Kambodża i Birma to dwa uznawane za najciekawsze kraje Indochin. Otwarta w niedalekiej przeszłości Birma zachwyca przyjezdnych kapiącymi złotem świątyniami i urzekającymi uśmiechami niemal na każdym kroku. Kambodża to pogrążone w milczącej dźungli świątynie Angkoru, świadectwo wielkiej cywilizacji. Kraj z dramatyczną przeszłością ale i optymistycznie patrzącymi w przyszłość mieszkańcami. Dwie prawdziwe azjatyckie perełki.

ATUTY TEJ WYCIECZKI

 

  • Autorski program, sprawdzony przez setki klientów, ułożony aby dużo i komfortowo zwiedzić oba kraje.
  • Zwiedzanie najważniejszych zabytków pprzeplatane odwiedzinami w bardziej kameralnych miejscach jak Bago, na wzgórzu Mandalay, w Sagaing, w klasztorze Phaung DAw Oo i wielu wielu innych.
  • Zakwaterowanie w sprawdzonych hotelach 3 i 4* oraz nocleg w klimatycznym hoteliku na górze Kyaikto.
  • Ubezpieczenie kosztów leczenia obejmuje ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych.
  • Urozmaicona kuchnia, okazja aby spróbować słynnej sałatki z fermentowanych liści zielonej herbaty czy rybnego curry.
  • WSZYSTKIE Bilety wstępu w cenie wycieczki.
  • Wiza birmańska w cenie wycieczki, brak opłaty za pośrednictwo wizowe.

Dla kogo: trasa dla każdego, kto lubi łączyć intensywne zwiedzanie w ciągu dnia z leniwymi wieczorami, które można spędzić wsłuchując się dźwięki cykad i miejski harmider na egzotycznych bazarach i targowiskach.

Intensywność: trasa bardziej intensywna w części birmańskiej, gdzie większe odległości pokonujemy samolotem. Trasa bez elementów trekkingu i wyczerpujących dłuższych spacerów.

  • 1 dzień

    Wylot z Warszawy

    Spotkanie z pilotem i grupą na lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot do Phnom Penh z przesiadkami.

      
  • 2 dzień

    Phnom Penh

    Przylot do Phnom Penh – stolicy Królestwa Kambodży. Przejażdżka rikszami po centrum miasta oraz bulwarem nad rzeką Tonle Sap, obserwowanie życia mieszkańców. Nocleg w Phnom Penh.

  • 3 dzień

    Phnom Penh / Siem Reap

    Zwiedzanie miasta. W programie: Pałac KrólewskiSrebrna PagodaPomnik Niepodległości oraz Muzeum Narodowe. Wizyta w muzeum Tuol Sleng, które jest świadectwem ludobójstwa dokonanego przez Czerwonych Khmerów. Przejazd do Siem Reap (ok. 6 godz.) – niewielkiego miasta znajdującego się w pobliżu kompleksu świątynnego Angkor   . Uznawane za architektoniczny cud świata świątynie Angkoru powstawały od IX do XIII w.; po upadku khmerskiego imperium zostały pochłonięte przez dżunglę i pozostawały w zapomnieniu aż do II poł. XIX w., kiedy dla krajów zachodnich „odkrył” je Francuz Henri Mouhot. Dla chętnych wyprawa na nocny bazar. Nocleg w Siem Reap.

        
  • 4 dzień

    Siem Reap / Angkor

    Zwiedzanie świątyń Angkoru. Zwiedzanie dwóch najwspanialszych obiektów całego kompleksu: Angkor Wat i świątyni Bayon. Wizyta przy Południowej Bramie Angkor Thom, w świątyni Baphuon, przy Tarasie Słoni oraz udekorowanym licznymi rzeźbami przedstawiającymi m.in. apsary – niebiańskie tancerki – Tarasie Trędowatego Króla. Kolacja połączona z występami tradycyjnych zespołów khmerskich. Nocleg w Siem Reap.

      
  • 5 dzień

    Siem Reap / Angkor

    Przejazd nad jezioro Tonle Sap, największe jezioro na Półwyspie Indochińskim. W zależności od pory roku zajmuje powierzchnię od 3 tys. do 30 tys. km2. Na jeziorze znajdują się pływające wsie rybackie i osiedla na palach. Następnie dalsze zwiedzanie świątyń Angkoru. W programie pozostająca wciąż we władaniu dżungli świątynia Ta Phrom oraz pochodząca z drugiej poł. X w. świątyni Banteay Srei, uważanej za arcydzieło sztuki khmerskiej. Nocleg w Siem Reap.

       
  • 6 dzień

    Siem Reap / Mandalay

    Transfer na lotnisko i przelot do Mandalay, dawnej królewskiej stolicy Birmy i drugiego co do wielkości miasta w państwie (przelot z przesiadką w Bangkoku). Wjazd na Wzgórze Mandalay skąd roztacza się panorama miasta i okolic. Nocleg w Mandalay.

        
  • 7 dzień

    Mandalay / Mingun / Sagaing / Amarapura

    Wycieczka po okolicy słynącej ze starożytnych miejscowości. Przepłynięcie łodzią po rzece Irawadi do Mingun: zwiedzanie pagody Mingun, oglądanie wspaniałego dzwonu Mingun – jednego z największych tego typu obiektów na świecie oraz pagody Myatheindan. Zwiedzanie Sagaing – stolicy niepodległego królestwa Shan z XIV w. W programie pagoda Kaunghmudaw oraz wzgórze Sagaing. Przejazd do dawnej stolicy – Amarapury, gdzie znajduje się najdłuższy (1,2 km) na świecie most wykonany z drewna tekowego – most U Bein. Podziwiane zachodu słońca i okazja do zrobienia niecodziennych zdjęć nad rzeką. Nocleg w Mandalay.

      
  • 8 dzień

    Mandalay / Bagan

    Zwiedzanie królewskiego miasta Mandalay: pagoda Mahamuni, w której znajduje się jeden z najważniejszych w Birmie posągów. Mierzący 3,8 m wysokości posąg siedzącego Buddy, pokryty złotymi liśćmi codziennie przyciąga do świątyni tłumy wiernych, którzy doklejają kolejne warstwy złotych płatków. Wizyta w odrestaurowanym Forcie i Pałacu Królewskim Mandalay, które ukazują tylko część dawnej wielkości stolicy Birmy. Następnie pagoda Kuthodaw – tzw. „największa księga świata”, w której przechowuje się 729 tablic z całym kanonem buddyjskim oraz pięknie rzeźbiony drewniany klasztor Shwenandaw Kyaung, który dawniej był częścią królewskiego pałacu i jest jedynym budynkiem pałacu, który nie uległ zniszczeniu podczas II wojny światowej. Przejazd do Bagan (ok. 6 godzin). Bagan, nazywany też Pagan, należy do najbardziej spektakularnych kompleksów archeologicznych w Azji Południowo-Wschodniej. Na powierzchni 42 km2 znajduje się ponad 2 tys. buddyjskich pagód i świątyń. Większość świątyń powstała w XI-XIII w., kiedy Bagan był stolicą Birmy. Nocleg w Bagan.

        
  • 9 dzień

    Bagan

    Zwiedzanie kompleksu Bagan, m.in. słynna świątynia Ananda Pahto z XII w. z czterema złoconymi posągami Buddy, piękna złota pagoda Shwezigon Paya – wzór dla późniejszych budowli, świątynia Hilominlo z pięknymi rzeźbieniami; największa, masywna świątynia Dhammayangyi wzniesiona z cegły. Kolacja połączona z występami tradycyjnego teatru lalek. Nocleg w Bagan.

      
  • 10 dzień

    Bagan / Heho / jezioro Inle

    Przelot do Heho. Przejazd nad jezioro Inle. Wizyta nad jeziorem daje okazję do obserwowania lokalnego życia, m.in. pływających ogrodów i domów na palach. Odwiedziny w klasztorze Nga Phe Kyaung, niegdyś słynącym z pokazów skaczących kotów. Nocleg nad jeziorem Inle.

        
  • 11 dzień

    jezioro Inle

    Cały dzień nad mierzącym 22 km długości jeziorem Inle. Wizyta na lokalnym targu oraz oglądanie tradycyjnego sposobu połowu ryb. Podróż na zachodni brzeg jeziora, by zwiedzić pagody Shwe Indein. Wizyta w świątyni Phaung Daw Oo, która słynie z pięciu posągów Buddy rokrocznie obwożonych w procesji dookoła jeziora. Nocleg nad jeziorem Inle.

      
  • 12 dzień

    jezioro Inle / Heho / Rangun / Kyaikto

    Przejazd na lotnisko w Heho. Przelot do Rangunu a następnie przejazd do Kyaikto. Wejście na górę Kyaikto, na której znajduje się słynna Złota Skała, która jest jednym z najświętszych miejsc w Birmie a swym położeniem zdaje się zaprzeczać prawom grawitacji. Ostatni odcinek wspinaczki na górę odbywa się w towarzystwie pielgrzymów z różnych stron Birmy i nie tylko. Nocleg na górze.

        
  • 13 dzień

    Bago / Ran

    Przejazd do Bago – miasta, które w okresie XVI-XVII w. było stolicą Birmy. Zwiedzanie: Shwemawdaw Paya – największej stupy w mieście o wysokości 114 m; świątynia Shwethalyaung, gdzie znajduje się posąg leżącego Buddy o długości 55 m. Przejazd do Rangunu. Nocleg w Rangunie.

      
  • 14 dzień

    Rangun / wylot z Birmy

    Zwiedzanie pagody Shwedagon, imponującej złotej świątyni, celu pielgrzymek buddyjskich; Muzeum Narodowegopagody Chauk Htat Gyi (Odpoczywającego Buddy) oraz stojącej w samym centrum miasta pagody Sule. Spacer pośród kolonialnej zabudowy miasta, targ Bogyoke Aung San. Wieczorny wylot do Warszawy z przesiadkami.

      
  • 15 dzień

    Powrót do Warszawy

      

 

PUBLIKACJA I KOPIOWANIE PROGRAMÓW WYCIECZEK, TREŚCI INFORMACJI PRAKTYCZNYCH ZAMIESZCZONYCH NA STRONIE WWW.CTPOLAND.COM.PL W CAŁOŚCI LUB W CZĘŚCI, BEZ WYRAŹNEJ, PISEMNEJ ZGODY BIURA JEST ZABRONIONE.

Cena obejmuje:

  1. Przelot na trasie Warszawa - Phnom Penh i Rangun - Warszawa z przesiadkami w portach lotniczych oraz przeloty na trasach: Siem Reap - Bangkok - Mandalay; Bagan - Heho - Rangun. Transfery i przejazdy wg programu autokarami lub mikrobusami.
  2. Wymienione w programie rejsy statkiem i wycieczki łodzią.
  3. Zakwaterowanie w hotelach ***/**** w pokojach 2-os. z łazienką i klimatyzacją (2 osoby w pokoju).
  4. Bilety wstępu do obiektów wymienionych w programie.
  5. Opiekę polskiego pilota na całej trasie wycieczki i lokalnych przewodników w czasie zwiedzania.
  6. Posiłki (ilość wskazuje cyfra w ikonce przy każdym dniu programu).
  7. Ubezpieczenie KLiA (w tym ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych), NNW i bagażu.
  8. Wizę birmańską dla posiadaczy paszportu RP.
  9. Opłaty lotniskowe oraz opłaty za wystawienie biletów.
  10. Opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
  11. Opłatę na Turystyczny Fundusz Pomocowy.
  12. Podatek VAT.

  

Cena nie obejmuje:

  1. Napojów do posiłków.
  2. Wizy kambodżańskiej (30 USD + 1 zdjęcie, płatna na granicy).
  3. Napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców (75 USD płatne w Azji).
  4. Ewentualnych opłat za fotografowanie i filmowanie.
  5. Udziału w wycieczkach i zajęciach fakultatywnych nie objętych programem zwiedzania.
  6. Usług tragarzy na lotniskach i w hotelach.

 

Wymagania dot. paszportu:

Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski oraz posiadać co najmniej 3 wolne strony.

 

Standardowe ubezpieczenie CT Poland w podróży w zakresie kosztów leczenia wynosi 100 000 EUR

W przypadku chęci podniesienia sumy ubezpieczenia do 300 000 EUR prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta:

info@ctpoland.com.pl, tel. 22 6545133

Biuro Podróży CT Poland gwarantuje swoim klientom stałość cen po zawarciu umowy uczestnictwa. Podane ceny uwzględniają wszystkie koszty związane z udziałem w wycieczkach CT Poland

wszystkie zamieszczone opinie pochodzą z ankiet lub e-maili od naszych Klientów

 

PANIE MARIA I JUSTYNA, PIŁA,     LISTOPAD 2019           OCENA 5/5

Wyjazd zorganizowany profesjonalnie. Przeloty oceniamy jako dobre. Biuro znakomicie się wywiązało. Pilot pan Albert Jańczak bardzo pomocny, grzeczny. Bogaty program, wszystko na czas. Bez żadnych oczekiwań i marnowania naszego czasu, oby takich biur było więcej.

 

PAŃSTWO ELŻBIETA I PIOTR, WARSZAWA,                LISTOPAD 2019             OCENA 5/5

Przeloty oceniamy jako bardzo dobre. Hotele od bardzo dobrych po super, zwłaszcza w Rangunie. Pilot bardzo sympatyczny, uczynny, odpowiedzialny za grupę, opiekuńczy. O wyjeździe zdecydował bardzo ciekawy program i fakt, że zawsze wszystko jest dobrze zorganizowane.

 

ANKIETA ANONIMOWA              LISTOPAD 2019                OCENA 5/5

Przeloty oceniamy wysoko, w samolocie sporo miejsca na nogi, niedługie przerwy między lotami. Pilot bardzo pomocny i cierpliwy. Jesteśmy zadowoleni z intensywności programu, było trochę wolnego czasu na odpoczynek ale nie za dużo.

 

 

ANKIETA ANONIMOWA            LISTOPAD 2019              OCENA 5/5

Standard przelotów słaby - linie fińskie nie spełniły moich oczekiwań. Hotele bardzo dobre i super, nawet na górze Kyaikto - nad podziw wygodnie. Jedzenie super. Pilot kompetentny, uczynny, przyjazny i wyrozumiały. Bardzo dobry organizator. Duża kultura osobista. O wyborze zdecydowała mała grupa - 12 osób.

 

ANKIETA ANONIMOWA               LISTOPAD 2019             OCENA 5/5

Standard przelotów bardzo dobry - linie fińskie fajne. Hotele bardzo dobre i super. W Bagan standard nieższy, ale otoczenie bardzo dobre. Nad jeziorem doskonała lokalizacja, wspaniała atmosfera, standard adekwatny do lokalizacji. Jedzenie bardzo dobre. Pilot zaangażowany w rozwiązywanie problemów uczestników. O wyborze zdecydowała satysfakcja z poprzednich wyjazdów.

 

Pani Małgorzata, Warszawa listopad 2015

Wycieczka bardzo mi się podobała. Jestem zachwycona i oczarowana Birmą. Kambodźa też mi się podobała. Bardzo dobry program. Świetny pilot Pan Rafał Glonek.

 

Pani Małgorzata, Poznań listopad 2015

Program interesujący, intensywny, ale satysfakcjonujący.

 

Pani Grażyna, Bargłówka listopad 2015

Ciekawa część Azji i impreza z w pełni satysfakcjonującym mnie programem. Jestem zadowolona. Świetnie zorganizowane zaopatrzenie w wodę na całej trasie i nawet takie udogodnienie jak chusteczki odświeżające zwłaszcza przydają się podczas zwiedania stup.

 

pan jan, gdynia listopad 2013

Świetna organizacja imprezy. Przewodnik polski p.Rafał Glonek wspaniały, z dużymi umiejętnościami integracji grupy, realizujący życzenia uczestników wycieczki, potrafiący utrzymać dyscyplinę czasową.

 

państwo barbara i roman, listopad 2013

Ocena wyjazdu na imprezę jest naszym zdaniem wysoka.
Intensywność zwiedzania, program wycieczki spełnił nasze oczekiwania. Jesteśmy pod wrażeniem zabytków Kambodży i Birmy oraz szybkiego rozwoju tych krajów. Doskonałe wrażanie nieco obniża skrajna bieda widoczna w tych krajach, ale z tym trzeba się na razie pogodzić, choć ludzie są bardzo otwarci i życzliwi. Pilot Rafał Glonek – kompetencja, wysoki zasób wiedzy, spokój, opanowanie, pomoc w każdej sytuacji, dobry kontakt z grupą.

 

pani anna, kozy listopad 2013

Uważam, że wycieczka została zorganizowana na wysokim poziomie.
Ogólnie nie mam żadnych zastrzeżeń co do programu i jego realizacji, jedynie co, to zastanowiłabym się nad dodaniem dodatkowego dnia wolnego nad jeziorem Inle oraz poszerzeniem o krótki pobyt (np.1-2 dni) nad morzem. Dołożyłabym również do etui, które otrzymaliśmy na lotnisku wraz z informacją o przelotach, program wyjazdu. Informację jakie otrzymałam przed wyjazdem były wystarczające. Każdy kontakt z waszym biurem należy do sympatycznych, a na każde moje pytanie zawsze otrzymywałam wyczerpującą rzeczową odpowiedź.


Chciałabym podziękować i zwrócić szczególną uwagę na profesjonalna opiekę pilota pana Rafała oraz stworzenie miłej atmosfery podczas całej wycieczki. Już pierwszy kontakt wzbudził sympatię i zaufanie. Podczas całego wyjazdu był życzliwy, uśmiechnięty, zaangażowany, chętnie służył pomocą oraz udzielał wszelkich niezbędnych informacji. Cechowała go wysoka kultura osobista oraz fachowość. Szybko i łatwo nawiązywał kontakty interpersonalne. Chciałabym nadmienić, że nie ograniczał się tylko i wyłącznie do realizacji programu, ale również angażował się wychodząc poza jego ramy. W mojej opinii wniósł w ten wyjazd wartość dodaną poprzez swoją kreatywność i chęć pokazania Birmy z „każdej strony”. Jego ogromna wiedza, doświadczenie zasługują na słowa uznania. Najlepszym świadectwem rzetelnie wykonanej pracy pilota jest między innymi moje zadowolenie. Życzyła bym sobie takich pilotów na każdej kolejnej mojej podróży.

 

Pan Jerzy, Grodzisk Mazowiecki listopad 2011

Wycieczka bardzo dobrze zorganizowana. Pilot Pan Łukasz Przybyłek BARDZO, BARDZO, BARDZO DOBRY.

 

PanI Halina, LISTOPAD 2011

Wycieczka bardzo dobrze zorganizowana. Pan Łukasz Przybyłek, był OK, chętnie pojadę z nim jeszcze raz.

 

Pan Sławomir, Warszawa listopad 2011

Jest to mój drugi wyjazd z CT Poland. Bardzo doceniam rozszerzenie programu przez polskiego pilota Łukasza Przybyłka i lokalnych przewodników o wiele punktów, których nie było w programie. Bardzo doceniam możliwość bycia bliżej ludzi i ich życia: odwiedzenie wsi i lokalnych rynków oraz zwiedzanie zabytków których nie przewidywał program. Dziękuję za komunikatywność, sprawne poprowadzenie organizacyjne wycieczki i gotowość do odpowiadania na każde pytanie.

 

Pani Dorota, Łódź listopad 2011

To jest moja druga przygoda z CT Poland. Nie zawiodłam się. Program w całości spełnił moje oczekiwania. Na całej trasie pilot Łukasz Przybyłek serwował niespodzianki, co tylko zwiększało atrakcyjność programu. Po zobaczeniu Bagan pozostaje niedosyt, że tak krótko. W tym miejscu można by było być jeszcze 1 dzień na spokojne spojrzenie – nawet indywidualnie – na krajobraz usiany pagodami.Wysoką ocenę dla biura należy wystawić za szybka zmianę lotu z powodu złej pogody w Amsterdamie. Nie straciliśmy dzięki temu żadnego dnia. W przyszłym roku zamierzam się wybrać na kolejna wyprawę z CT Poland. Dziękuję i do zobaczenia.

 

Pani Paulina, Białystok luty 2011

Program trasy był ciekawie skomponowany. Wspaniale miejsca takie jak kompleksy świątynne w Bagan czy Ankor, oraz magiczne jezioro Inle (Birma) rekompensowały długą i męczącą podróż. Jestem zachwycona opieką pilota Sabiny Kotlarz, która z pasją i zaangażowaniem oraz pełnym profesjonalizmem prowadziła grupę przez 17 dni. Pani Sabina to osoba ciepła, kulturalna, potrafiąca scalić grupę. Doskonałym przewodnikiem okazał się również San Lwin – opiekujący się nami w Birmie. Wyjazd uważam za bardzo udany.

 

Pani Anna, Osowicze luty 2011

Impreza bardzo dobra. Pani Sabina Kotlarz jest osobą o niezwykłym uroku osobistym, wspaniale dbała o uczestników wycieczki. Perła wśród przewodników!

 

Pani Barbara, Białystoka LUTY 2011

Wycieczka bardzo dobrze zorganizowana. Pilotka bardzo sympatyczna, komunikatywna, bardzo profesjonalna, na 6+! Pani Sabina Kotlarz.

 

Pan Jerzy, Grodzisk Mazowiecki listopad 2011

Wycieczka bardzo dobrze zorganizowana. Pilot Pan Łukasz Przybyłek BARDZO, BARDZO, BARDZO DOBRY.

 

PanI Halina, LISTOPAD 2011

Wycieczka bardzo dobrze zorganizowana. Pan Łukasz Przybyłek, był OK, chętnie pojadę z nim jeszcze raz.

 

Pani Grażyna, styczeń 2011

Jechałam dla Angkor Wat i Shwe Dagon. A zobaczyłam tak wiele i tak pięknych rzeczy, że nie potrafię dziś wskazać konkretnie, np. widok wieczorny Złotej Skały z tarasu naszego hotelu, albo cisza i przyroda nad Inle.

Program był intensywny, ale po to przeciez jedziemy na objazdówkę. Przerwyniki w postaci wyłącznie odpoczynku nie są potrzebne. Zresztą rejsy, spływy jeziorami, wizyty w zakładach rzemieślniczych są tymi punktami programu, które pozwalają trochę zrelaksować się i zebrać siły.

Chcę podkreślić, że jedzenie pod względem obfitości, urozmaicenia, oryginalności jest wspaniałe. Poza tym kolacje nie były hotelowe lecz organizowane w bardzo pięknych obiektach, ogrodach itp. Ale również w miejscowych, pozornie nieatrakcyjnych miejscach, ale właśnie charakterystycznych dla tamtych krajów. Poza tym prawie nigdzie nie czekaliśmy niepotrzebnie, co jest zasługą przewodników.

Bardzo dobre hotele. Te gorsze ( np. pod Złotą Skałą) rekompensowały widoki na świątynię, co warte jest wszystkich pieniędzy. Również hotel nad Inle daje możliwość mieszkania "na wodzie". Widoki, plusk łodzi rekompensuje zimno w pokojach w nocy. Trudno! A te łoża z moskitierami!

 

Pani Marta, styczeń 2011

Wycieczka ok. Intensywność zwiedzania bardzo szybka i bardzo dobrze, ale jestem zwolenniczką wyjazdów 14 dniowych. Lubię intensywne wyjazdy. Nie mam zastrzeżeń do hoteli. wszędzie było czysto i ciepła woda.

 

Ankieta anonimowa, styczeń 2011

Prawie we wszystkich hotelach na śniadanie była wspaniała różnorodność świeżych, egzotycznych owoców, co jest dużym plusem. Jeśli chodzi o obiadokolacje, to były smaczne, ale dość podobne do siebie.Iza ma wszelkie cechy dobrego pilota: operatywność, mobilność, spryt, a przede wszystkim lubi ludzi. Zawsze jest w dobrym humorze i gotowa na wszystko.

 

Pani Ewa, listopad 2010

Bardzo odpowiadało mi, że grupa nie była zbyt luźna. Zwiedzanie zoragnizowane było bardzo sprawnie i punktualnie. Pilot chętnie odpowiadał na zadane pytania, zawsze byłl pomocny i dobrze zorganizowany.

 

 

 

twoja opinia może być następna :)

 

Aby ustrzec się chorób należy dbać o higienę osobistą, unikać żywności niewiadomego pochodzenia i pić wyłącznie napoje zamknięte fabrycznie. Prosimy unikać napojów z lodem, bowiem lód rzadko robiony jest na bazie butelkowanej wody. Przez otwarciem butelki należy zwrócić uwagę, czy nie była ona naruszona.

Z pewnością przydadzą się środki pozwalające szybko zdezynfekować dłonie – żele, chusteczki.

Woda z kranu nadaje się do mycia zębów. Nie zaleca się jej spożywania. Owoce należy spożywać po umyciu i obraniu ze skórki.

Jedząc na ulicy powinno się zwrócić uwagę czy zachowane są inne podstawowe zasady higieny.

Przeloty odbywają się samolotami rejsowymi z międzylądowaniami. Dokładne informacje o godzinach przelotów i zbiórce znajdą Państwo w liście przewodnim, który prześlemy na ok. 3 tygodni przed wylotem.

Podczas niektórych krótkich lotów, głównie na terenie Europy, linie lotnicze nie zapewniają posiłku oraz napojów. Wówczas istnieje możliwość kupienia kanapki na pokładzie za ok. 5 EUR/szt. Podczas długich rejsów do i z Azji serwowane będą dwa posiłki, w tym co najmniej jeden ciepły oraz zimne i ciepłe napoje.

Wybór miejsca w samolocie możliwy jest tylko podczas odprawy na lotnisku.

Kambodża

Język urzędowy: khmerski.

Po angielsku zazwyczaj mówi obsługa hotelowa oraz sprzedawcy na większych bazarach, nastawionych na turystów z zagranicy. Język angielski jest również językiem jakim posługują się lokalni przewodnicy podczas wycieczki.

Birma

Językiem urzędowym jest język birmański.

Przeciętny Birmańczyk spotkany na ulicy nie posługuje się językiem angielskim. Języka tego nie znają zazwyczaj również taksówkarze. Po angielsku, przynajmniej w podstawowym zakresie, mówi zazwyczaj obsługa hotelowa oraz sprzedawcy na większych bazarach, nastawionych na turystów z zagranicy. Język angielski jest również językiem, jakim posługują się lokalni przewodnicy podczas wycieczki.

220-230 V / 50Hz. W niektórych hotelach potrzebna jest przejściówka, którą można wypożyczyć w hotelu. Jednak w każdym pokoju hotelowym powinna być również dostępna wtyczka, taka jak w Polsce. W przypadku przerwy w dostawie prądu hotele korzystają z generatorów prądotwórczych. Poniżej najczęściej spotykane wtyczki.

  

Kambodża

Działa sprawny system telefonii stacjonarnej i komórkowej. Można na miejscu zakupić kartę SIM z kambodżańskim numerem telefonu pod warunkiem, że telefon nie ma blokady (sim lock). Najtańszą i najdogodniejszą forma komunikowania jest SKYPE. Aby odbyć rozmowę międzynarodową należy wybrać 001 lub 007, następnie kod kraju (0048 w przypadku Polski)
i numer abonenta.

Internet jest powszechnie dostępny we wszystkich miejscach turystycznych, liczne kawiarenki internetowe (ok. 1-2 USD za godzinę), komputery często są wyposażone w słuchawki z mikrofonami.

Birma

Są już umowy roamingowe między Birmą a polskimi operatorami. O dokładnych stawkach prosimy dowiadywać się u swoich operatorów. Można dzwonić do kraju z telefonów hotelowych. Minuta połączenia kosztuje najczęściej około 5 USD.

UWAGA: Naliczanie rozpoczyna się już w momencie wybierania numeru, przed połączeniem.

Nie ma w Birmie budek telefonicznych, zamiast tego są „stoiska telefoniczne” przy ulicy (stolik z kilkoma aparatami telefonicznymi i osoba obsługująca).

Istnieje możliwość zakupu karty SIM na miejscu, wówczas telefon musi mieć ściągnięty

sim lock, koszt połączenia 1 minuta = 1 USD.

Internet działa dość szybko i jest powszechnie dostępny w hotelach czy kafejkach. Średni koszt połączenia internetowego to ok. 2 USD za godzinę.

Zarówno Kambodża jaki i Birma są krajami bezpiecznym i życzliwym dla gości z zagranicy. Przestępczość jest stosunkowo niska. Należy jednak zachować ostrożność w miejscach uczęszczanych przez turystów oraz w środkach komunikacji (zdarzają się kradzieże kieszonkowe oraz przypadki wydania fałszywych banknotów). Wartościowe przedmioty i gotówkę należy trzymać przy sobie bądź w zamkniętym sejfie w pokoju lub w sejfie w recepcji. Zarówno biuro jak
i hotel nie odpowiadają za wartościowe rzeczy pozostawione poza sejfem w pokoju hotelowym.

Wyjeżdżających do Kambodży i Birmy nie dotyczą obowiązkowe szczepienia. Do zalecanych szczepień należą wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonica, tężec i polio, a także dur brzuszny.

W razie potrzeby skorzystania z miejscowych usług medycznych należy zgłosić się do pilota, bądź bezpośrednio do centrum alarmowego Ubezpieczyciela (numer telefonu znajdą Państwo na polisie, którą przekaże Państwu pilot wycieczki).

Na wypadek konieczności skorzystania z porady medycznej lub hospitalizacji koszty do
100 EUR z reguły pokrywa sam poszkodowany. Rachunki (należy pamiętać, aby zawsze o nie poprosić) rozliczane są po powrocie do Polski. Przed podróżą zalecamy wykonanie wszelkich niezbędnych badań oraz przeglądu stomatologicznego.

Ze względów praktycznych wskazane jest zabranie najczęściej stosowanych w domu leków. Apteczka podróżna powinna zawierać środki przeciw komarom, dezynfekujące, plastry, leki przeciw biegunce i przeziębieniu.

Leki zażywane regularnie (codziennie lub co kilka dni) należy ZAWSZE wkładać do bagażu podręcznego). Jeśli w bagażu podręcznym planują Państwo przewozić igły do podawania leku, wówczas niezbędne będzie zaświadczenie w języku polskim i angielskim wydane przez lekarza, zaświadczające o konieczności podania leku, poświadczone pieczątką.

Różnica flory bakteryjnej może być kłopotliwa dla osób o zwiększonej wrażliwości. Należy pamiętać, aby często myć i dezynfekować ręce.

Tempo zwiedzania dostosowane jest do kondycji przeciętnego turysty. W okresie letnim wilgotność i upał mogą jednak osłabić wytrzymałość. Należy pić dużo płynów, najlepiej wody lub zielonej herbaty.

Pierwszego dnia wycieczki na ręce pilota należy przekazać kwotę na zwyczajowe napiwki dla lokalnych przewodników oraz kierowców. W cenę wycieczki nie są wliczone napiwki za usługi bagażowe w hotelach. Poza branżą turystyczną dawanie napiwków nie jest w Kambodży i w Birmie powszechnie przyjęte, jednak podczas korzystania z taksówki można zostawić niewielką resztę

W obu krajach słońce operuje bardzo silnie. Prosimy o zabranie ze sobą środków z wysokim filtrem chroniących przed słońcem. Przyda się również czapka lub chustka oraz okulary przeciwsłoneczne.

We wszystkich hotelach i restauracjach serwujących kuchnię zachodnią spotkać można toalety w stylu zachodnim. Toalety publiczne nie są powszechne dostępne i zazwyczaj brakuje w nich papieru toaletowego.

Jet lag to typowa dolegliwość podczas przekraczania kilku stref czasowych w krótkim czasie. Charakteryzuje się ogólnym zmęczeniem, sennością i rozdrażnieniem.

Oto kilka rad, które pomogą Państwu przyzwyczaić się szybko do nowej strefy czasowej.

  1. Zaraz po wejściu do samolotu przestawić zegarek na czas obowiązujący w miejscu docelowym
  2. Od początku jeść i odpoczywać według czasu obowiązującego w miejscu docelowym.
  3. Podczas nocnych przelotów spać jak najwięcej.
  4. Unikać ciężkich potraw oraz dużych ilości alkoholu.
  5. Podczas lotu warto co jakiś czas wstawać i robić lekkie ćwiczenia ruchowe.
  6. Po przylocie unikać drzemki w ciągu dnia i położyć się spać według nowego czasu.

Uczestnik imprezy organizowanej przez Biuro Podróży CT Poland jest ubezpieczony w  Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska S.A. Ubezpieczenie obejmuje pokrycie kosztów leczenia i pomoc w podróży (assistance) do 100 000 PLN na każde zdarzenie (w tym, na podstawie dodatkowej umowy zawartej pomiędzy Biurem Podróży CT Poland a TUiR Allianz, ryzyko zaostrzeń i powikłań chorób przewlekłych); wypłatę świadczenia związanego z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu z tytułu następstwa nieszczęśliwego wypadku do 10 000 PLN; pokrycie kosztów utraty lub opóźnienia dostarczenia bagażu podróżnego do 1000 PLN. Szczegółowe informacje można znaleźć w „Ogólnych warunkach ubezpieczenia w podróży zagranicznej GLOBTROTER”. Prosimy o dokładne zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia, w szczególności z częścią „Wyłączenia odpowiedzialności”.

Kambodża

Podczas wjazdu do Kambodży wymagana jest wiza, którą posiadacze paszportu RP mogą otrzymać na ważniejszych przejściach granicznych po wypełnieniu wniosku wizowego, załączeniu 1 zdjęcia oraz posiadaniu ważnego paszportu. Koszt wizy wynosi 30 USD. Płatne na granicy.

Birma

Posiadacze paszportu RP udający się do Birmy muszą posiadać ważną wizę. Wiza uzyskiwana jest na granicy, a pośrednictwo wizowe wliczone jest w cenę wycieczki.

Nie wolno wwozić narkotyków, broni, amunicji i materiałów wybuchowych.

W przypadku kontroli na lotnisku docelowym produkty te mogą zostać skonfiskowane.

Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy na dzień pobytu.

Skrócone przepisy celne i dewizowe dotyczące RP znajdą Państwo tutaj.

Niektórzy lekarze zalecają profilaktykę przeciwmalaryczna. Decyzja o przyjmowaniu doustnych środków antymalarycznych powinna nastąpić tylko po konsultacji z lekarzem.

Brak placówek  dyplomatycznych RP w Birmie i Kambodży. Oba kraje podlegają kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Bangkoku (Tajlandia).

TAJLANDIA

Ambasada RP

100/81-82, Vongvanij Building B, 25th Floor,
Rama 9 Road, Huaykwang,
Bangkok 10310
tel. (0066) 2 645-0367 do 9

tel. dyżurny: (0066) 819 364
fax (0066) 2 645-0365

E-mail: bangkok.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Podczas podróży niezbędnym dokumentem będzie paszport. Paszport musi być ważny 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki oraz posiadać dwie wolne strony na wklejenie wiz, które otrzymuje się na granicy oraz na stemple graniczne.

 

Podczas spotkania na lotnisku pilot przekaże Państwu dokumenty podróży: wydruk biletu elektronicznego na przelot międzynarodowy, APPROVAL LETTER do wizy birmańskiej. oraz polisę ubezpieczeniową. Pilot wręczy również zawieszki na bagaże. Dokumenty zostaną wydane po okazaniu kopii umowy z naszym biurem. Bilety na przeloty wewnątrz Azji będzie miał ze sobą pilot lub przewodnik.

UWAGA: Po odprawie prosimy nie wyrzucać wydruku biletu elektronicznego. Może okazać się on niezbędny podczas powrotnego lotu do Polski.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu linia lotnicza zapewnia przelot w późniejszym terminie, a jeśli to konieczne także nocleg
i wyżywienie.

Bagaż główny: Każdy pasażer może mieć jedną sztukę bagażu głównego. Waga bagażu
nadanego przez 1 osobę w trakcie odprawy biletowo-bagażowej nie powinna przekraczać
20 kg lub 23 kg (w zależności od linii lotniczej). Dla dwóch lub więcej osób posiadających jedną sztukę wspólnego bagażu, waga bagażu nie może przekroczyć również 20 kg lub 23 kg. Informacje o przewoźniku oraz o limicie bagażowym znajdą Państwo w liście przewodnim.

Podczas przelotów wewnątrz Azji ciężar nadanego bagażu nie może przekroczyć 20 kg/os. Każda linia lotnicza ma własny taryfikator opłat za nadbagaż (np. KLM, Finnair ok. 80 EUR
za kolejny bagaż o wadze do 23 kg, w Azji ok. 10 USD za każdy dodatkowy kilogram nadawanego bagażu).

UWAGA: Prosimy pamiętać o podpisaniu bagażu i zapięciu na szyfr lub kłódkę.

Nasze firmowe zawieszki otrzymają Państwo z rąk pilota na lotnisku.

 

Bagaż podręczny: 1 sztuka, nieprzekraczająca wymiarami sześcianu o wymiarach 55cm / 40cm / 20cm i nie cięższą niż 5-8 kg (zależnie od linii lotniczych); a także płaszcz, parasol, niewielkich rozmiarów torebkę i niewielką ilość materiałów do czytania na pokładzie samolotu. Wszystkich pasażerów obowiązują przepisy dot. przewozu bagażu, np. zakaz przewozu przedmiotów niebezpiecznych oraz przepisy celne i graniczne.

Z uwagi na charakter wycieczki najwygodniejszym bagażem będzie walizka na kółkach o niewielkich rozmiarach.

Podczas pakowania przydatne okażą się duże plastikowe torby. Może się zdarzyć, że w trakcie podróży część ubrań zamoknie od deszczu czy wilgoci w powietrzu. W wilgotnym klimacie ubrania schną wiele dni i przełożenie ich do oddzielnych plastikowych toreb pozwoli oddzielić je od reszty suchych ubrań.

Zdarza się, że podczas lotu kosmetyki tracą szczelność i rozlewają się w bagażu. Dobrze jest je również zapakować w oddzielne plastikowe woreczki.

Jeśli podróżujemy z drugą osobą, mając do dyspozycji dwie walizki, dobrze jest spakować część rzeczy każdej z osób do jednej, pozostałe do drugiej. W przypadku opóźnienia jednego bagażu przez linie lotnicze, co zdarza się bardzo rzadko, pozwoli to komfortowo doczekać momentu dostarczenia przez linię bagażu.

Podczas wycieczki oraz podczas pobytu na lotnisku sami opłacają Państw usługi bagażowe, jeśli będą Państwo chcieli z nich skorzystać. W niektórych miejscach usługi takie nie są dostępne. Może się zdarzyć, że będą Państwo musieli sami przenieść bagaż z autokaru do hali odlotów. Prosimy wziąć to pod uwagę przygotowując bagaż.

Bagaż podręczny nie powinien być zbyt duży i ciężki. Warto trzymać dokumenty lub pieniądze w oddzielnych saszetkach, dodatkowo w plastikowych torbach, co ochroni jest przed kurzem czy wilgocią. Dotyczy się to głównie paszportu, biletów lotniczych czy pieniędzy.

Ze względu na przelot samolotem (zarówno podczas przelotów międzynarodowych, jak
i wewnątrz Azji) w bagażu podręcznym nie wolno przewozić przedmiotów zaliczanych do niebezpiecznych (nożyki, pilniczki oraz płyny, żele i aerozole itp.). Zgodnie z przepisami płyny przewożone w bagażu podręcznym muszą znajdować się w pojemnikach, z których żaden nie może przekraczać 100 ml - muszą być one zapakowane w jedną przezroczystą plastikową zamykaną torbę o pojemności nie przekraczającej jednego litra (np. torebka dwuścienna
w wymiarach 22 cm x 15cm, z plastikowym suwakiem). Perfumy i alkohol zakupione
w sklepach wolnocłowych można wnosić na pokład samolotów, jednak muszą być one zapakowane w specjalnie zapieczętowane przez personel sklepu torby.

PŁYNY O POJEMNOŚCI POWYŻEJ 100 ML, ZAKUPIONE POZA UE, NIE MOGĄ BYĆ WWOŻONE DO UE W BAGAŻU PODRĘCZNYM (oznacza to, że jeśli powrót do kraju odbywa się przez port UE, nie można dokonać zakupu takich płynów na lotnisku w Azji).

Definicja substancji płynnych, których w dużych ilościach nie wolno przewozić w bagażu podręcznym obejmuje: wodę i inne napoje, zupy, syropy, perfumy, żele (np. do włosów), pasty (w tym pasty do zębów); kosmetyki w płynnej formie (błyszczyk, podkład, tusz do rzęs), kremy, odżywki i oliwki, spraye, substancje płynne pod ciśnieniem (np. żele do golenia, dezodoranty) oraz inne substancje o podobnej konsystencji.

W bagażu podręcznym przyda się długopis, gdyż podczas podróży wypełnia się formularze wjazdowe, wyjazdowe, deklaracje celne oraz wizowe.

  • ubrania dostosowane do trasy i terminu (proszę sprawdzić w tabeli klimatycznej): lekkie, oddychające, wygodne, sweter lub inne ciepłe okrycie, które może się przydać podczas pobytu w klimatyzowanych pomieszczeniach lub w czasie pobytu nad jeziorem Inle (poranki i wieczory mogą być chłodne),
  • wygodne obuwie, np. sportowe lub sandały, które łatwo zdjąć (do świątyń w Birmie   wchodzi się na boso),
  • małą torbę lub plecak (aby zapakować rzeczy potrzebne na jedną noc na górze Kyaikto), główne bagaże będzie można zdeponować w hotelu w Rangunie,
  • okrycie głowy dla ochrony przed słońcem, strój przeciwdeszczowy,
  • leki zażywane regularnie (leki zażywane codziennie lub co kilka dni należy ZAWSZE wkładać do bagażu podręcznego),
  • okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem, balsam nawilżający,
  • przejściówkę do gniazdka elektrycznego,
  • karty pamięci do aparatu fotograficznego lub zapasowe filmy, baterie,
  • preparat przeciwko komarom,
  • wilgotne chusteczki antybakteryjne do przetarcia nóg po wyjściu ze świątyni,
  • dużych ręczników kąpielowych – są dostępne w każdym pokoju,
  • grzałek elektrycznych do gotowania wody – pokoje hotelowe wyposażone są czajniki elektryczne.
  • Hotele, z których korzystamy na trasie to obiekty o standardzie 4* i 3*. Łazienki wyposażone są w ręczniki kąpielowe, mydło, szampon, pastę do zębów (wszystkie w niewielkich opakowaniach), szczoteczki do zębów, papier toaletowy. W niektórych hotelach jest także suszarka do włosów oraz sejf. Zdarza się, że łazienki wyposażone są w dodatkowe produkty (gąbka do masażu, prezerwatywy, itp.) – wszystkie one są dodatkowo płatne. W razie wątpliwości prosimy pytać pilota. Hotele oferują 24 godzinny dostęp do ciepłej wody.
  • W pokojach mogą znajdować się mini bary. Napoje i słodycze, które znajdują się w środku są dodatkowo płatne.
  • Doba hotelowa trwa, w zależności od hotelu, od godziny 12:00-14:00 do godz. 12:00 dnia następnego. Istnieje prawdopodobieństwo, że po porannym przylocie pokoje nie będą jeszcze dostępne; w takim przypadku najpierw realizowana będzie część zwiedzania. Po otrzymaniu przez pilota potwierdzenia z hotelu o możliwości wcześniejszego zakwaterowania, grupa pojedzie do hotelu.
  • Ze względu na bogaty program zwiedzania, zazwyczaj nie ma możliwości powrotu do hotelu w ciągu dnia (grupa wyjeżdża rano po śniadaniu, a wraca wieczorem po kolacji).
  • Niektóre hotele dysponują basenem i jeśli grupa wróci do hotelu w godzinach otwarcia basenu, można z niego skorzystać. Warto w związku z tym wziąć ze sobą czepek i kostium kąpielowy.

Ideą CT Poland jako biura specjalizującego się w organizacji wycieczek jest jak najpełniejsza prezentacja odwiedzanego kraju. Wiele imprez oferowanych przez inne biura jako opcjonalne punkty programu, u nas wliczone są w cenę imprezy. Bogate programy stwarzają stosunkowo mało okazji do ich fakultatywnego uzupełniania. Oferowane na miejscu fakultety stanowią propozycję lokalnych przewodników i mogą odbywać się tylko pod warunkiem zrealizowania głównych punktów programu. Cena wycieczek fakultatywnych uzależniona jest od ilości osób w nich uczestniczących. Informacji na temat ewentualnych wycieczek fakultatywnych przekaże Państwu pilot.

Kambodża: Panuje klimat zwrotnikowy monsunowy z wyraźnym podziałem na dwie główne pory roku: suchą i deszczową. Wiejący od połowy maja do połowy października południowo-zachodni monsun przynosi ulewne deszcze. Od początku listopada do połowy marca słabe wiatry północno-wschodnie. W porze tej zachmurzenie jest zmienne, wilgotność powietrza niska, a deszcze padają sporadycznie. Średnia temperatura miesięczna waha się od 21°C w grudniu do 30°C w maju. Średnia temperatura roczna na terenach nizinnych wynosi ok. 25°C. Temperatury są najwyższe tuż przed rozpoczęciem pory deszczowej i mogą przekraczać 38°C. Najwyższe opady atmosferyczne notuje się na eksponowanych w kierunku morza stokach górskich (5000 mm), a najniższe na nizinnych obszarach centralnych (750–1400 mm). Średnia roczna suma opadów wynosi 1000–2000 mm. Ponad 70% przypada na okres wilgotnego letniego południowo-zachodniego monsunu.

 

Birma położona jest w strefie klimatu zwrotnikowego monsunowego. Występują trzy pory roku: pora gorąca od marca do połowy maja z temperaturą około 25-30°C, pora deszczowa (monsuny) – od czerwca do września z temperaturą 25-30°C, pora sucha od października do marca z temperaturą 20-24°C. Najlepszą porą na podróżowanie po Birmie jest pora sucha. Można również podróżować w porze deszczowej. W tym czasie w Rangunie zwykle padają przelotne deszcze rano i wieczorem, natomiast w Bagan czy Manadalay opady są bardzo małe. W okolicach jeziora Inle wieczory są chłodne (10-15°C).

 

Średnie najwyższych (W) i najniższych (N) temperatur w wybranych miastach Kambodży i Birmy podane w °C.

 

Miesiąc

Siem Reap

Phnom Penh

Rangun

jezioro Inle

Mandalay

W

N

W

N

W

N

W

N

W

N

I

31

19

31

22

32

18

21

11

28

13

II

32

21

33

22

34

19

23

11

31

16

III

34

23

34

23

36

22

26

12

36

20

IV

34

24

35

24

37

24

28

16

38

25

V

34

24

34

24

33

26

26

17

37

26

VI

33

24

33

24

30

25

24

18

24

26

VII

32

24

32

24

29

24

23

18

24

26

VIII

32

24

32

24

29

24

23

18

33

26

IX

31

23

31

24

30

24

23

17

33

25

X

31

23

31

24

31

25

23

16

32

24

XI

31

22

30

23

32

23

22

11

29

20

XII

30

19

30

22

31

19

21

11

27

15

Kambodża: + 6 godz. w okresie jesienno-zimowym. + 5 godz. okresie wiosenno-letnim.

Birma: + 5,5 godz. w okresie jesienno-zimowym. + 4,5 godz. okresie wiosenno-letnim.

Zalecamy, aby gotówkę rozłożyć na dwie części. Przyda się specjalna torebka zawieszana na szyi bądź pasek z kilkoma kieszeniami, gdzie można trzymać pieniądze. Bezwzględnie należy pilnować pieniędzy w takich sytuacjach jak przepakowywanie, zakupy czy wymiana waluty.

Podczas wycieczki będą Państwo mieli okazję spróbować różnych dań kuchni kambodżańskiej i birmańskiej. Śniadania są spożywane w hotelach i mają zazwyczaj formę bufetu, gdzie dostępna jest kuchnia lokalna i europejska. Restauracje w których będą serwowane kolacje dobieramy bardzo starannie, najczęściej są to lokalne restauracje poza hotelami, w których serwowana jest kuchnia lokalna. Napoje do posiłków są dodatkowo płatne w cenie od 2 do 5 USD za piwo, colę lub wodę.

Śniadanie serwowane na górze Kyaikto może być skromniejsze niż w pozostałych hotelach i składać się z tostów, masła, jajka sadzonego lub jajecznicy, dżemu, herbaty lub kawy.

AUTOKAR

Podczas trasy grupa przemieszcza się autokarami lub mikrobusami dostosowanymi do liczebności grupy. Autokary nie są wyposażone w toalety i lodówki. Kolejność zapisu na wycieczkę nie decyduje o wyborze zajmowanych miejsc w autokarze. Ze względu na specyfikę kraju jakim jest Birma, większość pojazdów to pojazdy używane, niemniej jednak spełniają wymogi bezpieczeństwa i posiadają klimatyzację.  

UWAGA: w Birmie obowiązuje ruch prawostronny, ale kierownica najczęściej znajduje się z prawej strony stąd obecność pomocnika kierowcy, którego zadaniem jest informować kierowcę o sytuacji na drodze.

Informujemy, że od 2019 r. kolejność wsiadania do autokaru uzależniona jest kolejnością sformalizowanych zgłoszeń na wycieczkę.

SAMOLOTY

Zgodnie z programem wycieczki duże odległości pokonywać będą Państwo samolotami. Bilety na przeloty wewnętrzne będą w posiadaniu przewodnika lub pilota.

Podczas przelotów w Birmie korzystamy z różnych lokalnych linii (np.: Myanmar Airlines, Bagan Airlines, Mandalay Airlines), natomiast na trasie Bangkok – Rangun zazwyczaj Air Asia.

Na trasach wewnętrznych obowiązują te same zasady przewozu bagażu, co podczas przelotów międzynarodowych.

 

Grupie towarzyszy licencjonowany polski pilot wycieczek, który spotyka się z grupą w dniu wylotu na lotnisku w Warszawie. W każdym mieście jest również przewodnik miejscowy posługujący się językiem ojczystym i angielskim. W Birmie podczas całej trasy grupą zajmuje się z reguły jeden przewodnik, który podróżuje z grupą. W zwiedzanych miejscach polski pilot tłumaczy to, co opowiadają lokalni przewodnicy. Pilot nie oprowadza grup po obiektach muzealnych, jednak służy zawsze swoją wiedzą i doświadczeniem.

Kambodżańska waluta to riel (KHR).

1 USD = 4100 KHR (stan z września 2014)

Riel dzieli się na seny (1 KHR to 100 senów)

W obrocie dostępne są banknoty o nominałach: 50, 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000, 10 000, 20 000, 50 000, 100 000.

Birmańska waluta to kyat (MMK)

1 USD = 995 MMK, (stan z września 2014)

W obrocie dostępne są banknoty o nominałach: 1,5,10,20, 50,100, 200, 500, 1000, 5000, 10 000.

Uwaga: kursy walut są zmienne.

Najlepiej zabrać ze sobą gotówkę. Praktycznie wszędzie można płacić USD. W niektórych miejscach można płacić kartami kredytowymi. Prosimy upewnić się, że karta wydana przez Państwa bank będzie obsługiwana w Birmie ponieważ jeszcze do niedawna obowiązujące embargo uniemożliwiało korzystanie z kart i wiele banków nie zmieniło jeszcze zasad. Uruchomiono już pierwsze bankomaty, jednak pobierane są opłaty za wypłatę z bankomatu (około 5 USD). Spośród walut zagranicznych najłatwiej jest wymienić dolary amerykańskie oraz euro. Pilot wskaże, gdzie można bezpiecznie wymienić pieniądze. W Birmie najczęściej wymieniamy walutę na lotnisku lub w hotelach. Stanowczo odradzamy korzystania z nieoficjalnych usług wymiany pieniędzy (proceder prawnie zabroniony, ponadto istnieje możliwość oszustwa lub kradzieży).

Należy zwrócić uwagę, że dewizy nie mogą być zniszczone tj.: zaplamione, przetarte, naderwane, itp.  Dolary z numerami seryjnymi zaczynającymi się od liter CB w ogóle nie są wymieniane.

Ceny towarów spożywczych w birmańskich i kambodżańskich sklepach są z reguły niższe od tych w Polsce. Ceny towarów na targowiskach są znacznie niższe niż w Polsce.

Na bazarach powszechnie przyjętym zwyczajem jest targowanie się o cenę (ceny pierwotnie oferowane cudzoziemcom mogą być zawyżone). Przed dokonaniem zakupu prosimy upewnić się co do jakości i autentyczności kupowanych artykułów.

Cena za osobę: