Nepal to przedmurze Himalajów, miejsce narodzin Buddy, kolorowa i gwarna baza wypadowa dla zdobywców himalajskich szczytów. Indie to miliony hinduistycznych bóstw, tysiące twarzy, kolorów i miejsc, które głęboko zapadają w pamięć.

  • 1 dzień

    Wylot z Warszawy

    Spotkanie z pilotem i grupą na lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot do Delhi z przesiadką lub lot bezpośredni w przypadku realizacji przelotu liniami PLL LOT.

  • 2 dzień

    Delhi

    Przylot do Delhi. Zwiedzanie stolicy Indii. Wizyta w Starym Delhi i zwiedzanie pochodzącego z XVII w., największego w Indiach meczetu Jama Masjid, meczetu, w którym w każdy piątek gromadzą się tysiące wiernych. Przejażdżka rikszami obok Czerwonego Fortu (Lal Qila) . W programie również Mauzoleum Humajuna    mogolskiego cesarza z XVI w. oraz Brama Indii o kształcie 42-metrowego łuku triumfalnego. Przejazd wokół administracyjnego centrum Delhi, oglądanie budynków Parlamentu, Sekretariatów i Pałacu Prezydenckiego, w okolicach którego odbywają się najważniejsze parady. Nocleg w Delhi.

  • 3 dzień

    Delhi / Jaipur

    Przejazd do stolicy Radżastanu – Jaipuru (ok. 6 godz.). Jaipur wzniesiony na początku XVIII w. przez maharadżę Jai Singha, ze względu na kolor licznych budowli zwany jest Różowym Miastem. Przystanek na zdjęcia przy pięknej fasadzie pięciokondygnacyjnego Pałacu Wiatrów (Hawa Mahal) wzniesionego, by umożliwić damom dworskim obserwację życia zwykłych mieszkańców, pozostając równocześnie niezauważone. Czas wolny w okolicach pałacu, gdzie można kupić biżuterię, przyprawy i piękne indyjskie stroje. Nocleg w Jaipurze.

  • 4 dzień

    Jaipur

    Całodniowe zwiedzanie Jaipuru i okolic. Wjazd na szczyt wzgórza, na którym znajduje się kompleks pałacowo-fortecznyFort Amber, siedziba maharadży niegdysiejszego stanu Jai­pur. W forcie znajdują się liczne dziedzińce, bramy, pawilony i zdobione komnaty, w tym słynna sheesh mahal – komnata lustrzana. Wizyta w Pałacu Miejskim – rezydencji władców Jaipuru oraz w pałacowym muzeum. Nocleg w Jaipurze.

  • 5 dzień

    Jaipur / Fatehpur Sikri / Agra

    Przejazd do Agry w stanie Uttar Pradesh – dawnej stolicy imperium mogolskiego (ok. 6 godz.). W drodze postój w Abhaneri, gdzie znajduje się studnia z X w. a także ruiny świątyni Harshat Mata. Zwiedzanie Fatehpur Sikri , miasta-widma, które za panowania cesarza Akbara w XVI w. pełniło funkcję stolicy. Przyczyna opustoszenia miasta nie jest znana do dzisiaj. Na miejscu zobaczymy Buland Darwazę, triumfalną bramę, zbudowaną dla uczczenia podboju Gudżaratu przez Akbara, Diwan-khana-e-khaas, prywatne apartamenty cesarza i jego żon, Diwan-e-Am – pawilony audiencyjne i meczet piątkowy – Jama Masjid. Przyjazd do Agry. Nocleg w Agrze.

  • 6 dzień

    Agra / Taj Mahal / Orchha

    Zwiedzanie Taj Mahal   – symbolu Indii i jednego z cudów świata, nazywanego świątynią miłości. Na teren pałacu wejdziemy przez Wielką Bramę, która prowadzić będzie przez mauzoleum ogrodowe do podnóża samego pałacu i towarzyszących mu po obu stronach meczetu i mehmanchana – domu dla gości. W środku podziwiać można doskonałe inkrustacje i marmurowe zdobienia, które rozsławiły to miejsce na cały świat. Wizyta w centrum wytwarzania pietra dura, słynnej mozaiki, która zdobi Taj Mahal. Przejazd do położonego w stanie Madhya Pradesh miasteczka Orchha, którego nazwa oznacza „ukryte miejsce” (6 godz.). Wieczorna ceremonia aarti w świątyni Ram Raja. Nocleg w Orchah.

       
  • 7 dzień

    Orchha / Khajuraho

    Zwiedzanie największych zabytków Orchhy: Jehangir Mahal – pałacu Jehangira, panującego w XVII w. władcy z dynastii Wielkich Mogołów oraz świątyni Lakshmi Narajany. Dalsza podróż do Khajuraho autokarem (ok. 3 godz.). Nocleg w Khajuraho.

     
  • 8 dzień

    Khajuraho

    Zwiedzanie należących do najświetniejszych zabytków Indii świątyń Khajuraho  . Wzniesione w X - XI w. świątynie słyną z rzeźb przedstawiających sceny z Kamasutry. Liczne rzeźbienia i posągi przedstawiają motywy erotyczne: apsary – zmysłowe tancerki oraz mithuny – figury par miłosnych w większości utożsamiane z postacią Śiwy i jego żony Parwati. Podczas niespiesznego spaceru odkryjemy piękno świątyni Parsvanath, Shantinath i pozostającej obecnie w ruinie świątyni Ghantai. Nocleg w Khajuraho.

  • 9 dzień

    Khajuraho / Varanasi

    Przyjazd do Varanasi, inaczej zwanego Benares, położonego nad brzegiem Gangesu miasta Śiwy, jednego z najświętszych miejsc Indii. Przejazd zajmie nam cały dzień (ok. 8 godz.). Udział w ceremonii aarti nad brzegiem rzeki. Nocleg w Varanasi.p>

       
  • 10 dzień

    Varanasi / Sarnath

    O świcie rejs łodziami po Gangesie. Nad brzegiem rzeki, gdzie znajdują się słynne ghaty – schody prowadzące do wody – można obserwować pielgrzymów dokonujących rytualnych ablucji i ceremonii ofiarnych. Zwiedzanie świątyni boga Śiwy i wizyta przy świątyni Durgi (Niedostępnej) – małżonki Śiwy. Powrót do hotelu na śniadanie. Następnie wycieczka do Sarnath, świętego miejsca buddystów, gdzie Budda Śiakjamuni wygłosił słynne pierwsze kazanie po uzyskaniu oświecenia. Zwiedzanie zespołu świątynnego, gdzie m.in. znajduje się stupa Dhamekh i słynny kapitel kolumny cesarza Aśoki. Wizyta w manufakturze oferującej słynne jedwabie z Varanasi. Nocleg w Varanasi.

  • 11 dzień

    Varanasi / Lumbini

    Całodniowy przejazd do Nepalu (ok. 7-8 godz.), do miejscowości Lumbini – miejsca narodzin Buddy. Nocleg w Lumbini.

  • 12 dzień

    Lumbini / Chitwan

    Krótkie zwiedzanie Lumbini. Narodziny Buddy Śiakjamuniego upamiętnia około 7-metrowa kolumna ustawiona tam przez indyjskiego cesarza Aśokę, panującego w III w. p.n.e. Dokładnie w miejscu, gdzie około 2 600 lat temu królowa Maja Devi urodziła księcia Siddharthę, znanego później jako Budda, stoi świątynia Mai. Nieopodal świątyni znajduje się święty staw, gdzie królowa miała zażywać kąpieli tuż przed rozpoczęciem porodu. Przejazd do Parku Narodowego Chitwan, który zamieszkują nosorożce, słonie, tygrysy, sarny, małpy oraz wiele gatunków ptaków (4-5 godz.). Nocleg w Chitwan.p>

     

         
  • 13 dzień

    Chitwan

    Cały dzień spędzimy na terenie parku. Będzie to okazja do wypoczynku, pływania czółnem, spacerów, obserwacji ptaków, słoni i innych dzikich zwierząt żyjących na lądzie i w wodzie. Wieczorem przedstawienie taneczne w wykonaniu miejscowej ludności Tharu. Nocleg w Chitwan.

  • 14 dzień

    Chitwan / Pokhara

    Po śniadaniu przejazd z Chitwan do malowniczo położonego miasta Pokhara (ok. 4 godz.), miejsca, skąd wyruszają wszystkie wyprawy himalajskie i trekkingowe udające się w region Annapurny. Wizyta nad jeziorem Phewa. Wycieczka łodzią po jeziorze – okazja do kontemplacji okalających płaską taflę jeziora górskich szczytów. Nocleg w Pokharze.

  • 15 dzień

    Pokhara / Sarangkot

    Jeszcze przed wschodem słońca wyruszymy do Sarangkot, aby obserwować wschód słońca w miejscu słynącym z urzekającej panoramy na otaczające miasto szczyty: Annapurnę, Machapuchare, Nilgiri i Dhaulagiri. Powrót do hotelu na śniadanie. Wycieczka do wodospadu Devina oraz spacer po starej części Pokhary, wizyta w świątyni Bindhyabasini oraz przy jaskini Gupteshwor. Przejedziemy również do Stupy Pokoju, górującej nad miasteczkiem. Nocleg w Pokharze.

  • 16 dzień

    Pokhara / Katmandu

    Przejazd na lotnisko w Pokharze i przelot do Katmandu   . Po przylocie do Katmandu wizyta w Bodhnath , gdzie znajduje się największa w Nepalu i jedna z największych na świecie stupa buddyjska. Wokół stupy można spotkać mnichów i artystów tworzących na jedwabiu misterne malowidła religijne – thanki. Jeśli będzie możliwość wejdziemy do jednej z pracowni, aby poznać tajniki powstawania thanek. Być może uda nam się zajrzeć do jednego z klasztorów, by przysiąść w rogu i sącząc czarkę herbaty zatopić się w rytmicznych recytacjach buddyjskich mantr. Zwieńczeniem dnia będzie zwiedzanie świątyni Pashupatinath, jednego z najświętszych miejsc hinduizmu na świecie. To tu wieczorem obserwować będziemy ceremonię aarti nad brzegiem rzeki Bagmati. Nocleg w Katmandu.

       
  • 17 dzień

    Katmandu / wylot do Warszawy

    Zagłębimy się dziś w świat unikalnej kultury newarskiej, by podążać śladem świątyń, pałaców i placów docenionych przez Komitet UNESCO. Spacer po placu Durbar, gdzie znajduje się dawny Pałac Królewski oraz wiele świątyń, w tym dom bogini Kumari – Kumari Ghar. Przejedziemy do Patan, znanego też pod nazwą Lalitpur, co oznacza „miasto piękna”. Zwiedzanie położonego w centrum miasta historycznego placu Durbar, gdzie na niewielkiej przestrzeni znajduje się niezwykłe bogactwo świątyń i innych zabytków historycznych. Zwiedzanie położonej na wzgórzu świątyni Swayambhunath, zwanej też „świątynią małp”, ze względu na obecność wielkiej liczby tych zwierząt. Położona centralnie wśród zabudowań świątyni stupa, z której oczy Buddy spoglądają z góry na cztery strony świata, stanowi jeden z najbardziej znanych symboli Nepalu. Wieczorny transfer na lotnisko i przelot do Warszawy z przesiadką.

       
  • 18 dzień

    Powrót do Warszawy

     

PUBLIKACJA I KOPIOWANIE PROGRAMÓW WYCIECZEK, TREŚCI INFORMACJI PRAKTYCZNYCH ZAMIESZCZONYCH NA STRONIE WWW.CTPOLAND.COM.PL W CAŁOŚCI LUB W CZĘŚCI, BEZ WYRAŹNEJ, PISEMNEJ ZGODY BIURA JEST ZABRONIONE.

Cena obejmuje:

  1. Przelot na trasie Warszawa - Delhi i Katmandu - Warszawa z przesiadkami w portach lotniczych.
  2. Przelot wewnętrzny na trasie Pokhara-Kathmandu (limit bagażu 15 kg).
  3. Przejazdy wg programu autokarami lub mikrobusami.
  4. Zakwaterowanie w hotelach o standardzie **** w pokojach 2-os. z łazienką i klimatyzacją (2 osoby w pokoju) podczas całej trasy, z wyjątkiem pobytu w Orchha (hotel ***).
  5. Bilety wstępu do obiektów wymienionych w programie.
  6. Wskazane w programie wycieczki łodzią w Varanasi i w Pokharze.
  7. Opiekę polskiego pilota na całej trasie wycieczki i lokalnych przewodników w czasie zwiedzania.
  8. Posiłki (ilość wskazuje cyfra w ikonce przy każdym dniu programu).
  9. Ubezpieczenie KLiA (w tym ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych), NNW i bagażu.
  10. Wizę indyjską dla posiadaczy paszportu RP wraz z pośrednictwem w jej uzyskaniu.
  11. Opłaty lotniskowe oraz opłaty za wystawienie biletów.
  12. Opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
  13. Opłatę na Turystyczny Fundusz Pomocowy.
  14. Podatek VAT.

 

Cena nie obejmuje:

  1. Napojów do posiłków i dodatkowych posiłków.
  2. Napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców (80 USD płatne w Indiach).
  3. Wizy nepalskiej (30 USD + 1 zdjęcie, płatna na granicy).
  4. Udziału w wycieczkach i zajęciach fakultatywnych nie objętych programem zwiedzania.
  5. Usług tragarzy na dworcach kolejowych, lotniskach i w hotelach.

 

Wymagania dot. paszportu:

Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od datypowrotu do Polski oraz posiadać co najmniej 2 strony wolne.

 

Uwagi dotyczące COVID-19:

Indie zniosły obostrzenia dla zaszczepionych i niezaszczepionych.

Nepal wymaga okazania: certyfikatu pełnego zaszczepienia LUB negatywnego wyniku testu PCR wykonanego do 72 godzin przed wjazdem do Nepalu.

 

Standardowe ubezpieczenie CT Poland w podróży w zakresie kosztów leczenia wynosi 100 000 EUR

W przypadku chęci podniesienia sumy ubezpieczenia do 300 000 EUR prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta:

info@ctpoland.com.pl, tel. 22 6545133

Biuro Podróży CT Poland gwarantuje swoim klientom stałość cen po zawarciu umowy uczestnictwa. Podane ceny uwzględniają wszystkie koszty związane z udziałem w wycieczkach CT Poland

wszystkie zamieszczone opinie pochodzą z ankiet lub e-maili od naszych Klientów

 

państwo anna i wojciech, płock   listopad 2014

Chcemy wyrazić swoje uznanie dla Przewodnika wycieczki organizowanej przez Biuro w dniach 23 listopad-06 grudnia 2014r. na trasie Indie Nepal. Naszym Przewodnikiem była Pani Marta Watras, której należą się duże wyrazy szacunku nie tylko za rozległą wiedzę, kulturę osobistą ale też za nieustanne starania prowadzące do tego aby Grupa poznała, zapamiętała i polubiła poznawane kraje.

Pani Marta proponowała również Grupie możliwość atrakcji dodatkowych (świątynie, występy folklorystyczne, masaże), troszczyła się o higieniczność naszych posiłków nie uwzględnionych w programie. Była kontaktowa, miła, uczynna. A z uwagi na duże poczucie humoru sprawnie rozładowywała możliwość ewentualnych spięć.

Wycieczka była intensywna i przeciekawa, minusem (nie z winy Biura i Pilota) było to, że prawie wszyscy uczestnicy zaziębili się i chorowali.

Chcemy podziękować za pośrednictwem Biura naszemu Pilotowi i życzyć pogody ducha oraz spotkań na trasie. 

 

Pan Dawid, Kędzierzyn Koźle   wrzesień 2011 

Impreza bardzo dobra. Zakwaterowanie na trasie bardzo dobre, najbardziej podobał mi się hotel w Bikaner - piękny pałac. Posiłki na trasie bardzo dobre. Największe wrażenie ze zwiedzanych zabytków zrobiła na mnie Taj Mahal - cudowna architektura i Khajuraho. Pilot Pani Izabella Żebrowska - bardzo profesjonalny, merytoryczny, świetnie zorganizowana, błyskotliwa, spostrzegawcza.

 

Pan Partyk, Kędzierzyn Koźle   WRZESIEŃ 2011

Wycieczka bardzo dobrze zorganizowana. Największe wrazenie na mnie zrobił Taj Mahal, Khajuraho, miasta wyjątkowe, warte zaobaczenia. Pilotka opiekująca się grupą Pani Izabella Żebrowska, bardzo merytoryczna, świetnie zorganizowana, dbajaca o całą grupę, sympatyczna.

 

ankieta anonimowa WRZESIEŃ 2011

O wyborze tej wycieczki zdecydowało własne (wcześniejsze) doświadczenie z pobytu z CT Poland w Chinach. Wycieczka bardzo udana między innymi z powodu wielkości grupy - 10 osób. Pilotka Pani Iza Żebrowska  świetna pod kazdym względem. Największe wrażenie ze zwiedzanych miejsc zrobił na mnie Taj Mahal, Khajuraho, Fort Amber, Durbar  w Katmandu, Bhaktapur - przepiękna architektura, fantastyczne zdobiena; niesamowita atmosfera. Dziękuję bardzo.

 

ANKIETA ANONIMOWA WRZESIEŃ 2011

Świetna pilotka Pani Izabella Żebrowska, z dużą wiedzą. Bardzo sympatyczna ! Wycieczka bardzo dobra! 

 

ANKIETA ANONIMOWA   WRZESIEŃ 2011

O wyborze wycieczki zdecydowało zaufanie do biura z powodu doskonale zorganizowanej wycieczki do Chin. Pilotka Pani Izabella Żebrowska, świetna merytorycznie, sprawna organizacyjnie, opiekuńcza, sympatyczna.

 

ANKIETA ANONIMOWA   WRZESIEŃ 2011

Intensywność programu dostosowana do moich możliwości. Pani Iza Żebrowska - sympatyczna, dobra organizatorka, przyjazna i uczynna.. 

 

ANKIETA ANONIMOWA   listopad 2011

Ofertę z tego biura wybralismy trzeci raz. Wycieczka dobra. Pilot Pani Monika Galicka "studnia informacji".

 

Pani Ludosława, Warszawa   listopad 2011

Trasa jest bardzo uciążliwa, Mandawa musi jeszcze poczekać na odkrycie i inwestycje. W programie zbyt dużo przejazdów (uciążliwych) w stosunku do oferowanych atrakcji. Z pilota zajmującego się grupą jestem w pełni zadowolona. Z Panią Moniką Galicką mogę jeszcze kiedyś wyjechać w świat. Mam zaufanie.

 

Państwo Maria i Sławomir, Płock   Październik 2011

Organizacja wyjazdu na wysokim poziomie. Praca pilota ( Piotr Orechwo) na bardzo wysokim poziomie. Chętnie służył radami i pomocą w każdej sprawie. Posiada ogromną wiedzę merytoryczną oraz wysoką kulture osobistą. Wycieczka z Panem Piotrem była ogromną przyjemnością dla każdego z nas.

 

 

twoja opinia może być następna :)

Przeloty odbywają się samolotami rejsowymi z międzylądowaniem w jednym z portów lotniczych. Dokładne informacje o godzinach przelotów i zbiórce znajdują się w liście przewodnim (przesyłany na ok. 2 tygodnie przed wycieczką). Podczas niektórych krótkich lotów, linie lotnicze nie zapewniają posiłku oraz napojów. Wówczas istnieje możliwość kupienia kanapki na pokładzie za ok. 5 EUR/szt. Podczas długich rejsów do i z Azji serwowane będą dwa posiłki, w tym co najmniej jeden ciepły oraz zimne i ciepłe napoje.

Wybór miejsca w samolocie możliwy jest tylko podczas odprawy na lotnisku.

Podczas spotkania na lotnisku pilot przekaże Państwu dokumenty podróży: paszport (jeśli nie odebrali go Państwo wcześniej z biura), wydruk biletu elektronicznego na przelot międzynarodowy oraz polisę ubezpieczeniową. Pilot wręczy Państwu również zawieszki na bagaże. Dokumenty te zostaną wydane po okazaniu dowodu osobistego lub kopii umowy z naszym biurem. Bilety na wszystkie przeloty wewnętrzne będzie miał ze sobą lokalny przewodnik.

UWAGA: Po odprawie prosimy nie wyrzucać wydruku biletu elektronicznego. Może okazać się on niezbędny podczas powrotnego lotu do Polski.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu linia lotnicza zapewnia przelot w późniejszym terminie, a jeśli to konieczne także nocleg i wyżywienie.

Bagaż główny: Na locie międzynarodowym każdy pasażer może mieć jedną sztukę bagażu głównego. Waga bagażu nadanego przez 1 osobę w trakcie odprawy biletowo-bagażowej nie powinna przekraczać 20 kg lub 23 kg (w zależności od linii lotniczej). Dla dwóch lub więcej osób posiadających jedną sztukę wspólnego bagażu, waga bagażu nie może przekroczyć również 20 kg lub 23 kg. Informacje o przewoźniku oraz o limicie bagażowym znajdą Państwo w liście przewodnim.

UWAGA: Prosimy pamiętać o podpisaniu bagażu i zapięciu na szyfr lub kłódkę.

Nasze firmowe zawieszki otrzymają Państwo z rąk pilota na lotnisku.

Bagaż podręczny: 1 sztuka, nieprzekraczająca wymiarami sześcianu o wymiarach 55cm / 40cm / 20cm i nie cięższą niż 5-7 kg (zależnie od linii lotniczych). Wszystkich pasażerów obowiązują przepisy dot. przewozu bagażu, np. zakaz przewozu przedmiotów niebezpiecznych oraz przepisy celne i graniczne.

Z uwagi na charakter wycieczki najwygodniejszym bagażem będzie walizka na kółkach o niewielkich rozmiarach.

Podczas pakowania przydatne mogą się okazać duże plastikowe torby. Może się zdarzyć, że w trakcie podróży część ubrań zamoknie od deszczu czy wilgoci w powietrzu. W wilgotnym klimacie ubrania schną wiele dni i przełożenie ich do oddzielnych plastikowych toreb pozwoli oddzielić je od reszty suchych ubrań.

Zdarza się, że podczas lotu kosmetyki tracą szczelność i rozlewają się w bagażu. Dobrze jest je również zapakować w oddzielne plastikowe woreczki.

Jeśli podróżujemy z drugą osobą, mając do dyspozycji dwie walizki, dobrze jest spakować część rzeczy każdej z osób do jednej, pozostałe do drugiej. W razie opóźnienia jednego bagażu przez linie lotnicze, co zdarza się bardzo rzadko, pozwoli to komfortowo doczekać momentu dostarczenia przez linię opóźnionego bagażu.

Bagaż podręczny nie powinien być zbyt duży i ciężki. Warto trzymać dokumenty lub pieniądze w oddzielnych saszetkach, dodatkowo w plastikowych torbach, co ochroni jest przed kurzem czy wilgocią. Tyczy się to głównie paszportu, biletów lotniczych czy pieniędzy.

 

Ze względu na przelot samolotem w bagażu podręcznym nie wolno przewozić przedmiotów zaliczanych do niebezpiecznych (nożyki, pilniczki oraz płyny, żele i aerozole itp.). Zgodnie z przepisami płyny przewożone w bagażu podręcznym muszą znajdować się w pojemnikach, z których żaden nie może przekraczać 100 ml - muszą być one zapakowane w jedną przezroczystą plastikową zamykaną torbę o pojemności nie przekraczającej jednego litra (np. torebka dwuścienna w wymiarach 22 cm x 15cm, z plastikowym suwakiem). Perfumy i alkohol zakupione w sklepach wolnocłowych można wnosić na pokład samolotów, jednak muszą być one zapakowane w specjalnie zapieczętowane przez personel sklepu torby.

PŁYNY O POJEMNOŚCI POWYŻEJ 100 ML, ZAKUPIONE POZA UE, NIE MOGĄ BYĆ WWOŻONE DO UE W BAGAŻU PODRĘCZNYM (oznacza to, że jeśli powrót do kraju odbywa się przez port UE, nie można dokonać zakupu takich płynów na lotnisku w Azji).

Definicja substancji płynnych, których w dużych ilosciach nie wolno przewozić w bagażu podręcznym obejmuje: wodę i inne napoje, zupy, syropy, perfumy, żele (np. do włosów), pasty (w tym pasty do zębów); kosmetyki w płynnej formie (błyszczyk, podkład, tusz do rzęs), kremy, odżywki i oliwki, spraye, substancje płynne pod ciśnieniem (np. żele do golenia, dezodoranty) oraz inne substancje o podobnej konsystencji.

 

W bagażu podręcznym przyda się długopis, gdyż podczas podróży wypełnia się formularze wjazdowe, wyjazdowe, deklaracje celne itd.

  • wygodne obuwie, np. sportowe,
  • ubrania: powinny być dostosowane do trasy i terminu (proszę sprawdzić tabelę klimatyczną); polecamy lekkie, szybkoschnące letnie ubrania, a oprócz tego coś cieplejszego typu bluza, sweter - potrzebne zarówno w porze zimowej ponieważ ranki i wieczory mogą być chłodniejsze, jak i w porze letniej w klimatyzowanych pomieszczeniach;
  • jeśli zabierają Państwo bluzki bez rękawów przyda się coś do okrycia np. w świątyniach. Może to być sweter, lekka kurtka lub chusta,
  • okrycie głowy dla ochrony przed słońcem,
  • strój przeciwdeszczowy,
  • okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem, balsam nawilżający,
  • leki zażywane regularnie (leki zażywane codziennie lub co kilka dni należy ZAWSZE wkładać do bagażu podręcznego),
  • ulubiony gatunek kawy
  • płyn do dezynfekcji rąk lub chusteczki odświeżające,
  • preparat przeciwko komarom,
  • można także zabrać przejściówkę do gniazdka elektrycznego, budzik z alarmem (jeśli nie ma w telefonie komórkowym), ulubioną kawę lub herbatę itp.
  • dużych ręczników kąpielowych – są dostępne w każdym hotelu,
  • zbyt dużej ilości ciepłych ubrań,
  • niewygodnych lub nowych butów,
  • jedzenia.      

Hotele, z których korzystamy na trasie to w większości obiekty o lokalnym standardzie 3 i 4* z prywatnymi łazienkami z dostępem do ciepłej wody 24h oraz z toaletami w zachodnim stylu.

  • Pokoje hotelowe są wyposażone w łazienkę, klimatyzację i telefon. W pokojach zazwyczaj znajdują się również telewizor, sejf oraz zestaw do herbaty: filiżanki, czajnik elektryczny (w większości ale nie wszystkie hotele!), herbata w torebkach. Łazienki wyposażone są w ręczniki kąpielowe, mydło, papier toaletowy. W niektórych hotelach jest także suszarka do włosów. W niektórych hotelach łazienki mogą być wyposażone są w dodatkowo płatne produkty (balsamy, gąbki do masażu) – umieszczone oddzielnie i oznaczone jako płatne. W razie wątpliwości prosimy pytać pilota.
  • W pokojach znajdują się mini bary. Napoje, przekąski i słodycze z minibarów są dodatkowo płatne.
  • Doba hotelowa w Indiach i w Nepalu, tak jak w większości państw na świecie, trwa, w zależności od hotelu od godziny 12:00-14:00 do godz. 12:00 dnia następnego. Ze względu na bogaty program zwiedzania, zazwyczaj nie ma możliwości powrotu do hotelu w ciągu dnia (grupa wyjeżdża rano po śniadaniu, a wraca wieczorem po kolacji).
  • Zdarzają się hotele, które dysponują basenem i jeśli grupa wróci do hotelu w godzinach otwarcia basenu, można z niego skorzystać.

Podczas podróży niezbędnym dokumentem będzie paszport. Paszport musi być ważny 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki oraz posiadać przynajmniej dwie wolne strony na wklejenie wizy oraz na stemple graniczne. Należy go okazać służbom granicznym podczas wjazdu do Indii oraz pracownikom hotelu, jeśli będzie to konieczne podczas zakwaterowania. Paszport jest także potrzebny podczas wymieniania walut. Jeśli przed wycieczką odebrali Państwo owizowany paszport z naszego biura prosimy pamiętać o zabraniu go ze sobą na lotnisko.

 

Klimat Indii jest tropikalny z różnicami regionalnymi. Większość terytorium Indii znajduje się w strefie klimatu zwrotnikowego monsunowego, jedynie zachodnia część Niziny Hindustańskiej i pustynia Thar mają klimat zwrotnikowy skrajnie suchy, natomiast góry Himalaje i Karakorum – podzwrotnikowy górski, chłodny.

Na większości terytorium Indii wyróżnia się cztery pory roku: zimę (styczeń-luty), lato (marzec-maj), porę monsunową o wysokich temperaturach i intensywnych krótkotrwałych opadach deszczu (czerwiec-wrzesień), okres po-monsunowy (październik-grudzień).

Południe Indii charakteryzuje się tropikalnymi temperaturami przez okrągły rok. Pora sucha trwa tam od połowy grudnia do marca. Monsun zaczyna się w tych regionach najwcześniej w całych Indiach, już w połowie czerwca i trwa przez wszystkie miesiące letnie. W listopadzie i na początku grudnia obserwować można niekiedy występowanie tzw. monsunu zimowego.

Do Nepalu najlepiej wybrać się jesienią lub wczesną wiosną – od połowy września do połowy grudnia klimat sprzyja podróżom, jest ciepło i nie notuje się dużych dobowych skoków temperatury. W Himalajach utrzymuje się stosunkowo stabilna pogoda, a dodatkowo panuje przerwa między monsunem letnim a zimowym. Trzeba pamiętać też o wpływie, jaki na lokalny klimat ma specyficzne ukształtowanie terenu. W porze gorącej w pasie nizinnym panują za dnia 40-stopniowe upały, w położonym na wys. ok. 1300 m n.p.m. Katmandu w tym samym czasie temperatura nie przekracza z reguły 30°C. Podobne zróżnicowanie dotyczy ilości opadów.

Średnie najwyższych (W) i najniższych (N) temperatur w wybranych miastach, podane w ºC.

Miesiąc

Delhi

Agra

Jaipur

Katmandu

Pokhara

W

N

W

N

W

N

W

N

W

N

I

21

7

22

8

22

9

16

4

19

6

II

23

10

25

10

24

12

17

7

22

8

III

29

15

32

16

31

17

21

10

27

13

IV

36

21

38

22

36

23

25

14

28

15

V

39

26

41

26

39

27

26

17

29

17

VI

38

28

41

28

38

28

27

21

30

22

VII

34

27

35

27

33

26

26

21

29

23

VIII

33

26

33

26

32

25

26

21

27

23

IX

34

24

34

24

33

24

26

19

27

20

X

33

19

34

19

33

21

23

15

26

17

XI

28

16

29

13

28

15

20

9

23

12

XII

26

8

24

9

23

11

16

6

20

7

Gdy w Polsce obowiązuje czas letni różnica czasu miedzy Polską i Indiami wynosi 3 godz. 30 min. Np. gdy w Polsce jest godz. 10:00, w Indiach jest 13:30. W zimie różnica czasu wynosi 4 godz. 30 min. Na terenie całego kraju obowiązuje jedna strefa czasowa.

Różnica czasu między Polską i Nepalem w okresie zimowym wynosi 4 godz. 45 min., w lecie 3 godz. 45 min.

Najlepiej zabrać ze sobą zarówno gotówkę, jak i karty płatnicze lub kredytowe. Lepiej jednak nie trzymać ich w jednym miejscu. Przyda się specjalna torebka zawieszana na szyi bądź pasek z kilkoma kieszeniami, gdzie można trzymać pieniądze. Należy szczególnie pilnować pieniędzy w takich sytuacjach jak przepakowywanie, zakupy czy wymiana waluty.

W większości hoteli na śniadania dostępne są dania kuchni zachodniej oraz indyjskiej. Pozostałe posiłki będą miały charakter lokalny. Kolacje będą Państwo spożywać głównie w hotelach.

Kuchnia indyjska jest wyjątkowo bogata i różnorodna, co daje się zauważyć przemierzając kolejne stany subkontynentu. Poszczególne regiony charakteryzują nie tylko różne przyprawy i rodzaj składników, ale także odmienny sposób ich przyrządzania.

Kuchnia ewoluowała pod wpływem podbojów: Mogołowie rozpowszechnili kuchnię muzułmańską (korma, kabab), dania z ryżu (biriyani, pulao), bakalie, a także uprawiany na terenie Persji i Kaszmiru szafran. Portugalczycy wprowadzili na Goa akcenty europejskie i papryczki chili, a Anglicy chutneye: słodko-kwaśne sosy z owoców i warzyw stosowane jako dodatek do potraw mięsnych.

Na północy i w centrum bardzo popularne są potrawy z jagnięciny i drobiu, na obszarach nadmorskich królują ryby, natomiast południe obfituje w potrawy wegetariańskie przygotowane na bazie mleka kokosowego.  Szeroko stosowane są soczewica, fasola, kalafiory, bakłażany, ziemniaki, szpinak i biały ser (paneer).

W zależności od regionu podstawowym elementem żywieniowym jest ryż lub pszenne/kukurydziane placki wypiekane na wiele sposobów z nadzieniem lub bez (chapati, roti, naan, paratha).

 

Indie to kraj herbaty. Najbardziej znane pochodzą z regionów Assam i Darjeeling. Na co dzień pije się herbatę z mlekiem i aromatycznymi przyprawami (masala). Popularne są napoje na bazie jogurtu (lassi) oraz soki owocowe. Niemal we wszystkich restauracjach dostępne jest piwo i inne alkohole. Może jednak się zdarzyć, że pewne dni będą potraktowane przez władze prowincji jako bezalkoholowe.

Desery w Indiach są niezwykle słodkie i aromatyczne. Przygotowywane są najczęściej z ryżu, bakalii, mleka lub jogurtu oraz masła z dodatkiem przypraw korzennych.

Kuchnia nepalska zbliżona jest do kuchni indyjskiej. Przeważają potrawy typu curry, korma, gęste, aromatyczne sosy podawane z ryżem lub pieczywem typu daal. Nie jada się wołowiny. Posiłki najczęściej serwowane są przez kelnerów, którzy nakładają gościom po trochu różnych potraw lub stawiają na stole większe półmiski z jedzeniem. 

POZOSTAŁE POSIŁKI I NAPOJE DO POSIŁKÓW

Cena wycieczki obejmuje 2 posiłki dziennie, są to z reguły śniadania i kolacje. Jeśli takie będzie życzenie grupy pilot będzie sugerował miejsce odpowiednie na lunch. Koszt lunchu wraz z napojem wyniesie ok. 10 USD/os. Podczas śniadania można bezpłatnie korzystać z serwowanych napojów. Napoje do pozostałych posiłków nie są wliczone w cenę imprezy. W restauracjach koszt napoju typu woda mineralna, cola wynosi zazwyczaj równowartość  2-4 USD, piwo kosztuje 4-6 USD.

AUTOKAR

Podczas trasy grupa przemieszcza się autokarami lub mikrobusami dostosowanymi do liczebności grupy. Autokary nie są wyposażone w toalety i lodówki. Kolejność zapisu na wycieczkę nie decyduje o wyborze zajmowanych miejsc w autokarze.

Indyjskie autokary często nie posiadają luku bagażowego, dlatego zdarza się, że bagaż wieziony jest wewnątrz autokaru, na bagażniku na dachu lub w oddzielnym samochodzie bagażowym. Zdarza się, że przejazdy zajmują dużo czasu ze względu na stan dróg oraz częste korki drogowe.

Informujemy, że od 2019 r. kolejność wsiadania do autokaru uzależniona jest kolejnością sformalizowanych zgłoszeń na wycieczkę.

Grupie towarzyszy licencjonowany polski pilot wycieczek, który spotyka się z grupą w dniu wylotu na lotnisku w Warszawie. W każdym mieście jest również przewodnik miejscowy posługujący się językiem chińskim i angielskim. W zwiedzanych miejscach polski pilot tłumaczy to, co o zabytkach opowiadają lokalni przewodnicy. Pilot nie oprowadza grup po obiektach muzealnych, jednak służy zawsze swoją wiedzą i doświadczeniem.

Indyjską walutą jest rupia indyjska (INR)                     

Orientacyjny przelicznik: 1 USD = około 60 INR

Dostępne banknoty: 5, 10, 20, 50, 100, 500 i 1000 INR

Dostępne monety: 50 paisa oraz 1, 2, 5 INR

 

Walutą w Nepalu jest rupia nepalska (NPR), 1 USD = około 100 NPR

Często akceptowane są także dolary amerykańskie o drobnych nominałach, dlatego warto wziąć ze sobą trochę jedno- i pięciodolarówek.

  • Karty kredytowe i bankomaty: W większości hoteli, restauracji i sklepów można dokonywać płatności międzynarodowymi kartami płatniczymi takimi jak np. VISA, MasterCard, American Express. Bankomaty dostępne są w większych miastach. Warto poinformować bank o planowanej podróży, aby ten mógł usunąć wszelkie blokady zabezpieczające, oraz zapytać o wysokość prowizji pobieranej przez bank za wypłatę pieniędzy. Sugerujemy zanotować sobie w innym miejscu numer alarmowy na wypadek konieczności szybkiej blokady skradzionej karty w banku oraz zapisać sam numer karty.
  • Wymiana walut: Spośród walut zagranicznych najłatwiej jest wymienić dolary amerykańskie i euro. Prosimy pamiętać, że banknoty nie mogą być zniszczone t.j.: zaplamione, przetarte, naderwane, itp. Przyjmowane są tylko dolary wydane po 1996 r. Wymiany waluty można dokonywać na lotniskach, w hotelach oraz w kantorach. Kurs jest wszędzie podobny. Dokonując wymiany należy się wylegitymować paszportem i wypełnić formularz. Niewykorzystane rupie można zamienić w Indiach z powrotem na dolary wyłącznie za okazaniem otrzymanego przy sprzedaży pokwitowania. Stanowczo odradzamy korzystania z nieoficjalnych usług wymiany pieniędzy (proceder prawnie zabroniony, ponadto istnieje możliwość oszustwa lub kradzieży).
  • Zakupy i targowanie się: Powszechnie kupowane w Indiach pamiątki to: rękodzieło, biżuteria, kadzidełka, herbata, przyprawy, ceramika, wyroby z mosiądzu i drewna, malowidła religijne i świeckie, stroje, szale, materiały, brokaty. Indie słyną również z kaszmirskich dywanów (Delhi), kamieni szlachetnych (Jaipur), wełnianych dywanów i stempli na tkaninach (Jaipur), marmurów (Agra) oraz jedwabi (Agra).

Podczas podróży będą Państwo mieli okazję odwiedzić sklepy oraz bazary, gdzie będzie można zakupić lokalne rękodzieło i drobne pamiątki. Często będą to wyselekcjonowane sklepy lub galerie. Nie ma wymagań, aby zakupy zostały dokonane w  danym miejscu, jest to jednak powszechnie przyjęta na całym świecie praktyka podróży grupowych.

W dużych sklepach, centrach handlowych oraz w supermarketach ceny są ustalone. W pozostałych miejscach można i należy targować się o cenę. Jeśli podejmujemy rozmowę i targowanie zbliża się do końca w dobrym tonie jest kupić daną rzecz, nie zmieniać zdania w ostatniej chwili. Wytyczną podczas targowania jest również to, że z transakcji powinien być zadowolony zarówno sprzedający jak i kupujący.  

  • Ceny:  Indie należą do krajów tanich. Przykładowe ceny (dla wygody w liczeniu można przyjąć, że 1 PLN= ok. 15 INR):

woda mineralna w sklepie 1 litr ok. 20 INR

napój typu cola w sklepie ok. 40-60 INR

herbata w restauracji ok. 20-100 INR

kokos na ulicy  ok. 20-30 INR

lokalne piwo  ok. 50-250 INR

chlebek ciapati  ok. 10-20 INR

obiad lokalnej w restauracji ok. 100 – 400 INR

posiłek w Mc. Donalds  ok. 150 INR

gorąca przekąska na ulicy 10-40 INR

banany  ok. 30 INR /kg

kilku – kilkunastominutowa minutowa przejażdżka rikszą ok. 50-100 INR

 

Indyjską walutą jest rupia indyjska (INR)                     

Orientacyjny przelicznik: 1 USD = około 60 INR

Dostępne banknoty: 5, 10, 20, 50, 100, 500 i 1000 INR

Dostępne monety: 50 paisa oraz 1, 2, 5 INR

 

Walutą w Nepalu jest rupia nepalska (NPR), 1 USD = około 100 NPR

Często akceptowane są także dolary amerykańskie o drobnych nominałach, dlatego warto wziąć ze sobą trochę jedno- i pięciodolarówek.

Drugiego dnia wycieczki pilot zbierze od Państwa kwotę przeznaczoną na napiwki. Są one przeznaczone dla lokalnych przewodników oraz kierowców. W cenę wycieczki nie są wliczone napiwki za usługi bagażowe (zwyczajowo ok. 0,5 - 1 USD za 1 bagaż) oraz napiwki dla obsługi sprzątającej pokój po dłuższym pobycie. Napiwki dla obsługi restauracji podczas objętych programem posiłków są wliczone w cenę wycieczki. Jeśli jednak będą Państwo spożywać posiłek, który nie jest objęty ceną wycieczki można zostawić niewielki napiwek. Z reguły jest to ok. 5-10%.  Podczas korzystania z taksówki można zostawić kierowcy niewielką resztę, dawanie napiwków w takich sytuacjach nie jest jednak powszechnie przyjęte.

Na subkontynencie indyjskim funkcjonują 23 języki konstytucyjne, ok. 2000 dialektów oraz kilka rzadziej używanych języków. Językiem urzędowym jest hindi. Język angielski posiada status języka pomocniczego, w rzeczywistości używa się go powszechnie w całych Indiach.

W Nepalu językiem urzędowym jest nepalski. Zazwyczaj bez problemu można się porozumieć w języku angielskim. Angielskim władają pracownicy hoteli i restauracji.

W Indiach używane są wtyczki typu brytyjskiego o trzech grubych bolcach. W wielu hotelach znajdują się także kontakty typu europejskiego, takie jak w Polsce. Napięcie w sieci to 220-230V, częstotliwość  50 Hz.

W Nepalu napięcie w gniazdkach elektrycznych, podobnie jak w Polsce, wynosi 220V / 50Hz. W niektórych hotelach potrzebna jest przejściówka. Można kupić ją na lotniskach i w sklepach z artykułami elektrycznymi na terenie Polski. Typy wtyczek, spotykane w Nepalu:

Numer kierunkowy do Indii to 0091 (+91). Indyjskie numery składają się z 8 cyfr, do których należy najpierw dodać numer kierunkowy stanu / regionu (z pominięciem zera na początku). W zależności od regionu miasta numer kierunkowy może mieć 2, 3 lub 4 cyfry. Numer kierunkowy do Polski to 0048 (+48). Dzwoniąc z Indii do Polski wykręca się zatem kolejno: 0048, później numer kierunkowy miasta i numer abonenta. Opłaty za połączenia zależne są od operatora. Proszę o kontakt z operatorem celem uzyskania informacji o stawkach i możliwościach połączeń.

W większości miast działają polskie telefony komórkowe posiadające roaming. Koszt połączenia do Polski jest zazwyczaj wysoki. Taniej kosztuje wysyłanie smsów (zazwyczaj 1-2 PLN/sms). W celu uniknięcia niespodziewanych kosztów warto jest przed wyjazdem dezaktywować w komórce pocztę głosową. Zakup lokalnej karty sim wymaga długiej procedury, w tym złożenia oficjalnego podania z załączonym zdjęciem.

  • Internet: W większości hoteli jest możliwość korzystania z Internetu w lobby lub w pokoju, pod warunkiem posiadania własnego komputera. Zazwyczaj połącznie jest dość wolne. W niektórych hotelach za korzystanie z wi-fi jest pobierana opłata. Powszechne są kafejki internetowe, gdzie korzystanie z Internetu kosztuje ok. 10-20 INR / godz.

Indie i Nepal są krajami raczej bezpiecznymi dla turystów. Jak wszędzie na świecie zdarzają się jednak kradzieże kieszonkowców. Przestępczość jest wyższa w Nepalu, ze względu na niestabilną sytuację polityczną. Warto nosić w portfelu tylko ilość gotówki na jeden dzień. Pozostałe pieniądze trzymać w oddzielnej, ukrytej saszetce. Należy uważać na aparaty oraz zawsze pilnować paszportu. Kobiety nie powinny raczej same spacerować wieczorami, zwłaszcza w małych miejscowościach.  

Aktualnie wyjeżdżających do Indii i Nepalu nie dotyczą obowiązkowe szczepienia. W razie wprowadzenia wymogu szczepień przez służby sanitarno-epidemiologiczne, będziemy informować o tym uczestników. Do zalecanych szczepień należą wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonica, tężec i polio, a także dur brzuszny.

Na trasie wycieczki zagrożenie malarią jest minimalne, jednak aby uzyskać więcej informacji zalecamy kontakt z lekarzem medycyny tropikalnej. Ponieważ podróż do Indii i Nepalu należy do dalekich, przed wyjazdem zalecamy wykonanie rutynowych badań lekarskich oraz przeglądu stomatologicznego.

Ze względów praktycznych wskazane jest zabranie najczęściej stosowanych w domu leków. Apteczka podróżna powinna zawierać środki przeciw komarom, dezynfekujące, plastry, leki przeciw biegunce i przeziębieniu.

Leki zażywane regularnie (codziennie lub co kilka dni) należy ZAWSZE wkładać do bagażu podręcznego). Jeśli w bagażu podręcznym planują Państwo przewozić igły do podawania leku, wówczas niezbędne będzie zaświadczenie w języku polskim i angielskim wydane przez lekarza, zaświadczające o konieczności podania leku, poświadczone pieczątką.

W hotelach o standardzie *** i wyżej nie ma problemów z bezpieczeństwem i czystością bieżącej wody. Należy często myć i dezynfekować ręce, unikać dotykania twarzy i obgryzania paznokci oraz nawykowego obgryzania różnych rzeczy np. długopisów.

Tempo zwiedzania dostosowane jest do kondycji przeciętnego turysty. Wilgotność i upał mogą jednak osłabić wytrzymałość. Podróż ma być przede wszystkim przyjemnością, nie należy więc przesadzać z wysiłkiem, kiedy staje się on problemem. Należy pić dużo płynów, jeść regularne niewielkie posiłki.

Aby ustrzec się chorób należy dbać o higienę osobistą, unikać żywności niewiadomego pochodzenia i pić wyłącznie napoje zamknięte fabrycznie. Prosimy unikać napojów z lodem, bowiem lód rzadko robiony jest na bazie butelkowanej wody. Przez otwarciem butelki nalezy zwrócić uwagę, czy nie była ona naruszona.

Z pewnością przydadzą się środki pozwalające szybko zdezynfekować dłonie – żele, chusteczki.

Woda z kranu nadaje się do mycia zębów. Nie zaleca się jej spożywania. Owoce należy spożywać po ich umyciu i obraniu ze skórki.

Jedząc na ulicy powinno się zwrócić uwagę czy sprzedawca ma rękawiczki (jeśli serwuje jedzenie rękoma) oraz czy zachowane są inne podstawowe zasady higieny.

W większości regionów Indii i Nepalu słońce operuje bardzo silnie. Prosimy o zabranie ze sobą środków z wysokim filtrem chroniących przed słońcem. Przyda się również czapka lub chustka oraz okulary przeciwsłoneczne.

We większości miejsc toalety są w stylu zachodnim. W toaletach publicznych często nie ma papieru toaletowego. Warto mieć zawsze przy sobie chusteczki higieniczne.

Jet lag to typowa dolegliwość podczas przekraczania kilku stref czasowych w krótkim czasie. Charakteryzuje się ogólnym zmęczeniem, sennością i rozdrażnieniem.

Oto kilka rad, które pomogą Państwu przyzwyczaić się szybko do nowej strefy czasowej.

  1. Zaraz po wejściu do samolotu przestawić zegarek na czas obowiązujący w miejscu docelowym.
  1. Od początku jeść i odpoczywać według czasu obowiązującego w miejscu docelowym.
  2. Podczas nocnych przelotów spać jak najwięcej. Od czasu do czasu warto też wstawać i robić lekkie ćwiczenia ruchowe.
  3. Unikać ciężkich potraw oraz dużych ilości alkoholu.
  4. Po przylocie unikać drzemki w ciągu dnia i położyć się spać według nowego czasu.

Uczestnik imprezy organizowanej przez Biuro Podróży CT Poland jest ubezpieczony w  Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska S.A. Ubezpieczenie obejmuje pokrycie kosztów leczenia i pomoc w podróży (assistance) do 100 000 PLN na każde zdarzenie (w tym, na podstawie dodatkowej umowy zawartej pomiędzy Biurem Podróży CT Poland a TUiR Allianz, ryzyko zaostrzeń i powikłań chorób przewlekłych); wypłatę świadczenia związanego z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu z tytułu następstwa nieszczęśliwego wypadku do 10 000 PLN; pokrycie kosztów utraty lub opóźnienia dostarczenia bagażu podróżnego do 1000 PLN. Szczegółowe informacje można znaleźć w „Ogólnych warunkach ubezpieczenia w podróży zagranicznej GLOBTROTER”. Prosimy o dokładne zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia, w szczególności z częścią „Wyłączenia odpowiedzialności”.

Obywatele RP udający się do Indii muszą posiadać ważną wizę pobytową. Wiza i pośrednictwo wizowe wliczone jest w cenę wycieczki. W celu uzyskania wizy należy na 40 dni przed rozpoczęciem wycieczki dostarczyć do naszego biura paszport, wypełniony przez Internet wniosek wizowy oraz 1 kolorowe, biometryczne zdjęcie. Procedura wizowania trwa ok. 3 tygodni. Wiza jest wklejana do paszportu. Po owizowaniu paszport pozostaje w biurze i otrzymają go Państwo z rąk pilota na lotnisku. Jednak, jeśli zgłoszą Państwo takie życzenie, może zostać odebrany w naszym biurze lub odesłany na wskazany adres na koszt odbiorcy.

Wiza nepalska uzyskiwana jest na granicy. Potrzebne jest 1 zdjęcie. Wiza kosztuje 25 USD/os.

Nie ma ograniczeń co do wysokości przywożonych kwot pieniędzy. Należy zgłosić kwoty przewyższające 10 tys. USD, ale zaleca się zgłaszanie nawet niższych sum. Bez wcześniejszej deklaracji wwozu można wywieźć bez zezwolenia do 2500 USD. Obowiązujące przepisy celne mieszczą się w granicach ogólnie przyjętych. Bez cła można wwieźć: rzeczy osobiste, upominki o wartości do 100 USD, 200 szt. papierosów i 1 l mocnego alkoholu. Wwożenie aparatów fotograficznych, komputerów, sprzętu audiowizualnego i telefonów komórkowych jest niekiedy odnotowywane w paszportach przez urząd celny. Bezwzględnie zabroniony jest przywóz broni i amunicji. Nie wolno wwozić złota i srebra poza przedmiotami osobistego użytku. Obowiązuje całkowity zakaz importu i eksportu: narkotyków i substancji psychotropowych, materiałów pornograficznych, produktów pirackich i naruszających prawa autorskie. Z Indii nie wolno wywozić: antyków (przedmioty mające ponad 100 lat), wyrobów z kości słoniowej, skór zwierząt (szczególnie gadów), skorup żółwi.

Prosimy pamiętać, że do Polski nie wolno wwozić żadnych pamiątek z zagrożonych gatunków zwierząt i roślin, w tym także muszli.

Z Nepalu nie wolno wywozić antyków bez certyfikatu Departamentu Archeologii w Katmandu. Nie wolno również wywozić przedmiotów rzadkich i drogocennych oraz żadnych mających powyżej 100 lat.

  • Przekraczając próg jakiegokolwiek miejsca kultu należy być stosownie ubranym (unikać krótkich spódnic, szortów, gołych ramion i dekoltów). Do większości świątyń można wchodzić tylko w spódnicach/spodniach za kolano i z zakrytymi ramionami.
  • Część obiektów można zwiedzać tylko bez butów,  boso lub ew. w skarpetkach. Przed progiem trzeba zdjąć buty, które za niewielką opłatą (ok. 20 rupii) będą pilnowane aż do naszego wyjścia. Jeżeli nie chcemy chodzić boso po świątyniach można wziąć ze sobą plastikowe ochraniacze na stopy lub dodatkową parę skarpet. Należy bezwzględnie przestrzegać obowiązujących w niektórych świątyniach zakazów fotografowania lub wnoszenia skórzanych przedmiotów.
  • W wielu miejscach fotografowanie lub nagrywanie kamerą video jest zabronione lub możliwe tylko za dodatkową opłatą.
  • Zarówno lewa ręka jak i noga są uważane za nieczyste. Lewą ręką nie powinno się dotykać świętych przedmiotów, wskazywać na nie; podawać pieniędzy i innych przedmiotów; ani jeść (tradycyjnie Indusi nie używają sztućców). Po posiłku czasem podawane są miseczki z wodą i cytryną do oczyszczenia palców oraz mieszanka sypkich ziół odświeżająca oddech.
  • Kręcenie głową, które w naszej kulturze oznacza „nie”, w Indiach - przeciwnie - oznacza zgodę, potwierdzenie.
  • Niekiedy miejscowi nachalnie przyglądają się zagranicznym turystom, trzeba się na to nastawić i potraktować z humorem.
  • Powszechne jest dawanie napiwków za usługę: wniesienie bagażu, dostarczenie prania, posprzątanie pokoju (około 30-40 rupii).
  • Dużym problemem są żebracy, niejednokrotnie traktujący turystów, jako główne źródło swojego dochodu. Należy unikać dawania jałmużny finansowej, zwłaszcza dzieciom.
  • W Indiach i w Nepalu panuje ruch lewostronny. Warto o tym pamiętać przechodząc przez ulicę.
18 dni

Indie i Nepal 18 dni

Cena za osobę:

7876 1980