Zapraszamy do Armenii i Gruzji, gdzie znajdują się liczne wczesnochrześcijańskie zabytki, jedno z najwyżej położonych jezior świata Sevan, a także monastyry leżące w cieniu biblijnej góry Ararat. Zapraszamy do dwóch stolic Erewanu i Tbilisi, reliktów socjalistycznej przeszłości, dziś dumnie patrzących w przyszłość.
Dla kogo: trasa dla każdego, kto chciałby poznać uroki Kaukazu, zobaczyć liczne zabytki oraz poobcować z przyrodą obu tych krajów. Posmakować lokalnej kuchni np. róznego rodzaju chaczapuri - rodzaj pieczywa z różnym nadzieniem, zapiekanych bakłażanów z orzechami, chinkali - pierożków z przeróżnym nadzieniem, szaszłyków, oraz cieniutkiego chrupiącego chlebka lawasz w który zawinąć można ser i zióła, jakich nigdzie indziej się nie spotka. Trasa doskonała dla fotografów.
Intensywność: trasa bez ograniczeń wiekowych, tereny górzyste łatwe do przejścia.
ATUTY tej WYCIECZKI
- Liczne zabytki chrześcijańskie: koscioły, monastyry, klasztory, cerkwie, chaczkary, przejazd jeepami do cerkwi Świętej Trójcy.
- Bogaty program i ciekawe atrakcje: winnice, fabryka brendy, kolacja z pokazem folklorystycznym.
- Niesamowite górskie widoki m.in. na górę Kazbeg i górę Ararat.
- Lokalne przysmaki kuchni ormiańskiej i gruzińskiej np. chinkali, lawasz, chaczapuri, oraz wina i lokalne brandy Ararat sławne na cały świat.
- Zakwaterowanie w sprawdzonych hotelach 4* w dogodnej lokalizacji.
- Ubezpieczenie kosztów leczenia obejmuje ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych.
- Przeloty międzynarodowe i bilety wstępu w cenie!
-
Bezpośredni przelot – możliwe doloty z lotnisk krajowych.
-
1 dzień
Wylot z Warszawy
Spotkanie z pilotem i grupą na lotnisku Chopina w Warszawie. Bezpośredni przelot do Baku PLL LOT.
-
2 dzień
Baku / Park Narodowy Gobustan
Przylot do Baku w godzinach porannych. Transfer do hotelu na wypoczynek. Po śniadaniu przejdziemy do Parku Narodowego Gobustan , położonego na południowo-wschodnim krańcu Wielkiego Kaukazu, nad Morzem Kaspijskim. Miejsce to było świadkiem życia mieszkańców od czasów prehistorycznych przez średniowiecze, aż do czasów nowożytnych, co zostało uwiecznione w postaci malowideł na finezyjnych formacjach skalnych. Prehistoryczne petroglify to liczące sobie ponad 12 tys. lat naskalne rysunki, choć najstarsze mają podobno nawet 40 tys. lat. Mają one różnorodną tematykę i fabułę, ale większość przedstawia ludzi, zwierzęta domowe i dzikie, a także sceny bitewne, tańce rytualne oraz symbole słoneczne. Jak pogoda pozwoli przejazd do błotnych wulkanów. Na terenie Azerbejdżanu znajduje się blisko połowa z wszystkich wulkanów błotnych na świecie. Niektóre z nich osiągają wysokości do 400 m. Powrót do Baku. Piesze zwiedzanie średniowiecznego, otoczonego murami starego miasta , czyli miasta wewnętrznego – Iczeri Szecher. Jest to plątanina wąskich uliczek z licznymi kramami, sklepami oraz meczetami, gdzie można poczuć smak prawdziwego Kaukazu. Zwiedzanie symbolu i wizytówki miasta Pałacu Szachów Szyrwanu , którego początki sięgają XV w. Wejdziemy na 30 m. Basztę Dziewiczą , aby podziwiać panoramę miasta. Wizyta przy pomniku i na cmentarzu, który poświęcony jest ofiarom radzieckiej interwencji w Azerbejdżanie w 1990 r. i wojny o Górski Karabach. Nocleg w Baku.
-
3 dzień
Baku / Surakhani / Yanar Dag
Dziś ponownie wyjdziemy poza mury stolicy. Udamy się na półwysep Apszeroński, który przez wieki był pod silnym wpływem zoroastryzmu. Słynie on z najlepszych na całym Kaukazie fig, winogron oraz szafranu. Zwiedzanie Świątyni Ognia Ateszgah w Surakhani. Dawniej było to miejsce kultu hinduistów i zoroastrian, którzy czcili ogień. Obecnie pełni funkcje muzeum. Zatrzymamy się również przy „płonących wzgórzach” Yanar Dag, gdzie w miejscach wydobywania się gazu ziemnego od lat płoną ognie. Zanim powrócimy do Baku zwiedzimy jeszcze XII w. wieżę obronną w Mardakan. Po powrocie do stolicy zobaczymy cud XXI w. architektury – Centrum Hejdara Alijewa. Zaprojektowane przez słynną architektkę Zahę Hadid centrum jest narodowym symbolem współczesnego Azerbejdżanu i pełni funkcję głównego obiektu kulturalnego Azerbejdżanu. Ten lekki futurystyczny obiekt na tle ciężkich i monumentalnych w formie budynków ery sowieckiej, jest przykładem odnowy i transformacji kraju. Nocleg w Baku.
-
4 dzień
Baku
Dzisiejszy dzień poświęcimy na jeszcze lepsze poznanie stolicy. Zaczniemy od Muzeum Dywanów, w którym znajduje się najbogatsza kolekcja dywanów i chodników na świecie. Będziemy również podziwiać prace wielkich polskich architektów Józefa Gosławskiego czy Józefa Płoszki. Oglądanie pochodzącej z 1912 r. Filharmonii Narodowej, Pałacu Ismalija, który obecnie pełni funkcje Prezydium Narodowej Akademii Nauk Azerbejdżanu oraz Pałacu Szczęścia. Kolejnym punktem będzie Pałac Zeynalabdina Taghiyewa – należący niegdyś do milionera Zeynalabdina Taghiyeva, a obecnie mieści się tu Narodowe Muzeum Historii Azerbejdżanu. Przejdziemy tętniącą życiem ulicą Nizami – jedną z najbardziej znanych ulic handlowych Baku. Zatrzymamy się przy Placu Fontann, które jest miejscem spotkań, festiwali, pokazów i uroczystości. Na koniec zwiedzimy Villę Petroleę, która przez prawie 40 lat była rezydencją Braci Nobla. Aktualnie znajduje się tu Muzeum Nobla – nowoczesny kompleks wielokulturowy, łączący działalność naukową, kulturalną i edukacyjną. Nocleg w Baku.
-
5 dzień
Baku / Szemacha / Kisz / Szeki
Opuszczamy spektakularne Baku i udajemy się do Szeki (ok. 340 km), które jest uważane za jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast w kraju. W czasie podróży zatrzymamy się w Szemacha – dawnej stolicy islamskiego państwa Szyrwanu, istniejącego do IX w. do XVI w., aby zobaczyć wybudowany w X w., a zrekonstruowany w XIX w., Meczet Dżuma. Następnie postój we wsi Maraza, w której znajduje się mauzoleum-meczet Diri Baba. Zatrzymamy się również, aby zobaczyć Karawanseraj, czyli zajazd dla karawan – starożytna przydrożna gospoda, budowana w krajach arabskich, Persji i Azji Środkowej, która gościła kupców i podróżników. Postój w albańskiej wiosce Kisz, gdzie znajduje się kościół św. Elizeusza. Jest to najstarszy kościół na terenie Albanii Kaukaskiej (starożytne księstwo na terenach dzisiejszego Dagestanu i Azerbejdżanu) – nazywany „matką wszystkich kościołów albańskich” na Kaukazie. Zwiedzanie Szeki rozpoczniemy od wizyty w XVIII w. Pałacu Chanów . Obiekt był rezydencją władców chanatu szekijskiego, a obecnie jest zaliczany do najcenniejszych zabytków w kraju. Co ciekawe, pałac został zbudowany bez użycia ani jednego gwoździa oraz zastosowano metody antysejsmiczne, które miały go uchronić przed trzęsieniem ziemi. Niezapomnianą atmosferę pałacu tworzą również bogate zdobienia, freski oraz kolorowe okna. Ostatnią i najsłodszą atrakcją dnia będzie wizyta w cukierni, gdzie będą królować wyroby z chałwy. Nocleg w Szeki.
-
6 dzień
Szeki / Signagi / Tbilisi
Przejazd do przejścia granicznego z Gruzją (zmiana autokaru). Przejazd przez Kacheti – jeden z najbardziej znanych regionów Gruzji. Zwiedzamy klasztor św. Jerzego w Bodbe – miejsce pochówku św. Nino, która w IV w. wprowadziła w Gruzji chrześcijaństwo. Następnie zatrzymamy się w Signagi – „mieście wie cznej miłości”, uważanym za jedno z najpiękniejszych miast Gruzji. Położone na wzgórzu, w środku rozległej winnej równiny, swoim klimatem przypomina śródziemnomorskie miasteczka Włoch. Tak! Włochy w Gruzji. Zatrzymamy się przy cerkwi św. Stefana, aby zachłysnąć się widokiem na miasto i okolice. Na obiad udamy się do jednej z wiosek, w której będziemy się delektować przepyszną kuchnią gruzińską wraz z degustacją lokalnego wina. Dla chętnych będzie nawet coś mocniejszego, słynna gruzińska czacza. Nocleg w Tbilisi.
-
7 dzień
Tbilisi / Mccheta / Gori / Uplistsikhe /Akhaltsikhe
Dzień rozpoczniemy od przejazdu do Mcchety – byłej stolicy Gruzji. Miasta, gdzie bogata historia jest na wyciągnięcie dłoni. To właśnie tutaj bije historyczne i religijne serce kraju. O randze miasta świadczy fakt, że nawet gdy stolicę przeniesiono do Tbilisi, to Mccheta dalej była miejscem koronacji władców oraz ich pochówku. Zwiedzanie pochodzącego z VI w. monastyru Dżwari . Tradycja mówi, że św. Nino, która nawróciła Gruzję na chrześcijaństwo, zatrzymała się tutaj na modlitwę i postawiła krzyż. Niebawem wybudowano tu pierwszą świątynię. Wizyta w jedenastowiecznej katedrze Sweti Cchoweli , gdzie według legendy jest pochowana szata Chrystusa. Następnie wyjazd do Gori – miejsca urodzenia J. Stalina. Postój przy jego domu-muzeum, w którym mieszkał do 1883 r. Ostatnią atrakcją dnia będzie spacer po Uplistsikhe – najstarsze skalne miasto na terenie Gruzji i jedno z ważniejszych punktów handlowych na Jedwabnym Szlaku. Nocleg w Akhaltsikhe.
-
8 dzień
Akhaltsikhe / Vardzia / Tbilisi
Przejazd do miejscowości Vardzia, skalnego miasta-klasztoru usytuowanego na zboczu góry Eruszeli. Vardzię zaczęto budować za panowania Jerzego III w 1185 r., natomiast ukończono – pod rządami jego córki, królowej Tamary. Do zwiedzania udostępnionych jest około 300 komnat. Postój przy twierdzy Chertwisi. Twierdza położona jest na wysokim, skalistym wzgórzu w wąskim kanionie przy zbiegu rzek Mtkwari i Parawani. Budowę twierdzy rozpoczęto w II w. przed naszą erą. Kościół na jej terenie powstał w 985 r. a obecny kształt uzyskał po przebudowach w 1354 r. Powrót do stolicy. Nocleg w Tbilisi.
-
9 dzień
Tbilisi / Stepancminda (dawniej Kazbegi)
Zaraz po śniadaniami udamy się do twierdzy Ananuri. Pochodząca z przełomu XVI i XVII w. forteca otoczona jest wysokim murem. W środku znajdują się dwa kościoły oraz dwie wieże, a cały kompleks pięknie komponuje się w otaczający górski krajobraz. Z dziedzińca twierdzy będzie można podziwiać szafirowy kolor sztucznego jeziora Żinwali. Następną atrakcją na naszej trasie jest Stepancminda (dawniej Kazbegi) – niewielka miejscowość górska, położona nad rzeką Terek, na wysokości 1750 m n.p.m. Przejazd samochodami terenowymi do pięknie położonej cerkwi Świętej Trójcy (2170 m. n.p.m.), która jest uważana za symbol Gruzji. Podziwianie panoramy górskich krajobrazów oraz widoku na Kazbek (5047 m n.p.m.). Nocleg w Tbilisi.
-
10 dzień
Tbilisi / Sadakholo / Dilijan
Zwiedzanie Tbilisi. Spacer po starym mieście, w czasie którego zwiedzimy pochodzący z XIII w. kościół Metekchi, katedrę Sioni, która jest główną świątynią gruzińskiego kościoła prawosławnego. Zatrzymamy się również w cerkwi Anchiskhati, gdzie znajdują się wspaniałe freski, których część liczy sobie już prawie 400 lat. Czas wolny, aby napić się kawy w jednej z wielu klimatycznych kawiarni. Przejdziemy się po zrewitalizowanym placu Europy, z którego zobaczymy Pałac Prezydencki oraz przez futurystyczny most pokoju. Cała konstrukcja mostu została wykonana we Włoszech i przywieziona do Gruzji ponad 200 ciężarówkami. Przejazd kolejką linową do ruin powstałej w IV w. twierdzy Narikala, która majestatycznie góruje ponad czerwonymi dachami tbiliskiej starówki. Chwila czasu wolnego, aby podziwiać panoramę miasta. Po południu kierujemy się już w stronę Armenii. Przejazd do ormiańsko – gruzińskiej granicy w miejscowości Sadakhlo (zmiana autobusu), a następnie do Dilijan – miasta położonego w rejonie nazywanym „Ormiańską Szwajcarią”. Nocleg w Dilijan.
-
11 dzień
Dilijan / jezioro Sewan / Erywań
Spacer po urokliwym miasteczku, które jest domem wielu ormiańskich artystów. Zatrzymamy się w monastyrze Haghartisim. Przejazd nad jezioro Sewan – największe jezioro w Armenii, a także na Kaukazie. Jest to również jedno z najwyżej położonych jezior świata (1916 m n.p.m.). Po drodze zatrzymamy się nad przełęczą Selim (2410 m. n.p.m.), aby ponownie podziwiać bajkowe krajobrazy Kaukazu. Wizyta w pobliskim klasztorze Hayravank, z którego popatrzymy na jezioro. Wizyta na cmentarzu Noratus, gdzie znajduje się największe skupisko chaczkarów w kraju. Chaczkary to ormiańskie kamienne stele lub płyty wotywne upamiętniające szczególne wydarzenia lub osobę. I w końcu dojedziemy nad słynne jezioro Sewan. Zatrzymamy się na położonym na wzgórzu klasztorze Sevanavank, skąd rozciąga się jeszcze jeden niezapomniany widok na całą okolicę oraz otaczające jezioro pasma i szczyty górskie. Monastyr nazywany jest często Czarnym Klasztorem, gdyż został wzniesiony z ciemnego tufu wulkanicznego. Przejazd do Erywania. Nocleg w Erywaniu.
-
12 dzień
Erywań
Zwiedzanie jednej z najstarszych i nieprzerwanie zamieszkanych stolic świata, której początki sięgają VIII w. Zwiedzanie rozpoczniemy od Parku Pamięci oraz muzeum Ludobójstwa Ormian, kompleks został poświęcony pamięci ofiar ludobójstwa w 1915 r. Spacer po głównym placu miasta – placu Republiki, w czasie którego przyjrzymy się najważniejszym budynkom rządowym jak MSZ oraz siedziba rządu. Przy placu znajduje się również Muzeum Armenii i Galeria Narodowa. Następnie przejedziemy w okolice placu Tamanina, gdzie znajduje się Kaskada – niezwykła galeria, o której amerykański New York Times napisał, że „to jeden z najdziwniejszych i najbardziej spektakularnych budynków muzealnych na świecie”. Wizyta w Matenadaran – repozytorium dawnych rękopisów ormiańskich – przedmiot dumy Ormian jako skarbnicy tradycji narodowej. Nie może zabraknąć fabryki brandy, gdzie produkuje się jedną z najlepszych odmian tego alkoholu na świecie. Opuścimy stolicę na kilka chwil i udamy się na wycieczkę do Garni, gdzie zobaczymy nietypową dla Armenii świątynię. Pochodząca z I w. świątynia przypomina Partenon, ale odróżnia ja kolor. Jej ateńska siostra wzniesiona została z białego marmuru, a ormiańska z miejscowego ciemnego bazaltu. Następnie przejazd przez dolinę rzeki Azat do częściowo wykutego w skale klasztoru Geghard . Jeszcze jeden obiekt na naszej trasie spektakularnie położony w surowej i majestatycznej scenerii. Wieczorem kolacja połączona z pokazem ormiańskich tańców folklorystycznych. Nocleg w Erywaniu.
-
13 dzień
Erywań / Chor Wirap / Norawank
Armenia to nie tylko zabytki kultury materialnej, ale również kraj pięknie położonych dróg, które dla wielu podróżników są atrakcją samą w sobie. Już dziś pojedziemy niesamowicie wijącą się drogą wśród wiosek i winnic do monastyru Chor Wirap, skąd roztacza się zapierający dech w piersiach widok na Ararat – masyw górski zajmujący powierzchnię ok. 1000 km² i składający się z dwóch szczytów: Wielkiego Araratu 5137 m n.p.m. i Małego Araratu 3896 m n.p.m. Ararat od stuleci uważany jest jeden za jeden z symboli Armenii, choć obecnie znajduje się w Turcji. Armenia słynie nie tylko z brandy, ale to również kraina win. Zatrzymamy się w rodzinnej winnicy, gdzie nie tylko dowiemy się o historii i produkcji wina, ale również będzie okazja, żeby spróbować lokalnego winy i zrobić zakupy. Nie ma nic lepszego niż dalsze zwiedzanie po małej lampce wina. Następną atrakcją dnia będzie wizyta w klasztorze Norawank, do którego prowadzi jeszcze jedna bajecznie położona droga w dnie kanionu. Lokalizacja XIII-wiecznego klasztoru jest niesamowita. Otoczony urwistymi, czerwonymi, różowymi, a nawet pomarańczowymi skałami wraz z otaczającą przyrodą tworzy niesamowity klimat. Nocleg w Erywaniu.
-
14 dzień
Erywań / Amberd / Eczmiadzyn / Zwartnoc
Przejazd do VII w. twierdzy Amberd położonej na stokach najwyższej góry Armenii – Aragat (2300 m. n.p.m.), powyżej miejsca, gdzie zbiegają się wąwozy rzeki Amberd oraz Arkaszen. Twierdza uważana jest za jedno z najcenniejszych zabytków architektury ormiańskiej. Następnie przejazd do Eczmiadzynu – duchowej stolicy Armenii i siedziby katolikosa – zwierzchnika kościoła ormiańskiego. Zwiedzanie ruin katedry w Zwartnoc , która została częściowo wybudowana z kamieni wulkanicznych w kolorze różowym. Nocleg w Erywaniu.
-
15 dzień
Powrót do Warszawy
Transfer na lotnisko i bezpośredni przelot do Warszawy PLL LOT.
Cena obejmuje:
- Przelot na trasie Warszawa - Baku i Erywań - Warszawa PLL LOT.
- Przejazdy wg programu autokarami lub mikrobusami.
- Zakwaterowanie w hotelach **** w pokojach 2-os. z łazienką i klimatyzacją (2 osoby w pokoju).
- Przejazd jeepami do cerkwi Świętej Trójcy.
- Bilety wstępu do obiektów wymienionych w programie.
- Opiekę polskiego pilota na całej trasie wycieczki i lokalnych przewodników w czasie zwiedzania.
- Posiłki (ilość wskazuje cyfra w ikonce przy każdym dniu programu).
- Ubezpieczenie KLiA (w tym ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych), NNW i bagażu.
- Opłaty lotniskowe oraz opłaty za wystawienie biletów.
- Opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
- Opłatę na Turystyczny Fundusz Pomocowy.
- Podatek
Cena nie obejmuje:
- Wizy do Azerbejdżanu (23 USD/os. płatne kartą przy uzyskiwaniu wizy online).
- Napojów do posiłków i dodatkowych posiłków.
- Napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców (70 USD płatne na miejscu).
- Udziału w wycieczkach i zajęciach fakultatywnych nie objętych programem zwiedzania.
- Ewentualnych opłat za fotografowanie i filmowanie.
- Usług tragarzy na lotniskach i w hotelach.
Wymagania dot. paszportu RP:
Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski oraz posiadać co najmniej 2 wolne strony.
Wiza do Azerbejdżanu:
Wiza turystyczna do Azerbejdżanu wyrabiana jest elektronicznie. Wnioski należy składać za pośrednictwem strony internetowej https://evisa.gov.az/en/ Koszt 23 USD - płatność kartą. Wizę należy przesłać do biura na 3 tygodnie przed wylotem.
UWAGA: Do Azerbejdżanu nie wolno wwozić żadnych rzeczy w tym przewodników, pamiątek związanych z Armenią.
Standardowe ubezpieczenie CT Poland w podróży w zakresie kosztów leczenia wynosi 100 000 EUR
W przypadku chęci podniesienia sumy ubezpieczenia do 300 000 EUR prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta:
Biuro Podróży CT Poland gwarantuje swoim klientom stałość cen po zawarciu umowy uczestnictwa. Podane ceny uwzględniają wszystkie koszty związane z udziałem w wycieczkach CT Poland
Do 2019 trasa realizowana w formule Gruzja i Armenia. W 2020 r. do programu dołączony został Azerbejdżan.
Wszystkie zamieszczone opinie pochodzą z ankiet lub e-maili od naszych Klientów
Moja ogólna ocena jest dobra. Zarówno w Armenii i Gruzji piloci bardzo mili, sympatyczni, starali się jak najlepiej przekazać nam wiedzę o swoim kraju, kulturze, zabytkach, zwyczajach. Pani Monika super profesjonalnie zajmowała się grupą. Bardzo sympatyczna, z ogromną wiedzą. Hotele bardzo dobre, ładnie położone, czyste. W Goris kolacja była nieco gorsza bo jedzenia było za mało. W Tbilisi hotel bardzo ładny, z przestronnymi pokojami, bardzo dobre doświadczenie.
Moja ogólna ocena jest bardzo dobra. Standard przelotów LOTem oceniam jako bardzo dobry. Hotele dobre i bardzo dobre, podobnie jedzenie.Organizacja imprezy była bardzo dobra. Pilot wycieczki merytoryczny, zajmujący i poruszający ciekawe tematy z życia ludzi na danym terenie.
Ogólna ocena bardzo dobra. Standard przelotów - bardzo dobre. Hotele - bardzo dobre, w Akhaltsikhe - dobry. Jedzenie - wsędzie bardzo dobre. Jestem w pełni zadowolony z pracy pilotki, wysoko oceniam jej relacje z grupą, kulturę osobistą, przekazywane informacje. Wyjazd oceniam jako bardzo intensywny. Impreza zorganizowana bardzo dobrze, pilotka znakomita.
Jestem bardzo zadowolona z wycieczki, chociaż nie miałam w planie tej trasy. Kaukaz przepiękny, kuchnia gruzińska rewelacja.
Przelot dobry, hotele dobre i bardzo dobre. Pilot wypełniał obowiązki wzorowo, posiada ogromną wiedzę, którą przekazywał w sposób bardzo przyjazny, był zaangażowany w swoją pracę i dbał o grupę. Ocena na 6+. Obie przewodniczki oceniam jako bardzo dobre, choć lepszym przewodnikiem była pani w Armenii, była kompetentna, posiadała dużą wiedzę oraz bardzo dobry, profesjonalny kontakt z grupą.
Pilot zasługuje na 6+. Ogromna wiedza, zaangażowanie, wspaniały sposób przekazywania informacji, troska o grupę.
Organizacja bez zarzutów. Pilot p. Dawid to profesjonalista o ogromnej wiedzy. Kolejna wycieczka z CT Poland z której jestem bardzo zadowolony.
Przeloty międzynarodowe w porządku. Jedzenie w Armenii super, w Gruzji dobre. Jestem w pełni zadowolony z pilota. Bardzo dobry, sympatyczny i kompetentny.
Przeloty odbywają się samolotami rejsowymi PLL LOT lub innymi liniami z międzylądowaniem w jednym z portów lotniczych. Dokładne informacje o godzinach przelotów i zbiórce otrzymają Państwo na ok. dwa tygodnie przed wycieczką w liście, który wysyłamy e-mailem (jeśli podali go Państwo na umowie) lub pocztą. Podczas niektórych lotów, linie lotnicze nie zapewniają posiłku oraz napojów. Wówczas istnieje możliwość kupienia kanapki na pokładzie za ok. 5 EUR/szt.
Wybór miejsca w samolocie możliwy jest tylko podczas odprawy na lotnisku.
Podczas spotkania na lotnisku pilot przekaże Państwu dokumenty podróży: wydruk biletu elektronicznego na przelot międzynarodowy oraz polisę ubezpieczeniową. Pilot wręczy Państwu również zawieszki na bagaże. Dokumenty te zostaną wydane po okazaniu dowodu osobistego lub kopii umowy z naszym biurem.
UWAGA: Po odprawie prosimy nie wyrzucać wydruku biletu elektronicznego. Może okazać się on niezbędny podczas powrotnego lotu do Polski.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu linia lotnicza zapewnia przelot w późniejszym terminie, a jeśli to konieczne także nocleg i wyżywienie.
Bagaż główny: Waga bagażu nadanego przez 1 osobę w trakcie odprawy biletowo-bagażowej nie powinna przekraczać 20 kg lub 30 kg (w zależności od linii lotniczej). Dla dwóch lub więcej osób posiadających jedną sztukę wspólnego bagażu, waga bagażu nie może przekroczyć również 20 kg lub 30 kg. Informacje o przewoźniku oraz o limicie bagażowym znajdą Państwo w liście, który prześlemy na ok. trzy tygodnie przed wylotem.
UWAGA: Prosimy pamiętać o podpisaniu bagażu i zapięciu na szyfr lub kłódkę.
Nasze firmowe zawieszki otrzymają Państwo z rąk pilota na lotnisku.
Bagaż podręczny: 1 sztuka, nieprzekraczająca wymiarami sześcianu o wymiarach 55cm / 40cm / 20cm i nie cięższą niż 5-7 kg (zależnie od linii lotniczych); a także płaszcz, parasol, niewielkich rozmiarów torebkę i niewielką ilość materiałów do czytania na pokładzie samolotu. Wszystkich pasażerów obowiązują przepisy dot. przewozu bagażu, np. zakaz przewozu przedmiotów niebezpiecznych oraz przepisy celne i graniczne.
Z uwagi na charakter wycieczki najwygodniejszym bagażem będzie walizka na kółkach o niewielkich rozmiarach.
Podczas pakowania przydatne okażą się duże plastikowe torby. Może się zdarzyć, że w trakcie podróży część ubrań zamoknie od deszczu czy wilgoci w powietrzu. W wilgotnym klimacie ubrania schną wiele dni i przełożenie ich do oddzielnych plastikowych toreb pozwoli oddzielić je od reszty suchych ubrań.
Zdarza się, że podczas lotu kosmetyki tracą szczelność i rozlewają się w bagażu. Dobrze jest je również zapakować w oddzielne plastikowe woreczki.
Jeśli podróżujemy z drugą osobą, mając do dyspozycji dwie walizki, dobrze jest spakować część rzeczy każdej z osób do jednej, pozostałe do drugiej. W przypadku zagubienia jednego bagażu przez linie lotnicze, co zdarza się bardzo rzadko, pozwoli to komfortowo doczekać momentu dostarczenia przez linię zagubionego bagażu.
Podczas wycieczki nie zapewniamy Państwu usług bagażowych w hotelach. Podczas pobytu na lotnisku czy zmiany autobusu na przejściu granicznym usługi bagażowe nie są objęte ceną wycieczki i nie są dostępne. Może się zdarzyć, że będą Państwo musieli sami przenieść bagaż z autokaru do hali odlotów lub z hotelu do autokaru. Prosimy wziąć to pod uwagę przygotowując bagaż.
Bagaż podręczny nie powinien być zbyt duży i ciężki. Warto trzymać dokumenty lub pieniądze w oddzielnych saszetkach, dodatkowo w plastikowych torbach, co ochroni jest przed kurzem czy wilgocią. Tyczy się to głównie paszportu, biletów lotniczych czy pieniędzy.
Ze względu na przelot samolotem w bagażu podręcznym nie wolno przewozić przedmiotów zaliczanych do niebezpiecznych (nożyki, pilniczki oraz płyny, żele i aerozole itp.). Zgodnie z przepisami płyny przewożone w bagażu podręcznym muszą znajdować się w pojemnikach, z których żaden nie może przekraczać 100 ml - muszą być one zapakowane w jedną przezroczystą plastikową zamykaną torbę o pojemności nie przekraczającej jednego litra (np. torebka dwuścienna w wymiarach 22 cm x 15cm, z plastikowym suwakiem). Perfumy i alkohol zakupione w sklepach wolnocłowych można wnosić na pokład samolotów, jednak muszą być one zapakowane w specjalnie zapieczętowane przez personel sklepu torby.
PŁYNY O POJEMNOŚCI POWYŻEJ 100 ML, ZAKUPIONE POZA UE, NIE MOGĄ BYĆ WWOŻONE DO UE W BAGAŻU PODRĘCZNYM (oznacza to, że jeśli powrót do kraju odbywa się przez port UE, nie można dokonać zakupu takich płynów na lotnisku wylotowym).
Definicja substancji płynnych, których w dużych ilosciach nie wolno przewozić w bagażu podręcznym obejmuje: wodę i inne napoje, zupy, syropy, perfumy, żele (np. do włosów), pasty (w tym pasty do zębów); kosmetyki w płynnej formie (błyszczyk, podkład, tusz do rzęs), kremy, odżywki i oliwki, spraye, substancje płynne pod ciśnieniem (np. żele do golenia, dezodoranty) oraz inne substancje o podobnej konsystencji.
- ubrania: powinny być dostosowane do trasy i terminu (proszę sprawdzić tabelę klimatyczną); lekkie, oddychające, wygodne ubrania, sweter lub inne ciepłe okrycie może się przydać podczas pobytu w klimatyzowanych pomieszczeniach lub w czasie przejazdu przez tereny górskie,
- wygodne obuwie, np. sportowe,
- leki zażywane regularnie (leki zażywane codziennie lub co kilka dni należy ZAWSZE wkładać do bagażu podręcznego),
- okrycie głowy dla ochrony przed słońcem, strój przeciwdeszczowy,
- okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem, balsam nawilżający
- karty pamięci do aparatu fotograficznego lub zapasowe filmy, baterie,
- dużych ręczników kąpielowych – są dostępne w każdym pokoju.
- Hotele, z których korzystamy na trasie to obiekty o standardzie 4* i 3 *. Pokoje hotelowe wyposażone są w łazienkę, klimatyzację, telewizor oraz telefon. W niektórych hotelach znajdą Państwo również sejf. Łazienki zazwyczaj wyposażone są w ręczniki kąpielowe, mydło, szampon oraz papier toaletowy. W niektórych hotelach jest także suszarka do włosów i jednorazowe klapki. Niektóre łazienki wyposażone są w dodatkowe produkty (gąbka do masażu, prezerwatywy, itp.) – wszystkie one są dodatkowo płatne. W razie wątpliwości prosimy pytać pilota. Hotele oferują 24 godzinny dostęp do ciepłej wody.
- Czasami w pokojach znajdują się mini bary. Napoje i słodycze, które znajdują się w środku są dodatkowo płatne.
- Doba hotelowa w Armenii i Gruzji, tak jak w większości państw na świecie, trwa, w zależności od hotelu od godziny 12:00-14:00 do godz. 12:00 dnia następnego. Istnieje prawdopodobieństwo, że po porannym przylocie pokoje nie będą jeszcze dostępne; w takim przypadku najpierw realizowana będzie część zwiedzania. Po otrzymaniu przez pilota potwierdzenia z hotelu o możliwości wcześniejszego zakwaterowania, grupa pojedzie do hotelu.
- Ze względu na bogaty program zwiedzania, zazwyczaj nie ma możliwości powrotu do hotelu w ciągu dnia (grupa wyjeżdża rano po śniadaniu, a wraca wieczorem po kolacji).
Podczas podróży niezbędnym dokumentem będzie paszport. Paszport musi być ważny 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki oraz posiadać przynajmniej dwie wolne strony na stemple graniczne. Prosimy pamiętać o zabraniu paszportu ze sobą na lotnisko.
ARMENIA
Klimat Armenii jest bardzo zróżnicowany. Obszary równin i przedgórzy cechuje klimat podzwrot-nikowy kontynentalny suchy. Roczna suma opadów atmosferycznych wynosi 200-400 mm. Średnia temperatura powietrza najcieplejszego miesiąca, lipca wynosi 24-26°C, a najzimniejszego stycznia -6°C. Rejony górskie są pod wpływem klimatu umiarkowanego. Roczna suma opadów atmosferycz-nych waha się w granicach 600-800 mm.
GRUZJA
Górzystość terenu i bliskość morza sprawiają, że pogoda w Gruzji szybko zmienia się między regionami i wraz z wysokością. Wystarczy godzina jazdy, aby z tropikalnych upałów trafić w śnieżną zadymkę. W zachodniej części kraju lata są na ogół gorące i wilgotne a upalne i suche w Tbilisi oraz we wschodnich prowincjach. Zimy należą do łagodnych, zwłaszcza nad Morzem Czar-nym. Najbardziej wilgotną porą roku jest wiosna. Wtedy obfite deszcze spłukują masy śniegu z gór powodując nawet lokalne podtopienia. W letnich miesiącach częstym zjawiskiem w godzinach po-południowych i wieczornych są krótkotrwałe burze.
Średnie najwyższych (W) i najniższych (N) temperatur w wybranych miastach, podane w °C.
Miesiąc |
Erewan |
Tbilisi |
Kutaisi |
|||
W |
N |
W |
N |
W |
N |
|
I |
1 |
-7 |
5 |
-2 |
9 |
4 |
II |
3 |
-4 |
6 |
-1 |
11 |
4 |
III |
11 |
1 |
11 |
3 |
13 |
6 |
IV |
21 |
18 |
18 |
8 |
18 |
9 |
V |
23 |
12 |
22 |
12 |
24 |
14 |
VI |
28 |
16 |
26 |
16 |
26 |
17 |
VII |
33 |
19 |
29 |
19 |
28 |
19 |
VIII |
31 |
22 |
29 |
19 |
28 |
19 |
IX |
28 |
14 |
25 |
16 |
26 |
16 |
X |
19 |
7 |
18 |
9 |
22 |
13 |
XI |
11 |
2 |
11 |
4 |
18 |
11 |
XII |
4 |
-3 |
7 |
0 |
12 |
7 |
W okresie czasu letniego +2 godziny; w okresie zimowym +3 godziny. W Armenii i Gruzji obowiązuje jedna strefa czasowa.
Najlepiej zabrać ze sobą zarówno gotówkę, jak i karty kredytowe. Nigdy jednak nie należy trzymać ich w jednym miejscu. Dobrze jest również gotówkę rozłożyć na części. Przyda się specjalna torebka zawieszana na szyi bądź pasek z kilkoma kieszeniami, gdzie można trzymać pieniądze. Bezwzględnie należy pilnować pieniędzy w takich sytuacjach jak przepakowywanie, zakupy czy wymiana waluty.
Podczas trasy będą Państwo mieli okazję spróbować różnych dań kuchni kaukaskiej. Śniadania są spożywane w hotelach. Mają formę bufetu, gdzie dostępna jest kuchnia kaukaska i europejska. Restauracje, w których będą serwowane kolacje dobieramy bardzo starannie, najczęściej są to lokalne restauracje poza hotelami. Do posiłków nie są serwowane napoje i płaci się za nie bezpośrednio obsłudze restauracji.
AUTOKAR
Podczas trasy grupa przemieszcza się autokarami lub mikrobusami dostosowanymi do liczebności grupy. Autokary nie są wyposażone w toalety i lodówki. Kolejność zapisu na wycieczkę nie decyduje o wyborze zajmowanych miejsc w autokarze.
Informujemy, że od 2019 r. kolejność wsiadania do autokaru uzależniona jest kolejnością sformalizowanych zgłoszeń na wycieczkę.
Na przejściu granicznym między Armenią i Gruzją będzie zmiana autobusu.
Grupie towarzyszy licencjonowany polski pilot wycieczek, który spotyka się z grupą w dniu wylotu na lotnisku w Warszawie. W każdym kraju jest również przewodnik miejscowy posługujący się językiem angielskim. W zwiedzanych miejscach polski pilot tłumaczy to, co o zabytkach opowiadają lokalni przewodnicy. Pilot nie oprowadza grup po obiektach muzealnych, jednak służy zawsze swoją wiedzą i doświadczeniem.
WALUTA
Armenia
Oficjalnym środkiem płatniczym jest dram (AMD), który dzieli się na 100 luma. Za jednego amery-kańskiego dolara można dostać około 410 dramów, zaś jedno euro to mniej więcej 550 dramów.
W obiegu są następujące monety: 10 , 20, 50, 100, 200, 500 dram zaś banknoty występują w nomina-łach: 1000, 5000, 10 000, 20 000, 50 000, 100 000 dram.
Gruzja
Obowiązująca waluta to lari. 1 lari (GEL) to 100 tetri. Za jednego amerykańskiego dolara można dostać około 2 lari, zaś jedno euro to mniej więcej 3 lari.
W obiegu są następujące monety: 1, 2, 5, 10, 20, 50 tetri, 1, 2 lari, zaś banknoty występują w nomina-łach: 5, 10, 20, 50 lari oraz te rzadziej używane: 1, 2, 100, 200 lari.
Ideą CT Poland jako biura specjalizującego się w organizacji wycieczek do Azji jest jak najpełniejsza prezentacja odwiedzanego kraju. Wiele imprez oferowanych przez inne biura jako opcjonalne punkty programu, u nas wliczone są w cenę imprezy. Bogate programy stwarzają stosunkowo mało okazji do ich fakultatywnego uzupełniania. Oferowane na miejscu fakultety stanowią propozycję lokalnych przewodników i mogą odbywać się tylko pod warunkiem zrealizowania głównych punktów programu. Cena wycieczek fakultatywnych uzależniona jest od ilości osób w nich uczestniczących.
Spośród walut zagranicznych najłatwiej jest wymienić dolary amerykańskie i euro. Wymiany waluty można dokonywać w kantorach oraz w hotelach, na lotniskach (dodatkowo pobierana jest prowizja).
Stanowczo odradzamy korzystania z nieoficjalnych usług wymiany pieniędzy (proceder prawnie zabroniony, ponadto istnieje możliwość oszustwa lub kradzieży).
W hotelach, z których korzystamy oraz w większości dużych sklepów honorowane są międzynarodowe karty płatnicze takie jak np. VISA, MasterCard, American Express.
Ceny towarów spożywczych w lokalnych supermarketach i większych sklepach są z reguły zbliżone lub niższe od tych w Polsce. Ceny towarów na targowiskach są z reguły znacznie niższe niż w Polsce.
Na bazarach powszechnie przyjętym zwyczajem jest targowanie się o cenę (ceny pierwotnie oferowane cudzoziemcom mogą być bardzo zawyżone) - targowanie odbywa się często poprzez wypisywanie cen na kalkulatorze. Przed dokonaniem zakupu prosimy upewnić się co do jakości i autentyczności kupowanych artykułów.
Pierwszego dnia wycieczki należy przekazać na ręce pilota wskazaną na umowie kwotę na napiwki dla lokalnych przewodników i kierowców. W cenę wycieczki nie są wliczone napiwki za usługi bagażowe w hotelach. Poza branżą turystyczną dawanie napiwków nie jest powszechnie przyjęte, jednak podczas korzystania z taksówki można zostawić kierowcy niewielką resztę.
ARMENIA
Językiem urzędowym jest ormiański, lecz bez większego problemu można porozumieć się również po rosyjsku. Wśród młodzieży coraz bardziej popularny staje się j. angielski. Do zapisu służy alfabet ormiański, który składa się z 39 liter.
Gruzja
Językiem urzędowym jest gruziński, lecz bez większego problemu można porozumieć się również po rosyjsku. Wśród młodzieży coraz bardziej popularny staje się j. angielski. Do zapisu służy alfabet gruziński, który składa się z 33 znaków.
W oby krajach język angielski będzie używany przez pilota w kontakcie z lokalnym przewodnikiem.
230V/50Hz w Armenii i 220V/50Hz w Gruzji. Wtyczki są zazwyczaj takie same jak w Polsce.
Polskie telefony komórkowe posiadające roaming działają a zasięg jest niemal wszędzie, poza kilkoma miejscami gdzie sygnał może być nieco słabszy (np. w czasie przejazdu przez wyższe partie górskie). Niektórzy polscy operatorzy oferują dostęp do Internetu w komórce. Prosimy dowiadywać się u swoich operatorów o stawki połączeń. Można również dzwonić do Polski z telefonów hotelowych. Minuta połączenia kosztuje najczęściej około 5 PLN. Kafejki internetowe dostępne są w każdym hotelu. Średni koszt połączenia internetowego to ok. 5 USD/pół godziny. W większości hoteli jest możliwość korzystania z internetu w pokoju, pod warunkiem posiadania własnego komputera. W niektórych hotelach jest dostępne wi-fi. Internet w kafejkach poza hotelem kosztuje ok. 1-2 USD/godzinę.
Gruzja i Armenia są krajami bezpiecznym i życzliwym dla gości z zagranicy. Przestępczość jest stosunkowo niska. Należy jednak zachować ostrożność w miejscach uczęszczanych przez turystów oraz w środkach komunikacji (zdarzają się kradzieże kieszonkowe oraz przypadki wydania fałszywych banknotów). Wartościowe przedmioty i gotówkę należy trzymać przy sobie bądź w zamkniętym sejfie w pokoju lub w sejfie w recepcji. Zarówno biuro jak i hotel nie odpowiadają za wartościowe rzeczy pozostawione poza sejfem w pokoju hotelowym.
Korzystając z taksówki prosimy pamiętać o zabraniu paragonu wydawanego przez kierowcę. W przypadku pozostawienia czegokolwiek w taksówce umożliwi to identyfikację pojazdu.
Wyjeżdżających do Armenii i Gruzji nie dotyczą obowiązkowe szczepienia. Do zalecanych szczepień należą wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonica, tężec i polio, a także dur brzuszny.
W razie potrzeby skorzystania z miejscowych usług medycznych należy zgłosić się do pilota, bądź bezpośrednio do centrum alarmowego Ubezpieczyciela (numer telefonu znajdą Państwo na polisie, którą przekaże Państwu pilot wycieczki).
Na wypadek konieczności skorzystania z porady medycznej lub hospitalizacji koszty do 100 EUR z reguły pokrywa sam poszkodowany. Rachunki (należy pamiętać, aby zawsze o nie poprosić) rozliczane są po powrocie do Polski. Przed podróżą zalecamy wykonanie wszelkich niezbędnych badań oraz przeglądu stomatologicznego.
Ze względów praktycznych wskazane jest zabranie najczęściej stosowanych w domu leków. Apteczka podróżna powinna zawierać środki przeciw komarom, dezynfekujące, plastry, leki przeciw biegunce i przeziębieniu.
Leki zażywane regularnie (codziennie lub co kilka dni) należy ZAWSZE wkładać do bagażu podręcznego). Jeśli w bagażu podręcznym planują Państwo przewozić igły do podawania leku, wówczas niezbędne będzie zaświadczenie w języku polskim i angielskim wydane przez lekarza, zaświadczające o konieczności podania leku, poświadczone pieczątką.
Armenia i Gruzja są krajami bezpiecznymi, ale różnica flory bakteryjnej może być kłopotliwa dla osób o zwiększonej wrażliwości. Należy pamiętać, aby często myć i dezynfekować ręce. Tempo zwiedzania dostosowane jest do kondycji przeciętnego turysty. W okresie letnim wilgotność i upał mogą jednak osłabić wytrzymałość. Należy pić dużo płynów, najlepiej wody.
Aby ustrzec się chorób należy dbać o higienę osobistą, unikać żywności niewiadomego pochodzenia i pić wyłącznie napoje zamknięte fabrycznie. Prosimy unikać napojów z lodem, bowiem lód rzadko robiony jest na bazie butelkowanej wody. Przez otwarciem butelki nalezy zwrócić uwagę, czy nie była ona naruszona.
Z pewnością przydadzą się środki pozwalające szybko zdezynfekować dłonie – żele, chusteczki.
Woda z kranu nadaje się do mycia zębów. Nie zaleca się jej spożywania. Owoce należy spożywać po ich umyciu i obraniu ze skórki.
Jedząc na ulicy powinno się zwrócić uwagę czy sprzedawca ma rękawiczki (jeśli serwuje jedzenie rękoma) oraz czy zachowane są inne podstawowe zasady higieny.
Latem w większości regionów słońce operuje bardzo silnie. Prosimy o zabranie ze sobą środków z wysokim filtrem chroniących przed słońcem. Przyda się również czapka lub chustka oraz okulary przeciwsłoneczne.
We wszystkich hotelach i restauracjach serwujących kuchnię zachodnią spotkać można toalety w stylu zachodnim. W restauracjach poza miastami, na stacjach paliwowych, czy w zwiedzanych obiektach toalety mają charakter azjatycki (tzw. kucany). Toalety publiczne nie są powszechne i niektóre z nich płatne. W toaletach publicznych brak jest papieru toaletowego.
Uczestnik imprezy organizowanej przez Biuro Podróży CT Poland jest ubezpieczony w Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska S.A. Ubezpieczenie obejmuje pokrycie kosztów leczenia i pomoc w podróży (assistance) do 100 000 PLN na każde zdarzenie (w tym, na podstawie dodatkowej umowy zawartej pomiędzy Biurem Podróży CT Poland a TUiR Allianz, ryzyko zaostrzeń i powikłań chorób przewlekłych); wypłatę świadczenia związanego z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu z tytułu następstwa nieszczęśliwego wypadku do 10 000 PLN; pokrycie kosztów utraty lub opóźnienia dostarczenia bagażu podróżnego do 1000 PLN. Szczegółowe informacje można znaleźć w „Ogólnych warunkach ubezpieczenia w podróży zagranicznej GLOBTROTER”. Prosimy o dokładne zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia, w szczególności z częścią „Wyłączenia odpowiedzialności”.
W celach turystycznych posiadaczy paszportów RP nie obowiązują wizy do Armenii do 180 dni pobytu i Gruzji do 90 dni pobytu.
Nie wolno wwozić narkotyków, broni, amunicji i materiałów wybuchowych.
Nie wolno wywozić dzieł sztuki, rzadkich wydawnictw, wyrobów z kamieni szlachetnych oraz samych kamieni szlachetnych bez certyfikatu zakupu. Nie są poza tym znane żadne restrykcje celne, które odbiegałyby od powszechnie przyjętych norm międzynarodowych. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy na dzień pobytu.
Skrócone przepisy celne i dewizowe dotyczące RP znajdą Państwo tutaj.
Prosimy pamiętać, że do Polski nie wolno wwozić żadnych pamiątek z zagrożonych gatunków zwierząt i roślin, w tym także muszli.
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Armenii:
Armenia, Erewan, Hanrapetutian 44 a, 0010
Tel.: +374 10 54 24 91 Tel.: +374 10 54 24 97 Tel. dyżurny: +374 91 42 68 85 Faks: +374 10 54 24 96; +374 10 54 24 98
erewan.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.erywan.msz.gov.pl
Telefon dyżurny placówki czynny całą dobę: +374 91 42 68 85 (w przypadku wybierania z telefonów armeńskich - 091 42 68 85)
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Gruzji:
Gruzja, Tbilisi, Br. Zubalashvili 19, 0108
Tel.: +995 322920398 Tel. dyżurny: +995 599701279 Faks: +995 322920397
tbilisi.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.tbilisi.msz.gov.pl
Bogactwo Kaukazu Azerbejdżan, Gruzja, Armenia
Cena za osobę:
3976
1870