22 654 51 33

Co się kryje za chińskimi symbolami cz.1

ChinyAzjaŚwiat
Dodano: 10.06.2019

 
SMOK I FENIKS
Zarówno smok jak i feniks to dwa tradycyjne i niezwykle często występujące w architekturze, modzie, dekoracji motywy. Jako symbole cesarskie najczęściej pojawiają się właśnie w siedzibach Syna Niebios. Cesarski tron podtrzymywany jest przez oplecione smokami kolumny, na stopniach cesarskiej drogi znajdziemy wyrzeźbione smoki i feniksy. Taki tron zwiemy smoczym tronem, drogę smoczą drogą. W Chinach obchodzone jest Święto Smoczych Łodzi a podczas Święta Wiosny tańczony jest rytualny taniec smoka. Zwiedzając chińskie zabytki spotkamy się również ze smoczym krzesłem, smoczą szatą czy feniksową lektyką. Nie bez powodu flaga chińska za czasów dynastii Qing, dynastii mandżurskiej nosiła symbol smoka. Smoki pojawiały się również na pierwszych znaczkach pocztowych wydawanych przez Chiny. Smok stał się rozpoznawalnym na całym świecie symbolem Państwa Środka. 
Wiara w smoki sięga wiele setek a nawet tysięcy lat wstecz. Smok pojawił się jako symbol totemiczny już w czasach pierwszy pierwotnych społeczeństw chińskich, jakie rozwijały się na terenie Chin. Smok stał się symbolem ochronnym, zyskał niemal boski wymiar. Wizerunki smoków znajdujemy już na naczyniach z brązu, które powstawały w czasach dynastii Yin, niemal 3000 lat temu. Pierwsze wizerunki smoków przedstawiają go jako zwierzę z rybimi łuskami i niewielką bródką. Z biegiem lat w wyglądzie smoków pojawiały się elementy innych zwierząt takich jak jeleń, koń czy orzeł. 
Również feniks pojawiał się w mitach i legendach już setki lat temu. Był władcą w świecie ptaków, z głową bażanta, grzbietem papugi, ciałem kaczki, posiada również cechy pawia czy żurawia. Pierwsze wizerunki feniksa znajdziemy już na materiałach jedwabnych z czasów Walczących Królestw (V w p.n.e).  Oprócz symboli pary cesarskiej oba mitologiczne zwierzęta noszą cechy, które przypisuje się ludziom wybitnych, charakteryzującym się szlachetnymi cechami, cnotami, których przeznaczeniem jest zajść bardzo daleko.  

SWASTYKA
Swastyka pojawia się jako staroindyjski symbol słońca. W kulturze Indii symbol ten obecny jest od ponad 5 tysięcy lat. W Chinach pojawił się wraz z obecnością o rosnącą popularnością buddyzmu. Swastyka, zarówno prawoskrętna jak i lewoskrętna interpretowana jest jako pieczęć serca Buddy, stąd pojawia się na piersi Buddy, na jego rękach czy na posadzkach w klasztorach i świątyniach. Z czasem symbol ten wtopił się w kulturę chińską nabierając znaczenia szczęścia i pomyślności.

BAMBUS
Bambus to roślina bardzo wieloznaczna i często kojarząca się z Chinami. Stary człowiek jest jak bambus, chudy i wysoki. Człowiek prawy jest nieugięty, jak bambus. Bambus pojawia się na rzeźbach, malowidłach, w kaligrafii. Oznacza siłę, nieugiętość, moc i skromność. Jest w środku pusty a puste serce to równocześnie skromne serce, wolne od goryczy, żalu i złośliwości. Bambus jest równocześnie symbolem męskości. W Chinach rośnie kilkanaście gatunków bambusa a on sam od wieków stanowi budulec, źródło papieru a także pożywienie.


PERŁA
Perły to łzy, również w Chinach, ale równocześnie niezwykle cenionym klejnotem. Jednym z tzw. ośmiu klejnotów. Hodowla pereł słodkowodnych to wielowiekowa tradycja chińska. Perłami obsypywano cesarzowe, konkubiny. Szczególne upodobanie do pereł miała cesarzowa Cixi, która kazała pochować swe ciało z ogromną perłą w ustach co miało zapewnić jej nieśmiertelność i wieczny szacunek.


TRYGRAMY
Kombinacje trzech przerywanych, symbolizujących kobiecość i ciągłych, symbolizujących męskość linii tworzy trygrami, których każdą z 64 kombinacji interpretujemy inaczej. Niektóre oznaczają niebo, inne ziemię, ogień czy wodę. Kombinacje te pochodzą z tradycyjnej księgi przemian, Yijing, księgi wróżb i przepowiedni. Trygramy znajdujemy również jako dekoracja na szatach, w architekturze i sztuce chińskiej.

    wstecz
    Zapisz się do newslettera
    i bądź na bieżąco!
    Zgadzam się na przetwarzanie podanych danych w celu otrzymywania newslettera
    chcę się zapisać