Uzbekistan

 • 1 dzień

  Wylot z Warszawy

  Spotkanie z pilotem i grupą na lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot do Urgench z przesiadką.

    
 • 2 dzień

  Urgench / Chiwa

  Przylot do Urgench – miasta położonego na zachodzie Uzbekistanu, w sąsiedztwie legendarnej Chiwy, do której udamy się prosto z lotniska. Śniadanie w hotelu (check-in od 14:00). Chiwa to niezwykłe miejsce. Dane archeologiczne wskazują, że miasto zostało założone na początku naszej ery. Miejscowa legenda głosi nawet, że założył je Sem – syn Noego. Zostało ono wpisane na listę UNESCO jako pierwszy obiekt z Uzbekistanu. Nie sposób krótko opisać wszystkie piękne i zabytkowe miejsca, które będziemy dziś oglądać i podziwiać. Do miasta wejdziemy poprzez Ata Darwazę – jedną z czterech bram wiodących do starej części miasta – Itchan Kala. Uliczkami Chiwy wędrować można wiele godzin, co chwila zatrzymując się przy jakimś niezwykłym miejscu. Zajrzymy m.in. do medres: Allakuli Khana, Muhammada Amina Khana – największej w mieście, przed którą znajduje się piękny, choć nieukończony nigdy minaret Kalta czy Muhammada Rahimkhana, gdzie obecnie znajduje się muzeum poświęcone ostatniemu chanowi Chiwy. Nocleg w Chiwie.

    
 • 3 dzień

  Chiwa

  Kolejny dzień spędzimy jeszcze w Chiwie, podążając dalej szlakiem kupców Jedwabnego Szlaku, karawanserajów i dalekowschodnich mędrców. Zwiedzimy XVIII-wieczny pałac chana Tash Hovli oraz liczne inne islamskie zabytki miasta, m.in. mauzoleum Pahlawana Mahmuda, poety i legendarnego wojownika z XIV w. oraz meczet Juma Masjid. Wybierzemy się również poza miasto, aby w okoliach wsi Goybu zobaczyć antyczny kompleks Ulli Khovli. Ten niezwykły obiekt z XVII w. to doskonale zachowany przykład architektury turkmeńskiej. Nocleg w Chiwie.

    
 • 4 dzień

  Chiwa / Buchara

  Wyjazd do Buchary (ok. 7 godz.). Po drodze przystanek widokowy nad rzeką Amu-darią. Przyjazd do Buchary. Czas na odpoczynek i pierwsze spacery po mieście. Kolację zjemy w prostym domu uzbeckim, gdzie na własne oczy będziemy mogli zobaczyć jak przygotowuje się tradycyjną potrawę – plov. Nocleg w Bucharze.

      
 • 5 dzień

  Buchara

  Zwiedzanie Buchary   – miasta, które zasłynęło jako ośrodek kultury i sztuki. Zwiedzanie fortecy Ark, meczetu Bolo Hauz oraz dawnego targu jedwabiem. Spacer po mieście wśród licznych mauzoleów oraz medres – miejsc, w których zgodnie z kulturą islamu nauka nierozłącznie połączona jest z religią. Wizyta przy słynnym minarecie Kalan, zwanym minaretem jedwabnym, który miał wskazywać kierunek podróżującym po Jedwabnym Szlaku. Trudno uwierzyć, ale niegdyś był najwyższą budowlą świata. Razem z meczetem Kaljan – niegdyś głównym meczetem Buchary składa się na zespół Poi Kajlan. W bliskim sąsiedztwie znajduje się jeszcze medresa Mir-i Arab z pięknymi bliźniaczymi turkusowymi kopułami. Nieco dalej znajdziemy medresy Uług Bega oraz Abdula Aziza. Pierwsza została pięknie odrestaurowana w 500 rocznicę powstania (1994 r.) i cieszy oczy gwieździstymi motywami; druga, choć nieodrestaurowana, posiada miłe dla oka i ciekawe wpływy chińskie. Zwiedzanie Chor Minor - charakterystycznego meczetu z czterema minaretami, który był niegdyś częścią zburzonej już medresy. Po intensywnym dniu pełnym przeżyć skierujemy się już w stronę hotelu, ale to jeszcze nie koniec atrakcji. Wieczorem przedstawienie folklorystyczne w urzekającej medresie Nadir Devonbegi. Nocleg w Bucharze.

    
 • 6 dzień

  Buchara / Shakhrisabz

  Przejazd do Shakhrisabz (ok. 4,5 godz.). Shakhrisabz to miejsce narodzin wielkiego Timura. W tym rejonie w czasie II wojny światowej formowana była również 6. dywizja generała Andersa. Wizyta na jednym z polskich cmentarzy wojennych. W samym Shahrisabz, tradycyjnym uzbeckim mieście, zwiedzimy pałac Aksarai, kompleksy religijne Dorut Saodat oraz Dorut Tilovat wraz z meczetami Kuk Gumbaz i Hazrati Imom. Shakhrisabz dopiero niedawno zaistniał na turystycznej mapie Uzbekistanu, wciąż ma wiele do odkrycia a będąc tam można cieszyć się spokojem i brakiem tłumów. Nocleg w Shakhrizabz.

      
 • 7 dzień

  Shakhrisabz / Samarkanda

  Przejazd do Samarkandy (ok. 2 godz.). Samarkanda to jedno z najstarszych miast świata, które liczy niemal trzy tysiąclecia historii. Zostało zdobyte przez samego Aleksandra Wielkiego, a w XIX w. było miejscem zsyłek polskich powstańców. Szczytowy okres swego rozkwitu Samarkanda zawdzięczała funkcjonowaniu Jedwabnego Szlaku. To będzie dzień pełen wrażeń. Odwiedziny w pochodzącym z początku XV w. mauzoleum Gur-i Mir – miejscu spoczynku Tamerlana, zwanego też Timurem Chromym. Zwiedzanie otoczonego przez liczne medresy słynnego placu Registan, który jest bez wątpienia najwspanialszym zespołem architektonicznym w Azji Środkowej. Zwiedzanie mauzoleów Timurydów w kompleksie cmentarnym Shahi Zindah – nekropolii władców potężnego niegdyś państwa oraz wizyta w ruinach obserwatorium astronomicznego sułtana Uług-Bega. Nocleg w Samarkandzie.

    
 • 8 dzień

  Samarkanda

  Jeden dzień w Samarkandzie to zdecydowanie za mało! Dlatego kolejnego dnia znów ruszamy na eksplorację tego niezwykłego miejsca. Zobaczymy z zewnątrz meczet piątkowy i mauzoleum Bibi Chanum, monumentalną budowlę sfinansowaną z łupów ostatniej kampanii w Delhi w 1398 r. Odwiedzimy również ruiny Afrasiab – legendarnego sogdyjskiego miasta, które kwitło od VI w. p.n.e. aż do przybycia Czyngis-chana w 1220 r. Choć z samego miasta niewiele zostało, miejscowe muzeum zabierze nas w podróż w czasie. Ten dzień spędzimy już mniej spiesznie, spacerując, zaglądając na okoliczne bazary, a jeśli będzie taka możliwość również do miejsca, gdzie butelkuje się aromatyczne uzbeckie wino. Nocleg w Samarkandzie.

    
 • 9 dzień

  Samarkanda / Taszkent

  Przedpołudnie spędzimy jeszcze w Samarkandzie, odwiedzając meczet Hazrat Khizr, a także wioskę Koni Ghil, gdzie wytwarzany jest słynny jedwabny papier. Jeśli czas pozwoli przystaniemy też przy grobie proroka Daniela, jednym z niewielu miejsc, gdzie muzułmanie, chrześcijanie i żydzi modlą się razem. Popołudniem skierujemy się już na dworzec, gdzie szybkim pociągiem pojedziemy do Taszkentu (17:30 – 19:40). Nocleg w Taszkencie.

      
 • 10 dzień

  Taszkent

  Zwiedzanie Taszkentu rozpoczniemy od medresy Barak Khan. Zajrzymy również na Chorsu – na największy bazar w Azji Centralnej. Naszym kolejnym przystankiem będzie meczet Tillya Sheikh oraz mauzolem Kaffal Shashiy. Na końcu złożymy jeszcze wizytę w cenionym w całej Azji Centralnej Muzeum Sztuki Użytkowej, które posiada bardzo bogaty zbiór archeologiczny. Nocleg w Taszkencie.

    
 • 11 dzień

  Taszkent / Kokand / Fergana

  Rozpoczynamy dziś ostatnią ale równie emocjonującą część naszej podróży a mianowicie ruszamy w kierunku Kotliny Fergańskiej. Rano pociągiem przejedziemy do Kokandu (ok. 4 godz.), który niegdyś był trzecim regionalnym ośrodkiem władzy w Azji Środkowej, przez stulecia konkurującym z Chiwą i Bucharą. Mówi się, że w szczytowym okresie było tam 600 meczetów i 15 medres a terytorium zależne rozciągało się od Pamiru po kazachskie stepy. W Kokandzie zobaczymy pałac Chudojara Chana, medresę Norbutabey oraz nekropolię kokandzkich władców – Dakhma-I-Shokhon. Po zwiedzaniu skierujemy się jeszcze dalej, do Fergany, blisko kirgiskiej granicy. Nocleg w Ferganie.

      
 • 12 dzień

  Fergana / Rishton / Margilon

  Dzisiejsza Kotlina Fergańska to najgęściej zaludniony region Azji Środkowej i równocześnie aktywny ośrodek życia religijnego. Teren Kotliny Uzbekistan dzieli z Kirgistanem i Tadżykistanem, ale największa część należy do tego pierwszego państwa. Odwiedzimy dziś Rishton – niegdyś, ale i dziś słynny ośrodek, gdzie wypala się zieloną i niebieską ceramikę. Odwiedzimy również Margilon – gdzie rosnące tu przez stulecia morwy dostarczały pokarmu jedwabnikom. Do dziś dnia fabryka jedwabiu to główny pracodawca w mieście, ale my zajrzymy do fabryki Jodgorlik, gdzie pozyskuje się jedwab tradycyjnymi metodami. Tu powstaje unikalny jedwab ikatowy. Powrót do Fergany. Nocleg w Ferganie.

    
 • 13 dzień

  Wylot do Warszawy

  Transfer na lotnisko i przelot do Warszawy z przesiadką.

    

Cena obejmuje:
1. Przelot na trasie Warszawa – Urgench i Fergana - Warszawa przez jeden z portów lotniczych.
2. Przejazdy wg programu pociągiem na trasie Samarkanda-Taszkent (miejsca w wagonie klasy 2), Taszkent-Fergana ( miejsca w wagonie klasy 2), autokarami lub mikrobusami.
3. Zakwaterowanie w hotelach ****/*** w pokojach 2-os. z łazienką i klimatyzacją (2 osoby w pokoju).
4. Bilety wstępu do obiektów wymienionych w programie.
5. Opiekę polskiego pilota na całej trasie wycieczki i lokalnych przewodników w czasie zwiedzania.
6. Posiłki (ilość wskazuje cyfra w ikonce przy każdym dniu programu).
7. Ubezpieczenie KLiA (w tym ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych), NNW i bagażu.
8. Opłaty lotniskowe oraz opłaty za wystawienie biletów.
9. Opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
10. Turystyczny Fundusz Pomocowy.
11. Podatek VAT.


Cena nie obejmuje:
1. Testów PCR i antygenowych - informacje poniżej.
2. Dodatkowych napojów do posiłków.
3. Napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców (70 USD płatne w Uzbekistanie).
4. Udziału w wycieczkach i zajęciach fakultatywnych nie objętych programem zwiedzania.
5. Ewentualnych opłat za fotografowanie i filmowanie.
6. Usług tragarzy na dworcach kolejowych, lotniskach oraz w hotelach.

UWAGI I CHARAKTERYSTYKA TRASY:

Od turystów wjeżdżających do Uzbekistanu wymagane jest okazanie negatywnego wyniku testu PCR, wykonanego nie więcej niż 72 godziny przed przylotem. Zaszczepienie nie zwalania z tego obowiązku.

 

Od obywateli RP nie są wymagane wizy. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski oraz posiadać co najmniej 1 wolną stronę.

 

PLANOWANY PRZELOT

Planowany przelot (linie Turkish Airlines):

Warszawa-Istambuł       10:20 – 13:50

Istambuł-Urgench            01:20 – 07:05

Fergana-Istambuł             09:20 – 13:00

Istambuł-Warszawa       16:40 – 18:00

 

Możliwy jest zakup biletu w wyższej klasie rezerwacyjnej.

 

ZAKWATEROWANIE

Zaplanowaliśmy noclegi w klimatycznych lokalnych guesthousach i hotelach. Są to obiekty o standardzie 3 i 4*. W Kirgistanie i Uzbekistanie nie na urzędu, który certyfikowałby hotele, liczba gwiazdek to subiektywna ocena samego hotelu. Są to sprawdzone i cenione przez naszych klientów miejsca.

 

Przykładowe planowane hotele:

Khiva

Malika Kheivak 3* lub Malika Khiva 3*

Buchara

Lyabi Haus 3* lub Bibihanum

Samarkanda

Arkhan Palace lub Dilimah Luxury Premium 4*

Taszkent

Manor lub Ramada 4*

Fergana

Asia lub Grand Fergana 4*

 

Standardowe ubezpieczenie CT Poland w podróży w zakresie kosztów leczenia wynosi 100 000 EUR

Podniesienie sumy ubezpieczenia kosztów leczenia do:
 • 150 000 EUR - dopłata około 30 PLN/os.
 • 300 000 EUR - dopłata około 49 PLN/os.

W przypadku chęci podniesienia sumy ubezpieczenia powyżej 300 000 EUR prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta:

info@ctpoland.com.pl, tel. 22 6545133

Biuro Podróży CT Poland gwarantuje swoim klientom stałość cen po zawarciu umowy uczestnictwa. Podane ceny uwzględniają wszystkie koszty związane z udziałem w wycieczkach CT Poland

13 dni

Uzbekistan - serce starożytnej Azji 13 dni

Cena za osobę:

6216 1390