Festiwal Rzeźb Lodowych w Harbinie podczas Chińskiego Nowego Roku

Program realizowany na indywidualne zamówienie

  • 1 dzień

    WYLOT Z WARSZAWY

    Zbiórka w hali odlotów Lotniska Chopina w Warszawie. Przelot do Pekinu z możliwą przesiadką.

      
  • 2 dzień

    PEKIN

    Przylot do Pekinu. Wizyta na placu Bramy Niebiańskiego Spokoju(Tiananmen). Zwiedzanie Świątyni Nieba  – symbolu Pekinu. Spacer po ulicy Qianmen, leżącej na osi łączącej Zakazane Miasto ze Świątynią Nieba. W dawnych czasach cesarz podążał nią, aby dwa razy w roku pokłonić się Niebu. Przez lata zapomniana, dziś ulica wypiękniała, stając się jednym z najmodniejszych i najciekawszych w mieście deptaków. Nocleg w Pekinie.

      
  • 3 dzień

    PEKIN / WIELKI MUR

    Wycieczka poza miasto. W programie wizyta na Wielkim Murze . Wizyta w strefie sztuki 798 – najbardziej awangardowym miejscu stolicy Chin. Strefa sztuki 798 to kompleks pofabryczny, w którym otwarto kilkadziesiąt galerii chińskiej sztuki współczesnej oraz restauracje i sklepiki. Wieczorem kolacja z degustacją kaczki po pekińsku. Nocleg w Pekinie.

      
  • 4 dzień

    PEKIN

    Zwiedzanie Pałacu Cesarskiego , znanego jako Zakazane Miasto. Pałac Cesarski przez wieki niedostępny dziś otwiera podwoje dla zwykłych śmiertelników. Przejażdżka rikszami po hutongach – najstarszej części Pekinu. Czas wolny w położonej nad jeziorem dzielnicy Houhai, gdzie znajdują się liczne puby i kluby. Fakultatywnie przedstawienie opery pekińskiej. Nocleg w Pekinie.

       
  • 5 dzień

    PEKIN

    Przejazd obok obiektów olimpijskich. Zwiedzanie Pałacu Letniego  – jednego z największych cesarskich zespołów pałacowo-ogrodowych w Chinach oraz ulubionego miejsca odpoczynku cesarzowej Cixi. Wizyta w centrum hodowli pereł. Transfer na dworzec kolejowy i wyjazd nocnym pociągiem do Harbinu (miejsca sypialne).

     

        
  • 6 dzień

    HARBIN

    Przyjazd do Harbinu. Miasto, zwane „małą Moskwą”, ze względu na rosyjską architekturę nadal przypomina przyczółek carów. Zimowe temperatury stwarzają idealne warunki dla widowiskowego Festiwalu Rzeźb Lodowych. Zwiedzanie miasta: m.in. wspaniałej cerkwi św. Zofii- najbardziej charakterystycznego rosyjskiego gmachu w mieście. Obecnie cerkiew jest siedzibą Centrum Architektury i Sztuki. Wizyta w ciągnącym się wzdłuż rzeki Songhua Parku Stalina – ostatnim w Chinach miejscu upamiętniającym radzieckiego wodza. Przy nabrzeżu rzeki Songhua, która wpływa dalej do Amuru zobaczyć można również wzniesiony w 1958 r. imponujący Pomnik Ochrony Przeciwpowodziowej. To również gwarne miejsce spotkań mieszkańców Harbinu, gdzie przyjemnych kąpieli w lodowatej wodzie zażywają chińskie „morsy”, dzieci zjeżdżają na sankach czy jeżdżą na łyżwach. Nocleg w Harbinie. 

  • 7 dzień

    HARBIN

    Wizyta na słynnej na cały świat Wystawie Rzeźb Lodowych. Przez kilka tygodni na przełomie stycznia i lutego Park Zhaolin zmienia się w bajkowa krainę z wyrzeźbionymi w lodzie posągami, budowlami i świątyniami. Wizyta w Lodowym i Śnieżnym Świecie – największym na świecie lodowym parku architektonicznym oraz na wystawie lodowych latarni, które oświetlone tysiącem lampek robią ogromne wrażenie. Transfer na dworzec kolejowy i wyjazd nocnym pociągiem do Pekinu (miejsca sypialne).

     

        
  • 8 dzień

    PEKIN

    Przyjazd do Pekinu. Transfer do hotelu. Dla chętnych wycieczka po mieście komunikacją miejską z pilotem wycieczki. Czas wolny można przeznaczyć na zakupy w którymś z handlowych pasaży, wycieczkę do Świątyni lamajskiej Yonghegong lub niespieszne spacery w okolicach Wieży Bębnów i Wieży Dzwonów. Nocleg w Pekinie. 

      
  • 9 dzień

    WYLOT Z CHIN

    Transfer na lotnisko. Przelot do Warszawy z możliwą przesiadką.

      


PUBLIKACJA I KOPIOWANIE PROGRAMÓW WYCIECZEK, TREŚCI INFORMACJI PRAKTYCZNYCH ZAMIESZCZONYCH NA STRONIE WWW.CTPOLAND.COM.PL W CAŁOŚCI LUB W CZĘŚCI, BEZ WYRAŹNEJ, PISEMNEJ ZGODY BIURA JEST ZABRONIONE.

Cena obejmuje:

  1. Przelot na trasie Warszawa - Pekin - Warszawa z możliwą przesiadką w jednym z portów lotniczych.
  2. Przejazdy wg programu: autokarami lub mikrobusami, pociągiem na trasie Pekin - Harbin - Pekin (miejsca sypialne).
  3. Zakwaterowanie w hotelu **** w pokojach 2-os. z łazienką i klimatyzacją (2 osoby w pokoju).
  4. Bilety wstępu do obiektów wymienionych w programie.
  5. Opiekę polskiego pilota i lokalnego przewodnika w czasie zwiedzania.
  6. Posiłki (ilość wskazuje cyfra w ikonce pod każdym dniem programu) wraz z jedną szklanką napoju bezalkoholowego do lunchu i kolacji.
  7. Usługi bagażowe w hotelu.
  8. Ubezpieczenie KLiA (w tym ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych), NNW i bagażu.
  9. Opłaty lotniskowe oraz opłaty za wystawienie biletów.
  10. Opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
  11. Opłatę na Turystyczny Fundusz Pomocowy.
  12. Podatek VAT.   

 

Cena nie obejmuje:

  1. Wizy chińskiej dla posiadaczy paszportu RP (445 PLN, wiza uzyskiwana jest w Polsce).
  2. Dodatkowych napojów do posiłków.
  3. Napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców (35 USD płatne w Chinach).
  4. Udziału w wycieczkach i zajęciach fakultatywnych nie objętych programem zwiedzania.
  5. Ewentualnych opłat za fotografowanie i filmowanie.
  6. Usług tragarzy na lotnisku.

 

Wymagania dot. paszportu:

W celu uzyskania wizy chińskiej paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski oraz posiadać co najmniej 3 kartki wolne.

UWAGA! Osoby przylatujące z Polski do Chin muszą wypełnić deklarację zdrowotną. Wypełnia się ją przez telefon lub komputer na 24 godziny przed wylotem.

 

Standardowe ubezpieczenie CT Poland w podróży w zakresie kosztów leczenia wynosi 100 000 EUR

W przypadku chęci podniesienia sumy ubezpieczenia do 300 000 EUR prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta:

[email protected], tel. 22 6545133

Biuro Podróży CT Poland gwarantuje swoim klientom stałość cen po zawarciu umowy uczestnictwa. Podane ceny uwzględniają wszystkie koszty związane z udziałem w wycieczkach CT Poland

CHARAKTERYSTYKA TRASY

Indyjskie Himalaje Ladakh i Kaszmir to trasa skoncenrowana na niewielkim obszarze północnych Indii. Nie licząc miasta przesiadkowego Delhi oraz Agry z monumentalnym Taj Mahal, obejmuje tylko rejon Kaszmiru i Ladakhu, który należy do indyjskiego stanu Jammu & Kashmir.

W naszej ofercie zaliczamy ją do tras himalajskich. Pobyt  na wysokości ponad 3000 m prawie dla wszystkich wiąże się z mniejszym lub większym dyskomfortem przystosowania do warunków wysokogórskich. Osoby o słabym ogólnym stanie zdrowia, a szczególnie z problemami krążeniowymi i neurologicznymi powinny skonsultować decyzję o wyjeździe z lekarzem. 

Trasa, mimo iż wysokogórska, nie zawiera trekkingu ani dłuższych spacerów (poza  maksymalnie 1-2 godzinnym spacerem w Turtuk) i nie wymaga ponadprzeciętnej kondycji.

Transport będzie odbywał się przystosowanymi do jazdy w terenie samochodami osobowymi. Część dróg nie ma asfaltowej nawierzchni. Na czas przejazdów grupa będzie podzielona na 4-osobowe podgrupy. Przejazd do doliny Nubry może okazać się męczący, bowiem wiąże się z pokonaniem przełęczy o wysokości pond 5 tys. metrów.

Trudy podróży z pewnością wynagrodzą piękne wysokogórskie widoki oraz fascynująca egzotyka odwiedzanych miejsc. Trasę szczególnie polecamy osobom zainteresowanym buddyzmem tybetańskim oraz miłośnikom gór i natury. Nie polecamy jej jednak osobom słabo znoszącym długie podróże kołowe, wrażliwym na wysoki komfort zakwaterowania i dostępność udogodnień hotelowych, do których można było przyzwyczaić się uczestnicząc w innych naszych trasach na poziomie morza.

 

Z uwagi na toczący się od 1947 r. konflikt przygraniczny, Kaszmir jest regionem mocno zmilitaryzowanym. Obecność wojska, transporty sprzętu są powszechnym i częstym widokiem. Drogi mogą być czasowo zamykane na potrzeby wojska. Należy się bezwzględnie podporządkować nakazom wojskowym, jeśli takowe się pojawią.

 

PRZELOTY MIĘDZYNARODOWE

Przeloty odbywają się samolotami rejsowymi z międzylądowaniem w jednym z portów lotniczych. Dokładne informacje o godzinach przelotów i zbiórce znajdują się w liście przewodnim. Podczas niektórych lotów na terenie Europy, linie lotnicze nie zapewniają posiłku oraz napojów. Wówczas istnieje możliwość kupienia kanapki na pokładzie za ok. 5 EUR/szt. Podczas długich rejsów do i z Azji serwowane będą dwa posiłki, w tym co najmniej jeden ciepły oraz zimne i ciepłe napoje.

Wybór miejsca w samolocie możliwy jest tylko podczas odprawy na lotnisku.

 

DOKUMENTY PODRÓŻY

Podczas spotkania na lotnisku pilot przekaże Państwu dokumenty podróży: wydruk biletu elektronicznego na przelot międzynarodowy, wydruk e-wizy oraz polisę ubezpieczeniową. Wręczy Państwu również zawieszki na bagaże. Dokumenty te zostaną wydane po okazaniu dowodu osobistego lub kopii umowy z naszym biurem. Bilety na wszystkie przeloty wewnętrzne w Indiach będzie miał ze sobą lokalny przewodnik.

UWAGA: Po odprawie prosimy nie wyrzucać wydruku biletu elektronicznego. Będzie on niezbędny podczas powrotnego lotu do Polski.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu linia lotnicza zapewnia przelot w późniejszym terminie, a jeśli to konieczne także nocleg i wyżywienie.

 

COVID-19 PROTOKOŁY PRZYJĘTE W INDIACH

Od 22.11.2022 podróżujących do Indii nie obowiązują restrykcje covidowe.

 

BAGAŻ PODCZAS PRZELOTÓW MIĘDZYNARODOWYCH I WEWNĄTRZ INDII

Bagaż główny: Każdy pasażer może mieć jedną sztukę bagażu głównego. Waga bagażu nadanego przez 1 osobę w trakcie odprawy biletowo-bagażowej nie powinna przekraczać 20 kg lub 23 kg (w zależności od linii lotniczej). Dla dwóch lub więcej osób posiadających jedną sztukę wspólnego bagażu, waga bagażu nie może przekroczyć również 20 kg lub 23 kg. Informacje o przewoźniku oraz o limicie bagażowym znajdą Państwo w liście przewodnim.

Podczas przelotów wewnątrz Indii ciężar nadanego bagażu nie może przekroczyć 15 kg/os. W liniach tych obowiązuje dopłata do nadbagażu ok. 5 USD/kg. Opłaca się ją na lotnisku w indyjskich rupiach, w gotówce.

UWAGA: Prosimy pamiętać o podpisaniu bagażu i zapięciu na szyfr lub kłódkę.

Nasze firmowe zawieszki otrzymają Państwo na lotnisku.

Bagaż podręczny: 1 sztuka, nieprzekraczająca wymiarami sześcianu o wymiarach 55cm / 40cm / 20cm i nie cięższą niż 5-8 kg (zależnie od linii lotniczych); a także płaszcz, parasol, niewielkich rozmiarów torebkę i niewielką ilość materiałów do czytania na pokładzie samolotu. Wszystkich pasażerów obowiązują przepisy dot. przewozu bagażu, np. zakaz przewozu przedmiotów niebezpiecznych oraz przepisy celne i graniczne.

UWAGA: Podczas większości przelotów wewnętrznych w Indiach obowiązuje przepis pozwalający pasażerowi wnieść na pokład tylko jedną sztukę niewielkiego bagażu podręcznego (7 kg). Powinna to być mała podręczna torebka, plecak, aparat fotograficzny lub laptop. Dotyczy to szczególnie połączenia Leh-Delhi.

 

PAKOWANIE BAGAŻU GŁÓWNEGO

Najwygodniejszą formą bagażu będą miękkie torby podróżne, ale walizki na kółkach czy plecaki również się sprawdzą. Jeśli to możliwe lepiej spakować się w bagaż o mniejszych rozmiarach, nie podatny na zabrudzenie. Podczas przejazdów Państwa bagaże mogą być wiezione w bagażniku na dachu samochodu.

Podczas pakowania przydatne mogą się okazać duże plastikowe torby. Zdarza się, że podczas lotu kosmetyki tracą szczelność i rozlewają się w bagażu. Dobrze jest je również zapakować w oddzielne plastikowe woreczki.

Jeśli podróżujemy z drugą osobą, mając do dyspozycji dwa bagaże, dobrze jest spakować część rzeczy każdej z osób do jednego bagażu, pozostałe do drugiego. W razie opóźnienia jednego bagażu przez linie lotnicze, co zdarza się bardzo rzadko, pozwoli to komfortowo doczekać momentu dostarczenia przez linię opóźnionego bagażu.

 

PAKOWANIE BAGAŻU PODRĘCZNEGO

Bagaż podręczny nie powinien być zbyt duży i ciężki. Warto trzymać dokumenty lub pieniądze w oddzielnych saszetkach, dodatkowo w plastikowych torbach, co ochroni jest przed kurzem czy wilgocią. Tyczy się to głównie paszportu, biletów lotniczych i pieniędzy. 

 

Ze względu na przelot samolotem (zarówno podczas przelotów międzynarodowych, jak i wewnątrz Indii) w bagażu podręcznym nie wolno przewozić przedmiotów zaliczanych do niebezpiecznych (nożyki, pilniczki, papierosy elektroniczne oraz płyny, żele i aerozole itp.). Zgodnie z przepisami płyny przewożone w bagażu podręcznym muszą znajdować się w pojemnikach, z których żaden nie może przekraczać 100 ml - muszą być one zapakowane w jedną przezroczystą plastikową zamykaną torbę o pojemności nie przekraczającej jednego litra (np. torebka dwuścienna w wymiarach 22 cm x 15cm, z plastikowym suwakiem). Perfumy i alkohol zakupione w sklepach wolnocłowych można wnosić na pokład samolotów, jednak muszą być one zapakowane w specjalnie zapieczętowane przez personel sklepu torby.

PŁYNY O POJEMNOŚCI POWYŻEJ 100 ML, ZAKUPIONE POZA UE, NIE MOGĄ BYĆ WWOŻONE DO UE W BAGAŻU PODRĘCZNYM (oznacza to, że jeśli powrót do kraju odbywa się przez port UE, nie można dokonać zakupu takich płynów na lotnisku w Azji).

Definicja substancji płynnych, których w dużych ilosciach nie wolno przewozić w bagażu podręcznym obejmuje: wodę i inne napoje, zupy, syropy, perfumy, żele (np. do włosów), pasty (w tym pasty do zębów); kosmetyki w płynnej formie (błyszczyk, podkład, tusz do rzęs), kremy, odżywki i oliwki, spraye, substancje płynne pod ciśnieniem (np. żele do golenia, dezodoranty) oraz inne substancje o podobnej konsystencji.

 

W bagażu podręcznym przyda się długopis, gdyż podczas podróży wypełnia się formularze wjazdowe, wyjazdowe, deklaracje celne itd.

 

CO ZABRAĆ ZE SOBĄ

  • wygodne obuwie, np. sportowe,
  • ubrania: polecamy lekkie, szybkoschnące ubrania z rękawami i długimi nogawkami, a oprócz tego coś cieplejszego typu bluza, kurtka puchowa, sweter, polar, szczególnie na czas przejazdu przez wysokie przełęcze oraz chłodniejsze poranki i wieczory. Może przydać się czapka, szalik i rękawiczki.
  • DLA ZMARZLUCHÓW dodatkowy polar na noc.

 

Proszę pamiętać, że jadą Państwo w Himalaje. Przez dwa tygodnie może być ciepło, w okolicach 15 stopni, w dzień nawet ciepłej, ale przy załamaniu pogody może być 0 stopni i śnieżyć. Trzeba być przygotowanym na wszystkie okoliczności pogodowe.

 

  • jeśli zabierają Państwo bluzki bez rękawów przyda się coś do okrycia np. w świątyniach. Może to być sweter, lekka kurtka lub chusta (szczególnie dla kobiet),
  • okrycie głowy dla ochrony przed słońcem, okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem, balsam nawilżający,
  • podstawowe leki, których często używa się w domu, plastry opatrunkowe, leki przeciw chorobie lokomocyjnej dla osób wrażliwych,
  • karty pamięci do aparatu fotograficznego lub zapasowe filmy, baterie,
  • płyn do dezynfekcji rąk lub chusteczki odświeżające,
  • przejściówkę do gniazdka elektrycznego,
  • budzik z alarmem (jeśli nie ma w telefonie komórkowym),
  • suchy prowiant na krótkie wycieczki (czekolada, herbatniki),
  • niewielką latarkę
  • mokre chusteczki

 

CZEGO NIE ZABIERAĆ

  • dużych ręczników (są w każdym hotelu)
  • śpiwora(we wszystkich obiektach jest czysta pościel),
  • telefonów satelitarnych, nadajników GPS – są zabronione w Indiach.
  • papierosów elektronicznych,
  • niewygodnych lub nowych butów.

 

INFORMACJA O NOCLEGACH

Wyróżnikiem tej trasy, ze względu na specyfikę miejsca, jest standard zakwaterowania niższy niż w pozostałych imprezach naszego biura. W Delhi oraz w Agrze nocują Państwo w hotelach 4*. Pokoje hotelowe są wyposażone w telefon i telewizor. Można skorzystać z dostępu do Internetu. Pokoje wyposażone są w sejfy i czajniki elektryczne. W pokojach są suszarki oraz minibary. Łazienki są wyposażone są w ręczniki, mydło, papier toaletowy, podstawowe kosmetyki. W Leh będą Państwo nocowali w obiekcie o standardzie turystycznym (brak windy, czajnika w pokoju, suszarki). W Śrinagar nocują Państwo w niezwykle komfortowym i klimatycznym hotelu w formie łodzi przycumowanej do pomostu (houseboat) a w dolinie Nubry w namiotach (z prywatnymi łazienkami). Czysta pościel i bieżący dopływ ciepłej wody są zapewnione na całej trasie, poza doliną Nubry. W dolinie Nubry ciepła woda będzie tylko w określonych godzinach. Najniższy standard zakwaterowania (lokalne guesthousy) spotkają Państwo w okolicach Sonamarg i Lamayuru. Są to małe miejscowości, nastawione na gości pozostających tylko 1 noc, przemieszczających się z Ladakhu do Kaszmiru lub z Kaszmiru do Ladakhu. Dbamy jednak aby choć skromne były to hotele klimatyczne i w miarę możliwości czyste.

 

Wszystkie pokoje wyposażone są w ręczniki kąpielowe.

 

Doba hotelowa w Indiach, tak jak w większości państw na świecie, trwa, w zależności od hotelu od godziny 12:00-14:00 do godz. 12:00 dnia następnego. Wcześniejsze zakwaterowanie jest możliwe w przypadku dostępności pokoi. Jeśli pokoje nie są dostępne najpierw jest organizowany program zwiedzania.

Ze względu na bogaty program zwiedzania, zazwyczaj nie ma możliwości powrotu do hotelu w ciągu dnia (grupa wyjeżdża rano po śniadaniu, a wraca wieczorem po kolacji).

 

NOCLEGI W NAMIOTACH

W Ladakhu poza Leh noclegi będą organizowane w komfortowych namiotach 2-os. i 1-os. (w zależności od wybranej przy zapisie opcji). W namiotach znajdują się łóżka wyposażone w czystą pościel. Namioty posiadają prywatne łazienki z ubikacją i bieżącą zimną wodą. Ciepła woda dostępna jest standardowo raz lub dwa razy dziennie o określonej porze.

 

Namioty są oświetlone światłem elektrycznym. Nie zawsze posiadają kontakty, z których można korzystać np. by naładować sprzęt fotograficzny. Lepiej więc zabrać zapasową baterię lub pamiętać, aby doładować baterie dzień wcześniej. Ze światła i elektryczności można korzystać zazwyczaj do ok. 22.00. Z uwagi na trudne warunki geograficzne mogą zdarzyć się przerwy w dostawie prądu. Niewielka latarka (np. tzw. czołówka) może się przydać wieczorem poza namiotem oraz także właśnie na wypadek braku prądu.

 

PASZPORT

Podczas podróży niezbędnym dokumentem będzie paszport. Paszport musi być ważny 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki oraz posiadać przynajmniej dwie wolne strony. Należy go okazać służbom granicznym podczas wjazdu do Indii oraz pracownikom hotelu, jeśli będzie to konieczne podczas zakwaterowania. Paszport jest także potrzebny podczas wymieniania walut. Prosimy pamiętać o zabraniu swojego paszportu ze sobą na lotnisko.

 

WIZA

Obywatele RP udający się do Indii muszą posiadać ważną wizę pobytową. Wiza i pośrednictwo wizowe wliczone jest w cenę wycieczki. W celu uzyskania wizy należy na 40 dni przed rozpoczęciem wycieczki dostarczyć do naszego biura wypełniony formularz informacyjny, skan paszportu do 1 MB oraz zdjęcie biometryczne o wielkości do 1 MB.

Wydruk wizy otrzymają Państwo na lotnisku.

 

KLIMAT

Latem w Delhi pogoda jest bardzo gorąca. Jest parno i mogą występują opady monsunowe, upalne, lecz zazwyczaj krótkotrwałe.

Klimat Ladakhu określany jest jako podzwrotnikowy kontynentalny górski, chłodny i suchy, z niewielkimi opadami rocznymi i mroźnymi zimami. Odpowiednim czasem na zwiedzanie Ladakhu są trzy miesiące letnie, od II-ej  połowy czerwca do I-ej połowy września.

 

Średnie najwyższych (W) i najniższych (N) temperatur, podane w ºC.

 

Miesiąc

Delhi

Śrinagar

Amritsar

Leh

W

N

W

N

W

N

W

N

I

21

7

5

-4

20

4

-2

-1

II

23

10

7

-1

22

7

1

-13

III

29

15

14

3

28

12

7

-12

IV

36

21

19

7

35

17

13

-6

V

39

26

25

11

40

22

18

-1

VI

38

28

29

14

41

26

22

3

VII

34

27

31

18

38

27

24

7

VIII

33

26

31

17

36

26

24

10

IX

34

24

29

12

36

23

21

10

X

33

19

23

5

34

16

14

6

XI

28

16

17

-1

28

8

8

-1

XII

26

8

9

-2

22

5

2

-7

 

RÓŻNICA CZASU

Gdy w Polsce obowiązuje czas letni różnica czasu miedzy Polską i Indiami wynosi 3 godz. 30 min. Np. gdy w Polsce jest godz. 10:00, w Indiach jest 13:30. W zimie różnica czasu wynosi 4 godz. 30 min. Na terenie całego kraju obowiązuje jedna strefa czasowa.

POSIŁKI

Śniadania i  obiadokolacje są organizowane w hotelach i mają najczęściej formę bufetu. Wybór dań jest nieduży, dostępne są dania kuchni w większości indyjskiej (ryż, warzywa curry, chlebki chapati). Lunche są dodatkowo płatne i mogą być serwowane w lokalnych restauracjach na trasie zwiedzania. Zdecydowanie przeważają dania wegetariańskie

 

NAPOJE DO POSIŁKÓW

Herbata i kawa do śniadań serwowane są bez opłat, do obiadokolacji są często dodatkowo płatne. Zimne napoje również nie są wliczone w cenę imprezy.

 

W lokalach poza hotelem koszt herbaty czy kawy to około 1 USD.  Woda mineralna kosztuje  ok. 1-2 USD. Cena napoju typu cola wynosi zazwyczaj równowartość  2-4 USD, piwo kosztuje 4-6 USD.

 

TRANSPORT

PRZEJAZDY

W Delhi transport klimatyzowanym autokarem lub minibusem. Kolejność wsiadania i zajmowania miejsc w autokarze ustalana jest na podstawie kolejności zapisu na wycieczkę. 

 

Na terenie Ladakhu i Kaszmiru przejazdy będą  się odbywały przystosowanymi do jazdy w terenie samochodami osobowymi. Samochody posiadają niewielkie bagażniki wewnętrzne, dlatego część bagaży może być przewożona w bagażniku na dachu. Na czas przejazdów grupa będzie podzielona na 4-osobowe podgrupy.

 

Przejazdy do doliny Nubry wiążą się z pokonaniem przełęczy o wysokości pond 5 tys. metrów. Droga biegnie krętymi serpentynami. Osoby podatne na chorobę lokomocyjną mogą mieć problemy z samopoczuciem. Część dróg nie ma asfaltowej nawierzchni. Jakość wysokogórskich dróg nie jest najlepsza (mimo iż są one wciąż naprawiane i konserwowane).

 

SAMOLOTY

Zgodnie z programem wycieczki dłuższe trasy pokonywać będą Państwo samolotami. Bilety na przeloty wewnętrzne będą w posiadaniu przewodnika lub pilota.

Podczas przelotów wewnętrznych korzystamy z różnych lokalnych linii (np. Air India, Indigo, JetLite, SpiceJet).  Ich flotę stanowią najczęściej samoloty marki Boeing i Airbus.

Na trasach wewnętrznych obowiązują te same zasady przewozu bagażu, co podczas przelotów międzynarodowych. Dodatkowe ograniczenie dotyczy bagażu podręcznego, który w wielu liniach jest limitowany do tylko 1 sztuki (najczęściej jedna sztuka do 15 kg, poza którą nie można mieć żadnych dodatkowych rzeczy, nawet małych torebek ani okryć wierzchnich). Alkohol może być przewożony w bagażu głównym pod warunkiem, że butelka nie jest napoczęta. Zarówno w bagażu podręcznym jak i w głównym nie wolno przewozić zapalniczek i zapałek.

   

 

OBSŁUGA PILOTA I PRZEWODNIKÓW

Grupie towarzyszy licencjonowany polski pilot wycieczek, który spotyka się z grupą w dniu wylotu na lotnisku w Warszawie. W każdym mieście jest również przewodnik miejscowy posługujący się językiem angielskim. W zwiedzanych miejscach polski pilot tłumaczy to, co o zabytkach opowiadają lokalni przewodnicy. Pilot w każdej sytuacji służy swoją wiedzą i doświadczeniem.

 

PIENIĄDZE

Indyjską walutą jest rupia indyjska (INR)                     

Orientacyjny przelicznik: 1 USD = około 82 INR

Dostępne banknoty: 5, 10, 20, 50, 100, 500 i 1000 INR

Dostępne monety: 50 paisa oraz 1, 2, 5 INR

 

WYMIANA PIENIĘDZY, KARTY PŁATNICZE, CENY

  • Przechowywanie pieniędzy: Najlepiej zabrać ze sobą zarówno gotówkę, jak i karty płatnicze lub kredytowe. Lepiej jednak nie trzymać ich w jednym miejscu. Przyda się specjalna torebka zawieszana na szyi bądź pasek z kilkoma kieszeniami, gdzie można trzymać pieniądze. Należy szczególnie pilnować pieniędzy w takich sytuacjach jak przepakowywanie, zakupy czy wymiana waluty.
  • Karty kredytowe i bankomaty: W większości hoteli, restauracji i sklepów w dużych miastach: Delhi, Amritsar, Dharamsala, Agra można dokonywać płatności międzynarodowymi kartami płatniczymi takimi jak np. VISA, MasterCard, American Express. Bankomaty dostępne są w większych miastach. Warto poinformować bank o planowanej podróży, aby ten mógł usunął wszelkie blokady zabezpieczające, oraz zapytać o wysokość prowizji pobieranej przez bank za wypłatę pieniędzy. Sugerujemy zanotować sobie w innym miejscu numer alarmowy na wypadek konieczności szybkiej blokady skradzionej karty w banku oraz zapisać sam numer karty.
  • Wymiana walut: Spośród walut zagranicznych w Indiach najłatwiej jest wymienić dolary amerykańskie i euro. Prosimy pamiętać, że banknoty nie mogą być zniszczone t.j.: zaplamione, przetarte, naderwane, itp. Przyjmowane są tylko dolary wydane po 1996 r. Wymiany waluty można dokonywać na lotniskach, w hotelach oraz w kantorach. Kurs jest wszędzie podobny. Dokonując wymiany należy się wylegitymować paszportem i wypełnić formularz. Niewykorzystane rupie można zamienić w Indiach z powrotem na dolary wyłącznie za okazaniem otrzymanego przy sprzedaży pokwitowania. Odradzamy korzystania z nieoficjalnych usług wymiany pieniędzy (proceder prawnie zabroniony, ponadto istnieje możliwość oszustwa lub kradzieży).
  • Zakupy i targowanie się: Powszechnie kupowane w Indiach pamiątki to: rękodzieło, biżuteria, kadzidełka, herbata, przyprawy, ceramika, wyroby z mosiądzu i drewna, malowidła religijne i świeckie, stroje, szale, materiały, brokaty.

W dużych sklepach, centrach handlowych oraz w supermarketach ceny są ustalone. W pozostałych miejscach można i należy targować się o cenę. Jeśli podejmujemy rozmowę i targowanie zbliża się do końca w dobrym tonie jest kupić daną rzecz, nie zmieniać zdania w ostatniej chwili. Wytyczną podczas targowania jest również to, że z transakcji powinien być zadowolony zarówno sprzedający jak i kupujący.  

  • Napiwki: Pierwszego dnia po przylocie pilot zbierze od Państwa kwotę przeznaczoną na napiwki. Są one przeznaczone dla lokalnych przewodników oraz kierowców. W cenę wycieczki nie są wliczone napiwki za usługi bagażowe (zwyczajowo ok. 0,5 - 1 USD za 1 bagaż) oraz napiwki dla obsługi sprzątającej pokój po dłuższym pobycie. Napiwki dla obsługi restauracji podczas objętych programem posiłków są wliczone w cenę wycieczki. Jeśli jednak będą Państwo spożywać posiłek, który nie jest objęty ceną wycieczki można zostawić niewielki napiwek. Z reguły jest to ok. 5-10%.  Podczas korzystania z taksówki można zostawić kierowcy niewielką resztę, dawanie napiwków w takich sytuacjach nie jest jednak powszechnie przyjęte. Drobne kwoty należy również przeznaczyć na napiwek dla osób pilnujących obuwia podczas zwiedzania świątyń. Jest to łączna kwota kilku dolarów.

 

POROZUMIEWANIE SIĘ

Na subkontynencie indyjskim funkcjonują 23 języki konstytucyjne, ok. 2000 dialektów oraz kilka rzadziej używanych języków. Językiem urzędowym jest hindi. Język angielski posiada status języka pomocniczego, w rzeczywistości używa się go powszechnie w całych Indiach.

 

NAPIĘCIE W SIECI

W Indiach używane są wtyczki typu brytyjskiego o trzech grubych, okrągłych bolcach. W niektórych hotelach znajdują się także kontakty typu europejskiego, takie jak w Polsce, ale lepiej wziąć swoją. Napięcie w sieci to 220-230V, częstotliwość  50 Hz.

Festiwal Rzeźb Lodowych w Harbinie na Chiński Nowy Rok 9 dni

Indywidualne dopasowanie terminu i ceny