Trasa wycieczki prowadzi przez najważniejsze miasta Państwa Środka, stolice dynastii, cesarskie posiadłości i miejsca, w których kształtowała się potęga Chin. Ta trasa to okazja, aby zobaczyć i doświadczyć tradycji Pekinu, nowoczesności Szanghaju i historii zatopionej w architekturze dawnego Pingayo czy położonego na wodzie urokiwego Xitang. To jedyna okazja do noclegu w tradycyjnym chińskim guestousie i do wizyty na plantacji słynnej herbaty "Smocza Studnia".

Dla kogo: trasa przeznaczona dla osób w każdym wieku, pasjonatów architektury, historii i opowieści o intrygach cesarzowych, walce o smoczy tron czy wpływy na cesarskim dworze. Krótka i treściwa trasa, która pozwoli nabrać apetyty na kolejne wyjazdy na południe czy do górzystego i etnicznego Yunnanu.

Intensywność: przebieg trasy dostosowany dla osób o przeciętnej sprawności fizycznej. W czasie trawania wycieczki przemieszczamy sie sprawnie i szybko wykorzystując wszystkie środki transportu: samolot, autokar, statek, szybkie pociągi.

 

ATUTY TEJ WYCIECZKI:

 

 • Unikalny na rynku polskim program obejmujący m.in. Pingyao i Xitang.
 • Spacer ulicami Pekinu - możliwość poznania miasta z innej perspektywy.
 • Nocleg w klimatycznym guesthousie w Pingyao, stylizowanym na tradycyjne zabudowania czasów dynastii Ming i Qing oraz tradycyjnym guetshousie w Pingyao. Pozostałe noclegi w sprawdzonych 4* hotelach.
 • Wizyta na plantacji najsłynniejszej chińskiej zielonej herbaty - Smoczej Studni.
 • Ubezpieczenie kosztów leczenia obejmuje ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych.
 • Urozmaicona kuchnia: kaczka po pekińsku, bankiet pierożkowy w Xi'an, tradycyjne makarony w Luoyang, tradycyjna kuchnia Szanghaju.
 • Bilety wstępu w cenie wycieczki.
 • Wycieczki małymi łodziami w Xitang, rejs statkiem po Jeziorze Zachodnim w Hangzhou w cenie wycieczki.

 

Zobacz dzień w Pingayo

i daj się ukoić spokojem Xitang

 

 • 1 dzień

  WYLOT Z WARSZAWY

  Spotkanie z pilotem i grupą na lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot do Pekinu bezpośrednio PLL LOT lub z przesiadką.

 • 2 dzień

  PEKIN

  Przylot do Pekinu. Zwiedzanie Świątyni Nieba   – najpiękniejszej pekińskiej świątyni, którą dwa razy w roku odwiedzał cesarz, aby pokłonić się Niebu. Wizyta na placu Bramy Niebiańskiego Spokoju (Tian'anmen), jednym z największych publicznych placów na świecie, na którym znajduje się również Mauzoleum Mao Zedonga i Pomnik Bohaterów Ludowych. Spacer po ulicy Qianmen, jednym z najmodniejszych deptaków miasta, utworzonych po renowacji centralnej części miasta. Od północy ulicę Qianmen zamyka spektakularna brama pailou, a okoliczne stoiska oferują znany przysmak – tanghulu – owoce w karmelu. Nocleg w Pekinie.

  * W przypadku przylotu do Pekinu w godzinach popołudniowych, zwiedzanie zostanie przeniesione na kolejny dzień.

 • 3 dzień

  PEKIN / WIELKI MUR

  Wizyta na Wielkim Murze  w miejscowości Mutianyu. Jest to jeden z mniej znanych, uznany za najlepiej zachowany odcinek Wielkiego Muru w okolicach Pekinu. Wieczorem spacer po centrum miasta (ok. 5 km): Wangfujing – główny deptak handlowy stolicy, następnie stara cesarska aleja parkowa oraz dawna zabudowa Pekinu: ulica Krzywej Fajki. Spacer zakończymy w dzielnicy Houhai, położonej nad jeziorem, z licznymi pubami i klubami oraz widokiem na Wieże Bębnów i Dzwonów. Nocleg w Pekinie.

 • 4 dzień

  PEKIN

  Zwiedzanie Pałacu Cesarskiego , znanego jako Zakazane Miasto. Podczas zwiedzania przejdziemy przez oficjalną, ceremonialną część pałacu m.in. Pawilon Najwyższej Harmonii, ale również mniej oficjalną, aby zobaczyć jak mieszkały cesarzowe i cesarski dwór. Spacer po Wzgórzu Węglowym, skąd rozpościera się widok na Zakazane Miasto i centrum Pekinu. Zwiedzanie Pałacu Letniego  – jednego z największych cesarskich zespołów pałacowo-ogrodowych w Chinach. Podczas spaceru po terenie pałacu zobaczymy Pawilon Życzliwości i Długowieczności, Pawilon Nefrytowych Fal, przejdziemy Długą Galerią, która kryje prawie 14000 unikalnych malowideł, do podnóża Wzgórza Długowieczności, skąd roztacza się piękny widok na Jezioro Kunming, Most Siedemnastu Łuków i nieodległe Pachnące Wzgórza. Wizyta w pałacu będzie również okazją, aby poznać losy cesarzowej Cixi, najpotężniejszej kobiety rządzącej Chinami.  Kolacja z degustacją kaczki po pekińsku. Nocleg w Pekinie.

   
 • 5 dzień

  Pekin / Pingyao

  Przyjazd szybkim pociągiem do Pingyao (ok. 4 godz.), doskonale utrzymanego miasta o tradycyjnej zabudowie, które zachwyci miłośników architektury i historii Chin. Wizyta w posiadłości rodziny Qiao, gdzie Zhang Yimou, jeden z najsłynniejszych chińskich reżyserów, nakręcił film „Zawieście czerwone latarnie”, który oczarował widzów na całym świecie kunsztem reżyserii i spektakularną scenografią. Zwiedzanie starego miasta: ulica Mingqing, Muzeum Domu Finansowego Rishengchang, gdzie znajdowała się bodaj największa w Chinach centrala finansowa, używająca systemu czeków i depozytów. Nocleg w tradycyjnym guesthousie w Pingyao.

   

    
 • 6 dzień

  Pingyao / Xi'an

  Spacer wzdłuż monumentalnych murów miejskich, pochodzących głównie z czasów dyn. Ming. Jeśli będą chętni wejdziemy na mury, aby z wysokości obserwować życie mieszkańców Pingyao. Przejazd szybkim pociągiem do Xi'an (ok. 3 godz.). Uroczysta kolacja: bankiet pierożkowy – degustacja kilkunastu rodzajów pierogów chińskich. Wieczorem przedstawienieMuzyka i taniec z czasów dynastii Tang” – unikalne w skali Chin przedstawienie z udziałem śpiewaków i tancerzy. Nocleg w Xi'an.

   

 • 7 dzień

  Xi’an / Armia Terakotowa / Luoyang

  Przejazd do muzeum Armii Terakotowej , pochodzącej z III w. p.n.e. Poznamy historię Qin Shihuangdi i największej archeologicznej tajemnicy Chin – Mauzoleum Pierwszego Cesarza oraz zwiedzimy zakład, gdzie wykonuje się kopie żołnierzy armii terakotowej. Oglądanie Wielkiej Pagody Dzikiej Gęsi wzniesionej w VII w. – symbolu miasta. Spacer w północnej części kompleksu po największym w mieście otwartym placu. Wizyta w dzielnicy muzułmańskiej, gdzie sprzedawane są pamiątki i lokalne przysmaki i w pochodzącym z XIV w. Wielkim Meczecie – miejscach przenikania się kultury islamu i tradycji chińskiej. Przejazd szybkim pociągiem do Luoyang (ok. 2 godz.). Nocleg w Luoyang.

   

    
 • 8 dzień

  Luoyang / groty Longmen / klasztor Szaolin

  Zwiedzanie grot Longmen , gdzie między V a XIII w. w ponad 2 tys. jaskiń i nisz wykuto tysiące posągów Buddy. Zobaczymy m.in. majestatyczny posąg Buddy Wajroczany oraz niewielką Grotę Medycyny. Przejazd do klasztoru Szaolin  – miejsca narodzin chińskiej sztuki walki – kung fu oraz buddyzmu medytacyjnego chan (zen). Zwiedzanie kompleksu klasztornego oraz Lasu Stup – największego w Chinach buddyjskiego cmentarza, gdzie spoczywają najważniejsi mistrzowie klasztoru. Fakultatywnie pokaz kung fu w wykonaniu uczniów jednej ze szkół walki. Kolacja w regionalnej restauracji, gdzie można skosztować m.in. różnego rodzaju makaronów i pierogów typowych dla tego regionu. Wyjazd nocnym pociągiem do Hangzhou (miejsca sypialne).

   

    
 • 9 dzień

  Hangzhou

  Przyjazd do Hangzhou, stolicy południowej dynastii Song (XII – XIII w.), którym zachwycał się już Marco Polo. Chińskie powiedzenie głosi, że „W niebie jest raj, a na ziemi są Suzhou i Hangzhou”. Wycieczka statkiem po jeziorze Zachodnim , otoczonym parkami, mostkami i groblami. Rejs po jeziorze pozwoli wypocząć oraz poznać unikalny charakter miasta, jego nowoczesne i starożytne oblicze. Fakultatywnie spektakl „Impresja znad Jeziora Zachodniego”. Nocleg w Hangzhou.

 • 10 dzień

  Hangzhou / Xitang

  Wizyta przy zboczu Feilaifeng (Szczyt Który Przyleciał z Daleka), gdzie znajdują się rzeźby, powstałe między X a XIV w. Wizyta na plantacji herbaty Longjing (Smoczej Studni) – jednej z najbardziej znanych i najlepszych zielonych herbat świata. Na plantacji dowiemy się, jaka herbata zapewnia nieśmiertelność, dlaczego najlepsze herbaty chińskie to herbaty sprzed jasności oraz spróbujemy kilku rodzajów naparu z tradycyjnych czarek. Przejazd do położonej na wodzie, liczącej 2500 lat historii i przepojonej klimatem dawnych Chin miejscowości Xitang. W Xitang spotykają się wody dziewięciu rzek, które wraz z setką mostków tworzą urzekającą scenerię. Zwiedzanie miasteczka: Świątynia Siedmiu Mistrzów, deszczowy korytarz, Park Pijanicy, muzeum wina, muzeum guzików, muzeum drewnianej rzeźby, liczne alejki i rezydencje. Wieczorem czas wolny na doświadczanie unikalnej atmosfery Xitang zgodnie z własnymi upodobaniami, wizyty w restauracjach czy pubach, spacery. Nocleg w tradycyjnym guesthousie w Xitang.

   

   
 • 11 dzień

  Xitang / Szanghaj

  Przejazd do Szanghaju, najbardziej kosmopolitycznego miasta Chin. Wizyta w nowoczesnej dzielnicy Pudong, która stała się wizytówką miasta i dowodem potęgi ekonomicznej Chin. Aby podziwiać panoramę Szanghaju wjedziemy windą na taras widokowy wieży telewizyjnej „Perła Orientu”, majestatycznego budynku Jinmao lub innego kilkusetmetrowego wieżowca. Wizyta w dzielnicy Tianzifang – pełnej tradycyjnej, doskonale zachowanej architektury shikumen. Spacer po miasteczku handlowym Yuyuan, zwanym starym miastem. Czas wolny na zanurzenie się w setki stoisk m.in. ze znanym chińskim przysmakiem chou doufu („śmierdzące tofu”), zakupy herbaty, biżuterii czy pamiątek z okresu Wielkiego Marszu. Przechadzka bulwarem nad rzeką Huangpu – słynnym Bundem, podczas której (jeśli będzie taka możliwość) zajrzymy do wnętrza najpiękniejszego niegdyś budynku Azji, wybudowanego w 1921 r. banku Hongkongu i Szanghaju. Spacer po kolorowej i pełnej życia ulicy Nankińskiej. Wieczorem występ akrobatów chińskich. Nocleg w Szanghaju.

 • 12 dzień

  Szanghaj

  Zwiedzanie Muzeum Szanghajskiego z jedną z najlepszych kolekcji sztuki chińskiej. Czas wolny w muzeum pozwoli nam wybrać najbardziej interesujący nas dział tematyczny. Spacer po głównym placu Szanghaju – placu Ludowym, który niegdyś był terenem wyścigów konnych. Znajdują się tam unikalny budynek miejskiego ratusza, a także Centrum Planowania Miasta, gdzie powstają niezwykłe wizje architektoniczne rozbudowy Szanghaju. Wizyta w Xintiandi – dawnej koncesji francuskiej, obecnie dzielnicy kawiarni i pubów. Czas wolny na samodzielną eksplorację miasta lub zakupy w którymś ze znanych szanghajskich pasaży handlowych. Jeśli czas pozwoli zajrzymy również do jednego z miejscowych sklepów z jedwabiem, aby poznać tajemnicę tego niegdyś najlepszego towaru eksportowego Państwa Środka. Nocleg w Szanghaju.

  UWAGA: W terminie 10.03 - 22.03.2024, 28.04 - 10.05.2024, 14.09 - 26.09.2024 i 07.10 - 19.10.2024 przeloty realizowane liniami PLL LOT, lot Warszawa-Pekin-Warszawa. 12 dnia wycieczki przejazd pociągiem do Szanghaju. Nocleg w Pekinie. Poranny wylot do Warszawy. Przylot do Warszawy w godzinach popołudniowych.

  W terminie 02-15.05.2024 przelot liniami PLL LOT. Wycieczka 14 dniowa. Dodatkowy dzień w Szanghaju. 13 dnia wycieczki przejazd pociągiem do Pekinu i nocleg w Pekinie. Wylot do Warszawy 14 dnia wycieczki rano. Przylot do Warszawy popołudniem 14. dnia wycieczki.
  W terminie 15-27.08.2024 przelot liniami Turkish Airlines. Wylot z Szanghaju 12. dnia wycieczki wieczorem. Przylot do Warszawy rano 13. dnia wycieczki.

   

 • 13 dzień

  Wylot z Chin

  Transfer na lotnisko i przelot do Warszawy.

   

 

Cena obejmuje:

 1. Przelot w na trasie Warszawa - Pekin, Szanghaj - Warszawa.
 2. Przejazdy wg programu pociągami (miejsca siedzące na trasach Pekin - Pingyao, Pingyao - Xi’an - Luoyang, miejsca sypialne na trasie Luoyang lub Zhengzhou - Hangzhou), autokarami lub mikrobusami.
 3. Zakwaterowanie w hotelach **** w pokojach 2-os. z łazienką i klimatyzacją (2 osoby w pokoju). W Pingyao i Xitang noclegi w guesthousach.
 4. Bilety wstępu do obiektów wymienionych w programie.
 5.  Krajobrazowy rejs po Jeziorze Zachodnim w Hangzhou.
 6.  Przedstawienie opery pekińskiej w Pekinie, akrobacje w Szanghaju.
 7.  Bankiet pierożkowy wraz z przedstawieniem widokowiskowo-tanecznym w Xi’an.
 8. Opiekę polskiego pilota na całej trasie wycieczki i lokalnych przewodników w czasie zwiedzania.
 9. Posiłki (ilość wskazuje cyfra w ikonce przy każdym dniu programu) wraz z jedną szklanką napoju (lokalne piwo, cola) do lunchu / kolacji.
 10. Ubezpieczenie KLiA (w tym ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych), NNW i bagażu.
 11. Opłaty lotniskowe oraz opłaty za wystawienie biletów.
 12. Opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
 13. Opłatę na Turystyczny Fundusz Pomocowy.
 14. Podatek VAT.

 

Cena nie obejmuje:

 1. Dodatkowych napojów do posiłków i dodatkowych posiłków.
 2. Napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców (70 USD płatne w Chinach).
 3. Udziału w wycieczkach i zajęciach fakultatywnych nie objętych programem zwiedzania.
 4. Ewentualnych opłat za fotografowanie i filmowanie.
 5. Usług tragarzy w hotelach, na dworcach kolejowych oraz lotniskach.

 

 

Wymagania dot. paszportu dla obywateli RP:

Paszport musi być ważny minimum 7 miesięcy od daty powrotu do Polski oraz posiadać co najmniej 1 stronę wolną. 

 

 

 

Standardowe ubezpieczenie CT Poland w podróży w zakresie kosztów leczenia wynosi 100 000 EUR

W przypadku chęci podniesienia sumy ubezpieczenia do 300 000 EUR prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta:

info@ctpoland.com.pl, tel. 22 6545133

Biuro Podróży CT Poland gwarantuje swoim klientom stałość cen po zawarciu umowy uczestnictwa. Podane ceny uwzględniają wszystkie koszty związane z udziałem w wycieczkach CT Poland

 

wszystkie zamieszczone opinie pochodzą z ankiet lub e-maili od naszych Klientów

ANKIETA ANONIMOWA, KWIECIEŃ 2018 Ocena 4/5

Hotele na trasie bardzo dobre, jedzenie satysfakcjonujące. Dzięki obecności takiego pilota, jak Pani Dorota podróż po Chinach dostarczyła bardzo wielu pozytywnych wrażeń. To dzięki jej profesjonalizmowi, kulturze osobistej i empatii wycieczka była przyjemną chińską przygodą. Życzyła bym sobie, aby każda moja podróż była pilotowana przez taką osobę. Szkoda, że biuro CT Poland w swojej ofercie nie posiada wycieczek do krajów Ameryki Łacińskiej. Myślę, że przygoda np. z Peru spełniła by marzenia wielu klientów biura CT Poland.

 

PANI LILIA I PAN ROMAN, ŚWINOUJŚCIE, KWIECIEŃ 2018 Ocena 5/5

Był to nasz pierwszy wyjazd z tym biurem, ale na pewno nie ostatni. Bardzo podobała nam się organizacja całego pobytu, ciekawy program. Standard przelotów międzynarodowych oceniamy dobrze. Hotele na trasie czyste, obsługa dobra. W Pingyao i Xian hotele klimatyczne i ładnie położone. Restauracje czyste, serwujące smaczne jedzenie. Z pilota opiekującego się grupą jesteśmy bardzo zadowoleni. Pani Dorota z dużą wiedzą pięknie przekazuje wiadomości o kraju. Dziękujemy!

 

 

 

ANKIETA ANONIMOWA, KWIECIEŃ 2018 Ocena 5/5

Standard przelotów do Chin i z Chin – ok, wszystko dobrze. Hotele bardzo dobre. W Pingyao ekstra klimat w hotelu. Jedzenie na wycieczce bardzo dobre. Program chwilami zbyt intensywny. Chińskie pociągi nocne to nie jest najlepszy pomysł. Jestem w pełni zadowolony z pilota opiekującego się grupa. Pani Dorota Wasilewska – bardzo dobry kontakt, super kompetentna, zorganizowana i przewidująca. Super wiedza i sposób przekazu, po prostu fajna ☺

 

Pani Urszula, Gdańsk październik 2015

Jestem bardzo zadowolona i pełna wrażeń. Wysoko oceniam prace pilota i pracowników biura.

 

Ankieta Anonimowa, październik 2015

Pobyt bardzo intensywny, świetnie przygotowany. Czas spędzony w autokarze urozmaicony wiadomościami o miejscach które odwiedziliśmy jak i tych których będziemy odwiedzać, podstawowych zwrotów chińskich .

 

pani barbara, warszawa kwiecień 2014

Składam podziękowania za bardzo dobrze zorganizowaną wycieczkęr. Pani Magdalena osoba taktowna i bardzo sympatyczna oraz kompetentna, dbała o nas, realizowała program wycieczki konsekwentnie, w ciekawy sposób opowiadając nam o Chinach i zawsze była tam gdzie Ją potrzebowaliśmy. Podobnie p. Stanley dyskretnie opiekował się nami i oczywiście pilnował nas abyśmy się nie pogubili. Miły młody człowiek, na którego pomoc zawsze mogliśmy liczyć.

 

Państwo Małgorzata i Mateusz, Warszawa, lipiec 2013

Chiny bardzo nam się podobały. Program zwiedzania też, organizacja dobra, a praca pilota doskonała. Krystyna ma ogromną wiedzę i wielką sympatię do Chin – to udziela się grupie. Wspaniały pilot! Zdecydowanie ten wyjazd będzie początkiem wspaniałej współpracy z biurem CT POLAND.

 

Państwo Teresa i Maciej, Krosno, lipiec 2013

Wrażenia niesamowite. Organizacja doskonała. To co zobaczyliśmy , pozostanie w naszej pamięci – bezcenne!

 

Pan Piotr, Olsztyn, lipiec 2013

Bardzo ciekawy i różnorodny program. Pilotka Krystyna była tak miła, ze z własnej inicjatywy zabrała nas na nocną wycieczkę po Pekinie, ostatniego dnia. Nie mam sugestii do programu jak nie mam do obsługi.

 

Panie Ewa i Monika, KierszeK, lipiec 2013

Ogólnie jesteśmy bardzo zadowolone. Wspaniała polska pilotka pani Krysia Brząkała. Uśmiechnięta , bardzo dużo , ciekawie i wyczerpująco opowiadała. Zaangażowana z pasją, nie okazująca zmęczenia, nasza grupa opadała już z sił. Starająca się, troszcząca się o grupę. Elastyczna – uwzględniała sugestię grupy. Chętnie wybrałybyśmy się jeszcze raz na wycieczkę pod jej opieką!

 

Mateusz, KrakóW, lipiec 2013

Bardzo dobra organizacja, urozmaicony każdy dzień w wiele atrakcji zarówno turystycznych jak i artystycznych. Zwiedzono wiele ciekawych miejsc, była możliwość poznania kultury Chin w pigułce. Zobaczyliśmy stare zabytki Chin jak i nowoczesność (miasto Szanghaj).

 

Państwo Danuta i Adam, BydgoszcZ, lipiec 2013

Wrażenia z pobytu powyżej oczekiwań. Perfekcyjna organizacja wyjazdu od pierwszego do ostatniego dnia. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyboru zarówno kierunku wyjazdu jak i przebiegu wycieczki. Dziękujemy za świetnie wykonaną pracę przez biuro i w szczególności Pani Magdalenie Gryce, która potrafiła zintegrować grupę i dać poczucie bezpieczeństwa, przekazać wielką wiedzę i z pasją przybliżyć piękno Chin. Z Panią Magdą choćby i na koniec świata!

 

Pan Tadeusz, Olsztyn, lipiec 2013

Wycieczka zorganizowana jest perfekcyjnie. Pilot Magdalena Gryka reaguje na każde sugestie uczestników. Taka organizacja powinna być wzorem dla innych biur. Pani Magda zasługuje na najwyższą ocenę w każdej sytuacji.

 

Pani Ewa, Łódź, sierpień 2013

Bardzo dobra organizacja, program bardzo urozmaicony, atrakcyjny, ogromna wiedza przewodnika polskiego pani Kasi Falkowskiej, możliwość poznania Chin z różnych stron. Wycieczka spełniła oczekiwania.

 

Pan Bartosz, Wybom, sierpień 2013

Pilot Katarzyna Falkowska spełniła moje wymagania, była bardzo dobrze przygotowana na każdą sytuację i w pełni wykorzystywała każdą chwilę. Miła oraz świetnie kontaktująca się z grupą. Uważam, iż był to jeden z najlepszych pilotów ze wszystkich moich wycieczek. Wyjazd był elastyczny – został dopasowany do chęci i możliwości klientów.

 

Pani Agata, Zielona Góra, sierpień 2013

Cała wycieczka była super zorganizowana, warunki noclegowe i miejsca posiłków były bardzo dobrze dobrane, jedynie co trochę psuje wrażenie to kierowcy autokarów w Xian i w Luoyang, którzy nie pomagali w znoszeniu gorących temperatur i grzali autobusy.

 

Pani Ewa, Warszawa, sierpień 2013

Ogólne wrażenie jest bardzo pozytywne, jeśli chodzi o imprezy zorganizowane. Przewodniczka Pani Kasia Falkowska dyscyplinowała grupę, wszędzie dojeżdżaliśmy o czasie, program został zrealizowany łącznie z dodatkowymi fakultatywnymi imprezami. Minusem było zbyt późne wstawanie, co w ciągu dnia wpływało na czas przeznaczony na zwiedzanie – Wielki Mur – zbyt mało czasu, Armia Terakotowa – zbyt mało czasu, stary rynek w Szanghaju – zbyt mało czasu.

 

ankieta anonimowa kwiecień 2013

Chiny dzięki tej imprezie zostały „odkryte”. Niezliczona ilość wrażeń każdego dnia, sprawna obsługa, wszystko przygotowane na czas. Zaletą jest skład 20 osobowy, a nie liczniejszy i oczywiście dobry przewodnik-pilot, doświadczony i potrafiący zapanować nad grupą. Pan Rafał Glonek zasługuje na najwyższe uznanie, taktowny, uprzejmy dla wszystkich, dbający o uczestników wycieczki. Za to wszystko dziękuję.

 

Pan Marek, Bydgoszcz, kwiecień 2011

Duże pozytywne pełne emocji zaangażowanie pani Krystyny Brząkały (przewodnika – pilota).

 

Pan Zbigniew, Warszawa, maj 2011

Bardzo sprawna i profesjonalna organizacja. Pilotka Krystyna – doskonała pod każdym względem; znajomość języka, wiedza o historii i kulturze Chin, a także w sposobie komunikacji i tworzeniu atmosfery.

 

Pan Wojciech, Bydgoszcz, kwiecień 2008

Chiny jako kraj wart zobaczenia, wspaniały opiekun Pani Halina Wasilewska i zgrana grupa plus dobre warunki równa się excellent. Mieliśmy szczęście mieć za opiekuna panią Halinę, której znajomość języka chińskiego i zwyczajów była cenna. Intensywność wycieczki „w sam raz” chociaż lubię wyjazdy jeszcze bardziej intensywne. Hotele na strasie były o dobrym standardzie, posiłki bardzo urozmaicone i bardzo dobre.

 

Pan Jacek, Warszawa, kwiecień 2008

Profesjonalna organizacja. Zgodność oferty z rzeczywistością. Największe wrażenie zrobiło na mnie Pingyao – historia i Szanghaj – rozmach.

 

Pani Róża, Tychy, marzec 2008

Jestem w pełni zadowolona z pobytu na pięknej trasie objazdowej. Szczególe podziękowania, za opiekę wspaniałemu pilotowi grupy Panu Karolowi Żochowskiemu.

 

Pani Ewa, Osówiec, marzec 2008

Wycieczka bardzo atrakcyjna i jednocześnie nie tak bardzo droga. Warunki pobytowe i jedzenie bardzo dobre. Wystarczająca ilość dni, aby poznać Chiny.

 

Pani Katarzyna, Olkusz, czerwiec 2008

Wycieczka Stolice Chin w pełni spełniła moje oczekiwania. Zaskoczyło mnie uprzejme podejście biura do klientów – zadecydowało się zorganizować wycieczkę pomimo bardzo małej liczby uczestników, tylko 5 osób – duży plus! Program był bardzo ciekawy i sprawnie realizowany. Jakość świadczonych usług na miejscu – hotele, restauracje, przejazdy, lokalni przewodnicy – bardzo dobrzy. Jak na wycieczkę objazdową – dużo zwiedzania, ale również był czas na odpoczynek i złapanie oddechu.

 

Pan Przemysław, Olkusz, czerwiec 2008

Doskonała organizacja wycieczki z ciekawym programem. Rewelacyjny pilot zajmujący się grupą: Ewa Gajewska, super. Będę polecać Państwa biuro.

 

Pan Rajmund, Bielsk Podlaski, październik 2008

Nie mam żadnych zastrzeżeń. Jestem bardzo zadowolony. Atrakcyjny program został zrealizowany w całości. Gratuluję wyjazdu bez zarzutu.

 

ANKIETA ANONIMOWA wrzesień 2011

Pani przewodnik – pilot Magda Pawłowska bardzo kompetentna, duża znajomość historii, geografii, opiekuńcza w stosunku do grupy, komunikatywna, duże wyczucie nastrojów grupy, widać że lubi swoją pracę.

 

ANKIETA ANONIMOWA kwiecień 2008

Bardzo dobra organizacja wycieczki. Wszystko terminowo, zgodnie z planem. Możliwość niewielkich modyfikacji programu. Ogólna ocena – bardzo udana wycieczka.

 

ANKIETA ANONIMOWA kwiecień 2008

Program bardzo intensywny, choć dobrze pomyślany. Największe wrażenie zrobiło na mnie miasto Pingyao – wspaniale zatrzymano miejsce w czasie. Dobór hoteli na trasie bardzo dobry. Posiłki - bardzo ciekawy dobór różnorodnych dań. Nasza pilotka Pani Halina Wasilewska, osoba bardzo sympatyczna, znająca język, jestem bardzo zadowolona z jej opieki.

 

Pani Alicja, Sierpień 2007

Pobyt w Chinach zrobił na mnie duże wrażenie. Zarówno pilot poslki, jak i chińscy dołożyli starań, aby wycieczka była ciekawa. Szczególnie polska pilotka, Pani Anna, podzieliła się z nami swoją bardzo rozległą wiedzą o kraju, historii, zabytkach, obyczajach, a swoją kulturą osobistą zaskarbiła sobie moją i całej grupy sympatię.

 

Pani agnieszka, sierpień 2007

Pani Ania to osoba bardzo sympatyczna i w pełni kompetentna.

 

twoja opinia może być następna :)

Trasa Stolice Chin – wczoraj i dziś 15 dni to jedna z najpopularniejszych tras w ofercie CT Poland. Trasa przebiega przez najważniejsze miasta Chin, z których większość pełniła w historii rolę stolic poszczególnych królestw, a później również cesarstwa chińskiego. Trasa Stolice Chin to gwarancja bogatego programu zwiedzania w komfortowych warunkach.

Przeloty odbywają się samolotami rejsowymi z międzylądowaniem w jednym z portów lotniczych. Dokładne informacje o godzinach przelotów i zbiórce otrzymają Państwo na ok. dwa tygodnie przed wycieczką w liście, który wysyłamy e-mailem (jeśli podali go Państwo na umowie) lub pocztą. Podczas niektórych krótkich lotów, linie lotnicze nie zapewniają posiłku oraz napojów. Wówczas istnieje możliwość kupienia kanapki na pokładzie za ok. 5 EUR/szt. Podczas długich rejsów do i z Azji serwowane będą dwa posiłki, w tym co najmniej jeden ciepły oraz zimne i ciepłe napoje.

Wybór miejsca w samolocie możliwy jest tylko podczas odprawy na lotnisku.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu linia lotnicza zapewnia przelot w późniejszym terminie, a jeśli to konieczne także nocleg i wyżywienie.

Podczas spotkania na lotnisku pilot przekaże Państwu dokumenty podróży: paszport (jeśli nie odebrali go Państwo wcześniej z biura), wydruk biletu elektronicznego na przelot międzynarodowy oraz polisę ubezpieczeniową. Pilot wręczy Państwu również zawieszki na bagaże. Dokumenty te zostaną wydane po okazaniu dowodu osobistego lub kopii umowy z naszym biurem. Bilety na wszystkie przeloty wewnętrzne w Chinach będzie miał ze sobą lokalny przewodnik.

UWAGA: Po odprawie prosimy nie wyrzucać wydruku biletu elektronicznego. Może okazać się on niezbędny podczas powrotnego lotu do Polski.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu linia lotnicza zapewnia przelot w późniejszym terminie, a jeśli to konieczne także nocleg i wyżywienie.

Bagaż główny: Waga bagażu nadanego przez 1 osobę w trakcie odprawy biletowo-bagażowej nie powinna przekraczać 20 kg lub 30 kg (w zależności od linii lotniczej). Dla dwóch lub więcej osób posiadających jedną sztukę wspólnego bagażu, waga bagażu nie może przekroczyć również 20 kg lub 30 kg. Informacje o przewoźniku oraz o limicie bagażowym znajdą Państwo w liście, który prześlemy na ok. trzy tygodnie przed wylotem.

Podczas przelotów wewnątrz Chin ciężar nadanego bagażu nie może przekroczyć 20 kg/os. Każda linia lotnicza ma własny taryfikator opłat za nadbagaż (np. KLM, Finnair ok. 80 EUR za kolejny bagaż o wadze do 23 kg, w Chinach ok. 10 RMB za każdy dodatkowy kilogram nadawanego bagażu).

UWAGA: Prosimy pamiętać o podpisaniu bagażu i zapięciu na szyfr lub kłódkę.

Nasze firmowe zawieszki otrzymają Państwo z rąk pilota na lotnisku.

Bagaż podręczny: 1 sztuka, nieprzekraczająca wymiarami sześcianu o wymiarach 55cm / 40cm / 20cm i nie cięższą niż 5-7 kg (zależnie od linii lotniczych); a także płaszcz, parasol, niewielkich rozmiarów torebkę i niewielką ilość materiałów do czytania na pokładzie samolotu. Wszystkich pasażerów obowiązują przepisy dot. przewozu bagażu, np. zakaz przewozu przedmiotów niebezpiecznych oraz przepisy celne i graniczne.

Z uwagi na charakter wycieczki najwygodniejszym bagażem będzie walizka na kółkach o niewielkich rozmiarach.

Podczas pakowania przydatne okażą się duże plastikowe torby. Może się zdarzyć, że w trakcie podróży część ubrań zamoknie od deszczu czy wilgoci w powietrzu. W wilgotnym klimacie ubrania schną wiele dni i przełożenie ich do oddzielnych plastikowych toreb pozwoli oddzielić je od reszty suchych ubrań.

Zdarza się, że podczas lotu kosmetyki tracą szczelność i rozlewają się w bagażu. Dobrze jest je również zapakować w oddzielne plastikowe woreczki.

Jeśli podróżujemy z drugą osobą, mając do dyspozycji dwie walizki, dobrze jest spakować część rzeczy każdej z osób do jednej, pozostałe do drugiej. W przypadku zagubienia jednego bagażu przez linie lotnicze, co zdarza się bardzo rzadko, pozwoli to komfortowo doczekać momentu dostarczenia przez linię zagubionego bagażu.

Podczas pobytu w hotelach, na lotnisku, na dworcu czy podczas przeprawy promowej usługi bagażowe nie są objęte ceną wycieczki, w niektórych miejscach nie są one w ogóle dostępne. Prosimy wziąć to pod uwagę przygotowując bagaż.

W bagażu głównym nie wolno przewozić power banków.

Te o dopuszczalnej pojemności należy przewozić w bagażu podręcznym.

Bagaż podręczny nie powinien być zbyt duży i ciężki. Warto trzymać dokumenty lub pieniądze w oddzielnych saszetkach, dodatkowo w plastikowych torbach, co ochroni jest przed kurzem czy wilgocią. Tyczy się to głównie paszportu, biletów lotniczych czy pieniędzy. 

Ze względu na przelot samolotem (zarówno podczas przelotów międzynarodowych, jak i wewnątrz Chin) w bagażu podręcznym nie wolno przewozić przedmiotów zaliczanych do niebezpiecznych (nożyki, pilniczki oraz płyny, żele i aerozole itp.). Nie wolno przewozić także baterii, w tym power banków, których pojemność wynosi więcej niż 10 000 mAh lub nie mają informacji o pojemości. Zgodnie z przepisami płyny przewożone w bagażu podręcznym muszą znajdować się w pojemnikach, z których żaden nie może przekraczać 100 ml - muszą być one zapakowane w jedną przezroczystą plastikową zamykaną torbę o pojemności nie przekraczającej jednego litra (np. torebka dwuścienna w wymiarach 22 cm x 15cm, z plastikowym suwakiem). Perfumy i alkohol zakupione w sklepach wolnocłowych można wnosić na pokład samolotów, jednak muszą być one zapakowane w specjalnie zapieczętowane przez personel sklepu torby.

PŁYNY O POJEMNOŚCI POWYŻEJ 100 ML, ZAKUPIONE POZA UE, NIE MOGĄ BYĆ WWOŻONE DO UE W BAGAŻU PODRĘCZNYM (oznacza to, że jeśli powrót do kraju odbywa się przez port UE, nie można dokonać zakupu takich płynów na lotnisku w Azji).

Definicja substancji płynnych, których w dużych ilosciach nie wolno przewozić w bagażu podręcznym obejmuje: wodę i inne napoje, zupy, syropy, perfumy, żele (np. do włosów), pasty (w tym pasty do zębów); kosmetyki w płynnej formie (błyszczyk, podkład, tusz do rzęs), kremy, odżywki i oliwki, spraye, substancje płynne pod ciśnieniem (np. żele do golenia, dezodoranty) oraz inne substancje o podobnej konsystencji.

 

W bagażu podręcznym przyda się długopis, gdyż podczas podróży wypełnia się liczne formularze wjazdowe, wyjazdowe, deklaracje celne itd.

Nie wolno przewozić także baterii, w tym power banków, których pojemność wynosi więcej niż 10 000 mAh lub tych, które nie mają informacji o pojemności.

 • ubrania: powinny być dostosowane do trasy i terminu (proszę sprawdzić tabelę klimatyczną); lekkie, oddychające, wygodne ubrania, sweter lub inne ciepłe okrycie może się przydać podczas pobytu w klimatyzowanych pomieszczeniach, np. w pociągu, w hotelach czy restauracjach,
 • wygodne obuwie, np. sportowe,
 • małą torbę lub plecak
 • okrycie głowy dla ochrony przed słońcem, strój przeciwdeszczowy,
 • okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem, balsam nawilżający,
 • ulubiony gatunek kawy (w Chinach dostępna jest głównie kawa rozpuszczalna bez cukru),
 • przejściówkę do gniazdka elektrycznego,
 • karty pamięci do aparatu fotograficznego lub zapasowe filmy, baterie (Uwaga, baterie w tym power banki, których pojemność wynosi więcej niż 10 000 mAh lub nie mają informacji o pojemności nie mogą być zabierana na pokład samolotu),
 • mały ręczniczek lub wilgotne chusteczki, których można użyć np. podczas podróży pociągiem (w pociągu nie ma możliwości skorzystania z prysznica, ale są umywalnie),
 • kubek (w pociągu wrzątek dostępny jest 24h/dobę, można więc zaparzyć sobie swoją kawę lub herbatę)
 • preparat przeciwko komarom.
 • leki zażywane regularnie (leki zażywane codziennie lub co kilka dni należy ZAWSZE wkładać do bagażu podręcznego),
 • stroju wieczorowego na przedstawienie Opery Pekińskiej - strój turystyczny w zupełności wystarcza,
 • dużych ręczników kąpielowych – są dostępne w każdym pokoju,
 • grzałek elektrycznych do gotowania wody – pokoje hotelowe wyposażone są w czajniki elektryczne.
 • Hotele, z których korzystamy na trasie to obiekty o standardzie 4*. Pokoje hotelowe wyposażone są w prywatną łazienkę, klimatyzację, telewizor oraz telefon. W pokojach znajdują się również zestawy do herbaty: filiżanki, chińska herbata w torebkach oraz czajnik elektryczny. W niektórych hotelach znajdą Państwo również sejf. Łazienki wyposażone są w ręczniki kąpielowe, mydło, szampon, pastę do zębów (wszystkie w niewielkich opakowaniach), szczoteczki do zębów, jednorazowe klapki, papier toaletowy. W niektórych hotelach jest także suszarka do włosów. Niektóre łazienki wyposażone są w dodatkowe produkty (np. gąbka do masażu, prezerwatywy, itp.) – wszystkie one są dodatkowo płatne. W razie wątpliwości prosimy pytać pilota. W hotelach dostęp do ciepłej wody jest 24h/dobę.
 • W pokojach znajdują się mini bary. Napoje i słodycze, które znajdują się w środku są dodatkowo płatne.
 • Doba hotelowa w Chinach, tak jak w większości państw na świecie, trwa, w zależności od hotelu od godziny 12:00-14:00 do godz. 12:00 dnia następnego. Istnieje prawdopodobieństwo, że po porannym przylocie do Chin, jak również po nocnej podróży pociągiem, pokoje nie będą jeszcze dostępne; w takim przypadku najpierw realizowana będzie część zwiedzania. Po otrzymaniu przez pilota potwierdzenia z hotelu o możliwości wcześniejszego zakwaterowania, grupa pojedzie do hotelu.
 • Ze względu na bogaty program zwiedzania, zazwyczaj nie ma możliwości powrotu do hotelu w ciągu dnia (grupa wyjeżdża rano po śniadaniu, a wraca wieczorem po kolacji).
 • Guesthouse w Pingyao i Xitang - rodzaj pensjonatu, wybudowanego z kamienia i drewna. Standard zakwaterowania jest tam nieco niższy niż w miastach - np. w pokojach brak: telefonów, suszarek do włosów i sejfów oraz brodzików w łazience (warto zabrać ze sobą klapki pod prysznic). Łóżka w guesthousie mogą być twardsze niż hotelowe.

Podczas podróży niezbędnym dokumentem będzie paszport. Paszport musi być ważny 7 miesięcy od daty powrotu z wycieczki oraz posiadać przynajmniej trzy wolne strony obok siebie na wklejenie wizy oraz na stemple graniczne. 

Klimat Chin jest bardzo zróżnicowany. Kraj przynależy do trzech stref klimatycznych: umiarkowanej, podzwrotnikowej i zwrotnikowej. Najlepszy czas do podróży to okres od marca do listopada. Wiosną (kwiecień, maj) i jesienią (wrzesień, październik) panują umiarkowane temperatury. W północnej części Chin (Pekin, Luoyang, Xi’an) wyróżnić można wyraźne cztery pory roku. Częstszym podziałem na południu Chin jest wyróżnienie na porę suchą - zimą i deszczową - latem. W lecie praktycznie na całym terenie Państwa Środka panują upały. W lipcu i sierpniu temperatura przekracza 35°C. Na północy Chin lato jest suche a zima mroźna (na północ od Wielkiego Muru notuje się temperatury poniżej -30°C). Burze piaskowe mogą pojawić się w lutym, marcu lub kwietniu, szczególnie w Mongolii Wewnętrznej i w okolicach Pekinu. W środkowych Chinach (okolice rzeki Jangcy, do których zalicza się m.in. Szanghaj) oraz na południu (okolice Kantonu) lato jest długie, upalne i wilgotne, zima za to krótka i ciepła, średnia temperatur to około 12°C. Na najdalej na południe wysuniętym krańcu Chin - wyspie Hajnan - temperatury dochodzą wtedy do 30°C. Zwiększone opady deszczu pojawiają się na południu Chin od maja do sierpnia.

 

Średnie najwyższych (W) i najniższych (N) temperatur w wybranych miastach, podane w °C.

 

Miesiąc

Pekin

Taiyuan

Xi’an

Hangzhou

Szanghaj

W

N

W

N

W

N

W

N

W

N

I

3

-8

1

-11

6

-4

7

2

9

1

II

5

-6

4

-8

9

-1

8

3

10

2

III

12

0

11

-2

15

4

13

7

14

6

IV

21

8

18

6

22

10

20

12

20

11

V

28

14

24

11

27

15

24

17

25

16

VI

32

19

28

16

33

20

28

21

29

21

VII

32

23

28

18

34

23

32

25

33

25

VIII

31

22

27

17

32

22

32

25

33

25

IX

27

15

23

11

26

16

27

21

29

21

X

21

8

19

5

21

10

22

15

24

15

XI

11

0

9

-2

13

4

16

9

18

10

XII

4

-6

2

-9

7

-2

11

3

12

4

W okresie czasu letniego +6 godzin; w okresie zimowym +7 godzin. Na terenie całego kraju obowiązuje jedna strefa czasowa.

Najlepiej zabrać ze sobą zarówno gotówkę, jak i karty kredytowe. Nigdy jednak nie należy trzymać ich w jednym miejscu. Dobrze jest również gotówkę rozłożyć na cześci. Przyda się specjalna torebka zawieszana na szyi bądź pasek z kilkoma kieszeniami, gdzie można trzymać pieniądze. Bezwzględnie należy pilnować pieniędzy w takich sytuacjach jak przepakowywanie, zakupy czy wymiana waluty.

Podczas trasy będą Państwo mieli okazję spróbować różnych dań kuchni chińskiej. Śniadania są spożywane w hotelach. Mają formę bufetu, gdzie dostępna jest kuchnia chińska i europejska. Nabiał i żółty ser są rzadkością. Restauracje dobieramy bardzo starannie, najczęściej są to lokalne restauracje poza hotelami. Posiłki serwowane są przy dużych okrągłych stołach (8-12 osób przy stole). Do posiłków podawane są pałeczki, w niektórych restauracjach na dodatkowe życzenie również widelce i noże. Na terenie Chin kontynentalnych do posiłków serwowane są lokalne napoje typu piwo, coca-cola, sprite lub woda. W Hongkongu napoje nie są objęte ceną wycieczki i płaci się za nie bezpośrednio obsłudze restauracji. 

Śniadanie serwowane w Longsheng na tarasach ryżowych jest skromniejsze niż w hotelach, podawane bezpośrednio do stołów (a nie w formie bufetu) i składa się zazwyczaj z tostów, masła, jajka sadzonego, dżemu, banana, chińskiej zupki i herbaty lub kawy.

AUTOKAR

Podczas trasy grupa przemieszcza się autokarami lub mikrobusami dostosowanymi do liczebności grupy. Chińskie autokary nie są wyposażone w toalety i lodówki. Kolejność zapisu na wycieczkę nie decyduje o kolejności wsiadania do autokaru.

Chińskie autokary często nie posiadają luku bagażowego, dlatego zdarza się, że bagaż wieziony jest wewnątrz autokaru lub w oddzielnym samochodzie bagażowym.

Informujemy, że od 2019 r. kolejność wsiadania do autokaru uzależniona jest kolejnością zgłoszeń na wycieczkę.

 

POCIĄGI

Przejazd pociągiem nocnym odbywa się w 4-os., zamykanych przedziałach. Zdarza się, że w przedziale są osoby spoza grupy. W przedziale łóżka znajdują się na 2 poziomach a pościel zmieniana jest po każdym podróżującym. W każdym wagonie jest bojler z gorącą wodą (przyda się własny kubek oraz kawa czy herbata), toaleta oraz umywalnia. W umywalni nie ma ręczników ani mydła, przyda się więc mały ręcznik.

Przejazd pociągiem dziennym odbywa się w wagonach bez przedziałów.

Podczas przejazdów pociągami (zarówno nocnym jak i dziennym) bagaże podróżują z Państwem w tym samym wagonie. W pociągu dziennym należy je ustawić w specjalnie wydzielonej na bagaże przestrzeni.  

Na dworcach można niekiedy skorzystać z usług bagażowych (ok. 10-20 RMB za sztukę bagażu), którzy przeniosą bagaż z autokaru do wagonu lub z wagonu do autokaru.

Grupie towarzyszy licencjonowany polski pilot wycieczek, który spotyka się z grupą w dniu wylotu na lotnisku w Warszawie. W każdym mieście jest również przewodnik miejscowy posługujący się językiem chińskim i angielskim. W zwiedzanych miejscach polski pilot tłumaczy to, co o zabytkach opowiadają lokalni przewodnicy. Pilot nie oprowadza grup po obiektach muzealnych, jednak służy zawsze swoją wiedzą i doświadczeniem.

Chińska waluta to yuan (CNY) nazywany także renminbi (RMB).

1 USD = ok. 6,8 yuana  (renminbi), 1 EUR = ok. 7,3 yuana (stan z lutego 2017 roku).

Chiński yuan dzieli się na mao (1 yuan to 10 mao) oraz na feny (1 mao to 10 fenów, praktycznie wychodzących już z użycia).

W obrocie dostępne są banknoty: 100, 50, 20, 10, 5, 1 yuan oraz 5, 2, 1 mao.

Spośród walut zagranicznych w Chinach najłatwiej jest wymienić dolary amerykańskie i euro.

Prosimy pamiętać, że w Chinach wymieniać można tylko dolary wydane w lub po 1996 r., czyli tzw. duże głowy (dotyczy to również dolarowej części wpłaty za wycieczkę, wpłacanej w Chinach). Dodatkowo banknoty nie mogą być zniszczone t.j.: zaplamione, przetarte, naderwane, itp. Wymiany waluty można dokonywać w oddziałach Bank of China oraz w hotelach, na lotniskach (dodatkowo pobierana jest prowizja), a w Hongkongu i w Makau również w kantorach. Kurs jest wszędzie podobny. Dokonując wymiany należy się wylegitymować paszportem. Niewykorzystane yuany można zamienić w Chinach z powrotem na dolary wyłącznie za okazaniem pokwitowania z banku, otrzymanego przy sprzedaży USD. W Hongkongu yuany można wymienić na dolary hongkońskie i amerykańskie bez konieczności posiadania pokwitowania.

Stanowczo odradzamy korzystania z nieoficjalnych usług wymiany pieniędzy (proceder prawnie zabroniony, ponadto istnieje możliwość oszustwa lub kradzieży).

W hotelach, z których korzystamy oraz w większości dużych sklepów honorowane są międzynarodowe karty płatnicze takie jak np. VISA, MasterCard, American Express.

Ceny towarów spożywczych w chińskich supermarketach i większych sklepach są z reguły zbliżone lub niższe od tych w Polsce. Ceny towarów na targowiskach są z reguły znacznie niższe niż w Polsce.

Na chińskich bazarach powszechnie przyjętym zwyczajem jest targowanie się o cenę (ceny pierwotnie oferowane cudzoziemcom mogą być bardzo zawyżone) - targowanie odbywa się często poprzez wypisywanie cen na kalkulatorze. Przed dokonaniem zakupu prosimy upewnić się co do jakości i autentyczności kupowanych artykułów.

Przykładowe ceny: Pieczywo 1-5 RMB, miejscowe owoce (1 kg) 4-15 RMB, butelka wody mineralnej 1-5 RMB, zestaw w Mc Donald's 20 RMB, piwo w sklepie 2-10 RMB, kartka pocztowa do Polski 6 RMB, paczka papierosów 15-30 RMB, prawdziwa chusta jedwabna 50-100 RMB.

Specyfiką turystyki w Chinach jest dołączanie do programu zwiedzania wizyt w lokalnych fabrykach i manufakturach, gdzie można zakupić różne towary (np. perły, jedwabie, nefryty). Są to placówki państwowe, gdzie ceny nie należą do najniższych, lecz jakość i oryginalność produktów jest gwarantowana. Może się zdarzyć, że na bazarach i targowiskach podobne rzeczy znajdą Państwo w niższych cenach. Jakość oferowanych tam produktów może jednak budzić wątpliwości.

Ideą CT Poland jako biura specjalizującego się w organizacji wycieczek do Chin jest jak najpełniejsza prezentacja odwiedzanego kraju. Wiele imprez oferowanych przez inne biura jako opcjonalne punkty programu, u nas wliczone są w cenę imprezy. Bogate programy stwarzają stosunkowo mało okazji do ich fakultatywnego uzupełniania. Oferowane na miejscu fakultety stanowią propozycję lokalnych przewodników i mogą odbywać się tylko pod warunkiem zrealizowania głównych punktów programu. Cena wycieczek fakultatywnych uzależniona jest od ilości osób w nich uczestniczących. Podczas trasy Stolice Chin oferujemy w poniższych miejscach następujące wycieczki fakultatywne:

Hangzhou – spektakl „Impresja znad Jeziora Zachodniego”

Szanghaj – krótki rejs po rzece Huangpu

Koszt wszystkich wycieczek to 50-80 USD w zależności od terminu, liczby uczestników
i dostępności miejsc na przedstawienie.

Część kwoty, płatnej w Chinach pierwszego dnia wycieczki na ręce pilota, przeznaczona jest na zwyczajowe napiwki dla lokalnych przewodników oraz kierowców. W cenę wycieczki nie są wliczone napiwki za usługi bagażowe w hotelach (ok. 1 USD każdorazowo/szt. bagażu). Poza branżą turystyczną dawanie napiwków nie jest w Chinach powszechnie przyjęte, jednak podczas korzystania z taksówki można zostawić kierowcy niewielką resztę.

Językiem urzędowym jest język chiński - dialekt mandaryński (putonghua, oparty na dialekcie pekińskim). Przeciętny Chińczyk spotkany na ulicy nie posługuje się językiem angielskim. Języka tego nie znają zazwyczaj również taksówkarze. Po angielsku, przynajmniej w podstawowym zakresie, mówi zazwyczaj obsługa hotelowa oraz sprzedawcy na większych bazarach, nastawionych na turystów z zagranicy. Język angielski jest również językiem, jakim posługują się lokalni przewodnicy podczas wycieczki oraz w dużej części mieszkańcy Hongkongu. W Makau językami urzędowymi są chiński i portugalski, angielski jest jednak powszechnie znany.

220V / 50Hz. W niektórych hotelach potrzebna jest przejściówka, którą można wypożyczyć w hotelu. Typy wtyczek, spotykane w Chinach:

  

Polskie telefony komórkowe posiadające roaming działają a zasięg jest niemal wszędzie, poza kilkoma miejscami gdzie sygnał może być nieco słabszy (np. na tarasach ryżowych w Longsheng).

Niektórzy polscy operatorzy oferują w Chinach dostęp do internetu w komórce. Prosimy dowiadywać się u swoich operatorów o stawki połączeń. Można również dzwonić do Polski z telefonów hotelowych. Minuta połączenia kosztuje najczęściej około 5 PLN (z komórki ok. 8 PLN). We wszystkich hotelach jest dostępne wi-fi, w niektórych korzystać z wifi bezpłatnie można jednak tylko w hotelowym lobby. Korzystanie w pokojach jest dodatkowo płatne (10-30 USD/dobę).

Należy pamiętać, że w Chinach dostęp do niektórych stron jest zablokowany (m.in. Facebook, Yahoo, Google, Gmail, Youtube) i korzystanie z nich bez zainstalowanego bezpłatnego lub płatnego oprogramowania VPN nie jest możliwe. Zainstalowanie oprogramowania VPN na terenie Chin nie jest możliwe, można zrobić to wyłącznie będąc poza terytorium ChRL.

Chiny są krajem bezpiecznym i życzliwym dla gości z zagranicy. Przestępczość w Chinach jest stosunkowo niska. Należy jednak zachować ostrożność w miejscach uczęszczanych przez turystów oraz w środkach komunikacji (zdarzają się kradzieże kieszonkowe oraz przypadki wydania fałszywych banknotów). Wartościowe przedmioty i gotówkę należy trzymać przy sobie bądź w zamkniętym sejfie w pokoju lub w sejfie w recepcji. Zarówno biuro jak i hotel nie odpowiadają za wartościowe rzeczy pozostawione poza sejfem w pokoju hotelowym. 

Korzystając z taksówki prosimy pamiętać o zabraniu paragonu wydawanego przez kierowcę. W przypadku pozostawienia czegokolwiek w taksówce umożliwi to identyfikację pojazdu.

Wyjeżdżających do Chin nie dotyczą obowiązkowe szczepienia. Do zalecanych szczepień należą wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonica, tężec i polio, a także dur brzuszny. Chinach obecnie nie ma zagrożenia malarią.

W razie potrzeby skorzystania z miejscowych usług medycznych należy zgłosić się do pilota, bądź bezpośrednio do centrum alarmowego Ubezpieczyciela (numer telefonu znajdą Państwo na polisie, którą przekaże Państwu pilot wycieczki).

Na wypadek konieczności skorzystania z porady medycznej lub hospitalizacji koszty do 100 EUR z reguły pokrywa sam poszkodowany. Rachunki (należy pamiętać, aby zawsze o nie poprosić) rozliczane są po powrocie do Polski. Przed podróżą zalecamy wykonanie wszelkich niezbędnych badań oraz przeglądu stomatologicznego.

Ze względów praktycznych wskazane jest zabranie najczęściej stosowanych w domu leków. Apteczka podróżna powinna zawierać środki przeciw komarom, dezynfekujące, plastry, leki przeciw biegunce i przeziębieniu.

Leki zażywane regularnie (codziennie lub co kilka dni) należy ZAWSZE wkładać do bagażu podręcznego). Jeśli w bagażu podręcznym planują Państwo przewozić igły do podawania leku, wówczas niezbędne będzie zaświadczenie w języku polskim i angielskim wydane przez lekarza, zaświadczające o konieczności podania leku, poświadczone pieczątką.

Chiny są krajem bezpiecznym, ale różnica flory bakteryjnej może być kłopotliwa dla osób o zwiększonej wrażliwości. Należy pamiętać, aby często myć i dezynfekować ręce, unikać dotykania twarzy i obgryzania paznokci oraz nawykowego obgryzania różnych rzeczy np. długopisów.

Tempo zwiedzania dostosowane jest do kondycji przeciętnego turysty. W okresie letnim wilgotność i upał mogą jednak osłabić wytrzymałość. Należy pić dużo płynów, najlepiej wody lub zielonej herbaty.

Aby ustrzec się chorób należy dbać o higienę osobistą, unikać żywności niewiadomego pochodzenia i pić wyłącznie napoje zamknięte fabrycznie. Prosimy unikać napojów z lodem, bowiem lód rzadko robiony jest na bazie butelkowanej wody. Przez otwarciem butelki nalezy zwrócić uwagę, czy nie była ona naruszona.

Z pewnością przydadzą się środki pozwalające szybko zdezynfekować dłonie – żele, chusteczki.

Woda z kranu nadaje się do mycia zębów. Nie zaleca się jej spożywania. Owoce należy spożywać po ich umyciu i obraniu ze skórki.

Jedząc na ulicy powinno się zwrócić uwagę czy sprzedawca ma rękawiczki (jeśli serwuje jedzenie rękoma) oraz czy zachowane są inne podstawowe zasady higieny.

Latem w większości regionów Chin słońce operuje bardzo silnie. Prosimy o zabranie ze sobą środków z wysokim filtrem chroniących przed słońcem. Przyda się również czapka lub chustka oraz okulary przeciwsłoneczne.

We wszystkich hotelach i restauracjach serwujących kuchnię zachodnią spotkać można toalety w stylu zachodnim. W restauracjach chińskich, na stacjach paliwowych, czy w zwiedzanych obiektach toalety mają charakter azjatycki (tzw. kucany). Toalety publiczne są bardzo powszechne i niektóre z nich płatne (0,5 – 1 RMB). W toaletach publicznych brak jest papieru toaletowego.

Jet lag to typowa dolegliwość podczas przekraczania kilku stref czasowych w krótkim czasie. Charakteryzuje się ogólnym zmęczeniem, sennością i rozdrażnieniem.

Oto kilka rad, które pomogą Państwu przyzwyczaić się szybko do nowej strefy czasowej.

 1. Zaraz po wejściu do samolotu przestawić zegarek na czas obowiązujący w miejscu docelowym.
 2. Od początku jeść i odpoczywać według czasu obowiązującego w miejscu docelowym.
 3. Podczas nocnych przelotów spać jak najwięcej.
 4. Unikać ciężkich potraw oraz dużych ilości alkoholu.
 5. Podczas lotu warto co jakiś czas wstawać i robić lekkie ćwiczenia ruchowe.
 6. Po przylocie unikać drzemki w ciągu dnia i położyć się spać według nowego czasu.

Uczestnik imprezy organizowanej przez Biuro Podróży CT Poland jest ubezpieczony w  Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska S.A. Ubezpieczenie obejmuje pokrycie kosztów leczenia i pomoc w podróży (assistance) do 100 000 PLN na każde zdarzenie (w tym, na podstawie dodatkowej umowy zawartej pomiędzy Biurem Podróży CT Poland a TUiR Allianz, ryzyko zaostrzeń i powikłań chorób przewlekłych); wypłatę świadczenia związanego z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu z tytułu następstwa nieszczęśliwego wypadku do 10 000 PLN; pokrycie kosztów utraty lub opóźnienia dostarczenia bagażu podróżnego do 1000 PLN. Szczegółowe informacje można znaleźć w „Ogólnych warunkach ubezpieczenia w podróży zagranicznej GLOBTROTER”. Prosimy o dokładne zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia, w szczególności z częścią „Wyłączenia odpowiedzialności”.

Obywatele RP udający się do Chin muszą posiadać ważną wizę pobytową (turystyczną lub biznesową). Wyjazd do Hongkongu i/lub Makau oznacza opuszczenie granic ChRL i unieważnia wizę jednokrotną. 

Ubiegając się o wizę chińską należy osobiście złożyć dokumenty  i odciski palców w Chińskim Centrum Wizowym w Warszawie.

Mieszkańcy województw: zachodnio-pomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego mogą ubiegać się o wizę w konsulacie w Gdańsku.

W przypadku chęci skorzystania z odbioru paszportu przez pracownika CT Poland dodatkowy koszt 150 PLN + koszty wysyłki zwrotnej paszportu.

Nie wolno wwozić narkotyków, broni, amunicji i materiałów wybuchowych, waluty chińskiej, publikacji uznawanych przez prawo chińskie za szkodliwe (w tym pornografii i wydawnictw krytykujących władze i ustrój ChRL a także wydawnictw w wizerunkiem XIV Dalajlamy).

Do Chin nie wolno także wwozić świeżej żywności (owoce, wędliny, kanapki itp.). W przypadku kontroli na lotnisku docelowym produkty te mogą zostać skonfiskowane.

Nie wolno wywozić chińskiej waluty, dzieł sztuki, rzadkich wydawnictw, wyrobów z kamieni szlachetnych oraz samych kamieni szlachetnych bez certyfikatu zakupu. Nie są poza tym znane

żadne restrykcje celne, które odbiegałyby od powszechnie przyjętych norm iędzynarodowych. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy na dzień pobytu.

Skrócone przepisy celne i dewizowe dotyczące RP znajdą Państwo tutaj.

UWAGA: przepisy celne Hongkongu pozwalają na wwiezienie bez cła do 19 sztuk papierosów na osobę.

Prosimy pamiętać, że do Polski nie wolno wwozić żadnych pamiątek z zagrożonych gatunków zwierząt i roślin, w tym także muszli.

13 dni

Chiny - Stolice Chin (Bezpośredni przelot PLL LOT w wybranych terminach)

Cena za osobę:

7736 1250