Delhi

Delhi

Powrót do mapy

Delhi to stolica Indii i od niej z reguły rozpoczyna się zwiedzanie subkontynentu. Najważniejsze zabytki miasta to:

Mauzoleum Humajuna, zwane „sypialnią dynastii Timura”, zbudowane zostało na polecenie perskiej żony cesarza Humajuna w 1565 r. Budowla wyposażona w liczne arkady jest pięknym przykładem wczesnego stylu architektury mogolskiej. Budowniczowie mieli na celu osiągnięcie takiego samego stopnia doskonałości jak w przypadku Taj Mahal. Potwierdzeniem, że im się to udało może być liczba zwiedzających. W grobowcu spoczywają żony Humajuna oraz jego syn. Kompleks składa się ponadto z meczetu Isy Khana i grobu fryzjera Hamajuna w przepięknym perskim ogrodzie. 

Qutb Minar - to największy, zbudowany z cegły minaret na świecie, liczący 72,5 m. Położony jest w kompleksie ruin starożytnych świątyń Qutb, z których materiału został wybudowany. Budowę rozpoczęto w 1193 r. na rozkaz pierwszego muzułmańskiego władcy Indii Qutb-ud-din Aibak’a. Budowa ukończona została dopiero dwa wieki później w 1386 r. Qutb Minar wyróżnia się jako jeden z najstarszych i najbardziej znanych przykładów architektury indyjsko-islamskiej. Znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a w 2006 r. był najchętniej odwiedzanym zabytkiem w Indiach.

Czerwony Fort (Lal Qila) - jest twierdzą. która wchodzi w obręb murów miejskich Delhi. Budowa rozpoczęła się w 1638 r. i trwała 10 lat. Był on początkowo rezydencją rodziny królewskiej. W czasach kolonialnych wykorzystywany w celach militarnych. Armia indyjska wyprowadziła się z tego obiektu dopiero przed kilkoma laty. Style architektoniczne Fortu są syntezą sztuki perskiej, europejskiej i indyjskiej. Doprowadziło to do powstania i rozwoju niepowtarzalnego stylu Shahjahani, który jest bardzo bogaty w formie, ekspresji i barwie. Czerwony Fort jest jednym z najbardziej popularnych obiektów turystycznych w Delhi i każdego roku przyciąga tysiące turystów. Fort jest także miejscem, z którego premier Indii wygłasza orędzie do narodu w dniu 15 sierpnia, czyli w rocznicę uzyskania niepodległości przez to państwo.

Wycieczki do tego miejsca:

Dookoła Indii

Dookoła Indii

20 dni

Odwiedź pachnące imbirem, kardamonem i goździkami Indii. Wiele tysięcy lat historii, mnogość ludów, języków oraz religii. Wszystko to sprawia, że zmysły pracują silniej i pełniej,...

Najbliższy termin: 09.11.2020

5985 PLN + 2370 USD Łącznie ok.: 15190 PLN