Armenia - kraj moreli i granatów. Kraj ludzi uśmiechniętych i otwartych. Kraj wyjątkowych monastyrów i ośnieżonych górskich szczytów. Kraj na styku Europy i Azji, który leży tak blisko, a ma się wrażenie, że jednak daleko.

My go przybliżmy wszystkim, którzy marzą o krótkim i intensywnym programie, o podziwianiu niezapomnianych krajobrazów, o zajrzeniu do ukrytych wśród górskich dolin kościołów, o wykwintnej kuchni, o chwili zapomnienia na bezdrożach Kaukazu.

 

- bogaty program z licznymi atrakcjami jak krótki kurs kuchni ormiańskiej, wizyta w fabryce brandy oraz rodzinnej winnicy

- nocleg nad samym jeziorem Sewan z pięknym widokiem na okolice

- przejazd najdłuższą kolejką górską wpisaną do księgi Guinnessa

- przejazdy bajecznie położonymi drogami przez liczne przełęcze Kaukazu  

- przepyszna kuchnia serwowana w lokalnych restauracjach

 • 1 dzień

  Wylot z Warszawy

  Spotkanie z pilotem i grupą na lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot do Erywania z możliwą przesiadką.

    
 • 2 dzień

  Erywań

  Przylot do Erywania – jednej z najstarszych i nieprzerwanie zamieszkanych stolic świata, której początki sięgają VIII w. Przejazd do hotelu na śniadanie i krótki wypoczynek. Po południu wybierzemy się na zwiedzanie stolicy, które rozpoczniemy od Parku Pamięci oraz muzeum Ludobójstwa Ormian, kompleks został poświęcony pamięci ofiar ludobójstwa w 1915 r. Spacer po głównym placu miasta – placu Republiki, w czasie którego przyjrzymy się najważniejszym budynkom rządowym jak MSZ oraz siedziba rządu. Przy placu znajduje się również Muzeum Armenii i Galeria Narodowa. Następnie przejedziemy w okolice placu Tamanina, gdzie znajduje się Kaskada – niezwykła galeria, o której amerykański New York Times napisał, że „to jeden z najdziwniejszych i najbardziej spektakularnych budynków muzealnych na świecie”. Ostatnią atrakcją dzisiejszego dnia będzie wizyta w Matenadaran – repozytorium dawnych rękopisów ormiańskich – przedmiot dumy Ormian jako skarbnicy tradycji narodowej. Zasłużona kolacja powitalna z lampką słynnego ormiańskiego wina. Nocleg w Erywaniu.

    
 • 3 dzień

  Erywań / Byurakan / Zwartnoc / Khachpar

  Dzień rozpoczniemy od przejazdu do wioski Byurakan, aby zobaczyć pokaz tradycyjnych tańców ormiańskich połączonych ze śpiewem pieśni ludowych pochodzących z tego regionu. Chętni będą mogli przyłączać się i spróbować swoich sił w tańcu. Następnie przejdziemy do ruin katedry w Zwartnoc   – została ona wzniesiona w połowie VII w. i była uważna za jeden z najpiękniejszych obiektów sakralnych ówczesnego świata, a obecnie jest postrzegana jako perła architektury ormiańskiej. Szkoda, że współcześnie można oglądać tylko ruiny tej niesamowitej budowli, gdyż jej ogrom mógłby z pewnością przerosnąć wszelkie oczekiwania. Gdy już będziemy powoli głodni, pojedziemy w gościnę do ormiańskiej rodziny, gdzie nauczymy się przyrządzać tradycyjną tolmę – danie z mielonego mięsa owiniętego w liście winogron (dla wegetarian będzie opcja bez mięsa). Nic nie smakuje lepiej niż posiłek przyrządzony samemu. Najedzeni i szczęśliwi pojedziemy do wsi Khachpar, która jest uważane za centrum kulturalne sztuki współczesnej. Powrót do stolicy. Nocleg w Erywaniu.

      
 • 4 dzień

  Erywań / Chor Wirap / Norawank / Goris

  Armenia to nie tylko zabytki kultury materialnej, ale również kraj pięknie położonych dróg, które dla wielu podróżników są atrakcją samą w sobie. Już dziś pojedziemy niesamowicie wijącą się drogą wśród wiosek i winnic do monastyru Chor Wirap, skąd roztacza się zapierający dech w piersiach widok na Ararat – masyw górski zajmujący powierzchnię ok. 1000 km² i składający się z dwóch szczytów: Wielkiego Araratu 5137 m n.p.m. i Małego Araratu 3896 m n.p.m. Ararat od stuleci uważany jest jeden za jeden z symboli Armenii, choć obecnie znajduje się w Turcji. Armenia słynie nie tylko z brandy, ale to również kraina win. Zatrzymamy się w rodzinnej winnicy Tushap, gdzie nie tylko dowiemy się o historii i produkcji wina, ale również będzie okazja, żeby spróbować lokalnego winy i zrobić zakupy. Nie ma nic lepszego niż dalsze zwiedzanie po małej lampce wina. Następną atrakcją dnia będzie wizyta w klasztorze Norawank, do którego prowadzi jeszcze jedna bajecznie położona droga w dnie kanionu. Lokalizacja XIII-wiecznego klasztoru jest niesamowita. Otoczony urwistymi, czerwonymi, różowymi, a nawet pomarańczowymi skałami wraz z otaczającą przyrodą tworzy niesamowity klimat. Przyjazd do niewielkiego Goris, w którym zatrzymamy się na dwa dni, aby lepiej poznać okolice. Nocleg w Goris.

      
 • 5 dzień

  Goris / Khndzoresk / Tatew

  Dziś wyjedziemy na cały dzień poza miasto. Zwiedzanie rozpoczniemy od wizyty w skalnym mieście czyli w Khndzoresk, do którego przejdziemy 160 m. mostem wiszącym nad kanionem. Obecnie osada jest opuszczona, ale jeszcze w latach 70-tych ludzie zamieszkiwali w domach wykutych w skałach, znajdowały się tutaj liczne szkoły oraz kościoły. Nic dziwnego, że ma się wrażenie jakby się było w „mieście duchów”. Niedaleko Goris znajduje się następna atrakcja regionu – klasztor Tatew, jeden z najważniejszych monastyrów w kraju. W okolice samego klasztoru dotrzemy jedną z najdłuższych kolejek górskich świata. Z tej liczącej prawie 6 km trasy, w najwyższym punkcie znajdującym się 320 m nad ziemią, będzie można podziwiać ciągnący się po horyzont widok gór i kotlin. Tak, dzisiejsze widoki pozostaną z nami na długo. Powrócimy do Goris, aby wypocząć przed następnym ekscytującym dniem. Nocleg w Goris.

      
 • 6 dzień

  Goris / Zorats Karer / Hayravank / jezioro Sewan

  Jak ktoś jeszcze nie był w Stonehenge, to nic nie szkodzi. Będzie okazja, aby zobaczyć jego ormiańską wersję. Pojedziemy do Zorats Karer (Karahuń), gdzie zachowały się starożytne grobowce i liczne pionowe skały, które mogły być najstarszym obserwatorium astronomicznym na świecie. Jest to największa megalityczna struktura kraju, szacunkowo datowana na III – II tysiąclecie przed naszą erą, ale pewne fragmenty mogą być jeszcze starsze. Przejazd nad jezioro Sewan – największe jezioro w Armenii, a także na Kaukazie. Jest to również jedno z najwyżej położonych jezior świata (1916 m n.p.m.). Po drodze zatrzymamy się nad przełęczą Selim (2410 m. n.p.m.), aby ponownie podziwiać bajkowe krajobrazy Kaukazu. Wizyta w pobliskim klasztorze Hayravank, z którego popatrzymy na jezioro. Wizyta na cmentarzu Noratus, gdzie znajduje się największe skupisko chaczkarów w kraju. Chaczkary to ormiańskie kamienne stele lub płyty wotywne upamiętniające szczególne wydarzenia lub osobę. I w końcu dojedziemy nad słynne jezioro Sewan. Zatrzymamy się na położonym na wzgórzu klasztorze Sevanavank, skąd rozciąga się jeszcze jeden niezapomniany widok na całą okolicę oraz otaczające jezioro pasma i szczyty górskie. Monastyr nazywany jest często Czarnym Klasztorem, gdyż został wzniesiony z ciemnego tufu wulkanicznego. Region jest tak urokliwy, że zdecydowaliśmy się zatrzymać na noc w hotelu na j    eziorem.

      
 • 7 dzień

  jezioro Sewan / Garni / Erywań

  Czas wrócić do stolicy, ale jeszcze po drodze czeka nas kilka atrakcji. Zaczniemy od Garni, gdzie zobaczymy nietypową dla Armenii świątynię. Pochodząca z I w. świątynia przypomina Partenon, ale odróżnia ja kolor. Jej ateńska siostra wzniesiona została z białego marmuru, a ormiańska z miejscowego ciemnego bazaltu. Następnie przejazd przez dolinę rzeki Azat do częściowo wykutego w skale klasztoru Geghard  . Jeszcze jeden obiekt na naszej trasie spektakularnie położony w surowej i majestatycznej scenerii. Dzień zakończymy wizytą w fabryce brandy, gdzie produkuje się jedną z najlepszych odmian tego alkoholu na świecie. Wieczorem pożegnalna kolacja połączona z pokazem ormiańskich tańców folklorystycznych. Zakwaterowanie. Nocleg w Erywaniu.

      
 • 8 dzień

  Powrót do Warszawy

  Wcześnie rano transfer na lotnisko i przelot do Warszawy z możliwą przesiadką.

    
 • Kolejność realizacji programu zwiedzania może ulec zmianie.

Cena obejmuje:
1. Przelot na trasie Warszawa – Erywań – Warszawa z możliwą przesiadką.
2. Przejazdy wg programu autokarami lub mikrobusami.
3. Zakwaterowanie w hotelach ****/*** plus w pokojach 2-os. z łazienką i klimatyzacją (2 osoby w pokoju).
4. Bilety wstępu do obiektów wymienionych w programie.
5. Opiekę polskiego pilota na całej trasie wycieczki i lokalnych przewodników w czasie zwiedzania.
6. Posiłki (ilość wskazuje cyfra w ikonce przy każdym dniu programu).
7. Ubezpieczenie KLiA (w tym ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych), NNW i bagażu.
8. Opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
9. Opłatę na Turystyczny Fundusz Pomocowy.
10. Podatek VAT.

Cena nie obejmuje:
1. Napojów do posiłków i dodatkowych posiłków.
2. Napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców (40 USD płatne w Armenii).
3. Udziału w wycieczkach i zajęciach fakultatywnych nie objętych programem zwiedzania.
4. Ewentualnych opłat za fotografowanie i filmowanie.
5. Usług tragarzy na lotniskach, dworcu kolejowym i w hotelach.

Wymagania dot. paszportu RP:
Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski oraz posiadać co najmniej 1 wolną stronę.

Osoby podróżujące z paszportem RP do Armenii  w celach turystycznych obowiązuje porozumienie o zniesieniu obowiązku wizowego.

Uwagi:
Test na COVID:
Od wjeżdżających do Armenii (niezaszczepionych) wymaga się przedstawienia negatywnego testu PCR na COVID wykonanego do 72 godzin przed wyjazdem na teren kraju. Test musi być w języku angielskim. Test należy mieć przy sobie w czasie całej wycieczki.

Osoby zaszczepione pełną dawką szczepionki (14 dni po drugiej dawce lub pierwszej dawce w przypadku szczepionki jednodawkowej) i posiadające Unijny Certyfikat Covid zwolnione są z testów PCR wjeżdżając na teren Armenii. Certyfikat należy mieć w formie papierowej lub w telefonie komórkowym.

Przelot:
W zależności od linii lotniczych konieczne może być wykonanie testu PCR na COVID nawet w przypadku osób w pełnie zaszczepionych. 

Standardowe ubezpieczenie CT Poland w podróży w zakresie kosztów leczenia wynosi 100 000 EUR

Podniesienie sumy ubezpieczenia kosztów leczenia do:
 • 150 000 EUR - dopłata około 20 PLN/os.
 • 300 000 EUR - dopłata około 30 PLN/os.

W przypadku chęci podniesienia sumy ubezpieczenia powyżej 300 000 EUR prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta:

info@ctpoland.com.pl, tel. 22 6545133

Biuro Podróży CT Poland gwarantuje swoim klientom stałość cen po zawarciu umowy uczestnictwa. Podane ceny uwzględniają wszystkie koszty związane z udziałem w wycieczkach CT Poland

8 dni

Armenia - Perła Kaukazu 8 dni

Cena za osobę:

3276 695