22 654 51 33

Chiny na tydzień, dwa, miesiąc – jak idealnie zaplanować trasę?

ChinyAzjaŚwiat
Dodano: 10.06.2019

 

Chiny to ogromny kraj, prawie 10 milionów kilometrów kwadratowych, tysiące atrakcji, kilkadziesiąt z nich na liście UNESCO. Jak zaplanować podróż, aby maksymalnie wykorzystać każdy dzień? Co zrobić, kiedy możecie przeznaczyć na podróż tylko 7, a nawet 5 dni? Zostać w jednym miejscu czy pokusić się, aby ruszyć gdzieś dalej? Jak się przemieszczać, aby zrobić to szybko i niedrogo? Jak zaplanować podróż gdy macie 2 tygodnie wolnego a co zobaczyć, kiedy możecie przeznaczyć na podróż cały miesiąc? Nie raz otrzymujemy takie pytania, nie raz sami je sobie zadawaliśmy. W końcu zajmujemy się zawodowo planowaniem podróży, więc odpowiedzi na te pytania mamy w małym palcu. Na dodatek wszystkie te rozwiązania sprawdziliśmy w rzeczywistości realizując indywidualne wyjazdy dla naszych klientów już od ponad 19 lat.

 

 

Tydzień lub mniej – do 3, 5, 7 dni

Obecnie z Warszawy z jedną przesiadką można dolecieć do bardzo wielu chińskich portów lotniczych, m.in. do Szanghaju, Kantonu, Hongkongu, Chengdu a nawet tych mniej znanych jak Urumqi, Chongqing czy Yinchuan. Póki co bezpośrednie połączenia z Warszawy są tylko do Pekinu, oferuje ją chiński przewoźnik Air China i polski LOT. To stwarza ogromne możliwości. Jeśli macie bardzo mało czasu to znaczy, że najczęściej jesteście w Chinach przejazdem bądź w interesach. Jeśli lądujecie w Pekinie, Szanghaju czy Hongkongu i macie tylko kilka wolnych dni warto z uwagą wybrać miejsce, gdzie będziecie mieszkać i skąd dojazd będzie wygodny. W Pekinie warto więc wybrać okolice Zakazanego Miasta, gdzie znajdziecie mnóstwo tańszych, prostych hoteli i guesthousów lub okolice ulicy Wangfujing, gdzie znajdują się jedne z najlepszych i najdroższych hoteli. W Szanghaju będzie to bądź biznesowa dzielnica Pudong lub okolice starego miasta i promenady Bund. W Hongkongu polecamy dzielnicę Wan Chai i okolice stacji Tsim Sha Tsui. We wszystkich tych miastach, jak z resztą w większości dużych chińskich miast, warto wybrać okolice metra, łatwo będzie się przemieścić niemal wszędzie.

Taka lokalizacja gwarantuje wam szybkie dotarcie do największych atrakcji. W Pekinie zatem warto na pewno zobaczyć Zakazane Miasto, Pałac Letni czy Świątynię Nieba. Można to spokojnie zobaczyć w jeden dzień, jeśli dysponuje się własnym środkiem transportu, np. kierowcą z samochodem. Można rozłożyć ten plan na dwa dni, jeśli poruszamy się komunikacją miejską.

Jeśli mamy do dyspozycji więcej niż dzień lub dwa, warto rozważyć jednodniową wycieczkę na Wielki Mur Chiński. To bezapelacyjnie jedna z największych chińskich atrakcji turystycznych. W okolicach Pekinu Mur Chiński obejrzeć można, a nawet wejść na niego, w miejscowościach Badaling, Juyongguan i Mutianyu. Juyongguan to najbliższy Pekinowi odcinek, Mutianyu słynie jako jeden z najlepiej zachowanych a Badaling w harmonijny sposób łączy oba te miejsca, jest niedaleko bo zaledwie 70 km od Pekinu więc spokojnie można tam dotrzeć w dwie godziny. Jest też świetnie przygotowany na odwiedziny wielu turystów, ma doskonałą infrastrukturę. Piechurom polecimy z kolei odcinek Simatai a nawet przejście z odcinka Mutianyu do Simatai lub odwrotnie. Zajmuje to jednak kilka dobrych godzin i wymaga dość dobrej kondycji.

Jeśli zostało wam jeszcze trochę czasu warto rozważyć zobaczenie Pekinu z tej mniej turystycznej strony, pojechać do taoistycznej Świątyni Białych Obłoków, lamajskiej Świątyni Yonghegong lub zwiedzić okolice Wieży Bębnów i Dzwonów. A jeśli nie lubicie siedzieć w miejscu, wystarczy wskoczyć z szybki pociąg i w ciągu 5 godzin dotrzeć do Xi’an lub Szanghaju.

Szybkie pociągi zrewolucjonizowały podróżowanie po Chinach. Umożliwiają dotarcie do największych miast w bardzo szybkim czasie, porównywalnym z czasem, który zajęła podróż samolotem. Choć jeśli chcecie oszczędzić i czas, i pieniądze wciąż polecamy nocne pociągi, które cały czas, choć w ograniczonej już liczbie, kursują między największymi chińskimi miastami. Dwudniowy wypad z Pekinu do Xi’an lub Szanghaju? Czemu nie? Teraz to możliwe.

Jeśli waszą bazą na krótki moment stał się Szanghaj to poza największymi atrakcjami miasta czyli Pudongiem, starym miastem, okolicami Placu Ludowego czy dzielnicami Tianzifang i Xintiandi, można pomyśleć o jednodniowej lub dwudniowej wycieczce do Suzhou lub Hangzhou, które opiewał Marco Polo w swojej książce. Hangzhou, określane przez niego jako najpiękniejsze miasto na świecie, faktycznie ma sporo uroku i wiele pięknych miejsc wartych zobaczenia. Suzhou to z kolei miasto klasycznych chińskich ogrodów. I oba od Szanghaju dzieli nawet nie kilka godzin, a kilkadziesiąt minut jazdy szybkim pociągiem.

Jeśli lubicie przemieszczać się szybko i nie zagrzewać długo czasu w jednym miejscu, w ciągu 7 dni możecie nawet pokusić się o zobaczenia kilku miejsc. Oto przykładowe trasy, które nie zabiorą wam więcej niż właśnie 7 dni:

Pekin – Xi’an – Szanghaj

Pekin – Luoyang – klasztor Szaolin - Xi’an

Pekin – Pingyao – Xi’an

Szanghaj – Suzhou – Hangzhou

Hongkong – Kanton – Guilin

Lijiang – Dali – Kunming

 

 

Więcej niż tydzień – od 7 do 14 dni

Dziesięć dni czy nawet dwa tygodnie wolnego to już luksus, który pozwala zobaczyć dużo więcej. Jeśli lądujemy na wschodzie (Pekin, Szanghaj) możemy pokusić się o podróż na północ (Datong, Chengde, Harbin), zachód (Syczuan, Junnan), południe (Guilin, prowincja Guizhou, okolice Kantonu). Jeśli mamy nieco większe fundusze polecamy Tybet, jeden z najpiękniejszych i wciąż mało znany region świata. Przykładowe trasy 10-14 dniowe:

Pekin – Luoyang - Xi’an – Suzhou – Hangzhou – Szanghaj

Szanghaj - Żółte Góry – Park Narodowy Zhangjiajie – Chengdu

Hongkong – Shenzhen – Kanton - Xiamen

Kunming – Lijiang – Dali – Shangri-la – Guiyang – Kaili – Zhaoxing – Guilin

Pekin – Lanzhou – Zhangye – Tęczowe Góry – Wuwei – Dunhuang – Turfan – Urumqi

Pekin – Xi’an – Szangaj – Guilin – Hongkong

 

Nie ma co, moglibyśmy tak w nieskończoność! J Planujemy takie trasy niemal codziennie, więc jeśli macie jakiś mniej standardowy pomysł napiszcie do nas, z chęcią pomożemy wam opracować program, trasę, dograć szczegóły.

Chiny są ogromne i naprawdę cudowne. Od piękna miejsc takich jak Park Narodowy Zhangjiajie, góry Tianmen, Żółte Góry, Park Narodowy Dziwięciu Palisad Jiuzhagou aż kręci się w głowie!

 

 

Więcej niż dwa tygodnie – od 14 do 21 dni

Och, tu już można puścić wodze fantazji i planować, planować, planować. Jeśli poruszacie się samodzielnie, autobusami, pociągami warto na podróże między miastami przeznaczyć minimum 1, 2 dni, szczególnie jeśli nie kupujecie z wyprzedzeniem biletów pociągowych czy samolotowych.

W trzy tygodnie można zobaczyć w Chinach naprawdę dużo, dotrzeć do naprawdę daleko oddalonych od tzw. cywilizacji miejsc, chłonąć Chiny nie tylko miejskie, ale i wiejskie, odbyć kilka krótkich trekkingów, odwiedzić Tybet, docierając aż do bazy pod Mt. Everestem, odpocząć w pięknie położonym miasteczku Yangshuo czy przeznaczyć nieco więcej czasu na zakupy w Hongkongu. Jeśli więc Pekin, Szanghaj, Xi’an i Hongkong są na waszej żelaznej liście, ale chcecie też zobaczyć mniej znane Chiny polecamy waszej uwadze Park Narodowy Zhangjiajie, góry Tianmen, Yunnan z pięknie położonymi miasteczkami takimi jak Lijiang, Dali, Xuzhou, Shuhe, Baisha, Shangri-la, magiczny Syczuan i jego skarby: Dujiangyan, góra Emei, Wielki Budda w Leshan, góry Qingcheng, pasmo górskie Si Guniang czy położone w północnym Syczuanie parki Huanglong i Jiuzhaigou.

8 dni wystarczy z kolei aby zobaczyć niemal cały centralny Tybet, z Lhasą, Gyantse i Shigatse oraz dotrzeć nawet do bazy pod Mt. Everestem. Oczywiście sama podróż do Tybetu zajmuje trochę czasu (samolotem z Pekinu 4 godziny, z Chengdu 2 godziny, pociągiem z Pekinu 40 godzin), dlatego trudno byłoby taki plan zrealizować z 10 czy nawet 12 dni. Trzeba też pamiętać o czasie potrzebnym na aklimatyzację, z reguły w Tybecie dobrze się czujemy dopiero drugiego lub trzeciego dnia.    

Jeśli lubimy odpoczynek, w tym plażowanie warto pomyśleć o chińskich Hawajach, czyli wyspie Hajnan lub spędzeniu kilku dni w samym Yangshuo, uroczym miasteczku otoczonym przez mogotowe wzgórza, które daje mnóstwo okazji do wędrówek, wycieczek rowerowych czy spływów bambusowymi tratwami.

Oto kilka naszych pomysłów na trasy od 14 do 21 dni:

 

Pekin – Luoyang – Xi’an – Suzhou – Szanghaj – Guilin – Yangshuo – Tarasy Ryżowe Smoczego Grzebietu – Kanton – Makau – Hongkong

 

Pekin – Szanghaj – Chengdu i jego okolice – Lhasa – Gyantse – Shigatse – baza pod Mt. Everestem – Chongqing – spływ rzeką Jangcy – Szanghaj

 

 

Miesiąc w Chinach – do 30 dni

Pamiętajcie, że typowa turystyczna wiza chińska przyznawana jest na 30 dni. Wizę chińską niezwykle trudno jest przedłużyć na miejscu, dlatego od razu warto odpowiednio zaplanować podróż. 30 dni pozwalają na zobaczenie niemal całych Chin, zarówno wschodu (Pekin, Wielki Mur, Szanghaj, Suzhou, Hangzhou), środkowych Chin (Xi’an, Chengdu), Tybetu jak i Chin południowych, czyli okolic Guilin, Kantonu, Hongkongu. Do tej trasy można z powodzeniem dodać jeszcze takie atrakcje jak Yunnan czy Syczuan a nawet poleżeć kilka dni na plaży na wyspie Hajnan.

Nasz pomysł na miesięczną podróż w wersji wypoczynkowej wygląda tak:

 

Pekin – Pingyao – Xi’an – Tybet – Chengdu i okolice – Kunming – Lijiang – Dali – Szanghaj – Suzhou – Hangzhou - Guilin – Yangshuo – Kanton – wyspa Hajnan - Hongkong

 

A w wersji dla aktywnych wygląda tak:

 

Pekin – Datong – Pingyao – Xi’an – góry Hua – Changsha – Park Narodowy Zhangjiajie – góry Tianmen – Szanghaj – Wuzhen – Guilin – Yangshuo – Tarasy Ryżowe Smoczego Grzbietu – Kanton – Makau - Hongkong  

 

Możliwości modyfikacji jest oczywiście tak wiele, jak chińskich prowincji. Każda niesie jakiś piękny zakątek, ukryte miasteczko, wioseczkę, z pięknymi zabytkami. Ech, już nabraliśmy ochoty na podróż. Bo tak to właśnie jest. Często planując dla was podróże odkrywamy nowe połączenie kolejowe, z którego warto skorzystać, nowe miejsce, gdzie nie byliśmy wcześniej. I wtedy chcemy jak najszybciej je wam pokazać, zachęcić do wspólnych odwiedzin.

 

 

Więcej niż 30 dni – czemu nie?  

Planując tak długą podróż warto pamiętać, że standardowa wiza chińska udzielana jest na 30 dni. Jeśli chcecie otrzymać wizę na dłuższy czas musicie przedstawić w Chińskim Centrum Wizowym dokładny plan podróży, odpowiednie rezerwacje hotelowe i lotnicze. Choć formalności jest nieco więcej warto się postarać, bo cena wizy jest taka sama, jak w przypadku pobytu 30-dniowego. Oczywiście można ubiegać się o wizę półroczną dwukrotnego wjazdu (każdy wjazd na 30 dni) i w międzyczasie opuścić Chiny np. jadąc do Hongkongu, ale w tym wypadku podobnie, musicie przygotować odpowiednie dokumenty. Tak czy siak, nie powinniście mieć problemu z zagospodarowaniem czasu w Chinach. To ogromny kraj z mnóstwem pięknych miejsc. Możecie odwiedzić północ z urzekającymi Tęczowymi Górami i magicznymi grotami Mogao, tropikalną Xishuanbannę czy daleki zachód z górą Kailaś na czele. Lub wypożyczyć rowery i ruszyć przed siebie….ale to już historia na zupełnie inną opowieść J    

 

         

    wstecz
    Zapisz się do newslettera
    i bądź na bieżąco!
    Zgadzam się na przetwarzanie podanych danych w celu otrzymywania newslettera
    chcę się zapisać