• 1 dzień

  Gdańsk

  Spotkanie z przewodnikiem na dworcu PKP Gdańsk Główny o godzinie 10:30. Przejście do hotelu aby zostawić bagaże. Piesze zwiedzanie Gdańska rozpoczniemy od wejścia na punkt widokowy Góra Gradowa (46 m. n.p.m), skąd rozpościera się wspaniały widok na miasto, Zatokę Gdańską  oraz Żuławy Wiślane. Kiedyś góra stanowiła część fortyfikacji miejskich wraz z Bastionem Jerozolimskim na szczycie, a obecnie jest to popularne miejsce podziwiania panoramy miasta. Po obejrzeniu miasta z „lotu ptaka” przejdziemy się w kierunku Placu Solidarności, przy którym znajduje się historyczna Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej, gdzie Lech Wałęsa ogłosił zakończenie strajku i podpisanie porozumień gdańskich. Zatrzymamy się przy Pomniku Poległych Stoczniowców 1970 upamiętniającym ofiary wydarzeń z Grudnia 1970 r.

  Następnie pójdziemy w stronę historycznego centrum miasta, które składa się z dzielnic – Stare i Główne Miasto. Zatrzymamy się koło Poczty Polskiej, aby myślami powrócić do początku II Wojny Światowej. 1 września 1939 r. gdańscy pocztowcy bohatersko bronili budynku przed niemieckim atakiem. Mimo, że 50 z nich zginęło to pamięć o ich odwadze nie poszła w zapomnienie o czym przypomina znajdujący się obok pomnik Obrońców Poczty Polskiej.  Wizyta w Bazylice św. Brygidy, która słynie z największego bursztynowego ołtarza na świecie.

  Sercem historycznej części Gdańska jest Trakt Królewski nazywany również Drogą Królewską wokół którego znajdują się najciekawsze i najważniejsze zabytki tworząc niepowtarzalną atmosferą i klimat miasta. W czasie spokojnego spaceru będzie czas, aby dokładnie zagłębić się w historię miasta i zabytków. Przejdziemy pod wzniesioną w 1612 r. Złotą Bramą i dalej ulicą Długą wzdłuż kamieniczek i budynków reprezentacyjnych do Długiego Targu. Kiedyś mieszkali tu najzamożniejsi Gdańszczanie, bogaci kupcy, burmistrzowie dlatego prawie każda kamienica ma swoją własną, niepowtarzalną historię.  Gdańsk jest światową stolicą bursztynu. Koniecznie należy odwiedzić muzeum Bursztynu, aby poznać historię oraz sposoby jego obrabiania wraz zastosowaniem. Dojdziemy do serca miasta – Długiego Targu, gdzie znajdują się m.in. Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, kamienice królewskie oraz fontanna Neptuna. Ratusz jest najokazalszym i najcenniejszym budynkiem świeckim dawnego Gdańska, niegdyś siedziba władz miasta, a obecnie Muzeum Gdańska. Obok Ratusza, zobaczymy najpiękniejszą kamienicę miasta, gdzie toczyło się życie towarzyskie, czyli Dwór Artusa. Nazwa kamienicy została zaczerpnięta ze średniowiecznej legendy o królu Arturze, który był znany z rycerskości i męstwa. Na przestrzeni wieków kamienica pełniła różne funkcje: pierwotnie było to miejsce spotkań kupców, później giełda, a obecnie Muzeum Gdańska. Od wieków symbolem miasta jest Neptun, który nawiązuje do związków miasta z morzem. Nic dziwnego, że fontanna Neptuna została wzniesiona przed wejściem do Dworu Artusa. Z fontanną łączy się wiele legend. Jedna z nich opowiada dlaczego Król Mórz zamienił wodę w wódkę, ale o tym więcej opowie nasz przewodnik.

  Po dojściu do Bramy Zielonej wejdziemy na Most Zielony, z którego rozpościera się widok na Długie Pobrzeże oraz pływające statki na Motławie.  Długie Pobrzeże to deptak ciągnący się wzdłuż zachodniego brzegu Motławy słynący z wielu kawiarni, pubów oraz restauracji. Czas wolny na posiłek. Następnie dalszy spacer urokliwą ulicą Mariacką w stronę największego gotyckiego, ceglanego kościoła w Europie Wniebowzięcia NMP, czyli Bazyliki Mariackiej. Zatrzymamy się przy Ratuszu Staromiejskim. Wzniesiony pod koniec XVI w. gmach przez wieki był miejscem skupiającym ówczesne życie polityczne oraz gospodarcze. Z Ratuszem związany był sławny gdański astronom Jan Heweliusz, który pełnił funkcje ławnika. A w piwnicy ratuszowej składował  wyprodukowane przez siebie piwo.

  Kolacja. Nocleg w Gdańsku.

 • 2 dzień

  Gdańsk / Żuławy Gdańskie / Malbork

  Po śniadaniu pożegnamy się z miastem i pojedziemy w stronę Żuław Gdańskich. Zatrzymamy się w kilku wioskach jak Miłocin, Trutnowy czy Nowa Cerkiew, które tak jak cały region są znane z domów podcieniowych. Były to reprezentacyjne wiejskie domy mieszkalne, wsparte na charakterystycznych słupach, dzięki czemu dawały cień na najniższej kondygnacji. Architektura takiego domu  odznaczała się bogatymi zdobieniami zwłaszcza w konstrukcji słupów. Zatrzymamy się we wsi Ostaszewo, aby zobaczyć unikatowy w swych kształtach, murowano - drewniany, wiatrak holenderski pochodzący z połowy XIX w. W Palczewie obejrzymy jedyny drewnianym kościół na Żuławach z 1712 r.

  Tego dnia poznamy również historię Mennonitów, którzy przybywali w okolice Żuław od połowy XVI w. z Niderlandów, gdzie byli prześladowani na tle religijnym. W nowej ojczyźnie w Polsce gwarantowano im wolność religijną oraz zwolnienie od pańszczyzny. Bardzo szybko zaadoptowali się na nowych terenach pomagając rozwinąć rolnictwo na podmokłych i często zalewanych obszarach Żuław. Obiad zjemy w gospodzie Mały Holender, która znajduje się w domu podcieniowym. Będą serwowane tradycyjne potrawy żuławskie połączone z degustacją mennonickiej jałowcówki Machandel (produkowana od 1776 r.) z prezentacją ceremonii picia ze śliwką na wykałaczce. Po posiłku będzie chwila, aby przyjrzeć się pobliskiej cerkwi św. Mikołaja. Odwiedzimy jeden z największych cmentarzy menonickich w Polsce w Stogach Malborskich. Na powierzchni 2,6 ha zachowało się 260 obramowań pojedynczych i podwójnych grobów, a także 78 stel charakterystycznych dla kultury mennonickiej. Po południu pojedziemy do Malborka. Zwiedzanie zamku krzyżackiego. Ten malowniczo usytuowany nad rzeką Nogat kompleks trzech zamków, przez 150 lat był stolicą państwa krzyżackiego. Zakon krzyżacki zaczął wznosić twierdzę w 1274 r., ale dopiero po przeniesieniu stolicy państwa z Wenecji do Malborka w 1309 r. zaczęła się wielka przebudowa, która trwała niemal 40 lat. Całość zajmowała powierzchnię 21 ha, a mieszkający w nim bracia zakonni dzielili się na trzy grupy: rycerzy, kapłanów oraz służebnych. To właśnie rycerze - pochodzący z najlepszych szlacheckich rodów - sprawowali władzę i byli wojownikami. Nosili charakterystyczne białe sukienne płaszcze z czarnym krzyżem na lewym ramieniu i długie tuniki z krzyżem na piersiach. W czasie zwiedzania zapoznany się z historią zakonu, dowiemy się co jedli, jak walczyli i jak spędzali czas wolny. Nocleg w Malborku.

    
 • 3 dzień

  Malbork / Sztum / Gniew / Kwidzyn

  Dzisiejszy dzień poświęcimy na zwiedzanie innych zamków, które razem z zamkiem w Malborku są częścią „Szlaku Zamków Krzyżackich”. Wycieczkę rozpoczniemy od zamku w Sztumie. Zbudowany w latach 1325-36 na planie nieregularnego pięcioboku, co wyróżniało go na tle innych zamków krzyżackich, które były budowane na planie kwadratu.

  Od 1416 r. Sztum był dla wielkich mistrzów oficjalnym miejscem letniego wypoczynku, gdyż miasto jest położone nad pięknym jeziorem sztumskim w otoczeniu lasów. Wielcy mistrzowie upodobali sobie ten zamek jako bazę myśliwską. Polowano głównie na dziki, łosie, jelenie i sarny.  Następnie pojedziemy do Gniewu, który słynie nie tylko z zamku krzyżackiego, ale również ze średniowiecznego starego miasta i gotyckiego kościoła św. Mikołaja zbudowanego przez Krzyżaków w XIV w. Zamek gniewski to dawna twierdza Zakonu Krzyżackiego, później siedziba starostów, hetmanów i królów, wielokrotnie przebudowywana i niszczona, dziś wracająca do dawnej świetności. W czasie zwiedzania zamku obejrzymy nie tylko kaplicę zamkową czy krużganki,  ale również zamkową izbę tortur zlokalizowaną w piwnicach północnego skrzydła. Obiad zjemy w restauracji z widokiem na zamek. Po zwiedzaniu Gniewu po raz drugi przekroczymy Wisłę i pojedziemy do Kwidzynia, aby zobaczyć jeszcze jeden obiekt – zamek w Kwidzynie. Wspaniały zespół katedralno-zamkowy. Był to Zamek Kapituły Pomezańskiej wzorowany na zamkach krzyżackich, który zbudowano w latach 1320-40. Pierwotnie był to obiekt czteroskrzydłowy, na rzucie zbliżonym do kwadratu. Ciekawostką jest, że posiada największe wśród zamków gdanisko, ale co to jest gdanisko i jaką pełniło funkcję dowiemy się w czasie zwiedzania. Powrót do Malborka na dworzec kolejowy około godziny 18:00.

    


Cena obejmuje:

 1. Zakwaterowanie w hotelach *** w pokojach 2-os. z łazienką (2 osoby w pokoju).
 2. Transport busem 2 i 3 dnia pobytu.
 3. Bilety wstępu do obiektów wymienionych w programie: Zamek w Malborku, Sztumie, Gniewie i Kwidzyniu.
 4. Opiekę pilota na całej trasie wycieczki i lokalnego przewodnika w czasie zwiedzania.
 5. Posiłki (2 śniadania, 2 obiady, 1 kolacja).
 6. Ubezpieczenie NNW.
 7. Podatek VAT.

Cena nie obejmuje:

 1. Napojów do posiłków i dodatkowych posiłków.
 2. Napiwków dla lokalnych przewodników i kierowcy.
 3. Udziału w wycieczkach i zajęciach fakultatywnych nie objętych programem zwiedzania.
 4. Biletów kolejowych do Gdańska i z Malborka
 5. Ewentualnych opłat za fotografowanie i filmowanie.
 6. Usług tragarzy w hotelu.

Za pośrednictwem CT Poland można zakupić bilet kolejowy z dowolnego miasta w Polsce do Gdańska i z Malborka. Istnieje również możliwość zarezerwowania hotelu lub hostelu w Gdańsku dzień przed wycieczką lub w Malborku dzień dłużej. Więcej informacji udzieli pracownik biura.

Cena za osobę: