• 1 dzień

  Wylot z Warszawy / Tirana

  Spotkanie z pilotem i grupą na lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot do Tirany z możliwą przesiadką. Zaraz po przylocie pojedziemy na zwiedzanie miasta. Na mapie Europy jest to wyjątkowa stolica, która wyróżnia się kolorowymi blokami mieszkalnymi, rozsianymi po mieście bunkrami i fantastyczną kawą serwowaną w wielu przytulnych kawiarniach. Pierwszą atrakcją będzie eklektyczny Plac Skanderbega – główny plac w centrum Tirany nazwany na cześć żyjącego w XV w. bohatera narodowego Albanii – Gjergja Kastrioti Skënderbeu. Jak przystało na centralny plac miasta, z pomnikiem wielkiego Albańczyka, skupia on główne atrakcje stolicy: meczet Ethem Bey – jeden z najstarszych zabytków Tirany. Budowę rozpoczęto w 1789 r., a zakończono w 1823 r. Jako stolica państwa byłego Bloku Wschodniego, Tirana posiada kilka ciekawych, ogromnych socrealistycznych budynków, które zobaczymy z zewnątrz: gmach Teatru Opery i Baletu – współfinansowany przez ZSRR budynek miał być pomnikiem przyjaźni albańsko-radzieckiej. Tuż obok znajduje się Narodowe Muzeum Historyczne. Muzeum zostało zaprojektowane przez Enver Faja, który studiował architekturę w Polsce oraz był pierwszym niekomunistycznym ambasadorem Republiki Albanii w naszym kraju. Siedziba Banku Albanii jest również warta uwagi. Koniecznie trzeba się zatrzymać przed….Piramidą – została wybudowana dla uczczenia byłego dyktatora Envera Hodży, a obecnie jest symbolem totalitarnej przeszłości Albanii. Na przestrzeni lat Piramida zmieniała swoje funkcje. Służyła jako centrum konferencyjne, miejsce krajowego festiwalu jazzowego, czy nawet kwatera główna NATO podczas wojny w Kosowie. Obejrzymy również Pallati i Kultures czyli Pałac Kultury, który wyglądem miał przypominać warszawski PKiN. Po wystąpieniu Albanii z Układu Warszawskiego główny architekt radziecki wyjechał do Moskwy zabierając ze sobą ambitne plany. Pomoc chińskich architektów zaowocowała zdecydowanie mniejszą budowlą. Wizyta w Bunk`Art 1 – wbudowanym w 1978 r., największym w Albanii bunkrze przeciwatomowym. Miał on zapewnić normalne funkcjonowanie władzy w razie ataku nuklearnego – zwiedzanie bunkru przybliży nam życie w komunistycznej Albanii. Po zwiedzaniu czas na kolację powitalną w lokalnej restauracji wraz z lampką albańskiego wina. Przejazd do hotelu. Nocleg w Tiranie.

      
 • 2 dzień

  Tirana / Szkodra / Kurja

  Dzisiaj wyjedziemy poza miasto, aby zobaczyć najciekawsze zabytki w pobliżu stolicy. Wycieczkę rozpoczniemy od Szkodry, najważniejszego miasta północnej Albanii. Po przyjeździe udamy się na spacer po Kole Idromeno – tętniącej życiem miejskiej promenadzie, która jest otoczona licznymi kamieniczkami. Z pewnością będzie chwila czasu, aby usiąść w jednej z wielu kafejek i wypić kawę lub zjeść słynną albańską Trilecę – ciasto biszkoptowe nasączone mlekiem i polane karmelem czy baklawę. Nie kawa i słodycze są głównymi atrakcjami miasta, a znajdujący się na obrzeżach Szkodry Zamek Rozafy. Legenda głosi, że pierwsza budowla obronna powstała prawie 4 tys. lat temu, ale swój obecny kształt zawdzięcza Wenecjanom, którzy w XIV w. dokonali jej rozbudowy. Na tą wspaniałą warownię warto wejść również dla pięknego widoku na miasto i okolicę. Następnie pojedziemy do położonego na wysokości 600 m n.p.m. miasta Kurja, które było pierwszą historyczną stolicą kraju. Tutaj właśnie urodził się Skanderbeg, którego pomnik widzieliśmy w Tiranie. Główną atrakcją jest Kalaja e Krujës czyli charakterystyczny Żółty Zamek. Zamek powstał w V w. i na przestrzeni wieków był wielokrotnie niszczony i przebudowywany. Obecnie w dużej mierze funkcjonuje jako muzeum poświęcone Skandenbergowi. Zanim dotrzemy do warowni, będzie chwila czasu wolnego na prowadzącym do niego tureckim bazarze słynącym z licznych pamiątek. Lunch zjemy w przyzamkowej lokalnej restauracji. Będą serwowane tradycyjne albańskie dania jak burek czy albańskie gołąbki, japrak. Czas wrócić do stolicy, aby mieć chwilę czasu wolnego na samodzielne poznawanie miasta. Nocleg w Tiranie.

      
 • 3 dzień

  Tirana / Apolonia / Wlora

  Przed nami następny dzień pełen atrakcji, który rozpoczniemy od przejazdu do Parku Archeologicznego Apolonia. Apolonia to pozostałości starożytnego miasta leżącego na zachodzie kraju. Jak podają źródła historyczne założone zostało w 588 r. p.n.e. przez greckich osadników. Swój największy okres rozkwitu przeżywało na przełomie IV i III w. p.n.e. – wówczas miasto otaczały potężne mury obronne, a także bito własną monetę. Do najważniejszych obiektów kompleksu należy budynek Agonothetów wzniesiony na przełomie I i II w. słynący z pięknie odrestaurowanej fasady z sześcioma kolumnami z marmuru. W czasie przejazdu do Apolonii zatrzymamy się w, położnym na górze Myzege i wybudowanym przez cesarza bizantyjskiego Andronika II Paleologa, monastyrze w Ardenicy. Pochodzący z XIII w. klasztor uważany jest za jeden z najważniejszych w kraju i charakteryzuje się dobrze zachowanymi wnętrzami. Po części historycznej dnia, przejedziemy do Wlory – położonego nad Adriatykiem miasta, w którym ogłoszono deklaracje niepodległości Albanii w 1912 r. Wieczorem spacer po głównej promenadzie miasta. Nocleg we Wlorze.

      
 • 4 dzień

  Wlora / PN Liogara / Saranda

  Nowy dzień, nowe przygody – zwłaszcza dla miłośników przyrody i krajobrazów. Powoli będziemy kierować się w stronę południowego wybrzeża Albanii znanego z dwóch kurortów Ksamil i Saranda. Przejedziemy do położonego w górach Çika Parku Narodowego Liogara. Park został założony w 1966 r. i obejmuje dolinę Przełęczy Liogara. Zatrzymamy się na krótki odpoczynek nad przełęczą, aby z wysokości 1000 m n.p.m. rozkoszować się niezapomnianym widokiem na panoramę albańskiej riwiery oraz greckich wysp. W oddali nawet będzie widać Korfu. Przed nami dalszy przejazd wzdłuż riwiery albańskiej przez urocze wioski Dhermi i Himara. Albania jest znana z oliwek, a w całym kraju jest tysiące rodzinnych, małych fabryk, które wytwarzają oliwę. Zatrzymamy się w jednej z nich, aby z bliska zapoznać się w jaki sposób powstaje oliwa. Będzie również możliwość degustacji oraz zrobienia zakupów. W końcu przyjazd do położonej nad morzem Jońskim Sarandy. Pod koniec dnia przejdziemy lub przejedziemy do górującego nad miastem, pochodzącego z XVI w., zamku Lekuresi, z którego rozpościera się jeszcze jeden przepiękny widok na całą okolicę. Aby dłużej cieszyć się widokami, kolację zjemy w restauracji przy zamku. Spacer nad morzem, aby się zrelaksować po długim dniu. Nocleg w Sarandzie lub Gjirokaster.

      
 • 5 dzień

  Saranda / Butrint / Gjirokaster

  Przed nami następny dzień, który poświęcimy na poznanie bogatej historii regionu. Pojedziemy do dwóch atrakcji wpisanych na listę światowego dziedzictw UNECO, Butrint oraz Gjirokaster. Zaczniemy od leżącego 20 km od Sarandy Butrintu, który jest uważany za archeologiczną perłę Albanii. Położony jest w wyjątkowej scenerii, na wzgórzu z trzech stron otoczonym wodą, łącząc w sobie monumentalne zabytki oraz przyrodę. W czasie zwiedzania będziemy podziwiać pozostałości rozległego kompleksu: fragmenty murów obronnych, starożytny amfiteatr z III w. p.n.e., ruiny domów, baptysterium z VII w., ruiny łaźni rzymskich oraz kaplicy z V w. Jadąc w stronę Gjirokaster zatrzymamy się w wyjątkowo ciekawym miejscu – Syri Kalter  czyli nad Niebieskim Okiem. Nazwa miejsca pochodzi od malowniczego błękitnego koloru wody. Z głębokiego na 50 m źródła bije woda, która w zależności od głębokości zmienia swoją barwę. Najgłębiej ma kolor ciemnogranatowy przechodząc w błękit po krystaliczną biel na płyciźnie. Niestety kąpać się nie będziemy, bo woda jest lodowata. Przejedziemy do jednego z najpiękniejszych miast w kraju, Gjirokaster, które z powodu licznych wąskich i stromych uliczek nazwane jest „Miastem Tysiąca Schodów”. Spacer po niesamowitej starówce z licznymi kamiennymi domkami, kafejkami oraz kramami, gdzie czuć ducha prawdziwych Bałkanów. Czy zgodzimy się z oceną, że to jest jedno z najpiękniejsze kamiennych miast w tej części Europy? Wizyta w górującej nad miastem średniowiecznej twierdzy. Została ona rozbudowana w XV w. przez Turków podczas panowania Imperium Osmańskiego. Będziemy się cieszyć jeszcze jednym widokiem na okolicę. Nocleg w Gjirokaster.

      
 • 6 dzień

  Gjirokaster / Berat

  Duma Albanii, miasto o wyjątkowej architekturze, miejsce na styku kultury Wschodu i Zachodu. Wszystko co najlepsze skupia się w bajkowym Beracie, do którego udamy się zaraz po śniadaniu. Berat to miasto muzeum. Miasto historia. Jest nazywane „Miastem Tysiąca Okien” z powodu kaskadowego układu białych kamieniczek z czarnymi okiennicami na otaczającym wzgórzu. Historia miasta, tak samo jak Albanii, jest długa i zawiła. Berat został założony przez Illirów już w epoce brązu. Na przestrzeni wieków miastem rządzili Bułgarzy i Turcy, co odcisnęło piętno na wyglądzie i atmosferze miasta. Pobyt rozpoczniemy nie od zabytków, a od……wina. Zajrzymy do jednej z wielu winiarni, gdzie nie tylko dowiemy się o tradycjach winiarskich w regionie, ale również będzie okazja, aby spróbować „napoju bogów”. Trudno uwierzyć, ale dziś po raz ostatni wejdziemy na wzgórze zamkowe, aby podziwiać zamek w Beracie. Kompleks zamkowy jest rozległy o czym świadczą pozostałości po 20 świątyniach chrześcijańskich oraz dwóch meczetach. Otoczony jest 24 wieżami, a na dziedziniec prowadzą dwie bramy. Aby lepiej poczuć klimat tego miejsca, zjemy lunch w zamkowej restauracji. Zwiedzimy również Muzeum Ikon Onufrego poświęcone albańskiemu twórcy ikon, które znajduje się wewnątrz katedry Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Dzień zakończymy od spaceru po wyjątkowej starówce, której piękno na długo pozostanie w pamięci. Czas wolny. Nocleg w Beracie.

      
 • 7 dzień

  Berat / Durres

  Wakacje czas zacząć! Pojedziemy do jednego z najsłynniejszych kurortów Albani, aby oddać się zapomnieniu oraz relaksowi na plaży. W czasie wypoczynku będzie można wziąć udział w licznych wycieczkach fakultatwynych. Nasz pilot z przyjemnością przedstawi Państwu ofertę wycieczek. Nocleg w Durres w hotelu przy plaży z basenem.

      
 • 8 dzień

  Durres

  Czas wolny na wypoczynek. Nocleg w Durres w hotelu przy plaży z basenem.

      
 • 9 dzień

  Durres

  Czas wolny na wypoczynek. Nocleg w Durres w hotelu przy plaży z basenem.

      
 • 10 dzień

  Durres

  Czas wolny na wypoczynek. Nocleg w Durres w hotelu przy plaży z basenem.

      
 • 11 dzień

  Wylot do Warszawy

  Transfer na lotnisko w Tiranie i wylot do Warszawy z możliwą przesiadką. Uwaga: W przypadku bardzo wczesnego wyjazdu na lotnisko nie będzie śniadania.

      

Cena obejmuje:
1. Przelot na trasie Warszawa – Tirana – Warszawa z możliwą przesiadką.
2. Przejazdy wg programu autokarami lub mikrobusami.
3. Zakwaterowanie w hotelach 4* pokojach 2-os. z łazienką i klimatyzacją (2 osoby w pokoju). W czasie wypoczynku możliwe zakwaterowanie w hotelu 5* za dopłatą od 200 EUR od osoby.
4. Bilety wstępu do obiektów wymienionych w programie.
5. Opiekę polskiego pilota na całej trasie wycieczki i lokalnych przewodników w czasie zwiedzania. Bez lokalnego przewodnika w czasie wypoczynku.
6. Posiłki (ilość wskazuje cyfra w ikonce przy każdym dniu programu).
6. Ubezpieczenie KLiA (w tym ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych), NNW i bagażu.
7. Opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
8. Opłatę na Turystyczny Fundusz Pomocowy.
10. Podatek VAT.  

Cena nie obejmuje:
1. Napojów do posiłków i dodatkowych posiłków.
2. Napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców (50 USD płatne na miejscu).
3. Udziału w wycieczkach i zajęciach fakultatywnych nie objętych programem zwiedzania.
4. Ewentualnych opłat za fotografowanie i filmowanie.
5. Usług tragarzy na lotniskach i w hotelach.
6. Ewentualnych testów na COVID-19.


Uwagi i charakterystyka trasy:
Test na COVID:
Na chwilę obecną od wjeżdżających do Albanii obostrzenia związane z COVID-19 całkowicie zniesione dla osób zaszczepionych i niezaszczepionych.
 

Standardowe ubezpieczenie CT Poland w podróży w zakresie kosztów leczenia wynosi 100 000 EUR

Podniesienie sumy ubezpieczenia kosztów leczenia do:
 • 150 000 EUR - dopłata około 25 PLN/os.
 • 300 000 EUR - dopłata około 42 PLN/os.

W przypadku chęci podniesienia sumy ubezpieczenia powyżej 300 000 EUR prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta:

info@ctpoland.com.pl, tel. 22 6545133

Biuro Podróży CT Poland gwarantuje swoim klientom stałość cen po zawarciu umowy uczestnictwa. Podane ceny uwzględniają wszystkie koszty związane z udziałem w wycieczkach CT Poland

11 dni

Albania z wypoczynkiem 11 dni

Cena za osobę:

2616 650