Najważniejsze zabytki Chin oraz rejs po majestatycznej rzece Jangcy połączone z krótkim pobytem w Tybecie. Wycieczka dla osób pragnących połączyć intensywne zwiedzanie Państwa Środka z krótkim poznaniem tajemnicy Dachu Świata.

Dla kogo: trasa dla każdego, kto chciałby poznać najważniejsze miejsca Chin północnych, przemieszczając się szybko i sprawnie wygodnymi środkami trasportu - samolotami, pociągami nocnymi, pociągami szybkimi, spędzić miłe wieczory oglądając lokalne przedstawienia: operę pekińską, występ akrobatów, a także złożyć krótką wizytę w świętym mieście Tybetańczyków - Lhasie.

Intensywność: trasa bez ograniczeń wiekowych. Króka obecność w Tybecie może być wyzwaniem dla osób chorujących na choroby związane z sercem czy płucami. W takich przypadkach prosimy o konsultację z lekarzem.

 

ATUTY TEJ WYCIECZKI:

 

 • Bardzo bogaty program zwiedzania, dzień wypełniony atrakcjami.
 • Wieczorne i poranne atrakcje w cenie: opera pekińska, lekcja taijiquan, występ akrobatów szanghajskich.
 • Zakwaterowanie w sprawdzonych hotelach 4* w Chinach oraz 4 noce na komfortowym kilkupokładowym statku o standardzie 4* hotelu.
 • Ubezpieczenie kosztów leczenia obejmuje ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych.
 • Urozmaicona kuchnia: kuchnia szanghajska, kaczka po pekińsku, bankiet pierożkowy.
 • Bilety wstępu w cenie wycieczki.
 • 1 dzień

  WYLOT Z WARSZAWY

  Spotkanie z pilotem i grupą na lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot do Pekinu z przesiadką.

 • 2 dzień

  PEKIN

  Przylot do Pekinu. Przejazd na plac Bramy Niebiańskiego Spokoju (Tian'anmen), jeden z największych publicznych placów na świecie, na którym znajduje się również Mauzoleum Mao Zedonga i Pomnik Bohaterów Ludowych. Zwiedzanie Świątyni Nieba   – najpiękniejszej pekińskiej świątyni. Spacer po ulicy Qianmen, łączącej Zakazane Miasto ze Świątynią Nieba. W dawnych czasach cesarz podążał nią dwa razy w roku, by pokłonić się Niebu. Nocleg w Pekinie.

 • 3 dzień

  PEKIN / WIELKI MUR

  Wycieczka poza miasto, aby oglądać słynny Wielki Mur . Odwiedzimy jeden z mniej zatłoczonych a równocześnie jeden z najlepiej zachowanych odcinków, aby nie tylko zobaczyć mur z daleka, ale również samemu na niego wejść. Wizyta w warsztacie ceramicznym, gdzie tradycyjną wciąż metodą wykonywane są misternie dekorowane przedmioty ceramiki cloissone, zwane „błękitem z Jintai”. Wieczorem kolacja z degustacją kaczki po pekińsku. Kaczka po pekińsku będzie jednym z wielu dań. Nocleg w Pekinie.

 • 4 dzień

  PEKIN

  O poranku lekcja taijiquan (tai chi) – tradycyjnej gimnastyki chińskiej w jednym z parków. Zwiedzanie Pałacu Cesarskiego , znanego jako Zakazane Miasto. Podczas zwiedzania przejdziemy przez oficjalną, ceremonialną część pałacu m.in. Pawilon Najwyższej Harmonii, ale również mniej oficjalną, aby zobaczyć jak mieszkały cesarzowe i cesarski dwór. Spacer po Wzgórzu Węglowym, skąd rozpościera się widok na Zakazane Miasto i centrum Pekinu. Spacer po dzielnicy Houhai, pełnej klimatycznych barów, restauracji, a równocześnie okolicy hutongów – najstarszej części Pekinu. To okazja, aby przyjrzeć się bliżej życiu zwykłych mieszkańców Pekinu. Spektakl opery pekińskiej, połączenia sztuki mimicznej, śpiewu, tańca i akrobacji. Nocleg w Pekinie.

   
 • 5 dzień

  Pekin

  Przejazd obok obiektów olimpijskich z 2008 roku. Zobaczymy (z zewnątrz) imponującą Kostkę Wodną i majestatyczne Ptasie Gniazdo. Zwiedzanie Pałacu Letniego   – jednego z największych cesarskich zespołów pałacowo-ogrodowych w Chinach. Podczas spaceru po terenie pałacu zobaczymy Pawilon Życzliwości i DługowiecznościPawilon Nefrytowych Fal, przejdziemy Długą Galerią, która kryje prawie 14000 unikalnych malowideł, do podnóża Wzgórza Długowieczności, skąd roztacza się piękny widok na Jezioro KunmingMost Siedemnastu Łuków i nieodległe Pachnące Wzgórza. Zwiedzanie pałacu będzie również okazją, aby poznać losy cesarzowej Cixi, najpotężniejszej kobiety rządzącej Chinami. Wizyta w centrum hodowli pereł, gdzie poznamy sposób hodowli i różnorodność tych klejnotów. Wyjazd nocnym pociągiem do Xi’an (miejsca sypialne, czas przejazdu ok. 10 godzin).

   

    
 • 6 dzień

  Xi’an / Armia Terakotowa

  Przyjazd do Xi’an – stolicy trzynastu chińskich dynastii, miasta o historii 2200 lat. Wizyta w muzeum Armii Terakotowej , pochodzącej z III w. p.n.e. Poznamy historię Qin Shihuangdi i największej archeologicznej tajemnicy Chin – Mauzoleum Pierwszego Cesarza oraz zwiedzimy zakład, gdzie wykonuje się kopie żołnierzy armii terakotowej. Wizyta w dzielnicy muzułmańskiej i w pochodzącym z XIV w. Wielkim Meczecie – miejscach przenikania się kultury islamu i tradycji chińskiej. Uroczysta kolacja: bankiet pierożkowy – degustacja kilkunastu rodzajów pierogów chińskich. Nocleg w Xi’an.

   

 • 7 dzień

  Xi'an / Lhasa

  Przelot do Lhasy – stolicy Tybetu – miasta położonego na wysokości 3685 m n.p.m. Popołudnie przeznaczymy na odpoczynek i aklimatyzację do warunków wysokogórskich. Dla chętnych spacer, aby podziwiać oświetlony wieczorem pałac Potala. Nocleg w Lhasie.

   

       
 • 8 dzień

  Lhasa

  Zwiedzanie pałacu Potala  – perły architektury Dachu Świata, 13-piętrowej budowli, dawnego zimowego pałacu dalajlamów. Pałac Potala, podzielony na Pałac Czerwony oraz Pałac Biały, składa się z tysięcy pomieszczeń, w których znajdują się m.in. stupy dalajlamów, święte posągi, kolekcje sutr i relikwii. Zwiedzanie świątyni Jokhang , jednego z najświętszych miejsc buddyzmu oraz spacer po ulicy Barkhor, będącej trasą pielgrzymek wokół świątyni. Nocleg w Lhasie.

   

      
 • 9 dzień

  Lhasa / jezioro Yamdrok

  Wizyta w klasztorze Drepung, niegdyś największym klasztorze na świecie, siedzibie dalajlamów do XVII w. oraz w parku Norbulingka (Parku Klejnotów) , byłej letniej rezydencji dalajlamów. Krajobrazowa wycieczka poza Lhasę. Wizyta nad położonym na wysokości 4500 m n.p.m., otoczonym górskimi szczytami jeziorem Yamdrok. Jezioro o kształcie skorpiona jest jednym z czterech świętych jezior Tybetu. Powrót do Lhasy. Nocleg w Lhasie.

        
 • 10 dzień

  Lhasa / Chongqing

  Przelot do Chongqing – największego spośród czterech miast posiadających status miast wydzielonych, zamieszkanego przez ponad 30 mln mieszkańców. Jeśli czas pozwoli zwiedzanie znajdujących się w pobliżu Chongqing grot Dazu , które stanowią jeden z trzech najsłynniejszych chińskich zespołów jaskiń. Wyrzeźbione w nich ponad 50 tys. postaci stanowi wspaniały przykład sztuki buddyjskiej z czasów dynastii Tang i Song (VII – XII w.). Wieczorem zaokrętowanie na statek. Nocleg na statku.

   

          
 • 11 dzień

  rejs po Jangcy

  Rozpoczęcie rejsu rzeką Jangcy, która przez wieki jako jedyna drogą łączyła Syczuan ze wschodnimi Chinami. Zależnie od decyzji kapitana statku zwiedzanie starożytnej pagody Shibaozhai z wznoszącym się na klifie Pałacem Orchidei lub postój w Fengdu i zwiedzanie tzw. Miasta Duchów, w którym umieszczono figury przedstawiające demony i władców świata podziemnego. Czas wolny na statku można poświęcić na spokojną kontemplację krajobrazu, lekturę lub korzystanie z oferowanych atrakcji (ćwiczenia, seanse filmowe). Nocleg na statku.

        
 • 12 dzień

  rejs po Jangcy

  Kontynuacja rejsu, by w ciągu dnia podziwiać Trzy Przełomy Jangcy (Przełom Qutang, Przełom Wu i Przełom Xiling), które od tysiącleci stanowią źródło inspiracji dla chińskich artystów. Jeśli stan wody pozwoli przesiądziemy się na mniejsze łodzie, aby popłynąć przez tzw. Małe Trzy Przełomy na rzece Daning, dopływie Jangcy lub odbędziemy spływ innym z dopływów rzeki – strumieniem Shennong. Po południu dopłyniemy już do Wielkiej Tamy Trzech Przełomów, jednego z największych projektów hydrologicznych na świecie, którą obejrzymy z zewnątrz lub przepływając przez skomplikowany system śluz (niekiedy łodzie zatrzymują się przed tamą). Nocleg na statku.

   

        
 • 13 dzień

  Maoping / Yichang / Szanghaj

  Rejs zakończymy w Maoping, skąd pojedziemy w okolice Wielkiej Tamy, którą obejrzymy z zewnątrz. Przejazd do Yichang i dalszy przejazd szybkim pociągiem do Szanghaju (ok. 8 godz.), najbardziej kosmopolitycznego i fascynującego miasta Chin. Nocleg w Szanghaju.

   

          
 • 14 dzień

  Szanghaj / Zhujiajiao

  Przejazd do położonej na wodzie, liczącej 900 lat historii i przepojonej klimatem dawnych Chin miejscowości Zhujiajiao. Zwiedzanie miasteczka oraz rejs łódką po kanałach. Powrót do Szanghaju. Wizyta w ogrodzie Yu i pobliskim miasteczku handlowym Yuyuan, zwanym starym miastem. Czas wolny na zanurzenie się w setki stoisk m.in. ze znanym chińskim przysmakiem chou doufu („śmierdzące tofu”), zakupy herbaty, biżuterii czy pamiątek z okresu Wielkiego Marszu. Spacer po bulwarze nad rzeką Huangpu – słynnym Bundzie oraz po kolorowej i pełnej życia ulicy Nankińskiej. Wieczorem występ akrobatów chińskich, którzy pokazywanymi przez siebie sztuczkami zdają się zaprzeczać prawom grawitacji. Nocleg w Szanghaju.

        
 • 15 dzień

  Szanghaj

  Wizyta w nowoczesnej dzielnicy Pudong, która stała się wizytówką miasta i dowodem potęgi ekonomicznej Chin. Aby podziwiać panoramę Szanghaju wjedziemy windą na taras widokowy wieży telewizyjnej „Perła Orientu” lub majestatycznego budynku Jinmao. Spacer po głównym placu Szanghaju – placu Ludowym oraz zwiedzanie Muzeum Szanghajskiego, posiadającego jedną z najlepszych kolekcji sztuki w Chinach. Wizyta w Xintiandi – dawnej koncesji francuskiej, obecnie dzielnicy kawiarni i pubów, miejscu powstania Komunistycznej Partii Chin. Jeśli czas pozwoli zajrzymy również do jednego z miejscowych sklepów z jedwabiem, aby poznać tajemnicę tego niegdyś najlepszego towaru eksportowego Państwa Środka. Nocleg w Szanghaju.

   
 • 16 dzień

  Wylot z Chin

  Przelot do Warszawy z przesiadką.

    

PUBLIKACJA I KOPIOWANIE PROGRAMÓW WYCIECZEK, TREŚCI INFORMACJI PRAKTYCZNYCH ZAMIESZCZONYCH NA STRONIE WWW.CTPOLAND.COM.PL W CAŁOŚCI LUB W CZĘŚCI, BEZ WYRAŹNEJ, PISEMNEJ ZGODY BIURA JEST ZABRONIONE.

Cena obejmuje:

 1. Przelot na trasie Warszawa - Pekin i Szanghaj - Warszawa przez jeden z portów lotniczych oraz przeloty na trasach Xi’an - Lhasa - Chongqing.
 2. Przejazdy wg programu pociągami (miejsca siedzące na trasie Yichang - Szanghaj, miejsca sypialne na trasie Pekin - Xi’an), autokarami lub mikrobusami.
 3. Rejs statkiem po rzece Jangcy 1.
 4. Zakwaterowanie w hotelach **** (w Lhasie ***) w pokojach 2-os. z łazienką i klimatyzacją (2 osoby w pokoju).
 5. Bilety wstępu do obiektów wymienionych w programie.
 6. Opiekę polskiego pilota na całej trasie wycieczki i lokalnych przewodników czasie zwiedzania.
 7. Posiłki (ilość wskazuje cyfra w ikonce przy każdym dniu programu) wraz z jedną szklanką napoju (lokalne piwo, cola) do lunchu / kolacji.
 8. Ubezpieczenie KLiA (w tym ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych), NNW i bagażu.
 9. Pozwolenie na wjazd do Tybetu (wydawana na podstawie uzyskanej wizy do Chin).
 10. Opłaty lotniskowe oraz opłaty za wystawienie biletów.
 11. Opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
 12. Opłatę na Turystyczny Fundusz Pomocowy.
 13. Podatek VAT.

 

1 Rejs po rzece Jangcy odbywa się statkiem o standardzie ****. Kabiny dwuosobowe z łazienką. Zależnie od decyzji kapitana statku, program zwiedzania podczas rejsu po rzece Jangcy może ulec zmianie.

 

 Cena nie obejmuje:

 1. Wizy chińskiej dla posiadaczy paszportu RP (445 PLN, wiza uzyskiwana jest w Polsce).
 2. Dodatkowych napojów do posiłków i dodatkowych posiłków.
 3. Napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców (85 USD płatne w Chinach).
 4. Opłaty serwisowej na statku (15 USD).
 5. Udziału w wycieczkach i zajęciach fakultatywnych nie objętych programem zwiedzania.
 6. Ewentualnych opłat za fotografowanie i filmowanie.
 7. Usług tragarzy na dworcach kolejowych, lotniskach oraz w hotelach.

 

Wymagania dot. paszportu:

W celu uzyskania wizy chińskiej paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski oraz posiadać co najmniej 3 strony obok siebie wolne.

 

Podczas pobytu w Tybecie możliwe jest wystąpienie choroby wysokościowej. Przed podjęciem decyzji o wyjeździe prosimy o konsultację z lekarzem.

 

Osoby powyżej 75 lat muszą mieć wystawione zaświadczenie lekarskie, że nie ma przeciwskazań do podróży do Tybetu. Zaświadczenie po angielsku.

 

Standardowe ubezpieczenie CT Poland w podróży w zakresie kosztów leczenia wynosi 100 000 EUR

Podniesienie sumy ubezpieczenia kosztów leczenia do:
 • 150 000 EUR - dopłata około 36 PLN/os.
 • 300 000 EUR - dopłata około 60 PLN/os.

W przypadku chęci podniesienia sumy ubezpieczenia powyżej 300 000 EUR prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta:

info@ctpoland.com.pl, tel. 22 6545133

Biuro Podróży CT Poland gwarantuje swoim klientom stałość cen po zawarciu umowy uczestnictwa. Podane ceny uwzględniają wszystkie koszty związane z udziałem w wycieczkach CT Poland

wszystkie zamieszczone opinie pochodzą z ankiet lub e-maili od naszych Klientów

Pani Ewa, Zielonki, październik 2017

Wyjazd zorganizowany doskonale. Wszystko przebiegało bez zarzutów. Pilotka Kinga- cudowna ciepła z ogromną wiedzą!

 

Pan Bogdan, Bytom, październik 2017

Pierwszy raz miałem przyjemność spotkać przewodnika o tak wysokich umiejętnościach lingwistycznych i wiedzy o kulturze i historii odwiedzanych miejscach.

 

pani hanna, sochaczew, październik 2015

Orgabuzacja wyjazdu na wysokim poziomie. Wrażeń i atrakcji bardzo duzo, czas wypełniony maksymalnie. Opiekun grupy miły, uprzejmy i kompetentny, zawsze służący pomocą. Jestem pełni usatysfakcjonowana tą wycieczką.

 

pan krzysztof, warszawa, PAŹDZIERNIK 2015

Program, opieka pilota wszystko bardzo dobre. Pan Piotr Nosek jest super - robił znacznie więcej niż musiał. Głownym brakiem, niezależnym od CT Pland są wewnętrzne przeloty, mocno opóźnione.

 

pani jadwiga, warszawa, PAŹDZIERNIK 2015

Pan Piotr Nosek opiekował się grupą perfekcyjnie. Bardzo dbał o bezpieczeństwo, komfort grupy. Hotele, restauracje, przeloty na trasie bardzo dobre.

 

pani elżbieta, wrocław, PAŹDZIERNIK 2015

Impreza była bardzo udana i ogólne wrażenie, jest bardzo dobre. Jedyne zastrzeżenia dotyczące tego, że biuro nie uprzedziło nas o konieczności zapłacenia napiwków załodze statku w rejsie po Jangcy, przydałby się również bezprzewodowy system naglasniający (tour guide).

 

Pan Zbigniew, Ruda Śląska, wrzesień 2014

Jestem zadowolony z wycieczki.

 

Pan Krzysztof, Warszawa, wrzesień 2014

Było bardzo sympatycznie. Po stronie polskiej wszystko było OK. Po stronie
chińskiej kilka drobnych potknięć, ale do przełknięcia. Ogólnie – wrażenia znakomite, bogaty program, wiele ciekawostek i sympatyczna atmosfera stworzona przez pilota.

 

Pani Urszyula, Bielsko-Biała, kwiecień 2014

Bardzo napięty program, trochę mało czasu wolnego. Dobra organizacja
imprezy i dobry kontakt polota polskiego - Rafała Glonka z przewodnikami lokalnymi. Przewodnik starał się zdobywać informację dotyczące życia, zwyczajów ludzi. Pomocny w problemach zdrowotnych, tryskający humorem o wysokiej kulturze osobistej i posiadający ogromną wiedzę. Dobrze zorganizowane przeloty samolotami, pociągami i autokarami.

 

Pan Jacek, Łódź, lipiec 2013

Jestem zbudowany sprawną organizacją, terminowością i punktualnością na wszystkich etapach ze strony organizatora. Zobaczyliśmy bardzo wiele, poznaliśmy specyfikę kraju, uzyskaliśmy odpowiedzi na wszystkie pytania. Czuliśmy się bezpiecznie i pomimo bogatego programu nie zmęczyliśmy się zbytnio. Wielokrotnie byliśmy pozytywnie zaskoczeni inicjatywami Pani Magdy Gryki. Pani Magda wykazała się pełnym profesjonalizmem. Była bardzo pomocna w każdej sytuacji i dbała o dobrą atmosferę. Tak trzymać !

 

Pani Barbara, Gdańsk, kwiecień 2011

Wycieczka spełniła moje oczekiwania, intensywna, moc wrażeń. Hotele o
wysokim standardzie, wyżywienie różnorodne, dobre. Miejscowi przewodnicy
bardzo dobrze przygotowani, pilot wycieczki- Iza Daszkiewicz z bardzo dużą wiedzą, z wysoką kulturą osobistą przekazała nam dużo wiedzy na tematy związane z historią i życiem obecnym w Chinach. Była bardzo opiekuńcza, dowcipna, każdego otoczyła indywidualnie opieką, pomocna w każdej sytuacji. Chętnie wybiorę się na inną wycieczkę z CT Poland.

 

Państwo Anna i Antoni, Gdańsk, kwiecień 2011

Jesteśmy bardzo zadowoleni, wracamy pełni wrażeń, cieszymy się że wybraliśmy opcję z Tybetem i Jangcy. Organizacja wycieczki wspaniała, a Pani Pilotka Krystyna Brząkała to doskonała, ciepła i opiekuńcza osoba do tego skarbnica wiedzy i „poliglotka”. Mała grupa wycieczkowa – to duży atut ! Było ciekawie, wesoło i tyle wspaniałych wokół cudów natury i architektury. Bardzo udana wycieczka – polecamy innym !

 

Pani Urszula, Wrocław, kwiecień 2011

Świetnie zorganizowana impreza. Małe grupy, przyjazna – rodzinna atmosfera. Bardzo bogaty program wycieczki ukazujące historię Chin oraz Chiny nowoczesne. Bardzo dobrze dobrane biura lokalne, wszystko odbywało się punktualnie i precyzyjnie. Pilotka Krysia Brząkała - urocza, pełna wdzięku, wiedzy, znajomości języków osoba. Swoją osobowością, świetnie integrowała grupę, która i tak się szybko zgrała.

 

Pani Elżbieta, Żory, kwiecień 2011

Program został starannie przygotowany, odwiedzane miejsca były w pełni atrakcyjne. Pilotka Krystyna Brząkała , zajmująca się grupą wykazała się dużą wiedzą, posiadała zdolności organizacyjne, wpływające na zintegrowanie grupy. Pilot interesował się stanem zdrowia uczestników, służyła radą. Wykazała duże doświadczenie zawodowe dzięki czemu czułam się bezpiecznie. Zasługuje na pochwałę.

 

Pan Mariusz, Głogów, sierpień 2011

Wycieczka jak dobra tabletka – wszystko było super.

 

Pan Jacek, Warszawa, sierpień 2011

Jestem bardzo zadowolony z formy prowadzenia wycieczki. Dowiedziałem się wielu interesujących rzeczy i miałam okazję zobaczyć wiele niezwykłych miejsc. Dodatkowo atmosfera panująca w czasie wycieczki była przyjazna. Pilot Piotr Nosek udzielał odpowiedzi na wszystkie pytania i zawsze służył pomocą.

 

Pani Elżbieta, Lublin, sierpień 2011

Organizacja wycieczki była bardzo dobra, sprawna, bez zakłóceń. Jestem zadowolona z udziału w tej imprezie, chociaż dla mnie program był zbyt obszerny i przy wysokich temperaturach zewnętrznych często byłam mocno zmęczona. Ale za to odwiedziłam wiele wspaniałych miejsc, do których być może w innych warunkach nie dotarła bym w ogóle. Pilot Piotr Nosek wycieczki był profesjonalny, posiadał bogate informacje na temat odwiedzanych miejsc i ogólnie chin, uzupełniał je różnymi anegdotami i ciekawymi opowiadaniami.

 

Pani Maria, Wiry, wrzesień 2011

Brawo! Wycieczka świetnie przygotowana pod względem programowym jak i organizacyjnym. Przewodnicy sympatyczni i dobrze przygotowani (język angielski i wiedza). Bardzo ładny rejs po rzece Jangcy, ale w nocy przydały by się koce, gdyż było zimno. Najbardziej podobał mi się Tybet, gdzie zachowała się kultura zachowana w strojach, religii, architekturze. Przejazd na wysokość przełęczy i jeziora (4800-4400) dostarczyło niezapomnianych wrażeń. Piękny Szanghaj! Ciekawe wizyty w rezerwacie pand, produkcji pereł, wytwórni żołnierzy Armii Terakotowej i innych. Jestem bardzo zadowolona z wycieczki – bardzo dziękuję.

ANKIETA ANONIMOWA, KWIECIEń 2012

Jesteśmy bardzo zadowoleni! Egzotyczny, daleki kraj. Mnóstwo Wrażeń! Wspaniała organizacja! Gdy tylko wyjeżdżaliśmy czekał już na nas pilot Sabina - Kotlarz. Czuliśmy się jak b. zadbane przedszkolaki! – Najedzeni, napojeni i wożeni od atrakcji do atrakcji! :)

 

ANKIETA ANONIMOWA, KWIECIEŃ 2012

Profesjonalnie przygotowana wycieczka ze świetną synchronizacją elementów.
Pilot Pani Sabina – wysoka kultura osobista, uśmiech, życzliwość. W znacznym stopniu odegrała udział w wysokiej ocenie ukończonej wycieczki.

ANKIETA ANONIMOWA, KWIECIEŃ 2012

Jesteśmy bardzo zadowoleni. Egzotyczny, daleki kraj. Mnóstwo wrażeń. Wspaniała organizacja. Gdy tylko przyjeżdżaliśmy czekał już na nas przewodnik. Czuliśmy się jak bardzo zadbane przedszkolaki. Najedzeni, napojeni i wożeni od atrakcji do atrakcji.

ANKIETA ANONIMOWA, KWIECIEŃ 2012

Profesjonalnie przygotowana wycieczka, ze świetną synchronizacją elementów. Pilot ( Pani Sabina) - wysoka kultura osobista, uśmiech, życzliwość, w znacznynym stopniu odegrała udział w wysokiej ocenie ukończonej wycieczki.

twoja opinia może być następna :)

Chiny z rejsem po Jangcy i Tybet 16 dni to doskonała propozycja dla osób chcących połączyć aktywne zwiedzanie najpiękniejszych zakątków Państwa Środka, skarbów stolicy Dachu Świata i bezdroży tybetańskich z kilkudniowym wypoczynkiem podczas rejsu rzeką Jangcy. Podczas 16 dni zobaczą Państwo zarówno najważniejsze miejsca, które odegrały kluczową rolę w historii Chin, nowoczesne miasta jak i piękne krajobrazy środkowej części Państwa Środka. Uczestnictwo w tej trasie to gwarancja bogatego programu zwiedzania, komfortowego zakwaterowania i wysokiego standardu podróży. Na mapie zaznaczono przebieg trasy.

Przeloty odbywają się samolotami rejsowymi z międzylądowaniem w jednym z portów lotniczych. Dokładne informacje o godzinach przelotów i zbiórce otrzymają Państwo na ok. dwa tygodnie przed wycieczką w liście, który wysyłamy e-mailem (jeśli podali go Państwo na umowie) lub pocztą. Podczas niektórych krótkich lotów, linie lotnicze nie zapewniają posiłku oraz napojów. Wówczas istnieje możliwość kupienia kanapki na pokładzie za ok. 5 EUR/szt. Podczas długich rejsów do i z Azji serwowane będą dwa posiłki, w tym co najmniej jeden ciepły oraz zimne i ciepłe napoje.

Wybór miejsca w samolocie możliwy jest tylko podczas odprawy na lotnisku.

Podczas spotkania na lotnisku pilot przekaże Państwu dokumenty podróży: paszport (jeśli nie odebrali go Państwo wcześniej z biura), wydruk biletu elektronicznego na przelot międzynarodowy oraz polisę ubezpieczeniową. Pilot wręczy Państwu również zawieszki na bagaże. Dokumenty te zostaną wydane po okazaniu dowodu osobistego lub kopii umowy z naszym biurem. Bilety na wszystkie przeloty wewnętrzne w Chinach będzie miał ze sobą lokalny przewodnik.

UWAGA: Po odprawie prosimy nie wyrzucać wydruku biletu elektronicznego. Może okazać się on niezbędny podczas powrotnego lotu do Polski.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu linia lotnicza zapewnia przelot w późniejszym terminie, a jeśli to konieczne także nocleg i wyżywienie.

Bagaż główny: Waga bagażu nadanego przez 1 osobę w trakcie odprawy biletowo-bagażowej nie powinna przekraczać 20 kg lub 30 kg (w zależności od linii lotniczej). Dla dwóch lub więcej osób posiadających jedną sztukę wspólnego bagażu, waga bagażu nie może przekroczyć również 20 kg lub 30 kg. Informacje o przewoźniku oraz o limicie bagażowym znajdą Państwo w liście, który prześlemy na ok. trzy tygodnie przed wylotem.

Podczas przelotów wewnątrz Chin ciężar nadanego bagażu nie może przekroczyć 20 kg/os. Każda linia lotnicza ma własny taryfikator opłat za nadbagaż (np. KLM, Finnair ok. 80 EUR za kolejny bagaż o wadze do 23 kg, w Chinach ok. 10 RMB za każdy dodatkowy kilogram nadawanego bagażu).

UWAGA: Prosimy pamiętać o podpisaniu bagażu i zapięciu na szyfr lub kłódkę.

Nasze firmowe zawieszki otrzymają Państwo z rąk pilota na lotnisku.

Bagaż podręczny: 1 sztuka, nieprzekraczająca wymiarami sześcianu o wymiarach 55cm / 40cm / 20cm i nie cięższą niż 5-7 kg (zależnie od linii lotniczych); a także płaszcz, parasol, niewielkich rozmiarów torebkę i niewielką ilość materiałów do czytania na pokładzie samolotu. Wszystkich pasażerów obowiązują przepisy dot. przewozu bagażu, np. zakaz przewozu przedmiotów niebezpiecznych oraz przepisy celne i graniczne.

Z uwagi na charakter wycieczki najwygodniejszym bagażem będzie walizka na kółkach o niewielkich rozmiarach.

Podczas pakowania przydatne okażą się duże plastikowe torby. Może się zdarzyć, że w trakcie podróży część ubrań zamoknie od deszczu czy wilgoci w powietrzu. W wilgotnym klimacie ubrania schną wiele dni i przełożenie ich do oddzielnych plastikowych toreb pozwoli oddzielić je od reszty suchych ubrań.

Zdarza się, że podczas lotu kosmetyki tracą szczelność i rozlewają się w bagażu. Dobrze jest je również zapakować w oddzielne plastikowe woreczki.

Jeśli podróżujemy z drugą osobą, mając do dyspozycji dwie walizki, dobrze jest spakować część rzeczy każdej z osób do jednej, pozostałe do drugiej. W przypadku zagubienia jednego bagażu przez linie lotnicze, co zdarza się bardzo rzadko, pozwoli to komfortowo doczekać momentu dostarczenia przez linię zagubionego bagażu.

Podczas pobytu w hotelu, na lotnisku, na dworcu czy podczas przeprawy promowej usługi bagażowe nie są objęte ceną wycieczki, w niektórych miejscach nie są one w ogóle dostępne. Prosimy wziąć to pod uwagę przygotowując bagaż.

W bagażu głównym nie wolno przewozić power banków.

Te o dopuszczalnej pojemności należy przewozić w bagażu podręcznym.

Bagaż podręczny nie powinien być zbyt duży i ciężki. Warto trzymać dokumenty lub pieniądze w oddzielnych saszetkach, dodatkowo w plastikowych torbach, co ochroni jest przed kurzem czy wilgocią. Tyczy się to głównie paszportu, biletów lotniczych czy pieniędzy. 

Ze względu na przelot samolotem (zarówno podczas przelotów międzynarodowych, jak i wewnątrz Chin) w bagażu podręcznym nie wolno przewozić przedmiotów zaliczanych do niebezpiecznych (nożyki, pilniczki oraz płyny, żele i aerozole itp.). Nie wolno przewozić także baterii, w tym power banków, których pojemność wynosi więcej niż 10 000 mAh lub nie mają informacji o pojemości. Zgodnie z przepisami płyny przewożone w bagażu podręcznym muszą znajdować się w pojemnikach, z których żaden nie może przekraczać 100 ml - muszą być one zapakowane w jedną przezroczystą plastikową zamykaną torbę o pojemności nie przekraczającej jednego litra (np. torebka dwuścienna w wymiarach 22 cm x 15cm, z plastikowym suwakiem). Perfumy i alkohol zakupione w sklepach wolnocłowych można wnosić na pokład samolotów, jednak muszą być one zapakowane w specjalnie zapieczętowane przez personel sklepu torby.

PŁYNY O POJEMNOŚCI POWYŻEJ 100 ML, ZAKUPIONE POZA UE, NIE MOGĄ BYĆ WWOŻONE DO UE W BAGAŻU PODRĘCZNYM (oznacza to, że jeśli powrót do kraju odbywa się przez port UE, nie można dokonać zakupu takich płynów na lotnisku w Azji).

Definicja substancji płynnych, których w dużych ilosciach nie wolno przewozić w bagażu podręcznym obejmuje: wodę i inne napoje, zupy, syropy, perfumy, żele (np. do włosów), pasty (w tym pasty do zębów); kosmetyki w płynnej formie (błyszczyk, podkład, tusz do rzęs), kremy, odżywki i oliwki, spraye, substancje płynne pod ciśnieniem (np. żele do golenia, dezodoranty) oraz inne substancje o podobnej konsystencji.

 

W bagażu podręcznym przyda się długopis, gdyż podczas podróży wypełnia się liczne formularze wjazdowe, wyjazdowe, deklaracje celne itd.

 • ubrania: powinny być dostosowane do trasy i terminu (proszę sprawdzić tabelę klimatyczną); lekkie, oddychające, wygodne ubrania, sweter lub inne ciepłe okrycie może się przydać podczas pobytu w klimatyzowanych pomieszczeniach, np. w pociągu, w hotelach czy restauracjach,
 • wygodne obuwie, np. sportowe,
 • leki zażywane regularnie (leki zażywane codziennie lub co kilka dni należy ZAWSZE wkładać do bagażu podręcznego),
 • małą torbę lub plecak (aby zapakować rzeczy potrzebne podczas zwiedzania).
 • okrycie głowy dla ochrony przed słońcem, strój przeciwdeszczowy,
 • okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem, balsam nawilżający,
 • ulubiony gatunek kawy (w Chinach dostępna jest głównie kawa rozpuszczalna bez cukru),
 • przejściówkę do gniazdka elektrycznego,
 • karty pamięci do aparatu fotograficznego lub zapasowe filmy, baterie (Uwaga, baterie w tym power banki, których pojemność wynosi więcej niż 10 000 mAh lub nie mają informacji o pojemności nie mogą być zabierana na pokład samolotu),
 • mały ręczniczek lub wilgotne chusteczki, których można użyć np. podczas podróży pociągiem (w pociągu nie ma możliwości skorzystania z prysznica, ale są umywalnie),
 • kubek (w pociągu wrzątek dostępny jest 24h/dobę, można więc zaparzyć sobie swoją kawę lub herbatę)
 • preparat przeciwko komarom.
 • stroju wieczorowego na przedstawienie Opery Pekińskiej - strój turystyczny w zupełności wystarcza,
 • dużych ręczników kąpielowych – są dostępne w każdym pokoju,
 • grzałek elektrycznych do gotowania wody – pokoje hotelowe wyposażone są w czajniki elektryczne.
 • Hotele, z których korzystamy w Chinach to obiekty o standardzie 4*. Pokoje hotelowe wyposażone są w łazienkę, klimatyzację, telewizor oraz telefon. W pokojach znajdują się również zestawy do herbaty: filiżanki, chińska herbata w torebkach oraz czajnik elektryczny. W niektórych hotelach znajdą Państwo również sejf. Łazienki wyposażone są w ręczniki kąpielowe, mydło, szampon, pastę do zębów (wszystkie w niewielkich opakowaniach), szczoteczki do zębów, jednorazowe klapki, papier toaletowy. W niektórych hotelach jest także suszarka do włosów. Niektóre łazienki wyposażone są w dodatkowe produkty (gąbka do masażu, prezerwatywy, itp.) – wszystkie one są dodatkowo płatne. W razie wątpliwości prosimy pytać pilota. Hotele oferują 24 godzinny dostęp do ciepłej wody.
 • W Tybecie, w Lhasie korzystamy z lokalnego hotelu 3*. Jest on nieco mniejszy niż hotele w Chinach. Wyposażenie pokoi jest standardowe. Jako, że zabudowa tybetańskich miast jest bardzo gęsta, większość hoteli zgromadzonych w centrum położona jest blisko siebie, co sprawia, że widok z okna to najczęściej ściana sąsiedniego budynku.
 • Zarówno w Chinach jak i w Tybecie, w niektórych pokojach znajdują się mini bary. Napoje i słodycze, które znajdują się w środku są dodatkowo płatne.
 • Doba hotelowa w Chinach, tak jak w większości państw na świecie, trwa, w zależności od hotelu od godziny 12:00-14:00 do godz. 12:00 dnia następnego. Istnieje prawdopodobieństwo, że po porannym przylocie do Chin, jak również po nocnej podróży pociągiem, pokoje nie będą jeszcze dostępne; w takim przypadku najpierw realizowana będzie część zwiedzania. Po otrzymaniu przez pilota potwierdzenia z hotelu o możliwości wcześniejszego zakwaterowania, grupa pojedzie do hotelu.
 • Ze względu na bogaty program zwiedzania, zazwyczaj nie ma możliwości powrotu do hotelu w ciągu dnia (grupa wyjeżdża rano po śniadaniu, a wraca wieczorem po kolacji).
 • Zdarzają się hotele, które dysponują basenem i jeśli grupa wróci do hotelu w godzinach otwarcia basenu, można z niego skorzystać.
 • Statek, którym odbywa się rejs po rzece Jangcy oferuje 4* standard. Goście zakwaterowani są w niewielkich 2-os. (1-os. jeśli tak stanowi umowa) kajutach z łazienkami i klimatyzacją.

Podczas podróży niezbędnym dokumentem będzie paszport. Paszport musi być ważny 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki oraz posiadać przynajmniej TRZY wolne kartki na wklejenie wizy oraz na stemple graniczne. Jeśli przed wycieczką odebrali Państwo owizowany paszport z naszego biura prosimy pamiętać o zabraniu go ze sobą na lotnisko.

Klimat Chin jest bardzo zróżnicowany. Kraj przynależy do trzech stref klimatycznych: umiarkowanej, podzwrotnikowej i zwrotnikowej. Najlepszy czas do podróży to okres od marca do listopada. Wiosną (kwiecień, maj) i jesienią (wrzesień, październik) panują umiarkowane temperatury. W północnej części Chin (Pekin, Luoyang, Xi’an) wyróżnić można wyraźne cztery pory roku. Częstszym podziałem na południu Chin jest wyróżnienie na porę suchą - zimą i deszczową - latem. W lecie praktycznie na całym terenie Państwa Środka panują upały. W lipcu i sierpniu temperatura przekracza 35°C. Na północy Chin lato jest suche a zima mroźna (na północ od Wielkiego Muru notuje się temperatury poniżej -30°C). Burze piaskowe mogą pojawić się w lutym, marcu lub kwietniu, szczególnie w Mongolii Wewnętrznej i w okolicach Pekinu. W środkowych Chinach (okolice rzeki Jangcy, do których zalicza się m.in. Szanghaj) oraz na południu (okolice Kantonu) lato jest długie, upalne i wilgotne, zima za to krótka i ciepła, średnia temperatur to około 12°C. Na najdalej na południe wysuniętym krańcu Chin - wyspie Hajnan - temperatury dochodzą wtedy do 30°C. Zwiększone opady deszczu pojawiają się na południu Chin od maja do sierpnia.

Tybet jest regionem z bardzo dużą dzienną amplitudą temperaturową. Najlepiej odwiedzać Tybet od kwietnia do października, poza najchłodniejszym okresem w roku, gdy temperatury nierzadko schodzą poniżej 0°C. Czas od kwietnia do października charakteryzuje się wysokimi temperaturami w ciągu dnia (powyżej 20°C) oraz wysokimi opadami od czerwca do września. Tybet jest wtedy najbardziej zielony. Należy pamiętać, że poranki i wieczory nawet latem są dość chłodne a o każdej porze roku nie tylko w wysokich górach, ale także w Lhasie może spaść śnieg.

 

Średnie najwyższych (W) i najniższych (N) temperatur w wybranych miastach, podane w °C.

 

Miesiąc

  Pekin

  Xi’an

  Szanghaj

  Chengdu

  Lhasa

W

N

W

N

W

N

W

N

W

N

I

3

-8

6

-4

9

1

9

3

7

-11

II

5

-6

9

-1

10

2

11

5

9

-7

III

12

0

15

4

14

6

15

8

12

-3

IV

21

8

22

10

20

11

21

13

16

1

V

28

14

27

15

25

16

25

17

19

5

VI

32

19

33

20

29

21

27

21

22

9

VII

32

23

34

23

33

25

29

22

22

10

VIII

31

22

32

22

33

25

29

22

21

9

IX

27

15

26

16

29

21

24

19

19

7

X

21

8

21

10

24

15

20

15

16

1

XI

11

0

13

4

18

10

15

9

11

-5

XII

4

-6

7

-2

12

4

10

4

7

-9

W okresie czasu letniego +6 godzin; w okresie zimowym +7 godzin. Na terenie całego kraju obowiązuje jedna strefa czasowa.

Podczas trasy będą Państwo mieli okazję spróbować różnych dań kuchni chińskiej. Śniadania są spożywane w hotelach, podczas rejsu – na pokładzie statku. Mają formę bufetu, gdzie dostępna jest kuchnia chińska i europejska. Nabiał, w tym szczególnie żółty ser są rzadkością, podobnie jak świeże owoce i warzywa w Tybecie. Restauracje dobieramy bardzo starannie, najczęściej są to lokalne restauracje poza hotelami. Posiłki serwowane są przy dużych okrągłych stołach (8-12 osób przy stole). Do posiłków podawane są pałeczki, w niektórych restauracjach na dodatkowe życzenie również widelce i noże. Do posiłków (lunch i kolacje) serwowane są lokalne napoje typu coca-cola, sprite, woda.

Tybet to jeden z najbiedniejszych regionów Chin, posiłki serwowane tam są skromniejsze i mniej urozmaicone, zdarza się, że turyści zamawiają je z karty. Kuchnia w Tybecie jest podobna jak w Chinach, pojawiają się jednak lokalne specjały jak pierożki momo czy mięso z jaka.

Podczas trasy będą Państwo mieli okazję spróbować różnych dań kuchni chińskiej. Śniadania są spożywane w hotelach, podczas rejsu – na pokładzie statku. Mają formę bufetu, gdzie dostępna jest kuchnia chińska i europejska. Nabiał, w tym szczególnie żółty ser są rzadkością, podobnie jak świeże owoce i warzywa w Tybecie. Restauracje dobieramy bardzo starannie, najczęściej są to lokalne restauracje poza hotelami. Posiłki serwowane są przy dużych okrągłych stołach (8-12 osób przy stole). Do posiłków podawane są pałeczki, w niektórych restauracjach na dodatkowe życzenie również widelce i noże. Do posiłków (lunch i kolacje) serwowane są lokalne napoje typu piwo, coca-cola, sprite, woda.

Tybet to jeden z najbiedniejszych regionów Chin, posiłki serwowane tam są skromniejsze i mniej urozmaicone, zdarza się, że turyści zamawiają je z karty. Kuchnia w Tybecie jest podobna jak w Chinach, pojawiają się jednak lokalne specjały jak pierożki momo czy mięso z jaka.

AUTOKAR

Podczas trasy grupa przemieszcza się autokarami lub mikrobusami dostosowanymi do liczebności grupy. Chińskie autokary nie są wyposażone w toalety i lodówki. Kolejność zapisu na wycieczkę nie decyduje o wyborze zajmowanych miejsc w autokarze.

Chińskie autokary często nie posiadają luku bagażowego, dlatego zdarza się, że bagaż wieziony jest wewnątrz autokaru lub, jak np. w Guilin, w oddzielnym samochodzie bagażowym.

Informujemy, że od 2019 r. kolejność wsiadania do autokaru uzależniona jest kolejnością sformali-zowanych zgłoszeń na wycieczkę.

SAMOLOTY

Zgodnie z programem wycieczki duże odległości pokonywać będą Państwo samolotami. Bilety na przeloty wewnętrzne będą w posiadaniu przewodnika lub pilota.

Podczas przelotów wewnętrznych korzystamy z różnych lokalnych lini (np. Air China, China Southern, Sichuan Airlines, Hainan Airlines). Wielu przewoźników chińskich należy do globalnych sojuszy lotniczych. Ich flotę stanowią najczęściej samoloty Airbus lub Boeing. 

Na trasach wewnętrznych obowiązują te same zasady przewozu bagażu, co podczas przelotów międzynarodowych. Alkohol może być przewożony w bagażu głównym pod warunkiem, że butelka nie jest napoczęta. Zarówno w bagażu podręcznym jak i w głównym nie wolno przewozić zapalniczek i zapałek. Nie wolno przewozić także baterii, w tym power banków, których moc znamionowa wynosi więcej niż 100 Wh lub nie mają informacji o mocy.

Nie wolno przewozić także baterii, w tym power banków, których pojemność wynosi więcej niż 10 000 mAh lub nie mają informacji o pojemności.

POCIĄGI

Przejazd pociągiem nocnym odbywa się w 4-os., zamykanych przedziałach. Zdarza się, że w przedziale są osoby spoza grupy. W przedziale łóżka znajdują się na 2 poziomach, a pościel zmieniana jest po każdym podróżującym. W każdym wagonie jest bojler z gorącą wodą (przyda się własny kubek oraz kawa czy herbata), toaleta oraz umywalnia. W umywalni nie ma ręczników ani mydła, przyda się więc mały ręcznik.

Podczas przejazdów pociągami (zarówno nocnym jak i dziennym) bagaże podróżują z Państwem w tym samym wagonie. W pociągu dziennym należy je ustawić w specjalnie wydzielonej na bagaże przestrzeni.  

Na dworcach można niekiedy skorzystać z usług bagażowych (ok. 10-20 RMB za sztukę bagażu), którzy przeniosą bagaż z autokaru do wagonu lub z wagonu do autokaru.

Grupie towarzyszy licencjonowany polski pilot wycieczek, który spotyka się z grupą w dniu wylotu na lotnisku w Warszawie. W każdym mieście jest również przewodnik miejscowy posługujący się językiem chińskim i angielskim. W zwiedzanych miejscach polski pilot tłumaczy to, co o zabytkach opowiadają lokalni przewodnicy. Pilot nie oprowadza grup po obiektach muzealnych, jednak służy zawsze swoją wiedzą i doświadczeniem.

Chińska waluta to yuan (CNY) nazywany także renminbi (RMB).

1 USD = ok. 6,8 yuana  (renminbi), 1 EUR = ok. 7,3 yuana (stan z lutego 2017 roku).

Chiński yuan dzieli się na mao (1 yuan to 10 mao) oraz na feny (1 mao to 10 fenów, praktycznie wychodzących już z użycia).

W obrocie dostępne są banknoty: 100, 50, 20, 10, 5, 1 yuan oraz 5, 2, 1 mao.

W Tybecie obowiązuje ta sama waluta.

Spośród walut zagranicznych w Chinach najłatwiej jest wymienić dolary amerykańskie i euro.

Prosimy pamiętać, że w Chinach wymieniać można tylko dolary wydane w lub po 1996 r., czyli tzw. duże głowy (dotyczy to również dolarowej części wpłaty za wycieczkę, wpłacanej w Chinach). Dodatkowo banknoty nie mogą być zniszczone t.j.: zaplamione, przetarte, naderwane, itp. Wymiany waluty można dokonywać w oddziałach Bank of China oraz w hotelach, na lotniskach (dodatkowo pobierana jest prowizja), a w Hongkongu i w Makau również w kantorach. Kurs jest wszędzie podobny. Dokonując wymiany należy się wylegitymować paszportem. Niewykorzystane yuany można zamienić w Chinach z powrotem na dolary wyłącznie za okazaniem pokwitowania z banku, otrzymanego przy sprzedaży USD. W Hongkongu yuany można wymienić na dolary hongkońskie i amerykańskie bez konieczności posiadania pokwitowania.

Stanowczo odradzamy korzystania z nieoficjalnych usług wymiany pieniędzy (proceder prawnie zabroniony, ponadto istnieje możliwość oszustwa lub kradzieży).

W hotelach, z których korzystamy oraz w większości dużych sklepów honorowane są międzynarodowe karty płatnicze takie jak np. VISA, MasterCard, American Express.

Ceny towarów spożywczych w chińskich supermarketach i większych sklepach są z reguły zbliżone lub niższe od tych w Polsce. Ceny towarów na targowiskach są z reguły znacznie niższe niż w Polsce.

Na chińskich bazarach powszechnie przyjętym zwyczajem jest targowanie się o cenę (ceny pierwotnie oferowane cudzoziemcom mogą być bardzo zawyżone) - targowanie odbywa się często poprzez wypisywanie cen na kalkulatorze. Przed dokonaniem zakupu prosimy upewnić się co do jakości i autentyczności kupowanych artykułów.

Przykładowe ceny: Pieczywo 1-5 RMB, miejscowe owoce (1 kg) 4-15 RMB, butelka wody mineralnej 1-5 RMB, zestaw w Mc Donald's 20 RMB, piwo w sklepie 2-10 RMB, kartka pocztowa do Polski 6 RMB, paczka papierosów 2-15 RMB, prawdziwa chusta jedwabna 50-100 RMB.

Specyfiką turystyki w Chinach jest dołączanie do programu zwiedzania wizyt w lokalnych fabrykach i manufakturach, gdzie można zakupić różne towary (np. perły, jedwabie, nefryty). Są to placówki państwowe, gdzie ceny nie należą do najniższych, lecz jakość i oryginalność produktów jest gwarantowana. Może się zdarzyć, że na bazarach i targowiskach podobne rzeczy znajdą Państwo w niższych cenach. Jakość oferowanych tam produktów może jednak budzić wątpliwości.

Ideą CT Poland jako biura specjalizującego się w organizacji wycieczek do Chin jest jak najpełniejsza prezentacja odwiedzanego kraju. Wiele imprez oferowanych przez inne biura jako opcjonalne punkty programu, u nas wliczone są w cenę imprezy. Bogate programy stwarzają stosunkowo mało okazji do ich fakultatywnego uzupełniania. Oferowane na miejscu fakultety stanowią propozycję lokalnych przewodników i mogą odbywać się tylko pod warunkiem zrealizowania głównych punktów programu. Cena wycieczek fakultatywnych uzależniona jest od ilości osób w nich uczestniczących.

Część kwoty, płatnej w Chinach pierwszego dnia wycieczki na ręce pilota, przeznaczona jest na zwyczajowe napiwki dla lokalnych przewodników oraz kierowców. W cenę wycieczki nie są wliczone napiwki za usługi bagażowe w hotelach (1 USD/każdorazowo/szt. bagażu). Poza branżą turystyczną dawanie napiwków nie jest w Chinach powszechnie przyjęte, jednak podczas korzystania z taksówki można zostawić kierowcy niewielką resztę.

Na statku pod koniec rejsu załoga zostawia zazwyczaj kartki z sugerowaną kwotą napiwku. Prosimy pamiętać, że napiwki dla przewodników, również dla przewodnika na statku oraz kierowców przekazuje w Państwa imieniu pilot wycieczki, natomiast napiwek dla obsługi statku (serwisu sprzątającego, bagażowych) nie jest wliczony w cenę wycieczki i zależy jedynie od Państwa uznania.

Językiem urzędowym jest język chiński - dialekt mandaryński (putonghua, oparty na dialekcie pekińskim). Przeciętny Chińczyk spotkany na ulicy nie posługuje się językiem angielskim. Języka tego nie znają zazwyczaj również taksówkarze. Po angielsku, przynajmniej w podstawowym zakresie, mówi zazwyczaj obsługa hotelowa oraz sprzedawcy na większych bazarach, nastawionych na turystów z zagranicy. Język angielski jest również językiem, jakim posługują się lokalni przewodnicy podczas wycieczki. Znajomość języka angielskiego w Tybecie jest wśród ludności lokalnej niewielka.

220V / 50Hz. W niektórych hotelach potrzebna jest przejściówka, którą można wypożyczyć w hotelu. Typy wtyczek, spotykane w Chinach:

  

 

Prosimy pamiętać, że Tybet to jeden z najbiedniejszych regionów Chin, kraju rozwijającego się. W Tybecie mogą zdarzać się przerwy w dostawie prądu.

Polskie telefony komórkowe posiadające roaming działają a zasięg jest niemal wszędzie, poza kilkoma miejscami gdzie sygnał może być nieco słabszy.

Niektórzy polscy operatorzy oferują w Chinach dostęp do internetu w komórce. Prosimy dowiadywać się u swoich operatorów o stawki połączeń. Można również dzwonić do Polski z telefonów hotelowych. Minuta połączenia kosztuje najczęściej około 5 PLN (z komórki ok. 8 PLN). We wszystkich hotelach jest dostępne wi-fi, w niektórych korzystać z wifi bezpłatnie można jednak tylko w hotelowym lobby. Korzystanie w pokojach jest dodatkowo płatne (10-30 USD/dobę).

Należy pamiętać, że w Chinach dostęp do niektórych stron jest zablokowany (m.in. Facebook, Yahoo, Google, Gmail, Youtube) i korzystanie z nich bez zainstalowanego bezpłatnego lub płatnego oprogramowania VPN nie jest możliwe. Zainstalowanie oprogramowania VPN na terenie Chin nie jest możliwe, można zrobić to wyłącznie będąc poza terytorium ChRL.

Zakup lokalnej karty sim możliwy jest tylko po okazaniu chińskiego dowodu tożsamości.

Chiny są krajem bezpiecznym i życzliwym dla gości z zagranicy. Przestępczość w Chinach jest stosunkowo niska. Należy jednak zachować ostrożność w miejscach uczęszczanych przez turystów oraz w środkach komunikacji (zdarzają się kradzieże kieszonkowe oraz przypadki wydania fałszywych banknotów). Wartościowe przedmioty i gotówkę należy trzymać przy sobie bądź w zamkniętym sejfie w pokoju lub w sejfie w recepcji. Zarówno biuro jak i hotel nie odpowiadają za wartościowe rzeczy pozostawione poza sejfem w pokoju hotelowym. 

Korzystając z taksówki prosimy pamiętać o zabraniu paragonu wydawanego przez kierowcę. W przypadku pozostawienia czegokolwiek w taksówce umożliwi to identyfikację pojazdu.

Tybet jest regionem bardzo wrażliwym politycznie. Wiele osób w Polsce wyraża opinie o niepodległości Tybetu, aczkolwiek należy pamiętać, że nie jest to stanowisko zbieżne z opinią władz chińskich i wyrażanie takich opini w Tybecie, zwłaszcza publicznie, może sprowadzić problemy, zarówno na turystę jak przede wszystkim na jego przewodnika i agencję turystyczną. Karą może być m.in. odebranie licencji przewodnickiej.

Zabronione jest posiadanie flag Tybetu, wizerunków XIV Dalajlamy i XI Panczenlamy (również w przewodnikach książkowych, które mogą być zarekwirowane).

Psy tybetańskie zachowują się dość swobodnie, należy unikać bliższych z nimi kontaktów i wieczornych spacerów, zwłaszcza w nieoświetlonych miejscach.

Wyjeżdżających do Chin nie dotyczą obowiązkowe szczepienia. Do zalecanych szczepień należą wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonica, tężec i polio, a także dur brzuszny. W Chinach obecnie nie ma zagrożenia malarią.

W razie potrzeby skorzystania z miejscowych usług medycznych należy zgłosić się do pilota, bądź bezpośrednio do centrum alarmowego Ubezpieczyciela (numer telefonu znajdą Państwo na polisie, którą przekaże Państwu pilot wycieczki).

Na wypadek konieczności skorzystania z porady medycznej lub hospitalizacji koszty do 100 EUR z reguły pokrywa sam poszkodowany. Rachunki (należy pamiętać, aby zawsze o nie poprosić) rozliczane są po powrocie do Polski. Przed podróżą zalecamy wykonanie wszelkich niezbędnych badań oraz przeglądu stomatologicznego.

 

Tybet obejmuje regiony położone średnio powyżej 4000 m n.p.m. Choroba wysokościowa to jedno z najpoważniejszych zagrożeń, jakie czekać mogą na turystę w Tybecie. Pojawia się, gdy zbyt szybko znajdziemy się na dużej wysokości lub gdy zbyt szybko zwiększamy wysokość, nie zachowując odpowiedniego czasu na aklimatyzację. Łagodne objawy choroby wysokościowej pojawić się mogą już na wysokości 2 000 m n.p.m., na wysokości 3 500 m n.p.m. odczuwa je niemal każdy, bez względu na to czy był wcześniej na podobnych wysokościach czy nie. Choroba wysokościowa pojawia się na skutek zbyt dużego ciśnienia w komórkach. Skutkiem może być obrzmienie mózgu i śmierć. Do lekkich objawów należą ból głowy, nudności, brak apetytu i ogólne osłabienie. Nieleczone, objawy te z reguły ustępują po kilku dniach, zdarza się jednak, że dolegliwości te odczuwalne są przez cały okres pobytu na dużej wysokości.

W przypadku ostrych bólów głowy oraz zaostrzonych objawów choroby wysokościowej, takich jak zawroty głowy czy halucynacje jednym lekarstwem jest natychmiastowe zwiezienie chorego na niżej położone tereny. W niektórych przypadkach pomocne mogą być dostępne na receptę leki, przepisane przez lekarza.

W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt z lekarzem.

Ze względów praktycznych wskazane jest zabranie najczęściej stosowanych w domu leków. Apteczka podróżna powinna zawierać środki przeciw komarom, dezynfekujące, plastry, leki przeciw biegunce i przeziębieniu.

Leki zażywane regularnie (codziennie lub co kilka dni) należy ZAWSZE wkładać do bagażu podręcznego). Jeśli w bagażu podręcznym planują Państwo przewozić igły do podawania leku, wówczas niezbędne będzie zaświadczenie w języku polskim i angielskim wydane przez lekarza, zaświadczające o konieczności podania leku, poświadczone pieczątką.

Chiny są krajem bezpiecznym, ale różnica flory bakteryjnej może być kłopotliwa dla osób o zwiększonej wrażliwości. Należy pamiętać, aby często myć i dezynfekować ręce, unikać dotykania twarzy i obgryzania paznokci oraz nawykowego obgryzania różnych rzeczy np. długopisów.

Tempo zwiedzania dostosowane jest do kondycji przeciętnego turysty. W okresie letnim wilgotność i upał mogą jednak osłabić wytrzymałość. Należy pić dużo płynów, najlepiej wody lub zielonej herbaty.

Aby ustrzec się chorób należy dbać o higienę osobistą, unikać żywności niewiadomego pochodzenia i pić wyłącznie napoje zamknięte fabrycznie. Prosimy unikać napojów z lodem, bowiem lód rzadko robiony jest na bazie butelkowanej wody. Przez otwarciem butelki nalezy zwrócić uwagę, czy nie była ona naruszona.

Z pewnością przydadzą się środki pozwalające szybko zdezynfekować dłonie – żele, chusteczki.

Woda z kranu nadaje się do mycia zębów. Nie zaleca się jej spożywania. Owoce należy spożywać po ich umyciu i obraniu ze skórki.

Jedząc na ulicy powinno się zwrócić uwagę czy sprzedawca ma rękawiczki (jeśli serwuje jedzenie rękoma) oraz czy zachowane są inne podstawowe zasady higieny.

Latem w większości regionów Chin słońce operuje bardzo silnie. Prosimy o zabranie ze sobą środków z wysokim filtrem chroniących przed słońcem. Przyda się również czapka lub chustka oraz okulary przeciwsłoneczne.

Ze względu na wysokość, siła operowania promieni słonecznych w Tybecie jest dużo większa. Oprócz oklularów przyda się również dobry krem i pomadka nawilżająca do ust.

We wszystkich hotelach i restauracjach serwujących kuchnię zachodnią spotkać można toalety w stylu zachodnim. W restauracjach chińskich, na stacjach paliwowych, czy w zwiedzanych obiektach toalety mają charakter azjatycki (tzw. kucany). Toalety publiczne są bardzo powszechne i niektóre z nich płatne (0,5 – 1 RMB). W toaletach publicznych brak jest papieru toaletowego.

 W Tybecie, poza hotelami i niektórymi restauracjami dostępne są tylko toalety w stylu azjatyckim. Poza Lhasą restauracje rzadko wyposażone są w toaletę europejską.

Jet lag to typowa dolegliwość podczas przekraczania kilku stref czasowych w krótkim czasie. Charakteryzuje się ogólnym zmęczeniem, sennością i rozdrażnieniem.

Oto kilka rad, które pomogą Państwu przyzwyczaić się szybko do nowej strefy czasowej.

 1. Zaraz po wejściu do samolotu przestawić zegarek na czas obowiązujący w miejscu docelowym.
 2. Od początku jeść i odpoczywać według czasu obowiązującego w miejscu docelowym.
 3. Podczas nocnych przelotów spać jak najwięcej.
 4. Unikać ciężkich potraw oraz dużych ilości alkoholu.
 5. Podczas lotu warto co jakiś czas wstawać i robić lekkie ćwiczenia ruchowe.
 6. Po przylocie unikać drzemki w ciągu dnia i położyć się spać według nowego czasu.

Uczestnik imprezy organizowanej przez Biuro Podróży CT Poland jest ubezpieczony w  Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska S.A. Ubezpieczenie obejmuje pokrycie kosztów leczenia i pomoc w podróży (assistance) do 100 000 PLN na każde zdarzenie (w tym, na podstawie dodatkowej umowy zawartej pomiędzy Biurem Podróży CT Poland a TUiR Allianz, ryzyko zaostrzeń i powikłań chorób przewlekłych); wypłatę świadczenia związanego z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu z tytułu następstwa nieszczęśliwego wypadku do 10000 PLN; pokrycie kosztów utraty lub opóźnienia dostarczenia bagażu podróżnego do 1000 PLN. Szczegółowe informacje można znaleźć w „Ogólnych warunkach ubezpieczenia w podróży zagranicznej GLOBTROTER”. Prosimy o dokładne zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia, w szczególności z częścią „Wyłączenia odpowiedzialności”.

Obywatele RP udający się do Chin muszą posiadać ważną wizę pobytową (turystyczną lub biznesową). Wyjazd do Hongkongu i/lub Makau oznacza opuszczenie granic ChRL i unieważnia wizę jednokrotną. Brak ważnej wizy karany jest grzywną do 1000 USD.

Wiza i pośrednictwo wizowe wliczone jest w cenę wycieczki. W celu uzyskania wizy należy na 40 dni przed rozpoczęciem wycieczki dostarczyć do naszego biura paszport, wypełniony wniosek wizowy oraz 1 zdjęcie. Procedura wizowania trwa ok. 10 dni. Po owizowaniu paszport pozostaje w biurze i otrzymają go Państwo z rąk pilota na lotnisku, jednak może być odebrany w naszym biurze lub odesłany na wskazany adres na koszt odbiorcy. Należy pamietać wówczas, aby zabrać go ze sobą jadąc na lotnisko.  

Pozwolenie na wjazd od Tybetu uzyskiwane jest na podstawie ważnej wizy chińskiej. Pozwolenie obejmuje wszystkie miejsca, które wolno grupie turystycznej odwiedzić. Niemożliwa jest więc zmiana programu w trakcie zwiedzania. W każdym miejscu niezbędna jest również rejestracja w miejscowym Biurze Bezpieczeństwa Publicznego. Po zebraniu paszportów, procedury tej dopełni w Państwa imieniu lokalny przewodnik.

Nie wolno wwozić narkotyków, broni, amunicji i materiałów wybuchowych, waluty chińskiej, publikacji uznawanych przez prawo chińskie za szkodliwe (w tym pornografii i wydawnictw krytykujących władze i ustrój ChRL a także wydawnictw w wizerunkiem XIV Dalajlamy).

Do Chin nie wolno także wwozić świeżej żywności (owoce, wędliny, kanapki itp.). W przypadku kontroli na lotnisku docelowym produkty te mogą zostać skonfiskowane.

Nie wolno wywozić chińskiej waluty, dzieł sztuki, rzadkich wydawnictw, wyrobów z kamieni szlachetnych oraz samych kamieni szlachetnych bez certyfikatu zakupu. Nie są poza tym znane

żadne restrykcje celne, które odbiegałyby od powszechnie przyjętych norm iędzynarodowych. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy na dzień pobytu.

Skrócone przepisy celne i dewizowe dotyczące RP znajdą Państwo tutaj.

UWAGA: przepisy celne Hongkongu pozwalają na wwiezienie bez cła do 19 sztuk papierosów na osobę.

Prosimy pamiętać, że do Polski nie wolno wwozić żadnych pamiątek z zagrożonych gatunków zwierząt i roślin, w tym także muszli.

Na terenie Tybetu wiele miejsc objętych jest dodatkową opłatą za fotografowanie. Opłaty te wynoszą od 5, 10 USD nawet do 100 USD, w zależności od miejsca. Opłaty najczęściej dotyczą tylko jednej sali, czasem całego obiektu. W niektórych świątyniach czy klasztorach nie wolno robić zdjęć. Warto pamiętać, że opłata za zdjęcia jest jedynym sposobem dofinansowania klasztoru. W żadnych okolicznościach nie należy robić zdjęć obiektom wojskowym, lotniskom, żołnierzom czy policjantom.

Podróżując po Chinach musimy pamiętać, że jesteśmy tylko gośćmi i że regulacje tego kraju zostały stworzone w oparciu o miejscowe realia a nie dla wygody turystów.

Turystyka jest jednak bardzo ważną gałęzią przemysłu dla Chin i rząd oraz lokalna administracja kładą duży nacisk, aby turystów było coraz więcej i aby zapewnić im szeroki wachlarz możliwości, zarówno jeśli chodzi o zakwaterowanie, transport i zwiedzanie. Podróżując po Chinach należy pamiętać, aby:

 1. Minimalizować skutki naszego pobytu.
 2. Nie śmiecić, nawet jeśli miejscowi to robią. W Tybecie warto wyrzucać śmieci tylko w hotelach. Pozostawione, nawet w koszu na śmieci po drodze, wylądują najpewniej w rowie przy drodze lub w pobliskiej rzece.
 3. Nie robić zdjęć ludziom, jeśli sobie tego nie życzą.
 4. Nie niecierpliwić się, jeśli np. sprzedawca nie rozumie, o co nam chodzi.
 5. Przestrzegać prawa danego regionu oraz lokalnych zwyczajów.
 6. Szanować inne zwyczaje, nawet jeśli ich nie rozumiemy.
 7. Okazywać szacunek w miejscach kultu religijnego, zachować ciszę, jeśli takie są regulacje w danym miejscu. W klasztorach warto pamiętać, aby nie dotykać cennych relikwii, nie dotykać ścian, w szczególności skórzanymi przedmiotami, jak np. torby czy buty. Te uważane są za brudne.
 8. Nie wręczać dzieciom cukierków, ani innych drobnych przedmiotów. Jeśli chcemy pomóc można wręczyć te rzeczy rodzicom lub wesprzeć którąś z działających na terenie Chin i Tybetu organizacji pozarządowych.
16 dni

Chiny z rejsem po Jangcy i Tybet

Cena za osobę:

6506 1980