• 1 dzień

  Gdańsk

  Spotkanie z przewodnikiem na dworcu PKP Gdańsk Główny o godzinie 10:30. Piesze zwiedzanie Gdańska rozpoczniemy od wejścia na punkt widokowy Góra Gradowa (46 m. n.p.m), skąd rozpościera się wspaniały widok na miasto, Zatokę Gdańską  oraz Żuławy Wiślane. Kiedyś góra stanowiła część fortyfikacji miejskich wraz z Bastionem Jerozolimskim na szczycie, a obecnie jest to popularne miejsce podziwiania panoramy miasta. Po obejrzeniu miasta z „lotu ptaka” przejdziemy się w kierunku Placu Solidarności, przy którym znajduje się historyczna Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej, gdzie Lech Wałęsa ogłosił zakończenie strajku i podpisanie porozumień gdańskich. Zatrzymamy się przy Pomniku Poległych Stoczniowców 1970 upamiętniającym ofiary wydarzeń z Grudnia 1970 r.

  Następnie pójdziemy w stronę historycznego centrum miasta, które składa się z dzielnic – Stare i Główne Miasto. Zatrzymamy się koło Poczty Polskiej, aby myślami powrócić do początku II Wojny Światowej. 1 września 1939 r. gdańscy pocztowcy bohatersko bronili budynku przed niemieckim atakiem. Mimo, że 50 z nich zginęło to pamięć o ich odwadze nie poszła w zapomnienie, o czym przypomina znajdujący się obok pomnik Obrońców Poczty Polskiej. Wizyta w Bazylice św. Brygidy, która słynie z największego bursztynowego ołtarza na świecie.

  Sercem historycznej części Gdańska jest Trakt Królewski, nazywany również Drogą Królewską, wokół którego znajdują się najciekawsze i najważniejsze zabytki, tworząc niepowtarzalną atmosferą i klimat miasta. W czasie spokojnego spaceru będzie czas, aby dokładnie zagłębić się w historię miasta i zabytków. Przejdziemy pod wzniesioną w 1612 r. Złotą Bramą i dalej ulicą Długą wzdłuż kamieniczek i budynków reprezentacyjnych do Długiego Targu. Kiedyś mieszkali tu najzamożniejsi gdańszczanie, bogaci kupcy, burmistrzowie, dlatego prawie każda kamienica ma swoją własną, niepowtarzalną historię.  Gdańsk jest światową stolicą bursztynu. Koniecznie należy odwiedzić muzeum Bursztynu, aby poznać historię oraz sposoby jego obrabiania wraz zastosowaniem. Dojdziemy do serca miasta – Długiego Targu, gdzie znajdują się m.in. Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, kamienice królewskie oraz fontanna Neptuna. Ratusz jest najokazalszym i najcenniejszym budynkiem świeckim dawnego Gdańska, niegdyś siedzibą władz miasta, a obecnie Muzeum Gdańska. Obok Ratusza, zobaczymy najpiękniejszą kamienicę miasta, gdzie toczyło się życie towarzyskie, czyli Dwór Artusa. Nazwa kamienicy została zaczerpnięta ze średniowiecznej legendy o królu Arturze, który znany był z rycerskości i męstwa. Na przestrzeni wieków kamienica pełniła różne funkcje: pierwotnie było to miejsce spotkań kupców, później giełda, a obecnie Muzeum Gdańska. Od wieków symbolem miasta jest Neptun, który nawiązuje do związków miasta z morzem. Nic dziwnego, że fontanna Neptuna została wzniesiona przed wejściem do Dworu Artusa. Z fontanną łączy się wiele legend. Jedna z nich opowiada dlaczego Król Mórz zamienił wodę w wódkę, ale o tym więcej opowie nasz przewodnik.

  Po dojściu do Bramy Zielonej wejdziemy na Most Zielony, z którego rozpościera się widok na Długie Pobrzeże oraz statki pływające po Motławie.  Długie Pobrzeże to deptak ciągnący się wzdłuż zachodniego brzegu Motławy słynący z wielu kawiarni, pubów oraz restauracji. Czas wolny na posiłek. Następnie dalszy spacer urokliwą ulicą Mariacką w stronę największego gotyckiego, ceglanego kościoła w Europie Wniebowzięcia NMP, czyli Bazyliki Mariackiej. Zatrzymamy się przy Ratuszu Staromiejskim. Wzniesiony pod koniec XVI w. gmach przez wieki był miejscem skupiającym ówczesne życie polityczne oraz gospodarcze. Z Ratuszem związany był sławny gdański astronom Jan Heweliusz, który pełnił funkcje ławnika. A w piwnicy ratuszowej składował wyprodukowane przez siebie piwo.

  Wycieczkę zakończymy powrotem na dworzec PKP około godziny 17:30.

Cena obejmuje:

 1. Asysta lokalnego przewodnika w czasie zwiedzania.
 2. Bilet wstępu do kościoła Wniebowzięcia NMP oraz muzeum Bursztynu.
 3. Ubezpieczenie NNW.
 4. Podatek VAT.

 

Cena nie obejmuje:

 1. Biletów do Gdańska.
 2. Napiwku dla lokalnego przewodnika.
 3. Posiłków.

 

Za pośrednictwem CT Poland można zakupić bilet kolejowy z dowolnego miasta w Polsce lub na przelot lotniczy. Istnieje również możliwość zarezerwowania hotelu lub hostelu w Gdańsku, Sopocie, Gdyni lub w innym mieście. Więcej informacji udzieli pracownik biura.

Cena za osobę: