UWAGA: Wizyta na wyspach Galapagos została zaplanowana na początku, aby jeden test PCR posłużył zarówno do wjazdu do Ekwadoru, jak i do wjazdu na wyspy. Kiedy testy PCR nie będą już wymagane wrócimy do kolejności: najpierw zwiedzanie Ekwadoru, potem lot na wyspy Galapagos.

 

  • 1 dzień

    Przelot z Warszawy do Guayaquil

    Spotkanie z pilotem i grupą na lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot do Guayaquil z przesiadką. Przylot do Guayaquil. Transfer do hotelu. Nocleg w Guayaquil.

        
  • 2 dzień

    Guayaquil / wyspy Galapagos: Baltra / zaokrętowanie 

    Transfer na lotnisko i przelot na wyspy Galapagos. Po wylądowaniu na lotnisku Baltra skierujemy się do portu, gdzie wejdziemy na nasz statek. Zwiedzanie wysp Galapagos z pokładu statku pozwoli nam na doświadczenie innego wymiaru poznawania tego niezwykłego kawałka świata. Po szkoleniu na temat bezpieczeństwa odbijemy już z portu i ruszymy w nasz 5 dniowy rejs. Po lunchu dotrzemy już do pierwszego przystanku, którym będzie Smocze Wzgórze na północnym brzegu wyspy Santa Cruz. Będziemy spacerować wzdłuż laguny wypatrując ptaków, w tym kaczek oraz amerykańskich flamingów, zwanych też flamingami karmazynowymi. W dalszej części dotrzemy do miejsca, skąd rozpościera się widok na zachodnie wyspy Galapagos, będzie też szansa zobaczyć legwany. Nocleg na pokładzie statku.

        
  • 3 dzień

    wyspy Galapagos

    Płynąc na północ będziemy coraz lepiej poznawać nie tylko florę, ale również geologię wysp Galapagos. Na dokładkę aż dwa razy tego dnia przekroczymy równik. Na pokładzie pontonów udamy się na wycieczkę w okolicach Punta Vicente Roca u wybrzeży wyspy Isabela, podczas której przewodnicy opowiedzą nam o powstaniu i specyfice wysp. W tym miejscu mamy też szansę dostrzec kilka niezwykłych gatunków, w tym kormorany nielotne, pingwiny z Galapagos, foki oraz głuptaki. Jeśli pogoda dopisze goście będą mogli zanurzyć się z rurką do snorkelingu w wodach, aby wypatrywać zielonych żółwi, które często odwiedzają to miejsce oraz ryb słonecznych, zwanych tu mola mola. Inna nazwa tej ryby to samogłów, jest to największa kostnoszkieletowa ryba świata, dorastająca do 3 metrów. Popołudnie poświęcimy na poznanie wyspy Fernandina, najmłodszej wyspy archipelagu. Zamieszkiwana jest przez nieprzebrane ilości legwanów, ale niesie też inną niezwykłą historię. To tu właśnie w 2019 r. odnaleziono samicę żółwia z gatunku Chelonoidis phantasticus, który uznawano za wymarły od co najmniej 60 lat. Na wyspie Fernandina spotkać można również lwy morskie, jastrzębie, pingwiny, kormorany nieloty oraz czerwone kraby skalne. Nocleg na pokładzie statku.

     
  • 4 dzień

    wyspy Galapagos

    Dziś wracamy już w okolice wyspy Santa Cruz. Zejdziemy na ląd, gdzie skierujemy się do stacji badawczej Karola Darwina, kluczowego miejsca dla badania i ochrony fauny i flory wysp Galapagos. Tu znajduje się siedziba Parku Narodowego wysp Galapagos. Tu również, w imponującym kaktusowym lesie położony jest ośrodek badań nad żółwiami olbrzymi. Prywatnym transportem skierujemy się następnie w wyższe partie wyspy, aby w urokliwej scenerii zjeść lunch. Popołudniem obsługa statku i przewodnicy zaproponują kilka różnych opcji spędzenia reszty popołudnia, po którym wrócimy na statek. Nocleg na statku. 

       
  • 5 dzień

    wyspy Galapagos

    Dzisiejszy dzień poświęcimy na eksplorację okolic wyspy Floreana. Floreana to jedna z mniejszych wysp archipelagu, należąca już w zasadzie do wysp południowych. Po śniadaniu wejdziemy na pokład pontonu, aby przepłynąć wzdłuż kanałów przy północnym brzegu wyspy. Zajrzymy również do Zatoki Baronowej, aby podziwiać brzegi wyspy, po czym zejdziemy na ląd w Zatoce Pocztowej. Zatoka nosi taką nazwę nie bez przyczyny. Znajduje się tutaj skrzynka pocztowa, używana przez brytyjskich i amerykańskich wielorybników już od XVIII w. Jest to równocześnie najstarszy urząd pocztowy w Ekwadorze. Swoje listy zostawiali tu nie tylko marynarze, ale i piraci, a pod wskazany adres dostarczały je statki powracające z podróży. To samo będziemy mogli zrobić my. Możemy zostawić kartę lub list (bez znaczka) lub zabrać inny, jeśli mamy akurat po drodze. Będzie również czas na snorkeling, po którym zjemy lunch na pokładzie. Popołudniem wracamy na pokład pontonu (chętni na snorkeling) lub łodzi ze szklanym dnem (mniej chętni na snorkeling), aby eksplorować wody okolic Wyspy Champion. Miejsce to uznawane jest za jedno z najlepszych w obrębie Galapagos na snorkeling i obserwację życia morskiego. Następnie skierujemy się w stronę Cormorant Point, gdzie zejdziemy na ląd. Podczas spacerów po plaży będzie okazja dostrzec liczne ptactwo zamieszkujące te okolice. Żyją tu flamingi karmazynowe, kaczki rożeńce zwyczajne, szczudłaki, czaple, brodźce i inne gatunki. Spacer zakończymy na plaży, gdzie w sezonie lęgowym (grudzień-maj) gromadzą się żółwie. Nocleg na pokładzie statku.

      
  • 6 dzień

    wyspy Galapagos / Guayaquil

    Czas zakończyć rejs i zejść na ląd. Dziś dopłyniemy już do portu na wyspie Baltra. Transfer na lotnisko i przelot z powrotem do Guayaquil. To największe miasto Ekwadoru i choć nieco na wyrost zwane „Perłą Pacyfiku” to nadal warte zobaczenia. Najważniejsze miejsca zobaczymy podczas spaceru, będzie też okazja aby popróbować lokalnych specjałów. Zaczniemy od Parque Seminario, zwanego również Parkiem Legwanów, z uwagi na liczne gady przemieszczające się po terenie parku. Zobaczymy również miejscową katedrę, Plaza de Gestión oraz muzeum Nahim Isaias, którego założyciel (właśnie bankier Nahim Isaias) zgromadził pokaźne zbiory z czasów zarówno przed hiszpańskich, jak i późniejszych. W podróży przez place, pomniki, kafejki, małe sklepiki, manufaktury i różne urokliwe zaułki dotrzemy w końcu do dzielnicy Las Peñas, gdzie będziemy mogli popróbować lokalnych specjałów. Nocleg w Guayaquil.

        
  • 7 dzień

    Guayaquil / Cuenca

    Po śniadaniu wyruszymy do Cuenca (ok. 4-5 godz.), artystycznej stolicy Ekwadoru, niewielkiego kolonialnego miasteczka. Po drodze odwiedzimy Park Narodowy Cajas, który położony jest niedaleko Cuenca i zajmuje dość rozległy obszar w regionie wzniesień Kordyliery Zachodniej Andów. Będziemy wędrować szlakami położonymi powyżej 3100 m n.p.m. (spacer ok. 2 godz.). Najwyższy punkt parku położony jest na wysokości 4450 m n.p.m. a samą nazwę parku tłumaczyć można jako „brama do śnieżnych gór”. Okolice gór, wzniesień i lagun zamieszkują kondory amerykańskie, kolibry, pumy, nietoperze, lisy i wiele innych zwierząt. Popołudniem dotrzemy do Cuenca, gdzie zakwaterujmy się w hotelu. Nocleg w Cuenca.

        
  • 8 dzień

    Cuenca

    Dzisiejszy dzień w całości spędzimy w urokliwym mieście Cuenca, według niektórych najpiękniejszym kolonialnym mieście Ekwadoru, wpisanym na listę UNESCO. Spacerując brukowanymi uliczkami, wśród licznych placów i kościołów dotrzemy również oczywiście do monumentalnej Katedry Niepokalanego Poczęcia, widocznej niemal z każdego miejsca w mieście. Zajrzymy również na lokalny market, gdzie popróbujemy lokalnych owoców oraz do zakładu produkującego słynne kapelusze „panama”. Nocleg w Cuenca.

      
  • 9 dzień

    Cuenca / Guamote / Riobamba

    Opuszczamy Cuenca i ruszamy dalej na północ do Riobamba (przejazd 5-6 godz.). Po drodze odwiedzimy miejsce niezwykłe - Ingarpica. Cofniemy się do czasów cywilizacji Inków odwiedzając, dziś już tylko ruiny jednego z inkaskich siedlisk. Ingapirca to najlepiej zachowane inkaskie pozostałości w Ekwadorze. Popołudniem dotrzemy już do Guamote, miasteczka położonego na wysokości 3050 m n.p.m., w którego okolicach zobaczymy kilka miejsc. Pierwszy przystanek czeka nas w centrum Intisisa (w języku Kichwa - słonecznik), lokalnym centrum edukacji i kultury. Zejdziemy nieco z turystycznego szlaku, aby poznać życie lokalnej ludności, sposoby na kształcenie w tych trudnych warunkach. Skierujemy się również na tereny mniej dostępne, na wzgórza otaczające miasto by zagłębić się w lokalne tradycje i kultury. Zwieńczeniem dzisiejszego dnia będą wizyty u społeczności Changchang oraz w Chacaza, niewielkiej miejscowości zupełnie poza turystycznym szlakiem. Nocleg w Riobamba.

        
  • 10 dzień

    Riobamba / Chimborazo / Baños

    Przejazd do Baños, niezmiennie kojarzonego z gorącymi źródłami i aktywnym wypoczynkiem. Zanim jednak udamy się do Baños zatrzymamy się w Rezerwacie Chimborazo. W Ekwadorze znajduje się ponad 28 wulkanów a Chimborazo jest najwyższym z nich (6268 m n.p.m.), dziś już na szczęście nieaktywnym. Wizycie w rezerwacie (spacer ok. 1,5 godz.) towarzyszyć będą nie tylko piękne widoki, ale przede wszystkim niezwykłe spotkania. Rezerwat stworzony został bowiem nie ze względu na walory krajobrazowe tego miejsca, ale ze względu na ochronę pięknych i niezwykle rzadkich już w Ekwadorze zwierząt – wikuni, które czasem błogo pasą się w okolicach wulkanu. Mamy nadzieję, że tego dnia i nam dane będzie je zobaczyć w naturalnym środowisku. W okolicach wulkanu odwiedzimy też jedną z lokalnych społeczności, gdzie zjemy lunch. Po lunchu kontynuujemy podróż do Baños, do którego dotrzemy popołudniem. Nocleg w Baños.

        
  • 11 dzień

    Baños / Tena 

    Zanim ruszymy do Tena (ok. 3 godz.) wjedziemy na jedno ze wzgórz otaczających miasto, na punkt widokowy Casa del Arbol, skąd przy dobrej pogodzie widać wulkan Tungurahua. Na miejscu znajdziemy też widowiskową „huśtawkę na końcu świata”, z której zdjęcia zawojują nie jedno spotkanie z przyjaciółmi. Wizyta w Baños nie byłaby kompletna bez przejazdu słynną Drogą Wodospadów. W okolicach Baños znajduje się ich kilkadziesiąt a my zobaczymy dziś kilka z nich, w tym ten najsłynniejszy i chyba najbardziej spektakularny, czyli Pailón del Diablo w okolicach miasteczka Rio Verde choć i Manto de La Novia zrobi zapewne nie mniejsze wrażenie. Popołudniem skierujemy się już do Tena, stolicy prowincji Napo, urokliwie położonej wśród wzgórz porośniętych tropikalnym lasem. Zatrzymamy się dziś w miejscu niezwykłym – w jednej z eco lodż położonych w otulinie amazońskiej dżungli, która pozwoli nam zaznać luksusu bliskiego kontaktu z lasem deszczowym. Nocleg w okolicach Tena. 

        
  • 12 dzień

    Tena

    To będzie niezwykły dzień! Położenie naszej eco lodży pozwoli na bardzo bliski kontakt ze światem lokalnej fauny i flory. W zależności od tego, w której eco lodży się zatrzymamy, czekają na nas różne atrakcje i doświadczenia. Będziemy spacerować po dżungli, wypatrywać zwierząt i poznawać z przewodnikiem lokalną florę. Popłyniemy w górę rzeki Arajuno lub sami spróbujemy zbudować tratwę.* Popołudniem postawimy na doświadczenie spotkania z lokalnymi mieszkańcami, reprezentującymi społeczność Kichwa i posłuchamy ludowych opowieści. Pozwolimy, by rzeczy po prostu się działy. Nocleg w okolicach Tena. 

    * Szczegółowy program tego dnia zależy od miejsca zakwaterowania i aktywności organizowanych przez daną eco lodżę.

      
  • 13 dzień

    Tena / Papallacta / Quito

    Ruszamy już do Quito. Ale zanim powrócimy do cywilizacji, zatrzymamy się jeszcze w przemiłym miejscu – gorących źródłach w Papallacta. Papallacta leży u stóp wulkanu Antisana a woda w gorących źródłach osiąga nawet 40 stopni. Będzie to chwila relaksu i okazja do kontemplacji piękna krajobrazu. Po lunchu ruszymy dalej w stronę Quito, ale czekać nas będzie jeszcze jeden przystanek – Guango Lodge, gdzie, jeśli szczęścia dopisze, w ciągu godziny będzie okazja dostrzec aż 14 gatunków kolibrów. Po wszystkich atrakcjach czekać będzie nas już tylko jeden cel. Przez przełęcz o wysokości 4200 m n.p.m. przekroczymy Kordylierę Wschodnią Andów i niezwykle urokliwą drogą pojedziemy prosto do Quito – stolicy Ekwadoru. Nocleg w Quito.

        
  • 14 dzień

    Quito

    Dzisiejszy dzień poświęcimy w całości na miasto i jego okolice. Zagłębimy się w uliczki, kościoły i zaułki wpisanej na listę UNESCO starej części miasta, zwanej przez lokalnych mieszkańców El Centro. Zobaczymy kościół La Compañía de Jesús, inspirowany architekturą rzymskiego Gesú i najbogatszy bodaj w ornamentykę kościół w Quito, przystaniemy też przed kościołem La Compania, by podziwiać jego odmienione przez 12 lat renowacji oblicze, spróbujemy lokalnych specjałów z pobliskich stoisk. Popołudniem udamy się do Mitad del Mundo – upamiętniającego niezwykłe położenie Ekwadoru. Od 1736 r., kiedy to Charles Marie de La Condamine, francuski przyrodnik, matematyk i podróżnik, dokonał pomiarów triangulacyjnych, określających kształt i wymiary Ziemi, wiemy, że tereny na równiku są wypukłe. Miejscowe muzeum Intiñan pozwala doświadczyć wielu ciekawych eksperymentów, które możliwe są tylko w tym miejscu na świecie a także bliżej zapoznać się z kulturą Ekwadoru. Nocleg w Quito.

      
  • 15 dzień

    Quito / Otavalo / jezioro Cuicocha

    Dzisiejszego dnia skierujemy się na północ do Otavalo, niewielkiego miasteczka, słynnego m.in. ze względu na targ, który odbywa się tam regularnie. Otavalo położone jest u stóp wulkanu Imbabura a na samym targu spotkać można przedstawicieli licznych lokalnych mniejszości. Będzie czas na zdjęcia, na zakupy, na próbowanie lokalnych smaków. Tego dnia odwiedzimy też Cotacachi, słynne ze swego rękodzieła i sztuki obróbki skóry. Spod ręki rzemieślników wychodzą piękne paski, kurtki czy torebki. Kolejnym przystankiem będzie postój nad jeziorem Cuicocha, mieszczącym się w kalderze wulkanu o tej samej nazwie. W lokalnym języku jezioro zwie się „tęczowym”, lub w innej wersji „jeziorem kawi domowej”. Będzie czas na spacery oraz na krótką wycieczkę łodzią po jeziorze. Powrót do Quito. Nocleg w Quito.

      
  • 16 dzień

    Quito / wylot do Warszawy

    Do południa czas wolny. Transfer na lotnisko i przelot do Warszawy z przesiadką w jednym z portów lotniczych.

        
  • 17 dzień

    Powrót do Warszawy

    Lądowanie w Warszawie.

     
  • Pobierz program w PDF

Cena obejmuje:

  1. Przelot lotniczy na trasie Warszawa – Guayaquil i Quito-Warszawa z przesiadką w jednym z portów lotniczych (informacje poniżej)
  2. Przeloty wewnętrzne na trasie Guayaquil – Santa Cruz – Guayaquil. Więcej informacji poniżej.
  3. Zakwaterowanie na lądzie w hotelach o standardzie 4* i 3*, w pokojach 2-os.
  4. 5-dniowy rejs statkiem Santa Cruz II w kabinach typu Explorer Cabin (2 os. w kabinie). Więcej informacji poniżej.
  5. Transfery i przejazdy wg programu prywatnym minibusem lub autobusem (w zależności od liczebności grupy).
  6. Opiekę lokalnych przewodników.
  7. Opiekę polskiego pilota na całej trasie wycieczki.
  8. Posiłki (ilość wskazuje cyfra w ikonce przy każdym dniu programu).
  9. Ubezpieczenie KLiA (w tym ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych), NNW i bagażu.
  10. Opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
  11. Opłatę na Turystyczny Fundusz Pomocowy.
  12. Podatek VAT.   

Cena nie obejmuje:

  1. Opłaty za obowiązkowe testy PCR.
  2. Napiwków dla przewodników, kierowców, obsługi statku (150 USD, płatne na miejscu).
  3. Biletów wstępu do parku narodowego wysp Galapagos (120 USD, bilet+transit card).
  4. Napojów do posiłków i dodatkowych posiłków.
  5. Usług tragarzy na lotniskach, w hotelach, na statku.
ZASADY WJAZDU

Od turystów wjeżdżających do Ekwadoru i na wyspy Galapagos wymagane są testy na COVID-19 PCR wykonane na 96 godzin przed wlotem. Najlepiej tak wykonać test, aby jednorazowo posłużył do wjazdu do Ekwadoru i na wyspy Galapagos (wlot drugiego dnia trwania wycieczki).

Na dziś (10.06.2021) test PCR lub antygenowy musi zostać wykonany przed powrotem do Polski, aby uniknąć kwarantanny po powrocie. Osoby zaszczepione na COVID-19 nie muszą poddawać się kwarantannie po powrocie do Polski. 15 dnia wyjazdu zaplanowaliśmy wizytę w centrum laboratoryjnym, aby osoby chcące poddać się testowi miały taką okazję. 

Od obywateli RP nie są wymagane wizy. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski oraz posiadać co najmniej 1 wolną stronę.


PROGRAM
UWAGA: Wizyta na wyspach Galapagos została zaplanowana na początku, aby jeden test PCR posłużył zarówno do wjazdu do Ekwadoru, jak i do wjazdu na wyspy. Kiedy testy PCR nie będą już wymagane wrócimy do kolejności: najpierw zwiedzanie Ekwadoru, potem lot na wyspy Galapagos.

PRZELOT
Planowany przelot:

Warszawa-Amsterdam   06:00 – 08:00
Amsterdam-Guayaquil   10:00 – 17:00
Quito-Amsterdam          16:00 – 13:05+1
Amsterdam-Warszawa   14:30 – 16:25

W pakiet wliczony został bilet lotniczy w cenie 4300 PLN/os. Można również lecieć w klasie biznes (dopłatę każdorazowo sprawdza nasz kasjer).

PRZELOTY WEWNĘTRZNE NA WYSPY GALAPAGOS
Przeloty wewnętrzne realizowane są lokalnymi liniami LATAM lub Avianca. Ceny zmieniają się codziennie, dlatego koszt tych biletów został przyjęty szacunkowo na poziomie 550 USD/os. za 2 przeloty i ujęty w cenie. W przypadku wzrostu cen biuro zastrzega sobie prawo podwyższenia ceny wycieczki.

ZAKWATEROWANIE
Zaplanowaliśmy noclegi w klimatycznych lodżach i hotelach. Są to obiekty o standardzie 3 i 4*. W Ekwadorze nie na urzędu, który certyfikowałby hotele, liczba gwiazdek to subiektywna ocena samego hotelu. Są to sprawdzone i cenione przez naszych klientów miejsca.

Przykładowe planowane hotele:
 
Guayaquil
Hotel Unipark, https://www.uniparkhotel.com
Cuenca
Hotel Carvallo, https://hotelcarvallo.com.ec
Riobamba
Hosteria Andaluza, https://www.hosteriaandaluza.com
Banos
Tena
Itamandi Lodge, http://itamandi.com
lub Casa del Suizo, https://www.casadelsuizo.com/
 
 
REJS

Luksusowy jacht ekspedycyjny Santa Cruz II zbudowany został w 2002 r. a przebudowany w 2015 r. Liczy 5 pokładów, na których znajdują się kabiny w liczbie 50 (do 90 gości), sala fitness, kilka tarasów widokowych, bar, restauracja, grill pod gołym niebem, jacuzzi, sale do wypoczynku, gabinet lekarski, biblioteka i sklepik z pamiątkami.   

Kabiny Explorer mają powierzchnię 15m2, dwa oddzielne łóżka, prywatną łazienkę z kabiną prysznicową i przyborami toaletowymi, niewielki stolik z krzesłem.

Statek posiada również 2 kabiny Explorer Family o powierzchni 17,8m2 przeznaczone dla maks. trojga gości oraz 2 kabiny Voyager o powierzchni 11,8m2 dla jednej osoby. Na statku znajdują się również 3 apartamenty Darwin Suite,  zlokalizowane czwartym pokładzie. Mają powierzchnię 30m2. Goście zakwaterowani w tych apartamentach otrzymują także pamiątkową książkę i serwis fotograficzny.

Załogę stanowi 50 osób w tym oficer medyczny i aż 8 przewodników.

Jacht oferuje internet satelitarny, klimatyzację, sprzęt do snorkelingu, pianki do nurkowania, łodzie ze szklanym dnem, kajaki morskie.

Informacje dotyczące samego statku znaleźć można tu:

https://www.cruises.ec/santacruzii/#western statek

 

Standardowe ubezpieczenie CT Poland w podróży w zakresie kosztów leczenia wynosi 100 000 EUR

W przypadku chęci podniesienia sumy ubezpieczenia do 300 000 EUR prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta:

info@ctpoland.com.pl, tel. 22 6545133

Biuro Podróży CT Poland gwarantuje swoim klientom stałość cen po zawarciu umowy uczestnictwa. Podane ceny uwzględniają wszystkie koszty związane z udziałem w wycieczkach CT Poland

Ekwador i 5-dniowy rejs po wyspach Galapagos

Indywidualne dopasowanie terminu i ceny