Trasa Barwy Yunnanu, melodie Guizhou to najbardziej unikalna z chińskich tras w ofercie naszej formy. Pozwala zobaczyć i poznać Chiny, które powoli odchodzą w przeszłość, wiejskie, tradycyjne, kolorowe, pogrążone w dymie z palenisk, pachnące świeżo skoszonym ryżem.

Dla kogo: trasa dla każdego, kto ceni sobie przywiązanie do tradycji, jest ciekawy świata i pragnie zobaczyć Chiny z czasów sprzed rewolucji przemysłowej, prawdziowych podróżników, którym niestraszne są dłuższe godziny spędzone w autokarze...aby dotrzeć do zapomnianej wsi, urokliwie położonych tarasów ryżowych czy wijącego się powolnie strumienia. Trasa dokskonała dla fotografów.

Intensywność: trasa bez ograniczeń wiekowych. Jedynym trudniejszym i bardziej intensywnym momentem jest wejście na tarasy ryżowe, co zajmuje ok. 45 minut wolnym tempem. Spacer odbywa się bez bagaży, które zostawiamy na ten dzień, podróżując tylko z bagażem podręcznym. Dla osób mniej sprawnych za dodatkowa opłatą możliwe są lektyki. 

 

ATUTY TEJ WYCIECZKI

 

 • Bardzo bogaty program zwiedzania, dzień wypełniony atrakcjami.
 • Możliwość zobaczenia Chin, które znikają, wiejskich, pogrążonych w tradycji - autorska, unikalna trasa.
 • Spotkanie z fascynującymi mniejszościami: Miao o długich spódnicach, Miao o krótkich spódnicach, Yao, Dong, Zhuang, Bai oraz z Tybetańczykami.
 • Możliwośc poznania zwyczajów i tradycji, które przetrwały przez wieki, dźwięków bambusowego fletu - lusheng i tajemnicy yunnańskich batików.
 • Podróż przez najmniej znaną prowincję Chin - Guizhou.
 • Możliwość spróbowania najsłynnejszej chińskiej herbaty pu'er.
 • Rejs najbardziej krajobrazowym odciniem rzeki Li.
 • Przeloty wewnętrzne i bilety wstępu w cenie!
 • Ubezpieczenie kosztów leczenia obejmuje ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych.

Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu o Chinach:

 • 1 dzień

  Wylot z Warszawy

  Spotkanie z pilotem i grupą na lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot do Chengdu/Chongqingu z przesiadką.

 • 2 dzień

  Chengdu lub Chongqing / Lijiang   

  Przylot do Chengdu lub Chongqing. Przerwa tranzytowa. Dalszy przelot do Lijiangu. Transfer do hotelu. Nocleg w Lijiangu.

 • 3 dzień

  Lijiang   

  Lijiang to miasto o ponad 800-letniej historii, malowniczo położone w północnym Yunnanie. Wizyta w parku Stawu Czarnego Smoka, z którego rozciąga się widok na Śnieżną Górę Nefrytowego Smoka. Przy odrobinie szczęścia spotkamy tu jednego z miejscowych szamanów. Zwiedzanie starego miasta w Lijiang będzie okazją, by dowiedzieć się, dlaczego to jedno z niewielu chińskich miast bez murów miejskich. Na gwarnym centralnym placu miał swój początek słynny szlak koni i herbaty. Nocleg w Lijiang.

    
 • 4 dzień

  Lijiang / Park Śnieżnej Góry Nefrytowego Smoka

  Wycieczka w okolice Śnieżnej Góry Nefrytowego Smoka, gdzie nad brzegiem Rzeki Białej Wody natura utworzyła spektakularne wapienne tarasy. Krótka piesza wycieczka. Powrót na Łąkę Suchego Morza, aby obejrzeć niezwykły spektakl „Impresja z Lijiang” – spektakularne przedstawienie z udziałem setek aktorów w niezwykłej scenerii krajobrazów okolic Lijiang. Popołudniem udamy się do niewielkiej, urokliwej wsi Baisha i obejrzymy starożytne freski ludu Naxi. Jeśli czas pozwoli zajrzymy również do instytutu hafciarstwa, gdzie stosowane są metody tkackie o wielowiekowej tradycji. Nocleg w Lijiang.

 • 5 dzień

  Lijiang / Shuhe / Wąwóz Skaczącego Tygrysa / Shangri La

  Zwiedzanie starożytnej miejscowości Shuhe położonej na Konnym Szlaku Herbaty, czyli prowadzącej z Birmy przez Yunnan i Tybet południowej odnogi Jedwabnego Szlaku. Przejazd do Shangri La (ok. 4 godz.), niezwykłej, zamieszkanej głównie przez Tybetańczyków krainy w północnym Yunnanie. Miejscowość jest położona na wysokości 3300 m n.p.m. Po drodze wycieczka do jednego z najgłębszych wąwozów świata - Wąwozu Skaczącego Tygrysa, którym płynie rzeka Jangcy. Wizyta w będącej centrum Shangri La dzielnicy tybetańskiej Dukezhong. Nocleg w Shangri La. 

       
 • 6 dzień

  Shangri La / Park Narodowy Pudacuo

  Wizyta w parku narodowym Pudacuo, pierwszym parku narodowym Chin, na terenie którego znajduje się jezioro Szmaragdowej Pagody (3650 m n.p.m.). Zwiedzanie 300-letniego klasztoru Songzanlin, jednego z największych tego typu klasztorów poza Tybetem. Nocleg w Shangri La.

   

      
 • 7 dzień

  Shangri La / Xizhou / Dali

  Przejazd do Dali (ok. 6 godz.), miejscowości zamieszkanej głównie przez mniejszość etniczną Bai. Do XIII w. miasto to było stolicą królestwa Nanzhao, a następnie królestwa Dali. Droga prowadzić będzie przez okolice gór Cangshan. Po drodze postój w Xizhou i krótki spacer po miasteczku, podczas którego zwiedzimy również lokalne domostwo. Zwiedzanie starego miasta Dali oraz wizyta na kawiarnianej ulicy Cudzoziemców. Nocleg w Dali.

   

    
 • 8 dzień

  Dali / Kunming

  Czas wolny w Dali. Możliwość niespiesznych spacerów wśród straganów starego miasta lub fakultatywna krótka wycieczka do okolicznego kompleksu Trzech Pagód. Transfer na dworzec kolejowy i przejazd szybkim pociągiem do Kunming (ok. 2 godz.) – Miasta Wiecznej Wiosny, stolicy prowincji Yunnan. Kunming to atrakcyjne miasto, duży węzeł komunikacyjny i równocześnie kameralny świat mniejszości etnicznych całej prowincji. W Kunmingu zwiedzanie  Świątyni Yuantong, której historia sięga królestwa Nanzhao (VIII - IX w.). Fakultatywnie przedstawienie „Impresja z Yunnanu”. Nocleg w Kunming.

   

     
 • 9 dzień

  Kunming / Kamienny Las / Kaili

  Przejazd przez tereny zamieszkiwane przez lud Sani do miejscowości Lunan i zwiedzanie Kamiennego Lasu   – imponującego zespołu wapiennych skał uformowanych przez deszcz i wiatr. Wizyta na terenie lasu będzie okazją do spacerów i mnóstwa fantastycznych fotografii, które ubarwią ubrani w tradycyjne stroje przewodnicy. Transfer na dworzec kolejowy i przejazd szybkim pociągiem do Kaili (ok. 3 godz.). Nocleg w Kaili.

   

     
 • 10 dzień

  Kaili

  Kaili to miejscowość położona w sercu Autonomicznej Prefektury Ludów Miao i Dong, baza wypadowa do wędrówek po wsiach mniejszości. Wizyta w Jidao, wiosce mniejszości Miao, jest okazją do obserwacji rytuałów, które przetrwały przez wieki. Przejazd do Datang i spacer wśród charakterystycznych spichlerzy na palach. Podczas wizyt we wsiach Miao jest szansa zobaczyć produkcję batików, a w wiosce Paika także lusheng – typowego w tym regionie bambusowego instrumentu. Zwiedzanie Muzeum Etnograficznego w Kaili. Kaili będzie naszą bramą do najciekawszych pod względem etnicznym regionów Chin. Nocleg w Kaili.

    
 • 11 dzień

  Kaili / Tang An / Zhaoxing

  Przejazd do Tang An (ok. 3 godz.), niewielkiej wsi położonej powyżej Zhaoxing z tradycyjną drewnianą zabudową. Spacer z Tang An do Zhaoxing (ok. 7 km) to okazja do obserwacji życia mieszkańców mniejszości Dong oraz okolicznych tarasów ryżowych. Życie codzienne Zhaoxing skupia się wokół pięciu bogato zdobionych i wykonanych unikalną techniką drewnianych Wież Bębnów, przy których kobiety Miao i Dong sprzedają srebro i hafty. Wieczorny spektakl ludowych pieśni mniejszości Dong będzie okazją, aby posłuchać „wielkich pieśni”, z których słyną Dongowie. Nocleg w Zhaoxing.

   

    
 • 12 dzień

  Zhaoxing / Sanjiang / Longsheng

  Przejazd (ok. 3 godz.) przez niewielkie miasteczko Sanjiang i przejście przez Most Wiatru i Deszczu w nieodległym Chengyang (dojazd ok. 1 godz.). Wzniesiony z cedrowych belek most pełni również funkcję świątyni poświęconej duchom rzek. Przejazd do Longsheng (ok. 1,5 godz. + dojście pieszo ok. 45 min.), wioski mniejszości etnicznych Regionu Autonomicznego Guangxi. Okolice Longsheng słyną z krajobrazu tarasów ryżowych Smoczego Grzbietu, jednych z najpiękniejszych w całych Chinach. W wiosce można poznać tradycyjną zabudowę oraz styl życia mniejszości DongZhuangMiao i Yao. Nocleg w guesthousie na tarasach ryżowych.

    
 • 13 dzień

  Longsheng / Guilin

  Spacer po tarasach ryżowych (ok. 2 godz.) m.in. do jednego z punktów widokowych. Przejazd do Guilin początkowo brzegiem bystrej rzeki Rui, następnie przez pola uprawne pomelo i mandarynek (ok. 2 godz.). Jeśli czas pozwoli krótki przystanek na plantacji herbaty, gdzie dowiemy się, jaka herbata zapewnia nieśmiertelność i dlaczego najlepsze herbaty chińskie to herbaty sprzed jasności oraz spróbujemy naparu z kilku cenionych gatunków liści. Po przyjeździe do Guilin, wizyta przy Górze Trąby Słonia – symbolu miasta. Nocleg w Guilin.

   

 • 14 dzień

  Guilin / rejs po rzece Li / Yangshuo

  Wycieczka statkiem po rzece Li do miejscowości Yangshuo. Podczas rejsu kilkupokładowym statkiem wycieczkowym zjemy lunch. Trasa wiedzie wśród malowniczych wapiennych wzgórz o fantazyjnych kształtach, których szczyty odbijają się w wodzie. Czas wolny by cieszyć się atmosferą urokliwego Yangshuo. Wieczorem fakultatywnie spektakl „Impresja z Yangshuo” – przedstawienie na wodzie z udziałem setek artystów, autorstwa słynnego reżysera Zhang Yimou. Nocleg w Yangshuo.

   

       
 • 15 dzień

  Yangshuo / Kanton lub Chengdu 

  Czas wolny w Yangshuo, który można przeznaczyć na przejażdżki rowerowe lub ostatnie zakupy na ulicy Zachodniej. Transfer na dworzec kolejowy i przejazd szybkim pociągiem do Kantonu/Chengdu. Przejazd na lotnisko. Wylot do Warszawy z przesiadką.

         
 • 16 dzień

  Powrót do Warszawy

PUBLIKACJA I KOPIOWANIE PROGRAMÓW WYCIECZEK, TREŚCI INFORMACJI PRAKTYCZNYCH ZAMIESZCZONYCH NA STRONIE WWW.CTPOLAND.COM.PL W CAŁOŚCI LUB W CZĘŚCI, BEZ WYRAŹNEJ, PISEMNEJ ZGODY BIURA JEST ZABRONIONE.

Cena obejmuje:

 1. Przelot na trasie Warszawa - Lijiang i Kanton lub Chengdu - Warszawa z przesiadkami.
 2. Przejazdy wg programu pociągiem (miejsca siedzące na trasie Dali - Kunming – Kaili i Guilin-Kanton lub Chengdu), autokarami lub mikrobusami.
 3. Zakwaterowanie w hotelach **** w pokojach 2-os. z łazienką i klimatyzacją (2 osoby w pokoju), w Zhaoxing i Longsheng w guesthousach.
 4. Bilety wstępu do obiektów wymienionych w programie.
 5. Opiekę polskiego pilota na całej trasie wycieczki i lokalnych przewodników w czasie zwiedzania.
 6. Posiłki (ilość wskazuje cyfra w ikonce przy każdym dniu programu) wraz z jedną szklanką napoju (lokalne piwo, cola) do lunchu i kolacji.
 7. Ubezpieczenie KLiA (w tym ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych), NNW i bagażu. Więcej informacji o ubezpieczeniu kliknij tutaj.
 8. Opłaty lotniskowe oraz opłaty za wystawienie biletów.
 9. Opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
 10. Opłatę na Turystyczny Fundusz Pomocowy.
 11. Podatek VAT.

 

Cena nie obejmuje:

 1. Wizy chińskiej dla posiadaczy paszportu RP (395 PLN, wiza uzyskiwana jest w Polsce).
 2. Dodatkowych napojów do posiłków.
 3. Napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców (80 USD płatne w Chinach).
 4. Udziału w wycieczkach i zajęciach fakultatywnych nie objętych programem zwiedzania.
 5. Ewentualnych opłat za fotografowanie i filmowanie.
 6. Usług tragarzy na dworcach kolejowych, lotniskach oraz w hotelach.

 

Wymagania dot. paszportu:

W celu uzyskania wizy chińskiej paszport musi być ważny minimum 7 miesięcy od daty powrotu do Polski oraz posiadać co najmniej 3 strony wolne obok siebie.

 

Ubiegając się o wizę chińską należy złożyć dokumenty w Centrum Wizowym w Warszawie. Pośrednictwo CT Poland w złożeniu dokumentów wizowych to dodatkowy koszt 250 PLN/os.

 

 

 

Standardowe ubezpieczenie CT Poland w podróży w zakresie kosztów leczenia wynosi 100 000 EUR

W przypadku chęci podniesienia sumy ubezpieczenia do 300 000 EUR prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta:

info@ctpoland.com.pl, tel. 22 6545133

Biuro Podróży CT Poland gwarantuje swoim klientom stałość cen po zawarciu umowy uczestnictwa. Podane ceny uwzględniają wszystkie koszty związane z udziałem w wycieczkach CT Poland

wszystkie zamieszczone opinie pochodzą z ankiet lub e-maili od naszych Klientów

Państwo Liliana i Mirosław, Gdańsk,październik 2014

Wycieczka dobrze zorganizowana. Program ciekawy. Wracamy z dużą dawką wspaniałych wrażeń i zdjęć. Będziemy polecać.

 

Pani lidia, zabrze październik 2015

Jestem zadowolona z wybranej przez siebie trasy, oraz miejsc do zwiedzania, dających mozliwość poznania odchodzącej już tradycji, strojów, zabudowań, itd. Pilot Pani Ewa Gajewska bardzo miła kompetentna o dużej wiedzy, widać, że jest Chinami zainteresowana i potrafi swoją wiedzę bardzo dobrze przekazać.

 

ankieta anonimowa październik 2015

Hotele bardzo dobre. Jedzenie świetne ! Tylko dwa dni były słabsze bo jedzenie chłodne i niedoprawione. Pani pilot Ewa Gajewska - świetne zdoloności interpersonalne- udzielała pomocy, panowanie nad grupą, imponująca wiedza - umiejętność przekazywania uczestnikom wycieczki, zdolności organizacyjne - umiejętnosci zagospodarowania czasu w autokarze i wolnego poza programem.

 

ANKIETA ANONIMOWA październik 2015

Świetna organizacja, bardzo dobra lokalizacja noclegów, ciekawy program, super pilot Pani Ewa Gajewska - cierpliwa, super organizacja czasu wolnego (konkursy, opowieści, ciekawostki), bardzo duża wiedza merytoryczna.

ANKIETA ANONIMOWA październik 2015

Wyjazd w pełni mnie usatysfakcjonował. Zarówno trsasa jak i intensywność, zostały bardzo dobrze zaplanowane, a sama impreza doskonale poprowadzona przez Panią Ewę Gajewską. Wiedza, znajomość języka i zdolności organizacyjne Pani Ewy zasługują na najwyższe uznanie. Brawo!! Jeśli miałbym coś sugerować, to - o ile to możliwe - nieco dłuższy pobyt w okolicy Yangshuo i wśród wzgórz mogotowych. Program uważam za tak atrakcyjny i różnorodny, że mogę polecić każdemu kto chciałby zobaczyć Chiny z mniej znanych bardzo interesującyh stron.

 

pani janina, katowice październik 2015

Wycieczkę po Chinach, pomimo, że nie jest to mój ulubiony kraj, oceniam bardzo pozytywnie. Duży wpływ na tę ocenę miała pilotka wycieczki Ewa Gajewska, jej wiedza, zaangażowanie w realizację programu.Wysokiej jakości przewodnik, przedstawiający w ciekawy sposób wiedzę na temat Chin, mający umiejętności współpracy z grupą i zdolności organizacyjne, wpływające w zasadniczy sposób na realizację założeń programowych wycieczki. Znakomity sposób wypełniania czasu na przejazdach między miejscami.

 

pani jadwiga, katowice październik 2015

Program wycieczki był zrealizowany w 100 % i nadto bardzo dobra organizacja. Pilotka - Super. Pani Ewa Gajewska była profesjonalistką, jej wiedza związana z Chinami i całą Azją jest nieprzeciętna. Potrafiła w ciekawy i wspaniały sposób dzielić się swoją wiedzą. Zorganizowane przez nią konkursy w trakcie jazdy autobusem zmuszły do myślenia i zastanowienia się. Były ciekawe, zabawne i bardzo dużo uczyły. Była cały czas uśmiechnięta, życzliwa i pamiętała o najdrobniejszych prośbach i pytaniach uczestników.Jeśli następna impreza to tylko z Ewą!

 

państwo izabela i janusz październik 2015

Dziękujemy za wspaniale niezapomniane wrażenia. Dziękujemy za miłą atmosferę i opiekę. Mamy nadzieję na ponowne spotkanie. Teraz TYBET.

 

państwo grażyna i adam, sierakowice listopad 2008

Na lotnisku spotkaliśmy się już po 5 rano 15 listopada 2008 roku. W grupie naszej: 13 osób i młodziutka pani przewodnik - studentka sinologii. Chiny, które znaliśmy ( z Tv) jakże bardzo różniły się od tego, co zobaczyliśmy!

Dodam, że wybraliśmy 16 dniową podróż widokową: "Śladami Yunnanu". W programie tym nie było Muru Chińskiego, Armii Terakotowej etc. Jednak w naszym przypadku - nie było to istotne.

Chcieliśmy odsapnąć, poznać widok innych chmur, zobaczyć szczyty Himalajów, dotknąć Chin nieco inaczej. A więc trasy różnymi drogami wiosek (a w tym widzieliśmy jak żyją ludzie), jedliśmy zawsze w różnych miejscach , sypialiśmy zawsze w innych hotelach..., poznaliśmy wewnętrzne linie lotnicze chińskie, widzieliśmy europeizację Azji.... Jednak jesteśmy pewni, że w wielu aspektach to my powinniśmy się uczyć od nich. Spodziewaliśmy się zobaczyć tysiące rowerów na ulicach Pekinu itd, a zobaczyliśmy wspaniale oświetlone ulice, motorowery poruszane elektrycznie (a nie jak u nas dzięki paliwu). Zaskoczył nas widok masek na twarzach ludzi z Chin (najprawdopodobniej chroniły drogi oddechowe). Zaskakującym jest też i to, że matki oraz nieliczni ojcowie noszą swe maleństwa w chustach - na plecach. Nie spotkaliśmy żadnych wózków dziecięcych, a przecież przemierzyliśmy tysiące kilometrów. Wózki pojawiły się dopiero w Macao i Hong-Kongu. jednak przede wszystkim ciągnięte były przez Amerykanów lub Europejczyków.

To, co chcemy by zagościło w naszym domu - to pomysły dotyczące chińskich stołów. Okrągłe (a więc każdy przy stole jest równy...), a do tego szklana okrągła tafla, która można kręcić i dzięki temu każda potrawa podjeżdża do osoby głodnej i spragnionej.

(...) Temperatura w różnych rejonach Chin o tej porze roku to od -9 st. C. do prawie do 30 st. C. A więc b. często ubieraliśmy się na cebulkę. Ubrania, które nie zdążyły nam doschnąć - schnęły w tylnej części autokaru - i to z dobrym skutkiem! Chcemy powiedzieć, że codziennie prawie przemierzaliśmy trochę km. Gdy odległości były większe - firma CT Poland zadbała o to, abyśmy polecieli. Tak, Chińskie Linie Lotnicze są na wyższym poziomie niż nasz LOT! Niestety!

Chcemy powiedzieć, że chwilami dość zjawiskowo byliśmy przyjmowani na peryferiach wiejskich Chin. Dotykano nas, robiono z nami zdjęcia. (...) Rejs statkiem należał do wypraw trafionych i to pozytywnie. Nieco przypomniał nam pobyt wśród norweskich fiordów....

Uczestniczyliśmy w dwóch przedstawieniach wieczorno-nocnych na łonie przyrody. Reeeweelacja! Polecam wszystkim, którzy chcą być reżyserami - naukę właśnie przy takim spektaklu! Efekty będą! A więc cudowny czas, który teraz rozbrzmiewa w naszych umysłach. Niebawem usiądziemy, aby z tysiąca zdjęć wybrać tylko 100 do albumu rodzinnego. szalenie trudne zadanie!

P.s. Swoje 40 urodziny przeżyłam w Chinach. Cudowny czas i dziękuję też firmie CT Poland za smaczny tort! Zaskoczenie!

twoja opinia może być następna :)

Trasa Barwy Yunnanu – etniczne południe Chin to wyjątkowa oferta w katalogu CT Poland. To jedyna trasa na polskim rynku obejmującą prowincję Guizhou - niezwykle rzadko odwiedzaną a uznawaną za jedną z najpiękniejszych. Trasa łączy niewielkie górskie, malownicze miasteczka prowincji Yunnan, zamieszkałe przez mniejszości Naxi, Bai i Tybetańczyków a także m.im. osady ludności Dong, słynącej z niezwykłych głosów. Trasa Barwy Yunnanu to podróż w przeszłość i unikatowa okazja zobaczenia miejsc, które na skutek globalizacji stracą niedługo swoje unikalne walory.

Przeloty odbywają się samolotami rejsowymi z międzylądowaniem w jednym z portów lotniczych. Dokładne informacje o godzinach przelotów i zbiórce otrzymają Państwo na ok. dwa tygodnie przed wycieczką w liście, który wysyłamy e-mailem (jeśli podali go Państwo na umowie) lub pocztą. Podczas niektórych krótkich lotów, linie lotnicze nie zapewniają posiłku oraz napojów. Wówczas istnieje możliwość kupienia kanapki na pokładzie za ok. 5 EUR/szt. Podczas długich rejsów do i z Azji serwowane będą dwa posiłki, w tym co najmniej jeden ciepły oraz zimne i ciepłe napoje.

Wybór miejsca w samolocie możliwy jest tylko podczas odprawy na lotnisku.

Podczas spotkania na lotnisku pilot przekaże Państwu dokumenty podróży: paszport (jeśli nie odebrali go Państwo wcześniej z biura), wydruk biletu elektronicznego na przelot międzynarodowy oraz polisę ubezpieczeniową. Pilot wręczy Państwu również zawieszki na bagaże. Dokumenty te zostaną wydane po okazaniu dowodu osobistego lub kopii umowy z naszym biurem. Bilety na wszystkie przeloty wewnętrzne w Chinach będzie miał ze sobą lokalny przewodnik.

UWAGA: Po odprawie prosimy nie wyrzucać wydruku biletu elektronicznego. Może okazać się on niezbędny podczas powrotnego lotu do Polski.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu linia lotnicza zapewnia przelot w późniejszym terminie, a jeśli to konieczne także nocleg i wyżywienie.

Bagaż główny: Waga bagażu nadanego przez 1 osobę w trakcie odprawy biletowo-bagażowej nie powinna przekraczać 20 kg lub 30 kg (w zależności od linii lotniczej). Dla dwóch lub więcej osób posiadających jedną sztukę wspólnego bagażu, waga bagażu nie może przekroczyć również 20 kg lub 30 kg. Informacje o przewoźniku oraz o limicie bagażowym znajdą Państwo w liście, który prześlemy na ok. trzy tygodnie przed wylotem.

Podczas przelotów wewnątrz Chin ciężar nadanego bagażu nie może przekroczyć 20 kg/os. Każda linia lotnicza ma własny taryfikator opłat za nadbagaż (np. KLM, Finnair ok. 80 EUR za kolejny bagaż o wadze do 23 kg, w Chinach ok. 10 RMB za każdy dodatkowy kilogram nadawanego bagażu).

UWAGA: Prosimy pamiętać o podpisaniu bagażu i zapięciu na szyfr lub kłódkę.

Nasze firmowe zawieszki otrzymają Państwo z rąk pilota na lotnisku.

Bagaż podręczny: 1 sztuka, nieprzekraczająca wymiarami sześcianu o wymiarach 55cm / 40cm / 20cm i nie cięższą niż 5-7 kg (zależnie od linii lotniczych); a także płaszcz, parasol, niewielkich rozmiarów torebkę i niewielką ilość materiałów do czytania na pokładzie samolotu. Wszystkich pasażerów obowiązują przepisy dot. przewozu bagażu, np. zakaz przewozu przedmiotów niebezpiecznych oraz przepisy celne i graniczne.

Z uwagi na charakter wycieczki najwygodniejszym bagażem będzie walizka na kółkach o niewielkich rozmiarach.

Podczas pakowania przydatne okażą się duże plastikowe torby. Może się zdarzyć, że w trakcie podróży część ubrań zamoknie od deszczu czy wilgoci w powietrzu. W wilgotnym klimacie ubrania schną wiele dni i przełożenie ich do oddzielnych plastikowych toreb pozwoli oddzielić je od reszty suchych ubrań.

Zdarza się, że podczas lotu kosmetyki tracą szczelność i rozlewają się w bagażu. Dobrze jest je również zapakować w oddzielne plastikowe woreczki.

Jeśli podróżujemy z drugą osobą, mając do dyspozycji dwie walizki, dobrze jest spakować część rzeczy każdej z osób do jednej, pozostałe do drugiej. W przypadku zagubienia jednego bagażu przez linie lotnicze, co zdarza się bardzo rzadko, pozwoli to komfortowo doczekać momentu dostarczenia przez linię zagubionego bagażu.

Podczas pobytu w hotelach, na lotnisku czy na dworcu usługi bagażowe nie są objęte ceną wycieczki, w niektórych miejscach nie są one w ogóle dostępne. Prosimy wziąć to pod uwagę przygotowując bagaż.

W bagażu głównym nie wolno przewozić power banków.

Te o dopuszczalnej pojemności należy przewozić w bagażu podręcznym.

Bagaż podręczny nie powinien być zbyt duży i ciężki. Warto trzymać dokumenty lub pieniądze w oddzielnych saszetkach, dodatkowo w plastikowych torbach, co ochroni jest przed kurzem czy wilgocią. Tyczy się to głównie paszportu, biletów lotniczych czy pieniędzy. 

Ze względu na przelot samolotem (zarówno podczas przelotów międzynarodowych, jak i wewnątrz Chin) w bagażu podręcznym nie wolno przewozić przedmiotów zaliczanych do niebezpiecznych (nożyki, pilniczki oraz płyny, żele i aerozole itp.). Nie wolno przewozić także baterii, w tym power banków, których pojemność wynosi więcej niż 10 000 mAh lub nie mają informacji o pojemości. Zgodnie z przepisami płyny przewożone w bagażu podręcznym muszą znajdować się w pojemnikach, z których żaden nie może przekraczać 100 ml - muszą być one zapakowane w jedną przezroczystą plastikową zamykaną torbę o pojemności nie przekraczającej jednego litra (np. torebka dwuścienna w wymiarach 22 cm x 15cm, z plastikowym suwakiem). Perfumy i alkohol zakupione w sklepach wolnocłowych można wnosić na pokład samolotów, jednak muszą być one zapakowane w specjalnie zapieczętowane przez personel sklepu torby.

PŁYNY O POJEMNOŚCI POWYŻEJ 100 ML, ZAKUPIONE POZA UE, NIE MOGĄ BYĆ WWOŻONE DO UE W BAGAŻU PODRĘCZNYM (oznacza to, że jeśli powrót do kraju odbywa się przez port UE, nie można dokonać zakupu takich płynów na lotnisku w Azji).

Definicja substancji płynnych, których w dużych ilosciach nie wolno przewozić w bagażu podręcznym obejmuje: wodę i inne napoje, zupy, syropy, perfumy, żele (np. do włosów), pasty (w tym pasty do zębów); kosmetyki w płynnej formie (błyszczyk, podkład, tusz do rzęs), kremy, odżywki i oliwki, spraye, substancje płynne pod ciśnieniem (np. żele do golenia, dezodoranty) oraz inne substancje o podobnej konsystencji.

 

W bagażu podręcznym przyda się długopis, gdyż podczas podróży wypełnia się liczne formularze wjazdowe, wyjazdowe, deklaracje celne itd.

 • ubrania: powinny być dostosowane do trasy i terminu (proszę sprawdzić tabelę klimatyczną); lekkie, oddychające, wygodne ubrania, sweter lub inne ciepłe okrycie może się przydać podczas pobytu w klimatyzowanych pomieszczeniach, np. w pociągu, w hotelach czy restauracjach,
 • wygodne obuwie, np. sportowe,
 • małą torbę lub plecak (aby zapakować rzeczy potrzebne na jedną noc spędzaną w Longsheng w guesthousie na tarasach ryżowych). 
 • okrycie głowy dla ochrony przed słońcem, strój przeciwdeszczowy,
 • okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem, balsam nawilżający,
 • ulubiony gatunek kawy (w Chinach dostępna jest głównie kawa rozpuszczalna bez cukru),
 • przejściówkę do gniazdka elektrycznego,
 • karty pamięci do aparatu fotograficznego lub zapasowe filmy, baterie (Uwaga, baterie w tym power banki, których pojemność wynosi więcej niż 10 000 mAh lub nie mają informacji o pojemności nie mogą być zabierane na pokład samolotu),
 • mały ręczniczek lub wilgotne chusteczki, których można użyć np. podczas podróży pociągiem (w pociągu nie ma możliwości skorzystania z prysznica, ale są umywalnie),
 • kubek (w pociągu wrzątek dostępny jest 24h/dobę, można więc zaparzyć sobie swoją kawę lub herbatę)
 • preparat przeciwko komarom.
 • stroju wieczorowego na przedstawienie Opery Pekińskiej - strój turystyczny w zupełności wystarcza,
 • dużych ręczników kąpielowych – są dostępne w każdym pokoju,
 • grzałek elektrycznych do gotowania wody – pokoje hotelowe wyposażone są w czajniki elektryczne.
 • Hotele, z których korzystamy na trasie to obiekty o standardzie 3 i 4*. Zdarza się, że są to hotele zlokalizowane na terenie starego miasta, a więc często budynki o tradycyjnej zabudowie (bez ogrzewania). Guizhou to jedna z najbiedniejszych prowincji Chin i standard zakwaterowania odbiega od tego w dużych miastach, jak Chengdu czy Guilin. Są to często niewielkie obiekty, jak w przypadku miejscowości Zhaoxing zbudowane z drewna (guesthouse, brak windy, przydadzą się klapki pod prysznic). Pokoje hotelowe wyposażone są w łazienkę, klimatyzację, telewizor oraz telefon. W pokojach znajdują się również zestawy do herbaty: filiżanki, chińska herbata w torebkach oraz czajnik elektryczny. W niektórych hotelach znajdą Państwo również sejf. Łazienki wyposażone są w ręczniki kąpielowe, mydło, szampon, pastę do zębów (wszystkie w niewielkich opakowaniach), szczoteczki do zębów, papier toaletowy. Niektóre łazienki wyposażone są w dodatkowe produkty (gąbka do masażu, prezerwatywy, itp.) – wszystkie one są dodatkowo płatne. W razie wątpliwości prosimy pytać pilota. Hotele oferują 24 godzinny dostęp do ciepłej wody.
 • Doba hotelowa w Chinach, tak jak w większości państw na świecie, trwa, w zależności od hotelu od godziny 12:00-14:00 do godz. 12:00 dnia następnego. Istnieje prawdopodobieństwo, że po porannym przylocie do Chin, jak również po nocnej podróży pociągiem, pokoje nie będą jeszcze dostępne; w takim przypadku najpierw realizowana będzie część zwiedzania. Po otrzymaniu przez pilota potwierdzenia z hotelu o możliwości wcześniejszego zakwaterowania, grupa pojedzie do hotelu.
 • Ze względu na bogaty program zwiedzania, zazwyczaj nie ma możliwości powrotu do hotelu w ciągu dnia (grupa wyjeżdża rano po śniadaniu, a wraca wieczorem po kolacji).

Podczas podróży niezbędnym dokumentem będzie paszport. Paszport musi być ważny 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki oraz posiadać przynajmniej TRZY kartki wolne na wklejenie wizy oraz na stemple graniczne. Jeśli przed wycieczką odebrali Państwo owizowany paszport z naszego biura prosimy pamiętać o zabraniu go ze sobą na lotnisko.

Klimat Chin jest bardzo zróżnicowany. Kraj przynależy do trzech stref klimatycznych: umiarkowanej, podzwrotnikowej i zwrotnikowej. Najlepszy czas do podróży to okres od marca do listopada. Wiosną (kwiecień, maj) i jesienią (wrzesień, październik) panują umiarkowane temperatury. W północnej części Chin (Pekin, Luoyang, Xi’an) wyróżnić można wyraźne cztery pory roku. Częstszym podziałem na południu Chin jest wyróżnienie na porę suchą - zimą i deszczową - latem. W lecie praktycznie na całym terenie Państwa Środka panują upały. W lipcu i sierpniu temperatura przekracza 35°C. Na północy Chin lato jest suche a zima mroźna (na północ od Wielkiego Muru notuje się temperatury poniżej -30°C). Burze piaskowe mogą pojawić się w lutym, marcu lub kwietniu, szczególnie w Mongolii Wewnętrznej i w okolicach Pekinu. W środkowych Chinach (okolice rzeki Jangcy, do których zalicza się m.in. Szanghaj) oraz na południu (okolice Kantonu) lato jest długie, upalne i wilgotne, zima za to krótka i ciepła, średnia temperatur to około 12°C. Na najdalej na południe wysuniętym krańcu Chin - wyspie Hajnan - temperatury dochodzą wtedy do 30°C. Zwiększone opady deszczu pojawiają się na południu Chin od maja do sierpnia.

 

Średnie najwyższych (W) i najniższych (N) temperatur w wybranych miastach, podane w °C.

 

Miesiąc

Chongqing

Kunming

Lijiang

Kaili

Guilin

W

N

W

N

W

N

W

N

W

N

I

11

7

14

2

13

1

12

4

13

6

II

12

8

17

4

14

3

13

6

14

8

III

17

11

19

7

16

6

18

10

18

12

IV

21

15

23

11

18

9

24

15

23

17

V

26

19

23

15

22

12

27

18

28

21

VI

28

22

23

17

23

15

30

22

32

24

VII

32

25

23

17

22

15

32

23

34

26

VIII

33

25

23

17

22

14

32

22

34

25

IX

27

22

22

15

21

13

30

20

32

23

X

21

17

19

12

19

9

25

15

27

18

XI

17

12

17

8

18

4

19

11

21

13

XII

11

8

14

3

13

1

14

6

16

8

 

Bez względu na średnie dane klimatyczne znaczna część trasy przebiega przez tereny górzyste i należy zawsze liczyć się z nagłych ochłodzeniem.

W okolicach Śnieżnej Góry Nefrytowego Smoka bez wezględu na porę roku może leżeć śnieg i ze względu na wysokość może być dośc chłodno. Poranki w Kaili i Zhaoxing mogą być chłodne, nawet jeśli w ciągu dnia jest bardzo ciepło.

W okresie czasu letniego +6 godzin; w okresie zimowym +7 godzin. Na terenie całego kraju obowiązuje jedna strefa czasowa.

Najlepiej zabrać ze sobą zarówno gotówkę, jak i karty kredytowe. Nigdy jednak nie należy trzymać ich w jednym miejscu. Dobrze jest również gotówkę rozłożyć na cześci. Przyda się specjalna torebka zawieszana na szyi bądź pasek z kilkoma kieszeniami, gdzie można trzymać pieniądze. Bezwzględnie należy pilnować pieniędzy w takich sytuacjach jak przepakowywanie, zakupy czy wymiana waluty.

Podczas trasy będą Państwo mieli okazję spróbować różnych dań kuchni chińskiej. Śniadania są spożywane w hotelach. Mają formę bufetu, gdzie dostępna jest głównie kuchnia chińska. Nabiał i żółty ser są rzadkością. Restauracje dobieramy bardzo starannie, najczęściej są to lokalne restauracje poza hotelami. Posiłki serwowane są przy dużych okrągłych stołach (8-12 osób przy stole). Do posiłków podawane są pałeczki, w niektórych restauracjach na dodatkowe życzenie również widelce i noże. Do posiłków serwowane są napoje typu lokalne piwo, coca-cola, sprite lub woda. 

Śniadania serwowane na terenie prowincji Guizhou są nieco skromniejsze niż w Yunnanie czy Chongqing, często podawane bezpośrednio do stołów (a nie w formie bufetu) i składają się zazwyczaj z tostów, masła, jajek, dżemu czy chińskich bułek gotowanych na parze.

AUTOKAR

Podczas trasy grupa przemieszcza się autokarami lub mikrobusami dostosowanymi do liczebności grupy. Chińskie autokary nie są wyposażone w toalety i lodówki. Kolejność zapisu na wycieczkę nie decyduje o wyborze zajmowanych miejsc w autokarze.

Chińskie autokary często nie posiadają luku bagażowego, dlatego zdarza się, że bagaż wieziony jest wewnątrz autokaru lub, jak np. w Guilin, w oddzielnym samochodzie bagażowym.

Informujemy, że od 2019 r. kolejność wsiadania do autokaru uzależniona jest kolejnością sfor-malizowanych zgłoszeń na wycieczkę.

SAMOLOTY

Zgodnie z programem wycieczki duże odległości pokonywać będą Państwo samolotami. Bilety na przeloty wewnętrzne będą w posiadaniu przewodnika lub pilota.

Podczas przelotów wewnętrznych korzystamy z różnych lokalnych lini (np. Air China, China Southern, Sichuan Airlines, Hainan Airlines). Wielu przewoźników chińskich należy do globalnych sojuszy lotniczych. Ich flotę stanowią najczęściej samoloty Airbus lub Boeing. 

Na trasach wewnętrznych obowiązują te same zasady przewozu bagażu, co podczas przelotów międzynarodowych. Alkohol może być przewożony w bagażu głównym pod warunkiem, że butelka nie jest napoczęta. Zarówno w bagażu podręcznym jak i w głównym nie wolno przewozić zapalniczek i zapałek, będą konfiskowane. Nie wolno przewozić także baterii, w tym power banków, których pojemność wynosi więcej niż 10 000 mAh lub takich, które nie mają informacji o pojemności.

POCIĄGI

Przejazd pociągiem nocnym odbywa się w 4-os., zamykanych przedziałach. Zdarza się, że w przedziale są osoby spoza grupy. W przedziale łóżka znajdują się na 2 poziomach, a pościel zmieniana jest po każdym podróżującym. W każdym wagonie jest bojler z gorącą wodą (przyda się własny kubek oraz kawa czy herbata), toaleta oraz umywalnia. W umywalni nie ma ręczników ani mydła, przyda się więc mały ręcznik.

Podczas przejazdów pociągami (zarówno nocnym jak i dziennym) bagaże podróżują z Państwem w tym samym wagonie. W pociągu dziennym należy je ustawić w specjalnie wydzielonej na bagaże przestrzeni.  

Na dworcach można niekiedy skorzystać z usług bagażowych (ok. 10-20 RMB za sztukę bagażu), którzy przeniosą bagaż z autokaru do wagonu lub z wagonu do autokaru.

Grupie towarzyszy licencjonowany polski pilot wycieczek, który spotyka się z grupą w dniu wylotu na lotnisku w Warszawie. W każdym mieście jest również przewodnik miejscowy posługujący się językiem chińskim i angielskim. W zwiedzanych miejscach polski pilot tłumaczy to, co o zabytkach opowiadają lokalni przewodnicy. Pilot nie oprowadza grup po obiektach muzealnych, jednak służy zawsze swoją wiedzą i doświadczeniem.

Chińska waluta to yuan (CNY) nazywany także renminbi (RMB).

1 USD = ok. 6,2 yuana  (renminbi), 1 EUR = ok. 6,7 yuana

Chiński yuan dzieli się na mao (1 yuan to 10 mao) oraz na feny (1 mao to 10 fenów, praktycznie wychodzących już z użycia).

W obrocie dostępne są banknoty: 100, 50, 20, 10, 5, 1 yuan oraz 5, 2, 1 mao.

Spośród walut zagranicznych w Chinach najłatwiej jest wymienić dolary amerykańskie i euro.

Prosimy pamiętać, że w Chinach wymieniać można tylko dolary wydane w lub po 1996 r., czyli tzw. duże głowy (dotyczy to również dolarowej części wpłaty za wycieczkę, wpłacanej w Chinach). Dodatkowo banknoty nie mogą być zniszczone t.j.: zaplamione, przetarte, naderwane, itp. Wymiany waluty można dokonywać w oddziałach Bank of China oraz w hotelach, na lotniskach (dodatkowo pobierana jest prowizja), a w Hongkongu i w Makau również w kantorach. Kurs jest wszędzie podobny. Dokonując wymiany należy się wylegitymować paszportem. Niewykorzystane yuany można zamienić w Chinach z powrotem na dolary wyłącznie za okazaniem pokwitowania z banku, otrzymanego przy sprzedaży USD. W Hongkongu yuany można wymienić na dolary hongkońskie i amerykańskie bez konieczności posiadania pokwitowania.

Stanowczo odradzamy korzystania z nieoficjalnych usług wymiany pieniędzy (proceder prawnie zabroniony, ponadto istnieje możliwość oszustwa lub kradzieży).

W hotelach, z których korzystamy oraz w większości dużych sklepów honorowane są międzynarodowe karty płatnicze takie jak np. VISA, MasterCard, American Express.

Ceny towarów spożywczych w chińskich supermarketach i większych sklepach są z reguły zbliżone lub niższe od tych w Polsce. Ceny towarów na targowiskach są z reguły znacznie niższe niż w Polsce.

Na chińskich bazarach powszechnie przyjętym zwyczajem jest targowanie się o cenę (ceny pierwotnie oferowane cudzoziemcom mogą być bardzo zawyżone) - targowanie odbywa się często poprzez wypisywanie cen na kalkulatorze. Przed dokonaniem zakupu prosimy upewnić się co do jakości i autentyczności kupowanych artykułów.

Przykładowe ceny: Pieczywo 1-5 RMB, miejscowe owoce (1 kg) 4-15 RMB, butelka wody mineralnej 1-5 RMB, zestaw w Mc Donald's 20 RMB, piwo w sklepie 2-10 RMB, kartka pocztowa do Polski 6 RMB, paczka papierosów 2-15 RMB, prawdziwa chusta jedwabna 50-100 RMB.

Specyfiką turystyki w Chinach jest dołączanie do programu zwiedzania wizyt w lokalnych fabrykach i manufakturach, gdzie można zakupić różne towary (np. perły, jedwabie, nefryty). Są to placówki państwowe, gdzie ceny nie należą do najniższych, lecz jakość i oryginalność produktów jest gwarantowana. Może się zdarzyć, że na bazarach i targowiskach podobne rzeczy znajdą Państwo w niższych cenach. Jakość oferowanych tam produktów może jednak budzić wątpliwości.

Ideą CT Poland jako biura specjalizującego się w organizacji wycieczek do Chin jest jak najpełniejsza prezentacja odwiedzanego kraju. Wiele imprez oferowanych przez inne biura jako opcjonalne punkty programu, u nas wliczone są w cenę imprezy. Bogate programy stwarzają stosunkowo mało okazji do ich fakultatywnego uzupełniania. Oferowane na miejscu fakultety stanowią propozycję lokalnych przewodników i mogą odbywać się tylko pod warunkiem zrealizowania głównych punktów programu. Cena wycieczek fakultatywnych uzależniona jest od ilości osób w nich uczestniczących. Podczas trasy Barwy Yunnanu proponujemy następujace wycieczki fakultatywne:

Występ orkiestry mniejszości Naxi w Lijiang – ok. 30 USD

Przedstawienie „Impresja z Yunnan” – 45-60 USD w zależności od miejsca

Część kwoty, płatnej w Chinach pierwszego dnia wycieczki na ręce pilota, przeznaczona jest na zwyczajowe napiwki dla lokalnych przewodników oraz kierowców. W cenę wycieczki nie są wliczone napiwki za usługi bagażowe w hotelach (ok. 1 USD/każdorazowo/szt. bagażu). Poza branżą turystyczną dawanie napiwków nie jest w Chinach powszechnie przyjęte, jednak podczas korzystania z taksówki można zostawić kierowcy niewielką resztę.

Językiem urzędowym jest język chiński - dialekt mandaryński (putonghua, oparty na dialekcie pekińskim). Przeciętny Chińczyk spotkany na ulicy nie posługuje się językiem angielskim. Języka tego nie znają zazwyczaj również taksówkarze. Po angielsku, przynajmniej w podstawowym zakresie, mówi zazwyczaj obsługa hotelowa oraz sprzedawcy na większych bazarach, nastawionych na turystów z zagranicy.

220V / 50Hz. W niektórych hotelach potrzebna jest przejściówka, którą można wypożyczyć w hotelu. Typy wtyczek, spotykane w Chinach:

  

Polskie telefony komórkowe posiadające roaming działają a zasięg jest niemal wszędzie, poza kilkoma miejscami gdzie sygnał może być nieco słabszy (np. na tarasach ryżowych w Longsheng).

Niektórzy polscy operatorzy oferują w Chinach dostęp do internetu w komórce. Prosimy dowiadywać się u swoich operatorów o stawki połączeń. Można również dzwonić do Polski z telefonów hotelowych. Minuta połączenia kosztuje najczęściej około 5 PLN. Kafejki internetowe dostępne są w każdym hotelu. Średni koszt połączenia internetowego to ok. 5 USD/pół godziny. W większości hoteli jest możliwość korzystania z internetu w pokoju, pod warunkiem posiadania własnego komputera. W niektórych hotelach jest dostępne wi-fi. Internet w kafejkach poza hotelem kosztuje ok. 1-2 USD/godzinę.

Chiny są krajem bezpiecznym i życzliwym dla gości z zagranicy. Przestępczość w Chinach jest stosunkowo niska. Należy jednak zachować ostrożność w miejscach uczęszczanych przez turystów oraz w środkach komunikacji (zdarzają się kradzieże kieszonkowe oraz przypadki wydania fałszywych banknotów). Wartościowe przedmioty i gotówkę należy trzymać przy sobie bądź w zamkniętym sejfie w pokoju lub w sejfie w recepcji. Zarówno biuro jak i hotel nie odpowiadają za wartościowe rzeczy pozostawione poza sejfem w pokoju hotelowym. 

Korzystając z taksówki prosimy pamiętać o zabraniu paragonu wydawanego przez kierowcę. W przypadku pozostawienia czegokolwiek w taksówce umożliwi to identyfikację pojazdu.

Wyjeżdżających do Chin nie dotyczą obowiązkowe szczepienia. Do zalecanych szczepień należą wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonica, tężec i polio, a także dur brzuszny. Chinach obecnie nie ma zagrożenia malarią.

W razie potrzeby skorzystania z miejscowych usług medycznych należy zgłosić się do pilota, bądź bezpośrednio do centrum alarmowego Ubezpieczyciela (numer telefonu znajdą Państwo na polisie, którą przekaże Państwu pilot wycieczki).

Na wypadek konieczności skorzystania z porady medycznej lub hospitalizacji koszty do 100 EUR z reguły pokrywa sam poszkodowany. Rachunki (należy pamiętać, aby zawsze o nie poprosić) rozliczane są po powrocie do Polski. Przed podróżą zalecamy wykonanie wszelkich niezbędnych badań oraz przeglądu stomatologicznego.

Pobyt w okolicach Śnieżnej Góry Nefrytowego Smoka obejmuje miejsca położone powyżej 3000 m n.p.m. Choroba wysokościowa to jedno z najpoważniejszych zagrożeń, jakie czekać mogą na turystę w tych regionach. Pojawia się, gdy zbyt szybko znajdziemy się na dużej wysokości lub gdy zbyt szybko zwiększamy wysokość, nie zachowując odpowiedniego czasu na aklimatyzację. Łagodne objawy choroby wysokościowej pojawić się mogą już na wysokości 2 000 m n.p.m., na wysokości 3 500 m n.p.m. odczuwa je niemal każdy, bez względu na to czy był wcześniej na podobnych wysokościach czy nie. Choroba wysokościowa pojawia się na skutek zbyt dużego ciśnienia w komórkach. Skutkiem może być obrzmienie mózgu i śmierć. Do lekkich objawów należą ból głowy, nudności, brak apetytu i ogólne osłabienie. Nieleczone, objawy te z reguły ustępują po kilku dniach, zdarza się jednak, że dolegliwości te odczuwalne są przez cały okres pobytu na tej wysokości. W przypadku ostrych bólów głowy oraz zaostrzonych objawów choroby wysokościowej, takich jak zawroty głowy czy halucynacje jednym lekarstwem jest natychmiastowe zwiezienie chorego na niżej położone tereny. W niektórych przypadkach pomocne mogą być dostępne na receptę leki, przepisane przez lekarza.

W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt z lekarzem.

Ze względów praktycznych wskazane jest zabranie najczęściej stosowanych w domu leków. Apteczka podróżna powinna zawierać środki przeciw komarom, dezynfekujące, plastry, leki przeciw biegunce i przeziębieniu.

Jeśli w bagażu podręcznym planują Państwo przewozić igły do podawania leku, wówczas niezbędne będzie zaświadczenie w języku polskim i angielskim wydane przez lekarza, zaświadczające o konieczności podania leku, poświadczone pieczątką.

Chiny są krajem bezpiecznym, ale różnica flory bakteryjnej może być kłopotliwa dla osób o zwiększonej wrażliwości. Należy pamiętać, aby często myć i dezynfekować ręce, unikać dotykania twarzy i obgryzania paznokci oraz nawykowego obgryzania różnych rzeczy np. długopisów.

Tempo zwiedzania dostosowane jest do kondycji przeciętnego turysty. W okresie letnim wilgotność i upał mogą jednak osłabić wytrzymałość. Należy pić dużo płynów, najlepiej wody lub zielonej herbaty.

Aby ustrzec się chorób należy dbać o higienę osobistą, unikać żywności niewiadomego pochodzenia i pić wyłącznie napoje zamknięte fabrycznie. Prosimy unikać napojów z lodem, bowiem lód rzadko robiony jest na bazie butelkowanej wody. Przez otwarciem butelki nalezy zwrócić uwagę, czy nie była ona naruszona.

Z pewnością przydadzą się środki pozwalające szybko zdezynfekować dłonie – żele, chusteczki.

Woda z kranu nadaje się do mycia zębów. Nie zaleca się jej spożywania. Owoce należy spożywać po ich umyciu i obraniu ze skórki.

Jedząc na ulicy powinno się zwrócić uwagę czy sprzedawca ma rękawiczki (jeśli serwuje jedzenie rękoma) oraz czy zachowane są inne podstawowe zasady higieny.

Latem w większości regionów Chin słońce operuje bardzo silnie. Prosimy o zabranie ze sobą środków z wysokim filtrem chroniących przed słońcem. Przyda się również czapka lub chustka oraz okulary przeciwsłoneczne.

We wszystkich hotelach i restauracjach serwujących kuchnię zachodnią spotkać można toalety w stylu zachodnim. W restauracjach chińskich, na stacjach paliwowych, czy w zwiedzanych obiektach toalety mają charakter azjatycki (tzw. kucany). Toalety publiczne są bardzo powszechne i niektóre z nich płatne (0,5 – 1 RMB). W toaletach publicznych brak jest papieru toaletowego.

Jet lag to typowa dolegliwość podczas przekraczania kilku stref czasowych w krótkim czasie. Charakteryzuje się ogólnym zmęczeniem, sennością i rozdrażnieniem.

Oto kilka rad, które pomogą Państwu przyzwyczaić się szybko do nowej strefy czasowej.

 1. Zaraz po wejściu do samolotu przestawić zegarek na czas obowiązujący w miejscu docelowym.
 2. Od początku jeść i odpoczywać według czasu obowiązującego w miejscu docelowym.
 3. Podczas nocnych przelotów spać jak najwięcej.
 4. Unikać ciężkich potraw oraz dużych ilości alkoholu.
 5. Podczas lotu warto co jakiś czas wstawać i robić lekkie ćwiczenia ruchowe.
 6. Po przylocie unikać drzemki w ciągu dnia i położyć się spać według nowego czasu.

Uczestnik imprezy organizowanej przez Biuro Podróży CT Poland jest ubezpieczony w  Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska S.A. Ubezpieczenie obejmuje pokrycie kosztów leczenia i pomoc w podróży (assistance) do 100 000 PLN na każde zdarzenie (w tym, na podstawie dodatkowej umowy zawartej pomiędzy Biurem Podróży CT Poland a TUiR Allianz, ryzyko zaostrzeń i powikłań chorób przewlekłych); wypłatę świadczenia związanego z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu z tytułu następstwa nieszczęśliwego wypadku do 10 000 PLN; pokrycie kosztów utraty lub opóźnienia dostarczenia bagażu podróżnego do 1000 PLN. Szczegółowe informacje można znaleźć w „Ogólnych warunkach ubezpieczenia w podróży zagranicznej GLOBTROTER”. Prosimy o dokładne zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia, w szczególności z częścią „Wyłączenia odpowiedzialności”.

Obywatele RP udający się do Chin muszą posiadać ważną wizę pobytową (turystyczną lub biznesową). Wyjazd do Hongkongu i/lub Makau oznacza opuszczenie granic ChRL i unieważnia wizę jednokrotną. Brak ważnej wizy karany jest grzywną do 1000 USD.

Wiza i pośrednictwo wizowe wliczone jest w cenę wycieczki. W celu uzyskania wizy należy na 40 dni przed rozpoczęciem wycieczki dostarczyć do naszego biura paszport, wypełniony wniosek wizowy oraz 1 zdjęcie. Procedura wizowania trwa ok. 10 dni. Po owizowaniu paszport pozostaje w biurze i otrzymają go Państwo z rąk pilota na lotnisku, jednak może być odebrany w naszym biurze lub odesłany na wskazany adres na koszt odbiorcy. Należy pamietać wówczas, aby zabrać go ze sobą jadąc na lotnisko.  

Obywatele RP udający się do Hongkongu lub Makau do 90 dni pobytu nie mają obowiązku posiadania wizy.

Nie wolno wwozić narkotyków, broni, amunicji i materiałów wybuchowych, waluty chińskiej, publikacji uznawanych przez prawo chińskie za szkodliwe (w tym pornografii i wydawnictw krytykujących władze i ustrój ChRL a także wydawnictw w wizerunkiem XIV Dalajlamy).

Do Chin nie wolno także wwozić świeżej żywności (owoce, wędliny, kanapki itp.). W przypadku kontroli na lotnisku docelowym produkty te mogą zostać skonfiskowane.

Nie wolno wywozić chińskiej waluty, dzieł sztuki, rzadkich wydawnictw, wyrobów z kamieni szlachetnych oraz samych kamieni szlachetnych bez certyfikatu zakupu. Nie są poza tym znane

żadne restrykcje celne, które odbiegałyby od powszechnie przyjętych norm iędzynarodowych. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy na dzień pobytu.

Skrócone przepisy celne i dewizowe dotyczące RP znajdą Państwo tutaj.

UWAGA: przepisy celne Hongkongu pozwalają na wwiezienie bez cła do 19 sztuk papierosów na osobę.

Prosimy pamiętać, że do Polski nie wolno wwozić żadnych pamiątek z zagrożonych gatunków zwierząt i roślin, w tym także muszli.

15 dni

Chiny: Barwy Yunnanu, melodie Guizhou

Cena za osobę:

7486 2190