Birma, okrzyknięta jakiś czas największym turystycznym odkryciem w Azji, wciąż ma w sobie magię przyciągając spragnionych autentycznej przygody i niezniszczonych cywilizacją regionów podróżników. Warto odwiedzić ten kraj zwłaszcza teraz, gdy wszedł na drogę nowoczesności, gdy na nowo odkrywa swą tradycjnę uchylając rąbka nieznanego, tajemniczego i fascynującego świata.

Dla kogo: trasa dla każdego, kto nie dysponując długim urlopem chciałby choć na kilka dnbi oderwać się od codzienności i zobaczyć niezwykły świat złotych pagód, fwarnych targowisk i wiosłujących nogami rybaków. Bez ograniczeń wiekowych i specjalnych wymagań kondycyjnych.< 

 

ATUTY TEJ WYCIECZKI:

 

 • Treściowy program zwiedzania obejmujący najważniejsze miejsca w Birmie ułożony w taki sposób, aby zobaczyć jak najwięcej podróżując bez zbędnych przystanków wygodnie i komfortowo.
 • Zakwaterowanie w sprawdzonych hotelach 3 i 4*
 • Ubezpieczenie kosztów leczenia obejmuje ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych.
 • Urozmaicona kuchnia: kaczka po pekińsku, bankiet pierożkowy, kuchnia kantońska,wystawny bufet w Hongkongu.
 • Bilety wstępu, przeloty wewnętrzne w cenie wycieczki.
 •  Wiza w cenie wycieczki, brak opłaty za pośrednictwo wizowe.
 • 1 dzień

  Wylot z Warszawy

  Spotkanie z grupą i pilotem na lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot do Rangunu z przesiadkami.

    
 • 2 dzień

  Rangun 

  Przylot do dawnej stolicy Birmy – Rangunu. Transfer do hotelu. Zwiedzanie pagody Shwedagon, imponującej złotej świątyni, celu pielgrzymek buddyjskich i najbardziej rozpoznawalnej budowli w mieście; państwowego Muzeum Narodowego z ciekawymi zbiorami z okresu panowania birmańskich królów; pagody Chauk Htat Gyi (Odpoczywającego Buddy) oraz stojącej w samym centrum miasta pagody Sule otoczonej stoiskami wróżbitów i uzdrowicieli. Spacer pośród kolonialnej zabudowy miasta, targ Bogyoke Aung San. Nocleg w Rangunie.
  UWAGA: W przypadku wieczornego przylotu do Rangunu, zwiedzanie miasta odbędzie się 10-go dnia.

    
 • 3 dzień

  Rangun / Mandalay 

  Transfer na lotnisko i przelot do Mandalay, dawnej królewskiej stolicy Birmy i drugiego co do wielkości miasta w państwie. Zwiedzanie królewskiego miasta Mandalay: pagoda Mahamuni, w której znajduje się jeden z najważniejszych w Birmie posągów buddy. Mierzący 3,8 m wysokości posąg przedstawiający siedzącego buddę, pokryty złotymi płatkami codziennie przyciąga do świątyni tłumy wiernych, którzy doklejają kolejne złote warstwy. Wizyta w odrestaurowanym Forcie Pałacu Królewskim Mandalay, które ukazują tylko część dawnej wielkości stolicy Birmy. Następnie pagoda Kuthodaw – tzw. „największa księga świata”, w której przechowuje się 729 tablic z całym kanonem buddyjskim oraz pięknie rzeźbiony drewniany klasztor Shwenandaw Kyaung, który dawniej był częścią królewskiego pałacu i jest jedynym budynkiem pałacu, który nie uległ zniszczeniu podczas II wojny światowej. Wjazd na Wzgórze Mandalay skąd roztacza się panorama miasta i okolic. Nocleg w Mandalay.

     
 • 4 dzień

  Mandalay / Mingun / Sagaing / Amarapur

  Wycieczka po okolicy słynącej ze starożytnych miejscowości. Przepłynięcie łodzią po rzece Irawadi do Mingun: zwiedzanie pagody Mingun, oglądanie wspaniałego dzwonu Mingun – jednego z największych tego typu obiektów na świecie oraz pagody Myatheindan. Zwiedzanie Sagaing – stolicy niepodległego królestwa Shan z XIV w. W programie pagoda Kaunghmudaw oraz wzgórze Sagaing. Przejazd do dawnej stolicy – Amarapury, gdzie znajduje się najdłuższy (1,2 km) na świecie most wykonany z drewna tekowego – most U Bein. Podziwiane zachodu słońca i okazja do zrobienia niecodziennych zdjęć nad rzeką. Nocleg w Mandalay.

      
 • 5 dzień

  Mandalay / Bagan

  Przejazd do Bagan (ok. 6 godz.). Bagan, znany również jako Pagan, należy do najbardziej spektakularnych kompleksów archeologicznych w Azji Południowo-Wschodniej. Porównywany jest do Angkor w Kambodży lub Borobudur na Jawie. Na powierzchni 42 km2 znajduje się ponad 2 tys. buddyjskich pagód i świątyń. Większość świątyń powstała w XI-XIII w., kiedy Bagan był stolicą Birmy. Zwiedzanie świątyń należących do kompleksu Bagan. Kolacja połączona z występami tradycyjnego teatru lalek. Nocleg w Bagan.

   

       
 • 6 dzień

  Bagan

  Poranna wizyta na barwnym, pełnym życia, lokalnym bazarze gdzie można z bliska obserwować codzienne życie Birmańczyków. Dalsze zwiedzanie świątyń należących do kompleksu Bagan, m. in. słynna świątynia Ananda Pahto z XII w. z czterema złoconymi posągami Buddy, piękna złota pagoda Shwezigon Paya – wzór dla późniejszych budowli, świątynia Hilominlo z pięknymi rzeźbieniami; największa, masywna świątynia Dhammayangyi wzniesiona z cegły. Zachód słońca oglądany z jednej ze świątyń skąd roztacza się widok na całą okolicę. Nocleg w Bagan.

   

    
 • 7 dzień

  Bagan / Popa / Kalaw

  Wyjazd w kierunku górskiej miejscowości Kalaw w stanie Shan (przejazd około 7 godzin). Po drodze wizyta przy Górze Popa, na której szczycie znajduje się kompleks świątynny poświęcony duchom nat. Wejście na górę w towarzystwie licznych pielgrzymów, których kroki i tobołki obserwowane są przez dziesiątki małp. Dalszy przejazd do Kalaw. Po drodze przystanek w lokalnej wytwórni soku palmowego. Nocleg w Kalaw.

   

    
 • 8 dzień

  Kalaw / GÓRY SHAN

  Poranny spacer po Kalaw, przepięknie położonego wśród okolicznych wzniesień. Wizyta na lokalnym bazarze oraz w pagodzie Hnee, gdzie znajduje się 500 letni posąg buddy wykonany z bambusa. Przejazd do wioski Lamaing zamieszkałej przez lud YungTo, gdzie rozpocznie się pierwszy odcinek trekkingu (ok. 3 godz.). Spokojna wędrówka wśród pól uprawnych i zielonych lasów bambusowych będzie równocześnie sposobnością do obserwacji życia rolniczych ludów TaungYo, Danu i Pa-O.  Przystanek w wiosce ludu Danu na lunch przygotowany specjalnie dla grupy. Po odpoczynku dalsza piesza podróż do miejsca noclegu (ok. 2,5 godz.) Droga biegnie wśród pól ryżowych i wapiennych wzniesień. Nocleg w świątyni buddyjskiej lub w lokalnym domu (zależnie od dostępności).

  UWAGA: Tego dnia Państwa bagaże zostaną przetransportowane nad jezioro Inle. Prosimy spakować się na jeden nocleg. 

   

   
 • 9 dzień

  Jezioro Inle 

  Spacer (ok. 45 min.) na najwyższe wzniesienie w okolicy, aby podziwiać widok na jezioro i otaczające wzgórza. Wizyta w szkole podstawowej oraz obserwowanie wyplatania tradycyjnych koszy ludu Pa-O. W dalszej drodze kolejne spotkania z wracającymi z bazaru tubylcami rodem z różnych plemion. Przybycie do wioski Indein położonej nad mierzącym 22 km długości jeziorem Inle. Do wioski należą domy na palach i pływające ogrody. Rejs drewnianymi łódkami po jeziorze. Nocleg w hotelu nad jeziorem Inle.

     
 • 10 dzień

  Jezioro Inle / Heho / Rangun / wylot z Birmy 

  Wizyta na lokalnym targu, oglądanie pływających ogrodów, oraz tradycyjnego sposobu połowu ryb. Podróż na zachodni brzeg jeziora, gdzie znajduje się kompleks pagód Shwe Indein. Wizyta w świątyni Phaung Daw Oo, która słynie z pięciu posągów buddy rokrocznie obwożonych w procesji dookoła jeziora. Przejazd do miasta Heho, jedynego w okolicy lotniska. Przelot do Rangunu. Wieczorny wylot do Warszawy z przesiadkami.
  W przypadku wylotu porannego dodatkowy nocleg w Rangunie.

   

    
 • 11 dzień

  POWRÓT DO POLSKI 

   

   

    

PUBLIKACJA I KOPIOWANIE PROGRAMÓW WYCIECZEK, TREŚCI INFORMACJI PRAKTYCZNYCH ZAMIESZCZONYCH NA STRONIE WWW.CTPOLAND.COM.PL W CAŁOŚCI LUB W CZĘŚCI, BEZ WYRAŹNEJ, PISEMNEJ ZGODY BIURA JEST ZABRONIONE.

Cena obejmuje:

 1. Przelot na trasie Warszawa - Rangun - Warszawa z przesiadkami w portach lotniczych oraz przeloty na trasach (Rangun - Mandalay, Heho - Rangun).
 2. Transfery i przejazdy wg programu autokarami lub mikrobusami.
 3. Wymienione w programie wycieczki łodzią.
 4. Zakwaterowanie w hotelach ***/**** w pokojach 2-os. z łazienką i klimatyzacją (2 osoby w pokoju).
 5. Bilety wstępu do obiektów wymienionych w programie.
 6. Opiekę polskiego pilota na całej trasie wycieczki i opiekę lokalnych przewodników.
 7. Posiłki (ilość wskazuje cyfra w ikonce pod każdym dniem programu).
 8. Ubezpieczenie KLiA (w tym ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych), NNW i bagażu.
 9. Wizę birmańską dla posiadaczy paszportu RP.
 10. Opłaty lotniskowe oraz opłatę za wystawienie biletu.
 11. Opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
 12. Podatek VAT. 

Cena nie obejmuje:

 1. Napojów do posiłków.
 2. Napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców (45 USD płatne w Birmie).
 3. Udziału w wycieczkach i zajęciach fakultatywnych nie objętych programem zwiedzania.
 4. Ewentualnych opłat za fotografowanie i filmowanie.
 5. Usług tragarzy na lotniskach i w hotelach.

 

Wymagania dot. paszportu:

W celu uzyskania wizy chińskiej paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski oraz posiadać co najmniej 3 strony obok siebie wolne.

 

 

 

Standardowe ubezpieczenie CT Poland w podróży w zakresie kosztów leczenia wynosi 100 000 PLN (140 000 PLN w przypadku wycieczek do Japonii i Tybetu)

Podniesienie sumy ubezpieczenia kosztów leczenia do:
 • 140 000 PLN - dopłata 10 PLN/os.
 • 260 000 PLN - dopłata 24 PLN/os.

W przypadku chęci podniesienia sumy ubezpieczenia powyżej 260 000 PLN prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta:

info@ctpoland.com.pl, tel. 22 6545133

Biuro Podróży CT Poland gwarantuje swoim klientom stałość cen po zawarciu umowy uczestnictwa. Podane ceny uwzględniają wszystkie koszty związane z udziałem w wycieczkach CT Poland

wszystkie zamieszczone opinie pochodzą z ankiet lub e-maili od naszych Klientów

 

PANI ANITA, WARSZAWA   LISTOPAD 2015 

Bardzo dobra współpraca i organizacja przed organizacją wyjazdu. Dobra jakość obsługi w czasie imprezy. Świetna kadra, przyjazdna dla uczestników, pełna informacja i wyjątkowa uczciwość.

 

Państwo małgorzata i ireneusz, łańcut   LISTOPAD 2015 

Wycieczka do Myanmar super udana, pilot - Łukasz Przybyłek świetny. Ogólnie bez zarzutu!!! Zresztą Japonia z Moniką Galicką w 2014 też była super. Jak na razie jesteście dla mnie biurem nr 1.

 

PANI maria, bydgoszcz   LISTOPAD 2015

Pilot zajmujący się grupą Pan Łukasz Przybyłek - sympatyczny, operatywny, z dobrym kontaktem.

 

PANI danuta, kraków   LISTOPAD 2015

Wycieczkę oceniamy bardzo dobrze. Birma jest niezwykłym, interesującym miejscem. Naszym zdaniem warta była zobaczenia, dała nam dużo możliwości poznania nowych zwyczajów, krajobrazów i wspaniałych przeżyć. Pilot opiekujący się nami Pan Łukasz Przybyłek był bardzo dobrze zorganizowany, opiekuńczy, dbał o grupę. Ponadto potrafił wyjść naprzeciw oczekiwaniom. Sprawdził się jako osoba wprowadzająca miłą ale i merytoryczną atmosferę. Kompetentny, zaangażowany, umiejący odnaleźć się w różnych sytuacjach.

 

PANI halina, warszawa   grudzień 2010

To już nasza druga wyprawa z Wami. Gratulację zorganizowania wspaniałej podroży, wszystko było dopięte na ostatni guzik: hotele bardzo wygodne i znakomicie położone, posiłki obfite i pyszne, przewodnicy kompetentni. Birma była dla nas dużą niespodzianką. Kraj ten zaskakuje nas swą gościnnością, uśmiechem, urodą – mimo biedy. Brawa dla znakomitego przewodnika  - Sama, jest wspaniałym ambasadorem swojego kraju. Polski pilot – po standardzie ustawionym przez Panią Małgosię Jałoszewską – Maksiak – nadal wysoki poziom. Pan Albert Jańczak był niezawodny.

 

PANI monika, radom   grudzień 2010

Wyjazd do Birmy to gwarancja udanego urlopu. Niezwykła architektura, wspaniała przyroda, życzliwi ludzie, wysoki standard usług turystycznych.

 

PAN patryk, kraków   listopad 2015

Chcemy bardzo serdecznie podziękować za wspaniałą wyprawę jaką była w tym roku Birma. Po raz kolejny udowodniliście, że jesteście najbardziej  profesjonalnym biurem. Nie mamy wątpliwości co do tego, że na wielkie  wyrazy uznania zasługuje nasz pilot Pan Łukasz. Dzięki niemu zwiedzanie  stało się przyjemnie, komfortowe i merytoryczne. Wprowadzał on bardzo  dobrą atmosferę w grupie, był rzeczowy i otwarty na grupę.

 

twoja opinia może być następna :)

Klasyczna Birma to propozycja dla osób, które chcą zobaczyć najważniejsze miejsca Birmy w niedługim czasie. Podczas 11 dni zobaczą Państwo Rangun, jezioro Inle, niegdysiejszą stolicę Mandalay, Mingun, Sagaing i niezwykły tekowy most
w Amarapurze. Zobaczą Państwo również Bagan, jeden z najbardziej spektakularnych kompleksów archeologicznych w Azji Płd.-Wsch.

Przeloty odbywają się samolotami rejsowymi z międzylądowaniem w jednym
z europejskich i azjatyckich portów lotniczych. Dokładne informacje o godzinach przelotów i zbiórce znajdą Państwo w liście przewodnim, który prześlemy na ok.
2 tygodnie przed wylotem.

Podczas niektórych lotów na terenie Europy, linie lotnicze nie zapewniają posiłku oraz napojów. Wówczas istnieje możliwość kupienia kanapki na pokładzie za ok. 5 EUR/szt. Podczas długich rejsów do i z Azji serwowane będą dwa posiłki, w tym co najmniej jeden ciepły oraz zimne i ciepłe napoje.

Wybór miejsca w samolocie możliwy jest tylko podczas odprawy na lotnisku.

Podczas spotkania na lotnisku pilot przekaże Państwu dokumenty podróży: wydruk biletu elektronicznego na przelot międzynarodowy, polisę ubezpieczeniową oraz APPROVAL LETTER do wizy birmańskiej. Pilot wręczy również zawieszki na bagaże. Dokumenty zostaną wydane po okazaniu kopii umowy z naszym biurem. Bilety na przeloty wewnątrz Azji będzie miał ze sobą pilot lub przewodnik.

UWAGA: Po odprawie prosimy nie wyrzucać wydruku biletu elektronicznego. Może okazać się on niezbędny podczas powrotnego lotu do Polski.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu linia lotnicza zapewnia przelot w późniejszym terminie, a jeśli to konieczne także nocleg
i wyżywienie.

W bagażu podręcznym przyda się długopis, gdyż podczas podróży wypełnia się formularze wjazdowe, wyjazdowe, deklaracje celne oraz wizowe.

Bagaż główny: Waga bagażu nadanego przez 1 osobę w trakcie odprawy biletowo-bagażowej nie powinna przekraczać 20 kg lub 30 kg (w zależności od linii lotniczej). Dla dwóch lub więcej osób posiadających jedną sztukę wspólnego bagażu, waga bagażu nie może przekroczyć również 20 kg lub 30 kg. Informacje o przewoźniku oraz o limicie bagażowym znajdą Państwo w liście, który prześlemy na ok. trzy tygodnie przed wylotem.

Podczas przelotów wewnątrz Azji ciężar nadanego bagażu nie może przekroczyć 20 kg/os. Każda linia lotnicza ma własny taryfikator opłat za nadbagaż (np. KLM, Finnair ok. 80 EUR za kolejny bagaż o wadze do 23 kg, w Azji ok. 10 USD za każdy dodatkowy kilogram nadawanego bagażu).

UWAGA: Prosimy pamiętać o podpisaniu bagażu i zapięciu na szyfr lub kłódkę.

Nasze firmowe zawieszki otrzymają Państwo z rąk pilota na lotnisku.

Warto zaopatrzyć się w kłódki z certyfikatem TSA (Transportation Security Administration). Służby celne mają prawo otworzyć walizkę w celach kontroli bezpieczeństwa. Tylko takie kłódki mogą być otwarte przez służby celne bez uszkadzania ich. Pozostałe po otwarciu nie nadają się już do użytku. Tyczy się to jednak tylko służb celnych w Europie i USA.

Bagaż podręczny: 1 sztuka, nieprzekraczająca wymiarami sześcianu o wymiarach 55cm / 40cm / 20cm i nie cięższą niż 5-8 kg (zależnie od linii lotniczych); a także płaszcz, parasol, niewielkich rozmiarów torebkę i niewielką ilość materiałów do czytania na pokładzie samolotu. Wszystkich pasażerów obowiązują przepisy dot. przewozu bagażu, np. zakaz przewozu przedmiotów niebezpiecznych oraz przepisy celne i graniczne.

Z uwagi na charakter wycieczki najwygodniejszym bagażem będzie walizka na kółkach
o niewielkich rozmiarach.

Podczas pakowania przydatne okażą się duże plastikowe torby. Może się zdarzyć, że w trakcie podróży część ubrań zamoknie od deszczu czy wilgoci w powietrzu. W wilgotnym klimacie ubrania schną wiele dni i przełożenie ich do oddzielnych plastikowych toreb pozwoli oddzielić je od reszty suchych ubrań.

Zdarza się, że podczas lotu kosmetyki tracą szczelność i rozlewają się w bagażu. Dobrze jest je również zapakować w oddzielne plastikowe woreczki.

Jeśli podróżujemy z drugą osobą, mając do dyspozycji dwie walizki, dobrze jest spakować część rzeczy każdej z osób do jednej, pozostałe do drugiej. W przypadku opóźnienia jednego bagażu przez linie lotnicze, co zdarza się bardzo rzadko, pozwoli to komfortowo doczekać momentu dostarczenia przez linię bagażu.

Podczas wycieczki oraz podczas pobytu na lotnisku sami opłacają Państw usługi bagażowe, jeśli będą Państwo chcieli z nich skorzystać. W niektórych miejscach usługi takie nie są dostępne. Może się zdarzyć, że będą Państwo musieli sami przenieść bagaż z autokaru do hali odlotów. Prosimy wziąć to pod uwagę przygotowując bagaż.

Bagaż podręczny nie powinien być zbyt duży i ciężki. Warto trzymać dokumenty lub pieniądze w oddzielnych saszetkach, dodatkowo w plastikowych torbach, co ochroni jest przed kurzem czy wilgocią. Dotyczy się to głównie paszportu, biletów lotniczych czy pieniędzy.

Ze względu na przelot samolotem (zarówno podczas przelotów międzynarodowych, jak
i wewnątrz Azji) w bagażu podręcznym nie wolno przewozić przedmiotów zaliczanych do niebezpiecznych (nożyki, pilniczki oraz płyny, żele i aerozole itp.). Zgodnie z przepisami płyny przewożone w bagażu podręcznym muszą znajdować się w pojemnikach, z których żaden nie może przekraczać 100 ml - muszą być one zapakowane w jedną przezroczystą plastikową zamykaną torbę o pojemności nie przekraczającej jednego litra (np. torebka dwuścienna w wymiarach 22 cm x 15cm, z plastikowym suwakiem). Perfumy i alkohol zakupione w sklepach wolnocłowych można wnosić na pokład samolotów, jednak muszą być one zapakowane w specjalnie zapieczętowane przez personel sklepu torby.

PŁYNY O POJEMNOŚCI POWYŻEJ 100 ML, ZAKUPIONE POZA UE, NIE MOGĄ BYĆ WWOŻONE DO UE W BAGAŻU PODRĘCZNYM (oznacza to, że jeśli powrót do kraju odbywa się przez port UE, nie można dokonać zakupu takich płynów na lotnisku w Azji).

Definicja substancji płynnych, których w dużych ilościach nie wolno przewozić w bagażu podręcznym obejmuje: wodę i inne napoje, zupy, syropy, perfumy, żele (np. do włosów), pasty (w tym pasty do zębów); kosmetyki w płynnej formie (błyszczyk, podkład, tusz do rzęs), kremy, odżywki i oliwki, spraye, substancje płynne pod ciśnieniem (np. żele do golenia, dezodoranty) oraz inne substancje o podobnej konsystencji.

W bagażu podręcznym przyda się długopis, gdyż podczas podróży wypełnia się formularze wjazdowe, wyjazdowe, deklaracje celne oraz wizowe.

 • ubrania dostosowane do trasy i terminu (proszę sprawdzić w tabeli klimatycznej): lekkie, oddychające, wygodne, sweter lub inne ciepłe okrycie, które może się przydać podczas pobytu w klimatyzowanych pomieszczeniach lub w czasie pobytu nad jeziorem Inle (poranki i wieczory mogą być chłodne),
 • wygodne obuwie, np. sportowe lub sandały, które łatwo zdjąć (do świątyń w Birmie   wchodzi się na boso),
 • leki zażywane regularnie (leki zażywane codziennie lub co kilka dni należy ZAWSZE wkładać do bagażu podręcznego),
 • małą torbę lub plecak na całodzienne zwiedzanie,
 • okrycie głowy dla ochrony przed słońcem, strój przeciwdeszczowy,
 • okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem, balsam nawilżający,
 • przejściówkę do gniazdka elektrycznego,
 • karty pamięci do aparatu fotograficznego lub zapasowe filmy, baterie,
 • preparat przeciwko komarom.
 • wilgotne chusteczki antybakteryjne do przetarcia nóg po wyjściu ze świątyni
 • dużych ręczników kąpielowych – są dostępne w każdym pokoju,
 • grzałek elektrycznych do gotowania wody – pokoje hotelowe wyposażone są czajniki elektryczne.
 • Hotele, z których korzystamy na trasie to obiekty o standardzie 4* i 3*. Łazienki wyposażone są w ręczniki kąpielowe, mydło, szampon, pastę do zębów (wszystkie w niewielkich opakowaniach), szczoteczki do zębów, papier toaletowy.
  W niektórych hotelach jest także suszarka do włosów oraz sejf. Zdarza się, że łazienki wyposażone są w dodatkowe produkty (gąbka do masażu, prezerwatywy, itp.) – wszystkie one są dodatkowo płatne. W razie wątpliwości prosimy pytać pilota. Hotele oferują 24 godzinny dostęp do ciepłej wody.
 • W pokojach mogą znajdować się mini bary. Napoje i słodycze, które znajdują się w środku są dodatkowo płatne.
 • Doba hotelowa trwa, w zależności od hotelu, od godziny 12:00-14:00 do godz. 12:00 dnia następnego. Istnieje prawdopodobieństwo, że po porannym przylocie pokoje nie będą jeszcze dostępne; w takim przypadku najpierw realizowana będzie część zwiedzania. Po otrzymaniu przez pilota potwierdzenia z hotelu o możliwości wcześniejszego zakwaterowania, grupa pojedzie do hotelu.
 • Ze względu na bogaty program zwiedzania, zazwyczaj nie ma możliwości powrotu do hotelu w ciągu dnia (grupa wyjeżdża rano po śniadaniu, a wraca wieczorem po kolacji).
 • Zdarzają się hotele, które dysponują basenem i jeśli grupa wróci do hotelu w godzinach otwarcia basenu, można z niego skorzystać. Warto w związku z tym wziąć ze sobą czepek i kostium kąpielowy.

Podczas podróży niezbędnym dokumentem będzie paszport. Paszport musi być ważny
6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki oraz posiadać wolną stronę na wklejenie wizy, którą otrzymuje się na granicy oraz na stemple graniczne.

Birma położona jest w strefie klimatu zwrotnikowego monsunowego. Występują trzy pory roku: pora gorąca od marca do połowy maja z temperaturą około 25-30°C, pora deszczowa (monsuny) – od czerwca do września z temperaturą 25-30°C, pora sucha od października do marca z temperaturą 20-24°C. Najlepszą porą na podróżowanie po Birmie jest pora sucha. Można również podróżować w porze deszczowej. W tym czasie w Rangunie zwykle padają przelotne deszcze rano i wieczorem, natomiast w Bagan czy Manadalay opady są bardzo małe. W okolicach jeziora Inle wieczory są chłodne (10-15°C).

 

Średnie najwyższych (W) i najniższych (N) temperatur w wybranych miastach Birmy podane w °C.

 

Miesiąc

Rangun

jezioro Inle

Mandalay

Ngapali

W

N

W

N

W

N

W

N

I

32

18

21

11

28

13

29

13

II

34

19

23

11

31

16

31

13

III

36

22

26

12

36

20

32

17

IV

37

24

28

16

38

25

32

18

V

33

26

26

17

37

26

32

19

VI

30

25

24

18

24

26

33

20

VII

29

24

23

18

24

26

33

22

VIII

29

24

23

18

33

26

32

22

IX

30

24

23

17

33

25

32

20

X

31

25

23

16

32

24

32

20

XI

32

23

22

11

29

20

32

21

XII

31

19

21

11

27

15

29

15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

+ 5,5 godz. w okresie jesienno-zimowym. + 4,5 godz. okresie wiosenno-letnim.

Najlepiej zabrać ze sobą zarówno gotówkę, jak i karty kredytowe. Nigdy jednak nie należy trzymać ich w jednym miejscu. Dobrze jest również gotówkę rozłożyć na cześci. Przyda się specjalna torebka zawieszana na szyi bądź pasek z kilkoma kieszeniami, gdzie można trzymać pieniądze. Bezwzględnie należy pilnować pieniędzy w takich sytuacjach jak przepakowywanie, zakupy czy wymiana waluty.

Podczas wycieczki będą Państwo mieli okazję spróbować różnych dań kuchni birmańskiej. Śniadania są spożywane w hotelach i mają zazwyczaj formę bufetu, gdzie dostępna jest kuchnia lokalna i w niewielkim stopniu europejska. Restauracje, w których będą serwowane kolacje dobieramy bardzo starannie, najczęściej są to lokalne restauracje poza hotelami, w których serwowana jest kuchnia lokalna. Napoje do posiłków są dodatkowo płatne w cenie od 3 do 5 USD za piwo, colę lub wodę.

AUTOKAR

Podczas trasy grupa przemieszcza się autokarami lub mikrobusami dostosowanymi do liczebności grupy. Autokary nie są wyposażone w toalety i lodówki. Kolejność zapisu na wycieczkę nie decyduje o wyborze zajmowanych miejsc w autokarze. Ze względu na specyfikę kraju, jakim jest Birma, większość pojazdów to pojazdy używane, niemniej jednak spełniają wymogi bezpieczeństwa i posiadają klimatyzację lub nawiew.  

UWAGA: w Birmie obowiązuje ruch prawostronny, ale kierownica najczęściej znajduje się z prawej strony stąd obecność pomocnika kierowcy, którego zadaniem jest informować kierowcę o sytuacji na drodze.

SAMOLOTY

Zgodnie z programem wycieczki duże odległości pokonywać będą Państwo samolotami. Bilety na przeloty wewnętrzne będą w posiadaniu przewodnika lub pilota.

Podczas przelotów w Birmie korzystamy z różnych lokalnych lini (np.: Myanmar Airlines, Bagan Airlines, Mandalay Airlines).

Na trasach wewnętrznych obowiązują te same zasady przewozu bagażu, co podczas przelotów międzynarodowych.

Grupie towarzyszy licencjonowany polski pilot wycieczek, który spotyka się z grupą w dniu wylotu na lotnisku w Warszawie. Podczas całej trasy po Birmie grupą zajmuje się zazwyczaj ten sam przewodnik lokalny, posługujący się językiem ojczystym i angielskim. W zwiedzanych miejscach polski pilot tłumaczy to, co opowiada o nich lokalny przewodnik. Pilot nie oprowadza grup po obiektach muzealnych, jednak służy zawsze swoją wiedzą i doświadczeniem.

Birmańska waluta to kyat (MMK) (czyt. ciat)

1 USD = 995 MMK, (stan z września 2014)

W obrocie dostępne są banknoty o nominałach: 1,5,10,20, 50,100, 200, 500, 1000,

5000, 10 000.

Uwaga: kursy walut są zmienne.

Najlepiej zabrać ze sobą gotówkę. Praktycznie wszędzie można płacić USD. W Birmie, jest możliwość korzystania z kart kredytowych.  Prosimy upewnić się, że karta wydana przez Państwa bank będzie obsługiwana w Birmie ponieważ jeszcze do niedawna obowiązujące embargo uniemożliwiało korzystanie z kart i wiele banków nie zmieniło jeszcze zasad. Uruchomiono już pierwsze bankomaty, jednak pobierane są opłaty za wypłatę z bankomatu (około 5 USD). Spośród walut zagranicznych najłatwiej jest wymienić dolary amerykańskie oraz euro. Pilot wskaże, gdzie można bezpiecznie wymienić pieniądze. W Birmie najczęściej wymieniamy walutę na lotnisku, w kantorach lub w hotelach. Stanowczo odradzamy korzystania z nieoficjalnych usług wymiany pieniędzy (proceder prawnie zabroniony, ponadto istnieje możliwość oszustwa lub kradzieży).

Należy zwrócić uwagę, że dewizy nie mogą być zniszczone tj.: zaplamione, przetarte, naderwane, itp.  Dolary z numerami seryjnymi zaczynającymi się od liter CB w ogóle nie są wymieniane.

Ceny towarów spożywczych w birmańskich sklepach są z reguły niższe od tych w Polsce. Ceny towarów na targowiskach są znacznie niższe niż w Polsce.

Na bazarach powszechnie przyjętym zwyczajem jest targowanie się o cenę (ceny pierwotnie oferowane cudzoziemcom mogą być zawyżone). Przed dokonaniem zakupu prosimy upewnić się co do jakości i autentyczności kupowanych artykułów.

 

Ideą CT Poland jako biura specjalizującego się w organizacji wycieczek jest jak najpełniejsza prezentacja odwiedzanego kraju. Wiele imprez oferowanych przez inne biura jako opcjonalne punkty programu, u nas wliczone są w cenę imprezy. Bogate programy stwarzają stosunkowo mało okazji do ich fakultatywnego uzupełniania. Oferowane na miejscu fakultety stanowią propozycję lokalnych przewodników i mogą odbywać się tylko pod warunkiem zrealizowania głównych punktów programu. Cena wycieczek fakultatywnych uzależniona jest od ilości osób w nich uczestniczących. Informacje na temat ewentualnych wycieczek fakultatywnych przekaże Państwu pilot.

Pierwszego dnia wycieczki na ręce pilota należy przekazać kwotę na zwyczajowe napiwki dla lokalnego przewodnika oraz kierowców. W cenę wycieczki nie są wliczone napiwki za usługi bagażowe w hotelach. Poza branżą turystyczną dawanie napiwków nie jest w Birmie powszechnie przyjęte, jednak podczas korzystania z taksówki można zostawić niewielką resztę.

Językiem urzędowym jest język birmański.

Przeciętny Birmańczyk spotkany na ulicy nie posługuje się językiem angielskim. Języka tego nie znają zazwyczaj również taksówkarze. Po angielsku, przynajmniej w podstawowym zakresie, mówi zazwyczaj obsługa hotelowa oraz sprzedawcy na większych bazarach, nastawionych na turystów z zagranicy. Język angielski jest również językiem, jakim posługuje się lokalny przewodnik podczas wycieczki.

220-230 V / 50Hz. W niektórych hotelach potrzebna jest przejściówka, którą można wypożyczyć w hotelu. Jednak w każdym pokoju hotelowym powinna być również dostępna wtyczka, taka jak w Polsce. W przypadku przerwy w dostawie prądu hotele korzystają z generatorów prądotwórczych. Poniżej najczęściej spotykane wtyczki.

Są już umowy roamingowe między Birmą a polskimi operatorami. O dokładnych stawkach prosimy dowiadywać się u swoich operatorów. Można dzwonić do kraju z telefonów hotelowych. Minuta połączenia kosztuje najczęściej około 5 USD.

UWAGA: Naliczanie rozpoczyna się już w momencie wybierania numeru, przed połączeniem.

Nie ma w Birmie budek telefonicznych, zamiast tego są „stoiska telefoniczne” przy ulicy (stolik z kilkoma aparatami telefonicznymi i osoba obsługująca).

Istnieje możliwość zakupu karty SIM na miejscu, wówczas telefon musi mieć ściągnięty

sim lock, koszt połączenia 1 minuta = 1 USD.

Internet działa dość szybko i jest powszechnie dostępny w hotelach czy kafejkach. Średni koszt połączenia internetowego to ok. 2 USD za godzinę.

Birma jest krajem bezpiecznym i bardzo życzliwym dla gości z zagranicy. Przestępczość jest stosunkowo niska. Należy jednak zachować ostrożność w miejscach uczęszczanych przez turystów oraz w środkach komunikacji (zdarzają się kradzieże kieszonkowe oraz przypadki wydania fałszywych banknotów). Wartościowe przedmioty i gotówkę należy trzymać przy sobie bądź w zamkniętym sejfie w pokoju lub w sejfie w recepcji. Zarówno biuro jak i hotel nie odpowiadają za wartościowe rzeczy pozostawione poza sejfem w pokoju hotelowym.

Wyjeżdżających do Birmy nie dotyczą obowiązkowe szczepienia. Do zalecanych szczepień należą wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonica, tężec i polio, a także dur brzuszny.

W razie potrzeby skorzystania z miejscowych usług medycznych należy zgłosić się do pilota, bądź bezpośrednio do centrum alarmowego Ubezpieczyciela (numer telefonu znajdą Państwo na polisie, którą przekaże Państwu pilot wycieczki).

Na wypadek konieczności skorzystania z porady medycznej lub hospitalizacji koszty do
100 EUR z reguły pokrywa sam poszkodowany. Rachunki (należy pamiętać, aby zawsze o nie poprosić) rozliczane są po powrocie do Polski. Przed podróżą zalecamy wykonanie wszelkich niezbędnych badań oraz przeglądu stomatologicznego.

Ze względów praktycznych wskazane jest zabranie najczęściej stosowanych w domu leków. Apteczka podróżna powinna zawierać środki przeciw komarom, dezynfekujące, plastry, leki przeciw biegunce i przeziębieniu.

Leki zażywane regularnie (codziennie lub co kilka dni) należy ZAWSZE wkładać do bagażu podręcznego). Jeśli w bagażu podręcznym planują Państwo przewozić igły do podawania leku, wówczas niezbędne będzie zaświadczenie w języku polskim i angielskim wydane przez lekarza, zaświadczające o konieczności podania leku, poświadczone pieczątką.

Różnica flory bakteryjnej może być kłopotliwa dla osób o zwiększonej wrażliwości. Należy pamiętać, aby często myć i dezynfekować ręce.

Tempo zwiedzania dostosowane jest do kondycji przeciętnego turysty. W okresie letnim wilgotność i upał mogą jednak osłabić wytrzymałość. Należy pić dużo płynów, najlepiej wody lub zielonej herbaty.

Aby ustrzec się chorób należy dbać o higienę osobistą, unikać żywności niewiadomego pochodzenia i pić wyłącznie napoje zamknięte fabrycznie. Prosimy unikać napojów z lodem, bowiem lód rzadko robiony jest na bazie butelkowanej wody. Przez otwarciem butelki należy zwrócić uwagę, czy nie była ona naruszona.

Z pewnością przydadzą się środki pozwalające szybko zdezynfekować dłonie – żele, chusteczki.

Woda z kranu nadaje się do mycia zębów. Nie zaleca się jej spożywania. Owoce należy spożywać po umyciu i obraniu ze skórki.

Jedząc na ulicy powinno się zwrócić uwagę czy zachowane są inne podstawowe zasady higieny.

W Birmie słońce operuje bardzo silnie. Prosimy o zabranie ze sobą środków z wysokim filtrem chroniących przed słońcem. Przyda się również czapka lub chustka oraz okulary przeciwsłoneczne.

We wszystkich hotelach i restauracjach serwujących kuchnię zachodnią spotkać można toalety w stylu zachodnim. Toalety publiczne nie są powszechne dostępne i zazwyczaj brakuje w nich papieru toaletowego.

Jet lag to typowa dolegliwość podczas przekraczania kilku stref czasowych w krótkim czasie. Charakteryzuje się ogólnym zmęczeniem, sennością i rozdrażnieniem.

Oto kilka rad, które pomogą Państwu przyzwyczaić się szybko do nowej strefy czasowej.

 1. Zaraz po wejściu do samolotu przestawić zegarek na czas obowiązujący w miejscu docelowym
 2. Od początku jeść i odpoczywać według czasu obowiązującego w miejscu docelowym.
 3. Podczas nocnych przelotów spać jak najwięcej.
 4. Unikać ciężkich potraw oraz dużych ilości alkoholu.
 5. Podczas lotu warto co jakiś czas wstawać i robić lekkie ćwiczenia ruchowe.
 6. Po przylocie unikać drzemki w ciągu dnia i położyć się spać według nowego czasu.

Uczestnik imprezy organizowanej przez Biuro Podróży CT Poland jest ubezpieczony w  Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska S.A. Ubezpieczenie obejmuje pokrycie kosztów leczenia i pomoc w podróży (assistance) do 100 000 PLN na każde zdarzenie (w tym, na podstawie dodatkowej umowy zawartej pomiędzy Biurem Podróży CT Poland a TUiR Allianz, ryzyko zaostrzeń i powikłań chorób przewlekłych); wypłatę świadczenia związanego z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu z tytułu następstwa nieszczęśliwego wypadku do 10 000 PLN; pokrycie kosztów utraty lub opóźnienia dostarczenia bagażu podróżnego do 1000 PLN. Szczegółowe informacje można znaleźć w „Ogólnych warunkach ubezpieczenia w podróży zagranicznej GLOBTROTER”. Prosimy o dokładne zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia, w szczególności z częścią „Wyłączenia odpowiedzialności”.

Posiadacze paszportu RP udający się do Birmy muszą posiadać ważną wizę. Od września 2014 możliwe jest ubieganie się o wizę w trybie Online. Uzyskuje się, tzw. approval letter i po jego okazaniu na granicy, otrzymuje się wizę.

Nie wolno wwozić narkotyków, broni, amunicji i materiałów wybuchowych.

W przypadku kontroli na lotnisku docelowym produkty te mogą zostać skonfiskowane.

Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy na dzień pobytu ale maksymalna kwota jaką można wwieźć do Birmy to 10 000 USD.

Skrócone przepisy celne i dewizowe dotyczące RP znajdą Państwo tutaj.

Niektórzy lekarze zalecają profilaktykę przeciwmalaryczna. Decyzja o przyjmowaniu doustnych środków antymalarycznych powinna nastąpić tylko po konsultacji z lekarzem.

W Birmie nie ma placówek dyplomatycznych RP. Kraj podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Bangkoku (Tajlandia).

TAJLANDIA

Ambasada RP

100/81-82, Vongvanij Building B, 25th Floor,
Rama 9 Road, Huaykwang,
Bangkok 10310
tel. (0066) 2 645-0367 do 9

tel. dyżurny: (0066) 819 364
fax (0066) 2 645-0365

E-mail: bangkok.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Cena za osobę: