Tybet - mityczna kraina, otoczona ośnieżonymi górami, przez stulecia bardzo rzadko odwiedzana przez cudzoziemców. Dziś Tybet jest już otwarty, także dla turystów zagranicznych i choć niełatwo się tam dostać, trudy podróży wynagradzają nieziemskie widoki, majestatyczne klasztory i kontakt z pogrążonymi w modlitwie Tybetańczykami. 7-dniową podróż przez Tybet połączyliśmy ze zwiedaniem najważniejszych miejsc w Chinach, aby poznać Chiny starożytne i nowoczesne.

Dla kogo: trasa dla każdego, kto chciałby poznać najważniejsze miejsca w Chinach przemieszczając się szybko i sprawnie wygodnymi środkami trasportu a także odbyć niespieszną i obejmującą nawet tak dalekie miejsca jak baza pod Mt. Everestem miejsca w Tybecie. Dla każdego, kto lubi intensywne i bogate zwiedzanie i wieczorne atrakcje, takie jak pokazy akrobatów czy operę pekińską.


Intensywność: trasa bez ograniczeń wiekowych. Osobom wrażliwym na zmiany wysokości zalecamy wcześniejszy kontakt z lekarzem. Trasa w Tybecie obejmuje wielogodzinne transfery i przejazdy przez wysoko położone przełęcze (od 4700 do 5200 m. n.p.m.).

 

ATUTY TEJ WYCIECZKI:

 

  • Harmonijnie ułożony program obejmujący najważniejsze miejsca w Tybecie i w Chinach.
  • Możliwość dotarcia do bazy pod najwyższą górą świata - Mt. Everest a także podróż przez najważniejsze klasztory buddyjskie w Lhasie, Gyantse i Szigatse.
  • Wieczorne atrakcje w cenie: opera pekińska, przedstawienie "Muzyka i taniec z czasów dynastii Tang", występ akrobatów szanghajskich.
  • Zakwaterowanie w sprawdzonych hotelach 4* (w Tybecie 3*, z reguły lokalne i nastrojowe, urządzone tradycyjnie). W Tingri nocleg w skromnym, dostarczającym wrażeń hoteliku oddalonym zaledwie ok. 100 km od najwyższej góry świata.
  • Ubezpieczenie kosztów leczenia obejmuje ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych. Z uwagi na obecność w Tybecie ubezpieczenie podwyższone do poziomu 140 000 PLN.
  • Pełne wyżywienie: niemal każdego dnia program obejmuje 3 posilki. Wybrane napoje do posiłków w cenie!
  • Urozmaicona kuchnia: kaczka po pekińsku, bankiet pierożkowy, kuchnia szanghajska.
  • Bilety wstępu w cenie wycieczki.

Czyż one nie są rozkoszne? Podczas tej trasy zobaczymy je w Chengdu

  • 1 dzień

    Wylot z Warszawy

    Spotkanie z pilotem i grupą na lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot do Pekinu z przesiadką.

      
  • 2 dzień

    Pekin

    Przylot do Pekinu. Zwiedzanie Świątyni Nieba   – najpiękniejszej pekińskiej świątyni, którą dwa razy w roku odwiedzał cesarz, aby pokłonić się Niebu. Nocleg w Pekinie.

    * W przypadku przylotu do Pekinu w godzinach popołudniowych, zwiedzanie zostanie przeniesione na kolejny dzień.

       
  • 3 dzień

    Pekin / Wielki Mur

    Wyruszamy dziś poza miasto. W programie wizyta na Wielkim Murze  , który jest niekwestionowaną największą atrakcją Chin i co roku przyciąga miliony zwiedzających. Do zwiedzania udostępnianych jest kilka odcinków (Badaling, Juyongguan, Mutianyu). W zależności od warunków pogodowych i możliwości czasowych wybierzemy najodpowiedniejszy. Jeśli czas pozwoli zajrzymy do jednego z warsztatów, wciąż wytwarzających tradycyjnymi metodami słynną ceramikę z Jingtai, czyli cloisonné. Wieczorem kolacja z degustacją kaczki po pekińsku w jednej z najlepszych restauracji specjalizujących się w tej potrawie. Kaczka po pekińsku będzie jednym z wielu dań. Nocleg w Pekinie.

      
  • 4 dzień

    Pekin / Szanghaj

    Zwiedzanie Pałacu Letniego  – jednego z największych cesarskich zespołów pałacowo-ogrodowych w Chinach. Podczas spaceru po terenie pałacu zobaczymy Pawilon Życzliwości i Długowieczności, Pawilon Nefrytowych Fal, przejdziemy Długą Galerią, która kryje prawie 14000 unikalnych malowideł, do podnóża Wzgórza Długowieczności, skąd roztacza się piękny widok na Jezioro Kunming, Most Siedemnastu Łuków i nieodległe Pachnące Wzgórza. Wizyta na placu Bramy Niebiańskiego Spokoju (Tian'anmen), jednym z największych publicznych placów na świecie, na którym znajduje się Mauzoleum Mao Zedonga i Pomnik Bohaterów Ludowych. Zwiedzanie Pałacu Cesarskiego , znanego jako Zakazane Miasto. Podczas zwiedzania przejdziemy przez oficjalną, ceremonialną część pałacu m.in. Pawilon Najwyższej Harmonii, ale również mniej oficjalną, aby zobaczyć jak mieszkały cesarzowe i cesarski dwór. Spacer po Wzgórzu Węglowym, skąd rozpościera się widok na Zakazane Miasto i centrum Pekinu. Przejazd szybkim pociągiem do Szanghaju. Dystans ponad 1200 km pokonamy w ok. 5 godz. Nocleg w Szanghaju.

    * Bilety do Zakazanego Miasta dostępne są w sprzedaży w bardzo ograniczonej ilości. W przypadku braku możliwości zakupu biletów, biuro zastrzega sobie prawo do rezygnacji z tego punktu programu i zwrotu środków za bilety wstępu.

         
  • 5 dzień

    Szanghaj

    Wizyta w nowoczesnej dzielnicy Pudong, która stała się wizytówką miasta i dowodem potęgi ekonomicznej Chin. Aby podziwiać panoramę Szanghaju wjedziemy windą na taras widokowy wieży telewizyjnej „Perła Orientu”, majestatycznego budynku Jinmao lub innego kilkusetmetrowego wieżowca. Spacer po bulwarze nad rzeką Huangpu – słynnym Bundzie oraz po kolorowej i pełnej życia ulicy Nankińskiej. Wieczorem występ akrobatów chińskich. Nocleg w Szanghaju.

      
  • 6 dzień

    Szanghaj

    Zwiedzanie Muzeum Szanghajskiego, posiadającego jedną z najlepszych kolekcji sztuki chińskiej. Czas wolny w muzeum pozwoli wybrać najbardziej interesującą nas ekspozycję. Wizyta w ogrodzie Yu oraz w pobliskim miasteczku handlowym Yuyuan, zwanym starym miastem. Czas wolny na zanurzenie się w setki stoisk m.in. ze znanym chińskim przysmakiem chou doufu („śmierdzące tofu”), zakupy herbaty, biżuterii czy pamiątek z okresu Wielkiego Marszu. Jeśli czas pozwoli zajrzymy również do jednego z miejscowych sklepów z jedwabiem, aby poznać tajemnicę tego niegdyś najlepszego towaru eksportowego Państwa Środka. Przejazd nocnym pociągiem do Xi’an (miejsca sypialne, czas przejazdu ok. 14 godzin).

        
  • 7 dzień

    Xi’an / Armia Terakotowa

    Przyjazd do Xi’an. Przejazd do muzeum Armii Terakotowej , pochodzącej z III w. p.n.e. Poznamy historię Qin Shihuangdi i największej archeologicznej tajemnicy Chin – Mauzoleum Pierwszego Cesarza oraz zwiedzimy zakład, gdzie wykonuje się kopie żołnierzy armii terakotowej. Wizyta w dzielnicy muzułmańskiej, gdzie sprzedawane są pamiątki i lokalne przysmaki, takie jak: chińska chałwa, chlebki naan i owoce żożoby, oraz w pochodzącym z XIV w. Wielkim Meczecie – miejscach przenikania się kultury islamu i tradycji chińskiej. Wieczorem przedstawienie „Muzyka i taniec z czasów dynastii Tang” – unikalne w skali Chin przedstawienie z udziałem śpiewaków i tancerzy. Nocleg w Xi'an.

      
  • 8 dzień

    Xi’an / Lhasa

    Przelot do Lhasy – stolicy Tybetu – miasta położonego na wysokości 3685 m n.p.m. Popołudnie przeznaczymy na odpoczynek, aklimatyzację do warunków wysokogórskich i przygotowanie do podróży po Tybecie. Dla chętnych spacer, aby podziwiać oświetlony wieczorem pałac Potala. Nocleg w Lhasie.

          
  • 9 dzień

    Lhasa

    Zwiedzanie świątyni Jokhang , jednego z najświętszych miejsc buddyzmu oraz spacer po ulicy Barkhor, trasy pielgrzymek wokół świątyni. Zwiedzanie pałacu Potala  – perły architektury Dachu Świata, trzynastopiętrowej budowli, dawnej zimowej siedziby dalajlamów. Pałac Potala, podzielony na Pałac Czerwony oraz Biały, składa się z tysięcy pomieszczeń mieszczących stupy dalajlamów, święte posągi, kolekcje sutr i relikwii. Nocleg w Lhasie.

        
  • 10 dzień

    Lhasa / jezioro Yamdrok / Gyantse 

    Przejazd do odległego o 250 km Gyantse (ok. 4 godz.). Po drodze przystanek nad położonym na wysokości 4500 m n.p.m., otoczonym górskimi szczytami jeziorem Yamdrok. Jeśli czas pozwoli przejazd w okolicach lodowca Karo La. W Gyantse zwiedzanie XV-wiecznego klasztoru Palkhor, na terenie którego znajduje się stupa Kumbum (Tysięcy Buddów). Wejdziemy po schodach do kopuły stupy, z której szczytu roztacza się wspaniały widok. Wewnątrz klasztoru obejrzymy misternie wykonane mandale. Wyjazd do Shigatse (ok. 2 godz.). W drodze postój w Shalu, gdzie znajduje się zbudowany w 1027 r. klasztor buddyjskiej szkoły buden. Nocleg w Gyantse.

          
  • 11 dzień

    Gyantse / Shalu / Shigatse

    Wyjazd do Shigatse (3900 m n.p.m., ok. 2 godz.), drugiego pod względem wielkości miasta Tybetu. Po drodze postój w Shalu, gdzie znajduje się zbudowany w 1027 r. klasztor buddyjskiej szkoły buden. W samym Shigatse wizyta w klasztorze Tashilhunpo, najsłynniejszym zabytku miasta. Klasztor jest tradycyjną siedzibą panczenlamy oraz jedną z sześciu najważniejszych świątyń buddystów szkoły gelug, czyli Żółtych Czapek. Do atrakcji świątyni należą 27-metrowy posąg Buddy Majtrei oraz grobowiec czwartego panczenlamy. Nocleg w Shigatse.

          
  • 12 dzień

    Shigatse / Tingri

    Przejazd do Tingri (5-7 godz.) – osady położonej na drodze prowadzącej do Nepalu, u stóp najwyższego szczytu świata, Mt. Everest. Droga prowadzi słynną Autostradą Przyjaźni łączącą Tybet z Nepalem i jest określana jako jedna z najpiękniejszych w regionie Himalajów. Nocleg w Tingri.

        
  • 13 dzień

    Tingri / baza pod Mt. Everest

    Przejazd w stronę północnego zbocza Mt. Everest do pierwszej bazy wspinaczkowej (tzw. base camp), znajdującej się na wysokości 5200 m n.p.m. Podróż rozpoczniemy wczesnym rankiem, aby przy dobrej pogodzie podziwiać panoramę wschodnich Himalajów: Mt. Everest, Makalu, Cho Oyu i Lhotse. Krótka wizyta w bazie i zwiedzanie klasztoru Rongbuk – najwyżej położonego klasztoru na świecie, należącego do szkoły Nyingma. Powrót do Tingri. Po drodze, przy dobrej pogodzie, wspaniałe widoki Himalajów. Jeśli szczęście dopisze, zobaczymy również żyjące na tym terenie antylopy tybetańskie – kyangi. Nocleg w Tingri.

    W przypadku zamknięcia bazy przez władze, przejazd do starej osady Tingri, skąd przy dobrej pogodzie widać Mt. Everest. Wówczas możliwa również zmiana miejsca noclegu na stare Tingri.

          
  • 14 dzień

    Tingri / Shigatse

    Przed powrotem do Shigatse, zboczymy kilkadziesiąt kilometrów z głównej trasy, aby złożyć wizytę w zbudowanym w XIII w. klasztorze-twierdzy Sakja. Ściany pomalowane w szare, białe i czerwone pasy cechują budowle szkoły sakja. Przejazd do Shigatse (łącznie ok. 7 godz.). Nocleg w Shigatse.

          
  • 15 dzień

    Shigatse / Lhasa / Chengdu

    Przejazd na lotnisko Gongkar, niedaleko Lhasy (ok. 4 godz.). Przelot do Chengdu – stolicy prowincji Syczuan. Nocleg w Chengdu.

            
  • 15 dzień

    Chengdu / Leshan

    Przejazd do miejscowości Leshan (ok. 2 godz.), gdzie znajduje się liczący 71 m wysokości, największy na świecie rzeźbiony w skale posąg Buddy   . Postawienie posągu u zbiegu dwóch rzek miało pomóc przebłagać bóstwa aby w regionie nie dochodziło do katastrofalnych powodzi. W miarę możliwości wybierzemy piesze zwiedzanie kompleksu lub rejs łódką, aby zobaczyć posąg w całości z poziomu wody. Po powrocie do Chengdu czas wolny. Nocleg w Chengdu.    

         
  • 16 dzień

    Chengdu

    Wizyta w centrum hodowli pand. Wizyta w tybetańskiej dzielnicy Wuhou, gdzie w okolicy świątyni Wuhou toczy się bujne życie towarzysko-kulinarne miasta. Spacer uliczką Jinli będzie okazją, aby spróbować różnych lokalnych specjałów chińskiego street foodu i zakupić lokalne pamiątki. Zajrzymy jeszcze do niewielkiej acz niezwykle klimatycznej świątynki Wenshu, po czym skierujemy się już na lotnisko w Chengdu. Przelot do Warszawy z przesiadką.

      
  • 18 dzień

    Powrót do Warszawy

    Przylot do Warszawy.

      

 

Cena obejmuje:

  1. Przelot na trasie Warszawa - Pekini Chengdu - Warszawa przez jeden z portów lotniczych oraz przeloty na trasach Xi’an - Lhasa, Lhasa - Chengdu.
  2. Przejazdy wg programu pociągiem (miejsca sypialne na trasie Szanghaj- Xi’an, miejsca siedzące w 2 klasie na trasie Pekin-Szanghaj), autokarami lub mikrobusami.
  3. Zakwaterowanie w hotelach **** (w Tybecie hotele ***) w pokojach 2-os. z łazienką i klimatyzacją (2 osoby w pokoju). W Tingri klasy turystycznej.
  4. Bilety wstępu do obiektów wymienionych w programie.
  5. Wieczorne przedstawienia: szanghajskie akrobacje, przedstawienie widowiskowo-taneczne w Xi’an.
  6. Opiekę polskiego pilota na całej trasie wycieczki i lokalnych przewodników w czasie zwiedzania.
  7. Posiłki (ilość wskazuje cyfra w ikonce przy każdym dniu programu) wraz z jedną szklanką napoju (lokalne piwo, cola) do lunchu / kolacji, bankiet pierożkowy w Xi’an.
  8. Ubezpieczenie KLiA (w tym ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych), NNW i bagażu.
  9. Pozwolenie na wjazd do Tybetu.
  10. Opłaty lotniskowe oraz opłaty za wystawienie biletów.
  11. Opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
  12. Opłatę na Turystyczny Fundusz Pomocowy.
  13. Podatek VAT. 

Cena nie obejmuje:

  1. Dodatkowych napojów do posiłków i dodatkowych posiłków.
  2. Napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców (90 USD płatne w Chinach).
  3. Udziału w wycieczkach i zajęciach fakultatywnych nie objętych programem zwiedzania.
  4. Ewentualnych opłat za fotografowanie i filmowanie.
  5. Usług tragarzy na dworcach kolejowych, lotniskach oraz w hotelach.

Wymagania dot. paszportu:

Paszport musi być ważny minimum 7 miesięcy od daty powrotu do Polski oraz posiadać co najmniej 3 strony wolne obok siebie. 

 

Podczas pobytu w Tybecie możliwe jest wystąpienie choroby wysokościowej. Przed podjęciem decyzji o wyjeździe prosimy o konsultację z lekarzem.

 

Osoby powyżej 75 lat muszą mieć wystawione zaświadczenie lekarskie, że nie ma przeciwwskazań do podróży do Tybetu. Zaświadczenie po angielsku.

 

 

Standardowe ubezpieczenie CT Poland w podróży w zakresie kosztów leczenia wynosi 100 000 EUR

W przypadku chęci podniesienia sumy ubezpieczenia do 300 000 EUR prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta:

info@ctpoland.com.pl, tel. 22 6545133

Biuro Podróży CT Poland gwarantuje swoim klientom stałość cen po zawarciu umowy uczestnictwa. Podane ceny uwzględniają wszystkie koszty związane z udziałem w wycieczkach CT Poland

wszystkie zamieszczone opinie pochodzą z ankiet lub e-maili od naszych Klientów

 

PANI HALINA    SIERPIEŃ 2019   OCENA  5/5

Wycieczka dobrze zorganizowana, ciekawy program zwłaszcza Tybet. Przewodnik pan Piotr Nosek wykazywał się dużą wiedzą i ciekawie opowiadał. Dziękuję pau Piotrowi za 3 tygodnie mile spędzonych wakacji.

 

PAN BOGUSŁAW   SIERPIEŃ 2019   OCENA 5/5 

Wycieczka bardzo dobrze zorganizowana i zaplanowana. Program intensywny, ale bardzo ciekawy,przez co nie męczący. Świetna praca pilota pana Piotra Noska - dużą wiedza i kultura osobista i życzliwość. Niezapomniane wrażenia pobytu w Tybecie. Wycieczka godna polecenia. Wyjazd oceniam jako bardzo dobry. Było dużo niezapomnianych wrażeń pomimo dużej intensywności. Informacje praktyczne były bardzo pomocne. Pilot Piotr o ogromnej wiedzy, bardzo zaangażowany i pomocny, pozytywnie zakręcony, zawsze uczynny i sużący pomocą.

 

Pani Anna, Warszawa sierpień 2017

Jestem bardzo zadowolona z wycieczki w szczególności ze względu na ciekawy i dobrze zorganizowany program oraz naszą pilotkę Justynę.

 

Pani Maria, Osieczna sierpień 2017

Pilotka Justyna jest najbardziej troskliwą, opiekuńczą, sympatyczną pilotką jaką znam. Dzięki jej zdolnościom organizacyjnym i integracją relacje w grupie były sympatyczne.

 

Pani Maria, Dąbrówka wrzesień 2016

Wysoki profesjonalizm, ogromna wiedza, umiejętności przekazu, kultura osobista Pana Piotra Nosala stanowią wielką wartość tej wycieczki. Organizacje oceniam bardzo dobrze!

 

Pani Ewa, Bobrowice wrzesień 2016

Jestem absolutnie zadowolona! Wycieczka spełniła moje oczekiwania. Wielkie uznanie dla Pana Piotra Nosala, którego wiedza i profesjonalizm są wyjątkowe!

 

Ankieta Anonimowa , wrzesień 2016

Jestem bardzo zadowolona z oferowanego i zrealizowanego programu, w czym bardzo istotna była istotna osoba pilota p. Piotra Nosala. Jego profesjonalizmu, ogromna wiedza i chęć dzielenia się nią z uczestnikami wycieczki. Pogoda ducha oraz życzliwość okazywana wycieczkowiczom przez pilota sprawiły, iż była to bardzo udana wycieczka.

 

PAN ANDRZEJ, KATOWICE, WRZESIEŃ 2015

Organizacja wyjazdu dopięta na "ostatni guzik", bardzo dobra. Bardzo dobre przeloty, hotele, restauracje na trasie. Szczególne uznanie dla pilotki grupy Pani Moniki Galickiej - olbrzymia wiedza o regionie, połączona z umiejętnością i chęcią jej przekazywania. Troskliwa opieka nad grupą, rozwiązywała wszelkie problemy.

 

PANI MAŁGORZATA, KATOWICE, WRZESIEŃ 2015

Program impresy bardzo intensywny, ale bardzo interesujący i zgodny z oczekiwaniem. Zapewniona baza hotelowa i restauracyjna bardzo dobra-wystarczająca. Wiedza pilota Pani Moniki Galickiej, sposób przekazywania informacji, wyjątkowy. Kontakt z grupą, zaangażowanie w "trudnych" sytuacjach , niespotykany.

 

PANI IWONA, DĄBROWA GÓRNICZA, WRZESIEŃ 2015

Opieka profesjonalnego pilota Pani Moniki Galickiej, posiadającego i pokazującego wszechstronną wiedzę w zakresie wiadomości historycznych, religijnych, filozoficznych i społecznych zwiedzanych regionów. Bardzo dobra synchronizacja i organizacja przejazdów, patrząc przez pryzmat różnych środków lokomocji, z których korzystam. Program zwiedzania pozwalający poczuć atmosferę Tybetu, jak i poznać najważniejsze zabytki zwiedzanych miast. Na uwagę zasługuje uwzględnienie w programie różnego rodzaju występów artystycznych, jak również zapoznanie z tradycyjna kuchnią tybetańską, syczuańską.

 

PAŃSTWO JOANNA I PAWEŁ, WRZESIEŃ 2015

Podróżujemy z mężem 25 lat ( z CT Poland po raz 4-ty). Jednakże po raz pierwszy spotkalismy się z tak niezwykle profesjonalnym prowadzeniem grupy przez pilota. Pani Monika Galicka zasługuje na najwyższe słowa uznania. Dysponuje ona ogromną wiedzą, którą dzieli się z nami z pasją. Jest bardzo dobrze zorganizowana, obowiązkowa i taktowna. Zapewnia grupie poczucie bezpieczeństwa. Jej codzienny usmiech pozwala miło rozpocząć każdy nowy dzień. Dziękujemy Pani Moniko. Bardzo dziękujemy za miło i owocnie spędzony czas. Ogromne wyrazy uznania dla Pani Ewy Gajewskiej za przygotowanie naszego wyjazdu.

 

PAN MICHAŁ, MYSŁOWICE, WRZESIEŃ 2015

Wycieczka była bardzo dobrze zorganizowana. Widać wieloletnie doświadczenie biura w pracy w Chinach. Kooperacja z lokalnymi partnerami biura (przewodnicy, hotele, restauracje) z punktu widzenia uczestnika jawi się jako bardzo sprawna.Wyjazd udał się od strony niezaleznej od biua, jak pogoda pod Mt. Everestem, czy aktywność pand.

 

PAństwo bogusław i grażyna, sierpień 2015

Program wycieczki dobrany fantastycznie dla osób, jadących w celu poznania świata. Opiekun Pan Piotr Nosek - fantastyczna osoba, kulturalna, olbrzymia wiedza, spokój, takt, cierpliwość. Pan Piotr to 50% udanej wycieczki, drugie tyle to atrakcje.

 

Pani Małgorzata, Lublin, lipiec 2013

Wycieczka dobrze zorganizowana z dobrym pilotem z Polski i dobrymi pilotami lokalnymi (Pekin, Szanghaj, Tybet) – standard hoteli bardzo dobry. Każdy dzień pilotka Magdalena Czechońska zawsze podsumowywała (co zrealizowaliśmy) i przekazywała informację co do następnego dnia wycieczki. Pani Magda bardzo kontaktowa, miła, stwarzająca dobrą atmosferę w grupie, z dużą wiedzą o Chinach i Tybecie. Wyjazd dostarczył mi nowych informacji co do Tybetu, kultury, religii i uporządkował moją wiedzę o Chinach ( w Chinach jestem 2 raz).

 

Pani Małgorzata, Puławy, WRZESIEŃ 2013

Bardzo dobra organizacja, bardzo kompetentny przewodnik (zarówno Polski – Pan Dariusz Wilk, jak i Tybetański Cone). Imponująca wiedza. Wysoka kultura osobista. Pełny profesjonalizm ! :)

 

Pani Dorota, Łódź sierpień 2011

Hotele na trasie dobre, posiłki również. Praca Pilota Pana Dariusza Wilka znacznie powyżej oczekiwań, jestem w pełni zadowolona.

 

Pani Elżbieta, Toruń SIERPIEŃ 2011

Impreza ogólnie dobra. Program intensywny, duża róznorodność. Przeloty, hotele, restauracje na trasie dobre. Najbardziej podobał mi się hotel w Xi'an. Jestem w pełni zadowolona z pracy pilota zajmującego się grupą Pana Dariusza Wilka.

 

Pani Anna, Warszawa SIERPIEŃ 2011

Impreza bardzo dobra. Hotele dobre, najbardziej podobały mi się w Pekinie, Shigatse i Szanghaju, najmniej zaś w Tingri. Największe wrażenie zrobiły na mnie Armia Terakotowa oraz klasztory w Tybecie. Jestem w pełni zadowolona z pilota opiekującego się grupą Pana Dariusza Wilka.

 

Pan Łukasz, lipiec 2007

Wycieczka była bardzo dobrze zorganizowana. Pobyt w Chinach pozwolił nam doświadczyć niesamowitych emocji. Dzieki wspaniałej Pani pilot oraz lokalnym przewodnikom z pewnością możemy stwierdzić, iż podróż wywarła na nas ogromne pozytywne wrażenie oraz, że na długo zapisze się w naszej pamięci.

Oby tak dalej ! :)

 

Pani Kasia, lipiec 2007

Główną atrakcją organizacji wycieczki była praca i osoba przewodnika Anny Słabkowicz - w mojej opinii - profesjonalna, wiarygodna, zasługująca na uznanie i podwyżkę :). Doskonała znajomość i świadomość Chin i Tybety (!), ponadprzeciętne zdolności interpersonalne, wybitne zdolności organizatorskie to główne cechy przewodnika, które pozwoliły mi spędzić błogie, bezpieczne i niezapomniane wakacje w tak odmiennym i kompletnie mi na początku obcym kraju.

 

Pan Józef, lipiec 2007

Wspaniała przygoda, mnóstwo atrakcji. Wycieczka spełniła moje oczekiwania. Fachowa i rzetelna praca pilota. P. Anna - wspaniały, życzliwy człowiek, w pełni profesjonalna.

Pani Beata, lipiec 2007

Cudowna wyprawa, dobrze zorganizowana i poprowadzona przez uroczą Panią Annę, która jest osobą w pełni profesjonalną, życzliwą, dbającą o wszystkich uczestników wycieczki. Z Panią Anią choćby na koniec świata. Pokazała nam Chiny i Tybet tak, że chce się tam wracać.

 

Twoja opinia może być następna :)

 

Chiny są krajem bezpiecznym, ale różnica flory bakteryjnej może być kłopotliwa dla osób o zwiększonej wrażliwości. Należy pamiętać, aby często myć i dezynfekować ręce, unikać dotykania twarzy i obgryzania paznokci oraz nawykowego obgryzania różnych rzeczy np. długopisów.

Tempo zwiedzania dostosowane jest do kondycji przeciętnego turysty. W okresie letnim wilgotność i upał mogą jednak osłabić wytrzymałość. Należy pić dużo płynów, najlepiej wody lub zielonej herbaty.

Ze względu na wysokość, w Tybecie należy unikać zwiększonej aktywności, a także palenia tytoniu i picia dużych ilości alkoholu. 

Trasa 7 Dni w Tybecie – Chiny z Tybetem to piękna 18 dniowa trasa, kompleksowo łączącą zwiedzanie najważniejszych miejsc Państwa Środka: Pekinu, Xi’an i Szanghaju a także legendarnego Syczuanu, słynącego z pikantnej kuchni z przejazdem przez rozległe tybetańskie pustkowia. Podczas trasy zapoznają się Państwo z unikalną tybetańską kulturą, współistniejącą obok chińskiej od ponad 60 lat.

Część kwoty, płatnej w Chinach pierwszego dnia wycieczki na ręce pilota, przeznaczona jest na zwyczajowe napiwki dla lokalnych przewodników oraz kierowców. W cenę wycieczki nie są wliczone napiwki za usługi bagażowe w hotelach (ok. 1 USD/każdorazowo/szt. bagażu). Poza branżą turystyczną dawanie napiwków nie jest w Chinach powszechnie przyjęte, jednak podczas korzystania z taksówki można zostawić kierowcy niewielką resztę.

Językiem urzędowym jest język chiński - dialekt mandaryński (putonghua, oparty na dialekcie pekińskim). Przeciętny Chińczyk spotkany na ulicy nie posługuje się językiem angielskim. Języka tego nie znają zazwyczaj również taksówkarze. Po angielsku, przynajmniej w podstawowym zakresie, mówi zazwyczaj obsługa hotelowa oraz sprzedawcy na większych bazarach, nastawionych na turystów z zagranicy. Język angielski jest również językiem, jakim posługują się lokalni przewodnicy podczas wycieczki oraz w dużej części mieszkańcy Hongkongu. W Makau jęz

Językiem urzędowym jest język chiński - dialekt mandaryński (putonghua, oparty na dialekcie pekińskim). Przeciętny Chińczyk spotkany na ulicy nie posługuje się językiem angielskim. Języka tego nie znają zazwyczaj również taksówkarze. Po angielsku, przynajmniej w podstawowym zakresie, mówi zazwyczaj obsługa hotelowa oraz sprzedawcy na większych bazarach, nastawionych na turystów z zagranicy. Język angielski jest również językiem, jakim posługują się lokalni przewodnicy podczas wycieczki. Znajomość języka angielskiego w Tybecie jest wśród ludności lokalnej niewielka.

ykami urzędowymi są chiński i portugalski, angielski jest jednak powszechnie znany.

220V / 50Hz. W niektórych hotelach potrzebna jest przejściówka, którą można wypożyczyć w hotelu. Typy wtyczek, spotykane w Chinach:

  

Prosimy pamiętać, że Tybet to jeden z najbiedniejszych regionów Chin, kraju rozwijającego się. W Tybecie mogą zdarzać się przerwy w dostawie prądu.

Polskie telefony komórkowe posiadające roaming działają a zasięg jest niemal wszędzie, poza kilkoma miejscami gdzie sygnał może być nieco słabszy (np. w bazie pod Mt. Everest).

Niektórzy polscy operatorzy oferują w Chinach dostęp do internetu w komórce. Prosimy dowiadywać się u swoich operatorów o stawki połączeń. Można również dzwonić do Polski z telefonów hotelowych. Minuta połączenia kosztuje najczęściej około 5 PLN (z komórki ok. 8 PLN). We wszystkich hotelach jest dostępne wi-fi, w niektórych korzystać z wifi bezpłatnie można jednak tylko w hotelowym lobby. Korzystanie w pokojach jest dodatkowo płatne (10-30 USD/dobę).

Należy pamiętać, że w Chinach dostęp do niektórych stron jest zablokowany (m.in. Facebook, Yahoo, Google, Gmail, Youtube) i korzystanie z nich bez zainstalowanego bezpłatnego lub płatnego oprogramowania VPN nie jest możliwe. Zainstalowanie oprogramowania VPN na terenie Chin nie jest możliwe, można zrobić to wyłącznie będąc poza terytorium ChRL.

Zakup lokalnej karty sim możliwy jest tylko po okazaniu chińskiego dowodu tożsamości.

 

Chiny są krajem bezpiecznym i życzliwym dla gości z zagranicy. Przestępczość w Chinach jest stosunkowo niska. Należy jednak zachować ostrożność w miejscach uczęszczanych przez turystów oraz w środkach komunikacji (zdarzają się kradzieże kieszonkowe oraz przypadki wydania fałszywych banknotów). Wartościowe przedmioty i gotówkę należy trzymać przy sobie bądź w zamkniętym sejfie w pokoju lub w sejfie w recepcji. Zarówno biuro jak i hotel nie odpowiadają za wartościowe rzeczy pozostawione poza sejfem w pokoju hotelowym. 

Korzystając z taksówki prosimy pamiętać o zabraniu paragonu wydawanego przez kierowcę. W przypadku pozostawienia czegokolwiek w taksówce umożliwi to identyfikację pojazdu.

 

Tybet jest regionem bardzo wrażliwym politycznie. Wiele osób w Polsce wyraża opinie o niepodległości Tybetu, aczkolwiek należy pamiętać, że nie jest to stanowisko zbieżne z opinią władz chińskich i wyrażanie takich opini w Tybecie, zwłaszcza publicznie może sprowadzić problemy, zarówno na turystę jak i przede wszystkim na przewodnika.

Zabronione jest posiadanie flag Tybetu, wizerunków XIV Dalajlamy i XI Panczenlamy (również w przewodnikach książkowych, które mogą być zarekwirowane).

Psy tybetańskie zachowują się dość swobodnie, należy unikać bliższych z nimi kontaktów i wieczornych spacerów, zwłaszcza w nieoświetlonych miejscach.

Wyjeżdżających do Chin nie dotyczą obowiązkowe szczepienia. Do zalecanych szczepień należą wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonica, tężec i polio, a także dur brzuszny. Chinach obecnie nie ma zagrożenia malarią.

W razie potrzeby skorzystania z miejscowych usług medycznych należy zgłosić się do pilota, bądź bezpośrednio do centrum alarmowego Ubezpieczyciela (numer telefonu znajdą Państwo na polisie, którą przekaże Państwu pilot wycieczki).

Na wypadek konieczności skorzystania z porady medycznej lub hospitalizacji koszty do 100 EUR z reguły pokrywa sam poszkodowany. Rachunki (należy pamiętać, aby zawsze o nie poprosić) rozliczane są po powrocie do Polski. Przed podróżą zalecamy wykonanie wszelkich niezbędnych badań oraz przeglądu stomatologicznego.

 

Tybet obejmuje regiony położone średnio powyżej 4000 m n.p.m. Choroba wysokościowa to jedno z najpoważniejszych zagrożeń, jakie czekać mogą na turystę w Tybecie. Pojawia się, gdy zbyt szybko znajdziemy się na dużej wysokości lub gdy zbyt szybko zwiększamy wysokość, nie zachowując odpowiedniego czasu na aklimatyzację. Łagodne objawy choroby wysokościowej pojawić się mogą już na wysokości 2 000 m n.p.m., na wysokości 3 500 m n.p.m. odczuwa je niemal każdy, bez względu na to czy był wcześniej na podobnych wysokościach czy nie. Choroba wysokościowa pojawia się na skutek zbyt dużego ciśnienia w komórkach. Skutkiem może być obrzmienie mózgu i śmierć. Do lekkich objawów należą ból głowy, nudności, brak apetytu i ogólne osłabienie. Nieleczone, objawy te z reguły ustępują po kilku dniach, zdarza się jednak, że dolegliwości te odczuwalne są przez cały okres pobytu na tej wysokości.

W przypadku ostrych bólów głowy oraz zaostrzonych objawów choroby wysokościowej, takich jak zawroty głowy czy halucynacje jednym lekarstwem jest natychmiastowe zwiezienie chorego na niżej położone tereny. W niektórych przypadkach pomocne mogą być dostępne na receptę leki, przepisane przez lekarza.

 

W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt z lekarzem.

Ze względów praktycznych wskazane jest zabranie najczęściej stosowanych w domu leków. Apteczka podróżna powinna zawierać środki przeciw komarom, dezynfekujące, plastry, leki przeciw biegunce i przeziębieniu.

Jeśli w bagażu podręcznym planują Państwo przewozić igły do podawania leku, wówczas niezbędne będzie zaświadczenie w języku polskim i angielskim wydane przez lekarza, zaświadczające o konieczności podania leku, poświadczone pieczątką.

Ideą CT Poland jako biura specjalizującego się w organizacji wycieczek do Chin jest jak najpełniejsza prezentacja odwiedzanego kraju. Wiele imprez oferowanych przez inne biura jako opcjonalne punkty programu, u nas wliczone są w cenę imprezy. Bogate programy stwarzają stosunkowo mało okazji do ich fakultatywnego uzupełniania. Oferowane na miejscu fakultety stanowią propozycję lokalnych przewodników i mogą odbywać się tylko pod warunkiem zrealizowania głównych punktów programu. Cena wycieczek fakultatywnych uzależniona jest od ilości osób w nich uczestniczących. Podczas Trasy 7 Dni w Tybecie oferujemy w poniższych miejscach następujące wycieczki fakultatywne:

Szanghaj – krótki rejs po rzece Huangpu

Aby ustrzec się chorób należy dbać o higienę osobistą, unikać żywności niewiadomego pochodzenia i pić wyłącznie napoje zamknięte fabrycznie. Prosimy unikać napojów z lodem, bowiem lód rzadko robiony jest na bazie butelkowanej wody. Przez otwarciem butelki nalezy zwrócić uwagę, czy nie była ona naruszona.

Z pewnością przydadzą się środki pozwalające szybko zdezynfekować dłonie – żele, chusteczki.

Woda z kranu nadaje się do mycia zębów. Nie zaleca się jej spożywania. Owoce należy spożywać po ich umyciu i obraniu ze skórki.

Jedząc na ulicy powinno się zwrócić uwagę czy sprzedawca ma rękawiczki (jeśli serwuje jedzenie rękoma) oraz czy zachowane są inne podstawowe zasady higieny.

Latem w większości regionów Chin słońce operuje bardzo silnie. Prosimy o zabranie ze sobą środków z wysokim filtrem chroniących przed słońcem. Przyda się również czapka lub chustka oraz okulary przeciwsłoneczne.

Ze względu na wysokość, siła operowania promieni słonecznych w Tybecie jest dużo silniejsza. Oprócz oklularów przyda się również dobry krem i pomadka nawilżająca do ust.

We wszystkich hotelach i restauracjach serwujących kuchnię zachodnią spotkać można toalety w stylu zachodnim. W restauracjach chińskich, na stacjach paliwowych, czy w zwiedzanych obiektach toalety mają charakter azjatycki (tzw. kucany). Toalety publiczne są bardzo powszechne i niektóre z nich płatne (0,5 – 1 RMB). W toaletach publicznych brak jest papieru toaletowego.

Jet lag to typowa dolegliwość podczas przekraczania kilku stref czasowych w krótkim czasie. Charakteryzuje się ogólnym zmęczeniem, sennością i rozdrażnieniem.

Oto kilka rad, które pomogą Państwu przyzwyczaić się szybko do nowej strefy czasowej.

  1. Zaraz po wejściu do samolotu przestawić zegarek na czas obowiązujący w miejscu docelowym.
  2. Od początku jeść i odpoczywać według czasu obowiązującego w miejscu docelowym.
  3. Podczas nocnych przelotów spać jak najwięcej.
  4. Unikać ciężkich potraw oraz dużych ilości alkoholu.
  5. Podczas lotu warto co jakiś czas wstawać i robić lekkie ćwiczenia ruchowe.
  6. Po przylocie unikać drzemki w ciągu dnia i położyć się spać według nowego czasu.

Uczestnik imprezy organizowanej przez Biuro Podróży CT Poland jest ubezpieczony w Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska S.A. Ubezpieczenie obejmuje pokrycie kosztów leczenia i pomoc w podróży (assistance) do 100 000 PLN na każde zdarzenie (w tym, na podstawie dodatkowej umowy zawartej pomiędzy Biurem Podróży CT Poland a TUiR Allianz, ryzyko zaostrzeń i powikłań chorób przewlekłych); wypłatę świadczenia związanego z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu z tytułu następstwa nieszczęśliwego wypadku do 10 000 PLN; pokrycie kosztów utraty lub opóźnienia dostarczenia bagażu podróżnego do 1000 PLN. Szczegółowe informacje można znaleźć w „Ogólnych warunkach ubezpieczenia w podróży zagranicznej GLOBTROTER”. Prosimy o dokładne zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia, w szczególności z częścią „Wyłączenia odpowiedzialności”.

Obywatele RP udający się do Chin muszą posiadać ważną wizę pobytową (turystyczną lub biznesową). Wyjazd do Hongkongu i/lub Makau oznacza opuszczenie granic ChRL i unieważnia wizę jednokrotną. 

Ubiegając się o wizę chińską należy osobiście złożyć dokumenty  i odciski palców w Chińskim Centrum Wizowym w Warszawie.

Mieszkańcy województw: zachodnio-pomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego mogą ubiegać się o wizę w konsulacie w Gdańsku.

W przypadku chęci skorzystania z odbioru paszportu przez pracownika CT Poland dodatkowy koszt 150 PLN + koszty wysyłki zwrotnej paszportu.

Pozwolenie na wjazd od Tybetu uzyskiwane jest na podstawie ważnej wizy chińskiej. Pozwolenie obejmuje wszystkie miejsca, które wolno grupie turystycznej odwiedzić. Niemożliwa jest więc zmiana programu w trakcie zwiedzania. W każdym miejscu niezbędna jest również rejestracja w miejscowym Biurze Bezpieczeństwa Publicznego. Po zebraniu paszportów, procedury tej dopełni w Państwa imieniu lokalny przewodnik.

Nie wolno wwozić narkotyków, broni, amunicji i materiałów wybuchowych, waluty chińskiej, publikacji uznawanych przez prawo chińskie za szkodliwe (w tym pornografii i wydawnictw krytykujących władze i ustrój ChRL a także wydawnictw w wizerunkiem XIV Dalajlamy).

Do Chin nie wolno także wwozić świeżej żywności (owoce, wędliny, kanapki itp.). W przypadku kontroli na lotnisku docelowym produkty te mogą zostać skonfiskowane.

Nie wolno wywozić chińskiej waluty, dzieł sztuki, rzadkich wydawnictw, wyrobów z kamieni szlachetnych oraz samych kamieni szlachetnych bez certyfikatu zakupu. Nie są poza tym znane

żadne restrykcje celne, które odbiegałyby od powszechnie przyjętych norm iędzynarodowych. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy na dzień pobytu.

Skrócone przepisy celne i dewizowe dotyczące RP znajdą Państwo na stronie www:

http://www.mf.gov.pl

UWAGA: przepisy celne Hongkongu pozwalają na wwiezienie bez cła do 19 sztuk papierosów na osobę.

Prosimy pamiętać, że do Polski nie wolno wwozić żadnych pamiątek z zagrożonych gatunków zwierząt i roślin, w tym także muszli.

Na terenie Tybetu wiele miejsc objętych jest dodatkową opłatą za fotografowanie. Opłaty te wynoszą od 5-250 USD w zależności od miejsca. Opłaty najczęściej dotyczą tylko jednej sali, czasem całego obiektu. W niektórych świątyniach czy klasztorach nie wolno robić zdjęć. Warto pamiętać, że opłata za zdjęcia jest jedynym sposobem dofinansowania klasztoru. W żadnych okolicznościach nie należy robić zdjęć obiektom wojskowym, lotniskom, żołnierzom czy policjantom.

  • Hotele, z których korzystamy na trasie w Chinach to obiekty o standardzie 4*. Pokoje hotelowe wyposażone są w łazienkę, klimatyzację, telewizor oraz telefon. W pokojach znajdują się również zestawy do herbaty: filiżanki, chińska herbata w torebkach oraz czajnik elektryczny. W niektórych hotelach znajdą Państwo również sejf. Łazienki wyposażone są w ręczniki kąpielowe, mydło, szampon, pastę do zębów (wszystkie w niewielkich opakowaniach), szczoteczki do zębów, jednorazowe klapki, papier toaletowy. W niektórych hotelach jest także suszarka do włosów. Niektóre łazienki wyposażone są w dodatkowe produkty (gąbka do masażu, prezerwatywy, itp.) – wszystkie one są dodatkowo płatne. W razie wątpliwości prosimy pytać pilota. Hotele oferują 24 godzinny dostęp do ciepłej wody.
  • W Tybecie, w dużych miastach (Lhasa, Shigatse, Gyantse) korzystamy z lokalnych hoteli 3*. Są one nieco mniejsze niż hotele w Chinach, często nie posiadają też wind. Wyposażenie pokoi jest standardowe. Jako, że zabudowa tybetańskich miast jest bardzo gęsta, większość hoteli zgromadzonych w centrum położona jest blisko siebie, co sprawia, że widok z okna to najczęściej ściana sąsiedniego budynku. W Tingri korzystamy z najlepszego dostępnego guesthousu. To obiekt z prostymi pokojami i standardowym wyposażeniem. Gorąca woda dostępna jest tylko w określonych godzinach. Hotele w Tybecie nie mają ogrzewania, ze względu na ograniczone dostawy prądu klimatyzacja, służąca do ogrzania pokoju może nie funkcjonować prawidłowo.
  • W większości pokoi znajdują się mini bary. Napoje i słodycze, które znajdują się w środku są dodatkowo płatne.
  • Doba hotelowa w Chinach i w Tybecie, tak jak w większości państw na świecie, trwa, w zależności od hotelu od godziny 12:00-14:00 do godz. 12:00 dnia następnego. Istnieje prawdopodobieństwo, że po porannym przylocie do Chin, jak również po nocnej podróży pociągiem, pokoje nie będą jeszcze dostępne; w takim przypadku najpierw realizowana będzie część zwiedzania. Po otrzymaniu przez pilota potwierdzenia z hotelu o możliwości wcześniejszego zakwaterowania, grupa pojedzie do hotelu.
  • Ze względu na bogaty program zwiedzania, zazwyczaj nie ma możliwości powrotu do hotelu w ciągu dnia (grupa wyjeżdża rano po śniadaniu, a wraca wieczorem po kolacji).

Przeloty odbywają się samolotami rejsowymi z międzylądowaniem w jednym z portów lotniczych. Dokładne informacje o godzinach przelotów i zbiórce otrzymają Państwo na ok. dwa tygodnie przed wycieczką w liście, który wysyłamy e-mailem (jeśli podali go Państwo na umowie) lub pocztą. Podczas niektórych krótkich lotów, linie lotnicze nie zapewniają posiłku oraz napojów. Wówczas istnieje możliwość kupienia kanapki na pokładzie za ok. 5 EUR/szt. Podczas długich rejsów do i z Azji serwowane będą dwa posiłki, w tym co najmniej jeden ciepły oraz zimne i ciepłe napoje.

Wybór miejsca w samolocie możliwy jest tylko podczas odprawy na lotnisku.

Podczas spotkania na lotnisku pilot przekaże Państwu dokumenty podróży: paszport (jeśli nie odebrali go Państwo wcześniej z biura), wydruk biletu elektronicznego na przelot międzynarodowy oraz polisę ubezpieczeniową. Pilot wręczy Państwu również zawieszki na bagaże. Dokumenty te zostaną wydane po okazaniu dowodu osobistego lub kopii umowy z naszym biurem. Bilety na wszystkie przeloty wewnętrzne w Chinach będzie miał ze sobą lokalny przewodnik.

UWAGA: Po odprawie prosimy nie wyrzucać wydruku biletu elektronicznego. Może okazać się on niezbędny podczas powrotnego lotu do Polski.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu linia lotnicza zapewnia przelot w późniejszym terminie, a jeśli to konieczne także nocleg i wyżywienie.

Bagaż główny: Waga bagażu nadanego przez 1 osobę w trakcie odprawy biletowo-bagażowej nie powinna przekraczać 20 kg lub 30 kg (w zależności od linii lotniczej). Dla dwóch lub więcej osób posiadających jedną sztukę wspólnego bagażu, waga bagażu nie może przekroczyć również 20 kg lub 30 kg. Informacje o przewoźniku oraz o limicie bagażowym znajdą Państwo w liście, który prześlemy na ok. trzy tygodnie przed wylotem.

Podczas przelotów wewnątrz Chin ciężar nadanego bagażu nie może przekroczyć 20 kg/os. Każda linia lotnicza ma własny taryfikator opłat za nadbagaż (np. KLM, Finnair ok. 80 EUR za kolejny bagaż o wadze do 23 kg, w Chinach ok. 10 RMB za każdy dodatkowy kilogram nadawanego bagażu).

UWAGA: Prosimy pamiętać o podpisaniu bagażu i zapięciu na szyfr lub kłódkę.

Nasze firmowe zawieszki otrzymają Państwo z rąk pilota na lotnisku.

Bagaż podręczny: 1 sztuka, nieprzekraczająca wymiarami sześcianu o wymiarach 55cm / 40cm / 20cm i nie cięższą niż 5-7 kg (zależnie od linii lotniczych); a także płaszcz, parasol, niewielkich rozmiarów torebkę i niewielką ilość materiałów do czytania na pokładzie samolotu. Wszystkich pasażerów obowiązują przepisy dot. przewozu bagażu, np. zakaz przewozu przedmiotów niebezpiecznych oraz przepisy celne i graniczne.

Z uwagi na charakter wycieczki najwygodniejszym bagażem będzie walizka na kółkach o niewielkich rozmiarach.

Podczas pakowania przydatne okażą się duże plastikowe torby. Może się zdarzyć, że w trakcie podróży część ubrań zamoknie od deszczu czy wilgoci w powietrzu. W wilgotnym klimacie ubrania schną wiele dni i przełożenie ich do oddzielnych plastikowych toreb pozwoli oddzielić je od reszty suchych ubrań.

Zdarza się, że podczas lotu kosmetyki tracą szczelność i rozlewają się w bagażu. Dobrze jest je również zapakować w oddzielne plastikowe woreczki.

Jeśli podróżujemy z drugą osobą, mając do dyspozycji dwie walizki, dobrze jest spakować część rzeczy każdej z osób do jednej, pozostałe do drugiej. W przypadku zagubienia jednego bagażu przez linie lotnicze, co zdarza się bardzo rzadko, pozwoli to komfortowo doczekać momentu dostarczenia przez linię zagubionego bagażu.

Podczas pobytu w hotelach, na lotnisku i na dworcach usługi bagażowe nie są objęte ceną wycieczki, w niektórych miejscach nie są one w ogóle dostępne. Prosimy wziąć to pod uwagę przygotowując bagaż.

W bagażu głównym nie wolno przewozić power banków.

Te o dopuszczalnej pojemności należy przewozić w bagażu podręcznym.

Bagaż podręczny nie powinien być zbyt duży i ciężki. Warto trzymać dokumenty lub pieniądze w oddzielnych saszetkach, dodatkowo w plastikowych torbach, co ochroni jest przed kurzem czy wilgocią. Tyczy się to głównie paszportu, biletów lotniczych czy pieniędzy. 

Ze względu na przelot samolotem (zarówno podczas przelotów międzynarodowych, jak i wewnątrz Chin) w bagażu podręcznym nie wolno przewozić przedmiotów zaliczanych do niebezpiecznych (nożyki, pilniczki oraz płyny, żele i aerozole itp.). Nie wolno przewozić także baterii, w tym power banków, których pojemność wynosi więcej niż 10 000 mAh lub nie mają informacji o pojemości o pojemności. Zgodnie z przepisami płyny przewożone w bagażu podręcznym muszą znajdować się w pojemnikach, z których żaden nie może przekraczać 100 ml - muszą być one zapakowane w jedną przezroczystą plastikową zamykaną torbę o pojemności nie przekraczającej jednego litra (np. torebka dwuścienna w wymiarach 22 cm x 15cm, z plastikowym suwakiem). Perfumy i alkohol zakupione w sklepach wolnocłowych można wnosić na pokład samolotów, jednak muszą być one zapakowane w specjalnie zapieczętowane przez personel sklepu torby.

PŁYNY O POJEMNOŚCI POWYŻEJ 100 ML, ZAKUPIONE POZA UE, NIE MOGĄ BYĆ WWOŻONE DO UE W BAGAŻU PODRĘCZNYM (oznacza to, że jeśli powrót do kraju odbywa się przez port UE, nie można dokonać zakupu takich płynów na lotnisku w Azji).

Definicja substancji płynnych, których w dużych ilosciach nie wolno przewozić w bagażu podręcznym obejmuje: wodę i inne napoje, zupy, syropy, perfumy, żele (np. do włosów), pasty (w tym pasty do zębów); kosmetyki w płynnej formie (błyszczyk, podkład, tusz do rzęs), kremy, odżywki i oliwki, spraye, substancje płynne pod ciśnieniem (np. żele do golenia, dezodoranty) oraz inne substancje o podobnej konsystencji.

 

W bagażu podręcznym przyda się długopis, gdyż podczas podróży wypełnia się liczne formularze wjazdowe, wyjazdowe, deklaracje celne itd.

  • ubrania: powinny być dostosowane do trasy i terminu (proszę sprawdzić tabelę klimatyczną); lekkie, oddychające, wygodne ubrania, sweter lub inne ciepłe okrycie może się przydać podczas pobytu w klimatyzowanych pomieszczeniach, np. w pociągu, w hotelach czy restauracjach,
    Na terenie Tybetu występują bardzo duże różnice temperatur między dniem i nocą, dochodzące do kilkunastu stopni. Należy wziąć cieplejszą kurtkę lub polar, czapkę oraz okulary przeciwsłoneczne. Dla ochrony skóry należy wziąć krem z filtrem oraz balsam nawilżający.
  • wygodne obuwie, np. sportowe,
  • małą torbę lub plecak (przyda się jako bagaż podręczny)
  • okrycie głowy dla ochrony przed słońcem, strój przeciwdeszczowy,
  • leki zażywane regularnie (leki zażywane codziennie lub co kilka dni należy ZAWSZE wkładać do bagażu podręcznego),
  • okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem, balsam nawilżający,
  • ulubiony gatunek kawy (w Chinach dostępna jest głównie kawa rozpuszczalna bez cukru),
  • przejściówkę do gniazdka elektrycznego,
  • karty pamięci do aparatu fotograficznego lub zapasowe filmy, baterie (Uwaga, baterie w tym power banki, których pojemność wynosi więcej niż 10 000 mAh lub nie mają informacji o pojemności nie mogą być zabierane na pokład samolotu),
  • mały ręczniczek lub wilgotne chusteczki, których można użyć np. podczas podróży pociągiem (w pociągu nie ma możliwości skorzystania z prysznica, ale są wspólne umywalnie),
  • kubek (w pociągu wrzątek dostępny jest 24h/dobę, można więc zaparzyć sobie swoją kawę lub herbatę)
    preparat przeciwko komarom.
  • stroju wieczorowego na przedstawienie Opery Pekińskiej - strój turystyczny w zupełności wystarcza,
  • dużych ręczników kąpielowych – są dostępne w każdym pokoju,
  • grzałek elektrycznych do gotowania wody – pokoje hotelowe wyposażone są w czajniki elektryczne.
  • butów trekkingowych – trasa nie zawiera w sobie elementów trekkingu, najważniejsze, aby obuwie było wygodne.
  • przewodników książkowych po Chinach i Tybecie, w których wydrukowane byłoby zdjęcie XIV Dalajlamy – są one zakazane przez prawo i często konfiskowane na lotniskach.

Spośród walut zagranicznych w Chinach najłatwiej jest wymienić dolary amerykańskie i euro.

Prosimy pamiętać, że w Chinach wymieniać można tylko dolary wydane w lub po 1996 r., czyli tzw. duże głowy (dotyczy to również dolarowej części wpłaty za wycieczkę, wpłacanej w Chinach). Dodatkowo banknoty nie mogą być zniszczone t.j.: zaplamione, przetarte, naderwane, itp. Wymiany waluty można dokonywać w oddziałach Bank of China oraz w hotelach, na lotniskach (dodatkowo pobierana jest prowizja), a w Hongkongu i w Makau również w kantorach. Kurs jest wszędzie podobny. Dokonując wymiany należy się wylegitymować paszportem. Niewykorzystane yuany można zamienić w Chinach z powrotem na dolary wyłącznie za okazaniem pokwitowania z banku, otrzymanego przy sprzedaży USD. W Hongkongu yuany można wymienić na dolary hongkońskie i amerykańskie bez konieczności posiadania pokwitowania.

Stanowczo odradzamy korzystania z nieoficjalnych usług wymiany pieniędzy (proceder prawnie zabroniony, ponadto istnieje możliwość oszustwa lub kradzieży).

W hotelach, z których korzystamy oraz w większości dużych sklepów honorowane są międzynarodowe karty płatnicze takie jak np. VISA, MasterCard, American Express.

Ceny towarów spożywczych w chińskich supermarketach i większych sklepach są z reguły zbliżone lub niższe od tych w Polsce. Ceny towarów na targowiskach są z reguły znacznie niższe niż w Polsce.

Na chińskich bazarach powszechnie przyjętym zwyczajem jest targowanie się o cenę (ceny pierwotnie oferowane cudzoziemcom mogą być bardzo zawyżone) - targowanie odbywa się często poprzez wypisywanie cen na kalkulatorze. Przed dokonaniem zakupu prosimy upewnić się co do jakości i autentyczności kupowanych artykułów.

Przykładowe ceny: Pieczywo 1-5 RMB, miejscowe owoce (1 kg) 4-15 RMB, butelka wody mineralnej 1-5 RMB, zestaw w Mc Donald's 20 RMB, piwo w sklepie 2-10 RMB, kartka pocztowa do Polski 6 RMB, paczka papierosów 2-15 RMB, prawdziwa chusta jedwabna 50-100 RMB.

Specyfiką turystyki w Chinach jest dołączanie do programu zwiedzania wizyt w lokalnych fabrykach i manufakturach, gdzie można zakupić różne towary (np. perły, jedwabie, nefryty). Są to placówki państwowe, gdzie ceny nie należą do najniższych, lecz jakość i oryginalność produktów jest gwarantowana. Może się zdarzyć, że na bazarach i targowiskach podobne rzeczy znajdą Państwo w niższych cenach. Jakość oferowanych tam produktów może jednak budzić wątpliwości.

Podczas podróży niezbędnym dokumentem będzie paszport. Paszport musi być ważny 7 miesięcy od daty powrotu z wycieczki oraz posiadać przynajmniej TRZY wolne strony obok siebie na wklejenie wizy oraz na stemple graniczne. 

Klimat Chin jest bardzo zróżnicowany. Kraj przynależy do trzech stref klimatycznych: umiarkowanej, podzwrotnikowej i zwrotnikowej. Najlepszy czas do podróży to okres od marca do listopada. Wiosną (kwiecień, maj) i jesienią (wrzesień, październik) panują umiarkowane temperatury. W północnej części Chin (Pekin, Luoyang, Xi’an) wyróżnić można wyraźne cztery pory roku. Częstszym podziałem na południu Chin jest wyróżnienie na porę suchą - zimą i deszczową - latem. W lecie praktycznie na całym terenie Państwa Środka panują upały. W lipcu i sierpniu temperatura przekracza 35°C. Na północy Chin lato jest suche a zima mroźna (na północ od Wielkiego Muru notuje się temperatury poniżej -30°C). Burze piaskowe mogą pojawić się w lutym, marcu lub kwietniu, szczególnie w Mongolii Wewnętrznej i w okolicach Pekinu. W środkowych Chinach (okolice rzeki Jangcy, do których zalicza się m.in. Szanghaj) oraz na południu (okolice Kantonu) lato jest długie, upalne i wilgotne, zima za to krótka i ciepła, średnia temperatur to około 12°C. Na najdalej na południe wysuniętym krańcu Chin - wyspie Hajnan - temperatury dochodzą wtedy do 30°C. Zwiększone opady deszczu pojawiają się na południu Chin od maja do sierpnia.

Tybet jest regionem z bardzo dużą dzienną amplitudą temperaturową. Najlepiej odwiedzać Tybetu od kwietnia do października, poza najchłodniejszym okresem w roku, gdy temperatury nierzadko schodzą poniżej 0°C. Czas od kwietnia do paździerrnika charakteryzuje się wysokimi temperaturami w ciągu dnia (powyżej 20°C) oraz wysokimi opadami od czerwca do września. Tybet jest wtedy najbardziej zielony. Należy pamiętać, że poranki i wieczory nawet latem są dość chłodne a o każdej porze roku nie tylko w wysokich górach, ale także w Lhasie może spaść śnieg.

 

Średnie najwyższych (W) i najniższych (N) temperatur w wybranych miastach, podane w °C.

 

Miesiąc

  Pekin

  Xi’an

  Szanghaj

  Lhasa

  Shigatse

  Mt. Everest Base Camp

W

N

W

N

W

N

W

N

W

N

W

N

I

3

-8

6

-4

9

1

7

-11

6

-13

4

-17

II

5

-6

9

-1

10

2

9

-7

8

-9

4

-15

III

12

0

15

4

14

6

12

-3

11

-5

7

-12

IV

21

8

22

10

20

11

16

1

15

0

10

-5

V

28

14

27

15

25

16

19

5

19

3

15

0

VI

32

19

33

20

29

21

22

9

22

8

17

5

VII

32

23

34

23

33

25

22

10

21

9

16

8

VIII

31

22

32

22

33

25

21

9

20

8

16

6

IX

27

15

26

16

29

21

19

7

19

6

17

2

X

21

8

21

10

24

15

16

1

15

-1

12

-7

XI

11

0

13

4

18

10

11

-5

15

-8

7

-12

XII

4

-6

7

-2

12

4

7

-9

7

-12

4

-15

W okresie czasu letniego +6 godzin; w okresie zimowym +7 godzin. Na terenie całego kraju obowiązuje jedna strefa czasowa.

Najlepiej zabrać ze sobą zarówno gotówkę, jak i karty kredytowe. Nigdy jednak nie należy trzymać ich w jednym miejscu. Dobrze jest również gotówkę rozłożyć na cześci. Przyda się specjalna torebka zawieszana na szyi bądź pasek z kilkoma kieszeniami, gdzie można trzymać pieniądze. Bezwzględnie należy pilnować pieniędzy w takich sytuacjach jak przepakowywanie, zakupy czy wymiana waluty.

Podczas trasy będą Państwo mieli okazję spróbować różnych dań kuchni chińskiej. Śniadania są spożywane w hotelach. Mają formę bufetu, gdzie dostępna jest kuchnia chińska i europejska. Nabiał i żółty ser są rzadkością. Restauracje dobieramy bardzo starannie, najczęściej są to lokalne restauracje poza hotelami. Posiłki serwowane są przy dużych okrągłych stołach (8-12 osób przy stole). Do posiłków podawane są pałeczki, w niektórych restauracjach na dodatkowe życzenie również widelce i noże. Do posiłków (lunch i kolacje) serwowane są lokalne napoje typu piwo, coca-cola, sprite lub woda.

Tybet to jeden z najbiedniejszych regionów Chin, posiłki serwowane tam są skromniejsze i mniej urozmaicone, zdarza się, że turyści zamawiają je z karty. Kuchnia w Tybecie jest podobna jak w Chinach, pojawiają się jednak lokalne specjały jak pierożki momo czy mięso z jaka.

Podczas śniadania w guesthousie w Tingri serowane są tylko dania lokalne, takie jak bułki na parze, kleik ryżowy czy naleśniki z dżemem.  

AUTOKAR

Podczas trasy grupa przemieszcza się autokarami lub mikrobusami dostosowanymi do liczebności grupy. Chińskie autokary nie są wyposażone w toalety i lodówki. Kolejność zapisu na wycieczkę nie decyduje o wyborze zajmowanych miejsc w autokarze.

Chińskie autokary często nie posiadają luku bagażowego, dlatego zdarza się, że bagaż wieziony jest wewnątrz autokaru lub, jak np. w Guilin, w oddzielnym samochodzie bagażowym.

Informujemy, że od 2019 r. kolejność wsiadania do autokaru uzależniona jest kolejnością sformalizowanych zgłoszeń na wycieczkę.

SAMOLOTY

Zgodnie z programem wycieczki duże odległości pokonywać będą Państwo samolotami. Bilety na przeloty wewnętrzne będą w posiadaniu przewodnika lub pilota.

Podczas przelotów wewnętrznych korzystamy z różnych lokalnych lini (np. Air China, China Southern, Sichuan Airlines, Hainan Airlines). Wielu przewoźników chińskich należy do globalnych sojuszy lotniczych. Ich flotę stanowią najczęściej samoloty Airbus lub Boeing. 

Na trasach wewnętrznych obowiązują te same zasady przewozu bagażu, co podczas przelotów międzynarodowych. Alkohol może być przewożony w bagażu głównym pod warunkiem, że butelka nie jest napoczęta. Zarówno w bagażu podręcznym jak i w głównym nie wolno przewozić zapalniczek i zapałek. Nie wolno przewozić także baterii, w tym power banków, których pojemność wynosi więcej niż 10000 mAh lub takich, które nie mają informacji o pojemności.

POCIĄGI

Przejazd pociągiem nocnym odbywa się w 4-os., zamykanych przedziałach. Zdarza się, że w przedziale są osoby spoza grupy. W przedziale łóżka znajdują się na 2 poziomach, a pościel zmieniana jest po każdym podróżującym. W każdym wagonie jest bojler z gorącą wodą (przyda się własny kubek oraz kawa czy herbata), toaleta oraz umywalnia. W umywalni nie ma ręczników ani mydła, przyda się więc mały ręcznik.

Podczas przejazdów pociągami (zarówno nocnym jak i dziennym) bagaże podróżują z Państwem w tym samym wagonie. W pociągu dziennym należy je ustawić w specjalnie wydzielonej na bagaże przestrzeni.  

Na dworcach można niekiedy skorzystać z usług bagażowych (ok. 10-20 RMB za sztukę bagażu), którzy przeniosą bagaż z autokaru do wagonu lub z wagonu do autokaru.

Grupie towarzyszy licencjonowany polski pilot wycieczek, który spotyka się z grupą w dniu wylotu na lotnisku w Warszawie. W każdym mieście jest również przewodnik miejscowy posługujący się językiem chińskim i angielskim. W zwiedzanych miejscach polski pilot tłumaczy to, co o zabytkach opowiadają lokalni przewodnicy. Pilot nie oprowadza grup po obiektach muzealnych, jednak służy zawsze swoją wiedzą i doświadczeniem.

Chińska waluta to yuan (CNY) nazywany także renminbi (RMB).

1 USD = ok. 6,8 yuana  (renminbi), 1 EUR = ok. 7,3 yuana (stan z lutego 2017 roku).

Chiński yuan dzieli się na mao (1 yuan to 10 mao) oraz na feny (1 mao to 10 fenów, praktycznie wychodzących już z użycia).

W obrocie dostępne są banknoty: 100, 50, 20, 10, 5, 1 yuan oraz 5, 2, 1 mao.

W Tybecie obowiązuje ta sama waluta.

18 dni

7 dni w Tybecie - Chiny z Tybetem

Cena za osobę:

8286 2910