Masz pytania? Zadzwoń! 22 654 51 33 中文

Japonia i Chiny południowe 12 dni

Indywidualne dopasowanie terminu i ceny

Legenda

Jeden posiłek w ciągu dnia
Dwa posiłki w ciągu dnia
Trzy posiłki w ciągu dnia
Samolot
Podróż autokarem ponad 3 godz.
Podróż pociągiem
Podróż szybkim pociągiem typu shinkansen
Rejs statkiem lub łódką, przeprawa promem itp.
Przejazd rowerowy
Długi spacer, piesza wędrówka lub trekking
Nocleg na wysokości ponad 3 tys. m n.p.m.
Wypoczynek na plaży
Obiekt na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

 

 1

WYLOT Z WARSZAWY

Zbiórka w hali odlotów Lotniska Chopina w Warszawie. Przelot do Tokio z przesiadką.

 

 2 

TOKIO

Przylot do Tokio.  Transfer do miasta (około 90 min). Rozpoczęcie zwiedzania Tokio:  wjazd na wieżę widokową – Tokio Tower, z tarasu której rozpościera się wspaniały widok na Tokio. Wizyta w najstarszej buddyjskiej świątyni Tokio Kannon-sama (Sensoji) praz możliwość zakupów w centrum handlowym Nakamise. Spacer po słynącym z drzew wiśni i klonów parku Shinjuku Gyoen. Transfer do hotelu. Kolacja w restauracji lokalnej w okolicach hotelu. Nocleg w Tokio.

 3 

TOKIO

Śniadanie w hotelu. Zwiedzanie Tokio komunikacją miejską. Wizyta w Meijijingu – sanktuarium cesarza Meiji. Spacer po Ogrodzie Pałacowym otaczającym Pałac Cesarski. Wizyta w dzielnicy Harajuku. Spacer po parku Ueno - najpopularniejszym w stolicy miejscu rekreacji dla mieszkańców Japonii i gości z zagranicy. Czas wolny. Kolacja w restauracji lokalnej w okolicach hotelu. Nocleg w Tokio.

  

 4

TOKIO /OKOLICE GÓRY FUJI / HAKONE / IZU          

Śniadanie w hotelu. Przejazd przez Park Narodowy Fuji-Hakone-Izu do Hakone. Rejs po malowniczym wulkanicznym jeziorze Ashi. Przejazd kolejką linową do Owakudani (Doliny Wielkiego Wrzenia), gdzie można podziwiać kratery, gorące źródła błotne i siarkowe oraz poszarpane zbocza skalne. Nocleg w okolicach góry Fuji, w ryokanie – tradycyjnym hotelu japońskim, w którym będzie możliwa kąpiel w tradycyjnej łaźni japońskiej. Kolacja w ryokanie.

Dla Państwa wygody bagaże główne(1 sztuka na osobę) zostaną wysłane bezpośrednio do Kioto. Należy zapakować się na jedną noc w ryokanie.

  

 5 

OKOLICE GÓRY FUJI / NARA / KIOTO   

Śniadanie w ryokanie. Przejazd autokarem do Mishimy, a następnie superszybkim pociągiem shinkansen do starożytnej stolicy Kioto oraz pociągiem osobowym do Nary. Piesze zwiedzanie Nary: Świątyni Todaiji , gdzie znajduje się liczący 16 m wysokości, jeden z największych na świecie, wykonany z brązu posąg Buddy   . Wizyta w Wielkim Chramie Kasuga     – shintoistycznym sanktuarium zbudowanym w chińskim stylu. Spacer po parku Nara, w którym na wolności żyje ponad 1500 danieli. Powrót pociągiem do Kioto i przejście do hotelu. Kolacja w restauracji lokalnej w okolicach hotelu. Nocleg w Kioto.

  

 6

KIOTO

Śniadanie w hotelu. Całodniowe zwiedzanie Kioto: zwiedzanie Świątyni Złotego Pawilonu (Kinkakuji)    , uważanej za najważniejszą i najpiękniejszą budowlę Japonii. Zwiedzanie założonej w XV w. buddyjskiej Świątyni Spokojnego Smoka (Ryoanji)    wraz z klasycznym ogrodem „suchego krajobrazu”. Wizyta w zamku Nijo    – pałacowej rezydencji z początku XVII w. Spacer po starej części Kioto – Kiyomizu oraz wizyta w XVII-wiecznej Świątyni Kiyomizu    , z tarasu której rozpościera się widok na całe miasto. Wizyta w jednej z najstarszych dzielnic Kioto – Gion (dzielnica gejsz). Kolacja w restauracji lokalnej w okolicach hotelu. Nocleg w Kioto.

  

 7

KIOTO / OSAKA / HONGKONG   

Śniadanie w hotelu. Przejazd do świątyni Fushimi Inari, który słynie z tysięcy cynobrowych bram torii. Wizyta w muzeum sake, gdzie będzie można zapoznać się z procesem powstawania najsłynniejszego japońskiego alkoholu. Przejazd do Osaki – trzeciego pod względem wielkości miasta Japonii. Wizyta na tarasie widokowym wieżowca Umeda Sky Building, z którego rozpościera się widok na miasto i okolicę. Zwiedzanie Osaka-jo – zamku samurajów. Transfer na lotnisko. Przelot do Hongkongu. Transfer do hotelu. Nocleg w Hongkongu.

      

 8 

HONGKONG

Śniadanie w hotelu. Zwiedzanie miasta. Wjazd na wzgórze Wiktorii, skąd rozpościera się widok na miasto i port. Wizyta na bazarze Stanleya i w Aberdeen – „pływającej osadzie”. Fakultatywnie rejs sampanem. Przejazd południowym wybrzeżem wyspy Hongkong daje możliwość podziwiania widoków m.in. na zatokę Repulse. Dla chętnych wycieczka komunikacją miejską na Aleję Gwiazd aby zobaczyć panoramę miasta wieczorem. Kolacja we własnym zakresie. Nocleg w Hongkongu

 9  

HONGKONG / SZANGHAJ   

Transfer na lotnisko. Przelot do Szanghaju. Wizyta w dzielnicy Pudong (Manhattan Szanghaju), która stała się wizytówką miasta i dowodem potęgi ekonomicznej Chin. Aby podziwiać panoramę Szanghaju wjedziemy windą na taras widokowy wieży telewizyjnej „Perła Orientu” lub majestatycznego budynku Jinmao. Kolacja w restauracji lokalnej. Nocleg w Szanghaju.

  

10  

SZANGHAJ 

Śniadanie w hotelu. CZAS WOLNY, który można przeznaczyć na zwiedzanie, np. oceanarium, lub zakupy. Kolacja w restauracji lokalnej.Nocleg w Szanghaju.

  

11 

SZANGHAJ

Wizyta na głównym placu Szanghaju – placu Ludowym oraz w Muzeum Szanghajskim, posiadającym jedną z najlepszych kolekcji sztuki chińskiej. Czas wolny w muzeum pozwoli wybrać najbardziej nas interesujący dział tematyczny. Zwiedzanie przepojonej mistycyzmem świątyni Nefrytowego Buddy z cennym posągiem przywiezionym z Birmy. Wizyta w miasteczku handlowym Yuyuan, zwanym starym miastem. Czas wolny na zanurzenie się w setki stoisk m.in. ze znanym chińskim przysmakiem choudoufu („śmierdzące tofu’”), zakupy herbaty, biżuterii czy pamiątek z okresu Wielkiego Marszu. Spacer po bulwarze nad rzeką Huangpu – słynnym Bundzie oraz po kolorowej i pełnej życia ulicy Nankińskiej. Wieczorem fakultatywnie występ akrobatów chińskich. Tradycje akrobatyczne w Chinach liczą ponad 2 tys. lat. Nocleg w Szanghaju.

  

12 

SZANGHAJ / WYLOT Z CHIN   

Śniadanie w hotelu. Transfer na lotnisko. Wylot do Warszawy

  

Pobierz program w pdf: Japonia i Chiny Południowe 12 dni

PUBLIKACJA I KOPIOWANIE PROGRAMÓW WYCIECZEK, TREŚCI INFORMACJI PRAKTYCZNYCH ZAMIESZCZONYCH NA STRONIE WWW.CTPOLAND.COM.PL W CAŁOŚCI LUB W CZĘŚCI, BEZ WYRAŹNEJ, PISEMNEJ ZGODY BIURA JEST ZABRONIONE.

Cena obejmuje:

 1. Przelot na trasie Warszawa - Tokio i Szanghaj - Warszawa przez jeden z portów lotniczych.
 2. Przelot na trasie Osaka - Hongkong
 3. Przelot do trasie Hongkong - Szanghaj
 4. Przejazdy wg programu pociągami (miejsca siedzące na trasie Shin Fuji- Kioto), autokarami lub mikrobusami.
 5. Zakwaterowanie w hotelach ***/**** w pokojach 2-os. z łazienką i klimatyzacją (2 osoby w pokoju). Jeden nocleg w ryokanie.
 6. Bilety wstępu do obiektów wymienionych w programie.
 7. Opiekę polskiego pilota na całej trasie wycieczki i lokalnych przewodników w czasie zwiedzania.
 8. Posiłki wg programu. W Chinach z jedną szklanką napoju (lokalne piwo, cola) do lunchu i kolacji.
 9. Ubezpieczenie KLiA (w tym ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych), NNW i bagażu.
 10. Wizę chińską dla posiadaczy paszportu RP.
 11. Opłaty lotniskowe oraz opłaty za wystawienie biletów.
 12. Opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
 13. Podatek VAT.

Cena nie obejmuje:

 1. Dodatkowych napojów do posiłków.
 2. Dodatkowych posiłków.
 3. Napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców (60 USD płatne w Japonii)
 4. Udziału w wycieczkach i zajęciach fakultatywnych nie objętych programem zwiedzania.
 5. Ewentualnych opłat za fotografowanie i filmowanie.
 6. Usług tragarzy na dworcach kolejowych, na lotniskach oraz hotelach.

 

Wymagania dot. paszportu:

Wiza jest wymagana do Chin.

Obywateli polskich wyjeżdżających do Japonii w celach turystycznych obowiązuje porozumienie o zniesieniu obowiązku wizowego.

01.
Charakterystyka trasy

Chiny i Japonia to nowość w ofercie CT Poland. Wycieczka przez dwa kraje, dwie kultury i dwie cywilizacje  pozwoli na lepsze poznanie Azji, w której Chiny i Japonia odgrywają kluczową rolę. W czasie dwóch tygodni zobaczą Państwo futurystyczne metropolie jak Szanghaj czy Tokio, wspaniałe krajobrazy góry Fuji czy skosztują najbardziej wyrafinowanych kuchni Azji. Zapraszamy do wielkiej przygody z Azją.

02.
Przeloty międzynarodowe

Przeloty odbywają się samolotami rejsowymi z międzylądowaniem w jednym z portów lotniczych. Dokładne informacje o godzinach przelotów i zbiórce znajdą Państwo w liście, który zostanie wysłany na ok. dwa tygodnie przed wycieczką e-mailem (jeśli podali go Państwo na umowie) lub pocztą. Podczas niektórych lotów na terenie Europy, linie lotnicze nie zapewniają posiłku oraz napojów. Jest wówczas możliwość kupienia kanapki na pokładzie za ok. 5 EUR/szt. Podczas długich rejsów do i z Azji serwowane będą dwa posiłki, z których co najmniej jeden będzie ciepły oraz zimne i ciepłe napoje.

Wybór miejsca w samolocie możliwy jest zazwyczaj tylko podczas odprawy na lotnisku.

03.
Dokumenty podróży

Podczas spotkania na lotnisku pilot przekaże Państwu dokumenty podróży: paszport (jeśli nie odebrali go Państwo wcześniej z biura), wydruk biletu elektronicznego na przelot międzynarodowy oraz polisę ubezpieczeniową. Pilot wręczy Państwu również zawieszki na bagaże. Dokumenty te zostaną wydane po okazaniu dowodu osobistego lub kopii umowy z naszym biurem. Bilety na wszystkie przejazdy pociągami oraz na przelot z Szanghaju do Osaki będzie miał ze sobą lokalny przewodnik.

UWAGA: Po odprawie prosimy nie wyrzucać wydruku biletu elektronicznego. Może okazać się on niezbędny podczas powrotnego lotu do Polski.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu linia lotnicza zapewnia przelot w późniejszym terminie, a jeśli to konieczne także nocleg i wyżywienie.

04.
Bagaż podczas przelotów międzynarodowych i wewnętrznych

Bagaż główny: Waga bagażu nadanego przez 1 osobę w trakcie odprawy biletowo-bagażowej nie powinna przekraczać 20 kg lub 30 kg (w zależności od linii lotniczej). Dla dwóch lub więcej osób posiadających jedną sztukę wspólnego bagażu, waga bagażu nie może przekroczyć również 20 kg lub 30 kg. Informacje o przewoźniku oraz o limicie bagażowym znajdą Państwo w liście, który prześlemy na ok. trzy tygodnie przed wylotem.

UWAGA: Prosimy pamiętać o podpisaniu bagażu i zapięciu na szyfr lub kłódkę.

Bagaż podręczny: 1 sztuka, nieprzekraczająca wymiarami sześcianu o wymiarach 55cm / 40cm / 20cm i nie cięższą niż 5-8 kg (zależnie od linii lotniczych); a także płaszcz, parasol, niewielkich rozmiarów torebkę i niewielką ilość materiałów do czytania na pokładzie samolotu. Wszystkich pasażerów obowiązują przepisy dot. przewozu bagażu, np. zakaz przewozu przedmiotów niebezpiecznych oraz przepisy celne i graniczne.

05.
Pakowanie bagażu głównego

Z uwagi na charakter wycieczki najwygodniejszym bagażem będzie walizka na kółkach o niewielkich rozmiarach.

Podczas pakowania przydatne okażą się duże plastikowe torby. Może się zdarzyć, że w trakcie podróży część ubrań zamoknie od deszczu czy wilgoci w powietrzu. W wilgotnym klimacie ubrania schną wiele dni i przełożenie ich do oddzielnych plastikowych toreb pozwoli oddzielić je od reszty suchych ubrań.

Zdarza się, że podczas lotu kosmetyki tracą szczelność i rozlewają się w bagażu. Dobrze jest je również zapakować w oddzielne plastikowe woreczki.

Jeśli podróżujemy z drugą osobą, mając do dyspozycji dwie walizki, dobrze jest spakować część rzeczy każdej z osób do jednej, pozostałe do drugiej. W przypadku zagubienia jednego bagażu przez linie lotnicze, co zdarza się bardzo rzadko, pozwoli to komfortowo doczekać momentu dostarczenia przez linię zagubionego bagażu.

Podczas pobytu w hotelach, na lotnisku czy na dworcu kolejowym usługi bagażowe nie są objęte ceną wycieczki, w niektórych miejscach nie są one w ogóle dostępne. Może się zdarzyć, że będą Państwo musieli sami przenieść bagaż z autokaru do hali odlotów lub z pociągu do autokaru. Prosimy wziąć to pod uwagę przygotowując bagaż.

06.
Pakowanie bagażu podręcznego

Bagaż podręczny nie powinien być zbyt duży i ciężki. Warto trzymać dokumenty lub pieniądze w oddzielnych saszetkach, dodatkowo w plastikowych torbach, co ochroni jest przed kurzem czy wilgocią. Tyczy się to głównie paszportu, biletów lotniczych czy pieniędzy.  

Ze względu na przelot samolotem w bagażu podręcznym nie wolno przewozić przedmiotów zaliczanych do niebezpiecznych (nożyki, pilniczki oraz płyny, żele i aerozole itp.). Zgodnie z przepisami płyny przewożone w bagażu podręcznym muszą znajdować się w pojemnikach, z których żaden nie może przekraczać 100 ml - muszą być one zapakowane w jedną przezroczystą plastikową zamykaną torbę o pojemności nie przekraczającej jednego litra (np. torebka dwuścienna w wymiarach 22 cm x 15cm, z plastikowym suwakiem). Perfumy i alkohol zakupione w sklepach wolnocłowych można wnosić na pokład samolotów, jednak muszą być one zapakowane w specjalnie zapieczętowane przez personel sklepu torby.

PŁYNY O POJEMNOŚCI POWYŻEJ 100 ML, ZAKUPIONE POZA UE, NIE MOGĄ BYĆ WWOŻONE DO UE W BAGAŻU PODRĘCZNYM JEŚLI KONTYNUJĄ PAŃSTWO PODRÓŻ Z WARSZAWY DO KOLEJNEGO PORTU (oznacza to, że jeśli powrót do kraju odbywa się przez port UE, nie można dokonać zakupu takich płynów na lotnisku w Azji). Definicja substancji płynnych, których w dużych ilościach nie wolno przewozić w bagażu podręcznym obejmuje: wodę i inne napoje, zupy, syropy, perfumy, żele (np. do włosów), pasty (w tym pasty do zębów); kosmetyki w płynnej formie (błyszczyk, podkład, tusz do rzęs), kremy, odżywki i oliwki, spraye, substancje płynne pod ciśnieniem (np. żele do golenia, dezodoranty) oraz inne substancje o podobnej konsystencji. 

W bagażu podręcznym przyda się długopis, gdyż podczas podróży wypełnia się  formularz wjazdowy.

07.
Co zabrać ze sobą?

 • ubrania: powinny być dostosowane do trasy i terminu (proszę sprawdzić tabelę klimatyczną); lekkie, oddychające, wygodne ubrania, sweter lub inne ciepłe okrycie może się przydać podczas pobytu w klimatyzowanych pomieszczeniach, np. w pociągu, w hotelach czy restauracjach,
 • wygodne obuwie, np. sportowe,
 • leki zażywane regularnie (leki zażywane codziennie lub co kilka dni należy ZAWSZE wkładać do bagażu podręcznego),
 • okrycie głowy dla ochrony przed słońcem, strój przeciwdeszczowy,
 • okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem, balsam nawilżający,
 • ulubiony gatunek kawy (w Chinach dostępna jest głównie kawa rozpuszczalna bez cukru),
 • przejściówkę do gniazdka elektrycznego,
 • karty pamięci do aparatu fotograficznego lub zapasowe filmy, baterie,
 • mały ręczniczek lub wilgotne chusteczki, których można użyć np. podczas podróży pociągiem nocnym (w pociągu nie ma możliwości skorzystania z prysznica, ale są umywalnie),
 • kubek (w pociągu wrzątek dostępny jest 24h/dobę, można więc zaparzyć sobie swoją kawę lub herbatę),
 • małą torbę lub plecak, gdyż w czasie przejazdu shinkansenem bagaże główne będą wysłane do następnej miejscowości dzień wcześniej. Należy zapakować się do bagażu podręcznego na jedną noc (zgodnie z programem).

08.
Czego nie zabierać?

 • dużych ręczników kąpielowych – są dostępne w każdym pokoju,
 • grzałek elektrycznych do gotowania wody – pokoje hotelowe wyposażone są w czajniki elektryczne.

09.
Paszport

Podczas podróży niezbędnym dokumentem będzie paszport. Paszport musi być ważny 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki oraz posiadać przynajmniej TRZY wolne kartki na wklejenie wizy chińskiej oraz na stemple graniczne. Jeśli przed wycieczką odebrali Państwo owizowany paszport z naszego biura prosimy pamiętać o zabraniu go ze sobą na lotnisko.

10.
Klimat

CHINY

Kraj przynależy do trzech stref klimatycznych: umiarkowanej, podzwrotnikowej i zwrotnikowej. Najlepszy czas do podróży to okres od marca do listopada. Wiosną (kwiecień, maj) i jesienią (wrzesień, październik) panują umiarkowane temperatury. W północnej części Chin (Pekin, Luoyang, Xi’an) wyróżnić można wyraźne cztery pory roku. Częstszym podziałem na południu Chin jest wyróżnienie na porę suchą - zimą i deszczową - latem. W lecie praktycznie na całym terenie Państwa Środka panują upały. W lipcu i sierpniu temperatura przekracza 35°C. Na północy Chin lato jest suche a zima mroźna (na północ od Wielkiego Muru notuje się temperatury poniżej -30°C). Burze piaskowe mogą pojawić się w lutym, marcu lub kwietniu, szczególnie w Mongolii Wewnętrznej i w okolicach Pekinu. W środkowych Chinach (okolice rzeki Jangcy, do których zalicza się m.in. Szanghaj) oraz na południu (okolice Kantonu) lato jest długie, upalne i wilgotne, zima za to krótka i ciepła, średnia temperatur to około 12°C. Na najdalej na południe wysuniętym krańcu Chin - wyspie Hajnan - temperatury dochodzą wtedy do 30°C. Zwiększone opady deszczu pojawiają się na południu Chin od maja do sierpnia.

JAPONIA

Klimat Japonii jest bardzo zróżnicowany. Wyspy leżą w zasięgu 3 stref klimatycznych: od zwrotnikowej na południu, przez podzwrotnikową do umiarkowanie ciepłej na północy. Nakłada się na to klimat monsunowy. Najlepsze okresy do podróży to wiosna (marzec - maj) i jesień (wrzesień - listopad). Z kilkoma wyjątkami w Japonii wyraźnie zaznaczają się 4 pory roku. Zimą różnica temperatur na wyspach jest dość znaczna i wynosi od -20°C w górach na północy do +19°C na południu. Zimą w górach, na zachodzie i północy kraju występują bardzo obfite opady śniegu, podczas gdy na południu jest sucho i słonecznie – głównie dzięki wpływowi ciepłego prądu Kuro-shio. Okres kwitnienia japońskich wiśni i śliw trwa od końca lutego na południu do połowy kwietnia na północy. Mniej więcej w czerwcu i lipcu rozpoczyna się gorące i wilgotne lato, z dużą ilością mgieł na południowym-wschodzie, gdzie stykają się prądy Oya-shio i Kuro-shio. Latem różnice temperatur są nieco mniejsze i wynoszą od +35°C na południu, przez +17°C na północy i około +10°C w rejonach górskich. W czerwcu i lipcu trwa pora deszczowa. Wczesną jesienią zdarzają się tajfuny oraz częste ulewne deszcze przynoszone przez wiatry monsunowe.

 

Średnie najwyższych (W) i najniższych (N) temperatur w wybranych miastach, podane w °C.

 

Miesiąc

Pekin

Szanghaj

Kioto

Tokio

W

N

W

N

W

N

W

N

I

3

-8

9

1

8

1

9

2

II

5

-6

10

2

10

1

9

2

III

12

0

14

6

14

4

12

5

IV

21

8

20

11

16

9

18

10

V

28

14

25

16

28

14

22

14

VI

32

19

29

21

21

19

24

19

VII

32

23

33

25

23

21

28

22

VIII

31

22

33

25

24

21

30

24

IX

27

15

29

21

21

20

26

21

X

21

8

24

15

13

11

21

14

XI

11

0

18

10

8

6

16

9

XII

4

-6

12

4

6

3

12

411.
Różnica czasu w stosunku do czasu w Polsce

CHINY

W okresie czasu letniego +6 godzin; w okresie zimowym +7 godzin. Na terenie całego kraju obowiązuje jedna strefa czasowa.

JAPONIA

W okresie czasu letniego +7 godzin; w okresie zimowym +8 godzin. Na terenie całego kraju obowiązuje jedna strefa czasowa.

12.
Przechowywanie pieniędzy

Najlepiej zabrać ze sobą zarówno gotówkę, jak i karty kredytowe. Nigdy jednak nie należy trzymać ich w jednym miejscu. Dobrze jest również gotówkę rozłożyć na części. Przyda się specjalna torebka zawieszana na szyi bądź pasek z kilkoma kieszeniami, gdzie można trzymać pieniądze. Bezwzględnie należy pilnować pieniędzy w takich sytuacjach jak przepakowywanie, zakupy czy wymiana waluty.

13.
Posiłki

Podczas trasy będą Państwo mieli okazję spróbować różnych dań kuchni chińskiej i japońskiej. Śniadania są spożywane w hotelach. Mają zazwyczaj formę bufetu, gdzie dostępna jest kuchnia azjatycka i europejska. Nabiał i żółty ser są rzadkością w Chinach. Restauracje dobieramy bardzo starannie, najczęściej są to lokalne restauracje poza hotelami. Posiłki w Chinach serwowane są przy dużych okrągłych stołach (8-12 osób przy stole). Do posiłków podawane są pałeczki, w niektórych restauracjach na dodatkowe życzenie również widelce i noże.

W ryokanie będzie serwowane tradycyjne śniadanie oraz kolacja japońska: składające się z wodorostów, serka tofu, zupy miso czy surowej ryby.

Do posiłków serwowanych w Chinach są podawane lokalne napoje typu piwo, coca-cola, sprite lub woda. W Japonii napoje są dodatkowo płatne i płaci się za nie bezpośrednio obsłudze restauracji. 

Niektóre restauracje znajdują się w pobliżu hotelu, wówczas dojście do restauracji będzie pieszo. Może się również zdarzyć, że przejazd do restauracji będzie metrem.

14.
Transport

AUTOKAR

Podczas trasy grupa przemieszcza się autokarami lub mikrobusami dostosowanymi do liczebności grupy. Autokary nie są wyposażone w toalety i lodówki. Kolejność zapisu na wycieczkę nie decyduje o wyborze zajmowanych miejsc w autokarze. 

Informujemy, że od 2019 r. kolejność wsiadania do autokaru uzależniona jest kolejnością sformalizowanych zgłoszeń na wycieczkę.

POCIĄGI

Przejazd pociągiem nocnym odbywa się w 4-os., zamykanych przedziałach. Zdarza się, że w przedziale są osoby spoza grupy. W przedziale łóżka znajdują się na 2 poziomach, a pościel zmieniana jest po każdym podróżującym. W każdym wagonie jest bojler z gorącą wodą (przyda się własny kubek oraz kawa czy herbata), toaleta oraz umywalnia. W umywalni nie ma ręczników ani mydła, przyda się więc mały ręcznik.

Podczas przejazdów pociągami bagaże podróżują z Państwem w tym samym wagonie. W pociągu dziennym należy je ustawić w specjalnie wydzielonej na bagaże przestrzeni.  

Na dworcach można niekiedy skorzystać z usług bagażowych (ok. 10-20 RMB za sztukę bagażu), którzy przeniosą bagaż z autokaru do wagonu lub z wagonu do autokaru.

15.
Obsługa pilota i przewodników

Grupie towarzyszy licencjonowany polski pilot wycieczek, który spotyka się z grupą w dniu wylotu na lotnisku w Warszawie. W Chinach w każdym mieście jest przewodnik miejscowy posługujący się językiem chińskim i angielskim. Na terenie Japonii jest również anglojęzyczny przewodnik – zazwyczaj ta sama osoba na całej trasie.

W zwiedzanych miejscach polski pilot tłumaczy to, co o zabytkach opowiada lokalny przewodnik.  W zwiedzanych miejscach polski pilot tłumaczy to, co o zabytkach opowiadają lokalni przewodnicy. Pilot nie oprowadza grup po obiektach muzealnych, jednak służy zawsze swoją wiedzą i doświadczeniem.

16.
Waluta

Chińska waluta to yuan (CNY) nazywany także renminbi (RMB).

1 USD = ok. 6,2 yuana  (renminbi), 1 EUR = ok. 6,7 yuana,

Chiński yuan dzieli się na mao (1 yuan to 10 mao) oraz na feny (1 mao to 10 fenów, praktycznie wychodzących już z użycia).

W obrocie dostępne są banknoty: 100, 50, 20, 10, 5, 1 yuan oraz 5, 2, 1 mao. 

Japońska waluta  to jen (JPY): 1 USD = ok. 105 JPY; 1 EUR =  ok.140 JPY. W obiegu są banknoty o nominałach: 1000, 2000, 5000, 10.000 JPY oraz monety o wartości: 1, 5, 10, 50, 100, 500 JPY.

17.
Wymiana pieniędzy, karty płatnicze, ceny

 • Spośród walut zagranicznych w Chinach najłatwiej jest wymienić dolary amerykańskie i euro.

  Prosimy pamiętać, że w Chinach (jak również w Japonii) wymieniać można tylko dolary wydane w lub po 1996 r., czyli tzw. duże głowy (dotyczy to również dolarowej części wpłaty za wycieczkę, wpłacanej w Chinach). Dodatkowo banknoty nie mogą być zniszczone t.j.: zaplamione, przetarte, naderwane, itp. Wymiany waluty można dokonywać w oddziałach Bank of China oraz w hotelach, na lotniskach (dodatkowo pobierana jest prowizja). Kurs jest wszędzie podobny. Dokonując wymiany należy się wylegitymować paszportem. Niewykorzystane yuany można zamienić w Chinach z powrotem na dolary wyłącznie za okazaniem pokwitowania z banku, otrzymanego przy sprzedaży USD.

  JAPONIA

  Pieniądze można wymieniać w bankach, nielicznych kantorach wymiany walut, niektórych hotelach – zawsze okazując paszport. W większości japońskich banków można dokonać wymiany dolarów i euro na jeny. Bardzo często można spotkać kantor wymiany w punktach pocztowych (oferują one najkorzystniejsze kursy sprzedaży i są dłużej czynne niż banki). Obowiązuje okazanie paszportu. Wymieniając pieniądze, lepiej poproś o banknoty o nominałach 5000 jenów i 1000 jenów. 

  Stanowczo odradzamy korzystania z nieoficjalnych usług wymiany pieniędzy (proceder prawnie zabroniony, ponadto istnieje możliwość oszustwa lub kradzieży).

  W hotelach, z których korzystamy oraz w większości dużych sklepów honorowane są międzynarodowe karty płatnicze takie jak np. VISA, MasterCard, American Express.

  Ceny towarów spożywczych w chińskich supermarketach i większych sklepach są z reguły zbliżone lub niższe od tych w Polsce. Ceny towarów na targowiskach są z reguły znacznie niższe niż w Polsce.  Japonia jest krajem droższym od Polski.

  Na chińskich bazarach powszechnie przyjętym zwyczajem jest targowanie się o cenę (ceny pierwotnie oferowane cudzoziemcom mogą być bardzo zawyżone) - targowanie odbywa się często poprzez wypisywanie cen na kalkulatorze. Przed dokonaniem zakupu prosimy upewnić się co do jakości i autentyczności kupowanych artykułów. W Japonii nie ma zwyczaju targowania się. 

  Specyfiką turystyki w Chinach jest dołączanie do programu zwiedzania wizyt w lokalnych fabrykach i manufakturach, gdzie można zakupić różne towary (np. perły, jedwabie, nefryty). Są to placówki państwowe, gdzie ceny nie należą do najniższych, lecz jakość i oryginalność produktów jest gwarantowana. Może się zdarzyć, że na bazarach i targowiskach podobne rzeczy znajdą Państwo w niższych cenach. Jakość oferowanych tam produktów może jednak budzić wątpliwości.

18.
Napiwki

Pierwszego dni wycieczki pilot zbierze wskazaną na umowie kwotę na zwyczajowe napiwki dla kierowców i przewodników. W cenę wycieczki nie są wliczone napiwki za usługi bagażowe w hotelach (ok. 1 USD/każdorazowo/szt. bagażu). Poza branżą turystyczną dawanie napiwków nie jest powszechnie przyjęte, jednak podczas korzystania z taksówki można zostawić kierowcy niewielką resztę.

19.
Porozumiewanie się

Językiem urzędowym w Chinach jest język chiński - dialekt mandaryński (putonghua, oparty na dialekcie pekińskim). W Japonii natomiast  język japoński. Przeciętny Chińczyk i Japończyk spotkany na ulicy nie posługuje się językiem angielskim. Języka tego nie znają zazwyczaj również taksówkarze. Po angielsku, przynajmniej w podstawowym zakresie, mówi zazwyczaj obsługa hotelowa oraz sprzedawcy na większych bazarach, nastawionych na turystów z zagranicy. Język angielski jest również językiem, jakim posługują się lokalni przewodnicy podczas wycieczki

20.
Napięcie w sieci

CHINY

220V / 50Hz. W niektórych hotelach potrzebna jest przejściówka, którą można wypożyczyć w hotelu. Typy wtyczek spotykane w Chinach:

 

JAPONIA

W Japonii jest inne napięcie prądu niż w Europie: 100 V, prąd zmienny (50 Hz) w Tokio i w rejonie Oceanu Spokojnego, 60 Hz na zachodzie kraju. Większość nowoczesnych sprzętów działa przy niższym napięciu. Kontakty są również inne niż w Polsce – podobne do kontaktów w USA. Jednakże wiele hoteli ma przynajmniej jedno gniazdko 220V.

Typ wtyczek spotykany w Japonii:

 

21.
Telefony i Internet

CHINY

Polskie telefony komórkowe posiadające roaming działają a zasięg jest niemal wszędzie, poza kilkoma miejscami gdzie sygnał może być nieco słabszy.

Niektórzy polscy operatorzy oferują w Chinach dostęp do internetu w komórce. Prosimy dowiadywać się u swoich operatorów o stawki połączeń. Można również dzwonić do Polski z telefonów hotelowych. Minuta połączenia kosztuje najczęściej około 5 PLN. Kafejki internetowe dostępne są w każdym hotelu. Średni koszt połączenia internetowego to ok. 5 USD/pół godziny. W większości hoteli jest możliwość korzystania z internetu w pokoju, pod warunkiem posiadania własnego komputera. W niektórych dostępne jest wi-fi. Internet w kafejkach poza hotelem kosztuje ok. 1-2 USD/godzinę.

JAPONIA

W Japonii działają tylko czterozakresowe telefony komórkowe, gdyż działają one na innych częstotliwościach. Prosimy dowiadywać się u swoich operatorów o częstotliwości GSM oraz o stawki połączeń. Można również dzwonić do Polski z telefonów hotelowych. Połączenie kosztuje najczęściej około 10 PLN/min.

W większości hoteli jest możliwość korzystania z Internetu w pokoju, pod warunkiem posiadania własnego komputera, lub z sieci bezprzewodowej w lobby hotelu (zazwyczaj nieodpłatnie). Kafejki internetowe są rzadko spotykane. 

22.
Bezpieczeństwo

Chiny i Japonia są krajem bezpiecznym i życzliwym dla gości z zagranicy. Przestępczość jest stosunkowo niska. Należy jednak zachować ostrożność w miejscach uczęszczanych przez turystów oraz w środkach komunikacji (zdarzają się kradzieże kieszonkowe oraz przypadki wydania fałszywych banknotów). Wartościowe przedmioty i gotówkę należy trzymać przy sobie bądź w zamkniętym sejfie w pokoju lub w sejfie w recepcji. Zarówno biuro jak i hotel nie odpowiadają za wartościowe rzeczy pozostawione poza sejfem w pokoju hotelowym. 

Korzystając z taksówki prosimy pamiętać o zabraniu paragonu wydawanego przez kierowcę. W przypadku pozostawienia czegokolwiek w taksówce umożliwi to identyfikację pojazdu.

23.
Zdrowie przed wyjazdem

Wyjeżdżających do Chin i Japonii nie dotyczą obowiązkowe szczepienia. Do zalecanych szczepień należą wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonica, tężec i polio, a także dur brzuszny. Obecnie  nie ma zagrożenia malarią.

W razie potrzeby skorzystania z miejscowych usług medycznych należy zgłosić się do pilota, bądź bezpośrednio do centrum alarmowego Ubezpieczyciela (numer telefonu znajdą Państwo na polisie, którą przekaże Państwu pilot wycieczki).

Na wypadek konieczności skorzystania z porady medycznej lub hospitalizacji koszty do 100 EUR z reguły pokrywa sam poszkodowany. Rachunki (należy pamiętać, aby zawsze o nie poprosić) rozliczane są po powrocie do Polski. Przed podróżą zalecamy wykonanie wszelkich niezbędnych badań oraz przeglądu stomatologicznego.

24.
Leki

Ze względów praktycznych wskazane jest zabranie najczęściej stosowanych w domu leków. Apteczka podróżna powinna zawierać środki przeciw komarom, dezynfekujące, plastry, leki przeciw biegunce i przeziębieniu.

Leki zażywane regularnie (codziennie lub co kilka dni) należy ZAWSZE wkładać do bagażu podręcznego). Jeśli w bagażu podręcznym planują Państwo przewozić igły do podawania leku, wówczas niezbędne będzie zaświadczenie w języku polskim i angielskim wydane przez lekarza, zaświadczające o konieczności podania leku, poświadczone pieczątką.

25.
Zdrowie w podróży

Oba kraje są miejscami bezpiecznymi, ale różnica flory bakteryjnej może być kłopotliwa dla osób o zwiększonej wrażliwości. Należy pamiętać, aby często myć i dezynfekować ręce.

Tempo zwiedzania dostosowane jest do kondycji przeciętnego turysty. W okresie letnim wilgotność i upał mogą jednak osłabić wytrzymałość. Należy pić dużo płynów, najlepiej wody lub zielonej herbaty.

26.
Jedzenie i picie w podróży

Aby ustrzec się chorób należy dbać o higienę osobistą, unikać żywności niewiadomego pochodzenia i pić wyłącznie napoje zamknięte fabrycznie. Prosimy unikać napojów z lodem, bowiem lód rzadko robiony jest na bazie butelkowanej wody. Przez otwarciem butelki nalezy zwrócić uwagę, czy nie była ona naruszona.

Z pewnością przydadzą się środki pozwalające szybko zdezynfekować dłonie – żele, chusteczki.

Woda z kranu nadaje się do mycia zębów. Nie zaleca się jej spożywania. Owoce należy spożywać po ich umyciu i obraniu ze skórki.

Jedząc na ulicy powinno się zwrócić uwagę czy sprzedawca ma rękawiczki (jeśli serwuje jedzenie rękoma) oraz czy zachowane są inne podstawowe zasady higieny.

27.
Ochrona przeciwsłoneczna

Latem w większości regionów Chin i Japonii słońce operuje bardzo silnie. Prosimy o zabranie ze sobą środków z wysokim filtrem chroniących przed słońcem. Przyda się również czapka lub chustka oraz okulary przeciwsłoneczne.

28.
Toalety

We wszystkich hotelach i restauracjach serwujących kuchnię zachodnią spotkać można toalety w stylu zachodnim. W restauracjach chińskich i japońskich, na stacjach paliwowych, czy w zwiedzanych obiektach toalety mają charakter azjatycki (tzw. kucany). Toalety publiczne są bardzo powszechne i niektóre z nich płatne (0,5 – 1 RMB). W toaletach publicznych brak jest papieru toaletowego.

29.
Jet lag, czyli zmiana stref czasowych

Jet lag to typowa dolegliwość podczas przekraczania kilku stref czasowych w krótkim czasie. Charakteryzuje się ogólnym zmęczeniem, sennością i rozdrażnieniem.

Oto kilka rad, które pomogą Państwu przyzwyczaić się szybko do nowej strefy czasowej.

 1. Zaraz po wejściu do samolotu przestawić zegarek na czas obowiązujący w miejscu docelowym.
 1. Od początku jeść i odpoczywać według czasu obowiązującego w miejscu docelowym.
 2. Podczas nocnych przelotów spać jak najwięcej. Od czasu do czasu warto też wstawać i robić lekkie ćwiczenia ruchowe.
 3. Unikać ciężkich potraw oraz dużych ilości alkoholu.
 4. Po przylocie unikać drzemki w ciągu dnia i położyć się spać według nowego czasu.

30.
Ubezpieczenie

Uczestnik imprezy organizowanej przez Biuro Podróży CT Poland jest ubezpieczony w  Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska S.A. Ubezpieczenie obejmuje pokrycie kosztów leczenia i pomoc w podróży (assistance) do 140 000 PLN na każde zdarzenie (w tym, na podstawie dodatkowej umowy zawartej pomiędzy Biurem Podróży CT Poland a TUiR Allianz, ryzyko zaostrzeń i powikłań chorób przewlekłych); wypłatę świadczenia związanego z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu z tytułu następstwa nieszczęśliwego wypadku do 10 000 PLN; pokrycie kosztów utraty lub opóźnienia dostarczenia bagażu podróżnego do 1000 PLN. Szczegółowe informacje można znaleźć w „Ogólnych warunkach ubezpieczenia w podróży zagranicznej GLOBTROTER”. Prosimy o dokładne zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia, w szczególności z częścią „Wyłączenia odpowiedzialności”.

31.
Wiza

Obywatele RP udający się do Chin muszą posiadać ważną wizę pobytową (turystyczną lub biznesową). Wyjazd do Hongkongu i/lub Makau oznacza opuszczenie granic ChRL i unieważnia wizę jednokrotną. Brak ważnej wizy karany jest grzywną do 1000 USD.

Wiza i pośrednictwo wizowe wliczone są w cenę wycieczki. W celu uzyskania wizy należy na 40 dni przed rozpoczęciem wycieczki dostarczyć do naszego biura paszport, wypełniony wniosek wizowy oraz 1 zdjęcie. Procedura wizowania trwa ok. 10 dni. Po owizowaniu paszport pozostaje w biurze i otrzymają go Państwo z rąk pilota na lotnisku, jednak może być odebrany w naszym biurze lub odesłany na wskazany adres na koszt odbiorcy. Należy pamietać wówczas, aby zabrać go ze sobą jadąc na lotnisko.  

Posiadacze paszportów RP nie muszą posiadać wizy do Japonii w celach turystycznych.

32.
Przepisy graniczne, celne i dewizowe

Nie wolno wwozić narkotyków, broni, amunicji i materiałów wybuchowych, waluty chińskiej, publikacji uznawanych przez prawo chińskie za szkodliwe (w tym pornografii i wydawnictw krytykujących władze i ustrój ChRL a także wydawnictw w wizerunkiem XIV Dalajlamy).

Do Chin nie wolno także wwozić świeżej żywności (owoce, wędliny, kanapki itp.). W przypadku kontroli na lotnisku docelowym produkty te mogą zostać skonfiskowane. 

Nie wolno wywozić chińskiej waluty, dzieł sztuki, rzadkich wydawnictw, wyrobów z kamieni szlachetnych oraz samych kamieni szlachetnych bez certyfikatu zakupu. Nie są poza tym znane

żadne restrykcje celne, które odbiegałyby od powszechnie przyjętych norm iędzynarodowych. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy na dzień pobytu.

Skrócone przepisy celne i dewizowe dotyczące RP znajdą Państwo na stronie www:

http://www.mf.gov.pl

Prosimy pamiętać, że do Polski nie wolno wwozić żadnych pamiątek z zagrożonych gatunków zwierząt i roślin, w tym także muszli i artykułów z muszli.

33.
Informacje praktyczne - zebrane