Masz pytania? Zadzwoń! 22 654 51 33 中文

Magiczna wyspa Tajwan / 10 dni

Terminy i Ceny

5550895  

Legenda

Jeden posiłek w ciągu dnia
Dwa posiłki w ciągu dnia
Trzy posiłki w ciągu dnia
Samolot
Podróż autokarem ponad 3 godz.
Podróż pociągiem
Podróż szybkim pociągiem typu shinkansen
Rejs statkiem lub łódką, przeprawa promem itp.
Przejazd rowerowy
Długi spacer, piesza wędrówka lub trekking
Nocleg na wysokości ponad 3 tys. m n.p.m.
Wypoczynek na plaży
Obiekt na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Malownica wyspa, na której wciąż drzemie nieodkryta magia starożytnych Chin.

1

Wylot z Warszawy

Spotkanie z pilotem i grupą na lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot do Tajpej z przesiadką.

2

Tajpej

Przylot do Tajpej – stolicy i największego miasta wyspy Tajwan, która przez Europejczyków była nazywana Formozą czyli „piękną wyspą”. Zwiedzanie muzeum Pałacowego, w którym znajdują się najważniejsze dzieła sztuki pochodzące z Zakazanego Miasta w Pekinie. Jest to największa i najsłynniejsza na świecie kolekcja sztuki chińskiej, składająca się z ok. 650 tysięcy unikatowych eksponatów. Wizyta w buddyjskiej świątyni Longshan, która jest uważana za jedną z najstarszych i największych świątyń na wyspie. Następnie przejazd do mauzoleum Sun Jat-sen - pierwszego, tymczasowego prezydenta Republiki Chińskiej po upadku cesarstwa chińskiego w 1912 roku. Wieczorem czas wolny na nocnym bazarze, aby popróbować tajwańskich xiaochi czyli lokalnych specjałów, z których słynie Tajwan takich jak kacze języczki czy sfermentowane tofu. Nocleg w Tajpej.

  

3

Tajpej / Yehliu / Jiufen

Przejazd do parku geologicznego Yehliu. Położony nad brzegiem morza i słynący z unikowych formacji skalnych jak Głowa Królowej czy Głowa Smoka jest najpopularniejszą atrakcją turystyczną północnego Tajwanu. Przejazd do Jiufen. Leżące między górami a oceanem miasteczko jest pełne urokliwych i starych uliczek z licznymi kramami i sklepikami. Czas wolny. Powrót do Tajpej. Przystanek przed futurystycznym, liczącym 509 metrów wieżowcem Tajpej 101. Łączący elementy tradycyjnej i nowoczesnej architektury, nawiązuje zarówno do azjatyckiego, jak i zachodniego kręgu kulturowego (dla chętnych możliwość wjazdu na taras widokowy, koszt ok. 20 USD). Nocleg w Tajpej.

  

4

Tajpej / jezioro Słońca i Księżyca

Przejazd nad położone ponad 700 m. n.p.m. jezioro Słońca i Księżyca (Sun Moon Lake) (ok. 4 godz.). Nazwa nawiązuje do legendy, która mówi, że wschodnia strona jeziora przypomina słońce, a zachodnia księżyc. Rejs po jeziorze wokół wyspy Lalu pozwoli chłonąć piękno krajobrazu. Wizyta w świątyni Wen Wu - wyjątkowa świątynia poświęcona Konfucjuszowi, której architektura przypomina styl pałacowy północnych Chin. Odpoczynek przed 9 kondygnacyjną pagodą Tse-En, z której rozpościera się malowniczy widok na jezioro i okolice. Wizyta w jednej z wiosek zamieszkałej przez lud Thao. Nocleg w okolicy jeziora.

      

5

jezioro Słońca i Księżyca / Kaohsiung

Przejazd do położonego na południu wyspy, leżącego nad morzem Południowochińskim miasta Kaohsiung (ok. 3 godz.). Po drodze zwiedzanie największego na Tajwanie zespołu klasztornego Fo Guang Shan. Położony w pięknym ogrodzie klasztor, słynie z ponad 100 metrowego posągu Wielkiego Buddy. Będziemy oglądać nie tylko buddę, ale również wiele pawilonów, które pozwolą nam lepiej zapoznać się z buddyzmem. Po przyjeździe do Kaohsiung spacer wzdłuż rzeki Zakochanych (Love River), miejsca spotkań młodzieży. Wizyta na kolorowym nocnym bazarze Liu Ho, gdzie można kupić wszystko, od ubrań po lokalne smakołyki, jak świeże ostrygi, sok z papai czy makaron z węgorzem. Nocleg w Kaohsiung.

    

6

Kaohsiung / Park Narodowy Kenting / Taitung

Przejazd na samo południe wyspy, do najstarszego na wyspie, znajdującego się na przylądku Eluanbi Parku Narodowego Kenting. Park słynie z bogatej roślinności, finezyjnych skał oraz szerokich plaż. Symbolem parku jest pochodzącą z końca XIX w. licząca 22 metry wysokości latarnia morska Eluanbi. Jest to jedna z niewielu ufortyfikowanych latarni na świecie. Spacer ciągnącymi się wzdłuż wybrzeża licznymi ścieżkami pozwoli podziwiać nie tylko uroki parku, ale również piękne widoki na Pacyfik. Przejazd (ok. 3 godz.) od leżącego nad Pacyfikiem miasta Taitung. Nocleg w Taitung.

    

7

Taitung / Hualien

Przejazd spektakularną trasą krajobrazową wzdłuż wschodniego wybrzeża do miasta Hualien (ok. 4 godz.). Po drodze liczne przystanki na zdjęcia np. przy Skale Parasolki czy Jaskini Dziewięciu Nieśmiertelnych. Po fascynującej podróży najładniejszą drogą wyspy przyjazd do położonego nad Pacyfikiem Hualien. Wizyta w jednej ze świątyń buddyjskich. Nocleg w Hualien.

    

8

Hualien / Park Narodowy Taroko / Tajpej

Przejazd do Parku Narodowego Taroko – jest to przepiękny, otoczony wysokimi na 3000 m. wysokości szczytami park narodowy na naszej trasie. Postój przy 20-kilometrowym kanionie Taroko, od nazwy którego wywodzi się nazwa Parku. Kanion jest kwintesencją parku, w którym znajdziemy liczne wąwozy, jaskinie, wodospady czy wiszące mostki nad przepaściami. Odpoczynek w otoczonym górami kompleksie Tianxiang, w pobliżu którego znajduje się pagoda. Wizyta w Grocie Jaskółki. Przejazd do Tajpej (ok. 3 godz.). Nocleg w Tajpej.

    

9

Tajpej

Wykwaterowanie do 12:00. Czas wolny. Transfer na lotnisko i przelot do Warszawy z przesiadką.

    

10

Przylot do Warszawy

Cena obejmuje:

 1. Przelot na trasie Warszawa - Tajpej - Warszawa z przesiadką.
 2. Przejazdy wg programu autokarami lub mikrobusami.
 3. Zakwaterowanie w hotelach **** / *** w pokojach 2-os. z łazienką i klimatyzacją (2 osoby w pokoju).
 4. Bilety wstępu do obiektów wymienionych w programie.
 5. Opiekę polskiego pilota na całej trasie wycieczki i lokalnych przewodników w czasie zwiedzania.
 6. Posiłki (ilość podana jest przy każdym dniu programu).
 7. Ubezpieczenie KLiA (w tym ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych), NNW i bagażu.
 8. Opłaty lotniskowe oraz opłaty za wystawienie biletów.
 9. Opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
 10. Podatek VAT.

  

Cena nie obejmuje:

 1. Napojów do posiłków i dodatkowych posiłków.
 2. Napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców (60 USD płatne na Tajwanie).
 3. Udziału w wycieczkach i zajęciach fakultatywnych nie objętych programem zwiedzania.
 4. Ewentualnych opłat za fotografowanie i filmowanie.
 5. Usług tragarzy na dworcach kolejowych, na lotniskach oraz w hotelach.

 

Wymagania dot. paszportu RP:

Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu oraz posiadać co najmniej 1 wolną stronę.

 

Osoby podróżujące z paszportem  RP na Tajwan w celach turystycznych obowiązuje porozumienie o zniesieniu obowiązku wizowego.

 

 

 

 

 

 

Standardowe ubezpieczenie CT Poland w podróży w zakresie kosztów leczenia wynosi 100 000 PLN (140 000 PLN w przypadku wycieczek do Japonii i Tybetu)     

Podniesienie sumy ubezpieczenia kosztów leczenia do:

140 000 PLN - dopłata 10 PLN/os.

260 000 PLN - dopłata 25 PLN/os. 

W przypadku chęci podniesienia sumy ubezpieczenia powyżej 260 000 PLN prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta: info@ctpoland.com.pl, tel. 22 6545133

Biuro Podróży CT Poland gwarantuje swoim klientom 
stałość cen po zawarciu umowy uczestnictwa. 
Podane ceny uwzględniają wszystkie koszty związane 
z udziałem w wycieczkach CT Poland.

 

Nowość w ofercie CT Poland na 2020 r. Czekamy na pierwsze opinie naszych Klientów. Czy chcesz być jednym z nich?

01.
Charakterystyka trasy

Magiczna wyspa Tajwan to nowość w ofercie biura CT Poland. Wycieczka jest skierowana nie tylko do osób, które już były w Chinach kontynentalnych, ale dla wszystkich tych, którzy chcą poznać inne oblicze Chin, Chińczyków oraz kuchni chińskiej. Jest to wycieczka, dzięki której „odkryjemy” bajkowe krajobrazy, nieznane wąwozy oraz piękne miasta.

02.
Przeloty międzynarodowe

Przeloty odbywają się samolotami rejsowymi z międzylądowaniem w jednym z portów lotniczych. Informacje o godzinach przelotów i zbiórce na lotnisku w dniu wylotu otrzymają Państwo na ok. trzy tygodnie przed wycieczką w liście, który wysyłamy e-mailem lub pocztą.          

Podczas krótkich lotów, linie lotnicze nie zapewniają posiłku oraz napojów. Istnieje możliwość kupienia kanapki na pokładzie za ok. 5 EUR/szt. Podczas długich rejsów do i z Azji serwowane będą dwa posiłki, w tym co najmniej jeden ciepły oraz zimne i ciepłe napoje.

Wybór miejsca w samolocie możliwy jest tylko podczas odprawy na lotnisku.

03.
Dokumenty podróży

Prosimy pamiętać o zabraniu na lotnisko paszportu. Podczas spotkania na lotnisku pilot przekaże Państwu dokumenty podróży: wydruk biletu elektronicznego na przelot międzynarodowy, polisę ubezpieczeniową oraz zawieszkę na bagaż.

UWAGA: Po odprawie prosimy nie wyrzucać wydruku biletu elektronicznego. Może okazać się on niezbędny podczas powrotnego lotu do Polski.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu linia lotnicza zapewnia przelot w późniejszym terminie, a jeśli to konieczne także nocleg i wyżywienie.

04.
Bagaż podczas przelotów międzynarodowych

Bagaż główny: 1 bagaż na osobę nie przekraczający wagi 20 kg lub 30 kg (w zależności od linii lotniczej) oraz sumy wymiarów zewnętrznych (wysokość + długość + szerokość) 158 cm.      

Dla dwóch lub więcej osób posiadających jedną sztukę wspólnego bagażu, waga bagażu nie może przekroczyć również 20 kg lub 30 kg. Informacje o przewoźniku oraz o limicie bagażowym znajdą Państwo w liście, który prześlemy przed wylotem.

UWAGA: Międzynarodowi przewoźnicy mają własny taryfikator opłat za nadbagaż, od 100 EUR za kolejny bagaż o wadze do 23 kg.  

UWAGA: Prosimy pamiętać o podpisaniu bagażu i zapięciu na szyfr lub kłódkę.

Bagaż podręczny:  1 bagaż na osobę nie przekraczający wagi 5-8 kg (zależnie od linii lotniczych), oraz sumy wymiarów zewnętrznych (wysokość + długość + szerokość) 115 cm.                Można zabrać również na pokład samolotu płaszcz, parasol, niedużych rozmiarów torebkę i niewielką ilość materiałów do czytania. Wszystkich pasażerów obowiązują przepisy dotyczące przewozu bagażu, np. zakaz przewozu przedmiotów niebezpiecznych oraz przepisy celne i graniczne.                                                                                                                                                                                                           

05.
Pakowanie bagażu głównego

Z uwagi na charakter wycieczki najwygodniejszym bagażem będzie walizka na kółkach o niewielkich rozmiarach.

Jeśli podróżujemy z drugą osobą, mając do dyspozycji dwie walizki, dobrze jest spakować część rzeczy każdej z osób do jednej, pozostałe do drugiej. W przypadku zagubienia jednego bagażu przez linie lotnicze, co zdarza się bardzo rzadko, pozwoli to komfortowo doczekać momentu dostarczenia przez linię zagubionego bagażu.

Podczas pobytu w hotelach czy na lotniskach usługi bagażowe nie są objęte ceną wycieczki, w niektórych miejscach nie są one w ogóle dostępne. Prosimy wziąć to pod uwagę przygotowując bagaż.

W bagażu głównym nie wolno przewozić power banków.

06.
Pakowanie bagażu podręcznego

Bagaż podręczny nie powinien być zbyt duży i ciężki. Warto trzymać dokumenty lub pieniądze oddzielnie, w razie utraty nie stracą Państwo wszystkiego. Ze względu na przelot samolotem w bagażu podręcznym nie wolno przewozić przedmiotów zaliczanych do niebezpiecznych (nożyki, pilniczki oraz płyny, żele i aerozole itp.). Zarówno w bagażu podręcznym jak i w głównym nie wolno przewozić zapalniczek i zapałek, będą konfiskowane. Nie wolno przewozić także baterii, w tym power banków, których pojemność wynosi więcej niż 10 000 mAh lub takich, które nie mają informacji o mocy. Te o dopuszczalnej pojemności należy przewozić w bagażu podręcznym. Inne będą konfiskowane. Zgodnie z przepisami płyny przewożone w bagażu podręcznym muszą znajdować się w pojemnikach, z których żaden nie może przekraczać 100 ml - muszą być one zapakowane w jedną przezroczystą plastikową zamykaną torbę o pojemności nie przekraczającej jednego litra (np. torebka dwuścienna w wymiarach 22 cm x 15 cm z plastikowym suwakiem). Perfumy i alkohol zakupione w sklepach wolnocłowych można wnosić na pokład samolotów, jednak muszą być one zapakowane w specjalnie zapieczętowane przez personel sklepu torby.

PŁYNY O POJEMNOŚCI POWYŻEJ 100 ML, ZAKUPIONE POZA UE, NIE MOGĄ BYĆ WWOŻONE DO UE W BAGAŻU PODRĘCZNYM (oznacza to, że jeśli powrót do kraju odbywa się przez port UE, nie można dokonać zakupu takich płynów na lotnisku w Azji).

W bagażu podręcznym przyda się długopis, gdyż podczas podróży wypełnia się liczne formularze wjazdowe, wyjazdowe, deklaracje celne itd.

07.
Co zabrać ze sobą?

 • ubrania: powinny być dostosowane do trasy i terminu (proszę sprawdzić tabelę klimatyczną); niezależnie od pogody sugerujemy wziąć sweter lub inne ciepłe okrycie które przyda się w czasie pobytu w klimatyzowanych pomieszczeniach,
 • przydatne będą plastikowe torebki, do spakowania ubrań, oraz kosmetyków w celu zabezpieczenia ich w czasie lotu,
 • wygodne obuwie, antypoślizgowe, przewiewne, szybkoschnące - szczególnie latem,
 • płaszcz przeciwdeszczowy, latem lepiej sprawdzi się parasolka - chroni od deszczu i słońca,
 • w okresie letnim sugerujemy zabrać: okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy np. czapka, chustka, krem z filtrem przeciw słonecznym,
 • kosmetyki typu szampon, żel, pasta do zębów, szczoteczka (hotele chińskie powoli wprowadzają ograniczenia dystrybucji jednorazówek), papier toaletowy lub chusteczki higieniczne (w toaletach publicznych brak papieru toaletowego),
 • leki zażywane regularnie należy ZAWSZE wkładać do bagażu podręcznego. Jeśli w bagażu podręcznym planują Państwo przewozić igły do podawania leku, wówczas niezbędne będzie zaświadczenie w języku polskim i angielskim wydane przez lekarza, zaświadczające o konieczności podania leku, poświadczone pieczątką,
 • podstawowe środki opatrunkowe,

08.
Czego nie zabierać?

 • dużych ręczników kąpielowych – są dostępne w każdym pokoju,
 • grzałek elektrycznych do gotowania wody – pokoje hotelowe wyposażone są w czajniki elektryczne.

09.
Informacja o hotelach na Tajwanie

Hotele, z których korzystamy na trasie to obiekty o standardzie 4* i 3*. Pokoje hotelowe wyposażone są w łazienkę, klimatyzację, telewizor oraz telefon. W pokojach znajdują się również zestawy do herbaty: filiżanki, chińska herbata w torebkach oraz czajnik elektryczny. W niektórych hotelach znajdą Państwo również sejf. Niekiedy pokoje posiadają mini bary, których zawartość jest dodatkowo płatna (np. słodycze, napoje itp.). Łazienki wyposażone są w ręczniki kąpielowe, oraz podstawowe kosmetyki i przybory. W większości hoteli jest także suszarka do włosów i jednorazowe klapki. Niektóre łazienki wyposażone są w dodatkowe produkty (gąbka do masażu itp.) – wszystkie one są dodatkowo płatne. W razie wątpliwości prosimy pytać pilota. Hotele oferują 24 godzinny dostęp do ciepłej wody.

Doba hotelowa na Tajwanie, tak jak w większości państw na świecie, trwa, w zależności od hotelu od godziny 14:00-15:00 do godz. 11:00 dnia następnego. Istnieje prawdopodobieństwo, że po porannym przylocie na Tajwan pokoje nie będą jeszcze dostępne; w takim przypadku najpierw realizowana będzie część zwiedzania. Po otrzymaniu przez pilota potwierdzenia z hotelu o możliwości wcześniejszego zakwaterowania, grupa pojedzie do hotelu.

Ze względu na bogaty program zwiedzania, zazwyczaj nie ma możliwości powrotu do hotelu w ciągu dnia (grupa wyjeżdża rano po śniadaniu, a wraca wieczorem po kolacji).

10.
Paszport i wiza

Posiadacze paszportów RP udający się na Tajwan do 90 dni pobytu nie mają obowiązku posiadania wizy. Paszport musi być ważny 6 miesięcy od daty powrotu i posiadać przynajmniej dwie wolne strony.

11.
Klimat

Tajwan leży w strefie klimatu zwrotnikowego wilgotnego o monsunowej odmianie. Jedynie północne krańce wyspy znajdują się w strefie klimatu podzwrotnikowego, także wilgotnego. Tajwan cechuje się stosunkowo cieplejszym klimatem niż obszary w Chinach leżące na tej samej szerokości geograficznej. Jest to spowodowane tym, że wyspę obmywa ciepły prąd morski Kuro Siwo. Temperatury na ogół są wysokie na terenach nizinnych i przedgórzach. Do Tajwanu nie docierają wpływy zimnych mas powietrza z północy. Oznacza to, że zimą średnie temperatury wynoszą 15 °C, a na południu dochodzą do 20 °C. Latem jest gorąco i średnie wartości termiczne wynoszą od 28 do 30 °C. Łagodzący wpływ oceanu sprawia, że nie notuje się na Tajwanie w okresie letnim bardzo wysokich temperatur rzędu 35–40 °C. W górach jest chłodno. W wyższych partiach klimat posiada typowo górską odmianę i średnie roczne temperatury oscylują w granicach 4 °C, nie przekraczając 10 °C.

Tajwan jest bardzo wilgotną i deszczową wyspą. Średnia roczna opadowa to około 2500 mm. Najniższe roczne opady rzędu 1500–2000 mm notowane są w zachodniej części kraju. Ilości opadów rosną wraz ze wzrostem wysokości, sięgając nawet 6000 mm rocznie. Na wybrzeżu wschodnim roczny opad dochodzi do 3000 mm, dotyczy to także południa kraju wystawionego na działanie wilgotnego monsunu letniego. Opady na południu otrzymują się na poziomie około 4000 mm rocznie. W związku z występowaniem cyrkulacji monsunowej, największe opady notuje się latem, podczas gdy zimy się suche i słoneczne.

Charakterystyczną cechą klimatu są huragany, które w Azji są nazywane tajfunami. Okres występowania tajfunów przypada na koniec lata i początek jesieni. Tajwan rocznie nawiedza od trzech do czterech tajfunów. Wyspa jest położona na obszarze o wysokiej aktywności sejsmicznej.

Średnie najwyższych (W) i najniższych (N) temperatur w wybranych miastach, podane w °C.

 

Miesiąc

Tajpej

Taitung

Hualien

W

N

W

N

W

N

I

19

13

23

15

20

16

II

19

13

23

16

21

16

III

21

15

26

17

22

18

IV

25

18

27

19

25

21

V

28

22

29

22

27

23

VI

31

24

31

23

29

24

VII

33

26

32

23

31

26

VIII

32

26

31

23

31

26

IX

31

24

30

23

29

24

X

27

21

28

21

27

23

XI

23

18

26

19

24

19

XII

20

14

24

17

21

1412.
Różnica czasu w stosunku do czasu w Polsce

W okresie czasu letniego +6 godzin; w okresie zimowym +7 godzin. Na terenie całego kraju obowiązuje jedna strefa czasowa.

13.
Przechowywanie pieniędzy

Najlepiej zabrać ze sobą zarówno gotówkę, jak i karty kredytowe. Nigdy jednak nie należy trzymać ich w jednym miejscu. Dobrze jest również gotówkę rozłożyć na cześci. Przyda się specjalna torebka zawieszana na szyi bądź pasek z kilkoma kieszeniami, gdzie można trzymać pieniądze. Bezwzględnie należy pilnować pieniędzy w takich sytuacjach jak przepakowywanie, zakupy czy wymiana waluty.

14.
Posiłki

Podczas trasy będą Państwo mieli okazję spróbować różnych dań kuchni chińskiej. Śniadania są spożywane w hotelach. Mają formę bufetu, gdzie dostępna jest kuchnia chińska i europejska. Restauracje dobieramy bardzo starannie, najczęściej są to lokalne restauracje poza hotelami. Z uwagi na fakt, że na Tajwanie bardzo niewiele restauracji przyjmuje rezerwacje na duże grupy, zdarza się, że do restauracji trzeba jechać dość daleko. Wejście do restauracji z ulicy w grupie 8 osób nie jest problemem, ale przy większej grupie 15-25 osobowej wiąże się najczęściej z długim czekaniem (ok. 1-2 godziny), dlatego rezerwujemy stoliki w restauracjach, które na to pozwalają. Posiłki serwowane są przy dużych okrągłych stołach (8-12 osób przy stole). Serwowane dania przeznaczone są dla wszystkich uczestników, w taki sposób, aby każdy miał okazję spróbować każdego dania. Do posiłków podawane są pałeczki, w niektórych restauracjach na dodatkowe życzenie również widelce i noże. Napoje nie są objęte ceną wycieczki i płaci się za nie bezpośrednio obsłudze restauracji. 

15.
Transport

AUTOKAR

Podczas trasy grupa przemieszcza się autokarami lub mikrobusami dostosowanymi do liczebności grupy. Tajwańskie autokary nie są wyposażone w toalety i lodówki. Informujemy, że od 2019 r. kolejność wsiadania do autokaru uzależniona jest kolejnością zgłoszeń na wycieczkę.

16.
Obsługa pilota i przewodników

Grupie towarzyszy licencjonowany polski pilot wycieczek, który spotyka się z grupą w dniu wylotu na lotnisku w Warszawie. W każdym mieście jest również przewodnik miejscowy posługujący się językiem chińskim i angielskim. Może się zdarzyć, że będzie jeden przewodnika na całej trasie. W zwiedzanych miejscach polski pilot tłumaczy to, co o zabytkach opowiadają lokalni przewodnicy. Pilot nie oprowadza grup po obiektach muzealnych, jednak służy zawsze swoją wiedzą i doświadczeniem.

17.
Zakupy

Tajwańska waluta to dolar tajwański (TWD lub NT$)

1 USD = ok. 30 TWD, 1 EUR = ok. 33 TWD

1 dolar = 100 centów.

W obiegu są banknoty o nominale 100, 200, 500, 1000 i 2000 dolarów oraz monety o nominale  0,5, 1, 5, 10, 20 i 20 dolarów.

18.
Wymiana pieniędzy, karty płatnicze, ceny

Spośród walut zagranicznych najłatwiej jest wymienić dolary amerykańskie i euro. Na Tajwanie rzadkością są kantory. Walutę wymienia się w banku zazwyczaj z symboliczną marżą. Dokonując wymiany należy się wylegitymować paszportem.

Prosimy pamiętać, ż wymieniać można tylko dolary wydane w lub po 1996 r., czyli tzw. duże głowy. Dodatkowo banknoty nie mogą być zniszczone t.j.: zaplamione, przetarte, naderwane, itp.  

W hotelach, z których korzystamy oraz w większości dużych sklepów honorowane są międzynarodowe karty płatnicze takie jak np. VISA, MasterCard, American Express.

Ceny towarów spożywczych w tajwańskich supermarketach i większych sklepach są z reguły nieznacznie wyższe od tych w Polsce. Ceny towarów na targowiskach są znacznie niższe niż w Polsce.

19.
Wycieczki fakultatywne

Ideą CT Poland jako biura specjalizującego się w organizacji wycieczek do Azji jest jak najpełniejsza prezentacja odwiedzanego kraju. Wiele imprez oferowanych przez inne biura jako opcjonalne punkty programu, u nas wliczone są w cenę imprezy. Bogate programy stwarzają stosunkowo mało okazji do ich fakultatywnego uzupełniania. Oferowane na miejscu fakultety stanowią propozycję lokalnych przewodników i mogą odbywać się tylko pod warunkiem zrealizowania głównych punktów programu. Cena wycieczek fakultatywnych uzależniona jest od ilości osób  w nich uczestniczących.

20.
Napiwki

Kwota, przeznaczona na zwyczajowe napiwki dla lokalnych przewodników oraz kierowców, płatna jest na ręce pilota po przylocie na Tajwan. W cenę wycieczki nie są wliczone napiwki za usługi bagażowe w hotelach (ok. 1 USD/każdorazowo/szt. bagażu). Poza branżą turystyczną dawanie napiwków nie jest na Tajwanie powszechnie przyjęte, jednak podczas korzystania z taksówki można zostawić kierowcy niewielką resztę.

21.
Porozumiewanie się

Językiem urzędowym na Tajwanie jest język chiński - dialekt mandaryński (na Tajwanie nazywany guoyu, a w ChRL putonghua). Przeciętny Tajwańczyk spotkany na ulicy nie zawsze posługuje się językiem angielskim. Języka tego nie znają zazwyczaj również taksówkarze. Po angielsku, przynajmniej w podstawowym zakresie, mówi zazwyczaj obsługa hotelowa oraz sprzedawcy na większych bazarach, nastawionych na turystów z zagranicy. Język angielski jest również językiem, jakim posługują się lokalni przewodnicy podczas wycieczki.

Na Tajwanie używa się pisma tradycyjnego (znaki nieuproszczone) tak jak w Hongkongu czy Makau. W ChRL używa się natomiast znaki uproszczone.

22.
Napięcie w sieci

110V / 50Hz. Na Tajwanie używa się innych gniazdek niż w Polsce dlatego potrzebna jest przejściówka, którą lepiej zakupić przed wyjazdem. Poniżej typy gniazdek i wtyczek spotykane na Tajwanie.

 

23.
Telefony

Polskie telefony komórkowe posiadające roaming działają a zasięg jest niemal wszędzie, poza kilkoma miejscami gdzie sygnał może być nieco słabszy, np. rejonach górskich.

Niektórzy polscy operatorzy oferują na Tajwanie dostęp do Internetu w komórce. Prosimy dowiadywać się u swoich operatorów o stawki połączeń. Można również dzwonić do Polski z telefonów hotelowych. Minuta połączenia kosztuje najczęściej od około 6 PLN (z komórki ok. 8 PLN). We wszystkich hotelach jest dostępne Wi-Fi, w niektórych korzystać z Wi-Fi bezpłatnie można jednak tylko w hotelowym lobby.

24.
Bezpieczeństwo

Tajwan jest wyspą bezpieczną i życzliwą dla gości z zagranicy. Przestępczość jest stosunkowo niska. Należy jednak zachować ostrożność w miejscach uczęszczanych przez turystów oraz w środkach komunikacji (zdarzają się kradzieże kieszonkowe oraz przypadki wydania fałszywych banknotów). Wartościowe przedmioty i gotówkę należy trzymać przy sobie bądź w zamkniętym sejfie w pokoju lub w sejfie w recepcji. Zarówno biuro jak i hotel nie odpowiadają za wartościowe rzeczy pozostawione poza sejfem w pokoju hotelowym. 

Korzystając z taksówki prosimy pamiętać o zabraniu paragonu wydawanego przez kierowcę. W przypadku pozostawienia czegokolwiek w taksówce umożliwi to identyfikację pojazdu.

25.
Zdrowie przed wyjazdem

Wyjeżdżających na Tajwan nie dotyczą obowiązkowe szczepienia. Do zalecanych szczepień należą wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonica, tężec i polio, a także dur brzuszny.

W razie potrzeby skorzystania z miejscowych usług medycznych należy zgłosić się do pilota, bądź bezpośrednio do centrum alarmowego Ubezpieczyciela (numer telefonu znajdą Państwo na karcie alarmowej, którą przekaże Państwu pilot wycieczki).

Na wypadek konieczności skorzystania z porady medycznej lub hospitalizacji koszty ok. 140 EUR z reguły pokrywa sam poszkodowany. Rachunki (należy pamiętać, aby zawsze o nie poprosić) rozliczane są po powrocie do Polski. Przed podróżą zalecamy wykonanie wszelkich niezbędnych badań oraz przeglądu stomatologicznego.

26.
Zdrowie w podróży

Tajwan jest wyspą bezpieczną, ale różnica flory bakteryjnej może być kłopotliwa dla osób o zwiększonej wrażliwości. Należy pamiętać o zachowaniu podstawowej higieny osobistej. Przydatne będą środki pozwalające szybko zdezynfekować dłonie np. żele, tzw. mokre chusteczki.

Unikać żywności niewiadomego pochodzenia i pić wyłącznie napoje zamknięte fabrycznie. Przed otwarciem butelki należy zwrócić uwagę, czy nie była ona naruszona. Prosimy unikać napojów z lodem, bowiem lód rzadko robiony jest na bazie butelkowanej wody. Woda z kranu nadaje się do mycia zębów. Nie zaleca się spożywania jej bez uprzedniego przegotowania. Owoce należy spożywać po ich umyciu i obraniu ze skórki.

27.
Status wyspy

Oficjalna nazwa Tajwanu to Republika Chińska. Na arenie międzynarodowej często używa się nazwy Chińskie Tajpej – jest to państwo nieuznawane przez większość społeczności międzynarodowej. Chińska Republika Ludowa (Chiny kontynentalne) traktują Tajwan jako swoją „zbuntowaną” prowincję.

28.
Ochrona przeciwsłoneczna

Latem w większości regionów Tajwanu słońce operuje bardzo silnie. Prosimy o zabranie ze sobą środków z wysokim filtrem chroniących przed słońcem. Przyda się również czapka lub chustka oraz okulary przeciwsłoneczne.

29.
Toalety

We wszystkich hotelach i restauracjach serwujących kuchnię zachodnią spotkać można toalety w stylu zachodnim. W restauracjach chińskich, na stacjach paliwowych, czy w zwiedzanych obiektach toalety mają charakter azjatycki (tzw. kucany). Toalety publiczne są bardzo powszechne i zazwyczaj bezpłatne. W toaletach publicznych brak jest papieru toaletowego.

30.
Jet lag, czyli zmiana stref czasowych

Jet lag to typowa dolegliwość podczas przekraczania kilku stref czasowych w krótkim czasie. Charakteryzuje się ogólnym zmęczeniem, sennością i rozdrażnieniem.

Oto kilka rad, które pomogą Państwu przyzwyczaić się szybko do nowej strefy czasowej.

 1. Zaraz po wejściu do samolotu przestawić zegarek na czas obowiązujący w miejscu docelowym.
 2. Od początku jeść i odpoczywać według czasu obowiązującego w miejscu docelowym.
 3. Podczas nocnych przelotów spać jak najwięcej.
 4. Unikać ciężkich potraw oraz dużych ilości alkoholu.
 5. Podczas lotu warto co jakiś czas wstawać i robić lekkie ćwiczenia ruchowe.
 6. Po przylocie unikać drzemki w ciągu dnia i położyć się spać według nowego czasu.

31.
Ubezpieczenie

Uczestnik imprezy organizowanej przez Biuro Podróży CT Poland jest ubezpieczony w Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska S.A. Ubezpieczenie obejmuje pokrycie kosztów leczenia i pomoc w podróży (assistance) do 140 000 PLN na każde zdarzenie (w tym, na podstawie dodatkowej umowy zawartej pomiędzy Biurem Podróży CT Poland a TUiR
Allianz, ryzyko zaostrzeń i powikłań chorób przewlekłych)
; wypłatę świadczenia związanego z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu z tytułu następstwa nieszczęśliwego wypadku do 10 000 PLN; pokrycie kosztów utraty lub opóźnienia dostarczenia bagażu podróżnego do 1000 PLN. Szczegółowe informacje można znaleźć w „Ogólnych warunkach ubezpieczenia w podróży zagranicznej GLOBTROTER”. Prosimy o dokładne zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia, w szczególności z częścią „Wyłączenia odpowiedzialności”.

32.
Wiza

Posiadacze paszportów RP udający się na Tajwan do 90 dni pobytu nie mają obowiązku posiadania wizy. Paszport musi być ważny 6 miesięcy od daty powrotu i posiadać przynajmniej dwie wolne strony.

33.
Przepisy graniczne, celne i dewizowe na Tajwanie

Nie wolno wwozić narkotyków, broni, amunicji i materiałów wybuchowych. Nie wolno także wwozić świeżej żywności (owoce, wędliny, kanapki itp.). W przypadku kontroli na lotnisku docelowym produkty te mogą zostać skonfiskowane. 

Nie wolno wywozić dzieł sztuki, rzadkich wydawnictw, wyrobów z kamieni szlachetnych oraz samych kamieni szlachetnych bez certyfikatu zakupu. Nie są poza tym znane

żadne restrykcje celne, które odbiegałyby od powszechnie przyjętych norm międzynarodowych. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy na dzień pobytu.

Skrócone przepisy celne i dewizowe dotyczące RP znajdą Państwo na stronie www: https://granica.gov.pl/  w zakładce „przepisy”.

Prosimy pamiętać, że do Polski nie wolno wwozić żadnych pamiątek z zagrożonych gatunków zwierząt i roślin, w tym także muszli. 

Turyści wracający z zagranicznych podróży spoza Unii Europejskiej  nie mogą przywozić warzyw, nasion, kwiatów i niemal wszystkich rodzajów owoców. Wszystkie rośliny wwożone na teren Unii - za wyjątkiem wybranych owoców: ananasów, kokosów, durianów, bananów i daktyli - wymagają posiadania świadectwa fitosanitarnego wydanego przez urzędową służbę ochrony roślin państwa pochodzenia.

34.
Placówka dyplomatyczna

Brak polskiej placówki dyplomatycznej na Tajwanie, gdyż nie ma nawiązanych stosunków dyplomatycznych między Polską a Tajwanem (Ambasada RP znajduje się w ChRL). Za opiekę konsularną i zagadnienia ekonomiczne odpowiada Biuro Handlowe w Tajpej. 

Biuro Handlowe w Tajpej

Dyrektor Generalny: Maciej Gaca

Tajwan, Tajpej, TWTC/ITB Suite 1601-1602, No. 333, Sec. 1, Keelung Rd., Taipei 110,

Tel.: +886 2 7729 9324 Tel. dyżurny: +886 987 373 454 Faks: +886 2 7718 3309

poland.office.taipei@msz.gov.pl

poland.tw

35.
Informacje praktyczne - zebrane

Kliknij, aby zobaczyć informacje zebrane w formie książeczki PDF.