Borneo to jedno z ostatnich miejsc na Ziemi, gdzie zobaczyć można żyjące wolno orangutany, latające nad głowami dzioborożce i przemykajace między gałęziami nosacze sundajskie. Spotkanie z dziką przyrodą w jej naturalnym środowisku to jedno z najbardziej neizwykłych doznań. Zapraszamy w niezwykłą podroż!

Dla kogo:  trasa dla każdego, kto lubi podczas podróży łączyć skrajne doświadczenia, poznawać metropolie, ale i doceniać piękno przyrody, nie boi się spacerów po dżungli i spotkań oko w oko z orangutanami. Trasa o średniej intensywności, bez elementów trekkingu i dłuższych spacerów.

ATUTY TEJ WYCIECZKI:

 

  • Autorski program zwiedzania, łączący atrakcje przyrodnicze i kulturalne.
  • Sabah i Sarawak - dwa regiony zachodniej części Borneo, osady łowców głów i unikalna wyspa żółwii.
  • Brunei - siedziba sułtana i jedno z najmniej znanych państw na świecie.
  • Zwiedzanie Singapuru i Kuala Lumpur - jednych z najnowocześniejszych miast Azji.
  • Zakwaterowanie w sprawdzonych 4* i 3* hotelach.
  • Ubezpieczenie kosztów leczenia obejmuje ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych.
  • Bilety wstępu w cenie wycieczki.
  • 1 dzień

    Wylot z Warszawy

    Spotkanie z pilotem i grupą na lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot do Singapuru z przesiadką.

  • 2 dzień

    Singapur

    Przylot do Singapuru, jednego z trzech miast-państw na świecie, zwanego Miastem Lwa lub Miastem Ogrodów. Nocleg w Singapurze.

  • 3 dzień

    Singapur / Kuching

    Zwiedzanie miasta. W programie zabytki centrum administracyjnego, gdzie znajdują się gmachy z czasów kolonialnej przeszłości. Wizyta w barwnej dzielnicy chińskiej. Rejs po rzece Singapur, w czasie którego będzie można obserwować współczesną architekturę miasta. Wjazd na platformę widokową na 57. piętrze hotelu Marina Bay Sands. Wizyta w futurystycznym kompleksie ogrodowym Gardens by the Bay. Jest to park, na którego 101 ha przyroda miesza się z mierzącymi do 55 m konstrukcjami przypominającymi drzewa, które porośnięte są różnorodnymi roślinami z całego świata. Przelot do Kuching w Malezji, w stanie Sarawak na wyspie Borneo. Stan Sarawak był kiedyś znany jako miejsce łowców głów, a obecnie zamieszkuje go wiele grup etnicznych, które zachowały swoje odmienne kultury. Nocleg w Kuching.

        
  • 4 dzień

    Kuching / długie domy Batang Ai

    Przejazd do Batang Ai (ok. 4 godz.). Droga wiedzie przez malowniczą okolicę usianą uroczymi miasteczkami, wsiami, polami ryżowymi, dziewiczą dżunglą oraz plantacjami pieprzu i oleju palmowego. Podróż tradycyjną długą łodzią po jeziorze i rzece Engkari. Wizyta w jednym z długich domów grupy etnicznej Iban. Dawniej byli wojowniczym ludem, który zasłynął jako łowcy głów. Krótkie przedstawienie kulturalne oraz pokaz strzelania zatrutą strzałą z długiej rurki, jednej z metod polowania ludu Iban. Przejazd do hotelu nad jeziorem, położonego na skraju bujnego lasu deszczowego, wybudowanego w lokalnym stylu długich domów. Czas wolny na odpoczynek na łonie przyrody. Nocleg w Batang Ai.

          
  • 5 dzień

    Batang Ai / Kuching

    Spokojny poranek, który można spędzić przy hotelowym basenie lub na spacerach w okolicach hotelu. Transfer łodzią do przystani Batang Ai, przejazd do Kuching. Objazd po historycznej stolicy stanu Sarawak, która łączy elementy malajskie i chińskie, gdzie można zobaczyć udekorowane w smoki chińskie świątynie w China Town oraz okazałe meczety. Przystanek przy pomniku kotów, które są symbolem miasta. Nocleg w Kuching.

     

      
  • 6 dzień

    Kuching / Miri / Bandar Seri Begawan

    Przelot do Miri. Przejazd do Bandar Seri Begawan, stolicy Sułtanatu Brunei (ok. 2,5 godz.). Zwiedzanie miasta podczas którego zobaczymy Salę Tronową Lapau, gdzie koronowany był obecny sułtan Brunei, budynek Dewan Majlis, meczet Omara Alego Saifuddiena oraz największy w kraju meczet Jame' Asr Hassanal Bolkiah. Wizyta w Muzeum Insygniów Królewskich oraz w otwartym w 2015 r. Muzeum Morskim Brunei, które zostało wybudowane w kształcie łodzi. Rejs wodną taksówką po rzece Brunei, podczas którego przegryzając lokalne ciasteczka i pijąc herbatę, można obserwować życie przy rzece i domy na palach. Przystanek na zdjęcia przy pałacu Istana Nurul Iman, oficjalnej rezydencji sułtana Brunei, wpisanej do księgi rekordów Guinnessa jako największa rezydencja głowy państwa na świecie. Nocleg w Brunei.

     

        
  • 7 dzień

    Brunei / Labuan / Kota Kinabalu

    Przeprawa promem do Kota Kinabalu, stolicy stanu Sabah (zmiana promu w Labuan). Czas wolny na odpoczynek po morskiej podróży. Dla chętnych spacer po mieście. Na targu rybnym można spróbować grillowanych owoców morza. Nocleg w Kota Kinabalu.

     

      
  • 8 dzień

    Kota Kinabalu

    Przejazd do Parku Narodowego Kinabalu , którego centralną częścią jest najwyższa góra na wyspie – Kinabalu (4095 m n.p.m.). Park to ponad 750 km2 dziewiczej, tropikalnej roślinności. Dzień przeznaczymy na spacery, poznawanie lokalnej flory i fauny. Przy pewnej dozie szczęścia będziemy podziwiać największy na świecie kwiat – raflezję, która osiąga metr średnicy i nawet 10 kg wagi. Zakwita raz na kilka lat tylko w regionie Borneo i Sumatry. Wizyta na targu Nabalu, gdzie można znaleźć lokalne rękodzieło oraz przekąski owocowe. Nocleg w hotelu w pobliżu Góry Kinabalu.

     

        
  • 9 dzień

    Park Kinabalu / Sukau / rzeka Kinabatangan

    Podróż do Sukau (ok. 7 godz.). Po drodze wizyta w wiosce Lunati Baru, gdzie można poznać hodowlę ryb metodą tagal oraz spróbować masażu stóp przy użyciu ryb. Dalszy przejazd w stronę lodży w lesie tropikalnym. Ostatni etap podróży pokonamy łodzią. Po zakwaterowaniu rejs rzeką Kinabatangan, drugą co do wielkości rzeką Malezji, uważaną za najlepsze miejsce do oglądania dzikiej przyrody. Wokół rzeki żyją słonie, nosorożce, słodkowodne krokodyle i przede wszystkim wiele gatunków małp, w tym słynne nosacze. Nocleg w lodżach nad rzeką w okolicach Sukau.

          
  • 10 dzień

    Sukau / rzeka Kinabatangan

    Pobudka wcześnie rano pośród śpiewu ptaków i innych odgłosów lasu. Rejs w górę rzeki Kinabatangan. Podczas rejsu można obserwować ptaki oraz inne dzikie zwierzęta. Jeżeli pogoda pozwoli, krótki spacer po dżungli. Powrót na śniadanie. Czas wolny na spacery po okolicznych wioskach. Po południu kolejna wyprawa łodzią na eksplorację okolic. Nocleg w lodżach.

     

        
  • 11 dzień

    Sukau / Centrum Orangutanów / Sandakan

    Przejazd do Centrum Rehabilitacji Orangutanów Sepilok, gdzie osierocone i wydarte kłusownikom zwierzęta są przygotowywane do powrotu na wolność. Możliwość oglądania i karmienia zwierząt. Wizyta w Centrum badań i opieki nad malajskim niedźwiedziem słonecznym – najmniejszym i jednym z najrzadszych gatunków niedźwiedzi. Przejazd do Sandakan i zwiedzanie: Central Market, wioska na wodzie Sim-Sim oraz świątynia buddyjska Puh Jih Syh z której roztacza się widok na zatokę Sandakan. Nocleg w Sandakan.

        
  • 12 dzień

    Sandakan / Selingan

    Przeprawa promem na wyspę Selingan, jedną z „wysp żółwich”, gdzie można obserwować jak żółwie zielone i żółwie szylkretowe wychodzą na plażę składać jaja oraz jak młode żółwie podążają do morza. Podczas pobytu na wyspie strażnik parku przedstawi zwyczaje żółwi. Nocleg na wyspie.

    Uwaga: biuro zastrzega sobie prawo do zmiany tego dnia wycieczki, jeżeli będą problemy z dostaniem się na wyspę (jest to teren parku krajobrazowego z ograniczoną liczbą miejsc noclegowych). Wówczas czas wolny w Sandakan.

     

      
  • 13 dzień

    Selingan / Sandakan / Kuala Lumpur

    Powrót łodzią do Sandakan. Przelot do Kuala Lumpur – stolicy Malezji, miasta nowoczesnych, stalowych wieżowców, pięknych parków, wielkich centrów handlowych, gwarnych bazarów i modnych klubów nocnych. Czas wolny. Nocleg w Kuala Lumpur.

     

        
  • 14 dzień

    Kuala Lumpur

    Zwiedzanie miasta, które łączy malajskie, chińskie i indyjskie społeczności i kultury. W programie: Pomnik Narodowy, oglądanie z zewnątrz nowego Pałacu Królewskiego. Wizyta na placu Merdeka – sercu kolonialnego Kuala Lumpur. Przy placu znajduje się m.in. wzniesiony w XIX w. budynek sułtana Abdula Samada. Oglądanie (z zewnątrz) położonych w nowoczesnym centrum, liczących 452 m wysokości bliźniaczych Petronas Towers. Postój przy Meczecie Narodowym. Jeżeli czas pozwoli wizyta w Muzeum Narodowym, poświęconym ludom zamieszkującym tereny Malezji. Wieczorny wylot z Kuala Lumpur lub nocleg (w przypadku porannego lotu).

        
  • 15 dzień

    Powrót do Warszawy

    Przelot do Warszawy z przesiadką.

      

PUBLIKACJA I KOPIOWANIE PROGRAMÓW WYCIECZEK, TREŚCI INFORMACJI PRAKTYCZNYCH ZAMIESZCZONYCH NA STRONIE WWW.CTPOLAND.COM.PL W CAŁOŚCI LUB W CZĘŚCI, BEZ WYRAŹNEJ, PISEMNEJ ZGODY BIURA JEST ZABRONIONE.

Cena obejmuje:

  1. Przelot na trasie Warszawa - Singapur i Kuala Lumpur - Warszawa przez jeden z portów lotniczych oraz przeloty wewnętrzne wg programu.
  2. Przejazdy autobusami lub mikrobusami wg programu.
  3. Przeprawa promem wg programu.
  4. Wycieczki łodzią wg programu.
  5. Zakwaterowanie w hotelach ****/*** w pokojach 2-os. z łazienką i klimatyzacją (2 osoby w pokoju) oraz w lodży w Sukau.
  6. Bilety wstępu do obiektów wymienionych w programie.
  7. Opiekę polskiego pilota na całej trasie wycieczki i lokalnych przewodników w czasie zwiedzania.
  8. Posiłki (ilość wskazuje cyfra w ikonce przy każdym dniu programu).
  9. Opłaty lotniskowe oraz opłaty za wystawienie biletów.
  10. Ubezpieczenie KLiA (w tym ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych), NNW i bagażu.
  11. Opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
  12. Opłatę na Turystyczny Fundusz Pomocowy.
  13. Podatek VAT.

 

Cena nie obejmuje:

  1. Napojów do posiłków i dodatkowych posiłków.
  2. Napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców (85 USD płatne w Azji).
  3. Udziału w wycieczkach i zajęciach fakultatywnych nie objętych programem zwiedzania.
  4. Ewentualnych opłat za fotografowanie i filmowanie.
  5. Usług tragarzy na lotniskach i w hotelach.

 

Wymagania dot. paszportu RP:

Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski oraz posiadać co najmniej 1 wolną stronę.

 

Osoby podróżujące z paszportem  RP do Singapuru, Malezji i Borneo  w celach turystycznych obowiązuje porozumienie o zniesieniu obowiązku wizowego.

 

Standardowe ubezpieczenie CT Poland w podróży w zakresie kosztów leczenia wynosi 100 000 EUR

Podniesienie sumy ubezpieczenia kosztów leczenia do:
  • 150 000 EUR - dopłata około 34 PLN/os.
  • 300 000 EUR - dopłata około 57 PLN/os.

W przypadku chęci podniesienia sumy ubezpieczenia powyżej 300 000 EUR prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta:

info@ctpoland.com.pl, tel. 22 6545133

Biuro Podróży CT Poland gwarantuje swoim klientom stałość cen po zawarciu umowy uczestnictwa. Podane ceny uwzględniają wszystkie koszty związane z udziałem w wycieczkach CT Poland

wszystkie zamieszczone opinie pochodzą z ankiet lub e-maili od naszych Klientów

 

PANI IWONNA,      OZORKÓW,         LISTOPAD 2019            OCENA 5/5

To moja druga podróż z Państwa biurem, a obu jestem bardzo zadowolona - dobry program, dobry przewodnik, wysoka jakość usług świadczonych na miejscu, hotele restauracje. Informacje przesyłane przed wyjazdem bardzo pomocne.

 

PANI TADEUSZ,         PIASECZNO,       LISTOPAD 2019           OCENA 5/5

Przelot - bardzo dobry. Hotele - bardzo dobre z uwzględnieniem ograniczeń wynikajacych z braku innych możliwości. Jedzenie - bardoz dobre. W Brunei i Kuala Lumpur - excellent! Jestem w pełni zadowolony z pracy pilotki Natalii, przewodniczka w Brunei potrzebuje więcej doświadczenia i praktyki, co nie znaczy, że źle ją oceniam. Jesteśmy z biurem już po raz piąty i wybierając się w kolejną podróż skorzystałbym z usług biura.

 

PANI BARBARA,        POMIECZYNO,        LISTOPAD 2019            OCENA 5/5

Program bardzo interesujący, o umiarkowanej intensywności, ale nie nudny.

 

PANI IWONA,           PIASECZNO,          LISTOPAD 2019            OCENA 4/5

Standard przelotów - bardzo dobre. Hotele - dobre i bardzo dobre, na Selingam średni, ale wiem, że nie ma innych możliwości. Jestem bardzo zadowolona z pracy pilotki, pani Natalii. Rewelacyjne podsumowanie odwiedzanych miejsc. Bardzo miłe pożegnanie z grupą. Jestem zadowolona z intensywności programu ale wprowadziłabym drobne zmiany: jeden dzień więcej w Singapurze i rezygnację ze zwiedzania Sandakan na rzecz wcześniejszego lotu do Kuala Lumpur. O wyborze zdecyzował wysoki standard podróży oraz fakt, że już kolejny (5) raz korzystamy z usług biura.

 

PAN MIROSŁAW,        POMIECZYNO,        LISTOPAD 2019          OCENA 5/5

Standard przelotów - wysoki, hotele oceniamna 4 i na 5. Jedzenie bardzo dobre. Jestem w pełni zadowlony z pracy Pani Natalii.

 

PANI ANNA, KONIN, LIPIEC 2019     OCENA 5/5

Wycieczka pełna wrażeń, intensywna, dobra organizacja. Dobry przewodnik na Borneo, Brandon - prawdziwy człowiek dźungli :) Pilotka Natalia ciepła i pomocna. 

 

PANI MONIKA, WARSZAWA, LIPIEC 2019     OCENA 4/5

Szczególne podziękowania dla Brandona, za jego zaangażowanie i opiekę nad grupą. Podziękowania dla przewodnika z Singapuru. Chciałabym również serdecznie podziękować Natalii za troskliwą opiekę i czuwaniem nad wszystkim podczas wycieczki. Super pilotka, bardzo kompetentna i cierpliwa, zawsze służyła pomocą w różnych sytuacjach. Bardzo dbała o grupę podczas całego wyjazdu. Wycieczkę oceniam jako dobrą. Hotele: Singapur - pokój bardzo czysty, obsługa ok, Batang Ai - pokó czysty, pomieszczenie przestronne, piękne widoki z tarasu restauracyjnego. W Brunei wspaniały apartament, w centm miasta, w Kota Kinabalu - wysokiej klasy hotel i pokój, czysty i funkcjonalny, w pobliżu góry Kinabalu - pokoje skromne, ale czyste, w Sukau hotel pięknie położony, domki, prawdziwa dżungla, pięknie! Na Selingan pokoje skromne, lazienka dość podmokła, ale za to wspaniałe jedzenie, smaczne. W Sandakan przepiękny widok z okna, ekskluzywny hotel, bardzo dobra obsługa, w Kuala Lumpur ekskluzywny hotel, bogaty bufet śniadań, bardzo dobra obsługa.W wielu restauracjach bardzo smaczne dania, bogate bufety. Uwagi do informacji praktycznych zgłosiłam telefonicznie.

 

ANKIETA ANONIMOWA    LIPIEC 2019     OCENA 4/5

Przeloty międzynarodowe planowo, profesjonalnie. Hotele dobre i bardzo dobre, niektóre ładnie położone z dużymi pokojami. Wszędzie profesjonal;na, pomocna i miła obsługa. Jeszenie - wszędzie dobre i bardzo dobre, sprawna i życzliwa obsługa. Informacje praktyczne wyczerpujące, pomocne, doceniam również kontakt telefoniczny. 

 

PAN PIOTR, TULISZKÓW   LIPIEC 2019     OCENA 5/5

Nasz pilot, pani Natalia jest bardzo kompetentną i miłą osobą, której inne biura mogą tylko pozazdrościć. Ogólna ocena 6! :) 

 

PAN PAWEŁ, WARSZAWA, LISTOPAD 2018 Ocena 5/5

Przeloty międzynarodowe, hotele na trasie, restauracje oceniam na bardzo dobre. Program zrealizowany w 100%. Przekroczył moje oczekiwania. Pilot miał świetny kontakt z grupą.

 

PANI MAŁGORZATA , SZAMOTUŁY, LIPIEC 2018 Ocena 5/5

Wyjazd bardzo udany. Program zgodny z oczekiwaniami, zrealizowany z dodatkami. Trochę męczące przejazdy (ale trudno wszystkie atrakcje zgromadzić w jednym miejscu). Do tego super piloci – p. Natalia może stanowić wzór dla innych – cierpliwość, profesjonalizm, ogromna wiedza, uśmiech i stała gotowość. WYCIECZKA SUPER!

 

PANI BOŻENA, ŁÓDŹ, LIPIEC 2018 Ocena 5/5

Przeloty bardzo dobre. Hotele na trasie OK. Co do posiłków nie mam zastrzeżeń. Pilotka opiekująca się grupą absolutnie profesjonalna. Życzyłabym sobie takiego pilota na każdej imprezie wyjazdowej. Byłam z Państwa biurem pierwszy raz i jestem pewna, że jeszcze skorzystam.

 

pan paweł, warszawa, listopad 2018

Dzień dobry, Uczestniczyłem w wycieczce "Singapur, Malezja z Borneo i Brunei" w dniach 9-23 listopada 2018r. Dla mnie była to podróż życia. Pomijam tu kwestie doskonałej organizacji i świetnego zakwaterowania - to standard w CT Poland. Program wycieczki został bardzo dobrze przemyślany. Możliwość obcowania z przyrodą w jej niemal naturalnej, tętniącej życiem i różnorodnością postaci zapierała dech. Do dziś nie umiem ubrać w słowa tych przeżyć, które mi zapewniliście. Dziękuję!

Warto dodać, że ogromne znaczenie w odbiorze wycieczki miało szczęście:

1. Pomimo pory monsunowej opady występowały tylko przez kilka pierwszych dni, a i to tylko przez 2-3 godziny dziennie.

2. W trakcie pobytu nad rzeką Kinabatangan mogliśmy obserwować żerowanie stada słoni i początek ich przeprawy przez rzekę. Według lokalnego przewodnika ostatni raz widziano słonie w tamtym terenie 6-8 miesięcy wcześniej.

3. Dostaliśmy się na "żółwią wyspę" co przy 40 dostępnych miejscach i konieczności rezerwacji z dużym wyprzedzeniem było mało prawdopodobne. Mieliście kiedyś w ręku świeżo wyklutego żółwika morskiego? Bo ja TAK! :)

Ogromne uznanie należy się także naszemu pilotowi - pani Krystynie Brząkała. Jest to niezwykle miła osoba o serdecznym charakterze, ogromnej wiedzy, doskonałym zmyśle organizacyjnym i wybitnych zdolnościach interpersonalnych.

 

pani elżbieta, gdynia (listopad 2016)

Jestem zadowolona z wycieczki. Hotele i program zadowalający mnie w pełni. Wołałabym być jednak o jeden dzień dłużej w Singapurze i o jeden dzień dłużej w Kuala Lumpur. Pilotka Pani Natalia jest przemiłą osobą, dobrze sobie radzi w trudnych sytuacjach i ma sporą wiedzę o odwiedzanych miejscach

 

pani alicja, lipków (listopad 2016)

Pilotka Natalia miała dobry kontakt z każdym uczestnikiem. Jak dla mnie było nieco za dużo czasu na wypoczynek.

 

pan dawid, żernica (listopad 2016)

Przeloty na bardzo wysokim poziomie. Wszystkie hotele bardzo dobre. Z umiejętności posługiwania się językiem obcym, wiedzy, kontaktów z grupą i kultury osobistej pilotki jestem bardzo zadowolony. To najlepszy pilot, z jakim byłem. Przewodnicy lokalni spisali się świetnie. Z zamkniętymi oczami możemy z wami jeździć na wszystkie wycieczki. Biuro i organizacja na bardzo wysokim poziomie. Następnym razem również wybierzemy się z wami, mamy do was zaufanie. Pani Natalia jest fantastycznym opiekunem, przewodnikiem i duszą grupy. Kompetentna, profezjonalna, pomocna, posiada pełną wiedzę na temat miejsc, które zwiedzamy. Zaangażowanie jej sprawia, że wyprawa była fantastyczna.

 

twoja opinia może być następna :)

Singapur, Malezja z Borneo i Brunei to trasa wiodąca przez trzy kraje. Podczas 15 dni zobaczą Państwo nowoczesne miasta takie jak Singapur i Kuala Lumpur oraz piękne krajobrazy Borneo.

Przeloty odbywają się samolotami rejsowymi z międzylądowaniem w jednym z portów lotniczych. Dokładne informacje o godzinach przelotów i zbiórce znajdą Państwo w liście, który zostanie wysłany na ok. dwa tygodnie przed wycieczką e-mailem (jeśli podali go Państwo na umowie) lub pocztą. Podczas niektórych lotów na terenie Europy, linie lotnicze nie zapewniają posiłku oraz napojów. Jest wówczas możliwość kupienia kanapki na pokładzie za ok. 5 EUR/szt. Podczas długich rejsów do i z Azji serwowane będą dwa posiłki, z których co najmniej jeden będzie ciepły oraz zimne i ciepłe napoje. Wybór miejsca w samolocie możliwy jest zazwyczaj tylko podczas odprawy na lotnisku.

Podczas spotkania na lotnisku pilot przekaże Państwu dokumenty podróży: wydruk biletu elektronicznego na przelot międzynarodowy oraz polisę ubezpieczeniową. Pilot wręczy Państwu również zawieszki na bagaże. Dokumenty zostaną wydane po okazaniu dowodu osobistego lub kopii umowy z naszym biurem. Proszę pamiętać o zabraniu paszportu jak również jego kserokopii.

UWAGA: Po odprawie prosimy nie wyrzucać wydruku biletu elektronicznego. Może okazać się on niezbędny podczas powrotnego lotu do Polski.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu linia lotnicza zapewnia przelot w późniejszym terminie, a jeśli to konieczne także nocleg i wyżywienie.

Bagaż główny: Każdy pasażer może mieć jedną sztukę bagażu głównego. Waga bagażu nadanego przez 1 osobę w trakcie odprawy biletowo-bagażowej nie powinna przekraczać 20 kg lub 23 kg (w zależności od linii lotniczej). Dla dwóch lub więcej osób posiadających jedną sztukę wspólnego bagażu, waga bagażu nie może przekroczyć również 20 kg lub 23 kg. Informacje o przewoźniku oraz o limicie bagażowym znajdą Państwo w liście, który prześlemy na ok. dwa tygodnie przed wylotem. Każda linia lotnicza ma własny taryfikator opłat za nadbagaż (np. KLM, Finnair ok. 80 EUR za kolejny bagaż o wadze do 23 kg). Szczegółowych informacji udzieli Państwu pracownik naszego biura lub pracownik linii lotniczych.

Podczas przelotów wewnątrz  Malezji ciężar nadanego bagażu nie może przekroczyć 20 kg/os

UWAGA: Prosimy pamiętać o podpisaniu bagażu i zapięciu na szyfr lub kłódkę.

Nasze firmowe zawieszki otrzymają Państwo z rąk pilota na lotnisku.

Bagaż podręczny: 1 sztuka, nie przekraczająca wymiarami sześcianu o wymiarach 55cm / 40cm / 20cm i nie cięższą niż 5-8 kg (zależnie od linii lotniczych); a także płaszcz, parasol, niewielkich rozmiarów torebkę i niewielką ilość materiałów do czytania na pokładzie samolotu. Wszystkich pasażerów obowiązują przepisy dot. przewozu bagażu, np. zakaz przewozu przedmiotów niebezpiecznych oraz przepisy celne i graniczne.

Z uwagi na charakter wycieczki najwygodniejszym bagażem będzie walizka na kółkach o niewielkich rozmiarach.

Podczas pakowania przydatne okażą się duże plastikowe torby. Może się zdarzyć, że w trakcie podróży część ubrań zamoknie od deszczu czy wilgoci w powietrzu. W wilgotnym klimacie ubrania schną wiele dni i przełożenie ich do oddzielnych plastikowych toreb pozwoli oddzielić je od reszty suchych ubrań.

Zdarza się, że podczas lotu kosmetyki tracą szczelność i rozlewają się w bagażu. Dobrze jest je również zapakować w oddzielne plastikowe woreczki.

Jeśli podróżujemy z drugą osobą, mając do dyspozycji dwie walizki, dobrze jest spakować część rzeczy każdej z osób do jednej, pozostałe do drugiej. W przypadku zagubienia jednego bagażu przez linie lotnicze, co zdarza się bardzo rzadko, pozwoli to komfortowo doczekać momentu dostarczenia przez linię zagubionego bagażu.

Podczas pobytu na lotnisku usługi bagażowe nie są objęte ceną wycieczki, w niektórych miejscach nie są one w ogóle dostępne. Może się zdarzyć, że będą Państwo musieli sami przenieść bagaż z autokaru do hali odlotów lub z pociągu do autokaru. Prosimy wziąć to pod uwagę przygotowując bagaż.

 

Bagaż podręczny nie powinien być zbyt duży i ciężki. Warto trzymać dokumenty lub pieniądze w oddzielnych saszetkach, dodatkowo w plastikowych torbach, co ochroni jest przed kurzem czy wilgocią.  Dotyczy się to głównie paszportu, biletów lotniczych czy pieniędzy.  

Ze względu na przelot samolotem w bagażu podręcznym nie wolno przewozić przedmiotów zaliczanych do niebezpiecznych (nożyki, pilniczki oraz płyny, żele i aerozole itp.). Zgodnie z przepisami płyny przewożone w bagażu podręcznym muszą znajdować się w pojemnikach, z których żaden nie może przekraczać 100 ml - muszą być one zapakowane w jedną przezroczystą plastikową zamykaną torbę o pojemności nie przekraczającej jednego litra (np. torebka dwuścienna w wymiarach 22 cm x 15cm, z plastikowym suwakiem). Perfumy i alkohol zakupione w sklepach wolnocłowych można wnosić na pokład samolotów, jednak muszą być one zapakowane w specjalnie zapieczętowane przez personel sklepu torby.

PŁYNY O POJEMNOŚCI POWYŻEJ 100 ML, ZAKUPIONE POZA UE, NIE MOGĄ BYĆ WWOŻONE NA TEREN UE W BAGAŻU PODRĘCZNYM (oznacza to, że jeśli powrót do kraju odbywa się przez port UE, nie można dokonać zakupu takich płynów na lotnisku w Azji). Definicja substancji płynnych, których w dużych ilościach nie wolno przewozić w bagażu podręcznym obejmuje: wodę i inne napoje, zupy, syropy, perfumy, żele (np. do włosów), pasty (w tym pasty do zębów); kosmetyki w płynnej formie (błyszczyk, podkład, tusz do rzęs), kremy, odżywki i oliwki, spraye, substancje płynne pod ciśnieniem (np. żele do golenia, dezodoranty) oraz inne substancje o podobnej konsystencji. 

W bagażu podręcznym przyda się długopis, gdyż podczas podróży wypełnia się  formularz wjazdowy.

    • ubrania lekkie, oddychające, wygodne, sweter lub inne ciepłe okrycie (może się przydać podczas pobytu w parku Kota Kinabalu),
    • wygodne obuwie, np. sportowe lub które łatwo zdjąć, sandały,
    • podręczny plecak na wycieczki,
    • okrycie głowy dla ochrony przed słońcem,
    • strój przeciwdeszczowy,
    • okulary przeciwsłoneczne,
    • krem z filtrem, odporny na pot,
    • balsam nawilżający,
    • preparat przeciwko komarom,
    • latarkę,
    • strój kąpielowy,
    • przejściówkę do gniazdka elektrycznego,
    • karty pamięci do aparatu fotograficznego lub zapasowe filmy, baterie,
    • ze względu na pobyt w rejonie tzw. długich domów można zabrać ze sobą drobne upominki dla dzieci (długopisy, kredki, ołówki, zabawki edukacyjne, książeczki) lub przedmioty codziennego użytku dla lokalnej ludności. Prosimy nie zabierać słodyczy.

 

 

  • dużych ręczników kąpielowych – są dostępne w każdym pokoju,
  • Hotele, z których korzystamy na trasie to obiekty o standardzie 4*/ 3*. Łazienki wyposażone są w ręczniki kąpielowe, mydło, szampon (wszystkie w niewielkich opakowaniach) oraz papier toaletowy. W niektórych pokojach znajdują się także: szczoteczki i pasta do zębów, jednorazowe klapki, suszarka do włosów, czajnik oraz sejf. Zdarza się, że łazienki wyposażone są w dodatkowe produkty (gąbka do masażu, prezerwatywy, itp.) – wszystkie one są dodatkowo płatne. W razie wątpliwości prosimy pytać pilota. Hotele oferują 24 godzinny dostęp do ciepłej wody.
  • Hotele w lasach tropikalnych na Borneo są skromniejsze. W łazienkach mogą być podstawowe środki czystości i sam prysznic (bez wanny). Mogą zdarzyć się przerwy w dostawie elektryczności.
  • W pokojach mogą znajdować się mini bary. Napoje i słodycze, które znajdują się w środku są dodatkowo płatne.
  • Doba hotelowa trwa, w zależności od hotelu od godziny 12:00-14:00 do godz. 12:00 dnia następnego. Istnieje prawdopodobieństwo, że po porannym przylocie pokoje nie będą jeszcze dostępne; w takim przypadku najpierw realizowana będzie część zwiedzania. Po otrzymaniu przez pilota potwierdzenia z hotelu o możliwości wcześniejszego zakwaterowania, grupa pojedzie do hotelu.
  • Ze względu na bogaty program zwiedzania, zazwyczaj nie ma możliwości powrotu do hotelu w ciągu dnia (grupa wyjeżdża rano po śniadaniu, a wraca wieczorem po kolacji).
  • Zdarzają się hotele, które dysponują basenem i jeśli grupa wróci do hotelu w godzinach otwarcia basenu, można z niego skorzystać. Warto w związku z tym wziąć ze sobą czepek i kostium kąpielowy.

Podczas podróży niezbędnym dokumentem będzie paszport. Paszport musi być ważny 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki oraz posiadać przynajmniej trzy wolne strony na wklejenie wiz oraz stempli granicznych. Prosimy pamiętać o zabraniu paszportu na lotnisku.

Obywateli RP nie obowiązują wizy do Singapuru, Malezji i Brunei.

SINGAPUR: Położony w odległości zaledwie 136 km od równika. Pomiędzy grudniem a marcem z kierunku północno-wschodniego wieją wiatry pasatowe, zaś od czerwca do września, z południowo-zachodniego – monsuny, które przynoszą znaczne opady deszczu. Podobnie jak w innych krajach o klimacie tropikalnym, opady deszczu są tutaj gwałtowne, ale krótkie. Dzienne temperatury rzadko spadają poniżej 25° C.

MALEZJA: Wahania temperatur w Malezji są stosunkowo niewielkie i przez cały rok utrzymuje się temperatura pomiędzy 20 a 30° C, jednocześnie utrzymuje się wysoka wilgotność powietrza. Pomiędzy październikiem i lutym opady deszczu występują przede wszystkim na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Malajskiego oraz w stanach Sabah i Sarawak. Na zachodnim wybrzeżu opady występują od kwietnia do maja oraz od października do listopada. Rocznie opady deszczu wynoszą od 2000 do 2500 ml.

BRUNEI:  Klimat kraju jest równikowy, wilgotny. Od listopada do marca występują duże opady deszczu. 

Średnie najwyższych (W) i najniższych (N) temperatur w wybranych miastach, podane w °C

Miesiąc

Singapur

Kuala
Lumpur

Kota Kinabalu

Kuching

Bandar Seri Begawan

W

N

W

N

średnie

W

N

W

N

I

29

24

32

23

29

29

23

29

24

II

31

24

32

23

29

30

23

30

24

III

31

25

32

23

30

31

23

31

24

IV

32

25

32

23

31

32

23

32

24

V

31

26

32

24

31

32

24

32

24

VI

31

26

32

24

31

32

27

32

23

VII

31

26

32

23

30

32

23

32

23

VIII

31

26

32

23

30

32

23

32

23

IX

31

24

32

23

30

32

23

32

23

X

31

25

32

23

30

32

23

31

23

XI

31

24

31

23

30

31

23

31

23

XII

29

24

31

22

30

30

23

31

23

Różnica czasu między Polską a Singapurem i Malezją wynosi 7 godzin zimą i 6 godzin latem.

Najlepiej zabrać ze sobą zarówno gotówkę, jak i karty kredytowe. Nigdy jednak nie należy trzymać ich w jednym miejscu. Dobrze jest również gotówkę rozłożyć na części. Przyda się specjalna torebka zawieszana na szyi bądź pasek z kilkoma kieszeniami, gdzie można trzymać pieniądze. Bezwzględnie należy pilnować pieniędzy w takich sytuacjach jak przepakowywanie, zakupy czy wymiana waluty.

Podczas trasy będą Państwo mieli okazję spróbować różnych dań lokalnej kuchni. Śniadania są spożywane w hotelach. Mają formę bufetu, gdzie dostępna jest kuchnia azjatycka i europejska. Restauracje dobieramy bardzo starannie, najczęściej są to lokalne restauracje poza hotelami. Posiłki spożywane są przy kilkuosobowych stołach. W większości przypadków serwowane są zestawy obiadowe. Napoje do posiłków są dodatkowo płatne. 

SINGAPUR: Ze względu na jego wielonarodowość, można skosztować specjałów wielu kuchni świata: malajskiej, chińskiej, indonezyjskiej, indyjskiej, tajskiej, japońskiej i koreańskiej. Kuchnia europejska oraz dalekowschodnia obecna jest także w restauracjach i kawiarniach dużych hoteli.

MALEZJA: Kuchnia malajska jest bogata w przyprawy i mleko kokosowe. Większość potraw składa się z ryżu z warzywami z dodatkiem ryb, kurcząt i innych mięs (z wyjątkiem wieprzowiny). Malajowie jedzą także wiele dań z makaronu.

AUTOKAR

Podczas trasy grupa przemieszcza się autokarami lub mikrobusami dostosowanymi do liczebności grupy. Autokary nie są wyposażone w toalety i lodówki. Kolejność zapisu na wycieczkę nie decyduje o wyborze zajmowanych miejsc w autokarze.

SAMOLOTY

Podczas przelotów wewnętrznych korzystamy z różnych lokalnych linii (np. Air Asia czy Malasia Airlines). Ich flotę stanowią najczęściej samoloty Airbus lub Boeing.

Na trasach wewnętrznych obowiązują te same zasady przewozu bagażu, co podczas przelotów międzynarodowych.

Grupie towarzyszy licencjonowany polski pilot wycieczek, który spotyka się z grupą w dniu wylotu na lotnisku w Warszawie. W każdym mieście jest również przewodnik miejscowy posługujący się językiem ojczystym i angielskim. W zwiedzanych miejscach polski pilot tłumaczy to, co o zabytkach opowiadają lokalni przewodnicy. Pilot nie oprowadza grup po zwiedzanych miejscach, jednak służy zawsze swoją wiedzą i doświadczeniem.

SINGAPUR

Jednostką monetarną w Singapurze jest dolar singapurski (SGD).

1 USD = ok. 1,35 SGD, 1 EUR = 1,5 SGD.

Dolar singapurski dzieli się na 100 centów. W obiegu są zarówno banknoty, jak i monety. Banknoty mają następujące nominały: 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 500, 1000 i 10000 SGD. Monety: 1, 5, 10, 20 i 50 centów oraz 1 SGD. Banki realizują czeki podróżne (do operacji potrzebny jest paszport) i skupują walutę. Niektóre z banków wymieniają tylko gotówkę.

MALEZJA

Oficjalną walutą w Malezji jest malajski ringgit (MYR).

1 USD = ok. 3,69 MYR, 1 EUR = 4,1 MYR

Jeden ringgit dzieli się na 100 sen W obiegu są monety 5, 10, 20 i 50 senowe oraz moneta 1-ringgitowa. Malajskie banknoty mają następujące nominały: 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 oraz 1000 ringgitów.

BRUNEI:

Oficjalną walutą w Brunei jest dolar Brunei (BND).

1 USD = ok. 1,4 BND, 1 EUR = ok. 1,53 BND

Dolar Brunei dzieli się na 100 centów. Jest w użyciu od 1967 roku. Kiedy utworzono Malezję, a Singapur uzyskał niepodległość, dolar Brunei zastąpił dolara Malajów i Brytyjskiego Borneo. Do dzisiaj dolarem Brunei można płacić w Singapurze a singapurskim w Brunei.

W obiegu są następujące monety: 1, 5, 10, 50 centów, zaś banknoty występują w nominałach: 1, 5, 10, 50, 100 dolarów oraz rzadziej używane: 20, 25, 500, 1000, 10 000 dolarów.

Spośród walut zagranicznych najłatwiej jest wymienić dolary amerykańskie i euro.

Banki  czynne są od poniedziałku do piątku, w godz. 9.30-15.30. Większość z nich znajduje się w pobliżu miejsc odwiedzanych często przez turystów. W pobliżu hoteli banki mają swoje kantory wymiany walut, czynne codziennie, w godz. ok. 8.00-20.00. Gotówkę można najkorzystniej wymienić w banku lub w oficjalnych kantorach wymiany (Money Changer). Można to zrobić również w recepcji hotelowej, z tym że kurs jest tutaj zwykle mniej korzystny.

W hotelach, z których korzystamy oraz w większości dużych sklepów honorowane są międzynarodowe karty płatnicze takie jak np. VISA, MasterCard, American Express.

Ceny towarów spożywczych w supermarketach i większych sklepach są z reguły zbliżone lub niższe od tych w Polsce. Ceny towarów na targowiskach są z reguły znacznie niższe niż w Polsce.

Na bazarach powszechnie przyjętym zwyczajem jest targowanie się o cenę (ceny pierwotnie oferowane cudzoziemcom mogą być bardzo zawyżone) - targowanie odbywa się często poprzez wypisywanie cen na kalkulatorze. Przed dokonaniem zakupu prosimy upewnić się co do jakości i autentyczności kupowanych artykułów.

Ideą CT Poland jako biura specjalizującego się w organizacji wycieczek jest jak najpełniejsza prezentacja odwiedzanego kraju. Wiele imprez oferowanych przez inne biura jako opcjonalne punkty programu, u nas wliczone są w cenę imprezy. Bogate programy stwarzają stosunkowo mało okazji do ich fakultatywnego uzupełniania. Oferowane na miejscu fakultety stanowią propozycję lokalnych przewodników i mogą odbywać się tylko pod warunkiem zrealizowania głównych punktów programu. Cena wycieczek fakultatywnych uzależniona jest od ilości osób  w nich uczestniczących. Informacji na temat ewentualnych wycieczek fakultatywnych przekaże Państwu pilot.

Pierwszego dnia wycieczki na ręce pilota należy przekazać kwotę na zwyczajowe napiwki dla lokalnych przewodników oraz kierowców. W cenę wycieczki nie są wliczone napiwki za usługi bagażowe w hotelach. Poza branżą turystyczną dawanie napiwków nie jest w Azji powszechnie przyjęte, wyjątkiem jest korzystanie z taksówki.

SINGAPUR: Językiem urzędowym jest język angielski, w użyciu są również chiński, malajski i tamilski.

MALEZJA: Językiem urzędowym jest malajski. Angielski jest powszechnie używany. Poszczególne grupy etniczne mówią swoimi własnymi językami i dialektami. Wszystkie rozkłady jazdy na dworcach kolejowych i autobusowych, a także tabliczki z nazwami ulic mają również napisy w języku angielskim.

BRUNEI: Językiem urzędowym jest malajski. Angielski jest powszechnie używany. W użyciu jest również chiński.

Singapur: 230V / 50Hz, Malezja 240V/50Hz, Brunei 220-240V/50Hz. W hotelach potrzebna jest przejściówka, którą można wypożyczyć w hotelu. Typy wtyczek spotykane  w poszczególnych krajach:

SINGAPUR, MALEZJA I BRUNEI

 

 

 

 

 

 

 

 

Polskie telefony komórkowe posiadające roaming działają. Niektórzy polscy operatorzy oferują dostęp do Internetu w komórce. Prosimy dowiadywać się u swoich operatorów o stawki połączeń oraz możliwość korzystania z Internetu. Można również dzwonić do Polski z telefonów hotelowych. Minuta połączenia kosztuje najczęściej około 5 PLN. Kafejki internetowe dostępne są praktycznie w każdym hotelu. Średni koszt połączenia internetowego to ok. 5 USD/godzinę. W większości hoteli jest możliwość korzystania z Internetu w pokoju, pod warunkiem posiadania własnego komputera. Internet w kafejkach poza hotelem kosztuje ok. 1-2 USD/godzinę.

Zarówno Singapur, Malezja jak i Brunei są krajami bezpiecznymi i życzliwymi dla gości z zagranicy. Przestępczość w tych krajach jest stosunkowo niska. Należy jednak zachować ostrożność w miejscach uczęszczanych przez turystów oraz w środkach komunikacji (zdarzają się kradzieże kieszonkowe oraz przypadki wydania fałszywych banknotów). Wartościowe przedmioty i gotówkę należy trzymać przy sobie bądź w zamkniętym sejfie w pokoju lub w sejfie w recepcji. Zarówno biuro jak i hotel nie odpowiadają za wartościowe rzeczy pozostawione poza sejfem w pokoju hotelowym. 

Korzystając z taksówki prosimy pamiętać o zabraniu paragonu wydawanego przez kierowcę. W przypadku pozostawienia czegokolwiek w taksówce umożliwi to identyfikację pojazdu.

W Malezji przestępczość jest stosunkowo niewielka. Poważnym i stale rosnącym problemem są jednak kradzieże damskich torebek dokonywane przez złodziei na motocyklach. Rabunek dokonywany jest przez co najmniej dwie osoby, aczkolwiek zdarzają się napady grupowe i z użyciem broni palnej lub ostrych narzędzi. Zagrożenie terrorystyczne zasadniczo nie występuje. Na wodach przybrzeżnych Malezji, w cieśninie Malakka i na wschodnim Borneo występuje zjawisko piractwa morskiego.

RUCH ULICZNY

Prosimy pamiętać, że w Singapurze, Brunei i Malezji obowiązuje ruch lewostronny. Dla własnego bezpieczeństwa należy korzystać zawsze z oznakowanych przejść dla pieszych, przejść podziemnych i kładek dla pieszych.

Wyjeżdżających do Singapuru i Malezji nie dotyczą obowiązkowe szczepienia. Do zalecanych szczepień należą wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonica, tężec i polio, a także dur brzuszny.

W razie potrzeby skorzystania z miejscowych usług medycznych należy zgłosić się do pilota, bądź bezpośrednio do centrum alarmowego Ubezpieczyciela (numer telefonu znajdą Państwo na polisie, którą przekaże Państwu pilot wycieczki).

Na wypadek konieczności skorzystania z porady medycznej lub hospitalizacji koszty do 100 EUR z reguły pokrywa sam poszkodowany. Rachunki (należy pamiętać, aby zawsze o nie poprosić) rozliczane są po powrocie do Polski. Przed podróżą zalecamy wykonanie wszelkich niezbędnych badań oraz przeglądu stomatologicznego.

 

Ze względów praktycznych wskazane jest zabranie najczęściej stosowanych w domu leków. Apteczka podróżna powinna zawierać środki przeciw komarom, dezynfekujące, plastry, leki przeciw biegunce i przeziębieniu.

Leki zażywane regularnie sugerujemy zapakować do bagażu podręcznego. Jeśli w bagażu podręcznym planują Państwo przewozić igły do podawania leku, wówczas niezbędne będzie zaświadczenie w języku polskim i angielskim wydane przez lekarza, zaświadczające o konieczności podania leku, poświadczone pieczątką.

Chiny są krajem bezpiecznym, ale różnica flory bakteryjnej może być kłopotliwa dla osób o zwiększonej wrażliwości. Należy pamiętać, aby często myć i dezynfekować ręce, unikać dotykania twarzy i obgryzania paznokci oraz nawykowego obgryzania różnych rzeczy np. długopisów.

Tempo zwiedzania dostosowane jest do kondycji przeciętnego turysty. W okresie letnim wilgotność i upał mogą jednak osłabić wytrzymałość. Należy pić dużo płynów, najlepiej wody lub zielonej herbaty.

MALARIA

Niektórzy lekarze zalecają profilaktykę przeciwmalaryczna. Środki przeciw komarom należy stosować prewencyjnie na terenie całej Azji Południowo-Wschodniej. Decyzja o przyjmowaniu doustnych środków antymalarycznych powinna nastąpić tylko po konsultacji z lekarzem.

Aby ustrzec się chorób należy dbać o higienę osobistą, unikać żywności niewiadomego pochodzenia i pić wyłącznie napoje zamknięte fabrycznie. Prosimy unikać napojów z lodem, bowiem lód rzadko robiony jest na bazie butelkowanej wody. Przez otwarciem butelki nalezy zwrócić uwagę, czy nie była ona naruszona.

Z pewnością przydadzą się środki pozwalające szybko zdezynfekować dłonie – żele, chusteczki.

Woda z kranu nadaje się do mycia zębów. Nie zaleca się jej spożywania. Owoce należy spożywać po ich umyciu i obraniu ze skórki.

Jedząc na ulicy powinno się zwrócić uwagę czy sprzedawca ma rękawiczki (jeśli serwuje jedzenie rękoma) oraz czy zachowane są inne podstawowe zasady higieny.

W Azji Południowo-wschodniej słońce operuje bardzo silnie przez cały rok. Prosimy o zabranie ze sobą środków z wysokim filtrem chroniących przed słońcem. Przyda się również czapka lub chustka oraz okulary przeciwsłoneczne.

We wszystkich hotelach i restauracjach serwujących kuchnię zachodnią spotkać można toalety w stylu zachodnim. W restauracjach chińskich, na stacjach paliwowych, czy w zwiedzanych obiektach toalety mają charakter azjatycki (tzw. kucany). Toalety publiczne są bardzo powszechne i niektóre z nich płatne (0,5 – 1 RMB). W toaletach publicznych brak jest papieru toaletowego.

Jet lag to typowa dolegliwość podczas przekraczania kilku stref czasowych w krótkim czasie. Charakteryzuje się ogólnym zmęczeniem, sennością i rozdrażnieniem.

Oto kilka rad, które pomogą Państwu przyzwyczaić się szybko do nowej strefy czasowej.

  1. Zaraz po wejściu do samolotu przestawić zegarek na czas obowiązujący w miejscu docelowym.
  2. Od początku jeść i odpoczywać według czasu obowiązującego w miejscu docelowym.
  3. Podczas nocnych przelotów spać jak najwięcej.
  4. Unikać ciężkich potraw oraz dużych ilości alkoholu.
  5. Podczas lotu warto co jakiś czas wstawać i robić lekkie ćwiczenia ruchowe.
  6. Po przylocie unikać drzemki w ciągu dnia i położyć się spać według nowego czasu.

Uczestnik imprezy organizowanej przez Biuro Podróży CT Poland jest ubezpieczony w  Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska S.A. Ubezpieczenie obejmuje pokrycie kosztów leczenia i pomoc w podróży (assistance) do 100 000 PLN na każde zdarzenie (w tym, na podstawie dodatkowej umowy zawartej pomiędzy Biurem Podróży CT Poland a TUiR Allianz, ryzyko zaostrzeń i powikłań chorób przewlekłych); wypłatę świadczenia związanego z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu z tytułu następstwa nieszczęśliwego wypadku do 10 000 PLN; pokrycie kosztów utraty lub opóźnienia dostarczenia bagażu podróżnego do 1000 PLN. Szczegółowe informacje można znaleźć w „Ogólnych warunkach ubezpieczenia w podróży zagranicznej GLOBTROTER”. Prosimy o dokładne zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia, w szczególności z częścią „Wyłączenia odpowiedzialności”.

Nie wolno wwozić narkotyków, broni, amunicji i materiałów wybuchowych, waluty chińskiej, publikacji uznawanych przez prawo chińskie za szkodliwe (w tym pornografii i wydawnictw krytykujących władze i ustrój ChRL a także wydawnictw w wizerunkiem XIV Dalajlamy).

Do Chin nie wolno także wwozić świeżej żywności (owoce, wędliny, kanapki itp.). W przypadku kontroli na lotnisku docelowym produkty te mogą zostać skonfiskowane. 

Nie wolno wywozić chińskiej waluty, dzieł sztuki, rzadkich wydawnictw, wyrobów z kamieni szlachetnych oraz samych kamieni szlachetnych bez certyfikatu zakupu. Nie są poza tym znane

żadne restrykcje celne, które odbiegałyby od powszechnie przyjętych norm iędzynarodowych. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy na dzień pobytu.

Do Brunei nie wolno wwozić artykułów spożywczych non-halal, czyli niezgodnych z rytualnymi przepisami religijnymi islamu. Dopuszczalne jest wwiezienie przez osobę powyżej 17 roku życia 2 butelek alkoholu i 12 puszek piwa. Przemyt narkotyków karany jest śmiercią. Inne restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Nie ma podatku VAT.

Skrócone przepisy celne i dewizowe dotyczące RP znajdą Państwo tutaj.

Prosimy pamiętać, że do Polski nie wolno wwozić żadnych pamiątek z zagrożonych gatunków zwierząt i roślin, w tym także muszli.

Cena za osobę: