Masz pytania? Zadzwoń! 22 654 51 33 中文

Korea Południowa / 11 dni

Terminy i Ceny

57501595  

Legenda

Jeden posiłek w ciągu dnia
Dwa posiłki w ciągu dnia
Trzy posiłki w ciągu dnia
Samolot
Podróż autokarem ponad 3 godz.
Podróż pociągiem
Podróż szybkim pociągiem typu shinkansen
Rejs statkiem lub łódką, przeprawa promem itp.
Przejazd rowerowy
Długi spacer, piesza wędrówka lub trekking
Nocleg na wysokości ponad 3 tys. m n.p.m.
Wypoczynek na plaży
Obiekt na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Podróż do kraju taekwondo, kimchi i buddyjskich świątyń zen. Dodatkowo "rzut okiem" na Koreę Północną.


Dla kogo: dla każdego kto chciałby zobaczyć Koreę.


Intensywność: trasa dla każdego, bez specjalnych wymagań kondycyjnych.

1

Wylot z Warszawy

Spotkanie z pilotem i grupą na lotnisku Chopina w Warszawie. Przelot do Seulu z możliwą przesiadką.

2

Seul

Przylot do Seulu – jednego z najbardziej kosmopolitycznych miast Azji. Zwiedzanie Pałacu Gyeongbok – 600-letniej rezydencji władców Korei. W miarę możliwości oglądanie zmiany warty przed Pałacem. Wizyta w Muzeum Ludowym, w którym będzie można zapoznać się z historią i kulturą Korei. Postój na zdjęcia przy Pałacu Prezydenckim (Cheongwadae). Spacer przez świątynię Jogyesa – najsłynniejszą buddyjską świątynię w Seulu. Czas wolny na uliczce Insadong, gdzie znajdują się sklepy z antykami. Transfer do hotelu. Wieczorem dla chętnych wizyta na placu Gwangwamun, który od otwarcia w 2009 r. jest uważany za serce współczesnego Seulu. Spacer wzdłuż, ciągnącego się w centrum Seulu przez 11 km, strumienia Cheonggyecheon. Jest to miejsce relaksu, zieleni oraz błogiego spokoju w samym sercu dziesięciomilionowej metropolii. Nocleg w Seulu.

  

3

Seul / DMZ

Wycieczka do strefy demarkacyjnej (DMZ) na granicy między Koreą Północną i Południową, gdzie znajduje się najlepiej strzeżone przejście graniczne na świecie. Wizyta w tunelu nr 3 wykopanym przez żołnierzy Korei Północnej, którym w ciągu godziny mogło przemieścić się do 10 tys. w pełni uzbrojonych żołnierzy. Wizyta w punkcie obserwacyjnym na wzgórzu Dorasan, skąd rozpościera się widok na Koreę Północną. Nocleg w Seulu.

  

4

Seul / wyspa Jeju

Przejazd na lotnisko i przelot na wyspę Jeju  , która jest nazywana koreańskimi Hawajami. Klimat wyspy ma charakter subtropikalny, cieplejszy od pozostałej części Korei. Ze względu na wielowiekową izolację wyspy ludność Jeju rozwinęła swoją własną, odrębną od koreańskiej, kulturę. Przejazd do wioski folklorystycznej Sungeup, aby poznać tradycje i zwyczaje wyspy. Spotkanie z kobietami od pokoleń zajmującymi się połowem ostryg, które przybliżą nam charakterystykę tego wymierającego zawodu. Nocleg na wyspie.

    

5

wyspa Jeju

Zwiedzanie wyspy: wybrzeże Daepo, gdzie znajduje się wiele pięknych formacji skalnych powstałych z lawy, m.in. skała Jusangjeolli o kształcie sześciokątnych kolumn. Zwiedzanie Bonjae Artpia – ogrodu botanicznego, gdzie rośnie około 2 tys. drzew bonsai, reprezentujących 100 różnych gatunków tych roślin. Ogród znany jest również z około 10 tys. gatunków kwiatów, w tym orchidei oraz innych roślin tworzących unikatową scenerię. Wizyta przy Wodospadach Cheonjiyeon, nazywanych „basenem Boga”. Zwiedzanie świątyni Yakchunsa – jednej z największych świątyń buddyjskich w Azji. Spacer po plantacji herbaty, w czasie którego będzie można zapoznać się z historią uprawy zielonej herbaty w Korei. Nocleg na wyspie.

  

6

wyspa Jeju / Gyeongju

Przejazd tzw. „tajemniczą drogą”. Spacer po powulkanicznej jaskini Manjanggul, w której znajdują się unikalne formacje skalne. Przejazd na wschodnie wybrzeże Seobjikoji, znane z widoków zielonych pól rozpościerających się pośród klifów i skał. Przelot do Busan lub Daegu. Przejazd do starożytnej stolicy okresu Silla (I w. p.n.e.), Gyeongju, które z powodu dużej ilości starożytnych zabytków nazywane jest muzeum bez ścian. Zwiedzanie głównych atrakcji miasta: pochodzącej z VI w. świątyni Bulguksa  oraz granitowych grot Seokguram , znajdujących się na zboczu góry Toham. Wieczorem oglądanie pałacu na wodzie – Anabji. Nocleg w Gyeongju.

      

7

Gyeongju

Dalsze zwiedzania fascynującego i pełnego tajemnic Gyeongju. Wizyta przy starożytnym, najstarszym w Azji, obserwatorium astronomicznym Cheomsungdae oraz w muzeum historycznym miasta Gyeongju, gdzie można zapoznać się z bogatą historią okresu Silla. Spacer po parku Tummuli, na terenie którego znajduje się pond 20 grobowych kopców z okresu Silla. Nocleg w Gyeongju.

  

8

Gyeongju / Andong / Sokcho

Przejazd do położonej na obszarze Parku Narodowego Gayasan świątyni Haeinsa . Świątynia ta została wybudowana w IX w. z rozkazu króla Ae-Jang z dynastii Silla i znana jest z przechowywanego tam skarbu – „Tripitaka Koreana”, unikalnego zbioru pism buddyjskich zapisanych na 81 341 drewnianych tabliczkach. Przejazd do wioski Andong Hahoe, gdzie zachowała się architektura z czasów dynastii Joseon. Oglądanie tradycyjnego przedstawienia z maskami. Zwiedzanie XVI-wiecznej rezydencji Ojukheon w Gangnoung. Przejazd do Sokcho. Nocleg w Sokcho lub w Wonju.

    

9

Sokcho / Park Narodowy Seoraksan

Przejazd do Parku Narodowego Seoraksan , słynącego z unikatowej flory i fauny. Wjazd kolejką na wysokość 800 m n.p.m., skąd rozpościera się przepiękny widok na otaczające góry. Zwiedzanie Świątyni Sinheungsa – jednej z najstarszych i najważniejszych świątyń w Korei. Nocleg w Sokcho lub w Wonju.

    

10

Sokcho / Suwon / Seul

Przejazd do Fortu Hwaseong , położonego w Suwon na południe od Seulu. Fort został wybudowany w 1796 r. przez króla Jeongjo z dynastii Joseon (1392-1910) był dużym osiągnięciem ówczesnej inżynierii. Przyjazd do Seulu. Zwiedzanie konfucjańskiej świątyni Jongmyo , poświęconej duchom przodków rodziny królewskiej dynastii Joseon. Wizyta na bazarze Gwangjang, na którym można kupić specjały kuchni koreańskiej jak kimchi czy owoce morza. Postój przed futurystycznym ratuszem. Spacer starymi uliczkami Seulu, aby podziwiać starannie odrestaurowane tradycyjne domy. Wieczorem wizyta na głównej ulicy handlowej Myeongdong, która jest jedną z najbardziej zatłoczonych ulic w Seulu i jednocześnie rajem dla miłośników zakupów. Nocleg w Seulu.

  

11

Wylot z Korei

Transfer na lotnisko. Przelot do Warszawy z możliwą przesiadką.

PUBLIKACJA I KOPIOWANIE PROGRAMÓW WYCIECZEK, TREŚCI INFORMACJI PRAKTYCZNYCH ZAMIESZCZONYCH NA STRONIE WWW.CTPOLAND.COM.PL W CAŁOŚCI LUB W CZĘŚCI, BEZ WYRAŹNEJ, PISEMNEJ ZGODY BIURA JEST ZABRONIONE.

Cena obejmuje:

 1. Przelot na trasie Warszawa - Seul - Warszawa PLL LOT (lub innymi liniami z przesiadką) oraz przeloty na trasach Seul - wyspa Jeju - Busan lub Dageu. Na przeloty w Korei bagaż główny do 15 kg.
 2. Transfery i przejazdy wg programu klimatyzowanym autokarem lub mikrobusem.
 3. Zakwaterowanie w hotelach ****/*** w pokojach 2-os. z łazienką i klimatyzacją.
 4. Bilety wstępu do obiektów wymienionych w programie.
 5. Opiekę polskiego pilota na całej trasie wycieczki i lokalnych przewodników w czasie zwiedzania.
 6. Posiłki (ilość wskazuje cyfra w ikonce przy każdym dniu programu).
 7. Ubezpieczenie KLiA (w tym ryzyko powikłań i zaostrzeń chorób przewlekłych), NNW i bagażu.
 8. Opłaty lotniskowe oraz opłaty za wystawienie biletów.
 9. Opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
 10. Podatek VAT.

 

Cena nie obejmuje:

 1. Napojów do posiłków i dodatkowych posiłków.
 2. Napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców (60 USD płatne w Korei).
 3. Udziału w wycieczkach i zajęciach fakultatywnych nie objętych programem zwiedzania.
 4. Ewentualnych opłat za fotografowanie i filmowanie.
 5. Usług tragarzy na dworcach kolejowych, lotniskach i w hotelach.

 

Wymagania dot. paszportu RP:

Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu oraz posiadać co najmniej 1 wolną stronę.

 

Osoby podróżujące z paszportem  RP do Korei w celach turystycznych obowiązuje porozumienie o zniesieniu obowiązku wizowego.

 

 

 

 

 

 

Standardowe ubezpieczenie CT Poland w podróży w zakresie kosztów leczenia wynosi 100 000 PLN (140 000 PLN w przypadku wycieczek do Japonii i Tybetu)     

Podniesienie sumy ubezpieczenia kosztów leczenia do:

140 000 PLN - dopłata 10 PLN/os.

260 000 PLN - dopłata 24 PLN/os. 

W przypadku chęci podniesienia sumy ubezpieczenia powyżej 260 000 PLN prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta: info@ctpoland.com.pl, tel. 22 6545133

Biuro Podróży CT Poland gwarantuje swoim klientom
stałość cen po zawarciu umowy uczestnictwa.
Podane ceny uwzględniają wszystkie koszty związane
z udziałem w wycieczkach CT Poland.

 

wszystkie zamieszczone opinie pochodzą z ankiet lub e-maili od naszych Klientów 

 

 * 
PAN FILIP, TORUŃ, WRZESIEŃ 2018       Ocena 5/5 

Dużym atutem była pilotka wycieczki, realizująca wszystkie punkty programu, oraz wiele dodatkowych, nadprogramowych punktów wybranych doświadczeniem. Utrzymała w grupie przyjazną atmosferę zachowując jednocześnie dyscyplinę. Co do programu, wydaje mi się, że mógłby być jeden dzień dłuższy, by zobaczyć więcej w Seulu, albo bezpośredni lot, ponieważ przesiadka wydłużała dolecenie na miejsce. Hotele i restauracje na strasie bardzo dobre. 

 

 * 
PANI JADWIGA I PAN ROBERT, OPOLE, KWIECIEŃ 2018       Ocena 5/5 

Przeloty międzynarodowe, bardzo dobre. Hotele o bardzo dobrym standardzie, komfortowe wyposażenie, wzorcowa czystość i obsługa. Jedynie hotel w Sokcho najsłabszy na trasie na poziomie „turystycznym”. Wszystkie restauracje na trasie były na bardzo zbliżonym poziomie. Jedzenie mało zróżnicowane- większość posiłków wyglądała niemal identycznie. Dla nie miłośników kuchni koreańskiej wyżywienie było najsłabszym ogniwem. Intensywność programu w 100 % w pełni wykorzystany czas podróży. Pilotka opiekująca się grupą - imponująca wiedza, wielka kultura i życzliwość, olbrzymie zaangażowanie i chęć pokazania jak najwięcej ilości ciekawych miejsc – oby więcej takich pilotów!  

 

 * 
ANKIETA ANONIMOWA, KWIECEIŃ 2018      Ocena 5/5 

Dobra organizacja, bogaty program zwiedzania, atrakcyjne miejsca, duża wiedza i kompetencje przewodników, zarówno krajowych, jak i lokalnych. Przeloty, hotele i restauracje bardzo dobre. 

 

 * 
paŃSTWO LILIANA I MIROSŁAW,  kwiecień 2017 

Wycieczka bardzo miła i spokojna. Dobra na aktywny wypoczynek, ale nie obciążająca fizycznie. Pani Natalia wprowadziła bardzo miłą atmosferę. Natomiast włączylibyśmy w plan wycieczki dwa punkty. Wieżę widokową w Seulu oraz wejście na spektakl Arirang. Na pewno podniosłoby to koszt wycieczki ale byłaby to wisienka na torcie. 

 

 * 
paŃSTWO teresa i michał,  kwiecień 2017 

Ogólna ocena imrpezy: bardzo dobra. 

  twoja opinia może być następna :)

01.
CHARAKTERYSTYKA TRASY

Trasa do Korei Południowej to nowość w ofercie CT Poland. Jest to wycieczka dla miłośników Azji, którzy chcą zobaczyć nowoczesny kraj, gdzie tradycja cały czas odgrywa ważną rolę. Program obejmuje nie tylko duże miasta jak Seul czy Daegu, ale również miejsca z bajecznymi krajobrazami jak wyspa Jeju czy Park Narodowy Seoraksan.

02.
PRZELOTY MIĘDZYNARODOWE

Przeloty odbywają się samolotami rejsowymi z przesiadką w jednym z portów lotniczych. Dokładne informacje o godzinach przelotów i spotkaniu z pilotem znajdą Państwo w liście przewodnim, który prześlemy e-mailem (jeśli podali go Państwo na umowie) lub pocztą zwykłą na około 2 tygodnie przed rozpoczęciem imprezy. Podczas niektórych lotów na terenie Europy, linie lotnicze nie zapewniają posiłku oraz napojów. Wówczas istnieje możliwość kupienia kanapki na pokładzie za ok. 5 EUR/szt. Podczas długich rejsów do i z Azji serwowane będą dwa posiłki, w tym co najmniej jeden ciepły oraz zimne i ciepłe napoje.

Wybór miejsca w samolocie możliwy jest tylko podczas odprawy na lotnisku.

03.
DOKUMENTY PODRÓŻY

Podczas spotkania na lotnisku pilot przekaże Państwu dokumenty podróży: wydruk biletu elektronicznego na przelot międzynarodowy oraz polisę ubezpieczeniową. Pilot wręczy Państwu również zawieszki na bagaże. Dokumenty te zostaną wydane po okazaniu dowodu osobistego lub kopii umowy z naszym biurem. Bilety na wszystkie przeloty w Korei będzie miał ze sobą lokalny przewodnik.

UWAGA: Po odprawie prosimy nie wyrzucać wydruku biletu elektronicznego. Może okazać się on niezbędny podczas powrotnego lotu do Polski.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu linia lotnicza zapewnia przelot w późniejszym terminie, a jeśli to konieczne także nocleg i wyżywienie.

04.
BAGAŻ PODCZAS PRZELOTÓW MIĘDZYNARODOWYCH

Bagaż główny: Każdy pasażer może mieć jedną sztukę bagażu głównego. W zależności od linii lotniczej waga bagażu nadanego przez 1 osobę w trakcie odprawy biletowo-bagażowej nie może przekraczać 23-30 kg i sumy wymiarów (wysokość + długość + szerokość) 158 cm. Dla dwóch lub więcej osób posiadających jedną sztukę wspólnego bagażu, waga bagażu nie może przekroczyć rów-nież 23-30 kg i sumy wymiarów 158 cm.

W czasie przelotów wewnętrznych waga bagażu głównego powinna wynosić 15 kg

UWAGA: Prosimy pamiętać o podpisaniu bagażu i zapięciu na szyfr lub kłódkę. Nasze firmowe zawieszki otrzymają Państwo z rąk pilota na lotnisku. Szczegółowe informacje znajdą Państwo w liście przewodnim na konkretną wycieczkę.

Bagaż podręczny:1 bagaż na osobę nie przekraczający wagi 8 kg, oraz sumy wymiarów zewnętrznych (wysokość + długość + szerokość) 115 cm. Można zabrać również na pokład samolotu płaszcz, parasol, niedużych rozmiarów torebkę i niewielką ilość materiałów do czytania. Wszystkich pasażerów obowiązują przepisy dotyczące przewozu bagażu, np. zakaz przewozu przedmiotów niebezpiecznych oraz przepisy celne i graniczne.

05.
PAKOWANIE BAGAŻU GŁÓWNEGO

Z uwagi na charakter wycieczki najwygodniejszym bagażem będzie walizka na kółkach o niewielkich rozmiarach.

Podczas pakowania przydatne okażą się duże plastikowe torby. Może się zdarzyć, że w trakcie podróży część ubrań zamoknie od deszczu czy wilgoci w powietrzu. W wilgotnym klimacie ubrania schną wiele dni i przełożenie ich do oddzielnych plastikowych toreb pozwoli oddzielić je od reszty suchych ubrań.

Zdarza się, że podczas lotu kosmetyki tracą szczelność i rozlewają się w bagażu. Dobrze jest je również zapakować w oddzielne plastikowe woreczki.

Jeśli podróżujemy z drugą osobą, mając do dyspozycji dwie walizki, dobrze jest spakować część rzeczy każdej z osób do jednej, pozostałe do drugiej. W przypadku zagubienia jednego bagażu przez linie lotnicze, co zdarza się bardzo rzadko, pozwoli to komfortowo doczekać momentu dostarczenia przez linię zagubionego bagażu.

W hotelach czy na lotniskach usługi bagażowe nie są objęte ceną wycieczki, w niektórych miejscach nie są one w ogóle dostępne. Może się zdarzyć, że będą Państwo musieli sami przenieść bagaż z autokaru do hali odlotów lub z hotelu do autokaru. Prosimy wziąć to pod uwagę przygotowując bagaż.

06.
PAKOWANIE BAGAŻU PODRĘCZNEGO

Bagaż podręczny nie powinien być zbyt duży i ciężki. Warto trzymać dokumenty lub pieniądze w oddzielnych saszetkach, dodatkowo w plastikowych torbach, co ochroni jest przed kurzem czy wilgocią. Tyczy się to głównie paszportu, biletów lotniczych czy pieniędzy.  

Ze względu na przelot samolotem w bagażu podręcznym nie wolno przewozić przedmiotów zaliczanych do niebezpiecznych (nożyki, pilniczki oraz płyny, żele i aerozole itp.). Zgodnie z przepisami płyny przewożone w bagażu podręcznym muszą znajdować się w pojemnikach, z których żaden nie może przekraczać 100 ml - muszą być one zapakowane w jedną przezroczystą plastikową zamykaną torbę o pojemności nie przekraczającej jednego litra (np. torebka dwuścienna w wymiarach 22 cm x 15cm, z plastikowym suwakiem). Perfumy i alkohol zakupione w sklepach wolnocłowych można wnosić na pokład samolotów, jednak muszą być one zapakowane w specjalnie zapieczętowane przez personel sklepu torby.

PŁYNY O POJEMNOŚCI POWYŻEJ 100 ML, ZAKUPIONE POZA UE, NIE MOGĄ BYĆ WWOŻONE DO UE W BAGAŻU PODRĘCZNYM JEŚLI KONTYNUJĄ PAŃSTWO PODRÓŻ Z WARSZAWY DO KOLEJNEGO PORTU (oznacza to, że jeśli powrót do kraju odbywa się przez port UE, nie można dokonać zakupu takich płynów na lotnisku w Azji).

Definicja substancji płynnych, których w dużych ilościach nie wolno przewozić w bagażu podręcznym obejmuje: wodę i inne napoje, zupy, syropy, perfumy, żele (np. do włosów), pasty (w tym pasty do zębów); kosmetyki w płynnej formie (błyszczyk, podkład, tusz do rzęs), kremy, odżywki i oliwki, spraye, substancje płynne pod ciśnieniem (np. żele do golenia, dezodoranty) oraz inne substancje o podobnej konsystencji.

07.
CO ZABRAĆ ZE SOBĄ?

 • ubrania: powinny być dostosowane do trasy i terminu (proszę sprawdzić tabelę klimatyczną); lekkie, oddychające, wygodne ubrania, sweter lub inne ciepłe okrycie może się przydać podczas pobytu w klimatyzowanych pomieszczeniach, np. w pociągu, w hotelach czy restauracjach,
 • wygodne obuwie, np. sportowe,
 • leki zażywane regularnie (leki zażywane codziennie lub co kilka dni należy ZAWSZE wkładać do bagażu podręcznego),
 • małą torbę lub plecak (aby zapakować rzeczy potrzebne podczas całodniowego zwiedzania),
 • okrycie głowy dla ochrony przed słońcem, strój przeciwdeszczowy,
 • okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem, balsam nawilżający,
 • karty pamięci do aparatu fotograficznego lub zapasowe filmy, baterie.

08.
CZEGO NIE ZABIERAĆ ?

 1. Dużych ręczników kąpielowych – są dostępne w każdym pokoju.

09.
INFORMACJA O ZAKWATEROWANIU

 • Hotele, z których korzystamy na trasie to obiekty o standardzie 3* i 4*. Pokoje hotelowe wyposażone są w łazienkę, klimatyzację, telewizor oraz telefon. W pokojach znajdują się również zestawy do herbaty: filiżanki oraz czajnik elektryczny. W niektórych hotelach znajdą Państwo również sejf. Łazienki wyposażone są w ręczniki kąpielowe, mydło, szampon, pastę do zębów (wszystkie w niewielkich opakowaniach), szczoteczki do zębów, jednorazowe klapki, papier toaletowy. W niektórych hotelach jest także suszarka do włosów. Niektóre łazienki wyposażone są w dodatkowe produkty (gąbka do masażu, prezerwatywy, itp.) – wszystkie one są dodatkowo płatne. W razie wątpliwości prosimy pytać pilota. Hotele oferują 24 godzinny dostęp do ciepłej wody.
 • W niektórych pokojach znajdują się mini bary. Napoje i słodycze, które znajdują się w środku są dodatkowo płatne.
 • Doba hotelowa w Korei, tak jak w większości państw na świecie, trwa, w zależności od hotelu od godziny 12:00-14:00 do godz. 12:00 dnia następnego.
 • Ze względu na bogaty program zwiedzania, zazwyczaj nie ma możliwości powrotu do hotelu w ciągu dnia (grupa wyjeżdża rano po śniadaniu, a wraca wieczorem po kolacji).

10.
KLIMAT

W Korei występuje klimat monsunowy, w północnej i środkowej części umiarkowany ciepły, w południowej – podzwrotnikowy. Średnia temperatura w styczniu wacha się od –4 °C na północy do 2–4 °C na południu, w lipcu odpowiednio od 21 °C do 25–27 °C. Średnia roczna suma opadów od 1000 mm na nizinach do 1500 mm w górach. Pora deszczowa przypada na czerwiec–wrzesień (ciepły, wilgotny monsun znad Oceanu Spokojnego). Późnym latem do wybrzeży Korei Południowej docierają tajfuny.

 

Średnie najwyższych (W) i najniższych (N) temperatur w wybranych miastach, podane w °C.

 

Miesiąc

Seul

Jeju

Busan

W

N

W

N

W

N

I

1

-6

7

2

7

-1

II

3

-4

8

2

8

1

III

9

2

12

4

12

5

IV

17

8

16

8

17

10

V

22

13

21

13

21

14

VI

26

18

24

17

23

18

VII

28

22

28

22

27

22

VIII

  29

22

29

23

28

23

IX

25

17

25

19

25

19

X

19

11

20

13

21

14

XI

11

3

15

8

15

8

XII

3

-3

10

4

9

2

11.
RÓŻNICA CZASU W STOSUNKU DO CZASU W POLSCE

W okresie czasu letniego +7 godzin; w okresie zimowym +8 godzin. Na terenie całego kraju obowiązuje jedna strefa czasowa.

12.
PRZECHOWYWANIE PIENIĘDZY

Najlepiej zabrać ze sobą zarówno gotówkę, jak i karty kredytowe. Nigdy jednak nie należy trzymać ich w jednym miejscu. Dobrze jest również gotówkę rozłożyć na części. Przyda się specjalna torebka zawieszana na szyi bądź pasek z kilkoma kieszeniami, gdzie można trzymać pieniądze. Bezwzględnie należy pilnować pieniędzy w takich sytuacjach jak przepakowywanie, zakupy czy wymiana waluty.

13.
POSIŁKI

Podczas trasy będą Państwo mieli okazję spróbować różnych dań kuchni koreańskiej. Śniadania są spożywane w hotelach. Mają zazwyczaj formę bufetu, gdzie dostępna jest kuchnia azjatycka i europejska. Nabiał i żółty ser są rzadkością. Restauracje dobieramy bardzo starannie, najczęściej są to lokalne restauracje poza hotelami. Do posiłków podawane są pałeczki, w niektórych restauracjach na dodatkowe życzenie również widelce i noże. Napoje do posiłków są dodatkowo płatne i płaci się za nie bezpośrednio obsłudze restauracji. 

14.
TRANSPORT

AUTOKAR

Podczas trasy grupa przemieszcza się autokarami lub mikrobusami dostosowanymi do liczebności grupy. Koreańskie autokary nie są wyposażone w toalety i lodówki. Kolejność zapisu na wycieczkę nie decyduje o wyborze zajmowanych miejsc w autokarze. 

Informujemy, że od 2019 r. kolejność wsiadania do autokaru uzależniona jest kolejnością sformalizowanych zgłoszeń na wycieczkę.

SAMOLOTY

Zgodnie z programem wycieczki na trasie jest jeden przelot samolotem. Bilety na przelot wewnętrzny będą w posiadaniu przewodnika lub pilota.

Podczas przelotów wewnętrznych korzystamy z różnych lokalnych linii (np. Korean Air, Asiana, Peach czy Jeju Air). Wielu przewoźników koreańskich należy do globalnych sojuszy lotniczych. Ich flotę stanowią najczęściej samoloty Airbus lub Boeing. 

Na trasach wewnętrznych obowiązują te same zasady przewozu bagażu, jak podczas przelotów międzynarodowych.

15.
OBSŁUGA PILOTA I PRZEWODNIKÓW

Grupie towarzyszy licencjonowany polski pilot wycieczek, który spotyka się z grupą w dniu wylotu na lotnisku w Warszawie. W każdym mieście lub regionie jest również przewodnik miejscowy posługujący się językiem koreańskim i angielskim. W zwiedzanych miejscach polski pilot tłumaczy to, co o zabytkach opowiadają lokalni przewodnicy. Pilot nie oprowadza grup po obiektach muzealnych, jednak służy zawsze swoją wiedzą i doświadczeniem.

16.
WYMIANA PIENIĘDZY, KARTY PŁATNICZE, CENY

Walutą obowiązującą w Korei Południowej jest won (KRW). Won południowokoreański dzieli się na 100 dzonów.

1 USD = ok. 1150 KRW, 1 EUR = ok. 1300 KRW.

W obrocie dostępne są banknoty: 1000, 5000, 10000,  50000 wonów oraz monety: 1, 5, 10, 50, 100, 500 wonów.

Spośród walut zagranicznych w Korei najłatwiej jest wymienić dolary amerykańskie i euro.

Prosimy pamiętać, że w Korei wymieniać można tylko dolary wydane w lub po 1996 r., czyli tzw. duże głowy. Dodatkowo banknoty nie mogą być zniszczone t.j.: zaplamione, przetarte, naderwane, itp. Wymiany waluty można dokonywać w bankach, hotelach, kantorach, na lotniskach (dodatkowo pobierana jest prowizja). 

W hotelach, z których korzystamy oraz w większości dużych sklepów honorowane są międzynarodowe karty płatnicze takie jak np. VISA, MasterCard, American Express.

Ceny towarów spożywczych w koreańskich supermarketach i większych sklepach są z reguły zbliżone lub niższe od tych w Polsce.

17.
NAPIWKI

Pierwszego dnia wycieczki prosimy przekazać na ręce pilota kwotę wskazaną na umowie na zwyczajowe napiwki dla lokalnych przewodników oraz kierowców. W cenę wycieczki nie są wliczone napiwki za usługi bagażowe w hotelach (ok. 1 USD/każdorazowo/szt. bagażu). Poza branżą turystyczną dawanie napiwków nie jest w Korei powszechnie przyjęte, jednak podczas korzystania z taksówki można zostawić kierowcy niewielką resztę.

18.
POROZUMIEWANIE SIĘ

Językiem urzędowym jest język koreański. Przeciętny Koreańczyk spotkany na ulicy nie posługuje się językiem angielskim. Języka tego nie znają zazwyczaj również taksówkarze. Po angielsku, przynajmniej w podstawowym zakresie, mówi zazwyczaj obsługa hotelowa oraz sprzedawcy na większych bazarach, nastawionych na turystów z zagranicy. Język angielski jest również językiem, jakim posługują się lokalni przewodnicy podczas wycieczki

19.
NAPIĘCIE W SIECI

220V / 60Hz. W Korei występują dwa typy wtyczek, które są podobne do wtyczek w Polsce:

20.
TELEFONY

Polskie telefony komórkowe posiadające roaming działają a zasięg jest niemal wszędzie, poza kilkoma miejscami gdzie sygnał może być nieco słabszy.

Niektórzy polscy operatorzy oferują w Korei dostęp do internetu w komórce. Prosimy dowiadywać się u swoich operatorów o stawki połączeń. Można również dzwonić do Polski z telefonów hotelowych. Minuta połączenia kosztuje najczęściej około 5 PLN. Kafejki internetowe dostępne są w każdym hotelu. Średni koszt połączenia internetowego to ok. 5 USD/pół godziny. W większości hoteli jest możliwość korzystania z internetu w pokoju, pod warunkiem posiadania własnego komputera. W niektórych dostępne jest wi-fi. Internet w kafejkach poza hotelem kosztuje ok. 1-2 USD/godzinę.

21.
BEZPIECZEŃSTWO

Korea jest krajem bezpiecznym i życzliwym dla gości z zagranicy. Przestępczość jest stosunkowo niska. Należy jednak zachować ostrożność w miejscach uczęszczanych przez turystów oraz w środkach komunikacji (zdarzają się kradzieże kieszonkowe oraz przypadki wydania fałszywych banknotów). Wartościowe przedmioty i gotówkę należy trzymać przy sobie bądź w zamkniętym sejfie w pokoju lub w sejfie w recepcji. Zarówno biuro jak i hotel nie odpowiadają za wartościowe rzeczy pozostawione poza sejfem w pokoju hotelowym. 

Korzystając z taksówki prosimy pamiętać o zabraniu paragonu wydawanego przez kierowcę. W przypadku pozostawienia czegokolwiek w taksówce umożliwi to identyfikację pojazdu.

22.
ZDROWIE PRZED WYJAZDEM

Wyjeżdżających do Korei nie dotyczą obowiązkowe szczepienia. Do zalecanych szczepień należą wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonica, tężec i polio, a także dur brzuszny. Obecnie w Korei nie ma zagrożenia malarią.

W razie potrzeby skorzystania z miejscowych usług medycznych należy zgłosić się do pilota, bądź bezpośrednio do centrum alarmowego Ubezpieczyciela (numer telefonu znajdą Państwo na polisie, którą przekaże Państwu pilot wycieczki).

Na wypadek konieczności skorzystania z porady medycznej lub hospitalizacji koszty do 100 EUR z reguły pokrywa sam poszkodowany. Rachunki (należy pamiętać, aby zawsze o nie poprosić) rozliczane są po powrocie do Polski. Przed podróżą zalecamy wykonanie wszelkich niezbędnych badań oraz przeglądu stomatologicznego.

23.
LEKI

Ze względów praktycznych wskazane jest zabranie najczęściej stosowanych w domu leków. Apteczka podróżna powinna zawierać środki przeciw komarom, dezynfekujące, plastry, leki przeciw biegunce i przeziębieniu.

Leki zażywane regularnie (codziennie lub co kilka dni) należy ZAWSZE wkładać do bagażu podręcznego). Jeśli w bagażu podręcznym planują Państwo przewozić igły do podawania leku, wówczas niezbędne będzie zaświadczenie w języku polskim i angielskim wydane przez lekarza, zaświadczające o konieczności podania leku, poświadczone pieczątką.

24.
ZDROWIE W PODRÓŻY

Korea jest krajem bezpiecznym, ale różnica flory bakteryjnej może być kłopotliwa dla osób o zwiększonej wrażliwości. Należy pamiętać, aby często myć i dezynfekować ręce, unikać dotykania twarzy i obgryzania paznokci oraz nawykowego obgryzania różnych rzeczy np. długopisów.

Tempo zwiedzania dostosowane jest do kondycji przeciętnego turysty. W okresie letnim wilgotność i upał mogą jednak osłabić wytrzymałość. Należy pić dużo płynów, najlepiej wody lub zielonej herbaty.

25.
JEDZENIE I PICIE W PODRÓŻY

Aby ustrzec się chorób należy dbać o higienę osobistą, unikać żywności niewiadomego pochodzenia i pić wyłącznie napoje zamknięte fabrycznie. Prosimy unikać napojów z lodem, bowiem lód rzadko robiony jest na bazie butelkowanej wody. Przez otwarciem butelki nalezy zwrócić uwagę, czy nie była ona naruszona.

Z pewnością przydadzą się środki pozwalające szybko zdezynfekować dłonie – żele, chusteczki.

Woda z kranu nadaje się do mycia zębów. Nie zaleca się jej spożywania. Owoce należy spożywać po ich umyciu i obraniu ze skórki.

Jedząc na ulicy powinno się zwrócić uwagę czy sprzedawca ma rękawiczki (jeśli serwuje jedzenie rękoma) oraz czy zachowane są inne podstawowe zasady higieny.

26.
OCHRONA PRZECIWSŁONECZNA

Latem w większości regionów kraju słońce operuje bardzo silnie. Prosimy o zabranie ze sobą środków z wysokim filtrem chroniących przed słońcem. Przyda się również czapka lub chustka oraz okulary przeciwsłoneczne.

27.
TOALETY

We wszystkich hotelach i restauracjach serwujących kuchnię zachodnią spotkać można toalety w stylu zachodnim. W restauracjach koreańskich, na stacjach paliwowych, czy w zwiedzanych obiektach toalety mają charakter azjatycki (tzw. kucany). Toalety publiczne są bardzo powszechne i niektóre z nich płatne .

28.
UBEZPIECZENIE

Uczestnik imprezy organizowanej przez Biuro Podróży CT Poland jest ubezpieczony w  Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska S.A. Ubezpieczenie obejmuje pokrycie kosztów leczenia i pomoc w podróży (assistance) do 100 000 PLN na każde zdarzenie (w tym, na podstawie dodatkowej umowy zawartej pomiędzy Biurem Podróży CT Poland a TUiR Allianz, ryzyko zaostrzeń i powikłań chorób przewlekłych); wypłatę świadczenia związanego z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu z tytułu następstwa nieszczęśliwego wypadku do 10 000 PLN; pokrycie kosztów utraty lub opóźnienia dostarczenia bagażu podróżnego do 1000 PLN. Szczegółowe informacje można znaleźć w „Ogólnych warunkach ubezpieczenia w podróży zagranicznej GLOBTROTER”. Prosimy o dokładne zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia, w szczególności z częścią „Wyłączenia odpowiedzialności”.

29.
PASZPORT I WIZA

Podczas podróży niezbędnym dokumentem będzie paszport. Paszport musi być ważny 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki oraz posiadać przynajmniej jedną wolną stronę na wklejenie stempla granicznego. Prosimy pamiętać o zabraniu go ze sobą na lotnisko.

Posiadacze paszportów RP udający się do Korei  nie muszą posiadać wizy koreańskiej.

30.
PRZEPISY GRANICZNE, CELNE I DEWIZOWE

Nie wolno wwozić narkotyków, broni, amunicji i materiałów wybuchowych. 

Nie wolno wywozić dzieł sztuki, rzadkich wydawnictw, wyrobów z kamieni szlachetnych oraz samych kamieni szlachetnych bez certyfikatu zakupu. Nie są poza tym znane żadne restrykcje celne, które odbiegałyby od powszechnie przyjętych norm iędzynarodowych. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy na dzień pobytu.

Skrócone przepisy celne i dewizowe dotyczące RP znajdą Państwo na stronie www:

http://www.mf.gov.pl 

Prosimy pamiętać, że do Polski nie wolno wwozić żadnych pamiątek z zagrożonych gatunków zwierząt i roślin, w tym także muszli i artykułów z muszli.

31.
ODPOWIEDZIALNA TURYSTYKA

Podróżując po Namibii musimy pamiętać, że jesteśmy tylko gośćmi i że regulacje tych krajów zostały stworzone w oparciu o miejscowe realia a nie dla wygody turystów.

Turystyka jest jednak bardzo ważną gałęzią przemysłu rząd oraz lokalna administracja kładą duży nacisk, aby turystów było coraz więcej i aby zapewnić im szeroki wachlarz możliwości, zarówno jeśli chodzi o zakwaterowanie, transport i zwiedzanie. Podróżując należy pamiętać, aby:

 1. Minimalizować skutki naszego pobytu.
 2. Nie śmiecić, nawet jeśli miejscowi to robią.
 3. Nie robić zdjęć ludziom, jeśli sobie tego nie życzą.
 4. Nie niecierpliwić się, jeśli np. sprzedawca nie rozumie co mamy na myśli.
 5. Przestrzegać prawa danego regionu oraz lokalnych zwyczajów.
 6. Szanować inne zwyczaje, nawet jeśli ich nie rozumiemy.
 7. Okazywać szacunek w miejscach kultu religijnego, zachować ciszę, jeśli takie są regulacje w danym miejscu.
 8. Nie karmić, drażnić i zbliżać się do dzikich zwierząt.

32.
INFORMACJE PRAKTYCZNE - ZEBRANE