NOWOŚĆ W NASZEJ OFERCIE. Trasa przygotowana  z myślą o osobach, które miały już okazję odwiedzić Państwo Środka, ale tym razem chciałyby zobaczyć Chiny z mniej znanej, mniej komercyjnej strony. Na trasie znalazły się najważniejsze miejsca Jedwabnego Szlaku w tym Pekin, Xi'an, Lanzhou, Dunhuang, Jiayuguan z monumelntalną twierdzą i najlepszym na świecie muzeum Wielkiego Muru Chińskiego. Będzie można obcować z naturą na mongolskim stepie, słynnej pustyni Gobi oraz w urzekających Tęczowych Górach.


Dla kogo: Dla każdego, kto chciałby poznać najpiękniejsze miejsca Chin, podróżować w gronie koneserów podróży. Dla dla fotografów - ze wzgledu na malownicze krajobrazy oraz dla miłośników buddyzmu, których niewątpliwe zafascynują groty w Dunhuang. 


 Intensywność: Trasa bez ograniczeń wiekowych, bez specjalnych wymagań.


 ATUTY TEJ WYCIECZKI

  • Zakwaterowanie w sprawdzonych hotelach 4* oraz nocleg w jurcie.
  • Wizyta w Narodowym Parku Geologicznym Zhangye Danxia, zwanym Górami Tęczowymi, gdzie zobaczyć można niesamowite kolory skał, które tworzą wysokie na setki metrów ściany skalne o nietypowych kształtach.
  • Najbardziej na zachód wysunięty odcinek Wielkiego Muru.
  • Możliwość przejażdżki na wielbłądzie w jednej z oaz.
  • Pustynia Gobi.
  • Unikalna kuchnia chińska i mongolska.
  • Ubezpieczenie kosztów leczenia obejmuje ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych.
  • Przelot wewnętrzny i bilety wstępu w cenie! 

 

  • 1 dzień

    WYLOT Z WARSZAWY

    Spotkanie z pilotem i grupą na lotnisku Chopina w Warszawie. Wylot do Pekinu z możliwą przesiadką w jednym z portów lotniczych.

      
  • 2 dzień

    PEKIN

    Przylot do Pekinu. Zwiedzanie Świątyni Nieba  – najpiękniejszej pekińskiej świątyni, w której dwa razy w roku cesarz kłaniał się Niebu. Spacer po ulicy Qianmen, którą poruszał się cesarz, by z Zakazanego Miasto w linii prostej dotrzeć do Świątyni Nieba. Dziś ulica Qianmen jest jednym z najmodniejszych deptaków w mieście. Nocleg w Pekinie.

    * W przypadku przylotu do Pekinu w godzinach popołudniowych, zwiedzanie zostanie przeniesione na kolejny dzień.  

      
  • 3 dzień

    PEKIN

    Zwiedzanie Pałacu Cesarskiego , znanego jako Zakazane Miasto. Podczas zwiedzania przejdziemy przez oficjalną, ceremonialną część pałacu m.in. Pawilon Najwyższej Harmonii, ale również mniej oficjalną, aby zobaczyć jak mieszkały cesarzowe i cesarski dwór. Zwiedzanie Pałacu Letniego   – jednego z największych cesarskich zespołów pałacowo-ogrodowych w Chinach. Podczas spaceru po terenie pałacu zobaczymy Pawilon Życzliwości i DługowiecznościPawilon Nefrytowych Fal, przejdziemy Długą Galerią, która kryje prawie 14000 unikalnych malowideł, do podnóża Wzgórza Długowieczności, skąd roztacza się piękny widok na Jezioro Kunming, Most Siedemnastu Łuków i nieodległe Pachnące Wzgórza. Wizyta w pałacu będzie również okazją, aby poznać losy cesarzowej Cixi, najpotężniejszej kobiety rządzącej Chinami. Wizyta w centrum hodowli pereł, gdzie poznamy sposób hodowli i różnorodność tych klejnotów. Transfer na dworzec kolejowy i przejazd nocnym pociągiem do Hohhot (miejsca sypialne).

          
  • 4 dzień

    HOHHOT / STEPY XILAMUREN

    Przyjazd do Hohhot, stolicy Mongolii Wewnętrznej. Hohhot, który jest stolicą regionu dopiero od 1952 r. przyciąga miłośników bezkresnych stepów. Daje również możliwość obserwowania życia przedstawicieli mniejszości mongolskiej. Zwiedzanie miasta: największa w mieście, wybudowana w XVI w. świątynia Da Zhao, utrzymana w hinduskim stylu nietypowa Świątynia Pięciu Wież. Przejazd do znajdujących się ok. 80 km od Hohhot stepów Xilamuren, by doświadczyć bezkresu mongolskiego krajobrazu, poznając równocześnie historię i zwyczaje ludów zamieszkujących trawiaste równiny. Możliwość m.in. fakultatywnej przejażdżki na koniu. Nocleg w budynkach stylizowanych na tradycyjne jurty.

  • 5 dzień

    XILAMUREN / BAOTOU

    Przejazd do liczącego ponad milion mieszkańców Baotou. Atrakcją dnia będzie wizyta w klasztorze Wudang, pochodzącym z 1749 r., najlepiej zachowanym klasztorze buddyzmu tybetańskiego w regionie. Klasztor należy do szkoły Gelug (Żółtych Czapek). Nocleg w Baotou.

      
  • 6 dzień

    BAOTOU / LANZHOU

    Wycieczka do nieodległego Wąwozu Grających Piasków, gdzie niektóre wydmy wznoszą się na wysokość 90 m. Transfer na dworzec kolejowy i przejazd nocnym pociągiem (miejsca sypialne) do Lanzhou – stolicy prowincji Gansu.

        

  • 7 dzień

    LANZHOU

    Przyjazd do Lanzhou. Lanzhou łączy pustynne tereny północnego zachodu z Chinami środkowymi, a w przeszłości było jednym z większych ośrodków Jedwabnego Szlaku. Zwiedzanie miasta: park Wzgórza Białej Pagody, którego nazwa nawiązuje do konstrukcji z XIII w.; Muzeum Prowincji Gansu, gdzie przechowywany jest słynny na cały świat Lecący Koń – rzeźba z brązu, wykonana 2 tys. lat temu i znaleziona w grobowcu cesarza Wschodniej dynastii Han; Most Sun Jat-sena, pierwszy stalowy most w górnym biegu Żółtej Rzeki. Nocleg w Lanzhou.

     

  • 8 dzień

    LANZHOU / WUWEI

    Przejazd do Wuwei (ok. 4 godz.), miasta, które zamyka od wschodu korytarz Hexi, drogę, którą tradycyjnie biegł Jedwabny Szlak. Wizyta w świątyni Leitai, gdzie znajduje się grobowiec cesarski dynastii Han oraz w świątyni Konfucjusza, zespole pawilonów otoczonych ogrodem. Na terenie kompleksu świątynnego znajduje się kamień z tekstami w tajemniczym i wciąż badanym języku xixia oraz imponująca brama południowa, przypominająca o wspaniałościach starożytnej architektury. Wizyta na lokalnym nocnym bazarze. Nocleg w Wuwei. 

        
  • 9 dzień

    WUWEI / ZHANGYE / GÓRY TĘCZOWE DANXIA

    Przejazd do Zhangye (ok. 3 godz.), miasta, które było pustynną przystanią dla wędrowców przemierzających Jedwabny Szlak. Wizyta w Narodowym Parku Geologicznym Zhangye Danxia, zwanym Górami Tęczowymi. Park znany jest przede wszystkim z niezwykłych kolorów skał, które tworzą strome, nieraz wysokie na setki metrów ściany skalne o nietypowych kształtach. Są one wynikiem trwającej 24 miliony lat erozji piaskowców oraz innych skał, z których zbudowane są wzniesienia. W rezultacie krajobraz tworzą, przypominające tort, różnobarwne warstwy skalne. Obszar ten został uznany przez reporterów za jedną z najładniejszych formacji skalnych w Azji. Jeżeli czas pozwoli wizyta w świątyni Dafo, będącej domem dla największego w Chinach posągu leżącego Buddy. Nocleg w Zhangye.

      
  • 10 dzień

    ZHANGYE / JIAYUGUAN

    Przejazd do Jiayuguan (ok. 3 godz.) przez wieki uważanego przez Chińczyków za ostatni przed rozległą pustynią bastion cywilizacji. Zwiedzanie pochodzącego z czasów dynastii Ming, najbardziej na zachód wysuniętego fragmentu Wielkiego Murutwierdzy Jiayuguan. Wizyta w muzeum Wielkiego Muru. Nocleg w Jiayuguan.

     

        
  • 11 dzień

    JIAYUGUAN / GROTY MOGAO / DUNHUANG

    Przejazd do Dunhuang (ok. 5 godz.), miasta położonego w oazie, historycznego ośrodka buddyzmu i jednego z kluczowych punktów Jedwabnego Szlaku. Wycieczka do najsłynniejszego zabytku Chin północno-zachodnich – grot Mogao . Dziesiątki niezwykłych i dobrze zachowanych fresków zostały ponownie odkryte dla świata na początku XX w. Nocleg w Dunhuang.

        
  • 12 dzień

    DUNHUANG / XI’AN

    Przejazd w pobliskie góry Śpiewających Piasków, na terenie której znajduje się jezioro Półksiężyca. Pustynia przechodząc w oazę pokazuje tu swoje szczególne piękno. Pobyt na pustyni jest okazją do fakultatywnej przejażdżki na wielbłądzie. Transfer na lotnisko. Przelot do Xi’an, miasta o historii ponad 2200 lat. Uroczysta kolacja: bankiet pierożkowy - degustacja kilkunastu rodzajów pierogów chińskich. Wieczorem przedstawienie „Muzyka i taniec z czasów dynastii Tang” – unikalne w skali Chin przedstawienie z udziałem śpiewaków i tancerzy. Nocleg w Xi’an.

     

      
  • 13 dzień

    XI’AN / ARMIA TERAKOTOWA / PEKIN

    Przejazd do muzeum Armii Terakotowej , pochodzącej z III w. p.n.e. Poznamy historię Qin Shihuangdi i największej archeologicznej tajemnicy Chin – Mauzoleum Pierwszego Cesarza oraz zwiedzimy zakład, gdzie wykonuje się kopie żołnierzy armii terakotowej. Oglądanie Wielkiej Pagody Dzikiej Gęsi oraz wizyta w niewielkiej galerii, gdzie zapoznamy się ze słynnym malarstwem krajobrazowym i chińskim zodiakiem. Wizyta w dzielnicy muzułmańskiej i w pochodzącym z XIV w. Wielkim Meczecie – miejscu przenikania się kultury islamu i tradycji chińskiej. Transfer na dworzec kolejowy i przejazd szybkim pociągiem do Pekinu. Nocleg w Pekinie. 

              
  • 14 dzień

    WYLOT Z CHIN

    Transfer na lotnisko i przelot do Warszawy z możliwą przesiadką. 

      



 

 

Cena obejmuje:

  1. Przelot na trasie Warszawa - Pekin - Warszawa z możliwą przesiadką oraz przelot wewnętrzny na trasie Dunhuang – Xi’an.
  2. Przejazdy pociągami na trasie Pekin – Hohhot i Baotou - Lanzhou (miejsca sypialne) oraz Xi'an - Pekin (miejsca siedzące).  
  3. Przejazdy wg programu autokarami lub mikrobusami.
  4. Zakwaterowanie w hotelach **** w pokojach 2-os. z łazienką i klimatyzacją (2 osoby w pokoju), w Mongolii Wewnętrznej nocleg w domkach stylizowanych na jurty.
  5. Bilety wstępu do obiektów wymienionych w programie.
  6. Opiekę polskiego pilota na całej trasie wycieczki i lokalnych przewodników w czasie zwiedzania.
  7. Posiłki (ilość wskazuje cyfra w ikonce przy każdym dniu programu) wraz z jedną szklanką napoju (lokalne piwo, cola) do lunchu i kolacji.
  8. Ubezpieczenie KLiA (w tym ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych), NNW i bagażu.
  9. Opłaty lotniskowe oraz opłaty za wystawienie biletów.
  10. Opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
  11. Opłatę na Turystyczny Fundusz Pomocowy.
  12. Podatek VAT.

 

 Cena nie obejmuje:

  1. Wizy chińskiej dla posiadaczy paszportu RP (445 PLN, wiza uzyskiwana jest w Polsce).
  2. Dodatkowych napojów do posiłków i dodatkowych posiłków.
  3. Napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców (60 USD płatne w Chinach).
  4. Udziału w wycieczkach i zajęciach fakultatywnych nie objętych programem zwiedzania.
  5. Ewentualnych opłat za fotografowanie i filmowanie.
  6. Usług tragarzy na dworcach kolejowych, na lotniskach oraz w hotelach.
  7. Testów na COVID-19.

 

Wymagania dot. paszportu:

W celu uzyskania wizy chińskiej paszport musi być ważny minimum 7 miesięcy od daty powrotu do Polski oraz posiadać co najmniej 2 strony obok siebie wolne.

Ubiegając się o wizę chińską należy osobiście złożyć dokumenty i odciski palców w Chińskim Centrum Wizowym w Warszawie.

Mieszkańcy województw: zachodnio-pomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego mogą ubiegać się o wizę w konsulacie w Gdańsku.

W przypadku chęci skorzystania z odbioru paszportu przez pracownika CT Poland dodatkowy koszt 150 PLN + koszty wysyłki zwrotnej paszportu.

 

UWAGA! 

Osoby wylatujące z Polski do Chin muszą posiadać negatywny wynik testu RAT (szybki antygenowy) w kierunku COVID-19, wykonanego do 48 godzin przed wylotem. W przypadku lotów łączonych test powinien być nie starszy niż 48 godzin przed wejściem na pokład samolotu lecącego z miejsca przesiadki (tranzytu) do Chin. Dotyczy osób zaszczepionych i niezaszczepionych.

Standardowe ubezpieczenie CT Poland w podróży w zakresie kosztów leczenia wynosi 100 000 EUR

W przypadku chęci podniesienia sumy ubezpieczenia do 300 000 EUR prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta:

info@ctpoland.com.pl, tel. 22 6545133

Biuro Podróży CT Poland gwarantuje swoim klientom stałość cen po zawarciu umowy uczestnictwa. Podane ceny uwzględniają wszystkie koszty związane z udziałem w wycieczkach CT Poland

Trasa realizowana od 2018 r. Wszystkie zamieszczone opinie pochodzą z ankiet lub e-maili od naszych Klientów 

 


PANI HELENA, OPOLE, WRZESIEŃ 2019 

Uznanie dla biura za zorganizowanie wycieczki dla tak małej grupy (6 osób), co dla uczestników było komfortem oraz przydzielenie profesjonalnej, o wysokim uroku osobistym i organizacyjnym pilotki Pani Natalii. Program wycieczki pozwalał na poznanie kultury zarówno chińskiej jak i tybetańskiej ( klasztor buddyzmu tybetańskiego w Wudang). Na trasie znalazły się ważne miejsca Jedwabnego Szlaku jak Pekin, Lanzhou i Jiayuguan oraz twory przyrody jak Pustynia Gobi , bezkresne stepy Xilamuren,  Góry Tęczowe w całym swoim majestacie. Logistyka wokół Gór Tęczowych jest wykonana przez Chińczyków perfekcyjne i nie stanowi uciążliwości z tytułu dużej ilości turystów.

Korzystanie z lokalnych restauracji pozwoliły poznać różnorodność kuchni chińskiej a także mongolskiej. Ilość podawanych potraw bardzo często przekraczała nasze możliwości. Jakość świadczonych usług na miejscu - hotele, restauracje, przejazdy, opieka lokalnych przewodników - na wysokim poziomie. Nocleg w jurtach to dodatkowa atrakcja wycieczki ale trzeba być przygotowanym na ciepłe dni i  chłodne noce przynajmniej we wrześniu.

Woda podawana w trakcie przejazdów w dostatecznej ilości  to duży komfort dla turystów.

Możliwość wypoczynku i noclegu przed wylotem do Polski to duży plus dla grupy 60+. Jedyny mały minus to zbyt długie oczekiwanie na lot z Amsterdamu do Warszawy.

Podsumowując - wycieczka atrakcyjna, dobrze zorganizowana i dobrze prowadzona przez pilotów obu stron, godna polecenia dla zainteresowanych tą trasą. Atrakcyjna wycieczka pozwalająca poznać kulturę i odrębność Chin, co byłoby niemożliwe w przypadku indywidualnego zwiedzania. Szeroka wiedza pilota pozwalała na uzyskanie wyczerpujących odpowiedzi na zadawane pytania.

 

Trasa Tęczowe Góry na Jedwabnym Szlaku 14 dni to trasa przygotowana  z myślą o osobach, które miały już okazję odwiedzić Państwo Środka, ale tym razem chciałyby zobaczyć Chiny z mniej znanej, komercyjnej strony. Na trasie znalazły się najważniejsze miejsca Jedwabnego Szlaku w tym Pekin, Lanzhou, Jiayuguan z monumentalną twierdzą i najlepszym na świecie muzeum Wielkiego Muru Chińskiego. Będzie można poobcować z naturą poprzez odwiedzenie najsłynniejszej pustyni Gobi, oraz zobaczyć niesamowite Tęczowe Góry.

Obywatele RP udający się do Chin muszą posiadać ważną wizę pobytową (turystyczną lub biznesową). Wyjazd do Hongkongu i/lub Makau oznacza opuszczenie granic ChRL i unieważnia wizę jednokrotną. 

Ubiegając się o wizę chińską należy osobiście złożyć dokumenty i odciski palców w Chińskim Centrum Wizowym w Warszawie.

Mieszkańcy województw: zachodnio-pomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego mogą ubiegać się o wizę w konsulacie w Gdańsku.

W przypadku chęci skorzystania z odbioru paszportu przez pracownika CT Poland dodatkowy koszt 150 PLN + koszty wysyłki zwrotnej paszportu.

Paszport powinien być ważny 7 miesięcy od dnia powrotu z wycieczki i posiadać 3 wolne strony obok siebie.

 

Przeloty odbywają się samolotami rejsowymi z międzylądowaniem w jednym z portów lotniczych. Informacje o godzinach przelotów i zbiórce na lotnisku w dniu wylotu otrzymają Państwo na ok. dwa tygodnie przed wycieczką w liście, który wysyłamy e-mailem lub pocztą.                                                                                                 Podczas krótkich lotów, linie lotnicze nie zapewniają posiłku oraz napojów. Istnieje możliwość kupienia kanapki na pokładzie za ok. 5 EUR/szt. Podczas długich rejsów do i z Azji serwowane będą dwa posiłki, w tym co najmniej jeden ciepły oraz zimne i ciepłe napoje.

Wybór miejsca w samolocie możliwy jest tylko podczas odprawy na lotnisku.

 

Prosimy pamiętać o zabraniu z domu paszportu z wizą chińską. Podczas spotkania na lotnisku pilot przekaże Państwu dokumenty podróży: wydruk biletu elektronicznego na przelot międzynarodowy, polisę ubezpieczeniową oraz zawieszkę na bagaż.

UWAGA: Po odprawie prosimy nie wyrzucać wydruku biletu elektronicznego. Może okazać się on niezbędny podczas powrotnego lotu do Polski.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu linia lotnicza zapewnia przelot w późniejszym terminie, a jeśli to konieczne także nocleg i wyżywienie.

Bagaż główny: 1 bagaż na osobę nie przekraczający wagi 20 kg lub 30 kg (w zależności od linii lotniczej) oraz sumy wymiarów zewnętrznych (wysokość + długość + szerokość) 158 cm.               Dla dwóch lub więcej osób posiadających jedną sztukę wspólnego bagażu, waga bagażu nie może przekroczyć również 20 kg lub 30 kg. Informacje o przewoźniku oraz o limicie bagażowym znajdą Państwo w liście, który prześlemy przed wylotem.

UWAGA: Międzynarodowi przewoźnicy mają własny taryfikator opłat za nadbagaż, od 100 EUR za kolejny bagaż o wadze do 23 kg.  Podczas przelotów wewnętrznych w  Chinach ciężar nadanego bagażu nie może przekroczyć 20 kg/os. a każdy dodatkowy kilogram to koszt od 30 RMB.

UWAGA: Prosimy pamiętać o podpisaniu bagażu i zapięciu na szyfr lub kłódkę.

Bagaż podręczny:  1 bagaż na osobę nie przekraczający wagi 5-8 kg (zależnie od linii lotniczych), oraz sumy wymiarów zewnętrznych (wysokość + długość + szerokość) 115 cm.                Można zabrać również na pokład samolotu płaszcz, parasol, niedużych rozmiarów torebkę i niewielką ilość materiałów do czytania. Wszystkich pasażerów obowiązują przepisy dotyczące przewozu bagażu, np. zakaz przewozu przedmiotów niebezpiecznych oraz przepisy celne i graniczne.                                                                                                                                                                                               UWAGA: Podczas przelotów wewnątrz Chin ciężar bagażu podręcznego nie może przekroczyć 5 kg/os.

Bagaż główny: 1 bagaż na osobę nie przekraczający wagi 20 kg lub 30 kg (w zależności od linii lotniczej) oraz sumy wymiarów zewnętrznych (wysokość + długość + szerokość) 158 cm.               Dla dwóch lub więcej osób posiadających jedną sztukę wspólnego bagażu, waga bagażu nie może przekroczyć również 20 kg lub 30 kg. Informacje o przewoźniku oraz o limicie bagażowym znajdą Państwo w liście, który prześlemy przed wylotem.

UWAGA: Międzynarodowi przewoźnicy mają własny taryfikator opłat za nadbagaż, od 100 EUR za kolejny bagaż o wadze do 23 kg.  Podczas przelotów wewnętrznych w  Chinach ciężar nadanego bagażu nie może przekroczyć 20 kg/os. a każdy dodatkowy kilogram to koszt od 30 RMB.

UWAGA: Prosimy pamiętać o podpisaniu bagażu i zapięciu na szyfr lub kłódkę.

Bagaż podręczny:  1 bagaż na osobę nie przekraczający wagi 5-8 kg (zależnie od linii lotniczych), oraz sumy wymiarów zewnętrznych (wysokość + długość + szerokość) 115 cm.                Można zabrać również na pokład samolotu płaszcz, parasol, niedużych rozmiarów torebkę i niewielką ilość materiałów do czytania. Wszystkich pasażerów obowiązują przepisy dotyczące przewozu bagażu, np. zakaz przewozu przedmiotów niebezpiecznych oraz przepisy celne i graniczne.                                                                                                                                                                                               UWAGA: Podczas przelotów wewnątrz Chin ciężar bagażu podręcznego nie może przekroczyć 5 kg/os.

Z uwagi na charakter wycieczki najwygodniejszym bagażem będzie walizka na kółkach o niewielkich rozmiarach.

Jeśli podróżujemy z drugą osobą, mając do dyspozycji dwie walizki, dobrze jest spakować część rzeczy każdej z osób do jednej, pozostałe do drugiej. W przypadku zagubienia jednego bagażu przez linie lotnicze, co zdarza się bardzo rzadko, pozwoli to komfortowo doczekać momentu dostarczenia przez linię zagubionego bagażu.

Podczas pobytu w hotelach, na lotnisku, na dworcu czy podczas przeprawy promowej usługi bagażowe nie są objęte ceną wycieczki, w niektórych miejscach nie są one w ogóle dostępne. Prosimy wziąć to pod uwagę przygotowując bagaż.

W bagażu głównym nie wolno przewozić power banków.

Bagaż podręczny nie powinien być zbyt duży i ciężki. Warto trzymać dokumenty lub pieniądze oddzielnie, w razie utraty nie stracą Państwo wszystkiego. Ze względu na przelot samolotem (zarówno podczas przelotów międzynarodowych, jak i wewnątrz Chin) w bagażu podręcznym nie wolno przewozić przedmiotów zaliczanych do niebezpiecznych (nożyki, pilniczki oraz płyny, żele i aerozole itp.). Zarówno w bagażu podręcznym jak i w głównym nie wolno przewozić zapalniczek i zapałek, będą konfiskowane. Nie wolno przewozić także baterii, w tym power banków, których pojemność wynosi więcej niż 10 000 mAh lub takich, które nie mają informacji o mocy. Te o dopuszczalnej pojemności należy przewozić w bagażu podręcznym. Inne będą konfiskowane. Zgodnie z przepisami płyny przewożone w bagażu podręcznym muszą znajdować się w pojemnikach, z których żaden nie może przekraczać 100 ml - muszą być one zapakowane w jedną przezroczystą plastikową zamykaną torbę o pojemności nie przekraczającej jednego litra (np. torebka dwuścienna w wymiarach 22 cm x 15 cm z plastikowym suwakiem). Perfumy i alkohol zakupione w sklepach wolnocłowych można wnosić na pokład samolotów, jednak muszą być one zapakowane w specjalnie zapieczętowane przez personel sklepu torby.

PŁYNY O POJEMNOŚCI POWYŻEJ 100 ML, ZAKUPIONE POZA UE, NIE MOGĄ BYĆ WWOŻONE DO UE W BAGAŻU PODRĘCZNYM (oznacza to, że jeśli powrót do kraju odbywa się przez port UE, nie można dokonać zakupu takich płynów na lotnisku w Azji).

W bagażu podręcznym przyda się długopis, gdyż podczas podróży wypełnia się liczne formularze wjazdowe, wyjazdowe, deklaracje celne itd.

  • ubrania: powinny być dostosowane do trasy i terminu (proszę sprawdzić tabelę klimatyczną); niezależnie od pogody sugerujemy wziąć sweter lub inne ciepłe okrycie które przyda się w czasie pobytu w klimatyzowanych pomieszczeniach,
  • przydatne będą plastikowe torebki, do spakowania ubrań, oraz kosmetyków w celu zabezpieczenia ich w czasie lotu,
  • wygodne obuwie, antypoślizgowe, przewiewne, szybkoschnące-szczególnie latem.
  • małą torbę lub plecak, aby zapakować rzeczy potrzebne podczas zwiedzania,
  • płaszcz przeciwdeszczowy, latem lepiej sprawdzi się parasolka- chroni od deszczu i słońca,
  • w okresie letnim sugerujemy zabrać: okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy np. czapka, chustka, krem z filtrem przeciw słonecznym,
  • karty pamięci do aparatu fotograficznego lub zapasowe filmy, baterie (Uwaga, baterie w tym power banki, których pojemność wynosi więcej niż 10 000 mAh lub nie mają informacji o pojemności nie mogą być zabierane na pokład samolotu),
  • mały ręczniczek lub wilgotne chusteczki, których można użyć np. podczas podróży pociągiem (w pociągu nie ma możliwości skorzystania z prysznica, ale są umywalnie),
  • kosmetyki typu szampon, żel, pasta do zębów, szczoteczka (hotele chińskie powoli wprowadzają ograniczenia dystrybucji jednorazówek), papier toaletowy lub chusteczki higieniczne (w toaletach publicznych brak papieru toaletowego),
  • kubek (w pociągu wrzątek dostępny jest 24h/dobę, można więc zaparzyć sobie swoją kawę lub herbatę),
  • leki zażywane regularnie należy ZAWSZE wkładać do bagażu podręcznego. Jeśli w bagażu podręcznym planują Państwo przewozić igły do podawania leku, wówczas niezbędne będzie zaświadczenie w języku polskim i angielskim wydane przez lekarza, zaświadczające o konieczności podania leku, poświadczone pieczątką,
  • podstawowe środki opatrunkowe,
  • preparat przeciwko komarom.
  • dużych ręczników kąpielowych – są dostępne w każdym pokoju,
  • grzałek elektrycznych do gotowania wody – pokoje hotelowe wyposażone są w czajniki

     elektryczne,

  • scyzoryków i innego typu ostrych przedmiotów (np. nożyczek, obcinaczy do paznokci, itp.),

sprejów (np. dezodorantów, lakierów do włosów, pianek do golenia, itp.), ponieważ zdarza się, że są zabierane przez służby celne na lotniskach i dworcach kolejowych w Chinach, nawet, gdy wspomniane rzeczy znajdują się w bagażu głównym.

Hotele, z których korzystamy na trasie to obiekty o standardzie 4*, aczkolwiek należy pamiętać, że są to lokalne 4*, więc w mniejszych miejscowościach hotele mają nieco niższy standard, są starsze, obsługa nie mówi po angielsku lub śniadania mają mniejszy wybór dań kuchni europejskiej . Pokoje hotelowe wyposażone są w łazienkę, klimatyzację, telewizor oraz telefon. W pokojach znajdują się również zestawy do herbaty: filiżanki, chińska herbata w torebkach oraz czajnik elektryczny. W niektórych hotelach znajdą Państwo również sejf. Niekiedy pokoje posiadają mini bary, których zawartość jest dodatkowo płatna (np. słodycze, napoje, itp.). Łazienki wyposażone są w ręczniki kąpielowe oraz podstawowe kosmetyki i przybory. W niektórych hotelach jest także suszarka do włosów i jednorazowe klapki. Niektóre łazienki wyposażone są w dodatkowe produkty (gąbka do masażu, prezerwatywy, itp.) – wszystkie one są dodatkowo płatne. W razie wątpliwości prosimy pytać pilota. Hotele oferują 24 godzinny dostęp do ciepłej wody.

Doba hotelowa w Chinach, tak jak w większości państw na świecie, trwa, w zależności od hotelu od godziny 12:00-14:00 do godz. 12:00 dnia następnego. Istnieje prawdopodobieństwo, że po porannym przylocie do Chin, jak również po nocnej podróży pociągiem, pokoje nie będą jeszcze dostępne; w takim przypadku najpierw realizowana będzie część zwiedzania. Po otrzymaniu przez pilota potwierdzenia z hotelu o możliwości wcześniejszego zakwaterowania, grupa pojedzie do hotelu.

Ze względu na bogaty program zwiedzania, zazwyczaj nie ma możliwości powrotu do hotelu w ciągu dnia (grupa wyjeżdża rano po śniadaniu, a wraca wieczorem po kolacji).

Klimat Chin jest bardzo zróżnicowany. Kraj przynależy do trzech stref klimatycznych: umiarkowanej, podzwrotnikowej i  zwrotnikowej. Najlepszy czas do podróży to okres od marca do listopada. Wiosną (kwiecień, maj) i jesienią (wrzesień, październik) panują umiarkowane temperatury. W północnej części Chin (Pekin, Luoyang, Xi’an) wyróżnić można wyraźne cztery pory roku. Częstszym podziałem na południu Chin jest wyróżnienie na porę suchą - zimą i deszczową - latem. W lecie praktycznie na całym terenie Państwa Środka panują upały. W lipcu i sierpniu temperatura przekracza 35°C. Na północy Chin lato jest suche a zima mroźna (na północ od Wielkiego Muru notuje się temperatury poniżej -30°C). Burze piaskowe mogą pojawić się w lutym, marcu lub kwietniu, szczególnie w Mongolii Wewnętrznej i w okolicach Pekinu. W środkowych Chinach (okolice rzeki Jangcy, do których zalicza się m.in. Szanghaj) oraz na południu (okolice Kantonu) lato jest długie, upalne i wilgotne, zima za to krótka i ciepła, średnia temperatur to około 12°C. Na najdalej na południe wysuniętym krańcu Chin - wyspie Hajnan - temperatury dochodzą wtedy do 30°C. Zwiększone opady deszczu pojawiają się na południu Chin od maja do sierpnia.

Średnie najwyższych (W) i najniższych (N) temperatur w wybranych miastach, podane w °C.

 

Miesiąc

Pekin

Xi’an

Dunhuang

Hohhot

Zhangye

W

N

W

N

W

N

W

N

W

N

I

3

-8

6

-4

-1

-16

-6

-17

0

-16

II

5

-6

9

-1

6

-11

-2

-13

3

-12

III

12

0

15

4

14

-3

6

-6

10

-4

IV

21

8

22

10

21

3

15

2

17

1

V

28

14

27

15

27

9

22

9

23

7

VI

32

19

33

20

31

14

26

14

27

11

VII

32

23

34

23

33

17

27

17

29

14

VIII

31

22

32

22

32

16

25

16

28

13

IX

27

15

26

16

27

8

20

9

23

7

X

21

8

21

10

19

1

13

2

16

0

XI

11

0

13

4

8

-6

3

-7

7

-7

XII

4

-6

7

-2

1

-12

-4

-14

1

-14

W okresie czasu letniego +6 godzin; w okresie zimowym +7 godzin. Na terenie całego kraju obowiązuje jedna strefa czasowa.

Najlepiej zabrać ze sobą zarówno gotówkę, jak i karty kredytowe. Nigdy jednak nie należy trzymać ich w jednym miejscu. Dobrze jest również gotówkę rozłożyć na części. Przyda się specjalna torebka zawieszana na szyi bądź pasek z kilkoma kieszeniami, gdzie można trzymać pieniądze. Bezwzględnie należy pilnować pieniędzy w takich sytuacjach jak przepakowywanie, zakupy czy wymiana waluty.

Podczas trasy będą Państwo mieli okazję spróbować różnych dań kuchni chińskiej. Śniadania są spożywane w hotelach. Mają formę bufetu, gdzie dostępna jest kuchnia chińska i czasem, choć nie zawsze europejska. Restauracje dobieramy bardzo starannie, najczęściej są to lokalne restauracje poza hotelami. Z uwagi na fakt, że w Chinach bardzo niewiele restauracji przyjmuje rezerwacje na duże grupy, zdarza się, że do restauracji trzeba jechać dość daleko. Wejście do restauracji z ulicy w grupie 8 osób nie jest problemem, ale przy większej grupie 15-25 osobowej wiąże się najczęściej z długim czekaniem (ok. 1-2 godziny), dlatego rezerwujemy stoliki w restauracjach, które na to pozwalają. Posiłki serwowane są przy dużych okrągłych stołach (8-12 osób przy stole). Serwowane dania przeznaczone są dla wszystkich uczestników, w taki sposób, aby każdy miał okazję spróbować każdego dania. Do posiłków podawane są pałeczki, w niektórych restauracjach na dodatkowe życzenie również widelce i noże. Na terenie Chin kontynentalnych do posiłków serwowane są lokalne napoje typu piwo, coca-cola lub sprite w ilości jednej szklanki. 

AUTOKAR

Podczas trasy grupa przemieszcza się autokarami lub mikrobusami dostosowanymi do liczebności grupy. Chińskie autokary nie są wyposażone w toalety i lodówki.

Chińskie autokary często nie posiadają luku bagażowego, dlatego zdarza się, że bagaż wieziony jest wewnątrz autokaru lub w oddzielnym samochodzie bagażowym.

Informujemy, że od 2019 r. kolejność wsiadania do autokaru uzależniona jest kolejnością sformalizowanych zgłoszeń na wycieczkę.

SAMOLOTY

Zgodnie z programem wycieczki duże odległości pokonywać będą Państwo samolotami. Bilety na przeloty wewnętrzne będą w posiadaniu przewodnika lub pilota.

Podczas przelotów wewnętrznych korzystamy z różnych lokalnych lini (np. Air China, China Southern, Sichuan Airlines, Hainan Airlines). Wielu przewoźników chińskich należy do globalnych sojuszy lotniczych. Ich flotę stanowią najczęściej samoloty Airbus lub Boeing. 

Na trasach wewnętrznych obowiązują te same zasady przewozu bagażu, co podczas przelotów międzynarodowych. Alkohol może być przewożony w bagażu głównym pod warunkiem, że butelka nie jest napoczęta. Zarówno w bagażu podręcznym jak i w głównym nie wolno przewozić zapalniczek i zapałek, oraz ostrych przedmiotów. Nie wolno przewozić także baterii, w tym power banków, których pojemność wynosi więcej niż 10 000 mAh lub nie mają informacji o pojemności. Te o dopuszczalnej pojemności należy przewozić w bagażu podręcznym. 

POCIĄGI

Przejazd pociągiem nocnym odbywa się w 4-os., zamykanych przedziałach. W wyjątkowych sytuacjach (np. podczas chińskich świąt i okresach wzmożonego ruchu, najczęściej 1-3 maja, 1-7 października) w 6-os. przedziałach otwartych. Zdarza się, że w przedziale są osoby spoza grupy. W przedziale łóżka znajdują się na 2 poziomach (lub 3 poziomach w przedziałach 6-os.), a pościel zmieniana jest po każdym podróżującym. W każdym wagonie jest dystrybutor z gorącą wodą, toaleta oraz umywalnia.

Podczas przejazdów pociągami (zarówno nocnym jak i dziennym) bagaże podróżują z Państwem w tym samym wagonie. W pociągu dziennym należy je ustawić w specjalnie wydzielonej przestrzeni na bagaże.  

Grupie towarzyszy licencjonowany polski pilot wycieczek, który spotyka się z grupą w dniu wylotu na lotnisku w Warszawie. W każdym mieście jest również przewodnik miejscowy posługujący się językiem chińskim i angielskim. W zwiedzanych miejscach polski pilot tłumaczy to, co o zabytkach opowiadają lokalni przewodnicy. Pilot nie oprowadza grup po obiektach muzealnych, jednak służy zawsze swoją wiedzą i doświadczeniem.

Cena wycieczki nie obejmuje usług bagażowych w hotelach, na dworcach kolejowych i lotniskach.

Usługi bagażowych w hotelach są dodatkowo płatne (jednorazowo ok. 1 USD/szt. bagażu).

Na dworcach można niekiedy skorzystać z usług bagażowych (ok. 10-20 RMB (5-8 PLN) za sztukę bagażu), którzy przeniosą bagaż z autokaru do wagonu lub z wagonu do autokaru. Nie jest to usługa dostępna na wszystkich dworcach

Chińska waluta to yuan (CNY) nazywany także renminbi (RMB).

1 USD = ok. 6,9 yuana  (renminbi), 1 EUR = ok. 7,7 yuana.

Chiński yuan dzieli się na mao (1 yuan to 10 mao) oraz na feny (1 mao to 10 fenów, praktycznie wychodzących już z użycia).

W obrocie dostępne są banknoty: 100, 50, 20, 10, 5, 1 yuan oraz 5, 2, 1 mao.

Spośród walut zagranicznych w Chinach najłatwiej jest wymienić dolary amerykańskie i euro.

Prosimy pamiętać, że w Chinach wymieniać można tylko dolary wydane w lub po 1996 r., czyli tzw. duże głowy. Dodatkowo banknoty nie mogą być zniszczone t.j.: zaplamione, przetarte, naderwane, itp. Wymiany waluty można dokonywać w oddziałach Bank of China oraz na lotniskach (dodatkowo pobierana jest prowizja ok 10 USD), a w Hongkongu i w Makau również w kantorach. Kurs jest wszędzie podobny. Coraz rzadziej możliwa jest wymiana w hotelu (niektóre hotele mają automaty do wymiany). Dokonując wymiany należy się wylegitymować paszportem. Niewykorzystane yuany można zamienić w Chinach z powrotem na dolary wyłącznie za okazaniem pokwitowania z banku, otrzymanego przy sprzedaży USD. W Hongkongu yuany można wymienić na dolary hongkońskie i amerykańskie bez konieczności posiadania pokwitowania.

Stanowczo odradzamy korzystania z nieoficjalnych usług wymiany pieniędzy (proceder prawnie zabroniony, ponadto istnieje możliwość oszustwa lub kradzieży).

W hotelach, z których korzystamy oraz w większości dużych sklepów honorowane są międzynarodowe karty płatnicze takie jak np. VISA, MasterCard, American Express.

Ceny towarów spożywczych w chińskich supermarketach i większych sklepach są z reguły zbliżone lub niższe od tych w Polsce. Ceny towarów na targowiskach są z reguły znacznie niższe niż w Polsce.

Na chińskich bazarach powszechnie przyjętym zwyczajem jest targowanie się o cenę (ceny pierwotnie oferowane cudzoziemcom mogą być bardzo zawyżone) - targowanie odbywa się często poprzez wypisywanie cen na kalkulatorze. Przed dokonaniem zakupu prosimy upewnić się co do jakości i autentyczności kupowanych artykułów.

 

Przykładowe ceny: Pieczywo 1-5 RMB, miejscowe owoce (1 kg) 4-15 RMB, butelka wody mineralnej 1-5 RMB, zestaw w Mc Donald's 30 RMB, piwo w sklepie 2-10 RMB, kartka pocztowa do Polski 6 RMB, paczka papierosów 15-30 RMB, prawdziwa chusta jedwabna 50-100 RMB.

 

Warto mieć ze sobą dolary o niskich nominałach (np. 1 $). Przydają się do zakupu kartek pocztowych lub innych drobiazgów, szczególnie podczas pierwszych dni pobytu w Chinach.

Specyfiką turystyki w Chinach jest dołączanie do programu zwiedzania wizyt w lokalnych fabrykach i manufakturach, gdzie można zakupić różne towary (np. perły, jedwabie, nefryty). Są to placówki państwowe, gdzie ceny nie należą do najniższych, lecz jakość i oryginalność produktów jest gwarantowana. Może się zdarzyć, że na bazarach i targowiskach podobne rzeczy znajdą Państwo w niższych cenach. Jakość oferowanych tam produktów może jednak budzić wątpliwości.

Ideą CT Poland jako biura specjalizującego się w organizacji wycieczek do Chin jest jak najpełniejsza prezentacja odwiedzanego kraju. Wiele imprez oferowanych przez inne biura jako opcjonalne punkty programu, u nas wliczone są w cenę imprezy. Bogate programy stwarzają stosunkowo mało okazji do ich fakultatywnego uzupełniania. Oferowane na miejscu fakultety stanowią propozycję lokalnych przewodników i mogą odbywać się tylko pod warunkiem zrealizowania głównych punktów programu. Cena wycieczek fakultatywnych uzależniona jest od ilości osób  w nich uczestniczących.

Kwota, przeznaczona na zwyczajowe napiwki dla lokalnych przewodników oraz kierowców, płatna jest na ręce pilota po przylocie do Chin. W cenę wycieczki nie są wliczone napiwki za usługi bagażowe w hotelach (ok. 1 USD/każdorazowo/szt. bagażu). Poza branżą turystyczną dawanie napiwków nie jest w Chinach powszechnie przyjęte, jednak podczas korzystania z taksówki można zostawić kierowcy niewielką resztę.

Językiem urzędowym jest język chiński - dialekt mandaryński (putonghua, oparty na dialekcie pekińskim). Przeciętny Chińczyk spotkany na ulicy nie posługuje się językiem angielskim. Języka tego nie znają zazwyczaj również taksówkarze. Po angielsku, przynajmniej w podstawowym zakresie, mówi zazwyczaj obsługa hotelowa oraz sprzedawcy na większych bazarach, nastawionych na turystów z zagranicy. Język angielski jest również językiem, jakim posługują się lokalni przewodnicy podczas wycieczki oraz w dużej części mieszkańcy Hongkongu. W Makau językami urzędowymi są chiński i portugalski, angielski jest jednak powszechnie znany.

220V / 50Hz. W większości hoteli gniazdka w pokojach pasują do polskich wtyczek, przejściówkę do gniazdka elektrycznego (jeśli będzie potrzebna) można wypożyczyć za opłatą w recepcji hotelu.

Typy gniazdek i wtyczek, spotykane w Chinach:

Polskie telefony komórkowe posiadające roaming działają a zasięg jest niemal wszędzie, poza kilkoma miejscami gdzie sygnał może być nieco słabszy.

Niektórzy polscy operatorzy oferują w Chinach dostęp do internetu w komórce. Prosimy dowiadywać się u swoich operatorów o stawki połączeń. Można również dzwonić do Polski z telefonów hotelowych. Minuta połączenia kosztuje najczęściej około 5 PLN (z komórki ok. 8 PLN). We wszystkich hotelach jest dostępne wi-fi, w niektórych korzystać z wi-fi bezpłatnie można jednak tylko w hotelowym lobby. Korzystanie w pokojach jest dodatkowo płatne (ok. 30 USD/dobę).

Należy pamiętać, że w Chinach dostęp do niektórych stron jest zablokowany (m.in. Facebook, Yahoo, Google, Gmail, Youtube) i korzystanie z nich bez zainstalowanego bezpłatnego lub płatnego oprogramowania VPN nie jest możliwe. Zainstalowanie oprogramowania VPN na terenie Chin nie jest możliwe, można zrobić to wyłącznie będąc poza terytorium ChRL. Nie podajemy, jaki VPN jest najlepszy, ponieważ jest ich bardzo wiele w sklepach z aplikacjami i jakość ich zmienia się w czasie i w różnych regionach Chin. Najlepiej zainstalować kilka i zmieniać w zależności od potrzeb.

Chiny są krajem bezpiecznym i życzliwym dla gości z zagranicy. Przestępczość w Chinach jest stosunkowo niska. Należy jednak zachować ostrożność w miejscach uczęszczanych przez turystów oraz w środkach komunikacji (zdarzają się kradzieże kieszonkowe oraz przypadki wydania fałszywych banknotów). Wartościowe przedmioty i gotówkę należy trzymać przy sobie bądź w zamkniętym sejfie w pokoju lub w sejfie w recepcji. Zarówno biuro jak i hotel nie odpowiadają za wartościowe rzeczy pozostawione poza sejfem w pokoju hotelowym. 

Korzystając z taksówki prosimy pamiętać o zabraniu paragonu wydawanego przez kierowcę. W przypadku pozostawienia czegokolwiek w taksówce umożliwi to identyfikację pojazdu.

Wyjeżdżających do Chin nie dotyczą obowiązkowe szczepienia. Do zalecanych szczepień należą wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonica, tężec i polio, a także dur brzuszny. Chinach obecnie nie ma zagrożenia malarią.

W razie potrzeby skorzystania z miejscowych usług medycznych należy zgłosić się do pilota, bądź bezpośrednio do centrum alarmowego Ubezpieczyciela (numer telefonu znajdą Państwo na karcie alarmowej, którą przekaże Państwu pilot wycieczki).

Na wypadek konieczności skorzystania z porady medycznej lub hospitalizacji koszty ok. 100 EUR z reguły pokrywa sam poszkodowany. Rachunki (należy pamiętać, aby zawsze o nie poprosić) rozliczane są po powrocie do Polski. Przed podróżą zalecamy wykonanie wszelkich niezbędnych badań oraz przeglądu stomatologicznego.

Chiny są krajem bezpiecznym, ale różnica flory bakteryjnej może być kłopotliwa dla osób           o zwiększonej wrażliwości. Należy pamiętać o zachowaniu podstawowej higieny osobistej. Przydatne będą środki pozwalające szybko zdezynfekować dłonie np. żele, tzw. mokre chusteczki.

Unikać żywności niewiadomego pochodzenia i pić wyłącznie napoje zamknięte fabrycznie. Przed otwarciem butelki należy zwrócić uwagę, czy nie była ona naruszona. Prosimy unikać napojów z lodem, bowiem lód rzadko robiony jest na bazie butelkowanej wody. Woda z kranu nadaje się do mycia zębów. Nie zaleca się spożywania jej bez uprzedniego przegotowania. Owoce należy spożywać po ich umyciu i obraniu ze skórki.

We wszystkich hotelach i restauracjach serwujących kuchnię zachodnią spotkać można toalety w stylu zachodnim. W restauracjach chińskich, na stacjach paliwowych, czy w zwiedzanych obiektach toalety mają charakter azjatycki (tzw. kucany). Toalety publiczne są bardzo powszechne i niektóre z nich płatne (0,5 – 1 RMB). W toaletach publicznych brak jest papieru toaletowego.

Jet lag to typowa dolegliwość podczas przekraczania kilku stref czasowych w krótkim czasie. Charakteryzuje się ogólnym zmęczeniem, sennością i rozdrażnieniem.

Oto kilka rad, które pomogą Państwu przyzwyczaić się szybko do nowej strefy czasowej.

  1. Zaraz po wejściu do samolotu przestawić zegarek na czas obowiązujący w miejscu doce-

lowym.

  1. Od początku jeść i odpoczywać według czasu obowiązującego w miejscu docelowym.
  2. Podczas nocnych przelotów spać jak najwięcej.
  3. Unikać ciężkich potraw oraz dużych ilości alkoholu.
  4. Podczas lotu warto co jakiś czas wstawać i robić lekkie ćwiczenia ruchowe.
  5. Po przylocie unikać drzemki w ciągu dnia i położyć się spać według nowego czasu.

Uczestnik imprezy organizowanej przez Biuro Podróży CT Poland jest ubezpieczony w  Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska S.A. Ubezpieczenie obejmuje pokrycie kosztów leczenia i pomoc w podróży (assistance) do 100 000 PLN na każde zdarzenie (w tym, na podstawie dodatkowej umowy zawartej pomiędzy Biurem Podróży CT Poland a TUiR
Allianz, ryzyko zaostrzeń i powikłań chorób przewlekłych)
; wypłatę świadczenia związanego z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu z tytułu następstwa nieszczęśliwego wypadku do 10 000 PLN; pokrycie kosztów utraty lub opóźnienia dostarczenia bagażu podróżnego do 1000 PLN. Szczegółowe informacje można znaleźć w „Ogólnych warunkach ubezpieczenia w podróży zagranicznej GLOBTROTER”. Prosimy o dokładne zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia, w szczególności z częścią „Wyłączenia odpowiedzialności”.

Nie wolno wwozić narkotyków, broni, amunicji i materiałów wybuchowych, waluty chińskiej, publikacji uznawanych przez prawo chińskie za szkodliwe (w tym pornografii i wydawnictw krytykujących władze i ustrój ChRL a także wydawnictw w wizerunkiem XIV Dalajlamy).

Do Chin nie wolno także wwozić świeżej żywności (owoce, wędliny, kanapki itp.). W przypadku kontroli na lotnisku docelowym produkty te mogą zostać skonfiskowane. 

Nie wolno wywozić chińskiej waluty, dzieł sztuki, rzadkich wydawnictw, wyrobów z kamieni szlachetnych oraz samych kamieni szlachetnych bez certyfikatu zakupu. Nie są poza tym znane

żadne restrykcje celne, które odbiegałyby od powszechnie przyjętych norm międzynarodowych. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy na dzień pobytu.

Skrócone przepisy celne i dewizowe dotyczące RP znajdą Państwo na stronie www: https://granica.gov.pl/  w zakładce „przepisy”.

UWAGA: przepisy celne Hongkongu pozwalają na wwiezienie bez cła do 19 sztuk papierosów na osobę.

Prosimy pamiętać, że do Polski nie wolno wwozić żadnych pamiątek z zagrożonych gatunków zwierząt i roślin, w tym także muszli.

Podróżując po Chinach musimy pamiętać, że jesteśmy tylko gośćmi i że regulacje tego kraju zostały stworzone w oparciu o miejscowe realia a nie dla wygody turystów.

Turystyka jest jednak bardzo ważną gałęzią przemysłu dla Chin i rząd oraz lokalna administracja kładą duży nacisk, aby turystów było coraz więcej i aby zapewnić im szeroki wachlarz możliwości, zarówno jeśli chodzi o zakwaterowanie, transport i zwiedzanie. Podróżując po Chinach należy pamiętać, aby:

  1. Minimalizować skutki naszego pobytu.
  2. Nie śmiecić, nawet jeśli miejscowi to robią.
  3. Nie robić zdjęć ludziom, jeśli sobie tego nie życzą.
  4. Nie niecierpliwić się, jeśli np. sprzedawca nie rozumie o co nam chodzi.
  5. Przestrzegać prawa danego regionu oraz lokalnych zwyczajów.
  6. Szanować inne zwyczaje, nawet jeśli ich nie rozumiemy.
  7. Okazywać szacunek w miejscach kultu religijnego, zachować ciszę, jeśli takie są regulacje w danym miejscu.

Cena za osobę: