- kompleksowa podróż przez południowy i północny Pakistan ze spektakularną doliną Hunza,
- przejazd Karakorum Highway – jedną z najpiękniejszych himalajskich tras,
- możliwość poznania jednego z najrzadziej odwiedzanych krajów Azji,
- starożytne cywilizacje i nowoczesne miasta,
- komfort podróży (prywatny autokar, pilot na całej trasie).
-
1 dzień
Wylot z Warszawy
Spotkanie z grupą i pilotem na lotnisku Chopina w Warszawie i przelot do Karachi z przesiadką.
-
2 dzień
Karachi
Przylot do Karachi, najludniejszego miasta Pakistanu i jedynego w kraju centrum biznesowego o takim znaczeniu. Wizytę w Pakistanie rozpoczniemy nietypowo, od wizyty na plaży Cliffton. Plaża Cliffton, największa publiczna plaża w kraju, jest miejscem wypoczynku dla mieszkańców ale także sceną nieustających transakcji handlowych. Kolejnym przystankiem będzie Mazar-e-Quaid, Mauzoleum Narodowe, gdzie spoczęło ciało ojca narodu - Muhammada Ali Jinnah. Otoczone ogrodem w stylu indosaraceńskim mauzoleum położone jest w centrum miasta. Tego dnia zakończymy zwiedzanie wizytą w muzeum sił powietrznych, które, nie wiedzieć czemu, jest najpopularniejszą atrakcją turystyczną wśród samych Pakistańczyków. Wystawiono w nim na widok publiczny ponad 50 różnych samolotów, dział i radarów. Nocleg w Karachi.
-
3 dzień
Karachi / Thatta / Hyderabad
Po wyjeździe z miasta, pierwszym punktem, gdzie się zatrzymamy będą grobowce Chaukhandi, słynne ze swych rzeźb w piaskowcu. Kolejnym niewielkie Bambhore, gdzie powstać miał pierwszy meczet. Dalszy przejazd do Thatta (ok. 2 godz.), miejscowości położonej ok. 100 km od Karachi, gdzie znajduje się, położona na wzgórzu Makli i wpisana na listę UNESCO, nekropolia. Thatta pełniła funkcję średniowiecznej stolicy Pakistanu i w Makli pochowani są królowie, królowe, książęta, gubernatorzy, filozofowie, poeci i wielcy święci. Imponujące grobowce, niektóre pięknie rzeźbione i misternie dekorowane niebieskimi płytkami od lat robią na zwiedzających wielkie wrażenie. W Thatta zobaczymy również meczet Shah Jahana, twórcy Taj Mahal i jednego z największych władców dynastii Mogołów. Kunszt mozaiki w meczecie w Thatta wyróżnia się nie tylko na tle innych obiektów w kraju, ale i całego regionu. Dalszy przejazd do Hyderabadu (ok. 2 godz.), drugiego największego miasta prowincji Sindh, krainy sufi – wyznawców mistycznego odłamu islamu. W samym Hyderabadzie zobaczymy muzeum prowincji Sindh, gromadzącego zbiory m.in. z okresu cywilizacji Indusu (3300 r. p.n.e. – 1900 r. p.n.e.). Nocleg w Hyderabadzie.
-
4 dzień
Hyderabad / Sehwan / Larkana
Przejazd do Sehwan (ok. 3 godz.), znanego powszechnie jako Sehwan Sharif, położonego na zachodnim brzegu Indusu. Ruiny fortu, którego budowę przypisuje się Aleksandrowi Wielkiemu, świadczą o wielkiej historii miasta. Sehwan miał również swój epizod w historii buddyjskiej dynastii Gupta, ale to islam odcisnął na mieście największy ślad. Zobaczymy najbardziej znaczący zabytek miasta, a mianowicie świątynię i mauzoleum Lal Shahbaz Qalandar, poświęcone wielkiemu sufi z XIV w. Dalszy przejazd do Larkana (ok. 3 godz.), bazy wypadowej do stanowiska Mohendżo Daro. Nocleg w Larkana.
-
5 dzień
Larkana / Mohendżo Daro / Sukkur
Przejazd do Mohendżo Daro (UNESCO) , najważniejszej, obok Harappy, osady w obszarze cywilizacji doliny Indusu. Badania archeologiczne wykazały, że miasto zostało założone na dziewiczym terenie i zbudowane według planu około XXVI w. p.n.e. Miasto posiadało rozbudowaną sieć wodno-kanalizacyjną, a otoczenie przez mury chroniło je przed zalewami Indusu. Cały dzisiejszy dzień poświęcimy na zwiedzanie tego fascynującego miejsca, a będzie co zwiedzać. W kompleksie archeologicznym odkryto bowiem m.in. wielką łaźnię, dom wodza, spichlerz, „dom zgromadzeń” oraz liczne budynki mieszkalne, świadczące o zaawansowanej cywilizacji. Po zwiedzaniu przejazd do Sukkur (ok. 4 godz.). Nocleg w Sukkur.
-
6 dzień
Sukkur / Uch Shareef / Bahawalpur
Przejazd do Bahawalpur (ok. 7 godz.) przez Uch Shareef. Uch Shareef – jedno z najstarszych miast świata zachwyca błękitem świątyń poświęconych mistykom muzułmańskim. Przed XIII w. miasto Uch zyskało miano jednego z najważniejszych ośrodków religijnych i kulturalnych na subkontynencie. Zobaczymy najważniejsze miejsca Uch, czyli m.in. mauzoleum Bibi Jawandi, grobowiec szejka Safiuddina Ghazronii oraz, jeśli uzyskamy pozwolenie od właściciela posiadłości, również Bukhari House. Nocleg w Bahawalpur.
-
7 dzień
Bahawalpur / Derawar
Przejazd do Fortu Derawar, monumentalnie górującego nad piaskami pustyni Cholistan, gdzie ludzie osiedlali się na długo przed narodzinami islamu. Fort zbudowany w 1733 r. był siedzibą nawaba Sadiq Mohammeda Khana. Monumentalne mury, wznoszące się na wysokość 30 metrów, widoczne z daleka, to znak rozpoznawczy tego miejsca. Nocleg w Bahawalpur.
-
8 dzień
Bahawalpur / Multan
Przejazd do Multan (ok. 4 godz.), miasta położonego w pakistańskim Pendżabie. Multan zwane miastem mistrzów i świątyń kryje wiele pięknych miejsc. Spróbujemy kilka z nich odkryć. Jednym z nich będzie zabytkowy grobowiec Shah Rukn-e-alama, wnuka Bahauddin Zakerya, dzięki któremu Multan zyskał miano Bagdadu wschodu. Zobaczymy również wieżę zegarową Ghanta Ghar, ale tego dnia odwiedzimy też bazary, m.in. ten przy Hussain Agahi Chowk, aby przyjrzeć się życiu mieszkańców i ich lokalnemu rękodziełu, m.in. słynnej biżuterii multańskiej. Nocleg w Multan.
-
9 dzień
Multan / Harappa / Nankana Sahib / Lahore
Przejazd do Lahore z przystankami. Pierwszym z nich będzie Harappa – starożytna stolica promitejska, leżąca w obrębie terenów dawnej cywilizacji Indusu. Drugim będzie Nankana Sahib, miejsce narodzin Guru Nanaka. Zwiedzanie Gurudwara Janam Asthan, jednego z najświętszych miejsc dla Sikhów oraz Gurudwara Panja Sahib oraz Gurudwara Kiara Sahib. Po zwiedzaniu dalszy przejazd do Lahore (łączny przejazd tego dnia ok. 6 godz.). Nocleg w Lahore.
-
10 dzień
Lahore / Wagah
Cały dzisiejszy dzień poświęcimy na eksplorację Lahore – stolicy Sikhów, ośrodka przemysłu, rzemiosła, XVIII-wiecznego ośrodka malarstwa miniaturowego. Lahore zwane jest również sercem Pakistanu a lata pozostawania pod władzą Mogołów pozostawiło dziedzictwo w postaci licznych pałaców, meczetów i ogrodów. Zobaczymy meczet Badshahi, wybudowany przez wielkiego władcę Aurangzeba, odwiedzimy bazar Anarkali oraz słynny Fort (Shahi Qila) – kompleks pałacowo-forteczny, w którym znajduje się Kryształowy Pałac, czyli Sheesh Mahal (UNESCO) . Zobaczymy również Ogrody Szalimar – ogrody w stylu perskim, również docenione przez UNESCO. Odwiedziny pobliskiego indyjsko-pakistańskiego punktu granicznego w Wagah, który co dzień jest miejscem niezwykłej ceremonii opuszczenia flag. Paradna musztra po obu stronach granicy każdorazowo przyciąga setki obserwatorów. Nocleg w Lahore.
-
11 dzień
Lahore / Jhelum / Islamabad
Przejazd do Islamabadu (ok. 5 godz.). Przystanek w Jhelum, gdzie odwiedzimy fort Rohtas. Dalszy przejazd do Islamabadu. Popołudniem zobaczymy meczet Fajsala, największy meczet w Pakistanie i uciekniemy nieco od miasta w stronę Wzgórz Margalla, które traktuje się jako przedmurze Himalajów. Nocleg w Islamabadzie.
-
12 dzień
Islamabad / Taxila
Wycieczka do Taxila, ok. 80 km od Islamabadu, gdzie znajduje się kompleks archeologiczny, wpisany w 1980 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Taxila zobaczymy stupę Dharmajika, Uniwersytet Taxila oraz miejscowe muzeum. Przejazd w Taxila.
-
13 dzień
Islamabad / Gilgit / Hunza
Transfer na lotnisko i przelot do Gilgit, czyli bazy wypadowej dla wypraw w pasmo Karakorum. Miasto, stolica prowincji Gilgit-Baltistan, będące niegdyś ważnym punktem na Jedwabnym Szlaku, ma dziś jedną główną ulicę i trzeba przyznać, niewiele do zaoferowania, ale nie można go ominąć jeśli chce się ruszyć w wyższe partie Karakorum. Przejazd do doliny Hunza (ok. 3 godz.) z postojem w punkcie widokowym na Rakaposhi, wnoszącą się na wysokość 7788 m n.p.m.. Wyruszymy w trasę słynną Karakorum Highway, jedną z najpiękniejszych dróg w obrębie Himalajów. W dolinie Hunza, położonej na wysokości 2500 m. n.p.m., a dokładnie w stanowiącym jej stolicę Karimabad, zobaczymy Fort Altit oraz Fort Baltit (UNESCO) , po czym skierujemy się w stronę punktu widokowego zwanego Gniazdo Orła, położonego na wysokości 2850 m n.p.m., skąd roztacza się widok na Dolinę Hunza. Chwilę spędzimy również na bazarze Karimabad, po czym skierujemy się do hotelu na nocleg. Nocleg w Hunza.
-
14 dzień
Hunza / łąka Ultar
Dzisiejszy dzień przeznaczymy na wycieczkę w formie trekkingu na łąkę Ultar. Trasa zajmie nam ok. 4-5 godzin. Rozpoczniemy w okolicach Karimabad, skąd skierujemy się w górę na wysokość ok. 2400 m n.p.m. Trasa nie będzie zbyt stroma, ale będzie się też sukcesywnie wznosić wzdłuż skalistego wąwozu. Dotrzemy do punktu widokowego na łąkę Ultar i pobliski lodowiec a także szczyty Lady Finger i Ultar Peak. Następnie rozpoczniemy wędrówkę w dół z powrotem do doliny Hunza z widokami na Rakaposhi, Nagar i samą dolinę Hunza. Nocleg w dolinie Hunza.
-
15 dzień
Hunza
Przejazd nad jezioro Attabad, położone w dolinie Gojal, gdzie spędzimy chwilę na wędrówkach po okolicy, po czym przejedziemy na punkt widokowy Passu Cones, przejdziemy zawieszonym mostem Husajna, liczącym ok. 200 m oraz zmierzymy się z przełęczą Khunjerab (4695 m. n.p.m.), która jest równocześnie punktem kontrolnym przed granicą pakistańsko-chińską. Nocleg w dolinie Hunza.
-
16 dzień
Ganish / dolina Hopper
Przejazd do Ganish, aby wędrować w okolicach, zanim skierujemy się w stronę doliny Hopper, aby zmierzyć się z lodowcem Hoper. Przejazd do doliny Minapin przez księżycowe i zupełnie puste przestrzenie. Minapin, leżący w regionie Nagar, niegdyś będącym oddzielnym królestwem, stanowi punkt wypadowy dla wypraw w region Rakaposhi. Nocleg w dolinie Hunza.
-
17 dzień
Hunza / Besham
Przejazd do Besham (ok. 8 godz.) początkowo przez tereny prowincji Gilgit-Baltistan, następnie przez tereny dystryktu Kohistan, leżącego w prowincji Chajber Pasztunchwa. Nocleg w Besham.
-
18 dzień
Besham / Islamabad
Przejazd do Islamabadu (ok. 7 godz.) przez Mansehrę i Abbotabad. Czas na odświeżenie się przed powróżą i kolację pożegnalną, zanim wyruszymy na lotnisko. Transfer na lotnisko i przelot do Warszawy z przesiadką.
-
19 dzień
Powrót do Warszawy
Cena obejmuje:
- Przelot lotniczy na trasie Warszawa – Karachi i Islamabad – Warszawa z przesiadką w jednym z portów lotniczych.
- Przelot wewnętrzny na trasie Islamabad – Gilgit w klasie ekonomicznej.
- Zakwaterowanie w hotelach o standardzie 3* i 4* (lokalna kategoryzacja), guesthousach w pokojach 2-os.
- Transfery i przejazdy wg programu prywatnym minibusem lub autobusem (w zależności od liczebności grupy).
- Opiekę lokalnych przewodników.
- Bilety wstępu do obiektów wymienionych w programie.
- Opłatę za wjazd do Parku Narodowego Khunjerab.
- Wizę pakistańską.
- Opiekę polskiego pilota na całej trasie wycieczki.
- Posiłki (ilość wskazuje cyfra w ikonce przy każdym dniu programu).
- Ubezpieczenie KLiA (w tym ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych), NNW i bagażu.
- Opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
- Opłatę na Turystyczny Fundusz Pomocowy.
- Podatek VAT.
Cena nie obejmuje:
- Napiwków dla przewodników, kierowcy (90 USD, płatne na miejscu).
- Napojów do posiłków i dodatkowych posiłków.
- Usług tragarzy na lotniskach i w hotelach.
Wymagania dot. paszportu dla obywateli RP:
Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski oraz posiadać co najmniej 1 stronę wolną.
Standardowe ubezpieczenie CT Poland w podróży w zakresie kosztów leczenia wynosi 100 000 EUR
W przypadku chęci podniesienia sumy ubezpieczenia do 300 000 EUR prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta:
info@ctpoland.com.pl, tel. 22 6545133
Biuro Podróży CT Poland gwarantuje swoim klientom stałość cen po zawarciu umowy uczestnictwa. Podane ceny uwzględniają wszystkie koszty związane z udziałem w wycieczkach CT Poland
Pakistan - z południa na północ z doliną Hunza
Cena za osobę:
9976
1515