Uzbekistan

 • 1 dzień

  Wylot z Warszawy

  Spotkanie z pilotem i grupą na lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot do Taszkentu z przesiadką.

    
 • 2 dzień

  Taszkent / Samarkanda

  Przylot do stolicy Uzbekistanu – Taszkentu. Przejazd do hotelu. Po krótkim odpoczynku wyjazd na zwiedzanie miasta. Zwiedzanie Taszkentu rozpoczniemy od medresy Barak Khan. Zajrzymy również na Chorsu – na największy bazar w Azji Centralnej. Naszym kolejnym przystankiem będzie meczet Tillya Sheikh oraz mauzolem Kaffal Shashiy. Na końcu złożymy jeszcze wizytę w cenionym w całej Azji Centralnej Muzeum Sztuki Użytkowej, które posiada bardzo bogaty zbiór archeologiczny. Po wczesnym obiedzie skierujemy się na dworzec, gdzie szybkim pociągiem pojedziemy do Samarkandy (18:45 – 20:55). Nocleg w Samarkandzie.

      
 • 3 dzień

  Samarkanda

  Samarkanda to jedno z najstarszych miast świata, które liczy niemal trzy tysiąclecia historii. Zostało zdobyte przez samego Aleksandra Wielkiego, a w XIX w. było miejscem zsyłek polskich powstańców. Szczytowy okres swego rozkwitu Samarkanda zawdzięczała funkcjonowaniu Jedwabnego Szlaku. To będzie dzień pełen wrażeń. Odwiedziny w pochodzącym z początku XV w. mauzoleum Gur-i Mir – miejscu spoczynku Tamerlana, zwanego też Timurem Chromym. Zwiedzanie otoczonego przez liczne medresy słynnego placu Registan oraz oglądanie z zewnątrz meczetu piątkowego i mauzoleum Bibi Chanum. Zwiedzanie mauzoleów Timurydów w kompleksie cmentarnym Shahi Zindah – nekropolii władców potężnego niegdyś państwa oraz wizyta w ruinach obserwatorium astronomicznego sułtana Uług-Bega. Nocleg w Samarkandzie.

    
 • 4 dzień

  Samarkanda / Shahrisabz

  Wizyta w wiosce Koni Ghil, gdzie wytwarzany jest słynny jedwabny papier. Przejazd do Buchary. Po drodze zwiedzanie miejsca narodzin Timura – miasta Shahrisabz (do Shahrisabz 2 godz., dalej do Buchary 3,5 godz.). W tym rejonie w czasie II wojny światowej formowana była 6. dywizja generała Andersa. Wizyta na jednym z polskich cmentarzy wojennych. W samym Shahrisabz, tradycyjnym uzbeckim mieście, zwiedzimy pałac Aksarai, kompleksy religijne Dorut Saodat oraz Dorut Tilovat wraz z meczetami Kuk Gumbaz i Hazrati Imom. Po zwiedzaniu Shahrisabz skierujemy się dalej do Buchary. Nocleg w Bucharze.

      
 • 5 dzień

  Buchara

  Zwiedzanie Buchary   – miasta, które zasłynęło jako ośrodek kultury i sztuki. Zwiedzanie fortecy Ark, meczetu Bolo Hauz oraz dawnego targu jedwabiem. Spacer po mieście wśród licznych mauzoleów oraz medres – miejsc, w których zgodnie z kulturą islamu nauka nierozłącznie połączona jest z religią. Wizyta przy słynnym minarecie Kalan, zwanym minaretem jedwabnym, który miał wskazywać kierunek podróżującym po Jedwabnym Szlaku. Trudno uwierzyć, ale niegdyś był najwyższą budowlą świata. Razem z meczetem Kaljan – niegdyś głównym meczetem Buchary składa się na zespół Poi Kajlan. W bliskim sąsiedztwie znajduje się jeszcze medresa Mir-i Arab z pięknymi bliźniaczymi turkusowymi kopułami. Nieco dalej znajdziemy medresy Uług Bega oraz Abdula Aziza. Pierwsza została pięknie odrestaurowana w 500 rocznicę powstania (1994 r.) i cieszy oczy gwieździstymi motywami; druga, choć nieodrestaurowana, posiada miłe dla oka i ciekawe wpływy chińskie. Po intensywnym dniu pełnym przeżyć skierujemy się już w stronę hotelu, ale to jeszcze nie koniec atrakcji. Wieczorem przedstawienie folklorystyczne w urzekającej medresie Nadir Devonbegi. Nocleg w Bucharze.

    
 • 6 dzień

  Buchara

  Zwiedzanie Chor Minor - charakterystycznego meczetu z czterema minaretami, który był niegdyś częścią zburzonej już medresy. Zwiedzanie okolic Buchary obejmuje pałac Sitorai Mohi Hosa, letnią rezydencję emira Buchary oraz kompleks mauzoleum Naqshbandiy, w którego murach znajduje się kamień spełniający życzenia. Wizyta w Bucharze nie byłaby kompletna bez zwiedzania mauzoleum Ismaila Samaniego z X w. uznawanego za jedno z najpiękniejszych obiektów w Azji Środkowej, zapewne w dużej mierze dzięki plecionkowemu wątkowi cegieł, który w popołudniowym świetle prezentuje się wspaniale. Dopełnieniem dwóch dni spędzonych w tym niezwykłym mieście będzie wizyta w rzadziej odwiedzanym domu Fajzułły Chodżajewa, obecnie muzeum. To rzadki przykład rezydencjalnej architektury uzbeckiej z końca XIX w. Zwiedzanie zakończone, ale to nadal nie koniec atrakcji. Kolację zjemy w prostym domu uzbeckim, gdzie na własne oczy będziemy mogli zobaczyć jak przygotowuje się tradycyjną potrawę – plov. Nocleg w Bucharze.

    
 • 7 dzień

  Buchara / Chiwa

  Wyjazd do Chiwy (ok. 7 godz.). Po drodze przystanek widokowy nad rzeką Amu-darią. Przyjazd do Chiwy. Dane archeologiczne wskazują, że miasto zostało założone na początku naszej ery. Miejscowa legenda głosi nawet, że założył je Sem – syn Noego. Zostało ono wpisane na listę UNESCO jako pierwszy obiekt z Uzbekistanu. Jeśli czas pozwoli wieczorem wizyta w starej części miasta – Itchan Kala. Nocleg w Chiwie.

      
 • 8 dzień

  Chiwa

  Nie sposób krótko opisać wszystkie piękne i zabytkowe miejsca, które będziemy dziś oglądać i podziwiać. Uliczkami Chiwy wędrować można wiele godzin, co chwila zatrzymując się przy jakimś niezwykłym miejscu. Zajrzymy m.in. do medres: Allakuli Khana, Muhammada Amina Khana – największej w mieście, przed którą znajduje się piękny, choć nieukończony nigdy minaret Kalta czy Muhammada Rahimkhana, gdzie obecnie znajduje się muzeum poświęcone ostatniemu chanowi Chiwy. Zwiedzimy również XVIII-wieczny pałac chana Tash Hovli oraz liczne inne islamskie zabytki miasta, m.in. mauzoleum Pahlawana Mahmuda oraz meczet Juma Masjid. Nocleg w Chiwie.

    
 • 9 dzień

  Chiwa / Ayaz Kala / Toprak Kala

  Dzisiejszy dzień przeznaczymy w całości na wycieczkę poza Chiwę i na eksplorację chorezmijskich oaz. W regionie Karakalpakstan odwiedzimy górującą nad okolicą Ayaz Kalę – wielką twierdzę z IV w. oraz starszą od niej Toprak Kalę. Imperium Kuszanów kontrolowało niegdyś sporą część tej części Azji a dokładnie środkowy odcinek Jedwabnego Szlaku a Toprak Kala była ważnym punktem na mapie imperium. Choć ciężko w to dziś uwierzyć, patrząc na piaski pustyni i będącą cieniem samej siebie rzekę Amu-darię, obie twierdze pełniły niegdyś funkcje obronne żyznych ziem w okolicach rzeki. Podróż w jedną stronę zajmie nam ok. 2,5 godz. Lunch zjemy w jednej z miejscowych jurt kazachskiego typu a podróż w ten region będzie również okazją do opowieści o znikającym Morzu Aralskim. Nocleg w Chiwie.

      
 • 10 dzień

  Chiwa / Urgench / Taszkent

  Transfer na lotnisko w Urgench. Przelot do Taszkentu. Ostatnie godziny w Taszkencie przeznaczymy na spacery główną ulicą a także wizytę przed pałacem Księcia Romanowa oraz na placu Niepodległości. Nocleg w Taszkencie.

      
 • 11 dzień

  Wylot z Uzbekistanu

  Transfer na lotnisko i przelot do Warszawy z przesiadką.

    

Cena obejmuje:
1. Przelot na trasie Warszawa - Taszkent - Warszawa przez jeden z portów lotniczych oraz przelot na trasie Urgench - Taszkent.  
2. Przejazdy wg programu pociągiem na trasie Taszkent - Samarkanda (miejsca w wagonie klasy 2), autokarami lub mikrobusami.
3. Zakwaterowanie w hotelach ****/*** w pokojach 2-os. z łazienką i klimatyzacją (2 osoby w pokoju).
4. Bilety wstępu do obiektów wymienionych w programie.
5. Opiekę polskiego pilota na całej trasie wycieczki i lokalnych przewodników w czasie zwiedzania.
6. Posiłki (ilość wskazuje cyfra w ikonce przy każdym dniu programu).
7. Ubezpieczenie KLiA (w tym ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych), NNW i bagażu.
8. Opłaty lotniskowe oraz opłaty za wystawienie biletów.
9. Opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy.
10. Podatek VAT.


Cena nie obejmuje:
1. Testów PCR i antygenowych  - informacje poniżej.
2. Dodatkowych napojów do posiłków.
3. Napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców (55 USD płatne w Uzbekistanie).
4. Udziału w wycieczkach i zajęciach fakultatywnych nie objętych programem zwiedzania.
5. Ewentualnych opłat za fotografowanie i filmowanie.
6. Usług tragarzy na dworcach kolejowych, lotniskach oraz w hotelach.

Wymagania dot. paszportu:
Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski oraz posiadać co najmniej 1 stronę wolną. 

UWAGI I CHARAKTERYSTYKA TRASY:
Grupa min 10 osób.
Na dzień przygotowania oferty (16.04.2021) władze Uzbekistanu wymagają okazania po przylocie negatywnego wyniku testu na COVID-19, wykonanego do 72 godzin przed przylotem.
Dodatkowy test PCR musi być wykonany na 24 godziny przed wylotem z Uzbekistanu (koszt ok. 30 USD/os.)

ZASADY WJAZDU DO POLSKI
Na dzień przygotowania oferty (16.04.2021) test PCR lub antygenowy musi być wykonany po przylocie do Polski a negatywny wynik przedstawiony w ciągu 48 godzin od przylotu celem zdjęcia automatycznie nakładanej kwarantanny.

PRZELOT
Planowany przelot (linie Turkish Airlines):

30.05    Warszawa-Istambuł    13:05 – 16:45
30.05    Istambuł-Taszkent    18:45 – 01:00
09.06    Taszkent-Istambuł    08:50 – 12:05
09.06    Istambuł-Warszawa    16:50 – 18:15
 
Bilet lotniczy wliczony jest w cenę wycieczki (zakładany koszt 2700 PLN). Możliwy jest zakup biletu w wyższej klasie rezerwacyjnej. Informacja w biurze.

11 dni

Uzbekistan - serce starożytnej Azji 11 dni

Cena za osobę:

5916 1140