Masz pytania? Zadzwoń! 22 654 51 33 中文

Chiny z rejsem po Jangcy i Hongkong

Indywidualne dopasowanie terminu i ceny

Legenda

Jeden posiłek w ciągu dnia
Dwa posiłki w ciągu dnia
Trzy posiłki w ciągu dnia
Samolot
Podróż autokarem ponad 3 godz.
Podróż pociągiem
Podróż szybkim pociągiem typu shinkansen
Rejs statkiem lub łódką, przeprawa promem itp.
Przejazd rowerowy
Długi spacer, piesza wędrówka lub trekking
Nocleg na wysokości ponad 3 tys. m n.p.m.
Wypoczynek na plaży
Obiekt na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Łącząca aktywne zwiedzanie i komfortowy wypoczynek na trwającym 3 dni rejsie po rzece Jangcy. Trasa pozwalająca dopasować czas trwania do indywidualnych preferencji - w wersji 13 i 18 dniowej.


Intensywność: trasa bez ograniczeń wiekowych i specjalnych wymagań.

ATUTY tej WYCIECZKI

 • 3 dniowy rejs komfortowym statkiem o standardzie 4* z pełnym wyżywieniem i wybranymi napojami w cenie.

 • Unikalne atrakcje: przejażdżka rikszami po terenie pekińskich hutongów połączona z wizytą w jednym z tradycyjnych domostw, groty Dazu - jedne z największych starbów buddyjskich Chin, niewielkie wodne miasteczko - Zhujiajiao, porównywana do Amsterdamu klimatyczna kantońska dzilnica Liwan. 

 • Wieczorne i poranne atrakcje w cenie: lekcja taijiquan, spektakularne przedstawienie "Muzyka i taniec z czasów dynastii Tang". Dla żądnych przygód i dodatkowych atrakcji możliwość zrealizowania fakultatywnie przedstawienia akrobatów w Szanghaju, "Impresji z Yangshuo" i opery pekińskiej.

 • Zakwaterowanie w sprawdzonych hotelach 4* z dostępem do internetu, restauracją serwującą śniadania chińskie i kontynentalne z przestronnymi jasnymi pokojami i możliwością wymiany waluty.

 • Ubezpieczenie kosztów leczenia obejmuje ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych.

 • Pełne wyżywienie: niemal każdego dnia program obejmuje 3 posilki. Wybrane napoje do posiłków w cenie!

 • Urozmaicona kuchnia: kaczka po pekińsku, bankiet pierożkowy składajacy się z 18 rodzajów pierogów, kuchnia kantońska, kuchnia szanghajska, wystawny bufet w Hongkongu.

 • Bilety wstępu w cenie wycieczki.

 • Wiza w cenie wycieczki, brak opłaty za pośrednictwo wizowe.

Szanghaj to tylko jedna z atrakcji na trasie

1

Wylot z Warszawy

Spotkanie z pilotem i grupą na lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot do Pekinu z przesiadką.

2

Pekin

Przylot do Pekinu. Przejazd na plac Bramy Niebiańskiego Spokoju (Tian'anmen), jeden z największych publicznych placów na świecie, na którym znajduje się również Mauzoleum Mao Zedonga i Pomnik Bohaterów Ludowych. Zwiedzanie Świątyni Nieba   – najpiękniejszej pekińskiej świątyni. Spacer po ulicy Qianmen, łączącej Zakazane Miasto ze Świątynią Nieba. W dawnych czasach cesarz podążał nią dwa razy w roku, by pokłonić się Niebu. Nocleg w Pekinie.

  

3

Pekin / Wielki Mur

Zwiedzanie Wielkiego Muru  w miejscowości Mutianyu. Jest to jeden z mniej znanych, uznany za najlepiej zachowany odcinek Wielkiego Muru w okolicach Pekinu. Wizyta w warsztacie ceramicznym, gdzie tradycyjną wciąż metodą wykonywane są misternie dekorowane przedmioty ceramiki cloissone, zwane „błękitem z Jintai”. Wieczorem kolacja z degustacją kaczki po pekińsku w jednej z najlepszych restauracji specjalizujących się w tej potrawie. Kaczka po pekińsku będzie jednym z wielu dań. Nocleg w Pekinie.

  

4

Pekin

O poranku lekcja taijiquan (tai chi) – tradycyjnej gimnastyki chińskiej w jednym z parków. Zwiedzanie Pałacu Cesarskiego , znanego jako Zakazane Miasto. Podczas zwiedzania przejdziemy przez oficjalną, ceremonialną część pałacu m.in. Pawilon Najwyższej Harmonii, ale również mniej oficjalną, aby zobaczyć jak mieszkały cesarzowe i cesarski dwór. Spacer po Wzgórzu Węglowym, skąd rozpościera się widok na Zakazane Miasto i centrum Pekinu. Zwiedzanie Yonghegong – jednej z najwspanialszych poza Tybetem świątyń buddyzmu tybetańskiego. Spacer po dzielnicy hutongów – najstarszej części miasta. Okazja, by przyjrzeć się bliżej życiu zwykłych mieszkańców Pekinu. Fakultatywnie spektakl opery pekińskiej. Nocleg w Pekinie.

  

5

Pekin

Przejazd obok obiektów olimpijskich z 2008 roku. Zobaczymy (z zewnątrz) imponującą Kostkę Wodną i majestatyczne Ptasie Gniazdo. Zwiedzanie Pałacu Letniego   – jednego z największych cesarskich zespołów pałacowo-ogrodowych w Chinach. Podczas spaceru po terenie pałacu zobaczymy Pawilon Życzliwości i Długowieczności, Pawilon Nefrytowych Fal, przejdziemy Długą Galerią, która kryje prawie 14000 unikalnych malowideł, do podnóża Wzgórza Długowieczności, skąd roztacza się piękny widok na Jezioro Kunming, Most Siedemnastu Łuków i nieodległe Pachnące Wzgórza. Wizyta w centrum hodowli pereł. Wyjazd nocnym pociągiem do Xi’an (miejsca sypialne).

    

6

Xi’an / Armia Terakotowa

Przyjazd do Xi’an w godzinach rannych. Wizyta w muzeum Armii Terakotowej , pochodzącej z III w. p.n.e. Poznamy historię Qin Shihuangdi i największej archeologicznej tajemnicy Chin – Mauzoleum Pierwszego Cesarza oraz zwiedzimy zakład, gdzie wykonuje się kopie żołnierzy armii terakotowej. Oglądanie Wielkiej Pagody Dzikiej Gęsi wzniesionej w VII w. – symbolu miasta – oraz wizyta w niewielkiej galerii z malarstwem krajobrazowym. Uroczysta kolacja: bankiet pierożkowy – degustacja kilkunastu rodzajów pierogów chińskich. Wieczorem przedstawienieMuzyka i taniec z czasów dynastii Tang” – unikalne w skali Chin przedstawienie z udziałem śpiewaków i tancerzy. Nocleg w Xi’an.

  

7

Xi’an / Chongqing

Przelot do Chongqing – największego spośród czterech miast posiadających status miast wydzielonych, zamieszkanego przez ponad 30 mln mieszkańców. Jeśli czas pozwoli zwiedzanie znajdujących się w pobliżu Chongqing grot Dazu , które stanowią jeden z trzech najsłynniejszych chińskich zespołów jaskiń. Wyrzeźbione w nich ponad 50 tys. postaci stanowi wspaniały przykład sztuki buddyjskiej z czasów dynastii Tang i Song (VII – XII w.). Wieczorem zaokrętowanie na statek. Nocleg na statku.

      

8

rejs po Jangcy

Rozpoczęcie rejsu rzeką Jangcy, która przez wieki jako jedyna droga łączyła Syczuan ze wschodnimi Chinami. Zależnie od decyzji kapitana statku zwiedzanie starożytnej pagody Shibaozhai z wznoszącym się na klifie Pałacem Orchidei lub postój w Fengdu i zwiedzanie tzw. Miasta Duchów, w którym umieszczono figury przedstawiające demony i władców świata podziemnego. Czas wolny na statku można poświęcić na spokojną kontemplację krajobrazu, lekturę lub korzystanie z oferowanych atrakcji (ćwiczenia, seanse filmowe). Nocleg na statku.

    

9

rejs po Jangcy

Kontynuacja rejsu, by w ciągu dnia podziwiać Trzy Przełomy Jangcy (Przełom Qutang, Przełom Wu i Przełom Xiling), które od tysiącleci stanowią źródło inspiracji dla chińskich artystów. Jeśli stan wody pozwoli przesiądziemy się na mniejsze łodzie, aby popłynąć przez tzw. Małe Trzy Przełomy na rzece Daning, dopływie Jangcy lub odbędziemy spływ innym z dopływów rzeki – strumieniem Shennong. Po południu dopłyniemy już do Wielkiej Tamy Trzech Przełomów, jednego z największych projektów hydrologicznych na świecie, którą obejrzymy z zewnątrz lub przepływając przez skomplikowany system śluz (niekiedy łodzie zatrzymują się przed tamą). Nocleg na statku.

    

10

Yichang / Szanghaj

Rejs zakończymy w Yichang, skąd przejedziemy szybkim pociągiem do Szanghaju (ok. 8 godz.), najbardziej kosmopolitycznego i fascynującego miasta Chin. Nocleg w Szanghaju.

      

11

Szanghaj / Zhujiajiao

Przejazd do położonej na wodzie, liczącej 900 lat historii i przepojonej klimatem dawnych Chin miejscowości Zhujiajiao. Zwiedzanie miasteczka oraz rejs łódką po kanałach. Powrót do Szanghaju. Wizyta w ogrodzie Yu i pobliskim miasteczku handlowym Yuyuan, zwanym starym miastem. Czas wolny na zanurzenie się w setki stoisk m.in. ze znanym chińskim przysmakiem chou doufu („śmierdzące tofu”), zakupy herbaty, biżuterii czy pamiątek z okresu Wielkiego Marszu. Spacer po bulwarze nad rzeką Huangpu – słynnym Bundzie oraz po kolorowej i pełnej życia ulicy Nankińskiej. Jeśli czas pozwoli zajrzymy również do jednego z miejscowych sklepów z jedwabiem, aby poznać tajemnicę tego niegdyś najlepszego towaru eksportowego Państwa Środka. Wieczorem fakultatywnie występ akrobatów chińskich. Nocleg w Szanghaju.

    

12

Szanghaj / Guilin

Wizyta w Muzeum Szanghajskim, posiadającym jedną z najlepszych kolekcji sztuki chińskiej. Czas wolny w muzeum pozwoli wybrać najbardziej nas interesujący dział tematyczny z kilku dostępnych (stroje mniejszości, kolekcja brązów, monet, malarstwa i kaligrafii oraz rzeźby). Wizyta w dzielnicy Pudong, która stała się wizytówką miasta i dowodem potęgi ekonomicznej Chin. Aby podziwiać panoramę Szanghaju wjedziemy windą na taras widokowy wieży telewizyjnej „Perła Orientu” lub majestatycznego budynku Jinmao. Krótka wizyta w Xintiandi – dawnej koncesji francuskiej, obecnie dzielnicy kawiarni i pubów, miejscu powstania Komunistycznej Partii Chin. Transfer na lotnisko i przelot do Guilin. Nocleg w Guilin.

    

13

Guilin / rejs po rzece Li / Yangshuo

Wycieczka statkiem po rzece Li do miejscowości Yangshuo. Trasa wiedzie wśród malowniczych wapiennych wzgórz o fantazyjnych kształtach, których szczyty odbijają się w wodzie. Urokliwie położone Yangshuo przyciąga rzesze turystów chińskich i zagranicznych. Czas wolny na spacery i zakupy. Fakultatywnie wieczorny spektakl „Impresja z Yangshuo” – przedstawienie na wodzie z udziałem setek artystów. Nocleg w Yangshuo.

    

14

Yangshuo / Guilin

Czas wolny w Yangshuo pozwala skorzystać z wycieczek fakultatywnych, np. przejażdżki rowerowej po okolicy w pięknej scenerii pól ryżowych i wapiennych wzniesień. Przy dobrej kondycji można dotrzeć aż do słynnej Księżycowej Skały, która rozsławiła Yangshuo na cały świat. Przejazd do Guilin. Nocleg w Guilin.

  

15

Guilin / Kanton

Przejazd szybkim pociągiem do Kantonu (3 godz.). Zwiedzanie Świątyni Przodków Rodziny Chen, wzniesionego w końcu XIX w. zespołu budynków o tradycyjnej architekturze. Wizyta na bazarze Qingping i spacer po wyspie Shamian, gdzie zachowały się budynki w stylu kolonialnym i gdzie mieści się m.in. konsulat RP. Wizyta w dzielnicy Liwan, porównywanej do Amsterdamu, gdzie brzegi wąskich kanałów porastają drzewa liczi. Oglądanie wieży telewizyjnej oraz nowoczesnego gmachu Opery Kantońskiej. Nocleg w Kantonie.

    

16

Kanton / Hongkong

Przejazd pociągiem do Hongkongu - jednego z najbardziej kosmopolitycznych miast w Azji, gdzie tradycyjny Wschód spotyka się z nowoczesnym Zachodem. Transfer autokarem do hotelu. Podczas zwiedzania skorzystamy z komunikacji miejskiej, by lepiej poznać miasto i wczuć się w jego atmosferę. Przepłynięcie promem Star Ferry z Półwyspu Dziewięciu Smoków (Kowloon) na wyspę Hongkong. Spacer po Central, dzielnicy finansowej i sercu wyspy. Wjazd na wzgórze Wiktorii legendarnym tramwajem Peak Tram, jedną z największych atrakcji Hongkongu. Ze wzgórza rozpościera się widok na miasto i port. Powrót do Central i przejazd metrem na główną ulicę handlową Nathan Road – ulicę-wizytówkę półwyspu. Dla chętnych przystanek przy Alei Gwiazd. Powrót do hotelu. Nocleg w Hongkongu.

      

17

Hongkong

Czas wolny. Wykwaterowanie do godz. 12:00. Dla chętnych wycieczka fakultatywna do Makau, podczas której zwiedzimy starą część miasta z placem Largo do Senado i ruinami kościoła św. Pawła oraz jedno z kasyn, które przynoszą miastu duże dochody. Dla osób, które zostaną w Hongkongu wiele możliwości: można wybrać się na wyspę Lantau, by zobaczyć największy posąg Buddy z brązu, popaść w zakupowe szaleństwo na głównym pasażu Nathan Road lub odpocząć na plaży w zatoce Repulse. Pożegnalna kolacja: bufet, podczas którego będzie można spróbować wyszukanych dań kuchni chińskiej, japońskiej i indyjskiej. Transfer na lotnisko. Przelot do Warszawy z przesiadką.

  

18

Powrót do Warszawy

 

 PUBLIKACJA I KOPIOWANIE PROGRAMÓW WYCIECZEK, TREŚCI INFORMACJI PRAKTYCZNYCH ZAMIESZCZONYCH NA STRONIE WWW.CTPOLAND.COM.PL W CAŁOŚCI LUB W CZĘŚCI, BEZ WYRAŹNEJ, PISEMNEJ ZGODY BIURA JEST ZABRONIONE.

Cena obejmuje:

 1. Przelot na trasie Warszawa - Pekin i Hongkong - Warszawa przez jeden z portów lotniczych oraz przeloty na trasach Xi’an - Chonqing, Szanghaj - Guilin.
 2. Przejazdy wg programu pociągiem (miejsca sypialne na trasach Pekin - Xi’an, miejsca siedzące na trasach Yichang - Szanghaj, Guilin – Kanton, Kanton - Hongkong), autokarami lub mikrobusami.
 3. Rejs statkiem po rzece Jangcy 1.
 4. Zakwaterowanie w hotelach ****, w pokojach 2-os. z łazienką i klimatyzacją (2 osoby w pokoju).
 5. Bilety wstępu do obiektów wymienionych w programie.
 6. Opiekę polskiego pilota na całej trasie wycieczki i lokalnych przewodników w czasie zwiedzania.
 7. Posiłki (ilość wskazuje cyfra w ikonce przy każdym dniu programu) wraz z jedną szklanką napoju (lokalne piwo, cola) do lunchu / kolacji. Bez napojów w Hongkongu.
 8. Ubezpieczenie KLiA (w tym ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych), NNW i bagażu.
 9. Wizę chińską dla posiadaczy paszportu RP.
 10. Opłaty lotniskowe oraz opłaty za wystawienie biletów.
 11. Opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
 12. Podatek VAT

 

1  Rejs po rzece Jangcy odbywa się statkiem o standardzie ****. Kabiny dwuosobowe z łazienką. Zależnie od decyzji kapitana statku, program zwiedzania podczas rejsu po rzece Jangcy może ulec zmianie.

 

Cena nie obejmuje:

 1. Dodatkowych napojów do posiłków i dodatkowych posiłków.
 2. Napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców (85 USD płatne w Chinach).
 3. Opłaty serwisowej na statku (15 USD).
 4. Udziału w wycieczkach i zajęciach fakultatywnych nie objętych programem zwiedzania.
 5. Ewentualnych opłat za fotografowanie i filmowanie.
 6. Usług tragarzy na dworcach kolejowych, lotniskach oraz w hotelach.

 

Wymagania dot. paszportu:

W celu uzyskania wizy chińskiej paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski oraz posiadać co najmniej 3 strony obok siebie wolne.

 

 

 

 

 

 

Standardowe ubezpieczenie CT Poland w podróży w zakresie kosztów leczenia wynosi 100 000 PLN (140 000 PLN w przypadku wycieczek do Japonii i Tybetu)     

Podniesienie sumy ubezpieczenia kosztów leczenia do:

140 000 PLN - dopłata 16 PLN/os.

260 000 PLN - dopłata 40 PLN/os. 

W przypadku chęci podniesienia sumy ubezpieczenia powyżej 260 000 PLN prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta: info@ctpoland.com.pl, tel. 22 6545133

Biuro Podróży CT Poland gwarantuje swoim klientom
stałość cen po zawarciu umowy uczestnictwa.
Podane ceny uwzględniają wszystkie koszty związane
z udziałem w wycieczkach CT Poland.

 

 

wszystkie zamieszczone opinie pochodzą z ankiet lub e-maili od naszych Klientów 

 

 *
PANI DOROTA I PAN JERZY, WARSZAWA, PAŹDZIERNIK 2018      Ocena 4+/5

Chyba mieliśmy szczęście, bo mimo obaw grupa była jednorodna wiekowo, nieliczna, a przy wspaniałym pilocie atmosfera była super. Pani Krystyna jest super. Mimo starań nie znajdujemy powodów do jakichkolwiek uwag (negatywnych).

 

 *
PANI ANETA I PAN ADAM, KONSTANTYNÓW ŁÓDZKI, WRZESIEŃ 2018     Ocena 4/5

Polski pilot p. Piotr Nosek z wielkim zaangażowaniem przekazywał swoją wiedzę oraz zajmował się grupą oraz rozwiązywał problemy w sprawny i szybki sposób. Wiedza przekazywana w bardzo interesujący sposób. Najwięcej zastrzeżeń budzi wybór menu oraz restauracji. Jedzenie ( z wyjątkiem Hongkongu) było bardzo mało urozmaicone, każda kolacja składała się z tych samych dań ( wyjątek, pyszna uczta pierożkowa) program ciekawy, organizacja bardzo dobra. Brawa dl pilota .

 

 *
Ankieta Anonimowa, październik 2015

Wyjazd do Chin uważam za bardzo udany dzięki dobrej organizacji a także wyjątkowo dobrej przewodniczce. Jej wiedza oraz umiejętność przekazywania jej sprawiły, że wyjazd dostarczył nam nie tylko wrażeń ale także przyczynił się do poznania przez nas faktów historycznych oraz wzbogaciła nasz zakres wiedzy o Chinach współczesnych.

 

 *
Ankieta Anonimowa, październik 2015 

Wycieczka była dobrze zorganizowana poprowadzona. Pilot na bardzo wysokim poziomie, daje dużo wrażeń i zachęca do dalszego korzystania z usług Państwa biura.

 

 *
Ankieta Anonimowa, październik 2015 

Wycieczka była dobrze zorganizowana poprowadzona. Pilot na bardzo wysokim poziomie, daje dużo wrażeń i zachęca do dalszego korzystania z usług Państwa biura. 

 

*
PaN WINCENTY, FABIANKI październik 2015

Bardzo fajna wycieczka z dobrym programem. Można by było poświęcić więcej czasu na wizytę w strefie sztuki 798 (Pekin). Pani Magda Gryka jest osobą na właściwym stanowisku, oddana w pełni dla grupy z poczuciem odpowiedzialnności i humoru.

 

*
ANKIETA ANONIMOWA PAŹDZIERNIK 2015

Wycieczka była zorganizowana w sposób profesjonalny. Program był intensywny, praca pilota świetna. Pilot Pani Magdalena Gryka była bardzo dobrze przygotowana. Osoba pilota była bardzo duzym plusem wycieczki. Jestem zadowolona i w pełni mogę polecić tą wycieczkę znajomym.

 

*
ANKIETA ANONIMOWA PAŹDZIERNIK 2015

Wycieczka była dobrze zorganizowana i poprowadzona. Pilot na bardzo wysokim poziomie. Pani Magdalena Gryka bardzo kompetentna i bardzo miła osoba o dużej kulturze osobistej i wiedzy o Chinach. Dużo wrażeń i zachęta do dalszego kożystania z Państwa biura.

 

*
ANKIETA ANONIMOWA PAŹDZIERNIK 2015

Program bardzo intensywny, bardzo ciekawy, oczywiśie męczocy, ale wszyscy wiedzą, że tak będzie.Pilotka Pani Magda Gryka - wielka troskliwość o uczestników wycieczki, wiedza, sposób przekazywania, doskonały wdzieki i kultura osobista.

 

*
PaN JANUSZ, POZNAŃ PAŹDZIERNIK 2015

Wyjazd do Chin uważam za bardzo udany, dzięki bardzo dobrej organizacji, a także wyjątkowo dobrej przewodniczce Pani Magdalenie Gryka, jej wiedza, oraz umiejętności przekazywania jej umiejętnie sprawiły, że wyjazd dostarczył nam nie tylko wrażeń estetycznych ale także przyczynił się do poznania przez nas faktów historycznych oraz wzbogacił naszą wiedzę o Chinach współczenych. Hotele na trasie dobre. Jakość posiłków na trasie, oraz ich róznorodność była wystarczająca aby nie trzeba posiłkować się dodatkowym jedzeniem.

 

 

*
ANKIETA ANONIMOWA PAŹDZIERNIK 2015

Organizacja wyjazdu bardzo dobra, w pełni profesjonalnie zorganizowana, bogaty program do Chin, wiele wariantów wycieczki. Bardzo miła obsługa CT Poland.

 

*
Pani Anna, Warszawa, kwiecień 2014

Pilot Darek Wilk - pasja, znajomość chińskiego i wiedza na temat Chin, sympatia dla uczestników, dobra organizacja. Szybka reakcja na inicjatywy uczestników np. przejazd Maglevem.

 

*
Państwo Wiesława i Józef, Jelcz, kwiecień 2014

Program bardzo intensywny, spodziewaliśmy się, że będzie trudno, nie spodziewaliśmy się że aż tak trudno. Cieszymy się, że udało nam się wiele zobaczyć. Zawdzięczamy to Panu Darkowi Wilkowi i współtowarzyszom, którzy byli serdeczni i wyrozumiali. Pan Darek Wilk był zawsze uczynny, serdeczny z wielką wiedzą i umiejętnościami, posługiwał się trzema językami. Łączymy pozdrowienia dla wszystkich pracowników CT Poland.

 

*
Pani Henryka, Krajenka, kwiecień 2013

Pilot Albert Jańczak starał się wykorzystać wszystkie swoje możliwości, żeby pokazać uczestnikom Chiny i Hongkong z wszystkich stron. Zaproponował także swoją pomoc w organizacji dodatkowych imprez w czasie wolnym, zwłaszcza w ostatnich dniach wycieczki dla wszystkich chętnych. W kraju o innym alfabecie i bardzo odmiennym języku jest to bardzo cenne, szczególnie w korzystaniu z komunikacji miejskiej.

 

*
Ankieta anonimowa, kwiecień 2013

Chciałbym pogratulować CT Poland, że udało się pozyskać tak profesjonalnego pilota , jak Pan Albert Jańczak. Nie tylko wykazał się ogromną wiedzą i kulturą osobistą ale wielokrotnie poświęcał swój czas wieczorami, by służyć jako przewodnik po kolejnych miastach na trasie wycieczki. Często też sam wychodził z dwiema alternatywnymi propozycjami, w jaki sposób w czasie wolnym poszerzyć program naszej wycieczki. Raz jeszcze gratulują takiej osoby w ekipie! Fakultatywna wycieczka w ostatnim dniu w Hongkongu jest świetnym pomysłem. Pozwala zapełnić cały dzień, który uważałbym za zmarnowany. Po raz kolejny brawa dla Pana Alberta.

 


*
PANI TERESA, RADZIONKÓW WRZESIEŃ 2011

Witam. Pragnę podziękować za bardzo udaną wrześniową wycieczkę,a to głównie dzięki opiekunce grupy pani Magdzie Gryce. Bardzo chętnie wystawiłam opinię na forum, gdyż w pełni na to zasłużyła. Jest osobą mającą wiele zalet organizacyjnych i psychologicznych. Nawet wynikające niezależne zmiany (opóźnienia lotu lub fochy w grupie), potrafiła załagodzić i rozładować. Gratuluję takiego pracownika.

 

 *
Pan Andrzej, Płock, październik 2011

Zaskoczony upominkiem i sympatyczną Panią Krysią Brząkałą – pilotką. Intensywność programu dostosowana do naszych oczekiwań może z wyjątkiem 1 dnia w Pekinie (brak odpoczynku po przylocie).

 

*
Pani Teresa, Płock, październik 2011

Serdecznie dziękuję za prezenty od biura. Bardzo miły akcent. Dzięki naszej pilotce Krysi poznałam nazwy miast po chińsku oraz kilka podstawowych zwrotów (dzień dobry, dziękuję) z prawidłową wymową. To takie spostrzeżenie na gorąco w oczekiwaniu na samolot do Helsinek. Wyjątkowo udany wypoczynek, wzbogacony wiedzą historyczną, o kulturze, społeczeństwie i polityce Chin. Profesjonalne przygotowanie do wyjazdu, oraz Pilota – PRZEMIŁEJ KRYSI!

 

*
Pani Hanna, Warszawa, październik 2011

Wrażenia wspaniałe. Będę z przyjemnością polecać Państwa biuro wszystkim znajomym. Trasa imprezy „Chiny z rejsem po Jangcy i Hongkong” rewelacyjna, a wspaniale zrealizowana dzięki pilotce pani Krysi Brząkale, bez której z całą pewnością nie wrócilibyśmy tak ogromnie usatysfakcjonowani. Brak słów uznania dla tej osoby i choć nie jest to ani mój, ani innych członków grupy pierwszy wyjazd turystyczny, to z takim zasobem wiedzy, umiejętnością jej przekazania, elokwencją, inteligencją, poczuciem humoru, cierpliwością u pilota spotkałam się pierwszy raz. I choć impreza dla mnie była dużym wyznawaniem finansowym to dzięki temu, że biuro zatrudnia tak wspaniałą osobę jak Pani Krysia uważam, że jest to wydatek odpowiedni. Pani Krysia jest tym dla CT Poland, czym Zakazane Miasto dla Pekinu i Armia Terakotowa dla Xian!!!

 

*
Pani Joanna, Jastrzębie, październik 2011

Organizacyjnie, plan trasy bardzo dobry. Hotele na poziomie. Jedzenie bardzo dobre. Dzięki obecności pilota – Krystyny Brząkały, była świetna atmosfera, uzyskaliśmy wiele kompetentnych, ciekawych informacji na temat zwiedzanych miejsc.

 

*
Pani Jolanta, Poznań, październik 2011

Świetna organizacja imprezy. Bardzo intensywna, bez przestojów, oczekiwania na transport. Największy atut obok organizacji to świetny pilot Magdalena Gryka, znający język i realia Chin. Wiedza, uprzejmość, takt i wdzięk pilota spowodowały, że wyjazd był bardzo udany.

 

*
Pan Mariusz, Warszawa, październik 2011

Bardzo dobra organizacja. Program realizowany „jak w zegarku”. Duże wrażenie robił czekający zawsze przewodnik chiński i autokar o czasie. Profesjonalny przewodnik polski – pilot Magdalena Gryka. Zawsze czułem się bezpiecznie i pod opieką.

 

*
Pani Zinaida, Białystok, październik 2011

Jestem zadowolona z wyjazdu, spełnił on moje oczekiwania. Oceniam wysoko pracę pilota pani Magdaleny Gryki , opiekującego się grupą.

 

*
Pani Felicja, Białystok, październik 2011

Jestem bardzo usatysfakcjonowana z pracy i kompetencji przewodnika. Duża kultura osobista, zaangażowanie, znajomość kultury, obyczajowości Chin zasługują na duże uznanie.

 

*
Ankieta anonimowa, październik 2011

Profesjonalne przygotowanie wycieczki. Gratulacje dla Biura CT Poland – za zatrudnienie tak świetnie przygotowanej „pilotki” grupy, pani Magdaleny Gryki. Znajomość kilku języków, wszechstronna wiedza z różnych dziedzin, opiekuńcza, uczynna. Wycieczka spełniła moje oczekiwania. Polecam wyjazdy z Biurem CT Poland.

 

*
Pani Krystyna, Zaczernie, październik 2011

Impreza przepiękna, wyjazd zorganizowany wzorcowo, doskonała synchronizacja czasowa! Program wyważony. Rewelacyjna pilotka Magda Gryka – olbrzymia wiedza o Chinach, doskonała znajomość języków, przy tym niesamowicie opiekuńcza, ciepła, cierpliwa i życzliwa dla uczestników – gratuluję takich fachowców.

 

*
Pan Marian, Zacernie, październik 2011

Wyrażam uznanie dla Pani Magdaleny Gryki, doskonały pilot, jestem pełen podziwu dla znajomości kraju, języków – gratuluję takiego przewodnika.

 

*
Ankieta anonimowa, październik 2011

To była niezapomniana podróż. Profesjonalnie przygotowana przewodniczka Pani Magdalena Gryka, znała odpowiedzi na każde najdziwniejsze pytania. Wycieczka ta zmieniła moje pojęcie o tym pięknym, ciekawym wartym zobaczenia kraju. Gorąco polecam podróże z biurem CT Poland. Cały planowany plan wycieczki został wykonany w 100 %. Po tej podróży pozostaną na zawsze w pamięci piękne obrazy, ponadto wiele ciekawych rzeczy z różnych dziedzin tj. historii, geografii, itd.

 

*
Pani Marianna, Świdnica, kwiecień 2008

Podziękowanie za zorganizowaną wycieczkę w szczególności dla właścicieli biura podróży CT POLAND, oraz dla pana Alberta Jańczaka za opiekę „doskonalą” podczas tej wycieczki.

 

*
Pani Urszula, Oświęcim-Rajsko, kwiecień 2008

Jestem szczególnie zadowolona z pracy przewodnika – Pana Alberta Jańczaka, który bardzo się starał by pogodzić interesy wszystkich uczestników wycieczki. Był bardzo pomocny i dbał o to by wszyscy byli zadowoleni. Nawet najdrobniejsze problemy i tzw. „zawracanie głowy” rozwiązywał bez zmrużenia okiem.

 

*
Ankieta anonimowa, kwiecień 2008

Jestem bardzo zadowolona z wyboru mojej wycieczki. Wrażenia, które dostarczyła mi ta wycieczka są trudne do opisania. Największe wrażenie zrobił na mnie rejs po rzece Jangcy i zwiedzanie jaskiń. Podobała mi się organizacja tej wycieczki. Oceny której wcześniej słyszałam potwierdziły się na korzyść biura.

 

*
Pani Violetta, Konin, kwiecień 2008

Miejsca do zwiedzania były bardzo dobrze dobrane. Duże wrażanie zrobiły na mnie pokazane elementy kultury i tradycji chińskiej. Program był bardzo urozmaicony.

 

*
Pani Maria, Kraków, wrzesień 2008

Organizacja wyprawy bardzo poprawna, bez żadnych zacięć. Mieliśmy jeszcze to szczęście, że pilotem był Piotr Karpiński, osoba dobrze zorganizowana, kulturalna, o niezwykłej wiedzy dotyczącej zwiedzanych miejsc, zabytków i historii Chin. Znajomość doskonała języka chińskiego ułatwiła porozumiewanie z lokalnymi przewodnikami, jak również z miejscowymi, przy kupnie pamiątek i scenach sytuacyjnych. Życzliwość i troska dla całej grupy i każdego z nas dawała nam komfort podróżowania, zapewniła bezpieczeństwo, życzę wszystkim uczestnikom podróży takiego pilota.

 

*
Pan Kazimierz, Żary, wrzesień 2008

Wycieczka niezwykle intensywna i perfekcyjnie zorganizowana, dzięki czemu dostarczyła takiego ogromu niezapomnianych wrażeń. Aż nie chce się wierzyć, 18 dni i żadnych kolizji, wszystko według programu. To oczywiście zasługa przede wszystkim pilota Piotra Karpińskiego, a również pozostałych osób; lokalnych przewodników, kierowców, obsługi hoteli, spisały się doskonale. Punktualność wyjątkowa. Tak trzymać. Osobę pilota uważam za wyjątkowo kompetentną, operatywną z całych sił służącą uczestnikom wycieczki – dziękuję.

 

*
Państwo Barbara, Adam, Olkusz, wrzesień 2008

Perfekcyjnie opracowana i przeprowadzona trasa wycieczki. Szereg pozytywnie zaskakujących niespodzianek skutkujących nowym spojrzeniem na Chiny. Pilot zajmujący się grupą Piotr Karpiński wyróżniał się absolutną profesjonalnością połączoną z bardzo wysoką kulturą osobistą i przesympatycznym dowcipem! Bardzo dobrze oceniamy całość wycieczki.

 

*
PAństwo barbara i adam, olkusz WRZESIEŃ 2008

Jeszcze raz pragniemy serdecznie podziękować za wszystkie niezapomniane chwile spędzone podczas pilotowanej przez Pana Karpińskiego wycieczki w Chinach. Prezentowany przez Pana Piotra profesjonalizm jako organizatora i pilota podróży, perfekcyjna znajomość i wyczucie środowiska, spokój i opanowanie z równoczesnym niezwykle taktownym poczuciem humoru pozostaną wraz z ogromem wrażeń na długo w naszej pamięci, a także są podstawą do planowania w przyszłości nowych podróży i wszędzie gdzie to możliwe wystawiania celującej oceny dla CT Poland.

Ponadto jesteśmy niezwykle zaskoczeni tak miłym i cennym upominkiem, absolutnie nieoczekiwanym, który jest fantastycznym uzupełnieniem wszystkich materiałów i pamiątek związanych z podróżą. Bardzo dziękujemy.

Serdecznie pozdrawiamy i przesyłamy dla Pana i całego zespołu CT Poland życzenia pomyślności w życiu prywatnym i zawodowym.

 

*
PAn bogusław WRZESIEŃ 2008

Proszę Państwa - we wrześniu byłem uczestnikiem wycieczki CJAN-9/08. Jestem bardzo zadowolony. Chcę serdecznie podziękować Państwu za piękne doznania. Organizacja była perfekcyjna. Generalnie wszystkie aspekty wycieczki były na wysokim poziomie. Grupa byla sympatyczna choć były osoby które często się spóźniały, byli też malkontenci (tacy którym z zasady wszystko się nie podoba). I to te osoby czasmi były niezadowolone z przewodnika. Odnośnie przewodnika Pana Artura Dobieckiego to proszę przekazać serdeczne podziekowania i pozdrowienia. Posiada dużą wiedze i umie sie nią dzielić. Wykazał się dużym zaangażowaniem, był opiekuńczy i kontaktowy(właściwy człowiek na właściwym miejscu). Brawo Panie Arturze. Jeszcze raz pozdrawiam - bedę z całym przekonaniem polecał usługi Waszego Biura znajomym.

 

*
PAni teresa, czerwiec 2007

Chciałabym w imieniu naszej ośmio osobowej grupy bardzo serdecznie podziękować za wspaniałą wycieczkę do Chin w terminie 24.06-9.07.2007 roku (Chiny z rejsem po Jangcy). Bardzo bogaty program zwiedzania, świetna organizacja, wysoki standard usług - wszystko to spowodowało, że wycieczka była bardzo udana.

Chiny oczywiście nas zafascynowały nie tylko wiekową tradycją, kulturą, krajobrazami ale również niesamowitym rozwojem gospodarczym.

Mogliśmy to wszystko zobaczyć dzięki Państwu a przede wszystkim perfekcyjnej organizacji wyjazdu. Wszystko było zapięte na "ostatni guzik".

Mimo ogromnego programu zwiedzania i przemieszczania się po Chinach - zawsze był czas żeby wszystko zobaczyć, wszędzie zdążyć a luksusowy transport (samoloty, autokary, statek) nie powodował zbyt nadmiernego zmęczenia. Do tego dochodziły komfortowe hotele i uczty w restauracjach chińskich. Choć do tego czasu nastręcza nam trudność jedzenie pałeczkami to jednak potrawy spożywane i ich różnorodność też pozwoliły nam poznać Chiny od strony podniebienia. A to bardzo ważne bo jak mówi stare polskie przysłowie "Polak jak głodny to zły". Myślę, że nawet bardzo wybredna osoba mogła zawsze wybrać sobie w czasie posiłku coś dla siebie. Wieczoru pierożkowego wszak trudno będzie zapomnieć! No i oczywiście imprezy kulturalne i nie tylko: tańce, muzyka, akrobaci, pokaz w kung fu w szkole przy Klasztorze Szaolin - to też przeżycia które długo pozostaną w naszej pamięci. Oczywiście największe przeżycia to na pewno Mur Chiński, Zakazane Miasto, Armia terakotowa no i wiele innych. Rejs po Jangcy był nie tylko swoistym odpoczynkiem ale też ucztą dla dusz (świątynia nieba i piekła) i wzroku: przepiękne przełomy i widoki!

Szczególne podziękowania kierujemy też do naszego pilota pana Piotra Noska. Osoba spokojna nie nerwowa i nie konfliktowa - a to bardzo ważne żeby opanować grupę szczególnie Polaków. No i ogromna wiedza! którą fascynował na każdym kroku! Ale najważniejsze to również to, że nie zanudzał wycieczki, miał zgromadzony ogromny zasób różnorodnych ciekawostek, które wplatał opowiadając o wielowiekowej historii (a ta czasami lubi być nudna), jak również przekazywał nam wiele informacji na temat współczesnych Chin i ludzi tam mieszkających. Jego wysoka kultura osobista powodowała, że bardzo miło było obcować i rozmawiać z taką osobą.

Tysiące zdjęć na pewno będą miłym wspomnieniem w długie zimowe wieczory.

Myślę, że ta wycieczka zachęciła nas do dalszego korzystania z waszego biura, będziemy zobowiązani o informowani nas o promocjach i nowinkach. Polecamy Państwa Biuro wszystkim naszym znajomym i nie tylko znajomym! Jeszcze raz bardzo dziękując pozwalam przesłać zdjęcia naszej grupy. Pozdrawiam serdecznie życząc dalszych sukcesów na niwie turystycznej.

 

*
Pani Krystyna, Kraków kwiecień 2015

Moje wrażenia są w całej rozciągłości pozytywne. Organizacja wycieczki była bez zarzutu. Trasa wycieczki bardzo urozmaicona i ciekawa. Fachowość pilota p. Piotra Noska, kompetencje kulturę osobistą oceniam b. wysoko. Ogólnie jestem z wycieczki bardzo zadowolona i tę opinię będę przekazywać znajomym.

 

*
Panie Jolanta i Beata, Częstochowa kwiecień 2015

Fakultatywny rejs sampanem - nic ciekawego, mało atrakcyjny, nie powinien być proponowany, w tym czasie lepiej pobyć w mieście. Przemiła Pani pilotka, kopetentna z chińską wiedzą, opiekuńcza, życzyć sobie więcej takich pilotów.

 

*
Pan Michał, Maj 2010

Jest to mój pierwszy organizowany wyjazd od wielu lat. I do tego tak egzotyczny. Chiny, jakie są każdy wie. Żeby czerpać przyjemność z poznawania kraju o tak odmiennej kulturze, trzeba mieć szczęście do dobrej pogody i pilota, jaki przypadł naszej grupie. Jestem pod wrażeniem umiejętności pilota w posługiwaniu się językami obcymi, łatwości w nawiązywaniu kontaktów z gospodarzami tak rozległego kraju o odmiennych kulturowo regionach. Niemniej podziwiam rozległość wiedzy pilota o odwiedzanych miejscach, religiach, kulturze, historii i życiu ludzi je zamieszkujących. A także umiejętności w jej przekazywaniu w sposób interesujący, nie wywołujący znużenia obszernością materiału. Już na początku zaskoczyła mnie sprawność i precyzja organizacji przejazdów, zakwaterowań, posiłków oraz umiejętność rozwiązywania bieżących problemów. do tego brak odstępstw od realizacji programu wycieczki. Wydaje się, że po tej imprezie, by uniknąć rozczarowań, nie będę miał ochoty korzystać z usług innego biura podróży.

 

 

*
Państwo Wanda i Roman, kwiecień 2007

Program został zrealizowany ponad zamieszczoną ofertę. Pan Albert jest wspaniałym przewodnikiem, z dużą wiedzą i umiejętnością jej przekazania. Człowiek bardzo ujmujący w podejściu do problemów, otwarty na propozycje. Myślimy, że pozytywna ocena jest wynikiem dobrze przemyślanego programu i profesjonalnego wykonania.

 

 

*
Pani Teresa, Warszawa, kwiecień 2008 wersja skrócona 13 dni

Bardzo miła atmosfera uczestników wycieczki, zawarte znajomości z ciekawymi, serdecznymi osobami. Dość dobra subordynacja „grupy”, szczególnie w ostatnich dniach wycieczki. W dużej mierze zawdzięczamy Panu Karolowi Wałkowskiemu, który umiał stworzyć swobodne przyjezdne układy międzyludzkie. Pilot, wyjątkowa kultura i łatwość nawiązywania kontaktów!

 

*
Pan Eugeniusz, Warszawa, kwiecień 2008 WERSJA SKRÓCONA 13 DNI

Wycieczka bardzo atrakcyjna, dobrze zorganizowana na podkreślenie zasługuje punktualność podstawiania środków transportu do przejazdów i zwiedzania, oraz przewodników lokalnych. Należy również podkreślić sprawne dostarczanie bagażu i przydzielanie pokoi hotelowych oraz biletów wejściowych do zwiedzanych obiektów. Pilot Pan Karol Wałkowski bardzo dobra komunikatywność, interesująco przekazywane informacji.

 

*
Pan Mariusz, Zabrze, wrzesień 2008 WERSJA SKRÓCONA 13 DNI

Organizacja wyjazdu i praca pilota – przewodnika Pana Karola Żochowskiego w pełni profesjonalna. Nie mam zastrzeżeń, z przyjemnością będę rekomendował CT POLAND znajomym, sądzę, że jeszcze się z Wami gdzieś wybiorę.

 

*
Pani Anna, Jarocin, wrzesień 2008 WERSJA SKRÓCONA 13 DNI

Wrażenia i przeżycia niepowtarzalne, Chiny podczas tych kilku dni pokazały mi się z bardzo wielu pozytywnych stron: smaczna kuchnia, oryginalna jakże różna od europejskiej sztuka, wspaniałe krajobrazy światowej klasy zabytki, kunsztowne rękodzieło, etc. Wizyta w Chinach od dawna była moim marzeniem – jego spełnienie na tej imprezie było wyjątkowo udane. Mam wielką ochotę przyjechać tu ponownie i poznać inne miejsca, zabytki i delektować się tutejszymi kulinariami.

 

*
Pani Anna, Suchy Las, wrzesień 2008 WERSJA SKRÓCONA 13 DNI

Wycieczka dostarczyła mi miłe wrażenia. Była bardzo dobrze zorganizowana.

 

*
Państwo Magdalena i Józef, Suchy Las, wrzesień 2008 WERSJA SKRÓCONA 13 DNI

Wycieczka okazała się różnorodna i dobrze skonstruowana. Atmosfera w grupie do początku do końca była przyjazna. Należy pochwalić pana przewodnika Karola Żochowskiego, którego wysoka kultura osobista, wspaniałe poczucie humoru, oraz szczegółowa wiedza na temat odwiedzanych miejsc walnie przyczyniły się do sukcesu wyjazdu. Jedyną wadą wycieczki była nieudana pogoda podczas rejsu po rzece Jangcy (mgła), jednak bardzo miła obsługa statku i ciekawy program rejsu zmazują niezbyt miłe niekiedy wrażenia. Podsumowując, pragnę podkreślić, że wyjazd do Chin spełnił moje wszelkie oczekiwania dotyczące poznania kultury, historii i nowoczesności oblicza

 

*
Pani Barbara, Toruń, październik 2008 WERSJA SKRÓCONA 13 DNI

Wrażeń moc, przygoda super. Pilot krajowy biura Pani Iza Daszkiewicz – super (profesjonalistka, odpowiedzialna, duża wiedza, spokojna, itd.) Tak trzymać !

 

*
ANKIETA ANONIMOWA, październik 2007 WERSJA SKRÓCONA 13 DNI

Warto było pojechać na taką wycieczkę. Było wesoło i ciekawie. Świetnie zorganizowana i poprowadzona super profesjonalnie.

 

*
pani joanna, łódź sierpień 2007 WERSJA SKRÓCONA 13 DNI

Wycieczka była absolutnie wspaniała i pełna pozytywnych wrażeń. Obejrzeliśmy mnóstwo niezwykłych i pięknych miejsc. Myślę, że do wielu z nich nie byłoby szansy dotrzeć bez pomocy biura podróży. CT Poland spisało się doskonale. W programie wycieczki ujęte było zwiedzanie nie tylko zabytków, ale także elementy kulturalne kraju (teatr, opera, wizyta w domu chińskiej rodziny). Wiele ciekawych informacji przekazała także pilotka wycieczki, Pani Iwona, bardzo kompetentna i kulturalna osoba o ogromnej wiedzy i umiejętnościach pracy z grupą.

 

*
pani Aleksandra, Bełchatów październik 2007 WERSJA SKRÓCONA 13 DNI

Świetna organizacja - płynność przemieszczania się co uważam za zasługe pilota i przewodników chińskich. Duża kultura osobista i znajomość tematu. Profesjonalista!!!

 

*
Pani Janina, Październik 2007 WERSJA SKRÓCONA 13 DNI

Poznałam historię Chin, zobaczyłam piękną architekturę, wspaniałe i niezapomniane krajobrazy, niesamowite wrażenie i przeżycia. Program był atrakcyjny i zrealizowany przez przez wspaniałego pilota o wysokiej kulturze osobistej, ogromnej wiedzy, którą nam wspaniale przekazywał. Chciałabym jeszcze w przyszłości skorzystać z oferty Waszego biura i żeby pilotem był Pan Karol Żochowski - wspaniały człowiek.

 

 

Twoja opinia może być następna :)

01.
Charakterystyka trasy

Chiny, rejs po Jangcy i Hongkong 18 dni to jedna z najpopularniejszych trasa w ofercie CT Poland. Podczas 18 dni zobaczą Państwo zarówno najważniejsze miejsca, które odegrały kluczową rolę w historii Chin, nowoczesne miasta jak i piękne krajobrazy południa Państwa Środka. Rejs po rzece Jangcy to od dekad jedna z największych atrakcji turystycznych Chin, wspaniały odpoczynek i niezwykła przygoda. Uczestnictwo w tej trasie to gwarancja bogatego programu zwiedzania, komfortowego zakwaterowania i wysokiego standardu podróży.

02.
Przeloty międzynarodowe

Przeloty odbywają się samolotami rejsowymi z międzylądowaniem w jednym z portów lotniczych. Dokładne informacje o godzinach przelotów i zbiórce otrzymają Państwo na ok. dwa tygodnie przed wycieczką w liście, który wysyłamy e-mailem (jeśli podali go Państwo na umowie) lub pocztą. Podczas niektórych krótkich lotów, linie lotnicze nie zapewniają posiłku oraz napojów. Wówczas istnieje możliwość kupienia kanapki na pokładzie za ok. 5 EUR/szt. Podczas długich rejsów do i z Azji serwowane będą dwa posiłki, w tym co najmniej jeden ciepły oraz zimne i ciepłe napoje.

Wybór miejsca w samolocie możliwy jest tylko podczas odprawy na lotnisku.

03.
Dokumenty podróży

Podczas spotkania na lotnisku pilot przekaże Państwu dokumenty podróży: paszport (jeśli nie odebrali go Państwo wcześniej z biura), wydruk biletu elektronicznego na przelot międzynarodowy oraz polisę ubezpieczeniową. Pilot wręczy Państwu również zawieszki na bagaże. Dokumenty te zostaną wydane po okazaniu dowodu osobistego lub kopii umowy z naszym biurem. Bilety na wszystkie przeloty wewnętrzne w Chinach będzie miał ze sobą lokalny przewodnik.

UWAGA: Po odprawie prosimy nie wyrzucać wydruku biletu elektronicznego. Może okazać się on niezbędny podczas powrotnego lotu do Polski.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu linia lotnicza zapewnia przelot w późniejszym terminie, a jeśli to konieczne także nocleg i wyżywienie.

04.
Bagaż podczas przelotów międzynarodowych i wewnątrz Chin

Bagaż główny: Waga bagażu nadanego przez 1 osobę w trakcie odprawy biletowo-bagażowej nie powinna przekraczać 20 kg lub 30 kg (w zależności od linii lotniczej). Dla dwóch lub więcej osób posiadających jedną sztukę wspólnego bagażu, waga bagażu nie może przekroczyć również 20 kg lub 30 kg. Informacje o przewoźniku oraz o limicie bagażowym znajdą Państwo w liście, który prześlemy na ok. trzy tygodnie przed wylotem.

Podczas przelotów wewnątrz Chin ciężar nadanego bagażu nie może przekroczyć 20 kg/os. Każda linia lotnicza ma własny taryfikator opłat za nadbagaż (np. KLM, Finnair ok. 80 EUR za kolejny bagaż o wadze do 23 kg, w Chinach ok. 10 RMB za każdy dodatkowy kilogram nadawanego bagażu).

UWAGA: Prosimy pamiętać o podpisaniu bagażu i zapięciu na szyfr lub kłódkę.

Nasze firmowe zawieszki otrzymają Państwo z rąk pilota na lotnisku.

Bagaż podręczny: 1 sztuka, nieprzekraczająca wymiarami sześcianu o wymiarach 55cm / 40cm / 20cm i nie cięższą niż 5-7 kg (zależnie od linii lotniczych); a także płaszcz, parasol, niewielkich rozmiarów torebkę i niewielką ilość materiałów do czytania na pokładzie samolotu. Wszystkich pasażerów obowiązują przepisy dot. przewozu bagażu, np. zakaz przewozu przedmiotów niebezpiecznych oraz przepisy celne i graniczne.

05.
Pakowanie bagażu głównego

Z uwagi na charakter wycieczki najwygodniejszym bagażem będzie walizka na kółkach o niewielkich rozmiarach.

Podczas pakowania przydatne okażą się duże plastikowe torby. Może się zdarzyć, że w trakcie podróży część ubrań zamoknie od deszczu czy wilgoci w powietrzu. W wilgotnym klimacie ubrania schną wiele dni i przełożenie ich do oddzielnych plastikowych toreb pozwoli oddzielić je od reszty suchych ubrań.

Zdarza się, że podczas lotu kosmetyki tracą szczelność i rozlewają się w bagażu. Dobrze jest je również zapakować w oddzielne plastikowe woreczki.

Jeśli podróżujemy z drugą osobą, mając do dyspozycji dwie walizki, dobrze jest spakować część rzeczy każdej z osób do jednej, pozostałe do drugiej. W przypadku zagubienia jednego bagażu przez linie lotnicze, co zdarza się bardzo rzadko, pozwoli to komfortowo doczekać momentu dostarczenia przez linię zagubionego bagażu.

Podczas pobytu w hotelu, na lotnisku, na dworcu czy podczas przeprawy promowej usługi bagażowe nie są objęte ceną wycieczki, w niektórych miejscach nie są one w ogóle dostępne. Prosimy wziąć to pod uwagę przygotowując bagaż.

06.
Pakowanie bagażu podręcznego

Bagaż podręczny nie powinien być zbyt duży i ciężki. Warto trzymać dokumenty lub pieniądze w oddzielnych saszetkach, dodatkowo w plastikowych torbach, co ochroni jest przed kurzem czy wilgocią. Tyczy się to głównie paszportu, biletów lotniczych czy pieniędzy. 

Ze względu na przelot samolotem (zarówno podczas przelotów międzynarodowych, jak i wewnątrz Chin) w bagażu podręcznym nie wolno przewozić przedmiotów zaliczanych do niebezpiecznych (nożyki, pilniczki oraz płyny, żele i aerozole itp.). Zgodnie z przepisami płyny przewożone w bagażu podręcznym muszą znajdować się w pojemnikach, z których żaden nie może przekraczać 100 ml - muszą być one zapakowane w jedną przezroczystą plastikową zamykaną torbę o pojemności nie przekraczającej jednego litra (np. torebka dwuścienna w wymiarach 22 cm x 15cm, z plastikowym suwakiem). Perfumy i alkohol zakupione w sklepach wolnocłowych można wnosić na pokład samolotów, jednak muszą być one zapakowane w specjalnie zapieczętowane przez personel sklepu torby.

PŁYNY O POJEMNOŚCI POWYŻEJ 100 ML, ZAKUPIONE POZA UE, NIE MOGĄ BYĆ WWOŻONE DO UE W BAGAŻU PODRĘCZNYM (oznacza to, że jeśli powrót do kraju odbywa się przez port UE, nie można dokonać zakupu takich płynów na lotnisku w Azji).

Definicja substancji płynnych, których w dużych ilosciach nie wolno przewozić w bagażu podręcznym obejmuje: wodę i inne napoje, zupy, syropy, perfumy, żele (np. do włosów), pasty (w tym pasty do zębów); kosmetyki w płynnej formie (błyszczyk, podkład, tusz do rzęs), kremy, odżywki i oliwki, spraye, substancje płynne pod ciśnieniem (np. żele do golenia, dezodoranty) oraz inne substancje o podobnej konsystencji.

 

W bagażu podręcznym przyda się długopis, gdyż podczas podróży wypełnia się liczne formularze wjazdowe, wyjazdowe, deklaracje celne itd.

07.
Co zabrać ze sobą?

 • ubrania: powinny być dostosowane do trasy i terminu (proszę sprawdzić tabelę klimatyczną); lekkie, oddychające, wygodne ubrania, sweter lub inne ciepłe okrycie może się przydać podczas pobytu w klimatyzowanych pomieszczeniach, np. w pociągu, w hotelach czy restauracjach,
 • wygodne obuwie, np. sportowe,
 • małą torbę lub plecak (aby zapakować rzeczy potrzebne podczas zwiedzania).
 • leki zażywane regularnie (leki zażywane codziennie lub co kilka dni należy ZAWSZE wkładać do bagażu podręcznego),
 • okrycie głowy dla ochrony przed słońcem, strój przeciwdeszczowy,
 • okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem, balsam nawilżający,
 • ulubiony gatunek kawy (w Chinach dostępna jest głównie kawa rozpuszczalna bez cukru),
 • przejściówkę do gniazdka elektrycznego,
 • karty pamięci do aparatu fotograficznego lub zapasowe filmy, baterie (Uwaga, baterie w tym power banki, których pojemność wynosi więcej niż 10 000 mAh lub nie mają informacji o pojemności nie mogą być zabierane na pokład samolotu),
 • mały ręczniczek lub wilgotne chusteczki, których można użyć np. podczas podróży pociągiem (w pociągu nie ma możliwości skorzystania z prysznica, ale są umywalnie),
 • kubek (w pociągu wrzątek dostępny jest 24h/dobę, można więc zaparzyć sobie swoją kawę lub herbatę)
 • preparat przeciwko komarom.

08.
Czego nie zabierać?

 • stroju wieczorowego na przedstawienie Opery Pekińskiej - strój turystyczny w zupełności wystarcza,
 • dużych ręczników kąpielowych – są dostępne w każdym pokoju,
 • grzałek elektrycznych do gotowania wody – pokoje hotelowe wyposażone są w czajniki elektryczne.

09.
Informacja o hotelach w Chinach

 • Hotele, z których korzystamy na trasie to obiekty o standardzie 4*. Pokoje hotelowe wyposażone są w łazienkę, klimatyzację, telewizor oraz telefon. W pokojach znajdują się również zestawy do herbaty: filiżanki, chińska herbata w torebkach oraz czajnik elektryczny. W niektórych hotelach znajdą Państwo również sejf. Łazienki wyposażone są w ręczniki kąpielowe, mydło, szampon, pastę do zębów (wszystkie w niewielkich opakowaniach), szczoteczki do zębów, jednorazowe klapki, papier toaletowy. W niektórych hotelach jest także suszarka do włosów. Niektóre łazienki wyposażone są w dodatkowe produkty (gąbka do masażu, prezerwatywy, itp.) – wszystkie one są dodatkowo płatne. W razie wątpliwości prosimy pytać pilota. Hotele oferują 24 godzinny dostęp do ciepłej wody.
 • W pokojach znajdują się mini bary. Napoje i słodycze, które znajdują się w środku są dodatkowo płatne, podobnie jak produkty spożywcze wystawione na zewnątrz.
 • Doba hotelowa w Chinach, tak jak w większości państw na świecie, trwa, w zależności od hotelu od godziny 12:00-14:00 do godz. 12:00 dnia następnego. Istnieje prawdopodobieństwo, że po porannym przylocie do Chin, jak również po nocnej podróży pociągiem, pokoje nie będą jeszcze dostępne; w takim przypadku najpierw realizowana będzie część zwiedzania. Po otrzymaniu przez pilota potwierdzenia z hotelu o możliwości wcześniejszego zakwaterowania, grupa pojedzie do hotelu.
 • Ze względu na bogaty program zwiedzania, zazwyczaj nie ma możliwości powrotu do hotelu w ciągu dnia (grupa wyjeżdża rano po śniadaniu, a wraca wieczorem po kolacji).
 • Zdarzają się hotele, które dysponują basenem i jeśli grupa wróci do hotelu w godzinach otwarcia basenu, można z niego skorzystać. Warto w związku z tym wziąć ze sobą czepek i kostium kąpielowy - może przydać się on również podczas ewentualnego krótkiego postoju na plaży w Hongkongu.
 • Statek, którym odbywa się rejs po rzece Jangcy oferuje 4* standard. Goście zakwaterowani są w niewielkich 2-os. (1-os. jeśli tak stanowi umowa) kajutach z łazienkami i klimatyzacją.
 • Pokoje w hotelach w Hongkongu są często mniejsze od tych w Chinach kontynentalnych, co wynika z ograniczonej powierzchni przypadającej na jednego mieszkańca w tym mieście.

10.
Paszport

Podczas podróży niezbędnym dokumentem będzie paszport. Paszport musi być ważny 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki oraz posiadać przynajmniej trzy wolne kartki na wklejenie wizy oraz na stemple graniczne. Jeśli przed wycieczką odebrali Państwo owizowany paszport z naszego biura prosimy pamiętać o zabraniu go ze sobą na lotnisko.

11.
Klimat

Klimat Chin jest bardzo zróżnicowany. Kraj przynależy do trzech stref klimatycznych: umiarkowanej, podzwrotnikowej i  zwrotnikowej. Najlepszy czas do podróży to okres od marca do listopada. Wiosną (kwiecień, maj) i jesienią (wrzesień, październik) panują umiarkowane temperatury. W północnej części Chin (Pekin, Luoyang, Xi’an) wyróżnić można wyraźne cztery pory roku. Częstszym podziałem na południu Chin jest wyróżnienie na porę suchą - zimą i deszczową - latem. W lecie praktycznie na całym terenie Państwa Środka panują upały. W lipcu i sierpniu temperatura przekracza 35°C. Na północy Chin lato jest suche a zima mroźna (na północ od Wielkiego Muru notuje się temperatury poniżej -30°C). Burze piaskowe mogą pojawić się w lutym, marcu lub kwietniu, szczególnie w Mongolii Wewnętrznej i w okolicach Pekinu. W środkowych Chinach (okolice rzeki Jangcy, do których zalicza się m.in. Szanghaj) oraz na południu (okolice Kantonu) lato jest długie, upalne i wilgotne, zima za to krótka i ciepła, średnia temperatur to około 12°C. Na najdalej na południe wysuniętym krańcu Chin - wyspie Hajnan - temperatury dochodzą wtedy do 30°C. Zwiększone opady deszczu pojawiają się na południu Chin od maja do sierpnia.

 

Średnie najwyższych (W) i najniższych (N) temperatur w wybranych miastach, podane w °C.

 

Miesiąc

      Pekin

       Xi’an

    Szanghaj

      Guilin

    Hongkong

W

N

W

N

W

N

W

N

W

N

I

3

-8

6

-4

9

1

13

6

20

15

II

5

-6

9

-1

10

2

14

8

20

16

III

12

0

15

4

14

6

18

12

22

18

IV

21

8

22

10

20

11

23

17

26

22

V

28

14

27

15

25

16

28

21

29

25

VI

32

19

33

20

29

21

32

24

31

27

VII

32

23

34

23

33

25

34

26

32

28

VIII

31

22

32

22

33

25

34

25

32

28

IX

27

15

26

16

29

21

32

23

32

27

X

21

8

21

10

24

15

27

18

29

25

XI

11

0

13

4

18

10

21

13

25

20

XII

4

-6

7

-2

12

4

16

8

22

16

12.
Różnica czasu w stosunku do czasu w Polsce

W okresie czasu letniego +6 godzin; w okresie zimowym +7 godzin. Na terenie całego kraju obowiązuje jedna strefa czasowa.

13.
Przechowywanie pieniędzy

Najlepiej zabrać ze sobą zarówno gotówkę, jak i karty kredytowe. Nigdy jednak nie należy trzymać ich w jednym miejscu. Dobrze jest również gotówkę rozłożyć na cześci. Przyda się specjalna torebka zawieszana na szyi bądź pasek z kilkoma kieszeniami, gdzie można trzymać pieniądze. Bezwzględnie należy pilnować pieniędzy w takich sytuacjach jak przepakowywanie, zakupy czy wymiana waluty.

14.
Posiłki

Podczas trasy będą Państwo mieli okazję spróbować różnych dań kuchni chińskiej. Śniadania są spożywane w hotelach. Mają formę bufetu, gdzie dostępna jest kuchnia chińska i europejska. Nabiał i żółty ser są rzadkością. Restauracje dobieramy bardzo starannie, najczęściej są to lokalne restauracje poza hotelami. Posiłki serwowane są przy dużych okrągłych stołach (8-12 osób przy stole). Do posiłków podawane są pałeczki, w niektórych restauracjach na dodatkowe życzenie również widelce i noże. Na terenie Chin kontynentalnych do posiłków serwowane są lokalne napoje typu piwo, coca-cola, sprite, woda  W Hongkongu napoje nie są objęte ceną wycieczki i płaci się za nie bezpośrednio obsłudze restauracji. 

15.
Transport

AUTOKAR

Podczas trasy grupa przemieszcza się autokarami lub mikrobusami dostosowanymi do liczebności grupy. Chińskie autokary nie są wyposażone w toalety i lodówki. Kolejność zapisu na wycieczkę nie decyduje o wyborze zajmowanych miejsc w autokarze.

Chińskie autokary często nie posiadają luku bagażowego, dlatego zdarza się, że bagaż wieziony jest wewnątrz autokaru lub, jak np. w Guilin, w oddzielnym samochodzie bagażowym.

Informujemy, że od 2019 r. kolejność wsiadania do autokaru uzależniona jest kolejnością zgło-szeń na wycieczkę.

SAMOLOTY

Zgodnie z programem wycieczki duże odległości pokonywać będą Państwo samolotami. Bilety na przeloty wewnętrzne będą w posiadaniu przewodnika lub pilota.

Podczas przelotów wewnętrznych korzystamy z różnych lokalnych lini (np. Air China, China Southern, Sichuan Airlines, Hainan Airlines). Wielu przewoźników chińskich należy do globalnych sojuszy lotniczych. Ich flotę stanowią najczęściej samoloty Airbus lub Boeing. 

Na trasach wewnętrznych obowiązują te same zasady przewozu bagażu, co podczas przelotów międzynarodowych. Alkohol może być przewożony w bagażu głównym pod warunkiem, że butelka nie jest napoczęta. Zarówno w bagażu podręcznym jak i w głównym nie wolno przewozić zapalniczek i zapałek.

POCIĄGI

Przejazd pociągiem nocnym odbywa się w 4-os., zamykanych przedziałach. Zdarza się, że w przedziale są osoby spoza grupy. W przedziale łóżka znajdują się na 2 poziomach, a pościel zmieniana jest po każdym podróżującym. W każdym wagonie jest bojler z gorącą wodą (przyda się własny kubek oraz kawa czy herbata), toaleta oraz umywalnia. W umywalni nie ma ręczników ani mydła, przyda się więc mały ręcznik.

Podczas przejazdów pociągami (zarówno nocnym jak i dziennym) bagaże podróżują z Państwem w tym samym wagonie. W pociągu dziennym należy je ustawić w specjalnie wydzielonej na bagaże przestrzeni.  

Na dworcach można niekiedy skorzystać z usług bagażowych (ok. 10-20 RMB za sztukę bagażu), którzy przeniosą bagaż z autokaru do wagonu lub z wagonu do autokaru.

PROM

Podczas podróży z Makau do Hongkongu będą Państwo korzystać z połączenia promowego. Ponadwymiarowy bagaż (powyżej 20 kg i suma wymiarów powyżej 156 cm) podlega dodatkowej niewielkiej opłacie.  

16.
Obsługa pilota i przewodników

Grupie towarzyszy licencjonowany polski pilot wycieczek, który spotyka się z grupą w dniu wylotu na lotnisku w Warszawie. W każdym mieście jest również przewodnik miejscowy posługujący się językiem chińskim i angielskim. W zwiedzanych miejscach polski pilot tłumaczy to, co o zabytkach opowiadają lokalni przewodnicy. Pilot nie oprowadza grup po obiektach muzealnych, jednak służy zawsze swoją wiedzą i doświadczeniem.

17.
Zakupy

Chińska waluta to yuan (CNY) nazywany także renminbi (RMB).

1 USD = ok. 6,8 yuana  (renminbi), 1 EUR = ok. 7,3 yuana (stan z lutego 2017 roku).

Chiński yuan dzieli się na mao (1 yuan to 10 mao) oraz na feny (1 mao to 10 fenów, praktycznie wychodzących już z użycia).

W obrocie dostępne są banknoty: 100, 50, 20, 10, 5, 1 yuan oraz 5, 2, 1 mao.

Walutą obowiązującą w Hongkongu jest dolar hongkoński (HKD) 1 USD = ok. 7,7 HKD.

Walutą obowiązującą w Makau jest pataca (MOP) 1 USD = 7,9 MOP

Na terenie Makau przyjmowane są również dolary hongkońskie i yuany.

18.
Wymiana pieniędzy, karty płatnicze, ceny

Spośród walut zagranicznych w Chinach najłatwiej jest wymienić dolary amerykańskie i euro.

Prosimy pamiętać, że w Chinach wymieniać można tylko dolary wydane w lub po 1996 r., czyli tzw. duże głowy (dotyczy to również dolarowej części wpłaty za wycieczkę, wpłacanej w Chinach). Dodatkowo banknoty nie mogą być zniszczone t.j.: zaplamione, przetarte, naderwane, itp. Wymiany waluty można dokonywać w oddziałach Bank of China oraz w hotelach, na lotniskach (dodatkowo pobierana jest prowizja), a w Hongkongu i w Makau również w kantorach. Kurs jest wszędzie podobny. Dokonując wymiany należy się wylegitymować paszportem. Niewykorzystane yuany można zamienić w Chinach z powrotem na dolary wyłącznie za okazaniem pokwitowania z banku, otrzymanego przy sprzedaży USD. W Hongkongu yuany można wymienić na dolary hongkońskie i amerykańskie bez konieczności posiadania pokwitowania.

Stanowczo odradzamy korzystania z nieoficjalnych usług wymiany pieniędzy (proceder prawnie zabroniony, ponadto istnieje możliwość oszustwa lub kradzieży).

W hotelach, z których korzystamy oraz w większości dużych sklepów honorowane są międzynarodowe karty płatnicze takie jak np. VISA, MasterCard, American Express.

Ceny towarów spożywczych w chińskich supermarketach i większych sklepach są z reguły zbliżone lub niższe od tych w Polsce. Ceny towarów na targowiskach są z reguły znacznie niższe niż w Polsce.

Na chińskich bazarach powszechnie przyjętym zwyczajem jest targowanie się o cenę (ceny pierwotnie oferowane cudzoziemcom mogą być bardzo zawyżone) - targowanie odbywa się często poprzez wypisywanie cen na kalkulatorze. Przed dokonaniem zakupu prosimy upewnić się co do jakości i autentyczności kupowanych artykułów.

Przykładowe ceny: Pieczywo 1-5 RMB, miejscowe owoce (1 kg) 4-15 RMB, butelka wody mineralnej 1-5 RMB, zestaw w Mc Donald's 20 RMB, piwo w sklepie 2-10 RMB, kartka pocztowa do Polski 6 RMB, paczka papierosów 15-30 RMB, prawdziwa chusta jedwabna 50-100 RMB.

Specyfiką turystyki w Chinach jest dołączanie do programu zwiedzania wizyt w lokalnych fabrykach i manufakturach, gdzie można zakupić różne towary (np. perły, jedwabie, nefryty). Są to placówki państwowe, gdzie ceny nie należą do najniższych, lecz jakość i oryginalność produktów jest gwarantowana. Może się zdarzyć, że na bazarach i targowiskach podobne rzeczy znajdą Państwo w niższych cenach. Jakość oferowanych tam produktów może jednak budzić wątpliwości.

19.
Wycieczki fakultatywne

Oferowane na miejscu wycieczki fakultatywne stanowią propozycję lokalnych przewodników i mogą odbywać się tylko pod warunkiem zrealizowania głównych punktów programu. Cena wycieczek fakultatywnych uzależniona jest od ilości osób  w nich uczestniczących. Podczas Trasy Chiny, rejs po Jangcy i Hongkong oferujemy w poniższych miejscach następujące wycieczki fakultatywne:

Pekin – spektakl Opery Pekińskiej

Szanghaj – krótki rejs po rzece Huangpu

Szanghaj – występ akrobatów

Yangshuo – wycieczka rowerowa po okolicy połączona ze spływem rzeką bambusową tratwą

Yangshuo – spektakl „Impresja z Yangshuo”

Makau – zwiedzanie miasta, podróż wodolotem z Hongkongu w obie strony

* Wycieczka do Makau z pilotem odbywa się przy minimum 15 uczestnikach. Poniżej tej liczby wycieczka może odbyć się z asystą anglojęzycznego przewodnika. Możliwe jest również dołączenie do innej grupy turystów.

Koszt wszystkich wycieczek to 300-340 USD (w tym 190 USD – wycieczka do Makau) w zależności od terminu i liczby uczestników.

20.
Napiwki

Część kwoty, płatnej w Chinach pierwszego dnia wycieczki na ręce pilota, przeznaczona jest na zwyczajowe napiwki dla lokalnych przewodników oraz kierowców. W cenę wycieczki nie są wliczone napiwki za usługi bagażowe w hotelach (ok. 1 USD/każdorazowo/szt. bagażu). Poza branżą turystyczną dawanie napiwków nie jest w Chinach powszechnie przyjęte, jednak podczas korzystania z taksówki można zostawić kierowcy niewielką resztę.

Na statku pod koniec rejsu załoga zostawia zazwyczaj kartki z sugerowaną kwotą napiwku, która jest dość wysoka. Prosimy pamiętać, że napiwki dla przewodników oraz kierowców rozdziela w Państwa imieniu pilot wycieczki, natomiast napiwek dla obsługi statku nie jest wliczony w cenę wycieczki ani nie jest obowiązkowy i zależy jedynie od Państwa uznania.

21.
Porozumiewanie się

Językiem urzędowym jest język chiński - dialekt mandaryński (putonghua, oparty na dialekcie pekińskim). Przeciętny Chińczyk spotkany na ulicy nie posługuje się językiem angielskim. Języka tego nie znają zazwyczaj również taksówkarze. Po angielsku, przynajmniej w podstawowym zakresie, mówi zazwyczaj obsługa hotelowa oraz sprzedawcy na większych bazarach, nastawionych na turystów z zagranicy. Język angielski jest również językiem, jakim posługują się lokalni przewodnicy podczas wycieczki oraz w dużej części mieszkańcy Hongkongu. W Makau językami urzędowymi są chiński i portugalski, angielski jest jednak powszechnie znany.

22.
Napięcie w sieci

220V / 50Hz. W niektórych hotelach potrzebna jest przejściówka, którą można wypożyczyć w hotelu. Typy wtyczek, spotykane w Chinach:

  

23.
Telefony

Polskie telefony komórkowe posiadające roaming działają a zasięg jest niemal wszędzie, poza kilkoma miejscami gdzie sygnał może być nieco słabszy (np. na tarasach ryżowych w Longsheng).

Niektórzy polscy operatorzy oferują w Chinach dostęp do internetu w komórce. Prosimy dowiadywać się u swoich operatorów o stawki połączeń. Można również dzwonić do Polski z telefonów hotelowych. Minuta połączenia kosztuje najczęściej około 5 PLN (z komórki ok. 8 PLN). We wszystkich hotelach jest dostępne wi-fi, w niektórych korzystać z wifi bezpłatnie można jednak tylko w hotelowym lobby. Korzystanie w pokojach jest dodatkowo płatne (10-30 USD/dobę).

Należy pamiętać, że w Chinach dostęp do niektórych stron jest zablokowany (m.in. Facebook, Yahoo, Google, Gmail, Youtube) i korzystanie z nich bez zainstalowanego bezpłatnego lub płatnego oprogramowania VPN nie jest możliwe. Zainstalowanie oprogramowania VPN na terenie Chin nie jest możliwe, można zrobić to wyłącznie będąc poza terytorium ChRL.

Zakup lokalnej karty sim możliwy jest tylko po okazaniu chińskiego dowodu tożsamości.

24.
Bezpieczeństwo

Chiny są krajem bezpiecznym i życzliwym dla gości z zagranicy. Przestępczość w Chinach jest stosunkowo niska. Należy jednak zachować ostrożność w miejscach uczęszczanych przez turystów oraz w środkach komunikacji (zdarzają się kradzieże kieszonkowe oraz przypadki wydania fałszywych banknotów). Wartościowe przedmioty i gotówkę należy trzymać przy sobie bądź w zamkniętym sejfie w pokoju lub w sejfie w recepcji. Zarówno biuro jak i hotel nie odpowiadają za wartościowe rzeczy pozostawione poza sejfem w pokoju hotelowym. 

Korzystając z taksówki prosimy pamiętać o zabraniu paragonu wydawanego przez kierowcę. W przypadku pozostawienia czegokolwiek w taksówce umożliwi to identyfikację pojazdu.

 

Podczas pobytu w Yangshuo istnieje możliwość spływu rzeką Yulong oraz przejażdżki rowerem po okolicznych wioskach. Mimo iż nie są to sporty uważane przez ubezpieczyciela za sport wysokiego ryzyka (tak jak np. sporty motorowodne, wspinaczka górska lub skałkowa, rafting i wszystkie jego odmiany, nurkowanie, kitesurfing itp.), radzimy zachować szczególną ostrożność podczas ich uprawiania.

25.
Zdrowie przed wyjazdem

Wyjeżdżających do Chin nie dotyczą obowiązkowe szczepienia. Do zalecanych szczepień należą wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonica, tężec i polio, a także dur brzuszny. Chinach obecnie nie ma zagrożenia malarią.

W razie potrzeby skorzystania z miejscowych usług medycznych należy zgłosić się do pilota, bądź bezpośrednio do centrum alarmowego Ubezpieczyciela (numer telefonu znajdą Państwo na polisie, którą przekaże Państwu pilot wycieczki).

Na wypadek konieczności skorzystania z porady medycznej lub hospitalizacji koszty do 100 EUR z reguły pokrywa sam poszkodowany. Rachunki (należy pamiętać, aby zawsze o nie poprosić) rozliczane są po powrocie do Polski. Przed podróżą zalecamy wykonanie wszelkich niezbędnych badań oraz przeglądu stomatologicznego.

26.
Leki

Ze względów praktycznych wskazane jest zabranie najczęściej stosowanych w domu leków. Apteczka podróżna powinna zawierać środki przeciw komarom, dezynfekujące, plastry, leki przeciw biegunce i przeziębieniu.

Leki zażywane regularnie (codziennie lub co kilka dni) należy ZAWSZE wkładać do bagażu podręcznego). Jeśli w bagażu podręcznym planują Państwo przewozić igły do podawania leku, wówczas niezbędne będzie zaświadczenie w języku polskim i angielskim wydane przez lekarza, zaświadczające o konieczności podania leku, poświadczone pieczątką.

27.
Zdrowie w podróży

Chiny są krajem bezpiecznym, ale różnica flory bakteryjnej może być kłopotliwa dla osób o zwiększonej wrażliwości. Należy pamiętać, aby często myć i dezynfekować ręce, unikać dotykania twarzy i obgryzania paznokci oraz nawykowego obgryzania różnych rzeczy np. długopisów.

Tempo zwiedzania dostosowane jest do kondycji przeciętnego turysty. W okresie letnim wilgotność i upał mogą jednak osłabić wytrzymałość. Należy pić dużo płynów, najlepiej wody lub zielonej herbaty.

28.
Jedzenie i picie w podróży

Aby ustrzec się chorób należy dbać o higienę osobistą, unikać żywności niewiadomego pochodzenia i pić wyłącznie napoje zamknięte fabrycznie. Prosimy unikać napojów z lodem, bowiem lód rzadko robiony jest na bazie butelkowanej wody. Przez otwarciem butelki nalezy zwrócić uwagę, czy nie była ona naruszona.

Z pewnością przydadzą się środki pozwalające szybko zdezynfekować dłonie – żele, chusteczki.

Woda z kranu nadaje się do mycia zębów. Nie zaleca się jej spożywania. Owoce należy spożywać po ich umyciu i obraniu ze skórki.

Jedząc na ulicy powinno się zwrócić uwagę czy sprzedawca ma rękawiczki (jeśli serwuje jedzenie rękoma) oraz czy zachowane są inne podstawowe zasady higieny.

29.
Ochrona przeciwsłoneczna

Latem w większości regionów Chin słońce operuje bardzo silnie. Prosimy o zabranie ze sobą środków z wysokim filtrem chroniących przed słońcem. Przyda się również czapka lub chustka oraz okulary przeciwsłoneczne.

30.
Toalety

We wszystkich hotelach i restauracjach serwujących kuchnię zachodnią spotkać można toalety w stylu zachodnim. W restauracjach chińskich, na stacjach paliwowych, czy w zwiedzanych obiektach toalety mają charakter azjatycki (tzw. kucany). Toalety publiczne są bardzo powszechne i niektóre z nich płatne (0,5 – 1 RMB). W toaletach publicznych brak jest papieru toaletowego.

31.
Jet lag, czyli zmiana stref czasowych

Jet lag to typowa dolegliwość podczas przekraczania kilku stref czasowych w krótkim czasie. Charakteryzuje się ogólnym zmęczeniem, sennością i rozdrażnieniem.

Oto kilka rad, które pomogą Państwu przyzwyczaić się szybko do nowej strefy czasowej.

 1. Zaraz po wejściu do samolotu przestawić zegarek na czas obowiązujący w miejscu docelowym.
 2. Od początku jeść i odpoczywać według czasu obowiązującego w miejscu docelowym.
 3. Podczas nocnych przelotów spać jak najwięcej.
 4. Unikać ciężkich potraw oraz dużych ilości alkoholu.
 5. Podczas lotu warto co jakiś czas wstawać i robić lekkie ćwiczenia ruchowe.
 6. Po przylocie unikać drzemki w ciągu dnia i położyć się spać według nowego czasu.

32.
Ubezpieczenie

Uczestnik imprezy organizowanej przez Biuro Podróży CT Poland jest ubezpieczony w  Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska S.A. Ubezpieczenie obejmuje pokrycie kosztów leczenia i pomoc w podróży (assistance) do 100 000 PLN na każde zdarzenie (w tym, na podstawie dodatkowej umowy zawartej pomiędzy Biurem Podróży CT Poland a TUiR Allianz, ryzyko zaostrzeń i powikłań chorób przewlekłych); wypłatę świadczenia związanego z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu z tytułu następstwa nieszczęśliwego wypadku do 10 000 PLN; pokrycie kosztów utraty lub opóźnienia dostarczenia bagażu podróżnego do 1000 PLN. Szczegółowe informacje można znaleźć w „Ogólnych warunkach ubezpieczenia w podróży zagranicznej GLOBTROTER”. Prosimy o dokładne zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia, w szczególności z częścią „Wyłączenia odpowiedzialności”.

33.
Wiza

Obywatele RP udający się do Chin muszą posiadać ważną wizę pobytową (turystyczną lub biznesową). Wyjazd do Hongkongu i/lub Makau oznacza opuszczenie granic ChRL i unieważnia wizę jednokrotną. Brak ważnej wizy karany jest grzywną do 1000 USD.

Wiza i pośrednictwo wizowe wliczone jest w cenę wycieczki. W celu uzyskania wizy należy na 40 dni przed rozpoczęciem wycieczki dostarczyć do naszego biura paszport, wypełniony wniosek wizowy oraz 1 zdjęcie. Procedura wizowania trwa ok. 10 dni. Po owizowaniu paszport pozostaje w biurze i otrzymają go Państwo z rąk pilota na lotnisku, jednak może być odebrany w naszym biurze lub odesłany na wskazany adres na koszt odbiorcy. Należy pamiętać wówczas, aby zabrać go ze sobą jadąc na lotnisko.  

Obywatele RP udający się do Hongkongu lub Makau do 90 dni pobytu nie mają obowiązku posiadania wizy.

34.
Przepisy graniczne, celne i dewizowe w Chinach

Nie wolno wwozić narkotyków, broni, amunicji i materiałów wybuchowych, waluty chińskiej, publikacji uznawanych przez prawo chińskie za szkodliwe (w tym pornografii i wydawnictw krytykujących władze i ustrój ChRL a także wydawnictw w wizerunkiem XIV Dalajlamy).

Do Chin nie wolno także wwozić świeżej żywności (owoce, wędliny, kanapki itp.). W przypadku kontroli na lotnisku docelowym produkty te mogą zostać skonfiskowane.

Nie wolno wywozić chińskiej waluty, dzieł sztuki, rzadkich wydawnictw, wyrobów z kamieni szlachetnych oraz samych kamieni szlachetnych bez certyfikatu zakupu. Nie są poza tym znane

żadne restrykcje celne, które odbiegałyby od powszechnie przyjętych norm iędzynarodowych. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy na dzień pobytu.

Skrócone przepisy celne i dewizowe dotyczące RP znajdą Państwo tutaj.

UWAGA: przepisy celne Hongkongu pozwalają na wwiezienie bez cła do 19 sztuk papierosów na osobę.

Prosimy pamiętać, że do Polski nie wolno wwozić żadnych pamiątek z zagrożonych gatunków zwierząt i roślin, w tym także muszli.

35.
Informacje praktyczne - zebrane