Ayutthaya

Ayutthaya

Powrót do mapy

Ayutthaya była drugą stolicą Królestwa Syjamu przez 400 lat do 1767 r. Leży u zbiegu trzech rzek: Lopburi, Pasak i Chao Phraya. Miasto założył w 1350 r. król U Thong.

Ayutthaya bardzo szybko podporządkowała sobie silne państwo Sukhothai. Miasto w okresie swojego prosperity, które przypada na XVII w. należało do jednego z najbogatszych i największych na świecie. Zamieszkiwało je wtedy ponad milion mieszkańców, co znacznie przewyższało ówczesny Londyn. Mieszkańcy bogacili się przede wszystkim na pośrednictwie w handlu między Indiami a Chinami. Docierali tu kupcy z całej Azji i Bliskiego Wschodu, ale także z Europy. W 1657 r. odwiedził je nawet polski jezuita Michał Boym. Miasto w tym okresie posiadało około 2 tysięcy świątyń z czego znaczna cześć była pozłacana. Klęska miasta przyszła w 1767 r. wraz z najazdem Birmańczyków. Nie oszczędzili oni nawet świątyń, mimo że sami byli wyznawcami buddyzmu. Z życiem uszedł tylko jeden procent mieszkańców! Do głównych zabytków miasta, w znacznej części odrestaurowanych należą: świątynie Wat Phra Mahathat i Wat Mongolbopit, Niebiański Pałac Warophat Phiman, Pałac Niebiańskiego Światła i Wieża Strażnika Mądrości.

Wycieczki do tego miejsca:

Singapur, Malezja i Tajlandia z wypoczynkiem

Singapur, Malezja i Tajlandia z wypoczynkiem

17 dni

Trzy kraje, trzy kultury, trzy cywilizacje. Choć położone tak blisko siebie, zachowały odrębną tożsamość i styl. Singapur – światowe centrum handlowo-ekonomiczne, Malezja – kraj...

Najbliższy termin: 14.11.2020

6865 PLN + 2070 USD Łącznie ok.: 14900 PLN