• 1 dzień

  Wylot z Warszawy

  Spotkanie z pilotem i grupą na lotnisku Chopina w Warszawie. Bezpośredni przelot do Baku PLL LOT.

    
 • 2 dzień

  Baku / Surakhani / Yanar Dag / Mardakan

  Przylot do Baku. Transfer do hotelu na krótki wypoczynek. Piesze zwiedzanie stolicy Azerbejdżanu zaczniemy od średniowiecznego, otoczonego murami starego miasta  , czyli miasta wewnętrznego – Iczeri Szecher. Jest to plątanina wąskich uliczek z licznymi kramami, sklepami oraz meczetami, gdzie można poczuć smak prawdziwego Kaukazu. Zwiedzanie symbolu i wizytówki miasta Pałacu Szachów Szyrwanu , którego początki sięgają XV w. Wejdziemy na 30 m. Basztę Dziewiczą , aby podziwiać panoramę miasta. Wizyta przy pomniku i cmentarzu, który poświęcony jest ofiarom radzieckiej interwencji w Azerbejdżanie w 1990 r. i wojny o Górski Karabach. Następnie pojedziemy na półwysep Apszeroński, który przez wieki był pod silnym wpływem zoroastryzmu. Słynie on z najlepszych na całym Kaukazie fig, winogron oraz szafranu. Zwiedzanie Świątyni Ognia Ateszgah w Surakhani. Dawniej było to miejsce kultu hinduistów i zoroastrian, którzy czcili ogień. Obecnie pełni funkcje muzeum. Zatrzymamy się również przy „płonących wzgórzach” Yanar Dag, gdzie w miejscach wydobywania się gazu ziemnego od lat płoną ognie. Zanim powrócimy do Baku zwiedzimy jeszcze XII w. wieżę obroną w Mardakan. Nocleg w Baku.

      
 • 3 dzień

  Baku / Maraza / Szemacha / Lachicz / Szeki

  Opuszczamy spektakularne Baku i udajemy się do Szeki (ok. 340 km), które jest uważane za jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast w kraju. W czasie podróży będziemy mogli zaobserwować jak bezkresny pustynny krajobraz ustępuje miejsca gęsto zalesionym obszarom górskim. Po drodze postój we wsi Maraza, w której znajduje się mauzoleum-meczet Diri Baba. Następnie pojedziemy do Szemacha – dawnej stolicy islamskiego państwa Szyrwanu, istniejącego do IX w. do XVI w., aby zobaczyć wybudowany w X w., a zrekonstruowany w XIX w., Meczet Dżuma oraz mauzoleum Yeddi Gumbez, gdzie spoczywają członkowie rodziny szyrwańskich chanów. Odwiedzimy Lachicz, wieś położoną na wysokości 1200 – 1500 m n. p. m. na południowym stoku Wielkiego Kanionu. Lachicz wyróżnia się nie tylko naturalny pięknem, ale również żywą kulturą Azerbejdżanu. Przekonamy się o tym spacerując po brukowanych uliczkach, wśród kamiennych domów, sklepików z pamiątkami i niesamowitym rzemiosłem. Każdy warsztat jest jak małe muzeum, które produkuje swoje eksponaty m.in. wyroby miedziane, biżuterię, ceramikę, stroje i dywany. Przejazd do Szeki – historycznego miasteczka położonego wzdłuż Jedwabnego Szlaku. Nocleg w Szeki.

      
 • 4 dzień

  Szeki / Karawanseraj / Kisz

  Zwiedzanie Szeki rozpoczniemy od wizyty w XVIII w. Pałacu Chanów . Obiekt był rezydencją władców chanatu szekijskiego, a obecnie jest zaliczany do najcenniejszych zabytków w kraju. Co ciekawe, pałac został zbudowany bez użycia ani jednego gwoździa oraz zastosowano metody antysejsmiczne, które miały go uchronić przed trzęsieniem ziemi. Niezapomnianą atmosferę pałacu tworzą również bogate zdobienia, freski oraz kolorowe okna. Następnym przystankiem będzie Karawanseraj, czyli zajazd dla karawan – starożytna przydrożna gospoda, budowana w krajach arabskich, Persji i Azji Środkowej, która gościła kupców i podróżników. Ostatnią atrakcją dnia będzie postój w albańskiej wiosce Kisz, gdzie znajduje się kościół św. Elizeusza. Jest to najstarszy kościół na terenie Albanii Kaukaskiej (starożytne księstwo na terenach dzisiejszego Dagestanu i Azerbejdżanu) – nazywany „matką wszystkich kościołów albańskich” na Kaukazie. Nocleg w Szeki.

      
 • 5 dzień

  Szeki / Gandża

  Mówi się, że prawdziwy Azerbejdżan można poznać na lokalnym targu w Szeki. Udamy się tam z samego rana, by doświadczyć kolorytu tego miejsca, gdzie można kupić dosłownie wszystko. Oczy cieszą się na widok błyszczących bakłażanów, czerwonokrwistych wiśni i zbóż mieniących się od zieleni po fiolet. Na obrusach stoją wiadra z serem osłonięte muślinowymi prześcieradłami, gigantyczne słoiki z dżemami i słynna chałwa. Gdy zmęczy nas targowy chaos, ruszymy w kierunku Gandżi. Według legendy miasto zostało założone w miejscu odkrycia skarbu, który przyśnił się arabskiemu władcy – Muhammadowi ibn Khalidowi. A czy skarb zobaczymy? Zwiedzanie zaczniemy od spaceru po centrum miasta, gdzie znajdują się historyczne zabytki. Krok po kroku odkryjemy piękno miasta. Będziemy podziwiać tureckie łaźnie, zbudowaną w stylu bizantyjskim cerkiew Aleksandra Newskiego oraz Meczet Szacha Abbasa z XVII w. Będziemy mijać mauzolea – Dżada Chana oraz Nezami Gandżawi, a także Meczet Imamzadeh. Jednak najbardziej niezwykłym budynkiem będzie Dom Butelkowy, którego ściany zdobi 50 000 butelek o różnych rozmiarach i kolorach. Czas wolny, a następnie przejazd do hotelu. Nocleg w Gandży.

      
 • 6 dzień

  Gandża / Park Narodowy Gobustan / Baku

  Żegnamy starożytną Gandżę i kierujemy się w stronę oddalonego o 360 km Baku. Po drodze odwiedzimy jedno z tajemniczych i historycznych zakątków kraju – Park Narodowy Gobustan , położony na południowo-wschodnim krańcu Wielkiego Kaukazu, nad Morzem Kaspijskim. Miejsce to było świadkiem życia mieszkańców od czasów prehistorycznych przez średniowiecze, aż do czasów nowożytnych, co zostało uwiecznione w postaci malowideł na finezyjnych formacjach skalnych. Prehistoryczne petroglify to liczące sobie ponad 12 tys. lat naskalne rysunki, choć najstarsze mają podobno nawet 40 tys. lat, mają różnorodną tematykę i fabułę, ale większość przedstawia ludzi, zwierzęta domowe i dzikie, a także sceny bitewne, tańce rytualne oraz symbole słoneczne. Dalsza podróż do Baku. Nocleg w Baku.

      
 • 7 dzień

  Baku / Park Narodowy Szyrwan / Lankaran

  Znów opuszczamy nadkaspijską metropolię, tym razem tylko na jeden dzień, aby poobcować z naturą. Pierwszym przystankiem w drodze do nadmorskiego kurortu Lankaran (ok. 300 km) będzie Park Narodowy Szyrwan. Miejsce to jest wyjątkowe nie tylko ze względu na półpustynny krajobraz i wulkany błotne, ale przede wszystkim na florę i faunę. Rezerwat został stworzony w celu reprodukcji i ochrony gazeli kaukaskiej oraz różnych ptaków wodnych i zagrożonych roślin. Jest również domem dla żółwia kaspijskiego, zaskrońca, dzika oraz wilka. Spacer jedną z tras, aby podziwiać przyrodę. Dalsza podróż do Lankaran, miejscowości położonej nad Morzem Kaspijskim, u podnóża Gór Tałyskich. Region słynie m.in. z uprawy herbaty, a spożywanie jej od dawna jest narodowym zwyczajem Azerów. Aby lepiej poznać ten obyczaj weźmiemy udział w ceremonii parzenia tego liściastego trunku. Odwiedzimy również lokalną rodzinę, by poznać zwyczaje i tradycje Tałyszów. Nocleg w Lankaran.

      
 • 8 dzień

  Lankaran / Astara / Baku

  Rano wyruszymy w kierunku miasta Astara, gdzie główną atrakcją jest Yanar Bulaq, w którym „woda płynie jak ogień”. To dziwne zjawisko występuje po połączeniu ognia z wodą, która zawiera duże ilości metanu. Płonąca woda? Przekonamy się na miejscu. Niektórzy twierdzą, że ogniste źródło przywołuje ducha dawnej religii zoroastryzmu, w której woda i ogień są uważane za czynniki rytualnej czystości. A łyk ognistej wody ma ponoć moc uzdrawiającą. Ostatni dłuższy przejazd na naszej wycieczce – do Baku mamy ok. 300 km. Nocleg w Baku.

      
 • 9 dzień

  Baku

  Przedostatni dzień przeznaczymy na dalsze zwiedzanie stolicy. Zaczniemy od cudu XXI w. architektury – Centrum Hejdara Alijewa. Zaprojektowane przez słynną architekt Zahę Hadid centrum jest narodowym symbolem współczesnego Azerbejdżanu i pełni funkcję głównego obiektu kulturalnego Azerbejdżanu. Ten lekki futurystyczny obiekt na tle ciężkich i monumentalnych w formie budynków ery sowieckiej, jest przykładem odnowy i transformacji kraju. Następnie odwiedzimy Villę Petroleę, która przez prawie 40 lat była rezydencją Braci Nobla. Aktualnie znajduje się tu Muzeum Nobla – nowoczesny kompleks wielokulturowy, łączący działalność naukową, kulturalną i edukacyjną. Zobaczymy również budynki powstałe podczas pierwszego boomu naftowego, których istnienie zawdzięczamy wielkim polskim architektom – Józefowi Gosławskiemu czy Józefowi Płoszce. Obejrzymy pochodzącą z 1912 r. Filharmonię Narodową, Pałac Ismalija, który obecnie pełni funkcje Prezydium Narodowej Akademii Nauk Azerbejdżanu oraz Pałac Szczęścia. Kolejnym punktem będzie Pałac Zeynalabdina Taghiyewa – należący niegdyś do milionera Zeynalabdina Taghiyeva, a obecnie mieści się tu Narodowe Muzeum Historii Azerbejdżanu. Przejdziemy tętniącą życiem ulicą Nizami – jedną z najbardziej znanych ulic handlowych Baku. Zatrzymamy się przy Placu Fontann, które jest miejscem spotkań, festiwali, pokazów i uroczystości. Nocleg w Baku.

    
 • 10 dzień

  Powrót do Polski

  Wykwaterowanie z hotelu. Transfer na lotnisko. Bezpośredni przelot do Warszawy PLL LOT.

    

Cena obejmuje

 1. Bezpośredni przelot na trasie Warszawa - Baku - Warszawa PLL LOT.
 2. Przejazdy wg programu autokarami lub mikrobusami.
 3. Zakwaterowanie w hotelach **** w pokojach 2-os. z łazienką i klimatyzacją (2 osoby w pokoju).
 4. Wizę do Azerbejdżanu.
 5. Bilety wstępu do obiektów wymienionych w programie.
 6. Opiekę polskiego pilota na całej trasie wycieczki i lokalnych przewodników w czasie zwiedzania.
 7. Posiłki (ilość wskazuje cyfra w ikonce przy każdym dniu programu).
 8. Ubezpieczenie KLiA (w tym ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych), NNW i bagażu.
 9. Opłaty lotniskowe oraz opłaty za wystawienie biletów.
 10. Opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
 11. Opłatę na Turystyczny Fundusz Pomocowy.
 12. Podatek

Cena nie obejmuje:

 1. Napojów do posiłków i dodatkowych posiłków.
 2. Napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców (50 USD płatne na miejscu).
 3. Udziału w wycieczkach i zajęciach fakultatywnych nie objętych programem zwiedzania.
 4. Ewentualnych opłat za fotografowanie i filmowanie.
 5. Usług tragarzy na lotniskach i w hotelach.
 6. Testu na COVID-19.

Wymagania dot. Paszportu RP:

Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski oraz posiadać co najmniej 1 wolną stronę.

 

Uwaga:

Wyjazd tylko dla osób w pełni zaszczepionych. Należy wykonać test PCR na COVID-19 do 72 godzin przed przekroczeniem granicy w Azerbejdżanie.

 

Planowane godziny przelotów:

Warszawa – Baku       23:00 – 05:10

Baku – Warszawa       03:45 – 06:15

 

Planowane hotele:

Baku: City Park Hotel, 5 nocy

www. cityparkhotelbaku.az

 

Szeki: Macara Sheki, 2 noce

www.macarahotelsheki.business.site

 

Gandża: Caravansaray Hotel, 1 noc

 

Lankaran:  Khan Lankaran, 1 noc

www.xanlankaran.com

10 dni

Azerbejdżan – Kraj ognia

Cena za osobę:

3476 795