• 1 dzień

      Przelot z Warszawy do Quito

      Spotkanie z pilotem i grupą na lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot do Quito z przesiadką. Przylot do Quito. Transfer do hotelu. Nocleg w Quito.

       
    • 2 dzień

      Quito

       

    • 2 dzień

      Quito / Otavalo

      Dzisiejszego dnia skierujemy się na północ do Otavalo, niewielkiego miasteczka, słynnego m.in. ze względu na targ, który odbywa się tam regularnie. Otavalo położone jest u stóp wulkanu Imbabura a na samym targu spotkać można przedstawicieli licznych lokalnych mniejszości. Będzie czas na zdjęcia, na zakupy, na próbowanie lokalnych smaków. Tego dnia odwiedzimy też plantację róż w okolicach Otavalo. Powrót do Quito. Popołudniem udamy się do Mitad del Mundo – upamiętniającego niezwykłe położenie Ekwadoru. Od 1736 r., kiedy to Charles Marie de La Condamine, francuski przyrodnik, matematyk i podróżnik, dokonał pomiarów triangulacyjnych, określających kształt i wymiary Ziemi, wiemy, że tereny na równiku są wypukłe. Miejscowe muzeum Intiñan pozwala doświadczyć wielu ciekawych eksperymentów, które możliwe są tylko w tym miejscu na świecie a także bliżej zapoznać się z kulturą Ekwadoru. Nocleg w Quito.

        
    • 3 dzień

      Quito / Papallacta / Tena

      Opuszczamy górskie Quito, aby skierować się do Tena, stolicy prowincji Napo, urokliwie położonej wśród wzgórz porośniętych tropikalnym lasem. Zatrzymamy się dziś w miejscu niezwykłym – w jednej z eco lodż położonych w otulinie amazońskiej dżungli, która pozwoli nam zaznać luksusu bliskiego kontaktu z lasem deszczowym. Ale zanim zagłębimy się w zieleni Amazonii, zatrzymamy się jeszcze w przemiłym miejscu – gorących źródłach w Papallacta. Papallacta leży u stóp wulkanu Antisana a woda w gorących źródłach osiąga nawet 40 stopni. Będzie to chwila relaksu i okazja do kontemplacji piękna krajobrazu. Po drodze jeszcze jeden przystanek – Guango Lodge, gdzie, jeśli szczęścia dopisze, w ciągu godziny będzie okazja dostrzec aż 14 gatunków kolibrów. Po wszystkich atrakcjach czekać będzie nas już tylko jeden cel. Nocleg w okolicach Tena.

         
    • 4 dzień

      Tena

      To będzie niezwykły dzień! Położenie naszej eco lodży pozwoli na bardzo bliski kontakt ze światem lokalnej fauny i flory. W zależności od tego, w której eco lodży się zatrzymamy, czekają na nas różne atrakcje i doświadczenia. Będziemy spacerować po dżungli, wypatrywać zwierząt i poznawać z przewodnikiem lokalną florę. Popłyniemy w górę rzeki Arajuno lub sami spróbujemy zbudować tratwę.* Popołudniem postawimy na doświadczenie spotkania z lokalnymi mieszkańcami, reprezentującymi społeczność Kichwa i posłuchamy ludowych opowieści. Pozwolimy, by rzeczy po prostu się działy. Nocleg w okolicach Tena.

      * Szczegółowy program tego dnia zależy od miejsca zakwaterowania i aktywności organizowanych przez daną eco lodżę.

       

    • 5 dzień

      Tena / Banos

      Opuszczamy zieloną krainę, aby słynną Drogą Wodospadów ruszyć do Banos (przejazd ok. 3 godz.). W okolicach Banos znajduje się kilkadziesiąt wodospadów a my zobaczymy dziś kilka z nich, w tym ten najsłynniejszy i chyba najbardziej spektakularny, czyli Pailon del Diablo w okolicach miasteczka Rio Verde choć i Manto de La Novia zrobi zapewne nie mniejsze wrażenie. Wjedziemy też na jedno ze wzgórz otaczających miasto, na punkt widokowy Casa del Arbol, skąd przy dobrej pogodzie widać wulkan Tungurahua. Na miejscu znajdziemy też widowiskową „huśtawkę na końcu świata”, z której zdjęcia zawojują nie jedno spotkanie z przyjaciółmi. Nocleg w Banos.

          

    • 6 dzień

      Banos / Chimborazo / Riobamba

      Wycieczka do Rezerwatu Chimborazo. W Ekwadorze znajduje się ponad 28 wulkanów a Chimborazo jest najwyższym z nich (6268 m n.p.m.), dziś już na szczęście nieaktywnym. Wizycie w rezerwacie (spacer ok. 1,5 godz.) towarzyszyć będą nie tylko piękne widoki, ale przede wszystkim niezwykłe spotkania. Rezerwat stworzony został bowiem nie ze względu na walory krajobrazowe tego miejsca, ale ze względu na ochronę pięknych i niezwykle rzadkich już w Ekwadorze zwierząt – wikuni, które czasem błogo pasą się w okolicach wulkanu. Mamy nadzieję, że tego dnia i nam dane będzie je zobaczyć w naturalnym środowisku. W okolicach wulkanu odwiedzimy też jedną z lokalnych społeczności, gdzie zjemy lunch. Po lunchu kontynuujemy podróż do Riobamba, do której dotrzemy pod wieczór. Nocleg w Riobamba.

      * Wizyta w regionie wulkanu Chimborazo obejmuje miejsca położone powyżej 3500 m n.p.m. Autobusem docieramy na wysokość 4800 m n.p.m., skąd można pieszo wyruszyć na wysokość 5000 m n.p.m. UWAGA: Ryzyko wystąpienia choroby wysokościowej.

    • 7 dzień

      Riobamba / Cuenca

      Opuszczamy Riobambę i ruszamy dalej na południe do Cuenca (przejazd 5-6 godz.). Przystanek w regionie Guamote, aby w okolicach Parku Narodowego Sangay odwiedzić jedną ze społeczności tu zamieszkujących a jeśli będzie to możliwe złożymy krótką wizytę u lokalnej szamanki. Po drodze krótki przystanek przy ruinach Ingarpica. Cofniemy się do czasów cywilizacji Inków odwiedzając, dziś już tylko ruiny jednego z inkaskich siedlisk. Ingapirca to najlepiej zachowane inkaskie pozostałości w Ekwadorze.* Nocleg w Cuenca.

      * Ruiny Ingapirca udostępniane są zwiedzającym od środy do niedzieli. W pozostałe dni można jedynie spojrzeć na panoramę ruin. Nie ma jednak możliwości wejść na ich teren. 

         
    • 8 dzień

      Cuenca

      Dzisiejszy dzień w całości spędzimy w urokliwym mieście Cuenca , według niektórych najpiękniejszym kolonialnym mieście Ekwadoru, wpisanym na listę UNESCO. Spacerując brukowanymi uliczkami, wśród licznych placów i kościołów dotrzemy również oczywiście do monumentalnej Katedry Niepokalanego Poczęcia, widocznej niemal z każdego miejsca w mieście. Zajrzymy również na lokalny market, gdzie popróbujemy lokalnych owoców oraz do zakładu produkującego słynne kapelusze „panama”. Nocleg w Cuenca.p>

    • 9 dzień

      Cuenca / Park Narodowy Cajas / Guayaquil

      Po śniadaniu wyruszymy do Guayaquil (ok. 4-5 godz.), artystycznej stolicy Ekwadoru, niewielkiego kolonialnego miasteczka. Po drodze odwiedzimy Park Narodowy Cajas, który położony jest niedaleko Cuenca i zajmuje dość rozległy obszar w regionie wzniesień Kordyliery Zachodniej Andów. Będziemy wędrować szlakami położonymi powyżej 3100 m n.p.m. (spacer ok. 2 godz.). Najwyższy punkt parku położony jest na wysokości 4450 m n.p.m. a samą nazwę parku tłumaczyć można jako „brama do śnieżnych gór”. Okolice gór, wzniesień i lagun zamieszkują kondory amerykańskie, kolibry, pumy, nietoperze, lisy i wiele innych zwierząt. Popołudniem dotrzemy do Guayaquil, gdzie zakwaterujmy się w hotelu. Nocleg w Guayaquil.

         
    • 10 dzień

      Guayaquil / wyspy Galapagos: Santa Cruz

      Transfer na lotnisko i przelot na wyspy Galapagos  . Po wylądowaniu na lotnisku Baltra skierujemy się z stronę wyspy Santa Cruz. Aby tam dotrzeć, skorzystamy z transportu kołowego oraz promu, aby pokonać kanał Itabaca. Zaczniemy z przytupem od wizyty na prywatnym rancho El Chato, położonym wśród wzgórz Parte Alta, aby dowiedzieć się więcej o słynnych żółwiach słoniowych z Galapagos. Te piękne zwierzęta mierzą czasem nawet do 150 cm długości, a ich waga przekracza 200 kg. Na terenie rancho zjemy lunch. Tego dnia zobaczymy również słynne tunele lawowe, które powstają pod zastygającą lawą. Nocleg na wyspie Santa Cruz.

         
    • 11 dzień

      wyspy Galapagos

      Odwiedzimy dziś jedną z wysp Galapagos: Północną Seymour, Bartolome, Santa Fe lub Południową Plazę*. Z uwagi na ograniczenia gości odwiedzających poszczególne wyspy szczegóły potwierdzimy bliżej wyjazdu. Bez względu jednak, na którą wyspę się skierujemy doświadczymy niezwykłej podróży i bliskich spotkań ze zwierzętami. Na Plaza będziemy mieli szansę stanąć oko w oko z zielonymi, żółtymi i pomarańczowymi legwanami a także dojrzeć lwy morskie, a w zasadzie starsze pokolenie tych zwierząt bowiem zgromadzone w kolonie czas spędzają tam głównie seniorzy lwów morskich. Z ptaków spotkać można na wyspie m.in. jaskółki ogoniaste oraz głuptaki niebieskonogie. Północna Seymour jest niemal zupełnie płaska i zamieszkują je niezliczone kolonie fregat, jaskółek ogoniastych oraz głuptaków. Będzie czas na spacery szlakiem gniazdujących żółwi oraz snorkeling. Wyspę Santa Fe porastają lasy kaktusowe a z endemicznych gatunków występujących tylko na tej wyspie warto wymienić legwana z Santa Fe oraz drobnego gryzonia – pacyficzka galapagoskiego. Wody zamieszkują z kolei płaszczki, żarłacze białopłetwe oraz żółwie. Bartolome położona jest nieco dalej a poza mnogością zwierząt, m.in. pingwinów równikowych, obfituje również w atrakcje natury wulkanicznej, w tym w majestatyczną Pinnacle Rock, utworzoną przez zastygłą lawę, schłodzoną zaraz po erupcji przez wodę morską. Nocleg na wyspie Santa Cruz.

      * Tego dnia odwiedzimy tylko jedną wyspę.

       

       
    • 12 dzień

      wyspy Galapagos: San Cristobal

      Zanim wyruszymy na eksplorację kolejnej wyspy Galapagos przyjrzymy się jeszcze nieco uważniej Santa Cruz. Po śniadaniu wyruszymy na półdniową wycieczkę. Zaczniemy ją w porcie Puerto Ayora, skąd na pokładzie mniejszej łodzi ruszymy przez kanał do zatoki Academy, zwanej też La Loberia. Jeśli szczęście dopisze dostrzeżemy tam urokliwe głuptaki niebieskonogie, symbol wysp Galapagos a podczas pieszej wycieczki będziemy mieć szansę dostrzec żarłacze rafowe. Wizyta na Playa de los Perros nie da nam okazji do pływania, ale do obserwacji zamieszkujących ją zwierząt już tak. Spacery wśród legwanów i krabów to niesamowita przygoda. Zakończymy wycieczkę snorklingiem w wodach zatoki oraz wizytą przy grotach Las Grietas. Transfer do portu oraz przeprawa łodzią na wyspę San Cristobal (ok. 2 godz.). Wyspa, choć piąta największa z całego archipelagu, cieszy się drugą największą populacją. Tu znajduje się również stolica archipelagu – Puerto Baquerizo Moreno. Wyspę zamieszkują fregaty, mewy widłosterne, żółwie słoniowe, niebieskonogie i czerwononogie głuptaki a także legwany morskie, a w wodach wokół wyspy: lwy morskie i delfiny. Endemicznym gatunkiem jest uroczy przedrzeźniacz plamiasty. Nocleg na wyspie San Cristobal.

    • 13 dzień

      wyspa San Cristobal

      Dzisiejszego dnia wybierzemy się na półdniową wycieczkę na Isla Lobos, niewielką płaską wyspę z białym piaskiem, zamieszkałą przez sporą kolonię lwów morskich. Jeśli szczęście dopisze dostrzeżemy również kraby i głuptaki niebieskonogie.  Nocleg na wyspie San Cristobal. 

        
    • 14 dzień

      wyspy Galapagos: San Cristobal / Guayaquil lub Quito

      Powoli żegnamy się z wyspami Galapagos i wracamy na ląd. Transfer na lotnisko i przelot do Guayaquil lub Quito. Czas wolny w Guayaquil lub Quito. Pożegnalna kolacja. Nocleg w Guayaquil lub Quito.

         
    • 15 dzień

      Guayaquil lub Quito / wylot do Warszawy

      Półdniowe zwiedzanie Quito. Zagłębimy się w uliczki, kościoły i zaułki wpisanej na listę UNESCO starej części miasta , zwanej przez lokalnych mieszkańców El Centro. Zobaczymy kościół La Compañía de Jesús, inspirowany architekturą rzymskiego Gesú i najbogatszy bodaj w ornamentykę kościół w Quito, przystaniemy przed nim, by podziwiać jego odmienione przez 12 lat renowacji oblicze, spróbujemy lokalnych specjałów z pobliskich stoisk. Transfer na lotnisko i przelot do Warszawy z przesiadką w jednym z portów lotniczych.

    • 16 dzień

      Powrót do Warszawy

      Lądowanie w Warszawie.

 
Cena obejmuje:
 
1. Przelot lotniczy na trasie Warszawa – Quito-Warszawa z przesiadką w jednym z portów lotniczych.
2. Przeloty wewnętrzne na trasie Guayaquil – Santa Cruz i San Cristobal – Guayaquil lub Quito.
3. Zakwaterowanie w hotelach o standardzie 4* i 3*, w pokojach 2-os.
4. Transfery i przejazdy wg programu prywatnym minibusem lub autobusem (w zależności od liczebności grupy).
5. Opiekę lokalnych przewodników.
6. Opiekę polskiego pilota na całej trasie wycieczki.
7. Bilety wstępu do obiektów wymienionych w programie.
8. Prom na trasie Santa Cruz - San Cristobal.
9. Wycieczkę po Parku Narodowym Cajas z przewodnikiem.
10. 2-dniowy pobyt w Amazonii z pełnym wyżywieniem oraz z wycieczkami na miejscu.
11. Całodniową wycieczkę na jedną z wysp archipelagu Galapagos z przewodnikiem.
12. Sprzęt do snorklingu podczas wycieczek na Galapagos (z wyłączeniem pianek).
13. Posiłki (ilość wskazuje cyfra w ikonce przy każdym dniu programu).
14. Ubezpieczenie KLiA (w tym ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych), NNW i bagażu.
15. Opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
16. Opłatę na Turystyczny Fundusz Pomocowy.
17. Podatek VAT.
 
Cena nie obejmuje:
1. Napiwków dla przewodników, kierowcy (110 USD, płatne na miejscu).
2. Biletów wstępu do parku narodowego wysp Galapagos (220 USD, bilet+transit card, płatne na lotnisku w Guayaquil).
3. Opłaty portowe na Galapagos (ok. 3 USD/os., płatne każdorazowo przy wejściu na łódź).
4. Napojów do posiłków i dodatkowych posiłków.
5. Usług tragarzy na lotniskach i w hotelach. 
 

ZASADY WJAZDU
Od 20.10.2022 od turystów wjeżdżających do Ekwadoru i na wyspy Galapagos nie są wymagane żadne dokumenty poświadczające szczepienie. Testy również nie są wymagane.  
 
Od obywateli RP nie są wymagane wizy. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski oraz posiadać co najmniej 1 wolną stronę.

PRZELOT
Planowany przelot:

10.11.2024           Warszawa-Amsterdam 06:05 – 08:15

10.11.2024           Amsterdam-Quito           10:10 – 16:15

24.11.2024           Quito-Amsterdam           17:30 – 13:25

25.11.2024           Amsterdam-Warszawa 14:15 – 16:10




PRZELOTY WEWNĘTRZNE NA WYSPY GALAPAGOS
Przeloty wewnętrzne realizowane są lokalnymi liniami LATAM lub Avianca. Ceny zmieniają się codziennie, dlatego koszt tych biletów został przyjęty szacunkowo na poziomie 550 USD/os. za 2 przeloty i ujęty w cenie. W przypadku wzrostu cen biuro zastrzega sobie prawo podwyższenia ceny wycieczki.

ZAKWATEROWANIE
Zaplanowaliśmy noclegi w klimatycznych lodżach i hotelach. Są to obiekty o standardzie 3 i 4*. W Ekwadorze nie na urzędu, który certyfikowałby hotele, liczba gwiazdek to subiektywna ocena samego hotelu. Są to sprawdzone i cenione przez naszych klientów miejsca.

Przykładowe planowane hotele:
 
Guayaquil
Hotel Unipark, https://www.uniparkhotel.com
Santa Cruz
Hotel Silberstein, http://www.hotelsilberstein.com
San Cristobal
Hotel Opuntia, https://www.opuntiahotels.com
Cuenca
Hotel Carvallo, https://hotelcarvallo.com.ec
Riobamba
Hosteria Andaluza, https://www.hosteriaandaluza.com
Banos
Tena
Itamandi Lodge, http://itamandi.com
lub Casa del Suizo, https://www.casadelsuizo.com/
 

 

Standardowe ubezpieczenie CT Poland w podróży w zakresie kosztów leczenia wynosi 100 000 EUR

W przypadku chęci podniesienia sumy ubezpieczenia do 300 000 EUR prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta:

info@ctpoland.com.pl, tel. 22 6545133

Biuro Podróży CT Poland gwarantuje swoim klientom stałość cen po zawarciu umowy uczestnictwa. Podane ceny uwzględniają wszystkie koszty związane z udziałem w wycieczkach CT Poland

 

wszystkie zamieszczone opinie pochodzą z ankiet lub e-maili od naszych Klientów

PANI JOLANTA I PAN MAREK    STYCZEŃ 2024    OCENA 5/5

Wrażenia bardzo pozytywne. Organizacja bardzo dobra. Pilot miły, kompetentny, pomocny, odpowiadał szczegółowo na zadawane pytania. Loty bardzo dobre, hotele również w bardzo dobrym standardzie. Program wycieczki był realizowany zgodnie z planem.

 

PANI MARIA    STYCZEŃ 2024    OCENA 4/5

Organizacja biura bez zarzutu. Program różnorodny i urozmaicony. Standard przelotów ok, szczególnie PLL LOT. Hotele dobre i bardzo dobre. Posiłki atrakcyjne i smaczne. Obsługa miła i uprzejma. Lokale i sale czyste. Jestem w pełni zadowolona z Pani Pilot i z przewodników lokalnych. Ogólnie bardzo atrakcyjny program wycieczki, ale mógłby być jeden dzień dłużej w Galapagos.

 

PAN ANDRZEJ    LISTOPAD 2023    OCENA 5/5

Hotele super, jedzenie dobre i bardzo dobre, te poza hotelem również. Jestem zadowolona z intensywności programu, pracy pilota i przewodników lokalnych. Ogólna ocena wycieczki bardzo dobra, ale przy wycieczce na wulkan Chimborazo, część grupy powinna zostać niżej, jeśli ma taką wole.

 

ANKIETA ANONIMOWA    LISTOPAD 2023    OCENA 4/5

Oferta i przebieg imprezy zgodne z planowanym programem. Hotele w porządku, dobre jedzenie. Lokalny przewodnik Andreas był najlepszy! Dobra intensywność programu.

 

PANI RENATA    LISTOPAD 2022      Ocena 5/5

Jestem bardzo zadowolona z wycieczki. Organizacja, program i pilot na wysokim poziomie. Przewodnik Andres zawsze służący pomocą i wyjaśnieniami. Natomiast na szczególnie wysoką ocenę zasługuje pilot p. Rafał Kulesza. Duża wiedza o zwiedzanym kraju, ciekawostki z życia Ekwadorczyków, mnóstwo detali charakteryzującyhc faunę i florę Ekwadoru. Bardzo dobra znajomość hiszpańskiego. W kontaktach z uczestnikami zawsze miły i uprzejmy, z poczuciem humoru, odpowiadał na szereg pytań uczestników. Z pewnością wrażeń, towarzyszących emocji, doznań nie można przelać na papier. Po prostu trzeba spakować walizkę i wyruszyć na wycieczkę. Wszystkim będe polecać biuro, wycieczkę i pilota. Dziękuję. 

 

PAŃSTWO EWA I DARIUSZ   LISTOPAD 2022      Ocena 5/5

Impreza zasadniczo spełniła wszystkie nasze oczekiwania, zarówno co do sposobności odkrywania nieznanych miejsc i osobliwości natury, jak i warunków podróżowania. Wszystko było możliwe również dzięki wyjątkowemu zaangażowaniu, wiedzy, stworzeniu miłej atmosfery prze pilota. Podkreślenia wymaga profesjonalizm towarzyszący pracy pilota, pana Rafała, we wszystkich jej aspektach. W programie wycieczki, jako minus należy wskazać nie doprecyzowanie planu pobytu na Galapagos (dzień 3 i 5), brak możliwości zrealizowania pełnego programu zwiedzania Guayaquil. 

Wszystkie hotele spełniły nasze oczekiwania, ze szczególnym wyróżnieniem atmosfery Haciendy Andaluza. Serwowane posiłi zaspokoiły nasze potrzeby, zarówno co do walorów smakowych, jak i formy ich podania, szczególnie Hacienda Andaluza, jak również restauracje w Quito.

 

PANI HANNA    LISTOPAD 2021      Ocena 4/5

Wycieczka bardzo różnorodna, począwszy od tropików skończywszy na bardzo nierównikowym równiku (chłodnym i deszczowym), ciekawy pomysł, żeby połączyć  tak różne regiony kraju, jak egzotyka Wysp Galapagos, poprzez wysokie góry do niżej położonych terenów wysokogórskich i Amazonii. Różny przekrój cywilizacyjny. Połączenie aktywności fizycznej ze zwiedzanymi obiektami. 

W sumie wycieczka zaspokoiła moje potrzeby poznawcze, ruchowe, materialne (pamiątki), towarzyskie (bardzo miła grupa). Najmniej jestem zadowolona z poczynań pogody, ale wiem, że to siła wyższa.

Hotele oceniam jako dobre (Guayaquil, Santa Cruz, Banos, Tena) a niektóre doskonałe (San Cristobal, Riobamba, Quito). Nie mam zastrzeżeń do posiłków, szcególnie smakowały mi te na Wyspach Galapagos.

Z pracy pilotki, p. Doroty jestem w pełni zadowolona. Świetny, kompetentny piot, łatwo nawiązywała kontakt z grupą, uczestniczyła aktywnie we wszystkich sportowo-wysiłkowych punktach programu co oceniam pozytywnie. 

 

PANI EWA    LISTOPAD 2021      OCENA 5/5

Impreza zorganizowana perfekcyjnie. Czasy są trudne, więc realizacja programu wymaga sporo wysiłku. Kraj i ludzie przyjaźni i pomocni. Ja jestem bardzo zadowolona i dziękuję, że mogłam zrealizować swoje marzenie. Dziękuję! Jestem w pełni zadowolona z pracy pilotki p. Doroty, pracę przewodnika lokalnego też oceniam jako bardzo dobrą. Niektóre hotele oceniam jako średnie (San Cristobal), inne jako bardzo dobre. Najlepiej oceniam hotel w Tena (Casa del Suizo), fajnie położony, bliski kontakt z naturą, smaczne jedzonko.

 

  
PAN JAN        LISTOPAD   2021      OCena 5/5

Pobyt ogólnie spełnił moje oczekiwania. Był ciekawy geograficznie, dosyć intensywny Pobyt nie do końca spełnił moje oczekiwania odnośnie flory i fauny. Organizacja wyjazdu poprzez Wasze biuro była ogólnie dobra. Bardzo dobrze oceniam pracę przewodnika i pilota. 

 

Pan WŁODZIMIERZ   LISTOPAD 2021      OCENA 4+/5

Program pozwolił poznać Ekwador zróżnicowany ze względów geograficznych, klimatycznych, fauny i flory. W Amazonii możnaby przemyśleć inną trasę pieszą po dżungli, na tej nie zobaczyliśmy za dużo fauny. Mogłoby być więcej zwiedania obiektów, mniej sportów wodnych i czasu wolnego. Przelot oceniam bardzo wysoko, hotele dobre i bardzo dobre, posiłki ok, najlepsze na Galapagos. Pilotka Dorota miała bardzo dobry kontakt z grupą. Dużo przekazywanych informacji o kraju, jego historii, kulturze, społeczenstwie i ekonomii.

 

PANI MAŁGORZATA     LISTOPAD 2021    OCENA 5/5

Wycieczkę ogólnie oceniam jako bardzo dobrą. nie mam zastrzeżeń odnośnie posiłków. 2 restauracje oceniam na bardzo dobre - z owocami morza na Santa Cruz - bardzo smaczne i w Quito - lunch 30.11 świetne miejsce, super serwowane, dobre potrawy.Andreas, przewodnik lokalny super, kierowca Wilson genialny! 

 

 

 

Twoja opinia może być następna :)

Ekwador z wyspami Galapagos 17 dni to kolejna niezwykła odsłona Ameryki Południowej w ofercie CT Poland. Trasa łącząca klasyczne zwiedzanie z wyprawą godną doświadczonego przyrodnika. Poznamy kulturę państwa, leżącego na równiku i doświadczymy niezwykłości wysp, które urzekły Karola Darwina.

Przeloty odbywają się samolotami rejsowymi z międzylądowaniem w jednym z portów lotniczych. Dokładne informacje o godzinach przelotów i zbiórce znajdują się w liście przewodnim. Jeśli jednak rozkład lotów nie ulegnie zmianie godziny te przedstawiać się będą następująco:

5.11     Warszawa-Amsterdam       06:05 – 08:15
5.11     Amsterdam-Guayaquil       10:15 – 18:30
20.11   Quito-Amsterdam              17:30 – 13:20+1
21.11   Amsterdam-Warszawa       14:15 – 16:10

Wybór miejsca w samolocie możliwy jest podczas odprawy na lotnisku i odprawy online, która rozpocznie się na 30 godzin przed lotem. Jeśli będą Państwo chcieli odprawić się online prosimy o kontakt dwa-trzy dni przed wycieczką, abyśmy mogli podać Państwu dane potrzebne do odprawy online.

 

Na chwilę obecną (06.10.2021) linie lotnicze KLM nie wymagają oddzielnych testów na COVID od pasażerów przesiadających się w Amsterdamie. Sytuacja ta może się jednak zmienić, o czym niezwłocznie Państwa poinformujemy. Podczas transferu oraz podczas całego lotu należy cały czas mieć na twarzy maseczkę (tylko FFP2, N95 i KN95 i chirurgiczne). Należy zachować dystans. Jedzenie sprzedawane jest wyłącznie na wynos. Niewiele sklepów i restauracji jest obecnie otwartych.

Ekwador jest otwarty dla turystów zagranicznych. Na dzień 30.09.2021 wymagania są następujące

  1. Wypełnienie formularza Traveler’s Health Declaration (szczegóły poniżej).
  2. Wypełnienie karty kontrolnej Galapagos Government Council dostępnej na lotnisku w Guayaquil.
  3. Ekwador kontynentalny: wymagany test RT-PCR wykonany nie wcześniej niż na 72 godziny przed boardingiem LUB zaświadczenie o szczepieniu.    
  4. Wyspy Galapagos: wymagany test RT-PCR wykonany nie wcześniej niż na 72 godziny przed boardingiem na wyspy. Szczepienie nie zwalnia z obowiązku posiadania testu.

 

Negatywny wynik testu może być przedstawiony w formie elektronicznej lub papierowej (preferowany). Musi posiadać takie dane jak: negatywny wynik, imiona i nazwisko jak w paszporcie, datę i godzinę wykonania testu, dane laboratorium. Musi być w języku angielskim. W zależności od laboratorium, wyniki testu PCR dostępne są z reguły w czasie ok. 24 godzin. Jako, że boarding na wyspy Galapagos nastąpi 6.11.2021 o godzinie 8:00 czasu ekwadorskiego (14:00 czasu polskiego) test należy wykonać nie wcześniej niż 14:00 dnia 3.11.2021. Jeśli podczas wjazdu do Ekwadoru (wieczorem w dniu 5.11.2021) będą się Państwo posługiwać certyfikatem szczepienia a wyniki testu nadejdą dopiero po wylądowaniu w Ekwadorze, prosimy zgłosić to pilotowi, aby przed wyruszeniem na lotnisko na lot na Galapagos (lot 6.11.2021, godz. 8:00) mieć przy sobie wydrukowany wynik testu.

 

Unijny Certyfikat COVID jest honorowany przy wjeździe do Ekwadoru. Karta szczepień musi mieć informację o pełnym zakresie szczepień, wykonanych co najmniej 14 dni przed podróżą. 

 

Jak uzyskać zaświadczenie w j. angielskim o pełnym cyklu szczepienia / ozdrowienia / wyniku testu na COVID-19?

 

Zaświadczenie znajduje się na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Można je pobrać w 3 prostych krokach:

  1. Należy zalogować się na stronie http://www.pacjent.gov.pl/ (za pomocą bankowości elektronicznej, profilu zaufanego lub e-dowodu)
  2. Przejść do zakładki „Certyfikaty”, gdzie znajduje się „Certyfikat szczepienia”, „Certyfikat wyniku testu” oraz „Certyfikat ozdrowienia”. Kliknąć w „Pobierz kod QR” w polu z odpowiednim certyfikatem, a następnie w „Pobierz PDF”. System wygeneruje odpowiedni dokument w j. polskim i j. angielskim.
  3. Wydrukować (jeśli nie mają Państwo drukarki w domu prosimy o kontakt) zaświadczenie i zabrać je ze sobą w podróż (trzymać w łatwo dostępnym miejscu, aby okazać podczas kontroli).

Traveler’s Health Declaration

Dokument należy wypełnić przed podróżą i mieć gotowy do okazania służbom granicznym. Może być sprawdzany już na lotnisku w Warszawie.

Proszę wybrać wygodne dla Państwa rozwiązanie z dwóch poniższych:

  1. Dokument w PDF można ściągnąć i wydrukować z naszej strony. Jest dołączony do maila, w którym otrzymali Państwo również te informacje.

https://ctpoland.com.pl/dokumenty

Znajduje się tam również instrukcja wypełnienia deklaracji.

LUB

  1. Prosimy o telefon na ok. 3 dni przed podróżą i wypełnienie deklaracji z naszym pracownikiem przez telefon. Pracownik CT Poland wydrukuje deklarację i dołączy do Państwa dokumentów, które otrzymają Państwo na lotnisku. Trzeba go będzie tylko podpisać.

Przydatne informacje:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/ekwador

Travel Safe in Ecuador - Ecuador Travel

Na pokładzie samolotów KLM oraz podczas tranzytu wymagane są maseczki spełniające kryteria FFP2, N95, KN95 lub chirurgiczne.

W Ekwadorze noszenie maseczek obowiązkowe jest we wszystkich miejscach publicznych, również w autobusie. Maseczki nie muszą spełniać kryteriów FFP2, N95 czy KN95, ale takie Państwu zalecamy. Podobnie jak maseczki chirurgiczne, jednorazowe. W wilgotnym i gorącym klimacie raczej nie zalecamy bawełnianych maseczek, chyba, że będą Państwo chcieli codziennie je uprać lub zabrać ze sobą odpowiednią ilość takich maseczek. Proszę pamiętać, aby wziąć odpowiednio dużą liczbę maseczek (jakiekolwiek by Państwo nie wybrali) na całą podróż.

Osoby zaszczepione obowiązują te same zasady.

Po przylocie do Guayaquil na lotnisku zmierzona zostanie temperatura. Należy zachować odległość od innych osób 2 m. Należy okazać wypełniony formularz Traveler’s Health Declaration oraz negatywny wynik testu PCR lub certyfikat szczepienia.

W hotelu należy używać maseczek (można zdjąć dopiero w pokoju). Obsługa preferuje online check in. Należy zawsze stosować się do zasad wyznaczonych przez personel. Przed zakwaterowaniem każdy pokój jest dezynfekowany. Osoby zaszczepione obowiązują te same zasady.

W restauracji należy używać maseczek oraz dezynfekować ręce. Maseczkę można zdjąć dopiero po zajęciu miejsca. Nie należy przemieszczać się zbytnio w samej restauracji, pozostać w swojej „bańce społecznej”. Kiedy restauracja oferuje bufet należy przestrzegać wyznaczonych odległości. Jedzenie nakłada obsługa. Osoby zaszczepione obowiązują te same zasady.

Podczas przejazdu należy mieć założoną maseczkę. Należy zachować odległość od kierowcy. Po każdym dłuższym użyciu autobus jest dezynfekowany. Osoby zaszczepione obowiązują te same zasady.

Podczas spotkania na lotnisku pilot przekaże Państwu dokumenty podróży: wydruk biletu elektronicznego na przelot międzynarodowy oraz polisę ubezpieczeniową. Pilot wręczy Państwu również zawieszki na bagaże. Dokumenty te zostaną wydane po okazaniu dowodu osobistego lub kopii umowy z naszym biurem. Prosimy pamiętać o zabraniu paszportu jak również jego kserokopii. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu z Ekwadoru.

UWAGA: Po odprawie prosimy nie wyrzucać wydruku biletu elektronicznego. Może okazać się on niezbędny podczas powrotnego lotu do Polski.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu linia lotnicza zapewnia przelot w późniejszym terminie, a jeśli to konieczne także nocleg i wyżywienie.

Bagaż główny: Waga bagażu nadanego przez 1 osobę w trakcie odprawy biletowo-bagażowej:

W klasie ekonomicznej (1 sztuka do 23 kg)
W klasie biznes (2 sztuki, każda do 32 kg)

Na lotach na wyspy Galapagos limit bagażu głównego to 1 walizka do wagi 23 kg, podręcznego to 10 kg, wymiary 55x35x25cm.

UWAGA: Prosimy pamiętać o podpisaniu bagażu i zapięciu na szyfr lub kłódkę.

Nasze firmowe zawieszki otrzymają Państwo z rąk pilota na lotnisku.

Bagaż podręczny: 1 sztuka (klasa biznes 2 sztuki do łącznej wagi 18 kg), nieprzekraczająca wymiarami sześcianu o wymiarach 55cm / 35cm / 25cm i nie cięższa niż 12 kg dodatkowo 1 akcesorium (np. torebka, aktówka lub laptop) o maksymalnych wymiarach 40x30x15cm. Wszystkich pasażerów obowiązują przepisy dot. przewozu bagażu, np. zakaz przewozu przedmiotów niebezpiecznych oraz przepisy celne i graniczne.

Z uwagi na liczne wycieczki najwygodniejszym bagażem podręcznym będzie niewielki plecak, gdzie będą mogli Państwo spakować rzeczy potrzebne podczas zwiedzania (wodę, maseczkę).

UWAGA:

Podczas pakowania przydatne mogą się okazać duże plastikowe torby. Może się zdarzyć, że w trakcie podróży część ubrań zamoknie od deszczu czy wilgoci w powietrzu. W wilgotnym klimacie ubrania schną wiele dni i przełożenie ich do oddzielnych plastikowych toreb pozwoli oddzielić je od reszty suchych ubrań.

Zdarza się, że podczas lotu kosmetyki tracą szczelność i rozlewają się w bagażu. Dobrze jest je również zapakować w oddzielne plastikowe woreczki.

Bagaż podręczny nie powinien być zbyt duży i ciężki. Warto trzymać dokumenty lub pieniądze w oddzielnych saszetkach, dodatkowo w plastikowych torbach, co ochroni jest przed kurzem czy wilgocią. Tyczy się to głównie paszportu, biletów lotniczych czy pieniędzy. 

Ze względu na przelot samolotem w bagażu podręcznym nie wolno przewozić przedmiotów zaliczanych do niebezpiecznych (nożyki, pilniczki oraz płyny, żele i aerozole itp.). Zgodnie z przepisami płyny przewożone w bagażu podręcznym muszą znajdować się w pojemnikach, z których żaden nie może przekraczać 100 ml - muszą być one zapakowane w jedną przezroczystą plastikową zamykaną torbę o pojemności nie przekraczającej jednego litra (np. torebka dwuścienna w wymiarach 22cm x 15cm, z plastikowym suwakiem). Perfumy i alkohol zakupione w sklepach wolnocłowych można wnosić na pokład samolotów, jednak muszą być one zapakowane w specjalnie zapieczętowane przez personel sklepu torby.

PŁYNY O POJEMNOŚCI POWYŻEJ 100 ML, ZAKUPIONE POZA UE, NIE MOGĄ BYĆ WWOŻONE DO UE W BAGAŻU PODRĘCZNYM (oznacza to, że jeśli powrót do kraju odbywa się przez port UE, nie można dokonać zakupu takich płynów na lotnisku poza UE).

Definicja substancji płynnych, których w dużych ilosciach nie wolno przewozić w bagażu podręcznym obejmuje: wodę i inne napoje, zupy, syropy, perfumy, żele (np. do włosów), pasty (w tym pasty do zębów); kosmetyki w płynnej formie (błyszczyk, podkład, tusz do rzęs), kremy, odżywki i oliwki, spraye, substancje płynne pod ciśnieniem (np. żele do golenia, dezodoranty) oraz inne substancje o podobnej konsystencji.

W bagażu podręcznym przyda się długopis, gdyż podczas podróży wypełnia się liczne formularze wjazdowe, wyjazdowe, deklaracje celne itd.

GALAPAGOS

Z uwagi na specyfikę wysp Galapagos (obszar chroniony Parku Narodowego) nie wolno wwozić: owoców, warzyw, orzechów, mięsa, produktów mlecznych.

  • wygodne obuwie, np. sportowe lub lekkie trekkingowe, do tego sandały (przydadzą się na Galapagos),
  • ubrania: powinny być dostosowane do trasy i terminu; polecamy lekkie, szybkoschnące przejściowe ubrania, raczej wiosenne niż letnie a oprócz tego coś cieplejszego typu bluza, sweter - potrzebne w Quito, gdzie może być chłodniej. Długie spodnie – wygodne, szybkoschnące. Krótkie spodnie przydadzą się na Galapagos, ale nie są rekomendowane w Amazonii ze względu na insekty. Strój kąpielowy może się przydać w niektórych hotelach, np. w Amazonii oraz podczas wycieczek po Galapagos,
  • skarpetki: zmarzluchom przydadzą się nawet w Quito, pozostałym osobom podczas spacerów po lesie Amazonii (będzie mokro!),
  • z uwagi na wizytę w Amazonii sugerujemy unikać ubrań w ostrych kolorach – mogą odstraszyć zwierzęta,
  • okrycie głowy dla ochrony przed słońcem,
  • strój przeciwdeszczowy (lekka kurtka, ponczo lub lekki płaszcz),
  • okulary przeciwsłoneczne, krem z wysokim filtrem (będziemy na równiku!!), balsam nawilżający,
  • bidon na wodę – w Ekwadorze unika się wody butelkowanej, napełnia się swoje bidony z dużych dostępnych w wielu miejscach. Duży baniak z wodą dostępny będzie również w autobusie podczas objazdu kontynentalnej części Ekwadoru,
  • dodatkowy mały ręcznik – może przydać się w Amazonii, gdzie będzie bardzo wilgotno,
  • leki zażywane regularnie (leki przyjmowane codziennie lub co kilka dni należy ZAWSZE wkładać do bagażu podręcznego),
  • płyn do dezynfekcji rąk (dużo) oraz chusteczki odświeżające,
  • odpowiednią ilość maseczek (w tym FFP2, N95 lub KN95 potrzebne na pokładzie samolotu),
  • preparat przeciwko komarom (z DEET, przyda się w Amazonii),
  • małą lornetkę do obserwacji zwierząt,
  • latarkę (może się przydać podczas nocnych spacerów), najlepiej czołówkę,
  • przejściówkę do gniazdka elektrycznego, budzik z alarmem (jeśli nie ma w telefonie komórkowym),
  • swoje ulubione kosmetyki (najlepiej w małych wielorazowych opakowaniach),
  • dużo drobnych USD,
  • mały plecak na codziennie wycieczki.

Prosimy wziąć ze sobą bidon do wielokrotnego napełnienia. Odradzamy kupowanie wody w plastikowych butelkach. Nie rekomendujemy picia wody z kranu.

Sugerujemy nie zabieranie z hotelu miniaturowych kosmetyków. Z reguły na niewiele się zdadzą a po krótkim czasie opakowania zasilą wysypisko śmieci. Sugerujemy zabrać z Polski swoje kosmetyki, najlepiej w wielorazowych opakowaniach.

Sugerujemy zabranie baterii, które można ponownie napełnić. Unikanie jednorazowych.

Prosimy rozważyć zakup ładowarki solarnej do telefonu.

Hotele, z których korzystamy na trasie to w większości obiekty o lokalnym standardzie 3* i 4* z prywatnymi łazienkami.

  • W Amazonii będziemy mieszkać w środku lasu. Obecność zwierząt (małych i dużych) będzie więc powszechna, nawet w pokojach hotelowych (częściej tych małych). Jeśli nie życzą sobie Państwo takich współlokatorów, proszę zwróć się do obsługi, która na to zaradzi (a przynajmniej spróbuje).
  • Pokoje hotelowe są wyposażone w łazienkę, klimatyzację lub wiatrak i telefon. W pokojach zazwyczaj znajdują się również telewizor oraz sejf. Łazienki wyposażone są w ręczniki kąpielowe, mydło, papier toaletowy, czasami są suszarki do włosów. W niektórych hotelach łazienki mogą być wyposażone w dodatkowo płatne produkty (balsamy, gąbki do masażu) – umieszczone oddzielnie i oznaczone jako płatne. W razie wątpliwości prosimy pytać pilota.
  • W niektórych pokojach znajdują się mini bary. Napoje, przekąski i słodycze z minibarów są dodatkowo płatne.
  • Doba hotelowa w Ekwadorze, tak jak w większości państw na świecie, trwa, w zależności od hotelu od godziny 14:00-16:00 do godz. 12:00 dnia następnego.
  • Ze względu na bogaty program zwiedzania, zazwyczaj nie ma możliwości powrotu do hotelu w ciągu dnia (grupa wyjeżdża rano po śniadaniu, a wraca wieczorem po kolacji).

Podczas podróży niezbędnym dokumentem będzie paszport. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki oraz posiadać przynajmniej dwie wolne strony na wklejenie wizy oraz na stemple graniczne. Należy go okazać służbom granicznym podczas wjazdu do Ekwadoru oraz pracownikom hotelu, jeśli będzie to konieczne podczas zakwaterowania. Paszport jest także potrzebny podczas wymieniania walut. Prosimy pamiętać o zabraniu swojego paszportu ze sobą na lotnisko. Przed wyjazdem prosimy sprawdzić czy paszport nie jest zniszczony a strona ze zdjęciem nie jest naderwana. Może być to podstawą do odmowy wyjazdu z Polski czy wjazdu do Ekwadoru.

Obywatele RP udający się do Ekwadoru nie potrzebują wiz na pobyt turystyczny. W związku z pandemią obowiązują nieco zmienione zasady wjazdu (informacje powyżej).

Ekwador leży w strefie klimatu równikowego i podrównikowego. Ze względu na rzeźbę terenu klimat jest jednak zróżnicowany. Temperatury na terenach nizinnych wynoszą od 24° do 28 °C, przy niewielkich dobowych wahaniach. Regiony leżące na samym południu kraju mają nieco większe amplitudy termiczne, związane z występowaniem bardziej suchego klimatu podrównikowego. Na terenach leżących powyżej 1 000 m n.p.m. temperatury są bardziej umiarkowane i wynoszą od 16° do 18°. W wyższych partiach gór, powyżej 2 500 m n.p.m., jest chłodno i średnie wartości termiczne wynoszą od 12° do 15 °C, ponadto na terenach górskich występują duże dobowe wahania temperatur. Na wysokościach powyżej 4 000 m n.p.m. temperatury są już bardzo niskie i średnia dobowa nie przekracza 10 °C. Opady są bardzo zróżnicowane.

Wyspy Galapagos: wyróżnia się 2 pory roku: deszczową i suchą.

Pora deszczowa – od grudnia do czerwca, wysokie temperatury (26° - 30°C), wzmożone opady.

Pora sucha – od czerwca do listopada, chłodne wiatry, niższe temperatury (20° - 24°C).

Gdy w Polsce obowiązuje czas letni różnica czasu między Polską a Ekwadorem wynosi 7 godz. Np. gdy w Polsce jest godz. 15:00, w Ekwadorze jest 08:00. W zimie różnica czasu wynosi 6 godz. Na wyspach Galapagos jest godzina wcześniej niż na kontynencie.

W Ekwadorze jada się na ulicy od rana do wieczora. Turyści mogą być zaskoczeni nie tylko liczbą straganów, barów i restauracji, w których można zjeść, lecz także liczbą osób sprzedających jedzenie w bramach czy wprost na ulicy.

Wyjątkowo smaczny jest pieczony na węglu dojrzały banan nadziewany białym serem. Na dobry początek dnia najlepsze będą jednak cevichochos. Chocho (czyt. czoczo) to andyjski łubin – preinkaskie nasiona (Lupinus mutabilis), przypominające naszą białą, spłaszczoną fasolę. Potrawy z chochos znajdziemy na każdym rogu ulicy. Są bardzo zdrowe, poleca się je w szczególności osobom cierpiącym na cukrzycę. Podaje się ją na zimno w malutkich miseczkach o każdej porze dnia. Doskonale nadaje się na przekąskę przed większym posiłkiem, bo pobudza apetyt.

Z „ulicznej” kuchni na podwieczorek lepsza od cevichocho będzie salchipapa (salchicha – parówka i papa – ziemniak), idealna dla miłośników tłustych potraw – tych o mocnych żołądkach, którzy nie liczą kalorii. To smażona na oleju parówka z frytkami, polana keczupem, majonezem i sosem aji (czyt. achi) dla wzmocnienia smaku. Aji dodaje się w Ekwadorze do prawie wszystkich potraw. Przyrządza się go z małej, bardzo ostrej papryki, podobnej do meksykańskiego chili. Inną odmianą salchipapa są papicarne i papipollo. Danie okrasza się olejem, mnóstwem majonezu i keczupem. Miejscowi je uwielbiają.

Mieszkańcy Ekwadoru nie mają zwyczaju jeść surowych owoców. Robią z nich soki (jugos) lub szejki (batidos), mieszając z wodą lub mlekiem. Rozmaitość owoców daje im prawie nieograniczone możliwości mieszania najbardziej egzotycznych smaków. Zupełnie wyjątkowy jest sok z guanábana (flaszowca), ale też sok z tomate de árbol, lepiej znanego jako tamarillo – owocu o wdzięcznej polskiej nazwie cyfomandra grubolistna. W Ekwadorze ten sok często podaje się do obiadu. Nie należy go jednak pić za dużo, bo ma właściwości przeczyszczające.

Tradycyjnym ekwadorskim daniem głównym z Andów jest fritada. Fritada to wieprzowina gotowana, a następnie smażona na wieprzowym smalcu w wielkim rondlu z brązu ustawionym na węglach. Przyprawione czosnkiem, cebulą i solą mięso podaje się z mote (rodzaj gotowanej kukurydzy andyjskiej) albo z tostado (kukurydzą prażoną). Można je również jeść z ziemniakami, awokado oraz sałatką z cebuli i pomidorów.

Opowiadając o tradycyjnych daniach głównych, nie sposób nie wspomnieć o hornado. To wypatroszony świniak pieczony przez wiele godzin na wolnym ogniu. Hornado podaje się z mote, czyli ugotowaną kukurydzą, i z tortillas. Te ostatnie podobne są do naszych placków ziemniaczanych, z tą różnicą, że ziemniaki miesza się tu z białym serem, nie mąką.

Jednak to nie fritada ani hornado są najbardziej charakterystycznymi dla Ekwadoru daniami. Jest nim cuy, czyli świnka morska. Pieczona świnka morska to tutaj prawdziwy smakołyk, nie tani zresztą. Wielu Ekwadorczyków hoduje świnki morskie, tak jak my hodujemy kury czy króliki.

Na deser koniecznie trzeba zamówić helados de paila – tutejsze lody.

To tylko niewielka część tego, co znajdziemy na stołach mieszkańców Ekwadoru. Tradycyjnych dań jest tu tak dużo, że na pewno znajdą coś dla siebie i mięsożercy, i wegetarianie; ci, którzy lubią zjeść tłusto, i ci, którzy liczą kalorie. Ekwadorska kuchnia nakarmi i zachwyci każdego. Smacznego!

(Tekst pochodzi z Magazynu Kuchnia, 25.09.2018, autorka: Inka Witkowska. Skróty CT Poland)

AUTOKAR

Podczas trasy grupa przemieszcza się autokarami lub minibusami dostosowanymi do liczebności grupy. Autokary nie są wyposażone w toalety i lodówki. Kolejność zapisu na wycieczkę decyduje o wyborze zajmowanych miejsc w autokarze. Małe minibusy nie posiadają luku bagażowego, bagaż główny grupy umieszczony będzie na dachu.

   

STATKI NA GALAPAGOS

Z uwagi na specyfikę wysp Galapagos (obszar chroniony Parku Narodowego) transport pomiędzy wyspami odbywa się łodziami i statkami liczącymi do 20 osób. Może się zdarzyć, że podczas podróży na łodzi będą osoby spoza grupy, może się również zdarzyć, że nasza grupa na czas transferu zostanie podzielona na dwie mniejsze łodzie.  

 

OBSŁUGA PILOTA I PRZEWODNIKÓW

Grupie towarzyszy licencjonowany polski pilot wycieczek, który spotyka się z grupą w dniu wylotu na lotnisku w Warszawie. W każdym parku narodowym i w miejscu, gdzie wymaga tego prawo jest również przewodnik miejscowy posługujący się językiem angielskim i hiszpańskim. W zwiedzanych miejscach polski pilot tłumaczy to, co o zabytkach, czy miejscach opowiadają lokalni przewodnicy. Polski pilot, zgodnie z miejscowym prawem, nie może samodzielnie oprowadzać grupy. Pilot w każdej sytuacji służy swoją wiedzą i doświadczeniem.

Palenie w miejscach publicznych jest zabronione. Niektóre hotele mają politykę całkowitego zakazu palenia.

Od 2000 r. ekwadorską walutą jest dolar amerykański (USD). Warto mieć dużo drobnych USD. Przed zakupem warto zgłosić taką prośbę w kantorze.                     

Jako, że obowiązującą walutą jest USD można nim płacić wszędzie, aczkolwiek banknoty powyżej 20 USD nie są chętnie przyjmowane, w niektórych miejscach sprzedawcy wręcz odmawiają ich przyjmowania. Wiąże się to ze strachem przed fałszywymi banknotami. Powszechne i łatwo dostępne są bankomaty ATMy, poza wyspami Galapagos (San Cristobal, Isabela). W obiegu są również monety miejscowej waluty, są często wydawane jako reszta. Ekwador wybija swoje, niedostępne w USA, monety jednodolarowe. Preferowane są nowe banknoty USD, zniszczone nie będą przyjmowane. EUR nie jest akceptowane jako środek płatniczy, trzeba je wymieniać. Nie rekomendujemy zabierania EUR.

Na lotnisku w Guayaquil należy gotówką opłacić kartę INGALA (transit card) 20 USD a po przylocie na Galapagos również gotówką bilet do Parku Narodowego 100 USD. Płatność tylko gotówką.

Ceny:  Ekwador nie należy do krajów bardzo drogich. Niektóre ceny porównywalne są do polskich. Przykładowe ceny:

napój typu cola w sklepie 0,33 l ok. 0,8 USD, w restauracji 2 USD

woda ok. 0,6 USD

kawa w restauracji ok. 2,5 USD

znaczki pocztowe 2 USD

lokalne piwo w restauracji od ok. 2 USD, importowane 3,5 USD

obiad w lokalnej w restauracji od 5 (prosta kuchnia) do 30 USD (elegancka restauracja), pizza 4-7 USD, hamburger 2 USD  

posiłek w McDonald’s  ok. 6 USD

banany  ok. 1 USD /kg

jabłka ok. 2 USD/kg

papierosy Marlboro ok. 6 USD/paczkę

butelka wina ok. 9 USD

kieliszek wina w restauracji od 6 USD

awokado w sklepie  0.5 USD, na targu 0.25 USD

chleb normalny ok. 3-4 USD

Napiwki: Pierwszego dnia po przylocie pilot zbierze od Państwa kwotę 110 USD/os. przeznaczoną na napiwki. Są one przeznaczone dla lokalnych przewodników oraz kierowców. Bardzo prosimy o zabranie ze sobą drobnych nominałów – pomoże to naszemu pilotowi rozdzielać napiwki poszczególnym przewodnikom.

W cenę wycieczki nie są wliczone:

  1. Napiwki za usługi bagażowe (zwyczajowo 1 USD za 1 bagaż). Boye hotelowi nie tylko zajmą się dostarczeniem bagażu pod drzwi i zabraniem go rano, ale przede wszystkim pomogą kierowcy załadować Państwa bagaż do busa.
  2. Opłaty portowe na Galapagos: każdorazowo 1 USD/os. przy wejściu do portu i każdorazowo 1 USD przy wsiadaniu na łódź. 
  3. Transit card 20 USD
  4. Bilet do Parku Narodowego Galapagos 100 USD

Napiwki dla obsługi restauracji podczas objętych programem posiłków są wliczone w cenę wycieczki. Jeśli jednak będą Państwo spożywać posiłek, który nie jest objęty ceną wycieczki można zostawić niewielki napiwek (niewielki bo 10% obsługi serwisowej będzie wliczone w rachunek). Podczas korzystania z taksówki można zostawić kierowcy niewielką resztę, dawanie napiwków w takich sytuacjach nie jest jednak powszechnie przyjęte. Poza przemysłem turystycznych napiwki nie są powszechnie przyjętym zwyczajem.

W użyciu jest język hiszpański oraz język angielski w miejscach turystycznych.

W Ekwadorze używane są wtyczki typu A (USA, Chiny, Japonia) i B – dwie płaskie płytki. Napięcie w sieci to 120 V, częstotliwość  60 Hz. Aby urządzenia przywiezione z Polski działały normalnie potrzebne są konwertery.

Numer kierunkowy do Ekwadoru to +593        .

Zasięg jest raczej dobry, poza regionami Amazonii i na niektórych wyspach Galapagos. Rozmowy telefoniczne są najczęściej wykonywane z użyciem Internetu (np. Skype). WIFI jest powszechne w hotelach i tam najczęściej darmowe, dostępne w lobby, acz nie zawsze w pokojach. Poza hotelami WIFI raczej nie będzie szeroko dostępne.

Ekwador jest krajem raczej bezpiecznym dla turystów. Jak wszędzie na świecie zdarzają się jednak kradzieże kieszonkowców. Warto nosić w portfelu tylko ilość gotówki na jeden dzień. Pozostałe pieniądze trzymać w oddzielnej, ukrytej saszetce. W parkach narodowych należy uważać na zwierzęta (mogą ugryźć lub być pokryte toksycznym śluzem) oraz rośliny (Prosimy niczego nie dotykać! Część roślin może mieć kolce, część roślin jest trująca) oraz kierować się zasadą „zostaw tylko ślady stóp”.

Ekwador leży w strefie aktywnej sejsmicznie. 

Nigdy nie wolno karmić dzikich zwierząt. W przypadku ugryzienia miejsce należy przemyć dużą ilością ciepłej wody i mydła, zdezynfekować. Następnie skonsultować z lekarzem. W parkach narodowych, gdzie możliwy jest kontakt z dzikimi zwierzętami należy postępować zawsze wedle wskazań przewodnika i pilota.   

 Pilot wraz z przewodnikiem przekażą Państwu zasady kontaktu ze zwierzętami na Galapagos.

Podczas całego wyjazdu są Państwo ubezpieczeni. W razie potrzeby skorzystania z miejscowych usług medycznych należy zgłosić się do pilota, bądź bezpośrednio do centrum alarmowego Ubezpieczyciela.

 

COVID-19: Ubezpieczenie wykupione dla naszych turystów w Signal Iduna pokrywa leczenie COVID-19 do kwoty 60 000 EUR. Nie pokrywa kosztów kwarantanny. W przypadku trafienia na kwarantannę koszty pokrywa podróżny.

 

Jeżeli ze względu na stan zdrowia związany ze zdarzeniem ubezpieczeniowym Ubezpieczony nie może skorzystać z wcześniej zaplanowanego środka transportu, SIGNAL IDUNA pokryje koszty transportu powrotnego.

 

Przed wyjazdem: Aktualnie wyjeżdżających do Ekwadoru nie dotyczą obowiązkowe szczepienia. W razie wprowadzenia wymogu szczepień przez służby sanitarno-epidemiologiczne, będziemy informować o tym uczestników. Do zalecanych szczepień należą wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonica, tężec i polio, a także dur brzuszny. Wskazane są szczepienia przeciw żółtej febrze przy podróżach na obszary położone na wschód od Andów na wysokości poniżej 2300 m. n.p.m.

Na trasie wycieczki nie ma zagrożenia malarią, pojawia się ona raczej jedynie na terenach położonych na wysokości poniżej 1500 m. n.p.m. tj. na terenach Amazonii w prowincjach: Morona Santiago, Pastaza, Orellana i Sucumbíos, jak również na wybrzeżu, zwłaszcza w prowincji Esmeraldas. Trasa naszej wycieczki nie obejmuje tych terenów.

Przed wyjazdem zalecamy wykonanie rutynowych badań lekarskich oraz przeglądu stomatologicznego.

 

Leki: Ze względów praktycznych wskazane jest zabranie najczęściej stosowanych w domu leków. Apteczka podróżna powinna zawierać środki przeciw komarom, dezynfekujące, plastry, leki przeciw biegunce i przeziębieniu. Prosimy pamiętać o zabraniu maseczek.

Leki zażywane regularnie (codziennie lub co kilka dni) należy ZAWSZE wkładać do bagażu podręcznego). Jeśli w bagażu podręcznym planują Państwo przewozić igły do podawania leku, wówczas niezbędne będzie zaświadczenie w języku polskim i angielskim wydane przez lekarza, zaświadczające o konieczności podania leku, poświadczone pieczątką.

 

Zdrowie w podróży: W hotelach o standardzie *** i wyżej nie ma problemów z bezpieczeństwem i czystością bieżącej wody. Należy często myć i dezynfekować ręce. Tempo zwiedzania dostosowane jest do kondycji przeciętnego turysty. Wilgotność i upał mogą jednak osłabić wytrzymałość. Należy pić dużo płynów.

Ilość komarów jest znacząca, wzrasta w porze deszczowej. Stosowanie repelentów (najlepiej z DEET) jest wskazane.

Z uwagi na występowanie w Ekwadorze wirusa zika kobietom w ciąży nie zaleca się podróży do tego kraju.

 

Jedzenie i picie w podróży: Aby ustrzec się chorób należy dbać o higienę osobistą, unikać żywności niewiadomego pochodzenia i pić wyłącznie napoje zamknięte fabrycznie. Woda z kranu nie nadaje się do picia.

Z pewnością przydadzą się środki pozwalające szybko zdezynfekować dłonie, żele lub higieniczne chusteczki odświeżające.

Starannie wybraliśmy restauracje, w których spożywać będą Państwo posiłki. We wszystkich jednak miejscach należy zachować podstawowe zasady higieny i zawsze umyć ręce przed posiłkiem. Owoce należy spożywać po ich umyciu i obraniu ze skórki lub sparzeniu.

Podczas całego wyjazdu są Państwo ubezpieczeni. W razie potrzeby skorzystania z miejscowych usług medycznych należy zgłosić się do pilota, bądź bezpośrednio do centrum alarmowego Ubezpieczyciela.

COVID-19: Ubezpieczenie wykupione dla naszych turystów w Signal Iduna pokrywa leczenie COVID-19 do kwoty 60 000 EUR. Nie pokrywa kosztów kwarantanny. W przypadku trafienia na kwarantannę koszty pokrywa podróżny.

Jeżeli ze względu na stan zdrowia związany ze zdarzeniem ubezpieczeniowym Ubezpieczony nie może skorzystać z wcześniej zaplanowanego środka transportu, SIGNAL IDUNA pokryje koszty transportu powrotnego.

Przed wyjazdem: Aktualnie wyjeżdżających do Ekwadoru nie dotyczą obowiązkowe szczepienia. W razie wprowadzenia wymogu szczepień przez służby sanitarno-epidemiologiczne, będziemy informować o tym uczestników. Do zalecanych szczepień należą wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonica, tężec i polio, a także dur brzuszny. Wskazane są szczepienia przeciw żółtej febrze przy podróżach na obszary położone na wschód od Andów na wysokości poniżej 2300 m. n.p.m.

Na trasie wycieczki nie ma zagrożenia malarią, pojawia się ona raczej jedynie na terenach położonych na wysokości poniżej 1500 m. n.p.m. tj. na terenach Amazonii w prowincjach: Morona Santiago, Pastaza, Orellana i Sucumbíos, jak również na wybrzeżu, zwłaszcza w prowincji Esmeraldas. Trasa naszej wycieczki nie obejmuje tych terenów.

Przed wyjazdem zalecamy wykonanie rutynowych badań lekarskich oraz przeglądu stomatologicznego.

Leki: Ze względów praktycznych wskazane jest zabranie najczęściej stosowanych w domu leków. Apteczka podróżna powinna zawierać środki przeciw komarom, dezynfekujące, plastry, leki przeciw biegunce i przeziębieniu. Prosimy pamiętać o zabraniu maseczek.

Leki zażywane regularnie (codziennie lub co kilka dni) należy ZAWSZE wkładać do bagażu podręcznego). Jeśli w bagażu podręcznym planują Państwo przewozić igły do podawania leku, wówczas niezbędne będzie zaświadczenie w języku polskim i angielskim wydane przez lekarza, zaświadczające o konieczności podania leku, poświadczone pieczątką.

Zdrowie w podróży: W hotelach o standardzie *** i wyżej nie ma problemów z bezpieczeństwem i czystością bieżącej wody. Należy często myć i dezynfekować ręce. Tempo zwiedzania dostosowane jest do kondycji przeciętnego turysty. Wilgotność i upał mogą jednak osłabić wytrzymałość. Należy pić dużo płynów.

Ilość komarów jest znacząca, wzrasta w porze deszczowej. Stosowanie repelentów (najlepiej z DEET) jest wskazane.

Z uwagi na występowanie w Ekwadorze wirusa zika kobietom w ciąży nie zaleca się podróży do tego kraju.

Jedzenie i picie w podróży: Aby ustrzec się chorób należy dbać o higienę osobistą, unikać żywności niewiadomego pochodzenia i pić wyłącznie napoje zamknięte fabrycznie. Woda z kranu nie nadaje się do picia.

Z pewnością przydadzą się środki pozwalające szybko zdezynfekować dłonie, żele lub higieniczne chusteczki odświeżające.

Starannie wybraliśmy restauracje, w których spożywać będą Państwo posiłki. We wszystkich jednak miejscach należy zachować podstawowe zasady higieny i zawsze umyć ręce przed posiłkiem. Owoce należy spożywać po ich umyciu i obraniu ze skórki lub sparzeniu.

Uczestnik imprezy organizowanej przez Biuro Podróży CT Poland jest ubezpieczony w  Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna. Ubezpieczenie obejmuje pokrycie kosztów leczenia i pomoc w podróży (assistance) do 60 000 EUR na każde zdarzenie (w tym, na podstawie dodatkowej umowy zawartej pomiędzy Biurem Podróży CT Poland a Signal Iduna, ryzyko zaostrzeń i powikłań chorób przewlekłych); wypłatę świadczenia związanego z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu z tytułu następstwa nieszczęśliwego wypadku do 15 000 PLN; pokrycie kosztów utraty lub opóźnienia dostarczenia bagażu podróżnego do 1000 PLN. Szczegółowe informacje można znaleźć w „Ogólnych warunkach ubezpieczenia BEZPIECZNE PODRÓŻE”. Prosimy o dokładne zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia, w szczególności z częścią „Wyłączenia odpowiedzialności”.

16 dni

Ekwador i wyspy Galapagos - głuptaki i wikunie na równiku

Cena za osobę:

8976 3560