Ta niesztampowa podróż obejmuje cztery kraje, cztery niezwykłe kultury i ogromną różnorodność krajobrazów.
Zapraszamy do Turkmenistanu, do którego turyści trafiają rzadko, aby obejrzeć za dnia i wieczorem niezwykłe Wrota Piekieł, krater gazowy, który przez ingerencję człowieka płonie od ponad 40 lat. Nasz szlak zaprowadzi nas później do Uzbekistanu, gdzie podóżować będziemy przez piękne starożytne miasta, takie jak Bucharę i Samarkandę. Będzie czas napić się wyśmienitej herbaty i doświadczyć gościnności mieszkańców. Kirgistan zachwyci widokami majestatycznego Tienszanu i klimatycznym noclegiem nad jeziorem. Podróż zakończymy w Kazachstanie, tak bliskiemu polskiej duszy.
Będzie to podróż długa, acz komfortowa. Zapewniamy prywatne przejazdy na wszystkich odcinkach i wysoki standard zakwaterowania, wszędzie tam, gdzie będzie to możliwe. W Darwazie przenocujemy w namiotach, w Karakol i w Chon Kemin w lokalnych guesthousach. W większości będą to mniejsze, lokalne obiekty, nie bezduszne betonowe molochy.
W każdym mieście towarzyszyć będzie grupie lokalny przewodnik i oczywiście sprawdzony wyśmienity polski pilot, który będzie podróżował z grupą już z Warszawy.
Zapraszamy do poznania prawdziwego serca Azji Centralnej.
-
1 dzień
Wylot z Warszawy
Spotkanie z pilotem i grupą na lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot do Aszchabadu z przesiadką.
-
2 dzień
Aszchabad
Przylot do Aszchabadu, stolicy Turkmenistanu. Turkmenistan to jedno z najrzadziej odwiedzanych przez turystów miejsc a samo miasto nadaje nowego znaczenia słowu „dziwny”. Wybudowany na półpustynnym terenie Aszchabad skrzy się od złotych kopuł i białych marmurowych fasad budynków. Podczas zwiedzania miasta zobaczymy m.in. Park Niepodległości, Arkę Neutralności - 75-metrowy trójnóg z 12-metrowym popiersiem Nijazowa, pierwszego prezydenta kraju, Muzeum Narodowe, Mauzoleum Turkmenbaszy (meczet Gypjak) z monumentalną złota kopułą i meczet Ertogrul Ghazi. Nocleg w Aszchabadzie.
-
3 dzień
Aszchabad / Nissa / Darwaza (Brama Piekieł)
Przejazd do Nisy , znajdującej się w odległości 18 km od Aszchabadu. Nisa była ważnym ośrodkiem miejskim na przełomie VI i V wieku p.n.e. Obecnie znajduje się tam stanowisko archeologiczne, w którym można oglądać pozostałości warownej cytadeli z czasów partyjskich, fragmenty murów z basztami oraz resztki rezydencji Arsacydów. Przejazd do Darwazy (280 km, ok. 4 godz.), gdzie na pustyni Karakum znajduje się słynny krater gazowy. Darwaza w języku turkmeńskim oznacza bramę, przesmyk a miejsce to tłumaczy się jako Brama Piekieł. Ogromna dziura w ziemi, płonąca od prawie 50 lat robi duże wrażenie, szczególnie po zmroku. My odwiedzimy krater za dnia oraz ponownie wieczorem. Okolice krateru zamieszkuje ludność Teke, praktykująca półkoczowniczy tryb życia. Nocleg w namiocie.
-
4 dzień
Darwaza / Kunya Urgench / Daszoguz
Przejazd do Kunya Urgench (380 km, ok. 5 godz.). Miasto to, wpisane na listę UNESCO, było jednym z największych miast na Jedwabnym Szlaku. Zwiedzanie mauzoleum Turabek-Khanym, Sultan Takesh, Sultan Il Arslan, Najmuddin-Kubra, Aultan Ali. Oglądanie minaretu Kutlug Timura i Kyrk Molla Hil. Dalszy przejazd do Daszoguz (100 km, ok. 2 godz.). Nocleg w Daszoguz.
-
5 dzień
Daszoguz / przejście graniczne / Chiwa
Przejazd do granicy turkmeńsko-uzbeckiej w Shavat. Przejście pieszo neutralnej strefy (ok. 1,5 km, transport na tym odcinku może nie być dostępny). Po dokonaniu formalności paszportowych przejazd do Chiwy . Dane archeologiczne wskazują, że miasto zostało założone na początku naszej ery. Zostało ono wpisane na listę UNESCO jako pierwszy obiekt z Uzbekistanu. Wizyta w starej części miasta – Itchan Kala. Nocleg w Chiwie.
-
6 dzień
Chiwa
Zwiedzanie Chiwy: XVIII-wiecznego pałacu chana Tash Hovli oraz licznych islamskich zabytków miasta, m.in. mauzoleum Pahlawana Mahmuda oraz meczetu Juma Masjid. Niespieszny spacer po mieście to jedna z najprzyjemniejszych atrakcji w całym Uzbekistanie. Nocleg w Chiwie.
-
7 dzień
Chiwa / Buchara
O poranku zwiedzanie kompleksów zabytków chorezmiańskich – Topraq Qala (II-III w n.e.) i Ayaz Qala (VI-VII w n.e.), leżących na terenie dzisiejszego Karakalpakstanu. Przejazd do Buchary – miasta, które zasłynęło jako ośrodek kultury i sztuki (480 km, 7 godz.). Droga poprowadzi nas przez pustynię Kizilkum z przystankiem na rzekę Amu-darię. Nocleg w Bucharze.
-
8 dzień
Buchara
Zwiedzanie Buchary rozpoczniemy od fortecy Ark, meczetu Bolo Hauz oraz dawnego targu jedwabiem. Spacer po mieście wśród licznych mauzoleów oraz medres – miejsc, w których zgodnie z kulturą islamu nauka nierozłącznie połączona jest z religią. Zwiedzanie Chor Minor charakterystycznego meczetu z czterema minaretami oraz mauzoleum Ismaila Samani. Jeśli będzie możliwość wizyta w tradycyjnej piekarni – zapoznanie się z procesem wypieku miejscowego pieczywa. Podczas spaceru po mieście zawitamy też do jednej z najbardziej znanych herbaciarni, by zasiąść, delektować się herbatą i uzbecką gościnnością. Nocleg w Bucharze.
-
9 dzień
Buchara / Samarkanda
Kilka przedpołudniowych godzin spędzimy jeszcze w Bucharze, by popołudniem udać się na dworzec kolejowy. Przejazd szybkim pociągiem (ok. 2 godz.) do Samarkandy. Samarkanda to absolutna perełka Jedwabnego Szlaku. Miasto liczące ponad 2500 lat odwiedził Aleksander Wielki a chiński mnich Xuanzang opiewał kosmopolityzm i urok miasta. Nocleg w Samarkandzie.
-
10 dzień
Samarkanda
Zwiedzanie otoczonego przez liczne medresy słynnego placu Registan. Odwiedziny w pochodzącym z początku XV w. mauzoleum Gur-i Mir – miejscu spoczynku Tamerlana, zwanego też Timurem Chromym. Oglądanie z zewnątrz meczetu piątkowego i mauzoleum Bibi Chanum. Zwiedzanie mauzoleów Timurydów w kompleksie cmentarnym Shahi Zindah – nekropolii władców potężnego niegdyś państwa. Wizyta w ruinach obserwatorium astronomicznego sułtana Uług-Bega. Fakultatywna wizyta w browarze Pulsar połączona z degustacją miejscowego piwa. Nocleg w Samarkandzie.
-
11 dzień
Samarkanda / Taszkent
Przejazd do Taszkentu, stolicy Uzbekistanu (330 km, ok. 5,5 godz.). Zwiedzanie Taszkentu rozpoczniemy od kompleksu Khastimom: medresa Barak Khan, mauzoleum Kaffal Shashiy, meczet Tillya Sheikh. Wizyta w cenionym w Azji Centralnej Muzeum Sztuki Użytkowej, w polskim kościele oraz na placu przed teatrem Navoi. Nocleg w Taszkencie.
-
12 dzień
Taszkent / Biszkek
Jeśli czas pozwoli wizyta na Chorsu – największym bazarze w Azji Centralnej oraz na placu Niepodległości. Transfer na lotnisko i przelot do Biszkeku, stolicy Kirgistanu. Biszkek to niekwestionowane centrum Kirgistanu, miasto szerokich alei i sowieckiego dziedzictwa architektonicznego acz łatwo tam odnaleźć również klimat spokojnego małego miasteczka. Popołudniowo-wieczorny spacer po mieście, podczas którego zobaczymy najważniejsze budynki Biszkeku – Filharmonię Narodową, operę, zajrzymy również do Parku Zwycięstwa oraz przejdziemy aleją Erkindik. Nocleg w Biszkeku.
-
13 dzień
Bishkek / Park Narodowy Ala Archa
Kontynuujemy zwiedzanie miasta. Zobaczymy jedyny ocalały na terenie Azji Centralnej pomnik Lenina a przy odrobinie szczęścia podczas zwiedzania miasta towarzyszyć nam będą widoki na pokryte śniegiem Góry Kirgiskie, jedno z pasm Tienszanu. Przystanek na głównym placu miasta - placu Ala Too, aby obserwować uroczystą zmianę warty. Popołudniem odpoczniemy od miasta wybierając się do Parku Narodowego Ala Archa leżącego w Górach Kirgiskich, będących częścią kirgiskiego Tienszanu. Nocleg w Biszkeku.
-
14 dzień
Biszkek / Chon Kemin
Przejazd do wąwozu Chon Kemin (135 km, ok. 3 godz.). Po drodze przystanek przy minarecie z XI w. – zwanym wieżą Burana. Jest to jedyne miejsce w Kirgistanie związane z Jedwabnym Szlakiem. O kosmopolitycznym charakterze świadczą chińskie monety, buddyjskie rzeźby i nestoriańskie krzyże. Pobyt w wąwozie to unikalna okazja, aby doświadczyć kirgiskiej gościnności, podejrzeć jak żyją zwykli mieszkańcy Kirgistanu, posmakować lokalnych specjałów oraz doświadczyć typowych aktywności, które wypełniają dzień mieszkańców: pieczenia chleba, wycieczek konnych po przepięknej okolicy. Nocleg w lokalnym guesthousie.
-
15 dzień
Chon Kemin / jezioro Issyk Kul
Po śniadaniu przejazd nad jezioro Issyk Kul – perłę Tianszanu przez wąwóz Boom. Po boliwijskim Titicaca jest drugim na świecie pod względem wielkości jeziorem wysokogórskim. Jako, że woda jest lekko słona, jezioro nigdy nie zamarza a miejscowi zwą je „ciepłym morzem”. Przy ładnej pogodzie ośnieżone szczyty otaczające jezioro tworzą magiczną aurę. Wycieczka obejmująca regionalne muzeum oraz skalny ogród. Nocleg w hotelu.
-
16 dzień
jezioro Issyk Kul / wawóz Dżeti Oguz / Karakol
Przejazd do Karakol, miasta usytuowanego nad brzegiem jeziora, u stóp gór Tienszan (150 km, ok. 2,5 godz.). Po drodze zwiedzanie muzeum Przewalskiego, znanego rosyjskiego podróżnika i badacza, odkrywcy rasy karłowatego konia, nazwanej na jego cześć. Po przyjeździe do Karakol zwiedzanie meczetu Dungan, unikalnej konstrukcji noszącej ślady chińskie. Odwiedzimy również drewnianą katedrę Świętej Trójcy wybudowaną bez użycia ani jednego gwoździa. Popołudniem przejazd do wąwozu Dżeti Oguz (Siedmiu Byków) . Znajdują się tam poradzieckie sanatoria a także formacje zerodowanych skał z czerwonego piaskowca. Spacer w okolicy wąwozu. Nocleg w hotelu.
-
17 dzień
Karakol / Kanion Czaryński / Ałmaty
Przejazd w stronę granicy kirgisko-kazachskiej. Jeśli czas pozwoli, po drodze przystanek w okolicy San Tash. Wielki stos zbielałych od słońca kamieni, który można tam obejrzeć, wiąże się z Timurem i jego armią. Każdy jeden kamień to pamiątka po zmarłym w bitwie wojowniku. Po przekroczeniu granicy przejazd w okolice Kanionu Czaryńskiego, położonego w południowo-wschodnim Kazachstanie. To jedno z najbardziej urokliwych miejsc tej części kraju, przywodzi na myśl majestat Wielkiego Kanionu. W kanionie, wyrzeźbionym przez wiatr i wody rzeki Czaryn, podziwiać można wysokie piaskowcowe ściany i łuki. Przejazd do Ałmaty (370 km, ok. 6 godz. Łączny przejazd tego dnia zajmie ok. 8 godzin, do pokonania jest 489 km). Nocleg w Ałmaty.
-
18 dzień
Ałmaty
Zwiedzanie miasta rozpoczniemy od jednego z najstarszych parków w Ałmaty - Parku Panfiłowa, gdzie wśród sosen znajduje się jedna z najpiękniejszych drewnianych budowli na świecie - Katedra Zenkov, zwana również soborem Wniebowstąpienia. Konstrukcja wybudowana w 1907 r. bez użycia gwoździ nie jest wyłącznie muzeum a żywą świątynią, w której co rano rozbrzmiewa głos wiernych. Niedaleko znajduje się również Muzeum Instrumentów Muzycznych, które odwiedzimy. Następnie wjedziemy kolejką na wzgórze Kok-Tobe (Zielone Wzgórze) , gdzie znajduje się jedna z najwyższych wież telewizyjnych. Na wzgórze prowadzi bardzo malownicza droga, a z góry rozciąga się panorama na miasto. Pożegnamy Kazachstan wizytą w wąwozie Medeo, który znajduje się na obrzeżach miasta. Nocleg w Ałmaty.
-
19 dzień
Powrót do Warszawy
Transfer na lotnisko i przelot do Warszawy z przesiadką.
PUBLIKACJA I KOPIOWANIE PROGRAMÓW WYCIECZEK, TREŚCI INFORMACJI PRAKTYCZNYCH ZAMIESZCZONYCH NA STRONIE WWW.CTPOLAND.COM.PL W CAŁOŚCI LUB W CZĘŚCI, BEZ WYRAŹNEJ, PISEMNEJ ZGODY BIURA JEST ZABRONIONE.
Cena obejmuje:
- Przelot na trasie Warszawa - Aszchabad i Ałmaty - Warszawa z przesiadką w portach lotniczych oraz przelot na trasie Taszkent-Biszkek w klasie ekonomicznej.
- Transfery i przejazdy wg programu autokarami lub mikrobusami. Przejazd szybkim pociągiem na trasie Buchara-Samarkanda (2 klasa).
- Zakwaterowanie w hotelach ****/*** w pokojach 2-os. z łazienką i klimatyzacją (2 osoby w pokoju). W Darwaza nocleg w namiotach, w Chon Kemin i w Karakol w lokalnym guesthousie.
- Bilety wstępu do obiektów wymienionych w programie.
- Wycieczki i spacery według programu, m.in. w wąwozie Jeti Oguz oraz w Kanionie Czaryńskim.
- Opiekę polskiego pilota na całej trasie wycieczki i lokalnych przewodników w czasie zwiedzania.
- Posiłki (ilość wskazuje cyfra w ikonce przy każdym dniu programu).
- Woda w autobusie podczas zwiedzania.
- Ubezpieczenie KLiA (w tym ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych), NNW i bagażu.
- Opłaty lotniskowe oraz opłaty za wystawienie biletów.
- Opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
- Opłatę na Turystyczny Fundusz Pomocowy.
- Podatek VAT.
Cena nie obejmuje:
- Wizy turkmeńskiej (płatna na granicy 89 USD).
- Podatku wjazdowego do Turkmenistanu (14 USD płatny na granicy)
- Napojów do posiłków i dodatkowych posiłków.
- Napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców (100 USD płatne w Azji).
- Udziału w wycieczkach i zajęciach fakultatywnych nie objętych programem zwiedzania.
- Ewentualnych opłat za fotografowanie i filmowanie.
- Usług tragarzy na lotniskach, w hotelach, na granicy.
- Opłaty za test PCR na lotnisku w Ashgabadzie (35 USD)
Wymagania dot. paszportu:
Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski oraz posiadać co najmniej 4 strony na wizy i stemple. Posiadanie w paszporcie wiz lub pieczątek Izraela uniemożliwia otrzymanie wizy do Turkmenistanu.
ZASADY WJAZDU:
Turkmenistan:
Wiza uzyskiwana na lotnisku, płatność w gotówce w odliczonych USD, banknoty muszą być nowe, niezniszczone.
Uzbekistan, Kirgistan, Kazachstan:
Nie są wymagane żadne dokumenty.
ZAKWATEROWANIE:
Zaplanowaliśmy noclegi w klimatycznych hotelach oraz guesthousach. Są to obiekty o standardzie 3 i 4*. Przykładowe planowane hotele:
Ashgabat – Sport 4*
Darvaza – namioty
Dashoguz – Dashoguz 4*
Khiva – Farovon / Asia 4*
Bukhara – Paradise Plaza / Minorai Kalon/ Omar Khayam 4*
Samarkand – Zarafshon Park side / Royal 4*
https://www.zarafshonparkside.com/
Tashkent – Mercure / Manor 4*
https://all.accor.com/hotel/C042/index.pl.shtml
Bishkek – Plaza 4*
Chon Kemin – GH Ashuu
http://www.ashu.kg/index.php/en/
Issyk Kul – Caprice 4*
Karakol – GH Matsunoki/ Green Yard
Almaty – Kazzhol 4*
http://www.hotelkazzhol.kz/en/almaty
PLANOWANY PRZELOT (linie Turkish Airlines):
03.09.2023 Warszawa – Istambuł 10:30 - 14:05
03.09.2023 Istambuł-Ashgabad 20:30 - 02:10, przylot 4.09.2023 przejazd do hotelu
21.09.2023 Almaty – Istambuł 10:45 - 14:00
21.09.2023 Istambuł-Warszawa 16:45 - 18:15
Standardowe ubezpieczenie CT Poland w podróży w zakresie kosztów leczenia wynosi 100 000 EUR
W przypadku chęci podniesienia sumy ubezpieczenia do 300 000 EUR prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta:
info@ctpoland.com.pl, tel. 22 6545133
Biuro Podróży CT Poland gwarantuje swoim klientom stałość cen po zawarciu umowy uczestnictwa. Podane ceny uwzględniają wszystkie koszty związane z udziałem w wycieczkach CT Poland
TRASA ZOSTAŁA ZREALIZOWANA PO RAZ PIERWSZY W 2019 ROKU. WSZYSTKIE ZAMIESZCZONE OPINIE POCHODZĄ Z ANKIET LUB E-MAILI OD NASZYCH KLIENTÓW
Wycieczka bardzo ciekawa, niezbyt intensywna w pozytywnym tego słowa znaczeniu.
Opinię można zawrzeć w jednym zdaniu: bardzo solidna firma dbająca o swoich klientów - oby tak dalej. Jeśli chodzi o hotele oceniam ja następująco: Ashgabad - bardzo dobry, namioty - super!!!, Daszoguz - bardzo dobry, Chiwa - średni ale bardzo dobra lokalizacja, Buchara, Samarkanda, Karakol - bardzo dobry, Taszkent, Biszkek, Chon Kemin - dobry, Almaty - bardzo dobry, super! Wszyscy przewodnicy bardzo się starali. Informacja praktyczne były bardzo przydatne i dobrze przygotowane. O wyborze zdecydował standard poprzednich wycieczek. Wybierając się w kolejną
O wyborze oferty zdecydowała rekomendacja znajomych. Jestem w pełni zadowolona z pracy pilota, pana Adama Karkosza, z jego umiejętności posługiwania się językiem obcym, kontaktu z grupą i kultury osobistej. Dobrze oceniam przejazdy autokarem i samolotem, bardzo dobrze pociągiem. Wyjazd mógłby być bardziej intensywny. Informacje praktyczne oceniam jako bardzo pomocne.
Oglądane miejsca z programu wycieczki zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Klimat miast i zabytków przekazany, krajobrazy cudowne. Pilot Piotr oczarował mnie swoją wiedzą i formą jej przekazu. Jako wegetarianka w przyszłości życzyłabym sobie jednak lepszej opieki żywieniowej. Grupa była bardoz zgrana co dodatkowo wniosło bardzo pozytywne wrażenie. Z ogromną chęcią wybrałabym się na kolejną wyprawę, by poszerzyć wiedzę o Kazachstan i Tadżykistan.
Hotele bardzo dobre, w Buharze sugerowałabym zmianę. O wyborze biura zdecydowało to, że byłam indywidualnie w Chinach za pośrednictwem CT Poland i znam biuro osobiście.
Wyjazd na tę wycieczkę uważam za bardzo udany. Kompetentny pilot i zgrana grupa ludzi, która spotkała się, wpłynęły na bardzo dobry odbiór wyjazdu. Hotele i lokalni przewodnicy spełniły moje oczekiwania. Jedynie posiłki, dla mnie jako weganki, mimo że pilot i miejscowi przewodnicy o tym wiedzieli, nie w pełni mnie satysfakcjonowały. Bywały miejsca, gdzie nie było dla mnie odpowiedniego posiłku. Dotyczy to posiłków domowych. W restauracjach zawsze była możliwość zamówienia dla mnie czegoś właściwego. Hotele bardoz dobre, jeden w Karakol średni, w Bucharze mi się nie podobał. W namiotach było dość zimno. Jestem bardzo zadowolona z intensywności programu. Każdy dzień odpowiednio wypełniony programem.
Ogólna ocena - dobra. Hotele od dobrych po bardoz dobre, w Darwaza trzeba poprawić warunki noclegu w namiotach. Brakowało mi też elementu ludowego i brak było obiadów w postaci bufetów. Pilota oceniam jako bardzo dobrego. Pan Piotr jest przewodnikiem o ogromnym zasobie wiedzy, którą potrafi przekazać w niezwykle interesujący sposób. Ma osobowość prawdziwego podrżnika a jego pasja udziela się uczestnikom grupy. Cechuje go opiekuńczość, można na nim polegać w trudnych sytuacjach. Jego inteligentne poczucie humoru dodawało uroku naszej wycieczce.
Ogólna ocena - dobra. Hotele dobre, w Bucharze dość niski standard ale za to blisko centrum. Pilot, Piotr Nosek to osoba o wysokich umiejętnościach i zdolnościach edukacyjnych. Oceny najwyższe są bardzo rzadko stosowane w moich ankietach, co świadczy o klasie tego pilota. Uwagi mogące poprawić atrakcyjność: kulinaria - więcej opcji bufetowych, brak wieczorków kulturalnych, lepszej jakości namioty na pustyni.
Moim zdaniem ta wycieczka nie byłaby nawet w połowie tak atrakcyjna, gdyby pilotem był ktoś inny niż Piotr Nosek – wiedza o językach, słowach, alfabetach i literach, zwłaszcza przy okazji wizyty w 4 krajach, z których część jest właśnie na etapie kolejnych zmian alfabetu, przekazywana w różnych momentach przy okazji spotykania różnych napisów, to nieoceniony element dodany tej wyprawy. Ja osobiście bardzo też sobie cenię, gdy pilot, tak jak w tym przypadku, do informacji o charakterze historycznym i społecznym dodaje jak najwięcej informacji kulturowych i mitów – to niesamowicie poszerza wiedzę o zwiedzanych krajach.
Intensywność programu była dobrze wyważona. Dodałabym pół dnia w okolicach wąwozu Chon Kemin (przyjazd na godzinę przed zachodem słońca i wyjazd następnego dnia rano nie dał dostatecznie nacieszyć się tym malowniczym miejscem), nawet kosztem jeziora Issyk Kul (przynajmniej w obecnym ośrodku). Godzina w Kanionie Czaryńskim to też stanowczo za mało. Brakowało mi elementów z ludowymi tańcami i śpiewem – dodałabym minimum 2 takie wieczory.
Ocena przewodników lokalnych:
Turkmenistan: bardzo dobry kontakt z grupą i szczera chęć pokazania własnego kraju z jak najlepszej strony. Wiedział gdzie zabrać i gdzie doradzić jak najlepsze jedzenie. Kolacja w miejscu, gdzie odbywała się lokalna impreza i wspólna zabawa z Turkmenami – rewelacja!
Uzbekistan: osoba tego przewodnika to zdecydowanie najsłabszy punkt całej wycieczki. Przewrażliwiony: niepotrzebnie robił zamieszanie ostrzegając przed każdą dziurą i krawężnikiem na drodze, o sytuacji w pociągu nie wspominając. Nie potrafił zabrać grupy do miejsc ze smacznym jedzeniem (choć ponoć to była akurat decyzja jego przełożonych, gdzie jemy – tak nam przynajmniej powiedział). Przy okazji wizyt na bazarach nie pokusił się o zwrócenie uwagi jak nie dać się oszukać i jak wybrać wyrób z określonego gatunku wełny czy jedwabiu. Tam gdzie oprowadzał grupę po zabytkach, a nasz pilot tylko go tłumaczył, miał strasznie nieusystematyzowany sposób przekazywania wiedzy – „od Sasa do Lasa” – przez co wielu rzeczy nie dało się zapamiętać. I ten element moim zdaniem to najsłabsza cecha tego przewodnika.
Kirgstan i Kazachstan: bardzo duży takt i świetne posługiwanie się językiem angielskim. Bardzo ciekawie, wręcz wzorowo, opowiadał o zwiedzanych miejscach – przez co zadałam sobie sprawę jak bardzo zmarnotrawił ten element wycieczki przewodnik z Uzbekistanu. Mały minus za to, że nie był nas w stanie zabrać do sklepu z wódką w skórze – ponoć popularną pamiątką z Kirgistanu.
Hotele:
Aszgabad - BARDZO DOBRY – najlepszy na całej trasie: pokoje duże i przestronne, piękny widok i bardzo smaczne śniadania.
Darwaza - PRZĘCIETNY/ZŁY – i nie chodzi o to, że to był namiot, tylko o to, że brak rozbicia warstwy tropiku powodował skraplanie się wody wewnątrz namiotu i jego szybkie wyziębienie. Śpiwory też były zbyt cienkie jak na porę roku, a niektórym osobom schodziło powietrze z materaca. Mało kto spał, a wszyscy porządnie przemarzli. Dobrze, że nie padał deszcz, bo przez siatki u szczytu namiotu napadałoby wody do środka. Te namioty ko kwestia do poprawy i dopracowania, bo płonąca dziura w ziemi jest rewelacyjna!
Dashoguz - PRZECIĘTNY/DOBRY – pokój nawet ładny, ale było w nim dość chłodno.
Chiwa - DOBRY – ładny, czysty, przestronny. Minusem było bardzo słabe ciśnienie wody pod prysznicem i odległość od centrum z zabytkami, przez co wszyscy musieli wracać o jednej porze. Zjawiskowa sala śniadaniowa – jak na cygańskie wesele
Bukhara - PRZECIĘTNY/SŁABY – ciemne pokoje bez okna otwieranego na świeże powietrze sprawiały wrażenie ponurych, a w łazience były latające mrówki. Za to świetna lokalizacja w centrum i swojskie, uzbeckie klimaty…
Samarkanda - BARDZO DOBRY – ładne, czyste, przestronne pokoje i bardzo ładny wystrój wnętrz całego hotelu. Po przyjeździe czekał na nas poczęstunek – babeczki, ciasteczka. Przyjazny turystom – w sali śniadaniowej można było wieczorem spotkać się przy własnym ekwipunku i bez problemu dostaliśmy szklanki, lód, talerze, itp. Bardzo smaczne śniadania i dobra lokalizacja – 15 min. pieszo do Placu Registan. Dobrze się złożyło, że akurat w tym hotelu spędziliśmy aż 3 noce.
Taszkent - DOBRY/BARDZO DOBRY – ładny, minimalistyczny, smaczne śniadania.
Biszkek - DOBRY/BARDZO DOBRY – na powitanie czekał Pan serwujący kawę i herbatę oraz stos miejscowych przysmaków – pieczonych mini-chlebków. Stylowe wnętrza i korytarze oraz kwiaty w pokoju. Dobre wrażenie na powitanie Kirgistanu.
Chon Kemin - PRZECIĘTNY – na plus przemawiała ładna lokalizacja w górach (można by tu spędzić nieco więcej czasu) i wystrój pokoi – z dywanami na ścianach, jakie widywaliśmy w muzeach. W pokoju było ciepło, ale przydarzyła nam się awaria rury z co, z której dość obficie kapała woda. Jedzenie przyzwoite, ale bez rewelacji.
Jezioro Issyk Kul - PRZECIĘTNY/DOBRY – typowy ośrodek wypoczynkowy dla rodzin z dziećmi w przededniu otwarcia sezonu. Okolica i zieleń bardzo zadbana. Przez to, że był to typowy ośrodek wypoczynkowy, brak było poczucia dzikości i możliwości obcowania z jeziorem – moim zdaniem wybór tego hotelu wytracił całą atrakcyjność i potencjał jeziora, zwłaszcza w porównaniu z pobytem w ośrodkach nad innymi jeziorami w innych krajach, chociażby w Mongolii. Pokoje przyzwoite, choć było nieco zbyt zimno. Ciekawym kulturowo akcentem było prazdnikowe śniadanie 9 maja – z wódką i ogórkami, a sala była cała w balonach (ale grupy przybywające w innym terminie tego nie doświadczą).
Karakol - PRZECIĘTNY – nakaz zdjęcia butów przy wejściu został przez grupę odebrany negatywnie, zwłaszcza przez osoby mające problemy ze schylaniem się. W jednym przypadku pozostawione klapki zginęły, ale udało się je odzyskać – były na nogach uczestnika innej grupy. Obsługa miła – przynieśli nam grzejnik. Jedzenie przyzwoite, ale bez rewelacji.
Almaty - PRZECIĘTNY/SŁABY – wystrój bardzo ładny i dobra lokalizacja, ale na tym kończą się zalety. Po raz pierwszy nie posprzątano nam pokoju. Po zwróceniu uwagi wymieniono tylko ręczniki. Po kolejnej uwadze pokój pobieżnie sprzątnięto, ale w odwecie sprzątaczki zaczęły hałasować i o 12:00 w nocy – przed naszym wylotem – sprzątać pokój naprzeciwko naszego! Do tego wyjątkowo fatalne śniadania – 2 razy przypalona i niezjadliwa owsianka, ryby mocno przesolone. Szkoda takiego wrażenia na koniec pobytu.
Nawet jeśli zdarzyły się w trakcie jakieś potknięcia i problemy to wg mnie skutecznie eliminował je pilot Piotr Nosek, dzięki któremgo niesamowitej wiedzy, pasji i umiejętnościom dotarcia z nimi do uczestników wycieczki a nade wszystko jego nieprzeciętnej inteligencji, ogromnemu poczuciu humoru, dystansowi, dużemu taktowi oraz kulturz osobistej można było poczuć swobodę, radość z podróżowania. Te problemy to wynik nie najlepszej jakości usług lokalnego biura w Uzbekistanie, przewodnika z tego kraju
Ze względów praktycznych wskazane jest zabranie najczęściej stosowanych w domu leków. Apteczka podróżna powinna zawierać środki przeciw komarom, dezynfekujące, plastry, leki przeciw biegunce, przeziębieniu oraz na oparzenia słoneczne.
Jeśli w bagażu podręcznym planują Państwo przewozić igły do podawania leku, wówczas niezbędne będzie zaświadczenie w języku polskim i angielskim wydane przez lekarza, zaświadczające o konieczności podania leku, poświadczone pieczątką.
Ideą CT Poland jako biura specjalizującego się w organizacji wycieczek do Azji jest jak najpełniejsza prezentacja odwiedzanego kraju. Wiele imprez oferowanych przez inne biura jako opcjonalne punkty programu, u nas wliczone są w cenę imprezy. Bogate programy stwarzają stosunkowo mało okazji do ich fakultatywnego uzupełniania. Oferowane na miejscu fakultety stanowią propozycję lokalnych przewodników i mogą odbywać się tylko pod warunkiem zrealizowania głównych punktów programu. Cena wycieczek fakultatywnych uzależniona jest od ilości osób w nich uczestniczących.
Kwota przeznaczona na napiwki dla kierowców i przewodników przekazywana jest pierwszego dnia na ręce pilota. W cenę wycieczki nie są wliczone napiwki za usługi bagażowe w hotelach, sugerowana kwota to ok. 0.5-1 USD za sztukę bagażu. Poza branżą turystyczną dawanie napiwków nie jest w tej części świata powszechnie przyjęte, jednak podczas korzystania z taksówki można zostawić kierowcy niewielką resztę.
W Uzbekistanie językiem urzędowym jest język uzbecki. Drugim językiem jest język rosyjski, którym można swobodnie porozumieć się na obszarze niemal całego kraju. Wielu Uzbeków zna również trochę słów po polsku, związki między naszymi krajami są dość bliskie.
Językiem urzędowym w Kazachstanie jest język kazachski, jednak w praktyce najpopularniejszym i najczęściej używanym językiem jest rosyjski. Język angielski nie jest zbyt rozpowszechniony, jednak w niektórych rejonach można go używać.
W Turkmenistanie językiem urzędowym jest turkmeński, po rosyjsku mówi jednak prawie każdy.
Językami urzędowymi w Kirgistanie jest kirgiski i rosyjski.
Warto przywozić:
- chusty jedwabne
- ceramikę i rzeźby
- ręcznie wykonywane ozdoby
- wyroby z filcu, dywany, kilimy
- tradycyjne lalki, instrumenty
- zestawy do picia herbaty
- przyprawy, suszone owoce, bakalie, herbatę
NIE WOLNO wywozić antyków (wszystko co ma więcej niż 50 lat), ani przywozić do Polski pamiątek w postaci wyrobów z zagrożonych zwierząt.
Robiąc zakupy drogich rzeczy warto zachować dowód sprzedaży.
220V / 50Hz. W niektórych hotelach potrzebna jest przejściówka. Typy wtyczek, spotykane na trasie.
Uzbekistan: typ C i I
Kirgistan: typ C i F
Turkmenistan: typ B i F
Kazachstan: typ C
Polskie telefony komórkowe posiadające roaming działają a zasięg jest dość dobry choć w niektórych miejscach, głównie na pustyni zasięg może być słabszy. Stawki połączeń są w reguły bardzo wysokie. Prosimy dowiadywać się u swoich operatorów o stawki połączeń oraz o istniejące umowy roamingowe. Wi-fi funkcjonuje w większości hoteli (nie we wszystkich) i w restauracjach a także w miejscowościach turystycznych. Szybkość połączenia jest jednak dość słaba. Najsłabszy dostęp do Internetu jest w Turkmenistanie.
Kraje Azji Centralnej są bezpieczne i życzliwe dla gości z zagranicy. Przestępczość jest stosunkowo niska. Należy jednak zachować ostrożność w miejscach uczęszczanych przez turystów oraz w środkach komunikacji. Wartościowe przedmioty i gotówkę należy trzymać przy sobie bądź w zamkniętym sejfie w pokoju lub w sejfie w recepcji. Zarówno biuro jak i hotel nie odpowiadają za wartościowe rzeczy pozostawione poza sejfem w pokoju hotelowym.
Nie należy pić wody prosto z kranu. Woda butelkowana jest wszędzie dostępna. Aby oszczędzać środowisko zalecamy zabranie ze sobą bidonu na wodę, który będzie można uzupełniać np. przegotowaną woda.
Będąc w Azji Centralnej należy pamiętać, że obowiązuje zakaz wykonywania zdjęć mostów, obiektów przemysłowych i wojskowych oraz fotografowania na dworcach kolejowych i lotniskach.
Panie powinny zawsze pamiętać o stosownym ubiorze, takim, który nie będzie zwracał na nie uwagę, w szczególności gdy spacerują same (długi rękaw, długa spódnica lub spodnie).
Dominującą religią jest islam. Zwiedzając obiekty sakralne (meczety, cerkwie, synagogi), należy bezwarunkowo podporządkować się przepisom prawa i miejscowym zwyczajom (w ubiorze należy zachować daleko idący umiar – unikać roznegliżowania w jakiejkolwiek formie).
Należy zachować uważność przy przechodzeniu przez ulice, kierowcy dość swobodnie podchodzą do zasad ruchu drogowego.
Niektóre meczety nie są dostępne dla nie muzułmanów, dodatkowo podczas modlitwy kobiety nie mają wstępu do meczetu.
Palenie zabronione jest w miejscach publicznych na terenie wszystkich krajów Azji Centralnej, wyjątkowo mocno przestrzegane jedynie w Turkmenistanie.
Wyjeżdżających nie dotyczą obowiązkowe szczepienia. Do zalecanych szczepień należą wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonica, tężec i polio, a także dur brzuszny. W Uzbekistanie obecnie nie ma zagrożenia malarią.
W razie potrzeby skorzystania z miejscowych usług medycznych należy zgłosić się do pilota, bądź bezpośrednio do centrum alarmowego Ubezpieczyciela (numer telefonu znajdą Państwo na polisie, którą przekaże Państwu pilot wycieczki).
Na wypadek konieczności skorzystania z porady medycznej lub hospitalizacji koszty do 100 EUR z reguły pokrywa sam poszkodowany. Rachunki (należy pamiętać, aby zawsze o nie poprosić) rozliczane są po powrocie do Polski. Przed podróżą zalecamy wykonanie wszelkich niezbędnych badań oraz przeglądu stomatologicznego.
Spośród walut zagranicznych najłatwiej jest wymienić dolary amerykańskie i euro, preferowane są jednak dolary. W Turkmenistanie TYLKO dolary. Muszą to być nowe, niezniszczone, niepoplamione banknoty.
Polskie złotówki nie są przyjmowane do wymiany.
W Uzbekistanie wymiany dokonywać można w bankach, hotelach, w odpowiednich punktach na mieście. Banknoty, które wymieniamy muszą być nowe, niezniszczone, dolary wydane w lub po 1996 r., najlepiej najnowsze. Inaczej kurs wymiany może być mniej korzystny. Najwyższy banknot to obecnie 100 000 sum (ok. 12 USD). W praktyce wymiana sumów na dolary jest bardzo trudna, banki często odmawiają. Warto pamiętać o tym wymieniając pieniądze na początku podróży.
W Uzbekistanie poza stolicą Taszkentem karty nie są powszechnie honorowane, lepiej posługiwać się gotówką. Podobnie w Kazachstanie, Kirgistanie i Turkmenistanie. Dodatkowo bankomaty mogą naliczać ok. 2% dodatkowej opłaty serwisowej. Bankomaty nie są zbyt powszechne w krajach Azji Centralnej.
W Kazachstanie najlepiej wymieniać dolary w kantorze. Nie mogą być to zniszczone banknoty i te wydane przed 1996 r.
Na bazarach powszechnie przyjętym zwyczajem jest targowanie się o cenę (ceny pierwotnie oferowane cudzoziemcom mogą być bardzo zawyżone). Przed dokonaniem zakupu prosimy upewnić się co do jakości i autentyczności kupowanych artykułów.
Należy upewnić się zawsze czy podana cena jest za sztukę czy za kilogram.
Godziny otwarcia: banki i biura 9-12, 13-16; muzea zamknięte w poniedziałki, restauracje 11-21
Specyfiką turystyki w Azji Centralnej jest dołączanie do programu zwiedzania wizyt w lokalnych fabrykach i manufakturach, gdzie można zakupić różne towary. Są to placówki państwowe, gdzie ceny nie należą do najniższych, lecz jakość i oryginalność produktów jest gwarantowana. Może się zdarzyć, że na bazarach i targowiskach podobne rzeczy znajdą Państwo w niższych cenach. Jakość oferowanych tam produktów może jednak budzić wątpliwości.
Latem w większości regionów słońce operuje bardzo silnie. Prosimy o zabranie ze sobą środków z wysokim filtrem chroniących przed słońcem. Przyda się również czapka lub chustka oraz okulary przeciwsłoneczne.
We wszystkich hotelach i wysokiej klasy restauracjach spotkać można toalety w stylu zachodnim. Poza tymi obiektami toalety w stylu zachodnim są rzadkością. Dobrze zabrać ze sobą mokre chusteczki. Nawet w wysokiej klasy hotelach może się zdarzyć, że goście proszeni są o wrzucanie papieru toaletowego do kubła, a nie do muszli.
Jet lag to typowa dolegliwość podczas przekraczania kilku stref czasowych w krótkim czasie. Charakteryzuje się ogólnym zmęczeniem, sennością i rozdrażnieniem.
Oto kilka rad, które pomogą Państwu przyzwyczaić się szybko do nowej strefy czasowej.
- Zaraz po wejściu do samolotu przestawić zegarek na czas obowiązujący w miejscu docelowym.
- Od początku jeść i odpoczywać według czasu obowiązującego w miejscu docelowym.
- Podczas nocnych przelotów spać jak najwięcej.
- Unikać ciężkich potraw oraz dużych ilości alkoholu.
- Podczas lotu warto co jakiś czas wstawać i robić lekkie ćwiczenia ruchowe.
- Po przylocie unikać drzemki w ciągu dnia i położyć się spać według nowego czasu.
Uczestnik imprezy organizowanej przez Biuro Podróży CT Poland jest ubezpieczony w Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska S.A. Ubezpieczenie obejmuje pokrycie kosztów leczenia i pomoc w podróży (assistance) do 100 000 PLN na każde zdarzenie (w tym, na podstawie dodatkowej umowy zawartej pomiędzy Biurem Podróży CT Poland a TUiR Allianz Polska S.A., ryzyko zaostrzeń i powikłań chorób przewlekłych); wypłatę świadczenia związanego z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu z tytułu następstwa nieszczęśliwego wypadku do 10 000 PLN; pokrycie kosztów utraty lub opóźnienia dostarczenia bagażu podróżnego do 1000 PLN. Szczegółowe informacje można znaleźć w „Ogólnych warunkach ubezpieczenia w podróży zagranicznej GLOBTROTER”. Prosimy o dokładne zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia, w szczególności z częścią „Wyłączenia odpowiedzialności”.
Do Uzbekistanu, Kirgistanu, Kazachstanu obywateli RP nie obowiązują wizy.
Wiza do Turkmenistanu zostanie wbita w paszporty uczestników na lotnisku w Aszgabadzie po uzyskaniu przez CT Poland promesy. Wizę uczestnicy opłacają sami: 85 USD + 4 USD. Należy mieć przygotowaną odliczoną kwotę w nowych niezniszczonych banknotach. Należy mieć drobne, obsługa na lotnisku może nie mieć reszty do wydania. Euro nie jest akceptowane.
Podatek turystyczny w Uzbekistanie wliczony jest w cenę wycieczki, niedawno wprowadzony podatek w Turkmenistanie należy opłacić przy wjeździe na lotnisku w Aszgabadzie: 10 USD + 4 USD. Euro nie jest akceptowane.
Nie wolno wwozić narkotyków, broni, amunicji i materiałów wybuchowych. Prawo dotyczące narkotyków w Azji Centralnej jest bardzo surowe. Nie istnieje rozróżnienie na miękkie i twarde narkotyki – istnieje zakaz wwozu substancji zarówno narkotycznych jak i narkotykopodobnych, w tym leków (Temazepan, Valium, Xanax, Morfina, Kodeina, Librium, Halcion, ProSom, Ativan). Wszelkie leki i medykamenty, które musimy posiadać ze sobą na pobyt powinny pozostać w oryginalnych opakowaniach. Należy posiadać recepty na przyjmowanie przewożonych lekarstw, szczególnie jeśli wwozimy ilość większą niż kilka tabletek. Warto pamiętać, że przewożenie dużej ilości lekarstw (głównie przeciwbólowe i nasenne) jest w Uzbekistanie traktowane podobnie jak przemyt narkotyków. Dozwolone ilości: do 100 tabletek, do 500 g proszku, do 50 g jeśli lek jest w granulkach, nie więcej niż 500 ml w przypadku leków do wziewnego podania, do 10 ampułek do wstrzykiwania, do 200 ml/200 gr do podania zewnętrznego.
Nie wolno wywozić lokalnych walut i antyków.
W Uzbekistanie trzeba często przy wjeździe podać ilość wwożonej waluty, deklarację wjazdową należy zachować do kontroli przy wyjeździe. Deklaracji nie podlega kwota poniżej 2000 USD.
Prosimy pamiętać, że do Polski nie wolno wwozić żadnych pamiątek z zagrożonych gatunków zwierząt i roślin, w tym także muszli.
Podróżując po Azji Centralnej musimy pamiętać, że jesteśmy tylko gośćmi i że regulacje tego kraju zostały stworzone w oparciu o miejscowe realia a nie dla wygody turystów.
Turystyka jest jednak bardzo ważną gałęzią przemysłu dla Uzbekistanu i rząd oraz lokalna administracja kładą duży nacisk, aby turystów było coraz więcej i aby zapewnić im szeroki wachlarz możliwości, zarówno jeśli chodzi o zakwaterowanie, transport i zwiedzanie. Podróżując należy pamiętać, aby:
1. Minimalizować skutki naszego pobytu.
2. Nie śmiecić, nawet jeśli miejscowi to robią.
3. Nie robić zdjęć ludziom, jeśli sobie tego nie życzą.
4. Nie niecierpliwić się, jeśli np. sprzedawca nie rozumie o co nam chodzi.
5. Przestrzegać prawa danego regionu oraz lokalnych zwyczajów.
6. Szanować inne zwyczaje, nawet jeśli ich nie rozumiemy.
7. Okazywać szacunek w miejscach kultu religijnego, zachować ciszę, jeśli takie są regulacje w danym miejscu.
Azja Centralna leży w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego wybitnie suchego, charakteryzującego się ciepłymi zimami (temperaturami wahającymi się od kilku stopni do 10 ˚C, aczkolwiek w Uzbekistanie i Kazachstanie możliwe temperatury poniżej 0) i upalnymi latami, kiedy to temperatury potrafią sięgać do 45 ˚C. Region nie obfituje w opady - średnia liczba opadów deszczu szacuje się w okolicach 200 mm, jest to wartość kilkukrotnie mniejsza od Polski. Niemal o każdej porze roku jest bardzo sucho. Deszcze zdarzają się w okresie wiosennym (marzec, kwiecień). Ze względu na położenie geograficzne i rozległe tereny na trasie całej wycieczki mogą występować znaczne różnice temperatur pomiędzy nocą a dniem.
Na pustyni w ciągu dnia może być bardzo ciepło, nocą jednak dość chłodno, poniżej 10 stopni.
Najlepszy czas na podróż do Azji Centralnej to wiosna i jesień.
Średnie najwyższych (W) i najniższych (N) temperatur w wybranych miastach, podane w °C.
Miesiąc |
Ashgabad |
Biszkek |
Almaty |
Taszkent |
Samarkanda |
|||||
W |
N |
W |
N |
W |
N |
W |
N |
W |
N |
|
I |
10 |
-1 |
1 |
-8 |
-1 |
-9 |
5 |
-2 |
8 |
2 |
II |
12 |
1 |
1 |
-7 |
0 |
-8 |
7 |
-1 |
11 |
4 |
III |
16 |
5 |
8 |
-1 |
6 |
-2 |
13 |
4 |
17 |
6 |
IV |
22 |
11 |
18 |
7 |
17 |
6 |
22 |
11 |
20 |
10 |
V |
31 |
17 |
23 |
12 |
21 |
11 |
27 |
14 |
25 |
12 |
VI |
35 |
21 |
28 |
16 |
26 |
16 |
33 |
19 |
32 |
18 |
VII |
38 |
24 |
32 |
19 |
29 |
18 |
36 |
21 |
34 |
18 |
VIII |
37 |
21 |
30 |
17 |
28 |
17 |
33 |
18 |
32 |
15 |
IX |
31 |
16 |
24 |
12 |
23 |
12 |
28 |
13 |
26 |
10 |
X |
23 |
9 |
16 |
6 |
14 |
4 |
20 |
8 |
20 |
5 |
XI |
16 |
4 |
8 |
-1 |
6 |
-2 |
13 |
4 |
12 |
3 |
XII |
9 |
1 |
3 |
-6 |
1 |
-6 |
7 |
0 |
6 |
0 |
Podczas spotkania na lotnisku pilot przekaże Państwu dokumenty podróży: wydruk biletu elektronicznego na przelot międzynarodowy oraz polisę ubezpieczeniową. Pilot wręczy Państwu również zawieszki na bagaże. Dokumenty te zostaną wydane po okazaniu dowodu osobistego lub kopii umowy z naszym biurem. Bilety na wszystkie przejazdy pociągami i przeloty wewnętrzne będzie miał ze sobą lokalny przewodnik.
UWAGA: Po odprawie prosimy nie wyrzucać wydruku biletu elektronicznego. Może okazać się on niezbędny podczas powrotnego lotu do Polski.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu linia lotnicza zapewnia przelot w późniejszym terminie, a jeśli to konieczne także nocleg i wyżywienie.
Bagaż główny: Każdy pasażer może mieć jedną sztukę bagażu głównego. Waga bagażu nadanego przez 1 osobę w trakcie odprawy biletowo-bagażowej nie powinna przekraczać 25 kg (lot międzynarodowy, linie Turkish Airlines) i 20 kg (lot Taszkent-Biszkek). Dla dwóch lub więcej osób posiadających jedną sztukę wspólnego bagażu, waga bagażu nie może przekroczyć również 25 kg (i 20 kg na locie krajowym). Informacje o przewoźniku oraz o limicie bagażowym znajdą Państwo także w liście przewodnim.
UWAGA: Prosimy pamiętać o podpisaniu bagażu i zapięciu na szyfr lub kłódkę.
Nasze firmowe zawieszki otrzymają Państwo z rąk pilota na lotnisku.
Bagaż podręczny: 1 sztuka, nieprzekraczająca wymiarami sześcianu o wymiarach 55cm / 40cm / 20cm i nie cięższa niż 8 kg (lot międzynarodowy i lot Taszkent-Biszkek; a także płaszcz, parasol, niewielkich rozmiarów torebkę i niewielką ilość materiałów do czytania na pokładzie samolotu. Wszystkich pasażerów obowiązują przepisy dot. przewozu bagażu, np. zakaz przewozu przedmiotów niebezpiecznych oraz przepisy celne i graniczne.
Z uwagi na charakter wycieczki najwygodniejszym bagażem będzie walizka na kółkach o niewielkich rozmiarach.
Podczas pakowania przydatne okażą się duże plastikowe torby. Może się zdarzyć, że w trakcie podróży część ubrań zamoknie od deszczu czy wilgoci w powietrzu.
Zdarza się, że podczas lotu kosmetyki tracą szczelność i rozlewają się w bagażu. Dobrze jest je również zapakować w oddzielne plastikowe woreczki.
Jeśli podróżujemy z drugą osobą, mając do dyspozycji dwie walizki, dobrze jest spakować część rzeczy każdej z osób do jednej, pozostałe do drugiej. W przypadku zagubienia jednego bagażu przez linie lotnicze, co zdarza się bardzo rzadko, pozwoli to komfortowo doczekać momentu dostarczenia przez linię zagubionego bagażu.
Bagaż podręczny nie powinien być zbyt duży i ciężki. Warto trzymać dokumenty lub pieniądze w oddzielnych saszetkach, dodatkowo w plastikowych torbach, co ochroni jest przed kurzem czy wilgocią. Tyczy się to głównie paszportu, biletów lotniczych czy pieniędzy.
Ze względu na przelot samolotem w bagażu podręcznym nie wolno przewozić przedmiotów zaliczanych do niebezpiecznych (nożyki, pilniczki oraz płyny, żele i aerozole itp.). Zgodnie z przepisami płyny przewożone w bagażu podręcznym muszą znajdować się w pojemnikach, z których żaden nie może przekraczać 100 ml - muszą być one zapakowane w jedną przezroczystą plastikową zamykaną torbę o pojemności nie przekraczającej jednego litra (np. torebka dwuścienna w wymiarach 22 cm x 15 cm, z plastikowym suwakiem). Perfumy i alkohol zakupione w sklepach wolnocłowych można wnosić na pokład samolotów, jednak muszą być one zapakowane w specjalnie zapieczętowane przez personel sklepu torby.
PŁYNY O POJEMNOŚCI POWYŻEJ 100 ML, ZAKUPIONE POZA UE, NIE MOGĄ BYĆ WWOŻONE DO UE W BAGAŻU PODRĘCZNYM (oznacza to, że jeśli powrót do kraju odbywa się przez port UE, nie można dokonać zakupu takich płynów na lotnisku w Azji).
Definicja substancji płynnych, których w dużych ilosciach nie wolno przewozić w bagażu podręcznym obejmuje: wodę i inne napoje, zupy, syropy, perfumy, żele (np. do włosów), pasty (w tym pasty do zębów); kosmetyki w płynnej formie (błyszczyk, podkład, tusz do rzęs), kremy, odżywki i oliwki, spraye, substancje płynne pod ciśnieniem (np. żele do golenia, dezodoranty) oraz inne substancje o podobnej konsystencji.
W bagażu podręcznym przyda się długopis, gdyż podczas podróży wypełnia się liczne formularze wjazdowe, wyjazdowe, deklaracje celne itd.
- Walizkę na kółkach z uwagi na konieczność pokonania sporego odcinka pieszo między granicami (patrz rozdział
o przekraczaniu granicy) - Ubrania: powinny być dostosowane do trasy i terminu (proszę sprawdzić tabelę klimatyczną); lekkie, oddychające, wygodne ubrania, sweter lub inne ciepłe okrycie może się przydać podczas pobytu w klimatyzowanych pomieszczeniach, np.
w pociągu, w hotelach czy restauracjach. W Kirgistanie przyda się okrycie przeciwdeszczowe - Preferowany strój (w szczególności dla kobiet) to długie rękawy, bluzki bez dekoltów, odsłoniętych ramion oraz długie spodnie lub spódnice. W Uzbekistanie spodnie rybaczki będą akceptowane, szorty nie. Panowie również powinni unikać krótkich spodni i bluzek bez rękawów, zwłaszcza podczas zwiedzanie miejsc kultu.
- Podczas zwiedzania niektórych miejsc kultu panie muszą mieć na głowie chustę, dobrze wziąć minimum dwie.
- Wygodne obuwie, np. sportowe oraz lekkie trekkingowe. Podczas przejazdów przez pustynię najwygodniejszym obuwiem będą lekkie i płaskie półbuty lub sandały.
- Klapki pod prysznic
- Małą torbę lub plecak (aby zapakować rzeczy potrzebne podczas całodniowego zwiedzania),
- Oddzielną torebkę lub saszetkę na pieniądze
- Okrycie głowy dla ochrony przed słońcem,
- Okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem, balsam nawilżający,
- Mokre chusteczki.
- Latarkę, może się przydać podczas nocowania na pustyni.
- Ulubioną kawę. Jedynie w Uzbekistanie dość łatwo na mieście znaleźć kawiarnię.
- dużych ręczników kąpielowych – są dostępne w każdym pokoju,
- zbyt dużej ilości ciepłych ubrań
- Hotele, z których korzystamy na trasie to obiekty o standardzie 4* i 3*. Pokoje hotelowe wyposażone są w łazienkę, klimatyzację, telewizor oraz telefon. W pokojach nie zawsze są czajniki elektryczne. W niektórych hotelach znajdą Państwo również sejf. Łazienki wyposażone są w ręczniki kąpielowe, mydło, szampon, pastę do zębów (wszystkie w niewielkich opakowaniach), szczoteczki do zębów, papier toaletowy. W niektórych hotelach jest także suszarka do włosów. Niektóre łazienki wyposażone są w dodatkowe produkty (gąbka do masażu, prezerwatywy, itp.) – wszystkie one są dodatkowo płatne. W razie wątpliwości prosimy pytać pilota.
Zdarza się, że w hotelach, gdzie nocują obcokrajowcy odzywają się w nocy telefony z propozycjami usług seksualnych.
Powszechnie spotykaną jest funkcja etażowej. To osoba, która dba o klucze na danym piętrze i dostarczenie gorącej wody jeśli czajnik w pokoju nie jest dostępny.
- W Darwaza spędzą Państwo noc w namiocie. Zapewniamy materace, śpiwory i poduszki. Brak umywalni (tylko toalety na zewnątrz). Zapewniamy papier toaletowy i chusteczki.
- W guesthousie w Chon Kemin i Karakol dobrze mieć własne kosmetyki.
- W niektórych hotelach znajdują się mini bary. Napoje i słodycze, które znajdują się w środku są dodatkowo płatne.
- Doba hotelowa w większości państw na świecie, trwa, w zależności od hotelu od godziny 12:00-14:00 do godz. 12:00 dnia następnego.
- Ze względu na bogaty program zwiedzania zazwyczaj nie ma możliwości powrotu do hotelu w ciągu dnia (grupa wyjeżdża rano po śniadaniu, a wraca wieczorem po kolacji).
Podczas podróży niezbędnym dokumentem będzie paszport. Paszport musi być ważny 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki oraz posiadać przynajmniej cztery wolne strony na wklejenie wizy oraz na stemple graniczne.
Przeloty odbywają się samolotami rejsowymi z międzylądowaniem w jednym z portów lotniczych. Dokładne informacje o godzinach przelotów i zbiórce znajdą Państwo w liście przewodnim, który wyślemy na ok. 3 tygodnie przed wylotem. Podczas niektórych lotów na terenie Europy, linie lotnicze nie zapewniają posiłku oraz napojów. Wówczas istnieje możliwość kupienia kanapki na pokładzie za ok. 6 EUR/szt. Podczas długich rejsów do i z Azji serwowany będzie przynajmniej jeden ciepły posiłek oraz zimne i ciepłe napoje.
Wybór miejsca w samolocie możliwy jest tylko podczas odprawy na lotnisku.
W Uzbekistanie i Turkmenistanie w okresie letnim +3 godziny, w okresie zimowym +4 godziny.
W Kazachstanie i Kirgistanie w okresie letnim +4 godziny, w okresie zimowym +5 godzin.
Najlepiej zabrać ze sobą zarówno gotówkę, jak i karty kredytowe. Nigdy jednak nie należy trzymać ich w jednym miejscu. Dobrze jest również gotówkę rozłożyć na części. Przyda się specjalna torebka zawieszana na szyi bądź pasek z kilkoma kieszeniami, gdzie można trzymać pieniądze. Bezwzględnie należy pilnować pieniędzy w takich sytuacjach jak przepakowywanie, zakupy czy wymiana waluty.
Podczas trasy będą Państwo mieli okazję spróbować różnych dań kuchni lokalnej. Śniadania są spożywane w hotelach. Mają formę bufetu, gdzie dostępna jest kuchnia lokalna i czasem europejska. Restauracje dobieramy bardzo starannie, najczęściej są to lokalne restauracje poza hotelami. Posiłki serwowane są przy mniejszych stołach, grupa nie zawsze siada razem. W niektórych restauracjach zasiada się na posiłek na podeście. Napoje nie są objęte ceną wycieczki i płaci się za nie bezpośrednio obsłudze restauracji.
Kuchnia krajów Azji Centralnej jest dość ciężka i tłusta, oparta w dużej mierze na grillowanych mięsach (z przewagą baraniny). Dominują wpływy arabskie, tatarskie i tureckie. Pojawia się więc również sporo różnego rodzaju pieczywa, okazjonalnie również proste sałatki. Warzywa nie są często spotykane (poza marchewką, cebulą i ziemniakami) i spożywane, najczęściej jako dodatek do kebabów. Jednymi z popularniejszych potraw są:
- plow czyli ryż z mięsem, marchwią i cebulą
- manta czyli pieróg z mięsem przygotowywany najczęściej na parze
- lepioszki okrągłe, rumiane chlebki
- szurpa zupa z mięsem i warzywami
- samsa pieróg z mięsem i ziemniakami pieczony w piecu
- lagman makaron z sosem
- nan płaski chlebek pieczony w piecu
Pojawiają się również gołąbki i różnego rodzaju pierogi a także kebaby.
W Kirgistanie dostępne są świetnej jakości świeże produkty mleczne, jogurty, kajmak, śmietana, ajran, suzma, kurut, katyk.
Z napojów alkoholowych dość powszechnie dostępna jest wódka, piwa, kumys.
AUTOKAR
Podczas trasy grupa przemieszcza się autokarami lub mikrobusami dostosowanymi do liczebności grupy. Autokary nie są wyposażone w toalety i lodówki. Od 2019 r kolejność zapisu na wycieczkę decyduje o wyborze zajmowanych miejsc w autokarze.
W Turkmenistanie w zależności od warunków drogowych możliwy przejazd jeepami z napędem 4WD.
SAMOLOTY
Podczas przelotu wewnętrznego korzystamy z Uzbekistan Airways (bagaż główny 20 kg, podręczny 5 kg). Flotę linii uzbeckich stanowią głównie samoloty Iły.
Na trasach wewnętrznych obowiązują te same zasady przewozu bagażu, co podczas przelotów międzynarodowych. Alkohol może być przewożony w bagażu głównym pod warunkiem, że butelka nie jest napoczęta. Zarówno w bagażu podręcznym jak i w głównym nie wolno przewozić zapalniczek i zapałek.
POCIĄGI
Przejazd na trasie Taszkent-Samarkanda odbywa się szybkim pociągiem w wagonach bez przedziałów.
Przekraczanie granicy turkmeńsko-uzbeckiej to przygoda sama w sobie. W programie przeznaczyliśmy na całą procedurę dużo czasu. Granica składa się z kilku etapów. Na początku odbywa się kontrola bagażowa i celna. Przyda się długopis do wypełnienia formularza. Następnym etapem jest kontrola wizowo-paszportowa. Wszystkie dane paszportowe muszą być wprowadzone do komputera, więc w przypadku przerwy z dostawie prądu procedura się wydłuża. Kolejnym etapem jest przejście ok. 900 metrów odcinka między nowym a starym punktem granicznym. Droga jest asfaltowa. Na tym odcinku za drobną opłatą, ok. 1 USD można skorzystać z minibusa, jeśli akurat będzie dostępny. Na kolejnym odcinku 1,5 km, gdzie znajduje się strefa neutralna nie ma możliwości transportu kołowego, to znaczy, że bagaż trzeba przetransportować samemu. Droga jest asfaltowa. Są to tereny pustynne, bezdrzewne, jeśli dzień będzie słoneczny konieczna będzie ochrona przed słońcem (okulary, odpowiednie ubranie, krem
z wysokim filtrem).
Grupie towarzyszy licencjonowany polski pilot wycieczek, który spotyka się z grupą w dniu wylotu na lotnisku w Warszawie. W Azji grupą dodatkowo opiekują się również przewodnicy lokalni. W zwiedzanych miejscach polski pilot tłumaczy to, co o zabytkach opowiada lokalny przewodnik. Pilot nie oprowadza grup po obiektach muzealnych, jednak służy zawsze swoją wiedzą i doświadczeniem.
W Uzbekistanie obowiązuje waluta som (UZS).
1 USD = ok. 8300 somów, 1 EUR = 9400 somów (stan z marca 2019).
W Turkmenistanie obowiązuje waluta manat turkmeński(TMT).
1 USD = ok. 3.5 manatów, 1 EUR = 3.95 manatów (stan z marca 2019).
W Kirgistanie obowiązuje waluta som (KGS).
1 USD = ok. 70 somów, 1 EUR = 78 somów (stan z marca 2019).
W Kazachstanie obowiązuje waluta tenge (KZT).
1 USD = ok. 378 tenge, 1 EUR = 426 tenge (stan z marca 2019).
Turkmenistan, Uzbekistan, Kirgistan, Kazachstan
Cena za osobę:
7986
3380