomoże wybrać jedną z wielu wycieczek. Nocleg w kurorcie na wyspie Panglao.

        
  • 11 dzień

    Panglao

    Czas wolny, który można przeznaczyć na odpoczynek na słonecznych plażach, pływanie, sporty wodne lub wycieczki na pobliskie wysepki. Pilot chętnie pomoże wybrać jedną z wielu wycieczek. Nocleg w kurorcie na wyspie Panglao.

        
  • 12 dzień

    Pangalo / Bohol / Cebu

    Przeprawa promem na „odkrytą” w 1521 r. przez Ferdynanda Magellana wyspę Cebu, która uważana jest za najciekawszą pod względem historycznym wyspę Filipin. Transfer do hotelu. Nocleg na wyspie Cebu.

      
  • 13 dzień

    Cebu / Wylot do Polski

    Wykwaterowanie z hotelu. Zwiedzanie wyspy: w programie postój przed Krzyżem Magellana, znanym punktem orientacyjnym, gdzie w XVI w. Hiszpanie odprawili pierwszą mszę. Wizyta w najstarszej w kraju fortecy San Pedro – symbolu władzy hiszpańskiej. Zwiedzanie Bazyliki św. Dzieciątka – jednego z najważniejszych kościołów na Filipinach, w którym znajduje się figurka dzieciątka z Cebu, pochodząca jak się sądzi z flamandzkiego warsztatu w Belgii, stała się symbolem wiary i kultury chrześcijańskiej na całych Filipinach. Przejazd na wzgórza Beverly Hills, z których roztacza się przepiękna panorama na okolicę. Wizyta w kolorowej świątyni taoistycznej – miejsca kultu licznych Chińczyków zamieszkujących wyspę. Przejazd na niewielką wyspę Mactan, gdzie zginął Ferdynand Magellan. Wizyta w fabryce produkującej gitary. Transfer na lotnisko i przelot do Warszawy z przesiadkami.

        
  • 14 dzień

    Powrót do Warszawy

      

Cena obejmuje:

  1. Przelot na trasie Warszawa – Manila (zamiast Manili możliwy przelot do Clark), Cebu - Warszawa z przesiadkami oraz przelot na trasie Manila - Tagbilaran.
  2. Transfery i przejazdy wg programu klimatyzowanym autokarem lub mikrobusem.
  3. Zakwaterowanie w hotelach *** / **** w pokojach 2-os. z łazienką i klimatyzacją. W Mt. Data i Banaue hotele klasy turystycznej.
  4. Bilety wstępu do obiektów wymienionych w programie.
  5. Opiekę polskiego pilota na całej trasie wycieczki i lokalnych przewodników w czasie zwiedzania.
  6. Posiłki (ilość wskazuje cyfra w ikonce przy każdym dniu programu).
  7. Ubezpieczenie KLiA (w tym ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych), NNW i bagażu.
  8. Opłaty lotniskowe oraz opłaty za wystawienie biletów.
  9. Opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
  10. Opłatę na Turystyczny Fundusz Pomocowy.
  11. Podatek VAT.

Cena nie obejmuje:

  1. Napojów do posiłków.
  2. Napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców (60 USD na płatne na Filipinach).
  3. Udziału w wycieczkach i zajęciach fakultatywnych nie objętych programem zwiedzania.
  4. Ewentualnych opłat za fotografowanie i filmowanie.
  5. Usług tragarzy na lotniskach i w hotelach.

 

Wymagania dot. paszportu RP:

Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski oraz posiadać co najmniej 1 wolną stronę.

Osoby podróżujące z paszportem  RP na Filipiny w celach turystycznych obowiązuje porozumienie o zniesieniu obowiązku wizowego.

 

Standardowe ubezpieczenie CT Poland w podróży w zakresie kosztów leczenia wynosi 100 000 EUR

W przypadku chęci podniesienia sumy ubezpieczenia do 300 000 EUR prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta:

info@ctpoland.com.pl, tel. 22 6545133

Biuro Podróży CT Poland gwarantuje swoim klientom stałość cen po zawarciu umowy uczestnictwa. Podane ceny uwzględniają wszystkie koszty związane z udziałem w wycieczkach CT Poland

wszystkie zamieszczone opinie pochodzą z ankiet lub e-maili od naszych Klientów

PANI AGNIESZKA    LUTY 2024    OCENA 5/5

Standard lotów oceniam bardzo dobrze, Eva Air – bardzo dobra obsługa i jedzenie w tych liniach lotniczych. Hotele dobre i bardzo dobre. Wszyscy lokalni przewodnicy bardzo dobrzy - mili, sympatyczni, uczynni. Pan Pilot super, z dużą wiedzą, świetnie przygotowany do wycieczki i nawet pokazywał dodatkowe rzeczy.

 

PANI MAŁGORZATA    LUTY 2024    OCENA 4/5

Już od dawna jeździmy na wycieczki z CT Poland. Dobry standard lotów, smaczne posiłki, miła obsługa. Świetny pilot, dobry rozmówca, ogromna wiedza i empatia. Humor i uśmiech każdego dnia. Intensywność programu też bardzo dobra.

 

PANI KATARZYNA    KWIECIEŃ 2023    OCENA 4/5 

Wycieczka udana, ale grupa trochę za duża. Dzięki obecności na wyjeździe miłych, doświadczonych turystów i kompetencji pilotki pani Kingi, udało się uniknąć problemów i sytuacji konfliktowych. Program ciekawy, maj piękny. Przelot liniami Cathay Pacific oceniam jako dobry. Hotele oceniam na dobre i bardzo dobre. 

 

PAN WALERY, PANI ALEKSANDRA  KWIECIEŃ 2023   OCENA 5/5

Przelot oceniam super, dobra organizacja, dobów godziny, lotów, pełna opieka pilota. Hotele oceniam jako super, podobnie restauracje. Kinga to pilotka bardzo opiekuńcza, pełen profesjonalizm, polecam 6+. Przewodnika lokalnego oceniam na super, termin był idealny i dobre godziny odlotów. 

 

PANI ANNA   KWIECIEŃ 2023    OCENA 5/5

Grupa bardzo zgrana, program ciekawy, nie męczący. Duża zasługa pilota grupy, która spełniała z wyprzedzeniem nasze potrzeby, opiekuńcza ciepła sooba. Jedyna uwaga - drugi posiłek w ciągu dnia mógłby być nieco wcześniej, był zbyt źno, czasem 20-22. 

 

PANI AGNIESZKA, RZESZÓW   STYCZEŃ 2014 

Jestem w pełni usatysfakcjonowana organizacją i opieką nad grupą, jest bez zarzutu. 

 

PAN TOMASZ, JAROSŁAW   STYCZEŃ 2014 

Świetna organizacja, operatywny i zaradny pilot, bardzo dobre hotele.

 

PAN ANDRZEJ, ZABRZE LISTOPAD 2013 

W dniach 17-30.11.2013 uczestniczyłem wraz z żoną w zorganizowanej przez warszawskie biuro podróży CT Poland wycieczce na Filipiny. Pilotem wycieczki była p. Justyna Kępka.Grupa uczestników wycieczki była stosunkowo niewielka, raptem 16 osób, z różnych stron Polski, od Wybrzeża, poprzez Warszawę po Śląsk, w większości w średnim wieku, ale było też kilka osób starszych, po 60-ce.


Po spotkaniu z pilotem na lotnisku Okęcie, otrzymaniu biletów i odprawie bagażowej rozpoczęliśmy naszą podróż poprzez Londyn i Hong Kong do Manili. Na każdym z etapów podróży p. Justyna nie dopuszczała do rozproszenia grupy, po opuszczeniu samolotu czekała na zebranie wszystkich uczestników w jednym miejscu a następnie prowadziła nas od bramki przylotowej do odlotowej. W razie dłuższego oczekiwania grupa rozpraszała się po strefach wolnocłowych, ale wcześniej p. Justyna zawsze upewniała się że wszyscy znają numer i lokalizację bramki wylotowej oraz przypominała o konieczności stawienia się o właściwej porze na boarding.

Po przybyciu do Manili, odprawie paszportowo-celnej, odebraniu bagaży i niezwykle miłym i wzruszającym spotkaniu z przedstawicielką filipińskiego Ministerstwa Turystyki rozpoczęliśmy realizację programu wycieczki. Nie będę rozwodził się nad samym przebiegiem wycieczki, skupię się nad czterema głównymi aspektami: noclegami, posiłkami, przejazdami/przelotami na terenie Filipin i pracą przewodników.

Generalnie, hotele i ośrodki wypoczynkowe w których nocowaliśmy były moim zdaniem na naprawdę wysokim poziomie. Szczególnie wyróżnia się tu zabytkowy hotel Manila, ale ośrodki na Palawanie i w Cebu wcale mu nie ustępują. Nieco niżej oceniam hotel w Banaue ze względu na panujące w nim wilgoć i lekki zapach stęchlizny, co spowodowane było przypuszczalnie przez trwający remont dachu i deszczową pogodę. Z tego co się dowiedziałem jest to jednak jedyny hotel tej klasy w całej okolicy i właściwie nie ma innego wyboru, można jedynie mieć nadzieję że po zakończeniu remontu warunki ulegną poprawie.

Do posiłków nie zgłaszam żadnych zastrzeżeń. Hotele i ośrodki wypoczynkowe oferowały duży i urozmaicony wybór potraw (prym wiedzie tu wspomniany wcześniej hotel Manila), a restauracje w Manili w których jedliśmy kolacje w niczym im nie ustępowały. Szczególnie miło będę wspominał lunch na pływającej po rzece Loboc barce-restauracji… ale nawet małe przydrożne restauracyjki oferowały bardzo smaczne i niedrogie potrawy.

Problemów przysporzyła nam komunikacja wewnętrzna na Filipinach. Wprawdzie na Luzonie mieliśmy wygodny autobus z bardzo dobrym kierowcą, ale awaria hamulców w drodze z Banaue do Manili spowodowała spore opóźnienie. Podkreślić jednak należy szybkość z jaką awaria została usunięta, w praktycznie polowych warunkach, przez kierowcę naszego autobusu i 2 mechaników z przydrożnej bazy autobusowej. Busy którymi podróżowaliśmy po Palawanie i Boholu były bez zarzutu. Jazda jeepney’ami po górskich drogach, a właściwie bezdrożach prowincji Ifugao, chociaż daleka od komfortu, była tak kapitalnym przeżyciem że będę ją długo i mile wspominał.

Najniżej oceniam wewnętrzne przeloty pomiędzy wyspami Filipin. Lokalni przewoźnicy – Philippine Airlines i Cebu Pacific – nie przejmują się zbytnio rozkładem lotów i latają ze znacznymi opóźnieniami. Drastycznym przykładem jest blisko 2,5 godzinne opóźnienie odlotu rejsu 5J228 linii Cebu Pacific z Puerto Princesa do Cebu.

Bardzo wysoko oceniam pracę i zaangażowanie przewodników, zarówno z miejscowych biur na Filipinach jak i naszej przewodniczki p. Justyny. Filipińscy przewodnicy, doskonale władający językiem angielskim, przekazywali nam podczas przejazdów i zwiedzania mnóstwo informacji nie tylko o odwiedzanych obiektach, ale i o codziennym życiu i problemach Filipin. Na każdym kroku okazywali nam wdzięczność za przybycie na wyspy pomimo niedawnego trzęsienia ziemi na Cebu i Bohol oraz tajfunu na Mindanao, bo pozwoliło im to na utrzymanie pracy i dało pieniądze konieczne do usuwania skutków kataklizmów. Jedynie przewodnik na Luzonie, przesympatyczny skądinąd, preferował język hiszpański, którym poza p. Justyną władała tylko jedna osoba w grupie, i z tego powodu p. Justyna musiała bezustannie służyć za tłumacza.

Generalnie, bardzo pozytywnie oceniam zaangażowanie naszego pilota, p. Justyny, w sprawny przebieg wycieczki. Zawsze pogodna i uśmiechnięta, nawet w sytuacjach sprokurowanych przez ”siły wyższe” nie traciła pogody ducha i modyfikowała harmonogram tak aby dopasować go do zmieniającej się sytuacji i nie dopuścić do kasowania punktów programu. Chętnie wysłuchiwała opinii uczestników wycieczki i notowała wynikające z dyskusji wnioski i stwierdzenia celem późniejszego ich wykorzystania podczas następnych wyjazdów.

Na zakończenie pragnę podziękować za udaną wyprawę i stwierdzić, że drobne niedogodności, m.in. z przelotami wewnętrznymi, których doświadczyliśmy podczas wycieczki w zasadzie nie wpłynęły negatywnie na moją opinię o biurze CT Poland.

twoja opinia może być następna :)

Aby ustrzec się chorób należy dbać o higienę osobistą, unikać żywności niewiadomego pochodzenia i pić wyłącznie napoje zamknięte fabrycznie. Prosimy unikać napojów z lodem, bowiem lód rzadko robiony jest na bazie butelkowanej wody. Przed otwarciem butelki należy zwrócić uwagę, czy nie była ona naruszona.

Z pewnością przydadzą się środki pozwalające szybko zdezynfekować dłonie – żele, chusteczki.

Woda z kranu nadaje się do mycia zębów. Nie zaleca się jej spożywania. Owoce należy spożywać po umyciu i obraniu ze skórki.

Jedząc na ulicy powinno się zwrócić uwagę czy zachowane są inne podstawowe zasady higieny.

Przeloty odbywają się samolotami rejsowymi z międzylądowaniami. Dokładne informacje o godzinach przelotów i zbiórce znajdą Państwo w załączonym liście przewodnim.

Podczas niektórych lotów na terenie Europy, linie lotnicze nie zapewniają posiłku oraz napojów. Wówczas istnieje możliwość kupienia kanapki na pokładzie za ok. 5 EUR/szt. Podczas długich rejsów do i z Azji serwowane będą dwa posiłki, w tym co najmniej jeden ciepły oraz zimne
i ciepłe napoje.

Wybór miejsca w samolocie możliwy jest tylko podczas odprawy na lotnisku.

Na Filipinach obowiązują dwa języki urzędowe: filipino (odmiana języka malezyjsko-polinezyjskiego) oraz angielski. Przeciętny Filipińczyk spotkany na ulicy z reguły posługuje się językiem angielskim. Po angielsku zawsze mówi obsługa hotelowa oraz sprzedawcy na większych bazarach, nastawionych na turystów z zagranicy. Język angielski jest również językiem jakim posługują się lokalni przewodnicy podczas wycieczki.

220 V / 60Hz. W niektórych hotelach kontakty są takie jak w Polsce, ale zazwyczaj potrzebna jest przejściówka, którą można wypożyczyć w hotelu. Poniżej najczęściej spotykane wtyczki.

Polskie telefony komórkowe posiadające roaming działają na Filipinach, a zasięg jest praktycznie na terenie całego kraju. Problemy z zasięgiem mogą być w północnej części wyspy Luzon oraz na Palawanie. Prosimy dowiadywać się u swoich operatorów o stawki połączeń. Można również dzwonić do Polski z telefonów hotelowych (koszt rozmowy od 7 PLN za min.).

Kafejki internetowe są praktycznie w każdym hotelu. W większości hoteli możliwe jest korzystanie z Internetu zazwyczaj poprzez kabel. Internet w hotelach może być płatny i działa on z reguły dość wolno.

Nie licząc południa kraju, Filipiny są krajem bezpiecznym i życzliwym dla gości z zagranicy. Przestępczość jest stosunkowo niska. Należy jednak zachować ostrożność w miejscach uczęszczanych przez turystów oraz w środkach komunikacji (zdarzają się kradzieże kieszonkowe oraz przypadki wydania fałszywych banknotów). Wartościowe przedmioty i gotówkę należy trzymać przy sobie bądź w zamkniętym sejfie w pokoju lub w sejfie w recepcji. Zarówno biuro jak i hotel nie odpowiadają za wartościowe rzeczy pozostawione poza sejfem w pokoju hotelowym.

Korzystając z taksówki prosimy pamiętać o zabraniu paragonu wydawanego przez kierowcę. W przypadku pozostawienia czegokolwiek w taksówce umożliwi to identyfikację pojazdu.

Wyjeżdżających na Filipiny nie dotyczą obowiązkowe szczepienia. Do zalecanych szczepień należą wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonica, tężec i polio, a także dur brzuszny.

W razie potrzeby skorzystania z miejscowych usług medycznych należy zgłosić się do pilota, bądź bezpośrednio do centrum alarmowego Ubezpieczyciela (numer telefonu znajdą Państwo na polisie, którą przekaże Państwu pilot wycieczki).

Na wypadek konieczności skorzystania z porady medycznej lub hospitalizacji koszty do
100 EUR z reguły pokrywa sam poszkodowany. Rachunki (należy pamiętać, aby zawsze o nie poprosić) rozliczane są po powrocie do Polski. Przed podróżą zalecamy wykonanie wszelkich niezbędnych badań oraz przeglądu stomatologicznego.

Ze względów praktycznych wskazane jest zabranie najczęściej stosowanych w domu leków. Apteczka podróżna powinna zawierać środki przeciw komarom, dezynfekujące, plastry, leki przeciw biegunce i przeziębieniu.

Leki zażywane regularnie (codziennie lub co kilka dni) należy ZAWSZE wkładać do bagażu podręcznego). Jeśli w bagażu podręcznym planują Państwo przewozić igły do podawania leku, wówczas niezbędne będzie zaświadczenie w języku polskim i angielskim wydane przez lekarza, zaświadczające o konieczności podania leku, poświadczone pieczątką.

Różnica flory bakteryjnej może być kłopotliwa dla osób o zwiększonej wrażliwości. Należy pamiętać, aby często myć i dezynfekować ręce.

Tempo zwiedzania dostosowane jest do kondycji przeciętnego turysty. W okresie letnim wilgotność i upał mogą jednak osłabić wytrzymałość. Należy pić dużo płynów, najlepiej wody lub zielonej herbaty.

Pierwszego dnia wycieczki na ręce pilota należy przekazać kwotę na zwyczajowe napiwki dla lokalnych przewodników oraz kierowców. W cenę wycieczki nie są wliczone napiwki za usługi bagażowe w hotelach.

Przez cały rok słońce operuje bardzo silnie. Prosimy o zabranie ze sobą środków z wysokim filtrem chroniących przed słońcem. Przyda się również czapka lub chustka oraz okulary przeciwsłoneczne.

We wszystkich hotelach i restauracjach serwujących kuchnię zachodnią spotkać można toalety w stylu zachodnim. Toalety publiczne nie są powszechne dostępne i zazwyczaj brakuje w nich papieru toaletowego.

Jet lag to typowa dolegliwość podczas przekraczania kilku stref czasowych w krótkim czasie. Charakteryzuje się ogólnym zmęczeniem, sennością i rozdrażnieniem.

Oto kilka rad, które pomogą Państwu przyzwyczaić się szybko do nowej strefy czasowej.

  1. Zaraz po wejściu do samolotu przestawić zegarek na czas obowiązujący w miejscu docelowym.
  2. Od początku jeść i odpoczywać według czasu obowiązującego w miejscu docelowym.
  3. Podczas nocnych przelotów spać jak najwięcej.
  4. Unikać ciężkich potraw oraz dużych ilości alkoholu.
  5. Podczas lotu warto co jakiś czas wstawać i robić lekkie ćwiczenia ruchowe.
  6. Po przylocie unikać drzemki w ciągu dnia i położyć się spać według nowego czasu.

Uczestnik imprezy organizowanej przez Biuro Podróży CT Poland jest ubezpieczony w  Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska S.A. Ubezpieczenie obejmuje pokrycie kosztów leczenia i pomoc w podróży (assistance) do 100 000 PLN na każde zdarzenie (w tym, na podstawie dodatkowej umowy zawartej pomiędzy Biurem Podróży CT Poland a TUiR Allianz, ryzyko zaostrzeń i powikłań chorób przewlekłych); wypłatę świadczenia związanego z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu z tytułu następstwa nieszczęśliwego wypadku do 10 000 PLN; pokrycie kosztów utraty lub opóźnienia dostarczenia bagażu podróżnego do 1000 PLN. Szczegółowe informacje można znaleźć w „Ogólnych warunkach ubezpieczenia w podróży zagranicznej TRAMP”. Prosimy o dokładne zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia, w szczególności z częścią „Wyłączenia odpowiedzialności”.

Osoby posiadające paszport RP udający się na Filipiny nie potrzebują wizy, jeśli pobyt w tym kraju nie przekroczy 21 dni. Paszport powinien być ważny co najmniej sześć miesięcy od daty powrotu z Filipin. Filipińscy urzędnicy imigracyjni wymagają okazania biletu powrotnego oraz zadeklarowania sumy pieniędzy przeznaczonych na pobyt na Filipinach. Nie ma jednak obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy na dzień pobytu.

Nie wolno wwozić narkotyków, broni, amunicji i materiałów wybuchowych.

W przypadku kontroli na lotnisku docelowym produkty te mogą zostać skonfiskowane.

Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy na dzień pobytu.

Skrócone przepisy celne i dewizowe dotyczące RP znajdą Państwo tutaj.

Niektórzy lekarze zalecają profilaktykę przeciwmalaryczna. Środki przeciw komarom należy stosować prewencyjnie głównie na Palawanie oraz w północnym Luzonie. Decyzja o przyjmowaniu doustnych środków antymalarycznych powinna nastąpić tylko po konsultacji z lekarzem.

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Filipiny podlegają kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Kuala Lumpur (Malezja).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Malezji

ambasador: Adam Jelonek

Malezja, Kuala Lumpur, No. 10, Lorong Damai 9, Off Jalan Damai, 55000

Tel.: +60 3 2161 0780 Tel. dyżurny: +60 12 200 9224 Faks: +60 3 2164 9924

 

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Cebu

Konsul honorowy: Carmel Ruiz de Luzuriaga Durano (język konsula - angielski)

Filipiny, Cebu, Acacia St. Lahug, Cebu

Tel.: +63 (032) 2336808 Tel.: +63 (0917) 630 1324 Faks: +63 (032) 231 5242

duranocarmel@yahoo.com

 

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Manili

konsul honorowy: Fernandino T. Lising (język konsula - angielski)

Filipiny, Manila, UPI Building 1, One Fort Santiago, Sta. Clara Str., Intramuros, Manila,

Tel.: (00-632) 527-74-91 Tel.: (00-632) 527-15-82 Tel. dyżurny: (00-632) 527-1582 Faks: (00-632) 527-16-03

mailadmin@uplines.net

Podczas podróży niezbędnym dokumentem będzie paszport. Paszport musi być ważny 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki oraz posiadać jedną wolną stronę na stemple graniczne. Posiadaczy paszportów RP obejmuje ruch bezwizowy na Filipiny. Prosimy pamiętać o zabraniu paszportu.

 

Podczas spotkania na lotnisku pilot przekaże Państwu dokumenty podróży: wydruk biletu elektronicznego na przelot międzynarodowy oraz polisę ubezpieczeniową. Pilot wręczy również zawieszki na bagaże. Dokumenty zostaną wydane po okazaniu kopii umowy
z naszym biurem. Bilety na przeloty wewnętrzne na Filipinach będzie miał ze sobą pilot lub przewodnik.

UWAGA: Po odprawie prosimy nie wyrzucać wydruku biletu elektronicznego. Może okazać się on niezbędny podczas powrotnego lotu do Polski.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu linia lotnicza zapewnia przelot w późniejszym terminie, a jeśli to konieczne także nocleg
i wyżywienie.

Bagaż główny: Każdy pasażer może mieć jedną sztukę bagażu głównego. Waga bagażu
nadanego przez 1 osobę w trakcie odprawy biletowo-bagażowej nie powinna przekraczać
20 kg lub 23 kg (w zależności od linii lotniczej). Dla dwóch lub więcej osób posiadających jedną sztukę wspólnego bagażu, waga bagażu nie może przekroczyć również 20 kg lub 23 kg. Informacje o przewoźniku oraz o limicie bagażowym znajdą Państwo w liście przewodnim.

Podczas przelotów wewnątrz Filipin ciężar nadanego bagażu nie może przekroczyć 20 kg/os. Każda linia lotnicza ma własny taryfikator opłat za nadbagaż (np. KLM, Finnair ok. 80 EUR
za kolejny bagaż o wadze do 23 kg, na Filipinach ok. 3 USD za każdy dodatkowy kilogram nadawanego bagażu).

UWAGA: Prosimy pamiętać o podpisaniu bagażu i zapięciu na szyfr lub kłódkę.

Nasze firmowe zawieszki otrzymają Państwo z rąk pilota na lotnisku.

Bagaż podręczny: 1 sztuka, nieprzekraczająca wymiarami sześcianu o wymiarach 55cm / 40cm / 20cm i nie cięższą niż 5-7 kg (zależnie od linii lotniczych); a także płaszcz, parasol, niewielkich rozmiarów torebkę i niewielką ilość materiałów do czytania na pokładzie samolotu. Wszystkich pasażerów obowiązują przepisy dot. przewozu bagażu, np. zakaz przewozu przedmiotów niebezpiecznych oraz przepisy celne i graniczne.

Z uwagi na charakter wycieczki najwygodniejszym bagażem będzie walizka na kółkach
o niewielkich rozmiarach.

Podczas pakowania przydatne okażą się duże plastikowe torby. Może się zdarzyć, że w trakcie podróży część ubrań zamoknie od deszczu czy wilgoci w powietrzu. W wilgotnym klimacie ubrania schną wiele dni i przełożenie ich do oddzielnych plastikowych toreb pozwoli oddzielić je od reszty suchych ubrań.

Zdarza się, że podczas lotu kosmetyki tracą szczelność i rozlewają się w bagażu. Dobrze jest je również zapakować w oddzielne plastikowe woreczki.

Jeśli podróżujemy z drugą osobą, mając do dyspozycji dwie walizki, dobrze jest spakować część rzeczy każdej z osób do jednej, pozostałe do drugiej. W przypadku opóźnienia jednego bagażu przez linie lotnicze, co zdarza się bardzo rzadko, pozwoli to komfortowo doczekać momentu dostarczenia przez linię bagażu.

Podczas wycieczki oraz podczas pobytu na lotnisku sami opłacają Państw usługi bagażowe, jeśli będą Państwo chcieli z nich skorzystać. W niektórych miejscach usługi takie nie są dostępne. Może się zdarzyć, że będą Państwo musieli sami przenieść bagaż z autokaru do hali odlotów. Prosimy wziąć to pod uwagę przygotowując bagaż.

Bagaż podręczny nie powinien być zbyt duży i ciężki. Warto trzymać dokumenty lub pieniądze w oddzielnych saszetkach, dodatkowo w plastikowych torbach, co ochroni jest przed kurzem czy wilgocią. Dotyczy się to głównie paszportu, biletów lotniczych czy pieniędzy.

 Ze względu na przelot samolotem (zarówno podczas przelotów międzynarodowych, jak
i wewnątrz Filipin) w bagażu podręcznym nie wolno przewozić przedmiotów zaliczanych do niebezpiecznych (nożyki, pilniczki oraz płyny, żele i aerozole itp.). Zgodnie z przepisami płyny przewożone w bagażu podręcznym muszą znajdować się w pojemnikach, z których żaden nie może przekraczać 100 ml - muszą być one zapakowane w jedną przezroczystą plastikową zamykaną torbę o pojemności nie przekraczającej jednego litra (np. torebka dwuścienna
w wymiarach 22 cm x 15cm, z plastikowym suwakiem). Perfumy i alkohol zakupione
w sklepach wolnocłowych można wnosić na pokład samolotów, jednak muszą być one zapakowane w specjalnie zapieczętowane przez personel sklepu torby.

PŁYNY O POJEMNOŚCI POWYŻEJ 100 ML, ZAKUPIONE POZA UE, NIE MOGĄ BYĆ WWOŻONE DO UE W BAGAŻU PODRĘCZNYM (oznacza to, że jeśli powrót do kraju odbywa się przez port UE, nie można dokonać zakupu takich płynów na lotnisku w Azji).

Definicja substancji płynnych, których w dużych ilościach nie wolno przewozić w bagażu podręcznym obejmuje: wodę i inne napoje, zupy, syropy, perfumy, żele (np. do włosów), pasty (w tym pasty do zębów); kosmetyki w płynnej formie (błyszczyk, podkład, tusz do rzęs), kremy, odżywki i oliwki, spraye, substancje płynne pod ciśnieniem (np. żele do golenia, dezodoranty) oraz inne substancje o podobnej konsystencji.

W bagażu podręcznym przyda się długopis, gdyż podczas podróży wypełnia się formularze wjazdowe, wyjazdowe, deklaracje celne oraz wizowe.

  • ubrania dostosowane do trasy i terminu (proszę sprawdzić w tabeli klimatycznej): lekkie, oddychające, wygodne, sweter lub inne ciepłe okrycie, które może się przydać podczas pobytu w klimatyzowanych pomieszczeniach lub w czasie pobytu w Banaue,
  • wygodne obuwie, np. sportowe lub sandały, które łatwo zdjąć,
  • leki zażywane regularnie (leki zażywane codziennie lub co kilka dni należy ZAWSZE wkładać do bagażu podręcznego),
  • małą torbę lub plecak (aby zapakować rzeczy potrzebne na 3 dniową wycieczkę do Banaue), główne bagaże będzie można zdeponować w hotelu w Manili,
  • okrycie głowy dla ochrony przed słońcem, strój przeciwdeszczowy,
  • okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem, balsam nawilżający,
  • przejściówkę do gniazdka elektrycznego,
  • karty pamięci do aparatu fotograficznego lub zapasowe filmy, baterie,
  • preparat przeciwko komarom,
  • dużych ręczników kąpielowych – są dostępne w każdym pokoju,
  • grzałek elektrycznych do gotowania wody – pokoje hotelowe wyposażone są w czajniki elektryczne , wrzątek można również uzyskać z baru hotelowego,
  • Hotele, z których korzystamy na trasie to obiekty o standardzie 4* . W Banaue natomiast jest hotel 3*. Łazienki wyposażone są w ręczniki kąpielowe, mydło, szampon, czasami w pastę do zębów (wszystkie w niewielkich opakowaniach), papier toaletowy. W niektórych hotelach jest także suszarka do włosów oraz sejf.  Zdarza się, że łazienki wyposażone są w dodatkowe produkty (gąbka do masażu, prezerwatywy, itp.) – wszystkie one są dodatkowo płatne. W razie wątpliwości prosimy pytać pilota. Hotele oferują 24 godzinny dostęp do ciepłej wody.
  • W pokojach mogą znajdować się mini bary. Napoje i słodycze, które znajdują się w środku są dodatkowo płatne.
  • Doba hotelowa trwa, w zależności od hotelu, od godziny 12:00-14:00 do godz. 12:00 dnia następnego. Istnieje prawdopodobieństwo, że po porannym przylocie pokoje nie będą jeszcze dostępne; w takim przypadku najpierw realizowana będzie część zwiedzania. Po otrzymaniu przez pilota potwierdzenia z hotelu o możliwości wcześniejszego zakwaterowania, grupa pojedzie do hotelu.
  • Ze względu na bogaty program zwiedzania, zazwyczaj nie ma możliwości powrotu do hotelu w ciągu dnia (grupa wyjeżdża rano po śniadaniu, a wraca wieczorem po kolacji).
  • Zdarzają się hotele, które dysponują basenem i jeśli grupa wróci do hotelu w godzinach otwarcia basenu, można z niego skorzystać. Warto w związku z tym wziąć ze sobą czepek
    i kostium kąpielowy.

Ideą CT Poland jako biura specjalizującego się w organizacji wycieczek jest jak najpełniejsza prezentacja odwiedzanego kraju. Wiele imprez oferowanych przez inne biura jako opcjonalne punkty programu, u nas wliczone są w cenę imprezy. Bogate programy stwarzają stosunkowo mało okazji do ich fakultatywnego uzupełniania. Oferowane na miejscu fakultety stanowią propozycję lokalnych przewodników i mogą odbywać się tylko pod warunkiem zrealizowania głównych punktów programu. Cena wycieczek fakultatywnych uzależniona jest od ilości osób w nich uczestniczących. Informacji na temat ewentualnych wycieczek fakultatywnych przekaże Państwu pilot.

Klimat Filipin zalicza się do strefy klimatów równikowych o cechach klimatu monsunowego. Pogoda na Filipinach jest gorąca i wilgotna. Temperatura powietrza wykazuje się niewielkimi wahaniami w ciągu roku i jej średnia wysokość utrzymuje się na poziomie 27-28°C. Jednakże tuż przed nastaniem wilgotnej pory monsunowej temperatury osiągają w dzień 35-37°C. Odczuwalne wartości termiczne na Filipinach potęguje wysoka wilgotność, która przez cały rok wynosi około 80% , a w czasie monsunu sięga nawet 100%.

Filipiny jako kraj leżący w strefie równikowej cechuje się obfitością deszczy. Średnia roczna suma opadów wynosi około 2000 mm. Minimum to 1000 mm występuje na terenach osłoniętych przez góry, czyli na obszarach zawietrznych, niepodlegających bezpośredniemu wpływowi wiatrów monsunowych. Na Filipinach nie ma pory suchej, choć regiony zawietrzne, cechują się bardzo słabymi opadami tuż przed nastaniem monsunu letniego.

Średnie najwyższych (W) i najniższych (N) temperatur w wybranych miejscach na Filipinach podane w °C

Miesiąc

Manila

Palawan

Banaue

Cebu

Bohol

 

W

N

W

N

W

N

W

N

W

N

I

30

22

30

20

30

20

29

24

29

23

II

31

22

31

20

31

20

30

24

30

23

III

32

23

33

21

33

21

31

24

31

23

IV

34

24

32

22

34

21

32

26

32

24

V

34

25

31

24

34

21

33

26

32

26

VI

32

25

31

24

33

20

32

26

32

26

VII

31

24

31

24

31

21

32

25

31

26

VIII

31

24

31

24

31

22

32

25

32

26

IX

31

24

31

23

31

20

32

25

31

25

X

31

24

31

23

31

20

31

25

31

25

XI

31

23

31

22

31

20

31

25

31

24

XII

30

22

30

21

30

20

30

24

30

24

W okresie czasu letniego +6 godzin; w okresie zimowym +7 godzin. Na terenie całego kraju obowiązuje jedna strefa czasowa.

Najlepiej zabrać ze sobą zarówno gotówkę, jak i karty kredytowe. Nigdy jednak nie należy trzymać ich w jednym miejscu. Dobrze jest również gotówkę rozłożyć na cześci. Przyda się specjalna torebka zawieszana na szyi bądź pasek z kilkoma kieszeniami, gdzie można trzymać pieniądze. Bezwzględnie należy pilnować pieniędzy w takich sytuacjach jak przepakowywanie, zakupy czy wymiana waluty.

Podczas wycieczki będą Państwo mieli okazję spróbować różnych dań kuchni filipińskiej. Śniadania są spożywane w hotelach i mają formę bufetu lub są serwowane, gdzie dostępna jest kuchnia lokalna i europejska. Restauracje w których będą serwowane kolejce dobieramy bardzo starannie, często są to lokalne restauracje poza hotelami, w których serwowana jest kuchnia lokalna. Napoje do posiłków są dodatkowo płatne w cenie od 3 USD do 5 USD za piwo, colę lub wodę.

Kuchnia Filipin wykazuje silne wpływy chińskie i malajskie ze względu na położenie wysp i tradycyjne kontakty handlowe. Podstawą wielu potraw jest pasta krewetkowa bagoong oraz  różnego rodzaju makarony. Kuchnia wysp południowych wykorzystuje przyprawy podobne do używanych w Indonezji (kardamon, anyż gwiazdkowaty, liście limonki kaffiru czy fenkuł). Od XVI w. zaznaczyły się również wpływy kuchni hiszpańskiej, dominującej obecnie na północy.

Podstawą pożywienia jest ryż oraz owoce morza. Bardzo cenione są krewetki tygrysie, zwane sugpo, a z ryb lapu-lapu i bangus. Od innych krajów azjatyckich kuchnię filipińską odróżnia zamiłowanie do słodyczy, występujących w wielu rodzajach. Lody filipińskie mają czasami zaskakujące smaki: yamu, jack fruta czy awokado. W przyrządzaniu potraw często wykorzystuje się makapuno, specjalny rodzaj orzechów kokosowych oraz kalamansi (rodzaj limonki).  Popularne owoce to mango, ananas oraz santol.

AUTOKAR

Podczas trasy grupa przemieszcza się autokarami lub mikrobusami dostosowanymi do liczebności grupy. Autokary nie są wyposażone w toalety i lodówki. Kolejność zapisu na wycieczkę nie decyduje o wyborze zajmowanych miejsc w autokarze.

Informujemy, że od 2019 r. kolejność wsiadania do autokaru uzależniona jest kolejnością sformalizowanych zgłoszeń na wycieczkę.

SAMOLOTY

Zgodnie z programem wycieczki duże odległości pokonywać będą Państwo samolotami. Bilety na przeloty wewnętrzne będą w posiadaniu przewodnika lub pilota.

Podczas przelotów wewnętrznych korzystamy zazwyczaj z linii Cebu Pacific lub PAL. Na trasach wewnętrznych obowiązują te same zasady przewozu bagażu, co podczas przelotów międzynarodowych.

W czasie przelotów pobierana jest opłata wylotowa w kwocie ok. 50 USD za wszystkie loty, którą należy uregulować lotniskach w walucie lokalnej.

PROM:

Przeprawa z Cebu na Bohol odbędzie się promem pasażerskim.

Grupie towarzyszy licencjonowany polski pilot wycieczek, który spotyka się z grupą w dniu wylotu na lotnisku w Warszawie. W każdym mieście jest również przewodnik miejscowy posługujący się językiem ojczystym i angielskim. Pilot nie oprowadza grup po obiektach muzealnych, jednak służy zawsze swoją wiedzą i doświadczeniem.

Filipińska waluta to peso filipińskie (PHP): 1 USD = ok. 43 peso.

1 peso = 100 centavos

Banknoty: 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000 pesos

Monety: 1, 5, 10 pesos

Spośród walut zagranicznych na Filipinach najłatwiej jest wymienić dolary amerykańskie. Euro jest znacznie rzadziej używaną walutą. Wymiany waluty można dokonywać w bankach i kantorach. W wielu miejscach można płacić w dolarach amerykańskich.

ZAKUPY: Ceny towarów spożywczych w filipińskich supermarketach i większych sklepach są z reguły zbliżone lub niższe od tych w Polsce. Ceny towarów na targowiskach są natomiast znacznie niższe niż w Polsce. Na Filipinach, powszechnie przyjętym zwyczajem jest targowanie się o cenę (ceny pierwotnie oferowane cudzoziemcom mogą być bardzo zawyżone) - targowanie się odbywa się często poprzez wypisywanie cen na kalkulatorze. Przed dokonaniem zakupu prosimy się upewnić co do jakości i autentyczności kupowanych artykułów.

W hotelach, w których zatrzymuje się wycieczka oraz w większości dużych sklepów honorowane są międzynarodowe karty płatnicze takie jak np. VISA, MasterCard, American Express. W popularnych miejscach łatwo znaleźć bankomat.

Warto mieć ze sobą dolary o niskich nominałach (np. 1 $). Przydają się do zakupu kartek pocztowych lub innych drobiazgów, szczególnie podczas pierwszych dni pobytu na Filipinach. Często zdarza się, że sprzedawca nie ma wydać reszty.

14 dni

Filipiny z wypoczynkiem

Cena za osobę:

7876 2270