Masz pytania? Zadzwoń! 22 654 51 33 中文

Namibia, Zimbabwe, Botswana - Sen o Afryce / 16 dni

Terminy i Ceny

97504350  

Legenda

Jeden posiłek w ciągu dnia
Dwa posiłki w ciągu dnia
Trzy posiłki w ciągu dnia
Samolot
Podróż autokarem ponad 3 godz.
Podróż pociągiem
Podróż szybkim pociągiem typu shinkansen
Rejs statkiem lub łódką, przeprawa promem itp.
Przejazd rowerowy
Długi spacer, piesza wędrówka lub trekking
Nocleg na wysokości ponad 3 tys. m n.p.m.
Wypoczynek na plaży
Obiekt na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Sen o Afryce - to Namibia, Zimbabwe, Bostwana to nowość w ofercie naszego biura, ale równocześnie trasa, którą dla prywatnych grup realizujemy od dłuższego czasu. Trasa zaprojektowana z myślą o doświadczonych podróżnikach, preferujących smakować odwiedzane miejsce, doceniając każdą chwilę i nowe doświadczenie, niż w szybkim tempie zaliczać kolejne atrakcje.


 

ATUTY tej WYCIECZKI

 • Autorski program zwiedzania, oparty na wieloletnim doświadczeniu.

 • Zakwaterowanie w sprawdzonych hotelach 3* i 4* oraz klimatycznych lodgeach.

 • Ubezpieczenie kosztów leczenia obejmuje ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych.

 • Unikalne atrakcje i doświadczenia: safari w najpiękniejszych parkach Namibii i Bostwany, Wodospady Wiktorii, oraz wioska plemienia Himba.

 • Bilety wstępu oraz bilety do parków narodowych w cenie wycieczki.

 • Wiza w cenie wycieczki, brak opłaty za pośrednictwo wizowe.

1

Wylot z Polski

Spotkanie z pilotem i grupą na lotnisku Chopina w Warszawie. Wylot do Windhuk z przesiadkami.

2

Windhuk

Przylot do stolicy Namibii, Windhuk. Krótkie zwiedzanie miasta: postój przed gmachem Parlamentu, Pałacem Prezydenckim oraz kościołem luterańskim. Transfer do hotelu. Nocleg w Windhuk.

  

3

Windhuk / Pustynia Namib

Wyjazd w kierunku Pustyni Namib – jednej z najstarszych i najbardziej suchych pustyń na Ziemi, która słynie z rdzawych piaszczystych wydm w okolicy Sossusvlei. Czas przejazdu ok. 4,5 godz. Po przyjeździe i zakwaterowywaniu wycieczka, aby podziwiać zachód słońca. Nocleg w lodży na terenie parku.

   

4

Pustynia Namib

Wczesnym rankiem wyjazd w głąb Pustyni Namib do Parku Narodowego Namib-Naukluft. Zajmujący powierzchnię ok. 50 tys. km² park jest jednym z największych obszarów chronionych na świecie. Wejście na jedną z wydm, aby podziwiać przepiękny krajobraz pustyni. Przejazd jeepami do „Doliny Śmierci” gdzie znajduje się mierząca około 400 metrów wysokości jedna z najwyższych wydm na świecie zwana „Big Daddy". Postój przy kanionie Sesriem, który był uważany przez Buszmenów za święte miejsce. Powrót do lodży, czas wolny. Nocleg w lodży na terenie parku.

  

5

Pustynia Namib / Swakopmund

Przejazd (ok. 5 godz.) do miasteczka Swakopmund nad Oceanem Atlantyckim, które jest przykładem dobrze zachowanej niemieckiej architektury kolonialnej. Postój przy przełęczy rzeki Kuiseb, a następnie w miejscu gdzie przebiega zwrotnik Koziorożca. Po zakwaterowaniu wycieczka do „księżycowej doliny” by podziwiać okoliczne krajobrazy. W czasie wycieczki będzie można zobaczyć welwiczie przedziwną, roślinę endemiczną dla Namibii oraz Angoli, która może żyć nawet do 2000 lat. Nocleg w Swakopmund.

    

6

Swakopmund / Walvis Bay

Przejazd drogą wzdłuż Oceanu Atlantyckiego do Walvis Bay, głównego miasta portowego Namibii położonego nad Zatoką Wielorybią. Rejs katamaranem po zatoce. Możliwość zobaczenia fok oraz wielorybów. Lekki lunch podczas rejsu. Powrót do hotelu. Po południu czas na odpoczynek, spacery lub fakultatywne korzystanie z lokalnych atrakcji (np.: przejażdżka quadami, czy wycieczka balonem). Nocleg w Swakopmund.

    

7

Swakompund / Twyfelfontein

Przejazd do miasteczka Twyfelfontein (ok. 5 godz.), które znajduje się w sercu regionu Damaraland, którego nazwa pochodzi od zamieszkującego te tereny plemienia Damara. Oglądanie słynnych rysunków wyrytych w skałach setki lat temu przez Buszmenów San  , które przedstawiają lwy, nosorożce, słonie, strusie i żyrafy, a także odbicia ludzkich stóp i zwierzęcych łap. Miejsce to jest jedynym w kraju obiektem wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nocleg w lodży na terenie parku.

    

8

Twyfelfontein / Park Narodowy Etosha

Wycieczka do Doliny Piszczałek Organowych, gdzie po obu stronach kotliny widoczne są formacje skał doloretowych przypominające wyglądem rurki organów. Przejazd do Parku Narodowego Etosha (ok. 4,5 godz.), który z powierzchnią 22 tys.km² jest jednym z największych parków na świecie. Żyje tu 114 gatunków ssaków, 340 gatunków ptaków, 110 gatunków gadów. Po drodze zwiedzanie okolic wioski Kamanjab zamieszkałej przez plemię Himba. Himba to jedna z nielicznych grup etnicznych, która od setek lat kultywuje swoją unikatową tradycję. Kobiety, słynące z nieprzeciętnej urody, do dziś pokrywają swoje ciała i włosy brunatno-czerwoną miksturą robioną m.in.: z masła oraz ochry. Nocleg w lodży na terenie parku.

    

9

Park Narodowy Etosha

Poranne safari, w czasie którego przy odrobinie szczęścia będzie można zobaczyć zwierzęta, które żyją na terenie parku takie jak: słonie, żyrafy, hipopotamy, nosorożce, antylopy, hieny, lwy, gepardy i lamparty. Wykwaterowanie i przejazd w głąb parku. Popołudniowe safari. Nocleg w lodży na terenie parku.

  

10

Park Narodowy Etosha / Windhuk

Przejazd do Windhuk (ok. 5 godz.). Po drodze podziwianie krajobrazów oraz postoje na sesje zdjęciowe. Czas wolny. Nocleg w Windhuk.

    

11

Windhuk / Wodospady Wiktorii

Transfer na lotnisko i przelot nad słynne Wodospady Wiktorii w Zimbabwe, które są główną atrakcją kraju. Spacer nad Wodospadami Wiktorii, które są uważane za jedną z najbardziej spektakularnych atrakcji Afryki i zaliczane do najbardziej niezwykłych wodospadów na świecie. Woda z rzeki Zambezi spada w 100 metrowy przełom, a rozpryskująca się woda tworzy wilgotną i wiecznie zieloną bajkową oazę. Wieczorem rejs aby podziwiać zachód słońca nad wodospadem. Nocleg w lodży.

      

12

Wodospady Wiktorii

Dzień wolny. Polecamy wycieczkę do Zambii, rafting na rzece Zambezi uważany za jeden z najtrudniejszych na świecie, lot helikopterem nad wodospadami czy ekscytujące skoki na bungge. Pilot chętnie doradzi i zapropnuje wycieczki. Nocleg w lodży.

  

13

Wodospady Wiktorii / Park Narodowy Chobe

Przejazd (ok. 2 godz.) do Parku Narodowego Chobe w Botswanie, który jest trzecim co do wielkości obszarem chronionym na terenie Botswany i jednym z największych skupisk dzikich zwierząt na kontynencie afrykańskim. Słynie za największej populacji słoni na świecie szacowanej na 50 000 osobników. Spośród innych ssaków na terenie parku występują m.in.: hipopotamy, zebry, żyrafy, nosorożce białe, bawoły afrykańskie z drapieżników m.in.: lew, leopard, gepard oraz hieny. Na terenie parku występuje ponad 400 gatunków ptaków np.: długoszpon afrykański, trzewikodziób, drop olbrzymi, żołna. Po przyjeździe zakwaterowanie, a następnie krótkie safari na terenie parku. Nocleg w lodży na ternie parku.

  

14

Park Narodowy Chobe

Poranne safari samochodem terenowym, a następnie łodzią motorową. Safari łodzią będzie dobrą okazją do obserwacji nie tylko słoni, ale również antylop czy bawołów, które pasą się na licznych wyspach wśród rozlewisk. Nocleg w lodży na terenie parku.

    

15

Park Narodowy Chobe / Wodospady Wiktorii

Powrót do Zimbabwe i transfer na lotnisko. Przelot do Warszawy z przesiadkami.

    

16

Przylot do Warszawy

 

PUBLIKACJA I KOPIOWANIE PROGRAMÓW WYCIECZEK, TREŚCI INFORMACJI PRAKTYCZNYCH ZAMIESZCZONYCH NA STRONIE WWW.CTPOLAND.COM.PL W CAŁOŚCI LUB W CZĘŚCI, BEZ WYRAŹNEJ, PISEMNEJ ZGODY BIURA JEST ZABRONIONE.

Cena obejmuje:

 1. Przelot na trasie Warszawa - Windhuk, Wodospady Wiktorii - Warszawa z przesiadkami oraz Windhuk - Wodospady Wiktorii.
 2. Transfery i przejazdy wg programu klimatyzowanym autokarem lub mikrobusem.
 3. Zakwaterowanie w hotelach oraz lodżach o standardzie zbliżonym do obiektów **** w pokojach  2-os. z łazienką i klimatyzacją.
 4. Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów wymienionych w programie w tym do parków narodowych.
 5. Opiekę lokalnego przewodnika w czasie zwiedzania. Przewodnik pełni również funkcję kierowcy.
 6. Opiekę polskiego pilota na całej trasie wycieczki.
 7. Posiłki (ilość wskazuje cyfra w ikonce przy każdym dniu programu).
 8. Wizę do Namibii dla posiadaczy paszportów RP.
 9. Ubezpieczenie KLiA (w tym ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych), NNW i bagażu.
 10. Opłaty lotniskowe oraz opłaty za wystawienie biletów.
 11. Opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
 12. Podatek VAT.       

 

 

Cena nie obejmuje:

 1. Napojów do posiłków.
 2. Napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców (80 USD płatne na miejscu).
 3. Wizy do Zimbabwe (koszt 60 USD płatne na granicy).
 4. Udziału w wycieczkach i zajęciach fakultatywnych nie objętych programem zwiedzania.
 5. Ewentualnych opłat za fotografowanie i filmowanie.
 6. Usług tragarzy na lotniskach i w hotelach.

 

Informacje wizowe dla posiadaczy paszportów RP:
Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski oraz posiadać co najmniej 4 wolne strony.
Namibia:
45 dnia przed wylotem należy dostarczyć do biura wypełniony wniosek wizowy wraz z 2 zdjęciami biometrycznymi.
Botswana:
Nie ma obowiązku posiadania wizy przy pobytach do 3 miesięcy dla podróżujących z paszportem RP.
Zimbabwe:
Wizę można uzyskać na lotnisku po uiszczeniu opłaty w wysokości 60 USD i wypełnieniu formularza wizowego. Nie są wymagane zdjęcia.

 

 

 

 

 

 

Standardowe ubezpieczenie CT Poland w podróży w zakresie kosztów leczenia wynosi 100 000 PLN (140 000 PLN w przypadku wycieczek do Japonii i Tybetu)     

Podniesienie sumy ubezpieczenia kosztów leczenia do:

140 000 PLN - dopłata 15 PLN/os.

260 000 PLN - dopłata 36 PLN/os. 

W przypadku chęci podniesienia sumy ubezpieczenia powyżej 260 000 PLN prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta: info@ctpoland.com.pl, tel. 22 6545133

Biuro Podróży CT Poland gwarantuje swoim klientom
stałość cen po zawarciu umowy uczestnictwa.
Podane ceny uwzględniają wszystkie koszty związane
z udziałem w wycieczkach CT Poland.

Nowość w ofercie CT Poland na 2018 r. Czekamy na pierwsze opinie naszych Klientów. Czy chcesz być jednym z nich?

01.
CHARAKTERYSTYKA TRASY

Wycieczka do Namibii jest to typową trasą krajoznawczą. Przebiega przez najpiękniejsze miejsca nie tylko w Namibii, ale również w Afryce. Dłuższe przejazdy dają możliwości zobaczenia różnych krajobrazów. Wyjazdy z hoteli lub lodge będą wczesnym rankiem, a przyjazdy około 16:00. Zwiedzanie będzie rano lub późnym popołudniem, aby uniknąć największych upałów.

02.
PRZELOTY MIĘDZYNARODOWE

Przeloty odbywają się samolotami rejsowymi z międzylądowaniem w jednym z europejskich lub azjatyckich portów lotniczych. Dokładne informacje o godzinach przelotów i zbiórce otrzymają Państwo na ok. dwa tygodnie przed wycieczką w liście, który wysyłamy e-mailem (jeśli podali go Państwo na umowie) lub pocztą. Podczas niektórych lotów na terenie Europy, linie lotnicze nie zapewniają posiłku oraz napojów. Wówczas istnieje możliwość kupienia kanapki na pokładzie za ok. 5 EUR/szt. Podczas długich rejsów do i z Afryki serwowane będą dwa posiłki, w tym co najmniej jeden ciepły oraz zimne i ciepłe napoje.

Wybór miejsca w samolocie możliwy jest tylko podczas odprawy na lotnisku.

03.
DOKUMENTY PODRÓŻY

Podczas spotkania na lotnisku pilot przekaże Państwu dokumenty podróży: paszport (jeśli nie odebrali go Państwo wcześniej z biura), wydruk biletu elektronicznego na przelot międzynarodowy oraz polisę ubezpieczenia. Pilot wręczy Państwu również zawieszki na bagaże. Dokumenty zostaną wydane po okazaniu dowodu osobistego lub kopii umowy z naszym biurem.

UWAGA: Po odprawie prosimy nie wyrzucać wydruku biletu elektronicznego. Może okazać się on niezbędny podczas powrotnego lotu do Polski.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu linia lotnicza zapewnia przelot w późniejszym terminie, a jeśli to konieczne także nocleg i wyżywienie.

04.
BAGAŻ PODCZAS PRZELOTÓW MIĘDZYNARODOWYCH

Bagaż główny: Waga bagażu nadanego przez 1 osobę w trakcie odprawy biletowo-bagażowej nie powinna przekraczać 20 kg lub 30 kg (w zależności od linii lotniczej). Dla dwóch lub więcej osób posiadających jedną sztukę wspólnego bagażu, waga bagażu nie może przekroczyć również 20 kg lub 30 kg. Informacje o przewoźniku oraz o limicie bagażowym znajdą Państwo w liście, który prześlemy na ok. trzy tygodnie przed wylotem.

Każda linia lotnicza ma własny taryfikator opłat za nadbagaż (np. KLM, Finnair ok. 80 EUR za kolejny bagaż o wadze do 23 kg.

UWAGA: Prosimy pamiętać o podpisaniu bagażu i zapięciu na szyfr lub kłódkę. 

Nasze firmowe zawieszki otrzymają Państwo z rąk pilota na lotnisku.

Bagaż podręczny: 1 sztuka, nieprzekraczająca wymiarami sześcianu o wymiarach 55cm / 40cm / 20cm i nie cięższą niż 5-8 kg (zależnie od linii lotniczych); a także płaszcz, parasol, niewielkich rozmiarów torebkę i niewielką ilość materiałów do czytania na pokładzie samolotu. Wszystkich pasażerów obowiązują przepisy dot. przewozu bagażu, np. zakaz przewozu przedmiotów niebezpiecznych oraz przepisy celne i graniczne.

05.
PAKOWANIE BAGAŻU GŁÓWNEGO

Z uwagi na charakter wycieczki najwygodniejszym bagażem będzie walizka na kółkach o niewielkich rozmiarach.

Podczas pakowania przydatne okażą się duże plastikowe torby. Może się zdarzyć, że w trakcie podróży część ubrań zamoknie od deszczu czy wilgoci w powietrzu. W wilgotnym klimacie ubrania schną wiele dni i przełożenie ich do oddzielnych plastikowych toreb pozwoli oddzielić je od reszty suchych ubrań.

Zdarza się, że podczas lotu kosmetyki tracą szczelność i rozlewają się w bagażu. Dobrze jest je również zapakować w oddzielne plastikowe woreczki.

Jeśli podróżujemy z drugą osobą, mając do dyspozycji dwie walizki, dobrze jest spakować część rzeczy każdej z osób do jednej, pozostałe do drugiej. W przypadku zagubienia jednego bagażu przez linie lotnicze, co zdarza się bardzo rzadko, pozwoli to komfortowo doczekać momentu dostarczenia przez linię zagubionego bagażu.

Podczas pobytu w hotelach czy na lotniskach usługi bagażowe nie są objęte ceną wycieczki, w niektórych miejscach nie są one w ogóle dostępne. Prosimy wziąć to pod uwagę przygotowując bagaż.

06.
PAKOWANIE BAGAŻU PODRĘCZNEGO

Bagaż podręczny nie powinien być zbyt duży i ciężki. Warto trzymać dokumenty lub pieniądze w oddzielnych saszetkach, dodatkowo w plastikowych torbach, co ochroni jest przed kurzem czy wilgocią. Tyczy się to głównie paszportu, biletów lotniczych czy pieniędzy. 

Ze względu na przelot samolotem w bagażu podręcznym nie wolno przewozić przedmiotów zaliczanych do niebezpiecznych (nożyki, pilniczki oraz płyny, żele i aerozole itp.). Zgodnie z przepisami płyny przewożone w bagażu podręcznym muszą znajdować się w pojemnikach, z których żaden nie może przekraczać 100 ml - muszą być one zapakowane w jedną przezroczystą plastikową zamykaną torbę o pojemności nie przekraczającej jednego litra (np. torebka dwuścienna w wymiarach 22 cm x 15cm, z plastikowym suwakiem). Perfumy i alkohol zakupione w sklepach wolnocłowych można wnosić na pokład
samolotów, jednak muszą być one zapakowane w specjalnie zapieczętowane przez personel sklepu torby.

PŁYNY O POJEMNOŚCI POWYŻEJ 100 ML, ZAKUPIONE POZA UE, NIE MOGĄ BYĆ WWOŻONE DO UE W BAGAŻU PODRĘCZNYM (oznacza to, że jeśli powrót do kraju odbywa się przez port UE, nie można dokonać zakupu takich płynów na lotnisku wylotowym lub przesiadkowym poza UE).

Definicja substancji płynnych, których w dużych ilościach nie wolno przewozić w bagażu podręcznym obejmuje: wodę i inne napoje, zupy, syropy, perfumy, żele (np. do włosów), pasty (w tym pasty do zębów); kosmetyki w płynnej formie (błyszczyk, podkład, tusz do rzęs), kremy, odżywki i oliwki, spraye, substancje płynne pod ciśnieniem (np. żele do golenia, dezodoranty) oraz inne substancje o podobnej konsystencji.

07.
CO ZABRAĆ ZE SOBĄ?

 1. Ubrania: powinny być dostosowane do trasy i terminu (proszę sprawdzić tabelę klimatyczną). Najlepiej zabrać lekkie, oddychające, wygodne ubrania, sweter lub inne ciepłe okrycie może się przydać podczas pobytu w klimatyzowanych pomieszczeniach. Proszę pamiętać, że poranki i wieczory mogą być chłodne. Zalecamy zabranie:
 • Polar lub bluzę thermo z długimi rękawami (zrobiona z poliestru dzięki czemu zatrzymuje ciepło ciała, oddycha, odprowadzając jednocześnie wilgoć).
 • Koszuli z długimi rękawami - bawełniane lub ze specjalnych syntetycznych tkanin, które oddychają oraz chronią przed słońcem.
 1. Wygodne obuwie, np. sportowe lub zasłaniające kostkę, klapki pod prysznic.
 2. Małą torbę lub plecak.
 3. Nakrycie głowy dla ochrony przed słońcem, strój przeciwdeszczowy.
 4. Okulary przeciwsłoneczne, krem z wysokim filtrem, balsam nawilżający.
 5. Przejściówkę do gniazdka elektrycznego.
 6. Karty pamięci do aparatu fotograficznego lub zapasowe filmy, baterie.
 7. Preparat przeciwko komarom (więcej informacji w części o zdrowiu).
 8. Latarkę, najlepiej typu „czołówka” oraz lornetkę do oglądania zwierząt.
 9. Stopery do uszu (autobusy w Namibii bywają głośne) oraz podróżną poduszkę dmuchaną (przyda się w czasie dłuższych przejazdów i przelotów) (zdjęcie poniżej).

08.
CZEGO NIE ZABIERAĆ ?

 1. Dużych ręczników kąpielowych – są dostępne w każdym pokoju.
 2. Butów trekkingowych.

09.
INFORMACJA O ZAKWATEROWANIU

 • Hotele, z których korzystamy na trasie to obiekty o standardzie 3 i 4 gwiazdek. Grupa będzie również zakwaterowanych w lodgach (zazwyczaj w bungalowach). Lodge standardem nie ustępują hotelom. Pokoje hotelowe wyposażone są w łazienkę. Zazwyczaj jest klimatyzacja, telewizor oraz telefon. W niektórych hotelach znajdą Państwo również sejf. Łazienki wyposażone są w ręczniki kąpielowe, mydło, szampon, papier toaletowy. Niektóre łazienki wyposażone są w dodatkowe produkty (gąbka do masażu itp.) – wszystkie one są dodatkowo płatne. W razie wątpliwości prosimy pytać pilota. Hotele oraz lodge oferują 24 godzinny dostęp do ciepłej wody.
 • W pokojach mogą znajdować się mini bary. Napoje i słodycze, które znajdują się w środku są dodatkowo płatne.
 • Doba hotelowa w Namibii, tak jak w większości państw na świecie trwa, w zależności od hotelu, od godziny 12:00-14:00 do godz. 12:00 dnia następnego.
 • Niektóre lodge posiadają baseny – warto zabrać strój do kąpieli.

10.
KLIMAT

Klimat w Namibii jest bardzo różnorodny. W centralnych częściach Namibii temperatury wahają się w granicach od 18°C do 25°C w czasie dnia. Temperatury poniżej zera i szron występują nocą. Lato trwa od października do kwietnia. Średnie temperatury oscylują w granicach od 20°C do 34°C w ciągu dnia. Temperatury powyżej 40 stopni są często rejestrowane w północnych i południowych częściach kraju. W pasach nadbrzeżnych dzięki zimnemu prądowi Benguelskiemu panują stosunkowo stabilne temperatury wahające się w granicach od 15°C do 25°C . Wilgotność powietrza jest bardzo niska na całym terytorium kraju z wyjątkiem krańców wschodnich gdzie dochodzi do 80%. Deszcze w Namibii padają od października do kwietnia. Przeciętna ilość opadów zmienia się od 50 mm wzdłuż linii brzegowej do 350 mm w centralnej Namibii i 700 mm w Caprivi. Sporadyczne deszcze nie utrudniają jazdy.

Średnie najwyższych (W) i najniższych (N) temperatur w wybranych miastach, podane w °C.

Miesiąc

Windhuk

Swakopmund

PN Etosha

W

N

W

N

W

N

I

31

18

19

15

   30

13

II

30

16

19

16

32

15

III

28

15

18

15

37

20

IV

27

14

17

13

42

24

V

23

13

17

12

43

26

VI

22

8

17

12

41

25

VII

22

7

15

11

36

25

VIII

25

9

16

12

38

25

IX

27

12

16

12

39

24

X

28

15

16

13

39

23

XI

30

16

17

14

35

18

XII

31

17

18

15

30

14

11.
RÓŻNICA CZASU W STOSUNKU DO CZASU W POLSCE

W okresie polskiego lata nie ma różnicy czasu pomiędzy Polską a Namibią, natomiast w okresie czasu zimowego różnica wynosi plus jedną godzinę.

12.
PRZECHOWYWANIE PIENIĘDZY

Najlepiej zabrać ze sobą zarówno gotówkę, jak i karty kredytowe lub płatnicze. Nigdy jednak nie należy trzymać ich w jednym miejscu. Dobrze jest również gotówkę rozłożyć na części. Przyda się specjalna torebka zawieszana na szyi bądź pasek z kilkoma kieszeniami, gdzie można trzymać pieniądze. Bezwzględnie należy pilnować pieniędzy w takich sytuacjach jak przepakowywanie, zakupy czy wymiana waluty. Zaleca się  nie pozostawiać pieniędzy w pokoju w czasie nieobecności. Zarówno biuro jak i hotel nie odpowiadają za wartościowe rzeczy pozostawione poza sejfem w pokoju hotelowym. 

13.
POSIŁKI

Podczas trasy będą Państwo mieli okazję spróbować różnych dań kuchni afrykańskiej. Śniadania są spożywane w hotelach. Mają zazwyczaj formę bufetu, gdzie dostępna jest kuchnia afrykańska i europejska. Restauracje dobieramy bardzo starannie, są to lokalne restauracje zarówno poza hotelami jak i w hotelach. W czasie przejazdów będzie można zazwyczaj zjeść lunch w lokalnej restauracji – koszt posiłku 10-15 USD. Napoje do obiadokolacji są dodatkowo płatne i płaci się za nie bezpośrednio obsłudze restauracji. 

14.
TRANSPORT

AUTOKAR

Podczas trasy grupa przemieszcza się autokarami. Nie są one wyposażone w toalety i lodówki. W czasie objazdu autobusy poruszają się głównie po drogach szutrowych. Jakość dróg jest dobra, a autobus porusza się średnio z prędkością 100 km/h. Z powodu specyficznych warunków drogowych autobusy są specjalnie dostosowane do dróg w Namibii – silnik jest z przodu pojazdu. Duża pojemność silnika powoduje, że są one głośne. Przejazdy mogą trwać ok. 6 godzin, ale będą częste przystanki na odpoczynek czy sesje fotograficzne. W Namibii jest ruch lewostronny.

Informujemy, że od 2019 r. kolejność wsiadania do autokaru uzależniona jest kolejnością sformalizowanych zgłoszeń na wycieczkę.

15.
OBSŁUGA PILOTA I PRZEWODNIKÓW

Grupie towarzyszy polski pilot wycieczek, który spotyka się z grupą w dniu wylotu na lotnisku. Na miejscu jest lokalny przewodnik, który jest równocześnie kierowcą. W zwiedzanych miejscach polski pilot tłumaczy to, co opowiada lokalny przewodnik.

16.
WYMIANA PIENIĘDZY, KARTY PŁATNICZE, CENY

Oficjalną walutą Namibii jest dolar namibijski. Średni kurs 1 NAD (N$) = 0.30 PLN. 1 Dolar dzieli się na 100 centów. W obiegu znajdują się monety o nominałach 5, 10 i 50 centów oraz 1 i 5 dolarów, banknoty o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200 dolarów. Na ternie Namibii można również płacić randem południowoafrykańskim w stosunku 1 do 1. 

W hotelach, z których korzystamy oraz w większości dużych sklepów honorowane są międzynarodowe karty płatnicze takie jak np. VISA, MasterCard, American Express.

Ceny towarów spożywczych w supermarketach i większych sklepach są zbliżone lub wyższe od tych w Polsce. Ceny towarów na targowiskach są z reguły znacznie niższe niż w Polsce.

Na bazarach powszechnie przyjętym zwyczajem jest targowanie się o cenę (ceny pierwotnie oferowane cudzoziemcom mogą być bardzo zawyżone) - targowanie odbywa się często poprzez wypisywanie cen na kalkulatorze. Przed dokonaniem zakupu prosimy upewnić się co do jakości i autentyczności kupowanych artykułów. 

Najlepiej zabrać dolary amerykańskie oraz euro. Dewizy można wymienić w kantorach w dużych miastach lub na lotniskach. Nie wszystkie hotele i lodge wymieniają pieniądze.

17.
NAPIWKI

Pierwszego dnia wycieczki na ręce pilota proszę przekazać kwotę na zwyczajowe napiwki dla przewodnika. W cenę wycieczki nie są wliczone napiwki za usługi bagażowe w hotelach - koszt dostarczenie walizki do pokoju przez obsługę hotelu wynosi od 1 do 2 USD za bagaż. Zwyczajowy napiwek w restauracji wynosi 10%, ale jest zależny od jakości obsługi.

18.
POROZUMIEWANIE SIĘ

Językiem urzędowym w Namibii jest angielski. Inne języki to afrikaans, niemiecki oraz miejscowe języki etniczne. W większych miastach w hotelach i sklepach można się często porozumieć w języku niemieckim.

19.
NAPIĘCIE W SIECI

W Namibii w gniazdkach płynie prąd o napięciu 220/230V, jednakże do podłączenia urządzeń mogą być potrzebne odpowiednie przejściówki, gdyż wtyczki są nietypowe (trzy okrągłe bolce – rysunek poniżej). Na miejscu można kupić adaptery.

20.
TELEFONY

Polskie telefony komórkowe posiadające roaming działają a zasięg jest niemal wszędzie, poza kilkoma miejscami gdzie sygnał może być nieco słabszy (np. na Parku Narodowym Etosha). Można również dzwonić do Polski z telefonów hotelowych. Minuta połączenia kosztuje najczęściej około 10 PLN. Internet, zazwyczaj płatny, jest dostępny w hotelach oraz w niektórych lodgach.

21.
BEZPIECZEŃSTWO

Namibia jest krajem umiarkowanie bezpiecznym. Odradza się wieczornych spacerów poza tereny lodgy, gdyż można spotkać dzikie zwierzęta.

Należy zachować środki bezpieczeństwa w czasie safari. Zwierzęta należy obserwować w milczeniu i jak najmniej zakłócać ich spokój. Głośne rozmowy mogą je przestraszyć. Nie należy naśladować odgłosów zwierząt, klaskać w dłonie, tupać w pojeździe lub rzucać przedmiotami, żeby zwrócić ich uwagę. Zabrania się opuszczania pojazdów w czasie safari.  Prosimy o przestrzeganie zaleceń przewodnika.  Nie wolno karmić zwierząt. 

Prosimy pamiętać, że wszystkie zwierzęta w Afryce są dzikie i występują w swoim naturalnym środowisku. Każde zwierzę stanowi potencjalne zagrożenie dla człowieka.

22.
ZDROWIE PRZED WYJAZDEM

Wyjeżdżających do Namibii nie dotyczą obowiązkowe szczepienia. Do zalecanych szczepień należą wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonica, tężec i polio, a także dur brzuszny. Zagrożenia malarią jest niewielkie. Zalecamy jednak stosowanie repelentów i środków przeciw insektom ze zwiększoną zawartością aktywnej substancji (DEET powyżej 30%). W przypadku wątpliwości dotyczących malarii lub innych chorób zalecamy kontakt z lekarzem medycyny tropikalnej. 

W razie potrzeby skorzystania z miejscowych usług medycznych należy zgłosić się do pilota, bądź bezpośrednio do centrum alarmowego Ubezpieczyciela (numer telefonu znajdą Państwo na polisie, którą przekaże Państwu pilot wycieczki).

Na wypadek konieczności skorzystania z porady medycznej lub hospitalizacji koszty do 100 EUR z reguły pokrywa sam poszkodowany. Rachunki (należy pamiętać, aby zawsze o nie poprosić) rozliczane są po powrocie do Polski. Przed podróżą zalecamy wykonanie wszelkich niezbędnych badań oraz przeglądu stomatologicznego.

23.
LEKI

Ze względów praktycznych wskazane jest zabranie najczęściej stosowanych w domu leków. Apteczka podróżna powinna zawierać środki przeciw komarom, dezynfekujące, plastry, leki przeciw biegunce i przeziębieniu.

Leki zażywane regularnie (np. codziennie) należy zawsze umieszczać w bagażu podręcznym, przynajmniej dawki potrzebne na kilka pierwszych dni.

Jeśli w bagażu podręcznym planują Państwo przewozić igły do podawania leku, wówczas niezbędne będzie zaświadczenie wydane przez lekarza w języku polskim i angielskim  o konieczności podania leku, poświadczone pieczątką.

24.
ZDROWIE W PODRÓŻY

Tempo zwiedzania dostosowane jest do kondycji przeciętnego turysty. W okresie letnim wilgotność, upał oraz długie przejazdy mogą jednak osłabić wytrzymałość. Należy pić dużo płynów, najlepiej wody. Należy pamiętać, aby często myć i dezynfekować ręce.

25.
JEDZENIE I PICIE W PODRÓŻY

Aby ustrzec się chorób należy dbać o higienę osobistą, unikać żywności niewiadomego pochodzenia i pić wyłącznie napoje zamknięte fabrycznie. Prosimy unikać napojów z lodem, bowiem lód rzadko robiony jest na bazie butelkowanej wody. Przez otwarciem butelki należy zwrócić uwagę, czy nie była ona naruszona.

Z pewnością przydadzą się środki pozwalające szybko zdezynfekować dłonie – żele, chusteczki. Woda z kranu nadaje się do mycia zębów. Nie zaleca się jej spożywania. Owoce należy spożywać po ich umyciu i obraniu ze skórki.

26.
OCHRONA PRZECIWSŁONECZNA

Praktycznie przez cały rok słońce operuje bardzo silnie. Prosimy o zabranie ze sobą środków z wysokim filtrem chroniących przed słońcem. Przyda się również czapka lub chustka oraz okulary przeciwsłoneczne.

27.
TOALETY

We wszystkich hotelach i restauracjach znajdują się toalety w stylu zachodnim. Toalety publiczne rzadko występują i brakuje w nich papieru toaletowego. W czasie długich przejazdów przez interior może być problem z dostępnością do toalety.

28.
UBEZPIECZENIE

Uczestnik imprezy organizowanej przez Biuro Podróży CT Poland jest ubezpieczony w  Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska S.A. Ubezpieczenie obejmuje pokrycie kosztów leczenia i pomoc w podróży (assistance) do 100 000 PLN na każde zdarzenie (w tym, na podstawie dodatkowej umowy zawartej pomiędzy Biurem Podróży CT Poland a TUiR Allianz, ryzyko zaostrzeń i powikłań chorób przewlekłych); wypłatę świadczenia związanego z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu z tytułu następstwa nieszczęśliwego wypadku do 10 000 PLN; pokrycie kosztów utraty lub opóźnienia dostarczenia bagażu podróżnego do 1000 PLN. Szczegółowe informacje można znaleźć w „Ogólnych warunkach ubezpieczenia w podróży zagranicznej GLOBTROTER”. Prosimy o dokładne zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia, w szczególności z częścią „Wyłączenia odpowiedzialności”.

29.
WIZA

Posiadacze paszportów RP udający się do Namibii muszą posiadać wizę pobytową w paszporcie. Można się o nią ubiegać w przedstawicielstwach Namibii. Ważność paszportu musi być o 6 miesięcy dłuższa niż termin ważności wizy. Przekraczając granicę w porcie lotniczym, trzeba okazać bilet powrotny. Na przejściach granicznych wizy nie są wydawane.

30.
PRZEPISY GRANICZNE, CELNE I DEWIZOWE

Cudzoziemiec przebywający w  Namibii czasowo może wymienić i wywieźć z kraju jedynie taką sumę dewiz, która nie przekracza kwoty zadeklarowanej przy wjeździe oraz wartości legalnie uzyskanych zarobków. Służby celne mają prawo nie dopuścić do wywiezienia nie udokumentowanych dewiz. Można przywieźć bez cła rzeczy osobiste, 400 papierosów, 50 cygar, 250 g tytoniu, 2 litry wina, 1 litr mocniejszego alkoholu, 50 ml perfum, 250 ml wody toaletowej oraz upominki do wartości ok. 80 USD. Wyroby alkoholowe i tytoniowe mogą być przewożone jedynie przez osoby które ukończyły 18 lat. Pewne artykuły, takie jak nasiona, kwiaty, owoce, miód, margaryna, olej roślinny, zwierzęta, ptactwo, drób, produkty mleczarskie, gatunki roślin i zwierząt będących pod ochroną, mogą być przewożone tylko za posiadaniem odpowiedniego pozwolenia.

Całkowitym zakazem objęty jest wywóz kości słoniowej oraz skór i innych części zwierząt. Zakazane jest posiadanie surowych (nieoszlifowanych) diamentów.

31.
POLSKIE PLACÓWKI KONSULARNE:

Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej w Namibii. Najbliższe właściwe terytorialnie polskie przedstawicielstwo dyplomatyczne to Ambasada RP w Pretorii (RPA). Można się również kontaktować z inną placówką dyplomatyczną UE. 

Ambasada RP w Pretorii

14 Amos Street, Colbyn 0083, Pretoria

Tel. +27 12 430 2631, +27 12 430 2632

Tel. dyżurny:  +27 12 430 2621

Tel. dyżurny (Konsul): +27 83 449 3489

Fax. +27 12 4302608

e-mail (Ambasada): secretary.pretoria@msz.gov.pl

e-mail (Referat Konsularny): konsulat.pretoria@msz.gov.pl

strona internetowa: www.pretoria.polemb.net

 

Konsul honorowy RP w Durbanie

3 Chase Place, P.O.Box 1351, Westville 3630, Durban

Tel. +27 31 2669792/3/4

Fax. +27 31 2669055

 

Ambasada Niemiec

6th Floor, Sanlam Centre, 154 Independence Avenue, Windhoek

Tel: +264 61 273100 , 273133

Fax: +264 61 222981

e-mail: germany@iway.na

32.
ODPOWIEDZIALNA TURYSTYKA

Podróżując po Namibii musimy pamiętać, że jesteśmy tylko gośćmi i że regulacje tych krajów zostały stworzone w oparciu o miejscowe realia a nie dla wygody turystów.

Turystyka jest jednak bardzo ważną gałęzią przemysłu rząd oraz lokalna administracja kładą duży nacisk, aby turystów było coraz więcej i aby zapewnić im szeroki wachlarz możliwości, zarówno jeśli chodzi o zakwaterowanie, transport i zwiedzanie. Podróżując należy pamiętać, aby:

 1. Minimalizować skutki naszego pobytu.
 2. Nie śmiecić, nawet jeśli miejscowi to robią.
 3. Nie robić zdjęć ludziom, jeśli sobie tego nie życzą.
 4. Nie niecierpliwić się, jeśli np. sprzedawca nie rozumie co mamy na myśli.
 5. Przestrzegać prawa danego regionu oraz lokalnych zwyczajów.
 6. Szanować inne zwyczaje, nawet jeśli ich nie rozumiemy.
 7. Okazywać szacunek w miejscach kultu religijnego, zachować ciszę, jeśli takie są regulacje w danym miejscu.
 8. Nie karmić, drażnić i zbliżać się do dzikich zwierząt.

33.
INFORMACJE PRAKTYCZNE - ZEBRANE